Bademcik İltihabı ve Bademcik Apsesi Nedir? Tedavisi, Nedenleri, Belirtileri

içerik

Bademcik İltihabının Nedenleri

Bademcik İltihabı ve Bademcik Apsesi Nedir? Tedavisi, Nedenleri, Belirtileri

Bademcik iltihabı neden olur? Bademcik iltihabına çoğu zaman viral bir enfeksiyon neden olmaktadır. Bademcik iltihabına neden olduğu bilinen virüsler şunları içerir:

 • Rinovirüsler (aynı zamanda soğuk algınlığının da bir nedenidir)
 • Grip virüsü
 • Parainfluenza virüsü (aynı zamanda larenjit (gırtlak iltihabı) ve akut larenjite de neden olur)
 • Enterovirüsler (el, ayak ve ağız hastalığına neden olur)
 • İshale neden olan Adenovirüs
 • Kızamıkçık virüsü (kızamığa neden olur)

Nadiren de olsa, bademcik iltihabı, glandüler ateşe neden olan Epstein-Barr virüsü tarafından da tetiklenebilir.

Bu durumda, muhtemelen çok hasta hissedersiniz. Boğaz ağrısı olacaktır ve boğazındaki lenf bezlerinin şişme ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca ateşiniz olabilir ve çok yorgun hissedebilirsiniz. (1)

Bakteriyel bademcik iltihabı

Bakteriyel bademcik iltihabı, bir takım farklı bakterilerden kaynaklanabilir, ancak genellikle A grubu streptokok bakterilerinden kaynaklanmaktadır.

Geçmişte, difteri ve romatizmal ateş gibi ciddi bakteri enfeksiyonları, bademcik iltihabı ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, bu durum artık nadir yaşanan bir durumdur, çünkü bu hastalıklar aşılanmıştır ve onlar için tedavi büyük ölçüde gelişmiştir. (2)

Bademcik iltihabı nasıl yayılır?

Bademcik iltihabının kendisi bulaşıcı değildir, ancak bulaşma nedeni enfeksiyonlardır. Soğuk algınlığına ve grip bulaşmasına neden olan virüsler, virüs bulaşmış biriyle yakın temasa geçerek yayılır.

Virüs bulaşmış bir kişi öksürürken veya hapşırırken virüs, burun ve ağzından çıkan milyonlarca küçük damlacıklarla yayılır. Bu damlacıklardaki virüsler solunum yoluyla kişiye bulaşabilir. Bu doğrudan temas olarak bilinir. Damlaların üzerine sıçradığı bir yüzeye veya nesneye dokunduktan sonra yüzünüze dokunursanız enfekte olabilirsiniz. Bu da, dolaylı temas olarak bilinir. (3)

Bademcik İltihabı Hastalığı Nedir?

Tonsillit olarak da bilinen bademcik iltihabı, boğaz arkasındaki dokunun iki oval biçimli pedlerinde oluşan iltihaptır. Tonsillitin belirtilerini ve semptomlarını boyun taraftaki bademciklerin şişmesi, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve hassas lenf düğümlerini içerir.

Bademcik iltihabı vakalarının çoğuna ortak bir virüs enfeksiyonu neden olmaktadır. Ancak,  bakteriyel enfeksiyonlar da bademcik iltihabına yol açabilmektedir. (4)

Bademcik iltihabı hastalığı nedir daha fazlası için

Bademcik İltihabının Belirtileri

Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığın ilk işaretidir ve bir veya iki gün sonra daha iyi hissetmeye başlanmaktadır.

Bu durumu burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi diğer soğuk algınlığı belirtileriyle beraber boğaz ağrısı da takip edebilmektedir. Bademcik iltihabı başlangıcının ilk belirtisi 2 günden daha uzun süren şiddetli boğaz ağrısıdır.

Bu evrede bademcikler iltihap içermektedir. Bademcik iltihabı nasıl anlaşılır? Bademcik iltihabının diğer belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Zor ya da ağrılı yutma
 • Boyun tarafındaki bezlerin şişkin ve hassas olması (lenf nodları)
 • Ağız kokusu
 • Ateş ve titreme
 • Yorgunluk ve baş ağrısı
 • Mide rahatsızlığı veya ağrı
 • Bademcikler üzerindeki genişlemiş ve kızarmış beyaz / sarı irin noktaları
 • Ağız solunumu, gürültülü solunum ya da horlama

Tonsillit belirtileri genellikle üç ya da dört gün sonra iyileşmektedir, tedavi edilmediği takdirde iki haftaya kadar sürebilmektedir. (5)

Bademcik iltihabının belirtileri detayı için tıklayınız

Bademcik İltihabının Tedavisi

Bademcik iltihabı yani tonsillit için özel bir tedavi yöntemi yoktur ama semptomları azaltmak mümkün olabilmektedir:

 • Parasetamol veya ibuprofen gibi ilaçlarla ağrıyı hafifletmek
 • Bol bol sıvı tüketilmek
 • Bol bol dinlenmek

Test sonuçları tonsillit bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğunu gösteriyorsa, kısa bir süre için reçeteli olarak antibiyotik alınabilmektedir.

Oral antibiyotikler, intravenöz antibiyotik tedavisi (damar içine direkt olarak verilen) bakteriyel bademcik iltihabı için etkili değilse hastanede tedavi gerekebilmektedir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, tonsillit bir hafta içinde daha iyi bir hale gelmektedir.  Ancak, az sayıda çocuklarda ve yetişkinlerde uzun süre ya da nüks eden bademcik iltihabı yaşanmaktadır. Bu kronik tonsillit olarak bilinir ve cerrahi tedavi gerekebilir.

Cerrahi müdahale genellikle sadece bademcikleri almak için tavsiye edilir. Eğer uzun bir süre boyunca tonsillit yaşanıyor ve şiddetli ataklar birbiriniz izliyorsa, bu durum normal faaliyetleri aksatabilmektedir. (6)

Bademcik iltihabı ameliyatı: Tekrarlanan enfeksiyonları olan bazı insanlar bademcikleri aldırmak için ameliyat olabilmektedirler. Bu ameliyata Tonsillektomi adı verilmektedir.

(7) Bu gelecekteki enfeksiyonu önlemek için bademcikleri cerrahi yardımla çıkarma işlemidir. Bademcikler genel olarak nitelikli sağlık uzmanları tarafından büyük bir olumsuz etkisi olmadan alınmaktadır.

(8)

Bademcik iltihabı için hangi doktora gidilir: Bademcik iltihabını teşhis ve tedavi etmesi için gidilebilecek sağlık profesyonelleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

 • Çocuk doktoru
 • Aile hekimi
 • Kulak, burun, boğaz uzmanı (KBB)
 • İç hastalıkları uzmanı

Bademcikleri çıkarmak için cerrahi müdahale yapılırsa (Tonsillektomi), doktorunuz sizi bir KBB uzmanına se edebilir. (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: bademcik iltihabının tedavisi

Источник: //www.acil.net/bademcik-iltihabinin-nedenleri/

Bademcik İltihabı Tedavisi, Nasıl Geçer?

Bademcik İltihabı ve Bademcik Apsesi Nedir? Tedavisi, Nedenleri, Belirtileri

Bademcik iltihabı, bademciklerde meydana gelen iltihap ya da enfeksiyon olarak tanımlanabilir. Bademcikler, boğazın her iki tarafında da bulunan ve dilin hemen üstünde yer alan oval şekilde bulunan lenf dokularıdır. Bu dokular, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve vücudun enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olurlar.

Bademcik iltihapları genelde 4-10 gün içinde kendiliğinden geçer. Bademcik iltihaplarının çoğu genelde virüs nedenli meydana gelir. Daha nadiren ise, streptokok boğaz ağrısına neden olan benzer bakteriler nedeniyle oluşur. Çok daha nadir vakalarda ise, mantar ya da bir parazitin, bademcik iltihabına neden olduğu görülebilir.

Bademcik iltihabı, enfekte olmuş bireyin soluması, öksürmesi ya da hapşırması ile damlacıklar şeklinde hava yoluyla yayılır. Ardından, bu damlacıkların bir nesne veya enfekte kişinin derisi üzerinden, ağız, burun ya da gözlerle temas kurmak ile ya da bu damlacıkların soluması yoluyla sizde enfeksiyon kapmış hale gelebilirsiniz.

Bademciklerde meydana gelen iltihabın dolayısı ile şişkinliklerin en büyük belirtisi, boğazda ağrılarıdır. Boğaz ve bademcikler, genellikle şişkin ve kırmızı görünür.

Ateş ise, bu hastalığın yaygın belirtilerinden biridir.

 Eğer, soğuk algınlığına yakalanmış gibi hissediyor ve burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma, öksürme gibi belirtilerde görüyorsanız, muhtemelen virüs nedeniyle hastalığa yakalanmış olursunuz.

Eğer, boğaz ağrısı ve bunun yanında aniden ve şiddetli olarak ateş ve lenf düğümlerinde şişkinlik hissediyorsanız, ancak soğuk algınlığının belirtilerini göstermiyorsanız, enfeksiyon muhtemelen bakteri nedenli olarak ortaya çıkmıştır. Bu noktada doktora görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Bademcik İltihabı Nedenleri

Bademcik iltihabı, genellikle virüs kaynaklıdır. Ancak bakterilerde bademcik iltihabına neden olabilirler. Bakteriyel nedenlerle oluşan en yaygın bademcik iltihabı, steptokok boğaz ağrısına neden olan A grubu beta-hemolitik steptokoktur.

Bademcik iltihabı, ayrıca mantar ya da parazit nedenli de olabilir. Ancak bu nedenler, sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlarda oldukça nadirdir.

Bademcik iltihabı, enfekte olan insan ile yakın temas kurarak yayılır. Enfekte olan insanın soluması, öksürmesi ya da hapşırması sırasında, hastalığa neden olan damlacıklar yani patojenler, hava yoluyla diğerlerine geçer.

Sağlıklı birey, bu havada kalan damlacıkları soluduğunda enfeksiyon kapabilir. Patojenler ayrıca, bireyin derisine gelebilir ya da bireyin ağız, burun, gözler gibi bölgeleri ile temas halinde olan nesnelerden geçebilir ve böylece enfeksiyon oluşabilir.

Bu patojenlere maruz kaldıktan sonra genellikle belirtiler 2 ile 5 gün arasında gözlenir.

Bakteri nedenli olarak bademcikleri iltihaplı olan birey, ilk baştan bulaşıcıdır. Ve tedavi edilmezse, 2 hafta süresinde hastalık devam eder. Kullanılacak antibiyotikler, hastalığın bulaşıcı olduğu süreyi kısaltır. Enfekte olan kişi, antibiyotik kullanımının ardından geçen 24 ile 48 saatlik süre sonrasında bulaşıcı olmayı bırakır.

Bademcik İltihabı Semptomları

Bademcik iltihabının başlıca belirtisi, boğaz ağrısıdır. Ancak çoğu vakada daha fazla semptom meydana gelir. Aşağıdakiler bademcik iltihabının bazı ya da bütün semptomlarıdır;

 • Ateş,
 • Ağız kokusu,
 • Burun tıkanıklığı ya da akıntılı burun,
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • İltihabın çevrelediği tamamı ya da bir kısmı şişmiş kırmızı bademcikler,
 • Yutkunmakta zorlanmak,
 • Baş ağrısı,
 • Karın ağrısı,
 • Bademcik üzerinde sert ve kanayan parçaların görülmesi gibi belirtiler oluşabilir.

Virüs nedenli bademcik iltihaplarında, boğaz ağrısının yanında burun akıntısı, hapşırma ve öksürme gibi soğuk algınlığı belirtileri de oluşur. Eğer viral yani virüs nedenli bademcik iltihapları tedavi edilmezlerse, 2 hafta süre ile devam eder.

Şiş bezeler, boğaz ağrısı, aniden oluşan ve 40°C’ye yakalaşan ateş ve üst solunum yolu enfeksiyonunun semptomları olmadan oluşan bademcik iltihabı, bakteriyel nedenli olabilir. Ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyar.

Bademcik İltihabı Komplikasyonları

Bademcik iltihapları çoğu vakada, 4 ile 10 gün arası sürer. Bakteriyel boğaz ağrısı, daha uzun sürebilir ancak antibiyotik kullanımı ile birey sağlığına kavuşur.

Bazı vakalarda, bademcik iltihapları kronik olabilir. Bu vakalar için fiziksel muayene ve sağlık geçmişi incelemesi sonucu cerrahi müdahale ile bademciklerin alınması önerilebilir.

Bakteri nedenli olarak oluşan bademcik iltihapları, antibiyotikler ile tedavi edilmediklerinde bazı komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bu komplikasyonlardan bazıları, kulak ya da sinüs enfeksiyonları ya da bademciklerin dışında bazı enfeksiyonlardır. Romatizmal ateş gibi daha ciddi komplikasyonlar oluşabilir ancak çok nadirdir.

Tekrar eden ve süren yani kronik olan bademcik iltihapları, üst solunum yollarında engelleme yapabilir ve horlama, burun tıkanıklığı ve ağızdan soluma gibi problemlere neden olabilir. Bazen de kronik bademcik iltihapları, engelleyici uyku apnesi ve kalp ve akciğer problemleri gibi daha ciddi durumların oluşmasına yol açabilir.

Bademcik İltihabı Risk Faktörleri

Enfeksiyon kapmış hasta ile yapılan yakın temas, bademcik iltihabının oluşmasının en önemli risk faktörüdür.

Hastalığa neden olan damlacıklar yani patojenler, enfeksiyon kapmış bireyin soluması, öksürmesi ya da hapşırması sonucu hava yolu ile diğerlerine yayılır.

Bu patojenler, solunması ya da deri ile ya da ağızla, burun ile, gözlerle temas halinde olan bir nesne yoluyla diğerlerine geçebilir. Burun tıkanıklığı sonucu ağızdan solunması, bademcik iltihabının oluşma riskini artırır.

1.Evde Bakım

Bademcik iltihabı, viral nedenlerle ya da bakteriyel nedenlerle oluşup oluşmadığı fark etmeksizin, evde bakım stratejileri, bireyin daha rahat olmasını ve daha iyi bir iyileşme sürecinin oluşmasını sağlayabilir.

Eğer bademcik iltihabının nedeninin virüs kaynaklı olduğu düşünülüyor ise, tek tedavi bu stratejilerdir. Doktorunuz, kullanmanız için antibiyotik vermez. Birey bu stratejiler ile muhtemelen 7 ile 10 gün içinde iyileşir. Evde bakım stratejileri ile tedavi süresince aşağıdakiler yapılabilir;

 • Dinlenmeye teşvik: Bireyin bol uyumasına teşvik edilmelidir.
 • Yeterli sıvı sağlamak: Hasta olan bireye bol su verilir. Bunun amacı, hastanın boğazını nemli tutmak ve oluşabilecek dehidrasyona engel olmaktır.
 • Rahatlatıcı içecek ve yiyecekler sağlamak: Et suyu çorbası, kafeinsiz çay ya da ballı sıcak su gibi ılık sıvılar ve buzlu dondurmalar gibi soğuk tedaviler, boğaz ağrısını yatıştırabilir.
 • Tuzlu su ile gargara: Eğer 1 çay kaşığı tuz ile tuzlu su yapar ve hasta olan birey bununla ağzını çalkalar ise, boğaz ağrısının yatıştırılmasına yardımcı olur.
 • Nemli hava: Kuru havanın hava nemlendirici kullanarak yok edilmesi ile, hastanın boğaz ağrısı azaltılabilir. Ya da buharlı banyoda hasta biraz zaman geçirebilir.
 • Önerilen pastillerin kullanımı: 4 yaşından daha büyük çocuklar boğaz ağrılarını dindirmek için pastil kullanabilir.
 • Tahriş etmekten kaçınmak: Boğazı tahriş eden temizlik ürünlerinden ve sigaradan evi uzak tutmak önemlidir.

Belirli hastalıklar hariç, çocukların ya da ergenlik dönemlerinde olan bireylerin aspirin kullanmaması gerekir. Çünkü soğuk algınlığı ya da grip tarzı hastalıkların semptomların tedavisinde aspirin kullanımı sorunlu olabilir. Hayatı tehdit edici durumları nadir de olsa aspirin kullanımı, Reye’s Sendromu ile alakalıdır.

2.Antibiyotikler

Eğer bademcik iltihapları, bakteriyel enfeksiyon nedenli ise, doktor hastalığın tedavisi için antibiyotikler önerecektir.

A grubu steptokok nedenli bademcik iltihaplarının tedavisinde en yaygın olarak kullanılan antibiyotik, 10 günlük süreç boyunca ağız yoluyla alınan penisilindir.

Eğer, hasta olan bireyin penisiline alerjisi var ise, doktor alternatif olarak kullanılan antibiyotikler önerir.

Hasta olan birey, hastalığın semptomlarının tam olarak giderilmesi için doktorun yazdığı reçete dahilindeki ilaçları tam olarak kullanmalıdır. İlaçların kullanımındaki hatalar, enfeksiyonun yayılmasına ya da daha vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olur. Romatizmalı ateş ve ciddi böbrek iltihapları riskini arttırır.

3.Cerrahi Müdahale

Antibiyotik tedavisinin tedavi edemediği bakteriyel, kronik ya da sık sık tekrarlayan bademcik iltihaplarının tedavisinde cerrahi müdahale ile iltihabın alınması kullanılabilir. Sık sık oluşan bademcik iltihapları;

 • Bir yılda 7 seferden daha fazla,
 • Önceki her iki yıldan 4 ya da 5 seferden daha fazla,
 • Önceki her üç yıldan 3 seferden daha fazla olarak tanımlanabilir.

Eğer bademcik iltihaplarının komplikasyonlarının tedavisinde zorlanılıyor ise, bademcik ameliyatı yapılabilir. Bu komplikasyonlar;

 • Engelleyici uyku apnesi,
 • Zorlanarak soluma,
 • Yutkunmada zorlanma,
 • Antibiyotik tedavisi ile düzeltilemeyen bir apnenin varlığı sonucunda bademcik ameliyatı yapılabilir.

Источник: //evdesifa.com/bademcik-iltihabi-tedavisi/

Bademcikler Neden Şişer? Bademcik İltihabı ve Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik İltihabı ve Bademcik Apsesi Nedir? Tedavisi, Nedenleri, Belirtileri

Solunum yolu aracılığı ile boğaza gelen mikropların filtrelenmesini sağlayan bademcikler bazı nedenlerle enfekte olarak iltihaplanır. Tıp dilinde tonsilit olarak bilinen bademcik iltihabı genelde çocuklarda görülür. Bademcikler neden şişer ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Bademcik İltihabı Nedir?

Boğazın iki tarafında da yer alan doku parçalarına bademcik denir. Boğazdan vücuda giren virüs ve bakterileri yakalayan bademcikler, topladıkları bu virüs ve bakteriler nedeni ile iltihaplanırlar.

Bademciklerin kızarması, büyümesi ve üzerinde sarı – beyaz renkte iltihap birikmesi durumunda bademcik iltihabı ortaya çıkar. Tonsilit de denilen bu durumun görülme sıklığı yüzde 12’dir.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bademcik iltihabının nedenleri farklı olabilmektedir.

Bademcik İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen bademcik iltihabı nedenleri genelde bakteri odaklıdır. Bağışıklık sistemi daha zayıf olan çocukların vücudu bakterilere karşı yeteri kadar savaşamayabilir.

Bu durumda, boğazdan vücuda girmek üzere olan bakteri ve virüsler bademciklerde birikerek iltihaplanmayı meydana getirir. Yetişkinlerde ise bakterilerin etkisi biraz daha azalmaktadır.

Bademcik iltihabının temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Virüsler
 • Bakteriler
 • Hasta olan birinin eşyalarını kullanmak
 • Hasta olan kişilerle temas halinde olmak
 • Kirli gıdaları tüketmek
 • Ellerin temiz olmaması
 • Hayvanlarla temas etmek

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademciklerde iltihaplanma sorunu ile karşılaşan kişiler için bademcik iltihabının belirtileri nelerdir? sorusunun cevabı erken tedavi için önemlidir.

Soğuk algınlığı ile karıştırılabilen bademcik iltihabının belirtileri erken fark edildiği zaman uygun tedaviye de erkenden başlanabilir. Bu sayede hayatı olumsuz etkileyen durumlardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Vücudun mikropla savaşmasını sağlayan hücreleri üreten bademciklerde iltihap olması durumunda görülen belirtiler şunlardır:

Orta Seviyede Belirtiler:

 • Ağrılı yutkunma
 • Boğaz ağrısı
 • Bademciklerin şişmesi ve kızarması
 • Yüksek ateş
 • Baş ağrıs
 • Öksürme
 • Titreme
 • Yorgunluk
 • Boyun ve kulaklarda ağrı
 • Üşüme
 • Eklem ağrıları
 • İştahsızlık
 • Ses değişiklikleri

Çok Nadir Görülen Belirtiler:

 • Kötü nefes
 • Bulantı
 • Mide ağrısı
 • Tüylü dil
 • Kusma
 • Karın ağrısı

Hastalığa neden olan mikrobun türüne, gücüne ve kişinin vücut direncine göre ortaya çıkan belirtiler değişebilmektedir. Ortaya çıkacak komplikasyonların önlenmesi için bu belirtilerden birkaçı fark edildiği anda doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bademcikler Neden Şişer?

Anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında bademcikler neden şişer? sorusu gelmektedir. Bademciklerde iltihaplanma ve şişme durumu yetişkinlerde de görülse de, genelde çocuklarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücuda hızlı bir şekilde giren ve boğaz kısmında çoğalan mikroplar bademciklerin iltihaplanmasına neden olur.

İltihaplanmanın etkisi ile bademcikler şişer ve sarımsı bir tabaka oluşturur. Hastalığın ilerlemesi anlamına gelen bu durumda vücudun direnci düşer ve beslenme ile ilgili sorunlar meydana gelir.

baş ağrısı, ateş, boyun ağrısı gibi sorunları da beraberinde getiren bademcik iltihabı ve şişmesi sonrasında yaşam kalitesi bir hayli düşer.

Bunun önüne geçmek için iyi geldiği bilinen yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bademcik İltihabı ve Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Neler?

Bademcik iltihabı görülen kişiler hastalığın belirtilerini 7 – 8 gün kadar çekmeye devam ederler. Bu süreyi kısaltmak ve etkileri azaltmak için evde yapabileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır. Her şeyden önce yeterli sıvı alımına dikkat edilmelidir. Boğaz ağrısı nedeni ile katı yiyecekler tüketilemediği için vücudun direncini sıvı gıdalarla artırmanız önemlidir.

Sıvı gıdalar dışında uygun ağız bakımına da önem verilmelidir. Ağız bakımını sağlamak için antiseptik gargaralar kullanılabilir. Hastalığın kısa sürede geçmesini sağlamak için yatak istirahati yapılması gerekmektedir.

Bu sayede yorgun düşen vücut dinlendirilmektedir. Bütün bunların yanında, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler sayesinde bademcik iltihabı ve şişmesi sorunlarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

İşte o yöntemler:

Limonlu Sıcak Su

İltihabı yok eden bir etkisi bulunan limon, bademcik iltihabı için en etkili doğal yöntemlerin başında gelir. Bununla beraber C vitamini de içerdiği için vücudun enfeksiyona karşı direncini artırarak mikropların ölmesini sağlar.

Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine 1 limon sıkın. Gün içerisinde 2 – 3 kez bu karışımı içerek boğazınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Kuruluk hissini önlemek için karışıma bir kaşık bal ekleyebilir ve boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Adaçayı İle Zararlı Toksinleri Atın

Boğaz ağrılarına birebir olan adaçayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bademcik iltihabının kurumasını sağlayan adaçayına sirke ve bal ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Adaçayını günde iki kez çay olarak tüketebilir, dilerseniz günde 3 kez gargara olarak kullanabilirsiniz.

Sarımsağın Antibiyotik Etkisinden Yararlanın

Antibiyotik etkisi kanıtlanan sarımsak, bademcik iltihaplarını kısa sürede yok eder. Bir tane sarımsağı ikiye bölün ve ağzınıza alarak suyunu emin. Bunun dışında, bir bardak suya iki tane sarımsağı dilimleyin ve 10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra suyunu süzün ve içerisine bir tutam acı biber ekleyerek için. Sarımsak kokusunu engellemek için 5 – 6 adet maydanoz dalı çiğneyebilirsiniz.

Kuru Soğan – Zeytinyağı Kürü

Kuru soğan ve zeytinyağının ayrı ayrı ektileri herkes tarafından bilinmektedir.

Bademcik iltihabı ve sonrasında meydana gelen bademcik şişmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal ve etkili yöntemlerden biri de kuru soğan – zeytinyağı kürüdür.

1 çorba kaşığı zeytinyağına 2 tane rendelenmiş soğan ekleyin ve kavurun. Temiz bir beze karışımı sürün ve boğazınıza sarın. Kısa sürede iltihabın geçtiğini göreceksiniz.

Bademcik İltihabına İyi Gelen Bitkiler

Источник: //saglikhaberleri.com/bademcikler-neden-siser-bademcik-iltihabi-ve-sismesine-ne-iyi-gelir/

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Nedir Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Bademcik İltihabı ve Bademcik Apsesi Nedir? Tedavisi, Nedenleri, Belirtileri

Bademciklere, tonsil denir. Bademcik iltihabına ise tıbbi olarak ton- silbt denir. Halk arasında anjin ve boğaz iltihabı olarak da bilinmektedir.

Bademcikler, bağışıklık sistemimizin bir parçası olup solunum yollarına bakterilerin ve virüslerin girerek enfeksiyon yapmalarına engel olur, onları yakalayıp yok edilmesini sağlar. Büyüklükleri 2 cm civarında oval yapıdadır ve dil kökünün iki yanma yerleşmişlerdir.

Vücudumuza solunum yolu ile virüs ya da bakteri girince bademcikler onları tutar, mikropla savaşmak için lenfosit dediğimiz savaşçı hücreleri üretir. Mikropla karşılaşan bademcik bu savaşı yapmak üzere bağışıklık hücrelerini topladığı için büyümeye başlar.

Sürekli iltihaplanması durumunda bağışıklık sistemi düzgün çalışamaz. Bademcikler bazen de mikroplar için uygun üreme ortamı haline gelebilir. İltihap kaynağı haline gelerek vücuda zarar verirler.

Bademcik iltihabı çocuklarda sık görülür. Tükürük, hapşırık, öksürük veya gözyaşı sıvılarının damlacıklar halinde havaya yayılması sonucu bulaşma olur. Mikroplar damlacık yolu ile solunum yolu ile alınınca ilk önce vücudumuzun bekçisi olan bademciklerle karşılaşır. Bademcikler görevini yaparken şişer.

Bademcik iltihabı, virüs ya da bakteri dediğimiz mikroplarla olmaktadır. Çocuklarda en çok streptokok denilen bakteri bademcik iltihabına neden olur. Adenovirüsler, grip virüsü, Epstein-Barr virüsü, Pa- rainfluenza virüsleri, Enterovirüsler, Herpes simpleks virüsü gibi virüs enfeksiyonları da bademcik iltihabına neden olur.

Kış aylarında daha çok görülmesinin nedeni olarak kapalı ve havalandırılmayan ortamlar, kirli hava, dengesiz beslenme, soğuk hava nedeniyle vücut direnci düşüklüğü sayılabilir.

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Belirtileri 

Ateş yüksekliği vardır. Bademcikler şiş ve kızarıktır. Boğaz iltihabı, streptokok isimli bakteri ile oluşmuşsa bademcikler üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz iltihaplar görülür.

Baş ağrısı, halsizlik, kas ağrıları, kulağa vuran ağrı, iştahsızlık, öksürük, ses kısıklığı, yutmada zorluk, lenf bezlerinde şişme, karın ağrısı, ağız kokusu diğer şikâyetlerdir. Bademcikler çok büyümüşse nefes almada zorluk yaratabilir.

Öpücük hastalığı olarak bilinen enfeksiyöz mononükleoz hastalığında bademciklerin üzeri yoğun şekilde iltihap kaplıdır. Çocuklarda bulantı, kusma da gelişebilir.

Tam kan sayımında beyaz kan hücreleri yükselmiştir. Bakterilere bağlı ütihapta nötrofil isimli, viral enfeksiyonlarda lenfosit isimli beyaz kan hücreleri belirgin olarak artmıştır.

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Tedavisi

Yatak istirahati, bakterilerle oluşmuş ise antibiyotik (penisilin grubu antibiyotikler) tedavisi, ateş düşürücü (parasetamol) verilir. Antibiyotik tedavisi 10 gün devam eder. Yakınmalar 2-3 günde düzelse bile bakteri tamamen yok olana kadar 10 günlük süre tamamlanmalıdır.

Virüslerle olan iltihaplarda antibiyotik kullanılmaz. Asetaminofen veya ibubrofen gibi ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Antiseptik solüsyonlarla gargara yapılır. Tedavi edilmezse kulak iltihabı, bademcik apsesi veya zatürreeye çevirebilir.

Streptokok denilen bakteri üe olan tonsillit tedavi edilmezse böbrek hastalığına, ütihaplı romatizmaya, kalp kapak hastalığına neden olabilir.

Bademcikler sık sık iltihaplanırsa cerrahi olarak alınır.

İşlem 30-45 dakika sürer ve hastanede 4 saatlik gözlem sonrası, ek sorun yoksa taburcu edilir. Evde iyileşmek için 7-10 gün istirahat edilir.

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Uygulanacak Diyet

 • Boğaz ağrısını hafifletmek için sıcak sıvı içecekler tüketilmelidir.
 • Aromalı jelatinler, dondurma veya elma püresi gibi yumuşak gıdalar tüketilmelidir.
 • Bir bardak yeşil çayın içine bir tatlı kaşığı zencefil ve bir tutam karabiber konarak ılık ılık yudumlanır. Bir-iki çay kaşığı bal da katılabilir. Zencefil yerine bir tatlı kaşığı zerdeçal kökü tozu da kullanılabilir.
 • Yarım su bardağı suya 25 mililitre limon suyu katılır ve kaynatılır, kaynarken içine her birinden ikişer çay kaşığı olmak üzere karabiber, tuz ve zerdeçal ilave edilir. 10 dakika daha kaynatılır ve bu çaydan günde 2-3 defa gargara yapılır ve tükürülür. Ilık tuzlu su ile gargara günde 3-4 defa yapılmalıdır. Benzocaine veya diğer anestezikler içeren pastiller 3-4 defa emilerek ağrı azaltılır.
 • Diyette basit şekerli gıdalar kesilmelidir (kola, gazoz, tatlı, kek vb). Şeker, vitamin ve mineral eksikliğine katkıda bulunurken bağışıklık sisteminin enfeksiyon ile savaşma yeteneğini azaltır. Hiç olmazsa enfeksiyonun olduğu bir hafta şeker tüketilmemelidir. Şeker yerine hem tat hem de yakınmaları azaltmada yararlı olan doğal bal tüketilmelidir. Günde iki tatlı kaşığı bal tüketilebilir. Kola veya gazoz gibi içecekler yerine ılık su tüketilmesi enfeksiyonun neden olduğu sıvı kaybını yerine koyarken boğazı nemli tutarak yakınmalarda azalma sağlar. Havuç, salatalık, kereviz ve bir miktar zencefil katılarak hazırlanan taze sebze suyunun bir bardak tüketilmesi vücudun sağlığı için gerekli alkali ortamı sağlar. Süt ürünleri azaltılmalıdır. Hem insanların çoğunda bağırsaklarda sütteki laktozu parçalayacak enzim yetersiz olduğundan hem de yüksek yağ içeriği nedeni ile süt, peynir ve diğer süt ürünleri boğaz ve akciğerde salgıların artmasına, enfeksiyon ve iltihabi sürecin gelişmesine neden olabilir. Yarım yağlı veya yağsız süt ürünleri tercih edilebilir.
 • İşlenmiş ve katkı maddesi konulmuş gıdalar kesilmelidir. Herkes evinde tam tahıl, sebze, meyve, balık ve bakliyattan bir şeyler yapmak için vakit ayırmalıdır.

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Yapılması Gerekenler

 • Odada soğuk buhar verici veya nemlendirici cihaz kullanılmalıdır.
 • Soğuk ve kuru havadan uzak durulur.
 • Stresli ve gürültülü bir ortamdan uzak yeterince dinlenmeye zaman ayrılmalıdır. Derin nefes alınıp verilmesi, doğada yorucu olmayan yürüyüşler hastalıkla savaşma enerjisini kazandırır.

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Önerilen Besin Takviyeleri

Çinko ve C vitamini: Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde yardımcıdırlar. Çocuklarda tekrarlayan enfeksiyonlarda çinko eksikliği değerlendirilmelidir.

C vitamini, çinko, beta glukan, ekinezya angustifolya içeren preparat verilen ve tekrarlayıcı üst solunum yolu enfeksiyonu veya orta kulak iltihabı olan çocuklarda ciddi bir yan etki olmadan enfeksiyonun tekrarlama sayısı azaltılmıştır.

Bademcik İltihabı Tonsillit, Anjin Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler 

Böğürtlen (Rubus fruticosus): Yaprak ve meyvesi kullanılır. 2 çay kaşığı yaprak 1 bardak kaynamış su içine eklenir, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülür. Astrenjan (büzücü) etkilidir.

Bademcik iltihabında hazırlanan çay ile gargara yapılması, meyve suyunun içilmesi ve gargara olarak da kullanılması önerilir.
Koyunotu (Agrimonia eupatoria): Hem dahilen hem haricen astrenjan etkilidir. Ağız ve boğaz iltihaplarını iyileştirmede kullanılır.

15 gram drog 1 bardak suda 1-2 dakika kaynatılır, 5-15 dakika demlenip süzülür. Günde 2-4 defa 1 çay fincanı içilir. Ayrıca 10 gram drog 100 mİ su içinde 15 dakika hafif ateşte kaynatılır ve süzülür. Hazırlanan çay ile gargara yapılır.326 327 328 329 330
Adaçayı, papatya: 2.

5 gram adaçayı 100 mİ kaynamış su içinde 15 dakika demlenip süzülür. Günde birkaç kez ağız çalkanır veya gargara yapılır.• Papatya ve adaçayı sıvı ekstresi karışımından 20-30 damla 1 bardak suya eklenir ve gargara yapılır.

Papatya çayı: 1 tatlı kaşığı papatya 1 bardak kaynamış su içine eklenir ve 5-10 dakika demlenir, süzülür. Günde birkaç kez papatya çayı ile ağız çalkalanır.327,328

Öksürük otu (Tussilago farfara): 1 tatlı kaşığı yaprak 250 mİ kaynamış su içine eklenir, 20 dakika demlenir ve süzülür. Günde 3 kez 120 mİ içilir.
Ekinezya: 0.5-1 gram kurutulmuş kök veya %3.5 ekinakozit içeren kuru ekstresinden günde 3 kez 300 mg alınması önerilir.
Mürrüsafi (Commiphora myrrha, myrrh): Adaçayı ve ekinezya ile birlikte bademcik iltihabı (tonsilit) ve farenjit tedavisinde kullanılır. %90’lık alkolde hazırlanmış tentüründen 30-60 damla 1 bardak suya eklenir ve gargara yapılır ya da ağız çalkalama sıvısı olarak kullanılır.
Kekik: 30-60 damla tentür 1 bardak ılık suya eklenir ve karıştırılır. Kekik ile hazırlanmış çay veya tentürden gargara olarak yararlanılır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

0

0

0

0

0

Canlı Sohbet İçin Tıklayın!

Источник: //www.evvelcevap.com/bademcik-iltihabi-tonsillit-anjin-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Bademcik Şişmesi : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bademcik İltihabı ve Bademcik Apsesi Nedir? Tedavisi, Nedenleri, Belirtileri

Bademcikler, vücuda solunum yoluyla giren virüslere ve mikroplara karşı savunma merkezidir. Eğer mikroplar çok güçlüyse yani bademciklerin mücadelesi büyük ise mücadele sonunda bademcikler şişip iltihaplanır.

Mikropları filtreleme görevi olan bademciklerin iltihaplanması ya da şişmesi her yaşta görülebilir. Ancak çocuklarda daha sık, yetişkinlerde nadir olarak görülür.

Bademcik şişmesi belirtileri daha çok yutkunurken zorlanma, kulak ve boğaz ağrısı, ateş ve titreme, çene ve boğazın hassas olması ve baş ağrısı gibi durumlardır.

Dişlerde oluşan apse ya da solunum yoluyla vücuda giren virüslerden dolayı oluşan lenf bezi büyümeleri bademciklerin şişmesine neden olur. Savunmanın yoğun geçtiği zamanlarda bademcikler şişebilir.

Bademcik şişmesi dışarıdan belli olur mu? Birer lenf bezi olan bademcikler şiştiğinde dışarıdan fark edilemez ancak el ile dokunulduğunda çenenin alt kısmında, boğazın iki yanındaki şişlikler fark edilebilir.

Bu durum çok ileri düzeye ulaşmadığı sürece şişliğin dokunmadan fark edilmesi çok da mümkün değildir.

1. Bazı bakteri ve virüsler

Bademciklerde yaşanan şişmenin en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların nedeni genellikle bakteri ve virüslerdir.

Öpücük hastalığı olarak da bilinen ve tükürük yoluyla bulaşan enfeksiyöz mononükleoz hastalığına epstein-bar virüsü (EBV) neden olur. Bu hastalık sonucu da bademcikler enfeksiyon kaparak şişebilir.

Öpücük hastalığı dışında şişmeye neden olan diğer mikrobiyal hastalıklar şunlardır:

 • Grip ya da soğuk algınlığı
 • Diş apseleri
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Kulak enfeksiyonları
 • Kızamık
 • Faranjit,
 • Streptokok enfeksiyonu

2. Sinüzit

Özellikle kış aylarında gelişen nezle ya da gripten sonra kendini gösteren burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, baş ağrısı gibi belirtiler sinüzit göstergesidir.

Sinüziti olan kişilerin yaşadığı geniz akıntısı eğer içeri doğru bir akma yapıyorsa bu akıntının içerisinde barınan mikroplar boğazda enfeksiyona sebep olur ve bademciklerde şişme yapar.

Bademciklerde iltihaplanma, vücutta halsizlik ve yüksek ateş yaptığı durumlarda mutlaka bir doktora gözükmekte fayda var.

Sinüzit İle İlgili Çok Daha Fazlası İçin: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi? Sinüzit İltihabı Nasıl Boşaltılır?

3. Sigara ve alkol tüketimi

Bademciklerin iltihap kapıp şişmesine neden olan çevresel faktörler ve davranışlar düzensiz uyku, düzensiz beslenme, boğazı tahriş eden bazı kimyasallar (çamaşır suyu, tuz ruhu gibi) ya da sigara ve alkol tüketimidir. Sigara tüketmemiş olsanız bile sigara içilen ortamda bulunmanız yani pasif içici olmanız bademciklerinizin enfeksiyon kapmasına ve şişmesine sebep olabilir.

4. Kanser

Bademciklerde görülen şişmenin nedeni çok düşük bir ihtimal de olsa kanser olabilir. Ya bademciklerin üzerindeki kanser hücresi ya da bademcik çevresinde bir yerde olan kanser hücresi bademciklerde şişmenin olmasına neden olur.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik şişmesine dondurma iyi gelir mi? Doğal olarak üretilmiş, içeriğinde bakteri barındırmayan dondurmalar bademcik şişmesine iyi gelir.

Dondurma yedikten sonra hasta olan kişiler dondurma yüzünden değil, dondurmanın içerisinde bulunan bakteriler dolayısıyla hastalanır.

Bu bakteriler yüzünden bademciklerde oluşan şişmeye neden olan enfeksiyon yüksek ateş, baş ağrısı, kulak ve boyun ağrısına neden olur. Şişlikten dolayı olan bu ağrıları azaltmaya ve hafifletmeye yarayan evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

1. Süt

Bir bardak ılık sütün içine bir tutam karabiber ve eğer evde varsa bir çay kaşığı da zerdeçal ekleyip karıştırın. Bu karışımı gece uyumadan önce için. Boğazı yumuşatarak rahatlama hissi verecektir.

Ancak eğer yutkunmakta çok zorlanıyorsanız ve çok ağrı çekiyorsanız süt boğaza takılarak yutkunmanın sayısını artırır. Dolayısıyla daha çok ağrıya sebep olabilir.

Ancak bademcikler çok fazla şişmemiş ise o zaman süt faydalı olacaktır.

2. Limonlu su

Limon, içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve iltihap azaltıcı özelliği sayesinde vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı bir direnç kaynağıdır. Dolayısıyla limonlu su boğazı yumuşatan, bademciklere iyi gelen tedavi alternatiflerinden biridir.

1 bardak kaynamış suya ılıklaşınca 1 tane limonu sıkıp ağır ağır için. Bu limonlu su karışımını günde iki kere içebilirsiniz. Karışıma 1 tatlı kaşığı bal ilavesi de yaparsanız boğazınızın yumuşamasına oldukça faydalı olacaktır.

3. Tuzlu su

Bir bardak ılık suya 1-2 çay kaşığı atılan tuz ile bir karışım hazırlayın. Bu karışımla günde iki üç kez gargara yapın. Ilık su bademcikleri rahatlattığı gibi içine tuz da atılırsa bademciklerde oluşan şişmeye iyi gelecektir. Ancak tuzlu suyla yapılan bu gargara yutulmamalıdır.

Yapılan bu karışımda bulunan tuz; virüslerle mücadele eder, bademciklerde ve boğazda bulunan suyu dışarı çıkartarak şişmeyi azaltır. Aynı zamanda ılık su her zaman kan dolaşımını hızlandırdığı için tedavi sürecini kısaltarak bir an önce iyileşme sağlar.

4. Bazı baharatlar

Ezilmiş taze zencefil, bir tutam kırmızı biber ve birkaç tane kurumuş fesleğen yapraklarından oluşan karışımı kaynamış suda demleyip için. Burada kullanılan baharatlar enfeksiyon giderici olduğundan hızlıca iyileşme görülür.

Çünkü zencefil başlı başına bir iltihap giderici özelliğine sahiptir. Fesleğen yine aynı şekilde iltihabı yok eden bir antibiyotik özelliği gösterir.

Dolayısıyla bu karışım boğazda oluşan iltihaba ve bademciklerde görülen şişmeye etkili bir tedavi olacaktır.

5. Bal ve zencefil karışımı

Bal ve zencefil ayrı ayrı iyi birer iltihap sökücü, virüs ve enfeksiyonları önleyicidir.

2 tatlı kaşığı bal içine 1 çay kaşığı toz zencefil koyup karıştırılarak bu karışım yendiğinde boğazda bir yanma hissi oluşur. Bu, iyileşmenin gerçekleşeceğini gösteren bir durumdur.

Ayrıca zencefil ve bal karışımına bir iki damla limon sıkıp da yiyebilirsiniz, sıcak bir suya karıştırıp da tüketebilirsiniz.

Bunlar dışında bal sarımsak karıştırılıp yenebilir. Bal ve sarımsak ayrı ayrı çok faydalı besinler olup bu besinleri karıştırıp tüketirseniz iyileşmeniz hızlanacaktır.

6. Portakal suyu

Portakal, tıpkı limon gibi içerdiği zengin C vitamini nedeniyle hastalıklara karşı direnç gösteren, bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. Dolayısıyla portakalın kendisini yemek ya da suyunu sıkıp içmek bakteri ve virüs oluşumuna karşı mücadele ettiği için bademciklerin şişmesine ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

7. İlaç tedavisi

Bademciklerde görülen şişme genellikle yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak bu şişme şiddetli ağrılara ve iltihaplanmalara sebep olmuşsa yani hastalık başlangıç seviyesinde olmayıp ilerlemiş ise o zaman mutlaka doktor muayenesi olup doktorunuzun önereceği bir ilaç ile tedavi olmalısınız. Bu ilaçlar;

 • Ağrı kesiciler,
 • Boğaz spreyleri,
 • Antibiyotikler,
 • Pastil kullanımı olabilir.

Bu ilaçlardan özellikle antibiyotikler ve ağrı kesiciler doktor muayenesi olmadan kesinlikle kullanılmamalı. Çünkü antibiyotikler, bakterileri ve virüsleri yok eder.

Eğer doktor onayı almadan bir antibiyotiği kullanırsak zararlı mikroplar dışında yararlı virüsleri de yok eden antibiyotik daha büyük bir rahatsızlığa yol açabilir.

Dolayısıyla uzmanlara danışmadan kullanmak yerine bir uzmana danışıp onun yönlendirmesi ile hareket etmek en doğrusu olur.

8. Bitkisel tedavi

Bademcik şişmesi bitkisel tedavisi için kullanılacak bitkiler şunlardır;

 • Çemen otu,
 • Papatya,
 • Meyan kökü,
 • Okaliptüs,
 • Ihlamur,
 • Ada çayı gibi bitki çayları bademcik şişmesine oldukça iyi gelir.

Источник: //sebboy.com/bademcik-sismesi-neden-olur/

Bademcik İltihabı Ev Tedavileri — Multi Yaşam

Bademcik İltihabı ve Bademcik Apsesi Nedir? Tedavisi, Nedenleri, Belirtileri

Bademcik iltihabının temel belirtisi boğaz tahrişidir. Bademcikler kızarıp şişebilir, boğazda şiddetli ağrı oluşabilir ve bu yüzden yutkunma güçleşebilir.

Aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Yüksek ateş (38 derece üzeri)
 • Öksürme
 • Baş ağrısı, kulak ağrısı
 • Boyundaki lenf bezlerinin şişmesi ve ağrıması
 • Seste kısıklık veya çatallaşma
 • Boğazda beyaz lekeler

Virüs kaynaklı olan bademcik iltihabı belirtileri bakteri kaynaklı olanlara göre nispeten daha hafiftir. Belirtiler en geç 3-4 gün içerisinde yatışacaktır.

Bademcik iltihabı vakalarının yaklaşık 75%’ine virüsler neden olur. Kalanına da bakteriler neden olur. Bu zararlı canlılar aşağıdaki şekillerde bulaşarak bademcik iltihabına neden olabilirler:

 • Hasta olan kişi ile temasta bulunmak (Mikroplar hapşırma, öksürme, nefes alıp verme ve tokalaşma yolu ile yayılabilir)
 • Hasta birinin eşyalarını kullanmak
 • Kirli gıdalar tüketmek (veya yemek yerken ellerin temiz olmaması)
 • Hayvanlara temas
 • Kirli yüzeylere temas etmek

Bademcik iltihabına neden olan mikroplardan sık görülenleri şunlardır:

 • Streptokok bakterisi: Boğaz iltihabına da neden olur, yüksek derecede bulaşıcıdır.
 • Rinovirüs: Soğuk algınlığına da neden olur.
 • İnflüenza virüsü: Gribe de neden olur.
 • Parainfluenza virüsü: Gırtlak iltihabına ve kuşpalazına da neden olur.
 • Adenovirüs: İshalin en sık karşılaşılan nedeni olan virüstür.
 • Ruboela virüsü: Kızamık virüsüdür.
 • Epstein-Barr virüsü: Öpücük hastalığına da neden olur.

Dolayısıyla bu hastalıklara yakalanan kişilerin bademcik iltihabına yakalanma riski yüksektir. Bu hastalıkları olan kişilerle temas halinde bulunmak da sağlıklı bir kişiye bademcik iltihabı bulaştırabilir.

Bademcik iltihabı nasıl temizlenir? Bademcik iltihabı ne iyi gelir? Bademcik iltihabına iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:

1) Boğazınızı Yumuşatın

Bademcik iltihabının verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için boğazınızı yumuşatın. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı limon, bal, tarçın ve bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırarak yudumlayın. Aşağıdakileri de uygulayabilirsiniz:

 • Bitki çayları yudumlayın, çorba için. Sıcak içecekler iyi gelecektir.
 • Sıcak bir banyo yapın.
 • Bir bardak suda bir çay kaşığı tuz çözerek gargara yapın (yutmayın).
 • Pastil alın. Ağrı kesici ve yumuşatıcı etki gösterir.

2) Kuru Havadan Kaçının

Bademcik iltihabının hızlı iyileşmesi ve ağrıya neden olmaması için boğazın nemli kalması gerekir. Havası kuru olan ortamlar boğazın nemli kalmasını önler. Klimalar, kışın evlerin ısıtılması gibi etkenler havanın kurumasına neden olur. Bu durumlarda odanızı nemlendirin (nemlendirici cihazlar çalıştırabilirsiniz).

Aşağıdaki etkenlere maruz kalmak da bademcik iltihabını şiddetlendirir, uzak kalınmalıdır:

 • Sigara
 • Temizlik ürünleri
 • Banyo kimyasalları
 • Parfüm, sprey şeklinde kullanılan kozmetik ürünler

3) Bademcik İltihabı Bitkisel Tedavi

Papaya: İçerdiği iltihap giderici enzimler sayesinde bademcik iltihabını geçirir.

Serrapeptase: Bir başka iltihap gidericidir. Gıda takviyesi formunda erişilebilmektedir.

Kaygan karaağaç: Ağrı kesici etkilidir. Pastil, çay veya kapsül formunda erişilebilmektedir.

Andrographis paniculata: Diğer adı Hint ekinezyasıdır. Ateş, boğaz ve bademcik iltihabı, soğuk algınlığı gibi problemlere iyi gelmektedir.

4) Ağrı Kesici Alın

Neredeyse bütün bademcik iltihabı vakalarında asetominofen, ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar önerilir. Bu ilaçlar iltihap giderici etkileri ile de yardımcı olur. Aşağıdaki ilaç tedavileri de önerilebilmektedir:

 • Doktorlar çok şiddetli vakalarda bademciklere kortikosteroid ilaç şırınga edebilir. Bu sayede bademciklerin aşırı şişmesini önlenir.
 • Bakteri kaynaklı bademcik iltihaplarında 10 günlük antibiyotik kullanımı gerekli olabilir. Bu kararı doktorunuza bırakınız.

UYARI: 16 yaşın altındaki bireylere aspirin verilmemelidir. (bkz. Reye Sendromu)

5) Diğer Öneriler

 • Yatak istirahati alın, dinlenin.
 • Olabildiğince az ve düşük sesle konuşun.
 • Bol bol su için.

6) Bademciklerin Alınması

Aşağıdaki şartlar altında bademcik çıkarma ameliyatı (tonsilektomi) gerekebilir:

 • Kişi, geçen bir yıl içerisinde farklı zamanlarda en az 7 kez bademcik iltihabına yakalandı ise
 • Geçen iki yılın her birinde ayrı ayrı en az beşer kez bademcik iltihabına yakalandı ise
 • Geçen üç yılın her birinde ayrı ayrı en az üçer kez bademcik iltihabına yakalandı ise

Tonsilektominin uygulanması için bu kişilerin hastalık esnasında kaliteli bir tedavi alabilmiş olmaları gerekir. Operasyon esnasında aşağıdaki yöntemlerden biri uygulanabilir:

 • Cerrahi bıçaklar
 • Isı ile yakma (diyatermi veya soğuk ablasyon)
 • Lazer
 • Ultrason

Источник: //multiyasam.com/bademcik-iltihabi-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi