Bademcik taşı nedir?

Bademcik Taşı Kendiliğinden Düşer mi?

Bademcik taşı nedir?

Son Güncelleme : 20 Ocak 2019

Bademcik taşı kendiliğinden düşer mi? Bademcik taşı nasıl temizlenir gibi bir çok soru sorulmaktadır. Bademcik taşı nedir bir çok kişi bilmemektedir. Kript adı verilen bademcikler üzerinde bulunan çukurlarda oluşan taşlara bademcik taşı denir.

İnsan vücudu çok etkileyici ve şaşırtıcı bir yapıya sahiptir. Bir çok insan bademcik taşını hayatlarında ilk kez duymaktadır. Bazı kişilerin bademciklerinde taş bulunmaktadır. Doğuştan olmayan bu taş sonradan oluşur. Çok ilginç bir şekilde bademciklerin üzerinde minik çukurlar vardır ve bu çukurlarda zamanla taş oluşmaktadır.

Çok kötü ağız kokusuna neden olan taşların ilk belirtisi de şiddetli ağız kokusudur.

Bademcik taşları genelde yoğun boğaz enfeksiyonları geçiren kişilerde çok daha fazla görülür. İltihap bademcikleri etkiler ve bademcik üzerindeki bu çukurlara yerleşir. Üzerini kaplayan bazı minerallerin üzerine çökmesi neticesinde oluşur.

Çocuklarda ve özellikle yetişkinlerde çok fazla görülen bir hastalık türüdür.

Çok ciddi bir hastalık olmasa da bazı durumlarda geçmeyen ve devamlı yenileyen bademcik taşları neticesinde bademciklerin tamamının alınması ile bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Önerilen Yazı  Tenisçi Dirseği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bademcik taşlarının en belirgin özelliği çok ağır bir ağız kokusu yapmasıdır.

Bir çok hasta durumdan habersiz olarak ağız kokusu şikayeti ile doktora gitmekte ve neticesinde bademcik taşının olduğunu öğrenmektedir.

Ağız kokusunun yanında boğazda batma, yutkunmada güçlük, boğaz ağrısı, öksürük nöbetleri, boğazın arka kısmında kötü bir tat, kulağa vuran ağrı gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Bademcik taşı genelde küçük taşlardan oluşur ve özel bir tedaviyi gerektirmez. İçerisindeki yarıklardan kolaylıkla alınarak temizlenmesi mümkündür. Hastaya bu uygulamada lokal bir anestezi uygulanır ve bademciklerde ki taşlar tek tek temizlenir. Bazen bu taşlar temizlense de yeniden oluşabilir.

Bademcik taşları bazen kendiliğinden ağız boşluğuna düşebilir. Bazen dilin ucuyla dokunmak bile bu taşların düşmesine neden olabilir. Ağız gargarası ile gargara yapmak bu taşların düşmesine etkili olabilir.

Genelde bademcik dokusundan ayrı olan taşlar bazen bademcik dokusuna yapışırlar. Bu tür taşların lokal bir anestezi uygulayarak alınması gerekmektedir.

Bademcik ameliyatı sık tekrarlayan taşlar, yapışık olanlar ve büyük olanlara yapılır.

Lokal anestezi ile temizlenen taşların üzerine uygulanan lazer ile bu boşluklar doldurulur ve bir daha bu bölgede taş oluşması engellenmeye çalışılır.  Lazer yöntemi ile doldurulan boşluklarda bir daha taş oluşması imkansız hale gelmektedir.  Müdahale edilmeyen yarıklarda yeniden bademcik taşı oluşabilmektedir. Bu yöntem bademcik taşı ameliyatına göre çok daha ağrılı bir uygulamadır.

Önerilen Yazı  Boğaz Ağrısı ve Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Çok sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları söz konusu ise en ideal yöntem bademciklerin tamamının alınmasıdır. Bu şekilde bir hem enfeksiyondan, hem de bademcik taşı sorunundan tamamen kurtulunmuş olur.

Bademcik taşı sorunu yaşayan kişilerin evde yapabileceği bir kaç küçük uygulama vardır. Bu uygulamalar ile taşların yenilemesine engel olmaya çalışılır.

  Doktorunuza danışarak evde küçük bir kaç uygulama yapabilirsiniz.

Bademcik Taşı Yutulursa Ne Olur?

Bademcik taşı kendiliğinden düşebilir. Genelde ağız boşluğuna düşen bademcik taşları bazen yutkunurken gıdalarla birlikte düşerek yutulabilir. Yutulan bademcik taşları yemek borusundan aşağı mideye gelirler. Sindirim sistemi mide asidi ile içerisine giren her şeyi eritmeye çalışır. Küçük olan taşlar erirken büyük olanlar mideden bağırsaklara giderler.

Bademcik taşı yutulursa sindirim yolu ile dışarı atılır. Katı dışkı ile bağırsaklardan dışarı atılırlar. Bademcik taşını yuttuğunuzu fark ettiğinizde kabız olmamaya dikkat etmelisiniz. Bademcik taşını dışarı atana kadar bir kaç gün bol su içmelisiniz. Bunun yanında ishal olmanızı sağlayacak şekilde beslenebilirsiniz. Müshil benzeri ilaç alabilirsiniz.

Dikkat ettiğiniz taktirde taşı çok kısa sürede vücuttan atmanız mümkündür.

Önerilen Yazı  Akne Tedavisi ve Cilt Doktoru

Bademcik Taşı Evde Nasıl Temizlenir?

 • Çinko içeren ağız gargaraları ile her gün boğaz gargarası yapılmalıdır.
 • Çinko içeren sakız çiğnenebilir.
 • Gazlı içecekler yutulmadan ağızda bir müddet bekletilebilir ve boğaz gargara yapılabilir. Maden sodası bu işlem için en uygun içecektir.
 • Tuz ve sıcak su gargarası yapılması çok faydalıdır.
 • Karbonatlı su ile gargara yapmak fayda eder. Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı karbonat koyup boğazınıza gargara yapabilirsiniz.
 • Sirke ile boğaz gargarası yağmak etkili yollardan biridir. Antiseptik özellikte olan sirke, özellikle elma sirkesi bademcik taşlarını temizlemekte çok etkilidir.
 • Zencefil yağını bir bardak su içerisine bir çay kaşığı kadar koyup çok etkili bir gargara yapabilirsiniz.
 • Ada çayı yağını bir bardak su içerisine bir çay kaşığı kadar koyarak boğazınıza gargara yapmak bademcik taşlarını yok etmekte ve oluşmasını önlemekte çok faydalıdır. Ada çayını demleyerek demlediğiniz çay ile de boğaz gargarası yapmanız çok faydalı olur.
 • Bademcik taşları bu yollarla düşürülebilir. Bunun yanında bu küçük uygulamalar ile bademcik taşlarının bir daha oluşması da önlenir.

Источник: //www.saglikpersonelleri.com/saglik/bademcik-tasi-kendiliginden-duser-mi-h1776.html

Bademcik Taşı Nedir?

Bademcik taşı nedir?

Bademcik taşı, bademcik keselerinde oluşan sarı ya da beyaz renkli ve ağızda kötü koku oluşumuna neden olan biyolojik parçacıklar olarak tanımlanmaktadır. Ağırlığı üç yüz miligram ile kırk iki gram arasında değişmektedir.

Oluşum nedeni açısından bakıldığında bademcik taşlarının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Sağlık açısından bakıldığında bademcik taşlarının herhangi bir yan etkisi ya da sağlığa zararlı bir yönü bulunmamaktadır.

Ağız kokusuna sebep olan faktörler içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Çeşitli minerallerin içerisinde yüksek miktarda bademcik taşı etkeni bulunmaktadır. Genel olarak kalsiyumdan teşkil etmektedir. Bakteriler için besin kaynağı oluşturmaktadır.

Bakteriler ağızda koloniler halinde yaşamaktadır. Bu koloniler bademcik taşının ağızda kötü koku bırakmasına yol açmaktadır.

Bademcik Taşı Neden Olur?

Bademcik taşının oluşum nedenleri incelendiğinde pek çok neden ortaya çıkmaktadır. Bunların başında bakterilerin etkisi göze çarpmaktadır. Bademcik çukurlarına bakteriler yerleşmektedirler.

Çukurlara biriken bu bakteriler metabolizma artıklarının birikmesine ve bademcik taşının oluşmasına neden olurlar. Ağızda diş çürüğü bulunan kişiler bakteri oluşumu için daha elverişli konumdadırlar. Bu da bademcik taşı oluşumunu hızlandıran sebep olarak görülmektedir.

Bademcik taşının nedenleri arasında kalsiyum ve magnezyumun da etkisi bulunmaktadır. Buna göre kalsiyum ve magnezyum tuzlarının birikmesi taş oluşumuna neden olmaktadır.

Bademcik taşının neden olduğu konusunda diğer bir sebep ise bademcikte iltihaplanma görülmesidir. İltihaplanan bademcik taş oluşumu için uygun hale gelmektedir.

Bademcik Taşı Nasıl Önlenir?

Bademcik taşı oluşumunu en aza indirmek için yapılabilecek bazı pratik çözümler bulunmaktadır. Uygulanan bu bademcik taşı önleme çalışmaları pek çok insanda olumlu sonuç verebilmektedir. Taş oluşumunu engellemek için beslenme şekline dikkat etmek gerekmektedir.

Örneğin bol miktarda sıvı tüketilmesi faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra tüketilen besinlerin iyice çiğnenmesi gerekmektedir. Beslenme şekli olarak süt ve süt ürünleri tüketimi bir süre azaltılmalıdır.

Ağızda gargara yapmak da bademcik taşlarının oluşumunu engellemek için yararlıdır. Taş oluşmasını en aza indirmek için ağız temizliğine özen göstermek gerekmektedir. Geniz akıntısı ve burun akıntısı bulunan kişiler en kısa sürede bu sorunlarına tedavi bulmalılardır.

Aksi takdirde bademcik taşı görülme ihtimali yüksek olmaktadır.

Bademcik Taşı Tedavisi

Tedavi uygulanma durumu hastanın herhangi bir şikâyetinin olup olmamasına göre değişmektedir. Bademcik keselerinde oluşan taşları temizlemenin en etkili yolu tuzlu su ile ağızda gargara yapmaktır. Böylelikle keselerde oluşan birikintiler temizlenmektedir.

Eğer bademcik taşı hastaya rahatsızlık veriyorsa ve büyük boyutlara ulaşmışsa daha ciddi tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Bademcik taşının tedavisinde küretaj yöntemi, lazerle tedavi yöntemi ve bademcik taşı ameliyatı olmak üzere üç çeşit tedavi şekli uygulanmaktadır.

Bademcik ameliyatı küretaj ve lazerle tedavi yöntemlerinden olumlu sonuç elde edilemediği durumlarda uygulanmaktadır. Lokal anestezi yardımı ile hastanın  bademcikleri çıkarılmaktadır.

Böylelikle bademcik taşından kurtulma konusunda kesin sonuç vermektedir.

Bademcik Taşı Kimlerde Görülür?

Bademcik taşının görüleceği kişiler değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında bademcik taşı yetişkinlerde ortaya çıkmaktadır. Yetersiz sıvı tüketimi bademcik taşı oluşumunu tetiklediğinden dolayı az sıvı tüketen insanlarda taş oluşumu daha sık gözlemlenmektedir. Küçük boyutlardaki bademcik taşları herhangi bir sıkıntıya neden olmamaktadır.

Bademcik Taşının Belirtileri Nelerdir?

Bademcik taşının en belirgin belirtisi kötü ve yoğun ağız kokusudur. Genel olarak ağız kokusu haricinde çok fazla belirti meydana gelmemektedir.

Ağız kokusu haricinde ender de olsa boğaz ve kulak ağrısına yol açabilmektedir. İnsanlar bademcik taşını bademcik iltihabı ile karıştırabilmektedir.

Ancak bademcik taşı bulunan kişilerde halsizlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler ortaya çıkmamaktadır.

Bademcik Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik taşı sorunu ile karşılaşan bireyler için tedavi aşamasında pek çok çözüm yolu bulunmaktadır. Tedaviler sunduğu çözüm bakımından genel olarak geçici çözümler ortaya koymaktadır. Ancak bademcik taşı ameliyatı bu noktada farklılık arz etmekte ve bademcik taşı tedavisinde kesin çözüm almayı sağlamaktadır.

Buna göre bademcik taşı ameliyatı günümüz gelişen sağlık teknolojisi sayesinde kansız, bıçaksız bir şekilde yapılmaktadır. Bademcik taşından kurtulmak için tek kesin tedavi yöntemi bademcik ameliyatıdır. Ameliyat bademcik için özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında bademcik ameliyatında ağrı biraz daha az olmaktadır.

Bu nedenle taş şikâyeti bulunan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

bademcik taşıbademcik taşı nedirbelirtileritedavi yöntemi

Источник: //yasamloji.net/saglik/bademcik-tasi-nedir.html

Bademcik Taşı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bademcik taşı nedir?

Boğazda kuruluk, ağız kokusu ve bir şey takılmış hissi veren bademcik taşları; sık sık enfeksiyona neden olan rahatsızlıktır. Bademcik gözenekleri arasında gri ya da beyaz renkle görünen bu taşlar magma adını alır.

Daha çok salgı birikmesi ya da gıda artıklarının kalması nedeniyle meydana gelir. Bademcik taşları, bir pirinç tanesi kadar olabileceği gibi bir fındık kadar da olabilir. Büyümesiyle paralel olarak yarattığı problemler de artmaktadır.

Boğazında devamlı bir şey varmış gibi hisseden hasta, genellikle bu şikayetle doktora gider. Ne yazık ki pek çok doktor gerekli tetkiki yapmadığı için boğaz enfeksiyonu teşhisi koymaktadır. Yalnızca enfeksiyon için kullanılan antibiyotikler, magma için etkili olmamaktadır.

Larenjit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bademcik taşlarını temizlemek, kişilerin kendi tarafından yapılabilen bir uygulamadır fakat öğürme refleksi hastayı, doktora gitmesi için zorlar. Doktorlar, boğaz bölgesini uyuşturduktan sonra taşları temizleyebilirler. Zedelenme, tahriş olma ve kanama riskine karşı hassasiyet gerektirdiği için doktorlar tarafından yapılması çok daha uygundur.

Bademcik Taşı Nedir?

Bademcik kesecikleri adı verilen bölgede sarı, gri, beyaz renklerde birikmeler oluşması durumuna bademcik taşları adı verilmektedir. Görülen pek çok bademcik enfeksiyonunda boğazda beyaz renkli iltihaplar oluşur. Bu iltihaplar yutarak ya da ilaç takviyesiyle ortadan kaldırılır.

Bazı yiyecek kalıntıları, bu iltihaplı kısımların üzerinde birikir. Bu birikmeye bademcik taşı ya da magma adı verilir. Yetişkinlik döneminde daha sık görülen bademcik taşı, tıp dünyasında tonsillolit adı ile tanınır.

Yutma zorluğundan ağız kokusuna kadar pek çok sorun yaratan bu taşlar, hastanın gün içinde devamlı yutkunmasına neden olur.

Bademcik Taşı Nasıl Oluşur?

Boğaz bölgesinin gözenekli kısmında ortaya çıkan bademcik taşları, yediklerinizin o gözeneklere yerleşip kalmasından kaynaklanır.

Gün içinde beslenmeyle orantılı olarak gözenekler devamlı dolabilir ancak diliniz ve yutma alışkanlığınız o gözenekleri temizler. Kimi zaman bademciklerde iltihaplanmalar oluşur. Bu iltihaplanmalar gözenekleri tıkar.

Üzerinde yenilen gıda atıkları birikince bademcik taşları ortaya çıkar. Taşlar, kişinin yemek yerken ya da su içerken hissettiği bir engel oluşmasına neden olur.

Bademcik Taşının Nedenleri Nelerdir?

Bademcik taşlarının oluşmasının ilk nedeni boğaz enfeksiyonudur. Bademcik iltihaplanması gibi enfeksiyonlar ortaya çıktığında iltihap, ölü deri, yemek artığı oluşan yarık kısımlarda birikir. Bu enfeksiyonlar, bakteri oluşumunu tetiklediği için taşlar zamanla ortaya çıkar.

Bademcik taşlarına neden olan bir diğer sebep ise diş çürükleridir. Diş çürükleri ağız ve boğaz bölgesinde bakterilere neden olduğu için taş oluşumunu da tetiklemektedir. Başka bir neden ise magnezyum tuzlarıdır.

Taşları oluşturan magnezyum tuzları aynı zamanda büyümesine de neden olur.

Bademcik Taşından Korunma Yolları Nelerdir?

Bademcik taşlarından korunmanın tek yolu bol bol temizletme işlemidir. Düzenli olarak hydrovacuumaspiration yani HVA işlemi yapılırsa bademcik taşlarının oluşumunun önüne geçilir.

Bunun yanı sıra bilhassa dişlerde meydana gelen çürüklerin önüne geçilmeli, ağızda bakteri oluşumuna izin verilmemelidir.

Aynı şekilde bademcik enfeksiyonu için gerekli önlem alındığında bademcik taşlarından da korunmuş olunacaktır.

Bademcik Taşının Tedavisi Nedir?

Bademcik taşları küçük olduğunda kişinin kendi tarafından rahatlıkla temizlenebilir.

Dil ucu veya kulak pamuğu kullanılarak yerinden çıkarılabileceği gibi tuzlu su ile yapılan gargara sayesinde de çözümlenebilir. Ağız ve boğaz temizliğinde tuz çok etkilidir.

Tuz ve su ile gargara yaptığınızda bademcik bölgesinde yer alan gözenekler temizlenecek, bademcik taşları oluşmayacaktır.

Silikozis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Doktor tedavisi gerektiren bademcik taşları ise küretaj, lazer ve cerrahi işlem gerektirir. Lokal anestezi kullanılarak yapılan lazer operasyonu, bademcik yüzeyinin temizlenmesini amaç edinir.

Lazer kriptolizis işlemi olarak bilinen bu uygulama, bademcik yüzeyinin pürüzsüz olmasını sağlar. Yapılan cerrahi işlem, yalnızca bademcik taşlarının temizlenmesine yönelik değildir. Çünkü bademciklerin tamamen alınmasını amaç edinir.

Bu nedenle düşünülmesi gereken son seçenek olabilir.

Bademcik Taşları İçin Küretaj Nasıl Yapılır?

Ağız yeterince temizlendikten sonra sıra taşların temizlenmesine gelir. Küretaj işleminde, tedavi bademciklerde yer alan taşların tek tek çıkarılmasını sağlar. Küçük taşlar için herhangi bir anestezi işlemi yapılmaz. Büyük taşlar içinse lokal anestezi gerekmektedir.

Çünkü yapılan işlemler, kişinin devamlı öğürme refleksi göstermesine neden olur. Küretaj ile ağız içinde bulunan taşlar tek tek temizlense dahi meydana gelen kötü ağız kokusunun önüne geçilmez. Bu nedenle lazer işlemi, daha çok tavsiye edilir.

Gerekli ağız bakımı yapılmasına rağmen kendini yenileyen bademcik taşları, lazer ile daha uzun süre yok olacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/bademcik-tasi-nedir/

Bademcik Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik taşı nedir?

Bademcik; Boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokudan oluşan organlardır. Lenfatik sistemdeki diğer organlar gibi, bademcikler de bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluştururlar ve enfeksiyona karşı vücudu koruma görevinde rol alırlar.

Özellikle çocukluk çağında burun ve ağız yolu ile vücuda giren bakteriler, virüsler gibi hastalandırıcı maddeleri yakalayıp, onları bağışıklık sistemi tarafından tanınıp savaşması sürecine katılırlar. Bu organlar çocuklarda, erişkine göre çok daha büyük ve aktiftir. 5 yaşından itibaren kemik iliği bademciğin görevini üstlendikçe bademciklerin korunmadaki rölü azalmaktadır.

Tonsillolith (Bademcik taşı) nedir?

Bademcik taşı (Tonsillolith); bademcik ceplerinde görülen sarı/beyaz renkte, kötü kokulu partiküllerdir. Bademcikler düzensiz yüzeyli pürüzlü organlardır. Üzerlerinde çok sayıda Crypts adında çukurlar ve boşluklar bulunur.

Dökülen mukoza hücreleri, yemek parçaları ve bademcik iltihabi kalıntıları tükürükle yutulurken bazı şanssız kişilerde bademciklerdeki çukurlarda birikip topaklaşarak kitle haline gelir. Ölü hücrelerden oluşan bu kitle bakteriler için mükemmel bir besindir.

Ağız içinde koloniler halinde yaşayan değişik türlerde bakteriler olduğunu bildiğimize göre kokunun nereden geldiğini anlamakta zor olmayacaktır.

Tonsillolith’te (Bademcik Taşı) Ne Gibi Şikayetler Gözlenir?:

Bademcik taşı en sık olarak ağızdan kötü koku (Halitozis) şikayetine sebep olabilir. Ayrıca sık tekrarlayan bademcik iltihaplarına (Rekuren Tonsillit) neden olabilmektedir.

Tonsillolith (Bademcik Taşı) Tanısı Nasıl Konur?:

Bademcik taşı Kulak burun Boğaz hekimi tarafından yapılan muayenede kolay tespit edilebilmektedir ve özellikli bir tetkik veya tahlil yapılmasına gerek yoktur.

Tonsillolith (Bademcik Taşı) Tedavisi Nedir?:

Bademcik taşı için öncelikle ılık su veya özel ağız bakım solüsyonlarıyla gargara yaparak giderilmesi önerilse de sıklıkla bu etkili olmamaktadır.

Hem anatomik yatkınlık hem de Uzun süredir bademciklerde birikerek iyice yerleşmiş olmaları nedeniyle bademcik taşlarını basit gargaralarla çıkarılması zordur.

Hatta bazı dirençli olgularda bademciklerin ameliyatla alınması (tonsillektomi) da gerektiği oluyor.

Bademcik ameliyatının yan etkisi veya riski varmıdır?

Tonsillektominin (bademcik ameliyatı) başta kanama olmak üzere birtakım komplikasyon riski vardır. Aynı zamanda genel anestezinin (narkoz) kendine has riskleri mevcuttur. Ama tonsillektomiyi gerektiren hastalığın zararları ve komplikasyon riskleri çok daha fazla olduğundan ameliyatın risklerini göze almak zorunda kalınıyor.

Sık görülebilen yan etkiler:

 • Kanama: Ameliyat esnasında veya ameliyattan sonraki ilk iki hafta içinde olabilir. Geç ortaya çıkan kanmalar, tekrar hastaneye yatırılarak müdahale edilmesini ve ameliyat etmeyi gerektirebilir. Kan kaybı sebebiyle kan transfüzyonu (damardan kan verilmesi) gerekebilir.

  Kanama riski operasyondan sonra ilk iki hafta içinde %2-4 olarak bildirilmiştir. Kanamalar lokal anestezi altında soğuk uygulama bası ve adrenalinli tamponlarla durdurulabileceği gibi hastanın yeniden genel anestezi almasını ve 2. Bir ameliyatı gerektirebilir.

 • Narkozdan uyanma sırasında, hem huzursuzluk hem de uyku hali olması mümkündür.

 • Ameliyattan hemen sonra başlayan ve yaklaşık1-2 hafta boyunca süren boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü,
 • Hafif ses değişikliği ve burundan konuşma (bademcik çok büyük ise veya hasta ağrıdan dolayı sakınarak konuşuyorsa),
 • Tat almada hafif değişiklik,
 • Çene ekleminde basınç hissi,
 • Hafif ağız kokusu.

Nadir görülebilen yan etkiler:

 • Dişlerin zarar görmesi, hatta kaybı; özellikle önceden hasar görmüş dişlerde, ağzı açan aletin basısı sonucu ortaya çıkar.

 • Kanama(erken ve geç kanamalar): Ameliyat esnasında veya ameliyattan sonraki ilk iki hafta içinde olabilir.

  Geç ortaya çıkan kanamalar, tekrar hastaneye yatırılarak müdahale edilmesini ve ameliyat etmeyi gerektirebilir. Kan kaybı sebebiyle kan transfüzyonu (damardan kan verilmesi) gerekebilir.

Çok nadir görülebilen yan etkiler:

 • Enfeksiyonlar; boyun lenf bezlerinin iltihabı, apseleri veya iltihabın kana karışması (kan zehirlenmesi, sepsis)
 • Burundan konuşmanın kalıcı olması (özellikle gizli damak yarığı varsa)
 • Kalıcı çene eklemi problemleri,
 • Şiddetli kanamalar; anormal seyreden bir damar varlığında veya bilinmeyen pıhtılaşma bozukluğunda görülebilir, gerektiğinde kanı durdurmak için boynun dış kısmından ameliyat yapılabilir
 • Kan nakli, geç kanamalarda yalnız çok ender durumlarda gerekli olur
 • Sinirlerin hasarına bağlı kalıcı tat alma bozukluğu, yutkunma güçlüğü veya dilde hareket bozukluğu (ağız açacağının baskısı, aşırı nedbe oluşumu veya konulan dikişlerin çekmesi sonucu ortaya çıkabilir)
 • Tüm cerrahi girişimlerde görülebilen damar içinde kan pıhtılaşması (tromboz / emboli), yara iltihabı veya kalp dolaşım sistemi reaksiyonları gibi genel tehler, bademcik ameliyatında son derece enderdir.

Tonsillolith’te ameliyatsız çözüm bulabilir miyim?

Evet. Bademcikler düzensiz yüzeyli pürüzlü organlardır. Üzerlerinde çok sayıda Crypts adında çukurlar ve boşluklar bulunur. Dökülen mukoza hücreleri, yemek parçaları ve bademcik iltihabi kalıntıları tükürükle yutulurken bazı kişilerde bademciklerdeki çukurlarda birikir ve mikropların yaşamı için uygun ortam sağlar.

Bu birikintileri ‘’Hydrovacuumaspiration’’ (HVA) yöntemiyle temizleyerek ve bağışıklık sistemine destekleyici tedavi vererek kronik tonsillitler tedavi edilmektedir.

HVA yöntemiyle bademcik yıkanması kimlere yapılır?

Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından kronik tonsillit, rekuren tonsillit,
tonsillolitiyazis (bademcik taşı) tanılarının herhangi biri konulan veya yukarıda kronik tonsilliti tanımlayan açıklamaya uygun öyküsü var hastalara önerilmektedir.

HVA yöntemiyle bademcik yıkanması kimlere yapılmamalıdır?

Aktif enfeksiyon esnasında şiddetli ağrısı olduğundan, beş yaşından küçük çocuklara uyum sağlayamadığından, hamile bayanlarda öğürme ve kusmadan zorlanabileceğinden bademcik yıkanması kontrendikedir. Ayrıca uyku apnesine sebep olan tonsil hipertrofilerinde (bademcik büyümesi) etkinliğini gösteren çalışma yoktur.

Hydrovacuumaspiration (HVA) yöntemiyle bademcik yıkanması ne kadar etkilidir? Doğru tanı konulmuş hastalara eksiksiz uygulanan tedavi sonucunda hastaların %85,6 tekrarlayan tonsillit ataklarından kurtulduğu gösterilmiştir.

HVA yöntemiyle bademcik yıkanmasının yan etkisi veya riski varmıdır?

Bazı hastalarımızda işlem esnasında öğürme refleksi nedeniyle zorluk yaşanabilmektedir. Boğazınızı uyuşturmak için kullanılan lidokaine veya yıkama işleminde kullanılan klorheksidine alerjiniz varsa aşırı reaksiyon gelişme riski vardır. İşlem sonrasında da geçici hafif ağrı olabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir risk veya yan etki beklenmemektedir.

HVA yöntemiyle bademcik yıkanması nasıl yapılır?

Bu yöntem özel tasarlanmış cihaz ile negatif basınç uygulanarak bademcikteki patolojik birikintilerin çekilmesinden ve aynı anda antibiyotikli solüsyonlarla basınçlı yıkamadan oluşmaktadır. Yıkama işlemi esnasında öğürme refleksi olacağından hasta aç olmalıdır.

Hastaya işlem öncesi detaylı bilgi verilir ve onamı alınır. Hasta KBB sandalyesine oturtulur ve eğer lokal anestetik (uyuşturucu) ilaçlara alerjisi yoksa boğazına ilaç sıkılarak uyuşturulur. Hastanın eline istediğinde tükürebilmesi için böbrek küvet verilir.

İşlem esnasında hastanın uyumu çok önemlidir ve tedavi başarısıyla doğrudan ilişkilidir. Doktor gerekli ekipmanı hazırladıktan sonra hasta ağzını geniş açar ve derin nefes alıp 5 saniye nefesini tutmaya çalışır.

Hekim özel tasarlanmış cihazın gevşetme düğmesini basılı tutarak bademciğe yerleştirir ve düğmeyi bırakır. 1, 2, 3, 4, 5 diye sesli sayar ve gevşetme düğmesine basarak bademcikten ayırır. Bu esnada hastanın ani hareketlerden kaçınması çok önemlidir.

durulmasını istediği anda hasta müsait elini kaldırarak işaret eder ve hekim hemen aleti hastanın bademciğinden ayıracaktır. Aynı şekilde bademciğin diğer kısımlarına ve ikinci taraf bademciğe 3-4 defadan uygulanır.

İşlemin Tahmini Süresi: Tahmini işlem süresi 20 dakikadır.

İşlem 2-3 günde bir tekrarlanır ve tedavi toplam 10 seanstan oluşur.

Her nekadar zor bir işlemmiş gibi gözükse de tekrarlayan tonsillit ataklarına yakalanıp bir parça ekmek yemekten aciz kalmadan veya genel anestezi altında ameliyat olmadan daha zor olmadığı kesin.

İşlemin Alternatifleri: Sık tekrarlayan bademcik iltihapları her iltihap tekrarladığında antibiyotikle tedavi edilebilir. Ancak bu kadar sık antibiyotik kullanılmasının vücutta çeşitli olumsuz etkilerinin olacağının akılda tutulması gerekir.

Tercih edebileceğiniz diğer tedavi seçeneği ise genel anestezi altında (narkoz)

Tonsillektomi ameliyatıdır (bademciklerin alınması)

Bademcik apsesinin tedavisi için ameliyattan başka bir yöntem yoktur.

HVA yöntemiyle bademcik yıkanması sonrası nelere dikkat etmeliyim?

İşlem sonrası en az yarım saat yemek yenmemeli, su içilmemeli. Tedavi süresi içinde geniş spektrumlu antibiyotik kullanılmalı. Bir kür tedavi yapıldıktan sonra 3-4 geçtiğinde mutlaka hekiminize kontrole gelmeniz önerilir. Çünkü bazı durumlarda ikinci kür tedavi yapılması da gerekebilir.

Tedavi sonrasında hastalık tekrarlarsa veya boğazla ilgili herhangi bir problem yaşanırsa kendi hekiminize başvurup konulan tanıyı ve yapılan tedaviyi tekrar gözden geçirmek gerekir.

Bu durumda hekim immun yetmezlik, anatomik bozukluklar, laringofaringeal reflü gibi bazı özel durumlar açısından da inceleyecektir ve tonsillektomi (bademcik ameliyatı) tekrar gündeme gelecektir.

 • Bademcik Yıkama Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Op. Dr. Dastan TemribekovYeni Hayat Tıp Merkezi

Tel: 0212 689 59 39

loading…

Yazar : XprodoksiT – Yazıları

Источник: //www.xprodoksit.com/yazi/bademcik-tasi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..