Bağımlılık yapan yiyecekler ve kurtuluş reçeteleri..

Kurdeşene İyi Gelen ve Zararlı Olan Yiyecekler

Bağımlılık yapan yiyecekler ve kurtuluş reçeteleri..

Kurdeşen hastalığı oluşması durumunda belirtilerin daha da ateşlenmemesi için ve hızlı iyileşmesi için zararlı gıdalardan uzak durmalı ve faydalı olan yiyecekler tüketmelidir.

İçindekiler

 • Kurdeşene Yararlı Yiyecekler
 • Kurdeşene Zararlı Yiyecekler

Kurdeşene Yararlı Yiyecekler

Kurdeşen

Kurdeşen hastalığının her zaman için hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için kişinin kurdeşen hastalığı yaşıyorsa doğru bir şekilde beslenmesi ve yapacağı diyeti ile uyumlu olması gerekmektedir. Kişilerin kurdeşen hastalığını daha da tetikleyecek ya da kişilerde alerjik reaksiyona neden olacak gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Kurdeşen hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir. Bu nedenle de yiyeceklerin her zaman için faydalı olması gerekmektedir. Diyeti içerisinde mutlaka az yağlı gıdalar olması gerekiyor. Az yağlı olan gıdalar ve yağsız etlerin olması, özellikle tavuk ya da sığır eti gibi hafif etler tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Yemeklerine yağ miktarını her zaman için azaltılması gerekmektedir. Kişilerin daha çok hastalığın belirtilerini azaltmak için haşlama gıdalarını tüketmesi tavsiye edilecektir. Bunun için haşlanmış patates tüketmesi de faydalı olacaktır. Özellikle yiyecek olduğu gıdalar arasına makarnayı da dahil etmelidir.

Kişilerin haşlanmış patates tüketmelerinin faydalı olacağı unutulmamalıdır. Kurdeşen hastası olan bir kişi şu gıdaları tüketmesi tavsiye edilir.

 • Pirinç;
 • Karabuğday;
 • Yulaf ezmesi;
 • Tavşan eti;
 • Havuç çorbası;
 • Süt;
 • Haşlama;
 • Marul;
 • Ispanak;
 • Çavdar ekmeği;
 • Çay.

Kişilere kurdeşen hastalığının tedavisinde her zaman için yağsız süt ve süt ürünlerini tüketmesi tavsiye edilecektir. Özellikle de haşlanmış olan sebzeler tüketilmelidir. Kepek ekmekleri, çavdar ekmeği tüketmeli ve normal beyaz gıdalar tüketmemesi gerekmektedir. Her türlü yeşilliğe diyetiniz içerisinde yer verebilirsiniz.

Özellikle maydanoz ve dere otunun sağlığa faydalı olması ile de bilinmektedir. Kullanacak olduğunuz yağın her durumda bitkisel olmasına ve hayvansal yağları diyetinizden çıkarmanız gerekmektedir.

Özellikle de hastalık içerisinde döküntüler oluşması durumunda hastalığın ilk alevli olduğu zamanlarda yemeklerine ilk olarak yeşil sebzelere ağırlık vererek tüketmesi gerekmektedir. Hastalığın iyileşme belirtisi olması durumunda turuncu ve kırmızı sebze ya da meyveleri de tüketmeniz mümkün olacaktır.

Hastanın meyve pürelerini tüketmesi, kompostolar içmesi çok önemli olmaktadır. Bu süre içerisinde kişilerin bitkisel tedavi yollarını kullanabilir.

Özellikle kurdeşen hastalığına iyi gelen sarı kantaron, papatya çayı, meşe kabuğu çayı gibi bitkisel kürler denemeniz de hastalığın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

Kurdeşene Zararlı Yiyecekler

Hastalığın hızlı bir şekilde iyileşmesini engelleyecek ve iyi gelmeyecek olan yiyeceklerde bulunmaktadır.

Kurdeşen döküntüleri ve kaşıntı oluşması durumunda yiyeceklerine çok dikkat etmesi durumunda alerjik reaksiyon gelişecek olması durumunda deniz ürünlerinden hiçbir tanesini tüketmemesi gerekmektedir. Deniz ürünleri her zaman için alerjinin hızlı bir şekilde yayılmasında etkili olacaktır.

Bu nedenle de zararlı olan deniz ürünlerinden kabuklu ya da kabuksuz olan gıdalar tüketilmesi her zaman için sakıncalı olacağından uzmanlar tarafından tüketilmesi yasak olan diyet listesinin ilk sırasında gelmektedir.

Özellikle de yiyecek olduğunuz gıdaların içerisinde katkı maddeleri olmaması gerekmektedir. Özellikle de gıda boyası tüketilecek olan ya da kıvam arttıracak gıdalar her zaman için sakıncalı olacağı unutulmamalıdır. Tatlandırıcılar da aynı şekilde yasak olan gıdalar arasında olacaktır.

Özellikle de “E” ile başlamış olan kodlar alacak olduğunuz gıdanın üzerinde yazması durumunda işlenmiş ürün olacağından bunun da kurdeşen hastalığına çok zararlı olacağı unutulmamalıdır. Yumurta hastalığın artmasında tetikleyici bir etkisi olacaktır.

Yumurta birçok çocuklarda özellikle de kurdeşen ya da alerjik reaksiyon oluşumuna neden olacak durumlar gelişebilir. Bu nedenle de hastanın yumurtayı haşlama ya da diğer türlerde tüketilmemesi gerekmektedir.

Yiyecek olan fındık ya da fıstık gibi gıdalar alerjik reaksiyon oluşumuna neden olacak durumlar gelişmesine neden olur. Bu da hastalığın iyileşme süresini uzatacak ve daha da şiddetlenmesine neden olacak durum oluşmasına neden olur.

Kişilerin kök bitkileri tüketilmemeli ve kişilerin daha çok kırmızı meyvelerden uzak durmaları gerekiyor.

Baharatlar her zaman için yasaklı listeler arasında yer alacaktır. Her türlü baharatlı ürünler hastalığın ilerlemesinde etkili olur. Bu nedenle de hastalık iyileşme süresi içerisinde yemeklere baharat ya da tuz dökülmemelidir.

Alkol tüketilmesi sağlığınıza zararlı olacak içecekler arasında olacağı gibi hazır içeceklerden de uzak durulmalıdır. Bal birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış olsa da kurdeşeni tetikleyecek sorunlar arasında olacaktır.

Kişiler özellikle tatlı gıdalardan uzak durmalı çikolata başta olmak üzere birçok tatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Un ya da tuz tüketimini olabildiği kadar hastalık iyileşinceye kadar azaltmalısınız. 

Источник: //ciltte.com/kurdesene-iyi-gelen-yiyecekler.html

Bağımlılık Çeşitleri ve Kurtulma Yöntemleri!

Bağımlılık yapan yiyecekler ve kurtuluş reçeteleri..

Zararlı sonuçlarını gözetmeksizin, kontrolsüz bir şekilde ısrarla yapılan işlere bağımlılık diyebiliriz. Bağımlı olan kişiler bağımlı oldukları maddenin zararlı sonuçlarını görmezden gelerek “istesem bırakırım” gibi cümlelerin arkasına sığınırlar. Kişi bağımlı olduğu maddeye karşı kendini engelleyemez.

Kendisine zarar verdiğini kabul etmez; çünkü keyif almaktadır. İşte en çıkılmaz durum burada başlar. Keyif veren bir madde ya da uğraş pek çok kişi tarafından kolayca terkedilemez. Hele ki bağımlılık söz konusu ise bundan kurtulmak için oldukça itinalı davranmak gerekmektedir.

Kurtulma yöntemlerine geçmeden önce bağımlılık türlerini biraz inceleyelim:

Dünya Sağlık Örgütü’nün sınıflandırdığı madde bağımlılığı tipleri;

 • Opyat Tipi Bağımlılık
 • Alkol, Barbütürat, Benzodiazepin Tipi Bağımlılık
 • Esrar Tipi Bağımlılık
 • Kokain Tipi Bağımlılık
 • Uyarıcı Tipi Bağımlılık
 • Hallusinojen Tipi Bağımlılık
 • Solunan Çözücü Tipi Bağımlılık
 • Tütün Tipi Bağımlılık

1. OPYAT TİPİ BAĞIMLILIK

Metadon, morfin, eroin ve kodein maddelerini kapsayan bağımlılık tipidir. Eroin yarı sentetik, morfin ve kodein doğal,  metadon ise sentetik bir maddedir. Bu grup maddelerin bağımlılık yapma oranı çok yüksektir. Damar içi kullanım yolu ile 6-8 eroin iğnesinden sonra ruhsal, bedensel, toplumsal öğeleriyle bağımlılık yerleşmektedir.

2. ALKOL, BENZODİAZEPİN, BARBÜTÜRAT TİPİ BAĞIMLILIK

Bağımlılık maddeleri içinde bağımlılık süreci en iyi modellenebilmiş madde alkoldür. Verilere göre alkol içen herkes bağımlı olmamakla birlikte, belli ve düzenli alkol alınması bağımlılık yapmaktadır.

 Şöyle ki; 100 ml kanda 100-150 mg kan alkol düzeyi yapacak biçimde her gün içki tüketenlerde 5 yıl içinde bağımlılık gelişmekte olup, bu süre çocuklarda ve kırk yaşından sonra alkole başlayanlarda 2-3 yıla inebilmektedir. Barbütürat dediğimiz maddeler genel anestezi ve epilepsi tedavisinde kullanılıp, teskin edici özelliği bulunmaktadır.

Bu nedenle bir dönem reçetelere girmiştir.Ancak kısa süre sonra da bağımlılık yaptığı anlaşılmıştır. Ülkemizde bu gruptaki ilaçlar özel reçetelerle satılmakta, tıp dışı kullanımı önlenmeye çalışılmaktadır. Benzodiazepin, günlük yaşamda yanlış olarak performans öncesi sakinleşmek amacıyla kullanılmakta, ancak çoğu kez performansı olumsuz yönde etkilemektedir.

 Benzodiazepinin bağımlılık yapması kullanıldığı dozla yakından ilişkilidir. Günlük dozun iki ile beş katı arasında kullanılması halinde altı ayda bağımlılık yaptığı anlaşılmıştır.

3. ESRAR TİPİ BAĞIMLILIK

Marihuana Hint Keneviri denilen bitkinin yapraklarının kurutulması ile, haşhaş ise bitki özsuyunun çözücülerde işlenmesi ile elde edilir. Esrar yağsever özelliği ile anında vücuda yayılıp hayati organlara kadar ilerleyebilmektedir. 30 gün organlarda kalabilir. Esrarın fiziksel bağımlılık yaptığı kanıtlanmıştır.

4. KOKAİN TİPİ BAĞIMLILIK

Kokain çok şiddetli bir uyarıcıdır. Öyle ki, doğrudan beyin kabuğunu etkiler. Alındıktan kısa bir zaman sonra metabolize olur. Yaklaşık 20 dakikada metabolize olduğundan kısa sürede tekrar alıma arzusu ortaya çıkar. Aşırı dozdan meydana gelen ölümler kokainin çabucak metabolize olmasından kaynaklanır.

5. UYARICI TİPİ BAĞIMLILIK

Uyarıcı  ilaçlar tıpta, çocuklarda görülen aşırı hareketlilik diye adlandırabileceğimiz, bazı uyku bozukluklarının tedavisinde, klinik bir sorunun iyileştirilmesinde sınırlı olarak kullanılmaktadır. Uyku düzeninin olmaması gibi bahanelerle kötüye kullanıldığı bilinmektedir.  Ülkemizde özel renkli reçetelerle temin edilmektedir.

6. HALLÜSİNOJEN TİPİ BAĞIMLILIK

Sözcük anlamı hallüsinasyon oluşturan demektir. Benzeri diğer pek çok maddenin yanı sıra bağımlılığının modellenmesindeki sorun halen sürmektedir.

7. SOLUNAN ÇÖZÜCÜ TİPİ BAĞIMLILIK

Oje, kuru temizleme maddeleri, daksil,  yapıştırıcılar, saça şekil veren püskürtücüler, metal parlatıcılar ve hatta kokulu kalem ve silgiler bu tip bağımlılığa yol açan etkenlerdir.

Bu maddelerin ulaşılabilme kolaylığı ve temin edilme ucuzluğu nedeniyle yaygın olarak kullanılması nedeniyle çok küçük yaşlarda bağımlılığa yol açmakta ve havadaki yoğunluğu nedeniyle dolaylı yoldan bağımlılık yapmaktadır.

8. TÜTÜN TİPİ BAĞIMLILIK

Ülkemizde bir toplum sağlığı sorunu olarak alkolle birlikte en yaygın bağımlılık tipidir. En az alkol kadar geçmişe sahip bir bağımlılık tipi olup, bedensel süreçlere bağlı olarak yaptığı bağımlılığın modellenebilmesi son 15 yıl içinde olmuştur. O zamana kadar fizik değil psikolojik bağımlılık yaptığına inanılmıştır.

Bağımlılık türlerine kısaca değindikten sonra nasıl kurtulabiliriz bi bakalım:

Bilinenin aksine, çevremizde ya da ailemizdeki bağımlının tedaviye yönlenebilmesi için, onu, bağımlı olduğuna ikna etmemiz gerekmiyor. Çünkü bağımlı olan kişi zaten kendisinin bağımlı olduğunu asla kabul etmeyecektir. Böyle bir durumda bağımlı olduğu maddeyi de bırakmayacaktır. Bağımlılık tıbbi bir tanı ve teşhistir.

Dolayısıyla maddenin bıraktırılması aşaması terapide olacak iştir. Somut olgular ile kişiyi bir uzmana götürmeye ikna etmek daha doğru olacaktır. Üst üste yapmış olduğu davranış bozuklukları ileri sürülürse inkar etme olasılığı ortadan kalkmış olur.

Böylece zıtlaşma olmadan, en başında inkar edeceği olguyu ortadan kaldırarak, fikir beyanında bulunarak çözüme ulaşılmış olur.

Bağımlı kişilere karşı sorumluluk bizlerde. Yazımızda anlattığımız gibi onları bağımlı olduklarına değil, uzmana gitmeye ikna etmeliyiz. Bir yönden de onların kurtulma yöntemlerinden biri bizleriz.

Источник: //www.medikaltedavi.com/bagimlilik-cesitleri-ve-kurtulma-yontemleri/

Dijital Dergi

Bağımlılık yapan yiyecekler ve kurtuluş reçeteleri..

Psikoloji Profesörü Joseph Schroeder’in gerçekleştirdiği bir deneyde, bisküvi türü fazla yağlı ve şekerli gıdaların kokain kadar bağımlılık yapan maddeler oldukları ortaya çıktı.

Laboratuvar farelerinin kullanıldığı araştırmada, labirentin bir tarafına pirinç kekleri diğer tarafına oreo bisküvileri konuldu. Bisküvi bölümünde çok daha fazla zaman geçiren farelerin ze nöronlarının hareketleri de detaylı incelendi.

Aynı ortamda gerçekleştirilen diğer deneyde kokain bağımlısı fareler kullanıldı. Bu deneydeki tek değişiklik, bisküvinin yerine kokain kullanılmasıydı. Elde edilen sonuçta, farelerin bisküvi ve kokain bölümünde geçirdikleri zamanın ve aldıkları hazzın eşit olduğu ortaya çıktı.

 Ayrıca fareler, insanların yaptığı gibi bisküvilerin krema kısmını daha önce tükettiler.  Sosyal etkenleri ve erişilebilirliği düşündüğümüzde, bisküvi türü yiyecek bağımlılığının çok daha etkili olabileceği görülmektedir. 

2.Buğday

Listede buğdayı gördüğümüzde hepimiz şaşırmışızdır. Buğday, kimsenin fark edemediği bir bağımlılıktır. Buğday bağımlılığının en büyük sebeplerinden biri buğdayın “gluten” içermesidir. Son yıllarda “glutensiz” veya “düşük glutenli” buğdaylar üretildiği iddia edilse de buğday bağımlılığında herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Buğday bağımlılığının en büyük sebeplerinden biri de buğdayın genetiği ile oynanmasıdır. Son elli yılda üretilen buğdaylarda, açlık hissini daha çok bastıran nişasta, gluten ve bağımlılık yapan proteinler bulunmaktadır.

 Bağımlılık yapan proteinler tüketildiği zaman, tüketicinin beyin reseptörlerinde bu maddeler polipeptidlere ayrılır. Bu polipeptidler kan dolaşımına girer. Bu süreçte gluteomorfin olarak adlandırılırlar.

 Gluteomorfin ise “gluten” ve “morfin”den türeyen bir isimdir.

Buğday bağımlılığının tedavisinde doktorlar; eroin veya morfin bağımlılarının tedavisi için kullandıkları nalokson gibi ilaçları hastalara uygularlar. Bağımlılığa ek olarak buğday; kanser, obezite, kalp hastalığı ve diğer çeşitli tıbbi durumlara da sebep olabilir.

3.Et

Et, doğal ve iyi bir protein kaynağıdır. Bu nedenle, et bağımlısı bir kişi ile proteine ihtiyacı olan bir kişi arasında ayrım yapmak zordur. Ancak et, bizi tatmin eden ve kafeinle aynı özelliklere sahip olan hipoksantin içerir.

Hipoksantin bağımlısı olduktan sonra, etten haz duymamız için daha fazla et tüketimine ihtiyaç duyarız. Dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de, etin yaşlandıkça hipoksantin oranının artmasıdır.

Ayrıca et, hipoksantinle aynı etkiye sahip olan guanilik asit ve inosinik asit gibi diğer bağımlılık yapıcı maddeleri de içerir.

4.Dondurma

Kyle S. Burger ve Oregon Araştırma Enstitüsü’nden Eric Stice, yaptıkları araştırmada, fazla yağlı ve şekerli gıdalar tüketen kişilerin bu gıdaları tüketirken ve arzularken uyuşturucu bağımlılarına benzer beyin aktivitelerine sahip olduklarını ifade etti.

 Araştırmada, 14 ile 16 yaşları arasındaki 151 kişi kullanıldı. Bu kişilere, dondurmayla yapılan milkshake yedirildi. Daha sonra da bu kişilere milkshake fotoğrafı gösterilerek beyinlerinin içindeki değişimler gözlendi.

Araştırmada, katılımcıların gerçek milkshake’i arzu ettiği gözlendi ancak son günlerde dondurma yiyen kişilerin mikshake’den daha az haz duyduğu ortaya çıktı. Bu davranış ve tepkinin uyuşturucu bağımlılarıyla aynı olduğunu söyleyen Dr.

Burger, insanların keyif almak için daha fazla dondurma yeme ihtiyacı duyduğunu kaydetti.

5.Peynir

Listemizin sürprizlerinden biri de yaygın olarak tüketilen peynir. Pizza dahil pek çok abur cuburda bulunur. Hatta pizza bağımlılığının sebeplerinden biri de peynirdir. Çünkü peynir; opiat molekülleri, kazein ve kasomorfin içerir. Kasomorfin, kazeine benzer bir yapıdadır ve vücutta morfin ile aynı etkiye sahiptir.

Kasomorfin, morfin ve eroin gibi beyin reseptörlerine bağlanır. Bunun sonucunda beyin, tıpkı uyuşturucu alındığında yaptığı gibi, dopamin salgılamaya başlar. Bu durum kişide keyif yaratır. Bu durum, gerçek üreticiler tarafından bilinir ve pazarlaması ona göre yapılır.

Peynir, insana uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi asla zarar vermez, ancak insanı iyi bir bağımlı haline getirir.

6.Şeker

Şeker, diğer gıdalarda olduğu gibi çok kullanıldığında zararlı hale gelmektedir. Ayrıca önemli derecede bağımlılık yaratabilir. Queensland Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; şekerin vücutta bağımlılık yapan maddelerle aynı etkiyi gösterdiği belirlenmiştir.

Kokain kullanıldığında vücudun salgıladığı dopamin miktarı, şeker yendiğinde de salgılanmaktadır. Şeker alındıkça salınan dopamin miktarı, kişideki haz duygusunu eskisi gibi tetiklemeyebilir.

Bu durumda kişi, şekeri daha fazla kullanmaya mecbur olur ya da depresyon gibi psikolojik sıkıntılara maruz kalır.

Dr. James Di Nicolantonio, şekerin kokainden daha fazla bağımlılılık yaptığını iddia etti. Yapılan araştırmada, kokain bağımlısı farelerin ilk tadımdan itibaren, kokainden ziyade şekeri tercih ettikleri görülmüştür.

 Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir başka çalışmada ise şeker bağımlılığının aslında davranışsal bir sorun olduğu belirlenmiştir.

Araştırmada, şekere bağımlı hale gelmenin imkansız olduğu iddia ediliyor.

7.Kahve

Kahve, dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir.  Bu içecek, dünyada en fazla bağımlılık yapan ve yaygın olarak kullanılan kafeini içeriyor. Kafein, dopamin salınımını tetikler ve tüketicilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Ayrıca kafein, daha fazla kahve içilerek kürlenebilen ağır bir bağımlılığa neden olur.

8.Gazlı İçecekler

Pepsi ve Coca Cola, kafein içerdikleri için ciddi bağımlılık yapan gazlı içeceklerdir. Vücudumuz ihtiyaç duyduğunda adenozinler, adenozin reseptörlerine bağlanır. Adenozinlerin reseptöre bağlanmasıyla birlikte vücut aktivitesi yavaşlar. Bu bağlanma sonucunda kan damarları genişler ve uyku esnasında daha çok oksijenin damarlardan geçmesi sağlanır.

 Koladaki kafein, bu adenozinlerin yerine reseptöre bağlanır. Kafein, adenozinin aksine hücre aktivitesini hızlandırır. Kafeininin adenozini engellemesiyle birlikte beyindeki nöron hareketleri artar. Adenozin eksikliği, hipofiz bezi tarafından acil durum olarak algılanır ve böbrek üstü bezlerine adrenalin üretme sinyali gönderir.

Vücut kısa bir süre sonra hiçbir teh olmadığını fark eder ve kolanın etkilerini engellemek için daha fazla adenozin reseptörü oluşturur. Zaten bu anda bağımlı olan içici, daha önce olduğu gibi aynı memnuniyeti elde etmek için daha fazla içecek tüketmek zorundadır.

  Bir Coca Cola kutusu, uzun vadede diyabete neden olan 10 çay kaşığı şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir.

9.Patates Cipsi

Yaptığı etkiyle dopamin salgılanmasını tetikler. Patates cipsi ve abur cubur görüntülerinin, uyuşturucu kullanıcıları için alkolü ve uyuşturucu imajını canlandırması nedeniyle beynin aynı bölümünü harekete geçirdiği tespit edildi.

10.Çikolata

Çikolata, zararı herkesçe malum olan ancak vazgeçemediğimiz bir gıdadır. Çünkü kakao dünyasının kafeini olan yağ, teobromin ve enkephalin içerir. Theobromin ve enkephalin, birer uyarıcıdır.

Teobromin, kan damarlarımızı genişletir ve rahatlatıcı bir his uyandırmak için kalp hızında ve kan basıncında düşüşe neden olur.

Araştırmacıların fareler üzerinde yaptıkları bir deneyde; farelerin, çikolatanın eroin ve morfin gibi beyin opioid reseptörlerini uyaran enkephalin sekresyonunda bir artış yaşadıklarını keşfettiler.

Bağımlılıkla İlgili Yazılarımız:

Sigara ve Tütün Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı

Esrar Bağımlılığı

Gençliğin Katili Bonzai!

Morfin Bağımlılığı

Afyon Bağımlılığı

Ölümcül Hap: Ekstazi

Hayatın Zorlukları ve Bağımlılığa Etkisi

Esaret ve Ölümün Diğer Adı: Eroin

Biriktirme Bağımlılığı

Platonik Bağımlılık

Источник: //www.zihni.org/bagimlilik-yapan-10-yiyecek/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..