Bağırsaklar İçin Bol Su İçin ve Egzersiz Yapın

içerik

İrritabl bağırsak sendromu

Bağırsaklar İçin Bol Su İçin ve Egzersiz Yapın

     İBS (İrritabl Barsak Sendromu) İBS yani “İrritabl Barsak Sendromu”, karın ağrısı, şişkinlik ve barsak alışkanlığı değişiklikleri ile seyreden ve sık karşılaşılan bir barsak hastalığıdır.

Bu belirtilerden karın ağrısı ve şişkinlik genellikle tüm hastalarda görülürken, barsak alışkanlıkları değişiklikleri, bazı hastalarda kabızlık, bazılarında ise ishal olarak ortaya çıkar.

Ayrıca her iki şikayeti de zaman zaman yaşayan hastalar da vardır.

    İBS yapısal (organik) değil fonksiyonel bir bozukluk olarak değerlendirilir. Ağrı, şişkinlik ve dışkılama alışkanlığında bozukluk olan kişilerde yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir organik bozukluk veya patolojik bulgu olmaması genellikle IBS’yi düşündürür. Bu nedenle hekime ayrıntılı bilgi vererek şikayetleri dile getirmek teşhisi oldukça kolaylaştıran bir yoldur.

  İBS, daha sonra ciddi rahatsızlıklara dönüşme(kanser, vb) gibi bir risk taşımamakla beraber, hastaların yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir.

Çok sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, hekime başvurmadan, bunu bir yaşam biçimi olarak kabul edenlerin sayısı oldukça fazladır.

Oysa IBS hastaları belirtiler nedeniyle işe-okula gidememe, sosyal yaşantılarına ara verme-erteleme, tatillerini yarıda bırakma gibi sorunları çok sık yaşarlar.

  ABD’de yapılan bir araştırmaya göre IBS soğuk algınlığından sonra işe-okula gidememe nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Ayrıca yine yapılan bir çalışmada IBS hastalarının yaşam kalitelerinin ileri düzeyde böbrek yetmezliği hastaları kadar bozulmuş olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle rahatsızlıkları dile getirmek ve bir hekime başvurmak çok önemlidir.

  İBS, tüm toplumlarda ve her 2 cinste de görülmektedir. Daha önce yapılan açıklamalarda kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğü iddia edilse de son yapılan çalışmalarda erkeklerde görülme sıklığının az olmasının sebebinin, şikayetleri nedeniyle hekime başvuran erkeklerin daha az olmasından kaynaklanabileceği açıklanmıştır.

Rahatsızlıklar genel olarak 45 yaş öncesinde görülmeye başlar. Toplumda görülme sıklığı ortalama %10 olarak kabul edilebilir. Bu oranın gelişmiş ülkelerde daha fazla olduğu bilinmektedir.

Ancak gelişmiş ülkelerde daha sık görülmesinin nedeni gerçekten hastalığın daha sık oluşu ile mi, yoksa kişilerin sağlıklarına daha çok önem vermeleri ve şikayetlerini daha iyi ifade etmeleri, ya da yaşam kalitelerinin yükselmesi ile mi ilgili olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Ülkemizin değişik bölgelerinde yapılan çalışmalarda toplumdaki sıklığının %6.3-19.1 arasında olduğu sağlanmıştır. Ortalama olarak ülkemizdeki sıklığının batı toplumlarındakine benzer şekilde %10 olduğunu söyleyebiliriz.

  İrritabl Bağırsak Sendromunun nedenleri nelerdir?                   

    Uzun yıllar yapılan araştırmalara rağmen IBS’nin nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Hastalarda yapılan tetkikler sonucunda organik olarak tamamen normal olunması, psikolojik, fizyolojik ve beslenme şeklinden kaynaklanan nedenlere bağlı olabileceğini düşündürmektedir.

Kişiden kişiye şikayetlerin artma nedenleri farklılık gösterse de, sindirim sistemi ile ilgili bir bozukluk olduğundan, yiyecekler büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber en sık görülen tetikleyiciler:

– Liften yetersiz beslenme

– Belirli yiyeceklere karşı hassasiyet ( Yiyecek İntoleransı)

– Stres 

– Sigara 

– Alkol 

– Adet dönemi 

– Öğün atlama ve birden çok yemek yeme 

– Enfeksiyonlar 

– Antibiyotik kullanımı ve diğer ilaçlar

      Ayrıca genel hasta eğilimlerinden yola çıkarak mevsimsel değişiklikler, soğuk hava gibi nedenlerin de IBS belirtilerini tetiklediği öngörülebilir.

  İrritabl Bağırsak Sendromunun (Spastik kolon) belirtileri nelerdir? 

   IBS’nin en önemli belirtilerini 4 ana grupta toplayabiliriz. Bunlar:

– Karın Ağrısı: Künt bir ağrı şeklinde veya kramplar şeklinde oluşur. Ağrılar dalgalar halinde gelir gider. Genellikle yemeklerden sonra çok yoğun hissedilir. Gaz çıkarma veya tuvalet ihtiyacını giderme ile rahatlama hissedilir.

– Şişkinlik: IBS hastaları, normal kişilere göre daha fazla gaz üretmeseler de gaz barsaktan çıkamadığı için rahatsızlık yaratır. Genellikle yemekten hemen sonra başlayarak gün boyunca barsaktan gürültülü sesler gelmesi, karın bölgesinde sıkışıklık ve giysilerin rahatsız etmesi gibi durumlar ile devam eder.

– Barsak Alışkanlığı Bozukluğu ( Kabızlık ve/veya İshal) : IBS hastalarında en sık görülen belirtilerdendir. Dışkı küçük, katı ve mukusla(barsak mukozasından salgılanan sümüksü bir madde) kaplı olabilir.

Barsak duvarındaki mukus üreten bezler ağır hareket eden, saatlerce barsak içinde kalan küçük katı dışkı parçacıklarıyla uzun temas sonrasında aşırı uyarılır ve bu yüzden çok mukus salgılarlar.

Bazen sadece mukus da çıkarılabilir.

– Şikayetlerin altında yatan organik bir sebebe rastlanmaması

    Bunlar ile beraber görülebilecek diğer belirtiler ise şöyledir:

– Dışkılama sonrası ağrının azalması

– Dışkılama sayısında ya da dışkı kıvamında değişiklik

– Sık dışkılama isteği veya tam boşalmama hissi (tenesmus)

– Sık idrara çıkma ve acil idrar yapma ihtiyacı

– Bulantı 

    Ayrıca sindirim sistemi dışında da şikayetler olabilir: 

– Dispareüni (Cinsel ilişki sırasında ağrı)

– Dismenore ( Adet ağrısı)

– Sırt ve başağrısı 

– Nefes darlığı, hırıltılı soluma

– Göğüste ağrı ve çarpıntı

– Yorgunluk / Halsizlik

– Sinirlilik hali

      IBS’yi tamamen ortadan kaldırıcı bir tedavi yoktur. Ancak tedavi, belirtilerin şiddetini azaltmaya ve tekrarlamasını önlemeye yönelik olarak başarılı olmaktadır. Amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin bozulmamasının sağlanmasıdır. Bu nedenle şikayetler olduğu dönemde hekim tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

         Daha önceki yıllarda belirtilerin çok çeşitli olması nedeniyle her belirti için farklı ilaç kullanımı önerilebilmekteydi.

Ancak günümüzde hem kabızlığı gidermeye hem de barsaklardaki aşırı duyarlılık ve şişkinlik hissini gidermeye yönelik olarak aynı ilaç kullanılabilmektedir.

Bu tür bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılan Trimebutin, IBS belirtilerinin tümü ile başa çıkmada özellikle etkili olmaktadır.

        İlaç tedavisinin yanında kişilerin özellikle yedikleri besinlere dikkat etmeleri de rahatsızlığı azaltıcı bir unsurdur. IBS hastalarına genellikle diyet önerilmez, zira diyetlerin hastalarda şişkinliği artırdığı veya strese yol açarak tetikleyici olduğu yönünde bazı inanışlar mevcuttur.

Cambridge Addenbrooke Hastanesi’nde yiyecek intoleransı (hassasiyeti) olan hastalar üzerinde yapılan araştırmada IBS hastalarında şikayetleri özellikle artıran bazı yiyecekler saptanmıştır. Bunlar sırasıyla buğday, mısır, süt, peynir, yulaf, kahve, çavdar, yumurta, çay ve narenciyedir. Bu yiyeceklerden uzak durmak hastalığın tedavisini kolaylaştıracaktır.

Elbette en önemli tetikleyicilerden biri olan stres ile başa çıkmaya çalışmak da kişilere fayda getirecektir.

  İrritabl Bağırsak Sendromunun tedavisi                      

Rahatsızlığınızı artırdığını düşündüğünüz yiyecek ve içiceklerden uzak durun

           IBS hastalarının kişiden kişiye değişmekle beraber bazı yiyeceklere hassasiyet gösterdiği gözlenmiştir. Bu nedenle rahatsızlığınızı arttırdığını düşündüğünüz yiyecekleri belirleyerek bu yiyeceklerden uzak durmaya çalışmak yarar getirecektir.

Eğer henüz böyle bir tespitiniz yoksa rahatsızlığınızın başladığı zamanlarda hangi yiyecekleri tüketmiş olduğunuzu not ederek bir süre sonra, bu yiyecekleri belirleyebilirsiniz.

Ancak doktorunuza danışmadan özellikle ana gıdaları kesmek vücudunuzu güçsüz bırakabileceğinden, elde ettiğiniz sonuçları doktorunuzla paylaşmakta fayda vardır.

Sık sık ama az yiyin

              Sindirim sisteminizi büyük ana yemekler ile yormak yerine sık sık ama az yemeye gayret gösterebilirsiniz. Böylece 3 ana öğün ile çok yemek yerine, öğünleri bölerek tüm güne yayabilirsiniz. Bu öğünlerden sonuncusu olan akşam yemeği en hafif öğün olmalıdır. Ayrıca yemeği uyku saatinden birkaç saat önce yemek rahatlatıcı bir unsurdur.

Düzenli Yemek Yiyin

        Yemek saatlerinin düzenlenmesi ve öğün atlamadan beslenmek barsakların düzenli çalışmasını sağlar.  Özellikle kahvaltı, barsaklarınızı çalışmak üzere uyaran önemli bir öğündür. Bu nedenle bir meyva veya küçük bir sandviç ile bu öğünde mutlaka birşeyler yenmesi gerekir.

Bol Su İçin

              Su, kabızlığı önlemede oldukça etkilidir. Ayrıca IBS’ li hastaların sık sık yaşadığı ishal de sıvı kaybını artırır. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su içerek sindirime yardımcı olabilirsiniz.

Gaz Yapan Yiyecekleri Az Tüketin

            Özellikle yoğun gaz şikayeti olan hastaların, baklagilleri, fasulye, bezelye, nohut, vb yiyecekleri daha az tüketmesi bu şikayetin azalmasını sağlayacaktır.

Daha Çok Egzersiz Yapın

            Egzersiz yapmanın IBS belirtileri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca hareketi artırarak , yürüyüş, hafif koşular, yüzme gibi aktivitelere zaman ayırmanız hem belirtileri azaltacak hem de sağlıklı yaşam dengenizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Sigarayı Bırakmaya Çalışın

            Sigaranın, diğer pek çok zararları ile beraber sindirim sistemi üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle eğer sigara kullanıyorsanız, en azından atak dönemlerinde azaltmak hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Alkol alımında limitleri aşmamaya çalışın

             Fazla alkol alımı barsakları olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hafif alkollü içecekleri tercih etmek ve aşırıya kaçmamak gerekir.

Stresten uzak durmaya çalışın

       Stres, artık yoğun günlük hayatın bir parçası haline geldiyse de küçük önlemler ile hayatımızdan uzaklaştırmamız gereken bir unsur olduğu tartışılmaz bir gerçek. Özellikle IBS’nin önemli tetikleyicileri arasında bulunan stresten uzak durmak için deneyebileceğiniz birkaç yöntem olabilir:

– Yemeklerinizi sakin ortamlarda, yavaş yavaş yiyin

– Stres ile başa çıkmanızı kolaylaştıracak yöntemler kullanın: Meditasyon, yoga veya en azından sevdiğiniz bir müzik eşliğinde aktivitelerinizi gerçekleştirme gibi…

– Masaj: Mümkünse tüm vücudunuza uygulanacak bir masaj ile rahatlayabilirsiniz. Ancak IBS ile ilgili belirtiler sırasında da karnınızı dairesel hareketler ile ovarak kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Belirtilerin azalması stresinizi de azaltacaktır.

Özellikle Tercih Edebileceğiniz Yiyecekler

– Meyve ve sebzeler (Narenciye hariç)

– Kepekli pirinç, pirinç unu

– Tahıllar

– Su 

– Bitkisel çaylar 

– Tavuk 

– Balık

– Patates, patates unu 

– Doğal yoğurt 

– Ayçiçeği çekirdeği ve balkabağı çekirdeği, keten tohumu, susam

– Bol su 

Kaçınmanız Gereken Yiyecek ve İçecekler

– Peynir

– Süt 

– Kafein içeren içecekler ( Çay, kahve, kola)

– Çikolata 

– Aşırı şekerli, çok yağlı, aşırı baharatlı ve mayalı yiyecekler 

– Kırmızı et 

– Kuru meyve 

– Alkollü içecekler 

– Suni tatlandırıcılı, diyet yiyecek ve içecekler 

– Buğday ve elenmemiş buğday unundan yapılmış yiyecekler(beyaz ekmek, beyaz makarna, bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler)

© 2016 Prof.Dr.Oya Uygur Bayramiçli Resmi Web Sitesidir.Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitede yer alan kayıtlar bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

Bağdat cad , Konak apt. No:189/8  Çiftehavuzlar /Kadıköy/İstanbul.

Источник: https://www.oyabayramicli.com/irritabl-bagirsak-sendromu

Bağırsaklara Ne İyi Gelir?

Bağırsaklar İçin Bol Su İçin ve Egzersiz Yapın

Sindirim, vücudun besin maddelerini parçalamak için geçirdiği süreçtir. Sindirim sistemi ağız, mide, pankreas, karaciğer, safra kesesi, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan oluşur.

Vücut, besinlerden elde ettiği enerjiyi ve hücresel onarım için gerekli olan yapı taşlarını besinlerden karşılar.

Fakat sindirim sisteminde aksaklıklar başladığında yenen besinleri ve beslenme şeklinizi değiştirmek gerekebilir.

Sindirim sisteminin düzenli ve rahat çalışması, zararlı atıkların atılması sağlığımız için büyük önem taşır.

Bağırsaklarınız ne kadar sıkıntılı ve sağlıksız olursa ishal, kabızlık, gaz birikmesi, şişkinlik ve karın ağrıları gibi rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimaliniz o kadar artar.

Bu yüzden bağırsak sağlığınızı koruyan ve etkinliğini artıran ve bağırsaklarınızın çalışmasına iyi gelen yiyecekler yemelisiniz.

1. Yüksek Lif İçeren Gıdalar

Sindirim sistemini çalıştıran yiyecekler denildiğinde akla ilk gelen lifli besinlerdir. Bağırsakların sağlıklı ve düzenli çalışabilmesi için yediğiniz besinlerin içinde bir miktar lif olması gerekir. Bitkisel gıdalarda bulunan lif, gıdaların bağırsaklarınızdaki hareket hızını düzenlemeye yardımcı olurken aynı zamanda bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasında önemli bir role sahiptir.

Yetişkinler için günlük tüketilmesi tavsiye edilen lif miktarı kadınlar için 25 gram, erkekler için 38 gramdır. Eğer yeterince lif alamıyorsanız 6 ila 8 haftalık süre boyunca yavaş yavaş lif alımını artırmalısınız.

Vücudunuza tek seferde yüksek miktarlarda lif almak kramp, gaz ve karın ağrısı gibi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Ayrıca sindirim sisteminiz lifli yiyeceklerin sindiriminde suya daha fazla ihtiyaç duyduğundan gün boyunca yeterli miktarda su içmeniz gerekir.

2. Probiyotik ve Prebiyotikler

Gıdalardaki probiyotikleri kısaca tanımlayacak olursak, fermantasyon işlemiyle oluşturulan yararlı mikroorganizmalardır.

Yediğimiz gıdalarda bulunan bu mikroorganizmaları, hasta olduğumuzda enfeksiyona neden olan zararlı mikroplarla mücadele eden iyi mikroplar olarak düşünebilirsiniz.

Prebiyotiklerse kısaca, probiyotik mikroorganizmalar için besin kaynağıdır. Prebiyotikler bağırsaklardaki bakteri florasının gelişmesi ve güçlü olması için mutlaka gereklidir.

Uzmanlar sağlıklı bağırsaklar için lif, probiyotikler, prebiyotikler veya bunların her üçünü bir arada içeren yiyeceklerin yenmesini öneriyor. Her üçünün de en iyi kaynakları doğal olan tahıl ve süt ürünleridir. Sonradan eklenen işlenmiş gıdalar veya besin takviyeleri yerine doğal kaynakları tercih etmek daha önemlidir.

İnsan yapımı probiyotik ve prebiyotiklerin vücutta emilimi doğal kaynaklı olanlarına göre oldukça zordur. Ayrıca diyetisyenler probiyotik içeren bazı takviyelerin bağırsaklar için uygun düzenlenmediğini, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için doğal olanların tercih edilmesi konusunda uyarıyorlar.

Yapılan araştırmalarda probiyotik içeren gıdaların bağırsaklardaki bakteri dengesi sağladığı görülmüştür. Bağırsakları düzenleme özelliğiyle kabızlığı da giderir.

3. Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllardan yapılmış tüm yiyecekler yüksek oranda lif içerdikleri için ekmek tercihimizi beyaz ekmek yerine yulaflı, çavdarlı, kepekli ve tam buğdaydan yapılmış ekmeklerden yana kullanmak daha doğrudur. Bütün kepekli tahıllar lif bakımından oldukça zengindir. Diğer lifli gıdalarla karşılaştırıldığında neredeyse 6 kat daha fazla lif içerir.

4. Baklagiller

Baklagiller nohut, fasulye, barbunya, börülce ve mercimektir. Lezzetli oldukları kadar oldukça besleyicidirler. İçerdikleri yüksek miktardaki lifin yanı sıra protein, B vitamini ve folat bakımından da zengindirler.

Ayrıca bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin çoğalmasını destekleyerek kötü bakterilerin yok edilmesine katkıda bulunurlar.

Lif oranı yüksek baklagillerden bir su bardağı pişmiş nohutta 18 gram, barbunyada 15 gram, kuru fasulyede 12 gram lif bulunur.

5. Ayva

İçinde bulunan tanenler ve içerdiği lifler sayesinde gaz problemlerini önler. Hem kabızlığa hem de ishale iyi gelir. İnflamatuar bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayva, zehirlenme ve mide spazmı esnasında midenin güçlü olmasını sağlar.

6. Havuç

Hepimizin gözlere iyi geldiğini bildiğimiz havuç, içinde bulundurduğu yüksek lifler ve yağ asitleri ile bağırsakların temizlenmesine, enfeksiyonların iyileşmesine, zararlı yağların ve zararlı parazitlerin atılmasına önemli ölçüde destek verir. Ayrıca siyah havuç da mide, sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını korumak için mükemmel bir kaynaktır. Çiğ tüketilmesi durumunda maksimum derecede fayda sağlayabilirsiniz.

7. Nar

Sindirimi kolaylaştıran narın insan sağlığı için faydaları saymakla bitmez. Nar taneleri arasında bulunan beyaz tabakalı kısım, mideyi güçlendirir ve mide iltihaplanmalarını önler. Aynı zamanda nar kabukları kaynatılıp bir miktar balla karıştırılarak içildiğinde ishali azaltıcı etki gösterir.

8. Muz

İçinde bulunan frukto-oligosakkaritler sindirime yardımcı olan bakterilerin çoğalmasında önem arz eder. Bağırsakları çalıştıran ve aktivitesini artıran ilaçlara gerek kalmadan kabızlığı önler.

9. Ananas

Zengin bir lif kaynağı olan ananas, içerdiği bromelain ve C vitamini sayesinde sindirim sistemi fonksiyonlarını düzene sokar. Hassas bağırsak sendromuna, ishale ve kabızlığa çok faydası vardır. Sindirim esnasında gıdaların çözülmesini sağlayan gastrit ve sindirim sularını uyararak sindirimi hızlandırır.

10. Bamya

Birçok insan bamyayı sevmese de içerdiği reçineler ve lifler bağırsak hareketlerinin hızlanmasında, kabızlık sorununun giderilmesinde son derece etkilidir. Spor ve egzersizden uzak kalmış bir vücudun sindirim sisteminde görülmesi muhtemel olan kolon kanserini engeller.

Bağırsak Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Sindirim sistemi, yediğimiz gıdaları parçalamak ve sindirim sisteminiz içinde bir bakteri dengesi oluşturmaktan sorumludur. Bağırsaklarınızdaki dengeli bakteri florası, vücudun doğal savunmasını güçlendirerek bağışıklık sistemini korur. Ayrıca sindirilmiş gıdalardan arta kalan ve istenmeyen maddelerin vücuttan etkili bir biçimde atılmasını sağlar.

Bağırsaklarınızdaki bakterilerin dengesi ve sağlık seviyeleri,

 • Kötü beslenme
 • Aşırı stres
 • Uykusuzluk
 • Yaşlanma gibi daha birçok dış etkenlerden dolayı bozulabilir.

Bu etkenlerden kaynaklanan mide yanması, mide bulantısı, ishal, kabızlık, şişkinlik gibi bağırsak rahatsızlıklarından kaçınmanın çeşitli yolları mevcuttur. Bağırsakların düzenli çalışması için ne yapmalı sorusuna şu şekilde cevap vermemiz mümkün;

1. Yemeklerinizi Çok Hızlı Yemeyin

Ağzınızdaki yiyeceği yutmadan önce iyice çiğnediğinizden emin olun. Uzmanlar her bir lokmanızı 20 kez çiğnemeniz gerektiğini söylüyor. Ağzınızdaki yiyeceği çiğnemeye devam ettikçe tükürük üretimi artar ve tükürükte bulunan enzimler ağzınızdaki yiyeceği etkili biçimde sindirir. Bu sayede çok çiğneyip daha az yemek yemiş olursunuz.

2. Meyveleri Diğer Gıdalarla Birlikte Tüketmeyin

Meyvelerin bağırsaklarda sindirilmesi için gereken zaman diğer besinlerinkine oranla daha kısadır. Bu sebeple diğer gıdaların yanında meyve tüketildiğinde, meyve midede daha uzun süre beklemek zorunda kalır. Bu da midenin hava ile şişmesine sebep olur. Gün boyunca meyveleri aç karnına yemek ve yedikten sonra 30 dakika beklemek sindirim sisteminiz için en uygunudur.

3. Yemekten Önce Veya Yemek Sırasında Soğuk Su İçmeyin

Yemek sırasında soğuk su içmek oldukça sık yapılan bir alışkanlıktır. Ancak bu durum, mide içerisindeki sindirim sıvılarını ve mide asidini seyreltmesinden dolayı sindirim sistemine zarar verebilir. Soğuk içecekler, mide ve bağırsaklardaki katı yağları dondurabileceği için sindirimi yavaşlatır. Yemekten 30 dakika önce içilen su, sindirim sisteminize zarar vermeyecektir.

4. Geceleri Geç Saatlerde Yemek Yemeyin

Geceleri geç saatlerde yenen yemek, uyku hormonu olan melatonin hormonunun salgılanmasını olumsuz etkileyeceğinden metabolizmanızın bozulmasına ve kilo almanıza sebep olur. Uyumadan 2 saat önce yemek yemeyi bitirmeniz sindirim sisteminiz için en doğrusu olacaktır.

5. Yemek Sonrası Uyumayın

Yemek yedikten sonra uyumak sindirim sisteminin çalışmasını yavaşlatır. Yemek yedikten sonra bazal metabolizma hızı artar. Ancak yemek sonrası hemen uyumak bu hızı azaltır ve dolayısıyla sindirimi engellemiş olur. Ayrıca yemek sonrası uzanıldığında midede bulunan sindirim sıvıları ve mide asidi yemek borusuna doğru ilerleyeceğinden mide yanmasına sebep olacaktır.

6. Bol Miktarda Su İçin

Kabızlık probleminin önde gelen sebebi susuzluk olduğundan gün içinde mutlaka bol miktarda su için. Sıcak içecekler, sabahın ilk saatlerinde bağırsakları ve sindirim sistemini uyarmaya yardımcı olur. Ayrıca gün içinde yaptığınız aktiviteye bağlı olarak tüketeceğiniz su miktarı da artacaktır.

7. Bitkisel Çaylar İçin

Yemek sonrası içilen bitkisel çayları sindirim sistemi üzerinde oldukça büyük yararlar sağlar. Nane çayı şişkinlik, gaz ve sindirim sisteminden kaynaklanan spazmları önlerken, zencefilse bulantı ve şişkinliği azaltarak sizi rahatlatır. Yemek yedikten 30 dakika sonra içmeniz tavsiye edilir.

8. Beslenme Alışkanlıklarınıza Probiyotikler Ekleyin

Probiyotikler sindirim sistemi içindeki iyi bakterileri dengelemeye yardımcı olduğundan sindirim sisteminin işleyişini iyileştirir. Bazı fermente edilmiş gıdalardan yoğurt, kefir, çiğ peynir, lahana turşusunu yemeklerinizin yanına ekleyerek daha sağlıklı beslenmenize destek olabilirsiniz.

9. Beslenme Listenize Lifli Yiyeceklere Yer Verin

Lifli gıdaların emilimi, diğer besinlere oranla biraz daha yavaştır. Lifli gıdalar tükettiğinizde vücudunuzda ani enerji yükseliş ve düşüşleri olmaz. Ansızın oluşan açlık sancılarını ve isteklerini azaltır.

Buna ek olarak lif içermeyen gıdalarla beslendiğinizde, yediğiniz besinler bağırsaklarda doğru şekilde ilerleyemez ve kabızlık sorunu ortaya çıkmaya başlar.

Kabızlık sorunu yaşayan hastalara Psyllium olarak adlandırılan bir lif türü takviye olarak verilir ve sindirim sistemini sakinleştirici ve yatıştırıcı etki göstererek krampları azaltır.

10. Doyduğunuzu Hissettiğiniz Anda Yemeyi Bırakın

Doyduğunuza dair ilk sinyalin beyne gönderilmesi yaklaşık 20 dakika sürer. Doymuşluk hissi başlar başlamaz yemeyi durdurmanız hem sindirim sisteminizi fazla yükten kurtarmaya hem de kilo almanızı önlemeye yarar. Bu sebeple yemeğinizi yavaş yiyin. Hızlı ve az çiğneyerek yiyecekleri yutmak sindirim sisteminizin çalışmasını olumsuz yönde etkiler.

11. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmaya başladığınızda kalın bağırsağınızdaki kaslar da çalışmaya başlayarak bağırsağınızdaki yiyeceklerin hareketini hızlandırır. Kalın bağırsaktan daha hızlı geçen dışkıdan kaybolacak su miktarı azalacağından dışkının daha yumuşak ve kolay çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bu sebeple kabızlık çekenlerin bağırsaklarını harekete geçirecek egzersizler yapması tavsiye edilir. Ayrıca yemek yedikten kısa süre sonra spor, egzersiz ve yorucu etkinliklerden kaçınmak gerekir.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi problemlerle karşılaşmamak adına spor veya egzersize yemekten 1-2 saat sonra başlanması tavsiye edilir.

12. Kendinizi Stresten Uzak Tutun

Bağırsaklar ve beyin birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olduklarından aşırı stres, sindirim sistemini hızlandırarak dengesini bozar. Fazla stres vücut içinde adrenalin salgılanmasını tetikler.

Bunun sonucunda gıdaların sindirim sisteminden geçişini hızlandırır ve daha fazla bağırsak hareketi oluşturarak ishale yol açabilir. Stresli durumlarda nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaya ve sakinleştirmeye çalışın.

Çünkü stres çoğu hastalığın başlangıç noktasıdır.

Bağırsak Çalıştıran Hareketler

Düzenli olarak yapılan egzersizler mide, karaciğer, ince ve kalın bağırsak gibi sindirim sistemi elemanlarının daha etkin ve sağlıklı çalışmalarına yardımcı olur. Karın boşluğunda bulunan ince ve kalın bağırsaklara dışarıdan yapılan masajın, sindirim sürecine olumlu etkisi vardır.

Düzenli yapılan egzersizler dolaşımı düzenler, sinir, endokrin ve kas sistemini uyarır. Pilates, kardiyo ve yoga ile birlikte ısınma, gerinme ve kasılma hareketlerinin bir kombinasyonunu uygulamalısınız.

Ayrıca yüzme, bisiklet ve karın egzersizleri bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlayan egzersizlerdir.

Bağırsaklar Nasıl Temizlenir?

Bağırsaklarınızda biriken toksinleri ve atıkları doğal yöntemlerle temizleyerek kendinizi daha sağlıklı ve tazelenmiş hissedersiniz. Bağırsaklarınızı doğal olarak temizlemenin birkaç yolu vardır.

1. Limon Detoksu

Bağırsakları temizlemenin en bilinen yöntemi limon detoksudur. Limon suyu, su, akçağaç şurubu ve acı biber karışımından oluşan limonatayı 3 ile 10 gün boyunca tüketerek sindirim sisteminizdeki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olursunuz.

2. Elma ve Zencefil Detoksu

Bu detoks, limonata temizliğinin daha hafif versiyonudur. Haftada sadece 1 gün uygulanır. Beraberinde hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar da tüketilebilir. Ayrıca bu temizleyici içerisinde psyllium lifi içerdiğinden bağırsaklarınızda biriken atıkları hızla uzaklaştırır.

3. Tuzlu Su Detoksu

Tuzlu su, sindirim sisteminizdeki atıkları ve toksinleri temizlemek için kullanılan başka bir yöntemdir. Tuz tüm bağırsak yolunu etkin bir biçimde temizleyen doğal bir dezenfektandır.

4. Smoothie Detoksu

Bu detoks, kendinizi yiyeceklerden mahrum bırakmadan ve aç kalmadan uygulayabileceğiniz bir detoks çeşididir. Yapmanız gereken tek şey sindirim dostu besinleri içecek haline getirerek öğünlerin yerine tüketmektir.

Источник: https://sebboy.com/bagirsaklara-ne-iyi-gelir/

Bağırsakları Ne Çalıştırır?

Bağırsaklar İçin Bol Su İçin ve Egzersiz Yapın

Sağlıklı kalabilmek için iyi çalışan bir sindirim sisteminin yanısıra bağırsak hareketlerinin de düzenli olması gerekir. Bağırsakların hızlı çalışması için beslenme çok önemlidir.

Bu yazımızda bağırsakları ne çalıştırır, bağırsak çalıştırıcı kür, bağırsakları çalıştıran meyveler, bağırsakları çalıştıran çaylar, bağırsaklar nasıl temizlenir ve bağırsakları çalıştıran yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Bağırsakların düzgün çalışması şişkinlik, kabızlık ya da gaz gibi sağlık problemlerini önler.

Bunun yanında bağırsaklarda biriken toksin adı verilen zehirli maddelerin atılması da bağırsakların hızlı çalışmasına bağlıdır.

Bu yüzden bağırsaklar nasıl temizlenir, hangi yiyeceklerle beslenilmelidir uygulamak çok önemlidir. Düzgün çalışan bir sindirim sistemi ve hızlı çalışan bağırsaklar sizi hastalıklardan korur.

Bağırsakları ne çalıştırır

Bağırsaklar nasıl temizlenir?

Bağırsaklar nasıl temizlenir konusu önemlidir. Çünkü çeşitli dış etkenlerle vücuta toksinler birikir. Bu toksinler arttığında hücrelerde, dokularda, kan damarlarında ve bağırsaklarda birikir ve hastalık yaparlar.

Bağırsakta toksin birikmesini ve bu yüzden hastalık oluşumunu engellemek için bağırsaklar nasıl temizlenir öğrenmek ve bağırsak çalıştırıcı kür uygulamak gerekir.

Bağırsak çalıştırıcı kür

Bağırsaklar, kan damarları, hücreler ve dokularla birlikte zehirli toksinlerin biriktiği yerlerin arasında yer alır. Midede sindirilemeyen yiyecekler bağırsaklara iletilir ve orada birikir.

Ardından zehir üreten mukus haline gelir. Hastalık oluşmasını önlemek için bağırsaklar nasıl temizlenir, bağırsakları ne çalıştırır uygulamak gerekir.

Bağırsak çalıştırıcı kür evde kolayca hazırlayabileceğiniz oldukça pratik bir yöntem. Bağırsak çalıştırıcı kür ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bağırsak çalıştırıcı kür sindirimin düzenlemesine de yardımcı olur.

Bağırsak çalıştırıcı kür:

2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı doğal elma sirkesini homojen bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Karışımı 15 dakika kadar buzdolabında dinlendirin. Ardından aç karnına hazırladığınız karışımı tüketin. Bağırsak nasıl temizlenir uygulamak istediğinizde bu karışımı hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Bağırsak çalıştırıcı kürün faydaları:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kolon kanseri riskini azaltır
 • Tansiyona iyi gelir
 • Kolesterolün düşmesine yardımcı olur
 • Sindirimi düzenler
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Zayıflamaya yardımcı olur

Bağırsakları ne çalıştırır?

Bağırsakları ne çalıştırır? Bağırsakların yavaş çalışması pek çok kişide şişkinlik, karın ağrısı gibi rahatsızlıklara sebep olur. Bağırsak hareketlerinin düzenli olması için günlük beslenme çok önemlidir.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler çoğunlukla lifli yiyeceklerdir. Lifli yiyecekler sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler aynı zamanda kabızlık, şişkinlik ve gaz problemlerine de iyi gelir. Bağırsakları ne çalıştırır sorusunun bir diğer önemli cevabı ise su içmektir. Bol su içmeden lifli yiyecekler sindirilemez. Su içmek bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler

Bol su içmek, düzenli egzersiz yapmak ve bağırsakları çalıştıran yiyeceklerle beslenmek bağırsakların hızlı çalışmasını sağlamanın yanısıra bağırsakların temiz kalmasını da sağlar. Düzenli ve hızlı çalışan bağırsaklar ile bağırsak kanserine yakalanma riski de azalır.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler:

Bağırsakları çalıştıran yiyeceklerin başında bağırsakları çalıştıran meyveler gelir. Karpuz, ananas, muz, elma gibi lif açısından zengin meyveler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında kuru meyveler de bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar.

Bağırsakların çalışması için bol miktarda lif içeren sebzeleri tüketmek de önemlidir. Patates, enginar, brokoli gibi sebzeler tercih edilebilir.

Bunun yanında tam tahıllı ürünler, kepek ekmeği, yulaf ya da yulaf ezmesi tüketilebilir.

Bağırsakları çalıştıran yiyecekler arasında lif kaynağı olan bakliyatlar da yer alır. Kuru fasülye, bezelye, mercimek, nohut yemeği tüketerek bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Probiyotikler bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Bunun için bol miktarda doğal probiyotik içeren süt ürünlerini tüketmelisiniz. Probiyotikler besinlerin sindirimine ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

Bağırsakları çalıştıran meyveler

Elma: Elmanın insan sağlığına faydaları oldukça fazla. Kalp sağlığını korumaktan, cilt güzelliğine, zayıflamaya kadar pek çok faydası var. Elma aynı zamanda bağırsakları çalıştıran meyveler arasındadır.

Armut: Armut sindirimi kolay bir meyvedir. Mideyi ya da bağırsakları zorlamaz. Çok kısa sürede bağırsakları harekete geçirir.

Kivi: Kivi tam bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Bağırsakların hızlı çalışmasına engel olan mikrop ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde bağırsakların hareketlenmesini ve hızlı çalışmasını sağlar.

Kuru meyveler: Bağırsakları çalıştıran meyveler arasında kurutulmuş meyvelerin de bağırsaklara etkisi büyüktür. Özellikle kuru kayısı ve kuru incirde bol miktarda potasyum bulunur. Böylece sindirim sisteminin düzgün çalışmasına ve bağırsakların temizlenmesine katkıda bulunurlar.

Bağırsakları çalıştıran çaylar

Bağırsakları çalıştıran çaylar, bağırsakları çalıştıran meyvelerden sonra bağırsakları ne çalıştırır konusunda bir diğer seçenektir. Bağırsaklar nasıl temizlenir farklı bir yol arayanlar da bağırsakları çalıştıran çayları içmeyi deneyebilirler.

Bağırsakları çalıştıran çaylar bitkilerin demlenmesiyle hazırlanır. Sağlık için pek çok fayda içerir. Aynı zamanda düzenli kullanarak bağırsak çalıştırıcı kür yerine geçerler. Ancak herhangi bir rahatsızlık durumuna karşı tavsiye edilen kür ve çaylar doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Bağırsakları çalıştıran çaylar:

Rezene çayı: Rezene çayı bağırsakları çalıştıran çaylar arasındadır. İçerdiği maddeler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ancak hamilelerin rezene çayını kullanması tavsiye edilmez.

Papatya çayı: Antiseptik özelliği de olan papatya çayının en bilinen etkisi vücudu gevşetmesi ve rahatlamaya yardımcı olmasıdır. Papatya çayının bir diğer özelliği de mide problemlerine iyi gelmesidir. Papatya çayı mide yanması, gastrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Sinameki çayı: Sinameki çayı özellikle kabızlık tedavisinde tasiye edilen bir çaydır. Sinameki çayı bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Ancak belirli bir miktar tüketmeye özen gösterilmelidir.

Anason çayı: Bağırsakları çalıştıran çaylardan biri de anasondur. Anason çayı bağırsakların rahatlamasını sağlar ve bağırsak hareketlerini düzene sokar.

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/bagirsaklari-ne-calistirir/

Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Yiyecekler İçecekler Nelerdir

Bağırsaklar İçin Bol Su İçin ve Egzersiz Yapın

bağırsakları hızlı çalıştıran yiyecekler içecekler nelerdir

Bağırsakların yavaş çalışması problemi birçok kişide yaşanan önemli problemler arasında yer almaktadır.

Kişilerde bağırsakların yavaş çalışması neticesinde şişkinlik problemleri ortaya çıkar. Karında meydana gelen şişkinlikler kendisini karın ağrısı şeklinde gösterir.

Bağırsak hareketlerinin zorlaşması neticesinde şişkinlik problemleri ve tuvalete çıkamama sorunlar baş gösterir.

Bağırsakları hızlı çalıştırabilmek için doğru besinler tüketmeye önem verilmeli ve bol bol egzersiz yapılmalıdır. Bağırsak hareketlerinin sık olması kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle herkeste bağırsakların yavaş çalışmasının etkileri aynı şekilde meydana gelmemektedir.

Bağırsakları hızlandırabilmek için çalışmasını sağlayacak yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Bağırsaklarda çalışma bozukluğunu ortadan kaldıracak ve bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayacak besinler tüketerek şişkinlik ve ağrı belirtileri ortadan kaldırılabilmektedir.

Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Yiyecekler

Lifli yiyecekler hem çok sağlıklı hem de sindirim sistemini düzenleyen besinler arasında yer almaktadır. Bağırsak hareketlerini kısa bir süre içerisinde düzenleyen lifli yiyecekler sayesinde bağırsaklar hızlı bir şekilde çalışmaya başlamaktadır.

Kabızlık sorunlarına iyi gelen lifli besinler zayıflama sürecinde de tercih edilmektedir. Sağlık açısından çok önemli bir yere sahip olan lifli besinleri tüketirken bol bol su içmeye özen gösterilmelidir. Çünkü lifli besinlerin vücut içerisine emilimini hızlandırmak için su tüketilmesi gerekmektedir.

Lifli besinleri tüketirken su içmeye özen gösterilmeli ve lifli besinler arasından en çok bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olan meyveler tercih edilmelidir. Lifli besinlerin tüketiminin yanı sıra düzenli su içmek bağırsakları düzenlemeye yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Lifli Meyveler ile Bağırsaklar Düzene Girer

Meyveler hem sağlıklı hem de lezzetli yiyecekler arasında yer almaktadır. Meyvelerde bulunan C vitamini ve lif bağırsakların düzenlenmesinde önemli bir görev üstlenmektedir.

Mineral ve vitamin açısından zengin olan meyveler bağırsaklara kısa bir süre içerisinde etki etmektedir. Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayacak lifli meyveler arasında; armut, elma, ahududu gibi meyveler bulunmaktadır.

Bağırsak kanserini önlemeye yarayan meyveler zayıflamak için de önemdi yardımcılardan biridir. Ara öğünlerde tüketebileceğiniz meyveler sayesinde hem bağırsaklarınızın düzene girmesini sağlayabilir hem de zayıflamaya yardımcı olabilirsiniz.

 • Elma: Lifli meyveler arasında önemli bir yere sahip olan elma metabolizma hızını arttırarak bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması için doğal tedavi yöntemlerinden biri olan elma içerdiği lif ve posa sayesinde sadece bağırsaklara değil tüm vücuda büyük bir katkı sağlamaktadır. Elmanın kalorisi düşük olduğu için zayıflama sürecine yardımcı olan meyvelerden biridir.
 • Armut: Mide içerisinde kolay sindirilebilir bir meyve olan armudun hazmı kolaydır. Bu nedenle bağırsakları kısa süre içerisinde harekete geçiren armut lifli bir meyve olduğundan dolayı bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Kivi: Birçok meyve arasında önemli bir yere sahip olan kivi güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan kivi bağırsaklarda bulunan mikrop ve bakterileri temizleme özelliğine sahiptir. Bağırsaklarda bulunan mikrop ve bakterileri temizleyerek bağırsakları hareketlendirir.

Kuru Meyveler Bağırsakları Hızlandırır

Yaş meyveler kadar kuru meyvelerin tüketilmesi bağırsak hareketlerinin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle ara öğünlerde tüketilen kuru meyveler çok faydalıdır.

Kuru kayısı ve kuru incir içerdiği potasyum sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu sonuçlar meydana getirmektedir.

Bağırsakları çalıştırmaya yarayan besinler arasında önemli bir yere sahip olan kuru meyveler kilo kontrolünde de çok tercih edilmektedir.

Kuru kayısı antioksidan özelliği sayesinde mide hareketlerinin düzenlenmesini sağlarken bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

Bağırsakların Hızlı Çalışmasını Sağlayan Sebzeler

Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlamak için tüketilen sebzelerin yüksek oranda lif içermesi önemlidir.

Patates, mısır, brokoli, şalgam ve enginar gibi sebzeler yoğun bir lif içermektedir. Bu nedenle bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardım ederler.

Bağırsakların Hızlı Çalışması İçin Tahıllı Besinler Tüketin

Tahıllar yüksek oranda besin lifi içermektedir. Bu nedenle bağırsakların çalışmasına yardımcı olan tahıllı besinler tüketmek bağırsaklar için oldukça faydalıdır.

Kepekli tahıl ürünleri, yulaf ezmesi, kepekli ekmek tüketimi bağırsakların çalışmasını sağlama da önemli bir yere sahiptir.

Bağırsakların Hızlı Çalışması İçin Bakliyat Tüketin

Bakliyatlar lif açısından zengin besinler arasında yer almaktadır. Mercimek, fasulye, bezelye gibi bakliyatları günlük olarak tükettiğinizde vücudun ihtiyaç duyduğu lif açığı kapatılabilmektedir.

Demir ve protein açısından da oldukça zengin olan bakliyatlar bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Süt Ürünleri Bağırsakların Hızlı Çalışmasını Sağlar

Süt ve süt ürünleri probiyotik açısından zengin olan besinlerdir. Probiyotik madde bağırsakları hızlandırmaya yarayan önemli bir süt ürünü etken maddelerdir. Süt ve süt ürünleri tüketerek probiyotik madde alımı sağlayabilirsiniz.

Sadece süt ürünlerinde değil enginar, muz, çilek, keten, bal ve sarımsak gibi besinlerde de doğal probiyotik bulunmaktadır. Probiyotik maddeler besinlerin parçalanmasına yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Probiyotik madde içeren besinleri tüketemeyen kişiler için doktora danışarak ek probiyotik madde desteği alınabilmektedir.

Yeterli Miktarda Sıvı Tüketimi Bağırsakların Hızlı Çalışmasına Yardımcı Olur

Bağırsakların hızlı çalışması için bol bol sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir. Bol sıvı tüketmek sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır.

Sıvı tüketimi içerisinde çay ve kahveye yer vermek yerine su tüketimine önem verilmesi önemlidir. Çay ve kahve bağırsakların çalışmasında herhangi bir role sahip değildir.

Bağırsakların çalışmasını sağlayacak en önemli sıvı sudur. Yetersiz miktarda su tüketimi gerçekleştiren kişilerde bağırsaklar sertleşir ve tuvalete çıkma aşamasında zorlanmalar meydana gelir.

Bu nedenli yeterli miktarda sıvı almak için günlük iki litre su tüketmeye önem verilmelidir.

Sade su içebileceğiniz gibi limonlu su hazırlayarak tüketebilirsiniz. Yeterli miktarda sıvı alımı gerçekleştiren kişilerde bağırsaklarda bulunan sinir ve kaslar uyarılır ve bağırsaklar hızlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Bol sıvı tüketmek vücutta bulunan toksin maddelerin dışarıya atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayan bitki çayları

Bağırsakların hızlandırılması için bitki çayları da önemli bir yere sahiptir. Bitçi çaylarını tüketerek bağırsakların düzene girmesini sağlayabilir ve yavaş çalışan bağırsaklar nedeniyle oluşan şişkinlik ve ağrı gibi rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Papatya Çayı: Papatya çayı vücutta rahatlama etkisi sağlarken mide problemlerini de ortadan kaldırır. Sindirim problemlerini ortadan kaldıran papatya çayı sayesinde sindirim sistemi düzene girer ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlar.

Rezene Çayı: Bağırsakları hızlandırmak için tercih edilen rezene çayı içerdiği rahatlatma etkisi sayesinde bağırsakları rahatlatır ve hızlı bir şekilde çalıştırır. Rezene çayını hamilelik şüphesi taşıyan kişilerin içmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Sinameki Çayı: Kabızlık dönemlerinden çok tercih edilen sinameki çayı kısa bir süre içerisinde bağırsakları hızlandırarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ancak sinameki çayı bağırsakları tembelleştirdiği ve geçici bir çözüm olduğu için çok fazla tercih edilen bitki çayları arasında ye almamaktadır.

Ada Çayı: Ada çayının birçok mucizevi etkisi bulunmaktadır. Ada çayı bağırsakları rahatlatarak hızlı bir şekilde çalıştırılmasına yardımcı olur.

Anason Çayı: Bu çay dinginlik ve sakinlik veren bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bağırsakları temizleyerek rahatlatır ve bağırsakların hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Источник: http://saglikloji.com/bagirsaklari-hizli-calistiran-yiyecekler-icecekler-nelerdir/

Bağırsakları Temizlemenin Doğal Yolları

Bağırsaklar İçin Bol Su İçin ve Egzersiz Yapın

Bağırsakların içinde vücudun tüm fonksiyonlarını etkileyebilecek kadar zararlı atık bulunabilir. Kolon olarak da bilinen bağırsaklar düzgün şekilde temizlenmediklerinde sağlık sorunlarına sebep olabilirler. Bu nedenle bağırsakları temizlemek, sağlık açısından çok önemlidir.

Vücutta ve bağırsaklarda toksinlerin birikmesine neden olan unsurları öğrenip bu birikmeyi engellemek ,sizi bir çok açıdan daha sağlıklı bir birey haline getirecektir.

Bağırsak Temizliği ile İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Eğer hafif kabızlıktan şikayetçiyseniz ve bağırsaklarınızı temizleyip rahatlatmak istiyorsanız, boşaltımı kolaylaştırmak ve karnınızı yumuşatmak için bol lif içeren yiyeceklerle beslenmeye özen göstermeniz yeterlidir.

Ancak bu yöntemin bağırsak duvarlarına çok önceden takılıp kalmış eski atıkları sökmesi çok zordur. 5 gündür kabızlık çeken ortalama bir birey, vücudunda 15 çeşitten fazla öğünün atıklarını taşıyor demektir.

Bağırsakları temizlemek tüm vücut için çok yararlıdır. Çünkü bu temizlik, parazit oluşumundan bile daha uzun zaman önce tüketilmiş gıdaların atıklarına kadar vücut için gerekli olmayan ve bağırsakları tıkayabilecek her şeyi temizler.

İyi bir kolon temizliği ve uygun bir beslenme düzeni bağırsakları tertemiz yapar. Bu, vücudu ve iç organları iyileştirmekle kalmaz, daha huzurlu hissetmeye, daha rahat uyuyup daha kolay nefes almaya yardımcı olur.

Aynı zamanda ağız ve ter kokusunu önler ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Kolon temizliğinin abdominal ve karaciğer bezlerini, özellikle de pankreası uyarıcı bir etkisi de vardır.

Bağırsakları temizlemek, besinlerin daha iyi emilip özümsenmesini sağlar.

Kolon temizliği ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi, müshil türü ilaçları kullanmamaktır. Müshil ve müshil yerine geçen maddeler, içlerinde çok fazla toksin barındırırlar ve vücuda daha fazla zarar verirler.

Müshil almak yerine yapabileceğiniz en iyi şey sindirime doğal yoldan yardımcı olan gıdalar tüketmek ve lavaj ve enema gibi yollarla bağırsakları temizlemektir. Kabızlık sorununuzu müshil ilacı almak yerine bu yollarla çözmeyi deneyebilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz bir diğer önemli nokta ise, müshil gibi dışarıdan edinilen önlemleri kullanmaya çok fazla alışmamaktır.

Bağırsaklarınızı temizlemek ve boşaltım yapmak için sürekli uygulanan herhangi bir yöntem, bir süre sonra vücutta karşı etkiye neden olacaktır.

Bir hafta boyunca hem sağlıksız hem de  aşırı beslenip, ardından haftada bir kez bağırsakları temizlemek de iyi bir fikir değildir. Çünkü vücudun doğal ve en sağlıklı hali, her şeyin dengeli miktarda olması ve vücudun kendi sistemini temizlemesidir.

Bağırsakları temizlemek için yukarıdaki teknikleri kullanmak yerine, vücudu temizleyici yiyecekler de tüketebilirsiniz. Aşağıda bu yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Bağırsakları Temizlemek İçin Vejetaryen Tarifler

Bu yazıda vereceğimiz besinler ve tarifler, bağırsaklarınızı ve sindirim sisteminizi etkili ve kolay bir şekilde temizlemeye yardımcı olacaktır.

Bunun için her şeyden önce beslenme şeklinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Günlük öğünlerinizi mevsimlik meyve, sebze, baklagil ve kuruyemiş ağırlıklı yemeyi ihmal etmeyin.

Bu yiyeceklerle beslendiğinizde, bağırsaklarınız temizlenecek ve bu da dolaylı yoldan böbrek ve karaciğerinizin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu değişiklikler genel sağlığınızı da düzeltecek ve iç organlarınızın daha iyi çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Kolonu temizleyen pratik bir içecek için; iki portakal, 7 adet çilek, çekirdekleri çıkarılmış 3 şeftaliyi küçük küçük kesin. Bu karışım, bağırsaklarınızı temizlemenin yanı sıra solunumunuzu kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

Ayrıca depresyona iyi geldiği de kanıtlanmıştır. Bu karışım için bütün malzemeleri beraber karıştırıcıdan geçirmeniz yeterlidir.

Hazırladığınız bu meyve suyunu kahvaltıdan önce, bekletmeden için. 1 saat sonra her zamanki gibi kahvaltınızı yapabilirsiniz. 9 gün boyunca bu yöntemi uygulayın.

Bazı baharatlar ve bitkiler de bağırsağı temizlemeye yardımcı olur. Aşağıda bunlardan birkaçından bahsedeceğiz.

Kutsal Kabuk (cascara sagrada) 

Bu bitki aslında bir tür ağaç kabuğudur. İspanyollar bu bitkiyi kullanmayı, 16 yüzyılda Kuzey aborjinlerinden öğrenmişlerdir.

Kolonun kasılma hareketini tetikleyen antrakinon isimli bir madde içeren bu bitki sayesinde vücut tuvalete çıkma hareketini taklit eder.

Bu yazımızı da okuyun: Kolonu Temizleyip Yenilemek için Tarifler

Eğer hassas bir sindirim sistemine sahipseniz, bu kabuğu kullanarak bağırsaklarınızda kalan fazla atıkların atılmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Karnıyarık Otu (plantago ovata)

İran ve Hindistan’da yetişen bir bitkinin kabuklarının ezilmesiyle elde edilen bu baharat, alternatif tıpta da kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek oranda lif sayesinde bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

Bitkinin demlenmesiyle ortaya çıkan jelimsi yapı, bağırsak duvarlarına yapışarak toksinleri süpürür ve böylece kolonu temiz tutmaya yardımcı olur.

Hatmi (Althaea Officinalis)

Ebegümecigillerden bir bitki olan hatmi, antik Yunan’da da kullanılırdı. İsmindeki Altho Yunanca’da “iyileştirmek” anlamına gelir.

Mucilage (yapışkan sıvı) adı verilen şeker molekülleri içeren bu bitki, kolon duvarını jelimsi bir tabakayla kaplayarak temizler.

Kabuk Tarçın 

Çin tarçını olarak da bilinen bu bitki, Büyük İskender sayesinde Avrupa’ya gelen ilk bitkidir. Avrupa’dan önce bu bitkiyi Mısır ve İsrailliler kullanmıştır.

Kuzeydoğu Çin’de yağı, kabuğu ve çiçekleri için yetiştirilir ve sindirim sistemi üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Mide ve karın zarı sağlığını korunmasına yardımcı olan kabuk tarçın, dokuların sağlığı için çok önemlidir.

Bağırsakların Temiz Kalması İçin Öneriler

 • Haftada 8 ila 10 porsiyon meyve tüketin ve çok lif içeren, özellikle kırmızı meyveleri seçmeye özen gösterin.
 • Haftada 2 ila 3 kez, tam tahıllı karbonhidratlar tüketin.
 • Kolon temizleyici özelliği olan, yani bol protein ve lif içeren yiyecekler tüketin.

 • Yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.
 • Yemeklerinize çekilmiş keten tohumu ekleyin.
 • Her gün egzersiz yapmaya çalışın. En azından günde yarım saat yürüyüş yapın.
 • Günde en az 2 litre su tüketin.

Fotoğraflar, bertholf, whologwhy, Jason Hickey, Kim Knoch ve DieselDemon izinleriyle kullanılmıştır.

Источник: https://sagligabiradim.com/bagirsaklari-temizlemenin-dogal-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.