Bağırsakta Polip Oluşumunun 8 Nedeni

Bağırsakta Polip Nedir Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavi

Bağırsakta Polip Oluşumunun 8 Nedeni

Bağırsak; sindirim sisteminin en önemli organlarından birisidir. Bu organ içinde dışkı üretilir ve saklanır.

Bağırsak polipleri, bağırsakların iç yüzünde meydana gelen anormal büyümelere, kitlelere denir. Büyüme, kabartı veya salkım şeklinde görülebilir.

Bu poliplerin çoğu zararsızdır ancak zaman içinde bağırsak kanserine dönüşebilir. Bağırsak polipleri kolon polipleri olarak da bilinir.

Bağırsak polipleri boyut ve sayı olarak çeşitlilik göstermektedir. 3 tip bağırsak polipi vardır:

 • Hiperplastik polipler zararsızdır ve kansere dönüşmezler.
 • Adenomatöz polipler en yaygın olanlardır. Çoğu kimsede kansere dönüşmeyecek olsa da, nadiren de olsa bağırsak kanserine dönüşme ihtimali vardır.
 • Malign polipler, içlerinde kanser hücrelerine sahip olduğu mikroskobik inceleme altında kaydedilen poliplerdir.

Bağırsak Polip Belirtileri

Bağırsaklarında polipleri olan kişilerde genellikle herhangi bir belirti görülmez. Bu poliplerin kanserli oldukları genellikle yapılan rutin testler sırasında tesadüfen veya başka bir bozukluğun testleri esnasında teşhis edilir. Ancak bazen bağırsak polipleri çeşitli belirtilere yol açabilir;

Bağırsak polipleri belirtileri şunlar olabilir:

Rektumda kanama: Bu poliplerin en sık görülen belirtisidir, ancak kanama; anüste hemoroid veya küçük çatlak gibi diğer durumların bir işareti de olabilir.

Dışkı renginde bir değişiklik: Küçük polip kanaması dışkıda kırmızı çizgilere neden olabilir ve ağır kanama dışkıyı siyah gösterebilir. Bununla birlikte diğer faktörler de (gıda, ilaç ve takviyeler vb) dışkı renginde değişikliğe sebep olabilir.

Karın ağrısı: Bağırsakları kısmen tıkayan büyük polipler karında kramp ve ağrıya neden olabilir.

Demir eksikliği anemisi: Kişinin polipleri zamanla yavaşça kanarsa kişide demir eksikliği gelişebilir. Anemi ise halsizlik, ciltte solukluk, nefes darlığı, hafif kanama veya baygınlığa yol açabilir.

Kabızlık veya ishal dâhil olmak üzere bir haftadan uzun süren bağırsak hareketlerinde değişiklik olması

Büyük tuvalet ihtiyacını gidermek üzereyken mukus gelmesi

İshal veya kabızlık

Karın ağrısı

Demir eksikliği anemisi (uzun süredir kanama varsa)

Bağırsak Polip Nedenleri Nelerdir?

Bağırsakta görülen poliplerin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, polip geliştirme riskini artırabilecek bazı faktörler vardır. Bu risk faktörleri şunlardır:

 • 50 yaşın üzerinde olmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • Polip veya bağırsak kanseri öyküsü olan ailesi olmak
 • 50 yaşından önce yumurtalık kanseri veya rahim kanseri olmak
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi bağırsakları etkileyen iltihabi bir hastalık yaşamak
 • Tip 2 diyabetli olmak
 • Lynch sendromu veya Gardner sendromu gibi kalıtsal bir bozukluğa sahip olmak
 • Bağırsak poliplerinin büyümesine sebep olabilecek yaşam tarzı davranışları şunlardır:
 • Sık sık alkol içmek
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak
 • Yüksek yağlı bir beslenme düzeni takip etmek
 • Aşırı kırmızı et tüketmek
 • Yeteri kadar lif yememek
 • Sigara içmek
 • Şişman olmak
 • Afrikalı-Amerikan kökenli olmak da bağırsak kanseri riskini artırır.

Kişide aşağıdaki kalıtsal durumlar varsa bağırsak polipi oluşma riski yüksektir:

 • Ailesel adenomatöz polipozis (FAP)
 • Gardner sendromu
 • Peutz-Jeghers sendromu

Bu koşullara sahip kişiler ince ve kalın bağırsak dâhil olmak üzere birçok organda kanser geliştirme riski taşırlar.

Bağırsak Polipi Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak polipi için en iyi tedavi poliplerin ameliyatla alınmasıdır. Bu işlem genellikle kolonoskopi ile yapılır. Kolonoskopi işleminde; ucunda kamera olan ince ve esnek bir boru anüs içerisinden sokulur.

Bu işlem bağırsak ve rektumların görülmesine olanak verir. Eğer polip bulunursa, doktorunuz hemen çıkartabilir veya analiz için doku örnekleri alabilir. Polipler daha sonra tipi ve kanserli olup olmadığının öğrenilmesi için mikroskop altında incelenir.

Doktorlar genellikle ameliyat yapmadan polipleri alabilmektedirler.

Ancak eğer bu polipler kolonoskopi işleminde alınamadıysa ve büyükse ameliyat ile alınması gerekebilir. Çoğu vakada bu işlem laparoskopik cerrahi ile yapılabilir.

Bu tip ameliyatlar minimal yayılımcıdır ve laparoskop olarak adlandırılan bir alet kullanılmaktadır. Laparoskop ise; yüksek yoğunluklu bir ışık ve önünde yüksek çözünürlüklü bir kamera bulunduran ince ve uzun bir tüptür.

Bu alet, karında bir kesik yoluyla sokulur. Doktor kamera sayesinde bağırsağı görerek polipleri çıkarır.

Bağırsak ve rektumun alınması:

Tıpta total proktokolektomi olarak bilinen bu uygulama, kişide ciddi bir rahatsızlık veya kanser olduğunda yapılmaktadır. Doktorlar kişide ailevi adenomatöz polipozis (FAP) gibi nadir görülen kalıtsal durumlarda bu seçeneği önermektedir. FAP; bağırsak ve rektum kanserine neden olan kalıtsal bir durumdur ve polipin alınması kanser oluşumunu engelleyebilir.

Doktor polipi çıkardıktan sonra uzmanlar tarafından incelenmek üzere laboratuvar testine gönderir.

Bu çıkarılan polip uzman olan bir patolog tarafından bir mikroskop altında incelenir, iyi huylu veya kanserli mi olup olmadığını kontrol edilir.

Bağırsakta Polip Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinerek bağırsak poliplerini geliştirme riski düşürülebilir:

 • Az yağlı bir beslenme planı takip etmek
 • Meyve, sebze ve lif açısından yüksek beslenmek
 • Sağlıklı kiloyu korumak
 • Sigarayı bırakmak
 • Alkol kullanımından kaçınmak
 • Bağırsak polipleri olan kişiler, kanser riski için düzenli olarak bağırsak kontrolü yaptırmalıdır.

Источник: https://selmasultan.com/kolonda-polip-kalin-bagirsak-polipleri-kanser-midir

Bağırsak (Kolon) Polipleri Nedenleri ve Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Bağırsakta Polip Oluşumunun 8 Nedeni

Ağızdan başlayan ve makatta sona eren sindirim kanalının herhangi bir yerinde boşluğa doğru uzanan her oluşuma polip denir. Polipler burun boşluğunda da olur ve buna nazal polip denir. Polipler bağırsak boşluğunun herhangi bir kısmında gelişebilir. Polipler bulunduğu kısma göre özellik gösterirler. Polipler eğer 100’den fazla oluşur ise bu durum ”Polipozis” olarak adlandırılır.

Polipler iki ana grupta değerlendirilir. Birincisi bırakıldığında zaman içerisinde kansere dönüşen polipler, ikincisi ise kaldığında kanserleşme özelliği göstermeyen poliplerdir.

Polipler genellikle iyi huylu oldukları gibi kansere dönüşen tipleri (adenomatöz, hiperplastik, hamartomatöz ve iltihabi) tipleri de vardır. Kanser çoğunlukla adenomatöz tip zemininde gelişir.

En sık görülen tip hiperplastik tip poliptir ve bu tip genellikle rektum yerleşimlidir.

Bağırsak (kolon) polipleri neden olur?

Bağırsak poliplerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmediği gibi, genetik yatkınlığın poliplerin oluşumunda önemli yeri vardır. Özellikle birinci derece akrabalarında polip olan kişilerde diğer insanlara göre daha sık polip görülmesi söz konusudur.

Bunun yanı sıra beslenme tarzında lifli gıdaların az tüketilmesi, yağlı beslenme, kalsiyumdan fakir beslenme, sebze ve meyve tüketiminin az olması, kabızlık, özellikle çocuklarda büyük abdestin (dışkının) uzun süre tutulması gibi etkenlerin polip oluşmasında etkili olduğu bilinmektedir. Ailesel polipler çoğunlukla çocukluk çağında başlar. Ayrıca bazı genetik hastalıklar da bağırsak polipleri oluşumuna neden olabilir.

Bağırsak (kolon) polipleri belirtileri

Kalın bağırsakta oluşan poliplerin belirtileri iki türlüdür. Bu belirtilerden biri polip büyüyerek kanalı tıkar ve kanal tıkanınca kanalın gerisinde kalan gıda aşağıya doğru geçemediği için geride birikir.

İnce bağırsakta ya da kalın bağırsakta bir polip oluşmuş ise bu polip büyüyerek kanalı tıkar ve bu durumda karında şişkinlik, kıvrandırıcı ağrılar, geri tepmeye bağlı bulantı hissi ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkar.

İkinci grup belirtilerde büyüyen polip’in damar fakirliği ile birlikte çürümesidir. Polip’in büyümesi sonucu uç noktaya kan gitmez ve o kısım besinsiz kalır. Bu durumda ülserleşme (yaralanmalar) ve küçük küçük kanamalar oluşur. Bu kanama nedeni ile gizli kanama denilen durum ortaya çıkar ve kansızlık başlar.

Bağırsak (kolon) polipleri teşhisi

Bağırsaklarda oluşan polipler genellikle şikayete neden olmadığı için yapılan kolonoskopi tetkikinde tesadüfen ortaya çıkar. Bağırsak poliplerinden şüphelenilen hastada mutlaka kolonoskopi tetkiki yapılmalıdır. Bağırsak poliplerinin en önemli tanı yöntemi kolonoskopidir.

Kolonoskopi tetkikinde 2-3 mm polipler bile kolaylıkla tespit edilir.

Bunun dışında eskiden bu yana yapılan kalın bağırsağın içine kontrast madde denilen radyolojide görüntü veren bir madde ile doldurarak bağırsak duvarının kenarını incelemek (baryumlu çift kontrastlı kolon grafisi) ile ancak 1 cm’lik polip’in görülmesi sağlanır.

Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile yapılan görüntülemelerde de 1 cm’in üzerindeki poliplerin tespiti mümkün olabilir. Kolon poliplerinde en keskin tanı yöntemi kolonoskopi tetkikidir. Bunların yanı sıra kan tetkikleri ile kansızlığın olup olmadığı araştırılır.

Bağırsak polipleri teşhisi

Bağırsak (kolon) polipleri tedavisi

Kalın bağırsakta bir polip tespit edildiğinde en önemli tedavi yöntemi kolonoskopik yöntem ile yapılan (polipektomi) işlemi ile bunun alınmasıdır. Polipleri almadan iyi huylu kötü huylu olup olmadığı bilinemediği için polipler alınarak tedavi edilir.

Eğer polip büyük ise açık ameliyat ile (laparotomi) işlemi ile kazınarak polip bağırsak duvarından alınır. Bu işlemde yapılamıyor ise polip’in bulunduğu bağırsak kısmı kesilir ve tekrar kesilen bağırsak uçları birbirine bağlanarak devamlılık sağlanır.

Bağırsak polip’inin kanserleşme özelliği var ise oluşumundan yaklaşık 5-7-10 yıl sonra bu polip kansere dönüşür. Kolon poliplerinin % 90’ı polip zemininden gelişir.

Ancak poliplerin % 10’luk kısmı boşlukta oluşmadan bağırsak duvarında düz zeminde gelişir. Polipler kansere dönüşmeden polipektomi işlemi ile alınır ise kanser oluşmaz.

Polipektomi yapılan ya da iyi huylu polip tespit edilen hastaların belirli aralıklar ile gastroentroloji uzmanı tarafından takibi gereklidir.

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Tuvalete sürekli ishal gibi çıkmak

Источник: https://www.saglikocagim.net/bagirsak-kolon-polipleri-nedenleri-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть