Bağışıklığını Güçlendiren 5 Güçlü Yiyecek

içerik

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Yiyecek

Bağışıklığını Güçlendiren 5 Güçlü Yiyecek

Tükettiğimiz bazı gıdalar bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamıza yardımcı olabilir. Kışın soğuk algınlığı ve gribi önlemek için yollar arıyorsanız, beslenme alışkanlığınıza bu gıdaları eklemenizi öneririz.

1. Turunçgiller

Çoğu insan soğuk algınlığına yakalandığında C vitamini tüketmeye başlar. Çünkü C vitamini, bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı da düşünülmektedir. Bu hücreler enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır.

Popüler turunçgiller şunlardır:

greyfurtportakalmandalinaLimonmisket limonu

turunç

Vücudunuz üretmediği ve depolayamadığı için, sürekli her gün C vitamini almak gerekir. Hemen hemen tüm narenciye meyveleri C vitamini açısından zengindir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitlilikleri sayesinde, bu vitaminin herhangi bir öğüne eklenmesi kolaydır.

2. Kırmızı biber

Kırmızı biber, narenciyeden iki kat daha fazla C vitamini içerir. Aynı zamanda zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, sağlıklı bir cildin korunmasına da yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

3. Brokoli

Brokoli vitamin ve minerallerle doludur. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu olan brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Gücünü koruyabilmenin anahtarı, mümkün olduğunca az pişirmek – ya da daha iyisi, çiğ tüketmektir.

4. Sarımsak

Sarımsak, dünyanın hemen her mutfağında bulunur. Yiyeceklere güç ekler ve sağlığınız için bir zorunluluktur. Eski dönemlerden beri enfeksiyonlarla mücadelede sarımsak kullanılmaktadır.

Sarımsak aynı zamanda tansiyonu düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri, allisin gibi kükürt içeren bileşiklerin yoğun bir konsantrasyonuna sahip olmasıdır.

5. Zencefil

Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer iltihaplı hastalıklarda, iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Zencefil ayrıca mide bulantısını giderir. Zencefil, kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve son araştırmalara göre kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir.

6. Ispanak

Ispanak, C vitamini açısından zengin olduğu için listemizde yer almaktadır.

Ayrıca, bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla savaşma kabiliyetini arttırabilen çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de doludur.

Brokoliye benzer şekilde, ıspanak, az pişirildiğinde besin değerini korur ve daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, hafif pişirme A vitaminini arttırır ve diğer besinleride oksalik asitten salınmasına izin verir.

7. Yoğurt

Yoğurdun içindeki bakteriler, hastalıklara karşı savaşmak için bağışıklık sistemini harekete geçirir. Meyveli yoğurt yerine sade yoğurt tüketin. Eğer meyveli yoğurt seviyorsanız aldığınız veya daha iyisi evinizde mayaladığınız yoğurda taze meyveler ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Yoğurt D vitamini açısından zengin bir kaynaktır. D vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırdığı düşünülmektedir.

8. Badem

Soğuk algınlığı önlemek ve savaşmak söz konusu olduğunda, E vitamini C vitamini için bir arka koltuk olma eğilimindedir. E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır.

Yağda çözünen bir vitamindir, yani uygun bir şekilde emilmesi için yağa ihtiyacı vardır. Badem gibi çerezler, vitaminlerle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir.

Sadece yarım bardak badem, önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100’ünü karşılar.

9. Zerdeçal

Zerdeçal, yıllardır hem osteoartrit hem de romatoid artritin tedavisinde bir anti-enflamatuar olarak kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmalar zerdeçalın kendine özgü rengini veren yüksek oranda curcumin konsantrasyonunun egzersize bağlı kas hasarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

10. Yeşil çay

Hem yeşil hem de siyah çay, bir tür antioksidan olan flavonoidler içerir. Yeşil çayın üstünlüğü içerdiği güçlü bir antioksidan olan, epigallocatechin gallate veya EGCG, seviyesindedir. EGCG’nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı görülmüştür. Siyah çayda, fermantasyon işlemi sırasında EGCG’nin çoğu yok olur. Öte yandan yeşil çay fermente edilmez, bu nedenle EGCG değerini korur.

Yeşil çay, amino asit L-teaninin iyi bir kaynağıdır. L-teanin T hücrelerinizde mikrop mücadele bileşiklerinin üretiminde yardımcı olabilir.

11. Papaya

Papaya, C vitamini ile yüklü bir meyvedir. Günlük olarak tavsiye edilen C vitamini miktarının yüzde 224’ünü tek bir papayada bulabilirsiniz. Papaya ayrıca anti-inflamatuar etkileri olan papain denen bir sindirim enzimine sahiptir.

Papaya, tüm sağlığınız için faydalı olan iyi miktarda potasyum, B vitamini ve folat içerir.

12. Kivi

Papaya gibi, kivi de doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini gibi bir çok temel besinle doludur. C vitamini, enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerini artırırken, kivide bulunan diğer besinler, vücudunuzun geri kalan kısmını düzgün bir şekilde çalışır.

13. Tavuk

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası içmek plasebo etkisinden daha fazlasına sahiptir. Tavuk çorbası, soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmanızı önlemeye de yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitaminince zengindir.

Vitamin B-6, vücutta meydana gelen kimyasal reaksiyonların çoğunda önemli bir oyuncudur. Ayrıca yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati önem taşır. Tavuk kemiklerini kaynatmak suretiyle yapılan çorba veya tavuk suyunda, jelatin, kondroitin ve bağırsakların iyileşmesi ve bağışıklık için faydalı diğer besin maddelerini bulunur.

14. Ayçiçeği tohumu

Ayçiçeği tohumları, fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini de dahil olmak üzere, besinlerle doludur. Aynı zamanda vitamin E’den inanılmaz derecede zengindir, günlük önerilen miktarın % 82’si sadece çeyrek bardaklık porsiyonda bulunur.

E vitamini güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemi işlevini düzenlemek ve sürdürmek için önemlidir. Yüksek miktarlarda E vitamini içeren diğer yiyecekler avokado ve koyu yapraklı yeşilliklerdir.

15. Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz hayvanları, bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışan pek çok kişi için akla ilk gelen besinlerdir, ancak bazı kabuklu deniz ürünleri çinko ile doldurulur.

Çinko diğer birçok vitamin ve mineral kadar fazla ilgi görmez, ancak vücudumuzun buna ihtiyacı vardır, böylece bağışıklık hücrelerimiz amaçlandığı gibi çalışabilir.

Çinko açısından yüksek olan kabuklu deniz hayvanlarının çeşitleri şunlardır:

YengeçistiridyeIstakoz

Midye

Önerilen günlük çinko miktarından daha fazlasını almamanız gerektiğini unutmayın. Yetişkin erkekler için, 11 miligram (mg) ve kadınlar için 8 mg. Çok fazla çinko bağışıklık sisteminin işlevini engelleyebilir.

Источник: https://www.nkfu.com/bagisiklik-sistemini-guclendiren-15-yiyecek/

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Bağışıklık Güçlendirici Vitamin

Bağışıklığını Güçlendiren 5 Güçlü Yiyecek

Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi hastalıklara ve enfeksiyona karşı korur. Antioksidan, vitamin ve mineral içeren besinler tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler de besin yetersizliklerini gidererek bağışıklık güçlendirici etki yapar.

Bu yazımızda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler, bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler hakkında bilgi verilecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler denince akla sarımsak, zencefil, yeşil yapraklı sebzeler ve narenciye meyveleri gelmektedir.

C vitamini, E vitamini ve doğal antioksidanlar bu yiyeceklerin bağışıklık güçlendirici etki yapmasını sağlamaktadır.

Bu bağışıklık güçlendirici besinler grip, nezle, enfeksiyon ve hatta kronik enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır.

Bağışıklık güçlendirici takviyeler de hasta olduğunuz dönemde beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırmaya yardımcı olur. Bağışıklık güçlendirici takviyeler arasında selenyum, çinko, kurkumin, zeytin yaprağı ekstraktı ve ekinezya takviyesi sayılabilir.

Bağışıklık Sistemini Ne Güçlendirir?

Sağlıklı beslenme ve doğru takviyeler kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler bakteriler, virüsler, mantar ve parazitlerden kaynaklanan enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur. bağışıklık sistemi bu “yabancı” işgalcileri tespit eder, bunları yok etmek için beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır. Bu savaşı kazanmak için bağışıklık sistemi mümkün olduğunca güçlü olmalıdır.

Uzmanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli uyku gibi faktörlerin önemini vurgulamaktadır.

Örneğin Harvard Medical School araştırmacıları sağlıklı beslenme yoluyla hastalık riskinin azalacağını belirtmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler A, B6, C ve E vitamini gibi mikrobesinler içerirler. Çinko, selenyum, demir ve folik asit gibi bağışıklık sistemi güçlendirici besin öğeleri beslenme yoluyla alınabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bağışıklık güçlendirici takviyeler de kullanabilirsiniz. Bunlar vücutta enfeksiyon ve hastalık riski yaratan mineral ve vitamin eksikliklerini önlemeye yardımcı olabilir.

Cleveland Clinic kuruluşu da bağışıklık sistemini güçlendirmek için taze meyve ve sebzeler yenmesini önermektedir. Düzenli egzersiz, yeterli uyku ve stresten uzak durmak da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler, Besinler, Gıdalar

Şimdi gelin bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere detaylı olarak bakalım.

1 Bağışıklık Güçlendirici Sarımsak

 • Sarımsak enfeksiyonlarla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındadır. Journal of Immunology Research dergisine göre sarımsak alisin adı verilen bir sülfür bileşeni içerir. Bağışıklık güçlendirici özellikleriyle alisin bağışıklık zayıflamasını engeller. Sarımsak mikrobiyel enfeksiyonları tedavi eden, enflamasyonu azaltan ve kalp sağlığını koruyan bir yiyecektir.
 • Araştırmalara göre sarımksak ve sarımksak ekstraktı beyaz kan hücresi sayısını arttırarak iltihabi sitokinlerin üretimini engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki sarımsak yiyeceklere eklenmelidir. 2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre yemeklere eklenen ezilmiş sarımsak belirli kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur.
 • Sarımsak tüketmeyi sevmiyorsanız bağışıklık güçlendirici sarımsak takviyesi kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre sarımsak takviyesi grip ve nezle gibi solunum yolları enfeksiyonlarının şiddetini azaltmaktadır.

2 Zencefil

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki zencefil besin olarak veya takviye şeklinde kullanılabilir.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre zencefil vücudun bağışıklık tepkisini güçlendirmektedir. Düzenli olarak zencefil çayı tüketmek enfeksiyonlarla mücadele edilen antikorların sayısını arttırır. Araştırmacılar zencefilin sigara içen kişilerde kırmızı ve beyaz kan hücrelerini de güçlendirdiğini tespit etmiştir.

Zencefilin faydaları arasında bir diğeri de tiroit fonksiyonunu iyileştirmesidir. Zencefil akut enfeksiyonlarda tiroit bezinin daha iyi çalışmasını sağlar.

3 C Vitamini

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler içerisinde yaygın şekilde bulunur.

Nutrients dergisinin 2017 yılında yayınladığı araştırmaya göre C vitamini vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı verdiği mücadeleyi destekler. C vitamini oksidatif hasara neden olan serbest radikalleri öldürmeye yardımcı olur.

C vitamini beyaz kan hücrelerini ve doğal savaşçı hücreleri arttırır. C vitamini eksikliği yaşayan kişilerin enfeksiyonlara daha açık olduğu bilinmektedir.

Bazı araştırmalara göre C vitamini takviyesi ve çinko takviyesi birlikte kullanıldığında grip ve enfeksiyonların iyileşme süresi kısalmaktadır. Ayrıca C vitamini çocuklar için de önemli bir bağışıklık güçlendirici vitamindir.

C vitamininin besinler ve takviyeler yoluyla alınması viral enfeksiyonların ilk belirtilerinin daha çabuk ortadan kalkmasına yardımcı olur.

C vitamini içeren yiyecekler arasında kırmızıbiber, brokoli, çilek, brüksel lahanası ve domates suyu yer almaktadır. Her gün en az 5 çeşit C vitamini içeren yiyecek tüketmek günlük ihtiyaç duyulan 200 mg C vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

4 E Vitamini Yönünden Zengin Yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli bir diğer vitamin E vitaminidir. E vitamini de güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.

Beslenme yoluyla alınan E vitamini bağışıklık hücrelerini güçlendirir, enfeksiyonlu hastalıklara karşı mücadele eder. E vitamininin antioksidan etkisi kanser, kalp hastalığı ve yaşa bağlı görme problemleri riskini azaltır.

E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan beyaz kan hücrelerini güçlendirir.

E vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmek için kuruyemişler, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler tercih edilebilir.

E vitamini takviyesi kullananlar için günlük önerilen doz günlük 15 mg’dır.

5 Probiyotik Yiyecekler

Düzenli olarak yoğurt, kefir, sauerkraut (lahana turşusu) gibi probiyotik yiyecekler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için önem taşımaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki probiyotik besinler bağırsak mikrobiyotasını iyileştirir.

2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre probiyotik takviyesi kullanmak grip ve nezle iyileşme süresini kısaltmaktadır. Lactobacillus içeren probiyotik takviyeleri bağışıklık güçlendirici etki yaparak solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini azaltır.

6 Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki ıspanak, pazı ve pancar kökü gibi bitkiler sağlıklı beslenme için önemli vitamin ve mineraller içerir. Birçok çalışma yeşil yapraklı sebzelerin bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında olduğunu göstermiştir.

Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemi zayıfladığından bu yiyeceklerin tüketilmesi özel öneme sahiptir. Özellikle 65 yaş üstü kişilerde meyve ve sebze tüketimi kronik hastalık riskini azaltır.

2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre brokolideki bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirmek için olduğu kadar kanseri önlemek için de önemlidir.

Ispanak da A vitamini yönünden zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Araştırmalara göre A vitamini enfeksiyonlara karşı koruyan bir bağışıklık güçlendirici vitamindir.

7 Mantar

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında mantarın olması şaşırtıcı olabilir. Mantar bağırsaktaki mikrobiotayı iyileştirir. Laboratuvar test sonuçlarına göre beyaz mantar yemek hastalıklara yakalanma riskini azaltmakta ve enflamasyonu hafifletmektedir.

Ayrıca mantarda selenyum, D vitamini ve kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltan diğer bağışıklık güçlendirici mineraller bulunur.

8 Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Renkli Yiyecekler

Bilimsel araştırmalar renkli meyve ve sebzelerin genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli bileşenler içerdiğini göstermektedir. Örneğin turuncu ve sarı meyve ve sebzeler beta-karoten içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında yer alır.

Domates, kırmızı biber gibi kırmızı sebzeler bağışıklık güçlendirici antioksidan aktiviteye sahip olan likopen maddesini içermektedir. Molecules dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre domates ve domates suyu hücrelerdeki enflamatuvar tepkiyi azaltmaya yardımcı olur (31).

Siyah patates veya siyah havuç gibi morumsu sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirmek için önem arz eden antosiyanin bileşenini içerir.

9 Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Yeşil Çay

Her gün düzenli olarak 1-2 fincan yeşil çay içmek hastalıkları ve enfeksiyonları önlemek için bağışıklık güçlendirici alışkanlıklardan biridir.

Yapılan araştırmalara göre yeşil çay kateşin adı verilen güçlü bir antioksidan içermektedir. Bu bileşenler oksidatif stresi azaltır. Yeşil çaydaki bileşenler bağışıklık tepkisini arttırarak enflamasyonu da azaltır.

10 Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası özellikle grip veya diğer viral enfeksiyonlarda en iyi seçeneklerden biridir.

Tavuk çorbasının hastalıklara iyi geldiği düşüncesi yalnızca bir efsaneden ibaret değildir. Yapılan araştırmalar tavuk çorbasının hafif enflamasyonu engelleyen bileşenler içerdiğini göstermiştir. Diğer araştırmalarda da tavuk çorbasının grip virüs enfeksiyonunu engellediği belirtilmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Vitaminler ve Takviyeler

Yukarıda saydığımız yiyecekler içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklığı sistemini güçlendiren yiyecekler arasında yerini almıştır. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ve besinlere ek olarak bunlar takviye ürünlerle de desteklenebilir (Doktorunuza danışmadan takviye kullanmayınız).

1 Zerdeçal Takviyesi

Zerdeçal kurkumin adlı bir bileşen içerir. Çeşitli araştırmalarda zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında sayılmaktadır. Bunun nedeni içeriğindeki kurkumin maddesidir.

Kurkumin bağışıklık ile ilişkili antikorların aktivitesini güçlendirir. Çeşitli kronik hastalıkları ve immun bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

2 Folik Asit

Hastalıkları engellemeye ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olan bir diğer bağışıklık takviyesi folik asit takviyesidir.

Yapılan araştırmalara göre folat (B9 Vitamini) eksikliği enfeksiyonlara karşı direnci azaltmaktadır. Folik asit takviyesi kullanmak vitamin eksikliğini giderir ve bağışıklık güçlendirici bir takviye görevi görür.

3 Demir

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında demir önemli bir husustur. Bu nedenle yiyeceklere ek olarak demir takviyesi kullanılabilir.

Demir ile bağışıklık sistemi arasında güçlü bir bağ vardır. Demir emilimi az ise bağışıklık sistemi bundan kötü etkilenir ve enfeksiyon riski artar.

4 Selenyum

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler arasında bir diğeri selenyumdur. Araştırmacılara göre selenyum vücuttaki bağışıklık ve enflamasyon ile doğrudan ilişkilidir. Yeterli miktarda selenyum bulunması enfeksiyonlara neden olan bazı patojenlerin vücudu ele geçirmesini önler. Selenyum grip gibi viral enfeksiyonların şiddetini de azaltır.

5 Çinko

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviye ürünleri çoğunlukla çinko da içerir. Çinko antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini destekler. İstiridye, kırmızı et, bakliyat ve kuruyemişler çinko yönünden zengin yiyecekler arasında yer almaktadır.

6 Zeytin Yaprağı Ekstresi

Daha önce Zeytin Yaprağı Ekstresi hakkında detaylı bilgiler vermiştik. 2018 yılında zeytin yaprağı ekstresi hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

2018 yılında yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresinin kronik hastalıkları engellemede etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

Zeytin yaprağı ekstresi ürünleri antioksidan özellikleri ile kalp ve damar sağlığını korur. Vücudun hastalıklarla mücadele becerisini arttırır.

7 Ekinezya

Ekinezya bağışıklık sistemni uyaran ve grip, nezle gibi enfeksiyonlarla mücadele etmenizi sağlayan önemli bir bitkidir.

Yapılan araştırmalara göre ekinezya beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

8 Ginseng

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler arasında ginseng de yer almaktadır. Ginseng bağışıklık güçlendirici önemli antioksidanlar içerir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağışıklık hücrelerini uyarır.

Stresi azaltmak, kalp ve damar sağlığını korumak, diyabet yönetimi ve kansere karşı korumak da ginsengin faydaları arasında sayılabilir.

Siz de bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/bagisiklik-sistemini-guclendiren-yiyecekler/

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek: En Etkili Doğal Yöntemler

Bağışıklığını Güçlendiren 5 Güçlü Yiyecek

Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal yöntemler nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler, gıdalar hangileridir?  Bağışıklığı güçlendiren besinler listesi ve daha fazlası bu makalemizde.

Vücudumuz pek çok sistem tarafından işletilmekte ve tam manası ile eksiksiz çalışan bir çark gibi çalışmasını sürekli olarak sürdürmektedir.

 • Okumanızı Öneririz: Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Bu çalışması sayesinde ise hayatımıza tam manası ile hiçbir eksik yaşamadan devam edebilmekteyiz.

Vücudumuzda bulunan sistemler arasında sindirim, dolaşım, solunum ve bağışıklık gibi sistemlerden bahsetmek mümkün olacaktır.

Her bir sistem kendi ismini aldığı işlemi gerçekleştirmek ile görevli ve özelleşmiş yapılara sahip olduğu için bu sistemler bu işlemlerin vücut içerisinde doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesine yarayacaktır (1).

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi de vücudumuz için gerekli olan ve olmazsa olmaz sistemler arasında yer almaktadır.

Bağışıklık sistemi isminden de anlaşılabileceği üzere bireylerin çevresel etkenler gibi dış faktörler tarafından hasta olmasını önleyici özelliklere sahip olan bir sistem olarak karşımıza çıkar.

Genellikle çevresel faktörler vücudumuz için en büyük tehleri oluşturmakta ve insanlar bu sebepler ile hastalanmaktadır.

Ancak çevresel faktörlerin yanı sıra kimi durumlarda vücut içerisinde gelişen hastalıklar sebebi ile de bireyler hastalığa yakalanabilmektedir (2).

Özellikle kanser vücut içerisinde gelişen hastalıklara başlıca örnekler arasında verilebilir. İnsanların hasta olması durumunda vücuda giren ya da vücut içerisinde gelişen mikropların, bakterilerin ya da genel ismi ile zararlı canlı mikroorganizmaların bağışıklık sisteminden daha güçlü olmaları ve bu sayede bağışıklık sistemini yenebilmeleri durumu söz konusu olur.

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından yararlanan mikroplar insanları hasta etmeye başlar ve bu sebep ile bireylerde olumsuz birtakım hastalıklar meydana gelir.

Bağışıklık sisteminin yeniden güç kazanması için ise bağışıklığı güçlendiren besinler tüketimi oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Bu besinler sayesinde güç yitirmiş olan sistemimiz yeniden eski gücüne kavuşmaya başlayacak ve böylelikle vücudumuz hastalıklara karşı daha etkili bir şekilde mücadele etme şansı yakalayarak yeniden sağlıklı olabilmemiz sağlanacaktır (3).

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Listesi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Listesi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük diyetlerimize sağlıklı, yüksek vitamin içeren besinler eklememiz büyük fayda sağlayacaktır.

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler listesi (4):

 • Zencefil
 • Zerdeçal
 • Zencefil Çayı
 • Portakal
 • Bal
 • Yoğurt
 • Yaban Mersini
 • Ginseng Çayı
 • Domates
 • Somon Balığı
 • Kırmızı Biber
 • Portakal
 • Maydanoz
 • Adaçayı
 • Kırmızı Biber
 • Brokoli
 • Organik Zeytin Yağı
 • Yeşil Çay
 • Ispanak
 • Kabak Çekirdeği
 • Karabiber
 • Kekik
 • Sarımsak Çayı
 • Karnabahar
 • Balık
 • Fasulye
 • Hindi Eti
 • Kırmızı Et
 • Peynir
 • Badem
 • Yumurta
 • Tahıl Ekmek
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Elma
 • Biberiye
 • Kemik Suyu
 • Sebze Çorbaları
 • İstiridye
 • Rezene
 • Mantar
 • Pazı

Bağışıklık Sistemi Ve Beslenme Arasındaki İlişki

Bağışıklık Sistemi Ve Beslenme Arasındaki İlişkisi

Vücudumuz sistemleri birçok farklı dış ve iç etmenlerden etkilenmekte ve bu etkiler yüzünden kimi durumlarda çalışmalarını aksatabilmektedir.

Bağışıklık sistemi de vücudumuzda olmazsa olmaz sistemler arasında yer almasına karşın birtakım çevresel ve iç etkenlerden etkilenerek çalışmasını sekteye uğratabilmektedir.

Bağışıklık sistemini etkileyen en önemli çevresel faktörlerin başında beslenme ve yorulma gelmektedir.

Bireyler yeteri kadar dinlenemedikleri durumlarda bağışıklık sistemi zayıf düşecektir.

Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi neticesinde ise insan vücudu hastalığa açık bir hale gelecek ve bu sebep ile hastalıklar insanlarda görülmeye başlayacaktır.

Bu durumun olmaması için bireylerin günlük dinlenme ihtiyaçlarını tam manası ile karşılamaları tavsiye edilmekte ve önemli bir şekilde önerilmektedir.

Ayrıca bireylerin bağışıklık sistemini etkileyen bir diğer çevresel faktör ise beslenme faktörüdür. Beslenme yine en önemli çevresel faktörler arasında yer alır.

Bireyler düzgün ve dengeli bir şekilde beslenmez, vücuda ihtiyacı olan her türlü besinin girmesini sağlamaz ise bireylerde yine bağışıklık sistemi zayıflığı gibi birçok istenmeyen problem vuku bulacaktır.

Bu problemlerin düzelmesi için ise bireylerin beslenme düzenlerini değiştirmeleri ve bağışıklığı güçlendirici besinleri tüketmeye başlamaları oldukça önemlidir.

Bağışıklığı güçlendiren besinler tüketilmesi durumunda bireyler yeniden eski sağlıklı hallerine kavuşabilmek için gerekli olan güçlü bağışıklık sistemine oldukça kolay bir şekilde kavuşabilecektir.

Beslenme konusunda yalnızca çok yemek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yeterli olmayacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici özellikte bulunan ve aynı zamanda oldukça besleyici birtakım besinler bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketimi neticesinde bireylerin bağışıklık sistemi gerçek anlamda eski gücüne kavuşabilir ve yeniden hastalıklar ile mücadele etmeye başlayabilir.

Aksi takdirde bireylerin yaptıkları tüm beslenme faaliyetleri hiçbir anlam ifade etmeyecek, bireyler sağlıksız bir şekilde beslenmelerine devam edecektir. Bu sebep ile beslenme ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi aşamasında tüketilen besinlerin besin öğeleri gibi faktörlere oldukça büyük bir şekilde özen gösterilmelidir (5).

Kimi özel durumlarda bu beslenme şeklinizi doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda değiştirmeniz ise sizin için en optimum durumu teşkil etmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler, Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Besinler

Bağışıklığı güçlendiren besinler listesi genel manada vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran bir liste olarak karşımıza çıkar.

Doğada bulunan birçok vitamin ve mineral bireylerin bağışıklık sisteminde etkili bir role sahiptir. Bu sebep ile bu mineral ve vitaminlerin tüketimi neticesinde insanların bağışıklık sistemi eski güçlerine kavuşabilmekte ve böylelikle yeniden hastalıklar ile başarılı bir şekilde insan vücudu mücadele edebilmeye başlayabilmektedir.

Bağışıklığı güçlendiren besinler listesinde Selenyum ilk sırada gelebilir. Selenyum ile ilgili gerçekleştirilen araştırmaların gösterdiği üzere bu mineralin eksik bulunduğu bireylerde prostat, rektum, akciğer gibi birçok kanserin görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Selenyum minerali bu sebep ile bağışıklık sistemimiz için önemli bir mineral olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğada ise Kırımızı et ve hindi eti tüketilerek elde edilebilecek bir mineral olarak karşımıza çıkmaktadır.

A Vitamini eksikliğinde bağışıklık sisteminin zayıfladığı bilinen başlıca vitaminler arasında yer alır. A vitamini eksikliğinde insanların bağışıklık sistemi zayıflayacak ve bu sebep ile vücut hastalıklara karşı dirençsiz bir hale gelecektir. Bu durum neticesinde ise bireylerde birçok hastalık görülmeye başlayabilecektir.

B2 vitamini de tam manası ile emin olunmamak ile birlikte bağışıklığı güçlendiren besinler listesinde yer alır. Hayvanlarda gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde b2 vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde bulgular elde edilmiş. Bu vitamin bulunan hayvanların daha sağlıklı bir yapıya sahip olduğu sonuçlara yansımıştır (6).

B6 vitamini de yine eksikliğinde bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilecek vitaminler arasında yer alır. Ancak B6 vitamini vücutta bulunan tümörlerin çoğalmasına da yol açabilir. Bu sebep ile uzmanlar B6 vitaminin takviyesinin gözetim altında alınmasını tavsiye etmektedir.

C vitamini ise en çok duyduğumuz bağışıklığı güçlendiren besinler arasında yer alır. Birçok meyve ve sebzeden oldukça kolay bir şekilde temin edilebilen C vitamini sayesinde vücudumuz hastalıklara karşı daha etkili bir şekilde mücadele eder ve böylelikle bireyler hasta olmaktan kurtularak daha sağlıklı bir yaşam sürer.

Siz de bağışıklık sisteminizde bir zayıflama olması durumunda takviye gıdalar tüketerek bağışıklık sisteminizin yeniden güçlenmesini sağlayabilir ve yeniden sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/bagisiklik-sistemini-guclendirmek

Bağışıklık Sistemi ve Beslenme İlişkisi

Bağışıklığını Güçlendiren 5 Güçlü Yiyecek

Bağışıklık sistemi diğer adıyla immün sistem vücudumuzun kalkanıdır. Günlük yaşamımızda sürekli toksinlere enfeksiyonlara maruz kalırız.

Sağlıklı kalabilmek ve bu zararlı organizmaların hastalık oluşturucu gücüne karşı koyabilmek için vücudumuz savunma mekanizması geliştirmiştir.  Bu savunma mekanizması karmaşık ve çok tabanlıdır.

Fakat mükemmel bir şekilde çalışarak vücudumuza giren toksik etmenlere karşı cevap oluşturur. Vücudumuzun oluşturduğu bu savunma mekanizmasına bağışıklı sistemi (immun sistem) adını veriyoruz.

Bağışıklık sistemi  nedir? (immün sistem nedir)

Bağışıklık diğer bir ismiyle immünite vücudun kendisine zararlı olan organizma ve toksinlere karşı gösterdiği direnç anlamına gelir. Bağışıklık düzeyi her insanda farklıdır.

Bağışıklık düzeyinin yeterli olması durumunda, vücut zararlı organizma ile karşılaşsa bile kendini koruyabilir ve sonuç olarak herhangi bir hastalık, enfeksiyon oluşmaz.

Bağışıklığı şu şekilde sınıflandırırız;

1.Doğal Bağışıklık: Vücudumuzda doğal olarak var olan bağışıklıktır. Bu bağışıklığı kazanmak için herhangi bir enfeksiyon geçirmemiz gerekmez. İnsanın genetik yapısı, yaşı, beslenme alışkanlıkları, hormonal dengesi gibi faktörler doğal bağışıklığı sağlar.

2.Kazanılmış bağışıklık: Vücudumuzun herhangi bir enfeksiyon ya da o enfeksiyona ait etmenler ile karşılaşması sonucunda gelişen bağışıklık türüdür.

Örneğin; kabakulak, kızamık, suçiçeği gibi hastalıkları yaşam boyu sadece bir kere geçiririz ve tekrar bu hastalık enfeksiyon etmenleri ile karşılaşsak bile vücudumuzda bu hastalıklar tekrar oluşmaz. Bu tip bağışıklığı hastalıklar ile karşılaşarak doğal olarak kazanırız.

Bir hastalığa ait enfeksiyonun yapay olarak vücudumuza aşı yöntemiyle uygulanması sonucu ise o hastalığa karşı yine bağışıklık kazanırız. Aşı ile kazanılan bağışıklığa yapay aktif bağışıklık denir.

Neden zayıflar (çöker)?

Bağışıklık sistemi üzerinde yaşam tarzı ve çevresel etkenlerin çok büyük rolü vardır. İlaç kullanım durumu, ultraviyole ışınları, stres, yorgunluk, düzensiz uyku gibi birçok madde bağışıklığı etkileyen faktörler arasında sayabiliriz.

Gerek olmadığı halde kullanılan ya da tedavi sonlanmadan yarıda kesilen antibiyotikler, gelişen dünyamız ile birlikte gelen hava kirliliği, ultraviyole ışınları, artık çok küçük yaşlarda başlayan ve günümüz insanının sürekli maruz kaldığı stres ve yorgunluk bağışıklık sistemimizi oldukça zayıflatıyor.

Yukarıda belirtmediğim ayrıca değinilmesi gereken beslenme alışkanlıklarının bağışıklık sistemi üzerine  etkisi ise Hipokrat zamanından bu yana bilinen ve üzerinde durulan bir konudur. Protein, karbonhidrat ve yağların yetersiz alınması ve vitamin mineral alımındaki eksiklikler tüm dünyada ve tüm yaş gruplarında zayıflamış bağışıklığın en büyük nedenidir.

Yetersiz veya kötü beslenme durumunda vücuttaki hiçbir sistem doğru çalışamaz ve bağışıklık sistemi çöker. Ağır enfeksiyonların gelişim riski artar. Eksik ve yetersiz beslenmenin yanı sıra obezitenin de bağışıklığı bozduğu,immun sistem de kusurlar oluşturduğu, enfeksiyon hastalıklarına yatkınlığı arttırdığı, yara iyileşmesini geciktirdiği saptanmıştır.

Kazanılmış kötü beslenme alışkanlıklarının stres, yorgunluk ve uyku durumu üzerine de negatif etkileri vardır. Böylece beslenme durumunun, hem vücudun toksin ve mikroorganizmalarla savaşma yeteneği hem de bağışıklığı etkileyen diğer faktörlerin ortaya çıkması açısından immün sistem üzerine büyük etkileri vardır.

Bağışıklık sistemi hastalıkları

Bağışıklık sistemi hastalıklarının tümünde görülen ortak özellik enfeksiyonlara karşı duyarlığın artmasıdır. Bu hastalıklar, bazı hücrelerde bozulma veya hücrelerin görevlerini yapmamasından kaynaklanır

 • B hücresi olarak adlandırılan antikor yapan hücrelerde oluşan bozukluklar
 • T hücresi denilen, zaralı mikroorganizmalar savaşan ve antikor yapan hücrelere yardım eden hücrelerdeki bozukluklar
 • Zararlı organizmaların savunma hücreleri tarafından  alınıp parçalanmasında (Fagosiztoz) oluşan sorunlar
 • Bağışıklık sisteminde görevleri bulunan sıvısal proteinlerdeki sorunlar

Bağışıklık sistemi yetersizliği genetik olarak X genine bağlı antikor yokluğundan, ya da edinsel kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu dediğimiz,bilinen adı ile AIDS nedeniyle ortaya çıkabilir. Doğumsal bir anormallikle ortaya çıkan Di Giorge sendromunda ise timus bezi az gelişir veya hiç gelişmez. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi çalışmaz.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle sıklıkla  bakteriyel enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla solunum yolları, merkezi sistemi ve deride etkili olur. Basit bir gribal enfeksiyon bile ölümle sonuçlanabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek (Nasıl Güçlenir?)

Vücut savunmasını yüksek düzeylerde tutmak için dengeli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Bütün yiyecek gruplarından yeterli oranda tüketmek enfeksiyonlara karşı kalkan oluşturur.

Bağışıklık yani immün sisteminin doğru çalışması için vücuda gereken doğru miktarlarda karbonhidrat,protein, yağ alımı elzemdir. Et, tavuk, balık gibi yiyeceklerin günde en az 2 köfte kadar tüketilmesi gerekir. Ayırca güçlü bir bağışıklık sistemi için yağ tüketimi de büyük önem taşır.

Çünkü yağda çözünen vitaminler (A, D, E ve K vitamini) ancak doğru miktarda yağ tüketimi ile vücutta kullanılabilir. Tüketilen yağın türünün ve miktarının doğru şekilde ayarlanması çok önemlidir. Bu vitaminler vücudun savunma sistemi için gereklidir.

Günde en az 5 porsiyon sebze meyve tüketimi ise(özellikle yeşil yapraklı sebzeler) vitamin, mineral ve antioksidan alımını sağlayacağı için bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi enfeksiyonlardan korur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklığı güçlendirmek için tek tip ve düzensiz bir beslenme yerine çeşitli ve yeterli bir beslenme düzeni takip etmek gerekir. Bu noktada çeşitlilik oldukça önem taşır çünkü vücudumuza gereken bir çok besin ögesi vardır.

Bu besin ögelerini de ancak çeşitli beslenme ile sağlayabiliriz.

Sebze(özellikle yeşil yapraklı sebzeler) meyve ağırlıklı, gerekli protein ve karbonhidratı doğru kaynaklardan alarak takip edeceğiniz bir beslenme düzeni ile bağışıklık sisteminizin çelik gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede katkı sağlayacak vitamin mineral oranı yüksek daha sık tüketmeniz gereken yiyecekler;

 • Balık
 • Orta ve az yağlı etler
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Greyfurt (ilaçlarla etkileşime neden olabilir. İlaç kullanıyorsanız tüketmeden önce doktorunuza danışın)
 • Portakal
 • Pazı
 • Havuç
 • Brokoli
 • Zencefil
 • Yumurta
 • Yeşil Çay
 • Kuşburnu

Bağışıklık sistemini – güçlendiren Vitaminler

C vitamini:

 • Antivirüs etkisi ile hastalığa neden olan virüsleri baskılamayı sağlar.
 • İnterferon etki sağlayarak vücuda giren virüsleri etkisiz hale getirebilen özel protein üretimini destekler.
 • Bakteri toksinlerini etkisiz hale getirir.

En çok yeşil ve kırmızı acı biber, çilek, kuşburnu, brokoli ve portakalda bulunur.

E vitamini:

 • Vücutta oksitlenmeyi engeller.
 • Antikor oluşumunu artırır.
 • Kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek bağışıklığı destekler.

En çok ayçekirdeği, badem, çamfıstığı gibi kuruyemişlerde bulunur.

B 12 vitamini:

 • Nötrofillerin fagositoz yeteneğini arttırar vücuda giren zararlı organizmaların parçalanmasını kolaylaştırır.

En çok bulunan yiyecekler; kırmızı et ve B12 vitamini ile zenginleştirilmiş gıdalar

Folik asit:

 • Bağışıklık sistemi üzerine büyük etkisi olan timus bezi bezinin normal büyüklükte kalmasını sağlar.

En çok yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, barbunya ve brokolide bulunur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren Mineraller

Demir, çinko selenyum magnezyum  gibi mineraller DNA ve RNA yapımı artır, timus bezinin sağlıklı kalmasını sağlayarak bağışıklık sistemine olum etki yaparlar. Bu minerallerin eksikliğini önemek için et ve et ürünleri, (demir) deniz ürünleri( demir, selenyum) yeşil yapraklı sebzeler (selenyum, demir, magnezyum, çinko) günlük beslenmeye eklenerek düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Sonuç

Enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin azaltılması ve güçlü bir bağışıklık elde edilmesi için hastalıklara yönelik aşılama yapılmalı, insanlar gerekli eğitim verilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi anlatılarak çocukluk çağından itibaren bireylere doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Ağız ve Diş Hastalıkları Beslenme Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/bagisiklik-sistemi-guclendiren-yiyecekler-hastaliklar/

Bağışıklık sistemini güçlendiren etkili besinler listesi

Bağışıklığını Güçlendiren 5 Güçlü Yiyecek

Sağlıklı bir yaşam için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamız çok önemli. Özellikle de soğuk algınlığından gribe, bronşitten faranjite kadar pek çok üst solunum yolu enfeksiyonlarının kapımızı çaldığı sonbahar ile kış aylarında. Bu nedenle hem hastalıklara yakalanmamak hem de eğer yakalanmışsak hastalığı kısa sürede atlatabilmemiz için sağlıklı bir beslenme planı oluşturmalıyız.

Peki, yaşam kalitemizi oldukça düşürebilen hastalıklardan korunmak için beslenme alışkanlıklarımızda nelere dikkat etmeliyiz? Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yollarını anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!

Kahvaltısız olmaz!

Kaliteli beslenmenin başında, bağışıklığı arttıran besinler kadar, “öğünler” de geliyor. Ve o öğünlerin kralı, kahvaltı! Güne mutlaka kahvaltıyla başlamanız gerekiyor. Kahvaltıyı atladığınızda veya gereken özeni göstermediğinizde, sonraki öğünleri ne kadar güçlü ve sağlıklı yaparsanız yapın, aç kaldığınız süre içinde bağışıklığınız azalıyor.

Sabah “bitki çayı” ile doping yapın

Bağışıklık sisteminizin zayıfladığını düşünüyorsanız veya çevrenizde çok fazla hasta varsa sabahları yapacağınız bitki çayı karışımıyla vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz. Bunun için; 2 yemek kaşığı yeşil çay, 2-3 parça zencefil ve 1 çimdik kırmızı biberi bir demleme kabına koyun. Üzerine sıcak su ekleyerek 10 dakika demleyin.

Bitki çayı ılıdığında içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Yeşil çay ve kırmızı biberin yapılarında bulunan antioksidanlar, yani bağışıklığı güçlendiren maddeler virüslerin vücuda girerek çoğalmalarını önlerken, zencefilin yapısında bulunan antioksidan maddeler de hem bağışıklığı yüksek tutuyor, hem de vücuda giren virüslerin öldürülmesini sağlıyor.

Tüm besin gruplarına yer verin

Tüm besin gruplarına günlük beslenmenizde yer verin. Et grubu, süt-yoğurt-peynir grubu, meyve ve sebze grubu ile ekmek grubunda yer alan besinler her gün beslenme listenizde yer alsın. Böylece bağışıklık sisteminizin güçlü kalması için tüm vitamin ve mineralleri besinlerle almış olursunuz. Unutmayın ne kadar karışık beslenirseniz o kadar kaliteli beslenmiş olursunuz.

Kaliteli protein kaynakları şart

Protein vücudumuzun yapıtaşı ve birçok savunma mekanizmasında yer alan bileşiğin ana malzemesi. Dolayısıyla proteinden fakir beslenmek bağışıklığınızı zayıflatabiliyor. Her gün yumurta, et, balık, peynir, süt-yoğurt-kefir, kurubaklagiller gibi kaliteli proteinler tüketmeye özen gösterin. Ancak her şeyde olduğu gibi proteinin fazlasının da zarar olduğunu unutmayın.

Bol bol soğan, sarımsak tüketin

Soğangiller içeriklerindeki sülfürlü bileşikler sayesinde başlı başına birer antioksidanlar. Bu bileşikler sayesinde toksinler ve oksidan maddelerle savaşıyorlar. Bu grubun içine sarımsak ve pırasa da giriyor. Yapılarında bulunan allisin isimli madde hem antiviral hem de antibakteriyal etki gösteriyor.

Mevsim itibariyle de tam zamanında çıkan bu sebzeleri bol bol tüketmeniz, bağışıklığı arttırmada çok yardımcı oluyor. Soğanın ve sarımsağın tazesini de kurusunu da sık sık yemelisiniz. Pırasayı ise hafta 1-2 kez tüketmeniz yeterli gelecektir.

C vitamini şart, ancak…

Portakal, kivi, mandalina, greyfurt, kırmızı biber… C vitamininden zengin olan bu besinleri sonbahar ile kış aylarında sofranızdan eksik etmeyin. Çünkü C vitamini soğuk algınlığına yakalanmamak için en önemli antioksidan vitaminlerden.

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan yetişkinlerin bağışıklığı ayakta tutmak için her gün ortalama 100 mg civarında C vitaminini almaları gerektiğine dikkat çekerek, “Bunun için de 2 orta büyüklükte meyve yemek yeterli olabiliyor.

Fakat C vitaminin hassas bir vitamin olduğunu unutmayın. Meyveleri kesip beklettikçe, metal bıçaklarla dilimledikçe ve özellikle suyunu sıktıkça C vitamini azalıyor. Bu nedenle yapmanız gereken en iyi şey, meyveyi iyice yıkadıktan sonra elinize alıp yemek olacak” diyor.

Ekmeğiniz ekşi mayalı olsun

Betaglukan Amerika ve Avrupa’daki gıda denetimi kurumlarından onay almış önemli bir besin öğesi. Yulaf, ekmek mayası ve mantar gibi besinlerin yapılarında bulunan betaglukan, bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak bağışıklık sistemini aktive ediyor.

Özellikle mantar ve ekmek mayasındaki betaglukan bağışıklığı arttırmada etkili oluyor. Bu nedenle mantarı beslenme listenize eklemenizde ve ekşimayalı ekmek tercih etmenizde fayda var. Siyez buğdayı nedir? Faydaları ve Siyez pilavı tarifi

Çorbalara zencefil katın

Zencefil hem tüm vitamin ve mineralleri yapısında barındırması hem de başka antioksidan özellikler taşıyan bir besin olması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Taze veya kuru olarak tüketebilirsiniz, ancak çalışmalar taze zencefilin kuru olanına göre enfeksiyonları önlemede çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Taze olarak yoğurt içinde tüketebileceğiniz gibi, çorbaların veya bitki çaylarının içine de katabilirsiniz.

Günde içeceğiniz 1-2 bardak zencefilli bitki çayı da bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Şifalı çaylarla yudum yudum sağlık!

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için şifalı çaylardan da yararlanabileceğinizi söylüyor. Damak tadınıza göre, isterseniz ıhlamur, isterseniz adaçayı ve ekinezya ikilisinden oluşan çayınızı günde 2 kez, yemeklerden yarım saat önce veya 1-2 saat sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayı: Ihlamurun yapısında bulunan bazı maddeler hem boğazda tahriş oluşmasına engel oluyor, hem de tahriş oluşmuşsa dokunun iyileşmesini hızlandırıyorlar. Yeşil çay da yapısında bulunan antioksidan maddeler sayesinde virüslerin vücuda girerek çoğalmalarını önleyebiliyor.

Bu iki bitkiyi karıştırarak hazırlayacağınız çay, üst solunum yolunu korumada çok etkili oluyor. Ancak bu bitki çayını kaynatarak değil, demleyerek hazırlamalısınız. Sıcak suda 5 dakika beklettikten sonra hazır olan çayınızı şekersiz içmeye özen gösterin.

Şekersiz bitki çayı içemeyenlerdenseniz 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Adaçayı ve ekinezya: Adaçayı ve ekinezyanın ağız yoluyla alınabilecek virüs ve bakterilere karşı vücudu korumada çok etkili olduğu ciddi çalışmalarla kanıtlanmış. Günde 1-2 kez bu iki bitkiyi beraber veya ayrı ayrı demleme yoluyla tüketerek vücudunuzun hastalıklara karşı savunmasına yardım edebilirsiniz. Demlerken içine tarçın ekleyebilirsiniz.

Saç dökülmesine karşı etkili yiyecekler listesi

Источник: https://indigodergisi.com/2018/12/bagisiklik-guclendiren-besinler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.