Bağışıklığınızı 6 Adımda Güçlendirin

Bağışıklığı güçlendiren 8 süper besin!

Bağışıklığınızı 6 Adımda Güçlendirin

Soğukların kendini iyiden iyiye hissettirdiği kış mevsiminde soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının görülme oranı artar. Toplu alanlarda uzun süre geçirilen zaman nedeniyle de enfeksiyonların bulaşması maalesef tümüyle önlenemez.

Ancak vücudumuzda enfeksiyona yol açan virüs, bakteri, mantar ile parazit gibi mikroorganizmaların zarar veren etkilerine karşı bizi koruyan bağışıklık sistemini güçlendirerek riski en aza indirmek mümkün olabilir. Bunun en önemli yolu ise bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri soframızdan eksik etmemek.

Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinleri anlattı.

1. Portakal
C ve A vitamini vücutta hücreleri koruyucu özelliğe sahip antioksidan vitaminler arasında yer alır. Portakal da içerdiği C ve A vitaminleri sayesinde kışın bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besinlerden biri.

Ayrıca kan şekerini hızlı yükseltmek gibi olumsuz bir etki de oluşturmaz. Reflü sorununuz yoksa günde 2 adet portakalı rahatlıkla yiyebilirsiniz. Ancak portakal suyu yerine portakalın kendisini tüketmeye özen gösterin.

Bu hem lif, hem de şeker alımı açısından daha sağlıklı bir tercih.

2. Ispanak
Ispanak, içerdiği A ile C vitaminiyle güçlü bir antioksidan grubunda yer alır. Bu vitaminler sayesinde hücrelerimizi korur ve bağışıklık sistemimizin zayıflamasını önler.

Özellikle C vitamini, A vitamininin kullanımını artırır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için haftada 2 kez ıspanak yemeye özen gösterin.

Ancak A vitamininin etkili olabilmesi için ıspanağı haşlayarak değil, içine yağ katılarak yapılmış sebze yemeği olarak tüketin. Çünkü A vitaminin kullanımı için yağ şart!

Omega3 en çok somon, uskumru ve ton balığında var

3. Balık
Balık hem protein hem de iyi bir selenyum ve çinko kaynağı. Selenyum özellikle hücre yaşlanmasını önlüyor ve kalp sağlığını korur. Çinko da hücrelerin korunmasında önemli bir rol üstlenir.

Balık ayrıca vücudun üretmediği ve bu nedenle mutlaka besinlerle alınması gereken omega 3 açısından oldukça zengin bir besin. Hastalık yapan bileşiklerin vücuttan atılmasına katkıda bulunan omega 3; en çok somon, uskumru ile ton balığında bulunur.

Haftada 2-3 defa balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

4. Maydanoz
Maydanoz askorbit asit olarak nitelendirilen ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan C vitamininden zengin bir besin.

C vitamini vücutta bazı toksik öğelerin etkisini de azaltır ve yara iyileşmesinde etkili olur. Maydanoz ödemin vücuttan atılmasında da etkisi olur.

İster maydanoz suyu şeklinde, isterseniz salatalarda veya sabah kahvaltılarında bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için sofranızdan eksik etmeyin.

Yumurtanın beyazı ayrı sarısı ayrı besleyici

5. Yumurta
Bağışıklık sisteminde görev yapan hücrelerin çoğalması ve yenilenmesi için proteine ihtiyaç var.

Yetersiz protein alındığında doku yıkımı başladığı için bağışıklık sistemi de zayıflamaya başlar. Yumurta beyazı ise protein açısından oldukça zengin bir besin.

Sarısı ise hem demir hem de yine iyi bir antioksidan olan A vitamini içerir. Yumurtayı haftada 4 kez tüketebilirsiniz.

6. Badem-Ceviz
Badem ile ceviz antioksidan özelliğe sahip olan E vitamini içerir. Bu özellikleri sayesinde de bağışıklığın korunmasında önemli bir rol üstlenirler.

Tok tutma özelliği olan ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar diyetlerde de sıkça kullanılır. Yine antioksidan olan, yara iyileşmesinde etkili çinko içeriğinden dolayı da tercih edilir.

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için her gün 2 bütün ceviz veya 10 adet çiğ badem yemenizde fayda var.

Her gün en az bir kase yoğurt

7. Yoğurt
Vücudumuzdaki yararlı bakteriler olan probiyotikler içeren yoğurt özellikle bağışıklık sistemi için önem taşır. Bunun nedeni ise probiyotiklerin dışarıdan gelen mikroplara karşı vücudumuzu, özellikle de sindirim sistemimizi koruması.

Vücutta yararlı bakterilerin çoğalması aynı zamanda zararlı bakterilerin vücutta yerleşmesini de önler. Probiyotikler kabızlık ve ishal gibi durumlarda da etkili olabilir. Yoğurdu her gün 1 kase yemelisiniz. Süt içme miktarınıza göre tüketimi 1 kase daha artırabilirsiniz.

8. Tam buğday ekmeği
Tam buğday ekmeği ve yulaf ezmesi gibi tam tahıl ürünleri; bağışıklık sistemini koruyucu etkisi olan B6, pantotenik asit, folat, B12, riboflavinin gibi B grubu vitaminler içerir. B grubu vitaminler ayrıca sinir sistemi için de önem taşır.

Bunların yanı sıra; yeterli posa alımı için tam buğday ürünlerini kullanmak gerekir. Örneğin; tam buğday unundan yapılmış ekmek veya yulaf ezmesi gibi. Günlük; en az 3 olmak üzere 6-8 dilim tam buğday ekmeği yemenizde fayda var.

Yulaf ezmesini ise haftada 3-4 gün sabah ve ikindi öğünlerinde süte veya yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.

VİDEO: Bağışıklık sistemini güçlendiren destek ürünler kullanılmalı mı?

İlginizi çekebilir 

Az hastalanan insanların sırrı…

Bağışıklık sistemini destekleyici vitaminler!

Sonbaharda bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yolları

Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı!

Grip ve nezleden korunmanın 5 yolu!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/bagisikligi-guclendiren-8-super-besin

6 Adımda Bağışıklık Sistemini Güçlendir!

Bağışıklığınızı 6 Adımda Güçlendirin

Kış geldi geliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirme çalışmalarına bazı önemli katkılar yapma vakti geldi! Vücut ısımız yaz mevsiminin sıcak dokunuşlarına öyle güzel alışıyor ki, sonbahar mevsimi geldiğinde üzerimizdeki kısa kollulara hala veda etmemişken aniden düşen hava sıcaklığına karşılık fena halde yakalanıyoruz. Mevsim geçişlerine adapte olmak kolay olmuyor ve hastalıklar erkenden çalıyor kapımızı. İşte yeni bir kışa “merhaba” demenin zamanı geldi. Bunun yerine siz “eyvah kış geldi” diyenlerden misiniz yoksa?

Peki, bağışıklık güçlendirme çalışmalarında bilindik yöntemlerin dışında en hızlı ve etkili önlemler nelerdir?

Öncelikle bağışıklık sistemi dediğimizde tıp dünyasında ilk akla gelen lenf bezleri ve beyaz kan hücreleri olurdu. Buna yönelik güçlendirici takviyeler ve gıdalar önerilirdi.

Bu durum hala aynı şekilde önemini koruyor ancak son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar gösterdi ki bağışıklık hücrelerinin büyük bir çoğunluğu bağırsaklarda bulunuyor.

Öyleyse şunu çok iyi bilmeliyiz ki biz sağlıksız gıdalar tüketmeye devam ettikçe ne kadar türlü vitaminler alırsak alalım, beslenme alışkanlığımızı düzeltip bağırsaklarımızdaki florayı iyileştirmedikçe tam manasıyla sağlığımıza kavuşamayacağız.

Kış mevsimini yatak döşek değil de gayet sağlıklı geçirebilmek için önce psikolojik olarak “eyvah! Hasta olucam” kaygısını bir kenara bırakalım. Kendimize iyi bakmak için alınacak aslında çok basit önlemleri tembellik yaparak kesinlikle göz ardı etmeyelim.

1- D vitamini eksikliğimiz olmamalı

Genelde kış mevsiminde hangi vitamine öncelik vermeliyiz dersek tabi ki bunun yanıtı “C vitamini” olur.

Genel yerleşmiş bu bilgi elbette yanlış değil ancak sağlık için çok önem arz eden D vitamini hakkında toplum olarak yeterince bilinçli olmadığımızı söylemek zorundayız.

Eğer D vitamini eksikliği yaşıyorsanız bağışıklık sistemini güçlendirme çalışmaları sonuç vermeyebilir. Nedeni ise çok basit.  Hasta olduğumuzda bu enfeksiyonla savaşacak olan hücrelerimiz gücünü D vitamininden alıyor da ondan.

Önümüzdeki kış mevsiminde sürekli hasta olmak istemiyorum diyorsanız öncelikle bu vitamin değerinizi kontrol etmenizde yarar var. Özellikle yaz aylarında güneş sayesinde aldığımız D vitamini kış aylarında düşebiliyor.

Önemli olan kan değerlerimizde olması gereken D vitamini aralığının yeterli değerlerde olup olmadığıdır. Eğer yeterli değilse hastalıklara yakalanmamak için doktorumuzun yönlendirmesi ile takviye edilerek eksiklik giderilmelidir.

 Tereyağı, peynir, yumurta, patates, yağlı balıklar D vitamini olan besinlerdir. Özellikle sabah kahvaltılarında bu besinleri tüketmekte çok yarar vardır.

D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi

2- Omega 3 yine baş tacı olmalı

Haftada en az 2 gün balık tüketiminin gerekliliğini sürekli duyarız. Balık yiyemeyen kişiler ise omega-3 takviye hap ve şuruplarından faydalanmaya çalışıyorlar. Eczanelerden alacağımız takviyelerde dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Öncelikle EPA/DHA değerlerinin yüksek olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü her balık yağı omega-3 bakımından zengin demek değildir.

Omega-3 zengini gıdalar dediğimizde ise başta ceviz aklımıza gelir, fındık, keten tohumu, chia tohumları, brokoli, ıspanak, biberler, kabak ve Brüksel lahanasında da omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra semizotu harika bir omega-3 deposudur.

Üstelik çiğ olarak tüketmek isterseniz iyice yıkanmış semizotunuzu kesip üzerine ev yapımı yoğurt ve zeytinyağı ile sunum yapabilirsiniz ayrıca ekşilik vermesi için sumak ekleyin.

Somon mu Ton Balığı mı?

3- Bu kış bolca kolajen kaynaklı beslenelim

Bağışıklık sistemini güçlendiren kolajen için tabi ki bol ilikli kemik suyunu sofralarımızda sık sık görmeliyiz. Paça çorbası, işkembe de aynı şekilde çok sağlıklı. Kışın bu çorbalardan bol sarımsaklı içmek sadece sağlık açısından yapılan bir eylem değil de aynı zamanda keyifli bir etkinlik tadında..

Tam bir sağlık deposu olan bu gıdalarımız aynı zamanda kuvvetli bir eklem dostudurlar. Ciğer, kemik suyu kelle paça, işkembe gibi sakatat grubu gıdalar en güçlü antioksidan içeren gıdalar arasındalar. İçerdikleri glutatyon maddesi ise serbest radikallere karşı hücreleri koruma altına alıyor.

4- Fermente gıdaları düzenli olarak tüketelim

Kötü beslenme ve antibiyotik kullanımı gibi nedenler ile ölen probiyotiklerimizi geri kazanmak için yemeklerimize eklememiz gereken besinler var.

Örneğin ev yapımı turşu, ev yapımı kefir, yer elması, sarımsak, pancar, lahana, rezene kökü, yulaf ve kambucha çayı gibi gıdalar ve buna ilaveten eczanelerde satılan probiyotik takviye kullanımı için doktorunuz ve eczanızdan bilgi alabilirsiniz.

Tabi bunları yaparken bir taraftan da bol şekerli, glutenli ve trans yağlardan yapılmış, bir güzel işlenmiş yiyeceklere devam edersek Probiyotik gıdalar almamız pek bir işe yaramayacaktır.

Probiyotik Mucize: Kefir

5- Altın süt içelim

Bu kış kendinize bir yenilik yapın ve altın süt için zerdeçal karışımlı macun hazırlayın. Kışın hasta olunca “acil yardım” niteliğinde bazı karışımlar hazırlarız. Karabiber, zerdeçal, zencefil, tarçın, ıhlamur evde ne varsa karıştırıp içeriz.

Şimdi size vereceğimiz tarifte zerdeçalı ön plana çıkarıyoruz. Çünkü birçok faydası olan zerdeçal bağışıklık sistemimize de çok yararlı.

Üstelik yapacağımız bu karışım süt ve bal ile buluştuğunda şifa olduğu kadar lezzetli tadıyla adeta kafeinsiz latte tadında oluyor.

 • 3 yemek kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı zencefil

Cezvemize tüm malzemeyi alıyoruz üzerine 100-150 ml su koyarak ateşte 8 dk. karıştırıyoruz. Macun kıvamına geliyor eğer çok koyu olursa hafif su ekleyebiliriz. Koyu bir boza kıvamı idealdir.

Daha sonra hazırladığımız bu macunu cam kavanoza alıp 1 ay gibi bir süre buzdolabımızda saklayabiliriz. Yapmamız gereken her akşam ya da her sabah tercih sizin, bir bardak sütün içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal macunu koyarak karıştırıyoruz. İçine de bal ilave ediyoruz.

Bu tarifi dilerseniz sadece zerdeçal ile hazırlayıp diğer baharatları ise sonradan ilave edebilirsiniz.

6- Düzenli uyku ve moral

Uykusuz kalan vücut direnç göstermekte de zayıf kalır. Dikkat ettiyseniz hastalıklar genelde vücudumuz zayıf düştüğünde bizi yakalar. Örneğin moral bozukluğu, stres ve bir de düzensiz uyku varsa bağışıklık sistemimiz çok zayıflar ve hasta oluruz.  Yetişkin insnların günde ortalama 8 saat uyuması gerekiyor.

Bir de tabi ki önemli olan gece saat 11 den sonra uykuda olmak, çünkü gece hormonlarımız bir an önce işe başlamak için uyumamızı bekliyor. Sabah gün ışığının ilk saatlerinde uyanmakta yine sağlık için önemli. Psikoloji açıdan kendimizi ne kadar iyi hissedersek sağlığımıza o kadar yansıyacaktır.

Moral tüm hastalıklar karşısında en güçlü silahımızdır.

Son olarak Fitoterapi uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın bağışıklık sistemini güçlendirme için önerdiği çay tarifini paylaşalım.

 • 1 tatlı kaşığı Ihlamur
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 limonun suyu ve kabuğu
 • 250 cc kaynar su

Tüm malzemeleri koyuyor ve üzerine kaynar suyumuzu döküyoruz 10. Dk. kadar demlenmesini bekliyoruz. Daha sonra bardağımıza süzerek bu güzel çayımızı özellikle hasta olduğumuz zamanlarda günde 3-4 fincan içmemiz öneriliyor.

Bu kışı sağlıklı geçirebilmek için önce psikolojik açıdan kendimize iyi bakmayı asla ihmal etmeyelim. Her sabah kalktığımızda aynada kendimize “sağlıklıyım ve şükrediyorum” gibi olumlamalar yapmak ve bu güçlü enerjiyi hissetmek hastalıklara karşı en güzel koruyucu yöntem olacak unutmayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:
En İyi Probiyotik Hangisi?
Yanlış Beslenme Depresyona Neden Olur Mu?
Bağırsaklara Neden 2. Beyin Deniliyor?
Çocuklara Probiyotik Gıdaları Nasıl Sevdirebiliriz?

Post Views: 494

 • 'ta Paylaş
 • Tweet It

Источник: https://www.hangisieniyi.com/6-adimda-bagisiklik-sistemini-guclendir/

Bağışıklığınızı 6 adımda güçlendirin!

Bağışıklığınızı 6 Adımda Güçlendirin

Yetersiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının vücudun savunma mekanizmasını yavaşlattığına dikkat çeken Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması oldukça önemlidir. Gün içinde rahatlıkla uygulayabileceğiniz sağlıklı beslenme önerileriyle vücudunuzun doğal bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz” diyor.

Hastalıklara karşı tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmadan önce, vücudun doğal bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemini hatırlatan Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, bağışıklık sistemini güçlendirecek 6 etkili adımı şu şekilde sıralıyor:

1- Güçlü bağışıklık sisteminin önceliği “Besin Çeşitliği”

Her besin farklı besin öğesi içerir, ancak hiçbiri hepsini aynı anda ve ihtiyacımız olan miktarlarda içermez. Yani sadece belli besinleri tüketmek, aynı zamanda diğer besinlerin sağladığı faydalardan mahrum kalmak demektir.

Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli adımlarından biri besin çeşitliliğidir.

Öğünlerinizi, et ve süt ürünlerinden oluşan zengin protein kaynaklarının yanı sıra; sebze, meyve ve tam tahıl ürünleriyle çeşitlendirerek, bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı doğal kalkan haline getirebilirsiniz.

2- Çok değil, yeterli beslenme!

Bağışıklık sistemini çok yemek değil, dengeli ve kaliteli bir beslenme güçlendirir. İhtiyacımızdan fazla enerji alımına neden olacak beslenme şekli kilo alımı ile sonuçlanabilir.

Yapılan birçok araştırma kilo fazlası olan kişilerin bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğunu ve fazla yağ dokusunun bağışıklığı olumsuz etkilediğini göstermiştir.

Siz de sağlıklı ve yeterli beslenmenin yanı sıra düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle kilo kontrolünüzü sağlayabilir, bu sayede hem yaşam kalitenizi, hem de bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

3- Bağışıklık hücrelerinizi bu besinlerle destekleyin!

Besinlerden kolaylıkla alabileceğiniz B6 vitamini, folik asit ve çinko vücudun bağışıklık sistemi için gerekli olan antikor ve bağışıklık hücrelerinin yapımı için gereklidir.

Özelikle süt, et, karaciğer ve yumurta gibi protein zengini besin kaynaklarında bulunan B6 vitamini antikor üretiminde etkin rol oynarken, yetersizliğinde bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyona karşı duyarlılıkların artmasına neden olur.

Yoğurt, yumurta ve kuru baklagillerin yanı sıra zengin olarak karaciğer ve diğer organ etlerinde bulunan folik asit, vücudu savunmak için akyuvarların yapımında görev alır.

Fındık, süt, yumurta ve kuru baklagillerde bolca bulunan çinko ise bağışıklık hücrelerinin çoğalmasını sağlar.

Bu besinleri öğünlerinize ekleyerek tüm bu etkilerinden faydalanabilir, bağışıklık hücrelerinizi destekleyebilirsiniz.

4- Antioksidanların gücünden yararlanın

Birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan antioksidanlar, vücudu zararlı maddelerden koruyarak mikroplara ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemiyle birlikte savaşır.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve turunçgillerde bulunan E ve C vitaminlerinin sağladığı antioksidanlar bağışıklık hücrelerinizin serbest radikaller tarafından zarar görmesini engellerken; turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan beta karoten ise bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar.

5- A vitamini mucizesine sofranızda yer açın!

Karaciğer, yumurta sarısı, süt yağı (tereyağı), havuç, kayısı, domatesin yanı sıra; pazı ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan A vitamini hem bağışıklık sistemini güçlendirmede, hem de kanserden korunmada önemli rol oynar. Kandaki alyuvar sayısının artmasını da sağlayan A vitamini, kanserin sizden uzak durmasına da yardım eder.

6- Güçlü bağışıklık sisteminin vazgeçilmezi: Yeterli su tüketimi!

Hastalıklardan korunmada ya da mücadele etmede sağlıklı ve yeterli beslenme kadar su ve bol sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Günde mutlaka 8-10 bardak içilmesi gereken su, oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasının en etkili aracıdır. Ayrıca C vitamini yönünden zengin olan taze sıkılmış meyve ve sebze suları da sıvı tüketimini artırmak için tercih edilebilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için 11 öneri

Источник: https://indigodergisi.com/2016/12/bagisikliginizi-guclendirin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.