Bağışıklık Sistemi Artıran Bitkisel Bal

içerik

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 15 Yiyecek

Bağışıklık Sistemi Artıran Bitkisel Bal

Tükettiğimiz bazı gıdalar bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamıza yardımcı olabilir. Kışın soğuk algınlığı ve gribi önlemek için yollar arıyorsanız, beslenme alışkanlığınıza bu gıdaları eklemenizi öneririz.

1. Turunçgiller

Çoğu insan soğuk algınlığına yakalandığında C vitamini tüketmeye başlar. Çünkü C vitamini, bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı da düşünülmektedir. Bu hücreler enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarıdır.

Popüler turunçgiller şunlardır:

greyfurtportakalmandalinaLimonmisket limonu

turunç

Vücudunuz üretmediği ve depolayamadığı için, sürekli her gün C vitamini almak gerekir. Hemen hemen tüm narenciye meyveleri C vitamini açısından zengindir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitlilikleri sayesinde, bu vitaminin herhangi bir öğüne eklenmesi kolaydır.

2. Kırmızı biber

Kırmızı biber, narenciyeden iki kat daha fazla C vitamini içerir. Aynı zamanda zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, sağlıklı bir cildin korunmasına da yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

3. Brokoli

Brokoli vitamin ve minerallerle doludur. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu olan brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Gücünü koruyabilmenin anahtarı, mümkün olduğunca az pişirmek – ya da daha iyisi, çiğ tüketmektir.

4. Sarımsak

Sarımsak, dünyanın hemen her mutfağında bulunur. Yiyeceklere güç ekler ve sağlığınız için bir zorunluluktur. Eski dönemlerden beri enfeksiyonlarla mücadelede sarımsak kullanılmaktadır.

Sarımsak aynı zamanda tansiyonu düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri, allisin gibi kükürt içeren bileşiklerin yoğun bir konsantrasyonuna sahip olmasıdır.

5. Zencefil

Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer iltihaplı hastalıklarda, iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Zencefil ayrıca mide bulantısını giderir. Zencefil, kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve son araştırmalara göre kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir.

6. Ispanak

Ispanak, C vitamini açısından zengin olduğu için listemizde yer almaktadır.

Ayrıca, bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla savaşma kabiliyetini arttırabilen çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de doludur.

Brokoliye benzer şekilde, ıspanak, az pişirildiğinde besin değerini korur ve daha sağlıklıdır. Bununla birlikte, hafif pişirme A vitaminini arttırır ve diğer besinleride oksalik asitten salınmasına izin verir.

7. Yoğurt

Yoğurdun içindeki bakteriler, hastalıklara karşı savaşmak için bağışıklık sistemini harekete geçirir. Meyveli yoğurt yerine sade yoğurt tüketin. Eğer meyveli yoğurt seviyorsanız aldığınız veya daha iyisi evinizde mayaladığınız yoğurda taze meyveler ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Yoğurt D vitamini açısından zengin bir kaynaktır. D vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını artırdığı düşünülmektedir.

8. Badem

Soğuk algınlığı önlemek ve savaşmak söz konusu olduğunda, E vitamini C vitamini için bir arka koltuk olma eğilimindedir. E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır.

Yağda çözünen bir vitamindir, yani uygun bir şekilde emilmesi için yağa ihtiyacı vardır. Badem gibi çerezler, vitaminlerle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir.

Sadece yarım bardak badem, önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100’ünü karşılar.

9. Zerdeçal

Zerdeçal, yıllardır hem osteoartrit hem de romatoid artritin tedavisinde bir anti-enflamatuar olarak kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmalar zerdeçalın kendine özgü rengini veren yüksek oranda curcumin konsantrasyonunun egzersize bağlı kas hasarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

10. Yeşil çay

Hem yeşil hem de siyah çay, bir tür antioksidan olan flavonoidler içerir. Yeşil çayın üstünlüğü içerdiği güçlü bir antioksidan olan, epigallocatechin gallate veya EGCG, seviyesindedir. EGCG’nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı görülmüştür. Siyah çayda, fermantasyon işlemi sırasında EGCG’nin çoğu yok olur. Öte yandan yeşil çay fermente edilmez, bu nedenle EGCG değerini korur.

Yeşil çay, amino asit L-teaninin iyi bir kaynağıdır. L-teanin T hücrelerinizde mikrop mücadele bileşiklerinin üretiminde yardımcı olabilir.

11. Papaya

Papaya, C vitamini ile yüklü bir meyvedir. Günlük olarak tavsiye edilen C vitamini miktarının yüzde 224’ünü tek bir papayada bulabilirsiniz. Papaya ayrıca anti-inflamatuar etkileri olan papain denen bir sindirim enzimine sahiptir.

Papaya, tüm sağlığınız için faydalı olan iyi miktarda potasyum, B vitamini ve folat içerir.

12. Kivi

Papaya gibi, kivi de doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini gibi bir çok temel besinle doludur. C vitamini, enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerini artırırken, kivide bulunan diğer besinler, vücudunuzun geri kalan kısmını düzgün bir şekilde çalışır.

13. Tavuk

Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası içmek plasebo etkisinden daha fazlasına sahiptir. Tavuk çorbası, soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmanızı önlemeye de yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitaminince zengindir.

Vitamin B-6, vücutta meydana gelen kimyasal reaksiyonların çoğunda önemli bir oyuncudur. Ayrıca yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati önem taşır. Tavuk kemiklerini kaynatmak suretiyle yapılan çorba veya tavuk suyunda, jelatin, kondroitin ve bağırsakların iyileşmesi ve bağışıklık için faydalı diğer besin maddelerini bulunur.

14. Ayçiçeği tohumu

Ayçiçeği tohumları, fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini de dahil olmak üzere, besinlerle doludur. Aynı zamanda vitamin E’den inanılmaz derecede zengindir, günlük önerilen miktarın % 82’si sadece çeyrek bardaklık porsiyonda bulunur.

E vitamini güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemi işlevini düzenlemek ve sürdürmek için önemlidir. Yüksek miktarlarda E vitamini içeren diğer yiyecekler avokado ve koyu yapraklı yeşilliklerdir.

15. Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz hayvanları, bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışan pek çok kişi için akla ilk gelen besinlerdir, ancak bazı kabuklu deniz ürünleri çinko ile doldurulur.

Çinko diğer birçok vitamin ve mineral kadar fazla ilgi görmez, ancak vücudumuzun buna ihtiyacı vardır, böylece bağışıklık hücrelerimiz amaçlandığı gibi çalışabilir.

Çinko açısından yüksek olan kabuklu deniz hayvanlarının çeşitleri şunlardır:

YengeçistiridyeIstakoz

Midye

Önerilen günlük çinko miktarından daha fazlasını almamanız gerektiğini unutmayın. Yetişkin erkekler için, 11 miligram (mg) ve kadınlar için 8 mg. Çok fazla çinko bağışıklık sisteminin işlevini engelleyebilir.

Источник: https://www.nkfu.com/bagisiklik-sistemini-guclendiren-15-yiyecek/

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir | Saraçoğlu Bitkisel Kürü

Bağışıklık Sistemi Artıran Bitkisel Bal

Sık sık hasta mı oluyorsunuz? Vücut direnciniz düştü mü? Doğal ve bitkisel yöntemlerle çare mi arıyorsunuz? Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı? İmmün sistemi güçlendirici harika önerileri bir araya getirdik.

Bağışıklığı güçlendirmenin yolları İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki, Feridun Kunak, Canan Karatay ve bakın başka hangi isimlerden gelecek?

Bağışıklığı güçlendirmenin temel kuralları yazımız içerisinde yer alıyor.

Bağışıklık sistemi nedir?

Vücudu hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan savunma mekanizmasına bağışıklık, yani immün sistemi denir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir diyenler için harika bir çay tarifi verdi.

Bağışıklık sistemi çayı için hangi malzemeler gerekir, bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler:

♦  50 gram kekik

♦  50 gram karanfil

♦  50 gram zencefil

♦  50 gram tarçın

♦  50 gram papatya

♦  50 gram ıhlamur

♦  50 gram havlıcan

Bütün malzemeleri cam bir kavanozda iyice karıştırın.

2 barsak suyu kaynatın.

Tepeleme bir tatlı kaşığı bitki karışımından  ilave edin.

Ağzı kapalı olarak 7-8 dakika kaynatın.

Günde 1-2 bardak tüketin.

En az 20 kez içmeniz gerekiyor.

Bu çay karışımı antioksidan açısından çok zengindir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zihin açıcı özelliği vardır.

Gribe ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Vücuttaki tüm bakterileri öldürür.

Bağışıklık sistemini güçlendiren şifalı bitkiler İbrahim Saraçoğlu önerilerinden sonra, 5 altın öneriye geçiyoruz.

Doğal beslenin; alerjiye karşı direnciniz artacaktır.

Stres, bağışıklık sistemini çok zayıflatır. Sadece sağlıklı beslenmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yetmez.

İçerisinde tatlandırıcı bulunan yiyeceklerden kaçının.

Adaçayı ile gargara yapın.

Keçiboynuzu pekmezi ya da suyu, çok iyi bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici besinler bununla da kalmıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler nelerdir-İbrahim Saraçoğlu mucize önerisi

Hepinizin evinizde yaptığınız gibi bir patates yemeği hazırlayın. İçerisine bir parça taze zencefili küçük küçük doğrayarak ekleyin ve bu şekilde pişirin.

Bağışıklığı güçlendirmek için zencefilli patates yemeğini haftada 2-3 kez tüketin.

İbrahim Saraçoğlu’nun beslenmede altın kurallarını okudunuz mu?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir Canan Karatay farkıyla

“Yiyecekler ilacınız olsun, ilaçlar yiyeceğiniz olsun.”

Bağışıklığı güçlendiren besinler-gıdalar  tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı ve zeytindir.

Günde 30-40 tane zeytin yiyebilirsiniz.

D vitamini, B12 vitamininiz yüksek olsun.

Canan Karatay deyince, dizin de aklınıza hemen D vitamini geliyor mu? D vitamini kullanımı yazımızı mutlaka okuyun.

E ve K vitamini de vücut için çok önemlidir.

Vücudunuza sağlıklı protein alın. Bunu doğal köy yumurtasıyla yapın.

Şeker, bağışıklık sistemini çökertir; şekerden uzak durun.

Şekerli su ve gazlı sulardan kaçının.

Paça çorbası için.

Ev yapımı doğal yoğurt tüketin ve ekmek yemeyin.

Bağırsakları güçlendirmek için evinizde lahana turşusu yapın ve tüketin.

Salam, sosis gibi işlenmiş ürünleri yemeyin.

Canan Karatay’dan 9 beslenme tüyosu yayımlamıştık, göz atabilirsiniz.

Ahmet Maranki bağışıklık sistemi güçlendirici önerileri

Bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için vücuttan toksinleri atmak gerekir.

Besinlerin suni olması, mevsiminde tüketilmeyen gıdalar ve petrokimya ürünler bağışıklık sistemini zayıflatır.

Televizyon, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektromanyetik dalgalar bağışıklık sistemini çökertir.

Alkali su tüketmelisiniz.

Bol bol soğan ve sarımsak yiyin.

Bağışıklık sistemi güçlendirici besinler arasında bal da vardır. Bal kürü uygulayın. Sabah, öğlen ve akşam sadece birer tatlı kaşığı doğal bal tüketin. Bunun haricinde istediğiniz kadar su içebilirsiniz. Bu küre 3 gün devam edin.

Bal kürü kanı temizler ve vücut direncini arttırır.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir Ahmet Maranki tavsiyelerinden sonra, yepyeni önerilerle devam ediyoruz.

Feridun Kunak bağışıklık sistemini güçlendiren karışım

♦  1 fincan toz zencefil

♦  1 fincan toz zerdeçal

♦  1 fincan dövülmüş çörekotu

Bütün malzemeleri karıştırıp cam bir kavanoza koyun ve ağzını kapatın.

Buzdolabında saklayın.

Bu karışımdan her gün bir tatlı kaşığı bal-pekmez ya da yoğurtla karıştırarak tüketin.

Şeker hastasıysanız bal-pekmez kullanmayın.

Bu bitkilere karşı alerjisi olanlar tüketmesin. Karışımı mümkün olduğunca az miktarlarda ve taze hazırlayın. Uçucu yağlar sebebiyle baharatlar özelliğini yitirmesin.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal çözümler Feridun Kunak’tan

♦  Adaçayı

♦  Zencefil

♦  Bal

Poşet adaçayını bir bardak sıcak suya koyun ve 5 dakika bekletin.

Adaçayını çıkarın, 1 çay kaşığı zencefil ve bir tatlı kaşığı bal eklenerek yudum yudum için.

Zencefilin faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında zencefili bilmeyeniniz var mıdır?

Soğuk algınlıklarına birebirdir.

Balla karıştırılarak tüketildiğinde öksürüğü keser.

Kanı temizleyici etkisi vardır.

Mide bulantılarını yok eder.

Düzenli kullanıldığında, hafızayı güçlendirir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi Osman Müftüoğlu önerileri

Stres, bağışıklık sistemini çökertir.

Beslenme çok önemlidir; protein olmazsa olmazlardandır.

Yeterli derecede uykunuzu alın.

Beyin için B12 vitamininin çok önem arz eder. Mutlaka b12 vitamininizi ölçtürün.

B 12 vitamini tableti kullanan bir çiftin paylaşımını okumuş muydunuz? Bakın sağlıklarında ne gibi değişiklikler olmuş?

Karamürver ekstresi bağışıklığı güçlendirir.

Probiyatik alımına özen gösterin.

B ve C vitaminleri yeterli seviyede olmalıdır.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar ne yapmalı? Demir selenyun ve çinko kontrollerini ihmal etmeyin.

Osman Müftüoğlu bağışıklık sistemi için önerilerle devam ediyoruz.

Bağışıklık güçlendirici besinler-gıdalar-yiyecekler Osman Müftüoğlu’ndan

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, ne yemeli diyorsanız 8 süper gıdayı not edin.

Yoğurt: Kalsiyum deposu yoğurt, ilk sırada bulunuyor.

Kefir: En etkili bağışıklık sistemi güçlendiren gıdalardan biri de kefirdir.

Balık: D vitamini ve kalsiyum yönünden zengindir. Omega 3 barındırır. Haftada 2-3 kez tüketin.

Omega 3 nasıl kullanılır, biliyor musunuz?  Daha önce paylaşmıştık. Omega 3 kullanımı yazımızı okuyun.

Eğer en kaliteli omega 3 markalarını merak ediyorsanız tıklayın.

Sebzeler: Sarımsak ve soğan bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar arasındadır. Lahana, turp, karnabahar ve kırmızı pancarı beslenme programınıza dâhil edin.

Meyveler:  C vitamini zengini portakal, greyfurt, mandalina, limon bağışıklık sisteminin zayıflaması halinde bolca tüketilmelidir. Nar ve karpuz da bağışıklık sistemi kuvvetlendirme için çok etkilidir.

Bulgur: B vitaminleri ve mineraller bakımından zengindir.

Çay: Siyah çay dışında yeşil çay, zencefil, ıhlamur, tarçın, kuşburnu ve ekinezya da bağışıklık güçlendirici bitki ve baharatlardandır.

İstiridye: Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, güçlendirilir diyenler istiridyeyi de unutmasınlar.

Mehmet Öz Bağışıklık sistemi güçlendirmek ne yapmalı?

Taze nane yapraklarını buz kalıplarına koyun ve üzerine de limon suyu dökerek derin dondurucuda dondurun. Gün içerisinde tükettiğiniz suya 2’şer buz kalıbı koyarak tüketin. Şişkinliği azaltır. Nane tatlandırıcı yerine geçer.

Meyveleri ve sebzeleri karıştırarak katı meyve sıkacağından geçirin ve suyunu tüketin. İçerisine birazcık zencefil ve bir elmayı mutlaka ekleyin. Sabahları aç karnına için.

Haftada bir gün canınızın istediğini yiyin.

Beyaz ekmek şeker gibidir, tüketmekten ben de kaçınıyorum.

Organik yumurta ve küçük bir parça gerçek çikolata tüketebilirsiniz.

Su içemiyorsanız meyve ve sebzelerden su ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve ceviz yağı gibi sağlıklı bitkisel yağlardan tüketin.

Sabahları yeterli miktarda protein almaya özen gösterin.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeşil çaya yer verin.

Bağışıklığı güçlendiren 10 kural yazımızı mutlaka okuyun.

Bağışıklık sistemi Erkan Topuz önerileri

Anne sütünün bağışıklık sistemi açısından önemi büyüktür. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanseri tedavi etmek için eşek sütü önerilse de bu doğru bir bilgi değildir. Anne sütünün yerini hiçbir şey tutamaz.

Parlatılmış gıdalar parafinlidir, bu gıdalardan uzak durun.

En iyi bağışıklık sistemi güçlendirici meyvelerden biri avokadodur.

Bağışıklık sistemi zerdeçal tüketimiyle daha da güçlenir.

Omega 3 bağışıklık sistemi için gereklidir.  Omega 3 kullanacaksanız çok iyi bir marka seçmelisiniz.

Doğal yollardan da omega 3 alabilirsiniz. Balıklar, yumurta, semizotu gibi besinlerde de omega 3 bulunur.

Bağışıklık sistemi bitkisel tedavi yöntemleri ile desteklenebilir. Nar, doğal elma, kara üzüm kanserde bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok önemlidir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici kür: Mürver çiçeğini soğuk suyla yıkayarak 8-10 dakika demleyin ve çayını için. Günde 2 fincan içebilirsiniz.

♦  Keten tohumu

♦  Çörekotu

♦  Yulaf tohumu

Bu 3 malzemeyi taze çekin ve karıştırın. 1 çorba kaşığı yoğurda 1 çorba kaşığı karıştırın ve 10 gün boyunca yiyin. 10 gün ara verin.

Erkan Topuz’un bağışıklığı güçlendiren kanseri engelleyen önerilerini okumuş muydunuz?

Alerjide bağışıklık sisteminin rolü çok önemlidir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirerek alerjilere karşı da korunabilirsiniz.

Erkan Topuz bağışıklık sistemi için kür ve önerileriyle size veda ediyoruz.

Bağışıklığınız kuvvetli, sağlığınız daim olsun.  

Источник: https://www.fiskosta.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclenir.html

Bronşektazi hastalığı nedir? Bronşektazi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Bağışıklık Sistemi Artıran Bitkisel Bal

Bronşektazi akciğer hastalıkları arasında yaygın görülen bir hastalıktır. Öksürük, balgam ve öksürükle birlikte ağızdan kan gelmesiyle karakterizedir.

Bronşektazi Hastalığı ve Tedavisi

Bronşların genişlemesi hastalığının en sık şikayetleri öksürük ve balgam çıkarmadır. 24 saatte çıkardıkları balgam miktarı 1 su bardağından fazla olabilmektedir.

Öksürükle birlikte çıkarılan balgamda kan görme şikayeti en sık görülen belirtilerden diğeridir. Akciğer hastalıklarının içinde öksürüğün arından ağızdan kan gelme şikayetine en sık yol açan hastalıktır.

Bronşektazi Etkileri

Bronşektazi Etkileri

 • Çocukluk çağında geçirilmiş boğmaca, kızamık gibi hastalıkların bronşlara zarar vermesi
 • Geçirilmiş verem
 • Bağışıklık sistemindeki zayıflıklar
 • Doğumsal bronş (Akciğer Hava Kanalları) bozuklukları
 • Kistik Fibrozis (Hücre zarı su-tuz dengesizliği-Genetik hastalık)
 • Nefes borusuna kaçan yabancı cisimler (fındık, fıstık, boncuk vb.)
 • Bazı iyi huylu bronş tümörleri

Bronşektazi tanı yöntemleri

Fizik muayene ve akciğerlerde dinlemekle gelen seslerin anormalliğin ardından çekilen akciğer röntgeninde belirti görülmez. Kesin tanı bilgisayarlı tomografi ile konulur. Bronşektazi hastalarında bronşların tıkanıp tıkanmadığını anlamak için bronkoskopi (Bronşların kamera yöntemiyle incelenmesi) yöntemi kullanılabilmektedir.

Bronşektazi için bitkisel tedavi

Medikal tedaviye alınan hastalarda enfeksiyonu önlemlek için antibiyotik tedavisi başlanır. Ardından balgamın daha kolay atılabilmesi için balgam inceltici, sulandırıcı tedavi kullanılır. Bunun yanında bronşektazi için bitkisel tedavilerle de hastalığın tedavi edilmesi mümkündür

Bronşektazi bitkisel tedavileri, Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun tarafından verilen tariflerle gerçekleştirilebilir.

İbrahim Saraçoğlu Keçi Boynuzu tedavisi

Malzemeler:

 • Doğal keçi boynuzu (7-8 adet)
 • 2 bu bardağı bu

Hazırlanışı: 2 su bardağı suyu cezveye koyup içine keçi boynuzlarını kırıp 7-8 dakika kaynatınız.

Tüketimi: Sabah ve akşam kaynatılan keçiboynuzları tüketilir.

İbrahim Saraçoğlu Yulaf Samanı tedavisi

Malzemeler:

 • Yulaf samanı (5-6 gr)
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı: 1 su bardağı suya yulaf samanını koyup 5 dakika kaynatılır.

Tüketimi: Sabahları ılık olarak tüketilir. 

İbrahim Saraçoğlu Soğan Suyu tedavisi

Malzemeler:

 • 1 orta boy soğan (mor, kırmızı, kabuğu beyaz olan kullanılmaz)
 • 5 su bardağı su

Hazırlanışı: Önceden kaynatılmış 1.5 su bardağı suya 1 orta boy soğan 4’e bölünüp 5 dakika kaynatılır.

Tüketimi: Hazırlanan soğan suyu öğle ve akşam yemeklerinden önce 10 gün 1’er bardak tüketilir.

10 günlük tedavi sonrasında her gün sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı soğuk press keçi boynuzu pekmezi ve öğleden önce ve öğleden sonra birer bardak kekik çayı içilecek.

Maranki Siyah Turp-Bal tedavisi

Malzemeler:

 • Orta boy siyah turp
 • 1 tatlı kaşığı doğal çam veya çiçek balı
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı: Turp üstü kesilerek içi bir miktar oyulur. Ardından içine yeterli miktarda bal yerleştirilerek kesilen parça ile üzeri kapatılır. Bir gece boyunca bekletilen turbun içindeki su kullanılır.

Tüketimi: Bir gece bekletilen turpun içindeki su 7 gün, sabah akşam eşit  miktarda tüketilmelidir.

Bronşektazi hastalığı nedenleri arasında yatan bağışıklık sistemi zayıflıklarıyle ilgili kullanabileceğiniz tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayı tedavisi

Malzemeler:

 • Kekik (50 gr.)
 • Karanfil (50 gr.)
 • Zencefil (50 gr.)
 • Tarçın (50 gr.)
 • Papatya (50 gr.)
 • Ihlamur (50 gr.)
 • Havlıcan (50 gr.)

Hazırlanışı: Malzemeler bir kapta harmanlanır. Sonrasında 2 su bardağı su kaynatılır ve bir tatlı kaşığı karışım üzerine ilave edilir. 6-7 dakika daha su kaynatılıp ocaktan alınır.

Tüketimi: Hazırlanan çay günde iki kere tüketilmelidir.

Bitki çayının günlük hazırlanıp tüketilmesi içerisindeki vitamin ve antioksidanların değer kaybetmemesi açısından önemlidir.

Son gelişmelere bakıldığında hastalıkta son çare akciğer nakli yapılmaktadır. Bitkisel tedavi ile hastalığın seyri değiştirilebilir. Tedavi edilmezse bronş genişlemesi ardından kişilerin yaşam kaliteleri düşmektedir. Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun tarafından verilen bitkisel tedavi ilaçlar hazırlanılıp belirtilen ölçüde kullanıldığında bronşektazi tedavisi başarıya ulaşır.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/bronsektazi-tedavisi.html

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler, Bitkiler ve Yiyecekler | Cilt Bakımı

Bağışıklık Sistemi Artıran Bitkisel Bal

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir; Özellikle şehirlerde yaşayan insanların; çevre faktörlerine bağlı olarak, hava kalitesinin azalması ve yeterli beslenme ya da yanlış beslenme sonucu vücut çeşitli bakteri, virüs ve mikroorganizmalara karşı savunmasız hale gelir. İnsanın doğal olarak kendini koruyup, hastalıklara karşı yakalanma riskini azaltmak için bağışıklık sistemini çeşitli yollardan güçlü tutması gerekmektedir. Bazı insanlar bazı hastalıklara bağışıklık kazanmış olarak doğar. Bazen de bu bağışıklık vücut hastalıkla boğuştukça kazanılır. Diğer bir bağışıklık kazanma yöntemi ise aşılamadır. Ancak her hastalığın aşısı bulunmadığından vücudun kendi kendini kalkındırması önemlidir. Ayrıca aşıların içerdiği ağır metaller daha sonraki yaşlarda vücutta bazı tahribatlar yaratabilmektedir.

Sizlere bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlendirilir, hangi bitkiler, vitaminler, yiyecekler iyi gelir bilgi vermeden önce bağışıklık sistemi nedir kısa bahsedeyim. Bağışıklık sistemi çok karışık bir yapıda bulunur.

Bağışıklık sistemi bir canlıdaki savunma mekanizmasıdır. Bir bebek doğduğu anda itibaren dışarıda gelen mikrop ve bakterilere karşı kendini koruyan bir mekanizması oluşturur.

Kısaca bağışıklık sistemi dışarıdan gelen bakteri, virüs ve mikropları tanıyan kusursuz bir sistemdir, vücudu hastalıklardan koruyan bu sistem dışarıdan gelen ve vücuda zarar veren hastalıkları tanır ve gerekli savunma sistemini devreye sokar.

Bağışıklık sistemi çökmesi ise genelde doğdu andan itibaren bağışıklık sistemi zayıf olanlarda görülür ve bu kişiler çok kolay hasta olur. Şimdi sizlere bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için her türlü taze sebze, meyve, proteinden faydalanılmalıdır. Ayırt ederek yemediğiniz her şey, size bir gün farklı bir hastalık olarak dönebilir.

Kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan özellik kullanılmalı ve hayatınızın bir parçası olmalıdır. Düzenli olarak tüketilmelidir. Her sebze ve meyvenin yetişme mevsimi olduğunu düşünürsek, zamanı olanları tercih olanı gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında yetişen domates bolca tüketilmelidir.

Yaz domateslerinden faydalanılarak evde hazırlanan konservelerde yazınki faydasını içermesi açısından önem taşır. Birçok meyvenin kabuğunda bulunan yarar ne yazık ki soyularak çöpe atılmaktadır. Bunun yerine yenebilir sebze veya meyveleri kabuğunla tüketilmelidir.

İçindeki yararlı vitamin ve minerallerden faydalanmak istiyorsak çok fazla pişirilmemeli, pişirilirken de tencerenin kabağı kapalı tutulmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin hepsi bağışıklık sistemini destekler, dışarıdan aldığınız bütün doğal vitaminler hasta olmamızı önler. Özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol meyve ve sebze tüketmek gereklidir.. Tek yönlü yapılan diyetler ya da yanlış beslenme fikirleri bağışıklığı zayıflatmaktadır.

Vücut C vitamine de, B vitamini ve türevlerine de, D, A, E ve K vitaminlerine ihtiyaç duyar. Bunun yanında çinko, folik asit, demir, selenyum gibi minerallerde en az vitaminler kadar önemlidir. Demir bilindiği üzere kırmızı et, mercimek, kuru fasulye gibi baklagiller, kuru kayısı ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Çinko ise balık, tahıl grubundaki tüm besinler, ceviz ve bademde bulunur.

Uykusuzluk, az uyuma veya karanlıkta uyumama gibi uyku düzensizlikleri bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler arasındadır. Beyinden salgılanan bazı hormonların azalmasına, sinir ve dolaşım sistemi üzerinde zararların oluşmasına neden olur. Ne kadar az uyunursa bir hastalığın iyileşme süreci fazlalaşır. Bu yüzden vücudun günlük düzenli dinlenma vaktine ihtiyacı vardır.

Düşük bağışıklık enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarır. Virüsler ve bakterilerle başa çıkamayan bazı bünyeler daha ileri ve tedavisi mümkün olmayan ya da kurtulması çok zor olan hastalıklara yakalanır. Ayrıca tekrarlayan hastalıklar vücudun bağışıklık sisteminin bir yerinde eksiklik olduğunun göstergesidir.

Vücuda alınan çok fazla şeker, fast food ve paketli yiyecek obeziteye neden olduğu gibi kansere yakalanma riskini de yükselttiği bilinmektedir. Kanser de bağışıklık sisteminin düştüğü durumlarda ortaya çıktığından, bu tip beslenme türünden mümkün olduğu kadar uzak kalınması bakımından yarar vardır.

Bağışıklık sistemin zayıflaması neden olan etkenler arasında; Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar ve fazla radyasyona maruz kalma bağışıklık sistemini zayıflatır.

Fazla radyasyona maruz kalmak demek; saatlerce bilgisayar başında oturmak, televizyon seyretmek, cep telefonlarıyla uyumak, kablosuz sistem ağlarından yayılan sinyallerle yaşamak, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi aletlerden çıkan dalgalardan ibarettir.

Vücut zayıf düşerek, çeşitli hastalıklarla savaşamaz hale gelir. Bu gibi durumlarda normalde almanız gereken antioksidan yiyeceklerin 4 katını tüketmeniz gerekmektedir.

Bağışıklık sistemi güçlü tutmanın yolları

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel Öneriler

Yeterli su tüketimi bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Hayatın devamını sağlayan reaksiyonların birçoğu su ile gerçekleşir. Genelde kişiler için 2 litre olarak ifade edilse de, bünyeden bünyeye bu sayı değişebilmektedir. Susayınca vücut suya ihtiyacını belirtir. Böyle durumlarda meşrubat, hazır meyve suyu gibi şeyler tüketmek yerine su içerek bu durum giderilmelidir.

Küçük yaştan beri çok steril olmayan bir çevrede büyüyen çocukların büyüdüklerinle daha dayanıklı bir bünyeye sahip olduğu bilinir. Özellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarla büyüyenlerin, alerjilere karşı bağışıklık kazandığı defalarca kanıtlanmıştır.

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklık sisteminin yapıtaşları oluşmuş demektir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için mutlaka anne sütünü mümkün oldukça uzun süre vermeye çalışın.

Probiyotiklerin tüketilmesi bağırsak ve sindirim siteminin yanı sıra tüm bağışıklığı düzenler. Doğal öldürücü hücrelerin sayısını ve etkinliğini arttırarak tüm vücudu kalkındırır. Ev yoğurdu ya da evde yapılan kefirde bulunur. Dışarıdan alınan paketli ürünlerde bulunmamaktadır. İlaç olarak satılan türleri de vardır.

Alerji ya da astım hastası değilseniz; arıların yaptığı sütten kahvaltıdan önce 1 çay kaşığı içilmelidir. Bal ile karıştırılması da etkisini artırır. Vücudu savunmakla görevli hücrelerin sayısını arttırmak için idealdir.

Türk mutfağında sıklıkla kullanılan soğan ve sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudu türlü hastalıklardan korumaktadır. Sarımsak ve soğanın çiğ olarak tüketilmesi etkisini kuvvetlendirir.

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirilir

Yeşil çayın antioksidan etkisi oldukça etkilidir. Siyah çay gibi tüketilmese de günde 1 bardak içmek bile vücudu çeşitli toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları arasında yeşil çay çok önemli bir yere sahiptir. Yeşil çayın faydaları hakkında bilgi verdiğim yazımızda Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Son yıllarda sıklıkla adınız duyduğumuz chai; karabiber, zencefil, tarçın gibi baharatların birbiriyle karıştırılıp, su ile demlediğinizde çay , sütle ile karıştırdığınızda kahve keyfi veren bir bağışıklık sistemi bombasıdır.

Çaylardan bir diğer süper antioksidan ve bağışıklık güçlendirici olanı ise kuşburnudur. İçeriğindeki C vitamini özellikle kış aylarında mutlaka her gün tüketilmesi gerekenler arasındadır. Ayrıca türlü kanser hücreleri ile savaştığı bilinir.

Bunun yanında ıhlamur, ekinezya, adaçayı, kekik çayı, kayısı çayı gibi sıklıkla tüketilenler ise bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Zencefil ise bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Düzenli tüketildiğinde hasta olmama garantisi vardır.

Zencefilli tarifler arasında en etkili olanı ise; 2 adet kırmızı pancar, 1 adet yeşil elma, biraz maydanoz ve 3-4 cm taze zencefili meyve sıkacağından geçirip suyunu içmektir.

Sabahları içildiğinde enerji vermesinin yanında, tüm gün dışarıdan gelecek mikroplara karşı kalkan oluşturur. Zencefili taze olarak tüketmenin bir diğer yolu ise; ince dilimler haline getirdiğiniz zencefilin üzerine biraz bal ve çörek otu serpip yemektir.

Gençlik iksiri de denilen demir hindi şurubu tıp ki chai gibidir. Ama bizlere Osmanlıdan kalan mirastır. İçinde türlü baharat olan bu şurup bağışıklık sistemi denilince mutlaka bilinmesi gerekenler arasındadır.

Bağışıklık sisteminin çökmesini önleyen yöntemler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bağışıklık güçlendirici kürü ise; 50 şer gram kekik, karanfil, tarçın, papatya, ıhlamur, havlıcan otundan meydana gelir. Hepsini ufak parçalar haline getirilip, homojen bir karışım elde edilir. 1 tatlı kaşığı karışımdan alınarak 2 bardak kaynayan suya atılır. 7-8 dakika demlendirildikten sonra tüketilir.

Mutfağınızda mutlaka bulunması gereken ve her gün düzenli olarak tüketilmesi sağlanacak olan besinler ise; soğuk sıkım zeytinyağı, köy tereyağı, zeytin çeşitleri, yumurta (içerdiği 9 aminoasit açısından bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı)

Paça ve işkembe çorbasında et proteini yağ ile birleşince vücuda etkisi çok yüksek oluyor. Bu yüzden haftada 1 ya da 2 defa tüketilmesi gerekiyor.

Kaya tuzu, nohut, doğal sirke ve lahana ile yapılan doğal lahana turşusu prebiyotikler açısından zengin bir karışım olmaktadır. Yemeklerin yanında her gün tüketilebilir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir Canan Karatay Önerileri

Canan Karatay ise; D vitamini ve kolesterol yüksekliğinin ise bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olduğunu ifade ediyor.

Pozitif olmak, spor ve egzersiz yapmak ise bağışıklığı güçlü tutan etkenler arasındadır. Her gün düzenli olarak yarım saat yapılan açık hava yürüyüşünün bağışıklığa katkısı çok önemlidir.

Keçiboynuzundan öğütülerek yapılan un; hamur işlerine katılarak ya da un yerine kullanılarak çorbalarda ve yemeklerde kullanılabilinir. Demir kaynağı ve anti oksidan özelliği oldukça fazladır. Sadece çiğ olarak kemirerek de yenilebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme yöntemleri

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemi güçlendirici Brokoli, turunçgiller, Brüksel lahanası, maydanoz, karnabahar, havuç, kabak, tatlı patates, üzüm, bal kabağı, yaban mersini, kivi, akara turp, enginar, yulaf, ay çekirdeği, kırmızıbiber, kereviz, karpuz, nar, kuruyemişler, kuru incir, kayısı ve siyah erik, siyah üzüm sayılabilir.

Altın baharat olarak da bilinen zerdeçal ise; yemeklere katılacak 1 çay kaşığı katılarak, sütle karıştırılarak, çay halinde veya soğuk olarak sıkılan taze meyve sularının içinde tüketilebilinir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin bağışıklık sitemi üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Vücut bunları kendisi üretemediğinden dışarıdan alması zorunludur. Özellikle yağlı balıklarda bulunur.

Somon, uskumru, sardalya ve ton balığı yağlı balıklar arasındadır. Ayrıca keten tohumu, fındık, ceviz, badem, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Haftada en ez 2 porsiyon balık ve günlük olarak sebze ya da kuruyemişlerden tüketilmelidir.

Sizlere bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yolları arasında arasında çok çok tüketilen bitkiler, bitki çayları ve vitaminler hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bitki çaylarının yanında bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler sizlere bu konuda büyük destek sağlayacaktır.

Bağışıklık sistemi ilaçları kısmı olarak destek olsa da doğal yoldan bağışıklık sistemini güçlendirmek için sizlere anlattığım yöntemleri uygulayabilirsiniz. izlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclenir/

Astıma Balın Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemi Artıran Bitkisel Bal
Dr. Aydın Yılmaz 2017-01-07T00:45:39+0300 2017-01-07T00:45:39+0300

Astım, akciğerlerdeki hava yollarının iltihaplanmasına ve daralmasına neden olan, nefes almayı zorlaştıran kronik bir solunum hastalığıdır.

Ani ve şiddetli astım ataklarını tedavi etmek için reçeteyle satılan ilaçlara güveniyorsanız, doktorunuz aksini önermedikçe bunu yapmaya devam etmelisiniz.

Günlük diyetinize bal eklemeniz göğüste öksürük, hırıltı ve sıkışma gibi rahatsız edici semptomların azalmasına yardımcı olacaktır.

Yazı İçeriği

 • 1 Bal Astıma Faydalı mıdır?
  • 1.1 Astım Tedavisinde Bal Nasıl Kullanılır?
  • 1.2 Astıma İyi Gelen Bal Kürleri
   • 1.2.1 Bal ve Su
   • 1.2.2 Bal ve Tarçın
   • 1.2.3 Bal ve Limon
   • 1.2.4 Bal, Çemen Otu, Zencefil
   • 1.2.5 Bal, Turp, Limon Kürü
   • 1.2.6 Bal, Bitter Kabak, Fesleğen Yaprağı
   • 1.2.7 Bal, Şeytantersi, Soğan, Moringa oleifera
   • 1.2.8 Bal, Karabiber, Soğan Suyu Kürü
   • 1.2.9 Bal, Kırmızı Soğan, Şeker Kürü
   • 1.2.10 Bal ve Elma Sirkesi Kürü
  • 1.3 Astım Tedavisi İçin Anzer Balı
  • 1.4 Astım Hastalığı Tedavisi İçin Bal Seçimi
  • 1.5 İpuçları, Öneri ve Uyarılar
  • 1.6 Sonuç

Bal Astıma Faydalı mıdır?

Bal genelde astım için faydalı besinler arasında gösterilmektedir, fakat bazı alerjik astım hastalarında tam tersi bir sonuca neden olabilir.

Astım hastasıysanız balı tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka bala karşı alerjiniz olup olmadığını belirlemenizi öneririz.

Balın astıma faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bal, bağışıklık sistemini güçlendirir, astımın şiddetini arttıran solunum yolu enfeksiyonlarına, soğuk algınlığına ve gribe karşı koruma sağlar.
 • Baldaki glikoz hızlı bir şekilde emilir, böylece ani bir enerji patlaması verir ve fiziksel enerji esnasında yorgunluğu önler.
 • Bal öksürmeyi azaltır ve tıkanıklığı giderir.
 • Bal, boğazda mukusu mukusu yumuşatan maddeler içerir.
 • Öksürük ve hırıltılı solmayı azaltmak için müköz zarlarını rahatlatır.
 • Antialerjik ve anti inflamatuar olduğundan, alerjik reaksiyonlar tarafından tetiklenen astım ataklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Bal selenyum, magnezyum, manganez ve diğer vitaminler yanında, amino asitler ve antioksidanlar içerir ki bu da bağışıklık sistemini güçlendirir ve ciğerlerdeki hava yollarından tıkanıklığı giderir.
 • Bal bronş borularında rahatlatır ve içinde biriken mukusu temizler.

Astım Tedavisinde Bal Nasıl Kullanılır?

Astım tedavisi yanında, günlük diyetlerinizde düzenli bal tüketimi her zaman sağlıklı kalmanızı sağlayabilir. Çünkü bal en güçlü doğal antibiyotikler arasında gösterilmektedir. Bu özelliğinden dolayı sadece astıma değil genel sağlık için mucizevi faydaları vardır.

Balı günlük tükettiğiniz sıcak içeceklerde kullanabilirsiniz. Bunun yanında günlük 2-3 tatlı kaşığı hakiki balı ağızdan alabilirsiniz. Bal kokusu bile yukarıda belirtilen faydaların çoğunu sağlayabilmektedir.

Astıma İyi Gelen Bal Kürleri

Şimdi astım tedavisinde bal kullanımı için birkaç yöntem paylaşacağız

Bal ve Su

Bal ve sur karışımı bronşların içindeki mukusların çözülmesini sağlar ve hissedilir rahatlama oluşturur.

Yapılışı:

 • 1tatlı kaşığı balı 1 su bardağı ılık suya karıştırarak günde 3 kere için.

Bal ve Tarçın

Bal ve tarçın balgamı hem boğazdan hem de solunum yollarından çıkartarak rahat nefes almayı sağlar. Metabolizmayı güçlendirir. Ayrıca solunum yollarındaki bakterileri ortadan kaldırır.

Yapılışı:

 • 1 tatlı kaşığı bal ile ½ çay kaşığı tarçın tozu karıştırın
 • Yatmadan önce ve sabah açken yiyin.
 • İsteğe bağlı: Yukarıdaki karışıma 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz.
 • Veya onları bir bardak ılık suya karıştırın ve gece için
 • Astımı tedavi etmek için düzenli olarak tekrarlayın.
 • Not:% 100 saf tarçın ve çiğ bal kullanın

Bal ve Limon

Limon bağışıklık sistemini güçlendiren, C vitamini vardır. Bunun yanında antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldürerek mukusu temizler. Bakterilerin solunum yollarlında oluşmasını engelleyerek nefes tıkanıklığına izin vermez.

Yapılışı:

 • Limonu ½ suyunu çıkartın.
 • 1 su bardağı ılık suya limon suyu ve tatlı kaşığı bal ekleyin.
 • Düzenli şekilde için.

Bal, Çemen Otu, Zencefil

Bal, çemen otu, zencefil kürü akciğerde detoks gibi hareket eder ve solunum yollarını temizler.

Yapılışı:

 • 1 çorba kaşığı çemen otunu bir gece boyunca suda bekletin.
 • Sabahları bir tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zencefil suyu ile karıştırın.
 • Sabah ve akşam günde iki defa için.

Bal, Turp, Limon Kürü

Bu kür solunum yolarını temizler. Zaralı bakterilerden ve mukustan temizlediği gibi solunum yolları kaslarını güçlendirir.

Yapılışı:

 • 1 Turpu blenderda iyice doğrayın, su haline gelecek kadar.
 • Turp suyuna (turpa) 1 tatlı kaşığı limon ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın.
 • Bu karışımı günde 1kere için.

Bal, Bitter Kabak, Fesleğen Yaprağı

Solunum yollarını temizler, astım hastalarının daha rahat nefes almalarını sağlar.

Yapılışı:

 • 5 tane fesleğen yaprağını iyice ezin.
 • Fesleğen yapraklarına 1 tatlı kaşığı bal ekleyin.
 • Fesleğen yaprağı ve bala ½ bitter kabak suyu ekleyin.
 • Günlük 1 bardak için.

Bal, Şeytantersi, Soğan, Moringa oleifera

Ülkemizde pek bilinmeyen Moringa oleifera, “Shojne” olarak Bengalcede , “Munagakaya” olarak Telugu dilinde, “Shevaga” in Marathi dilinde, “Moringa” olarak Tamil dilinde v.s çeşitli dillerde adlandırılır (1). Bu kür özellikle Hindistan’da yaygın şekilde astım tedavisinde kullanılmaktadır.

Yapılışı:

 • 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı Moringa oleifera suyu 1 çay kaşığı soğan suyu ½ çay kaşığı şeytantersi karıştırın.
 • Astım tedavisi için bu karışımı düzenli şekilde alın.
 • Eğer hepsini bulamıyorsanız 1 çorba kaşığı soğan suyu ve yarım çorba kaşığı bal karıştırarak düzenli şekilde alın.

Bal, Karabiber, Soğan Suyu Kürü

Bu kürün astıma faydaları dolaylıdır. Etkili balgam sökücüdür. Solunum yollarını rahatlatarak göğüs sıkışıklığını giderir.

Yapılışı:

 • 1 çay kaşığı bala ¼ çay kaşığı soğan suyu ve 1/8 karabiber karıştırın.
 • Astım tedavisi için her gün düzenli şekilde alın.

Bal, Kırmızı Soğan, Şeker Kürü

Bal, kırmızı soğan, şeker kürü, solunum yollarını temizler. Solunum yolları kaslarını güçleridir ve astıma karşı direnci arttırır. Bunun yanında mukusu temizleyerek astım hastalarının daha rahat nefes almalarını sağlar.

Yapılışı:

 • 1 tane organik kırmızı soğanı doğrayın.
 • ¼ su bardağı şekeri bir tencereye koyun ve kısık ateşte bırakın.
 • Şeker eriyene kadar karıştırın.
 • 6 bardak su ekleyin ve su seviyesi 1/3’e düşene kadar kaynatın.
 • Sonra tencereyi ateşten alın, kapağını kapatın ve soğumaya bırakın.
 • 7 çorba kaşığı bal ve limonun suyunu karışıma sıkın.
 • Karışımı bir kaba koyun ve bir gece boyunca bekletin.
 • Yetişkinler yemelerden önce 1 çorba kaşığı çocuklar ise yemeklerden önce 1 çay kaşığı almalıdırlar.
 • Düzenli şekilde tüketin. 15 günde bir 7 gün ara verin.

Bal ve Elma Sirkesi Kürü

Bal ve elma sirkesi kürü astımda faydalı diğer kür dür. Solunum yollarını etkili şekilde temizler.

Yapılışı:

 • 1 tatlı kaşığı bal, 2 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 tutam biber veya tarçın.
 • Her gece yatmadan önce tüketin.
 • 15 gün aldıktan sonra birkaç gün ara verin.

Astım Tedavisi İçin Anzer Balı

Anzer balı astım tedavisinde alternatif tıp tarafından yaygın şekilde kullanılmaktadır. Anzer balı ülkemizin Karadeniz bölgesinde Rize, Artvin şehirlerinde üretilmektedir. Çok etkili doğal antibiyotikler arasında gösterilen anzer balı astım hastalığına iyi gelir. Yoğun vitamin, bileşik ve maddeler içerdiği için anzer balık minimum dolarda alınır.

Anzer balını astım tedavisi için kullanmadan önce mutlaka sağlık uzmanına danışmanızı öneririz. Aşırı dozlarda anzer balı alımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Astım Hastalığı Tedavisi İçin Bal Seçimi

Astım tedavisinde kullanacağınız balın doğal, hakiki, şekeri az olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer doğru ve doğal balın nasıl seçileceği noktasında bir tecrübeniz yoksa bilen bir kişiye danışmanızı öneririz.

Piyasada, marketlerde satılan balların çoğunun tedavi amaçlı kullanamayacağınızı bilmenizi isteriz. Bunun için en doğru yöntem balın yetiştiği bölgelerden güvenilir kişilere sipariş vermektir.

Koyu kara kovan balları diğerlerinden daha etkili sonuçlar verir, çünkü koyu renkli kara kovan balları diğerine kıyasla daha etkili antioksidan ve doğal antibiyotiktir.

Eğer daha önce denemediyseniz astım tedavisinde anzer balını da bir sağlık uzmanının kontrolünde uygulamanızı öneririz.

İpuçları, Öneri ve Uyarılar

Astım hastalığının tedavisinde balın önemli bir yeri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat tedavi amaçlı tüketildiğinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar var;

 • 3 yaşından ufak bebeklere bal vermeyin.
 • Eğer çocuk veya yetişkinlerde polen alerjisi varsa sorunu daha da arttırabilir.
 • Balı, özellikle anzer balını astım tedavisinde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Balın içerdiği früktoz diyabet ilaçlarını olumsuz etkileyebilir.
 • Balı astım tedavisinde kullandığınız süreçte normal astım ilaçlarını kullanmayı bırakmayın. Bal kürü sadece var olan tedaviye destek niteliğindedir.
 • Astım semptomları devam ederse veya artarsa zaman kaybetmeden doktorunuza danışın.

Sonuç

Astım gelişim sürecine göre ciddiyeti giderek artan bir hastalıktır ve farklı yaşlarda ortaya çıkabilir. Astım belirtilerini kendinizde gördüğünüz andan itibaren doktorunuza başvurarak gerekli tıbbi yardımı ve tedaviyi almalısınız.

Asırlardır astım tedavisinde kullanılan bal ve bal kürünü yine doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Yazıyı faydalı bulduysanız paylaşarak diğer hastalarında yararlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/astima-balin-faydalari-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.