Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi vücuttaki zararlı olabilecek mikroorganizmaları etkisiz hale getiren vücudun doğal savunma sistemidir. Bakteri ve virüsler vücutta etkili olmaya başladığından itibaren bağışıklık sistemi devreye girer ve mikroplar ile savaşır.

Vücudun doğal savunma sistemi yani bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi sonucunda vücutta bazı rahatsızlıklar belirti gösterir. Bağışıklık sisteminin düşük olması kişinin sağlığı ve enerjisine bağlıdır. Vücut yorgun düştüğünde, soğuk havaya maruz kalındığında ve bazı ölümcül virüsler vücuda alındığında bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklar belirti gösterir.

Özellikle kış aylarında bakteri ve virüslerin artması ve soğuk havaların etkili olması ile bağışıklık sistemi düşebilir. Bağışıklık sisteminin sürekli güçlü kalması için sağlıklı beslenmek ve vücudu yorgun düşürmemek gerekmektedir.

Uykusuzluk ve bununla birlikte gelen yorgunluk bağışıklık sisteminin düşmesindeki en önemli etkenlerdendir. Beslenme düzeninin sağlanamaması ve sağlıksız besinler tüketmek aynı şekilde bağışıklık sistemini düşürür.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden tüketmeye özen gösterilmelidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER NELERDİR?

Limon: Limon C vitamini açısından zengin bir besindir. C vitamini vücut enerjisini yükselterek bağışıklık sistemini destekler. Özellikle viral hastalıklarda limon kullanmak vücudun direncini yükseltir ve hastalıklardan daha kısa sürede kurtulmayı sağlar.

Portakal-mandalina-greyfurt: Özellikle kış aylarında hepimizin severek tükettiği bu besinler vücudun enerji seviyesini artırarak bağışıklık sistemine destek olur. Günde 1 adet portakal bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yeterli olur.

Bal: Bal çoğunlukla hastalıklardan kurtulmak için kullanılan önemli bir besindir. Hastalık esnasında kullanıldığında bağışıklık sistemini destekler. Bal hastalık belirtisi başlamadan tüketildiğinde (özellikle 1 yaş üstü çocuklarda) hastalıkların önlenmesi için vücudu destekler. Bu yüzden kış aylarında düzenli bal tüketmek hastalığa yakalanma ihtimalini azaltmaktadır.

Kış aylarında yetişen sebzeler: Kış aylarında yetişen sebzeleri (ıspanak, pırasa vb) tüketmek vücudun direncini artırarak bağışıklık sistemine destek olmaktadır. Kış aylarında en azından haftada 1 defa kış sebzeleri yemeğinin tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Omega 3: Bilinen en iyi omega 3 kaynağı balıktır. Özellikle somon balığı omega 3 açısından en zengin balıklardan biridir. Omega 3 bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besinler arasındadır. Soğuk kış aylarında en az haftada 1 gün balık tüketmek faydalı olacaktır.

Sarımsak: Sarımsak kış aylarında yemeklerde bolca tercih edilmesi gereken besinler arasındadır. Sarımsak vücuttaki mikropların etkisiz hale getirilmesi için bağışıklık sistemine destek olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN BAŞKA NELER YAPILABİLİR?

Egzersiz ve spor

Egzersiz ve spor sağlıklı yaşam için günlük yapılması gereken aktivitelerden biridir. Spor ve egzersizin vücuda olan faydalarından biriside bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Spor ve egzersiz yapmak vücudun zinde kalmasını sağlar ve bağışıklığa destek olur.

Hijyen

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yapılması gerekenlerden biri de hijyen kurallarına dikkat etmektedir. Eller sürekli sabunla yıkanmalı ve mikrop barındırmaya müsait olan yerlerden uzak durulmalıdır. Vücuda alınan mikroplar vücudun enerji seviyesini düşürerek bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu yüzden özellikle eller sık sık yıkanmalıdır.

Uyku düzeni

Uyku düzeni bağışıklık sisteminin güçlü kalması için önemlidir. Vücudun günlük uyku ihtiyacından çok daha az uyumak bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur.

İlaçlar

Bilinçsiz ve doktor kontrolü altında kullanılmayan ilaçlar bağışıklık sistemini düşürebilir. Gereksiz yere antibiyotik türü ilaçların kullanılması bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden gereksiz yere ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Temiz hava

Evlerde havasız ortamlar, sokaklar ve şehirlerdeki kirli hava bağışıklık sistemini zayıflatır. Vücudun yeterince oksijen alamaması enerji seviyesinin düşmesine neden olmaktadır.

Enerji seviyesi düştüğünde bağışıklık sistemi etkilenerek zayıflar. Özellikle kış aylarında oksijeni bol olan bölgelere giderek en azından 1 saat yürüyüş yapılması vücut sağlığı için faydalı olacaktır.

Vücuda temiz hava alınması vücudun direncini artırır ve bağışıklık sistemini yükseltir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Günlük çay tüketimi ne kadar olmalıdır? başlıklı makalemizde çayın faydaları, çayın zararları ve fazla çay içmenin zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: bağışıklık nedir, Bağışıklık sistemi, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, doğal bağışıklık güçlendirici
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2017

Источник: https://www.yasamicinsaglik.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclendirilir/

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Öneriler!

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek özellikle kış aylarında çevresel faktörlerin bizi etkilemesi sonucu grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için dikkat çektiğimiz bir konudur.

Özellikle son zamanlarda bu tarz hastalıkların sürekli isim değiştirerek karşımıza çıkması; yorgunluk ve halsizlik gibi istenmeyen durumları da beraberinde getirmesi olumsuz sonuçlara yakalanmamak için beslenmeyle önlem almamız gerektiğini akıllarımıza getiriyor.

Toplu taşımalarda, okullarda ve iş yerlerimizde maruz kaldığımız bu tür hastalıklara yakalanmamak için sadece kışın değil her mevsim yeterli ve dengeli beslenerek önlem almamız gerekir.

Sağlıklı beslenmeye ek olarak düzenli spor yapmak ve vücudumuzu dinlendirip yeterince uykumuzu almak da bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Stres, fazla alkol ve sigara kullanmak, kötü beslenmek, hareketsiz yaşam ve uygunsuz çevre koşulları gibi daha bir çok etmen bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkileyen nedenler arasındandır.

Bu olumsuz duruma maruz kalan vücudumuz daha sonrasında grip gibi basit görünen hastalıkların yanı sıra kanser, kalp ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini de arttırmış olur.

Kış mevsiminin son haftalarını yaşadığımız zamanlardayız. Kış boyunca paylaştığımız bir çok yazıda bağışıklık sisteminin öneminden kısaca bahsetmiştik. Bahar geldikçe yalancı güneşe kanıp hasta olmayalım diye besinler yoluyla önlem almak için bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri geniş bir konuda ele almak istedim.

Bağışıklık sistemi vücudumuzu bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalardan, kanser hücrelerinden, zehirli maddelerden, vücudumuza giren kimyasal ve yabancı maddelerden koruyan bir sistemdir.  Anne karnından bu yana bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek oldukça önemlidir. Bu yazımda bağışıklık sistemimizi besinler yoluyla nasıl güçlendiriceğimize göz atalım.

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Yiyecekler !

Bağışıklık sistemine iyi gelen meyve, sebze, et ve süt ürünlerine birkaç örnek vererek yiyeceklerin sofralarımızdaki önemini yazmak istiyorum.

Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Yiyecekler !

Dikkat etmek gerekirse sadece burada yazdığım yiyecekleri yemek  bağışıklık sistemini güçlendirmeye yeterli olmayabilir. Daha birçok yiyeceği beslenmemize ekleyerek yeterli ve dengeli beslendiğimizde daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olacağımıza dikkat çekmek istiyorum.

İlginizi çekebilir :  Cinsel Bölgede Çıkan Et Benleri

Sarımsağın Bağışıklık Sistemine Yararı !

Sarımsak yemeklerimizin lezzetini artırdığı gibi vücudumuz içinde oldukça yararlı bir besindir. Sarımsak vücudumuzda ki zararlı bakteri ve virüslere savaş açarak enfeksiyonlardan korur.

Sarımsağın içinde bulunan allisinin bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği bilinmektedir. Kışın bizi soğuk algınlığından koruyacak ve gribal enfeksiyonları kolay aşmamızı sağlayacak olan sarımsak antimikrobiyal özelliğine de sahiptir.

Eski çağlardan bu yana insanların faydalarından yararlandığı bilinen sarımsak günümümüzde de sağlığımıza katkılarını kanıtlamak için pek çok araştırmada yer almıştır. Sarımsak kokusundan dolayı yemekte çekindiğimiz bir besindir.

Fakat sarımsaktan sonra ağza karanfil atmak ve düzenli olarak ağız temizliği yapmak istenmeyen kokuları engelleyecektir. Sarımsağı hamilelik dönemi, emziklilik dönemi ve  mideyi kanatma riskinden dolayı amelyat sonrası durumlarda tüketilmemelidir.  Ayrıca sarımsak alerjisi olanlar paketli ürünlerin içeriğine dikkat etmelidir.

Zencefilin Bağışıklık Sistemine Yararı !

Kış aylarında hastalığa yakalandığımızda aklımıza ilk gelen besinlerden biri ballı zencefildir. Zencefil soğuk algınlığına iyi gediği gibi mide bulantınızı ve soğuk algınlığıyla beraber gelen bazı rahatsızlıkları da hafifletmeye yardımcı olur.

Çünkü zencefil antimikrobiyal özelliği sayesinde vücudumuzdaki bakteri ve virüslerle savaşır.

Zencefili sadece hastalık durumuzda değil yemeklerimize de katarak hem sağlıklı hem de lezzetli sofralar oluşturabilirsiniz.

Zencefili kan sulandırıcı ilaç ve tansiyon düşürücü ilaç kullanan kişiler, hipoglisemi sorunu yaşayanlar  ve böbrek taşı sorununda problem yaşayanlar  tüketmeden önce doktoruna danışmasında fayda vardır.

Toplu adı berry olan yani kırmızı ve mor meyveleri tüketmek yapılan araştırmalarda enfeksiyona karşı vücudumuzu savunduğu yöndedir.  Çoğu insanın yemeyi sevdiği bu meyveleri yazın alıp dondurucuda saklayarak kış aylarında beslenmemize ekleyebiliriz.

Antioksidan özelliği bakımından zengin olan bu meyveler vücudumuzda mikroplarla savaşarak tıpkı anlattığımız diğer besinler gibi vücudumuzu savunmada yardımcı olur.

İlginizi çekebilir :  Bitki Çayları Çeşitleri ve Vücuda Olan Faydaları

Araştırmalara göre kırmızı meyveler gribe neden olan virüsleri engellemede vücudumuza yardım ediyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini de içermesi tüketmemiz içinde oldukça önemli sebeplerden biridir.

Elmanın Bağışıklık Sistemine Yararı !

Her mevsim tüketebileceğimiz elma bağışıklık sistemimizi koruyan besinlerden bir tanesidir. Elmada bulunan antioksadanlar bağışıklık sistemimizi güçlendirerek enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olur.

Lifli bir yapıda olması kan şekerimizi dengelediği ve bağırsak sistemimizi koruduğu için beslenme programımızda olması gereken besinler dendir.

Ayrıca İçeriğindeki C vitaminiyle bağırsak sisteminin yanında kanser koruyucu görevi de üstlenir.

Balığın Bağışıklık Sistemine Yararı !

Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinin geçim kaynaklarından birini oluşturan balık malesef ki fazla tüketilmemekte ve genel olarak takviye alınarak kullanılmaktadır.

Et ürünlerinde önemli bir yere sahip olan balığı bir çoğumuz sevdiğimiz halde hala sofralarımızda bulundurma alışkanlığı edinemiyoruz. Omega 3 bakımından oldukça zengin olan balığın, toplumda her yaş bireyin tüketmesi gereken önemli besinlerdendir.

Balık düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemimizi korur ve enfeksiyonun meydana gelmesini engellemede yardımcı olan diğer besinler dendir.

Kivinin Bağışıklık Sistemine Yararı !

Kivi içeriğindeki  C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi koruyan önemli bir kış meyvesidir. Yine C vitamini içeren meyveleri tüketmek bağışıklık sistemimize oldukça yarar sağlayacaktır.

Kivi günümüzde tüketilmeye alışkın olduğumuz meyve haline gelmiştir. İçeriğindeki zengin lif, vitamin ve mineral gereğiyle günlük beslenmemizde bulundurabiliriz.

Kivi ayrıca antioksidan içeriğiyle de vücudumuzun zararlı mikroorganizmalarla savaşmasına da yardımcı olur.

Yumurtanın Bağışıklık Sistemine Yararı !

Yumurta kaliteli proteinler arasında yer alır ve beslenmemizde bulunması gereken temel yiyeceklerden biridir. Yumurta antioksidan içeriği güçlü bir besindir.

İçeriğindeki vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemimizi korur ve özellikle yaralanmalarda vücudun erken toparlanmasını sağlar. Büyüme ve gelişmede de önemli bir yere sahip olan yumurtanın özellikle çocukların tüketiminde de  oldukça önemli bir yer kaplar. Kolesterol sorunu olan yetişkinler için yumurta günlük tüketime ve beslenme programına dikkat edilerek tüketilebilir.

İlginizi çekebilir :  Avokadonun Faydaları ve Avokadolu Tarifler

Brokolinin Bağışıklık Sistemine Yararı !

Sebze olarak pişirilmesi ve yenilmesi de oldukça pratik olan brokoli aslında çocukluk yaşlarından bu yana tüketmeye alışkın olmamız gereken bir sebzedir.

Brokolinin içinde bulunan antioksidanlar kışın taze bir şekilde tüketildiğinde hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Brokoli bağışıklık sistemimizi güçlendiren sulforan içerir. Brokoliden faydalanmak için yemeklerimizin yanına koyup soframızı daha sağlıklı hale getirebilir ve salatalarınıza ekleyerek zenginleştirebiliriz.

Unutmamalıyız ki brokoli fazla pişirildiğinde vitamin ve mineral kaybına uğramaktadır. Brokoli ve bu tarz sebzelerin nasıl pişirildiğini öğrenmek istiyorsanız; Sağlıklı Pişirme yöntemleri başlıklı diğer yazıma göz atabilirsiniz.

Dünya da pek çok insan savaş, açlık, göç, ekonomik durumun yetersizliği ve bir çok başka etmen yüzünden yeterli ve dengeli beslenmemektedir.

Buda onları hastalıklara karşı mücadelede yetersiz kılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadeleyi arttırmak ve ilerleyen zamanlara daha sağlıklı bir hayat bırakabilmek için çocukları bilinçlendirmek oldukça önemlidir.

Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi özellikle ileri yaşlarda bizi çeşitli hastalıklardan koruyacağı için bebeklikten itibaren dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur.

Yetişkinlik döneminde sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için  özellikle anneler ve çocukları olan her birey küçük yaşlarda çocuklarının bağışıklık sistemini güçlendirmelidir.

Çocuklar doğdukları andan itibaren anne sütü alarak bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye başlar. Bu süreçten sonrada bağışıklık sistemini korumak için temel besin gıdalarından yararlanmalı balık, kuru yemiş, yoğurt, yumurta ve çeşitli sebze ve meyvelerden renk renk ve çeşit çeşit tüketmelidir.

Küçükken sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş her birey ilerleyen dönemlerde kendini kontrol etmeyi başaracaktır. Bu süreçte annelerin, babaların ve sağlık kuruluşların çabası da oldukça önemlidir.

Источник: https://www.kadingibi.com/bagisiklik-sistemini-guclendirmek-icin-oneriler/

Soğuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlenir

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Özel İstanbul Medipol Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Esra Baş Toktay tarafından hazırlanan bağışıklık sistemiyle ilgili hazırladığı kısa bilgiler yer alıyor.

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, patojen (bakteri, virüs vb.) ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür.

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli noktadır. Tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonlar sadece bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar.

Zayıf bir bağışıklık sistemi enfeksiyona yol açar, enfeksiyon bağışıklık sisteminde hasara neden olur ve bu da vücut direncini daha da zayıflatır. Düşük bağışıklık işlevinin en yaygın nedeni besin yetersizlikleridir.

Günlük beslenmede çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, alkol tüketimi çeşitli nedenlerle bağışıklık sisteminin işlevini azaltır. Yeterli protein alımı en iyi düzeyde bağışıklık işlevi için şarttır. Fakat fazlası yine bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Vücuda alınan besinler enerji için oksijenle yandığında serbest radikaller yani oksijen içeren son ürünler oluşur. Serbest radikaller hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında hasara neden olur. Ayrıca sigara, hava kirliliği, radyasyon vb. nedeniyle de serbest radikaller artar.

Artış durumunda kanser, kalp-damar hastalıkları, artritler vb. sağlık sorunları oluşur. Besinlerle birlikte aldığımız antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı savaşırlar.

Serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkinin önlenmesi ve etkisinin en aza indirilmesi için yeterli miktarda antioksidan tüketilmelidir.

Hangi vitaminler bağışıklık sistemini destekliyor?

Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde kullanılan en önemli maddeler A , E, C, B vitaminleri, karotenler, demir, çinko ve selenyumdur.

A vitamini: Antitümör aktivitesi, savaşçı hücreler (akyuvar) güçlendirilmesi, antikor

tepkisinin artırılması dahil pek çok bağışıklık sürecini destekler ve uyarır. Eksikliği olan kişiler özellikle viral enfeksiyonlara daha kolay yakalanır. Süt, balık yağı, yumurta önemli kaynaklarıdır.

Betakaroten: Serbest radikallerin tutulmasını sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı, turuncu, koyu sarı renkli sebzeler önemli kaynaklarıdır.

C vitamini: Antiviral ve antibakteriyal etkisinin yanı sıra bağışıklığı arttırır ve güçlendirir. Turunçgiller, yeşil biber, maydanoz, kiraz, kavun önemli kaynaklarıdır.

E vitamini: Serbest radikallerin tutulmasına yardımcı olur. Soya, susam, ceviz, badem, fıstık vb yağlı tohumlar önemli kaynaklarıdır.

B6 vitamini: Yetersizliği bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olur.

Folik asit –B12 vitamini: Eksikliği savaşçı hücre sayısının ve enfeksiyona nede olan organizmalarla savaşma yeteneğinin azalmasına neden olur. Folik asit özellikle ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller önemli kaynaklarıdır. B12 kırmızı et ,balık, yumurta, tavuk ,süt ve süt ürünleri önemli kaynaklarıdır.

Demir eksikliği: Lenf bezlerinin yapısının bozulması , savaşçı hücrelerin işlevinin azalması gibi bağışıklık sisteminde önemli bozukluklara neden olur. Özellikle kırmızı et, yumurta da hayvansal demir, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzelerde bitkisel kaynaklı demir bulunur.

Hayvansal kaynaklı demirin vücuttaki kullanım oranı bitkisel kaynaklı demire göre daha yüksektir.

Çinko: Birçok virüs cinsinin çoğalmasını engeller. Pek çok bağışıklık sistemi reaksiyonunda hayati rolü vardır. Yumurta, et ve sütte yoğun bulunur.

Selenyum: Bağışıklık sisteminin tüm parçaları üzerinde etkisi vardır.

Aşırı vitamin tüketiminin zararlı etkileri olabilir. Yağda eriyen vitaminler (A,D,E,K) vücutta depolandığı için uzun süre yüksek doz alımları durumunda toksik etki görülebilir. Aşırı C vitamini bazı organlarda sorunlara, B6 vitamini geri dönüşsüz sinir sistemi hasarına neden olabilir.

Bağışıklık sisitemini güçlendirmek için hangi sebze ve meyveler tüketilmeli?

İçerdikleri antioksidan maddeler nedeniyle sebze ve meyve tüketimi kansere karşı korunmada oldukça etkin bulunmuştur .

Domates içeriğindeki likopen nedeniyle; prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri ve serviks kanseri riskini azaltmaktadır.

Turunçgil meyvesinin içeriğindeki karoten nedeniyle kanser önlemedeki önemi büyüktür.

Brokoli, karnabahar ve lahana gibi bitkisel besinlerin içerdikleri glukozinolatlar nedeniyle kanser riskini azalttığı bilinmektedir.

Keten tohumu içeriğindeki lignan dolayısıyla meme ve akciğer tümörüne karşı korumaktadır.

Sarımsak ve soğanda bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallerin atılımını arttırır, tümör hücre çoğalmasını engeller, kolesterol düzeyini azaltır.

Yapılan bir çalışma mide kanseri gelişme riski ve soğan sarmısak tüketimi arasında ters bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Meyve ve sebzeler, çay, kakao içeriğindeki flavonoidler kanser gelişimini, ishali, ülser gelişimini engeller ve enfeksiyonlara karşı korur.

Yapılan bir araştırmaya göre elma ekstreleri tümör hücre çoğalmasını engeller.

Soya içeriğindeki fitoöstrojenler özellikle hormon bağımlı olan kanserlerin kontrol ve önlenmesinde rol oynar. Ayrıca kalp hastalıklarının ve kemik erimesinin önlenmesinde de etkisi vardır.

Omega 3 yağ asitleri en önemli kaynağı balıktır; meme ve akciğer kanserini azalttığını gösteren veriler vardır.

Probiyotikler ise hastalık yapan mikroorganizmaların çoğalmasını engeller, bağırsağın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Yoğurt ve kefirde yoğun olarak bulunur.

Bu probiyotik bakteriler besin olarak prebiyotikleri (pırasa, enginar, patlıcan, soğan ve sarımsakta bulunan karbonhidratları) kullanır. Bu açıdan beraber tüketildiklerinde daha iyi fayda gösterirler.

Zencefil; enfeksiyon azaltıcı etkisi vardır, kolon kanserine karşı önleyici etkisi olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Zerdeçal, üzüm çekirdeği, vişne, goji kanserin engellenmesinde rol oynar.

Yeşil çay, siyah çaya göre 3-5 kat daha kuvvetli antioksidan etkisi bulunur. Çeşitli tip kanser gelişimini önlediğine dair çalışmalar vardır.

Nar, kanser üzerinde etkili olabileceği ileri sürülen kısmı çekirdeğidir. Dolayısıyla narı çekirdeğiyle çiğneyerek tüketmek daha etkili olabilir.

Mürver, yapılan ön klinik çalışmalarda siyah meyvelerinin grip virüsü üzerinde etkili olduğu ortaya koyulmaktadır.

Kuşburnu, antioksidan ve antienflamatuar özeliktedir. Osteoartrit, soğuk algınlığı tedavisinde etkinliği çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Ihlamur soğuk algınlığı şikayetlerini hafifletici ve ağrı gidericidir.

Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirir, doğrudan antiviral aktivite gerçekleştirir ve bakterilerin yayılmasını önler, soğuk algınlığını engeller.

Bitkilerdeki tüm antioksidan bileşenlerin serbest radikaller üzerindeki etkileri aynı değildir.

Bu bakımdan antioksidan kullanımında çeşitlilik önemlidir. Mümkün olduğunca farklı kaynaklardan bu tip bileşenleri tüketmek gerekir.

Sebze ve meyvelerde vitamin kaybını önlemek için ne yapmalı?

– Yenilebilen kabukların soyulmaması, soyulması gerekiyorsa ince soyulması gerekir. Birçok vitamin ve mineral sebze ve meyvelerin dış yapraklarında bulunur. İç kısımlarında yoğunluk azalır.

-Sebze ve meyvelerin az suda pişirilmesi, yıkarken suda bekletilmemesi gerekir.

-Sebzeleri pişirmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde kesilmesi gerekir

-Pişirilirken tencerenin kapağının kapalı tutulması gerekir. Eğer çiğ tüketilebilecekse pişirmeden tüketilmesi önerilir

-Sebzelerin pişme suyunun çorbalara ve yemeklere eklenmesi önerilir

Ayrıca sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi sağlık açısından çok önemlidir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için neler yapılmalı?

-Çeşitli sebze ve meyvelerden günde en az 5 porsiyon tüketilmelidir.

-Domates yaz aylarında her gün mutlaka tüketilmelidir. Hatta yaz domatesleri konserve yapılarak kış aylarında da yemekler, soslar vb. tüketilebilir .

-Brokoli, karnabahar vb sebzeler yemek olarak tüketilebildiği gibi et yemeklerinin yanına da garnitür olarak kullanılırsa tüketimleri artırılmış olur. Hatta sarımsakla birlikte tüketilerek iki sebzenin antioksidan etkisinden de faydalanılabilir.

– Nar tüketimi salatalar ve sütlü tatlıların üzerinde kullanılmasıyla arttırılabilir

-Turunçgillerin suyundan ziyade kendisinin tüketimi arttırılmalıdır.

– Kış aylarında çeşitli antioksidanların bir arada alınabilmesi için meyve salataları tüketilebilir.

-Yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb.) E vitamini alımı açısından günde 1-2 porsiyon tüketilmelidir

-Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut ,mercimek vb.) haftada 2-3 kez tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında çorba olarak tüketilebilir. Salatalarda kullanılmasıyla farklı lezzetler elde edilebilir ve böylece tüketimleri arttırılabilir.

– Günlük veya uzun ömürlü sütlerin probiyotikli yoğurtlarla mayalanmasıyla ev ortamında sağlıklı yoğurtlar elde edilebilir. Her gün 1 su bardağı kefir tüketilmelidir.

-Haftada 2 kez balık tüketilmelidir.

-Günde en az 5-6 porsiyon tam taneli tahıllar (tam buğday , esmer pirinç vb.) tüketilmelidir. Bu nedenle beyaz ekmekten ziyade tahıllı ekmekler tüketilmelidir.

– Vücutta gerçekleşen çoğu reaksiyon için su gereklidir. Bu nedenle günlük 2-2.5 lt su tüketilmelidir.

– Ekinezya, zencefil, ıhlamur, kuşburnu, zerdeçal çayları çok fazla birbiriyle karıştırılmadan günlük olarak tüketilebilir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/soguklarda-bagisiklik-sistemi-nasil-guclenir-2012-02-14.html

Bağışıklık Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Hepimiz günlük yaşamda birçok kez bağışıklık sistemi (immün sistem) terimini duymuşuzdur. Özellikle kanser hastalığı denilince akla ilk gelen kavramlardan birisi bağışıklık sistemidir.

Elbette ki bağışıklığı zayıf olan her insanın kansere yakalanacağına dair bir genelleme yapılamaz.

Fakat şu bilgi gözardı edilmemelidir; bağışıklık sistemi sizi hastalıklardan korumaya çalışan bir kalkan vazifesi görür, ne kadar iyi olursa hasta olma riskiniz de o kadar azalacaktır.

Bağışıklık sistemi aslında çok kapsamlı ve başarıyla işleyen bir sistemdir. En basit haliyle anlatacak olursak; birçok askeri olan büyük bir ordu gibi düşünebilirsiniz. Bu askerler vücuda yaklaşan bir teh yani hastalık olduğunu fark ettikleri an savunmaya geçerler. Dahası bu askerler o tehleri görür, hafızasına yerleştirir, bir sonraki yaklaşımlarında anında tanıyarak önlemlerini alırlar.

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bir bebek doğumla birlikte anne karnından ayrılır ayrılmaz dış ortamda sayısız mikroorganizma ve yabancı maddelerle karşı karşıya kalır. Bağışıklık sistemi doğumla birlikte kusursuz bir şekilde çalışmaya başlamaktadır.

Günümüzde bağışıklık sisteminin işleyişi ve organlarının çok detaylı bir şekilde çözülmesi sayesinde birçok hastalığın da önüne geçilmiş veya tedavi sürecinin kısaltılması sağlanmıştır. Bağışıklık bilimine “immünoloji” adı verilmektedir.

Bu terim ise Eski Roma’da askerlikten muaf yani korunmuş asiller için kullanılan “immunitas” kelimesinden türetilmiştir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi bir canlıda hastalığa sebep olabilecek bütün virüs, patojen ve yabancı maddeleri tanıyıp, yok eden diğer bir deyişle vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan bir sistemdir.

Bağışıklık sisteminin muazzam bir işleyiş mekanizması vardır.

Bu sistem vücuda giren veya vücutla temas halinde olan tüm yabancı maddeleri tanır, en ince ayrıntısına kadar tarama yapar ve bunları canlının sağlıklı doku hücrelerinden ayırt etmektedir.

Bağışıklık sisteminin görevi ilk olarak bu yabancı maddelerin vücuda girmelerini engellemektir, eğer bir şekilde girmişlerse girdikleri yerde tutmak ve yayılmalarına izin vermemektir. Bağışıklık sistemi o kadar hassas bir işleyişe sahiptir ki; protein ve aminoasit gibi yapı olarak birbirine çok benzeyen maddelerin bile ayrımını yapabilir.

Bağışıklık sistemi doğumla birlikte aktif hale gelir ve canlının ölümüne kadar işleyişine devam eder. Yani doğadaki her canlı kendilerinde olmayan yabancı doku, molekül ve hücrelere karşı bir savunma mekanizmasına sahiptir.

Eğer bağışıklık sistemi herhangi bir sebepten dolayı zayıflarsa vücudun koruma yeteneği de zayıflar.

Bu zayıflığı fırsat bilen virüsler bir anda vücuda girmeye başlar ve grip, nezle gibi en basit hastalıklara karşı bile direnç gösterilemez.

Canlı yapısında sürekli çalışan birçok organ ve doku sistemi vardır. Ancak bunlardan bazıları kendine hayran bırakacak derecede karmaşıktır. Bu sistemlerden biri de konumuz olan bağışıklık sistemidir. Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri hatırlama kabiliyetinin olmasıdır.

Sistemin askerleri yani görevli olan tüm hücreler karşılaştığı yabancı bir maddeyi hafızasına kaydeder ve daha sonra gördüğünde hemen tanıyarak önlemini alır. Bu tanıma işlemi sayesinde bir önceki karşılaşmadan çok daha çabuk bir tepki vermektedir.

Bağışıklık Sistemi Organları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin insan vücudundaki görevinin gerçekleşmesi bazı organ ve dokuların işbirliği sayesinde olmaktadır. Bu organlar genel olarak lenfoid dokulu organlardır. Bağışıklık sisteminin temel öğeleri akyuvarlar, kemik iliği, lenf sistemi, hormonlar ve bazı proteinlerdir.

 • Bademcikler: Bademcikler boğazda lenfositlerin toplandığı küçük yapılardır. Dışarıya açılan bir açıklık olan ağızdan gelebilecek yabancı maddelere karşı ilk engel görevi görmektedirler. Bademciklerin içerisinde yer alan lenf damarlarından boyun ve çene altı düğümlerine doğru lenf sıvısı akmaktadır. Bu akma işlemi sırasında lenf damarlarının duvarından lenfosit salgılanır. Bu lenfositler ise vücuda giren patojen ve mikroorganizmaları temizleme işlemi yapmaktadır.
 • Lenf: Bağışıklık sisteminde yer alan hücre ve proteinleri, vücudun bir yerinden başka bir yerine taşıyan dolaşım sistemidir.
 • Lenf Düğümleri: Koltuk altı, çene altı, dirsek, boyun ve göğüslerde bulunan bu yapılar T ve B hücrelerinin bulunduğu merkezlerdir.
 • Lenf Bezleri: Yutağın üst kısmında, burun boşluğunun arka tarafında bulunan lenfoid dokulu parçalardır. Hastalığa sebep olan enfeksiyon ajanlarını ve onların ürettiği antikorları yakarlar.
 • Timus: Timus göğüs boşluğu içerisinde yer alan, iki parçadan oluşan bir organdır. Olgunlaşmamış lenfositler kemik iliğinden çıkıp timusa gelir, burada büyür, olgunlaşır ve bağışıklık sistemindeki görevlerini yerine getirmek üzere kana karışır.
 • Karaciğer: Karaciğer immünolojik etkin hücreleri içermektedir. T-hücreleri ilk olarak fetüs karaciğeri tarafından üretilmektedir.
 • Dalak: Karın boşluğunun sol üst tarafında bulunan bu organın en önemli görevi, fonksiyon dışı kalmış kanı süzmek ve bağışıklık sisteminde görev alan antibadi üreten hücrelerin gelişimini sağlamaktır.
 • Peyer Plakları: İnce bağırsağın ileum bölgesinde yer alan peyer plakları, bağırsak lümenindeki patojenlerin kontrol altında tutulmasını sağlar.
 • Kemik İliği: Bağışıklık sisteminde görev yapan tüm hücrelerin, kök hücrelerinin bulunduğu merkez kemik iliğidir.

Bağışıklık Sisteminin Çeşitleri Nelerdir?

İnsanda temel olarak 2 tür bağışıklıktan söz edilebilir. Birincisi doğuştan gelen bağışıklık, ikincisi edinilmiş yani sonradan kazanılmış bağışıklıktır.

Doğuştan Gelen (Doğal) Bağışıklık Sistemi

Doğal bağışıklık canlının doğumundan itibaren başlayıp, ölümüne kadar çalışmaya devam eden bir savunma mekanizmasıdır. Genetik özelliklere bağlıdır ve nesilden nesile geçebilir. Doğal bağışıklıkta insan vücudu herhangi bir antikor oluşturmadan mikroplara karşı korunmaktadır.

Birkaç örnek verecek olursak; midenin salgıladığı asit birçok yabancı mikroorganizmanın burada canlı kalmasını engeller, gözyaşı gözde bulunan mikropları öldürür, burun kılları nefes alma esnasında yabancı partikülleri tutarak içeri girmesini engeller. Örneklerini çoğaltabileceğimiz doğal bağışıklık genel olarak kalıtsal, anatomik, doku, hormon ve salgılardaki özel koruyucu maddelerle sağlanan bağışıklık türüdür.

Sonradan Kazanılmış (Edinilmiş) Bağışıklık Sistemi

Vücudun mikroorganizmalara karşı antikor üreterek kazandığı bağışıklıktır. Başka bir ifadeyle çeşitli yollarla sonradan kazanılmış bağışıklık sistemidir. Edinilmiş bağışıklık kendi içerisinde aktif ve pasif bağışıklık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Aktif Bağışıklık: Antijenlere maruz kaldıktan sonra oluşan bağışıklıktır. Üç şekilde meydana gelebilir.

Aşılanma ile; içerisinde mikropların zayıflatılmış hali veya bunların toksinleri bulunan, laboratuvar ortamında üretilmiş maddeye aşı denmektedir. Aşılama bağışıklık kazanmanın yapay şeklidir.

Aşı içerisindeki mikroorganizma laboratuvar ortamında işlemden geçirildiği için hastalık yapma tehsi yoktur. Aşı ile kazandırılmış bağışıklıkta temel mekanizma şudur; aşı sayesinde hastalık yapıcı mikroorganizma daha önceden vücuda tanıtılır, bunu tanıyan bağışıklık sistemi hemen belleğine atar.

Daha sonra tekrar karşılaşma durumunda ise hastalık yapmasına fırsat vermeden antikor üreterek onu yok eder.

Hastalığı geçirme ile; bu şekilde kazanılmış bağışıklığa aşılama tekniğinin doğal halidir diyebiliriz. Sistem ikisinde de aynıdır. Bağışıklık sistemi önceden geçirilmiş hastalık sayesinde o mikrobu tanır ve bir dahaki sefere hastalık yapmasına fırsat vermez.

Sağlıklı iken vücudun antikor üretmesi ile; vücuda giren mikropların sayısı eğer çok fazla değilse, akyuvarlar bu mikropları hastalık yapmasına fırsat kalmadan yok ederler. Bu esnada kanda kendiliğinden antikor oluşur ve aynı mikrop ikinci kez vücuda girmeye kalktığında antikor engeliyle karşılaşır.

Pasif Bağışıklık: Vücuda dışarıdan antikor verilmesiyle sağlanan bağışıklıktır. Bunun için serum kullanılır.

Serumlar hazır antikorlardır, bazı durumlarda vücudun ürettiği antikor yetersiz gelir ve dışarıdan serum takviyesi yapılır.

Serumun yanında ilaçla da yapılabilen pasif bağışıklığın koruyucu olmadığını sadece tedavi edici bir yöntem olduğunu belirtmemizde fayda vardır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hastalıklara karşı direnç kazanmak ve birçok hastalıktan etkilenme miktarını azaltmak için çok önemlidir. Çünkü vücutta oluşan her türlü hastalık bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanları fırsat bilerek ortaya çıkmaktadır.

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bağışıklık sistemini genetik faktörler, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları gibi unsurlar etkilemektedir. Daha güçlü ve dirençli bir bağışıklık sistemine sahip olmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Sebze ve meyveleri bol bol tüketmeye özen gösterin. Örneğin; domateste bulunan likopen, turunçgiller içerisindeki karoten, keten tohumundaki lignan, brokoli ve karnabahardaki glukozinolatlar ve daha birçok meyvede bulunan antioksidan gibi maddeler vücudu kanser gibi ciddi hastalıklardan bile korumaktadır.
 • Eğer meyve ve sebzeyle aranız çok iyi değilse vitaminlerden yardım alabilirsiniz. Vitaminler için birkaç kısa bilgi verelim. A vitamini eksikliği olan kişiler viralenfeksiyonlara daha çabuk yakalanırlar; süt, yumurta ve balık yağı tüketerek bu eksikliği giderebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler ve havuçta bulunan betakaroten serbest radikallerin tutulmasını sağlar.
 • Turunçgiller, maydanoz, kavun, kiraz, yeşil sebzelerde bolca bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir yere sahiptir. B12 vitamini, folik asit, çinko, demir, E ve B6 vitaminleri de bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminlerdendir.
 • Tek tip beslenmekten kaçının, sevseniz de sevmeseniz de vücudunuza ve sağlığınıza yararlı her türlü besini tüketmeye çalışmalısınız.
 • Yetersiz ve verimsiz uyku birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için günde en az 6 saat uyuyun.
 • Mikropların vücudunuza daha çabuk girmesini engellemek için sık sık ellerinizi yıkayın ve temizliğe özen gösterin.
 • Sitemizin şifalı bitkiler kategorisinde çeşitlerini ve özelliklerini bulabileceğiniz bitki çaylarından her gün ideal ölçüde içmeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar bitki çaylarının bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

Источник: https://bilgihanem.com/bagisiklik-sistemi-nedir/

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir, Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir, güçlendiren besinler

Gripten kansere kadar pek çok hastalıktan korunmanın ve hayatta kalmanın en önemli nedenlerinden biri de bağışıklık sisteminin işleyişidir.

Bir bağışıklık sistemi ne kadar sağlıklı işleyişe sahip ise hastalıklardan, mikroplardan ve virüslerin zararlı etkilerinden korunmak da o derece yüksek olur.

İnsan vücudu için bu denli öneme sahip olan bağışıklık sistemi nedir, bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ile ilgili olarak tüm merak edilenlerin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nedir

İnsan vücudunun çalışmasında etkili olan pek çok sistem vardır. Bunlardan biri de doğal bir savunma sistemi olan bağışıklık sistemidir. Bizi sağlıklı tutan ve hastalıklarla mücadele eden doğal savunma sistemine bağışıklık sistemi adı verilmiştir.

Bulunduğu vücudu tanıyan bağışıklık sistemi, vücuda zarar verebilecek düzeyde olan mikrop, virüs, bakteri, tümör hücreleri ile mücadele ederek vücutta barınmasına engel olur. Zira sürekli tekrarlayan veya kronikleşen hastalıkların temel sebebi zayıf bağışıklık sistemidir.

Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sağlıklı işleyişinin desteklenmesi çok önemsenmelidir.

Bağışıklık siteminde görev alan organlar;

 • Enfeksiyonlar ile mücadele eden antikorların üretilmesine yardımcı olan bademcikler,
 • Vücut dokuları ve kan arasında gerekli olan sıvı ve besinlerin taşınmasına yardımcı olan lenf düğümleri,
 • Enfeksiyonlara karşı etkili mücadele halinde olan ve antikor üreten timüs bezi,
 • Vücuda giren yabancı maddeleri ve bakterileri tespit ederek yok eden dalak bağışıklık sisteminin çalışmasını desteklemektedir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlıklı bir vücuda ve organlara sahip olmak adına çok önemlidir.

Zayıf bağışıklık sistemi devamında enfeksiyona açık hale gelen vücutta soğuk algınlığından kansere kadar pek çok hastalık ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemi çökmüş olan bir vücutta oluşan enfeksiyon vücut direncini düşürürken hastalıkların kolayca ilerlemesine neden olur.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına neler yapılabileceği ile ilgili olarak tıbbi çalışmalar devam etmektedir. Vücut dengesi ve uyumlu çalışmasını gerektiren bu süreçte dikkat edilmesi gereken pek çok yöntem bulunmaktadır.

Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde en önemli faktör yaşam tarzıdır. Bilim insanlarının bağışıklık sistemi üzerine yapmış olduğu araştırmalarda sağlıklı beslenme, düzenli spor ve stresin etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sigara ve alkolden uzak durmak
 • Ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı bir yaşam tarzı tercih etmek
 • Yaş ve boya göre en ideal kiloda olmak
 • Yeterli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek
 • Stresten uzak durmak
 • Kişisel temizlik kurallarına dikkat etmek
 • Yeterli uyku düzeni oluşturmak

Bağışıklık sistemini zayıflamasına neden olan faktörlerin en başında beslenme yetersizliği ya da yanlış beslenme alışkanlıkları gelmektedir.

Beslenme rutininde aşırı miktarda şeker tüketilmesi, aşırı ya da yetersiz protein alımı, ayrıca alkol ve sigara bağımlılığı, hava kirliliği ve radyasyon gibi etkenler sebebiyle de bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenmektedir.

Hücre dokularında hasara neden olan serbest radikaller ile mücadele etmesi için antioksidan yönünden güçlü besinler ile beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılacakların arasında en başta yer almaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde çok önemli bir basamak da sağlıklı beslenmektir. Vücut için gerekli olan vitamin, mineral, yağ, karbonhidrat, protein bakımından dengeli beslenmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Tek yönlü beslenmek yerine her besin grubundan dengeli ve yeterli miktarda beslenmek çok önemlidir.

 • Selenyum ve E vitamininin birlikte tüketilmesi güçlü bir antioksidan kaynağı haline gelir. Ay çekirdeği, yumurta ve tahıl çeşitleri, bakliyat, kırmızı ve beyaz et zengin selenyum kaynağı besinlerdir.
 • Bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini azaltan A vitamini ayrıca kemik ve dokularda koruyucu kalkan görevi görmektedir. Bitkisel ve hayvansal pek çok üründe bulunan A vitamini, en çok havuç, kara lahana, keçi sütü, baklagiller ve tavukta olduğu bilinmektedir.
 • B12 vitamini protein, yağ ve karbonhidratı enerjiye dönüştürdüğü ve güçlü bir antioksidan etki gösterdiği için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artıran B12 vitamini en çok yumurta, baklagiller ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.
 • B6 vitamini virüs ve bakterilerin vücuttaki etkisini azaltmaktadır. Ancak fazla tüketilmesi halinde çeşitli yan etkilere sebep olabilir. B6 vitamini yönünden en zengin besinlerin ise kuruyemiş, esmer pirinç, sarımsak ve muz olduğu bilinmektedir.
 • C vitamini bağışıklık sisteminin olmazsa olmaz elemanıdır. Depolanmayan ve vücuttan hemen atılabilen bir vitamin olduğu için her gün düzenli olarak alınması tavsiye edilmektedir. Turunçgiller, yeşilbiber, kivi, brokoli ve karnabahar c vitamini yönünden oldukça güçlüdür.

Bunun dışında bağışıklığı güçlendirmek için beslenmede dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

 • Omega 3 ve omega 6 yönünden zengin gıdalar olan chia tohumu, ceviz, somon, ıspanak, pazı, tavuk ciğeri – karaciğer, soya fasulyesi,  tahin, kaju, fıstık ezmesi tüketilmeli.
 • Demir, çinko ve bakır gibi günlük mineral ihtiyacının karşılanmasına dikkat edilmeli.
 • Bağırsak florasına katkı sağlayan probiyotik gıdalar düzenli olarak tüketilmeli.
 • Yeşil çay, kayısı çayı ve ginseng çayı gibi doğal bitki çayları tüketilmeli.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli adım olan sağlıklı beslenme için uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Besinlerin bazılarına ulaşmada ve yemede zorluk çekiyorsanız doktorunuz ile görüştükten sonra takviye olarak da alabilirsiniz.

Örneğin balık tüketiminiz yetersiz ise omega 3 takviyesi, yoğurt ve kefir alımınız yetersiz ise probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Tabi ki takviye almaya başlamadan önce kesinlikle uzman bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Источник: https://www.faydaloji.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclendirilir-guclendiren-besinler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.