Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

içerik

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler, Bitkiler ve Yiyecekler | Cilt Bakımı

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir; Özellikle şehirlerde yaşayan insanların; çevre faktörlerine bağlı olarak, hava kalitesinin azalması ve yeterli beslenme ya da yanlış beslenme sonucu vücut çeşitli bakteri, virüs ve mikroorganizmalara karşı savunmasız hale gelir. İnsanın doğal olarak kendini koruyup, hastalıklara karşı yakalanma riskini azaltmak için bağışıklık sistemini çeşitli yollardan güçlü tutması gerekmektedir. Bazı insanlar bazı hastalıklara bağışıklık kazanmış olarak doğar. Bazen de bu bağışıklık vücut hastalıkla boğuştukça kazanılır. Diğer bir bağışıklık kazanma yöntemi ise aşılamadır. Ancak her hastalığın aşısı bulunmadığından vücudun kendi kendini kalkındırması önemlidir. Ayrıca aşıların içerdiği ağır metaller daha sonraki yaşlarda vücutta bazı tahribatlar yaratabilmektedir.

Sizlere bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlendirilir, hangi bitkiler, vitaminler, yiyecekler iyi gelir bilgi vermeden önce bağışıklık sistemi nedir kısa bahsedeyim. Bağışıklık sistemi çok karışık bir yapıda bulunur.

Bağışıklık sistemi bir canlıdaki savunma mekanizmasıdır. Bir bebek doğduğu anda itibaren dışarıda gelen mikrop ve bakterilere karşı kendini koruyan bir mekanizması oluşturur.

Kısaca bağışıklık sistemi dışarıdan gelen bakteri, virüs ve mikropları tanıyan kusursuz bir sistemdir, vücudu hastalıklardan koruyan bu sistem dışarıdan gelen ve vücuda zarar veren hastalıkları tanır ve gerekli savunma sistemini devreye sokar.

Bağışıklık sistemi çökmesi ise genelde doğdu andan itibaren bağışıklık sistemi zayıf olanlarda görülür ve bu kişiler çok kolay hasta olur. Şimdi sizlere bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için her türlü taze sebze, meyve, proteinden faydalanılmalıdır. Ayırt ederek yemediğiniz her şey, size bir gün farklı bir hastalık olarak dönebilir.

Kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan özellik kullanılmalı ve hayatınızın bir parçası olmalıdır. Düzenli olarak tüketilmelidir. Her sebze ve meyvenin yetişme mevsimi olduğunu düşünürsek, zamanı olanları tercih olanı gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında yetişen domates bolca tüketilmelidir.

Yaz domateslerinden faydalanılarak evde hazırlanan konservelerde yazınki faydasını içermesi açısından önem taşır. Birçok meyvenin kabuğunda bulunan yarar ne yazık ki soyularak çöpe atılmaktadır. Bunun yerine yenebilir sebze veya meyveleri kabuğunla tüketilmelidir.

İçindeki yararlı vitamin ve minerallerden faydalanmak istiyorsak çok fazla pişirilmemeli, pişirilirken de tencerenin kabağı kapalı tutulmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin hepsi bağışıklık sistemini destekler, dışarıdan aldığınız bütün doğal vitaminler hasta olmamızı önler. Özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol meyve ve sebze tüketmek gereklidir.. Tek yönlü yapılan diyetler ya da yanlış beslenme fikirleri bağışıklığı zayıflatmaktadır.

Vücut C vitamine de, B vitamini ve türevlerine de, D, A, E ve K vitaminlerine ihtiyaç duyar. Bunun yanında çinko, folik asit, demir, selenyum gibi minerallerde en az vitaminler kadar önemlidir. Demir bilindiği üzere kırmızı et, mercimek, kuru fasulye gibi baklagiller, kuru kayısı ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Çinko ise balık, tahıl grubundaki tüm besinler, ceviz ve bademde bulunur.

Uykusuzluk, az uyuma veya karanlıkta uyumama gibi uyku düzensizlikleri bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler arasındadır. Beyinden salgılanan bazı hormonların azalmasına, sinir ve dolaşım sistemi üzerinde zararların oluşmasına neden olur. Ne kadar az uyunursa bir hastalığın iyileşme süreci fazlalaşır. Bu yüzden vücudun günlük düzenli dinlenma vaktine ihtiyacı vardır.

Düşük bağışıklık enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarır. Virüsler ve bakterilerle başa çıkamayan bazı bünyeler daha ileri ve tedavisi mümkün olmayan ya da kurtulması çok zor olan hastalıklara yakalanır. Ayrıca tekrarlayan hastalıklar vücudun bağışıklık sisteminin bir yerinde eksiklik olduğunun göstergesidir.

Vücuda alınan çok fazla şeker, fast food ve paketli yiyecek obeziteye neden olduğu gibi kansere yakalanma riskini de yükselttiği bilinmektedir. Kanser de bağışıklık sisteminin düştüğü durumlarda ortaya çıktığından, bu tip beslenme türünden mümkün olduğu kadar uzak kalınması bakımından yarar vardır.

Bağışıklık sistemin zayıflaması neden olan etkenler arasında; Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar ve fazla radyasyona maruz kalma bağışıklık sistemini zayıflatır.

Fazla radyasyona maruz kalmak demek; saatlerce bilgisayar başında oturmak, televizyon seyretmek, cep telefonlarıyla uyumak, kablosuz sistem ağlarından yayılan sinyallerle yaşamak, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi aletlerden çıkan dalgalardan ibarettir.

Vücut zayıf düşerek, çeşitli hastalıklarla savaşamaz hale gelir. Bu gibi durumlarda normalde almanız gereken antioksidan yiyeceklerin 4 katını tüketmeniz gerekmektedir.

Bağışıklık sistemi güçlü tutmanın yolları

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel Öneriler

Yeterli su tüketimi bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Hayatın devamını sağlayan reaksiyonların birçoğu su ile gerçekleşir. Genelde kişiler için 2 litre olarak ifade edilse de, bünyeden bünyeye bu sayı değişebilmektedir. Susayınca vücut suya ihtiyacını belirtir. Böyle durumlarda meşrubat, hazır meyve suyu gibi şeyler tüketmek yerine su içerek bu durum giderilmelidir.

Küçük yaştan beri çok steril olmayan bir çevrede büyüyen çocukların büyüdüklerinle daha dayanıklı bir bünyeye sahip olduğu bilinir. Özellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarla büyüyenlerin, alerjilere karşı bağışıklık kazandığı defalarca kanıtlanmıştır.

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklık sisteminin yapıtaşları oluşmuş demektir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için mutlaka anne sütünü mümkün oldukça uzun süre vermeye çalışın.

Probiyotiklerin tüketilmesi bağırsak ve sindirim siteminin yanı sıra tüm bağışıklığı düzenler. Doğal öldürücü hücrelerin sayısını ve etkinliğini arttırarak tüm vücudu kalkındırır. Ev yoğurdu ya da evde yapılan kefirde bulunur. Dışarıdan alınan paketli ürünlerde bulunmamaktadır. İlaç olarak satılan türleri de vardır.

Alerji ya da astım hastası değilseniz; arıların yaptığı sütten kahvaltıdan önce 1 çay kaşığı içilmelidir. Bal ile karıştırılması da etkisini artırır. Vücudu savunmakla görevli hücrelerin sayısını arttırmak için idealdir.

Türk mutfağında sıklıkla kullanılan soğan ve sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudu türlü hastalıklardan korumaktadır. Sarımsak ve soğanın çiğ olarak tüketilmesi etkisini kuvvetlendirir.

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirilir

Yeşil çayın antioksidan etkisi oldukça etkilidir. Siyah çay gibi tüketilmese de günde 1 bardak içmek bile vücudu çeşitli toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları arasında yeşil çay çok önemli bir yere sahiptir. Yeşil çayın faydaları hakkında bilgi verdiğim yazımızda Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Son yıllarda sıklıkla adınız duyduğumuz chai; karabiber, zencefil, tarçın gibi baharatların birbiriyle karıştırılıp, su ile demlediğinizde çay , sütle ile karıştırdığınızda kahve keyfi veren bir bağışıklık sistemi bombasıdır.

Çaylardan bir diğer süper antioksidan ve bağışıklık güçlendirici olanı ise kuşburnudur. İçeriğindeki C vitamini özellikle kış aylarında mutlaka her gün tüketilmesi gerekenler arasındadır. Ayrıca türlü kanser hücreleri ile savaştığı bilinir.

Bunun yanında ıhlamur, ekinezya, adaçayı, kekik çayı, kayısı çayı gibi sıklıkla tüketilenler ise bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Zencefil ise bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Düzenli tüketildiğinde hasta olmama garantisi vardır.

Zencefilli tarifler arasında en etkili olanı ise; 2 adet kırmızı pancar, 1 adet yeşil elma, biraz maydanoz ve 3-4 cm taze zencefili meyve sıkacağından geçirip suyunu içmektir.

Sabahları içildiğinde enerji vermesinin yanında, tüm gün dışarıdan gelecek mikroplara karşı kalkan oluşturur. Zencefili taze olarak tüketmenin bir diğer yolu ise; ince dilimler haline getirdiğiniz zencefilin üzerine biraz bal ve çörek otu serpip yemektir.

Gençlik iksiri de denilen demir hindi şurubu tıp ki chai gibidir. Ama bizlere Osmanlıdan kalan mirastır. İçinde türlü baharat olan bu şurup bağışıklık sistemi denilince mutlaka bilinmesi gerekenler arasındadır.

Bağışıklık sisteminin çökmesini önleyen yöntemler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bağışıklık güçlendirici kürü ise; 50 şer gram kekik, karanfil, tarçın, papatya, ıhlamur, havlıcan otundan meydana gelir. Hepsini ufak parçalar haline getirilip, homojen bir karışım elde edilir. 1 tatlı kaşığı karışımdan alınarak 2 bardak kaynayan suya atılır. 7-8 dakika demlendirildikten sonra tüketilir.

Mutfağınızda mutlaka bulunması gereken ve her gün düzenli olarak tüketilmesi sağlanacak olan besinler ise; soğuk sıkım zeytinyağı, köy tereyağı, zeytin çeşitleri, yumurta (içerdiği 9 aminoasit açısından bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı)

Paça ve işkembe çorbasında et proteini yağ ile birleşince vücuda etkisi çok yüksek oluyor. Bu yüzden haftada 1 ya da 2 defa tüketilmesi gerekiyor.

Kaya tuzu, nohut, doğal sirke ve lahana ile yapılan doğal lahana turşusu prebiyotikler açısından zengin bir karışım olmaktadır. Yemeklerin yanında her gün tüketilebilir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir Canan Karatay Önerileri

Canan Karatay ise; D vitamini ve kolesterol yüksekliğinin ise bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olduğunu ifade ediyor.

Pozitif olmak, spor ve egzersiz yapmak ise bağışıklığı güçlü tutan etkenler arasındadır. Her gün düzenli olarak yarım saat yapılan açık hava yürüyüşünün bağışıklığa katkısı çok önemlidir.

Keçiboynuzundan öğütülerek yapılan un; hamur işlerine katılarak ya da un yerine kullanılarak çorbalarda ve yemeklerde kullanılabilinir. Demir kaynağı ve anti oksidan özelliği oldukça fazladır. Sadece çiğ olarak kemirerek de yenilebilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme yöntemleri

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemi güçlendirici Brokoli, turunçgiller, Brüksel lahanası, maydanoz, karnabahar, havuç, kabak, tatlı patates, üzüm, bal kabağı, yaban mersini, kivi, akara turp, enginar, yulaf, ay çekirdeği, kırmızıbiber, kereviz, karpuz, nar, kuruyemişler, kuru incir, kayısı ve siyah erik, siyah üzüm sayılabilir.

Altın baharat olarak da bilinen zerdeçal ise; yemeklere katılacak 1 çay kaşığı katılarak, sütle karıştırılarak, çay halinde veya soğuk olarak sıkılan taze meyve sularının içinde tüketilebilinir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin bağışıklık sitemi üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Vücut bunları kendisi üretemediğinden dışarıdan alması zorunludur. Özellikle yağlı balıklarda bulunur.

Somon, uskumru, sardalya ve ton balığı yağlı balıklar arasındadır. Ayrıca keten tohumu, fındık, ceviz, badem, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Haftada en ez 2 porsiyon balık ve günlük olarak sebze ya da kuruyemişlerden tüketilmelidir.

Sizlere bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yolları arasında arasında çok çok tüketilen bitkiler, bitki çayları ve vitaminler hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bitki çaylarının yanında bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler sizlere bu konuda büyük destek sağlayacaktır.

Bağışıklık sistemi ilaçları kısmı olarak destek olsa da doğal yoldan bağışıklık sistemini güçlendirmek için sizlere anlattığım yöntemleri uygulayabilirsiniz. izlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclenir/

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir? (Tüm Bilimsel Yollar)

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? sorusu çok sık soruluyor. İşte tüm ayrıntıları ve bilimsel kanıtları ile bağışıklık sistemini güçlendirme yolları.

Mevsim geçişleri, salgınlar ve daha birçok neden. Sizi hastalığa açık bir hale getiriyor ve bu tip dönemlerde bana en çok sorulan soru bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? oluyor.

Küçük enfeksiyonlar ve soğuk algınlıkları bir yana, bağışıklık sistemi sağlıklı yaşamanız için oldukça önemli. Çünkü sizi potansiyel zararlardan koruyan birkaç sigorta mekanizmadan biri.

Dolayısıyla bağışıklık sisteminize çok iyi bakmalısınız ve burada bana düşen görev size bağışıklık sisteminizi güçlendirecek doğru önerilerde bulunmak oluyor. Sizi daha fazla bekletmeme gerek yok.

Hazırsanız başlıyoruz!

Bağışıklık sistemi neden önemli?

Bedeninizi düşmanlar tarafından sarılmış bir devlet gibi düşünebilirsiniz. Çünkü neredeyse dokunduğunuz her yerde milyonlarca bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı organizmalar var.

Bu organizmalar eğer bedeninize girer ve hiçbir tepki görmeden çoğalırsa tedavi olmadan geçireceğiniz kısa bir süre ölümünüze neden olabilir.

Burada sizi koruyan güç bağışıklık sistemi. Çünkü neredeyse dış dünya ile temas eden her bölgede yoğun bir şekilde bulunan bağışıklık elemanları ve sürekli bedeninizi dolaşan bağışıklık hücreleri yabancı hücreleri tanır ve onları anında yok eder.

İşte bu şekilde hayatta kalırsınız.

Tabi kendi hücrelerinizin de size ihanet edebileceğini bilmeniz gerekiyor. Burada en iyi örnek kontrolsüz bölünmeye başlayan ve sonucunda kanser adını alan hücreler.

Aslında her insan her saniye kanser olur. Çünkü birçok hücre kanserleşir. Ama bağışıklık elemanları kanserli hücreleri tanır ve onları çoğalmadan yok eder.

Yani şu ana kadar kanser hastalığına yakalanmadıysanız bunu bağışıklık sistemine borçlusunuz.

Ayrıca vücudunuz her saniye yaşlanıyor. Tabi ki hücreleriniz de hayatının sonuna geliyor ve yeni hücrelere yer açmak için onları yok etmek gerek.

Bu görevi de bağışıklık hücreleri üstleniyor. Görevi biten hücreleri, eskimiş yapıları parçalıyor ve size zarar vermeden ortadan kaldırıyor.

Sonuç olarak bağışıklık sistemi,

 • Sizi enfeksiyona sebep olan bakteri, virüs ve mantarlardan korur.
 • Kontrolden çıkmış ve zararlı (isyancı) hücrelerinizi yok eder.
 • Yaşlı hücre yapılarını parçalayarak yenilerine yer açar.

İşte tüm bu görevleri sebebiyle yaşamak ve sağlıklı kalmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var. Durumun ne kadar önemli olduğunu gördüğünüze göre artık bağışıklığı güçlendiren önerilerimi daha dikkatli dinleyeceğinizi umuyorum.

Hadi ayrıntılara geçelim.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi vücudunuzda bulunan en karmaşık yapılardan biri. Çok fazla eleman ve değişken olması onu birçok farklı durum ile tarafından kontrol edilebilir yapıyor.

Ben de hastalarıma anlattığım gibi size de bağışıklık sistemi güçlendirme aşamalarını sınıflayarak açıklayacağım. İlk adım besinleri öğrenmek.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemi elemanları birçok farklı tip hücreden oluşur. Bu hücrelerin tamamı doğru protein, yağ ve karbonhidrat miktarına ihtiyaç duyarlar.

Oluşan eksiklikler bağışıklık sisteminin fonksiyonunu azaltır.

Ayrıca özel besinlerin içerisinde bulunan etken maddeler bağışıklık hücrelerinin zararlı bileşenleri daha iyi ayırt etmesini, daha iyi hareket yeteneğine sahip olmasını dolayısıyla çok daha güçlü çalışmasını sağlar.

Aşağıda sıralayacağım besinler bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin sadece küçük bir kısmı ve en etkilileri. Dolayısıyla listede bulunmayan besinleri etkisiz olarak değerlendirmemelisiniz.

Demir açısından zengin besinler: Demir eksikliği bağışıklık sistemi hücrelerinin çalışmasını olumsuz etkiler (1). Özellikle ülkemizde demir eksikliğinin sık görülen bir durum olduğunu düşündüğümde demir açısından zengin besinlerin önemi daha fazla anlaşılıyor.

Demir içeren, kırmızı et, sakatat (özellikle karaciğer), koyu yeşil renkli sebzeler (ıspanak gibi) ve kuruyemişler demir açısından zengindir ve günde en az bir porsiyon tüketilmelidir. Kadınlarda besinler ile alım yeterli olmayabilir, bu tip durumlarda demir takviyesi hekim kontrolünde yapılmalıdır.

C vitamini demir emilimini arttırır. Ayrıca C vitaminin kendisi antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir etkendir (2).

Dolayısıyla demir içeren öğünleri tüketirken bir yandan C vitamini kaynaklarını almaya özen gösterin. Yemeklerin yanında tüketebileceğiniz en iyi C vitamini kaynağı ise kırmızı biber ve salataya doğradığınız (limonu sıkmayın, doğrayın) limondur.

Eğer C vitamini alımı yapamıyorsanız günlük 75 mg C vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Sarımsak ve zencefil: Sarımsak içerisinde bulunan “allicin” bağışıklık sistemi hücrelerinin fonksiyonunu arttırırken (3), zencefil içerisindeki “gingerol” vücutta çok sık enfeksiyon oluşturan E.Coli gibi bakterileri zayıflatarak bağışıklık sisteminin işini kolaylaştırır (4).

Kullanım ise gayet basit. Elinizle kırdığınız iki diş sarımsağı sabah aç karnına tüketin, gece ise bir tatlı kaşığı kadar kestiğiniz taze zencefil ile demlediğiniz sıcak suyu tüketin.

Kekik ve zerdeçal da aynı zencefil gibi birçok bakteri ve mantar ile savaşarak bağışıklık sisteminin elini güçlendirir. Dolayısıyla kekik yağı kullanımını ve günlük zerdeçal tüketimini ayrıca tavsiye ediyorum (5).

Probiyotik besinler: Bağırsaklarınızı bir eğitim alanı olarak düşünün. Bağışıklık sistemi hücreleriniz eğitime hazır askerlerdir. Bağırsak bakterileriniz ise onları eğitmekle sorumludur.

Burada yapmanız gereken şey ise bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakterileri yeterli sayıda tutmak. Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey ise probiyotik besinler ile onları desteklemek.

Her gün bir öğün diyetinize ekleyeceğiniz kefir, yoğurt, sauerkraut gibi mayalı besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardım eder.

Bu etki o kadar belirgindir ki yapılan araştırmalar probiyotik tüketen kişilerin daha az enfeksiyona yakalandığını ve enfeksiyona yakalansalar bile hastalığı antibiyotik olmadan atlatma şanslarının daha yüksek olduğunu gösteriyor (6, 7).

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız belli vitaminler size ciddi şekilde fayda sağlayacaktır. Burada önemli olan nokta aşırı vitamin alımının bağışıklık sistemini güçlendirmediği gerçeği.

Yani kan vitamin değerlerinize baktırmadan ve hekiminize danışmadan kullanacağınız vitaminler size faydadan çok zarar getirir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren iki ana vitamini aşağıda açıkladım.

 • D vitamini tüm vücut hücreleri gibi bağışıklık sistemi hücrelerinin görevini yerine getirmesinde önemli rol oynar. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları sıklığı ile D vitamini düzeyleri arasında yakın bir ilişki vardır. Uygun D vitamini aralığı ise 40-70 ng/ml olacaktır.
 • B6 vitamini birçok bağışıklık hücresinin metabolizmasında kilit rol oynar. Özellikle dolayısıyla hafif düzeyde eksiklik çeken ve durumun farkında olmayan bireyler için B6 vitamini kullanmak çok güzel değişiklikler oluşturacaktır.

Ayrıca yeri gelmişken konuyla ilgili önemli mineraller hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Omega 3 yağları bağışıklık sistemini yakından ilgilendirir. Özellikle çocuklarda düzenli balık tüketimi yoksa mutlaka omega 3 yağlarının dışarıdan alınmasını öneriyorum.
 • Çinko, magnezyum ve selenyum Türk toplumunda eksikliği sık görülen ve bağışıklık sistemini yakından ilgilendiren mikro besinlerden. Dolayısıyla eğer sürekli hastalık yaşanıyorsa yada bağışıklığınızın zayıfladığını düşünüyorsanız bu mineralleri dışarıdan (çinko 7,5 mg, magnezyum 300 mg ve 100 mcg selenyum) almak fayda sağlayabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren alışkanlıklar

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir şeyler yemek gerekmiyor. Edineceğiniz ve bırakacağınız bazı alışkanlıklar bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Aşağıda en önemli ve eğer uygulamıyorsanız hemen hayata geçirmeniz gereken alışkanlıkları sıraladım.

Erken ve yeterli uyumak: Uyku bedeninizin dinlenme sürecine geçtiği önemli bir dönem. Eğer bedeniniz iyi dinlenemezse yeteri kadar yapıcı davranamaz ve yıkım moduna girer.

Önerim gece 24.00’den önce yatakta olmanız ve günde en az 7-8 saat arası uyumanız olacak.

Stresi engellemek: Artık herkes stres yaratan faktörler ile iç içe. Ama bu durum sandığınızdan daha kötü. Çünkü vücudunuz stres ile karşılaştığında savaş moduna girer ve bağışıklık hücrelerinizi aktive eder.

Buraya kadar her şey harika. Ama stres sürekli hale gelirse aşırı artan bağışıklık uyarısına vücudun cevabı değişir ve bağışıklık sisteminiz zayıflar. Bu sebeple uzun süre strese maruz kalmamalısınız. Önerilerim için stres ile başa çıkma rehberine göz atabilirsiniz.

Soğuk duş: Soğuk duş almak size mantıklı gelmeyebilir ama haberlerde gördüğünüz eksi derecelerde suda yüzen insanların bir bildiği var. Çünkü soğuk duş bağışıklık sistemini gerçekten ateşliyor.

Yapılan araştırmalar soğuk duş yapmanın bağışıklık elemanlarının aktivitesini arttırdığını gösteriyor (8). Hatta yapılan ilginç bir araştırmada kış aylarında yüzen kişilerin kanında daha fazla savunma hücresi olduğu tespit edilmiştir (9).

Tavsiyem haftada iki gün, günde beş dakika soğuk su ile duş almanız. Eğer çok üşüyorsanız önce soğuk su ile duş alıp sonra ılık su ile devam edebilirsiniz.

Aç kalmak: Açlık sırasıda vücudunuz yeniden yapım sürecine girer. Bu durum açlığı çok uzun süre devam ettirmediğiniz sürece devam edecektir.

Özellikle bağışıklık sistemi yüksek kan şekeri, insülin direnci veya tip 2 diyabet gibi durumlar sebebiyle zarar görmüş kişilerin günde 16-18 saat aç kalması bağışıklık sistemini oldukça etkili bir şekilde ateşler.

Bu sistemi nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız ayrıntıları intermittent fasting rehberi ile alabilirsiniz.

Egzersiz yapmak: Kararında egzersiz vücudunuzda küçük bir miktar hasar oluşturur ve bağışıklık sisteminizi harekete geçirir. Ayrıca artan antioksidan kapasitesi bağışıklık sisteminizin daha az zarar görmesini sağlar.

Eğer mümkünse iyi oksijen alan yerlerde yapacağınız yüksek tempolu yürüyüşler size bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

Uygun egzersiz haftada en az üç gün, günde 30-45 dakika hızlı tempolu yürüyüş (hatta mümkünse koşu ve ağırlık egzersizi) olmalıdır.

Profesyonel sporcular daha sık hasta olurlar. Bunun sebebi aşırı egzersiz nedeniyle bedenlerinin güçsüz düşmesidir. Buradan çıkarmanız gereken sonuç fazla egzersiz yapmanın sizi hastalıklardan korumayacağı ve size zarar vereceğidir.

Hatta sizi şok eden profesyonel sporculardaki kanser vakalarının çoğunu yine bu tip fiziksel strese bağlamaktayım.

Ayrıca,

 • Sigara alışkanlığını bırakmak,
 • Nefret ve kin duygusunu aklınızdan silmek,

bağışıklık sistemini rahatlatmak için oldukça önemli.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenleri toparlayıp son kez tekrarlıyorum.

 • Demir eksikliğine dikkat edin. Demir açısından zengin besinler tüketin.
 • C vitamini açısından zengin besinleri tüketin. Eğer tüketemiyorsanız C vitamini takviyesi alın.
 • Zencefil, zerdeçal, sarımsak tüketin. Günlük tüketilen bu besinler bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Probiyotik besinler tüketin.
 • Aç kalın.
 • Kahveyi azaltın.
 • Toksinlerden uzak kalın. Doğal beslenmeye çalışın.
 • D ve B6 vitamini eksikliğine dikkat edin.
 • Omega 3, çinko, selenyum ve magnezyum alımı yapın.
 • Uyku düzeninize dikkat edin.
 • Stresi engelleyin. Azaltmaya çalışın.
 • Soğuk duş alın.
 • Egzersiz yapın.

Yukarıdaki önerilerim haricinde eklenecek tabi ki birçok şey var. Ama buradan sonraki önerilerim kişinin durumu, hastalıkları ve ihtiyaçları ile değişir.

Peki sizin bağışıklık güçlendirme formülünüz ne? Benimle paylaşmayı unutmayın.

Источник: https://www.fitekran.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclendirilir/

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Düşük bağışıklık işlevinin en yaygın nedeni besin yetersizlikleridir.Günlük beslenmede çok fazla şekere yer verilmesi, obezite, alkol tüketimi çeşitli nedenlerle bağışıklık sisteminin işlevini azaltır.

Yeterli protein alımı en iyi düzeyde bağışıklık işlevi için şarttır. Fakat fazlası yine bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Vücuda alınan besinler enerji için oksijenle yandığında serbest radikaller yani oksijen içeren son ürünler oluşur.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmalı?

Serbest radikaller hücre ve dokularda çoğaldığında DNA yapısında hasara neden olur. Ayrıca sigara, hava kirliliği, radyasyon vb.  nedeniyle de serbest radikaller artar. Artış durumunda kanser, kalp-damar hastalıkları, artritler vb.

sağlık sorunları oluşur. Besinlerle birlikte aldığımız antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı savaşırlar.

Serbest radikallerin yarattığı olumsuz etkinin önlenmesi ve etkisinin en aza indirilmesi için yeterli miktarda antioksidan tüketilmelidir.

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Hangi vitaminler bağışıklık sistemini destekliyor?

Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde kullanılan en önemli maddeler  A , E, C, B  vitaminleri, karotenler, demir, çinko ve selenyumdur.

 • A vitamini: Antitümör aktivitesi, savaşçı hücreler (akyuvar) güçlendirilmesi, antikor tepkisinin artırılması dahil pek çok bağışıklık sürecini destekler ve uyarır. Eksikliği olan kişiler özellikle viral enfeksiyonlara daha kolay yakalanır. Süt, balık yağı, yumurta önemli kaynaklarıdır.
 • Betakaroten: Serbest radikallerin tutulmasını sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı, turuncu, koyu sarı renkli sebzeler önemli kaynaklarıdır.
 • C vitamini: Antiviral ve antibakteriyal etkisinin yanı sıra bağışıklığı arttırır ve güçlendirir. Turunçgiller, yeşil biber, maydanoz, kiraz, kavun önemli kaynaklarıdır.

Nar suyu ve narın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

 • E vitamini: Serbest radikallerin tutulmasına yardımcı olur. Soya, susam, ceviz, badem, fıstık vb yağlı tohumlar önemli kaynaklarıdır.
 • B6 vitamini: Yetersizliği bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olur.
 • Folik asit –B12 vitamini: Eksikliği savaşçı hücre sayısının ve enfeksiyona nede olan organizmalarla savaşma yeteneğinin azalmasına neden olur. Folik asit  özellikle ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller önemli kaynaklarıdır. B12 kırmızı et ,balık, yumurta, tavuk ,süt ve süt ürünleri önemli kaynaklarıdır.
 • Demir eksikliği: Lenf bezlerinin yapısının bozulması , savaşçı hücrelerin işlevinin azalması gibi bağışıklık sisteminde önemli bozukluklara neden olur. Özellikle kırmızı et, yumurta  da hayvansal demir, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzelerde bitkisel kaynaklı demir bulunur. Hayvansal kaynaklı demirin vücuttaki kullanım oranı bitkisel kaynaklı demire göre daha yüksektir.
 • Çinko: Birçok virüs cinsinin çoğalmasını engeller. Pek  çok bağışıklık sistemi reaksiyonunda hayati rolü vardır. Yumurta, et ve sütte yoğun bulunur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları

 • Selenyum: Bağışıklık sisteminin tüm parçaları üzerinde etkisi vardır. Aşırı vitamin tüketiminin zararlı etkileri olabilir. Yağda eriyen vitaminler (A,D,E,K) vücutta depolandığı için uzun süre yüksek doz alımları durumunda toksik etki görülebilir. Aşırı C vitamini bazı organlarda sorunlara, B6 vitamini sinir sistemi hasarına neden olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler tüketilmeli?

İçerdikleri antioksidan maddeler nedeniyle sebze ve meyve tüketimi kansere karşı korunmada oldukça etkin bulunmuştur.

 • Domates içeriğindeki likopen nedeniyle; prostat, meme, sindirim sistemi, mesane, deri ve serviks kanseri riskini azaltmaktadır.
 • Turunçgil meyvesinin içeriğindeki karoten kanser önlemedeki önemi büyüktür.
 • Brokoli, karnabahar ve lahana gibi bitkisel besinlerin içerdikleri glukozinolatlar nedeniyle kanser riskini azalttığı bilinmektedir.
 • Keten tohumu içeriğindeki lignan dolayısıyla meme ve akciğer tümörüne karşı korumaktadır.
 • Sarımsak ve soğanda bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallerin atılımını arttırır, tümör hücre çoğalmasını engeller, kolesterol düzeyini azaltır. Yapılan bir çalışma mide kanseri gelişme riski ve soğan sarmısak tüketimi arasında ters bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Kefir nedir, faydaları nelerdir? Su kefiri nasıl yapılır?

 • Meyve ve sebzeler, çay, kakao içeriğindeki  flavonoidler kanser gelişimini, ishali, ülser gelişimini engeller ve enfeksiyonlara karşı korur. Yapılan bir araştırmaya göre elma ekstreleri tümör hücre çoğalmasını engeller.
 • Soya içeriğindeki fitoöstrojenler özellikle hormon bağımlı olan kanserlerin kontrol ve önlenmesinde rol oynar. Ayrıca kalp hastalıklarının ve kemik erimesinin önlenmesinde de etkisi vardır.
 • Omega 3 yağ asitleri en önemli kaynağı balıktır; meme ve akciğer kanserini azalttığını gösteren veriler vardır.
 • Probiyotikler ise hastalık yapan mikroorganizmaların çoğalmasını engeller, bağırsağın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Yoğurt ve kefirde yoğun olarak bulunur. Bu probiyotik bakteriler besin olarak prebiyotikleri  (pırasa, enginar, patlıcan, soğan ve sarımsakta bulunan karbonhidratları) kullanır. Bu açıdan beraber tüketildiklerinde daha iyi fayda gösterirler.
 • Zencefil; enfeksiyon azaltıcı etkisi vardır, kolon kanserine karşı önleyici etkisi olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

 • Zerdeçal, üzüm çekirdeği, vişne, goji kanserin engellenmesinde rol oynar.
 • Yeşil çay, siyah çaya göre 3-5 kat daha kuvvetli antioksidan etkisi bulunur. Çeşitli tip kanser gelişimini önlediğine dair çalışmalar vardır.
 • Nar, kanser üzerinde etkili olabileceği ileri sürülen kısmı çekirdeğidir. Dolayısıyla narı çekirdeğiyle çiğneyerek tüketmek daha etkili olabilir.
 • Mürver, yapılan ön klinik çalışmalarda siyah meyvelerinin grip virüsü üzerinde etkili olduğu ortaya koyulmaktadır.
 • Kuşburnu, antioksidan ve antienflamatuar özeliktedir. Osteoartrit, soğuk algınlığı tedavisinde etkinliği çalışmalarla kanıtlanmıştır.
 • Ihlamur soğuk algınlığı şikayetlerini hafifletici ve ağrı gidericidir.
 • Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirir, doğrudan antiviral aktivite gerçekleştirir ve bakterilerin yayılmasını önler, soğuk algınlığını engeller.

Bitkilerdeki tüm antioksidan bileşenlerin serbest radikaller üzerindeki etkileri aynı değildir. Bu bakımdan antioksidan kullanımında çeşitlilik önemlidir. Mümkün olduğunca farklı kaynaklardan bu tip bileşenleri tüketmek gerekir.

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Sarımsağın faydaları

Sebze ve meyvelerde vitamin kaybını önlemek için ne yapmalı?

 • Yenilebilen kabukların soyulmaması, soyulması gerekiyorsa ince soyulması gerekir. Birçok vitamin ve mineral sebze ve meyvelerin dış yapraklarında bulunur. İç kısımlarında yoğunluk azalır.
 • Sebze ve meyvelerin az suda pişirilmesi, yıkarken suda bekletilmemesi  gerekir.
 • Sebzeleri pişirmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde kesilmesi gerekir
 • Pişirilirken tencerenin kapağının kapalı tutulması gerekir. Eğer çiğ tüketilebilecekse pişirmeden tüketilmesi önerilir
 • Sebzelerin pişme suyunun çorbalara ve yemeklere eklenmesi önerilir
 • Ayrıca sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi sağlık açısından önemlidir.

Probiyotik nedir? Hangi besinlerde bulunur? Probiyotiklerin faydaları

Güçlü bir bağışıklık sistemi için neler yapılmalı?

 • Çeşitli sebze ve meyvelerden günde en az 5 porsiyon tüketilmelidir.
 • Domates yaz  aylarında her gün mutlaka tüketilmelidir. Hatta yaz domatesleri konserve yapılarak kış aylarında da yemekler, soslar vb. tüketilebilir .
 • Brokoli, karnabahar vb sebzeler yemek olarak tüketilebildiği gibi et yemeklerinin yanına da garnitür olarak kullanılırsa tüketimleri artırılmış olur. Hatta sarımsakla birlikte tüketilerek  iki sebzenin antioksidan etkisinden de faydalanılabilir.
 • Nar tüketimi salatalar ve sütlü tatlıların üzerinde kullanılmasıyla arttırılabilir
 • Turunçgillerin suyundan  ziyade kendisinin tüketimi arttırılmalıdır.
 • Kış aylarında  çeşitli antioksidanların bir arada alınabilmesi için meyve salataları tüketilebilir.
 • Yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb.) E vitamini alımı açısından günde  1-2 porsiyon tüketilmelidir
 • Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut ,mercimek vb.) haftada 2-3 kez tüketilmelidir. Özellikle kış aylarında çorba olarak tüketilebilir. Salatalarda kullanılmasıyla farklı lezzetler elde edilebilir ve böylece tüketimleri arttırılabilir.

Çörek otu nedir? Faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Günlük veya uzun ömürlü sütlerin  probiyotikli yoğurtlarla mayalanmasıyla ev ortamında sağlıklı yoğurtlar elde edilebilir. Her gün 1 su bardağı kefir tüketilmelidir.
 • Haftada 2 kez balık tüketilmelidir.
 • Günde en az 5-6 porsiyon tam taneli tahıllar (tam buğday , esmer pirinç vb.) tüketilmelidir. Bu nedenle beyaz ekmekten ziyade tahıllı ekmekler tüketilmelidir.
 • Vücutta gerçekleşen çoğu reaksiyon için su gereklidir. Bu nedenle günlük 2-2.5 lt su tüketilmelidir.
 • Ekinezya, zencefil, ıhlamur, kuşburnu, zerdeçal çayları çok fazla birbiriyle karıştırılmadan günlük olarak tüketilebilir.

Vitamin takviyeleri ne zaman kullanılmalı? Fayda ve zararları nedir?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bagisiklik-sistemi-beslenme/

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir | Saraçoğlu Bitkisel Kürü

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Sık sık hasta mı oluyorsunuz? Vücut direnciniz düştü mü? Doğal ve bitkisel yöntemlerle çare mi arıyorsunuz? Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı? İmmün sistemi güçlendirici harika önerileri bir araya getirdik.

Bağışıklığı güçlendirmenin yolları İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki, Feridun Kunak, Canan Karatay ve bakın başka hangi isimlerden gelecek?

Bağışıklığı güçlendirmenin temel kuralları yazımız içerisinde yer alıyor.

Bağışıklık sistemi nedir?

Vücudu hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan savunma mekanizmasına bağışıklık, yani immün sistemi denir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir diyenler için harika bir çay tarifi verdi.

Bağışıklık sistemi çayı için hangi malzemeler gerekir, bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler:

♦  50 gram kekik

♦  50 gram karanfil

♦  50 gram zencefil

♦  50 gram tarçın

♦  50 gram papatya

♦  50 gram ıhlamur

♦  50 gram havlıcan

Bütün malzemeleri cam bir kavanozda iyice karıştırın.

2 barsak suyu kaynatın.

Tepeleme bir tatlı kaşığı bitki karışımından  ilave edin.

Ağzı kapalı olarak 7-8 dakika kaynatın.

Günde 1-2 bardak tüketin.

En az 20 kez içmeniz gerekiyor.

Bu çay karışımı antioksidan açısından çok zengindir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zihin açıcı özelliği vardır.

Gribe ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Vücuttaki tüm bakterileri öldürür.

Bağışıklık sistemini güçlendiren şifalı bitkiler İbrahim Saraçoğlu önerilerinden sonra, 5 altın öneriye geçiyoruz.

Doğal beslenin; alerjiye karşı direnciniz artacaktır.

Stres, bağışıklık sistemini çok zayıflatır. Sadece sağlıklı beslenmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yetmez.

İçerisinde tatlandırıcı bulunan yiyeceklerden kaçının.

Adaçayı ile gargara yapın.

Keçiboynuzu pekmezi ya da suyu, çok iyi bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici besinler bununla da kalmıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler nelerdir-İbrahim Saraçoğlu mucize önerisi

Hepinizin evinizde yaptığınız gibi bir patates yemeği hazırlayın. İçerisine bir parça taze zencefili küçük küçük doğrayarak ekleyin ve bu şekilde pişirin.

Bağışıklığı güçlendirmek için zencefilli patates yemeğini haftada 2-3 kez tüketin.

İbrahim Saraçoğlu’nun beslenmede altın kurallarını okudunuz mu?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir Canan Karatay farkıyla

“Yiyecekler ilacınız olsun, ilaçlar yiyeceğiniz olsun.”

Bağışıklığı güçlendiren besinler-gıdalar  tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı ve zeytindir.

Günde 30-40 tane zeytin yiyebilirsiniz.

D vitamini, B12 vitamininiz yüksek olsun.

Canan Karatay deyince, dizin de aklınıza hemen D vitamini geliyor mu? D vitamini kullanımı yazımızı mutlaka okuyun.

E ve K vitamini de vücut için çok önemlidir.

Vücudunuza sağlıklı protein alın. Bunu doğal köy yumurtasıyla yapın.

Şeker, bağışıklık sistemini çökertir; şekerden uzak durun.

Şekerli su ve gazlı sulardan kaçının.

Paça çorbası için.

Ev yapımı doğal yoğurt tüketin ve ekmek yemeyin.

Bağırsakları güçlendirmek için evinizde lahana turşusu yapın ve tüketin.

Salam, sosis gibi işlenmiş ürünleri yemeyin.

Canan Karatay’dan 9 beslenme tüyosu yayımlamıştık, göz atabilirsiniz.

Ahmet Maranki bağışıklık sistemi güçlendirici önerileri

Bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için vücuttan toksinleri atmak gerekir.

Besinlerin suni olması, mevsiminde tüketilmeyen gıdalar ve petrokimya ürünler bağışıklık sistemini zayıflatır.

Televizyon, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektromanyetik dalgalar bağışıklık sistemini çökertir.

Alkali su tüketmelisiniz.

Bol bol soğan ve sarımsak yiyin.

Bağışıklık sistemi güçlendirici besinler arasında bal da vardır. Bal kürü uygulayın. Sabah, öğlen ve akşam sadece birer tatlı kaşığı doğal bal tüketin. Bunun haricinde istediğiniz kadar su içebilirsiniz. Bu küre 3 gün devam edin.

Bal kürü kanı temizler ve vücut direncini arttırır.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir Ahmet Maranki tavsiyelerinden sonra, yepyeni önerilerle devam ediyoruz.

Feridun Kunak bağışıklık sistemini güçlendiren karışım

♦  1 fincan toz zencefil

♦  1 fincan toz zerdeçal

♦  1 fincan dövülmüş çörekotu

Bütün malzemeleri karıştırıp cam bir kavanoza koyun ve ağzını kapatın.

Buzdolabında saklayın.

Bu karışımdan her gün bir tatlı kaşığı bal-pekmez ya da yoğurtla karıştırarak tüketin.

Şeker hastasıysanız bal-pekmez kullanmayın.

Bu bitkilere karşı alerjisi olanlar tüketmesin. Karışımı mümkün olduğunca az miktarlarda ve taze hazırlayın. Uçucu yağlar sebebiyle baharatlar özelliğini yitirmesin.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal çözümler Feridun Kunak’tan

♦  Adaçayı

♦  Zencefil

♦  Bal

Poşet adaçayını bir bardak sıcak suya koyun ve 5 dakika bekletin.

Adaçayını çıkarın, 1 çay kaşığı zencefil ve bir tatlı kaşığı bal eklenerek yudum yudum için.

Zencefilin faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında zencefili bilmeyeniniz var mıdır?

Soğuk algınlıklarına birebirdir.

Balla karıştırılarak tüketildiğinde öksürüğü keser.

Kanı temizleyici etkisi vardır.

Mide bulantılarını yok eder.

Düzenli kullanıldığında, hafızayı güçlendirir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi Osman Müftüoğlu önerileri

Stres, bağışıklık sistemini çökertir.

Beslenme çok önemlidir; protein olmazsa olmazlardandır.

Yeterli derecede uykunuzu alın.

Beyin için B12 vitamininin çok önem arz eder. Mutlaka b12 vitamininizi ölçtürün.

B 12 vitamini tableti kullanan bir çiftin paylaşımını okumuş muydunuz? Bakın sağlıklarında ne gibi değişiklikler olmuş?

Karamürver ekstresi bağışıklığı güçlendirir.

Probiyatik alımına özen gösterin.

B ve C vitaminleri yeterli seviyede olmalıdır.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar ne yapmalı? Demir selenyun ve çinko kontrollerini ihmal etmeyin.

Osman Müftüoğlu bağışıklık sistemi için önerilerle devam ediyoruz.

Bağışıklık güçlendirici besinler-gıdalar-yiyecekler Osman Müftüoğlu’ndan

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, ne yemeli diyorsanız 8 süper gıdayı not edin.

Yoğurt: Kalsiyum deposu yoğurt, ilk sırada bulunuyor.

Kefir: En etkili bağışıklık sistemi güçlendiren gıdalardan biri de kefirdir.

Balık: D vitamini ve kalsiyum yönünden zengindir. Omega 3 barındırır. Haftada 2-3 kez tüketin.

Omega 3 nasıl kullanılır, biliyor musunuz?  Daha önce paylaşmıştık. Omega 3 kullanımı yazımızı okuyun.

Eğer en kaliteli omega 3 markalarını merak ediyorsanız tıklayın.

Sebzeler: Sarımsak ve soğan bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar arasındadır. Lahana, turp, karnabahar ve kırmızı pancarı beslenme programınıza dâhil edin.

Meyveler:  C vitamini zengini portakal, greyfurt, mandalina, limon bağışıklık sisteminin zayıflaması halinde bolca tüketilmelidir. Nar ve karpuz da bağışıklık sistemi kuvvetlendirme için çok etkilidir.

Bulgur: B vitaminleri ve mineraller bakımından zengindir.

Çay: Siyah çay dışında yeşil çay, zencefil, ıhlamur, tarçın, kuşburnu ve ekinezya da bağışıklık güçlendirici bitki ve baharatlardandır.

İstiridye: Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, güçlendirilir diyenler istiridyeyi de unutmasınlar.

Mehmet Öz Bağışıklık sistemi güçlendirmek ne yapmalı?

Taze nane yapraklarını buz kalıplarına koyun ve üzerine de limon suyu dökerek derin dondurucuda dondurun. Gün içerisinde tükettiğiniz suya 2’şer buz kalıbı koyarak tüketin. Şişkinliği azaltır. Nane tatlandırıcı yerine geçer.

Meyveleri ve sebzeleri karıştırarak katı meyve sıkacağından geçirin ve suyunu tüketin. İçerisine birazcık zencefil ve bir elmayı mutlaka ekleyin. Sabahları aç karnına için.

Haftada bir gün canınızın istediğini yiyin.

Beyaz ekmek şeker gibidir, tüketmekten ben de kaçınıyorum.

Organik yumurta ve küçük bir parça gerçek çikolata tüketebilirsiniz.

Su içemiyorsanız meyve ve sebzelerden su ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve ceviz yağı gibi sağlıklı bitkisel yağlardan tüketin.

Sabahları yeterli miktarda protein almaya özen gösterin.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeşil çaya yer verin.

Bağışıklığı güçlendiren 10 kural yazımızı mutlaka okuyun.

Bağışıklık sistemi Erkan Topuz önerileri

Anne sütünün bağışıklık sistemi açısından önemi büyüktür. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanseri tedavi etmek için eşek sütü önerilse de bu doğru bir bilgi değildir. Anne sütünün yerini hiçbir şey tutamaz.

Parlatılmış gıdalar parafinlidir, bu gıdalardan uzak durun.

En iyi bağışıklık sistemi güçlendirici meyvelerden biri avokadodur.

Bağışıklık sistemi zerdeçal tüketimiyle daha da güçlenir.

Omega 3 bağışıklık sistemi için gereklidir.  Omega 3 kullanacaksanız çok iyi bir marka seçmelisiniz.

Doğal yollardan da omega 3 alabilirsiniz. Balıklar, yumurta, semizotu gibi besinlerde de omega 3 bulunur.

Bağışıklık sistemi bitkisel tedavi yöntemleri ile desteklenebilir. Nar, doğal elma, kara üzüm kanserde bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok önemlidir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici kür: Mürver çiçeğini soğuk suyla yıkayarak 8-10 dakika demleyin ve çayını için. Günde 2 fincan içebilirsiniz.

♦  Keten tohumu

♦  Çörekotu

♦  Yulaf tohumu

Bu 3 malzemeyi taze çekin ve karıştırın. 1 çorba kaşığı yoğurda 1 çorba kaşığı karıştırın ve 10 gün boyunca yiyin. 10 gün ara verin.

Erkan Topuz’un bağışıklığı güçlendiren kanseri engelleyen önerilerini okumuş muydunuz?

Alerjide bağışıklık sisteminin rolü çok önemlidir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirerek alerjilere karşı da korunabilirsiniz.

Erkan Topuz bağışıklık sistemi için kür ve önerileriyle size veda ediyoruz.

Bağışıklığınız kuvvetli, sağlığınız daim olsun.  

Источник: https://www.fiskosta.com/bagisiklik-sistemi-nasil-guclenir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.