Bahar Alerjileri Dil Altı Tablet Aşıyla Düzeliyor

içerik

Bahar Alerjisi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavi Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahar Alerjileri Dil Altı Tablet Aşıyla Düzeliyor

Bahar aylarında meydana gelen bu alerji çeşidi kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bundan dolayı bir hekime görünmeli ve gereken ilaç desteği alınmalıdır.

Bahar Alerjisi Nedir?

Alerji; vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepkidir. İlkbahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla bahar alerjileri insanlarda sıkça rastlanmaktadır.

Bahar Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Polenler mart ayında öncelikle ağaç polenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Mayıs ve Haziran ayında çimen polenleri devam etmektedir. Temmuzdan ayından sonra ise yabani ot polenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerin vücutları ise bu polenlere karşı alerji geliştirmekte olup bununla birlikte vücutları bazı belirtileri ortaya çıkarmaktadır.

Bahar alerjisi diğer adıyla polen alerjisi genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkmakta olup, alerjinin gelişebilmesi için en az iki bahar mevsimi geçmesi gerekmektedir.

2 yaş altındaki çocuklarda bahar alerjisinin görülmesi düşüktür. Çocuklarda “çocuk alerji uzmanları” tarafından bazı testler yaptırılarak teşhis konulmaktadır. En önemlisi ciltten yapılan alerji testidir.

Uzmanlar çocuklardaki belirtileri ve test sonucunu değerlendirerek teşhis koymaktadır.

Alerjisi olan çocukların genellikle burunları tıkalı olup, uykusuz kalmalarına sebep olduğu için gün boyu kendilerini yorgun hisseder. Bu da okul başarısını etkilemektedir. Yetişkinlerde de şikâyetleri olanlar ve polen alerjisinden şüphelenilenler de klinik, muayene ve alerji deri testleri ile tanı konulmaktadır.

Polen alerjisi belirtileri: burun akması, kaşınması, tıkanması, hapşırma, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler gözlenir. Bazı hastalarda astım görülür. Polen alerjisi olan kişi kendisini yorgun ve halsiz hisseder, konsantre bozukluğu yaşayabilir.

Bahar Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde bahar alerjisinin oluşan belirti ve bulgularını kontrol altına almak için etkili ilaçlar kullanılmaktadır. Bir diğer tedavi yöntemi ise aşı tedavisidir (bağışıklık olarak da bilinen immunoterapi tedavisi). Bu yöntem günümüzde tek kürdür.

Yani hastanın duyarlı olduğu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek ya da dil altına damla şeklinde verilerek bu tedavi uygulanmaktadır.Böylece vücudun o alerjene karşı duyarsızlaştırılması sağlanıp, alerjik olduğu maddelerle karşılaştığında tepkime oluşturması önlenir.

Başka bir yöntem ise; sadece mevsim öncesi uygulanan ve her yıl tekrarlanan (yedi hafta gibi kısa süreli uygulanan) aşı tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hasta o bahar mevsimini rahat geçirmektedir.

Ancak bu aşı her yıl mevsim başlamadan önce tekrarlanmalıdır. Tüm bunlara rağmen bahar alerjisinin tedavisi % 100 mümkün değildir.

Ancak yukarıdaki yöntemlerle alerjik hastalıklar kontrol altına alınmaktadır.

Korunmak İçin Neler Yapmalı

  Eğer bahar alerjisine sahipseniz, alacağız basit önlemler ile alerjinin sebep olduğu rahatsızlıkları, hafif şekliyle atlatmanız mümkündür.

 • Bahar aylarında alerjenlerden uzak durmak için kapı ve pencereleri çok fazla açmamak ve ortamdaki havayı temizlemek için bir hava temizleyici kullanmak.
 • Polenlerin çok yüksek olduğu vakitlerde, açık ortamlarda bulunmamak. Polen zamanı açık havada spor yapmamak.
 • Mobilyaların tozlarını alırken nemli ve temiz bir bez kullanarak; yüzeylerde alerjenlerin yayılma ihtimali düşürmek.
 • Hapsolan polenleri, küfleri ve tozları toplaması sebebiyle haftada iki kez yaşam alanlarınızı elektrik süpürgesi ile temizlemek (elektrik süpürgesi olarak hepa filtre ile donatılmış süpürge seçmek önemlidir.)Temizlik esnasında maske kullanmak.
 • Dışarı çıkmadan önce saçları kurutmak. Çünkü ıslak saçlar polenleri toplayan bir etkiye sahiptir.
 • Çocukların sokaktan geldiği zaman giysilerini değiştirmek ya da bunu sağlamak. Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında çıkarmamak.
 • Tatil için deniz kenarını veya yüksek dağları seçmek. Arabada giderken hava değişimi için klimadan yararlanmak.
 • Dışarıda gözlük ve şapka kullanmak ve gözlükleri her gün dezenfekte etmek. Saçlar tozu tuttuğu için, her akşam saçları yıkayıp duş almak.

Tedavi De Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bahar alerjisi olanlar yukarıdaki önlemlerin büyük çoğunluğuna uymalıdır. Şikâyetleri geçmediği takdirde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Doktor kontrolünde anti alerjik ilaçlarla hastalık kontrol altında tutulmalıdır. Eczanelerden rastgele alerji ilacı alınmamalıdır. Rasgele alınan ilaçlar kişinin sağlığını tehye düşürebilir.

Çok az miktarlardan başlanarak aşı yapılabilir. Bu alerjenlere karşı vücudun duyarsız hale gelmesi sağlanır. Bu aşılama yaklaşık 4–5 yıl sürmektedir. Bu süre içinde kişi sabırlı olmakla beraber yine de korunmak için uyulması gereken maddelere dikkat ederek yaşamını sürdürmeye çalışılmalıdır.

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/bahar-alerjisi

Alerji Çeşitleri ve Belirtileri. Alerji Testi Nasıl Olur?

Bahar Alerjileri Dil Altı Tablet Aşıyla Düzeliyor

Alerji Nedir? Alerji, solunan havadaki polenlerin, tozların, tüylerin ve çeşitli maddelerin vücuda girmesi ya da temas etmesi sonucunda vücuda zarar verecek şekilde reaksiyonların oluşmasıdır. Bu reaksiyon bağışıklık sisteminin bir tür yanılgısıdır.

Alerji Belirtileri

• Kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, geniz akıntısı, boğazda gıcık, öksürük ve burun tıkanıklığı alerjinin belirtileri arasındadır.

• Alerji alt ve üst solunum yolları da etkiler. Alt solunum yolunda astım, üst solunum yolunda ise alerjik rinite neden olabilir.

Polen, ev tozları ve bazı mantar türleri gibi alerjenler alt solunum yolunda astım, öksürük ve nefes darlığına, üst solunum yolunda ise  burun akıntısı, hapşırık gibi belirtilere neden olur.

Çocuklarda besin alerjilerine daha fazla rastlanır. Kontakt dermatit bebeklerde en çok görülen alerjidir.

• Alerjik kişilerde alerjik olmayanlara göre daha fazla sinüzit, burunda et büyümesi, astım ve cilt reaksiyonları görülmektedir.

• Polen, ev tozu, hayvan döküntüleri, böcekler, çimen ve çeşitli besinler alerjik iltihabı tetikleyen unsurlardır.

Alerji Nedenleri

Alerjik hastalıklar, genetik ve çevresel faktörlerin ortaklaşa etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Alerji, özellikle anne tarafında olması halinde çocukta görülme olasılığı daha yüksektir. Hem anne hem babada olursa risk daha da artar.

Doğuştan genetik olarak alerjiye yatkın olma durumu atopi olarak adlandırılır. Atopinin ortaya çıkışında 11. kromozomun kısa kolundaki bir gen sorumlu tutulmaktadır.

Atopik kişi, sahip olduğu kalıtsal özellikler sebebiyle karşılaştığı bazı maddelere karşı immunoglobulin E sınıfı antikorlar üretir. Bu durumda o madde o kişi için artık herhangi bir madde olmaktan çıkar ve bir alerjen haline gelir.

Bir kimsenin alerjik reaksiyon meydana getirebilecek kadar IgE antikoru üretebilmesi için alerjenlere birkaç defa belirli aralıklarla maruz kalması gerekir.

Normalde bağışıklık sistemi vücudu bakteri,virüs, parazit gibi mikroorganizmalara karşı korumakla görevlidir. Bu amaçla antikor denilen bazı özel proteinler ya da özel savunma hücreleri üretir.

Alerjide ise  bağışıklık sistemi aslında kendisine zararı olmayan bazı maddeleri kendine zararlı, hastalık yapıcı mikroplar gibi görerek onu zararsız hale getirmeye ve vücuttan atmaya çalışır.

Bağışıklık sistemiyle, onun zararlı gördüğü ve yok etmeye çalıştığı madde arasındaki mücadele alerji olarak adlandırılan duruma yol açar.

Alerji Çeşitleri

Alerjik rinit, alerjik astım, alerjik dermatit, ürtiker, alerjik konjuktivit,besin alerjisi gibi çeşitleri vardır.

Deri Alerjisi

Deride ortaya çıkan alerjiler 2 türlüdür. Bir metal türüne veya kimyasal bir maddeye temas edildiğinde
oluşan temas alerjisi ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kuruma gibi belirtilere yol açar. Deride oluşan diğer alerji türü ise ilaç kullanımıyla kendini gösterir. Antibiyotik benzeri ilaçlar kullanıldığında deride kurdeşen meydana gelebilir.

Alerjik Rinit

Bahar alerjisi, saman nezlesi veya yaz gribi olarak da bilinen alerjik rinit, kişinin duyarlı olduğu alerjenlerle teması sonrası ortaya çıkan bir hastalıktır. Polenler, küf mantarları, bazı besinler, ev tozu, kedi ve köpek gibi hayvan tüyleri ve ve çeşitli kimyasallar hastalığın oluşumunda rol oynar.

Alerjik bünyeli kişiler hiç tepki gösterilmemesi gereken, zararsız bu maddelere tepki gösterir. Polenler nefes yoluyla ağızdan, burundan girince vücut bunları zararlı madde gibi algılar ve reaksiyon oluşur. Çimen polenleri alerjik rinit hastalığında en çok görülen polenlerdir.

Zeytin ağacı polenleri de yaygın olarak alerjik bulgulara neden olmaktadır. Ayrıca ıhlamur ve servi polenleri de alerjiye sebep olabilir. Burunda kaşıntı, tıkanıklık, akıntı, hapşırma, kuru öksürük ve boğaz kaşıntısı gibi belirtiler gösterir.

Alerjik riniti olan kişilerde sinüzit, kulak hastalıkları ve geniz eti gelişimi daha fazla görülür.

Alerjik Astım

Genetik olarak alerjiye yatkınlığı olan kişilerin, duyarlı oldukları alerjene maruz kalmaları sonucu ortaya çıkan alerjik astım; hava yollarının, mikrobik olmayan iltihabına bağlı gelişen aşırı bronş duyarlılığıdır.

Bu kişilerin, duyarlı oldukları alerjenlerle temas etmeleri sebebiyle kuru öksürük, nefes darlığı, hırıltı, hışıltı ve göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler meydana gelir. Şikâyetler tekrarlayan nöbetler halinde kendini gösterir. Hastanın yakınmaları geceleri ve sabaha karşı artar, alerjenden uzaklaşma veya ilaç kullanımı sonrasında ise azalır bazen de tamamen kaybolur.

Ev tozu, ağaç ve çimen poleni, kedi ve köpek tüyü, hamam böceği ve küf mantarı alerjik astımlı hastalarda en çok görülen alerjendir.

Allerjik Konjonktivit

Allerjik konjonktivit, göz kapaklarının içini ve gözün beyaz kısmını saran ve konjunktiva denilen zarın allerjiye bağlı olarak gelişen iltihabıdır.

Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, yanma ve sulanma gibi belirtilere yol açar.

Mevsimsel allerjik konjunktivit, pereniyal allerjik konjunktivit, vernal keratokonjunktivit, atopik keratokonjunktivit ve dev papiller konjunktivit olmak üzere  5 farklı alt tipi vardır.

Ürtiker

İlaçlar, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, inek sütü, kuru yemişler, çikolata, mantar çilek, domates gibi besinler, hazır gıdalarda bulunan katkı maddeleri, polen, küf, ev tozları, hayvan tüyleri gibi solunum yoluyla alınan maddeler, enfeksiyonlar, böcek ısırmaları ürtikere neden olabilir. Ürtiker, kaşıntı, kabarıklık ve kızarıklık gibi belirtilere sebep olur.

Besin Alerjisi

Besin alerjilerinin sebebi, besinlerdeki kimyasal bileşiklere (proteine) karşı duyarlılıktır. O proteinin yer aldığı besin ilk kez yenildikten sonra bağışıklık sistemi buna bir tür antikor oluşturarak yanıt verir.

Bu besinin tekrar yenilmesi halinde, vücut tarafından istilacı olarak görülen proteinin vücuttan acilen atılması amacıyla IgE antikorlarının ve histamin dahil bazı kimyasalların salınımı tetiklenir.

Döküntü, kaşıntı, bulantı, mide ağrısı, ishal, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi yakınmalara neden olur.

Besin alerjisinde ortaya çıkan belirtilerin türü, histaminin vücutta nereden salgılandığına bağlı olarak değişir. Süt, yumurta, mısır, soya, ceviz, yer fıstığı ve kabuklu deniz hayvanları, çikolata, çilek ve buğday alerjileri en çok görülen besin alerjileridir.

Fıstık, yumurta ve kabuklu deniz hayvanlarının yol açabileceği alerji, diğer besinlere göre daha riskli olabilir. Bu besinlere alerjisi olan kişilerde, terleme, düzensiz kalp atışları, düşük tansiyon ve şok durumu görülebilir.

Bebeklerde inek sütüne karşı oluşan alerji bebeğe inek sütü ya da inek sütü bazlı bebek mamalarının verilmesi nedeniyle meydana gelir ve bebekte bulantı, kusma, ishal ve iştahsızlığa sebep olur.

Çocuklarda alerjik hastalıkların saptanmasında en önemli bulgu İmmün Globülün E proteini yüksekliğidir. Yeni doğmuş bir bebekte 2. haftadan sonra görülen ishal besin alerjisinin ilk belirtisi olabilir.

Atopik Dermatit

Çocuk egzaması olarak da bilinen genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu atopik dermatit tedavi edilmediğinde, ilerleyen dönemde astım ve alerjik rinite yol açabiliyor.

Hastaların %50’den fazlasında astım, yaklaşık %75’inde ise alerjik rinit gelişebilmektedir. Hastalığın bulguları genellikle 6 ay ila 2 yaş arasında çıkar.

Özellikle yüzde başlayıp, eklem yerlerinde, kulak arkasında ve gövdede de beliren kaşıntılı, kuru, kırmızı lezyonlar şeklinde kendini gösterir.

Arı Sokması

Yaban arıları ya da bal arılarının sokması nedeniyle o bölgede ağrı, kızarıklık ve şişme gibi kendiliğinden gerileyen lokal bir reaksiyon ortaya çıkabileceği gibi, anaflaksi denilen ve ölümcül olabilen bir reaksiyon da oluşabilir.

Anafilaksi

Vücutta alerjik maddelere karşı oluşabilen en ciddi reaksiyon biçimi olan anafilaksi; nefes almada zorluk ve bilinç kaybıyla birlikte ölümcül sonuç doğurabilir.

Besinler, ilaçlar, aspirin ve NSAI, arı venomları, lateks, alerjen aşıları, hormonlar, hayvan ya da insan proteinleri, renklendiriciler, enzimler, polisakkaridler alerjik reaksiyona neden olabilir. Belirtiler, saniyeler ve dakikalar içinde kendini gösterebileceği gibi, bazen de bulguların ortaya çıkması 2 saati bulabilir.

Anafilaktik reaksiyon, kandan ve dokulardan histamin gibi kimyasal maddelerin ani salgılanmasıyla oluşur. Bu salgılanma alerjene karşı antikorların reaksiyonuyla tetiklenir. Anafilaktik şoklarda, bronşlar kabarır, kan basıncı düşer, boğulma ve çökmeye yol açar. Tedavide, anafilaksinin durumuna göre hastaya adrenalin ile birlikte sıvı ve oksijen de verilir.

Taburcu olduktan sonra 72 saat süreyle antihistaminik ve kortizonlu ilaçlar kullanılır. Anafilaksi öyküsü olan hastaların bir kısmında tekrarlama durumu olduğu için adrenalin otoenjektör kullanımı önerilebilir ve eğitimi verilebilir.

Süt, yumurta, fıstık, ceviz, fındık, deniz kabukluları, balık gibi besinler ağır anafilaksiye yol açabilir. Yaban arıları, bal arısı, ateş karıncaları gibi zehir bırakan böcekler birçok insanda rahatsızlık hissine sebep olurken, duyarlı kişilerde ölüme kadar ilerleyebilen reaksiyonlara neden olabilir.

Ameliyat sonrası kullanılan sıvılar, aşılar, kan ve kan ürünleri, epilepsi ilaçlarıyla diğer ilaçlar anafilaksi ya da anafilaksi benzeri reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Lateks de alerjen etki gösterir. En şiddetli reaksiyonlar cerrahi sırasında iç organlara ya da mukozalara lateksin temasıyla oluşur.

Antibiyotikler ve ağrı kesiciler en çok ilaç alerjisine yol açan ilaçlardır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerjiden şüphesi olduğunda  kanda eozinofil düzeyi ve total Ig E incelemesi yapılır. Allerjenler, deri testleri ve kan alınarak yapılan testlerle saptanabilir. Deri testleriyle 20 dakikada, kan testleriyle 24-48 saatte sonuç alınabilir.

Prick Testi; Prick testiyle 20-30 çeşit alerjene bakılır. Allerjik rinokonjonktivit, bronşiyal astım, atopik dermatit, kontakt ürtiker, besin ve ilaç allerjilerinin tespitinde kullanılan ve kısa sürede sonuçlanan bir testtir.

  Solunum yolunu etkileyen maddeler solüsyonlar biçiminde hazırlanarak hastanın cildine damlatılır ve deri çizilir. 30 dakika beklendikten sonra kızarıklık veya kabartı meydanagelmişse hastada alerji olduğu tespit edilmiş olur.

Antihistamin ilaçlar, bazı antidepresanlar, gribal enfeksiyonlarda kullanılan ilaçlar ve bazı öksürük şurupları bu testin hatalı sonuç vermesine yolaçabileceği için testen önce hangi ilaçların kullanıldığı doktora söylenmelidir.

Patch Test; Kontakt dermatit olan hastalarda, egzamaya yol açan maddeleri tespit etmek amacıyla uygulanır. Bir bant üzerine çeşitli kimyasal maddeler yerleştirilerek bant hastanın sırtına yapıştırılır. 2 gün sonra bant çıkartılır ve hangi maddenin olduğu yerde ciltte kızarıklık, kabarma ortaya çıkmışsa o maddeye karşı alerji olduğu saptanmış olur.

Kan Testi (IgE antikoru) ; Kandaki IgE antikoru oranını ölçmek amacıyla yapılan bir testtir. Alerjiye neden olan antikor tipi İmmunoglobulin E’dir. IgE antikoru, sağlıklı insanlarda belirli bir miktarda sentezlenirken, alerjik reaksiyon gösteren kişilerde ise, IgE miktarı 10 kat fazla sentezlenir.

Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi, çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisiyle yapılır. Alerjik hastalıklardan korunmanın en iyi yolu alerjenlerden uzak durmaktır.

Ancak bu genellikle mümkün olmaz. Koruyucu tedbirlere rağmen sorun devam ediyorsa kortizon veya antihistaminik ilaçlar verilebilir.

Bu ilaçlar, mast hücrelerinden histamin salgılanmasını geçici olarak baskılayıcı etki gösterirler.

Aşı Tedavisi

Aşı tedavisinde alerjen, hastanın vücuduna düşük oranlarda verilir ve alerjenin dozu giderek artırılarak hastanın alerjene karşı duyarlılığının ortadan kaldırılması sağlanır.

Aşı tedavisi 2  türlüdür. Birinci yöntemde, alerjiye yol açan madde iğneyle deri altına enjekte edilir ve 6 ay ila 12 ay boyunca tedavi sürer. Dozların zamanla artırılmasıyla duyarlılıkta azalma meydana gelir. Diğer yöntemde ise, alerjen dil altından damla şeklinde verilmek suretiyle vücudun alerjene karşı duyarlılığının ortadan kaldırılması amaçlanır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/alerji-cesitleri

Bahar alerjisi hakkında bunları biliyor musunuz?

Bahar Alerjileri Dil Altı Tablet Aşıyla Düzeliyor

Mevsimsel alerjik rinit diğer adıyla bahar nezlesi en sık görülen alerjik hastalıklardan biri. Her yıl aynı zamanlarda kendinizi iyi hissetmiyorsanız siz de bahar alerjisine sahip kişilerden biri olabilirsiniz.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi İç Hastalıkları'ndan Uzm. Dr. Funda Orakdöğen bahar alerjileri hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Bahar ayları olan mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma, sık öksürük, nefes sıkışması gibi alerjik nezle, göz alerjisi ve astım hastalığınınbelirtilerinin görülmesine bahar alerjisi denir.

Bahar ayları aslında polenlere alerjimizin olup olmadığını anlamamıza yarayacak bir test gibidir. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir. Bunlara ek olarak tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir.

Küf mantarların üreme organları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, birçokları için bir sorun oluşturmaz. Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harakete geçer ve burunda, gözlerde veya bronşlarda iltihaplanma tepkisi görülür.

Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan maddeler salgılamaya başlar.

Burunda alerjik rinit (bahar alerjisi/saman nezlesi) bronşlarda alerjik astım, gözlerde ise allerjik konjuktivite neden olur.

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan insan sayısının giderek arttığı görülmektedir. Sonuç olarak astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileri bahar aylarında görülüyorsa bahar alerjiniz var demektir ve bir an önce teşhis konulup tedaviye başlanması gerekmektedir.

Mevsimsel alerjik rinit nedir?

Alerjik rinit, burun içini kaplayan mukozanın alerjik nedenli iltihaplanmasına denir ve özellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Çoğunlukla ömür boyu sürer ancak ileri yaşlarda şiddeti azalabilir.

En sık görülme nedeni rüzgarın havada uçurduğu polenlerdir ancak herhangi bir alerjen tarafından tetiklenebilir. Kendiliğinden geçme olasılığı çok düşüktür. Ama soruna neden olan alerjenlerden uzak durmak önemli faydalar sağlamaktadır.

Hastalığın yaygınlığı oldukça yüksektir ve bilimsel çalışmalara göre toplumun yaklaşık beşte birinin alerjik rinitli olduğu belirtilmektedir.

Mevsimsel alerjik rinit belirtileri nelerdir?

Alerjik riniti olan hastalarda burun tıkanıklığı, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, burun ve gözlerde kaşıntı (aynı zamanda konjuktivit), sinüslerde baskı ve yüzde ağrı, Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması, koku ve tat duyularında azalma, çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi, yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu ,damakta ve gırtlakta kaşıntı, öksürük ve baş ağrısı görülebilir. Alerjiye yol açan polenlerin kaynağı çeşitli otlar ve ağaçlardır. Polenler havadan burun, göz ve boğazımıza yapışarak birikirler. İlkbaharda polenlerin kaynağı genellikle ağaçlar, yaz ve sonbaharda ise genellikle çayır otlarıdır.

Alerjik astım nedir?

Havayı solduğumuzda bu havanın akciğere iletilmesini bronş adı verilen yapılar sağlar. Çeşitli uyaranlar sonucu bu bronşlar aşırı derecede kasılır ve daralır. Hava yollarının daralmasıyla nefes almak güçleşse de nefes vermekte daha çok zorlanılır. Bu şekilde nöbetler halinde ortaya çıkan, geri dönüşümlü bronş kasılmasına astım denir.

Şikayetler kendiliğinden düzelebilir, giderek şiddetlenebilir ya da ilaçlarla ortadan kalkabilir. Bu inflamasyonun oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. En önemli genetik risk faktörü alerjidir (Atopi).

Toplumda özellikle çocukluk çağında sık görülen bir hastalık olan astım, yetişkinlerin yüzde 5’ini, çocukların ise yaklaşık yüzde 10’unu etkiler.

Alerjik astım belirtileri nelerdir ?

Astımda bronşlar daraldığından en önemli bulgu nefes almada güçlük çekmedir. Hasta hem nefes alırken hem de verirken zorlanır. Nefes verirken hava dışarı zorlanarak çıkar ve hırıltılı soluk alıp verme görülür. Hastada hışırtı tarzında ses oluşur. Astımda sık karşılaşılan bir durumdur fakat başka solunum yolu rahatsızlıklarında da bu hırıltı duyulabilir.

Sadece astıma özgü bir belirti değildir. En çok görülen belirtilerden biri de öksürüktür. Özellikle gece ya da sabaha karşı ortaya çıkar. Kuru ve inatçı bir öksürüktür ve uykudan uyandırır. Sebebi balgam ya da bronşun etrafındaki kasların kasılmasıdır. Hasta doktora balgamı çıkardıktan sonra rahatladığını söyler. Astım hastaları sık nefes alıp verir.

Çünkü aldığı nefesin yetmediğini düşünür ve zorlanır. Astım çok ağırlaştığında hastada morarma görülebilir. Ayrıca göğüs bölgesindeki deri özellikle kaburgaların arasındaki içe çöker ve kanurgalar belirginleşir. Mutlaka doktora görünmek gerekir. Bu beliritler sadece astımda görülmediğinden diğer hastalıklardan ayırt etmek gerekir.

Astımın belirtileri özellikle sabaha doğru görülür.

Alerjik konjonktivit nedir?

Alerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Genellikle çocuklukta başlar, İnsanların yaklaşık yüzde 15′inde allerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz allerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır.

Alerjik konjonktivit belirtileri nelerdir?

Gözlerde sulanma, kaşınma olur. Kaşınma sonrası enfeksiyon eklenmesiyle de gözde kızarmalar ve ağrı başlayabilir. Gözünüzde özellikle bahar ayalarında kaşınma, sulanma, konjunktiivit sık oluyorsa bahar alerjiniz var demektir.

Tedavide nelere dikkat edilmelidir?

Polen alerjisi olanlar aşağıda bahsedilen önlemlere tama yakın uymalıdırlar. Şikâyetler geçmezse ilaç tedavisi uygulanır. Doktor gözetiminde antialerjik ilaçlarla hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılmalıdır. Diğer bir şeçenek kortizonlu damla ve spreylerdir.

Astım yakınmasında nefes açıcı kortizon dışı spreyler de kullanılır. Eğer alerjik şikâyetler ilaçlarla geçmiyorsa ve giderek artıyorsa şeçilmiş ve kısıtlı vakalarda spesifik alerji tespit edilenlere aşı tedavisi (immunoterapi) uygulanabilir.

Çok az miktarlardan başlanarak giderek artırılan allerjen aşı ile vücuda verilir. Bu alerjenlere karşı vücudun desensitize (duyarsız) hale gelmesi sağlanır. Aşılama yaklaşık 4–5 yıl sürer. Tüm bunlara rağmen maalesef alerjik hastalıklarda yüzde 100 tedavi mümkün değildir.

Ancak yukarıdaki yöntemlerle alerjik hastalıklar yakın kontrol altına alınmaya çalışılır.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. E. Sevda Özdoğan alerjik rinit belirtileri hakkında bilgiler veriyor.

Polenler alerjik kişilerde ani gelişen tekrarlayıcı hapşırıklar, burun akıntısı veya burun tıkanması, burun ve damakta kaşıntı, gözlerde yanma ve kaşıntı, geniz akıntısı gibi belirtiler gösterir. Ancak bazı kişilerde cilt döküntüleri kaşıntı, bazı kişilerde astım şeklinde de görülebilir.

Bahar nezlesi kimleri tehdit ediyor?

Bahar nezlesi, Atopik dediğimiz çevresel alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişileri etkiler.

Yapılan araştırmalara göre, anne veya babası alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma ihtimali yüzde 30, her iki ebeveyni alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma oranı yüzde 60'tır.

Çocuklarda bahar alerjisi teşhisi koymak için ise biraz beklemek gerekir. 2 yaşından küçük çocuklara bu teşhisi koymak yanıltıcı olabileceğinden çocuğun en az iki bahar mevsimi geçirmesini öneriyoruz.

Bahar aylarında doğan çocuklar risk altında!

Ailede alerjik yapısı olan birinci derece yakınlar dışında (genetik geçişin göstergesidir) polen mevsiminde doğmuş olmak, erkek cinsiyet, yaşamın ilk yıllarında sigara dumanına maruz kalmak gibi etkenler de alerjik nezle gelişiminde risk faktörleridir.

POLEN ALERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN SABAHLARI PENCERENİZİ AÇMAYIN! Pek çok insan sabahları uyanır u… BAHARLA GELEN GÖZ ALERJİSİNE DİKKAT! Baharın gelmesi doğayı canlandır…

Alerjik nezle nasıl olur?

Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Gürkan bahar alerjileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Hangi bitkiler bahar alerjisine neden olur?

Bahar alerjisine aslında ağaç, çimen ya da ot polenleri sebep olabilir. Böceklerle tozlaşma yapan, taşınan polenler ise alerjik etki yapmazlar. Rüzgarla polen yayanlar, çalı ya da ağaçlardır (çam, köknar, ladin, sedir, ardıç, selvi, mazı vb.).

Ancak bunlardan alerjik polen yayanlar güneydeki selviler, Toroslar’daki ardıçlar, Kuzey Anadolu’daki porsuk ağaçları ile park ve bahçelerde yaygın kullanılan mazılardır. Çamların polenlerinin de alerjik etkisi vardır.

Ayrıca; Akdeniz ülkelerinde görülen polen alerjisinin büyük bir kısmından yabani formdaki buğdaygiller sorumludur. Bunun yanında sinirotugiller, fındık, zeytin, dut, çınar, karaağaç, kayın, söğüt, ceviz, huş ağacı, kuzukulağı, akçaağaç, papatya, tilki kuyruğu ve kaz ayağı da alerjik polen yayar.

Ağaç ve çiçek polenleri ilkbaharda, çayır çimen polenleri yaz başında, yabani ot polenleri ise yaz ortası ve sonbaharda bahar alerjisine sebep olurlar.

Polenler ne kadar süre etki eder?

Polen kesesinin patlaması ile dış ortama salınan polenlerin bir kısmı ağaçlara, bir kısmı da insanların burnuna, solunum yollarına gider, reaksiyon olur ve bahar nezlesi gelişir. Polenler, kıtalar arası binlerce kilometre yol alabilirler. Kar altında kalabilir, canlılıklarını koruyabilirler.

Polenler, bitkiler için hatta dünyadaki yaşamın devamı için gereklidir. Ama bazı insanlarda da alerji nedenidir. Alerjik olanlar daha çok rüzgarla taşınan, böceklerin dikkatini çekmeyen, soluk renkli ve koku salmayan bitkilerin polenleridir. Parlak renkli, dikkat çekici çiçekleri olan bitkilerin polenleri böceklerle taşındığından büyük ve yapışkandır.

Rüzgarla taşınmadıklarından bahar alerjisinde pek rol oynamazlar.

Bahar alerjisini, yakın belirtiler gösteren soğuk algınlığından nasıl ayırt edebiliriz?

Bahar alerjilerini yakın belirtileri olan soğuk algınlığından ayırt etmemiz için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bahar alerjisi polenle karşılaşır karşılaşmaz başlar. Şeffaf ve bol sulu burun akıntısı olur.

Bir haftadan uzun sürer, tekrarlar ancak ateş ve kas ağrıları olmaz. Soğuk algınlığında ise etken virüstür. Temastan 1-3 gün sonra belirti verir. Ateş orta derecede seyreder ve kas ağrıları olur.

Bir haftada iyileşme sağlanır.

Bahar alerjilerinin tedavisi nasıl olmaktadır?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla dengeli beslenilmeli, istirahat edilmeli ve bol su içilmelidir. A, B, C ve E vitaminli besinler tüketilmelidir. Alerjenlerden uzak kalınmalı, mutlak surette korunulmalıdır.

Stresten uzak yaşamalı, alkol, sigara tüketilmemelidir. Hastalığın uzmanına görünmeli, öneriler dikkate alınmalı ve ilaçlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Şikayetleri azaltmaya ve korunmaya yönelik ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir.

Gereğinde ise cerrahi tedavi yapılır.

Bahar alerjisi tedavi edilmezse ciddi sorunlara sebep olur mu?

Bahar alerjisinde polenler buruna girer ve göze yapışır. Gözde sulanma, kızarma, kaşınma; burunda kaşınma, burun akıntısı, burunda tıkanma, boğazda yanma, hapşırma gibi belirtiler olur.

Gece uyku düzeni bozulur, gündüz konsantrasyon eksikliği ve baş ağrısı olabilir. Hastalık göz kaşıntısı ve hapşırmaktan ibaret basit bir hastalık değildir. Tedavi edilmezse ve önlem alınmazsa tekrarlar.

Sinüzit, otit ve astıma neden teşkil edebilir.

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT!

Bahar alerjisinden nasıl kurtulurum?

Liv Hospital Ankara Çocuk Alerji ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Ayfer Tuncer, bahar alerjisine karşı alabileceğiniz önlemleri anlattı.

Nedeni polenler olan saman nezlesi en sık rastlanan bahar alerjisidir. Polen alerjisi olan kişilerin hemen hepsinde göz ve burun belirtileri görülür. Gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burunda akıntı, tıkanıklık, kaşıntı, hapşırık ve geniz akıntısı görülebilen belirtilerden bazılarıdır.

Hastaların bir kısmında alt solunum yolları da etkilenerek astım tablosu ortaya çıkar veya var olan astım da bahar aylarında şiddetlenebilir. Bu durumda nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebilir.

Genellikle bu belirtiler nöbetler halinde seyreder; kendiliğinden veya tedavi ile tümüyle kontrol altına alınabilir.

Bahar alerjisine karşı alabileceğiniz önlemlerden bazıları:

 • Sabahın erken saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Dışarı çıkmanız gerekliyse gözlük takabilirsiniz.
 • Sürekli gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkamayı unutmayın çünkü gözlük camınıza yapışan her polen taneciği yakınmalarınızın artmasına neden olabilir.
 • Polenlerin açık havada bulunduğunu hatırlayarak açık havada uzun süre kalmayın, piknik sürenizi kısa tutun.
 • Kapalı ortamlardaki havanın da mümkün olduğunca polenlerden arındırılması gerektiği için evde ve arabada filtreli havalandırma veya hava temizleme cihazı kullanın. Bu cihazların filtrelerini sık sık temizleyin.
 • Akşamları eve gelince kıyafetlerinizi değiştirin veya duş alın.
 • Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın.
 • Evinizi polen mevsiminde sabah erken saatte havalandırmayın.
 • Polenler ile kaplanma riskine karşı giysiler ve çamaşırlarınızı polen mevsiminde açık havada kurutmayın.

Bahar alerjisinden kurtulmanın yolları

+13Bahar alerjisi nedir?
Bahar alerjisi ağaç polenlerinden ötürü olur. Erkek çiçek tozu olan polen; baharda ağaçların çiçek açmasıyla birlikte çevreye yayılırlar. Polenler rüzgârın etkisiyle de kilometrelerce uzaklara taşınırlar. Bahar alerjisi en sık genç erişkinlerde görülür. Bebeklerde ve ileri yaşlarda ise görece azdır.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1048632-bahar-alerjisi-belirtileri-nelerdir

Bahar Alerjisi – Mevsimsel Alerji Nedir? Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Bahar Alerjileri Dil Altı Tablet Aşıyla Düzeliyor

Bahar alerjisi (mevsimsel alerji), ocak-mart (ağaç polenleri), nisan ve mayıs (çayır polenleri) Mayıs- haziran (tahıl polenleri), eylül-ekim (yabani ot polenleri) şeklinde polenler havaya yayılır ve polen alerjisi olan kişilerde veya çocuklarda solunum yollarından girerek alerjik reaksiyonlara neden olur.

Bahar alerjisi neden olur?

Havadaki polenler solunum yoluyla vücuda yerleşir. Bağışıklık sisteminin aslında zararlı olmayan maddeleri düşman gibi görmesi ile alerjik problemler ortaya çıkar. Bahar alerjisi genellikle ailesinde alerjik problemler olan kişilerde daha sık görülür. Alerjik hastalıklar genetik faktörlere bağlı olarak da gelişebilir.

Alerjiye sebep olan bitki polenleri arasında çayır otu, huş ağacı, yulaf, buğday, mısır, çavdar ve bazı ağaçlar, çiçekler gibi bitkiler vardır.

Bahar alerjisi her yaşta görülebileceği gibi çocuklarda çoğunlukla 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni, alerjik sorunlar için bebeğin en az iki bahar geçirmesi gerekliliğidir.

2 yaş altı bebeklerde alerji gelişme riski daha düşüktür.

Bahar alerjisi belirtileri

Polenler solunum yoluyla vücuda girdikten sonra burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoza zarlarının iltihaplanmasına neden olur ve bu durum bazı şikayetlere yol açar.

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Boğazda, kulakta ve burunda şiddetli kaşıntı
 • Gözlerde kaşıntı, yanma, sulanma ve batma hissi gibi belirtiler bahar alerjilerinde görülebilir.

Saman nezlesi olarak da adlandırılan bu durum tedavi edilmez ise ileri ki dönemlerde yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, bronşit ya da astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

Bahar alerjisi tanısı

Alerji düşünülen durumlarda hastalığın belirtileri, klinik bulguların yanı sıra bazı alerji testlerinin yapılması tanıyı kesinleştirir.

Hastanın ne tür alerjene ne kadar süre maruz kaldığı, maddenin alerjik potansiyelinin bilinmesi ve uygun testlerin yapılması oldukça önemlidir. Alerji testleri, hastanın öyküsünün yanı sıra destekleyici tanı yöntemleri olarak kullanılır.

Alerji tanısında en önemli adım gerçek alerji gibi belirti veren durumlardan (intolerans, gıda zehirlenmesi, ilaç yan etkileri ve benzeri durumları) ayırt etmektir, bu nedenle kişisel ve ailesel klinik hikaye, doğru ve güvenli alerji teşhisi için son derece önemlidir.

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi, alerjinin oluştuğu dönemde anti alerjik tedavinin yanı sıra hastanın alacağı önlemler ile alerjenden korunmak mümkün olabilir. Alerjiyi oluşturan alerjenler ile temasın kesilmesi gerekir.

Ayrıca alerjinin tipine göre ilaç tedavisi, aşı tedavisi uygulanabilir. Alerji bazı hastalarda tamamen tedavi edilebildiği gibi tekrarlayabilir.

Bunların dışında alerji tedavisinde  son yıllarda uygulanmaya başlanan soğuk ışık tedavisi uygulanabilir. Yaklaşık üç dakika kadar süren bu işlem ofis ortamında yapılır. Soğuk ışık yöntemi özellikle ilaç kullanması sakıncalı olan hastalarda ve hamilelerde uygun görülür. 8 seans uygulanan tedavi ile hastalar 16 ay süresince hastalığın şikayetlerinden kurtulur.

Bahar alerjisi ve önlemler

Alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli?

 • Mevsimsel alerjilerde de polenlerin yoğun olduğu saatlerde sokağa çıkmamak, kapı ve pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutmak önemlidir.
 • Yıl boyu süren alerjilerde diğer alerjenlerin de dikkat edilmesi önemlidir.
 • Tüylü ve yünlü eşyalardan uzak durulmalıdır.
 • Ev sık sık havalandırılmalıdır. Kaloriferli evlerde nemlendirici kullanmak evin kuruluğunu gidermek için faydalı olabilir.
 • Evde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçınmak gerekir.
 • Sigara içilmemeli ve içenlerden uzak durulmalıdır.
 • Yatmadan önce duş almak ve saçları yıkamak yararlı olabilir.
 • Polen mevsiminde çamaşırları açık havada kurutmak çamaşırlara polen bulaşmasına sebep olabilir, bu nedenle polen mevsiminde çamaşırlar evde kurutulmalıdır.
 • Tüylü, yünlü battaniyeler yerine pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Kilim halı gibi toz barındıran ev eşyalarını evden uzaklaştırmakta fayda vardır.
 • Polen mevsiminde arabada yolculuk sırasında camları açmamak önemlidir.
 • Kuru bezle temizlik yapıldığında polenler solunum yoluna daha kolay girerler, bu nedenle temizliğinizi nemli bezler ile yapmanız faydalı olur.
 • Islak saçlar polenleri daha fazla toplayacağı için saçlar ıslakken dışarıya çıkmamak önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/alerjik-rinit/

Bahar alerjesine ne iyi gelir?

Bahar Alerjileri Dil Altı Tablet Aşıyla Düzeliyor

Saman nezlesi ya da polinosis olarak da adlandırılan alerjik rinit yani bahar alerjisi, kelimenin tam anlamıyla, burunla ilgili anlamına gelen “alerjik burun iltihaplanması” anlamına gelen iltihaplanma durumudur.

Alerjik rinit ya mevsimlik ya da yıl boyu olabilir. Çoğu insanda, alerji tetikleyen bir alerjen (semptomlarını her yıl aynı zamanlarda görülür) bulunmaktadır. İlkbahar saldırıları genellikle ağaç poleninden kaynaklanırken yaz aylarında çimen polenleri, sonbaharda ise ot polenleri hâkim olur. Alerjik riniti olan çoğu kişi birden fazla alerjene duyarlıdır.

Yıllık alerjik rinit, yıl boyunca ortaya çıkar. Bu durum tüm yıl alerjenlere alerjisi olan insanlarda yaygındır. Doğal olarak, ev tozu akarlarına veya kendi evcil hayvanlarına alerjisi olan insanlar mevsim ne olursa olsun acı çekme eğilimi gösterirler. (1)

Bahar alerjisinin nedenleri

Alerji, alerjiyi tetikleyen bir şeydir. Alerjik rinitli bir kişi polen, küf, hayvan tüyleri veya toz gibi alerjenler solunursa, alerji semptomlarına neden olan kimyasal maddeleri vücuttan çıkarır.

Saman nezlesi polen alerjik reaksiyonunu gerektirir.

Saman nezlesi olan bitkiler ağaçlar, otlar ve yabani otlardır. Polenleri rüzgarla taşınır. (Çiçek poleni böcekler tarafından taşınır ve saman nezlesine neden olmaz.) Saman nezlesine neden olan bitki türleri kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Havadaki polen miktarı, saman nezlesi belirtilerinin gelişip gelişmediğini etkileyebilir.

 • Sıcak, kuru, rüzgârlı günlerde havada çok fazla polen olması muhtemeldir.
 • Serin, nemli, yağışlı günlerde çoğu polen zeminle beraber yıkanır.

Bahar alerjisi, saman nezlesi ve alerji genellikle ailelerde görülür. Ebeveynlerin her ikisi de saman nezlesi veya diğer alerjiler varsa, saman nezlesi ve alerji ihtimali de yüksektir. Annenizde alerjisi varsa bu ihtimal daha yüksektir. (2)

Bahar alerjisinin belirtileri

 • Alerjik rinit, genellikle hapşırma, kaşınma ve tıkanmış burun veya burun akması gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olur. Bu semptomlar genellikle alerjene maruz kaldıktan sonra başlar.

 • Bazı insanlar sadece bir kaç ay boyunca alerjik rinit yaşar, çünkü bunlar ağaç veya çimen poleni gibi mevsimsel alerjenlere duyarlıdırlar. Diğer insanlar bütün bir yıl boyunca alerjik rinit yaşarlar.

 • Alerjik rinitli hastaların çoğunda hafif ve kolay bir şekilde tedavi edilebilen semptomlar bulunur. Fakat bazı semptomlar şiddetli ve kalıcı olabilir, bu da uyku sorunlarına neden olabilmekte ve gündelik hayata müdahale edebilmektedir.

 • Alerjik rinit semptomları zamanla düzelir, ancak bu uzun yıllar alabilir ve durumun tamamen kaybolması muhtemel değildir. (3)

Bahar alerjisinin tedavisi

Evinizde ve davranışlarınızda değişiklik yaparak tetikleyicilerden kaçınmalısınız.

 • Yüksek polen periyotları boyunca pencereleri kapalı tutun; Evinizde ve otomobilinizde klima kullanın.
 • Polenleri gözlerinizin dışında tutmak için açık havada gözlük veya güneş gözlüğü kullanın.
 • Toz akarlarına maruz kalmayı sınırlamak için “akar önleyici” yatak örtüleri kullanın ve küfü kontrol etmek için bir nem alma cihazı kullanın (eğer küf kokusu alırsanız muhtemelen küfünüz olur).
 • Herhangi bir hayvanı evcilleştirdikten sonra ellerinizi yıkayın ve alerjik olmayan bir kişiye, tercihen iyi havalandırılan bir alanda veya dışarda, evde beslenen hayvan bakımına yardımcı olun.

Bazı semptomları reçetesiz ilaçlarla kontrol edebilirsiniz.

 • Dekonjestanlar
 • Antihistaminikler (göz damlaları, burun spreyi ve oral ilaç)

Reçeteli ilaçlar için daha etkili olabilecek bir alerjene sahip olmalısınız.

 • Antihistaminikler (göz damlaları, burun spreyi ve oral ilaç)
 • Alerji çekimleri (immünoterapi) (4)

Bahar alerjisi için tedavi yöntemleri

Tuzlu su: Alerjik rinit tedavisinde ilk adımlardan biri de burundan mukusun alınması ve burundan temizlenmesidir. 1 çay kaşığı tuz ve bir tutam karbonatı 2 bardan sıcak suyun içine atın.

Üzerine kafanızı eğerek bu solüsyonu bir miktar burun deliğine çekin. Solüsyonun diğer burun deliğinden veya ağızdan geri sızmasına izin verin. Aşırı mukusu ve çözeltiyi çıkarmak için hafifçe burnunuzu üfleyin. Aynı işlemi diğer burun deliğiyle izleyin.

Durumunuzu iyileştirene kadar bu çareyi birkaç kez tekrarlayın.

Buhar: Buharı düzenli olarak teneffüs etmek aşırı mukusun ve herhangi bir tahriş edicinin burun geçişlerini temizlemenize yardımcı olacaktır. Bu da hapşırma, burun akması ve boğaz ağrısı gibi alerjik rinit semptomlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kaynar suyunu büyük bir kaba dökün.

Okaliptüs, nane, biberiye veya çay ağacı yağı gibi seçtiğiniz herhangi bir uçucu yağdan 3 ya da 4 damla ekleyin. Kafanızı bir havlu ile örtün ve kabın üzerine dikkatli bir şekilde yaslayın. Buharı 5 ila 10 dakika derinlemesine solun ve burnunuzu iyice üfleyin. Tamamen iyileşene kadar günde birkaç kez tekrarlayın.

Buharı teneffüs edemeyen küçük çocuklar için sıcak bir duş ya da banyo çok yardımcı olacaktır. (5)

Nane çayı: Yüzyıllar boyunca alerji geçirenler, tıkanmış burunları ve tahriş olmuş mukoza zarını rahatlatmak için sıcak çaya başvurmuştur. İşte bu durumda bilinen en iyi seçeneklerden biri de nane çayıdır.

Nanenin yararları, lezzetli kokusunun ötesine geçmektedir. İçerdiği esansiyel yağ bir dekonjestan olarak hareket eder. Nane nemlendirici maddeler, antiinflamatuarlar ve hafif antibakteriyel bileşenleri de içermektedir.

(6)

Zencefil: Zencefil, alerjik rinit için başka yararlı bir evde ilaçtır. Doğal bir antihistaminik olarak çalışır ve burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük ve hatta baş ağrısı gibi rinit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan antiviral, antibakteriyel, antiinflamatuar ve bağışıklık kazandırma özelliklerine sahiptir.

Zerdeçal: Herhangi bir alerji riskini azaltmak için zerdeçal iyi bir husustur. Bağışıklık artırıcı özelliklere sahip güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar ajandır. Konjesyon, öksürük, ağız kuruluğu ve hapşırma gibi alerjik rinit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sarımsak: Sarımsak, alerjik rinit tedavisinde çok etkili olabilen doğal bir antihistamin olan kuercetin içerir. Ayrıca, sarımsak, hızlı toparlanmayı teşvik eden antibiyotik, antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık kazandırma özelliklerine de sahiptir. (7)

Isırgan otu: Isırgan otu, doğadan gelen bitkisel bir ilaçtır. Bir takım çalışmalar, ısırganın muhtemelen iltihabı azaltarak hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi alerji semptomlarına yardımcı olabileceğini önermektedir. (8)

Soğan: Soğan, antialerjik, antihistaminik, antiinflamatuar ve antioksidan özellikler içerir. Bu nedenle, alerjik rinit için mükemmel bir evde ilaç olarak düşünülmektedir. Alerjik rinitten kurtulmak ve bağışıklık sisteminizi artırmak için günlük diyetinizdeki soğan miktarını artırabilirsiniz.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, antibiyotik ve antihistamin özellikleriyle, sık sık hapşırma, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi alerjik rinit belirtilerini azaltmaya ve bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olabilir. Alerjik rinitten kurtulmak için; bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Biraz bal ve limon suyu da ekleyin ve durum düzelene kadar günde 3 kez için.

Çörek otu: Çörek otu nadir bir ottur, ancak aynı zamanda alerjik rinit için etkili birçok ev ilaçlarından biridir. Çörek otu ile alerjik rinitten kurtulmak için, günlük diyetinize daha fazla çörek otu katabilirsiniz. (9)

Vitamin C: C vitamini birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir ve insan vücudu için çok önemli bir tamamlayıcıdır. Bulunan antihistaminik özellikler Vitamin Candidate, alerji belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. C vitamininin bağışıklık sistemine yardım ettiği de zaten bilinmektedir. (10)

Papatya çayı: Papatya çayı, alerjiniz için faydalı hafif lezzetli ve hoş bir çaydır. (Ancak yaban mersini alerjisi olanlar tarafından kaçınılmalıdır.) Gözleriniz alerji semptomlarından rahatsızlık duyuyorsa, on dakika boyunca her gözün üzerine sıcak ve nemli bir papatya çayı torbası koyabilirsiniz.

Yerba mate: Yerba mate çayı alerjileri olanlara yardımcı olabilmektedir. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir. Yerba mate kafein içerdiğinden kafein hassasiyeti olanların bu çayı içmekten uzak durması tavsiye edilmektedir. (11)

Probiyotikler: Probiyotikler alerjik rinit semptomlarının şiddetini ve sıklığını azaltabilir.

Kapsül başına 1 ila 4 milyar organizma içeren yüksek kaliteli bir probiyotik takviye almalısınız. Daha sonra, sabah bir kapsül ve akşamları bir ila iki hafta süreyle alabilirsiniz.

Alternatif olarak, bağışıklık sisteminizi geliştirmek için düzenli olarak probiyotik yoğurt da yiyebilirsiniz. (12)

Yeşil çay: Yeşil çay, sorunun tüm belirtilerinden kurtulmaya yardımcı yararlı antioksidanların bir güç merkezidir. Yorgunluk, hafif vücut ağrısı vb. Etkili bir şekilde yeşil çay ile tedavi edilebilmek mümkündür. Bu nedenle, etkili bir şekilde alerjik rinitten kurtulmak için düzenli olarak yeşil çayı tüketmeniz önerilir. (13)

Источник: https://www.acil.net/bahar-alerjesine-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.