Bahar Alerjisi

içerik

Bahar alerjisi hakkında bunları biliyor musunuz?

Bahar Alerjisi

Mevsimsel alerjik rinit diğer adıyla bahar nezlesi en sık görülen alerjik hastalıklardan biri. Her yıl aynı zamanlarda kendinizi iyi hissetmiyorsanız siz de bahar alerjisine sahip kişilerden biri olabilirsiniz.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi İç Hastalıkları'ndan Uzm. Dr. Funda Orakdöğen bahar alerjileri hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Bahar ayları olan mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma, sık öksürük, nefes sıkışması gibi alerjik nezle, göz alerjisi ve astım hastalığınınbelirtilerinin görülmesine bahar alerjisi denir.

Bahar ayları aslında polenlere alerjimizin olup olmadığını anlamamıza yarayacak bir test gibidir. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir. Bunlara ek olarak tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir.

Küf mantarların üreme organları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, birçokları için bir sorun oluşturmaz. Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harakete geçer ve burunda, gözlerde veya bronşlarda iltihaplanma tepkisi görülür.

Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan maddeler salgılamaya başlar.

Burunda alerjik rinit (bahar alerjisi/saman nezlesi) bronşlarda alerjik astım, gözlerde ise allerjik konjuktivite neden olur.

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan insan sayısının giderek arttığı görülmektedir. Sonuç olarak astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileri bahar aylarında görülüyorsa bahar alerjiniz var demektir ve bir an önce teşhis konulup tedaviye başlanması gerekmektedir.

Mevsimsel alerjik rinit nedir?

Alerjik rinit, burun içini kaplayan mukozanın alerjik nedenli iltihaplanmasına denir ve özellikle alerjik yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Çoğunlukla ömür boyu sürer ancak ileri yaşlarda şiddeti azalabilir.

En sık görülme nedeni rüzgarın havada uçurduğu polenlerdir ancak herhangi bir alerjen tarafından tetiklenebilir. Kendiliğinden geçme olasılığı çok düşüktür. Ama soruna neden olan alerjenlerden uzak durmak önemli faydalar sağlamaktadır.

Hastalığın yaygınlığı oldukça yüksektir ve bilimsel çalışmalara göre toplumun yaklaşık beşte birinin alerjik rinitli olduğu belirtilmektedir.

Mevsimsel alerjik rinit belirtileri nelerdir?

Alerjik riniti olan hastalarda burun tıkanıklığı, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı, burun ve gözlerde kaşıntı (aynı zamanda konjuktivit), sinüslerde baskı ve yüzde ağrı, Gözaltlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması, koku ve tat duyularında azalma, çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi, yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu ,damakta ve gırtlakta kaşıntı, öksürük ve baş ağrısı görülebilir. Alerjiye yol açan polenlerin kaynağı çeşitli otlar ve ağaçlardır. Polenler havadan burun, göz ve boğazımıza yapışarak birikirler. İlkbaharda polenlerin kaynağı genellikle ağaçlar, yaz ve sonbaharda ise genellikle çayır otlarıdır.

Alerjik astım nedir?

Havayı solduğumuzda bu havanın akciğere iletilmesini bronş adı verilen yapılar sağlar. Çeşitli uyaranlar sonucu bu bronşlar aşırı derecede kasılır ve daralır. Hava yollarının daralmasıyla nefes almak güçleşse de nefes vermekte daha çok zorlanılır. Bu şekilde nöbetler halinde ortaya çıkan, geri dönüşümlü bronş kasılmasına astım denir.

Şikayetler kendiliğinden düzelebilir, giderek şiddetlenebilir ya da ilaçlarla ortadan kalkabilir. Bu inflamasyonun oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. En önemli genetik risk faktörü alerjidir (Atopi).

Toplumda özellikle çocukluk çağında sık görülen bir hastalık olan astım, yetişkinlerin yüzde 5’ini, çocukların ise yaklaşık yüzde 10’unu etkiler.

Alerjik astım belirtileri nelerdir ?

Astımda bronşlar daraldığından en önemli bulgu nefes almada güçlük çekmedir. Hasta hem nefes alırken hem de verirken zorlanır. Nefes verirken hava dışarı zorlanarak çıkar ve hırıltılı soluk alıp verme görülür. Hastada hışırtı tarzında ses oluşur. Astımda sık karşılaşılan bir durumdur fakat başka solunum yolu rahatsızlıklarında da bu hırıltı duyulabilir.

Sadece astıma özgü bir belirti değildir. En çok görülen belirtilerden biri de öksürüktür. Özellikle gece ya da sabaha karşı ortaya çıkar. Kuru ve inatçı bir öksürüktür ve uykudan uyandırır. Sebebi balgam ya da bronşun etrafındaki kasların kasılmasıdır. Hasta doktora balgamı çıkardıktan sonra rahatladığını söyler. Astım hastaları sık nefes alıp verir.

Çünkü aldığı nefesin yetmediğini düşünür ve zorlanır. Astım çok ağırlaştığında hastada morarma görülebilir. Ayrıca göğüs bölgesindeki deri özellikle kaburgaların arasındaki içe çöker ve kanurgalar belirginleşir. Mutlaka doktora görünmek gerekir. Bu beliritler sadece astımda görülmediğinden diğer hastalıklardan ayırt etmek gerekir.

Astımın belirtileri özellikle sabaha doğru görülür.

Alerjik konjonktivit nedir?

Alerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Genellikle çocuklukta başlar, İnsanların yaklaşık yüzde 15′inde allerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz allerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır.

Alerjik konjonktivit belirtileri nelerdir?

Gözlerde sulanma, kaşınma olur. Kaşınma sonrası enfeksiyon eklenmesiyle de gözde kızarmalar ve ağrı başlayabilir. Gözünüzde özellikle bahar ayalarında kaşınma, sulanma, konjunktiivit sık oluyorsa bahar alerjiniz var demektir.

Tedavide nelere dikkat edilmelidir?

Polen alerjisi olanlar aşağıda bahsedilen önlemlere tama yakın uymalıdırlar. Şikâyetler geçmezse ilaç tedavisi uygulanır. Doktor gözetiminde antialerjik ilaçlarla hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılmalıdır. Diğer bir şeçenek kortizonlu damla ve spreylerdir.

Astım yakınmasında nefes açıcı kortizon dışı spreyler de kullanılır. Eğer alerjik şikâyetler ilaçlarla geçmiyorsa ve giderek artıyorsa şeçilmiş ve kısıtlı vakalarda spesifik alerji tespit edilenlere aşı tedavisi (immunoterapi) uygulanabilir.

Çok az miktarlardan başlanarak giderek artırılan allerjen aşı ile vücuda verilir. Bu alerjenlere karşı vücudun desensitize (duyarsız) hale gelmesi sağlanır. Aşılama yaklaşık 4–5 yıl sürer. Tüm bunlara rağmen maalesef alerjik hastalıklarda yüzde 100 tedavi mümkün değildir.

Ancak yukarıdaki yöntemlerle alerjik hastalıklar yakın kontrol altına alınmaya çalışılır.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. E. Sevda Özdoğan alerjik rinit belirtileri hakkında bilgiler veriyor.

Polenler alerjik kişilerde ani gelişen tekrarlayıcı hapşırıklar, burun akıntısı veya burun tıkanması, burun ve damakta kaşıntı, gözlerde yanma ve kaşıntı, geniz akıntısı gibi belirtiler gösterir. Ancak bazı kişilerde cilt döküntüleri kaşıntı, bazı kişilerde astım şeklinde de görülebilir.

Bahar nezlesi kimleri tehdit ediyor?

Bahar nezlesi, Atopik dediğimiz çevresel alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişileri etkiler.

Yapılan araştırmalara göre, anne veya babası alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma ihtimali yüzde 30, her iki ebeveyni alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma oranı yüzde 60'tır.

Çocuklarda bahar alerjisi teşhisi koymak için ise biraz beklemek gerekir. 2 yaşından küçük çocuklara bu teşhisi koymak yanıltıcı olabileceğinden çocuğun en az iki bahar mevsimi geçirmesini öneriyoruz.

Bahar aylarında doğan çocuklar risk altında!

Ailede alerjik yapısı olan birinci derece yakınlar dışında (genetik geçişin göstergesidir) polen mevsiminde doğmuş olmak, erkek cinsiyet, yaşamın ilk yıllarında sigara dumanına maruz kalmak gibi etkenler de alerjik nezle gelişiminde risk faktörleridir.

POLEN ALERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN SABAHLARI PENCERENİZİ AÇMAYIN! Pek çok insan sabahları uyanır u… BAHARLA GELEN GÖZ ALERJİSİNE DİKKAT! Baharın gelmesi doğayı canlandır…

Alerjik nezle nasıl olur?

Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Gürkan bahar alerjileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Hangi bitkiler bahar alerjisine neden olur?

Bahar alerjisine aslında ağaç, çimen ya da ot polenleri sebep olabilir. Böceklerle tozlaşma yapan, taşınan polenler ise alerjik etki yapmazlar. Rüzgarla polen yayanlar, çalı ya da ağaçlardır (çam, köknar, ladin, sedir, ardıç, selvi, mazı vb.).

Ancak bunlardan alerjik polen yayanlar güneydeki selviler, Toroslar’daki ardıçlar, Kuzey Anadolu’daki porsuk ağaçları ile park ve bahçelerde yaygın kullanılan mazılardır. Çamların polenlerinin de alerjik etkisi vardır.

Ayrıca; Akdeniz ülkelerinde görülen polen alerjisinin büyük bir kısmından yabani formdaki buğdaygiller sorumludur. Bunun yanında sinirotugiller, fındık, zeytin, dut, çınar, karaağaç, kayın, söğüt, ceviz, huş ağacı, kuzukulağı, akçaağaç, papatya, tilki kuyruğu ve kaz ayağı da alerjik polen yayar.

Ağaç ve çiçek polenleri ilkbaharda, çayır çimen polenleri yaz başında, yabani ot polenleri ise yaz ortası ve sonbaharda bahar alerjisine sebep olurlar.

Polenler ne kadar süre etki eder?

Polen kesesinin patlaması ile dış ortama salınan polenlerin bir kısmı ağaçlara, bir kısmı da insanların burnuna, solunum yollarına gider, reaksiyon olur ve bahar nezlesi gelişir. Polenler, kıtalar arası binlerce kilometre yol alabilirler. Kar altında kalabilir, canlılıklarını koruyabilirler.

Polenler, bitkiler için hatta dünyadaki yaşamın devamı için gereklidir. Ama bazı insanlarda da alerji nedenidir. Alerjik olanlar daha çok rüzgarla taşınan, böceklerin dikkatini çekmeyen, soluk renkli ve koku salmayan bitkilerin polenleridir. Parlak renkli, dikkat çekici çiçekleri olan bitkilerin polenleri böceklerle taşındığından büyük ve yapışkandır.

Rüzgarla taşınmadıklarından bahar alerjisinde pek rol oynamazlar.

Bahar alerjisini, yakın belirtiler gösteren soğuk algınlığından nasıl ayırt edebiliriz?

Bahar alerjilerini yakın belirtileri olan soğuk algınlığından ayırt etmemiz için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bahar alerjisi polenle karşılaşır karşılaşmaz başlar. Şeffaf ve bol sulu burun akıntısı olur.

Bir haftadan uzun sürer, tekrarlar ancak ateş ve kas ağrıları olmaz. Soğuk algınlığında ise etken virüstür. Temastan 1-3 gün sonra belirti verir. Ateş orta derecede seyreder ve kas ağrıları olur.

Bir haftada iyileşme sağlanır.

Bahar alerjilerinin tedavisi nasıl olmaktadır?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla dengeli beslenilmeli, istirahat edilmeli ve bol su içilmelidir. A, B, C ve E vitaminli besinler tüketilmelidir. Alerjenlerden uzak kalınmalı, mutlak surette korunulmalıdır.

Stresten uzak yaşamalı, alkol, sigara tüketilmemelidir. Hastalığın uzmanına görünmeli, öneriler dikkate alınmalı ve ilaçlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Şikayetleri azaltmaya ve korunmaya yönelik ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir.

Gereğinde ise cerrahi tedavi yapılır.

Bahar alerjisi tedavi edilmezse ciddi sorunlara sebep olur mu?

Bahar alerjisinde polenler buruna girer ve göze yapışır. Gözde sulanma, kızarma, kaşınma; burunda kaşınma, burun akıntısı, burunda tıkanma, boğazda yanma, hapşırma gibi belirtiler olur.

Gece uyku düzeni bozulur, gündüz konsantrasyon eksikliği ve baş ağrısı olabilir. Hastalık göz kaşıntısı ve hapşırmaktan ibaret basit bir hastalık değildir. Tedavi edilmezse ve önlem alınmazsa tekrarlar.

Sinüzit, otit ve astıma neden teşkil edebilir.

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT!

Bahar alerjisinden nasıl kurtulurum?

Liv Hospital Ankara Çocuk Alerji ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Ayfer Tuncer, bahar alerjisine karşı alabileceğiniz önlemleri anlattı.

Nedeni polenler olan saman nezlesi en sık rastlanan bahar alerjisidir. Polen alerjisi olan kişilerin hemen hepsinde göz ve burun belirtileri görülür. Gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burunda akıntı, tıkanıklık, kaşıntı, hapşırık ve geniz akıntısı görülebilen belirtilerden bazılarıdır.

Hastaların bir kısmında alt solunum yolları da etkilenerek astım tablosu ortaya çıkar veya var olan astım da bahar aylarında şiddetlenebilir. Bu durumda nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebilir.

Genellikle bu belirtiler nöbetler halinde seyreder; kendiliğinden veya tedavi ile tümüyle kontrol altına alınabilir.

Bahar alerjisine karşı alabileceğiniz önlemlerden bazıları:

 • Sabahın erken saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın. Dışarı çıkmanız gerekliyse gözlük takabilirsiniz.
 • Sürekli gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkamayı unutmayın çünkü gözlük camınıza yapışan her polen taneciği yakınmalarınızın artmasına neden olabilir.
 • Polenlerin açık havada bulunduğunu hatırlayarak açık havada uzun süre kalmayın, piknik sürenizi kısa tutun.
 • Kapalı ortamlardaki havanın da mümkün olduğunca polenlerden arındırılması gerektiği için evde ve arabada filtreli havalandırma veya hava temizleme cihazı kullanın. Bu cihazların filtrelerini sık sık temizleyin.
 • Akşamları eve gelince kıyafetlerinizi değiştirin veya duş alın.
 • Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın.
 • Evinizi polen mevsiminde sabah erken saatte havalandırmayın.
 • Polenler ile kaplanma riskine karşı giysiler ve çamaşırlarınızı polen mevsiminde açık havada kurutmayın.

Bahar alerjisinden kurtulmanın yolları

+13Bahar alerjisi nedir?
Bahar alerjisi ağaç polenlerinden ötürü olur. Erkek çiçek tozu olan polen; baharda ağaçların çiçek açmasıyla birlikte çevreye yayılırlar. Polenler rüzgârın etkisiyle de kilometrelerce uzaklara taşınırlar. Bahar alerjisi en sık genç erişkinlerde görülür. Bebeklerde ve ileri yaşlarda ise görece azdır.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1048632-bahar-alerjisi-belirtileri-nelerdir

Bahar Alerjisi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Tedavi Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahar Alerjisi

Bahar aylarında meydana gelen bu alerji çeşidi kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bundan dolayı bir hekime görünmeli ve gereken ilaç desteği alınmalıdır.

Bahar Alerjisi Nedir?

Alerji; vücudumuzun bağışıklık sisteminin kendisinden olmayan şeylere karşı gösterdiği aşırı tepkidir. İlkbahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla bahar alerjileri insanlarda sıkça rastlanmaktadır.

Bahar Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Polenler mart ayında öncelikle ağaç polenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Mayıs ve Haziran ayında çimen polenleri devam etmektedir. Temmuzdan ayından sonra ise yabani ot polenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerin vücutları ise bu polenlere karşı alerji geliştirmekte olup bununla birlikte vücutları bazı belirtileri ortaya çıkarmaktadır.

Bahar alerjisi diğer adıyla polen alerjisi genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkmakta olup, alerjinin gelişebilmesi için en az iki bahar mevsimi geçmesi gerekmektedir.

2 yaş altındaki çocuklarda bahar alerjisinin görülmesi düşüktür. Çocuklarda “çocuk alerji uzmanları” tarafından bazı testler yaptırılarak teşhis konulmaktadır. En önemlisi ciltten yapılan alerji testidir.

Uzmanlar çocuklardaki belirtileri ve test sonucunu değerlendirerek teşhis koymaktadır.

Alerjisi olan çocukların genellikle burunları tıkalı olup, uykusuz kalmalarına sebep olduğu için gün boyu kendilerini yorgun hisseder. Bu da okul başarısını etkilemektedir. Yetişkinlerde de şikâyetleri olanlar ve polen alerjisinden şüphelenilenler de klinik, muayene ve alerji deri testleri ile tanı konulmaktadır.

Polen alerjisi belirtileri: burun akması, kaşınması, tıkanması, hapşırma, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler gözlenir. Bazı hastalarda astım görülür. Polen alerjisi olan kişi kendisini yorgun ve halsiz hisseder, konsantre bozukluğu yaşayabilir.

Bahar Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde bahar alerjisinin oluşan belirti ve bulgularını kontrol altına almak için etkili ilaçlar kullanılmaktadır. Bir diğer tedavi yöntemi ise aşı tedavisidir (bağışıklık olarak da bilinen immunoterapi tedavisi). Bu yöntem günümüzde tek kürdür.

Yani hastanın duyarlı olduğu alerjenler gittikçe artan dozlarda enjekte edilerek ya da dil altına damla şeklinde verilerek bu tedavi uygulanmaktadır.Böylece vücudun o alerjene karşı duyarsızlaştırılması sağlanıp, alerjik olduğu maddelerle karşılaştığında tepkime oluşturması önlenir.

Başka bir yöntem ise; sadece mevsim öncesi uygulanan ve her yıl tekrarlanan (yedi hafta gibi kısa süreli uygulanan) aşı tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hasta o bahar mevsimini rahat geçirmektedir.

Ancak bu aşı her yıl mevsim başlamadan önce tekrarlanmalıdır. Tüm bunlara rağmen bahar alerjisinin tedavisi % 100 mümkün değildir.

Ancak yukarıdaki yöntemlerle alerjik hastalıklar kontrol altına alınmaktadır.

Korunmak İçin Neler Yapmalı

  Eğer bahar alerjisine sahipseniz, alacağız basit önlemler ile alerjinin sebep olduğu rahatsızlıkları, hafif şekliyle atlatmanız mümkündür.

 • Bahar aylarında alerjenlerden uzak durmak için kapı ve pencereleri çok fazla açmamak ve ortamdaki havayı temizlemek için bir hava temizleyici kullanmak.
 • Polenlerin çok yüksek olduğu vakitlerde, açık ortamlarda bulunmamak. Polen zamanı açık havada spor yapmamak.
 • Mobilyaların tozlarını alırken nemli ve temiz bir bez kullanarak; yüzeylerde alerjenlerin yayılma ihtimali düşürmek.
 • Hapsolan polenleri, küfleri ve tozları toplaması sebebiyle haftada iki kez yaşam alanlarınızı elektrik süpürgesi ile temizlemek (elektrik süpürgesi olarak hepa filtre ile donatılmış süpürge seçmek önemlidir.)Temizlik esnasında maske kullanmak.
 • Dışarı çıkmadan önce saçları kurutmak. Çünkü ıslak saçlar polenleri toplayan bir etkiye sahiptir.
 • Çocukların sokaktan geldiği zaman giysilerini değiştirmek ya da bunu sağlamak. Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında çıkarmamak.
 • Tatil için deniz kenarını veya yüksek dağları seçmek. Arabada giderken hava değişimi için klimadan yararlanmak.
 • Dışarıda gözlük ve şapka kullanmak ve gözlükleri her gün dezenfekte etmek. Saçlar tozu tuttuğu için, her akşam saçları yıkayıp duş almak.

Tedavi De Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bahar alerjisi olanlar yukarıdaki önlemlerin büyük çoğunluğuna uymalıdır. Şikâyetleri geçmediği takdirde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Doktor kontrolünde anti alerjik ilaçlarla hastalık kontrol altında tutulmalıdır. Eczanelerden rastgele alerji ilacı alınmamalıdır. Rasgele alınan ilaçlar kişinin sağlığını tehye düşürebilir.

Çok az miktarlardan başlanarak aşı yapılabilir. Bu alerjenlere karşı vücudun duyarsız hale gelmesi sağlanır. Bu aşılama yaklaşık 4–5 yıl sürmektedir. Bu süre içinde kişi sabırlı olmakla beraber yine de korunmak için uyulması gereken maddelere dikkat ederek yaşamını sürdürmeye çalışılmalıdır.

Loading…

Источник: https://alerjisebebi.com/bahar-alerjisi

Bahar alerjisi hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Bahar Alerjisi

Ilık geçen bir kış mevsiminin ardından bahar geldi gelmesine ama, baharın gelişine herkesin sevineceğini söyleyemeyiz. Çünkü bahar alerjisi veya halk arasında bilinen diğer ismiyle bahar nezlesi olanlar için baharın gelişi pek de sevinilecek bir durum değil.

Buna bir de bahar yorgunluğu eklenince, bahar aylarında ortaya çıkan çevresel ve fizyolojik değişimlere metabolizmanın gösterdiği tepkiler önemli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde ve bahar ayının ilk gününe isabet eden bugünkü yazımızda, bahar alerjisi konusunu ele alacağız ve korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Bahar alerjisi nedir?

Önce biraz bahar alerjisinden bahsedelim efendim. Bahar alerjisi kısaca, bahar aylarında ortaya çıkan ve burun, göz, deri, bronşlar ve akciğer üzerinde etkili olan bir alerji vakıasıdır.

Bu vakıanın en önemli nedeni, baharın gelişiyle birlikte açmaya başlayan çiçek ve birtakım yabani otlardan salınan polenlerdir. Bu nedenle bahar alerjisi, kimi zaman polen alerjisi veya saman nezlesi gibi isimlerle de anılmakta.

Polen ise bitkilerin erkek üreme hücresidir ve baharın gelişiyle ortaya çıkar, rüzgarın etkisiyle havada dolaşmaya başlar. Öyle ki, bazı bitkilerin saçtığı polenlerin 500 km uzağa gidebildikleri bilinmekte.

Bahar aylarında bitkiler en çok sabah saatlerinde polen üretmekte. Üstelik, hava kuru ve güneşliyse üretecekleri polen miktarı daha fazla oluyor.

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak mevsim normallerine göre ılık geçen kış ayları, bitkilerin henüz bahar gelmeden polen üretmesine yol açabilmekte.

Baharın gelişiyle birlikte havadaki nem ve rutubet azalınca, polen üretimi ve dolaşımı ciddi oranda artıyor. Dolayısıyla, bahar alerjisi vakıaları en çok bu dönemde ortaya çıkıyor.

Bahar alerjisinin en önemli nedeni havadaki polenlerdir.

Bahar alerjisi olan hastalarda, havadaki polenler soluma yoluyla ilk olarak buruna yerleşir ve vücut, biyokimyasal bir savunma geliştirerek histamin maddesi salgılamaya başlar. Burunda biriken polenler arttıkça, histamin düzeyi de artar ve burun akıntısı başlar.

Fazla miktarda solunan polen, burundan sonra bronşlarda birikmeye başlar. Burun akıntısının ardından geniz akıntısı, kuru öksürük, kulak ve göz kaşıntısı gibi semptomlar gelişir.

Gerekli önlemler alınmadığında alerjik astım, sinüzit, kulak akıntısı veya orta kulak iltihabı gibi ciddi sağlık sorunları gelişmeye başlar. 

Baharın gelişine bağlı olarak bu gibi sorunlar yaşıyorsanız, mutlaka hekiminize giderek muayene olmalı ve alerji testleri yaptırmalısınız.

Üstelik, bahar alerjisinin tek bir türü yok, hangi tür polenlere alerjiniz olduğunu bilirseniz, bu polenleri üreten bitkilerden uzak durarak kendinizi büyük oranda koruyabilirsiniz.

Ayrıca, çocuğunuzda bu gibi şikayetler varsa, vakit kaybetmeden mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Bahar alerjisine çocuklar, yetişkinlere oranla çok daha yatkındır.

Bahar alerjisinden korunma yolları nelerdir?

Bahar alerjisinin tanımı ve etkilerini kısaca özetledikten sonra, bahar alerjisinden korunma yolları hakkında bazı önerilerde bulunacağız. Fakat şu noktanın altını özellikle çizelim.

Bahar alerjisi, asla ihmal edilmemesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur ve koruyucu önlemlerin yanı sıra tıbbi müdahaleleri de gerektirebilir.

Bahar alerjisi şüpheniz varsa, bu önlemlerle yetinmeyerek mutlaka hekiminize başvurmalı ve hekiminiz gözetiminde ilaç tedavisi almalısınız.

Bahar alerjisine çocuklar, yetişkinlere oranla çok daha yatkındır.

Sabah saatlerinde açık havada maskesiz dolaşmamalısınız.

Bahar aylarında bitkilerin polen üretimi güneşin doğuşundan başlayıp sabah saat 10.00 civarında en yüksek düzeye ulaşmakta. Bahar alerjisi için alınabilecek ilk ve en etkin önlem, bu saatlerde açık havada maskesiz dolaşmamaktır. Eğer dışarı çıkmanız gerekmiyorsa, bu saatleri evde geçirebilirsiniz.

Çıkmanız gerekiyorsa, kullanacağınız maske ağız ve burun bölgenizi iyice kaplamalı. Bu saatler arasında spor yapıyorsanız, ki bu saatler spor için hiç de uygun değildir, açık havada spor yapmamaya çalışmalısınız.

Spor sırasında hareket miktarınızın artışına bağlı olarak soluk alıp vermeniz hızlanacağı için daha fazla miktarda polen solumak zorunda kalabilirsiniz.

Araç kullanıyorsanız, yoğun miktarda polene maruz kalacağınız güzergahlar seçmemeye ve yolculuk sırasında camları açmamaya dikkat etmelisiniz. Hava değişimi için aracınızın klimasından yararlanabilirsiniz.

Bahar aylarından önce klimanızın filtresini mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Aynı şekilde ofisinizde klima varsa, filtresinin temiz olduğundan emin olmalı, temiz değilse gereken değişimi sağlaması için ilgili kişileri uyarmalısınız.

Her gün duş yapmalı ve giysilerinizi değiştirmelisiniz.

Polenler solunum yoluyla vücuda girdiği gibi, deri ve saçlara da yapışmakta. Bunun önüne geçmek için, her akşam eve geldiğinizde duş yapmalı ve aynı giysiyi ertesi gün giymemelisiniz. Giysilerinize yapışacak polenler, çeşitli şekillerde vücudunuza girebilir.

Bu konuda özellikle de çocuklar için çok dikkatli olmalısınız. Çocuklarda ortaya çıkan bahar alerjisi vakıaları, hızlı bir şekilde ilerleyip tüm metabolizmayı olumsuz etkileyebilmekte. Sokaktan gelir gelmez çocuğunuzun giysilerini mutlaka değiştirmesini sağlamalısınız.

Polenler yalnızca cildinize değil, giysilerinize de yapışır.

Polenler eğer gözünüzde yanma etkisi uyandırıyorsa, güneş gözlüğü kullanarak bu sorunu engelleyebilirsiniz. Göz çevresi ve cildinizde polenlere bağlı olarak alerjik etkiler ortaya çıkıyorsa, bakım kremlerinden faydalanabilirsiniz.

Nitekim bakım kremleri, polenlerin cilt yüzeyiyle temasını kesmede etkin bir çözüm sunabilir. Ayrıca, açık alanlarda şapka kullanmak da polenlerin saçlarınıza yapışmasını engellemenize yardımcı olacaktır.

Gün içinde fırsat buldukça ellerinizi ve yüzünüzü yıkamanız da bu konuda etkili bir önlemdir.

Sağlıklı beslenmeli, bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.

Bahar alerjisi vakıalarına çoğu zaman bahar yorgunluğu da eşlik ediyor. Baharın gelişiyle hızlanan kan dolaşımı ve artan su kaybının etkisiyle gelişen bahar yorgunluğu, vücut direncinin düşmesine yol açıyor ve alerjik etkileri yükseltiyor.

Sağlıklı beslenip bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğinizde, vücudunuzun alerjik etkilerle mücadelesine katkı sağlayabilir, mevsim geçişlerini daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Bahar alerjisi karşısında bitki çayları da faydalı olabilir.

Özellikle de geniz akıntılarına karşı ada çayı ile yapacağınız gargara, boğazınızın temizlenmesini sağlar ve polenlerle mücadele konusunda bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Temiz eller, temiz ofisler!

Bahar alerjisi ve korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.

com‘da devam etmekte olan Mavi Beyaz Ürünlerinde Fırsat! kampanyamıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Gün içinde temizlik ve hijyen ihtiyaçlarımızı karşılamamıza büyük katkı sağlayan Mavi Beyaz markalı ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi ürünleri kampanyamız kapsamında % 15 indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/bahar-alerjisi/

Bahar alerjisi nedir? Ne tür risk faktörleri şiddetlenmesine yol açar?

Bahar Alerjisi

Ayrıca; Akdeniz ülkelerinde görülen polen alerjisinin büyük bir kısmından yabani formdaki buğdaygiller sorumludur.

Bunun yanında sinirotugiller, fındık, zeytin, dut, çınar, karaağaç, kayın, söğüt, ceviz, huş ağacı, kuzukulağı, akçaağaç, papatya, tilki kuyruğu ve kaz ayağı da alerjik polen yayar.

Ağaç ve çiçek polenleri ilkbaharda, çayır çimen polenleri yaz başında, yabani ot polenleri ise yaz ortası ve sonbaharda bahar alerjisine sebep olurlar.

Polenler ne kadar süre etki eder?

Polen kesesinin patlaması ile dış ortama salınan polenlerin bir kısmı ağaçlara, bir kısmı da insanların burnuna, solunum yollarına gider, reaksiyon olur ve bahar nezlesi gelişir. Polenler, kıtalar arası binlerce kilometre yol alabilirler. Kar altında kalabilir, canlılıklarını koruyabilirler. Polenler, bitkiler için hatta dünyadaki yaşamın devamı için gereklidir.

Bahar çocuğunuz için alerji mevsimi olmasın

Ama bazı insanlarda da alerji nedenidir. Alerjik olanlar daha çok rüzgarla taşınan, böceklerin dikkatini çekmeyen, soluk renkli ve koku salmayan bitkilerin polenleridir. Parlak renkli, dikkat çekici çiçekleri olan bitkilerin polenleri böceklerle taşındığından büyük ve yapışkandır. Rüzgarla taşınmadıklarından bahar alerjisinde pek rol oynamazlar.

Bahar alerjisi tedavi edilmezse ciddi sorunlara sebep olur mu?

Bahar alerjisinde polenler buruna girer ve göze yapışır. Gözde sulanma, kızarma, kaşınma; burunda kaşınma, burun akıntısı, burunda tıkanma, boğazda yanma, hapşırma gibi belirtiler olur.

Gece uyku düzeni bozulur, gündüz konsantrasyon eksikliği ve baş ağrısı olabilir. Hastalık göz kaşıntısı ve hapşırmaktan ibaret basit bir hastalık değildir. Tedavi edilmezse alınmazsa tekrarlar.

Sinüzit, otit ve astıma neden teşkil edebilir.

Bahar alerjisi, diğer göz hastalıklarını tetikliyor!

Bahar aylarında alerjenlerden korunmak için polenlerin havada yoğun bulunduğu sıralarda açık havada durmamalı, kapı ve pencereler kapalı tutulmalı, arabada camlar açılmamalıdır.

Sıcak ve kuru havada polen çok iken, yağışlı havada polen çok az olur. Uygun zamanda dışarı çıkmalı, klimalar polen filtreli olmalıdır.

Saçlar ve giysiler polen tutarlar; bu nedenle eve gelince kıyafet değiştirilmeli ve duş almalıdır.

Tatile ormanlık bölgeye değil, deniz kenarına gitmeli, çamaşırları açık havada kurutmamalı, çim biçmemeli ya da maske kullanılmalıdır. Polen dışı alerjenlerden korunmak için de evde evcil hayvan bulundurulmamalı, yatak odalarında halı, yünlü battaniye, kuş tüyü yastık vb. kullanılmamalı ve ıslak temizlik yapılmalıdır.

Bahar alerjilerinin tedavisi nasıl olmaktadır?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla dengeli beslenilmeli, istirahat edilmeli ve bol su içilmelidir. A, B, C ve E vitaminli besinler tüketilmelidir. Alerjenlerden uzak kalınmalı, mutlak surette korunulmalıdır.

Stresten uzak yaşamalı, alkol, sigara tüketilmemelidir. Hastalığın uzmanına görünmeli, öneriler dikkate alınmalı ve ilaçlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Şikayetleri azaltmaya ve korunmaya yönelik ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir.

Gereğinde ise cerrahi tedavi yapılır.

Bahar alerjisinde aşı etkili olur mu? Herkes bu aşıyı yaptırabilir mi?

Alerjenle temas kesmesine ve ilaca rağmen iki yılı aşkın bahar nezlesi sürenlerde, alerjenin belirli miktarlarda vücuda verilip bağışıklık sisteminin tepkisi değiştirilmeye çalışılır. Bu tedavinin etkisi yavaş bir hızda görülür ve sadece aşıdaki maddeye karşı iyileşme sağlar.

 Aşı tedavisi; 5 yaş altındakilere, ciddi immun yetersizliği olanlara, kanserli hastalara, ağır psikolojik hastalığı olanlara, düzenli tedavi yaptıramayacak durumdakilere (uzun yol şoförleri, sıklıkla yurt dışı seyahat edenler vb.), önemli kalp hastalığı olanlara ve gebelere uygulanmaz.

Küresel iklim değişikliği bahar alerjilerinin şiddetini ve sıklığını arttırdı

Bahar alerjisi ne kadar sürer?

Bahar alerjisi ilkbaharla başlar; yaz ve sonbaharda da görülür. Kış mevsimine kadar devam eder.

Bahar alerjisinden tümüyle kurtulmak mümkün müdür?

Bahar alerjisinden tümüyle kurtulmak, maalesef ki mümkün değildir.

Bahar alerjisi kimlerde görülür?

Çocuk ve gençlerde daha yoğun görülse de ileri yaşlarda azalır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bahar-alerjisi-nedir-bu-hastaliga-hangi-faktorler-yol-acar/

Bahar Alerjisi – Mevsimsel Alerji Nedir? Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Bahar Alerjisi

Bahar alerjisi (mevsimsel alerji), ocak-mart (ağaç polenleri), nisan ve mayıs (çayır polenleri) Mayıs- haziran (tahıl polenleri), eylül-ekim (yabani ot polenleri) şeklinde polenler havaya yayılır ve polen alerjisi olan kişilerde veya çocuklarda solunum yollarından girerek alerjik reaksiyonlara neden olur.

Bahar alerjisi neden olur?

Havadaki polenler solunum yoluyla vücuda yerleşir. Bağışıklık sisteminin aslında zararlı olmayan maddeleri düşman gibi görmesi ile alerjik problemler ortaya çıkar. Bahar alerjisi genellikle ailesinde alerjik problemler olan kişilerde daha sık görülür. Alerjik hastalıklar genetik faktörlere bağlı olarak da gelişebilir.

Alerjiye sebep olan bitki polenleri arasında çayır otu, huş ağacı, yulaf, buğday, mısır, çavdar ve bazı ağaçlar, çiçekler gibi bitkiler vardır.

Bahar alerjisi her yaşta görülebileceği gibi çocuklarda çoğunlukla 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni, alerjik sorunlar için bebeğin en az iki bahar geçirmesi gerekliliğidir.

2 yaş altı bebeklerde alerji gelişme riski daha düşüktür.

Bahar alerjisi belirtileri

Polenler solunum yoluyla vücuda girdikten sonra burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoza zarlarının iltihaplanmasına neden olur ve bu durum bazı şikayetlere yol açar.

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Boğazda, kulakta ve burunda şiddetli kaşıntı
 • Gözlerde kaşıntı, yanma, sulanma ve batma hissi gibi belirtiler bahar alerjilerinde görülebilir.

Saman nezlesi olarak da adlandırılan bu durum tedavi edilmez ise ileri ki dönemlerde yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, bronşit ya da astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

Bahar alerjisi tanısı

Alerji düşünülen durumlarda hastalığın belirtileri, klinik bulguların yanı sıra bazı alerji testlerinin yapılması tanıyı kesinleştirir.

Hastanın ne tür alerjene ne kadar süre maruz kaldığı, maddenin alerjik potansiyelinin bilinmesi ve uygun testlerin yapılması oldukça önemlidir. Alerji testleri, hastanın öyküsünün yanı sıra destekleyici tanı yöntemleri olarak kullanılır.

Alerji tanısında en önemli adım gerçek alerji gibi belirti veren durumlardan (intolerans, gıda zehirlenmesi, ilaç yan etkileri ve benzeri durumları) ayırt etmektir, bu nedenle kişisel ve ailesel klinik hikaye, doğru ve güvenli alerji teşhisi için son derece önemlidir.

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi, alerjinin oluştuğu dönemde anti alerjik tedavinin yanı sıra hastanın alacağı önlemler ile alerjenden korunmak mümkün olabilir. Alerjiyi oluşturan alerjenler ile temasın kesilmesi gerekir.

Ayrıca alerjinin tipine göre ilaç tedavisi, aşı tedavisi uygulanabilir. Alerji bazı hastalarda tamamen tedavi edilebildiği gibi tekrarlayabilir.

Bunların dışında alerji tedavisinde  son yıllarda uygulanmaya başlanan soğuk ışık tedavisi uygulanabilir. Yaklaşık üç dakika kadar süren bu işlem ofis ortamında yapılır. Soğuk ışık yöntemi özellikle ilaç kullanması sakıncalı olan hastalarda ve hamilelerde uygun görülür. 8 seans uygulanan tedavi ile hastalar 16 ay süresince hastalığın şikayetlerinden kurtulur.

Bahar alerjisi ve önlemler

Alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli?

 • Mevsimsel alerjilerde de polenlerin yoğun olduğu saatlerde sokağa çıkmamak, kapı ve pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutmak önemlidir.
 • Yıl boyu süren alerjilerde diğer alerjenlerin de dikkat edilmesi önemlidir.
 • Tüylü ve yünlü eşyalardan uzak durulmalıdır.
 • Ev sık sık havalandırılmalıdır. Kaloriferli evlerde nemlendirici kullanmak evin kuruluğunu gidermek için faydalı olabilir.
 • Evde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçınmak gerekir.
 • Sigara içilmemeli ve içenlerden uzak durulmalıdır.
 • Yatmadan önce duş almak ve saçları yıkamak yararlı olabilir.
 • Polen mevsiminde çamaşırları açık havada kurutmak çamaşırlara polen bulaşmasına sebep olabilir, bu nedenle polen mevsiminde çamaşırlar evde kurutulmalıdır.
 • Tüylü, yünlü battaniyeler yerine pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Kilim halı gibi toz barındıran ev eşyalarını evden uzaklaştırmakta fayda vardır.
 • Polen mevsiminde arabada yolculuk sırasında camları açmamak önemlidir.
 • Kuru bezle temizlik yapıldığında polenler solunum yoluna daha kolay girerler, bu nedenle temizliğinizi nemli bezler ile yapmanız faydalı olur.
 • Islak saçlar polenleri daha fazla toplayacağı için saçlar ıslakken dışarıya çıkmamak önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/alerjik-rinit/

Bahar Alerjisi Belirtileri, Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar Alerjisi

bahar alerjisi belirtileri,bahar alerjisi tedavisi

Baharın gelişi, doğanın uyanışı ile birlikte çiçek tozlarının ve polenlerin serbestçe dolaşım zamanı da gelmiş oluyor. Hafif esen rüzgar ile her tarafa hızla yayılan polenler astım, nezle gibi alerjik sorunları da beraberinde getiriyor.

Alerji çeşitlerinden biri olan bahar alerjisini inceleyeceğimiz bu yazımızda Bahar alerjisi nedir?, Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?, Bahar alerjisi tedavisi nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir? Gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Bahar alerjisi nedir?

Bahar alerjisi nedir? Özellikle ilkbahar başlangıcı olan mart ayı ile başlayıp temmuz ayına kadar devam eden süreçte polenler ve bitki tozları havaya yayılır.

Havada uçuşan polenlerin ve tozların da etkisi ile alerjik rahatsızlığı ve alerjik yatkınlığı olan kişilerde bazı reaksiyonlar ortaya çıkaran alerji çeşidine bahar alerjisi denir. 5 ile 40 yaş arasındaki her insanı etkileyebilen oldukça yaygın olarak görülen bir alerji çeşididir.

Çok ciddi bir sağlık sorunu olamamasına rağmen gereken tedavi yapılmadığında birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Bahar Alerjisi Belirtileri

Doğanın canlanması ile birlikte polen adı verilen çiçek tozlarının solunum yolu ile vücuda girmesi bazı kişilerde özellikle alerjik yatkınlığı olan bireylerde farklı etkiler yaratır.

Alerjik rahatsızlığı olan bireylerin vücutlarında dışarıdan gelen bu davetsiz misafire karşı kendini koruma amaçlı birtakım kimyasal olaylar (üst solunum yolunda, bronşlarda iltihaplanma) gerçekleşir. İşte bu kimyasal olaylar sonucunda ise bahar alerjisi belirtileri görülür.

Genelde bu belirtiler rüzgârlı ve kuru havalarda daha fazla hissedilmektedir. Bahar alerjisi belirtileri kişilerde farklılık göstermekle birlikte genellikle seyri şu şekildedir;

 • Burun akıntısı
 • Burun kaşıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Gözlerin sulanması
 • Sinüslerde ağrı
 • Nezle
 • Sık öksürme
 • Hapşırma
 • Yüz bölgesinde ağrı
 • Göz kaşıntısı
 • Göz kızarması
 • Nefes darlığı
 • Göz alerjisi
 • Damak ve gırtlakta kaşıntı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Uyku bozukluğu

*Bu belirtilerin özellikle bahar aylarında görülüyor olması bahar alerjisi olduğunuzun yakın kanıtı olabilir. Ancak tam ve kesin sonuçlar için doktora gidip alerji testi yaptırmanız ve alerji muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda Bahar Alerjisi

çocuklarda bahar alerjisi

Bahar alerjisi genelde anne ve babasından herhangi birinde bahar alerjisi rahatsızlığı olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Anne ve babasının ikisinde de bahar alerjisi olan çocuklarda bu rahatsızlığın görülme olasılığı da iki katına çıkmaktadır.

Çocuklarda bahar alerjisi teşhisi koymak için en azından 3 yaşını beklemek gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. 2 yaşından küçük çocuklarda bahar alerjisi görülme riski oldukça düşüktür.

Ailesinde alerji rahatsızlığı olan çocukların dışında, polen mevsiminde doğan, büyüdüğü ortamda sigara içilmiş olan çocuklarda bahar alerjisi görülme sıklığı daha fazladır.

Cinsiyet açısından yapılan karşılaştırmalara bakıldığında ise erkek çocukların kızlara oranla daha yüksek oranda çocuklarda bahar alerjisi olma riskini taşıdığını söyleyebiliriz.

Polen alerjisi olduğu bilinen çocuklar bahar döneminde alerji sorunlarını en aza indirmek için doktor kontrolünde alerji aşısı olabilirler. Dikkat edilmesi gereken husus, çocuğun hangi polen çeşidine karşı alerjisinin olduğu doğru bir şekilde tespit edilmeli ve uzman doktor tarafından uygun olan aşı çeşidi, dozu zamanında uygulanmalıdır.

Alerjiye yaygın bir şekilde sebep olan polen çeşitleri ağaç polenleri, ot ve çimen polenleri ve arpa, mısır gibi hububat polenleridir. Polen alerjisi burun tıkanıklığı yapacağı için gece uyku problemleri oluşturur. Gece uykusunu iyi uyuyamayan ve uykusunu alamayan çocuğun ertesi gün halsizlik, yorgunluk ve dikkatini verememe gibi şikâyetleri olur.

Dolayısıyla okuldaki verimi, etkinliklere katılımı ve derslerdeki başarısı düşer. Çocuğun normal hayatına devam edebilmesi için tedavisinin yapılması şarttır. Gereken tedavinin uzman doktor kontrolünde yapılması sağlanırken ve bazı hususlara da dikkat etmek gerekir.

 Bahar alerjisi olan çocuğun günlük yaşantısında dikkat etmesi gerekenler;

 • Evden dışarı çıkarken gözlük ve maske takmalı
 • Burundan nefes alıp vermeli
 • Sık sık su ile gargara yapmalı
 • Sık sık burnuna su çekip burun içini temizlemeli
 • Polenlerin yapışma riski olduğu için her akşam kıyafetini değiştirmeli
 • Her gün duş yapmalı
 • Evde, özellikle çocuğun odasında çiçeksiz bitki bulundurulmamalı

Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar alerjisinin ve tüm alerji çeşitlerinin kesin çözüm yolu ve kesin tedavisi vardır demek yanlış olur. Aşı, cerrahi müdahale, ilaç gibi uygulamalar alerji etkisini hissedilir derecede azaltır fakat tamamen yok etmez.

Şu an ki gelişen ilaç sanayi ve tıp teknolojisi ile alerjiden tamamen kurtulmak maalesef mümkün değildir. Ancak kişinin kendisi bahar alerjisi tedavisi sürecini hafif atlatmayı sağlayacak küçük çaplı önlemler alabilir.

Alınacak önlemler;

 • Polenlerin çok yüksek oranda olduğu zamanlarda dışarı çıkmaktan kaçının. Dışarı çıkmak zorundaysanız ihtiyaca göre toz maskesi veya gözlük kullanmanızda fayda vardır.
 • Bahar aylarında yatak odaları gibi kapalı ortamlardaki havayı temizlemek için özel olarak tasarlanmış hava temizleyici cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu cihazların filtrelerinin zamanında değişim ve temizliğinin yapılması gerekmektedir.
 • Stres, alkol ve sigaradan uzak bir yaşam sürülmelidir.
 • A, B, C ve E vitaminli besinler bolca tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
 • Her gün iki kaşık bal yemeniz tavsiye edilir.
 • Günlük C vitamini alımınızı bu dönemlerde artırabilirisiniz.
 • Balık, ceviz ve keten tohumu gibi omega3 yönünden güçlü besinler tüketebilirsiniz.
 • İstirahat edebilir ve bolca su tüketebilirsiniz.
 • Burna sıcak buhar uygulaması tıkanan burun içini açarak sizi ferahlatabilir.
 • Ev içinde temizlik yaparken tozların uçuşmasını engellenmek adına toz alma işlemini nemli bir bezle yapmanızda fayda vardır.
 • Her gün kıyafetlerin değişimi sağlanmalıdır. Kıyafetlerinizi mümkün olduğunca yatak odası dışındaki (banyo vb.) yerlerde değiştirmeye dikkat edin. Her gün mutlaka duşunuzu alın.
 • Bahar mevsiminde sabah erken saatlerde polen miktarı fazla olduğundan o saatlerde yürüyüşe çıkmayın.
 • Yıkadığınız çamaşırları açık havada kurutmamaya dikkat ediniz.
 • Burnu tuzlu su ile temizlemek rahatlatma etkisi yaratabilir.
 • Burun dış yüzeyine süreceğiniz ufak bir vazelin tabakası çiçek tozlarını bir nebze de olsun tutacak, burundan içeri girmesine engel olacaktır.
 • Toz, tüy, ev akarı barındırabilecek halı, kilim gibi eşyaları özellikle bu dönemlerde kullanmamanız tavsiye edilir.
 • Uzman doktorun tavsiyelerine uymalı ve verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Источник: https://www.faydaloji.com/bahar-alerjisi-belirtileri-bahar-alerjisi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть