Bahar Alerjisinin 6 Belirtisi

içerik

Bahar Alerjisi Belirtileri, Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar Alerjisinin 6 Belirtisi

bahar alerjisi belirtileri,bahar alerjisi tedavisi

Baharın gelişi, doğanın uyanışı ile birlikte çiçek tozlarının ve polenlerin serbestçe dolaşım zamanı da gelmiş oluyor. Hafif esen rüzgar ile her tarafa hızla yayılan polenler astım, nezle gibi alerjik sorunları da beraberinde getiriyor.

Alerji çeşitlerinden biri olan bahar alerjisini inceleyeceğimiz bu yazımızda Bahar alerjisi nedir?, Bahar alerjisi belirtileri nelerdir?, Bahar alerjisi tedavisi nasıl olur ve nelere dikkat etmek gerekir? Gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Bahar alerjisi nedir?

Bahar alerjisi nedir? Özellikle ilkbahar başlangıcı olan mart ayı ile başlayıp temmuz ayına kadar devam eden süreçte polenler ve bitki tozları havaya yayılır.

Havada uçuşan polenlerin ve tozların da etkisi ile alerjik rahatsızlığı ve alerjik yatkınlığı olan kişilerde bazı reaksiyonlar ortaya çıkaran alerji çeşidine bahar alerjisi denir. 5 ile 40 yaş arasındaki her insanı etkileyebilen oldukça yaygın olarak görülen bir alerji çeşididir.

Çok ciddi bir sağlık sorunu olamamasına rağmen gereken tedavi yapılmadığında birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Bahar Alerjisi Belirtileri

Doğanın canlanması ile birlikte polen adı verilen çiçek tozlarının solunum yolu ile vücuda girmesi bazı kişilerde özellikle alerjik yatkınlığı olan bireylerde farklı etkiler yaratır.

Alerjik rahatsızlığı olan bireylerin vücutlarında dışarıdan gelen bu davetsiz misafire karşı kendini koruma amaçlı birtakım kimyasal olaylar (üst solunum yolunda, bronşlarda iltihaplanma) gerçekleşir. İşte bu kimyasal olaylar sonucunda ise bahar alerjisi belirtileri görülür.

Genelde bu belirtiler rüzgârlı ve kuru havalarda daha fazla hissedilmektedir. Bahar alerjisi belirtileri kişilerde farklılık göstermekle birlikte genellikle seyri şu şekildedir;

 • Burun akıntısı
 • Burun kaşıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Gözlerin sulanması
 • Sinüslerde ağrı
 • Nezle
 • Sık öksürme
 • Hapşırma
 • Yüz bölgesinde ağrı
 • Göz kaşıntısı
 • Göz kızarması
 • Nefes darlığı
 • Göz alerjisi
 • Damak ve gırtlakta kaşıntı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Uyku bozukluğu

*Bu belirtilerin özellikle bahar aylarında görülüyor olması bahar alerjisi olduğunuzun yakın kanıtı olabilir. Ancak tam ve kesin sonuçlar için doktora gidip alerji testi yaptırmanız ve alerji muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda Bahar Alerjisi

çocuklarda bahar alerjisi

Bahar alerjisi genelde anne ve babasından herhangi birinde bahar alerjisi rahatsızlığı olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Anne ve babasının ikisinde de bahar alerjisi olan çocuklarda bu rahatsızlığın görülme olasılığı da iki katına çıkmaktadır.

Çocuklarda bahar alerjisi teşhisi koymak için en azından 3 yaşını beklemek gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. 2 yaşından küçük çocuklarda bahar alerjisi görülme riski oldukça düşüktür.

Ailesinde alerji rahatsızlığı olan çocukların dışında, polen mevsiminde doğan, büyüdüğü ortamda sigara içilmiş olan çocuklarda bahar alerjisi görülme sıklığı daha fazladır.

Cinsiyet açısından yapılan karşılaştırmalara bakıldığında ise erkek çocukların kızlara oranla daha yüksek oranda çocuklarda bahar alerjisi olma riskini taşıdığını söyleyebiliriz.

Polen alerjisi olduğu bilinen çocuklar bahar döneminde alerji sorunlarını en aza indirmek için doktor kontrolünde alerji aşısı olabilirler. Dikkat edilmesi gereken husus, çocuğun hangi polen çeşidine karşı alerjisinin olduğu doğru bir şekilde tespit edilmeli ve uzman doktor tarafından uygun olan aşı çeşidi, dozu zamanında uygulanmalıdır.

Alerjiye yaygın bir şekilde sebep olan polen çeşitleri ağaç polenleri, ot ve çimen polenleri ve arpa, mısır gibi hububat polenleridir. Polen alerjisi burun tıkanıklığı yapacağı için gece uyku problemleri oluşturur. Gece uykusunu iyi uyuyamayan ve uykusunu alamayan çocuğun ertesi gün halsizlik, yorgunluk ve dikkatini verememe gibi şikâyetleri olur.

Dolayısıyla okuldaki verimi, etkinliklere katılımı ve derslerdeki başarısı düşer. Çocuğun normal hayatına devam edebilmesi için tedavisinin yapılması şarttır. Gereken tedavinin uzman doktor kontrolünde yapılması sağlanırken ve bazı hususlara da dikkat etmek gerekir.

 Bahar alerjisi olan çocuğun günlük yaşantısında dikkat etmesi gerekenler;

 • Evden dışarı çıkarken gözlük ve maske takmalı
 • Burundan nefes alıp vermeli
 • Sık sık su ile gargara yapmalı
 • Sık sık burnuna su çekip burun içini temizlemeli
 • Polenlerin yapışma riski olduğu için her akşam kıyafetini değiştirmeli
 • Her gün duş yapmalı
 • Evde, özellikle çocuğun odasında çiçeksiz bitki bulundurulmamalı

Bahar Alerjisi Tedavisi

Bahar alerjisinin ve tüm alerji çeşitlerinin kesin çözüm yolu ve kesin tedavisi vardır demek yanlış olur. Aşı, cerrahi müdahale, ilaç gibi uygulamalar alerji etkisini hissedilir derecede azaltır fakat tamamen yok etmez.

Şu an ki gelişen ilaç sanayi ve tıp teknolojisi ile alerjiden tamamen kurtulmak maalesef mümkün değildir. Ancak kişinin kendisi bahar alerjisi tedavisi sürecini hafif atlatmayı sağlayacak küçük çaplı önlemler alabilir.

Alınacak önlemler;

 • Polenlerin çok yüksek oranda olduğu zamanlarda dışarı çıkmaktan kaçının. Dışarı çıkmak zorundaysanız ihtiyaca göre toz maskesi veya gözlük kullanmanızda fayda vardır.
 • Bahar aylarında yatak odaları gibi kapalı ortamlardaki havayı temizlemek için özel olarak tasarlanmış hava temizleyici cihazlarını kullanabilirsiniz. Bu cihazların filtrelerinin zamanında değişim ve temizliğinin yapılması gerekmektedir.
 • Stres, alkol ve sigaradan uzak bir yaşam sürülmelidir.
 • A, B, C ve E vitaminli besinler bolca tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.
 • Her gün iki kaşık bal yemeniz tavsiye edilir.
 • Günlük C vitamini alımınızı bu dönemlerde artırabilirisiniz.
 • Balık, ceviz ve keten tohumu gibi omega3 yönünden güçlü besinler tüketebilirsiniz.
 • İstirahat edebilir ve bolca su tüketebilirsiniz.
 • Burna sıcak buhar uygulaması tıkanan burun içini açarak sizi ferahlatabilir.
 • Ev içinde temizlik yaparken tozların uçuşmasını engellenmek adına toz alma işlemini nemli bir bezle yapmanızda fayda vardır.
 • Her gün kıyafetlerin değişimi sağlanmalıdır. Kıyafetlerinizi mümkün olduğunca yatak odası dışındaki (banyo vb.) yerlerde değiştirmeye dikkat edin. Her gün mutlaka duşunuzu alın.
 • Bahar mevsiminde sabah erken saatlerde polen miktarı fazla olduğundan o saatlerde yürüyüşe çıkmayın.
 • Yıkadığınız çamaşırları açık havada kurutmamaya dikkat ediniz.
 • Burnu tuzlu su ile temizlemek rahatlatma etkisi yaratabilir.
 • Burun dış yüzeyine süreceğiniz ufak bir vazelin tabakası çiçek tozlarını bir nebze de olsun tutacak, burundan içeri girmesine engel olacaktır.
 • Toz, tüy, ev akarı barındırabilecek halı, kilim gibi eşyaları özellikle bu dönemlerde kullanmamanız tavsiye edilir.
 • Uzman doktorun tavsiyelerine uymalı ve verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Источник: https://www.faydaloji.com/bahar-alerjisi-belirtileri-bahar-alerjisi-tedavisi/

Bebeklerde Alerji Türleri ve Tedavi Şekilleri

Bahar Alerjisinin 6 Belirtisi

Alerji; genel anlamıyla bir bağışıklık sistemi bozukluğu olarak tanımlanır. Vücut bazen zararsız olarak görünen bazı yabancı maddelere karşı aşırı bir tepki gösterir ve bu durum alerji olarak adlandırılır. Bebeklerde alerji belirtisi olarak kontrol edilemeyen ağlamalar görülse de alerjinin temel nedenin tıbbi olarak iyi tespit edilmesi gerekir.

Yapılan detaylı incelemeler sonrasında bebekte alerjik reaksiyonlara rastlandığı durumlarda, doğru tedavinin uygulanması önem taşır.

Bebeklerde alerji; farklı nedenlere, belirtilere ve tedavi yöntemlerine göre, Nazal Alerjiler (Burunla İlgili), Besin Alerjileri, Çevresel Alerjiler, Anafilaksi, Evcil Hayvan Alerjisi ve Sezonluk Alerjiler olarak 6 grupta incelenmektedir.

Bebeklerde Alerji 6 Grupta İncelenmektedir

Bebeklerde görülen alerji çeşitleri şu şekilde gruplandırılır;

Nazal Alerji Belirtileri,

Burun kaşıntısı veya aksırma, burun akması, tıkanma ve sulu veya kaşınan göz olarak ortaya çıkar. Bebekte görülen nazal alerjinin nedenleri olarak, toz zerreleri, sigara dumanı, hayvan deri döküntüleri gösterilmektedir. Nazal alerjiler, bebeklerde en sık görülen alerjiler arasında yer alır.

Nazal Alerjinin Tedavisi;

Burun alerjilerinin tedavisi genel olarak reçetesiz satılan alerji ilaçlarıyla yapılır. Belirtilerin görülmeye başlamasıyla birlikte, bebeğin doktora götürülmesi ve doktor tarafından önerilen burun spreylerinin kullanılması gerekir.  

Tedavide Yan Etki Görülebilir 

Alerjik burun akıntısı tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler, uyuklama, sakinleşme, kaşıntı ve burun kanamasına olarak kendini belli edebilir.

Bazı bilimsel veriler ise nazal seroidlerin (kortizonlu burun burun spreyleri) bebeklerde büyümeyi yavaşlatabileceğini ortaya koymuştur.

Bu sebeple anne babalar, tedaviye başlamadan önce yan etkiler konusunda doktorla görüşmelidir.

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde görülen bir diğer alerji türü de besin alerjileridir. Besin alerjilerinin belirtileri arasında, burun tıkanması şeklinde görülen alerjik reaksiyonlar vardır. Besin alerjisinin diğer belirtileri ise; isilik ya da kızarıklık, yüzde şişme, midede şişme, egzama, gaz, kusma, ishal, kurdeşen veya kabızlık olabilir.

Bebeklerde Besin Alerjisi Nedenleri

Bebeklerde en yaygın görülen alerjiler arasında besin alerjisi de yer alır. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde bile görülen besin alerjisinin en bilinen nedeni ise büyükbaş hayvan ürünleridir. (Bebeklerde alerjiye neden olabilen yiyecekler; yumurta, süt, fıstık,buğday, soya,ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleridir.)

 
  

Besin Alerjisi Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen besin alerjisinde en iyi bilinen tedavi yöntemi, alerjik reaksiyonu gösterilen besinin tüketilmesinden kaçınılmasıdır. Mamayla beslenen bebeklerde alerjik tepki gösteren mamanın değiştirilmesi tavsiye edilir. Bebek anne sütüne karşı alerjik tepki gösterirse, annenin alerjiye neden olan gıdayı tüketmemesi önerilir.

Bu gibi durumlarda ebeveynler doktora danışarak tedavi konusunda tavsiyeler almalıdırlar. Bebekte görülecek besin alerjisinde, nefes almada zorlanma, yüzün şişmesi, kusma ve ishal gibi ciddi reaksiyonların gelişmesi durumunda vakit kaybetmeden 112'yi aramak ve en hızlı şekilde tıbbi müdahaleyi başlatmak gerekir.

Bakmanızda Fayda Var: Bebek Alerjilerinden Kaçınmanın 4 Yolu

Bebeklerde Görülen Çevresel Alerjinin Belirtileri

Kurdeşen, isilik, dil ve ağzı da içine alan vücudun belli bölgelerinde şişmeler, hızlı kalp atışları, nefes almada sersemlik veya baş dönmesidir. Çevresel alerjilerin nedenleri olarak böcek zehri alerjisi gösterilir. En çok bilinen nedenlerden birisi arı sokmasıdır. Bazı ilaçların içeriğinde bulunan kimyasallar da çevresel alerjiye neden olabilmektedir.  

Çevresel Alerjinin Tedavi Edilmesi

Bu gruba giren alerjilerde bebeği arı sokması durumunda uygulanacak tedavi  ilk önce sokulan bölgenin temizlenmesi ve arı bölgeye iğne bırakmışsa onun hemen çıkarılması gerekir.

Daha sonra ısırılan bölgeye soğuk uygulama yapılır ve kalamin losyonu veya karbonat ve su karışımından hazırlanan macun sürmek etkili olur.

Bebeğinizi arı sokmasında sonra nefes alma zorluğu, sersemlik, yüzde şişme, bayılma gibi belirtiler görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması önerilir.  

4 – Bebeklerde Görülen Anafilaksi

Bebeklerde görülen diğer bir alerji çeşidi de Anafilaksi'dir. Diğer alerjilerden farklı olarak; böcek ısırığına, zehre, bir yiyeceğe ya da ilaca karşı vücudun gösterdiği şiddetli reaksiyon olarak tanımlanır. Bu alerji türünde özel bir alerjen nedeni yoktur ve en ağır alerji türlerinden biridir.

Anafilaksi Belirtileri

Bu grup alerjide görülen belirtiler; bilinç kaybı, bayılma, solunum güçlükleri, yüzde, boğazda, dilde, hava yollarında şişme ve anjiyodemadır. (bir deri altı alerjik rahatsızlığı olmasına karşın hayati teh doğurabilir.) Bebeğin belli bir allerjene karşı hassasiyet göstermesi sonrasında solunum yolunda tıkama ya da dolaşım sisteminde etkilere neden olabilmektedir.   

  

 Anafilaksi Tedavisi

Bebeğinizde bu alerji grubu belirtileri gördüğünüz takdirde, hemen 112 acili aramanız hayati önem taşır. Bu durumda uygulanacak tedavide bronşları genişleten ilaçlar kullanılabilir.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri

Bebeğin bağışıklık sisteminin evcil bir hayvan alerjenine karşı alerji üretmesi sonucunda burun ve hava yollarında şişmelere neden olmaktadır.

Bebeğin vücudunun evcil hayvan alerjenine karşı verdiği tepki sonrasında; bebeklerde burun akıntısı, aksırma, gözlerde sulanma, hırıltılı solunum ve astım bağlantılı öksürmeye neden olmaktadır.

Bu belirtiler yanında aynı zamanda bebeğin ciltte kızarma veya kurdeşen gibi döküntüler de görülebilmektedir.

Evcil Hayvan Alerjisinin Nedenleri

Bebeklerde görülen alerjiye neden olan evcil hayvanlar; Köpek, kedi, tavşan, kuş gibi evde beslenen hayvanların döktükleri tüy ve kepekler gösterilir. Söz konusu hayvanların deri döküntüleri ve tüyleri bebeğin giysisine veya döşemelere yapışarak alerjiye neden olmaktadır.   

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavisi

Evcil hayvan alerjisi tedavisinde, orta şiddette yaşanan alerjilerde burun spreyleri etkili olurken, daha ciddi evcil hayvan alerjilerinde doktor tarafından verilecek ilaçları kullanmak gerekir.

Bebeklerde yaşanan evcil hayvan alerjisinde doktor alerjinin nedenini anlamak için cilt testi yapar.

Test sonucunda bebeğinizin evde beslemiş olduğunuz bir hayvana alerjisi olduğu belirlenirse, hayvanın evden çıkarılması ve evin detaylı temizlenmesi gerekir.

Bebeklerde Sezonluk Alerji Belirtileri

Bebeklerde belli aralıklarla ya da sürekli görülen alerji belirtileri olarak; burun akıntısı, aksırma, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve öksürük en yaygın görülen belirtiler arasında yer alır.  

Sezonluk Alerjilerin Nedenleri;

Bebeklerde sezonluk görülen alerjinin en yaygın nedenleri olarak; çimler, otlar veya polenler olarak gösterilir. Bebekler farklı türdeki çim ve polen türlerine karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bu tür alerjenler genellikle yaz aylarında, ilkbahar ve sonbaharda görülebilmektedir. Bakmanızda Fayda Var: Bebeğinizdeki Bu Belirtiler Bahar Alerjisinin Habercisi Olabilir

Sezonluk Alerjenlerin Tedavisi

Bu tür  alerjenlerin tedavisinde doktor tarafından verilen ilaçlarla olur. Anne babaların kesinlikle bebeklerine reçetesiz ilaçlar vermemeleri tavsiye edilir. Doktor tarafından verilecek ilaçların yan etkiler ise, uyuklama, susamadır. Bazı ilaçlarda bulantı, kusma, baş ağrısı, kabızlık, ağız kuruluğu, ishal ve göz kararmasına neden olabilmektedir.    

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/bebeklerde-alerji-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Alerji Nedenleri ve Belirtileri Neler? Bahar Alerjisine Karşı Çözüm Önerileri

Bahar Alerjisinin 6 Belirtisi

Bağışıklık sisteminiz, polen, arı zehiri veya evcil hayvan tehsi gibi yabancı bir maddeye veya çoğu insanda reaksiyona neden olmayan bir yiyeceğe tepki gösterdiğinde alerjimeydana gelir.

Alerji Nedenleri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminiz antikor olarak bilinen maddeleri üretir. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz belirli bir alerjeni zararlı olmasa bile zararlı olarak tanımlayan antikorlar yapar. Alerjenle temas ettiğinizde, bağışıklık sisteminizin reaksiyonu cildinizi, sinüslerinizi, hava yollarınızı veya sindirim sisteminizi enfekte edebilir.

Alerjilerin şiddeti kişiden kişiye değişir ve ufak tahrişlerden anafilaksiye kadar – potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir acil durum olabilir. Çoğu alerji tedavi edilemezken, tedaviler alerji semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

İlgili maddeye bağlı olan alerji semptomları solunum yollarınızı, sinüslerinizi ve burun kanallarınızı, cildinizi ve sindirim sisteminizi etkileyebilir. Alerjik reaksiyonlar hafif ile şiddetli olabilir. Bazı ciddi vakalarda, alerji anafilaksi olarak bilinen hayatı tehdit edici bir reaksiyonu tetikleyebilir.

Alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi, aşağıdakilere neden olabilir:

 • Hapşırma
 • Burun, göz veya ağız kaşıntısı
 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Sulu, kırmızı veya şişmiş gözler (konjonktivit)

Bir gıda alerjisine neden olabilir:

 • Ağızda karıncalanma
 • Dudakların şişmesi, dil, yüz veya boğaz
 • Kurdeşen
 • Anafilaksi

Bir böcek sokması alerjisine neden olabilir:

 • Sızıntı bölgesinde geniş bir şişlik alanı (ödem)
 • Vücudun her yerinde kaşıntı veya kurdeşen
 • Öksürük, göğüste sıkışma, hırıltı veya nefes darlığı
 • Anafilaksi

Bir ilaç alerjisine neden olabilir:

 • Kurdeşen
 • Kaşınan cilt
 • İsilik
 • Yüzün şişmesi
 • Hırıltı
 • Anafilaksi

Egzema olarak da bilinen alerjik bir cilt rahatsızlığı olan atopik dermatit, cildin şunlara neden olabilir:

 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Ciltte pullanma
 • Anafilaksi

Yiyeceklere ve böcek sokmalarına alerji dahil olmak üzere bazı alerji türleri, anafilaksi olarak bilinen şiddetli bir reaksiyonu tetikleyebilir. Hayatı tehdit edici bir tıbbi acil durum olan anafilaksi, şoka girmenize neden olabilir.

Anafilaksi belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Bilinç kaybı
 • Kan basıncında bir düşüş
 • Şiddetli nefes darlığı
 • Deri döküntüsü
 • Baş dönmesi
 • Hızlı veya zayıf bir nabız
 • Mide bulantısı ve kusma

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Bir alerjiden kaynaklandığını düşündüğünüz belirtiler varsa ve reçetesiz satılan alerji ilaçları yeterince rahatlama sağlamazsa doktora görünebilirsiniz. Yeni bir ilaca başladıktan sonra belirtileriniz devam ederse, hemen reçete eden doktoru arayın.

Ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) için 112’i veya aile hekiminizi arayın veya acil tıbbi yardım alın. Bir epinefrin otomatik enjektörü (Auvi-Q, EpiPen, diğerleri) taşırsanız, hemen kendinize uygulayabilirsiniz.

Bir epinefrin enjeksiyonundan sonra semptomlarınız düzelse bile, enjeksiyonun etkileri geçtiğinde semptomların geri dönmemesini sağlamak için acil servise gitmelisiniz.

Geçmişte ciddi bir alerji atağı veya herhangi bir anafilaksi belirtisi ve semptomu varsa, doktorunuzu görmek için bir randevu alın. Anafilaksinin değerlendirilmesi, teşhisi ve uzun süreli yönetimi karmaşıktır, bu nedenle muhtemelen alerjiler ve immünoloji konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz gerekir.

Bahar Alerjisine Karşı Doğal Çözüm Önerileri

Havaların yavaş yavaş ısınması ile birlikte bahar mevsiminin sonucunda polenlerin alerjik tepkimeleri tetiklemesi bahar alerjisi olarak bilinmektedir. Polenlerin burunda, bronşlarda ve gözlerde etki yaratarak burun akıntısı, öksürme, gözlerde sulanma, hapşırma ve kaşıntı gibi reaksiyonlara neden olması bahar alerjisi için başlıca belirtilerdendir.

Bitkilerin birisinin sağlığı için harikalar yaratabildiğini hepimiz biliyoruz. Kuzey Amerika Tıbbi Herbalism Enstitüsü direktörü Paul Bergner bu görüşü destekliyor. Bu bitkilerle bahar alerjilerinde rahatlama bulacaksınız:

Nane ve Ekinezya

Sinüslerin temizlenmesinde, kan akışının iyileştirilmesinde ve lenfatik ve bağışıklık sistemlerinin normal işlevlerini sürdürmede yardımcı olur.

Papatya

Bu bitki güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Alerjinin neden olduğu göz kuruluğuna ve kaşıntısına iyi gelir. Birkaç dakika boyunca gözlerinizi papatya ile doldurulmuş serin ve ıslak çay poşetleri ile yatıştırın.

Isırgan Otu

Bu bitki hasantihistamin özellikleridir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece alerjenlerle daha iyi savaşabilir ve herhangi bir hapşırma ve kaşıntılı göz semptomlarından muzdarip olma ihtimaliniz daha düşük olacaktır.

Kekik

Balgam söktürücü ve antimikrobiyal olarak çalışan kekik, boğaz ağrısını yatıştırır ve zaman kaybetmeden öksürüğü giderir.

Bal

Çok işlevli bir ürün olan bal, iyi bir bağışıklık arttırıcı, antimikrobiyal madde ve boğaz ağrısı ve öksürük ilacıdır. Aynı şekilde, bu baharda aklı başında ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak için kekik ve balı karıştırarak daha güçlü bir karışım elde edebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil kullanarak başka bir yatıştırıcı çay yapın. Tadı daha da iyi olacak ve bal ile iki kez daha iyi çalışacaktır. 1-2 çay kaşığı kıyılmış taze veya kurutulmuş zencefili sıcak suyla karıştırın.

Sinüslerinin temizlediğini hisset ve bu yatıştırıcı uyuşturucuyu içerek boğazın daha az acı hisseder.

İlkbaharda alerjilerinizi gidermezsiniz, ancak sık sık zencefil çayı içiyorsanız, diyabetin önlenmesine yardımcı olursunuz.

Kırmızı Biber

Diğer enflamatuar ajanlarla birlikte histamin salınımını durduran ve boğaz ağrınızı iyileştiren bioflavonoid, quercetin bakımından doğal olarak zengindir. Cayenne biber alımını artırarak soluduğunuz tüm alerjenlerden kırmızı ve akan bir burundan kurtulacaksınız . Bu faydaları sebebiyle kırmızı biberi mümkün olduğu kadar fazla tüketmeye çalışın.

Uygulanabilecek Doğal Çözüm Önerileri

Bahar alerjisi konusunda ilaç desteğinin yanında evde uygulanan yöntemler ile rahatsızlığın şiddetini azaltıcı şekilde önlemler almakta mümkündür.

 • Baharatlı gıdalar ile sinüs yolları açılabilirken tam tahıllı gıdalar ve yumurta sarısı anti-alerjik özelliği olan yiyeceklerdendir. arasındadır.
 • Adaçayı ve ıhlamur gibi bitkisel çaylar da göğüs yumuşatıcı özellikleri ile bahar alerjisi için çok faydalıdır.
 • Bahar alerjisine karşı ayrıca sıcak duş ya da buhar banyosu da deri ve saç üzerine yerleşmiş polenlerin temizlenmesi açısından önemlidir.
 • Ayrıca polenler genelde sabah saatlerinde havada daha yoğun olduğu için sabahları dışarı çıkmamak gereklidir.
 • Evdeki ve çevredeki tozlardan kurtulmak ve uzak durmak temizlik kapsamında mutlaka önemsenmelidir.
 • Solunum yollarını tahriş edici olması nedeniyle sigaradan uzak durulması ve alkol alımının azaltılması da rahatlatıcı önlemlerdendir.
 • Bahar alerjisi için stres yaratan ortamlardan uzak durmakta bağışıklık sistemi açısından en iyi çözüm önerilerindendir.
 • Bahar alaerjisi ilaçlarının aksatılmadan kullanılması ve doktor kontrollerinin de ihmal edilmemesi asla unutulmamalıdır.
 • Beslenme ve günlük yaşam alışkanlıklarının da alerjiyi alevlendirecek koşullardan uzak kalarak düzenlemek en faydalı çözüm adımlarındandır.

Источник: https://saglikhaberleri.com/alerji-nedenleri-ve-belirtileri-nelerdir-bahar-alerjisine-karsi-cozum-onerileri/

Baharda göz alerjisinden korunmanın 6 kuralı

Bahar Alerjisinin 6 Belirtisi

Bahar mevsimi denince aklımıza ilk gelen şeylerden biri kuşkusuz bahar alerjisi oluyor. Ağaçlar, çimler ve polenlerin neden olduğu bahar alerjisinden en sık etkilenen organlardan biri ise çevreyle doğrudan temas nedeniyle gözlerimiz oluyor.

Öyle ki bahar aylarında her 100 kişiden 25-30'u mevsimsel göz alerjisi problemi yaşıyor. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve sulanma gibi yakınmalar ise bu hastalığın en tipik belirtilerinden.

Üstelik gözlerde gelişen ortak belirtileri nedeniyle “soğuk algınlığı” ile karıştırılıp “nasıl olsa geçer” düşüncesiyle hafife alınabiliyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Evren Baca ancak bu belirtilerin asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Çünkü mevsimsel göz alerjisinde geç kalınması durumunda göz kuruluğundan gözkapağı iltihabına, çok daha önemlisi kalıcı görme kaybına kadar gidebilecek ciddi tablolar gelişebiliyor” diyor.

Kaşıntı sürekli bir hal alıyor

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinde yaşanan şikayetlerin gözlerde kaşınmayla başladığına işaret ediyor. “Hastalar gözlerini kaşıdıkça daha çok kaşıma ihtiyacı hissediyorlar. Ellerini adeta gözlerinden alamıyorlar” diyen Dr. Evren Baca alerjik reaksiyonun diğer belirtilerini de şöyle anlatıyor:

“Kaşıntıyla birlikte gözlerde kızarıklık, sürekli bir sulanma hali oluyor. Bunların yanı sıra konjonktivada (göz beyazını ve kapakların içini örten zar) su toplanması ile şişme görülüyor. Göz kapaklarının içinde ip gibi uzayan, beyaz, yapışkan bir çapaklanma gelişiyor.

Gözlerde batma hissi ve kaşıntı hastaların yaşam konforunu oldukça bozacak düzeyde oluyor. Göz kapaklarında şişlik, kızarma ve bazen gözaltlarında morarma da diğer sinyallerini oluşturuyor. Tüm bu şikayetler genellikle her iki gözde birden başlıyor.

Göz alerjisi olan kişilerde sıklıkla alerjik rinit de tabloya eşlik ediyor. Sorun ilerlediğinde gözün saydam tabakasını tahriş eden ve görmeyi tehdit eden bir tablo gelişebiliyor. İkincil göz enfeksiyonları eklenebiliyor.

Bunların yanı sıra yoğun göz kaşımaya bağlı olarak saydam tabakada incelme ve astigmat oluşabiliyor.”

Ailede alerji hikayesi varsa risk artıyor

Mevsimsel göz alerjisinde göze temas eden polenler spesifik IgE üretimine, IgE antikorları da doku mast hücrelerinden histamin başta olmak üzere bazı maddelerin salınımına yol açıyorlar.

Bu maddeler de alerjik reaksiyondaki belirtilerden sorumlu oluyorlar. Alerjiye yatkın veya ailesinde alerji hikayesi olan kişilerde göz alerjisi riski artıyor.

Aynı zamanda astımlı ve egzamalı kişiler de risk altında oluyor.

Önleyici tedavi çok önemli

Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinde erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Tedaviye alerjik şikayetlerin oluşmadan önce başlanması sayesinde hastanın hayat kalitesi olumsuz yönde etkilenmiyor.

Daha da önemlisi gözde gelişebilecek ikincil enfeksiyonların önüne geçiliyor. Ayrıca sürekli gözleri kaşıma nedeniyle oluşabilen kornea tabakasında incelme riski ortadan kaldırılıyor.

Bu sayede şiddetli göz alerjilerinde görme kaybına giden kornea problemleri önlenmiş oluyor.

Tedavide amaç yakınmaları hafifletmek

Mevsimsel göz alerjisi tekrarlayan bir hastalık. Dolayısıyla kesin olarak tedavi etmek mümkün olmuyor. Göz alerjisinin tedavisinde amaç alerji mevsimini rahat geçirmek, yakınmalar başlamadan önlem almak. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Evren Baca bunun için de antihistaminik (alerjik yakınmalara neden olan histaminin etkilerini azaltan ilaçlar), mast hücre stabilizatörü (hücreden histamin salınımını azaltan ilaçlar) ve dekonjestan damlalar kullanıldığını belirtiyor. Şiddetli tablolarda hızlı bir yanıt almak için kortizonlu damlalar da tedaviye ekleniyor.

Sistemik şikayetleri olan hastalarda antihistaminik tabletlerden de yararlanılıyor.

Mevsimsel göz alerjisinden korunmanın 6 yolu

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca mevsimsel göz alerjisinden korunmak veya hastalık oluştuysa tedaviden etkili sonuç sağlayabilmeniz için almanız gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

Önlemek için

– Polenlerin yoğun salındıkları dönem olan 05.00-10.00 saatleri arasında, mümkünse dışarı çıkmayın, evinizi bu saatlerde havalandırmayın.

– Koruyucu gözlük kullanın.

– Aracınızda camları açmayın, havalandırma filtresini değiştirin.

– Evinizin nemini düzenleyin.

– Yün veya pamuklu yorgan ile yastık kullanmayın.

– Evin içinde sigara içmeyin.

Hastalık oluştuğunda

– Gözlerinizi kaşımaktan mümkün olabildiğinde kaçının.

– Kaşıntıyı azaltmak için gözlerinize günde 2-3 kez ve 3-4 dakika süreyle soğuk kompres uygulayın.

– Alerjenlerin ortaya çıktığı dönemde, koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları kullanarak alerjeni gözden uzaklaştırın.

– Kontakt lens kullanımına ara verin.

– Şikayetler artmadan doktorunuzun önereceği alerji damlalarını kullanın.

Bahar detoksu ile 5 adımda yenilenin

Baharda kalp krizi riski artıyor

Bahar alerjilerinden korunma yolları

Bahar yorgunluğunu önlemek için 7 öneri

Baharda enerjinizi yükseltecek 10 besin

Bahar alerjisi belirtileri ve korunma yolları

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/baharda-goz-alerjisinden-korunmanin-6-kurali-3268994

Bahar alerjesine ne iyi gelir?

Bahar Alerjisinin 6 Belirtisi

Saman nezlesi ya da polinosis olarak da adlandırılan alerjik rinit yani bahar alerjisi, kelimenin tam anlamıyla, burunla ilgili anlamına gelen “alerjik burun iltihaplanması” anlamına gelen iltihaplanma durumudur.

Alerjik rinit ya mevsimlik ya da yıl boyu olabilir. Çoğu insanda, alerji tetikleyen bir alerjen (semptomlarını her yıl aynı zamanlarda görülür) bulunmaktadır. İlkbahar saldırıları genellikle ağaç poleninden kaynaklanırken yaz aylarında çimen polenleri, sonbaharda ise ot polenleri hâkim olur. Alerjik riniti olan çoğu kişi birden fazla alerjene duyarlıdır.

Yıllık alerjik rinit, yıl boyunca ortaya çıkar. Bu durum tüm yıl alerjenlere alerjisi olan insanlarda yaygındır. Doğal olarak, ev tozu akarlarına veya kendi evcil hayvanlarına alerjisi olan insanlar mevsim ne olursa olsun acı çekme eğilimi gösterirler. (1)

Bahar alerjisinin nedenleri

Alerji, alerjiyi tetikleyen bir şeydir. Alerjik rinitli bir kişi polen, küf, hayvan tüyleri veya toz gibi alerjenler solunursa, alerji semptomlarına neden olan kimyasal maddeleri vücuttan çıkarır.

Saman nezlesi polen alerjik reaksiyonunu gerektirir.

Saman nezlesi olan bitkiler ağaçlar, otlar ve yabani otlardır. Polenleri rüzgarla taşınır. (Çiçek poleni böcekler tarafından taşınır ve saman nezlesine neden olmaz.) Saman nezlesine neden olan bitki türleri kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Havadaki polen miktarı, saman nezlesi belirtilerinin gelişip gelişmediğini etkileyebilir.

 • Sıcak, kuru, rüzgârlı günlerde havada çok fazla polen olması muhtemeldir.
 • Serin, nemli, yağışlı günlerde çoğu polen zeminle beraber yıkanır.

Bahar alerjisi, saman nezlesi ve alerji genellikle ailelerde görülür. Ebeveynlerin her ikisi de saman nezlesi veya diğer alerjiler varsa, saman nezlesi ve alerji ihtimali de yüksektir. Annenizde alerjisi varsa bu ihtimal daha yüksektir. (2)

Bahar alerjisinin belirtileri

 • Alerjik rinit, genellikle hapşırma, kaşınma ve tıkanmış burun veya burun akması gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olur. Bu semptomlar genellikle alerjene maruz kaldıktan sonra başlar.
 • Bazı insanlar sadece bir kaç ay boyunca alerjik rinit yaşar, çünkü bunlar ağaç veya çimen poleni gibi mevsimsel alerjenlere duyarlıdırlar. Diğer insanlar bütün bir yıl boyunca alerjik rinit yaşarlar.
 • Alerjik rinitli hastaların çoğunda hafif ve kolay bir şekilde tedavi edilebilen semptomlar bulunur. Fakat bazı semptomlar şiddetli ve kalıcı olabilir, bu da uyku sorunlarına neden olabilmekte ve gündelik hayata müdahale edebilmektedir.
 • Alerjik rinit semptomları zamanla düzelir, ancak bu uzun yıllar alabilir ve durumun tamamen kaybolması muhtemel değildir. (3)

Bahar alerjisinin tedavisi

Evinizde ve davranışlarınızda değişiklik yaparak tetikleyicilerden kaçınmalısınız.

 • Yüksek polen periyotları boyunca pencereleri kapalı tutun; Evinizde ve otomobilinizde klima kullanın.
 • Polenleri gözlerinizin dışında tutmak için açık havada gözlük veya güneş gözlüğü kullanın.
 • Toz akarlarına maruz kalmayı sınırlamak için “akar önleyici” yatak örtüleri kullanın ve küfü kontrol etmek için bir nem alma cihazı kullanın (eğer küf kokusu alırsanız muhtemelen küfünüz olur).
 • Herhangi bir hayvanı evcilleştirdikten sonra ellerinizi yıkayın ve alerjik olmayan bir kişiye, tercihen iyi havalandırılan bir alanda veya dışarda, evde beslenen hayvan bakımına yardımcı olun.

Bazı semptomları reçetesiz ilaçlarla kontrol edebilirsiniz.

 • Dekonjestanlar
 • Antihistaminikler (göz damlaları, burun spreyi ve oral ilaç)

Reçeteli ilaçlar için daha etkili olabilecek bir alerjene sahip olmalısınız.

 • Antihistaminikler (göz damlaları, burun spreyi ve oral ilaç)
 • Alerji çekimleri (immünoterapi) (4)

Bahar alerjisi için tedavi yöntemleri

Tuzlu su: Alerjik rinit tedavisinde ilk adımlardan biri de burundan mukusun alınması ve burundan temizlenmesidir. 1 çay kaşığı tuz ve bir tutam karbonatı 2 bardan sıcak suyun içine atın.

Üzerine kafanızı eğerek bu solüsyonu bir miktar burun deliğine çekin. Solüsyonun diğer burun deliğinden veya ağızdan geri sızmasına izin verin. Aşırı mukusu ve çözeltiyi çıkarmak için hafifçe burnunuzu üfleyin. Aynı işlemi diğer burun deliğiyle izleyin.

Durumunuzu iyileştirene kadar bu çareyi birkaç kez tekrarlayın.

Buhar: Buharı düzenli olarak teneffüs etmek aşırı mukusun ve herhangi bir tahriş edicinin burun geçişlerini temizlemenize yardımcı olacaktır. Bu da hapşırma, burun akması ve boğaz ağrısı gibi alerjik rinit semptomlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kaynar suyunu büyük bir kaba dökün.

Okaliptüs, nane, biberiye veya çay ağacı yağı gibi seçtiğiniz herhangi bir uçucu yağdan 3 ya da 4 damla ekleyin. Kafanızı bir havlu ile örtün ve kabın üzerine dikkatli bir şekilde yaslayın. Buharı 5 ila 10 dakika derinlemesine solun ve burnunuzu iyice üfleyin. Tamamen iyileşene kadar günde birkaç kez tekrarlayın.

Buharı teneffüs edemeyen küçük çocuklar için sıcak bir duş ya da banyo çok yardımcı olacaktır. (5)

Nane çayı: Yüzyıllar boyunca alerji geçirenler, tıkanmış burunları ve tahriş olmuş mukoza zarını rahatlatmak için sıcak çaya başvurmuştur. İşte bu durumda bilinen en iyi seçeneklerden biri de nane çayıdır.

Nanenin yararları, lezzetli kokusunun ötesine geçmektedir. İçerdiği esansiyel yağ bir dekonjestan olarak hareket eder. Nane nemlendirici maddeler, antiinflamatuarlar ve hafif antibakteriyel bileşenleri de içermektedir.

(6)

Zencefil: Zencefil, alerjik rinit için başka yararlı bir evde ilaçtır. Doğal bir antihistaminik olarak çalışır ve burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük ve hatta baş ağrısı gibi rinit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan antiviral, antibakteriyel, antiinflamatuar ve bağışıklık kazandırma özelliklerine sahiptir.

Zerdeçal: Herhangi bir alerji riskini azaltmak için zerdeçal iyi bir husustur. Bağışıklık artırıcı özelliklere sahip güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar ajandır. Konjesyon, öksürük, ağız kuruluğu ve hapşırma gibi alerjik rinit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sarımsak: Sarımsak, alerjik rinit tedavisinde çok etkili olabilen doğal bir antihistamin olan kuercetin içerir. Ayrıca, sarımsak, hızlı toparlanmayı teşvik eden antibiyotik, antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık kazandırma özelliklerine de sahiptir. (7)

Isırgan otu: Isırgan otu, doğadan gelen bitkisel bir ilaçtır. Bir takım çalışmalar, ısırganın muhtemelen iltihabı azaltarak hapşırma, burun tıkanıklığı ve kaşıntı gibi alerji semptomlarına yardımcı olabileceğini önermektedir. (8)

Soğan: Soğan, antialerjik, antihistaminik, antiinflamatuar ve antioksidan özellikler içerir. Bu nedenle, alerjik rinit için mükemmel bir evde ilaç olarak düşünülmektedir. Alerjik rinitten kurtulmak ve bağışıklık sisteminizi artırmak için günlük diyetinizdeki soğan miktarını artırabilirsiniz.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, antibiyotik ve antihistamin özellikleriyle, sık sık hapşırma, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi alerjik rinit belirtilerini azaltmaya ve bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olabilir. Alerjik rinitten kurtulmak için; bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Biraz bal ve limon suyu da ekleyin ve durum düzelene kadar günde 3 kez için.

Çörek otu: Çörek otu nadir bir ottur, ancak aynı zamanda alerjik rinit için etkili birçok ev ilaçlarından biridir. Çörek otu ile alerjik rinitten kurtulmak için, günlük diyetinize daha fazla çörek otu katabilirsiniz. (9)

Vitamin C: C vitamini birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir ve insan vücudu için çok önemli bir tamamlayıcıdır. Bulunan antihistaminik özellikler Vitamin Candidate, alerji belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. C vitamininin bağışıklık sistemine yardım ettiği de zaten bilinmektedir. (10)

Papatya çayı: Papatya çayı, alerjiniz için faydalı hafif lezzetli ve hoş bir çaydır. (Ancak yaban mersini alerjisi olanlar tarafından kaçınılmalıdır.) Gözleriniz alerji semptomlarından rahatsızlık duyuyorsa, on dakika boyunca her gözün üzerine sıcak ve nemli bir papatya çayı torbası koyabilirsiniz.

Yerba mate: Yerba mate çayı alerjileri olanlara yardımcı olabilmektedir. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir. Yerba mate kafein içerdiğinden kafein hassasiyeti olanların bu çayı içmekten uzak durması tavsiye edilmektedir. (11)

Probiyotikler: Probiyotikler alerjik rinit semptomlarının şiddetini ve sıklığını azaltabilir.

Kapsül başına 1 ila 4 milyar organizma içeren yüksek kaliteli bir probiyotik takviye almalısınız. Daha sonra, sabah bir kapsül ve akşamları bir ila iki hafta süreyle alabilirsiniz.

Alternatif olarak, bağışıklık sisteminizi geliştirmek için düzenli olarak probiyotik yoğurt da yiyebilirsiniz. (12)

Yeşil çay: Yeşil çay, sorunun tüm belirtilerinden kurtulmaya yardımcı yararlı antioksidanların bir güç merkezidir. Yorgunluk, hafif vücut ağrısı vb. Etkili bir şekilde yeşil çay ile tedavi edilebilmek mümkündür. Bu nedenle, etkili bir şekilde alerjik rinitten kurtulmak için düzenli olarak yeşil çayı tüketmeniz önerilir. (13)

Источник: https://www.acil.net/bahar-alerjesine-ne-iyi-gelir/

Bahar Alerjisi – Mevsimsel Alerji Nedir? Bahar Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Bahar Alerjisinin 6 Belirtisi

Bahar alerjisi (mevsimsel alerji), ocak-mart (ağaç polenleri), nisan ve mayıs (çayır polenleri) Mayıs- haziran (tahıl polenleri), eylül-ekim (yabani ot polenleri) şeklinde polenler havaya yayılır ve polen alerjisi olan kişilerde veya çocuklarda solunum yollarından girerek alerjik reaksiyonlara neden olur.

Bahar alerjisi neden olur?

Havadaki polenler solunum yoluyla vücuda yerleşir. Bağışıklık sisteminin aslında zararlı olmayan maddeleri düşman gibi görmesi ile alerjik problemler ortaya çıkar. Bahar alerjisi genellikle ailesinde alerjik problemler olan kişilerde daha sık görülür. Alerjik hastalıklar genetik faktörlere bağlı olarak da gelişebilir.

Alerjiye sebep olan bitki polenleri arasında çayır otu, huş ağacı, yulaf, buğday, mısır, çavdar ve bazı ağaçlar, çiçekler gibi bitkiler vardır.

Bahar alerjisi her yaşta görülebileceği gibi çocuklarda çoğunlukla 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni, alerjik sorunlar için bebeğin en az iki bahar geçirmesi gerekliliğidir.

2 yaş altı bebeklerde alerji gelişme riski daha düşüktür.

Bahar alerjisi belirtileri

Polenler solunum yoluyla vücuda girdikten sonra burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoza zarlarının iltihaplanmasına neden olur ve bu durum bazı şikayetlere yol açar.

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Boğazda, kulakta ve burunda şiddetli kaşıntı
 • Gözlerde kaşıntı, yanma, sulanma ve batma hissi gibi belirtiler bahar alerjilerinde görülebilir.

Saman nezlesi olarak da adlandırılan bu durum tedavi edilmez ise ileri ki dönemlerde yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı, bronşit ya da astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

Bahar alerjisi tanısı

Alerji düşünülen durumlarda hastalığın belirtileri, klinik bulguların yanı sıra bazı alerji testlerinin yapılması tanıyı kesinleştirir.

Hastanın ne tür alerjene ne kadar süre maruz kaldığı, maddenin alerjik potansiyelinin bilinmesi ve uygun testlerin yapılması oldukça önemlidir. Alerji testleri, hastanın öyküsünün yanı sıra destekleyici tanı yöntemleri olarak kullanılır.

Alerji tanısında en önemli adım gerçek alerji gibi belirti veren durumlardan (intolerans, gıda zehirlenmesi, ilaç yan etkileri ve benzeri durumları) ayırt etmektir, bu nedenle kişisel ve ailesel klinik hikaye, doğru ve güvenli alerji teşhisi için son derece önemlidir.

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi, alerjinin oluştuğu dönemde anti alerjik tedavinin yanı sıra hastanın alacağı önlemler ile alerjenden korunmak mümkün olabilir. Alerjiyi oluşturan alerjenler ile temasın kesilmesi gerekir.

Ayrıca alerjinin tipine göre ilaç tedavisi, aşı tedavisi uygulanabilir. Alerji bazı hastalarda tamamen tedavi edilebildiği gibi tekrarlayabilir.

Bunların dışında alerji tedavisinde  son yıllarda uygulanmaya başlanan soğuk ışık tedavisi uygulanabilir. Yaklaşık üç dakika kadar süren bu işlem ofis ortamında yapılır. Soğuk ışık yöntemi özellikle ilaç kullanması sakıncalı olan hastalarda ve hamilelerde uygun görülür. 8 seans uygulanan tedavi ile hastalar 16 ay süresince hastalığın şikayetlerinden kurtulur.

Bahar alerjisi ve önlemler

Alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli?

 • Mevsimsel alerjilerde de polenlerin yoğun olduğu saatlerde sokağa çıkmamak, kapı ve pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutmak önemlidir.
 • Yıl boyu süren alerjilerde diğer alerjenlerin de dikkat edilmesi önemlidir.
 • Tüylü ve yünlü eşyalardan uzak durulmalıdır.

 • Ev sık sık havalandırılmalıdır. Kaloriferli evlerde nemlendirici kullanmak evin kuruluğunu gidermek için faydalı olabilir.
 • Evde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçınmak gerekir.
 • Sigara içilmemeli ve içenlerden uzak durulmalıdır.

 • Yatmadan önce duş almak ve saçları yıkamak yararlı olabilir.
 • Polen mevsiminde çamaşırları açık havada kurutmak çamaşırlara polen bulaşmasına sebep olabilir, bu nedenle polen mevsiminde çamaşırlar evde kurutulmalıdır.
 • Tüylü, yünlü battaniyeler yerine pamuklu olanlar tercih edilmelidir.

  Kilim halı gibi toz barındıran ev eşyalarını evden uzaklaştırmakta fayda vardır.

 • Polen mevsiminde arabada yolculuk sırasında camları açmamak önemlidir.
 • Kuru bezle temizlik yapıldığında polenler solunum yoluna daha kolay girerler, bu nedenle temizliğinizi nemli bezler ile yapmanız faydalı olur.

 • Islak saçlar polenleri daha fazla toplayacağı için saçlar ıslakken dışarıya çıkmamak önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/alerjik-rinit/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.