Bahar Ayları Estetik İçin İdeal

Bahar Mevsimi Estetik İçin İdeal mi?

Bahar Ayları Estetik İçin İdeal

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte estetik yaptırmak isteyenler için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul sorularımızı yanıtladı.

Bahar mevsiminde estetik yaptırmak isteyenler için Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul bilgi verdi. Hangi estetikler bahar mevsiminde yapılmalı? Yaz öncesi dönemde botoks ve dolgu uygulamalarında da artış oluyor mu? Tüm bu soruların cevabı haberimizde. 

Hangi estetik operasyonlar hangi mevsimlerde yapılır? Bahar mevsimi estetik için ideal mi?

Aslına bakarsanızartık estetik ameliyatların hangi mevsimde yapılacağı ile ilgili herhangi birayrımda bulunmuyoruz. Hastalarımızın (bir süreliğine iş ve sosyal hayattanuzaklaşmaları gerekeceğinden)  kendileri için en uygun ve rahat dönem nezamansa ameliyat planlamasını ona göre yapıyoruz.

Yaz aylarında estetikameliyatların azalması ise daha çok insanların tatile çıkmalarıyla ilişkilioluyor. Dolayısıyla hastalarımız, herhangi bir estetik ameliyata ait iyileşmeperyodlarını tatil öncesi dönemde geçirmeyi daha fazla tercih ediyorlar.

Bununyanı sıra ameliyat gerçekleştirilen bölgenin güneş ışınlarına maruz kalmamasıgerektiğinden ister kış ayları isterse yaz ayları olsun ameliyat sonrasıdönemde ameliyat yapılmış alanın güneş ışınlarından mutlaka korunmasıgerekiyor.

Bahar aylarında en çok hangi estetik yöntemlerine talep oluyor?

Bahar aylarındaestetik ameliyatlara rağbetin daha fazla olmasının nedeni ise insanların plajmevsimine daha iyi bir görünümde girmek istemeleri ve tatil dönemlerine kadariyileşme süreçlerini tamamlama istekleridir.

Bu yüzden bu aylarda daha çokvücut şekillendirme ameliyatlarından liposuction ve karın germe, memeameliyatlarında ise jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi), meme büyütme vedikleştirme ameliyatları için talep artışının olduğunu görüyoruz.

Yaz öncesi dönemde botoks ve dolgu uygulamalarında da artış oluyor mu?

Ameliyatsız yöntemlerede bu aylarda daha çok başvuru oluyor. Bunların başında botox, dolgu ile yüzgençleştirme uygulamaları geliyor.

Bunun yanı sıra son dönemlerde ameliyatsızuygulamalara olan ilginin yerini ameliyatla yüz gençleştirme uygulamalarınınaldığını görüyoruz.

Bunun nedeni ise; ameliyatsız uygulamalardan yüksekbeklenti içinde olan hastaların bekledikleri sonuçları alamaması ve kalıcısonuç veren uygulamaların cerrahi uygulamalar olduğunu anlamalarıdır.

Yüz germe ameliyatı sonrası hasta yazın denize girebilir mi?

Yüz germe ameliyatlarıestetik ameliyatlar içerisinde en kompleks, yaşlanma ile ilgili değişkenlerinoldukça fazla olduğu, kişiye özel cerrahi planlamanın en üst seviyede olduğu,ayrıca cerrahın tecrübesi ile çok yakın ilişkili ameliyatlardır.

Geçmiş yıllaragöre cerrahi anatomi ve teknik bilgimizin çok gelişmiş olması, yaptığımızkesilerin daha küçük olmasına, dokularda oluşturduğumuz travmanın minimalseviyede kalmasına dolayısıyla iyileşme süreçlerinin oldukça kısalmasına nedenolmaktadır.

Buna karşın yüz bölgesinde minimal seviyedeki morluk ve ödeminameliyat sonrası dönemde güneşten korunmayı zorunlu kıldığını da bilmekgerekiyor.

Göz ve çevresini korumak için güneş gözlüğü kullanılmasını, yüzgerme ameliyatına ait kulak önündeki, saçlı deri içindeki ve çene altındakikesi hatlarının ise iyileşme süreci içerisinde şapka ile korunmasını tavsiyeediyoruz.

Güneş ışınları estetik operasyonları nasıl etkiliyor?

Güneş ışınlarının elbette sağlık açısından ciddi faydaları var ancak biz cerrahları ilgilendiren kısım güneş ışınlarının ameliyat sonrası dönemde ameliyat sahasında oluşturdukları olumsuz etkilerdir. Bütün ameliyatlarımızı bir kesi yaparak gerçekleştiriyoruz.

Dolayısıyla bu kesi hattının en kabul edilir şekilde iyileşip ameliyata dair izin en düşük seviyede kalması en büyük hedefimiz. Yara iyileşmesi sonucunda oluşacak izin derecesi kişiden kişiye ve vücut bölgelerine göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden nasıl bir iz kalacağını önceden kestirmek pek mümkün değildir.

Ancak herhangi bir yara iyileşme problemi (keloid-hipertrofik skar) sahip olmayan kişilerde zaman içerisinde izin belirginliğinin azaldığı da bir gerçektir.

Özellikle erken iyileşme döneminde (ilk 3 hafta çok önemli ancak biz ilk 3 ay güneşten korunmaya devam etmeyi öneriyoruz) güneşte yanmaktan ve bronzlaşmaktan kaçınmak gereklidir. Bu dönemde güneş koruyucu kremler mutlaka kullanılmalıdır.

Kişiler ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyleşiyor?

Ameliyatlar sonrasıtoparlanma süresi yapılan ameliyatın büyüklüğü, kullanılan teknik, kişileriniyileşme özelliklerine göre farklılık gösterebilir.

Herhangi bir komplikasyonolmadığı taktirde hastalarımızın iş ve sosyal hayata dönmeleri 1-3 haftaarasında değişiklik gösterebiliyor.

Ne mutlu ki git gide cerrahi tekniklerdekigelişmeler ve daha az travmatik yöntemleri kullanmamız iyileşme sürelerinigittikçe kısaltmaktadır.

Kaynaklar: http://www.milliyet.com.tr/bahar-mevsimi-estetik-icin-ideal-pembenar-detay-estetik-2859261/

SAĞLIKBAKANLIĞI UYARISI 
Bu web sitesinde yer alan bilgiler,SağlıkBakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıtarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhisetmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.

Bilgiler yanlızca eğitim amaçlıpaylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.

Özelliklehamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yadatıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan öncedoktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.

Источник: https://saglikmedya.net/bahar-mevsimi-estetik-icin-ideal-mi/

Bahar ve Estetik

Bahar Ayları Estetik İçin İdeal

27.04.2009 Bursa Hakimiyet Gazetesi

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, bahar aylarında en sık talep edilen ve yapılan estetik operasyonlar ile ilgili olarak sorularımızı yanıtladı.

Estetik ameliyatların mevsimi var mıdır?

Estetik operasyonların teknik açıdan herhangi bir mevsimi yok. Her mevsim her türlü estetik ameliyatı yapabiliriz. Ancak hastaların taleplerinde zamanlama açısından değişiklikler oluyor. Özellikle bahar döneminde estetik operasyon isteklerinde önemli bir artış görüyoruz. Bununda esas sebebi yaz mevsimine yaklaşmamız.

Çünkü havalar güzelleştikçe ve yazın müjdecisi olan bahar gelince insanın içine bir coşku doğuyor. Kişilerde bir hareket, bir heyecan, ruhsal bir açılım, hayata karşı daha istekli ve mutlu bir yaklaşım ortaya çıkıyor.

Bu da insanların kendini daha iyi görme ve kendilerine daha fazla güven duyma ve daha çok beğenilme isteklerini tetikliyor. Bu durum da estetik ameliyatları talep etme oranını arttırıyor.

Yaz aylarında havanın ısınması sebebiyle insanlar daha açık ve vücut hatlarını daha çok belli eden giysiler giymek istiyor.

Üstelik deniz mevsimi yaklaşıyor. Plajda güneşlenirken kendilerini daha rahat hissetme, kendilerine daha çok güvenme ve diğer insanların da beğenisini kazanma ihtiyacı doğuyor.

Karnında kat kat yağ olan bayanlar bikini giyerek güneşlenmek istiyorsa karın bölgesindeki bu yağlardan kurtulmak için bahar aylarında, deniz sezonu açılmadan önce estetik operasyon isteğiyle bize başvuruyor. Bu operasyonlar bahar aylarında yapılmalı ki yaza kadar nihai sonuçları ortaya çıkabilsin.

Erkeklerde de aynı durum söz konusu mu?

Tabi ki söz konusu. Erkeklerin de, gene yaza hazırlık mahiyetinde bahar aylarında daha çok talep ettikleri estetik operasyonlar var.

Örneğin jinekomasti dediğimiz erkek memesinin adeta kadın memesi gibi büyük olduğu durumlarda bunu düzelttirmek için bahar aylarını tercih edebiliyorlar ki yaz başına kadar ameliyatın nihai sonucu ortaya çıkabilsin.

Gene aynı şekilde gıdı, göbek çevresi, karın ve bel bölgelerinde ki yağ birikintilerinin yaratmış olduğu vücut kontur bozukluklarından kurtulmak için de liposuction isteğiyle biz estetik cerrahların kapılarını bahar mevsiminde daha çok çalıyorlar.

Birçok erkeğin estetik açıdan en büyük problemlerinden biri olan saç dökülme probleminin çözümü için, saç ekimine olan talepte de bahar aylarında belirgin bir artış gözlüyoruz. Saç ekiminin sonuçları da operasyondan 3-6 ay sonra ortaya çıktığından ve erkekler yaz aylarında şapka giymekten hoşlanmadıkları için kış sonu ve bahar aylarında saç ekimi yapılması lazım ki yaza insanlar saçlı olarak girebilsinler.

Bahar aylarında en çok tercih edilen estetik operasyon hangisidir?

Genel anlamda söylersek vücut şekillendirme ameliyatları içinde yer alan; gıdı estetiği, kol estetiği, karın estetiği, meme estetiği -meme büyütme, meme küçültme-meme dikleştirme-,ile özellikle karın, belin yan kısımları, basen ve uyluklarda biriken yağların yapmış olduğu çıkıntılardan kurtulmak için liposuction ameliyatları bahar aylarında en çok tercih edilen ameliyatlar arasında yer almaktadır. Estetik burun ameliyatı her mevsimde talep edilen ameliyatların başında geliyor. İkinci en çok istenen ameliyat ise meme büyütme ameliyatlarıdır. Bu ameliyat sonrasında özellikle gelişimsel olarak göğsü tam gelişmemiş bayanlarda, hem kadınsal açıdan ve hem de psikolojik açıdan kendilerinde var olabilen eksiklik duygusu ortadan kalkar ve kişinin kendine güveni artar. Meme büyütme ameliyatı çok çok iyi sonuçlar aldığımız hatta estetik ameliyatlar içinde en tatminkâr sonuç elde ettiğimiz ameliyatların başında gelmektedir

Botox ve dolgu ise ameliyatsız estetikte en çok rağbet gören uygulamaların başında geliyor. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle gözlerin kısılması sonucu oluşan çizgiler, cilt bronzlaşınca beyaz renkte kalır. Bahar aylarında yapılan ve etkisi yaz boyunca devam eden botox ile bu kırışıklıklar düzeltilebildiğinden çizgilerin yaratabileceği beyazlıkta hiç oluşmadan önlenmiş olur.

Hangi ameliyat hangi mevsimde yapılır?

Her ameliyat her mevsim yapılabilir. Fakat yaz dönemlerinde bazı ameliyatlardan sonra bir takım önlemlere ihtiyaç vardır. Bunlar; morluk ve kızarıklığa neden olabilen ve bir süre bu morluk ve kızarıklığın devam ettiği liposuction gibi ameliyatlardır.

Bu ameliyatlardan sonra bu rahatsız durum yaklaşık 1-2 hafta devam edebilir. Bu süre içerisinde güneşten korunmak gerekir. Eğer bu morluklar giysi altında kalıyorsa ekstra bir tedbire gerek yoktur. Ancak demin de bahsettiğim gibi kişinin güneşe çıkmaması gerekir.

Aksi takdirde morluk olan alanlar güneşin etkisiyle esmerleşir ve bu bölgelerde kalıcı esmer lekeler oluşabilir. Aynı durum yüz gençleştirme, lazer ve kimyasal peeling ile yüz soyma, dermabrazyon (zımparalama) yöntemi uygulanan kişiler için de geçerlidir.

Bu uygulamalar sonrasında oluşan kızarıklıklar geçene kadar güneşten korunmak gerekir.

Ekonomik kriz estetik ameliyat yaptıranların sayısını düşürdü mü?

Bir miktar tabi ki azalttı ama tersi durumlarda söz konusu. Bazı kişiler kriz döneminde ücretsiz izinde olduğu süreyi estetik ameliyatları içi ayırıyor, bazıları ise ekonomik kriz endişesiyle ameliyat yaptırmakta çekimser davranıyor.

Ekonomik kriz estetik operasyon maliyetlerini düşürdü mü?

Düşürmediyse bile en azından artmasını engelledi.

  • estetik
  • estetik ameliyat
  • estetik merkezi bursa

Источник: https://mesutozcan.com/makaleler/bahar-ve-estetik.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.