Bahar Yorgunluğu Ve Polen Alerjisi

Uzm. Dr. Hişam Alahdab – Anadolu Sağlık Merkezi

Bahar Yorgunluğu Ve Polen Alerjisi

okuyabilirsiniz.

Polenlerden korunmak, özellikle bahar mevsiminde çok kolay değil. Ancak alınabilecek küçük önlemlerle yaratacağı etkiyi azaltmak mümkün. Anadolu Sağlık Merkezi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab özellikle bu aylarda alerjik rahatsızlıklardan korunmanın yollarını anlatıyor…

Bahar alerjisi nedir?

Bahar aylarında hava sıcaklıklarında ve mevsim koşullarında yaşanan değişim vücutta bazı alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Bu reaksiyonlar bahar alerjisi olarak adlandırılıyor.

Bahar alerjisi belirtileri

Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan çiçek tozları; astım, bronşit, alerjik nezle, göz nezlesi, kaşıntı gibi rahatsızlıkların tekrarlamasına ve artmasına sebep olabiliyor. Ancak alerjik rahatsızlıkları olan kişilerin, korkmanın aksine alabilecekleri basit önlemlerle korunarak bu dönemi kolayca atlatabilmeleri mümkün.

Vücut bahar ayını şaşırarak karşılıyor!

İnsan vücudunun kendine özel bir yapısı var. Buradaki dengeler çok hassas. İç ve dış etkenler vücudun biyolojik yapısını yakından etkiliyor.

Dış etkenlerden en önemlisi ise sıcaklık ve soğukluk farklılıkları.

Kış şartlarına uyum sağlayan vücut havaların ısınmasıyla ve baharın gelmesiyle birlikte yeni bir uyum sürecine giriyor ve yaza hazırlanmaya başlıyoruz. Bu dönemde vücudun şaşkınlığı da başlıyor. 

Bu şaşkınlığa bir de bahar mevsiminde karların erimesi, yağışların artması ve havaların ılımasıyla birlikte artış gösteren pozitif ve negatif elektrik yüklerini de ekleyebiliriz.

Bu elektrik yüklerinden pozitif olan vücuda zindelik verirken,  negatif olan ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden olabiliyor.

Havadaki elektrik yükü kırsal kesime oranla şehirlerde hava kirliliği, trafik ve çeşitli çevresel faktörler nedeniyle çok daha fazla görülebiliyor. 

Mevsim geçişlerinde, çevre ve ev ortamlarında olan ısı değişimleri, havadaki iyonların artması, rutubet gibi değişimler, ağaçların ve bitkilerin çiçeklenmesiyle artan polenler, insanı fiziksel ve ruhsal yönden etkileyebiliyor.

Bu aylarda bahara özel hastalıklar haline gelen bahar yorgunluğu ve alerjik rahatsızlıkların yanı sıra, soğuk algınlığı, saman nezlesi, astım, sinir bozukları, depresyon ve peptik ülser gibi mide rahatsızlıkları da artış gösteriyor.

 

Baharın gelmesiyle birlikte alerjik hastalıklar yoğunlaşmaya başlar. Bahar mevsimi özellikle polen alerjisi bulunan kişiler için oldukça sıkıntılıdır. Hemen her bitki çiçek açar ve polenlerini saçar. Polen ise alerji nedenleri arasında ön sıralarda yer alır.

Saman nezlesi, alerjik konjuktivit, ürtiker türünde deri alerjileri, astım türünde nefes darlıkları polen alerjisi nedeniyle artar. Baharda alerji yaratan sadece polenler de değildir. Bahar yağmurları ve ısınan havalar nedeniyle küf mantarları da yoğunlaşır.

Küf de alerji nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır. 

Alerji tedavisinde temel kural, alerji yaratan maddeden (alerjen) olabildiğince uzak durmaktır. Bunun için öncelikle alerji yaratan maddenin belirlenmesi gerekiyor. Alerji testlerinin yapılmasıyla belirlenen alerjenlerden uzak durarak ortaya çıkan şikayetleri de önlemek mümkün.

Yaşam kalitesini yakından etkileyen polen alerjisi için birçok gelişmiş ülkede meteoroloji bültenleri sırasında polen haberleri de verilmektedir.

Bölgelere göre hangi bitkilerin, günün hangi saatlerinde polen saçtığı bilindiği takdirde, o polenlere karşı alerjisi olan hastaların o saat diliminde dışarı çıkmamasıyla alerjilerinin alevlenmesi kontrol edilebilmektedir. 
 

Alerjenlerin belirlenemediği ya da belirlenen alerjenlerden uzak durmanın mümkün olmadığı hallerde ortaya çıkan tabloya uygun ilaçların kullanılması ile de hastanın belirtilerini azaltıp rahat ettirmek mümkün olabilmektedir. 

Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek kolay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez. 

• Polenlerin en fazla uçuştuğu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arası açık havaya çıkmayın. Ancak ağız ve burnu kapatan maskelerle çıkabilirsiniz. 

• Polen zamanı açık havada spor yapmayın. 

• Saçlar tozu tutar. Bu nedenle her akşam saçlarınızı yıkayıp duş alın. Böylece üzerinizdeki tozlardan arınabilirsiniz. 

• Çocuklar sokaktan geldiği zaman üstlerini hemen değiştirmelerini sağlayın. 

• Arabada giderken camları açmayın. Hava değişimi için klimadan yararlanın. 

• Tatil için deniz kenarını tercih edin. 

• Dışarıda gözlük ve şapka kullanın. Gözlükleri her gün akar suyun altında yıkayın. 

• Alerjiye karşı doktora başvurun. 

• Çim biçmekten kaçının ya da maske takıp yapın. 

Источник: https://www.anadolusaglik.org/blog/bahar-alerjisi

Faydalı bilgiler Polen alerjisi (pollenallergi)

Bahar Yorgunluğu Ve Polen Alerjisi

Polenler, aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklardır. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir.

Bunlara ek olarak pelin, tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir. Küf mantarların üreme organları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir. Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır.

Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, bir çokları için bir sorun oluşturmaz.

Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harakete geçer ve burunda ve/veya gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür.

Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan

maddeler salgılamaya başlar.

Polen alerjisi kimlerde görülür?

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan insan sayısının giderek arttığı görülmektedir.

Polen nerelerde bulunur?

Polen, yılın belli sürelerinde çok büyük bir miktarda havada bulunmaktadır. Polenin en yaygın kaynakları; bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru çimenler ve pelinlerdir. Sahil ve yüksek dağ kısımlarında genelde daha az polen vardır.

Çimen ve pelin polenleri ancak bir kaç yüz metreden oluşan mesafelere yayılırken, ağaç polenleri kilometrelerce uzaklıktaki mesafelere ulaşabilir. Bu, özellikle huş ağacı poleni için geçerlidir.

Bu tür polen, örneğin, sabit güney-doğu rüzgarları ile Güney Finlandiya yada Baltık bölgesinden Kuzey Norveç bölgesine kadar ulaşabilir.

Alerji ile ilgili olarak, ülkenin hangi kesiminde hangi tür polenlerin sezonu olduğu, yaz mevsimi boyunca günlük olarak, polen uyarılarıyla bildirilir. Örneğin, huş ağacı polen sezonu Oslo’da biterken Tromsø’de henüz başlamamıştır. (Bak polen takvimi / www.naat.no’daki polen uyarısı)

Polen alerjisi ne tür belirtiler gösterir?

Polen alerjisinde burun akmaya ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Polen sezonunda, bazılarında da astım görülür.

Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir. Vücut bir bütün olarak tepki gösterir.

Alerji olan kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder, konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Sonuç olarak, hastalık bir çok kişinin iş ve okul durumlarını olumsuz olarak etkiler.

Polen alerjili bir çok kişi çapraz tepkilere maruz kalabilir – bak Faydalı bilgiler Çapraz tepkiler.

Polen alerjisinin teşhisi nasıl yapılır?

Alerji konusunda bilgisi olan doktorlar tarafından cildinize yapılan iğne testi, sizin polene, ev tozlarına, küf mantarına, hayvanlardan olan maddelere ve benzerlerine tepki gösterip göstermediğinizi gösterir. Test maddesi içeren küçük bir damla, mesala polen çözeltisi, cildinize damlatılır.

Bu damlanın içinden cildinizde küçük bir delik açılır. Kızarık, kaşıntılı beyaz kabartılı bir bölge alerjiniz olduğuna işarettir. Böyle bir tepki, diğer tipik alerji belirtileri ile beraber sizin çözeltideki polen türüne karşı alerji olduğunuzu gösterir.

Bu testen 3-10 gün önce herhangi bir alerji karşıtı ilacın kullanılmaması önemlidir.

Kan testi ile yapılacak alerji testi de polen alerjisini teşhis etmekte kullanılabilir.

Polen alerjisinin yaygınlığı:

Halkın % 20 sinin, – yaklaşık olarak 900 000 Norveç’linin, değişik ciddiyette polen alerji rahatsızlığı olduğunu tahmin ediyoruz.

Isveç’teki yetişkinler arasında yapılan polen alerjisinin incelendiği bir araştırmada, aşağıdaki rakamlar saptanmıştır: 1981 yılında % 8 den 2003 yılına % 19 a kadar artış. Norveç’te de aynı miktarda bir artışın görülmesi düşünülebilinir.

Polen alerjisinden korunma yolları ve faydalı bilgiler:

 • Polen sezonunda, kişi diğer allerjenlere ve tahrik edici şeylere karşı aşırı duyarlıdır. Temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerine dikkat edin.
 • Sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan kaçının.
 • Gün ortası çamaşırlarınızı dışarıda kurulamaktan kaçının. Polen çamaşırlara kolayca yapışır.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
 • Fiziksel etkinliklerinizi polenin en az yoğunlukta olduğu zamanlarda yapmaya çalışın. Bazıları için, örneğin bisiklete binerken, ağız ve burun kısmını kapatan tozmaskesi kullanmanın faydası olabilir.
 • Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltabilir.
 • Polen alerjisi olan öğrenciler (erkenden) başvurarak sınav sürelerinin uzaltılmasını isteyebilirler. Bunun için doktor raporu gerekmektedir.

Polen alerjisinin tedavisi:

Bütün alerji tedavilerinin başında kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Polen alerjisine karşı bir çok ilaç mevcuttur.

Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (Antihistaminler ve leukotrieneantagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir. Xolair adlı yeni bir ilacın Norveç’te kullanılması uygun bulunmuştur.

Bu, alerjiden oldukça çok etkilenen ağır astım hastaları için hazırlanmış bir ilaçtır.

Doktorunuz size en yararlı ilaçların seçiminde yardımcı olacaktır. Alerji ilaçlarının önleyici tür ilaçlar olduğunu ve tam etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçebileceğini bilmeniz önemlidir. Ilaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir. Rahatsızlıkların tütün dumanı, eksoz, toz, parfüm, rüzgar, ısı değişiklikleri, enfeksiyonlar,duygusal ve hormonal etkenler, ve alkolün etkisi altında oldukça kuvvetlenip artabileceğini bilmeniz çok önemlidir.

(Bak ayrıca Faydalı bilgiler Alerji aşısı)'

Источник: https://www.naaf.no/tr/fokusomrader/allergi-og-overfolsomhet/pollenallergi/faydal-bilgiler-polen-alerjisi-pollenallergi/

Bitkisel Tedavi ; Bahar Polen Alerjisine Ne İyi Gelir ?

Bahar Yorgunluğu Ve Polen Alerjisi

Bahar ile birlikte Astım ,  Göz nezlesi , Burun Akıntısı ve Polen Alerjisinin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bahar ayları doğanın canlandığı, çiçek ve çimenlerin yeşerdiği ağaçların kış uykusundan uyandığı ve yuvalarından çıkan binlerce küçük canlıların hareketlendiği yeniden doğuşun dönüşümü gibidir.

Mart, nisan ve mayıs ayları doğanın canlanmasına rağmen insanlar üzerinde bir ağırlık, halsizlik, yorgunluk isteksizlik gibi etkiler görülmektedir.

Bu durum canlanan bahar aylarındaki bitkilerin polenlerinden kaynaklanmaktadır.

Ağaç polenleri, çayır polenleri, yabani ot polenleri gibi bitki polenleri farklı zamanlarda rüzgarın etkisi ile havada uçuşur ve uçuşan bu polen (erkek üreme hücresi) ulaştıkları uzak yerlerde döllenmeye sebep olarak bitkilerin çoğalmasını sağlar. Güneşli ve kuru havalar polen düzeyini artırmaktadır.

Bu dönemde polenlerden kaynaklanan alerjiler görülmektedir. Solunum yolu ile burun içine yerleşen polenler, gözlerde ve bronşlarda birikirler.

 • Bahar nezlesi (saman nezlesi ya da rinit)
 • Astım (bronşlardaki birikim)
 • Gözlerde kızarma ve yaşarmalara neden olmaktadır.

Bahar Aylarında Görülen Rahatsızlıklar;

 • Yorgunluk,
 • İştahsızlık,
 • Sinirlilik,
 • Baş ağrısı,
 • Sinüzit,
 • Orta kulak iltihabı,
 • Bronşit,
 • Astım,
 • Saman nezlesi gibi hastalıklardır.

Bahar, Polen Alerjisinden Korunma Yolları;

 • Sabah saatlerinde ağız ve burunu kapatacak maske takmadan dışarıya çıkmamaya dikkat edin.
 • Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde açık havada spor yapmayın ya da mutlaka maske kullanın.
 • Saçların arasında birikmesi muhtemel polenlerden kurtulmak için mutlaka her akşam duş almayı ihmal etmeyin.
 • Dışarıdan eve gelince mutlaka kıyafet değiştirin.
 • Araçların camlarını açmak yerine araçların klimasını kullanın.
 • Kapı ve pencereleri kapalı tutun. Ya da polen filtreli klimalar kullanın.
 • Gözlük ve şapka kullanın.
 • Günlük kıyafetlerinizi banyoda çıkarınız.
 • Alerji belirtileri gördüğünüzde mutlaka doktora müracaat edin ve gerekli testleri yaptırın.

PAPATYA;

Mide rahatsızlıkları ile gribe iyi gelen papatya, polen alerjisi için de iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini artıran papatyayı, çayını hazırlayarak yararlanabilirsiniz. İster aktarlardan aldığınız papatyaları sıcak suda 1 çay kaşığı koyup demleyip tüketebilirsiniz ister hazır papatya çaylarından sallama olarak sıcak suda demledikten sonra içebilirsiniz.

ANDIZ OTU;

Kurutulmuş andız otunu (yaklaşık 25 gr.) 1 litre kaynamış suda yaklaşık 10 dakika kadar demledikten sonra gün içinde içerek tüketebilirsiniz. Andız otu da bağışıklık sistemini artıracağından koruyucu özelliği vardır.

CİVANPERÇEMİ;

Kadınlara adet dönemleri ile ilgili sorunlarında yardımcı olan civanperçemi, bahar ve polen alerjileri konusunda da oldukça yararlıdır.

1 bardak kaynar suya  yarım çay kaşığından da az atacağınız civan perçemini 5 dakika kadar bekletip demlenmesini sağladıktan sonra tüketebilirsiniz.

ISIRGAN OTU;

İster yemeğini yaparak tüketebilir, ister çay olarak demleyip tüketebilirsiniz. Isırgan otu antibiyotik özelliği olan değerli bir bitkidir.

ANANAS;

Bol miktarda C vitamini içeren ananas sindirimi hızlandırma özelliğinin yanında, bahar alerjisi gibi alerjik durumlara da iyi gelmektedir. Doğrudan tüketilebilir.

OKALİPTUS;

400 gr. suyun içine 2 çay kaşığı öğütülmüş deniz tuzu ve ince kıyılmış okaliptüs bitkisini karıştırarak gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Bronşit ve sinüzit gibi rahatsızlıklara iyi gelen okaliptüs bitki gargarası alerji durumlarına karşı da koruyucudur.

 

MEYANKÖKÜ;

Grip ve alerjilere karşı olukça faydalı olan meyankökü çayı, bağışıklık sistemini artırarak sıkıntıları en aza indirmektedir.

Küçük rendeleyeceğiniz meyan kökünden 1 çay kaşığı alarak kupa bardakta sıcak su dökerek minimum 5-6 dakika kadar demlenmesini sağlayarak tüketebilirsiniz. Kısa sürede etkisini fark edeceksiniz.


ÇİLEK;

Bol miktarda C vitamini içeren çilek tam da bahar mevsiminin meyvesi olduğundan bol miktarda tüketilmesi tavsiye dilmektedir.

Ayrıca, bahar aylarında ve özellikle de polenlerin çok olduğu dönemlerde;

Maske kullanmalı,

Güneş gözlüğü takmalı,

Klima kullanmalı,

Çamaşırları dışarıya asmamalı,

Koku ve dumandan uzak durmalıdır.

Bahar Alerjisi’ne Ne iyi Gelir ( Video )

Bir önceki yazımız olan Yaz Geliyor ; Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir ? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Источник: https://kadintrend.net/bitkisel-tedavi-bahar-polen-alerjisine-ne-iyi-gelir/

Polen alerjisinden korunmanın yolları

Bahar Yorgunluğu Ve Polen Alerjisi

Bahar geldiğinde güneşle birlikte içimiz ısınır. Doğa canlanırken renklenir ve yeşerir. Bu güzellikler kimileri için tehli olabilir. Zira çiçek, çimen, ot ve ağaçlardan dağılan polenler alerjik bünyelerde hapşırma, burun tıkanıklığı ve gözlerde sulanmaya neden oluyor.

Alerjik rinit olarak tanımlanan polen alerjisinde, vücudu virüs ya da bakterilerin neden olduğu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemi, poleni tehli olarak tanımlıyor ve ona karşı savunmak için kimyasallar üretmeye başlıyor. Gözler ve burun da buna tepki veriyor.

Ağaçlardan, çimen, ot ve çiçeklerden gelen küçük, kuru polenler atmosfere yayılıyor ve rüzgarın da etkisiyle ağız, burun, göz ile ciğerlere kadar ulaşabiliyor. Bazı süs bitkileri çiçeklerinin polenleri ise ağır olduğu için hava yolu ile değil, arı ve böceklerle çevreye yayılıyor.

Alerjik yatkınlığın yanı sıra, yorgunluk, burunda kemik eğriliği ve stres polen alerjisinin ortaya çıkmasını tetikliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr.

Muammer Karagöz, baharda polenlerden nasıl korunacağımızı anlatırken alerjik rinitin ileride astıma dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Polen alerjisi belirtileri

En tipik bahar alerjisi, bahar nezlesi şeklinde görülüyor. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde, burun mukozasına (zarına) yapışan polenlere karşı alerjik reaksiyon gelişiyor. Reaksiyonla birlikte burun zarında şişme, kızarıklık ve kaşıntı oluşuyor.

Buna bağlı burun tıkanıklığı, hapşırık ve nezle şikayetleri de olur. Alerjik maddenin gözlere temas etmesi durumunda gözde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı meydana geliyor.

Burun tıkanıklığı olanlarda ağız solunumu olması nedeniyle daha kolay bir şekilde akciğere kadar ulaşan alerjik maddeler öksürük, hırıltılı solunum, solunum sıkıntısı ve balgam çıkarmaya neden olabiliyor.

Polen alerjisi nasıl anlaşılır?

Alerjenlerin ortadan kalkmasıyla belirtileri de kendiliğinden düzeliyor. Genel bir muayene sonrasında alerjik rinit tanısını koymak mümkün oluyor. Alerji testleriyle ise özellikle hangi polenlere yatkınlık olduğu tespit edilebiliyor.

Kişinin tanı aldıktan sonra mevsimi rahat geçirmeleri için hemen tedaviye başlanması gerekiyor. 3 ay boyunca burun spreyi kullanmak yaşam kalitesini artırıyor. Kişinin klinik semptomlarının şiddetine göre koruyucu ve tedavi edici ilaç tedavisi uygulanıyor.

Alerjiye bağlı kronik sinüzit, burun eti büyümeleri ve polip gelişmesi durumunda ise cerrahi tedaviye geçiliyor.

Polen alerjisine ne iyi gelir?

Polenlere karşı alınacak bazı önlemlerle alerjik reaksiyonların önüne geçilebiliyor. Polen alerjisinden korunmak için alınabilecek önlemler şunlardır:

 • Bahçe işlerini yaza bırakın: Bahar bahçelerin de yenilenme mevsimi. Ama polen alerjiniz varsa bahçelerden uzak durmalısınız. Çiçeklerle ilgilenmemek, özellikle çiçeklerin yoğun olduğu yerlerden uzak durmak, çim biçmemek ve böyle ortamlarda bulunmamak sizin tetikleyicilerden uzak kalmanızı sağlayacaktır.
 • Duşunuzu gece alın: Gün içinde dışarıdaysanız gece yatmadan önce duş alın. Böylelikle, cilt üzerinde ve saçlara yerleşebilen polenlerden kurtularak geceyi daha rahat geçirilebilirsiniz.
 • Güneş gözlüklerinizi kılıfından çıkarın: Özellikle gözlere ve saçlara polenlerin girişini önlemek için dışarıda güneş gözlüğü ve şapka kullanın.
 • ‘Ev kıyafetleri’nizi giyin: Polenlere maruz kalınmaya neden olacak dış mekan aktiviteleri sonrasında kıyafetlerinizi değiştirmek konusunda özenli olun. Ayrıca, kıyafetlerinizi de yıkadıktan sonra dışarıda değil, kurutucuda ya da kapalı bir yerde kurutmaya çalışmalısınız.
 • Polenleri gözleyin: Alerjik reaksiyonlardan korunmanın başında polenlerden uzak durmak geldiği için, polenlere daha az maruz kalarak belirtilerin de önüne geçilebilirsiniz. Bunun için polenlerin fazla olduğu dönemde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın.
 • Sabah saatlerine dikkat: Polenlerin yayılmasını hızlandırdığı için rüzgarlı havalarda ve yine polenlerin yoğun olarak salgılandığı sabah saat 05.00-10.00 arasında açık havada aktivite yapmamaya çalışın. Mecburiyetiniz varsa gerekli önlemleri alın.
 • Pencereleri açmayın: Polen mevsimi boyunca ev ve otomobilin penceresini kapalı tutarak polen maruziyetini azaltabilirsiniz. Bu nedenle mümkünse klimalı ortamlarda hepa filtre kullanmaya çalışın.

Video: Alerji nedir?

İlginizi çekebilir

Göz alerjileri börtü böceği seviyor!

Baharla gelen 5 cilt hastalığı

Bahar yorgunluğuna karşı 8 öneri

Bahar yorgunluğunu bu egzersizlerle atabilirsiniz!

Astımdan kurdeşene alerjiyi tanıyın!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/polen-alerjisinden-korunmanin-yollari

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.