Bahar Yorgunluğu

Bahar yorgunluğu hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Bahar Yorgunluğu

Bahar mevsimiyle birlikte ortaya çıkan ve baharla birlikte hatırlanan iki sağlık sorunundan biri bahar alerjisi, diğeri bahar yorgunluğu. Ofix Blog‘da geçen haftaki sağlık köşemizde, bahar alerjisi konusunu ele almıştık. Bu hafta, bahar yorgunluğu konusunu ele alacağız ve bahar yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Bahar yorgunluğu nedir?

Önce biraz bahar yorgunluğundan bahsedelim efendim. Bahar aylarının gelişiyle birlikte, havalar ısınıyor ve metabolizmamız hızlanıyor. Bu durum belki bir çoğumuz için olumlu bir değişim olsa da kendisini yorgun ve halsiz hisseden insanların sayısı hiç de az değil.

Bahar yorgunluğu aslında, birçok etkenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Gün içinde yaşanan ani sıcaklık değişimleri, artan su kaybı, toksinleri atmak için metabolizmanın tükettiği yüksek enerji ve vücut direncinin düşmesi, bahar yorgunluğunun temel nedenleri arasında.

Ayrıca, havada elektrik yükünün artması ve iyon değişiklikleri de bahar yorgunluğuna yol açabiliyor.

Bahar yorgunluğu en çok kas ağrıları, halsizlik, baş ağrısı, uyku düzensizliği, iştahın azalması gibi şikayetlerle kendisini belli ediyor.

Bunların yanı sıra, yataktan yorgun olarak kalkmak, hatta hiç kalkmak istememek, sebepsiz bir gerginlik ve sinirlilik hali, dikkat noksanlığı da bahar yorgunluğunun belirtileri arasında. Eğer vitamin eksikliğiniz varsa, bu şikayetlerin şiddeti daha yüksek düzeyde olabilir.

Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan ve gün içinde yoğun strese maruz kalan beyaz yakalılar, bahar yorgunluğunu daha zor atlatmakta. Buna bir de sağlıksız beslenme eklenince, daha büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkartılıyor.

Vitamin eksikliğiniz varsa, bahar yorgunluğunu daha yoğun hissedersiniz.

Bahar yorgunluğu karşısında metabolizmamızı mutlaka desteklememiz gerekiyor. Bununla birlikte, bu şikayetler yalnızca bahar yorgunluğundan kaynaklanmıyor olabilir.

Örneğin depresyon, kronik hastalıklar veya troid hastalıkları da bu belirtileri verebilmekte. Yazımızın bu kısmında, biz yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında, bahar yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Eğer 2 haftadan uzun süredir bu şikayetleri yaşamaktaysanız, mutlaka hekiminize gidip muayene olmalısınız. 

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek, yalnızca mevsim geçişlerinde değil, tüm yaşamımız boyunca dikkat etmemiz gereken bir konu. Fakat sağlıklı beslenmenin önemini, mevsim geçişlerinde daha iyi anlıyoruz. Bu dönemlerde vücudun artan karbonhidrat isteği ve sıvı kaybı, gereken özen gösterilmediğinde mevsim geçişlerinin daha zor atlatılmasına neden oluyor.

Karbonhidrat ağırlıklı beslendiğimizde ve yeterince sıvı tüketmediğimizde, hissettiğimiz yorgunluk duygusu artıyor. Bunun için, mevsim geçişlerinde protein ağırlıklı beslenme ve günlük sıvı tüketimi çok önemli. Yemeklerin yanında yeşil salata ve yoğurt tüketmek de oldukça faydalı.

Salatanızda maydanoz kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Mevsim geçişlerinde protein tüketiminizi arttırmalısınız.

Bahar yorgunluğu konusunda proteinlerin yanı sıra B, C ve E vitaminleri de etkin sonuçlar veriyor. Kırmızı et, balık, süt ve yumurta, B vitamini yönünden zengin besinler. Limon, kivi ve yeşil biber, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.

E vitamini içinse yeşil sebzeleri tüketebilirsiniz. Ayrıca, antioksidan alımınızı arttırmalı, fakat günlük meyve tüketiminizi 1 porsiyonla sınırlandırmalısınız.

Fazla meyve veya meyve suyu tüketmek, metabolizmanın insülin direnci göstermesine yol açabilir.

Egzersiz yapmalısınız.

Kış aylarında soğuyan havalarla birlikte, günlük hareket miktarımız epeyce azalıyor. Buna bir de günlerin kısalması eklenince, egzersiz yapmamak için birçok bahane üretebiliyoruz. Oysa, baharın gelişiyle birlikte havalar ısınıyor, günler uzuyor.

Egzersiz için günde sadece yarım saat yürüyüş yapmamız yeterli. Bu sayede, kan dolaşımınız artacak ve kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.

Gün içinde ayrıca, asansörleri kullanmak yerine merdivenleri kullanabilir, ofis içinde fırsat buldukça hareket miktarınızı arttırabilirsiniz. 

Günlük yarım saat yürüyüş yapmak yeterli.

Stresten uzak durmalısınız.

Stres başlı başına ciddi bir sağlık sorunu. Bahar yorgunluğuyla birleştiği zaman, azalan özgüven ve özsaygı nedeniyle ileri derece depresyonlara yol açabilmekte.

Stres konusunu daha önce Ofix Blog‘da yayınlamış olduğumuz Beyaz yakalılarda stres nasıl önlenebilir? yazımızda ele aldığımız için bu konuya burada çok girmeyeceğiz.

Sadece şu kadarını belirtelim ki, stresten uzak durmak için benliğinize odaklanmalı, bilgiyi filtrelemeli, solunum egzersizleri yapmalı ve sosyal etkinliklere daha fazla zaman ayırmalısınız.

Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

Bahar yorgunluğu nedeniyle bozulan uyku düzeni, hem günlük hayatta, hem de iş hayatında önemli kayıpların ortaya çıkmasına yol açabilmekte. Bu nedenle, günlük ortalama 6-8 saat arasında uyumaya özen göstermeli, her akşam aynı saatlerde yatağa girmeye çalışmalısınız.

Uykunuzu yeterince alamazsanız, başta dikkat noksanlığı olmak üzere bahar yorgunluğu şikayetlerinizi daha yoğun bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Bu bağlamda ayrıca, uyuduğunuz ortamda cep telefonu bulundurmamaya dikkat etmeli, uyku sırasında yapay aydınlatmalardan kaçınmalısınız.

Günlük ortalama 6-8 saat arasında uyumaya özen göstermelisiniz.

Bitki çayları ve kuruyemişlerden yararlanabilirsiniz.

Bahar yorgunluğu karşısında bitki çayları ve kuruyemişler de faydalı olabilir. Bitki çayları içinde ilk sırada yeşil çayı değerlendirebilirsiniz.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çayı kabuk tarçın ve bir miktar zencefille tüketirseniz hem lezzetini, hem de etki gücünü arttırırsınız. Tabii, bitki çayları konusunda günlük 2 bardak sınırını aşmamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Kuruyemişler içinse potasyum ve çinko düzeyi yüksek kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Bu bağlamda, örneğin kabak çekirdeği ilk sırada değerlendirilebilir.

Temiz eller, temiz ofisler!

Bahar yorgunluğu konusunu ele aldığımız ve bahar yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.

com‘da devam etmekte olan Mavi Beyaz Ürünlerinde Fırsat! kampanyamıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Kampanyamız kapsamında seçili Mavi Beyaz ürünlerini % 15 indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/bahar-yorgunlugu/

Bahar Yorgunluğu ve Sağlığımıza Etkileri

Bahar Yorgunluğu

Memorial Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları uzmanları bahar yorgunluğunun belirtileri, tedavi yöntemi ve bahar yorgunluğundan korunma önerileri hakkında bilgi verdi.

Yorgunluk nedir?

Yorgunluk, genel olarak kişilerin kendini halsiz isteksiz hissetmesi halidir. Bilimsel incelendiğinde 3 tipe ayrılır:

1. Kronik yorgunluk sendromu: Bu tip yorgunluklar 6 aydan fazla sürer ve tedavisi güçtür. Endokrin, nörolojik ve psikolojik sebepleri vardır.
2.

Psikolojik yorgunluk: Bu tip yorgunluklar genelde kişilerin çevresel olaylara paralel olarak ortaya çıkar ve psikatrik destek ile çözülebilir.
3.

Bahar yorgunluğu: Bu tip yorgunluk mevsimsel olarak oluşan baharın başlaması ile oluşan tiptir.

Bahar yorgunluğu nasıl ortaya çıkar?

Bahar yorgunluğu güneşin daha dik gelmesi ile ısınan denizlerden daha fazla suyun buharlaşması ve bununla beraber ortaya çıkan nem artışı sonucunda oluşur. Yaz ve sıcak geçen bahar aylarında hava sıcaklığı, yüksek nem ile bir araya gelince bunaltıcı bir gün yaşarız.

Kendimizi yorgun ve bitkin hissederiz. Nemliliğin çok yüksek olduğu durumlarda gerçek hava sıcaklığı ile etkin hava sıcaklığı birbirine yakın seyreder. Fakat sıcak ve kuru bir havaya göre çok daha fazla rahatsız edici bir etkiye sahiptir.

Havadaki nem oranı düşük ise, yüksek sıcaklık olsa bile bu durumu dayanılır yapabilir. çünkü cilt üzerinde buharlaşmanın sağladığı bir serinlik etkisi mevcuttur.

Ancak yüksek nem cilt ve onu çevreleyen hava içindeki buharlaşmanın etkisini yok ederek gerçek sıcaklığı daha yüksek seviyelerde hissetmemizi sağlayacaktır.

Bahar yorgunluğu vücudumuzu nasıl etkiler?

Bahar yorgunluğu incelendiğinde nemin ne derece hayatımızı etkilediği daha net görülmektedir. Nem artışı vücutta 2 yönlü etki eder. Birincisi; Burun boğaz ve orta soluk yollarında ödeme neden olarak akciğere giden oksijen miktarını azaltır. Vücut oksijen azalmasının etkilerini azaltmak için çeşitli bölgelerdeki kan damarlarını büzer. Bu etki ile ,

 • MİDEYE GİDEN DAMARLARIN BüZüLMESİ İLE GASTRİTLER ARTAR
 • TROİD DOKUSUNA GİDEN DAMAR BüZüLMESİ İLE TROİD HORMON SALGISI AZALIR
 • Kalp ve diğer damarları daraltarak hipertansiyon ve kalp krizleri artar
 • Cilt damarları daralması ile ciltte kuruma dökülme ve saç dökülmesi gözlenir.
 • Tüm damarlarda genel bir oksijenlenme azlığı nedeni ile halsizlik ve yorgunluk artar. Baş dönmesi ve dengesizlikler sık gözlenir.
 • Akciğer kapasitesi bu bölgedeki ödem nedeni ile daha da azalır. Bu sonuç nefes darlığı ve hareket ile sıkıntı hissini artırırİkincisi; Ortam nem oranında artış ayni zamanda terleme fonksiyonunu bozar. Bu bozulma hem vücut toksinlerinin atılmasını engeller hem de vücudun nem dengesini bozar. Bu da kişinin kendini dengesiz hissetmesine neden olur.

Bahar yorgunluğundan korunmanın yolları nelerdir?

– Bahar yorgunluğa karşı en iyi ilaç tatile çıkmaktır. İmkanlarınızı zorlayarak birkaç günlüğüne de olsa kent dışına kaçın.

– Her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın. Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin.

– Her sabah 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Ama vücudunuzu aşırı yormaktan da kaçının.

– Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Sevmeseniz de mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda yiyin.

– Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bunun dışında Mg, Zn, Cu gibi mineralleri de mutlaka dışarıdan alın.

– Günde 3 litre su için. Yemek yemeden ve yatmadan önce vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın.

– Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın.

– Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin.

– Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Kola ve kafeinden de uzak durun.

Bahar yorgunluğuna karşı nasıl beslenmeliyiz?

Memorial Ataşehir Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Elif Keskin, bahar yorgunluğuna karşı nasıl beslenilmesi gerektiğine ilişkin bilgi verdi. Bahar aylarında hissedilen bahar yorgunluğundan kurtulmak için beslenmeye dikkat etmek çok önemli. İşte, bahar yorgunluğundaki uyku hali, dikkatsizlik ve yorgunluğa karşı beslenmeye yönelik alınacak önlemler:

 • çok fazla karbonhidrat ağırlıklı öğünler tüketmek vücutta uyku ve yorgunluk haline sebep olmaktadır ayrıca dikkatsizliği arttırmaktadır. Bu yüzden karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeye özen göstermeliyiz. Tahılın ve şekerin, tatlının fazlasına dikkat!
 • Beyaz rafine edilmiş tahıllar yerine, tam buğdaylı, çavdarlı, yulaflı ve kepekli rafine edilmemiş tahılları tercih etmeliyiz.
 • Kahvaltı yapmadan evden çıkmamalıyız,
 • çok ağır yemekler yerine, sebze, zeytinyağlı ağırlıklı beslenmeliyiz.
 • Kızarmış, kavrulmuş etler yerine, haşlama, ızgara etler tercih etmeliyiz.
 • Az az ve sık sık beslenmeliyiz.
 • Bol taze meyve tüketmeliyiz.
 • Bol bol su tüketmeliyiz. Günde 2-2,5 litre.
 • Fazla kafeinden kaçınmalıyız.
 • Koyu demlenmiş çaylar yerine, bitki çayları tercih etmeliyiz.
 • Fiziksel aktivitemizi arttırmalıyız. Günde fazladan 30 dakika tempolu bir yürüyüş olabilir.
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bahar-yorgunlugu-ve-sagligimiza-etkileri/

Bahar yorgunluğu enerjinizi tüketmesin – Anadolu Sağlık Merkezi

Bahar Yorgunluğu

okuyabilirsiniz.

Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz için yataktan kalkmak çok daha zor bir hal alırken gündelik işleri yaparken daha isteksiz olabiliyoruz.

Bu durumu genellikle değişen hava koşullarına bağlasak da, uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması, altta yatan başka bir sorun olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon, kalp, enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak sıralanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları uzmanları, bahar yorgunluğu konusundaki soruları yanıtladı.  

Bahar aylarında yorgunluk neden artıyor?  

Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratıyor. Pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Ayrıca bahar aylarında, aslında vücudumuz daha aktif olmamızı sağlayacak hormonlar salgılanmasına karşın eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa, vücut buna aynı uyumu gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor. Ayrıca bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının da temel nedenlerinden biri yine hormonlar.

Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. Yazın güneşin fazla görüldüğü dönemlerde ise depresyondan çıkışı kolaylaştıracak, daha neşeli hale getirecek hormonlar salgılanıyor. Ancak kişinin ruhsal yapısı da bu durumdan ne kadar etkileneceğinde belirleyici oluyor.

Örneğin eğer kişi depresif bir yapıya sahipse herkesin neşelendiği bir ortamda kendini daha depresif hissedebiliyor.  

Bahar yorgunluğu nasıl geçer?  

Yorgunluğu gidermek için vitamin ve besin destek ürünlerinin alımı büyük önem taşıyor. Mümkün olduğu kadar sadece bahar aylarında değil, kış aylarında da eksik olan vitaminlerin alınması bahar yorgunluğunu fazla hissetmeden o dönemin geçirilmesini sağlar.

Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler, yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmada önemli. Vücut enerjisinin yüzde 50-60’ı karbonhidratlardan sağlanıyor. Rafine edilmemiş karbonhidratların tüketimine ağırlık vermeliyiz.

Bunlar taze meyve ve sebzelerde, tam buğday ekmeği ve tahıllarda bulunan karbonhidratlardır. Protein, dokularımızın temel taşı olduğundan diyetimizde yeterli düzeyde proteine yer verilmeli. Mevsim meyve ve sebzeleri de daha az kimyasal maddeye maruz kaldığı için daha sağlıklıdırlar.

Bu nedenle sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önem taşıyor.  

Enerjimizi doğru kullanmanın da bahar yorgunluğunun giderilmesinde faydası var mı?

Yorgunlukla baş edebilmek için, öncelikle enerjinin doğru kullanılmasının öğrenilmesi gerekiyor. Çalışma ve dinlenme periyotlarımızı ayarlamalıyız.

Kısa ve sık dinlenme aralıkları yorgunluğun ortaya çıkmasını önleyebilir. Çalışırken vücut mekaniklerini doğru kullanarak kas ağrılarını engelleyebiliriz. Çalışma ortamının iyi havalandığından emin olmalıyız.

Çok sıcak veya çok soğuk ortamlar vücudumuzda ekstra bir stres yaratır.  

Vücudun susuz kalması yorgunluğu artırır mı?  

Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalmasının dahi metabolizmayı yavaşlatır. Günde en az 8-10 bardak su içilmeli, kahve ve çay mümkün olduğunca az tüketilmeli.  

Bahar yorgunluğundan kurtulmak için düzenli egzersiz olarak neler yapılabilir?  

Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır ve dinlenmiş duruma göre daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokuların yeterli düzeyde oksijenlenmesini sağlar. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmeli.  

Sürekli yorgunluk hissi ne gibi hastalıkların belirtisi olabilir?  

Yorgunluk, vücudumuzun fiziksel çalışmaya, psikolojik strese, uykusuzluğa verdiği fizyolojik bir cevap olarak tanımlanıyor. Yorgunluk fizyolojik bir cevap olabildiği gibi bazı hastalıkların ön belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor.

Bu nedenle yorgunluk uzun sürdüğünde mutlaka altta yatan nedenlerin araştırılması gerekiyor.

Kansızlık, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümörler, yeme bozuklukları, tiroit hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, uyku bozuklukları, stres, depresyon gibi sebepler yorgunluk için araştırılması gereken sorunlar arasında geliyor.  

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?  

Yorgunluk uzuyor ve kişinin gündelik işlevlerini bozuyorsa, ya da okul veya işyerindeki performansını engelliyorsa artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerekiyor. Elbette bu durumun ortaya çıkmasında mevsimlerin, ışığın, ısının rolü var.

Ama bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da var. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gerekli.

Uzun süren yorgunluklarda, en başta depresyon, daha sonra, kaygı bozuklukları, demans, eşzamanlı alkol ve/veya madde kullanımı, birincil uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, hatta şizofreninin bile tanılar arasında düşünülüp dışlanmaması gerekiyor.

Bir de, toplumda daha az bilinen, esas olarak fonksiyonel bedensel belirtilerle giden, eskiden “nevrasteni” tanısı altında ele alınan bazı rahatsızlıklar var. Bunların başında da fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu geliyor.

Источник: https://www.anadolusaglik.org/blog/bahar-yorgunlugu-enerjinizi-tuketmesin

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar Yorgunluğu

Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz için yataktan kalkmak çok daha zor bir hal alırken gündelik işleri yaparken daha isteksiz olabiliyoruz.

Bu durumu genellikle değişen hava koşullarına bağlasak da, uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması, altta yatan başka bir sorun olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon, kalp, enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak sıralanıyor.

Bahar aylarında yorgunluk neden artıyor?

Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratıyor. Pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili oluyor.

Ayrıca bahar aylarında, aslında vücudumuz daha aktif olmamızı sağlayacak hormonlar salgılanmasına karşın eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa, vücut buna aynı uyumu gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor. Ayrıca bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının da temel nedenlerinden biri yine hormonlar.

Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. Yazın güneşin fazla görüldüğü dönemlerde ise depresyondan çıkışı kolaylaştıracak, daha neşeli hale getirecek hormonlar salgılanıyor. Ancak kişinin ruhsal yapısı da bu durumdan ne kadar etkileneceğinde belirleyici oluyor.

Örneğin eğer kişi depresif bir yapıya sahipse herkesin neşelendiği bir ortamda kendini daha depresif hissedebiliyor.

Bahar yorgunluğu nasıl geçer?

Yorgunluğu gidermek için vitamin ve besin destek ürünlerinin alımı büyük önem taşıyor. Mümkün olduğu kadar sadece bahar aylarında değil, kış aylarında da eksik olan vitaminlerin alınması bahar yorgunluğunu fazla hissetmeden o dönemin geçirilmesini sağlar.

Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler, yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmada önemlidir. Vücut enerjisinin yüzde 50-60’ı karbonhidratlardan sağlanıyor. Rafine edilmemiş karbonhidratların tüketimine ağırlık vermeliyiz.

Bunlar taze meyve ve sebzelerde, tam buğday ekmeği ve tahıllarda bulunan karbonhidratlardır. Protein, dokularımızın temel taşı olduğundan diyetimizde yeterli düzeyde proteine yer verilmelidir. Et yanında süt ve süt ürünleri de iyi birer protein kaynağıdır.

Fakat süt tüketiminde yetişkinlerde daha sık görülen süt şekeri olan laktoz alerjisine dikkat etmek gerekir. Mevsim meyve ve sebzeleri de daha az kimyasal maddeye maruz kaldığı için daha sağlıklıdırlar. Bu nedenle sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önem taşıyor.

Bunun yanında kola gazoz gibi rafine şekeri yüksek asitli içecekler ile doymuş yağdan ve tuzdan zengin kek, cips, pasta ve tuzlu yemişlerden uzak durmakta fayda vardır.

Vücudun susuz kalması yorgunluğu artırır mı?

Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalmasının dahi metabolizmayı yavaşlatır. Günde en az 8-10 bardak su içilmeli, kahve ve çay mümkün olduğunca az tüketilmeli.

Bahar yorgunluğundan kurtulmak için düzenli egzersiz olarak neler yapılabilir?

Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır ve dinlenmiş duruma göre daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokuların yeterli düzeyde oksijenlenmesini sağlar. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmeli.

Sürekli yorgunluk hissi ne gibi hastalıkların belirtisi olabilir?

Yorgunluk, vücudumuzun fiziksel çalışmaya, psikolojik strese, uykusuzluğa verdiği fizyolojik bir cevap olarak tanımlanıyor. Yorgunluk fizyolojik bir cevap olabildiği gibi bazı hastalıkların ön belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor.

Bu nedenle yorgunluk uzun sürdüğünde mutlaka altta yatan nedenlerin araştırılması gerekiyor.

Kansızlık, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümörler, yeme bozuklukları, tiroit hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, uyku bozuklukları, stres, depresyon gibi sebepler yorgunluk için araştırılması gereken sorunlar arasında geliyor.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Yorgunluk uzuyor ve kişinin gündelik işlevlerini bozuyorsa, ya da okul veya işyerindeki performansını engelliyorsa artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerekiyor. Elbette bu durumun ortaya çıkmasında mevsimlerin, ışığın, ısının rolü var.

Ama bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da var. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gerekli.

Uzun süren yorgunluklarda, en başta depresyon, daha sonra, kaygı bozuklukları, demans, eşzamanlı alkol ve/veya madde kullanımı, birincil uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, hatta şizofreninin bile tanılar arasında düşünülüp dışlanmaması gerekiyor.

Bir de, toplumda daha az bilinen, esas olarak fonksiyonel bedensel belirtilerle giden, eskiden “nevrasteni” tanısı altında ele alınan bazı rahatsızlıklar var. Bunların başında da fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu geliyor.

Dr. Ferda Korkut

İşyeri Hekimi

Источник: https://www.sanalsantiye.com/bahar-yorgunlugu-nedir/

Bahar Yorgunluğu Hastalık Mıdır Sendrom Mudur?

Havaların ısınması ile mevsimler değişimler organizmanın çalışmasında bir takım değişiklikler meydana getiriyor. Havalar ısınması kan damarlarını genişletiyor,  havalar soğuduğunda ise vücut içine kapanıyor organizma yavaşlıyor. Bu sebeplerle organizmalar adaptasyon süreci yaşıyor.  Bu süreçte halsizlik yorgunluk gibi belirtiler yaşanıyor.

Mevsim değişimlerinde vücutta yer alan mineral ve vitaminler sınırda yeterli sayıda bulunuyorken bahar aylarında bu sınırda yeterli sayısı adaptasyon sürecinde yetersizlik gösterebilir.

Bunun sonucunda ise çeşitli rahatsızlıklar oluşabilir.

Bu rahatsızlıklar 2 hafta sürer bu süreç uzarsa oluşan rahatsızlık bahar yorgunluğu olmayıp altında başka nedenler aramak sağlığınız açısından doğru olacaktır.

Bahar yorgunluğu aslında depresyonu tanımayan ancak dahiliyeci hastalığı olarak da değerlendirilen bir rahatsızlıktır. Aslında mevsim değişikliğine bağlı bir rahatsızlık olduğundan bunu bir hastalık olarak da tanımlamamak gerekir.

Anemi, hipotroidi, romatizmal hastalıkları gibi hastalıklar var ise bu rahatsızlıkların belirtileri ile bahar yorgunluğu belirtilerinin benzerlik göstermesi bu bulguların görülmesine engel olabileceği düşünüldüğünden dolayı uzun süren rahatsızlıkların araştırılması gerekmektedir.

Örneğin bahar yorgunluğunda kişinin kan şekerinde değişmeler meydana gelebildiğinden kişi diyabet hastası ise kişide diyabet hastalığının fark edilmesine ya da romatizmal hastalıkların görülmesine engel olabilir. Çünkü belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu ve buna benzer hastalıkların arkasında bahar yorgunluğu olmayıp başka nedenler olabileceği düşünülmelidir.

Yorgunluğun belirtilerinden biri de anemi hastalığıdır. Aneminin temel sebebi demir eksikliği vitaminidir. Kan yeterli düzeyde değil ise oksijeni yeterli düzeyde taşıyamaması durumunda ortaya çıkan anemi rahatsızlığı kadınlarda daha çok görülen ve yorgunlukla kendini gösteren bir durumdur.

Müzik Terapisinin Şaşırtıcı Faydaları

Ya demir eksikliği vardır ya demirin emiliminde bir eksiklik vardır ya da vücutta kayıp vardır. Bu sebeplerle anemi vücutta çabuk yorulmaya, çarpıntı haline, saç dökülmesine, tırnaklarda şekil bozukluklarına neden olur. Bu durumlarda demir takviyesi gerekmektedir. Bu nedenle bahar yorgunluğu ve anemi hastalığının belirtileri birbirine yakınlık göstermektedir.

Yine kişilerde tiroid, kan şekeri, böbrek üstü bezlerine baktırılabilir.

Bahar yorgunluğunda en önemli  etkenlerden biri düzenli egzersiz, günde en az 1 saat yürüyüş yapılmalı, mevsimine özgü sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli en az  2-2,5 litre sıvı tüketimine dikkat edilmeli ve kaliteli uyku alımı sağlanmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenilmelidir. Bunlara rağmen yine rahatsızlıklarınız geçmiyorsa bunun altında başka sebepler olabileceği düşünülmelidir.

Küresel ısınmalar ve aşırı sanayileşme ve endüstrileşme ve ormansızlaştırmalar mevsimlerin geçişlerinin dengesini bozmakla birlikte vücudun adaptasyonunu bozmakta ve sonucunda vücutta global yorgunluk ve bitkin düşmek gibi belirtiler görülmektedir.

Mevsim geçişlerinde beslenmeye dikkat edilmelidir. Örneğin; sabah kahvaltısında esmer ekmek, 1-2 dilim peynir, yumurta , bol sövüş sebze, fındık, badem ve ceviz tüketilebilir, sağlıklı bir kahvaltı ile bahar yorgunluğu hafifletilebilir.

Günde 3 fincan içebileceğiniz, zencefil, kabuk tarçın ve birkaç damla limon ile hazırlayacağınız bitki çayı ile de bahar yorgunluğuna karşı vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Gün içerisinde taze meyve ve sebzelerden destek alınması önerilirken öğle ve akşam yemeklerinde protein ağırlıklı beslenilmelidir.  Örneğin; ızgara tavuk , balık veya kırmızı et yenilmesi yanında da bol salata tüketilmesi öneriliyor.

Bir öğünde çok fazla doymak yerine öğün sayısı artırılarak ara öğünlerle beslenme şeklinizi sıklaştırabilir,  besleyici ve vitaminli yiyecekler tüketebilirsiniz.

Ayrıca çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılması ve hafif egzersizlerle bahar yorgunluğunun atlatılması mümkündür.

Düzenli Uyku Alımı ve Egzersiz yapılmalıdır

Herkesin uyku ihtiyacı farklılık göstermektedir. Bu sebeple iyi alınmış ve dinlenilmiş uyku ile güne başlanmalı,  gün ışığından daha fazla yararlanılmalıdır. Alışık olduğunuz saatlerde yatmalı ve ihtiyacınız kadar uyumalısınız. Az uyumak kadar fazla uyumak da bünyenin dengesini bozar. Kişinin kendini bitkin ve yorgun hissetmesine sebep olur.

Источник: https://www.necibe.com/bahar-yorgunlugu-nedir-7157/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть