Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ya da ne derseniz… Günümüz dünyasında hemen herkesin şikayet ettiği başlıca sorunlardan yalnızca bir tanesidir. Yorgunluğa neden olan neredeyse sayısız sebep vardır. Bu sebepler fiziksel ve zihinsel sebepler olabilir.

Bunun dışında sebebi olmayan yorgunluklar da görülebilmektedir, bunlar genellikle zihinsel yorgunluk sebepleri olarak gösterilmektedir. Yorgunluğun fiziksel sebepleri arasında çeşitli fiziksel hastalıklar olabileceği gibi, vücuttaki kasların fazla çalışması sonucu da oluşabilmektedir.

Genellikle yoğun fiziksel aktivite sonrası görülen yorgunluk biçimidir. Yorgunluğun diğer başlıca sebepleri arasında; yoğun iş temposu içinde yeteri kadar dinlenmeye vakit ayırmamak da yer almaktadır. Yaz aylarında görülen yorgunlukların sebebi yoğun nem oranı ve sıcaklık artışları da olabilir.

Ayrıca yaz aylarında çalıştırılan klimaların bazı gazları da yorgunluk hissine neden olabilmektedir. Yorgunluğa sebep olabilecek bir diğer sebep de yeterli ve dengeli beslenmeme ve bünyenin ihtiyacı olan vitamin, minarel ve yararlı besin maddelerinin yeteri miktarda alınmaması da olabilir.

İşte bütün bu bilgilerden hareketle düzenli ve dengeli bir beslenme hem sağlıklı yaşam için faydalı olacak hem de yorgunluk belirtilerini üzerinizden atabilmenize yardımcı olabilecektir. Şimdi bütün bu bilgiler ışığında yorgunluğa iyi gelen yiyecekler konusunda bir liste sıralayalım.

Sindirimi oldukça kolay olan hayvansal bir gıda olan yoğurt, birçok hastalık ve rahatsızlığa iyi geldiği gibi yorgunluğa da oldukça iyi gelmektedir.

Özellikle kronik yorgunluk tedavisinde doktorların da tüketilmesini önerdiği yoğurt, içerdiği faydalı bakteri türleri olan bir takım probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemine oldukça katkı sağlayan bir yiyecektir.

Bu özellikleriyle yorgunluk için de oldukça işe yarayacak bir yiyecektir.

Yorgunluğun temel sebeplerinden birinin vücuttaki kasların fazla çalışması sonucu oluşan yorgunluk olduğu bilinmektedir.

Dolayısıyla kaslarımız için gerekli olan protein ve enerjiyi sağlamak için düzenli ve dengeli beslenme bir hayli önemlidir.

Bu noktada fasulye, içerdiği yüksek protein miktarı ve tirozin adı verilen maddeyi oldukça fazla ihtiva edişiyle kaslara gereken besin ve enerji akışını sağlar ve ayrıca bünyede genel bir uyanıklık sağlamaktadır.

3. Kahvaltı

Halsizlik ve yorgunluk insanı gün içinde etkileyen ve gerek iş gerek sosyal hayat performansını etkileyebilecek ve rahatsızlıklara yol açabilecek bir sorundur. Beslenme düzeni ve sağlıklı yaşam bu sorunların ortadan kalkması için çok kilit bir öneme sahiptir. Dolayısıyla güne başladığımız ilk dakikalardan itibaren yediklerimize ve içtiklerimize oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yoğun koşuşturmaca içinde pek çok insan ne yazık ki günün belkide en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamaktadır. Oysa ki kahvaltı, gün içinde mutlaka tüketilmesi gereken ve güne iyi bir başlangıç yapmak adına tüketilmesi gereken bir öğündür, dolayısıyla atlanması oldukça sakıncalıdır. Kahvaltı güne başlangıcınızı ve gününüzün başladığı gibi devam etmesi için oldukça önemlidir.

Kahvaltı, insan vücudunun gece uyku boyunca kaybettiği enerjiyi tekrar kazanarak gün içinde depolaması açısından oldukça önemlidir. Kahvaltıda mümkün mertebe peynir, zeytin ve ceviz gibi bazı kabuklu kuru yemişler düzenli olarak tüketilmelidir.

Ayrıca domates, sivri biber, zeytin yağı gibi ek besin maddeleriyle kahvaltı öğününün besleyiciliğini ve yorgunluk konusunda kahvaltının etkinliğini artırabilirsiniz.

4. Baklagiller

Baklagiller familyasına ait hemen hemen tüm sebzeler yoğun miktarda B1 ve B2 vitamini içerdiklerinden ötürü yorgunluğa çok iyi gelen yiyeceklerdendir.

Ayrıca lifli yiyecekler olduklarından dolayı diyabet konusunda da oldukça faydalı yiyeceklerdir.

Nohut, börülce, bakla, mercimek, kuru fasulye gibi baklagilleri haftada mümkün olduğunca 2 – 3 kere tüketmek, yorgunluğunuzu gidermek için bünyenizin ihtiyaç duyduğu B1, B2 ve diğer mineraller açısından oldukça faydalı olacaktır.

5. Ginseng

Ginseng, özellikle son senelerde Çin alternatif tıp yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla bizim ülkemizde de gündeme gelen bir yiyecek.

Özellikle canlandırıcı ve yenileyici özelliklerinden ötürü Uzak Asya coğrafyalarında 5000 yılı aşkın bir süredir alternatif tıbbın bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanıldığı biliniyor.

Eski Asya alternatif tıp yöntemleri arasında yaşam iksiri olarak adlandırılan ginsengin pozitif enerji ve güçlülüğü açığa çıkardığına inanılır. Ginseng fizyolojik olarak bünyede kan dolaşımını artırmakta ve çeşitli bedensel aktivitelerin gerçekleştirilmesinde ittirici gücü olan bir yiyecektir.

6. Keten tohumu

Keten bitkisi yoğun miktarda B 12 vitamini ihtiva etmektedir. B 12 vitaminin genel insan bünyesi için faydalarından başlıcaları sinir sistemini canlandırması, hafızaya sağladığı katkılar ve bağışıklık sisteminin geliştirilmesi yönünde faydalardır.

Bu vitaminin eksik olduğu durumlarda insanlarda birtakım hafıza sorunları, dikkat dağınıklıkları ve depresyon rahatsızlıkları görülebilmektedir. Keten tohumu da B 12 vitamini bakımından en zengin yiyeceklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en önemli yağ asitlerinden omega 3, omega 6 ve omega 9 adı verilen doğal yağ asitlerini de içermektedir. Bir diğer faydası da kandaki kötü yağ olarak bilinen kolesterol seviyesini uygun değerlere çektiği ve kalp sağlığı için de faydalı olduğu noktalarıdır.

Bütün bu özellikleriyle insanların yaşadığı yorgunluk, halsizlik sorunlarına sebep olan nedenlerden biri eğer bunlardan biriyse keten tohumu da yorgunluk ve halsizlik konularında oldukça yararlı bir yiyecektir.

Источник: https://evdesifa.com/yorgunluga-iyi-gelen-yiyecekler/

Müşfik Kenter

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler
Müşfik Kenter

Doğum Tarihi: 9 Eylül 1932
Doğum Yeri : İstanbul,Türkiye
Ölüm Tarihi : 15 Ağustos 2012 (79 Yaşında aramızdan ayrılmıştır.

)
Ölüm Yeri : İstanbul,Türkiye
Uyruk:Türkiye
Kardeşleri: Yıldız Kenter
Eşi: Kadriye Kenter (e. 1976–2012), Esin Şerbetçi (e. 1963), Oya Kenter (e.

?–1963), Mehlika Kenter, Gülsüm Kamu
Çocukları: Mahmut Kenter, Elvan Kenter, Balam Kenter, Melissa Kenter
Meslek(ler): Tiyatro ve sinema sanatçısı
Etkin yıllar: 1947-2012
Ödülleri:
Afife Tiyatro Ödülleri1997 – 1. Afife Tiyatro Ödülleri – Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü2002 – 6. Afife Tiyatro Ödülleri – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Altın Portakal Ödülleri

1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Bozuk Düzen

Hakkında

Müşfik Kenter ,9 Eylül 1932 doğumlu Türk tiyatro oyuncusu. Tiyatrocu Yıldız Kenter’in kardeşidir. Ablası ile birlikte Kent Oyuncuları’nı kurmuştur.

İLGİLİ BİLGİ:

Bir Hakzılık Vardı! Tuncel Kurtiz Hakkında.

Diplomat Ahmet Naci Kenter ve Olga Cynthia’nın oğlu olarak 1932 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1947’de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde eğitim gördü; okulu 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi ve devlet tiyatrosuna girdi. Sanat yaşamı, devlet tiyatrosunda oynadığı Oğuz Ata oyunu ile başladı.

Müşfik Kenter, 1959 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı ve İstanbul’a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Birlikte Küçük Sahne’de oyunlar sergilediler. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu dönemde biraraya geldiler ve dörtlü olarak birlikte uzun yıllar tiyatro yaptılar.

1960-1961 yılları arasında Site Tiyatrosu’nu kurdular. 1962’de adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968’de İstanbul’da Kenter Tiyatrosu’nun binasının inşaatını tamamladılar.

Tiyatroyu yapmaları için tüm paralarını ortaya koymaları, büyük bir turne ile Anadolu’yu gezmeleri ve bir koltuk satma kampanyası ile destek toplamaları gerekmişti.

Seyircilerin pek anlamayacağı düşünülen oyunları sahnelemekten çekinmediler.

İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller’den burslar alarak Amerika ve İngiltere’de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Kenter, İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi birçok ülkede oyunlar sergiledi.

İLGİLİ BİLGİ:

Paula Patton

Murathan Mungan’ın Orhan Veli şiirlerinden düzenlediği Bir Garip Orhan Veli isimli tiyatro oyunu 25 seneden fazla süredir sergilemektedir. Bu oyun aynı oyuncuyla Türkiye’de en uzun süreli sergilenen eserlerden biridir.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. 1966 Antalya Film Festivali’nde, Bozuk Düzen filmiyle “en iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülünü kazandı.

Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yaptı. Esin Şerbetçi, Mehlika Kenter ve Gülsüm Kamu ile evlenip ayrıldı. Son evliliğini Kadriye Kenter’le yaptı.

İlk evliliğinden Mahmut ve Elvan, ikinci evliliğinden Melisa ve son evliliğinden Balam adlı dört çocuğu var.

İLGİLİ BİLGİ:

Erol Günaydın

Kenter, Haziran 2012’de konan akciğer kanseri teşhisinden sonra 15 Ağustos 2012 tarihinde saat 16:20’de akciğer kanseri nedeni ile tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Kenter’in naaşı 17 Ağustos 2012 tarihinde Kilyos Aile Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

 Müşfik Kenter’in sinemada  Sema Özcan  ile başrollerini paylaştığı Sevmek Zamanı Filminden,
-ben seni değil resmini seviyorum.

” cümlesi ile o filmde insanları çok etkilemiştir.Hala da bu sahnenin videoları ve sesleri birçok radyo ve televizyon programına konu olmuştur.

Hatta biz o videoyu “Videolar ” Kısmında (Hemen altta) ilk sırada yayınlıyoruz.Hatta Filmin tamamını da yayınlamaya çalışacağız!

Ödülleri

 • 1966 – 3. Antalya Film Şenliği – En İyi Erkek Oyuncu – Bozuk Düzen
 • 1993 – Olağanüstü Yorum Ödülü – Konken Partisi
 • 1997 – 1. Afife Tiyatro Ödülleri – Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü
 • 2002 – 6. Afife Tiyatro Ödülleri – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
 • 2005 – 8. Uluslararası Kukla Festivali Onur Ödülü

Tiyatro

 • Hür Adam
 • Nasrettin Hoca Birgün
 • Çözüm
 • Kuvayi Milliye
 • Huysuz İhtiyar
 • Anlat Şehrazat (Binbir Gece Hikayeleri)
 • Martı
 • Helen Helen
 • Lütfen Kızımla Evlenirmisin
 • İvanov
 • Nükte
 • Ramiz İle Jülide
 • Ver Elini Brodvey
 • Konken Partisi
 • Görünmez Dostlar
 • Van Gogh
 • Kim Kimi Kiminle
 • Kökler
 • Kahramanlar ve Soytarılar
 • Arzu Tramvayı
 • Vanya Dayı
 • Çöl Fresi
 • Buzlar Çözülmeden
 • Ders
 • İnsan Denen Garip Hayvan
 • Ayak Takımı Arasında
 • Sanalyeler
 • İçerdekiler
 • Salıncakta İki Kişi
 • Bedel
 • Üç Kız Kardeş
 • Bir Garip Orhan Veli
 • Üç Kuruşluk Opera
 • Kapıcı
 • Yarın Cumartesi
 • Öfke
 • Nalınlar
 • Mary-Mary
 • Antigone
 • Mikadonun Çöpleri
 • Cyrano De Bergerac
 • Hamlet
 • On İkici Gece
 • Deli İbrahim
 • Kel Oğlan : Ziya Demirel – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1949

Filmografisi

 • Dişi Kurt (1960)
 • Sessiz Harp (1961)
 • Dişi Örümcek (1964)
 • Murtaza (1965)
 • Şeytanın Kurbanları (1965)
 • Sevmek Zamanı (1965)
 • Bozuk Düzen (1966)
 • O Kadın (1966)
 • Üç Arkadaş (1971)
 • Seni Kalbime Gömdüm (1982)
 • Hayallerim Aşkım ve Sen (1987)
 • Rumuz Goncagül (1987)
 • Piano Piano Bacaksız (1990) (sesiyle)
 • Kurtuluş (1991)
 • Lebewohl, Fremde (1991)
 • Moon Time (1994)
 • Dar Alanda Kısa Paslasmalar (2000)
 • Amerikalılar Karadeniz’de 2 (2006)

İLGİLİ BİLGİ:

Burak Sevinç

Dizi

 • Avrupa Yakası(2009)
 • Mevlana Aşkı Dansı (2008)
 • Sessiz Gemiler (2007)
 • Kapıları Açmak (2005)
 • Zümrüt (2004)
 • Şapkadan Babam Çıktı (2003)
 • Yasemince (2000)
 • Hayat Bazen Tatlıdır (1996)
 • Kurtuluş (1994)
 • Elveda Yabancı (1993)
 • Geçmiş Bahar Mimozaları (1989)
 • Ateşten Günler (1988)
 • Gecenin Öteki Yüzü (1987)
 • Emekli Başkan (1979)
 • Çöl Faresi (1977)

Seslendirme

 • Tatlı Kahramanlar 1970’li yıllarda TRT televizyonunda klasik çizgi film dizisi Tatlı Kahramanlar’da “Bıcır ile Gıcır” adlı bölümde kedi Tırmık’ı seslendirdi.
 • ALF, 1980’li ve 90’lı yıllarda televizyon dizinde sevimli uzay yaratığı “Alf” karakterini seslendirdi.
 • Piano Piano Bacaksız. Tunç Başaran’ın yönetiği filmde dış ses olarak filmi, filmin küçük kahramanı Emin Sivas’ın ağzından seslendirmişti.
 • Galatasaray Futbol Kulübü’nün 2288 Forma ve Koleksiyon lansmanları sitesinde Galatasaray tarihini seslendirmiştir.
 • Angry Beavers adlı çizgi dizide Norbert’ı seslendirdirmiştir
 • Orhan Veli şiirleri
 • Astériks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra sinema filminde Büyüfiks karakterini seslendirmiştir.
 • Yaşlı Adam ve Deniz filminde İhtiyar adam.

Videoları

Sevmek Zamanı – Unutulmaz Sahne (ben seni değil resmini seviyorum)

Sevmek Zamanı (Full Film)

Işıl German – Aşkın Kederi (Sevmek Zamanı)
https://www..com/watch?v=eB8cpxfLAy0

Fotoğrafları

Kaynaklar

Kaynaklardan toplanarak derlenmiştir.

Источник: https://maksatbilgi.com/yazar/ceydagezerr?random-post=1

Bahar yorgunluğuna iyi gelecek 7 bitki çayı

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Bahar aylarının gelmesi ile hepimizin üzerine bir yorgunluk çöküyor. Bu mevsim güneşli ve güzel havaları beraberinde getirirken, bizlerin halsizlik şikayetlerini de arttırıyor. Hava değişimi sırasında yaşanan bahar yorgunluğun belirli sebepleri var.

NEDEN BAHAR YORGUNLUĞU YAŞARIZ?

Vücudumuz her duruma, ortama ve sıcaklığa adapte olabilecek özelliktedir. Ancak bu süreçte vücudumuz bazı tepkiler gösterebilir. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte suyun daha fazla buharlaşması sonucu havadaki nem oranı artar. Bu durum havadaki elektrik yükünü de arttırır. Bunun sonucunda vücudumuzda belirli sorunlar meydana gelebilir.

Bahar aylarında havanın ısınmasıyla birlikte baş ağrısı, halsizlik, hiçbir şey yapmak istememe, geçmeyen yorgunluk hissi baş gösterebilir. Vücudunuz sürekli yorgun düşebilir, hiçbir şey yapmadan sadece uyumak isteyebilirsiniz. Ayrıca kas, sırt, boyun ve eklem ağrıları da bireylerde sıklıkla görülmektedir.

Bahar yorgunluğu genellikle büyük şehirlerde ve şehrin stres hayatının yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülmektedir.

Mevsim değişikliğinin yanı sıra bahar yorgunluğunu tetikleyen diğer etkenleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gribal enfeksiyon ve nezle gibi hastalıklar
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Stresli ve hareketsiz bir yaşam
 • Vücudun vitamin ve mineral eksikliği
 • Aşırı sigara, alkol, çay ve kahve tüketimi
 • Kan şekeri seviyesinin düşmesi

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu’na göre düşük miktardaki serotonin hormonu da bahar yorgunluğuna sebebiyet vermektedir.

Karanlık kış günlerinde vücudunuzun serotonin depolaması mümkün olmadığını, buna karşılık uyku hormonu olan melatonin hormonunun vücudumuzdaki konsantrasyonunun yükseldiğini söyleyen Erdoğanoğlu, bahar aylarında daha fazla açık havada bulan kişilerin vücudunda, serotonin ve melatonin hormonu tekrar denge miktarına ulaşıncaya dek fazladan serotonin üretildiğini, bunun yanı sıra kış mevsiminde vücut ısımızın yaza göre bir tık daha düşük olduğunu ve bahar aylarının gelmesi ile yeni ısıya vücudumuzun hemen adapte olamadığını belirtiyor.

BAHAR YORGUNLUĞUNDAN ETKİLENMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Bu noktada bireyin uyku saatinin düzenli olması çok önemlidir. Vücut saatinin düzeni alınan besinlerin saatini doğrudan etkilediğini için bireyin metabolizmasını da etkiler. Sürekli çalışır durumda olan metabolizmanız sizin bahar yorgunluğu yaşamanızı engeller.

Bunun yanında su tüketimi de çok önemlidir. Özellikle sinir ve sindirim sisteminin düzenli çalışımı için günde 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Mevsim değişimi nedeni ile etkilenen vücut yeterli su tüketilmediğinde daha fazla zarar görecektir. Hareketsiz bir yaşam da bahar yorgunluğunun etkisini arttıracaktır.

Bu nedenle gün içerisinde yapılan yürüyüş ve egzersizler de vücudunuzun daha dinç olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bu dönemde moral ve motivasyonunuzu yüksek tutmanız bahar yorgunluğunu daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır. Bahar yorgunluğunu gidermede en önemli etken beslenme düzenidir.

Özellikle B ve C vitamini kaynaklı besinler, bağışıklık sistemini güçlendiren çinko, kan şekeri dengesini ve düzenli kas çalışmasını sağlayan magnezyum, sinir sisteminde görevli olan potasyumdan zengin besinlerin tüketilmesi yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır.

Aşırı alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durmanız da vücudunuzu rahatlatacaktır.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay sağlıklı içecekler arasında en bilinenidir. İçeriğinde bol miktarda antioksidan olması sebebiyle enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, gün içerisinde tüketilmesini önerdiği yeşil çayın hem metabolizmanızın hızlanmasını sağladığını, hem de bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasına katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Yeşil çay özellikle bahar aylarında günde 2 kupa tüketilebilir.

PAPATYA ÇAYI

Özellikle mide ağrısı ve sindirim sistemi sıkıntılarına karşı önerilen papatya çayı, bahar yorgunluğu gidermede de oldukça etkilidir. Rahatlatma özelliğiyle bilinen papatya çayının günde 1 kupa içilmesi önerilir.

MELİSA ÇAYI

Bilindiği gibi vücut saatinin düzeni metabolizma dengesini de doğrudan etkiliyor. Antiseptik özelliği olan melisa çayının bahar aylarında düzensiz uyku problemi çeken bireyler tarafından tüketilmesi öneriliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış ayrıca hazmı kolaylaştıran, mide spazmına iyi gelen melisa çayının bahar yorgunluğu yaşama riskini de azalttığını belirtiyor.

Günde 1 fincan melisa çayı bahar yorgunluğunuzu gidermede faydalı olacaktır.

IHLAMUR

Ihlamur, özellikle bahar aylarında baş ağrısı çeken bireyler için vazgeçilmez bir iyileştiricidir. Ihlamur besinlerin hazmını kolaylaştırırken, vücudu rahatlatır ve yatıştırır. Gün içerisinde 1-2 fincan ıhlamur tüketilmesi tavsiye edilir.

ADAÇAYI

Adaçayının güçlü antioksidan özelliği vardır. Doğal bir sakinleştiricidir. Dolaşım ve sindirim sistemine faydalı olmasının yanı sıra hafıza güçlendirirci etkisi de vardır. Zinde ve dinç kalmanızı sağlayan adaçayı, bahar yorgunluğuna karşı da birebirdir. Günde bir fincan tüketmeniz bahar yorgunluğunuzu atmanıza katkı sağlayacaktır.

KUŞBURNU

Antioksidan özelliği olan bitkiler bahar yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı oluyor. Kuşburnu da içerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğe sahip.

Kuşburnu meyveleri C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içeriğinde flavonlar, tanen ve şeker ile vitamin, mineraller de bulunan oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Özellikle kan temizleyici ve bağırsak yumuşatıcı özelliğiyle bilinen kuşburnu, C vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Bunların yanısıra hücre yenilenmesine yardımcı olan kuşburnu vücudu kansere karşı da koruyor. Günde 2 fincan kuşburnu çayı tüketmeniz öneriliyor.

EKİNEZYA ÇAYI

A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırıyor. Kronik halsizlik, yorgunluk gibi durumları gidermede oldukça etkili.

Gribal enfeksiyonlarla savaşmada etkisi olduğu bilinen ekinezya, antioksidan etkisiyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Günde bir fincan ekinezya çayı tüketmeniz, bağışıklığınızı arttırarak bahar yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında beslenmenize de dikkat etmeniz bahar yorgunluğunu daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Kivi, çilek, ananas, muz, enginar, semizotu ve yeşil yapraklı bitkilerin tüketimini arttırmanız enerjinizi yükseltmenizi ve kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Beraberinde su tüketimini arttırmanız ve gün içerisinde yapacağınız küçük egzersizler bahar yorgunluğuna karşı birebirdir.

Bitki çayından ziyade bahar yorgunluğu için beslenme ile ilgili daha detaylı bilgi için sagliksiteniz.com adresindeki makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz.

KAYNAKÇA:

http://www.mynet.com/haber/foto-analiz/bahar- yorgunluguna-karsi- 6-bitki- cayi-1777414- 1
https://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/bahar-yorgunluguna- cok-iyi- gelen-7- oneri-1751498/

Источник: https://www.ipuclarim.com/bahar-yorgunlugu-icin-7-bitki-cayi/

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen 10 Süper Yiyecek

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Yataktan yorgun kalkıyor, gün içinde kendinizi bitkin mi hissediyorsunuz? Dikkatinizi işinize vermekte zorlanıyor musunuz? Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili baharla birlikte ısı ve nem oranının artmaya başladığını, bu durumun da hormonlar üzerindeki değişimlerle metabolizma hızını, iştahını ve kiloyu etkileyebileceğini belirtiyor.

Ciddi bir sağlık problemi yoksa baharı enerjik ve pozitif bir ruh haliyle geçirmek hiç de zor değil aslında. Bunun için yapılması gereken ilk şey,  bazı besinleri düzenli tüketmek olmalı.

Kivi

Kivi, içerdiği C vitaminiyle dikkat çeken bir meyve. Sabahları veya gün içinde tüketilen bir adet kivi enerji vererek metabolizmayı canlandırıyor.

Kışın yavaşlamış metabolizma hızlanarak bahar yorgunluğuyla daha kolay baş etmenizi sağlıyor. İçerdiği C vitamini sayesinde demir içeriği yüksek besinlerle birlikte yenildiğinde vücudun demir emilimini de artırıyor.

Örneğin; sabah kahvaltıda yumurtayla birlikte kivi tüketebilirsiniz.

Çilek

Çilek su ve lif oranı yüksek olduğu için hem tok tutuyor, hem de kan şekerini hızlı yükseltmiyor.

Aynı zamanda bahar yorgunluğunun önlenmesinde de etkili olan potasyumdan ve vücut direncinin artırılmasını sağlayan antioksidanlardan da zengin bir meyve.

Düşük kalorisi ve enerji verici etkisiyle beslenme listenizde sıklıkla yer alabilir. Günlük 1 porsiyon meyve olarak 12 adet küçük çilek tüketebilirsiniz.

Ananas

Ananas hem yorgunluğa yol açan ödemin atılmasında fayda sağlıyor, hem de diyet yapanlar için iyi bir meyve. Kalorisi az, su içeriği yüksektir. Lifli yapısından dolayı bağırsakları çalıştırıyor ve tok tutuyor.  C vitamini ve lif oranı oldukça yüksek olan ananası günde 2 halkayı geçmeyecek şekilde tüketerek, gün içinde gerekli olan enerjiyi depolayabilirsiniz.

Ceviz, fındık, badem

İçerdikleri E vitamini, lif, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri sayesinde ceviz, fındık ve badem yorgunluğun düşmanı olan besinler arasında yer alıyor. Özellikle antioksidan  etkisi olan E vitamini bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol üstleniyor. Günde 10 fındık veya 6-8 adet badem ya da 3 tam ceviz tüketmek, baharı enerjik geçirmeniz için çok önemli.

Yumurta

Yüksek protein kalitesi, selenyum, çinko, iyot ve demir içeriğiyle her mevsimin en değerli besinidir yumurta. İyi bir demir deposudur. Eğer  demir eksikliğinin olası sonuçları olan yorgunluk, uykuya eğilim ve halsizlik gibi semptomlarınız varsa buların ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca sağladığı kas aktivasyonuyla daha enerjik hissetmenize katkıda bulunuyor. Beynin en önemli yapı malzemesi, bir tür vitamin olan ‘kolin’dir.

Günde bir veya 2 yumurta yediğinizde güne zinde başladığınız gibi, beyninizdeki kolin oranını artırarak hafıza kaybı ve erken bunama gibi sorunların gelişme riskini de düşürebilirsiniz.

Muz

Muz, potasyum kaynağı olması sayesinde kas krampları ve kas güçsüzlüğüne karşı çok etkili olmasının yanı sıra beyin hücrelerinin ölmesini engelleyebiliyor.

Düzenli olarak gün içerisinde yenildiğinde, beyinde seratonin denilen mutluluk hormonu düzeyini arttırabiliyor.

Karanlıkta salgılanan uykuya geçişi kolaylaştıran melatonin hormonunun salgısını da arttırarak kaliteli bir uyku sağlayabiliyor. Günde bir adet yerli muzu ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Enginar

Enginar, içerdiği A vitamini, C vitamini, niasin, potasyum ve posa sayesinde vücudu dinlendiriyor, dinçlik sağlıyor. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırıyor. Bu sayede de bahar yorgunluğuna karşı mücadele ederek, enerjik hissetmenize katkıda bulunuyor. Enginarı çiğ olarak salatalarda veya pişmiş olarak haftada 2 kez tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Semizotu

İçerdiği yüksek su oranıyla baharla birlikte artan su ihtiyacına katkı sağlıyor. Sebzeler arasında omega 3 yağ asitlerinden en zengin sebze olan semizotu, bu sayede bağışıklığın güçlendirilmesinde çok büyük önem taşıyor.

Vücudumuzda demir ve kalsiyum depolarının dolu olmasına yardım ediyor. Böylece bahar yorgunluğunu hissetmez veya çok kısa zamanda atlatabilirsiniz.

Haftada 2 kez yoğurtlu semizotu salatası yapabilir veya zeytinyağlı sebze yemeği olarak pişirebilirsiniz.

Kefir

Kefir, içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bahar yorgunluğunu daha kolay atlatmanızı sağlıyor.

Bilimsel araştırmalara göre probiyotik besinler, düzenleyici fonksiyonu olan T hücre yüzdesini arttırarak, mevsim geçişlerine karşı toleransı yükseltiyor.

Her gece bir bardak kefir tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Roka, tere, nane, maydanoz, reyhan  gibi taze yeşillikler içerdikleri yüksek klorofil ile iyi birer antioksidanlar. Yüksek Lif oranları ile bağırsak hareketlerini artırıyorlar. C vitamini içerikleri de yüksek oluyor.

Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeleri çiğ olarak da bol bol tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz çok önemli. Potasyum ve folik asit açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler yorgunluğu önleyip, baharı enerjik geçirmenize yardımcı oluyor.

Sofranızda her öğünde koyu yeşil yapraklı sebzelere yer vermeyi ihmal etmeyin.

Источник: https://www.annebebek.com.tr/saglik/saglikli-beslenme/Bahar-Yorgunluguna-Iyi-Gelen-10-Super-Yiyecek/1274

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.