Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur, Nasıl Geçer?

içerik

Baş Ağrısı : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur, Nasıl Geçer?

Baş ağrısı çoğunlukla stres, uykusuzluk, yoğun iş temposu gibi sebeplerden kaynaklanabileceği gibi bazen beyin kanaması, beyin tümörü ve anevrizma gibi yaşamı tehdit edebilecek hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Tüm dünyada doktora başvurma nedenlerinin ilk sırasında baş ağrısı gelir. Ayrıca dünyadaki en büyük iş gücü kayıplarının sebebi baş ağrılarıdır.

Duygusal stres, uzun süreli ve yoğun çalışma hayatı, uykusuzluk ve düzensiz beslenme gibi yaşam alışkanlıklarından kaynaklı her gün baş ağrısı neden olur merak edilen bir konudur. Bu ağrılar herhangi bir hastalıktan dolayı oluşmaz, vücudun maruz kaldığı ağır sinyallere karşı gösterdiği tepkiden ya da beynin ağrıyı bastıran sinyallerinin görevini yeterince iyi yapamamasından dolayı oluşur.

Baş ağrısı çeşitleri, altında yatan nedenlere göre birincil (primer) ve ikincil baş ağrıları başlıklarıyla tanımlanır. Primer baş ağrıları; herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan, migren vb. ağrılardır. En sık rastlanan ağrı tipidir. İkincil baş ağrıları ise; beynimizde ya da vücudumuzda var olan ciddi bir hastalığın sebebiyet verdiği ağrılardır.

1. Gerilim kaynaklı

Gerilim kaynaklı baş ağrıları kısa süre içerisinde geçer ve günlük hayatı pek etkilemez. Ağrı çoğunlukla başın arka tarafından başlayarak öne doğru geçer. Boyun, omuz, çene kasları ve kafa derisinin gerilmesi bu tipteki ağrıya yol açar.

Anksiyete, stres ya da kafanın zedelenmesi, depresyon gibi etkenler kasların gerilmesine ve dolayısıyla bu tip ağrıya yol açabilir. Uzun saatler boyu başın sabit bir şekilde tutulması gibi durumlar da gerilim tipi ağrının nedeni olabilir. Ayrıca bu türdeki ağrıları; kötü uyku pozisyonu, aşırı efor, diş gıcırdatma, uyku bozukluğu gibi etkenler de tetikleyebilir.

Migren ağrıları çok karakteristiktir. Çoğunlukla zonklama ve yarım ağrı şeklindedir. Ancak çok başka formlarda da görülebilir.

Ağrı son derece ızdırap vericidir ve günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkiler. Ağrı kesicilere çok kolay cevap vermez. Özel takip ve tedavi gerektirir.

Ayrıca migren, sadece baş ile sınırlı olmayan ve vücudun başka alanlarını da etkileyen bir rahatsızlıktır.

Migrenin nedeni henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin etkili bir biçimde rol oynadığı düşünülür. Migren tıpta; çeşitli tetikleyiciler sebebiyle beyin damarlarının genişlemesi ve tekrar daralması ile meydana gelen baş ağrıları olarak tanımlanır.

Kan dolaşımı sorunlarını ve ağrı sinyallerini iletmede çok önemli olan 5. beyin sinirindeki değişikliklerin ve kan dolaşımı problemlerinin de migrene yol açabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.

 Bazı kadınlarda hormon değişiklikleri, açlık, uykusuzluk, stres gibi etkenlerin yanı sıra şarap, peynir, çikolata gibi besinlerin de migreni tetiklediği bilinir.

Migren Hakkında Detaylı Bilgi: Migren Neden Olur? Nasıl Geçer? Evde Tedavi Yöntemi

3. Ergenlik tipi ağrılar

Yakın zamanda yapılan bir araştırma 12-18 yaş arası gençlerin ergenlik dönemlerinde tipik baş ağrıları çektiğini ortaya çıkarmıştır.

Bu ağrıların oluşma nedeni hormonal değişimlere bağlı olabileceği gibi psikolojik ve çevresel etmenler de bu tip ağrıların nedenleri arasında yer alır. Ergenlik, gençler için oldukça stresli bir dönemdir.

Yoğun ders programları, sınav stresi gibi sebepler de bu ağrıları tetikleyebilir.

4. Küme olarak başta ağrı

Bu tür ağrılar birden bire başlar ve kişiyi gece uykusundan bile uyandıracak şiddette olabilir. Ağrılar, gün içerisinde birden fazla kez kendini gösterebilir ve bu durum aylarca devam edebilir. Sonrasında ağrı yine birdenbire kaybolabilir ve aylarca görülmez.

Bu tip ağrıların da sebebi henüz bulunamamıştır. Ancak bazı bilim adamlarına göre bu durumun, histamin ve ya serotoninin ani salgılanmasıyla bir ilişkisi olduğu düşünülür. Ayrıca; yüksek irtifa, parlak ışıklar, fiziksel yorgunluk, sıcaklık gibi etkenlerin bu tip ağrıları tetikleyebileceği bilinir.

Bu ağrılara, diğer tiplere oranla daha nadir rastlanır.

5. İkincil baş ağrıları

Bu ağrılara neden olabilecek hastalıklar özellikle beyin ya da kafa ve boyun yaralanmaları ile ilgili olabilir.

 Eğer daha önce hiç hissetmediğiniz kadar şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı yaşıyorsanız ya da kendini tekrar eden, enseden başlayarak aniden gelişen, hapşırırken, bir efor ile ortaya çıkan, bir kafa travması sonrası başlayan, hep aynı bölgede oluşan ağrılar hissediyorsanız yukarıda bahsedilen hastalıklardan birine sahip olabilirsiniz.

Özellikle şiddetli ağrı ve birlikte gelen mide bulantısı şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir.

Çünkü beyin ile ilgili oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların temelinde bu şiddetli ağrılar ve mide bulantısı yatar.

Aynı zamanda; görme, zihin bulanıklığı, kol-bacak uyuşmaları gibi şikayetleriniz de en az diğer belirtiler kadar önemlidir. Bu ağrıların altında yatan rahatsızlıklar yaşamsal risk taşıdığı için erken teşhis çok önemlidir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle ağrının hangi tip bir ağrı olduğunu tespit ederek tedavisine başlamak gerekir. Baş ağrısı için hangi doktora gidilir sorusuna ise verilecek cevap nöroloji uzmanıdır.

 Nöroloji muayenesi sonrası ağrıların sebebinin çoğunlukla migren, gerilim kaynaklı gibi birincil tip ağrılar olduğu tespit edilir.

Bazı durumlarda da sinüzit, renit iltihabı, hipertansiyon, metabolizma ile ilişkili sorunlardan kaynaklanan baş ağrıları olabilir. Bu ağrılar için de hasta ilgili uzman doktorlara se edilir.

Kronik ve birincil olarak tanımlanan ağrıların geçmesi için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar verebilir. Ancak bu ağrılar bir anlamda vücudunuzun uyarıları olduğu için biraz sükunetle, olabildiğince kaliteli bir yaşam sürdürülmelidir ve aşağıdaki maddeler uygulanmalıdır:

1. İş yoğunluğunun düzenlenmesi

Eğer yapabiliyorsanız çalışma saatlerinizin ihtiyacınıza göre düzenlenlenmesi çok faydalı olacaktır. Aşırı çalışma saatleri ağrılarınızı tetikler. Bu sebeple iş yoğunluğunuzu dengelemek çok önemlidir.

2. Stresten uzak durmak

Olabildiğince stresten uzak durmak çok önemlidir. Kendinize daha çok zaman ayırın. İş ortamındaysanız yavaşlamaya çalışın.

3. Düzenli uyku

Düzenli uykunun önemi büyüktür. Uyku düzeninizi kendinize göre ayarlayarak günde en az 8 saat uyumaya özen gösterin. Bu hem baş ağrılarınıza iyi gelecektir hem de vücudunuzu daha dinç tutacaktır.

4. Sık yemek

Ağrıları tetiklememesi için uzun süre aç kalmamak gerekir. Sık sık yemek yiyin. Eğer ortamınız müsait değilse leblebi, nohut vb. destek gıdalar tüketebilirsiniz.

5. Sağlıklı beslenmek

Sağlıklı beslenmek genelde insan sağlığı için çok önem taşır. Bol mineralli ve lifli gıdalar tüketin. Ağrıya sebep verebilecek yiyeceklerden uzak durun.

6. Kan şekeri ölçümü yaptırmak

Bazen ağrı kan şekerindeki düzensizlikten de kaynaklanabilir. Düzenli olarak tahlillerinizi yaptırın. Kanınızdaki şeker oranını arada ölçtürün.

7. Düzenli egzersiz

Ağrılar üzerinde egzersiz oldukça etkilidir. Baş ağrıları için mutlaka egzersizleri denemelisiniz. Bunun yanında günlük gevşeme hareketleri de yapabilirsiniz.

İkincil tip diye tanımlanan ağrıların teşhisi ve tedavisi, ciddi bir hastalıktan kaynaklandığı için hayati önem taşır. Bu sebeple, bu hastalıkların semptomlarını yaşayan kişilerin hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmesi ve tanı koyulması için ilgili testleri yaptırması gereklidir. Tanının koyulmasının ardından hasta için ilgili tedavi süreci başlar.

Baş Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer?

 • Kafeinin baştaki ağrıyı azaltma özelliği vardır. Ağrı henüz başlamış ve şiddetlenmemişken bir fincan kahve içebilirsiniz.
 • Lavantanın rahatlatıcı ve baştaki ağrı üzerinde azaltıcı etkisi vardır. Birkaç damla lavanta yağı ile şakaklarınıza ve boynunuza yapacağınız masaj ağrıyı biraz dindirebilir. Sıcak suyun içine birkaç damla lavanta yağı damlatıp içinize çekmek de işe yarar.
 • Kendinize dokunmak canınızı acıtabilir ancak çok etkilidir. Kulaklarınızı baş ve işaret parmaklarınız ile tutarak ikiye katlayın ve 1 dakika sıktıktan sonra bırakın. Kulak memelerinize 1 dakika kadar mandal takın. Bir elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasındaki bölgeyi, diğer elinizin baş ve işaret parmaklarıyla sıkarak bastırın. 1 dakika sonra aynı işlemi diğer eliniz için de uygulayın.

Источник: //sebboy.com/bas-agrisi-neden-olur/

Baş ağrısı nasıl geçer ne iyi gelir? 30 saniyede geçiren yöntem

Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur, Nasıl Geçer?

Genellikle hafif veya orta şiddette tüm baş bölgesinde ağırlık, gerginlik olarak hissedilen gerilim tipi baş ağrıları pek çoğumuzun yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Aslında günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle gerilim tipi baş ağrısından korunabileceğimizi söyleyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz alınması gereken önlemleri anlattı.

1- Ilık duş alın

Gün içinde gerilen kasları gevşetmek için ılık bir duş yapın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Ilık duş kasları gevşeterek baş ağrısından korunmazında yardımcı olacaktır.

2- Dinlenin

Aşırı yorgunluk da gerilim tipi baş ağrısına neden oluyor. Bu yüzden dinlenmek ya da istirahat etmek ağrıyı önlemek için çok önemli. Dinlenmeye geçildiğinde kan dolaşımı düzenlemeye başlıyor, böylece tüm organlara, özellikle de beyne oksijen girişi artıyor. Beyinde artan oksijen girişi ağrıda koruyucu etki gösteriyor.

3- Bol bol su tüketin

Yaşam kaynağımız olan su, kan dolaşımını kolaylaştırıyor ve vücuda gerekli olan elektrolit ile minerallerin dengesini sağlıyor ve baş ağrılarında koruyucu etki yapıyor. Bu nedenle günde 2 litre su tüketmek çok önemli. Alkol, kafein ve şeker tüketimini de azaltmak kan dolaşımını rahatlatarak ağrı yapıcı maddeleri uzaklaştırıyor.

4- Stresten uzak durun

Günlük yaşam kalitesini bozan depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar baş ağrısını tetikleyen önemli etkenlerden. Yoğun stres altında olduğumuz dönemlerde çok kısa süreliğine de olsa ortamdan uzaklaşmak, kendimize zaman ayırmak stresten ve baş ağrısından korunmamızı sağlayacaktır.

5- Soğuk /sıcak uygulaması yapın

Sıcak veya soğuk uygulaması özellikle gerilim tipi baş ağrılarından kurtulma da çok işe yarıyor, gergin kasları gevşeterek baş ağrısından kurtulmada yardımcı oluyor.

Sıcak uygulamayı ılık bir havluyla, soğuk uygulamayı ise bir beze küçük buz torbalarıyla yapabilirsiniz. Şakak ya da boyun bölgesi üzerinde bir süre tutun ardından 20 dakikada bir olmak üzere uygulamayı 3 kere tekrarlayın.

Baş ağrısından kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

6-Gevşeyin

Baş ağrılarını önlemek için stresten uzak durmak ve mümkünse gevşeyebilmek çok önemli. Bunun için derin nefes alma, yoga, davranış terapileri ile akupunktur gibi gevşeme terapilerinden faydalanabilirsiniz. Gevşemeyi başardığınızda beyninizdeki serotonin düzeyi artacak ve baş ağrısından korunacaksınız.

7- Uyku düzeni çok önemli

Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar kaliteli büyük önem taşıyor. Özellikle uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu, vücudumuz için oldukça faydalı. İyi bir uykunun başlıca ölçüsü ise sabah dinç uyanmak ve gün içinde zinde hissetmek. Uyku düzeninizi günde 6 saatten az, 10 saatten de fazla olmamak şeklinde düzenleyin.

8- Duruşunuza dikkat edin

Yanlış duruş kasların gerginliğini artırarak sağlık açısından pek çok probleme yol açabilir. Kasların gerginliğini azalmak ve baş ağrılarını önlemek için doğru duruş çok önemli. Vücudunuzun dik olmasına dikkat etmelisiniz.

9- Öğün atlamayın

Uzun süren açlık baş ağrısını tetikleyebiliyor. Bu yüzden öğün atlamamak gerekiyor. Ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün beslenmeyi ihmal etmeyin.

10- Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz demek baş ağrılarının azalması demek. Düzenli yapılan egzersiz mutluluk hormonunun salınmasını sağlıyor, kan dolaşımını düzenliyor ve kasları gevşetiyor.

Baş ağrısı ve stresi 30 saniyede geçiren yöntem

Başınız ağrıyorsa veya stresli hissediyorsanız bu basit yöntem ile sorunu 30 saniyede yok edebilirsiniz. Baş ağrısının ne zaman geleceği bilinmez. Yanınızda ağrı kesici olmadığında gelmek gibi bir huyu da vardır. Ayrıca sık sık ağrı kesici kullanmak vücudu yorar ve uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Bu basit yöntemi kullanarak sadece 30 saniyede baş ağrınızdan veya stresinizden kurtulabilirsiniz. Vücudumuzda bazı aktif noktalar vardır. Bu bası noktalarına masaj yapıldığında ağrı ve acılar azalabilir, hatta tamamen ortadan kalkabilir.

Elinizdeki işaret parmağıyla baş parmağınız arasındaki noktaya baskı uygulayarak baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Baskıyı 30 saniye boyunca sürdürün. Ardından el değiştirerek diğer elinize de uygulayın. Doğru uygulandığında baş ağrısınızın geçtiğini göreceksiniz.

Hastalıkları düşünce gücüyle değil düşünmeyerek nasıl yenebiliriz?

Источник: //indigodergisi.com/2017/09/bas-agrisi-ne-iyi-gelir-nasil-gecer/

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? 15 Doğal ve İlaçsız Baş Ağrısı Tedavisi

Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bizi olmadık zamanlarda yakalayan baş ağrılarına tutulduğumuzda ya yataktan çıkmadan geçmesini umut ederiz ya da hemen bir ilaç almak isteriz. Uzmanlara göre baş ağrılarını doğal tedavilerle de geçirebilmek mümkün.

Düzenli ve şiddetli baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız, migren ya da başka bir hastalığın belirtileri olabilir, kesinlikle bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz. Günlük koşuşturma, yoğunluk ya da stresten dolayı oluşan baş ağrısına ne iyi gelir çözüm önerileri arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Eğer migren ile mücadele ediyor ve ilaçsız, doğal yöntemleri arıyorsanız Migrene Ne İyi Gelir listemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yaşam kalitenizi altüst eden baş ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap ilaçsız ve doğal çözüm önerilerimiz.

1. Lavanta yağı kullanın

Lavanta güzel kokmakla kalmıyor ayrıca baş ağrıları ve migren ağrıları için de etkili bir doğal tedavi yöntemi olarak ağrılarımızı azaltıyor. Kaynamış 2 ya da 3 bardak suya 2 ya da 4 damla lavanta yağı ekleyip buharını koklamak doğal bir baş ağrısı tedavisi sağlıyor. Ancak lavanta yağını ağız yolundan almamalısınız.

Nanenin ferahlatıcı etkisi nedeniyle nane yağı, tansiyon ve gerginlikle alakalı baş ağrılarında rahatlatıcı bir doğal tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

Baş ağrıları genellikle vücutta kan akışının zayıflığından kaynaklanabiliyor ve nane yağını da lavanta yağı gibi kullandığınızda akışı hızlandırabiliyor.

Nane yağı ayrıca sinüsleri açarak kan dolaşımınıza daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.

3. Fesleğen yağını da değerlendirin

Pizza ve makarnaların üzerinde görmeye alışkın olduğumz fesleğen hem çok lezzetli hem de çok güzel kokan bir bitki. Baş ağrısı için doğal tedavi yöntemlerini tercih eden kişiler de fesleğenden üretilen yağı doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanıyor. Bu yağ kas gevşetici olarak çok işe yaradığı için baş ağrılarına ve güçsüz kaslara da çok iyi geliyor.

4. Keten tohumundan omega 3 alın

Bazı baş ağrıları iltihaplar nedeniyle ortaya çıkabilir. Omega 3 yağ asitlerinin azalttığı bu problemde keten tohumu da omega 3 yönünden zengin olmasıyla baş ağrılarınızı hafifletici bir etki yaratabilir. Omega 3’ü keten tohumu yerine balık yağından da alabilirsiniz. Balı yağının faydaları saymakla bitmez.

Baş ağrısının sizi vuracağını hissettiğinizde hemen bir fincan kahve içmek eski bir taktiktir. Çünkü kahvenin ağrı kesici etkisi erken safhalarda çok etkili olabilir. Ancak yine de çok fazla tüketmemek gerekiyor çünkü uzmanlar kahvenin tüketilmediği günler kötü hissetmenize neden olabileceğini vurguluyorlar.

6. Güneşten uzak durun

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre parlak güneş ışığı, sıcak ve susuzluk baş ağrılarını tetikliyor. Migrenlerin önüne geçmek için sıcak yaz günlerinde plaj şemsiyesi altında durmakta ve güneş gözlüğü takmakta fayda var.

7. Parmakla akupunktur uygulayın

Geleneksel Çin tedavi uygulamalarına göre, elinizde baş parmağınızla işaret parmağınız arasında kalan noktaya diğer elinizle baskı uygularsanız bu sizin baş ağrınıza yardımcı olabilir.

Daha fazla etki göstermesi için baskı uyguladıktan sonra 5 dakika boyunca dairesel hareketler çizebilirsiniz.

Uzmanlara göre bu hareket dikkati ağrıdan bu bölgeye getirdiği için ağrıyı daha hafif hissetmenizi de sağlıyor.

8. Sıcak bir duş alın

Pek çok kişi genellikle bağ ağrısı çektiğinde soğuk suyu tercih eder ancak uzmanlar böyle anlarda buharla doku bir duşun bizim asıl ihtiyacımız olan şey olduğunu söylüyor.

Uzmanlar baş ağrısıyla uyanılan zamanlarda yatakta kalmaya devam edip geçmesini ummaktansa, kahvaltı yapıp kahve içtikten sonra sıcak bir duş alınmasını öneriyor.

Eğer baş ağrınız grip ya da sinüzit ile ilgiliyse, bu ılık hava nazal yollarınızı da açma etkisi gösterecektir.

Uzmanlara göre alın bölgesine ıslak bir havlu koymak ya da buz torbasıyla soğuk kompres yapmak hem geçici bir rahatlık sağlıyor hem de bazen muhtemelen tamamen yok olmasını da sağlayabilir.

10. Susuz kalmayın

Baş ağrılarının sebeplerinden biri de dehidrasyon. Özellikle de alkol aldıysanız bu daha sonra susuzluk nedeniyle size baş ağrısı olarak geri dönebilir.

Bu yüzden baş ağrınız başlar başlamaz büyük bir bardak su için ve gün içinde yudum yudum su içmeye devam edin. Erkeklerin gün içinde 3 litre kadınlarınsa 2.2 litre su içmeleri öneriliyor.

Baş ağrınız varsa o zaman suyu çok soğuk içmemeye de dikkat etmelisiniz.

11. Başınızın arkasına masaj yapın

Başınıza masaj yaparak migren ağrılarını hafifleterek iyi hissedebilirsiniz. Brezilyalı araştırmacılar başın arka kısmında ense köküne yapılan masajın migren ağrısını azalttığını vurguluyor. Genel bir baş masajının da baş ağrılarına karşı etkili bir doğal tedavi olduğu belirtiliyor.

12. Boyun ve omuzlarınızı es geçmeyin

Boyun ve omuzlarınızdaki gerginlik de baş ağrılarına sebep olabilir. Nefes alıp vererek boynunuzu gevşetin, parmaklarınızı omuz kaslarınızda gezdirerek küçük ve dairesel hareketlerle ense kökünüze doğru masaj yapabilirsiniz.

Boyun kaslarını gevşetmek ve güçlendirmek kronik baş ağrılarınızın önüne geçebilir.

14. Nefes egzersizlerinden destek alın

Bazen yalnızca doğru nefes alıp vermek bile tedavi yerine geçebilir. Derin nefes alışverişlerle rahatlama sağlamak vücuttaki gerginliği azaltarak baş ağrınızı da dakikalar içinde hafifletebilir.

15. Karanlık ve sessiz bir yerde dinlenin

Serin, karanlık ve sessiz bir yerde en az 30 dakika dinlenerek nefesinize odaklanmak rahatlamanızı ve baş ağrınızın hafiflemesini sağlayacak. Rahat giysiler giymek ve rahat bir şekilde oturmak da bu noktada daha iyi hissetmenize yardımcı olacak.

Kaynak:1,2,3

Источник: //listelist.com/bas-agrisina-ne-iyi-gelir/

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş Ağrısı Nedir? Neden Olur, Nasıl Geçer?

baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer

En çok karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi baş ağrısıdır. Baş ağrısı başın sadece belli bir kısmında görülebildiği gibi başın iç kısmı hariç, yüz de dahil olmak üzere başın bütün dış yüzünde görülebilir. Baş ağrısı neden olur sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir.

Çok farklı türlerde oluşabilen baş ağrıları çok farklı ağrıların oluşmasına sebep olabilir. Baş ağrıları birkaç saat sürebildiği gibi birkaç hafta da sürebilir ve çeşitlerine göre değişik gruplara ayrılır.

Başka bir hastalıktan kaynaklanmayan ve kendi başına bir hastalık olarak ortaya çıkan baş ağrılarına birincil baş ağrıları denir. Vücuttaki veya beyindeki başka bir hastalığın sebep olduğu baş ağrılarına ise ikincil baş ağrıları denir.

Her iki gruptaki baş ağrılarının da ağrı çeşidine göre farklı nedenleri vardır. ( Ayrıca pratik çözümlerle evde diş ağrısına ne iyi gelir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.)

Son derece rahatsız edici olan, günlük aktiviteleri olumsuz etkileyen ve iş gücü kaybına sebep olan baş ağrısının nedenlerihastalığın türüne göre değişmektedir. Birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılan baş ağrıları ve baş ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Birincil Baş Ağrısı Neden Olur

 • Migren Ağrısı: Kesin sebebi tam olarak bilinmeyen migrende çevresel faktörler ve genetik faktörler etkilidir. Migrenden kaynaklanan baş ağrısı çeşitli tetikleyicilerin etkisiyle beyin damarlarının genişleyip tekrar daralması sonucu ortaya çıkar. Başlıca migren tetikleyicileri açlık, stres, uykusuzluk, alkol, gürültü, yoğun ışık ve çikolata benzeri bazı besinlerdir.
 • Gerilim Tipi Baş Ağrısı: Genellikle başın arka kısmında başlayan ve öne doğru yayılan bir baş ağrısıdır. Bu tipteki baş ağrısı boyun ve kafa derisini de kapsayabilir. En çok karşılaşılan baş ağrısı tipi olan gerilim tipi baş ağrısı boyun, omuz, kafa derisi ve çene kaslarının gerilmesi ile ortaya çıkar. Başlıca tetikleyicileri başın zedelenmesi, anksiyete, depresyon ve strestir. Yine bu tip baş ağrısı için uzun süre başın sabit tutulması (uzun süre bilgisayar ekranında çalışmak gibi), kötü uyku pozisyonu, aşırı efor sarfetme, uykusuzluk, sinüzit, halsizlik, düzensiz beslenme, göz yorgunluğu ve diş gıcırdatma da tetikleyici etkenlerdir.

Baş ağrınızın sebebi sinüzit olabilir mi? Sinüzit belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

 • Ergenlik Dönemi: Yakın dönemdeülkemizdeki 12-18yaş arası gençlerde yapılan araştırmalarda bu yaş grubundaki çok sayıda gençte migren tipi ve gerilim tipi baş ağrısı oluştuğu saptanmıştır. Bu yaş grubundaki gençlerde oluşan baş ağrısının sebebi psikolojik ve çevresel faktörlerin yanı sıra bu yaşlardaki hormonal değişikliklerdir.
 • Küme Baş Ağrısı: Kişiyi gece uykusundan uyandırabilecek kadar şiddetli olan küme tipi baş ağrısı aniden başlar. Gün içinde birkaç defa tekrarlayabilen küme tipi baş ağrısı birkaç ay sürebilir. Daha sonra aniden ortadan kaybolan ağrı aylarca çıkmaz. Serotonin ve histamin salgılarının ani salgılanmasından kaynaklandığı düşünülen küme tipi baş ağrısının kesin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Diğer baş ağrılarına oranla daha az rastlanan bu tip baş ağrısı aylarca sürdüğünde hastaları tedirgin etmekte ve baş ağrısına ne iyi gelir ve baş ağrısının altında ciddi bir hastalık yatıyor olabilir mi gibi soruların cevabını aramaya yöneltmekte. Başlıca küme baş ağrısı tetikleyicileri yüksek irtifa, parlak ışıklar, fiziksel yorgunluk ve sıcaklıktır.

İkincil Baş Ağrısı Neden Olur

Başka hastalıklardan kaynaklanan baş ağrısına ikincil baş ağrısı denir. Yani bu tip baş ağrısı farklı bir hastalığın belirtisi olarak görülür.

Daha önceleri olmayan türde ani gelişen, enseden başlayan, sık tekrarlayan ve şiddetli baş ağrıları görülüyorsa baş ağrısının altında önemsenmesi gereken bir hastalık yatıyor olabilir. Böyle bir durum belirdiğinde ihmal edilmemelidir.

Yine baş ağrısıyla birlikte bulantı, kusma, görme bozukluğu ve zihin bulanıklığı gibibelirtiler görülüyorsa en kıza zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu noktada baş ağrısı nasıl geçer den çok baş ağrısının altında yatan neden önemlidir.

İkincil baş ağrısına sebep olan bazı hastalılar hayati risk teşkil edebilir ve bu hastalıkların erken teşhisi önemlidir. İkincil baş ağrısına sebep olan hastalıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • baş ağrısı nasıl geçer Beyin ve damar hastalıları
 • Beyin ve sinir hastalıkları
 • Boyun ve beyin yaralanmaları
 • Beyin tümörleri
 • Beyin hastalıkları
 • Beyin enfeksiyonları
 • Beyin basıncının yükselmesi
 • Sinüzit

Günlük Kronik Baş Ağrısı Neden Olur

Bu tip baş ağrıları genellikle ikincil baş ağrılarına sebep olan hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkarlar. Bununla birlikte daha az olarak birincil gruba dahil, başka bir hastalıktan kaynaklanmayan baş ağrısı olarak da ortaya çıkabilir.

Başka hastalığın sebep olmadığı ancak her gün tekrarlayan baş ağrılarında kişi çok sık ağrı kesici kullanıyorsa ağrının tekrarlaması kronikleşir. Yani vücut ağrı kesiciye alışır ve ağrı kesici alınmadığında baş ağrısıyla tepki verir.

Haftada 3 defadan ve ayda 9 defadan fazla ağrı kesici kullananlar günlük kronik baş ağrısı riski altındadır.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte çok rastlanan ve hamileyi mutsuzluğa itinen sebeplerdendir baş ağrısı. Hamilelikte baş ağrısı daha çok ilk 3 aylık ve son 3 aylık dönemde görülür. Hamileliğin ilk aylarında oluşan kan değişimindeki artış, hormonal değişiklikler, şiddetli bulantı, kusmalar, uykusuzluk, stres, kan şekerinin düşmesi ve susuz kalma şiddetli baş ağrılarına sebep olabilir.

Yine hamilelikte kullanılan bazı hormonal ilaçlar ve erken doğum riskini önlemeye yönelik ilaçlar sıklıkla baş ağrısı yapar. Hamilelik öncesinde çok sigara ve kafein tüketen anne adayları hamilelikle birlikte bunlardan uzaklaştığında yoksunluktan kaynaklanan baş ağrıları görülebilir.

Hamileliğin son 3 ayında da duruş pozisyonundan kaynaklı adele spazmları sonucunda şiddetli baş ağrıları oluşabilir. Hamilelikte baş ağrısı ile ilgili anne adayının mutlaka hamileliği takip eden doktoru haberdar etmesi gerekir. Hamilelik döneminde doktor tavsiyesi ve bilgisi dışında ilaç kullanılmaması bebeğin zarar görmemesi açısından çok önemlidir.

Bu konuda özenli davranılmalı. Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna ise aşağıdaki basit önlemler tavsiye edilebilir.

 • Küçük ve sık öğünler halinde yemek yemek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Gerilim baş ağrısının önlenmesinde sırt ve omuzlara uygulanan masaj etkili olacaktır.
 • Serin, boş ve sessiz bir ortamda derin nefes alarak istirahat etmek hamileyi rahatlatacaktır.
 • Bol sıvı tüketimi faydalı olacaktır.
 • Sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarında göz ve burun bölgesine uygulanacak sıcak havlu iyi gelecektir.
 • Çikolata, alkol, eski peynir, kurutulmuş et ürünleri, yer fıstığı ve ekşi krema baş ağrısını tetikleyeceğinden bunlardan uzak durulmalı.

Baş ağrınızın sebebi migren olabilir mi? Migren belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

Nargile Baş Ağrısı

Son dönemlerin popüler alışkanlıklarından olan nargile baş ağrısı sebeplerindendir. Sigaraya oranla çok daha fazla zararlı madde içeren nargile kullananlarda birçok sağlık sorununa yol açabilmekte. Nargile kullanan kişiler çok fazla karbonmonoksite maruz kaldıklarından nargilenin kullananlar üzerinde bulantı, kusma, baş ağrısı ve bilinç kaybı gibi etkileri görülebilir.

Baş Ağrısı İçin

Günümüzde neredeyse herkesin ara ara karşılaştığı bir sorundur baş ağrısı.

Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda yoğun ve stresli iş ortamı, çok fazla gürültü ve farklı uyaranlara maruz kalınması, bilgisayarların çok fazla yaygınlaşması sonucu oluşan sağlıksız ortamlar gibi durumlar sonucunda baş ağrısının insanlarda görülme sıklığı ciddi oranda artmıştır.

Günümüzde yaşam o kadar yoğun bir hal almıştır ki, baş ağrısı çeken kişiler bu ağrının tedavi edilmesi veya baş ağrısı görüldüğünde istirahat edilmesi gibi çözümler yerine, baş ağrısı için pratik çözümler bularak tekrar günlük koşuşturmalarına dönme gayesi içindedir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrıları kişiyi olumsuz etkiler. Önemli iş gücü kaybına sebep olan ve kişilerin günlerini mahveden baş ağrıları uykusuz, sinirli, stresli bir günün sonucunda veya bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir. Baş ağrısı ortaya çıktıktan sonra ise baş ağrısına ne iyi gelir noktasında aşağıdaki çözümler oldukça rahatlatıcı olacaktır.

baş ağrısına ne iyi gelir

 • Açık Hava Yürüyüşü: Baş ağrısı başladığında stresten ve gergin ortamlardan uzak durulmalı. Bulunulan ortam ferah ve havadar olmalı. Mümkünse açık havada yapılan yürüyüş baş ağrısına çok iyi gelecektir.
 • Karanlık ve Sessiz Ortam: Migrenden kaynaklanan baş ağrılarında karanlık ve sessiz bir ortamda istirahat etmek son derece iyi gelecektir.
 • Masaj: Kaşların arasından ve şakaklardan alına doğru, burun deliklerinin üzerinden göz kenarlarına doğru hafif basınçla ve cildi gererek yapılan masaj baş ağrısına iyi gelir.
 • Sıcak Duş: Sıcak duş vücudu gevşetir. Duşa girilmezse de, ayakları sıcak su dolu bir kapta bekletmek, sonra da su ılıyana kadar soğuk su ilave etmek ve ardından çorap giyerek yatmak beyne yükselen kan basıncını ayaklara doğru aktaracaktır. Bu uygulama baş ağrısının geçmesinde etkili olabilir.
 • Soğuk Kompleks: Bir bezi soğuk suyla ıslatarak veya buz torbasıyla yapılan başa soğuk uygulaması baş ağrısına iyi gelir.
 • Muz, Balık Yağı, Makarna: Beslenme uzmanları baş ağrısına ne iyi gelir noktasında muz, makarna ve balık yağı öneriyorlar. Bunların dışında acı bir kahveye damlatılan 1-2 damla limon suyu da baş ağrısına iyi gelir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı bazen dikkate alınmayacak kadar hafif bazen de sinir bozucu şiddette olabilir.

Şiddeti hangi seviyede olursa olsun sık yaşanan baş ağrıları gündelik yaşamı olumsuz etkiler ve hayattan alınan zei azaltır.

Bu noktada baş ağrısı nasıl geçer sorusu kadar baş ağrısı nasıl azaltılır sorusu önem kazanır. Baş ağrısını azaltmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Sağlık Koşullarının Geliştirilmesi: İlk olarak baş ağrısının ikincil baş ağrısı olmadığından emin olunmalı. Yani baş ağrısının başka bir hastalığın belirtisi olup olmadığının bilinmesi önemlidir. Bunun belirlenmesi biraz zaman alabilir. Baş ağrısından önceki 48 saatlik dönemde nelerin yenildiği ve neler yapıldığı tespit edilmeli. Böylece tekrarlayan baş ağrılarında ağrı nedeni gıdalar ve davranışlar belirlenerek bunlara yönelik tedbirler alınabilir.
 • Güçlü Bir Boyun Önemli: Zayıf boyun kasları sırtın üst tarafından, alt boyundan başlayan ve üst boyuna ilerleyen ağrılara neden olabilir. Çok fazla bilgisayar başında vakit geçirilmesi ve bayanlarda çok fazla örgü örme zayıf boyun kaslarının oluşmasına sebep olur.
 • Baş Ağrısından Terleyerek Kurtulun: Yürümek, düzenli egzersiz, yüzmek ve düzenli aerobik kalp sağlığı ve fiziksel güzellik açısından önemli olduğu gibi aynı zamanda daha az baş ağrısı demektir. Egzersiz kişiyi rahatlatır, stresi azaltır ve ağrı kesici endorfinlerin seviyesini arttırır.
 • Beslenmenize Dikkat Edin: Gün içinde öğünlerin atlanmaması, sağlıklı gıdaların tüketilmesi ve baş ağrısını tetiklediği bilinen (çikolata, alkol, bazı paketli ürünler, eski peynir gibi) gıdalardan uzak durulması tekrarlayan baş ağrılarının azalmasında etkili olacaktır.

Baş Ağrısı Tedavisi

Günümüzde baş ağrısı belirir belirmez insanlar baş ağrısı tedavisi için hemen ağrı kesici bir ilaca başvurmaktadır. Ancak bu doğru bir davranış değildir.

Çok sık ağrı kesici kullanan kişilerde bir süre sonra ağrı kesici kullanılmamasın tepki olarak baş ağrıları oluşur. Kolay ilaç kullanımı yerine yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin uygulanması daha doğru bir davranış olacaktır.

Ayrıca ilaç kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Yine çok sık baş ağrısı çekenler ve baş ağrısı uzun sürenler mutlaka doktora başvurmalılar.

Источник: //saglikloji.com/bas-agrisina-ne-iyi-gelir-bas-agrisi-nasil-gecer/

Baş Ağrısı Çeşitleri

Birincil Baş Ağrıları 

Migren; Belli uyarıcıların beyin damarlarını genişletip daraltması sonucu oluşan baş ağrısı migrendir. Migren tipi baş ağrısının neden meydana geldiği tam bilinmemektedir.

Ancak genetik yatkınlık ve çevresel faktörler migrenin oluşmasında önemli etkenlerdir. Migren ağrısını en çok tetikleyen uyarıcılar; stres, yorgunluk, açlık, aşırı ses ve gürültü, çikolatadır.

Migren ile ilgili ayrıntılı  migren belirtileri nelerdir , migreni tetikleyen faktörler yazımızı okumanızı  tavsiye ederiz.

baş ağrısı çeşitleri

Gerilim tipi baş ağrısı; Boyundan başlayıp baş bölgesine yayılan bir ağrıdır. Başın arka tarafından ilerleyerek alın bölgesine doğru yayılan bir baş ağrısı tipidir.

Aşırı stres, yorgunluk, depresyon kas gerilimine ve devamında da baş ağrısına neden olmaktadır.

Ayrıca uykusuzluk, alkol, uzun süre bilgisayar başında oturmak, üzüntü gibi faktörlerin de gerilim tipi baş ağrısına neden olan diğer uyarıcılar olduğu söylenebilir.

Küme baş ağrısı; Bu tip baş ağrılarının aninden belirdiği bilinmektedir. Öyle ki kişi uykuda ise uykusundan uyandırabilecek şiddette bir baş ağrısı tipidir. Gün içinde aninden başlayıp ve aninden kesilmektedir.

Bu tip küme baş ağrısı, geçtikten birkaç ay sonra yeninden tekrarlayabilir. Küme baş ağrısının nedeni tam bilinmemekle birlikte ses yoğunluğu, yorgunluk, aşırı sıcak havanın küme baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında olduğu söylenebilir.

Küme tipi baş ağrısı diğer baş ağrısı çeşitlerine göre insanlar arasında daha az görülmektedir.

İkincil Baş Ağrıları

Bu tip ikincil baş ağrılarının nedeni kişinin yaşadığı başka bir hastalığın belirtisi olduğu bilinmektedir. Yaşanan bazı hastalıklar baş ağrılarına neden olabilir.

Ancak çoğunlukla bu tip baş ağrıları nedensiz gelişen baş ağrısı olarak değerlendirebilmektedir.

Kişinin daha önce hiç olmadığı şekilde şiddetli, sık tekrarlayan, aniden gelişen ve enseden  başlayan baş ağrıları yaşamasının başka hastalıkların habercisi olduğu söylenebilir.

Eğer siz de bu şekilde aniden ve boyun bölgesinden başlayan baş ağrıları çekmeye başladıysanız ihmal etmeden doktora görünmenizde yarar vardır.

Ayrıca bu tip baş ağrısı ile birlikte kusma, mide bulantısı, görmede zorluk ve zihin karmaşası yaşanıyorsa ağrılar dikkatle takip edilmeli ve bir uzman tarafından muayene edilmelidir.

Peki İkincil baş ağrılarına neden olan hastalıklar nelerdir; 

 • Beyin hastalıkları
 • Beyin ve damar hastalıkları
 • Kafa ve boyun yaralanması
 • Beyin tümörü
 • Sinüzit
 • Beyin enfeksiyonu
 • Diş hastalıkları

Baş Ağrısı İçin Pratik Çözüm Önerileri

 • Karanlık ve sessiz bir odada gözlerinizi kapatıp dinlenin.
 • Açık havada hafif tempo yürüyüş yapın.
 • Şakak, alın ve ende bölgesine yavaş hareketler ile masaj yapın.
 • Sıcak bir duş alın.
 • Baş, alın ve ense bölgesine soğuk kompres uygulaması yapın.
 • Taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenin.
 • Boyun kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın.
 • Yüzmek, aerobik ya da bisiklet gibi stresi azaltan egzersizler yapın.

Источник: //www.faydaloji.com/bas-agrisina-ne-iyi-gelir-bas-agrisi-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi