Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!

içerik

Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!

En çok başa gelen rahatsızlıklardan biri de baş ağrısıdır. Neden olarak farklı kıstaslar örnek gösterilebilir.

Başın sadece belli bir kısmında da ağrılar olabilir, yüz de dahil olmak üzere birçok alana yayılmış olan ağrılar da olabilir.

Bazen küçük bir rahatsızlık şeklinde gelişen baş ağrıları, bazen de belirli bir hastalığın habercisidir. Bu nedenle baş ağrılarını özellikle kronikleşenleri dikkate almak gerekir.

Baş ağrısına ne iyi gelir pratik olarak inceleyebilir ve ilaç almadan anlık olarak bazı yöntemler ile bu sıkıntıyı giderebiliriz.

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı nedenleri arasında şunlar olabilir:

Migren ağrısı: Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan bu rahatsızlık çok ciddi ağrılara neden olur. Alkol, stres, yorgunluk, açlık, yoğun ışıklı ortamlar ve çikolata migreni etkiler.

Gerilim tipi baş ağrıları: Genelde başın arka kısmında başlayıp öne doğru yayılır. Boyun, omuz, kafa derisi ve çeşitli kas gruplarının  gerilmesine neden olur.

Sinüzit bilinen bir hastalıktır. Sinüslerin tıkalı olması nedeni ile burun ve kafa bölgesinde ağrılar hissedebilirsiniz.

Ergenlik dönemi ve hamilelik dönemlerinde ağrılarınız olabilir.

Küme baş ağrınız olabilir. Serotonin ve histamin salgılarının ani salgılanmasından dolayı ortaya çıkar. Kesin sebebi bilinmese de dönem dönem ortaya çıkar. 

Beyin hastalıkları, beyin enfeksiyonları, beyin tümörleri, boyun ve beyin yaralanmaları, beyin ve damar hastalıkları, boyun ve beyin yaralanmaları, beyin ve sinir hastalıkları, beyin basıncının yükselmesi gibi rahatsızlıklar baş ağrılarına neden olabilir.

Baş ağrısına iyi gelen yöntemler sayesinde ağrılarınızı pratikte hafifletebilirsiniz

 • Baş Ağrısına İyi Gelenler
 • Baş ağrısına ne iyi gelir pratik olarak bakalım:
 • Açık hava yürüyüşleri yapabilirsiniz. temiz havanın olduğu yerlerde yürüyüş iyi gelecektir.
 • Karanlık ve sessiz bir ortama geçebilirsiniz. Özellikle migrende böyle bir ortam aranır.
 • Masaj yaptırabilirsiniz. 
 • Sıcak duş vücudu gevşettiği için iyi gelecektir.
 • Ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletebilirsiniz. Kan basıncı ayaklara doğru kayacaktır.
 • Muz balık yağı ve makarna beslenme konusunda baş ağrısına iyi geldiği için bunları tüketebilirsiniz. 
 • Acı kahveye bir iki damla limon suyu damlatıp tüketebilirsiniz.
 • Soğuk kompres yapabilirsiniz. bezi soğuk su ile ıslatabilir ya da buz torbası ile başa soğuk masaj yapabilirsiniz.

Baş ağrılarınızın geçmesi için sağlık koşullarınızı geliştirmeniz gerekir. Baş ağrısından 48 saat evvel ne yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Güçlü boyun önemlidir. Bu nedenle zayıf kaslarınızı geliştirmelisiniz.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Alkol ve çikolata gibi ürünler ağrılarınızı tetikleyebilir. Düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Terlemek iyi gelecektir. Egzersiz ile vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Elbette uzun süreli baş ağrıları için mutlaka uzman yardımı almanız gerekir. Özellikle migren ciddi bir rahatsızlıktır ve henüz nedeni de çözülmemiştir.

Bu yüzden baş ağrıları konusunda dikkatli olmak gerekir. Kontrol altında tutulması gereken baş ağrıları konusunda yardım almak önemlidir.  Birçok kişinin yaşadığı baş ağrısı sorunu bazen dayanılmaz bir hal alabilir. Sanki bir bölümüne çekiçle   vuruluyormuş hissi, migren ağrıları gibi sorunlarda genelde hemen ilaç kullanılarak sorun çözülmeye çalışılır.

Ancak baş ağrısına ne iyi gelir limon çözümü için doğal yollara başvurmak, vücudun ilaçla aldığı hasarı azaltmak adına önemlidir.  

Limonla Yapılan Baş Ağrısı Çözümleri

​Birçok soruna yararı olan limon baş ağrılarını gidermek için de kullanılabilir. Tek başına değil, ancak en az kendisi kadar etkili diğer doğal içeriklerle birlikte kullanıldığında çözüme ulaştırabiliyor.

   Baş ağrısına ne iyi gelir limon çözümü için bazı yöntemler ve uygulanışları şu şekilde: Himalaya tuzu ve limon: Himalaya kristal tuzu en etkili ve sağlıklı tuzlardan birisidir. Bunun nedeni mineral bakımından son derece zengin olmasıdır.

Bu zenginlikten yararlanarak birçok formül hazırlamak mümkün. Bunlardan biri de baş ağrıları için limonla kullanılan çözüm: Taze sıkılmış limon suyuna 2 çay kaşığı kadar Himalaya tuzundan koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra içine normal su ekleyin ve yine karıştırın.

  Daha sonra tadı iyi olmasa da bir kerede bunu bitirin. Ağrılarınızın hafiflediğini hissedersiniz.

Limon ve nane: Bir limonun yarısını sıktıktan sonra 3 yaprak taze naneyle birlikte bir bardak su içine koyun. Bu şekilde bir süre demlenmesini sağlayın. Daha sonra temiz bir bezi bu suda ıslatıp alnınızda bekletin. Uygulamayı 15-20 dakikada bir yenileyin.

Baş Ağrısı İçin Alternatif Çözümler Limon dışında farklı doğal yöntemler de ağrıyı kesmenizde yardımcı olabilir. Bunlardan bazıları:

 • Bir su bardağı kaynar suyun içine çay kaşığının yarısı kadar zencefil koyun ve bu şekidle 10 dakika bekletin. Bu çaydan gün içinde iki kere için. Özellikle kronikleşmiş baş ağrısı olanlar için idealdir.
 • Bir bardak suyu kaynattıktan sonra iki gram papatya ekleyin ve yine 10 dakika bekletin. Gün içinde iki kere bu sudan birer bardak için.
 • Ağrınız sürekli ve şiddetliyse, magnezyum almanız önerilir. Magnezyum açısından zengin olan bitkilerden bazıları, semiz otu ve diğer yeşil yapraklı bitkilerdir.
 • Bir bardak kaynar suyun içine kuru kekik ekleyin ve bunu bir süre bekletip başınıza kompres yapın. Kas ve tansiyon kaynaklı boyun ağrılarında etkilidir.
 • Kasımpatı bitkisinden çay demleyin ve düzenli olarak tüketin.
 • Çiğ badem, içinde yer alan salisilin enzimi sayesinde baş ağrısını azaltmaktadır. 20 tane bundan tüketin.
 • Bunun yanında baş ağrısına ne iyi gelir sorusu için şunları da yapabilirsiniz:
 • Şekersiz sade kahvenin içine birkaç damla limon ekleyip için; kafein ağrının beyne girmesini engelliyor.
 • Rahatlatıcı ağır tempoda spor yapın. Kan akışı hızlandıkça ağrının odak noktasını dağıtabilir.
 • Bol su tüketin. Oksijen miktarı arttıkça ağrı daha az hissedilir.
 • Günde en az bir şişe maden suyu kesin çözüm olabilir. Mineral eksikliği baş ağrısına neden olabiliyor.

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

Источник: //tarafsizbilgi.com/bas-agrisi-nasil-gecer-bas-agrisina-ne-iyi-gelir.html

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? 15 Doğal ve İlaçsız Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!

Bizi olmadık zamanlarda yakalayan baş ağrılarına tutulduğumuzda ya yataktan çıkmadan geçmesini umut ederiz ya da hemen bir ilaç almak isteriz. Uzmanlara göre baş ağrılarını doğal tedavilerle de geçirebilmek mümkün.

Düzenli ve şiddetli baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız, migren ya da başka bir hastalığın belirtileri olabilir, kesinlikle bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz. Günlük koşuşturma, yoğunluk ya da stresten dolayı oluşan baş ağrısına ne iyi gelir çözüm önerileri arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Eğer migren ile mücadele ediyor ve ilaçsız, doğal yöntemleri arıyorsanız Migrene Ne İyi Gelir listemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yaşam kalitenizi altüst eden baş ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap ilaçsız ve doğal çözüm önerilerimiz.

1. Lavanta yağı kullanın

Lavanta güzel kokmakla kalmıyor ayrıca baş ağrıları ve migren ağrıları için de etkili bir doğal tedavi yöntemi olarak ağrılarımızı azaltıyor. Kaynamış 2 ya da 3 bardak suya 2 ya da 4 damla lavanta yağı ekleyip buharını koklamak doğal bir baş ağrısı tedavisi sağlıyor. Ancak lavanta yağını ağız yolundan almamalısınız.

Nanenin ferahlatıcı etkisi nedeniyle nane yağı, tansiyon ve gerginlikle alakalı baş ağrılarında rahatlatıcı bir doğal tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

Baş ağrıları genellikle vücutta kan akışının zayıflığından kaynaklanabiliyor ve nane yağını da lavanta yağı gibi kullandığınızda akışı hızlandırabiliyor.

Nane yağı ayrıca sinüsleri açarak kan dolaşımınıza daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.

3. Fesleğen yağını da değerlendirin

Pizza ve makarnaların üzerinde görmeye alışkın olduğumz fesleğen hem çok lezzetli hem de çok güzel kokan bir bitki. Baş ağrısı için doğal tedavi yöntemlerini tercih eden kişiler de fesleğenden üretilen yağı doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanıyor. Bu yağ kas gevşetici olarak çok işe yaradığı için baş ağrılarına ve güçsüz kaslara da çok iyi geliyor.

4. Keten tohumundan omega 3 alın

Bazı baş ağrıları iltihaplar nedeniyle ortaya çıkabilir. Omega 3 yağ asitlerinin azalttığı bu problemde keten tohumu da omega 3 yönünden zengin olmasıyla baş ağrılarınızı hafifletici bir etki yaratabilir. Omega 3’ü keten tohumu yerine balık yağından da alabilirsiniz. Balı yağının faydaları saymakla bitmez.

Baş ağrısının sizi vuracağını hissettiğinizde hemen bir fincan kahve içmek eski bir taktiktir. Çünkü kahvenin ağrı kesici etkisi erken safhalarda çok etkili olabilir. Ancak yine de çok fazla tüketmemek gerekiyor çünkü uzmanlar kahvenin tüketilmediği günler kötü hissetmenize neden olabileceğini vurguluyorlar.

6. Güneşten uzak durun

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre parlak güneş ışığı, sıcak ve susuzluk baş ağrılarını tetikliyor. Migrenlerin önüne geçmek için sıcak yaz günlerinde plaj şemsiyesi altında durmakta ve güneş gözlüğü takmakta fayda var.

7. Parmakla akupunktur uygulayın

Geleneksel Çin tedavi uygulamalarına göre, elinizde baş parmağınızla işaret parmağınız arasında kalan noktaya diğer elinizle baskı uygularsanız bu sizin baş ağrınıza yardımcı olabilir.

Daha fazla etki göstermesi için baskı uyguladıktan sonra 5 dakika boyunca dairesel hareketler çizebilirsiniz.

Uzmanlara göre bu hareket dikkati ağrıdan bu bölgeye getirdiği için ağrıyı daha hafif hissetmenizi de sağlıyor.

8. Sıcak bir duş alın

Pek çok kişi genellikle bağ ağrısı çektiğinde soğuk suyu tercih eder ancak uzmanlar böyle anlarda buharla doku bir duşun bizim asıl ihtiyacımız olan şey olduğunu söylüyor.

Uzmanlar baş ağrısıyla uyanılan zamanlarda yatakta kalmaya devam edip geçmesini ummaktansa, kahvaltı yapıp kahve içtikten sonra sıcak bir duş alınmasını öneriyor.

Eğer baş ağrınız grip ya da sinüzit ile ilgiliyse, bu ılık hava nazal yollarınızı da açma etkisi gösterecektir.

Uzmanlara göre alın bölgesine ıslak bir havlu koymak ya da buz torbasıyla soğuk kompres yapmak hem geçici bir rahatlık sağlıyor hem de bazen muhtemelen tamamen yok olmasını da sağlayabilir.

10. Susuz kalmayın

Baş ağrılarının sebeplerinden biri de dehidrasyon. Özellikle de alkol aldıysanız bu daha sonra susuzluk nedeniyle size baş ağrısı olarak geri dönebilir.

Bu yüzden baş ağrınız başlar başlamaz büyük bir bardak su için ve gün içinde yudum yudum su içmeye devam edin. Erkeklerin gün içinde 3 litre kadınlarınsa 2.2 litre su içmeleri öneriliyor.

Baş ağrınız varsa o zaman suyu çok soğuk içmemeye de dikkat etmelisiniz.

11. Başınızın arkasına masaj yapın

Başınıza masaj yaparak migren ağrılarını hafifleterek iyi hissedebilirsiniz. Brezilyalı araştırmacılar başın arka kısmında ense köküne yapılan masajın migren ağrısını azalttığını vurguluyor. Genel bir baş masajının da baş ağrılarına karşı etkili bir doğal tedavi olduğu belirtiliyor.

12. Boyun ve omuzlarınızı es geçmeyin

Boyun ve omuzlarınızdaki gerginlik de baş ağrılarına sebep olabilir. Nefes alıp vererek boynunuzu gevşetin, parmaklarınızı omuz kaslarınızda gezdirerek küçük ve dairesel hareketlerle ense kökünüze doğru masaj yapabilirsiniz.

Boyun kaslarını gevşetmek ve güçlendirmek kronik baş ağrılarınızın önüne geçebilir.

14. Nefes egzersizlerinden destek alın

Bazen yalnızca doğru nefes alıp vermek bile tedavi yerine geçebilir. Derin nefes alışverişlerle rahatlama sağlamak vücuttaki gerginliği azaltarak baş ağrınızı da dakikalar içinde hafifletebilir.

15. Karanlık ve sessiz bir yerde dinlenin

Serin, karanlık ve sessiz bir yerde en az 30 dakika dinlenerek nefesinize odaklanmak rahatlamanızı ve baş ağrınızın hafiflemesini sağlayacak. Rahat giysiler giymek ve rahat bir şekilde oturmak da bu noktada daha iyi hissetmenize yardımcı olacak.

Kaynak:1,2,3

Источник: //listelist.com/bas-agrisina-ne-iyi-gelir/

Ani ve şiddetli baş ağrısına dikkat!

Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, bu tip baş ağrısı “Spontan Subaraknoid Kanama (SAK)” denilen ağır bir beyin kanamasının en önde gelen belirtisi olabileceğini belirterek “SAK, çok ağır sonuçları olan; ancak zamanında tanınıp müdahale edildiğinde tedavi şansı ve başarı oranı yüksek bir tablodur” uyarısında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, daha çok ilkbahar ve sonbahar olmak üzere geçiş mevsimlerinde ortaya çıkan Spontan Subaraknoid Kanama’nın (SAK)şiddetli baş ağrısıyla kendini gösterdiğini söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, baş ağrısının hemen herkesin sıkça yaşadığı bir durum olduğunu belirterek “Ancak yaşadığınız bu ağrının ani ve şiddetli olması, ilaç tedavisine yanıt vermemesi, aslında baş ağrısının altında yatan önemli bir hastalığı haber veriyor olabilir” dedi.

Ani ve şiddetli baş ağrısı neden dikkate alınmalı?

Ani başlayan, çok şiddetli seyreden, geçmeyen, ilaç tedavisine yanıt vermeyen baş ağrısı, pek çok ciddi hastalıktan biri “Spontan Subaraknoid Kanama (SAK)” dediğimiz ağır bir beyin kanamasının en önde gelen belirtisi olabileceğini belirten Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, şu bilgileri verdi:

“SAK, çok ağır sonuçları olan; ancak, zamanında tanınıp müdahale edildiğinde tedavi şansı ve başarı oranı yüksek bir tablodur.

Kişinin daha önce yaşamadığı kadar şiddetli baş ağrısına; ense sertliği, bulantı, kusma, bilinç düzeyinde bozulma – koma, kollarda ve bacaklarda taraf gösteren kuvvet kaybı, duyu bozuklukları, anlama ve/ya da ifade kaybı ile ortaya çıkan konuşma bozuklukları, görme bozuklukları, sara (epilepsi) atakları ile birlikte nörolojik ve nörolojik olmayan pek çok belirti ve bulgu baş ağrısına eşlik edebilir. Klinik tablonun bu kadar zengin olması olayın aniden ortaya çıkması ve hızlı gelişmesine, büyük hacimli bir kanın çok yüksek bir basınçla beyin omurilik ve sinirlere yayılmasına ve böylece tüm sinir sistemini hem hacimsel hem de işlevsel olarak bütünüyle yaygın bir biçimde etkilemesine bağlıdır.”

Bahar aylarında daha sık görülüyor

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, “SAK’ta önemli ve şaşırtıcı bir gözlem de, kanamanın daha çok ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere geçiş mevsimlerinde ortaya çıkmasıdır; nedeni tam olarak kanıtlanmamış ve bilinmiyor olsa da, bu durumun daha çok hava basıncındaki değişiklikler ile ilişkili olduğu düşünülmektedir” dedi.

Damarda baloncuk yapıyor

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, “Spontan Subaraknoid Kanama”nın yüzde 80 sıklıkla beyin atardamarındaki bir baloncuğun (anevrizmanın) yırtılarak kanaması sonucu ortaya çıktığını ifade etti. Prof. Dr.

Mustafa Bozbuğa,”Doğuştan gelen damar duvarındaki zayıflığın üstüne, edinsel olarak kan akışı ile ilgili – hemodinamik faktörlerin ve damar duvarının yapısını etkileyen süreçlerin de eklenmesiyle anevrizmaların oluştuğu düşüncesi yaygın olarak kabul görmektedir; ancak yine de süreç tüm ayrıntıları ile bilinmemektedir” dedi.

40-60 yaş arasında ortaya çıkıyor

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, beyin damarının baloncuklarının (konjenital sakküler anevrizmalarının) her ne kadar doğuştan bir başlangıcı olsa da, bu lezyonların ortaya çıkışı genellikle 40-60 yaş arasında ve çok sıklıkla ağır bir beyin kanaması olan SAK (Spontan Subaraknoid Kanama) ile olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, ancak SAK’ın daha düşük oranlarda erken yaş gruplarında ve ileri yaş gruplarında da ortaya çıkabildiğini belirterek “Kısaca, her yaş grubunda görülebilmekle birlikte bu lezyonların ortaya çıkışının beşinci ve altıncı on yıllarda yoğunlaştığını söyleyebiliriz” dedi.

Ailesel öyküye dikkat edilmeli

Beyin anevrizmalarının sıklığında ırk ve bölge özelliklerinin önemli olduğunu, bazı toplumlarda ve ailelerde anevrizma görülme oranının yüksek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, şu bilgileri verdi:

“Dolayısıyla, genetik faktörlerin önemi olduğunu söyleyebiliriz. Beyin anevrizması ve spontan subaraknoid kanamalı hastaların yaklaşık onda birinde ailesel öykü mevcuttur; bu hastalarda klinik tablonun genellikle daha erken yaşlarda ortaya çıktığı ve daha ağır seyrettiği bilinir. Yaş ve cinsiyet de önemli bir etkendir.

Tüm yaş gruplarında görülse de 40-60 yaş grubunda kadınlarda biraz daha yüksek oranda rastlanır. Edinsel (doğuştan olmayan) faktörlerden damar yapısını ve kan-akış dinamiğini etkileyen hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, narkotikler, alkolizm, kanda iltihaplanma gibi enfeksiyonlar, kafa-beyin darbeleri anevrizma oluşumunda rol oynarlar.

Beyin anevrizmalarının doğal seyrinde yüzde 90’ından fazlası, anevrizmanın yırtılıp kanaması ile ortaya çıkar. Bu, Spontan Subaraknoid Kanama (SAK) dediğimiz çok ağır bir beyin kanamasıdır.

Bu klinik tabloda süreç, son derece dinamik ve ciddi seyreder; çünkü, anevrizma ile birlikte eşlik eden ağır beyin kanamasını ve bu kanamanın tetiklediği bir dizi komplikasyonu da teşhis ve tedavi etmek gerekmektedir.”

Baş ağrısı ile bu belirtiler varsa dikkatli olun!

Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, bu belirtilere dikkat edilmesi uyarısında bulundu:

 • Şiddetli, geçmeyen ve ağrı kesicilere dirençli baş ağrısı, bulantı – kusma
 • Kol ve bacaklarda kuvvet ve/ya da duyu kaybı
 • Konuşma bozuklukları
 • Görme bozuklukları
 • Yürüme bozuklukları

30 saniyede baş ağrılarını geçiren yöntem

Источник: //indigodergisi.com/2018/05/ani-siddetli-bas-agrisi-nedenleri/

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!

baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer

En çok karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi baş ağrısıdır. Baş ağrısı başın sadece belli bir kısmında görülebildiği gibi başın iç kısmı hariç, yüz de dahil olmak üzere başın bütün dış yüzünde görülebilir. Baş ağrısı neden olur sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir.

Çok farklı türlerde oluşabilen baş ağrıları çok farklı ağrıların oluşmasına sebep olabilir. Baş ağrıları birkaç saat sürebildiği gibi birkaç hafta da sürebilir ve çeşitlerine göre değişik gruplara ayrılır.

Başka bir hastalıktan kaynaklanmayan ve kendi başına bir hastalık olarak ortaya çıkan baş ağrılarına birincil baş ağrıları denir. Vücuttaki veya beyindeki başka bir hastalığın sebep olduğu baş ağrılarına ise ikincil baş ağrıları denir.

Her iki gruptaki baş ağrılarının da ağrı çeşidine göre farklı nedenleri vardır. ( Ayrıca pratik çözümlerle evde diş ağrısına ne iyi gelir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.)

Son derece rahatsız edici olan, günlük aktiviteleri olumsuz etkileyen ve iş gücü kaybına sebep olan baş ağrısının nedenlerihastalığın türüne göre değişmektedir. Birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılan baş ağrıları ve baş ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Birincil Baş Ağrısı Neden Olur

 • Migren Ağrısı: Kesin sebebi tam olarak bilinmeyen migrende çevresel faktörler ve genetik faktörler etkilidir. Migrenden kaynaklanan baş ağrısı çeşitli tetikleyicilerin etkisiyle beyin damarlarının genişleyip tekrar daralması sonucu ortaya çıkar. Başlıca migren tetikleyicileri açlık, stres, uykusuzluk, alkol, gürültü, yoğun ışık ve çikolata benzeri bazı besinlerdir.
 • Gerilim Tipi Baş Ağrısı: Genellikle başın arka kısmında başlayan ve öne doğru yayılan bir baş ağrısıdır. Bu tipteki baş ağrısı boyun ve kafa derisini de kapsayabilir. En çok karşılaşılan baş ağrısı tipi olan gerilim tipi baş ağrısı boyun, omuz, kafa derisi ve çene kaslarının gerilmesi ile ortaya çıkar. Başlıca tetikleyicileri başın zedelenmesi, anksiyete, depresyon ve strestir. Yine bu tip baş ağrısı için uzun süre başın sabit tutulması (uzun süre bilgisayar ekranında çalışmak gibi), kötü uyku pozisyonu, aşırı efor sarfetme, uykusuzluk, sinüzit, halsizlik, düzensiz beslenme, göz yorgunluğu ve diş gıcırdatma da tetikleyici etkenlerdir.

Baş ağrınızın sebebi sinüzit olabilir mi? Sinüzit belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

 • Ergenlik Dönemi: Yakın dönemdeülkemizdeki 12-18yaş arası gençlerde yapılan araştırmalarda bu yaş grubundaki çok sayıda gençte migren tipi ve gerilim tipi baş ağrısı oluştuğu saptanmıştır. Bu yaş grubundaki gençlerde oluşan baş ağrısının sebebi psikolojik ve çevresel faktörlerin yanı sıra bu yaşlardaki hormonal değişikliklerdir.
 • Küme Baş Ağrısı: Kişiyi gece uykusundan uyandırabilecek kadar şiddetli olan küme tipi baş ağrısı aniden başlar. Gün içinde birkaç defa tekrarlayabilen küme tipi baş ağrısı birkaç ay sürebilir. Daha sonra aniden ortadan kaybolan ağrı aylarca çıkmaz. Serotonin ve histamin salgılarının ani salgılanmasından kaynaklandığı düşünülen küme tipi baş ağrısının kesin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Diğer baş ağrılarına oranla daha az rastlanan bu tip baş ağrısı aylarca sürdüğünde hastaları tedirgin etmekte ve baş ağrısına ne iyi gelir ve baş ağrısının altında ciddi bir hastalık yatıyor olabilir mi gibi soruların cevabını aramaya yöneltmekte. Başlıca küme baş ağrısı tetikleyicileri yüksek irtifa, parlak ışıklar, fiziksel yorgunluk ve sıcaklıktır.

İkincil Baş Ağrısı Neden Olur

Başka hastalıklardan kaynaklanan baş ağrısına ikincil baş ağrısı denir. Yani bu tip baş ağrısı farklı bir hastalığın belirtisi olarak görülür.

Daha önceleri olmayan türde ani gelişen, enseden başlayan, sık tekrarlayan ve şiddetli baş ağrıları görülüyorsa baş ağrısının altında önemsenmesi gereken bir hastalık yatıyor olabilir. Böyle bir durum belirdiğinde ihmal edilmemelidir.

Yine baş ağrısıyla birlikte bulantı, kusma, görme bozukluğu ve zihin bulanıklığı gibibelirtiler görülüyorsa en kıza zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu noktada baş ağrısı nasıl geçer den çok baş ağrısının altında yatan neden önemlidir.

İkincil baş ağrısına sebep olan bazı hastalılar hayati risk teşkil edebilir ve bu hastalıkların erken teşhisi önemlidir. İkincil baş ağrısına sebep olan hastalıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • baş ağrısı nasıl geçer Beyin ve damar hastalıları
 • Beyin ve sinir hastalıkları
 • Boyun ve beyin yaralanmaları
 • Beyin tümörleri
 • Beyin hastalıkları
 • Beyin enfeksiyonları
 • Beyin basıncının yükselmesi
 • Sinüzit

Günlük Kronik Baş Ağrısı Neden Olur

Bu tip baş ağrıları genellikle ikincil baş ağrılarına sebep olan hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkarlar. Bununla birlikte daha az olarak birincil gruba dahil, başka bir hastalıktan kaynaklanmayan baş ağrısı olarak da ortaya çıkabilir.

Başka hastalığın sebep olmadığı ancak her gün tekrarlayan baş ağrılarında kişi çok sık ağrı kesici kullanıyorsa ağrının tekrarlaması kronikleşir. Yani vücut ağrı kesiciye alışır ve ağrı kesici alınmadığında baş ağrısıyla tepki verir.

Haftada 3 defadan ve ayda 9 defadan fazla ağrı kesici kullananlar günlük kronik baş ağrısı riski altındadır.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte çok rastlanan ve hamileyi mutsuzluğa itinen sebeplerdendir baş ağrısı. Hamilelikte baş ağrısı daha çok ilk 3 aylık ve son 3 aylık dönemde görülür. Hamileliğin ilk aylarında oluşan kan değişimindeki artış, hormonal değişiklikler, şiddetli bulantı, kusmalar, uykusuzluk, stres, kan şekerinin düşmesi ve susuz kalma şiddetli baş ağrılarına sebep olabilir.

Yine hamilelikte kullanılan bazı hormonal ilaçlar ve erken doğum riskini önlemeye yönelik ilaçlar sıklıkla baş ağrısı yapar. Hamilelik öncesinde çok sigara ve kafein tüketen anne adayları hamilelikle birlikte bunlardan uzaklaştığında yoksunluktan kaynaklanan baş ağrıları görülebilir.

Hamileliğin son 3 ayında da duruş pozisyonundan kaynaklı adele spazmları sonucunda şiddetli baş ağrıları oluşabilir. Hamilelikte baş ağrısı ile ilgili anne adayının mutlaka hamileliği takip eden doktoru haberdar etmesi gerekir. Hamilelik döneminde doktor tavsiyesi ve bilgisi dışında ilaç kullanılmaması bebeğin zarar görmemesi açısından çok önemlidir.

Bu konuda özenli davranılmalı. Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna ise aşağıdaki basit önlemler tavsiye edilebilir.

 • Küçük ve sık öğünler halinde yemek yemek kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Gerilim baş ağrısının önlenmesinde sırt ve omuzlara uygulanan masaj etkili olacaktır.
 • Serin, boş ve sessiz bir ortamda derin nefes alarak istirahat etmek hamileyi rahatlatacaktır.
 • Bol sıvı tüketimi faydalı olacaktır.
 • Sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarında göz ve burun bölgesine uygulanacak sıcak havlu iyi gelecektir.
 • Çikolata, alkol, eski peynir, kurutulmuş et ürünleri, yer fıstığı ve ekşi krema baş ağrısını tetikleyeceğinden bunlardan uzak durulmalı.

Baş ağrınızın sebebi migren olabilir mi? Migren belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

Nargile Baş Ağrısı

Son dönemlerin popüler alışkanlıklarından olan nargile baş ağrısı sebeplerindendir. Sigaraya oranla çok daha fazla zararlı madde içeren nargile kullananlarda birçok sağlık sorununa yol açabilmekte. Nargile kullanan kişiler çok fazla karbonmonoksite maruz kaldıklarından nargilenin kullananlar üzerinde bulantı, kusma, baş ağrısı ve bilinç kaybı gibi etkileri görülebilir.

Baş Ağrısı İçin

Günümüzde neredeyse herkesin ara ara karşılaştığı bir sorundur baş ağrısı.

Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda yoğun ve stresli iş ortamı, çok fazla gürültü ve farklı uyaranlara maruz kalınması, bilgisayarların çok fazla yaygınlaşması sonucu oluşan sağlıksız ortamlar gibi durumlar sonucunda baş ağrısının insanlarda görülme sıklığı ciddi oranda artmıştır.

Günümüzde yaşam o kadar yoğun bir hal almıştır ki, baş ağrısı çeken kişiler bu ağrının tedavi edilmesi veya baş ağrısı görüldüğünde istirahat edilmesi gibi çözümler yerine, baş ağrısı için pratik çözümler bularak tekrar günlük koşuşturmalarına dönme gayesi içindedir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrıları kişiyi olumsuz etkiler. Önemli iş gücü kaybına sebep olan ve kişilerin günlerini mahveden baş ağrıları uykusuz, sinirli, stresli bir günün sonucunda veya bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir. Baş ağrısı ortaya çıktıktan sonra ise baş ağrısına ne iyi gelir noktasında aşağıdaki çözümler oldukça rahatlatıcı olacaktır.

baş ağrısına ne iyi gelir

 • Açık Hava Yürüyüşü: Baş ağrısı başladığında stresten ve gergin ortamlardan uzak durulmalı. Bulunulan ortam ferah ve havadar olmalı. Mümkünse açık havada yapılan yürüyüş baş ağrısına çok iyi gelecektir.
 • Karanlık ve Sessiz Ortam: Migrenden kaynaklanan baş ağrılarında karanlık ve sessiz bir ortamda istirahat etmek son derece iyi gelecektir.
 • Masaj: Kaşların arasından ve şakaklardan alına doğru, burun deliklerinin üzerinden göz kenarlarına doğru hafif basınçla ve cildi gererek yapılan masaj baş ağrısına iyi gelir.
 • Sıcak Duş: Sıcak duş vücudu gevşetir. Duşa girilmezse de, ayakları sıcak su dolu bir kapta bekletmek, sonra da su ılıyana kadar soğuk su ilave etmek ve ardından çorap giyerek yatmak beyne yükselen kan basıncını ayaklara doğru aktaracaktır. Bu uygulama baş ağrısının geçmesinde etkili olabilir.
 • Soğuk Kompleks: Bir bezi soğuk suyla ıslatarak veya buz torbasıyla yapılan başa soğuk uygulaması baş ağrısına iyi gelir.
 • Muz, Balık Yağı, Makarna: Beslenme uzmanları baş ağrısına ne iyi gelir noktasında muz, makarna ve balık yağı öneriyorlar. Bunların dışında acı bir kahveye damlatılan 1-2 damla limon suyu da baş ağrısına iyi gelir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı bazen dikkate alınmayacak kadar hafif bazen de sinir bozucu şiddette olabilir.

Şiddeti hangi seviyede olursa olsun sık yaşanan baş ağrıları gündelik yaşamı olumsuz etkiler ve hayattan alınan zei azaltır.

Bu noktada baş ağrısı nasıl geçer sorusu kadar baş ağrısı nasıl azaltılır sorusu önem kazanır. Baş ağrısını azaltmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Sağlık Koşullarının Geliştirilmesi: İlk olarak baş ağrısının ikincil baş ağrısı olmadığından emin olunmalı. Yani baş ağrısının başka bir hastalığın belirtisi olup olmadığının bilinmesi önemlidir. Bunun belirlenmesi biraz zaman alabilir. Baş ağrısından önceki 48 saatlik dönemde nelerin yenildiği ve neler yapıldığı tespit edilmeli. Böylece tekrarlayan baş ağrılarında ağrı nedeni gıdalar ve davranışlar belirlenerek bunlara yönelik tedbirler alınabilir.
 • Güçlü Bir Boyun Önemli: Zayıf boyun kasları sırtın üst tarafından, alt boyundan başlayan ve üst boyuna ilerleyen ağrılara neden olabilir. Çok fazla bilgisayar başında vakit geçirilmesi ve bayanlarda çok fazla örgü örme zayıf boyun kaslarının oluşmasına sebep olur.
 • Baş Ağrısından Terleyerek Kurtulun: Yürümek, düzenli egzersiz, yüzmek ve düzenli aerobik kalp sağlığı ve fiziksel güzellik açısından önemli olduğu gibi aynı zamanda daha az baş ağrısı demektir. Egzersiz kişiyi rahatlatır, stresi azaltır ve ağrı kesici endorfinlerin seviyesini arttırır.
 • Beslenmenize Dikkat Edin: Gün içinde öğünlerin atlanmaması, sağlıklı gıdaların tüketilmesi ve baş ağrısını tetiklediği bilinen (çikolata, alkol, bazı paketli ürünler, eski peynir gibi) gıdalardan uzak durulması tekrarlayan baş ağrılarının azalmasında etkili olacaktır.

Baş Ağrısı Tedavisi

Günümüzde baş ağrısı belirir belirmez insanlar baş ağrısı tedavisi için hemen ağrı kesici bir ilaca başvurmaktadır. Ancak bu doğru bir davranış değildir.

Çok sık ağrı kesici kullanan kişilerde bir süre sonra ağrı kesici kullanılmamasın tepki olarak baş ağrıları oluşur. Kolay ilaç kullanımı yerine yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin uygulanması daha doğru bir davranış olacaktır.

Ayrıca ilaç kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir. Yine çok sık baş ağrısı çekenler ve baş ağrısı uzun sürenler mutlaka doktora başvurmalılar.

Источник: //saglikloji.com/bas-agrisina-ne-iyi-gelir-bas-agrisi-nasil-gecer/

BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!

Bu yazımızda sizlere 7’den 70’e herkesin başına gelen bir sağlık sorunu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde sizlerde bağ ağrısı konusunda bilgi sahibi olarak konu hakkındaki tedavilerinizi olabilirsiniz.

İlk olarak yazımızda, baş ağrısını açıklayacak olursak eğer, başta ve kimi zaman da boyun veya sırtın üst kısmında oluşan ağrılara verilen genel isimdir. Baş ağrıları günümüzde en yaygın olan sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

Ancak ciddi bir sağlık sorunu değildir ve kolay bir şekilde tedavisi gerçekleşmektedir. Ancak uzun süreli olan baş ağrıları ve aynı zamanda şiddetli olan baş ağrıları altında yatan ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak sayılmaktadır.

Birçok durumda, baş ağrıları daha fazla dinlenme ve yeterli sıvı içme tüketme durumları sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve yapacak olduğunuz yaşam tarzı değişiklikleri ile evde baş ağrısı tedavisi de yapabilirsiniz.

Baş ağrıları, başınızın bir bölgesinde oluşabileceği gibi, başın her iki tarafında da meydana gelebilmektedir. Ayrıca belirli bir konuma izole edilmesi söz konusu da olabilmektedir.

Bir baş ağrısı hissi zonklama veya keskin, şiddetli bir ağrı ile kendini gösterebilmektedir. Baş ağrısı yavaş yavaş gerçekleşebileceği gibi, birdenbire ani bir şekilde de başlayabilir. Baş ağrıların sürüş zamanları ise, bir gün gibi kısa zamanları kapsarken kimi zamanlarda günlerce de devam etmektedir.

Ancak, sizde mevcut bulunan baş ağrılarınız, reçetesiz ilaçlar veya yapmış olduğunuz yaşam tarzı değişikliklerine rağmen geçmiyorsa, doktora gitmeniz gerekmektedir.

Baş ağrılarını sık nedenlerinden olan ana türlerinden bazıları aşağıda açıklanmıştır. Bu kapsamda tedavilerinizi altında yatan nedene göre olabilirsiniz.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısının oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Doktorlar ise bu durumları gruplandırarak kategorize etmektedirler. Bu neden grupları ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Gerilim Tipi Baş Ağrıları

Gerilim tipi baş ağrıları, baş ağrısının en sık görülen tipi olmaktadır. Bizlerin normal, “günlük” baş ağrıları olmaktadırlar. Bu kapsamda, sıkı bir bant etrafında gerilme ve sanki başın iki tarafını da etkileyen sürekli bir ağrının hissi oluşmaktadır. 

Bir gerilim tipi baş ağrısı normalde günlük faaliyetlerinizi etkileyen bir baş ağrısı olmamaktadır. Çok şiddetli ve ağrılı olmamaktadırlar. Bu tip baş ağrıları genellikle, bir saat ile 30 dakika arasında sürmektedir. Ve sürekli olan ağrılar değildir ve yaklaşık olarak 1 gün içerisinde olmaktadır.

Gerilim tipi baş ağrılarının kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak gerilim baş ağrıları, stres, kötü duruş, öğün atlama ve düzensiz yemek gibi nedenlere bağlı olmaktadır.

Gerilim baş ağrıları gibi genellikle normal ağrı kesici ile tedavi edilebilir. Bu ilaçlar ise, parasetamol ve ibuprofen olmaktadır. Bu ilaçlar çok ağrı ilaçlar olmamaktadır. Bunlara ek olarak ise, düzenli uyku, stresi azaltmak ve iyi bir egzersiz yapma gibi hayat tarzındaki değişiklikleri de aynı zamanda sizlere yardımcı olacaktır.

2.Migren

Migren, gerilim tipi baş ağrılarından daha az görülür. Genellikle başın ön ya da yan kısmında şiddetli bir zonklayıcı ağrı gibi his oluşmaktadır. Bu ağrılara ek olarak ise bazı insanlarda diğer belirtiler ise, mide bulantısı, kusma ve ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtiler olmaktadır.

Migren, gerilim tipi baş ağrılarında daha ciddi olma eğilimindedir ve normal günlük aktivitelerinizi büyük çoğunlukla kötü etkilemektedir. Migren ağrıları saatlerce devam etmektedir. Bu kadar uzun süre şiddetli ağrılarının bulunması ise, kimi zaman kişilerin günlerce yataktan çıkmamalarına neden olmaktadır.

Çoğu kişi reçetesiz ilaçlar ile birlikte başarıyla migren tedavisi olabilmektedir. Ancak bu kapsamda daha güçlü bir ilaca ihtiyacınız olacaktır. Bu ilaçlar ile birlikte rahatlamak ve migreni önlemek mümkün olabilecektir.

3.Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme tipi baş ağrıları yılın belli zamanlarında meydana gelmektedir. Ya da 2-3 aylık süreçlerden sonra düzenli olarak gerçekleşen baş ağrılarına verilen addır. Bu tip baş ağrıları nadir olarak kişilerde görülmektedir.

Dayanılmaz acılar verse de, göz çevresinde şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Ve genellikle diğer belirtiler kapsamında, bir sulanma veya kırmızı göze bağlı olarak ortaya çıkar ve tıkalı burun akıntısı yapmaktadırlar.

İlaçlar küme tipi baş ağrılarının belirtilerini hafifletmek konusunda pek yardımcı olmamaktadır, ama bir doktor özel tedaviler ile ağrıyı dindirmek için reçete ve daha fazla oluşacak olan ağrıları önlemek için sizlere ilaçlar verebilir.

4.İlaç ve Ağrı Kesici Baş Ağrısı

Bazı baş ağrıları ilaçlarının, belirli bir yan etkisi vardır. Sık sık baş ağrısı da çok fazla ağrı kesici alarak oluşabilmektedir. Bu bir ağrı kesici veya ilaçların aşırı kullanımı baş ağrısı olarak bilinir.

İlaç aşırı kullanım baş ağrıları genellikle sizin acınızı hafifletmek için, ilaç alım zamanları değiştirilecektir. Bu kapsamda ilaç alımı hergün alımdan, haftalık alıma göre değişecektir.

5.Hormon Baş Ağrısı

Kadınlarda baş ağrısı genellikle hormondan kaynaklanır ve birçok kadın kendi adet dönemlerinde oluşmaktadır.  Kombine doğum kontrol hapı, menopoz dönemleri ve gebelik durumları kişilerin potansiyellerini tetikler.

Stresi azaltmak, düzenli uykuya sahip olmak ve düzenli beslenerek öğün kaçırmanın engellenmesi ile birlikte, baş ağrısı adet döngüsü ile ilişkili olmasında  sizlere yardımcı olabilir.

6.Baş Ağrısının Diğer Nedenleri

Baş ağrısı oluşumundaki diğer nedenler ise şöyledir;

 1. Fazla alkol tüketimi
 2. Bir kafa travması veya sarsıntı
 3. Soğuk algınlığı  veya grip
 4. Temporomandibular bozukluklar  – “çiğneme” kasları etkileyen sorunlar ve alt çene ve kafatası tabanında arasındaki eklemleri etkileyen sorunlar
 5. Sinüzit  – sinüslerin zarının iltihaplanması
 6. Sinüs baş ağrısı
 7. Karbonmonoksit zehirlenmesi
 8. Uyku apnesi- boğaz duvarlarının verdiği rahatsızlık ile birlikte uyku sırasında oluşan solunum kesintileri
 9. Arter gözyaşları (karotis veya vertebral diseksiyonu)
 10. Chiari malformasyonu (kafatasının tabanındaki yapısal sorun)
 11. Diş sorunları
 12. Kulak enfeksiyonu (orta kulak)
 13. Dev hücreli arterit (arterlerin zarının iltihaplanması)
 14. Glokom
 15. Monosodyum glutamat (MSG)
 16. Psödotümör serebri (kafatasının içinde artan basınç)
 17. Toksoplazmozis
 18. Trigeminal nevralji (yüz ve beyin bağlayan sinir bozulması)

Ne Zaman Doktora Görünmeliyiz?

Bir baş ağrısı gibi inme, menenjit veya ensefalit gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Aşağıda sizlere verecek olduğumuz durumlara sahip iseniz, acil olarak vakit kaybetmeden tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Bu durumlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Sorun anlamada ve konuşmada karışıklık
 • Bayılma
 • Yüksek ateş, 39 C 40 C ve daha fazlası olması durumunda
 • Vücudunuzun bir tarafında uyuşma, güçsüzlük ya da felç
 • Boyun tutulması
 • Görmede sorunlar başladıysa
 • Konuşma yetinizde bir sorun varsa
 • Yürüyüşünüzde bir sorun varsa
 • Bulantı veya kusma (Açıkça grip veya bir başka sorunla ile ilgili değilse)

Bunların dışında yer alan ve doktorunuzu giderek kendinizi muayene ettirmeniz gereken diğer belirtiler ise şöyle olmaktadır;

 • Her zamankinden daha sık baş ağrılarınız varsa,
 • Her zamankinden daha şiddetli baş ağrılarınız varsa,
 • Baş ağrılarının daha da kötüye gitmesini engellemek için alınan reçetesiz ilaçlarının herhangi bir etkisini göremediğiniz zaman,
 • Çalışma, uyku veya normal aktivitelerinizi engellemeye başladığı zaman,

Bu kapsamda doktorunuz sizlere yapacak olduğu muayeneler ile birlikte baş ağrısının altında yatan nedeni bularak size en uygun tedavi biçimini önerecektir.

Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Baş ağrılarının tedavilerinde ilk aklınıza gelen ilaç kullanmak olmamalıdır. Bu kapsamda baş ağrınızın çeşidine göre tedavi biçimi uygulamanız gerekmektedir. Böylesi durumlarda ise doktorunuz sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca baş ağrısını geçirmek için sizlerinde yapması gerekenler şöyledir;

 1. Düzenli olarak egzersizler yapın. egzersizlerinizi açık hava şartlarında yapmanız sizlere daha çok yardımcı olacaktır.
 2. Masaj yapın. Baş ağrılarınızı gidermek için şakaklarınıza yapacak olduğunuz masajlar sizlerin dinlenmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır.
 3. Sıcak duş ve soğuk kompres uygulayın.
 4. Düzenli yemek yemeye özen gösterin. Bu kapsamda bazı gıda takviyeleri yapın. B2 vitamini, koenzim Q10,  magnezyum sülfat almanız sizlerin baş ağrısına iyi gelecektir.

Tüm bu tedavi aşamalarında doktorunuzun tavsiyelerini takip etmek sizlere daha yardımcı olarak, baş ağrılarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Источник: //evdesifa.com/bas-agrisi-neden-olur/

İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı Nasıl İyileşir?

Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!
İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı Nasıl İyileşir?

Başınız ağrıdığında reçeteli ya da reçetesiz ilaç almaya karşı olabilirsiniz ya da evinizde ağrı kesici bulunmuyor olabilir.

Her ihtimalde ilaçlardan yardım almadan baş ağrınızı nasıl geçirebileceğinizi bilmek yararlı olabilir.

Baş ağrısını ve migreni rahatlatmak için kullanılan bir çok ev yapımı tarif, alternatif tedaviler ve önleyici yöntemler kullanabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İlaçsız Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri (Doğal Yollar)

1Bol miktarda su için. Susuz kalmak genellikle baş ağrısına neden olur. Vücut susuz kaldığında beyine giden kan ve oksijen miktarı azalır ve bu da baş ağrısına yol açar. Baş ağrısının geldiğini hissettiğiniz an soğuk bir bardak su içmeyi deneyin. Baş ağrısı susuzluktan kaynaklanıyorsa, su içmek baş ağrısını dakikalar içinde geçirir ve hafifletir

 • Vücudunuzun susuz kalmasını önlemek için günde yaklaşık olarak 8 bardak sıvı tüketmelisiniz. Ancak bu miktarın %20’sini üzüm, hindi, karpuz sulu yiyeceklerden karşılayabilirsiniz.
 • Su içmek özellikle alkol aldıktan sonra önemlidir. Alkol vücudun susuz kalmasına yol açar ve bu da akşamdan kalma baş ağrılarına neden olur.

2Lavanta yağı kullanın. Lavanta ürünlerinin rahatlatıcı özelliklere sahip olduğu bilinir. Ancak lavanta yağının da baş ağrısı tedavilerinde oldukça etkili olduğunu biliyor muydunuz? Bir kase sıcak suyun içine bir kaç damla lavanta yağı ekleyin. Kafanızı suyun üstüne doğru eğin ve bir havluyla örtün. Derin derin nefes alın ve lavantalı su buharını içinize çekin.

 • Lavanta yağını aynı zamanda harici olarak da kullanabilirsiniz. Bir kaç damla seyreltilmemiş lavanta yağını şakaklarınıza bir süre masaj yaparak uygulayın ve bu esnada derin nefes alın.
 • Lavanta yağını içmemeniz gerektiğini unutmayın.

3Biberiye kullanın. Biberiye baş ağrılarının iyileşmesinde oldukça yardımcı olabilir. Başınıza biraz miktar iltihap önleyici özelliklere de sahip olan biberiye yağıyla masaj yaparak baş ağrısını kısa sürede geçirebilirsiniz. Alternatif olarak, ada çayı ve biberiye karışımıyla yapılmış bir bitki çayı içerek baş ağrısını hafifletebilirsiniz.

 • Biberiye ve ada çayı yapmak için bir çay kaşığı ezilmiş biberiye yaprağını ve bir çay kaşığı ezilmiş ada çayı yaprağıyla karıştırarak bir bardak kaynayan suya katın. Su oda sıcaklığına inene kadar bardağın üstünü kapatın ve çayın demlenmesini bekleyin.Günde iki ya da üç kere bu çayı tüketebilirsiniz.

4Karanfil kullanın. Karanfil bir çok farklı yolla baş ağrısının gerginliğini azaltmada kullanılabilir. Işte bir kaç öneri:

 • Bir kaç karanfili ezin ve bir keseye ya da temiz bir mendilin içine koyun. Baş ağrısını rahatlatmak için ezdiğiniz karanfillerin kokusunu içinize çekin.
 • Karanfil yağını deniz tuzuyla karıştırarak alnınıza ve şakaklarınıza masaj yapın. Karanfil yağı yatıştırıcı bir etki yaratırken deniz tuzu masajı yoğunlaştırır.

5Fesleğen yağı kullanın. Fesleğen baş ağrılarının tedavisinde etkili olan güçlü bir kokuya sahip bitkidir. Fesleğen kasları rahatlatır ve gevşetir ve bu denle gergin ve kasılmış kaslar nedeniyle oluşmuş baş ağrısının iyileştirilmesinde oldukça işe yarar.

 • Bir miktar kaynamış suyun içine taze ve yıkanmış fesleğenleri atın. Çayı içmeden önce bir kaç dakika demlenmesini bekleyin. Çayı yavaş yavaş yudumlayın. Bu çay baş ağrınızı geçirecektir.
 • Hafif baş ağrıları için ayrıca bir kaç taze fesleğen yaprağını çiğneyebilir ve başınıza saf fesleğen yağıyla masaj yapabilirsiniz.

6Zencefil kullanın. Zencefil kan damarlarındaki alevlenmenin azalmasına yardımcı olur ve bu özelliğiyle baş ağrısı tedavisinde sık sık kullanılır.

Bir bardak bitki çayının içine iki üç cm büyüklüğünde kesilmiş ya da rendelenmiş taze zencefil ekleyin ve dört-beş dakika çayın demlenmesini bekleyin. Tat katmak için süt ve şeker kullanabilirsiniz.

Şaşırtıcı bir şekilde, zencefil çayının bir aspirin kadar hızlı bir biçimde alevlenmeyi azaltarak baş ağrısını rahatlattığı bilinir.

 • Alternatif olarak taze ya da toz halindeki zencefili bir miktar su ile kaynatın. Baş ağrısından kurtulmak için çıkan su buharını soluyun.
 • Bir miktar zencefil şekeri çiğneyerek de baş ağrılarını hafifletebilirsiniz.

7Tarçın kullanın. Tarçın özellikle soğuk algınlığının neden olduğu baş ağrılarının rahatlatılmasına yardımcı olur. Tarçını baş ağrısı tedavisinde kullanmanın en kolay yolu bir miktar tarçını su ile karıştırarak macun yapmaktır. Bu macunu alnınıza uygulayın ve 10 ila 15 dakika boyunca bekleyin. Baş ağrılarının geçmesi gerekir.

 • Macun yapmak yerine iki çay kaşığı tarçını sıcak sütle karıştırarak rahatlatıcı bir içecek yapın. Dilerseniz tat katmak için bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

8Nane kullanın. Nane rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir ve baş ağrılarını yatıştırmada da etkili olarak kullanılır. Alnınıza, şakaklarınıza ve hatta çenenize bile nane yağıyla masaj yapın. Isterseniz, taze çekilmiş nane yapraklarını alnınızda 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Naneler alnınızdayken derin nefes almayı unutmayın.

 • Taze nane yaprakları aynı zamanda rahatlatıcı çaylar yapmakta da kullanılır. Sadece bir kaç taze ve iyice yıkanmış nane yaprağını bir bardak kaynayan suyun içine atın ve 4-5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 • Baş ağrısı tedavisinde nane buharından da yararlanabilirsiniz. Kaynayan suya iki üç damla nane yağı ekleyin ve buharını soluyun.

9Elma tüketin. Elma baş ağrılarının yok olmasına yardımcı olur. Vücuttaki alkalin ve asit seviyelerini dengeleyerek, elma baş ağrılarını rahatlatır.

Baş ağrısının başladığını hissettiğiniz an kabuğuyla birlikte bir elma yemeyi deneyin. Alternatif olarak, hemen hemen benzer özelliklere sahip olan iki çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyebilirsiniz.

Anında etki almak için bu karışımı için.

Kaynak:

 • //www.wikihow.com/Cure-a-Headache-Without-Medication

Источник: //www.pekinasil.com/ilac-kullanmadan-bas-agrisi-nasil-iyilesir/

Baş Ağrısını En Hızlı Geçiren En Etkili Yan Etkisi Olmayan İlaçlar – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Baş ağrısının ilacı mutfağınızda!

Baş ağrısı, çok insan için ciddi bir problem niteliği taşımaktadır. Zira baş ağrısı kimi zaman kişileri oldukça zorlayabilmektedir. Dönem dönem katlanılmaz dahi olabilen baş ağrısı, pek çok kişinin kurtulması zor problemleri arasında yer almaktadır.

Baş ağrısını, alternatif yöntemler ile geçirebilecek iken çeşitli ilaçlar da bu yöntemde en ideal kabul edilebilecek ürünler arasında yer almaktadır. Baş ağrısını geçirmek için ağrı kesici alma alışkanlığımız uzun yıllardan beri devam etmektedir.

Vücudumuz buna alıştığında ilaçlarımız bize karşı diren göstermediğinde bu ilaçların oldukça kullanılabilir olduğunu belirtmekte büyük bir fayda bulunuyor. Aşağıda baş ağrısı için ilaç isimlerine, etkilerine ve yan etkilerine oldukça fazla değindik.

Ağrı Kesici Dolarex 

Genellikle aslında kadınların adet ağrılarını azaltmak için kullandığı ilaçlardan biridir. Fakat son 5 senedir ağrı kesici olarak Türkiye’de en çok kullanılan ilaçlar arasına girmiştir. Mide ile dosttur.

Herhangi bir büyük yan etkisi bulunmamaktadır. Ağrıyı ortalama 15 dk içinde hafifletir. 30 dk içinde tamamen keser. Baş ağrısı ve miğren tedavisinde rahatlıkla kullanılır.

 Baş ağrısı konusunda en etkili ilaçlar sıralamasında en başarılı ve en etkili olan ilaçtır.

Ağrı Kesici Novalgin

Baş ağrısı denilince akla ilk gelen ilaçlar arasında yer almaktadır. Pek çok insan baş ağrısını geçirmede son derece etkili olmuş olduğundan dolayı sıklıkla Novalgin kullanmakta ve yanında bulunmaktadır.

Gerçekten de Novalgin, ağrı kesici niteliği olan bir ilaçtır ve yapılan araştırmalar sonucunda da kişiye oldukça yardımcı olduğunu da söylemek mümkündür. Novalgin’in etki süresi oldukça düşüktür ve ilacı aldıktan ortalama 20-25 dakika içerisinde başınızdaki ağrıyı hafifleterek sizi baş ağrısından kurtarmayı hedeflemektedir.

Bununla birlikte, Novalgin zaman zaman kişilerde yan etkiye de sahip olabilmektedir. Halen başınızın ağrıması, çeşitli mide bulantıları da bu durumlar arasında yer alabilmektedir.


Ağrı Kesici 
Panalgine

Piyasada etkisi oldukça fazla olduğu bilinen bir ilaç olarak dikkat çekmektedir. Yan etkilerinin birçok ilaca göre etkilidir. Zira ilaçta yer alan madde parasetamol olarak bilinmektedir. Bu, oldukça etkili maddedir ve doğrudan baş ağrısı için ağrı kesici nitelikte görev yapar.

Aynı zamanda bu ilaç yalnızca baş ağrısın geçirmekle de kalma. Birçok ağrı için doğrudan kullanılabilmekte olan ilaç, eczanelerde reçetesiz bir şekilde satılmaktadır. Siz de bu ilacı kullanabilir ve ağrınızın geçmiş olup olmadığı ile ilgili yorumu ilaç yorumlarına yapabilirsiniz.

Diğer ağrı kesicilere göre içerisinde ayrıca kafein de bulunmaktadır.


Ağrı Kesici 
Apranax

Apranax, ağrı kesici deyince akla ilk gelen ağrı kesiciler arasında yer almakla birlikte, en çok ilaca göre de çok daha etkili olarak sonuç vermektedir. Özellikle migren atakları olan kimseler için önerilmiş olan bu ilaç, çok güçlü bir ağrı kesicidir. Kısa bir süre içerisinde baş ağrınızı geçirebilir.

Bunun dışında diş ağrısı, adet ağrısı ya da bunun gibi ağrılar için de birebir bir ilaç olduğunu söylemekte fayda bulunmaktadır. Baş ağrısı ilacı apranax kullanarak kısa bir süre içerisinde ağrıdan kurtulmak mümkün olacaktır. Piyasada 2 adet çeşidi bulunmaktadır.

Apranax Fort ve ve büyük ağrılarda kullanılması için Apranax Plus.


Ağrı Kesici 
Advil

Baş ağrısını geçirmeye yönelik olan ortaya çıkarılmış olan bir ilaç da özellikle kronik baş ağrısı problem yaşayan kişiler için bir numaralı çözüm kaynağıdır. Etki süresi oldukça kısa olmakla beraber, gün içerisinde pek çok kişi de eczaneye bu ilacı almak üzere gitmektedir. Advil’in hızı etki eden bir ilaç olması sebebiyle eczanelerde sıklıkla bulunması da verilen bilgiler arasındadır.


Ağrı Kesici 
Majezik

Ağrı kesicilerin başında gelen Majezik genellikle hanımlar tarafından adet dönemi boyunca kullanılmaktadır. Yumurtalıklar üzerinde rahatlatıcı bir ağrı kesici etkisi olduğunu söyleyebileceğimiz bu ilaç, aynı zamanda baş ağrısını engellemek için de sıklıkla kullanılabilmektedir.

Sizin de baş ağrısı problemleriniz varsa, çok kısa bir süre içerisinde çözmek için oldukça yararlı bir ilaç olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Majezik birçok eczanede satılmakla birlikte, oldukça kolay buluna ilaçlar arasında yer almaktadır. Siz de bu ilacı deneyerek etkili olup olmadığına dair bir yorum yapabilirsiniz.

Majezik en etkili ağrı kesiciler arasında yer almakta ve ülkemizde de sıklıkla kullanılan bir ağrı kesici olarak bilinmektedir.

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu
Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: //korkmazhaber.com/bas-agrisini-en-hizli-geciren-en-etkili-yan-etkisi-olmayan-ilaclar-9944.htm

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..