Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

içerik

Boyun ve boyun ağrısı – ne yapmalıyım? Boyun ve baş ağrısının nedenleri nelerdir? Başını çevirdiğinde boyun ağrıyor

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Büyük ihtimalle, her birimiz hayatımda en az bir kereBoyun ve baş ağrısında bu kadar nahoş bir durum yaşadım. Fakat acı, vücudumuzun bize verdiği yardımla ilgili az bir dikkat göstererek, bir uyarıdır.

Bu, vücudumuzda bazı olumsuz ve yıkıcı olayların ve süreçlerin yer aldığının bir işaretidir. Bu nedenle, analjeziklerin rahatsızlığını “ele geçirmeyin” ve bu problemin çözümünü daha sonra ertelemeyin.

Boyun ve baş kaslarında güçlü ve uzun bir ağrı varsa, bir tıbbi uzmana başvurun ve kendi kendine ilaç verme!

En sık boyun ve baş ağrısından veya risk altında olan kişiler

Her gün daha çok insan, çoğu kezgenç yaşta, boyun ve baş ağrısını şikayet eder. Bu öncelikle fiziksel hareketsizlikten kaynaklanmaktadır – yetersiz fiziksel aktivite, her birimiz bilgisayar ve bizim otomobilimizin direksiyon simidi üzerinde harcadığı zamanın büyük bir kısmı, özellikle omurga açısından yanlış pozisyonda.

Tatsız ağrı ile ilgili sorunlarDinamik ve aktif bir yaşam tarzı sürenlerde boyun ve kafa da ortaya çıkabilir.

Her şeyden önce, profesyonel sporcular, özellikle halterci, patenciler, jimnastikçiler ve akrobatlar, hem de kontak sporları çeşitli meşgul olanlar tarafından ağrının bu tür.

Profesyonel dansçılar ve diskoda aktif hareket severler de kafasına yayılan, boyun bir ağrı yakalayabilirsiniz.

Çoğu zaman boyun ve baş kasları insanlarda ağrıyorÇeşitli hastalıklardan yaşlı acı. Genellikle, yaralanma ve kalp-damar sistemi hastalıklarının yanı sıra, yaşlı duyulan ağrılı duyumlar neden olan çeşitli dejeneratif prosesleri vardır.

Boyun ve baş ağrısına neden olan sebepler nelerdir?

Boyun ve baş ağrıyorsa, zorluklar ortaya çıkıyorikincisinin dönüşü ile. Ve omurga hissedilen sertlik, bir ya da daha fazla gün gerçekleştirmek için hareketine müdahale keskin ağrı vardır.

Sık sık ve uzun bir süre boyun kaslarınız varsa vebaş, sonra bu hoş olmayan acı verici duyumların ana nedenleri bir nörolog tarafından anlaşılabilir. Çoğu durumda, bu duygular aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 1. Omurga ve kas-iskelet sistemi yaralanmaları.
 2. Omurganın konjenital veya edinsel patolojileri.
 3. Uzun süreli fiziksel veya zihinsel stres, kronik yorgunluk ve stres durumu.
 4. Patolojiler ve kan dolaşım ve dolaşım bozuklukları.
 5. Kas iskelet sistemi otoimmün hastalıkları.
 6. Bulaşıcı hastalıklar.

Boyun ve baş ağrısına neden olan soruyu cevaplayan her bir nedenden daha fazla ayrıntıya geçelim.

Kas-iskelet sistemi ve omurga yaralanmaları

Boyun ve baş ağrıyorsa, sebep olabilir.Hem vertebral kolon hem de kas iskelet sisteminin diğer bölümlerinde travma çeşitli. Travmatize edilmiş bağlar ve kaslar, omurların gövdesi ve bunların arasında yer alan diskler, intervertebral eklemler olabilir.

Çeşitli yaralanmalar sonucunda,boyun ve baş ağrısı. Problemin çok eski olması ve sonuçların, örneğin uzun süreli stres, fiziksel ya da psiko-duygusal aşırılık gibi olumsuz durumlardan ya da etkilerden sonra rahatsız olmaya başladığı görülür.

Çoğunlukla bu tür küçük yaralanmalarHastanede ya da ağır ağrının eşlik ettiği ciddi yaralanmalar dışında, hatırlar. Aracın ortalama hızda keskin bir şekilde frenlenmesi bile “kırbaç” hasarına neden olabilir. Aynı zamanda kaslar, bağlar, intervertebral diskler ve eklemler, spinal kökler de hasar görür ve boynuna zarar veren bir durum olabilir, başa doğru iter.

Omurganın doğuştan veya edinilmiş patolojileri

Her ikisi de olabilen omurganın patolojileriDoğuştan gelen ve kazanılmış, boyun ve baş ağrısına yol açar. Bunların en yaygın olanlarından biri, servikal omurganın osteokondrozudur.

Böyle bir hastalıktan muzdarip olanlar,bunu şöyle tarif eder: “Boyun ağrır, kafasına verir”. Yani, ağrı omurganın etkilenen bölgesinden geçer ve oksipital bölgeye yayılır.

Başın keskin hareketlerinden sonra, özellikle yan yana olmak üzere rahatsızlık kalıcı değildir, genellikle “atışlar” ataklar.

Osteokondrozun başlangıcından bahseden bir başka işaret ise, baş ağrısının meydana geldiği, hareket sırasında boynun sıkışmasıdır.

Strese uzun süreli maruz kalma veya ciddi fiziksel ve zihinsel yorgunluk

Çeşitli olumsuz etkisi altındaHer birimizin yaşamında var olan faktörler, bir stres halindeyiz. Bu devletin yarattığı olumsuz duygular omuzlarımıza düşüyor, bizi yürümeye, başımızı aşağıya çekmeye ve ayağa kalkmaya zorluyor. Stresli yükler sadece psiko-duygusal durumumuzu değil, aynı zamanda vücudumuzu da olumsuz etkiler.

Böyle durumlarda, tonikomuz, boyun ve omurgada ağrıya neden olan dorsal kasların gerginliği. Bir kişi sürekli stres geçirirse, sırt kaslarının hemen hemen her zaman spazm içerisindedir. Bu durum sadece ağrıya yol açmaz, aynı zamanda osteokondrozun gelişimini de tetikleyebilir.

Kan dolaşımının ve dolaşımının çeşitli bozuklukları ve patolojileri

Her şeyden önce, bunlar vertebral sendromu içerirarter. İnsan vücudunda, beyne giden kan akımı iki arterden meydana gelir: karotis ve omurga. Bu patoloji ile, çoğu zaman başın hareket ettiği durumlarda, bir veya iki taraftan vertebral arterlerden beynin kan akışında bir arıza vardır. Bu başını döndürürken boynuna zarar verir.

Bu tür rahatsızlıkların önkoşulu bazenbaşka bir hastalık da var. Boyun ve başın arkadan ağrılı olması durumunda, neden genellikle hipertansiyon olarak adlandırılan hipertansiyon gibi ciddi bir hastalık olabilir.

Kas-iskelet sistemini etkileyen otoimmün hastalıklar

Bu tür birçok hastalık var. Bunlar farklı artrit tipleri, romatizmal polimiyalji ve Bekhterev hastalığıdır.

Bulaşıcı Hastalıklar

Bu tür enfeksiyöz ve inflamatuar hastalıklarladizanteri, yersiniosis, tifo ateşi gibi bağırsaklar reaktif artrit gelişebilir.

Tüberküloz, osteomiyelit, bruselloz gibi bulaşıcı hastalıklar doğrudan kas-iskelet sistemini etkiler.

Buna ek olarak, boyun ve baş ağrısını ne acıtıyorsa, poliomyelit, sıtma, tetanoz gibi hastalıklar da olabilir. Ayrıca, suçlular bazen çeşitli menenjit, zona türleridir.

Nadiren, boyun ve baş ağrıldığında, nedenleri omurilikteki servikal ve kafa veya dejeneratif değişikliklerin bazı bulaşıcı hastalıklarında gizlenebilir.

Başını döndürürken boynun neden acıyor?

Başın döndürülmesi sırasında boyun ağrısının en büyük sebebi:

 1. Torasik ve servikal omurganın osteokondroz lezyonları.
 2. İkinci servikal vertebranın kırığı.
 3. İkinci servikal vertebranın herhangi bir yönünde altında bulunan omurların travmatik yer değiştirmesi durumunda. Doktorlar böyle bir hastalık “spondilolistez” diyorlar.
 4. İlk vertebra-atlanta çevresindeki vertebral arterin bükülmesi, baziler arter eksikliğine yol açar.
 5. Sözde “anterior sendromunun gelişimimerdiven “. Bu sendroma neden olabilir çünkü hem kas-iskelet sistemi yaralanması (servikal vertebra ve kas), hareketsiz yaşam tarzı ve bütünlüğü üst bölümünün bir sonucu olarak, aynı zamanda, örneğin donmuş omuz gibi hastalıkların bir dizi olarak eğitim, özellikle aşırı bir sonucu olarak kas hacmindeki artış, bir .
 6. Var olduğunda ve serviko-brakiyal bölgenin radikülit gelişmesi.
 7. Sonuç olarak ortaya çıkabilecek nevraljibacaklarda hipotermi veya soğuk algınlığı. Ek olarak, spondilartrozis, osteokondroz ve servikal vertebranı etkileyen diğer hastalıklarda eşlik eden bir hastalık olabilir.

Boyun ve baş ağrısı ile ne yapmalı?

Her şeyden önce, boyun ve baş ağrısının ağrısına sebep olan bir nörolog uzmanına başvurunuz.
Hoş olmayan duyular oluşumu. Sadece doktor, kas iskelet sisteminin veya omurganın herhangi bir parçasının lezyon derecesini nesnel olarak gösteren tanı ölçütlerini reçete edebilir.

Hastalığın nedeni belirlendikten sonra, uzman ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak bireysel bir tedavi rejimini seçebilecektir.

Herkes herhangi bir hastalığın daha kolay olduğunu biliruyarmak, tamamen iyileştirmek için. Boyun ve baş kaslarında ağrı olmadığından, iş ve dinlenme tarzını gözlemlemeniz, fiziksel ve zihinsel stresi düzenlemeye çalışmanız, sağlığınızı izlemeniz ve sağlığınızı düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Herkes yapabilir!

Источник: https://tr.erch2014.com/zdorove/130606-bolit-sheya-i-golova-chto-delat-kakovy-prichiny-boley-v-oblasti-shei-i-golovy-bolit-sheya-pri-povorote-golovy.html

Cep Boyun Hastalığına Dikkat

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Şehir yaşamında gün içerisinde en sık tanık olunan görüntü, toplu taşıma araçlarında, evde, iş yerinde ya da yolda yürürken bile cep telefonuna bakan insanlardan oluşuyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu başını elindeki telefona doğru eğerek, büyüklükleri birbirinden farklı ekranlara bakıyor.

Oysaki baş ve boyun bölgesini normalin dışında sürekli aynı pozisyonda tutmak, ağrılara ve ileri durumlarda boyun fıtığına neden olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr.

Engin Çakar, cep telefonu ve tablet gibi teknolojik cihazların neden olduğu boyun ağrıları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Cep telefonları tıp dünyasına yeni bir hastalık kazandırdı

Neredeyse her 10 kişiden biri sıklıkla boyun ağrılarından şikayet etmektedir.

Normal pozisyonu ileriye doğru bakmak olan boyun telefon, bilgisayar, tablet, e-okuyucu gibi araçları kullanırken olağan konumundan çoğu zaman uzun süreliğine çıkarak baş olmaması gereken şekilde omuzlardan ileriye gitmektedir.

Özellikle de bu araçların hepsini birden, yoğun şekilde kullanan insanlarda giderek boyun ağrıları oluşmaya başlamaktadır. Yabancı literatürde “Text neck syndrome” olarak geçen ve Türkçe “Cep boyun hastalığı” veya “cep telefonu boynu “ adı verilen yeni bir hastalık ortaya çıkmıştır.

İnsanlar işleri gereği her türlü teknolojik ekrana uzun süre bakmak ve bu süre zarfında boyunlarını eğik tutmak zorunda kalmaktadırlar. Tipik olarak, baş düz tutulduğunda yer çekimi boyna kuvvet uygular ve boyun ile düşey düzlem arasındaki açı arttıkça uygulanan kuvvet miktarı da artmaktadır.

Bu duruş uyku zamanı hariç tüm güne yayılmış durumda

Boynun omuzlardan daha ileride olduğu konumda geçen her durum kişinin cep boyun hastalığına bir adım daha yaklaşması anlamına gelmektedir. Boynun normal pozisyonu kulakların omuz merkezleriyle aynı hizada olduğu, boynun eğilmediği bir duruştur.

Normalde başın omuzlara yüklediği bir ağırlık vardır ancak bu tür durumlarda bu ağırlık olması gerekenin oldukça üzerine çıkmakta ve boyna neredeyse 6 kat daha fazla kuvvet uygulanmaktadır.

Bugün cep telefonları, tabletler, e-okuyucu cihazlar artık sadece iş zamanı ofislerde değil, iş dışında ve uyku hariç tüm zamanlara yayılmış bir şekilde kullanılmaktadır. Baş normalden fazla bu pozisyonda tutulduğunda aşırı bir gerilim oluşmaktadır.

Bu duruşla aşırı zaman geçirmek, omuz çevresi gerginliği, boyunda ve üst sırtta şiddetli ağrı, kronik baş ağrısı, boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Önlem alınmazsa boyun fıtığına neden olabiliyor

Yanlış duruşta telefon ve tablet kullanımı, duruş ve vücut mekaniğini olumsuz etkileyerek boyundaki fizyolojik eğriliğin deformasyonuna yol açmaktadır. Cep boyun hastalığının şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Hafif vakalarda boyun kaslarında ağrıya,  ilerlemiş vakalarda ise baş ağrısı, kollarda karıncalanma ve uyuşma, boyun omuru disk hasarlarına yol açabilmektedir. Hatta daha ileri durumlarda omurlar arasındaki diskin dejenere olarak yırtılmasına ve boyun fıtığı oluşmasına neden olabilmektedir.

En sık görülen şikayetler;

 • Boyun ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Boyun kaslarında spazm, tetik nokta, gergin bant gibi kulunç benzeri sertlikler
 • Kollarda uyuşukluk, karıncalanma
 • Kamburluk
 • Başın vücuda ağır gelen hissi
 • Gece uyku kalitesi düşüklüğü

Cep boyun hastalığı oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir: 

1) Telefonunuzu aşağıda tutmayın

Boynu öne eğerek değil, gözlerin uygun açıda olduğundan emin olarak telefona bakılmalıdır. Boynu zorlamadan okumayı kolaylaştırmak için telefonun metin boyutu artırılabilir.

2) Kollarınızla destekleyin
Telefon masanın üzerinde veya ön kollarla desteklenerek iki elle kullanılmalıdır. Bu konuda telefon ve tablet kılıflarından yararlanılabilir.

3) Mola verin

Akıllı telefon üzerinden uzun süre yazı yazmaktan, uzun belgeleri okumaktan veya uzun süre oyun oynamaktan kaçınılmalı, sık sık molalar verilmelidir. İdeal duruşu sürdürmek ve hareket etmek için hatırlatıcı kurulabilir.

4) Dik durun
İdeal duruş korunmalıdır. Baş ve boyun aynı eksen üzerinde, omuzlara olan uzaklığı eşit olmalıdır. Omuzlar dik ve doğal pozisyonunda konumlanmalıdır.

5) Çocuklar ve gençler yüksek risk altında
Çocuklar telefon ve tabletlerle çok fazla vakit geçirmektedir. “Cep Boyun Hastalığı ” açısından kalıcı duruş bozuklukları gelişebilmesi nedeniyle çocuklar daha fazla risk altındadır.

6) Esneme ve germe egzersizleri yapın

Uzun süre aynı pozisyonda kalmak kan dolaşımını da olumsuz etkilemektedir. Düzenli olarak esneme-germe egzersizleri yapmak kas ağrılarını hafifleterek, daha kuvvetli boyun kaslarına sahip olunmasına yardımcı olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 04 Haziran 2018Yayınlanma Tarihi: 04 Haziran 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cep-boyun-hastaligina-dikkat/

Boyun Hastalıkları Nelerdir Belirtileri

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Boyun,Baş ve vücut arasındaki dengeyi sağlayan köprüdür. Boyun olmasa ne dik durabilme ne de önümüze bakabilme yetimiz gelişirdi. Neredeyse bütün vücut ile bağlantı oluşturan boyunun sağlığımız için çok önemli bir organ olduğunu hatırlatabiliriz. Boyun  ağrısının çeşitli nedenleri bulunur.

Çok ani hareketlerde ve ağır işlerde boyun bu yükü taşıyamaz zorlanır ve daha sonra,ağrı  nöbetinde boyun bir süre sonra kendini taşıyamaz hale gelir. Akut travmalarda çok açık bir belirtidir. Düşme ve iş yapma esnasında zayıftır her an boyunda düzlemler meydana gelir ve boyunda tutulmalar oluşabilir.

Özellikle boyun  ağrıları olan kişilerin dikkat etmesi gereken etken bolca dinlenmesidir.Boyun bütün organlara komut verir. Kafadan kola kadar sinirleri yönetir.

Eklem yapısı biraz karışıktır. Hareketlilik sistemi sürekli aktiftir.Her yaşta görülebilir. Özellikle çok çalışan ,masa başında saatlerce sabit duran kişilerde boyu düzleşmesi ve tutulması meydana gelir.

Bu tutulmalar sonrası boynun sağ ve sol bölgesinde kasılmalar oluşur ve bu kasılmalar ağrıyla son bulur.En çok dikkatsizlikte boyun ağrıları gerçekleşir. Olası kazalarda ve düşmelerde meydana gelir.Boyun 7 küre omurdan oluşur.

Disk adı ile tabir edilen bu omurlarda dengeler alt üst olmak üzere ilerler. Birbirleri ile sürtünmeleri an meselesidir. Fakat bu diskler bu sürtünmeleri engelleyerek görevini en iyi şekilde yapar.Kola kadar uzanan sinir kökleri ve hücreleri direk omurilikten meydana gelir.

Beyin mekanizmasında etkisi büyük olduğundan küçücük bir dikkatsizlik esnasında beyin gelişimine hasar verebilir. Boyun ağrılarının kafa ve beyinle de yakından ilgisi olduğunu unutmayınız.

Boyun hastalıklarında tedavi sağlanmayınca kişide çeşitli belirtiler bu sebeple çoğalır. Baş dönmesi,kusma,başın sağ ve sol kenarlarında basınç ve karıncalanma hissiyatı,Kas ve yumuşak dokusunda zedelenmeler,bilinç kayıpları,halsizlik ve baş ve boyun ağrıları gelişir. Kişi sürekli yorgundur ve boyun ağrısı ile kafasını taşırken adeta zorlanır.

Boyun ağrılarında duran hareketlilik eklemlerde de yavaşlamalar neden olur ve böylece hareketliliği ile tanınan boyun, artık yorgun olduğundan hareket sisteminde ciddi çökmeler ile karşılaşır.Boynun baskı ve ağrı oluşturması beyin kanalında tıkanıklara ve göz duyusunda zayıflamalara sebebiyet verir. Böylece göz duyusunda zayıflamalar şiddetle artar.

Boyun Ağrısına Neden Olan  Başlıca Sebepler

Omurga ve eklemelerin zarar görmesi ile meydana gelen boyun ağrıları çekilmez bir hastalıktır. Kişinin gün içinde negatif olmasına neden olur.Yumuşak dokuda hasar oluşur ve yumuşak doku hareketlilik esnasında bir takım zorlamaların içinde yer alır. Kas ve bağa bağlı zedelenmeler de boyun ağrısının bir işareti olabilmektedir.

Masa başı çalışmalarında oturmaya bağlı bozukluklar  ve günün neredeyse yarısının bilgisayar ve televizyon başında geçirenlerde de bu tür boyun tutulmaları meydana gelmektedir. Aşırı spor yaparken yapılan bazı hatalar boyun için risk oluşturabilir.

Eğilirken,kalkarken boyun da istem dışı gelişen bir hareketlilik bozukluğu boyunda kramp şeklinde ağrılar ve basınçlar oluşturabilir. Yanlış yatma pozisyonları . Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. Çeşitli kas spazmları ve trafik kazları da boyun ağrısına neden olabilir.

Darbe eğer büyük ise ,boyun incinebilir ve hareket ederken,dönerken ,kulak ağrısı ile birlikte değişik bir ağrı nüksedebilir.Osteoartrit  bir diğer adı ile kireçlenmeler boyunda ağrı  oluşumuna zemin hazırlar.Boyun ağrılarının birden fazla çeşitleri ve belirtileri bulunmaktadır.

Evde yapılacak ilk müdahale bir yere uzanarak boynun ağrıyan kısmına bir şey sarmak ve boyun kısmını sıcak tutmaktır. Geçici bir ağrı kesici alındıktan sonra, hastaneye gitmeniz ve hemen tedavi olmanız gerekmektedir.Aksi halde vücut dirençten düşer ve güç kaybına uğrayabilir.

Boyun Ağrısına İyi Gelecek Çözümler

Boyun bir hasar sonrası zedelenmiş ise ilk önlem buz kürüdür. Buzun ödemi azaltma özelliği fazlası ile mevcuttur. Fakat ödem yoksa sıcak uygulamalar ağrının azalmasına katkıda bulunur. Örneğin evde kolaylıkla yapabileceğiniz sıcak uygulamalar ütüden aldığınız destektir.

Küçük bir el havlusunun iyice ütü ısısında bekletin daha sonra ısınmış havluyu ağrıyan bölgeye bastırın. Boyun inanılmaz rahatlayacak ve ağrı azalacaktır.Banyo sonrası saçın ıslak kalması boyun  ağrılarına ve tutulmalara neden olabilir. Soğuk alma durumlarında da aynı sıkıntı söz konusudur. Cereyanda kalmamaya kesinlikle özen göstermeniz gerekir.

Mümkün oldukça klimalı yerlerden uzak durun klima ve sıcak karışımı sonucu dengeye uğrayan vücut tutulma yapar en çok boyun bundan olumsuz etkilenir. Hata akciğerler zarar görür.Evinizde kas gevşetici ilaçlar varsa bilinçli tüketim yapmalısınız. Hatta geçici süreliğine kas gevşetici alabilirsiniz.

Fakat en iyi yöntem ,doktorun size uygun gördüğü,hastalığa tanı koyduğu yöntemdir.Doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Ağrıyan bölgeye zeytin yağı yöntemi ile ince tabaka şeklinde oval masaj uygulayınız. Masaj damarların açılmasına yardımcı olacak,kan dolaşımının daha iyi düzeyde sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Boyun ağrısı sonrası ılık bir banyo,boynun yumuşamasına ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Banyoda iken vücut jelinden bir miktar alarak ağrıyan yere oval şekilde sürün ve sıcak su ile ağrıyan bölgeye masaj yapın. Bu huzur veren yöntem kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Banyo sonrası daha sakin olabilmek için içeriğinde rahatlatıcı etkin maddeler bulunan papatya ve adaçayı tüketimi yapabilir,daha rahat uyuma imkanı sağlayabilirsiniz. Uyku ve dinlenme yeterli sağlanırsa boyun kendini toparlayacak,ertesi günü ,güç kazanacaktır.Lif içeren ve kalsiyumu yüksek olan besinler seçmeli ve fazla spor yapmamadan dinlenme motivasyonunu sağlamalısınız.

Boyun, her gün belirli sporlar ile kas gevşetici pozisyonları sağlanmalıdır. Sabah uykudan uyanır uyanmaz önce bir sağa daha sonra bir sola,sonra aşağı  ve yukarı hareketler 5 dakika boyunca uygulanmalıdır. Başın sürekli sabit kalmaması gerekir.

Bilgisayarda fazla zaman geçiriliyor ise bu saat takibe alınmalı ve ara molaları vererek boyun hareketleri yapılmalıdır.Boynun aşırı hareketsiz kalması,boyun ağrısına yol açar ve damarlar üst üste biner. Aniden yapılan ters hareketler boyun kıkırdağına zarar verebilir.

Kendinizi zorlayacak  hareketlerden mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda vardır. Boyun sertliği boynun eklem kaslarının  hamlaşmasından kaynaklanır. Bunun bir diğer adı hareket tembelliğidir. Hareket tembelliğine alışmış boyun, işlevini yapamayacak,paslanacaktır. Bu verimsizlik ona aykırı olacak ve bunu taşıyamayacaktır.

Bu nedenle boyun pozisyonları ve hareketleri her gün 5 dakika mutlaka yapılmalıdır. Sabah kahvaltıdan sonra bu egzersizler sağlanabilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Bir önceki yazımız olan Damla Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/boyun-hastaliklari-nelerdir-belirtileri/

Sabahları Baş, Boyun ve Göz Ağrısı Neden Olur?

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Sabah uyandığınızda dinlenmiş bir şekilde kalkmayı beklerken baş, boyun ve göz bölgesinde ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Genelde sabahları yaşanan baş ağrıları tolere edilse de bununla beraber yaşanan boyun ve göz ağrısı farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

Çoğu kişi yaşadığı bu kısa süreli ağrılarının üzerinde durmaya gerek duymaz ancak özellikle boyun ağrıları ileride bazı fiziksel hareketlerin kısıtlanmasına bile yol açabilir.

Bu sebeple sabahları yaşanan bu tip ağrılara kulak asılması olası bir hastalığın teşhisinde oldukça önemlidir.

Hipertansiyon hastalarının sıklıkla şikayetçi olduğu konuların başında sabahları yaşadıkları baş ağrıları gelir. Uyku esnasında yaşamsal fonksiyonlar minimum seviyede yürütülür ve vücut dinlenir. Bu sırada kan basınca da düşer. Bu da hipertansiyon hastalarının şiddetli bir şekilde baş ağrısıyla güne başlamasına neden olur.

Depresyon hastaları isteksiz ruh halleri sebebiyle sabahları uyanmakta güçlü çeker, tekrar uykuya dalmak için kendilerini zorlarlar. Fazla uyuyunca baş ağrısıyla birlikte depresyonu tetikleyen kaygı, stres gibi durumlar da meydana gelir.

3. Uyku apnesi

Uyku apnesi bulunan kişilerde yalnızca horlama gibi basit belirtiler görülmez. Horlama vücudun tam anlamıyla dinlenmesine engel olan bir problemdir ancak uyku apnesi horlamadan daha tehleri bazı semptomların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Uyku apnesinin kendini gösterdiği zamanlarda solunumda zorluk yaşanır ve hatta kısa süreliğine solunumun durması bile söz konusu olabilir. Ani bir şekilde gelişen solunumun durması durumu veya burnun uyku esnasında tıkanması beyne giden oksijen miktarının azalmasına neden olur.

Solunum durması yaşayan kişilerde sabahları meydana gelen baş ağrılarının şiddeti yoğun olur. Hem vücudun yeteri kadar dinlenememesi hem de beynin yorgun olması güç içerisinde de bu ağrıların tekrarlamasına neden olabilir.

Kişinin yaşamsal fonksiyonlarını tehdit edecek şekilde ortaya çıkan bu ağrılar uykudan uyandıran baş ağrısına dönüşebilir. Bu ağrıların sebep olduğu uykusuzluk, yorgunluk gibi durumlar ise yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen başlıca faktörlerdir.

4. Stres ve kötü yaşam

Birçok hastalığın tetiklenmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan stresin sabah yaşanan baş ağrılarının üzerindeki etkisi de büyüktür. Strese alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar da eşlik ediyorsa vücut sürekli bir yorgunluk halinde olur. Sigara, alkol gibi maddelerin içerisinde bulunan kimyasallar ve toksin maddeler vücudun işlevlerini sekteye uğratır.

Vücut, bu toksin maddeleri bir an önce uzaklaştırmak adına daha fazla efor sarf eder, normalin üzerinde yorulur. Bu da dolaylı olarak uykuda geçirilen sürenin artmasına neden olur. Bu yaşam tarzına bağlı olarak geç uyanınca baş ağrısı çekmek de kaçınılmaz olur. Dokuz saatten fazla uyumak beyinde serotonin hormonunun seviyesinde azalmaya neden olur.

Bu da kan akışını yavaşlatır ve baş ağrılarını ortaya çıkarır.

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin seviyelerindeki düzensizlikler beyne giden damarlarda daralmaya ve sıkışmaya neden olur. Bu da sabahları şiddetli bir şekilde yaşanan baş ağrılarını doğurur. Öte yandan bir süre sonra şiddeti artan bu ağrıların gözlerde de etki göstermesi beklenir.

1. Boyun düzleşmesi

Anatomimiz gereği omurgamızın belirli bir duruşu vardır. Omurganın duruşunu destekleyen ve omurga kemiklerinin arasında bulunan kauçuk özellikteki diskler, zaman içerinde yapılan yanlış hareketler sonucu yırtılmaya, kaymaya başlar. Bu da boyun düzleşmesini meydana getirir.

Gece hareketlerin kontrolü sağlanamadığı için gün içinde yapılmasından endişe duyulacak hareketler gece bilinçsiz bir şekilde yapılabilir. Bu da boyun ağrılarının gece vakitlerinde daha sık yaşanmasına neden olur. Boyun ağrıları sıklaştığı takdirde uyku düzeni bozulur, geceleri şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte uyanılır.

Kolayca tedavi edilebilir düzeyde boyun düzleşmesi problemi yaşayan hastalarda bu durum görülmeyebilir.

2. Tutukluk

Boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açan tutukluk, en sık görülen boyun ağrısı sebeplerindendir. Genelde tutukluk uyku esnasında daha çok huzursuz eder. Eğer tutukluğun sebebi fiziksel bir durum ise sabahları şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte uyanılır. Ancak bu süreçte boyun ağrılarının süresi önem taşır. Eğer kısa süreli bir boyun ağrısı ise endişe edilmesine gerek yoktur.

3. Uygun olmayan yastık

Genelde herkesin kendini rahat hissettiği yastık sertliği ve yüksekliği farklıdır. Bunun için bir ölçü ya da tarif vermek doğru olmaz.

Fakat yastık yüksekliği boyun ile omuz arasındaki mesafeyi kapatacak şekilde olmalıdır ki kafanın ağırlığı boyun ve omuza binmesin.

Eğer farklı bir sağlık sorunu nedeniyle boyun ağrıları yaşanıyorsa gece uyurken boyun hareketlerini kısıtlayan bir yastık tercih edilmesinde fayda var.

1. Göz tansiyonu

Göz tansiyonu yediden yetmişe herkeste görülmesi muhtemel bir hastalıktır. Ancak genelde belirtilerinin önemsenmemesi sebebiyle erken dönemde fark edilemez. Görme kalitesinin neredeyse tamamen bozulmasıyla birlikte doktora başvurulur.

 Aslında bu da hastalığın sinsi bir şekilde ilerlediğini gösterir. Geç teşhis edilmesiyle birlikte de tedavi güçleşir.

Gözde bulunan sinirler genelde tahrip olduğu için özellikle gece uzun süren karanlıktan çıkıp sabahın ilk ışıklarıyla gözün odaklanmaya çalışmasında şiddetli göz ağrıları görülür.

2. Göz yangısı

Göz oldukça hassas ve çok elemanlı bir yapıya sahiptir. Eğer göz küresinin beyaz kısmında ya da göz kapağının içini kaplayan zarda bir sebepten dolayı enfeksiyon gelişmiş ise sabahları bu problemler şiddetini artırır.

Bu enfeksiyonlar genelde mevsim geçişlerinde göz alerjisi bulunan kişilerde görülür. Mevsim geçişlerinde yaşanmasının dışında bazen de gözle teması olan cisimlerden de enfeksiyon kapılabilir.

Özellikle kadınların silmeden uyuduğu makyaj ürünleri göz yangısının kadınlarda sıklıkla görülmesinin sebebidir.

3. Göz kuruluğu

Gözyaşı sadece duygu durumunu belli etmez. Gözyaşı aynı zamanda göz içerisindeki mikropların sürekli olarak dışarı atılmasına ve steril bir ortam oluşmasına da yardımcı olur.

 Göz kuruluğu problemi yaşayanlar geceleri nesneleri bulanık bir şekilde görürler. Bununla beraber gözde batma hissi de yaşanır.

Göz gece uyku esnasında görme yetisinin harekete geçmesine gerek duymadığı için geceleri daha rahat uyunur ancak sabah uyanıldığında aynı şiddetle batma, yanma ve ağrı hissi yaşanması muhtemeldir.

Источник: https://evdesifa.com/bas-boyun-ve-goz-agrisi-neden-olur/

Boyun ve baş ağrıları – ne yapmalı?Ne boyun ve baş ağrısı neden olur ?Boğaz boyun başını çevirerek

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Aksine, hayatlarında en az bir kez her birimiz böyle bir boyun ve baş ağrısı gibi kötü durumu yaşadı.Ama acı – bu yardım için bir sinyal vücudumuzun ona bizi küçük dikkatini verir olmasıdır.

Bu – Vücudumuzdaki herhangi bir olumsuz ve yıkıcı olayları ve süreçleri vardır bir işaretidir.Bu nedenle analjezikler ile “jam” rahatsızlık olmamalıdır ve daha sonra bu soruna çözüm ertelemek.

Eğer boyun ve başın güçlü ve yeterince uzun boğaz kasları varsa, tıbbi profesyonel değil, kendi kendine ilaç başvurun!Boyun ve baş, ya da risk gruplarında

ağrı muzdarip olasılığı daha yüksektir

Her gün daha fazla insan, genellikle çok genç yaşta, onlar şikayet boyun ve baş ağrılı kas söyledi.Bu öncelikle fiziksel hareketsizlik nedeniyle – Omurga konumu açısından yanlış çoğunlukla olmanın fiziksel aktivite eksikliği gibi her birimiz bir bilgisayar taşıyan zaman büyük miktarda ve favori araba,.Tatsız boyun ağrısı ve baş

sorunlar ortaya mobil ve aktif yaşam tarzı yönetenlerin olabilir.Her şeyden önce, acı bu tür mesleki sporcular, özellikle halterciler, figür patenciler, jimnastikçiler ve akrobasi gibi temas sporları çeşitli meşgul olanlar yaşadı.Profesyonel dansçılar ve sevgili aktif, çok kafa yayılan, boyun bir ağrı yakalayabilirsiniz, disko hareket.

çeşitli hastalıklardan yaşlı acı boyun ve başın Oldukça sık boğaz kasları.Çoğu zaman, yaralanmalar ve yaşlılarda damar sistemi patolojileri ancak çeşitli dejeneratif prosesleri oluşur ve bu da ağrılı duyumlar yol açar.

Ne boyun ve baş ağrısına neden olabilir nedenleri nelerdir?

bir boğaz boyun ve baş, daha sonra ikinci bir rotasyon ile zorluklar olduğunda.Bir ya da birkaç gün omurgadaki sertlik keçe, ve daha sonra, gerçekleştirmek için hareketine müdahale keskin ağrı, bulunmaktadır.

Eğer sık ​​sık ve uzun boyun ve baş ağrılı kas var, daha sonra bu tatsız ağrı yatan nedenler nörolog anlayabiliyorum.Omurga ve kas-iskelet sistemi

 1. yaralanmaları: Çoğu durumda, bu duygular gibi faktörler neden olabilir.
 2. omurganın konjenital veya edinsel hastalıklar.
 3. fiziksel veya zihinsel stres, kronik yorgunluk ve stres durumu uzun.
 4. hastalığı ve kan temini ve dolaşım bozuklukları.Kas-iskelet sistemi
 5. Otoimmün hastalıklar.
 6. Enfeksiyon Hastalıkları.

ile ilgili bir soruya yanıt nedenleri her biri üzerinde daha detaylı durmak neden boğaz boyun ve baş.Bir boğaz boyun ve baş, neden omurga ve kas iskelet sisteminin diğer parçaları hem yaralanma farklı bir tür olabilir kas-iskelet sistemi ve omurga

ve

yaralanmalar.Bunların arasında yer alan travmatize can bağ ve kaslar, omurga organları ve diskler, intervertebral eklemler.Çeşitli yaralanmalar bir sonucu olarak

boyun ve baş ağrısı ortaya çıkabilir.O kadar uzun zamandır bu sorunu olur ve etkileri herhangi bir olumsuz durumlar ya da uzun süreli stres, fiziksel veya psiko-duygusal aşırı olarak eylemler, aşağıdakileri rahatsız başlıyor.Adam kendini hastaneye sonuçlandı ya da şiddetli ağrı eşlik ciddi yaralanma dışında hatırlamıyor

Genellikle bu küçük yaralanmalar.Hatta hareketin bir ortalama hızda arabanın keskin bir frenleme “omurga” yaralanma sözde neden olabilir.Aynı zamanda hasarlı kaslar, bağlar, intervertebral diskler ve eklemler yanı sıra omurilik kökler ve baş veren, boyun acıyor bir durum olabilir.Konjenital veya edinsel de olabilir omurga, bir

konjenital veya edinsel omurga patoloji

patolojiler, aslında o bir boğaz boyun ve baş yol açar.Bunların en yaygın olanlarından biri servikal bir osteochondrosis olduğunu.

olarak tarif böyle bir hastalıktan muzdarip olanlar

“baş veren, bir boğaz boyun.”Bu ağrı omurganın etkilenen alandan uzağa gider ve oksipital bölgede dağıtılır vardır.Rahatsızlık kalıcı değildir, özellikle yan keskin baş hareketlerinden sonra genellikle “rulo” saldırıları, yan.Dejeneratif disk hastalığı kökeni anlatan bir başka işareti daha sonra bir baş ağrısı boyun hareketi çatırdayan, ve.

hayatımızın her mevcut çeşitli olumsuz faktörlerin etkisi altında stres veya güçlü fiziksel ve zihinsel yorgunluk

uzun süre maruz kalma, biz stres bir devlet dalmış.”Asılı” baş aşağı ve alçalma, negatif omuzlar üzerinde taşınan sanki duygular, gitmek için bize zorla bu durumu kaynaklanır.Stres yükü olumsuz yönde psiko-duygusal durumu değil, aynı zamanda vücudumuzda sadece etkilemektedir.Omuz, boyun ve omurgada ağrıya sebep tonik geri gergin kasları oluyor gibi durumlarda

.Bir kişinin stres altında her zaman ise, o zaman sırt kasları spazm hemen hemen her zaman.Böyle bir durum, ağrı neden olur, ancak, aynı zamanda osteokondrozis gelişme mekanizmasını çalıştırmak olabilirler.Bozukluğu ve kan akışı ve dolaşım tüm

ilk hastalıkları

Çeşit, vertebral arter sendrom anlamına gelir.Karotis ve vertebral: İnsan beyni perfüzyon iki arter vasıtasıyla gerçekleşir.Bu patoloji çoğu durumda herhangi biri veya her iki taraf, baş hareketleri ile vertebral arter kan akımının bir başarısızlık olduğunda.Bu boğaz boyun başını çevirirken.Böyle bir rahatsızlık için

önkoşul bazen başka hastalık haline gelir.Durumunda bir boğaz boyun ve başın arka, genellikle hipertansiyon basitçe denir hipertansiyon gibi ciddi bir hastalıktır, olabilir.

tür hastalıklar çoktur kas-iskelet sistemi sistemini etkileyen

Otoimmün hastalıklar.Bunlar artrit, polimiyaljiya romatika ve ankilozan spondilit farklı türleri vardır.Dizanteri, Yersiniosis'in, tifo gibi bulaşıcı ve bu inflamatuvar barsak hastalıklarında

, reaktif artrit gelişebilir.Doğrudan tüberküloz, osteomyelit, bruselloz olarak kas iskelet sistemi bulaşıcı hastalıkları etkiler.Buna ek olarak, bir boğaz boyunlu başı, çocuk felci, sıtma, tetanoz gibi hastalıklar olabilir sebep.Ayrıca, bazen suçluların menenjit çeşitli, zona vardır.

bir boğaz boyun ve baş, nedenleri omurganın servikal ve baş ve dejeneratif değişikliklerin herhangi bir bulaşıcı hastalık gizlenen olabilir zaman oldukça nadir.

Neden başınızı açtığınızda, boyun zarar verebilir?Kafa dönerken hangi bir boğaz boyun nedeniyle

başlıca nedenleri – geçerli:

 1. torakal ve servikal osteokondrozis etkilemiştir.İkinci servikal vertebra kırığı
 2. .
 3. ikinci servikal vertebra herhangi bir yönde yatan vertebra travmatik deplasman göreli.Doktorlar “spondilolistezis” bu durumu diyoruz.Baziler arter yetmezliğine yol açan atlas, – İlk omur çevresindeki
 4. Büküm vertebral arter.Sözde
 5. kalkınma “anterior skalen kas sendromu.”Bu sendroma neden olabilir hem de sakatlıkları nedeniyle kas-iskelet sistemi üst kısmı (servikal vertebra ve kaslar), sedanter yaşam ve bütünlüğü sonucunda, yanı sıra donmuş omuz gibi hastalıkların bir dizi olarak eğitim, özellikle aşırı, bir sonucu olarak kasların artan hacmi.
 6. zaman kökeni ve siyatik cervicobrachial alanın gelişimi.Hipotermi bir sonucu olarak ortaya ya da soğuk algınlığı ayakları transfer edebilirsiniz
 7. nevralji.Buna ek olarak, bu hastalık spondyloarthrosis, osteokondrozis ve servikal vertebra etkileyen diğer rahatsızlıkları ile ilgili olabilir.

boyun ve baş zaman bir ağrı ne yapmalı?Tüm

Öncelikle boyun ve başın boğaz kasları, tatsız hisleri
nedenini belirlemek için bir uzman nörolog görmek eğer.Sadece doktor objektif kas-iskelet sistemine hasar derecesini, ya da omurganın herhangi bir bölümünü gösteren bir tanı önlemleri atayabilir.Hastalığın nedeni kurulduktan sonra

, uzman acıyı hafifletmeye yardımcı olabilir bireysel tedavi, seçim mümkün olacak.

Herkes herhangi bir hastalık tamamen tedavi etmek daha önlemek için daha kolay olduğunu biliyor.Boyun ve başın kaslarında ağrı olduğunu, bu işin rejimi gözlemlemek ve dinlenme, fiziksel ve ruhsal yükünü ayarlamak için deneyin kendi sağlığını izlemek ve düzenli olarak sağlığını kontrol etmek için gereklidir.Herkes yapabilir!

Источник: https://healthtipsing.com/tr/pages/101485

Boyun Hastalıkları ve Boyun Anatomisi Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır.

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır. Bunun bozukluğu özellikle servikal disk hastalığına yol açmaktadır.

Boyun bölgesinde beyinden köken alıp vücuda dağılan sinirler ve kalpten beyine kan taşıyan damarlar vardır.

Soluk borusu trakea ön kısmında tiroid dokusu bulunmaktadır. Bu borudaki dışarıdan fark edilen çıkıntı ise thyroid kartilaj (Adem elması) olarak bilinmektedir. Boynun her iki tarafında güçlü sternocleidomastoid kasları vardır ve boyun ile ilgili bir çok girişimde belirleyici görev üstlenmektedir.

Çenenin arka kısmına doğru ise güçlü bir damar atılışı rahatça hissedilebilmektedir ki bu beyine yoğun bir şekilde kan taşıyan eksternal karotid arterdir. Teknik olarak boyun bölgesine servikal omurga bölgesi denilmektedir.

Bu bölge kafa tabanından başlayıp C1 ve C7 denilen 7 adet küçük omurlardan oluşmuştur. Her bir omur arasında kıkırdak olarak da bilinen yastıkçıklar vardır. Dış kısmında (anulus fibrozus) ve iç kısmında (nucleus pulpozus) bulunur.

Boyun bölgesinde hangi hastalıklar olur?

Sağlıklı boyun dengeli boyundur ve bu dengeyi sağlamak için boyun omurgası doğal bir eğime sahiptir. Bu eğimin korunması rahat ve ağrısız boyun için oldukça önemlidir. Bu eğilim bozulur ise boyun omurgasında dejenerasyon (bozulma) başlar ve bu bozulma boyun, omuz ve kollarda ağrıya, uyuşmaya, halsizliğe neden olur.

Boyun bölgesini tutan bazı hastalıklar da vardır. Bu hastalıklar arasında boyun fıtığı, boyun tutulması, boyun kireçlenmesi, boyun düzleşmesi, boyun eğriliği, baş- boyun tümörleri, derin boyun enfeksiyonları, kısa boyun hastalığı, boyun kanal darlığı gibi hastalıklar, travmalara bağlı yaralanmalar veya sorunlar vardır.

Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun fıtığı nedir? : Boyun omurları arasında bulunan amörtisör görevi gören disklerin zamanla yıpranması ve fıtıklaşması dır.
 2. Boyun fıtığı belirtileri : Boyun fıtığı belirtileri arasında boyunda omuzlarda ve kollarda ağrı olur.

  Boyun fıtığı sinirlere baskı yapar ise yürüme problemleri, idrar kaçırma veya tutamama sorunları, ellerde uyuşma, bacaklarda ağrı ve uyuşma ve baş dönmesi gibi şikayetlere neden olabilir.

 3. Boyun fıtığı tedavisi : Boyun fıtığı tedavisinde ilk yöntem ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavi yöntemleri ve sinirlere baskı var ise cerrahi tedavi seçenekleri uygulanır.

Boyun tutulması belirtileri ve tedavisi

Boyun tutulması

 1. Boyun tutulması nedir? : Daha çok sabahları karşılaşılan vebaşı iki tarafa çevirmede zorlanmaya neden olan, boynu genellikle tek tarafa çevirememe ve boyun kaslarında ağrı gibi problemler ile meydana çıkan, insana sıkıntı veren bir durumdur.
 2. Boyun tutulması belirtileri : Boyun tutulması belirtileri, hasta boynunu hareket ettiremez, boyunda ağrı, başını taşıyamama ve boynu iki tarafa çevirememe gibi şikayetler görülür.
 3. Boyun tutulması tedavisi : Boyun tutulması tedavisinde ilk yapılacak işlem hastanın evde yapacağı sıcak uygulama işlemidir. Boynu zorlayan hareketlerden kaçınmak ve boynu sabit pozisyonda tutmamak gerekir. Geçmeyen boyun tutulmalarında mutlaka doktora başvurmak altta yatan herhangi bir neden olabileceği için oldukça önemlidir.

Boyun kireçlenmesi belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun kireçlenmesi nedir? : Aslında genetik olarak omurga eklemlerinin yaşlanması, aşınması, yıpranması ve yapılarının bozulmasıdır.

 2. Boyun kireçlenmesi belirtileri : Boyun kireçlenmesi belirtileri, boyun ağrısı, omuriliğe baskı olur ise şiddetli kol ağrıları, özellikle sabah kalkıldığında boyun tutulması gibi belirtiler görülebilir.

 3. Boyun kireçlenmesi tedavisi : İlaç tedavisi, lazer tedavisi, elle yapılan egzersiz tedavisi, ultrason tedavisi ve hastanın ömür boyu yapması gereken egzersiz tedavisi, cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri boyun kireçlenmesinde uygulanan yöntemlerdir.

Boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavisi

Boyun düzleşmesi

 1. Boyun düzleşmesi nedir? : Şekli C’ye benzeyen omurganın aşırı yüklenme, aşırı stres ve duruş bozukluğu gibi nedenlerden dolayı omurganın şeklinin I’ya benzemesidir.
 2. Boyun düzleşmesi belirtileri : Boyun düzleşmesi belirtileri arasında sırt kürek kemiklerinin olduğu bölgede ağrı, kollarda ağrı, ellerde uyuşma, kollarda halsizlik, ellerde beceri kaybı, migren ağrısı ile karıştırılan baş ağrısı, kulaklarda uğultu ve denge kaybı gibi belirtiler görülür.
 3. Boyun düzleşmesi tedavisi : Boyun düzleşmesi tedavisinde ilaç tedavisi, fizik tedavi, egzersiz tedavisi, kaplıca tedavisi, akupunktur tedavisi ve hastanın kendini koruması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Baş ve boyun tümörleri belirtileri ve tedavisi

 1. Baş boyun tümörleri neden olur? : Baş boyun tümörleri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Baş ve boyun tümörleri erken belirti verir ve sigara ve tütün baş boyun kanserlerine bağlı ölümlerin en büyük etkenidir.

 2. Baş boyun tümörleri belirtileri : Boyunda ağrısız şişlik, ağız içinde uzun süren yara, ses kısıklığı gibi belirtiler görülür.

 3. Baş boyun tümörleri tedavisi : Baş boyun tümörleri tedavisinde cerrahi tedavi ve kemoterapi, radyoterapi, kemoradyoterapi tedavileri gibi yöntemler uygulanır.

Boyun eğriliği (tortikollis) belirtileri ve tedavisi

Boyun eğriliği

 1. Boyun eğriliği nedir? : Başın aynı taraf omzuna doğru yatması ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak şekilde başın düşey ekseni etrafında dönmesi sonucu oluşan görünüme eğri boyun (tortikollis) olarak adlandırılır.
 2. Tortikollis belirtileri : Tortikollis belirtileri arasında baş bir tarafa döndüğü gibi hastanın çenesi de diğer omuza doğru bakar, kaslarda spazma bağlı ağrı ve hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler ortaya çıkar.
 3. Tortikollis tedavisi : Tortikollis tedavisinde pasif germe egzersizleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Derin boyun enfeksiyonları belirtileri ve tedavisi

 1. Derin boyun enfeksiyonları nedir? : Yüzeysel ve derin boyun fasyasının boyun kaslarını ve boyundaki organları sararak oluşturduğu bölgelerde oluşan enfeksiyonlar derin boyun enfeksiyonlarıdır.

 2. Derin boyun enfeksiyonları belirtileri : Derin boyun enfeksiyonları belirtileri arasında boyunda şişlik, boyun asimetrisi, boğaz ağrısı, ısı artışı, kulak ağrısı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik, ateş yükselmesi, çene ve boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler gözlemlenebilir.

 3. Derin boyun enfeksiyonları tedavisi : Derin boyun enfeksiyonları tedavisinde 48 saatlik antibiyotik tedavisi veya cerrahi tedavi gibi tedaviler gerekir.

Servikal kanal darlığı belirtileri ve tedavisi

 1. Servikal kanal darlığı nedir? : Omurların hemen arkasında yer alan omurilik kanalının çevresinin daralarak, yukarıdan aşağı içinden geçen omuriliği çeşitli seviyelerde sıkıştırması ve beraberinde sinir köklerine bası yapmasıdır.

 2. Servikal kanal darlığı belirtileri : Servikal kanal darlığı belirtileri arasında yürüme bozukluğu, ellerde halsizlik, uyuşma, beceri kaybı, avuç içi parmaklarında güçsüzlük ve omuz kısmına veya kollara yayılan ağrı gibi belirtiler görülebilir.

 3. Servikal kanal darlığı tedavisi : Boyun kanal darlığı tedavisinde öncelikle ilaç tedavileri, boyunluk, fizik tedavi ve takip gerekir. Omuriliğe ciddi derecede bası olan durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Kısa boyun hastalığı belirtileri ve tedavisi

Kısa boyun hastalığı

 1. Kısa boyun hastalığı nedir? : Klippel Feil sendromu veya kısa boyun olarak da bilinen bu durum boyundaki 7 omurdan herhangi ikisinin birbirleri ile birleşmesi ile seyreden doğumsal bir bozukluktur.
 2. Kısa boyun hastalığı belirtileri : Klippel Feil sendromu belirtileri arasında boyun kısmı kısadır ve hareket kısıtlılığı vardır, saç çizgisi normale göre daha aşağıda olur, başın tek tarafa dönme eğilimi vardır, omuz bölgesinde eklem bozukluğu ve beyin anomalisi vardır.
 3. Kısa boyun hastalığı tedavisi : Kısa boyun tedavisinde ilaç tedavisi, boyunluk tedavisi ve çok fazla ağrı var ise cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri gerekebilir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/boyun-hastalklar-ve-boyun-anatomisi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.