Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

içerik

Boyun Hastalıkları ve Boyun Anatomisi Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır.

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır. Bunun bozukluğu özellikle servikal disk hastalığına yol açmaktadır.

Boyun bölgesinde beyinden köken alıp vücuda dağılan sinirler ve kalpten beyine kan taşıyan damarlar vardır.

Soluk borusu trakea ön kısmında tiroid dokusu bulunmaktadır. Bu borudaki dışarıdan fark edilen çıkıntı ise thyroid kartilaj (Adem elması) olarak bilinmektedir. Boynun her iki tarafında güçlü sternocleidomastoid kasları vardır ve boyun ile ilgili bir çok girişimde belirleyici görev üstlenmektedir.

Çenenin arka kısmına doğru ise güçlü bir damar atılışı rahatça hissedilebilmektedir ki bu beyine yoğun bir şekilde kan taşıyan eksternal karotid arterdir. Teknik olarak boyun bölgesine servikal omurga bölgesi denilmektedir.

Bu bölge kafa tabanından başlayıp C1 ve C7 denilen 7 adet küçük omurlardan oluşmuştur. Her bir omur arasında kıkırdak olarak da bilinen yastıkçıklar vardır. Dış kısmında (anulus fibrozus) ve iç kısmında (nucleus pulpozus) bulunur.

Boyun bölgesinde hangi hastalıklar olur?

Sağlıklı boyun dengeli boyundur ve bu dengeyi sağlamak için boyun omurgası doğal bir eğime sahiptir. Bu eğimin korunması rahat ve ağrısız boyun için oldukça önemlidir. Bu eğilim bozulur ise boyun omurgasında dejenerasyon (bozulma) başlar ve bu bozulma boyun, omuz ve kollarda ağrıya, uyuşmaya, halsizliğe neden olur.

Boyun bölgesini tutan bazı hastalıklar da vardır. Bu hastalıklar arasında boyun fıtığı, boyun tutulması, boyun kireçlenmesi, boyun düzleşmesi, boyun eğriliği, baş- boyun tümörleri, derin boyun enfeksiyonları, kısa boyun hastalığı, boyun kanal darlığı gibi hastalıklar, travmalara bağlı yaralanmalar veya sorunlar vardır.

Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun fıtığı nedir? : Boyun omurları arasında bulunan amörtisör görevi gören disklerin zamanla yıpranması ve fıtıklaşması dır.
 2. Boyun fıtığı belirtileri : Boyun fıtığı belirtileri arasında boyunda omuzlarda ve kollarda ağrı olur.

  Boyun fıtığı sinirlere baskı yapar ise yürüme problemleri, idrar kaçırma veya tutamama sorunları, ellerde uyuşma, bacaklarda ağrı ve uyuşma ve baş dönmesi gibi şikayetlere neden olabilir.

 3. Boyun fıtığı tedavisi : Boyun fıtığı tedavisinde ilk yöntem ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavi yöntemleri ve sinirlere baskı var ise cerrahi tedavi seçenekleri uygulanır.

Boyun tutulması belirtileri ve tedavisi

Boyun tutulması

 1. Boyun tutulması nedir? : Daha çok sabahları karşılaşılan vebaşı iki tarafa çevirmede zorlanmaya neden olan, boynu genellikle tek tarafa çevirememe ve boyun kaslarında ağrı gibi problemler ile meydana çıkan, insana sıkıntı veren bir durumdur.
 2. Boyun tutulması belirtileri : Boyun tutulması belirtileri, hasta boynunu hareket ettiremez, boyunda ağrı, başını taşıyamama ve boynu iki tarafa çevirememe gibi şikayetler görülür.
 3. Boyun tutulması tedavisi : Boyun tutulması tedavisinde ilk yapılacak işlem hastanın evde yapacağı sıcak uygulama işlemidir. Boynu zorlayan hareketlerden kaçınmak ve boynu sabit pozisyonda tutmamak gerekir. Geçmeyen boyun tutulmalarında mutlaka doktora başvurmak altta yatan herhangi bir neden olabileceği için oldukça önemlidir.

Boyun kireçlenmesi belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun kireçlenmesi nedir? : Aslında genetik olarak omurga eklemlerinin yaşlanması, aşınması, yıpranması ve yapılarının bozulmasıdır.

 2. Boyun kireçlenmesi belirtileri : Boyun kireçlenmesi belirtileri, boyun ağrısı, omuriliğe baskı olur ise şiddetli kol ağrıları, özellikle sabah kalkıldığında boyun tutulması gibi belirtiler görülebilir.

 3. Boyun kireçlenmesi tedavisi : İlaç tedavisi, lazer tedavisi, elle yapılan egzersiz tedavisi, ultrason tedavisi ve hastanın ömür boyu yapması gereken egzersiz tedavisi, cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri boyun kireçlenmesinde uygulanan yöntemlerdir.

Boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavisi

Boyun düzleşmesi

 1. Boyun düzleşmesi nedir? : Şekli C’ye benzeyen omurganın aşırı yüklenme, aşırı stres ve duruş bozukluğu gibi nedenlerden dolayı omurganın şeklinin I’ya benzemesidir.
 2. Boyun düzleşmesi belirtileri : Boyun düzleşmesi belirtileri arasında sırt kürek kemiklerinin olduğu bölgede ağrı, kollarda ağrı, ellerde uyuşma, kollarda halsizlik, ellerde beceri kaybı, migren ağrısı ile karıştırılan baş ağrısı, kulaklarda uğultu ve denge kaybı gibi belirtiler görülür.
 3. Boyun düzleşmesi tedavisi : Boyun düzleşmesi tedavisinde ilaç tedavisi, fizik tedavi, egzersiz tedavisi, kaplıca tedavisi, akupunktur tedavisi ve hastanın kendini koruması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Baş ve boyun tümörleri belirtileri ve tedavisi

 1. Baş boyun tümörleri neden olur? : Baş boyun tümörleri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Baş ve boyun tümörleri erken belirti verir ve sigara ve tütün baş boyun kanserlerine bağlı ölümlerin en büyük etkenidir.

 2. Baş boyun tümörleri belirtileri : Boyunda ağrısız şişlik, ağız içinde uzun süren yara, ses kısıklığı gibi belirtiler görülür.

 3. Baş boyun tümörleri tedavisi : Baş boyun tümörleri tedavisinde cerrahi tedavi ve kemoterapi, radyoterapi, kemoradyoterapi tedavileri gibi yöntemler uygulanır.

Boyun eğriliği (tortikollis) belirtileri ve tedavisi

Boyun eğriliği

 1. Boyun eğriliği nedir? : Başın aynı taraf omzuna doğru yatması ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak şekilde başın düşey ekseni etrafında dönmesi sonucu oluşan görünüme eğri boyun (tortikollis) olarak adlandırılır.
 2. Tortikollis belirtileri : Tortikollis belirtileri arasında baş bir tarafa döndüğü gibi hastanın çenesi de diğer omuza doğru bakar, kaslarda spazma bağlı ağrı ve hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler ortaya çıkar.
 3. Tortikollis tedavisi : Tortikollis tedavisinde pasif germe egzersizleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Derin boyun enfeksiyonları belirtileri ve tedavisi

 1. Derin boyun enfeksiyonları nedir? : Yüzeysel ve derin boyun fasyasının boyun kaslarını ve boyundaki organları sararak oluşturduğu bölgelerde oluşan enfeksiyonlar derin boyun enfeksiyonlarıdır.

 2. Derin boyun enfeksiyonları belirtileri : Derin boyun enfeksiyonları belirtileri arasında boyunda şişlik, boyun asimetrisi, boğaz ağrısı, ısı artışı, kulak ağrısı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik, ateş yükselmesi, çene ve boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler gözlemlenebilir.

 3. Derin boyun enfeksiyonları tedavisi : Derin boyun enfeksiyonları tedavisinde 48 saatlik antibiyotik tedavisi veya cerrahi tedavi gibi tedaviler gerekir.

Servikal kanal darlığı belirtileri ve tedavisi

 1. Servikal kanal darlığı nedir? : Omurların hemen arkasında yer alan omurilik kanalının çevresinin daralarak, yukarıdan aşağı içinden geçen omuriliği çeşitli seviyelerde sıkıştırması ve beraberinde sinir köklerine bası yapmasıdır.

 2. Servikal kanal darlığı belirtileri : Servikal kanal darlığı belirtileri arasında yürüme bozukluğu, ellerde halsizlik, uyuşma, beceri kaybı, avuç içi parmaklarında güçsüzlük ve omuz kısmına veya kollara yayılan ağrı gibi belirtiler görülebilir.

 3. Servikal kanal darlığı tedavisi : Boyun kanal darlığı tedavisinde öncelikle ilaç tedavileri, boyunluk, fizik tedavi ve takip gerekir. Omuriliğe ciddi derecede bası olan durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Kısa boyun hastalığı belirtileri ve tedavisi

Kısa boyun hastalığı

 1. Kısa boyun hastalığı nedir? : Klippel Feil sendromu veya kısa boyun olarak da bilinen bu durum boyundaki 7 omurdan herhangi ikisinin birbirleri ile birleşmesi ile seyreden doğumsal bir bozukluktur.
 2. Kısa boyun hastalığı belirtileri : Klippel Feil sendromu belirtileri arasında boyun kısmı kısadır ve hareket kısıtlılığı vardır, saç çizgisi normale göre daha aşağıda olur, başın tek tarafa dönme eğilimi vardır, omuz bölgesinde eklem bozukluğu ve beyin anomalisi vardır.
 3. Kısa boyun hastalığı tedavisi : Kısa boyun tedavisinde ilaç tedavisi, boyunluk tedavisi ve çok fazla ağrı var ise cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri gerekebilir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/boyun-hastalklar-ve-boyun-anatomisi-nedir/

Cep Boyun Hastalığına Dikkat

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Şehir yaşamında gün içerisinde en sık tanık olunan görüntü, toplu taşıma araçlarında, evde, iş yerinde ya da yolda yürürken bile cep telefonuna bakan insanlardan oluşuyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu başını elindeki telefona doğru eğerek, büyüklükleri birbirinden farklı ekranlara bakıyor.

Oysaki baş ve boyun bölgesini normalin dışında sürekli aynı pozisyonda tutmak, ağrılara ve ileri durumlarda boyun fıtığına neden olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr.

Engin Çakar, cep telefonu ve tablet gibi teknolojik cihazların neden olduğu boyun ağrıları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Cep telefonları tıp dünyasına yeni bir hastalık kazandırdı

Neredeyse her 10 kişiden biri sıklıkla boyun ağrılarından şikayet etmektedir.

Normal pozisyonu ileriye doğru bakmak olan boyun telefon, bilgisayar, tablet, e-okuyucu gibi araçları kullanırken olağan konumundan çoğu zaman uzun süreliğine çıkarak baş olmaması gereken şekilde omuzlardan ileriye gitmektedir.

Özellikle de bu araçların hepsini birden, yoğun şekilde kullanan insanlarda giderek boyun ağrıları oluşmaya başlamaktadır. Yabancı literatürde “Text neck syndrome” olarak geçen ve Türkçe “Cep boyun hastalığı” veya “cep telefonu boynu “ adı verilen yeni bir hastalık ortaya çıkmıştır.

İnsanlar işleri gereği her türlü teknolojik ekrana uzun süre bakmak ve bu süre zarfında boyunlarını eğik tutmak zorunda kalmaktadırlar. Tipik olarak, baş düz tutulduğunda yer çekimi boyna kuvvet uygular ve boyun ile düşey düzlem arasındaki açı arttıkça uygulanan kuvvet miktarı da artmaktadır.

Bu duruş uyku zamanı hariç tüm güne yayılmış durumda

Boynun omuzlardan daha ileride olduğu konumda geçen her durum kişinin cep boyun hastalığına bir adım daha yaklaşması anlamına gelmektedir. Boynun normal pozisyonu kulakların omuz merkezleriyle aynı hizada olduğu, boynun eğilmediği bir duruştur.

Normalde başın omuzlara yüklediği bir ağırlık vardır ancak bu tür durumlarda bu ağırlık olması gerekenin oldukça üzerine çıkmakta ve boyna neredeyse 6 kat daha fazla kuvvet uygulanmaktadır.

Bugün cep telefonları, tabletler, e-okuyucu cihazlar artık sadece iş zamanı ofislerde değil, iş dışında ve uyku hariç tüm zamanlara yayılmış bir şekilde kullanılmaktadır. Baş normalden fazla bu pozisyonda tutulduğunda aşırı bir gerilim oluşmaktadır.

Bu duruşla aşırı zaman geçirmek, omuz çevresi gerginliği, boyunda ve üst sırtta şiddetli ağrı, kronik baş ağrısı, boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Önlem alınmazsa boyun fıtığına neden olabiliyor

Yanlış duruşta telefon ve tablet kullanımı, duruş ve vücut mekaniğini olumsuz etkileyerek boyundaki fizyolojik eğriliğin deformasyonuna yol açmaktadır. Cep boyun hastalığının şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Hafif vakalarda boyun kaslarında ağrıya,  ilerlemiş vakalarda ise baş ağrısı, kollarda karıncalanma ve uyuşma, boyun omuru disk hasarlarına yol açabilmektedir. Hatta daha ileri durumlarda omurlar arasındaki diskin dejenere olarak yırtılmasına ve boyun fıtığı oluşmasına neden olabilmektedir.

En sık görülen şikayetler;

 • Boyun ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Boyun kaslarında spazm, tetik nokta, gergin bant gibi kulunç benzeri sertlikler
 • Kollarda uyuşukluk, karıncalanma
 • Kamburluk
 • Başın vücuda ağır gelen hissi
 • Gece uyku kalitesi düşüklüğü

Cep boyun hastalığı oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir: 

1) Telefonunuzu aşağıda tutmayın

Boynu öne eğerek değil, gözlerin uygun açıda olduğundan emin olarak telefona bakılmalıdır. Boynu zorlamadan okumayı kolaylaştırmak için telefonun metin boyutu artırılabilir.

2) Kollarınızla destekleyin
Telefon masanın üzerinde veya ön kollarla desteklenerek iki elle kullanılmalıdır. Bu konuda telefon ve tablet kılıflarından yararlanılabilir.

3) Mola verin

Akıllı telefon üzerinden uzun süre yazı yazmaktan, uzun belgeleri okumaktan veya uzun süre oyun oynamaktan kaçınılmalı, sık sık molalar verilmelidir. İdeal duruşu sürdürmek ve hareket etmek için hatırlatıcı kurulabilir.

4) Dik durun
İdeal duruş korunmalıdır. Baş ve boyun aynı eksen üzerinde, omuzlara olan uzaklığı eşit olmalıdır. Omuzlar dik ve doğal pozisyonunda konumlanmalıdır.

5) Çocuklar ve gençler yüksek risk altında
Çocuklar telefon ve tabletlerle çok fazla vakit geçirmektedir. “Cep Boyun Hastalığı ” açısından kalıcı duruş bozuklukları gelişebilmesi nedeniyle çocuklar daha fazla risk altındadır.

6) Esneme ve germe egzersizleri yapın

Uzun süre aynı pozisyonda kalmak kan dolaşımını da olumsuz etkilemektedir. Düzenli olarak esneme-germe egzersizleri yapmak kas ağrılarını hafifleterek, daha kuvvetli boyun kaslarına sahip olunmasına yardımcı olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 04 Haziran 2018Yayınlanma Tarihi: 04 Haziran 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cep-boyun-hastaligina-dikkat/

Sabahları Baş, Boyun ve Göz Ağrısı Neden Olur?

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Sabah uyandığınızda dinlenmiş bir şekilde kalkmayı beklerken baş, boyun ve göz bölgesinde ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Genelde sabahları yaşanan baş ağrıları tolere edilse de bununla beraber yaşanan boyun ve göz ağrısı farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

Çoğu kişi yaşadığı bu kısa süreli ağrılarının üzerinde durmaya gerek duymaz ancak özellikle boyun ağrıları ileride bazı fiziksel hareketlerin kısıtlanmasına bile yol açabilir.

Bu sebeple sabahları yaşanan bu tip ağrılara kulak asılması olası bir hastalığın teşhisinde oldukça önemlidir.

Hipertansiyon hastalarının sıklıkla şikayetçi olduğu konuların başında sabahları yaşadıkları baş ağrıları gelir. Uyku esnasında yaşamsal fonksiyonlar minimum seviyede yürütülür ve vücut dinlenir. Bu sırada kan basınca da düşer. Bu da hipertansiyon hastalarının şiddetli bir şekilde baş ağrısıyla güne başlamasına neden olur.

Depresyon hastaları isteksiz ruh halleri sebebiyle sabahları uyanmakta güçlü çeker, tekrar uykuya dalmak için kendilerini zorlarlar. Fazla uyuyunca baş ağrısıyla birlikte depresyonu tetikleyen kaygı, stres gibi durumlar da meydana gelir.

3. Uyku apnesi

Uyku apnesi bulunan kişilerde yalnızca horlama gibi basit belirtiler görülmez. Horlama vücudun tam anlamıyla dinlenmesine engel olan bir problemdir ancak uyku apnesi horlamadan daha tehleri bazı semptomların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Uyku apnesinin kendini gösterdiği zamanlarda solunumda zorluk yaşanır ve hatta kısa süreliğine solunumun durması bile söz konusu olabilir. Ani bir şekilde gelişen solunumun durması durumu veya burnun uyku esnasında tıkanması beyne giden oksijen miktarının azalmasına neden olur.

Solunum durması yaşayan kişilerde sabahları meydana gelen baş ağrılarının şiddeti yoğun olur. Hem vücudun yeteri kadar dinlenememesi hem de beynin yorgun olması güç içerisinde de bu ağrıların tekrarlamasına neden olabilir.

Kişinin yaşamsal fonksiyonlarını tehdit edecek şekilde ortaya çıkan bu ağrılar uykudan uyandıran baş ağrısına dönüşebilir. Bu ağrıların sebep olduğu uykusuzluk, yorgunluk gibi durumlar ise yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen başlıca faktörlerdir.

4. Stres ve kötü yaşam

Birçok hastalığın tetiklenmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan stresin sabah yaşanan baş ağrılarının üzerindeki etkisi de büyüktür. Strese alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar da eşlik ediyorsa vücut sürekli bir yorgunluk halinde olur. Sigara, alkol gibi maddelerin içerisinde bulunan kimyasallar ve toksin maddeler vücudun işlevlerini sekteye uğratır.

Vücut, bu toksin maddeleri bir an önce uzaklaştırmak adına daha fazla efor sarf eder, normalin üzerinde yorulur. Bu da dolaylı olarak uykuda geçirilen sürenin artmasına neden olur. Bu yaşam tarzına bağlı olarak geç uyanınca baş ağrısı çekmek de kaçınılmaz olur. Dokuz saatten fazla uyumak beyinde serotonin hormonunun seviyesinde azalmaya neden olur.

Bu da kan akışını yavaşlatır ve baş ağrılarını ortaya çıkarır.

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin seviyelerindeki düzensizlikler beyne giden damarlarda daralmaya ve sıkışmaya neden olur. Bu da sabahları şiddetli bir şekilde yaşanan baş ağrılarını doğurur. Öte yandan bir süre sonra şiddeti artan bu ağrıların gözlerde de etki göstermesi beklenir.

1. Boyun düzleşmesi

Anatomimiz gereği omurgamızın belirli bir duruşu vardır. Omurganın duruşunu destekleyen ve omurga kemiklerinin arasında bulunan kauçuk özellikteki diskler, zaman içerinde yapılan yanlış hareketler sonucu yırtılmaya, kaymaya başlar. Bu da boyun düzleşmesini meydana getirir.

Gece hareketlerin kontrolü sağlanamadığı için gün içinde yapılmasından endişe duyulacak hareketler gece bilinçsiz bir şekilde yapılabilir. Bu da boyun ağrılarının gece vakitlerinde daha sık yaşanmasına neden olur. Boyun ağrıları sıklaştığı takdirde uyku düzeni bozulur, geceleri şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte uyanılır.

Kolayca tedavi edilebilir düzeyde boyun düzleşmesi problemi yaşayan hastalarda bu durum görülmeyebilir.

2. Tutukluk

Boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açan tutukluk, en sık görülen boyun ağrısı sebeplerindendir. Genelde tutukluk uyku esnasında daha çok huzursuz eder. Eğer tutukluğun sebebi fiziksel bir durum ise sabahları şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte uyanılır. Ancak bu süreçte boyun ağrılarının süresi önem taşır. Eğer kısa süreli bir boyun ağrısı ise endişe edilmesine gerek yoktur.

3. Uygun olmayan yastık

Genelde herkesin kendini rahat hissettiği yastık sertliği ve yüksekliği farklıdır. Bunun için bir ölçü ya da tarif vermek doğru olmaz.

Fakat yastık yüksekliği boyun ile omuz arasındaki mesafeyi kapatacak şekilde olmalıdır ki kafanın ağırlığı boyun ve omuza binmesin.

Eğer farklı bir sağlık sorunu nedeniyle boyun ağrıları yaşanıyorsa gece uyurken boyun hareketlerini kısıtlayan bir yastık tercih edilmesinde fayda var.

1. Göz tansiyonu

Göz tansiyonu yediden yetmişe herkeste görülmesi muhtemel bir hastalıktır. Ancak genelde belirtilerinin önemsenmemesi sebebiyle erken dönemde fark edilemez. Görme kalitesinin neredeyse tamamen bozulmasıyla birlikte doktora başvurulur.

 Aslında bu da hastalığın sinsi bir şekilde ilerlediğini gösterir. Geç teşhis edilmesiyle birlikte de tedavi güçleşir.

Gözde bulunan sinirler genelde tahrip olduğu için özellikle gece uzun süren karanlıktan çıkıp sabahın ilk ışıklarıyla gözün odaklanmaya çalışmasında şiddetli göz ağrıları görülür.

2. Göz yangısı

Göz oldukça hassas ve çok elemanlı bir yapıya sahiptir. Eğer göz küresinin beyaz kısmında ya da göz kapağının içini kaplayan zarda bir sebepten dolayı enfeksiyon gelişmiş ise sabahları bu problemler şiddetini artırır.

Bu enfeksiyonlar genelde mevsim geçişlerinde göz alerjisi bulunan kişilerde görülür. Mevsim geçişlerinde yaşanmasının dışında bazen de gözle teması olan cisimlerden de enfeksiyon kapılabilir.

Özellikle kadınların silmeden uyuduğu makyaj ürünleri göz yangısının kadınlarda sıklıkla görülmesinin sebebidir.

3. Göz kuruluğu

Gözyaşı sadece duygu durumunu belli etmez. Gözyaşı aynı zamanda göz içerisindeki mikropların sürekli olarak dışarı atılmasına ve steril bir ortam oluşmasına da yardımcı olur.

 Göz kuruluğu problemi yaşayanlar geceleri nesneleri bulanık bir şekilde görürler. Bununla beraber gözde batma hissi de yaşanır.

Göz gece uyku esnasında görme yetisinin harekete geçmesine gerek duymadığı için geceleri daha rahat uyunur ancak sabah uyanıldığında aynı şiddetle batma, yanma ve ağrı hissi yaşanması muhtemeldir.

Источник: https://evdesifa.com/bas-boyun-ve-goz-agrisi-neden-olur/

Başını çevirirken boynunda ağrı: nedenleri neler?

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Bir zamanlar başın dönmesiyle birlikte boyundaki acıyı hisseden kişi, doktora gitmek için acele etmemekte, bunu sıklıkla ve hatta gençlerde meydana gelen osteokondrozun bir tezahürü olarak görmeyi tercih etmektedir.

Aslında, boyun ağrısından dolayı birçok hastalığa neden olabilir. Bu hastalıktan nasıl kurtuluruz? Hastalığın nedenlerini belirlemek, rahatsızlığı gidermek, en iyi tedavi yöntemini seçmek için nitelikli bir uzmana yardımcı olacaktır.

Nedenleri

Başın dönüşü ile boyundaki ağrılar çeşitli sağlık problemleri ile provoke edilebilir ve her zaman vücudun bu kısmına tam olarak dokunmazlar.

yaralanmalar

Yaralanmış intervertebral diskler ve eklemler, omurlar, bağlar ve kaslar – bunların hepsi acı verici hislerin nedeni olabilir. Etkili tedavi için, sakatın niteliğini belirleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecek bir travmatoloğa başvurmak gerekir.

Bağışıklık sistemi çalışmalarındaki rahatsızlıklar

Spondilit, artrit, romatizmal hastalıklar gibi hastalıklar da baş dönerken boyunda ağrıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda kendi kendine tedavi kabul edilemez, bu yüzden bir uzmanın konsültasyonu gereklidir.

Omurga hastalıkları

Boyundaki sürekli ağrı, osteokondroz, osteoartroz gibi hastalıklarla hissedilebilir. Osteokondrozun ana sebebi sedanter bir yaşam tarzıdır. Buna ek olarak, zamanla omurga hareketliliğini kaybetmeye ve kemikleşmeye başladığı için vücudun doğal yaşlanmasından dolayı böyle bir hastalığın meydana geldiği yönünde bir görüş vardır.

Ancak bu süreci hızlandırabilecek birçok faktör var. Bu sigara, obezite, aşırı fiziksel aktivite ve hareketsiz yaşam tarzı, yanlış duruş. Özel egzersizler semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır, ancak sadece hangi fiziksel eforun yararlı olacağına doktor karar vermelidir. Bazen seansa başlamadan önce bir tedavi sürecine girmeniz gerekir.

bulaşıcı hastalıklar

Boyundaki kedilik, osteomiyelit, tüberküloz, poliomyelit, tetanoz, menenjit ve diğer bulaşıcı hastalıkların sonucudur. Bu durumda, bir doktor sadece gerekli ve bazen hastaneye yatış gerekli olabilir.

tümörler

Sağ omuza verilen boyunun sağ tarafında şiddetli ağrı, servikal omurga tümörlerinin nedeni olabilir. Ayrıca, meme bezlerinin, akciğerlerin, böbreklerin ve tiroid bezinin onkolojik hastalıkları omurgaya metastaz verir ve bu da boyundaki ağrının görünümünü tetikler. Böyle durumlarda zamanında tanı basitçe gereklidir.

Boyundaki Diğer Ağrı Nedenleri

Ve son olarak, sol taraftaki boynun ağrıları, sağdan ve arkadan olduğu gibi, rahatsızlık içinde uzun bir süre kaldıktan sonra, hipotermiden, kas suşundan, yanlış duruşta uyuyarak hissedilebilir.

Böyle ağrılar genellikle bağımsız olarak geçer. Bu süreci hızlandırmak için, basit fiziksel egzersizler yapmak, bilgisayar başında çalışmak, mola vermek gereklidir.

Mümkünse, taslakta olmamayı ve klimanın altında oturmamaya çalışın.

Boyunda ağrı çeşitleri

Vücudun bu kısmında ağrı farklıdır:

 1. Boyun ve omuzlarda keskin ağrı, başını çevirememe. Hoş olmayan duyumlar vücudun herhangi bir yerinde devam eder.
 2. Boyun ve baş arasındaki boşlukta ağrı. Çoğu zaman, ağrı sadece bir tarafta hissedilir ve başını döndürürken veya kaldırırken daha yoğun hale gelir.
 3. Arkadaki boyundaki ağrılar.

Çoğu zaman bir kişi uyuşukluk hisseder ve boynunda ağrıları çeker.

Önde ağrı

Böyle bir semptom üst solunum yolu ve boğaz, tiroid bezi hastalıklarını gösterebilir. Boğaz hastalıklarında yutma sırasında ağrıya ek olarak, sıcaklıkta bir artış olur. Genişlemiş tiroid bezi veya hastalığının diğer belirtileri, bir endokrinologu ziyaret etmek için bir fırsattır.

Eğer ağrı hissi boyunun dönüşü ile artarsa, klavikula ışınlanır, kasların ağrısını hissettiğinizde – omurga uzmanına dönmeniz gerekir.

Arkasındaki ağrı

Bu durumda, büyük olasılıkla, sırt veya sinir sistemi ile ilgili bir sorun var. Ağrı kaynağının doğru bir şekilde belirlenmesi önemlidir, çünkü boyunun arkasında çok sayıda sinir lifleri, kaslar ve bağlar bulunur.

Boyun kenarlarındaki ağrı, eller, omuzlar, köprücük kemiği veya omuz bıçakları verebilir. Ağrılı hislere ek olarak, kişi başını döndürmeye veya eğmeye çalışırken uyuşukluk hissi, gerginlik, boyunda sertlik ve ağrı hissedebilir. Hoş olmayan duyular bir kulağa verildiğinde, kafa döndürülür ve işitme ile ilgili problemler vardır – bir KBB istişare gereklidir.

Kas ağrısı fiziksel aşırı yükleme, hipotermiden sonra ortaya çıkar. Çok uzun süreli ağrı bir doktor gerektirir.

Boyundaki çatlak ve ağrı sizi uyarması gereken semptomlardır. Bu omurga ile ilgili sorunları gösterebilir. Böyle bir belirtiye boyunda şişlik, baş ağrısı vb. Eşlik edebilir.

Çocukta ağrı, acil tıbbi müdahale için bir fırsattır. Tedaviye zamanında başlamazsanız, başın ve gövdenin deforme olmasına, kas kısalmasına ve diğer ciddi sorunlara neden olabilir.

Cervicalgia ve cervicago nedir?

Belirsiz ve zayıf ağrıya servikalji denir. Temel olarak, kroniktir. Adam taşınmak zordur, çabuk yorulur ve normal olarak uyuyamaz. Cervicago, yoğunluğu ile karakterize ve aniden ortaya çıkan, boyunda keskin bir ağrıdır. Hala denir – “oda”.

Teşhis

Semptomların kesin bir tanımı ve ağrının doğası, hekimin araştırma yöntemlerini seçmesinde ve kesin tanısını koymasında yardımcı olacaktır. Osteochondrosis, otoimmün ve enfeksiyöz hastalıklar herhangi bir yaşta insanlarda ortaya çıkabileceğinden hastanın yaşı önemli değildir.

Muayene başlangıcında, doktor her şeyden önce bir kişide hangi semptomların gözlendiğini ve ne zaman ortaya çıktıklarını, hangi durumlarda güçlendirildiklerini bulmalı ve daha sonra etkilenen bölgeyi hafifçe hissedebilmelidir.

Kişinin boynunda sürekli ağrı varsa, öncelikle tiroid bezi ve çeşitli tümörler patolojilerini dışlamak gerekir. Bunun için, klinik ve biyokimyasal analizlere ek olarak, hormonların düzeyini ve başlıca tümör belirteçlerini belirlemek için testler yapmak gereklidir.

X-ışını incelemesi osteokondrosis ve osteoartrit, spondylopati, omurganın yer değiştirmesini tespit etmeye yardımcı olacaktır. Boyun ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, görme ve işitme problemlerine ek olarak, bir kişi, bilgisayar ve manyetik rezonans görüntülemenin yanı sıra, boyun ana damarlarında kan akımının ultrasonografi ile araştırılması gerekirse, anjiyografi gereklidir.

Tedavi

Boyun ağrısı gibi hoş olmayan bir semptomla karşılaşan bir kişinin ilk sorusu: tedavi etmek ve problemden nasıl kurtulur? Çoğu durumda, boyun ağrısı ile, bir ilaç yeterlidir, temel ağrı kesicilerdir.

Diğer gruplara ek olarak iltihap ve şişlik giderici ilaçların alınması için. Ayrıca, fizyoterapi, refleksoloji, egzersiz terapisi ve masaj kurslarına ihtiyacınız olacak.

Cerrahi müdahale sadece ciddi vakalarda gerçekleştirilir.

Ağrıdan hızla kurtulmak için tabletler, enjeksiyonlar, yamalar ve merhemler şeklinde lokal anestezikler, analjezikler, hormonal ilaçlar kullanın. Bazı durumlarda antidepresanlar ve antikonvülsanlar gereklidir. Yaralanmalar ve boyundaki ameliyatlardan sonra, özel bir yaka giyilmelidir.

İyi bir etki, elektrik akımının servikal kesite, özellikle ağrı ilaçlarının eşzamanlı uygulanması ile olan etkisidir. Akupunktur ayrıca kas akışkanlığını ve tonunu mükemmel bir şekilde onarır.

Fonoforez – ağrı kesicilerin ultrasonik dalgalar yardımıyla ağrılı bölgeye sokulması – bir kişinin durumunu rahatlatmak için iyi bir yoldur.

Boyundaki ağrının tedavisinde iyi sonuçlar, kasları gevşetmeye, şişlik ve gerginliği gidermeye yardımcı olan manuel terapi sağlar.

Boyunda periyodik ağrıyan ağrı, zayıf kasların bir işareti olabilir. Güçlenmezlerse sorun ortadan kalkmaz. Bu durumda, terapötik egzersiz faydalı olacaktır. Her şeyden önce, sabahları egzersiz yapmak için kendinizi eğitmeniz gerekir.

Yataktan çıkmadan önce, uygun şekilde gerdirin, her kasını gerdirin. Yükselmiş, bir kafa tarafından rotasyonel hareketler yapmak, farklı partilerde bazı eğilimler.

Egzersizler her gün yapılmalı, bazıları çalışma günü içerisinde tekrarlanabilir.

Boynunuz için ve tedavi bitiminden ve ağrının ortadan kalkmasından sonra durmamak önemlidir. İş yerinizdeki duruşunuz yanlışsa ve işte molalar almazsanız ve fiziksel egzersizler unutursanız – ağrıyan boyun ağrısı sizi beklemeyecektir.

Cerrahi tedavi

Fıtık bir intervertebral disk ile miyelopati, radikülopati, cerrahi müdahale gereklidir. Aynı zamanda omuriliğin travmatize edilmesine neden olan omurların parçaları çıkarılır. Bu tedavi yöntemiyle ağrının nedeni gerçekten ortadan kaldırılsa da, komplikasyon ve kaza olasılığı yüksek olduğu için, operatif müdahaleye nadiren başvurulur.

Halk yöntemleri

Ağrı, tehli hastalıkların bir belirtisi değilse, boyundaki ağrıyı sakinleştirmek için geleneksel tıp tariflerini alabilirsiniz. Bu durumda tedaviden daha mı?

Dulavratotu, lahana, kızılağaç, anne ve üvey anne gibi bitkilerden gelen sıkıntıların giderilmesine yardımcı olun. Prosedür gece gündüz yapılır.

Söğüt Söğüt Kabuğu suyu, kasları gevşetmeye, iltihap ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Benzer bir etki ve valerian vardır.

Içinde dulavratotu kökü infüzyon kullanmak yararlıdır. Onun hazırlanması için, dulavratotu (1 st.l) genç kökünü kesmek, kaynar su 200 ml dökün gerekir. Birkaç saat ısrar et. İki hafta boyunca, günde üç kez yarım fincan infüzyon içerler.

Bazen boynundaki çizim ağrıları soğuk algınlığı ile ilişkilidir, bu durumda lahana yaprağından yapılan bir kompresyon yardımcı olacaktır. İki yaprak lahana almanız, birini sabunla ovmanız, kabartma tozuyla serpiştirmeniz ve ikinciyle örtmeniz gerekir. Daha sonra kompres, geceleri boyuna uygulanır, üstüne bir fular sarılır.

İyileştirici bir merhem yapabilirsiniz. Hazırlamak için, bir yumurtanın sarısını, bir çay kaşığı terebentin, bir çorba kaşığı sirke alın. Merhem boynunu ovuşturup sıcak bir fularla sarılır.

Patates, acıyı mükemmel bir şekilde giderir. Bir kaç patates almalısın ve onları kabuğunda kaynat, biraz gergin ol, boğazına koy ve bir eşarpla sar.

Kendinizi yakmamak için patatesler birkaç kez katlanmış bir bezle uygulanır. Geceleri böyle bir kompres yapmak daha iyidir.

Prosedürün tamamlanmasından sonra, boyun sıcak bir şekilde sarılmış kolonya ile öğütülür. Sabahları daha iyi hissedeceksiniz.

Çoğunlukla ağrının tedavisinde parafin kullanılır, etkilenen bölgeye iki kat halinde sıcak formda uygulanmalı, yağlı bezle kaplanır ve sarılır. Kompres yarım saatten fazla tutulmaz.

önleme

Vücudun boyun pozisyonunda ağrıyı önlemek için, spor salonu, sabah egzersizleri unutmak yüzme havuzu ziyaret etmeyin, kötü alışkanlıklardan kurtulmak, çalışma sıkça ederken değiştirmeye çalışan ve kilo kaybederler.

Fiziksel egzersiz yapmak, aşırıya kaçmayın, bu durumda, olumlu bir etki yerine, tam tersini alabilirsiniz. Fiziksel yükler dozlanmalı ve kademeli olarak arttırılmalıdır.

Bir bilgisayarla çalışırken, iş yerinin doğru düzenlenmesi için özen gösterilmelidir. Sırt, boyun ve kollar rahat bir konumda olmalıdır. Monitörün gözlere paralel olduğundan emin olun. Küçük bir ücret karşılığında kullanabileceğiniz işten ara vermek için her saati unutmayın.

Uykuya daldığınız ve uyandığınız pozlara dikkat edin. Eğer midenizde uyumak isterseniz, sabah servikal bölgedeki acıdan muzdarip olmanıza şaşırmayın. Uyanmayı ve sırtında uyuya kalmayı öğren. Yatak sert olmalı. Ayrıca, taslaklarda bulunmamaya çalışın ve aşırı soğumaya çalışmayın.

Başı döndürürken boyundaki ağrı sadece ortaya çıkmaz. Çoğunlukla, ciddi nedenlerden kaynaklanır ve tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir. Ancak, acıyı dindirten fonların kontrolsüz alımı sadece acıtabilir. Bu nedenle, her şeyden önce, ağrı ve tedavi yöntemlerinin nedenini belirlemek için bir doktora görünmeniz gerekir.

Источник: https://info-4all.ru/tr/zdorove-i-t%C4%B1p/zdorove/bol-V-shee-pri-povorote-golovi-v-kimya-prichini/

Boyun Hastalıkları Nelerdir Belirtileri

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Boyun,Baş ve vücut arasındaki dengeyi sağlayan köprüdür. Boyun olmasa ne dik durabilme ne de önümüze bakabilme yetimiz gelişirdi. Neredeyse bütün vücut ile bağlantı oluşturan boyunun sağlığımız için çok önemli bir organ olduğunu hatırlatabiliriz. Boyun  ağrısının çeşitli nedenleri bulunur.

Çok ani hareketlerde ve ağır işlerde boyun bu yükü taşıyamaz zorlanır ve daha sonra,ağrı  nöbetinde boyun bir süre sonra kendini taşıyamaz hale gelir. Akut travmalarda çok açık bir belirtidir. Düşme ve iş yapma esnasında zayıftır her an boyunda düzlemler meydana gelir ve boyunda tutulmalar oluşabilir.

Özellikle boyun  ağrıları olan kişilerin dikkat etmesi gereken etken bolca dinlenmesidir.Boyun bütün organlara komut verir. Kafadan kola kadar sinirleri yönetir.

Eklem yapısı biraz karışıktır. Hareketlilik sistemi sürekli aktiftir.Her yaşta görülebilir. Özellikle çok çalışan ,masa başında saatlerce sabit duran kişilerde boyu düzleşmesi ve tutulması meydana gelir.

Bu tutulmalar sonrası boynun sağ ve sol bölgesinde kasılmalar oluşur ve bu kasılmalar ağrıyla son bulur.En çok dikkatsizlikte boyun ağrıları gerçekleşir. Olası kazalarda ve düşmelerde meydana gelir.Boyun 7 küre omurdan oluşur.

Disk adı ile tabir edilen bu omurlarda dengeler alt üst olmak üzere ilerler. Birbirleri ile sürtünmeleri an meselesidir. Fakat bu diskler bu sürtünmeleri engelleyerek görevini en iyi şekilde yapar.Kola kadar uzanan sinir kökleri ve hücreleri direk omurilikten meydana gelir.

Beyin mekanizmasında etkisi büyük olduğundan küçücük bir dikkatsizlik esnasında beyin gelişimine hasar verebilir. Boyun ağrılarının kafa ve beyinle de yakından ilgisi olduğunu unutmayınız.

Boyun hastalıklarında tedavi sağlanmayınca kişide çeşitli belirtiler bu sebeple çoğalır. Baş dönmesi,kusma,başın sağ ve sol kenarlarında basınç ve karıncalanma hissiyatı,Kas ve yumuşak dokusunda zedelenmeler,bilinç kayıpları,halsizlik ve baş ve boyun ağrıları gelişir. Kişi sürekli yorgundur ve boyun ağrısı ile kafasını taşırken adeta zorlanır.

Boyun ağrılarında duran hareketlilik eklemlerde de yavaşlamalar neden olur ve böylece hareketliliği ile tanınan boyun, artık yorgun olduğundan hareket sisteminde ciddi çökmeler ile karşılaşır.Boynun baskı ve ağrı oluşturması beyin kanalında tıkanıklara ve göz duyusunda zayıflamalara sebebiyet verir. Böylece göz duyusunda zayıflamalar şiddetle artar.

Boyun Ağrısına Neden Olan  Başlıca Sebepler

Omurga ve eklemelerin zarar görmesi ile meydana gelen boyun ağrıları çekilmez bir hastalıktır. Kişinin gün içinde negatif olmasına neden olur.Yumuşak dokuda hasar oluşur ve yumuşak doku hareketlilik esnasında bir takım zorlamaların içinde yer alır. Kas ve bağa bağlı zedelenmeler de boyun ağrısının bir işareti olabilmektedir.

Masa başı çalışmalarında oturmaya bağlı bozukluklar  ve günün neredeyse yarısının bilgisayar ve televizyon başında geçirenlerde de bu tür boyun tutulmaları meydana gelmektedir. Aşırı spor yaparken yapılan bazı hatalar boyun için risk oluşturabilir.

Eğilirken,kalkarken boyun da istem dışı gelişen bir hareketlilik bozukluğu boyunda kramp şeklinde ağrılar ve basınçlar oluşturabilir. Yanlış yatma pozisyonları . Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. Çeşitli kas spazmları ve trafik kazları da boyun ağrısına neden olabilir.

Darbe eğer büyük ise ,boyun incinebilir ve hareket ederken,dönerken ,kulak ağrısı ile birlikte değişik bir ağrı nüksedebilir.Osteoartrit  bir diğer adı ile kireçlenmeler boyunda ağrı  oluşumuna zemin hazırlar.Boyun ağrılarının birden fazla çeşitleri ve belirtileri bulunmaktadır.

Evde yapılacak ilk müdahale bir yere uzanarak boynun ağrıyan kısmına bir şey sarmak ve boyun kısmını sıcak tutmaktır. Geçici bir ağrı kesici alındıktan sonra, hastaneye gitmeniz ve hemen tedavi olmanız gerekmektedir.Aksi halde vücut dirençten düşer ve güç kaybına uğrayabilir.

Boyun Ağrısına İyi Gelecek Çözümler

Boyun bir hasar sonrası zedelenmiş ise ilk önlem buz kürüdür. Buzun ödemi azaltma özelliği fazlası ile mevcuttur. Fakat ödem yoksa sıcak uygulamalar ağrının azalmasına katkıda bulunur. Örneğin evde kolaylıkla yapabileceğiniz sıcak uygulamalar ütüden aldığınız destektir.

Küçük bir el havlusunun iyice ütü ısısında bekletin daha sonra ısınmış havluyu ağrıyan bölgeye bastırın. Boyun inanılmaz rahatlayacak ve ağrı azalacaktır.Banyo sonrası saçın ıslak kalması boyun  ağrılarına ve tutulmalara neden olabilir. Soğuk alma durumlarında da aynı sıkıntı söz konusudur. Cereyanda kalmamaya kesinlikle özen göstermeniz gerekir.

Mümkün oldukça klimalı yerlerden uzak durun klima ve sıcak karışımı sonucu dengeye uğrayan vücut tutulma yapar en çok boyun bundan olumsuz etkilenir. Hata akciğerler zarar görür.Evinizde kas gevşetici ilaçlar varsa bilinçli tüketim yapmalısınız. Hatta geçici süreliğine kas gevşetici alabilirsiniz.

Fakat en iyi yöntem ,doktorun size uygun gördüğü,hastalığa tanı koyduğu yöntemdir.Doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Ağrıyan bölgeye zeytin yağı yöntemi ile ince tabaka şeklinde oval masaj uygulayınız. Masaj damarların açılmasına yardımcı olacak,kan dolaşımının daha iyi düzeyde sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Boyun ağrısı sonrası ılık bir banyo,boynun yumuşamasına ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Banyoda iken vücut jelinden bir miktar alarak ağrıyan yere oval şekilde sürün ve sıcak su ile ağrıyan bölgeye masaj yapın. Bu huzur veren yöntem kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Banyo sonrası daha sakin olabilmek için içeriğinde rahatlatıcı etkin maddeler bulunan papatya ve adaçayı tüketimi yapabilir,daha rahat uyuma imkanı sağlayabilirsiniz. Uyku ve dinlenme yeterli sağlanırsa boyun kendini toparlayacak,ertesi günü ,güç kazanacaktır.Lif içeren ve kalsiyumu yüksek olan besinler seçmeli ve fazla spor yapmamadan dinlenme motivasyonunu sağlamalısınız.

Boyun, her gün belirli sporlar ile kas gevşetici pozisyonları sağlanmalıdır. Sabah uykudan uyanır uyanmaz önce bir sağa daha sonra bir sola,sonra aşağı  ve yukarı hareketler 5 dakika boyunca uygulanmalıdır. Başın sürekli sabit kalmaması gerekir.

Bilgisayarda fazla zaman geçiriliyor ise bu saat takibe alınmalı ve ara molaları vererek boyun hareketleri yapılmalıdır.Boynun aşırı hareketsiz kalması,boyun ağrısına yol açar ve damarlar üst üste biner. Aniden yapılan ters hareketler boyun kıkırdağına zarar verebilir.

Kendinizi zorlayacak  hareketlerden mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda vardır. Boyun sertliği boynun eklem kaslarının  hamlaşmasından kaynaklanır. Bunun bir diğer adı hareket tembelliğidir. Hareket tembelliğine alışmış boyun, işlevini yapamayacak,paslanacaktır. Bu verimsizlik ona aykırı olacak ve bunu taşıyamayacaktır.

Bu nedenle boyun pozisyonları ve hareketleri her gün 5 dakika mutlaka yapılmalıdır. Sabah kahvaltıdan sonra bu egzersizler sağlanabilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Bir önceki yazımız olan Damla Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/boyun-hastaliklari-nelerdir-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.