Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

içerik

Boyun Hastalıkları Nelerdir Belirtileri

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Boyun,Baş ve vücut arasındaki dengeyi sağlayan köprüdür. Boyun olmasa ne dik durabilme ne de önümüze bakabilme yetimiz gelişirdi. Neredeyse bütün vücut ile bağlantı oluşturan boyunun sağlığımız için çok önemli bir organ olduğunu hatırlatabiliriz. Boyun  ağrısının çeşitli nedenleri bulunur.

Çok ani hareketlerde ve ağır işlerde boyun bu yükü taşıyamaz zorlanır ve daha sonra,ağrı  nöbetinde boyun bir süre sonra kendini taşıyamaz hale gelir. Akut travmalarda çok açık bir belirtidir. Düşme ve iş yapma esnasında zayıftır her an boyunda düzlemler meydana gelir ve boyunda tutulmalar oluşabilir.

Özellikle boyun  ağrıları olan kişilerin dikkat etmesi gereken etken bolca dinlenmesidir.Boyun bütün organlara komut verir. Kafadan kola kadar sinirleri yönetir.

Eklem yapısı biraz karışıktır. Hareketlilik sistemi sürekli aktiftir.Her yaşta görülebilir. Özellikle çok çalışan ,masa başında saatlerce sabit duran kişilerde boyu düzleşmesi ve tutulması meydana gelir.

Bu tutulmalar sonrası boynun sağ ve sol bölgesinde kasılmalar oluşur ve bu kasılmalar ağrıyla son bulur.En çok dikkatsizlikte boyun ağrıları gerçekleşir. Olası kazalarda ve düşmelerde meydana gelir.Boyun 7 küre omurdan oluşur.

Disk adı ile tabir edilen bu omurlarda dengeler alt üst olmak üzere ilerler. Birbirleri ile sürtünmeleri an meselesidir. Fakat bu diskler bu sürtünmeleri engelleyerek görevini en iyi şekilde yapar.Kola kadar uzanan sinir kökleri ve hücreleri direk omurilikten meydana gelir.

Beyin mekanizmasında etkisi büyük olduğundan küçücük bir dikkatsizlik esnasında beyin gelişimine hasar verebilir. Boyun ağrılarının kafa ve beyinle de yakından ilgisi olduğunu unutmayınız.

Boyun hastalıklarında tedavi sağlanmayınca kişide çeşitli belirtiler bu sebeple çoğalır. Baş dönmesi,kusma,başın sağ ve sol kenarlarında basınç ve karıncalanma hissiyatı,Kas ve yumuşak dokusunda zedelenmeler,bilinç kayıpları,halsizlik ve baş ve boyun ağrıları gelişir. Kişi sürekli yorgundur ve boyun ağrısı ile kafasını taşırken adeta zorlanır.

Boyun ağrılarında duran hareketlilik eklemlerde de yavaşlamalar neden olur ve böylece hareketliliği ile tanınan boyun, artık yorgun olduğundan hareket sisteminde ciddi çökmeler ile karşılaşır.Boynun baskı ve ağrı oluşturması beyin kanalında tıkanıklara ve göz duyusunda zayıflamalara sebebiyet verir. Böylece göz duyusunda zayıflamalar şiddetle artar.

Boyun Ağrısına Neden Olan  Başlıca Sebepler

Omurga ve eklemelerin zarar görmesi ile meydana gelen boyun ağrıları çekilmez bir hastalıktır. Kişinin gün içinde negatif olmasına neden olur.Yumuşak dokuda hasar oluşur ve yumuşak doku hareketlilik esnasında bir takım zorlamaların içinde yer alır. Kas ve bağa bağlı zedelenmeler de boyun ağrısının bir işareti olabilmektedir.

Masa başı çalışmalarında oturmaya bağlı bozukluklar  ve günün neredeyse yarısının bilgisayar ve televizyon başında geçirenlerde de bu tür boyun tutulmaları meydana gelmektedir. Aşırı spor yaparken yapılan bazı hatalar boyun için risk oluşturabilir.

Eğilirken,kalkarken boyun da istem dışı gelişen bir hareketlilik bozukluğu boyunda kramp şeklinde ağrılar ve basınçlar oluşturabilir. Yanlış yatma pozisyonları . Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. Çeşitli kas spazmları ve trafik kazları da boyun ağrısına neden olabilir.

Darbe eğer büyük ise ,boyun incinebilir ve hareket ederken,dönerken ,kulak ağrısı ile birlikte değişik bir ağrı nüksedebilir.Osteoartrit  bir diğer adı ile kireçlenmeler boyunda ağrı  oluşumuna zemin hazırlar.Boyun ağrılarının birden fazla çeşitleri ve belirtileri bulunmaktadır.

Evde yapılacak ilk müdahale bir yere uzanarak boynun ağrıyan kısmına bir şey sarmak ve boyun kısmını sıcak tutmaktır. Geçici bir ağrı kesici alındıktan sonra, hastaneye gitmeniz ve hemen tedavi olmanız gerekmektedir.Aksi halde vücut dirençten düşer ve güç kaybına uğrayabilir.

Boyun Ağrısına İyi Gelecek Çözümler

Boyun bir hasar sonrası zedelenmiş ise ilk önlem buz kürüdür. Buzun ödemi azaltma özelliği fazlası ile mevcuttur. Fakat ödem yoksa sıcak uygulamalar ağrının azalmasına katkıda bulunur. Örneğin evde kolaylıkla yapabileceğiniz sıcak uygulamalar ütüden aldığınız destektir.

Küçük bir el havlusunun iyice ütü ısısında bekletin daha sonra ısınmış havluyu ağrıyan bölgeye bastırın. Boyun inanılmaz rahatlayacak ve ağrı azalacaktır.Banyo sonrası saçın ıslak kalması boyun  ağrılarına ve tutulmalara neden olabilir. Soğuk alma durumlarında da aynı sıkıntı söz konusudur. Cereyanda kalmamaya kesinlikle özen göstermeniz gerekir.

Mümkün oldukça klimalı yerlerden uzak durun klima ve sıcak karışımı sonucu dengeye uğrayan vücut tutulma yapar en çok boyun bundan olumsuz etkilenir. Hata akciğerler zarar görür.Evinizde kas gevşetici ilaçlar varsa bilinçli tüketim yapmalısınız. Hatta geçici süreliğine kas gevşetici alabilirsiniz.

Fakat en iyi yöntem ,doktorun size uygun gördüğü,hastalığa tanı koyduğu yöntemdir.Doktorun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Ağrıyan bölgeye zeytin yağı yöntemi ile ince tabaka şeklinde oval masaj uygulayınız. Masaj damarların açılmasına yardımcı olacak,kan dolaşımının daha iyi düzeyde sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Boyun ağrısı sonrası ılık bir banyo,boynun yumuşamasına ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Banyoda iken vücut jelinden bir miktar alarak ağrıyan yere oval şekilde sürün ve sıcak su ile ağrıyan bölgeye masaj yapın. Bu huzur veren yöntem kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Banyo sonrası daha sakin olabilmek için içeriğinde rahatlatıcı etkin maddeler bulunan papatya ve adaçayı tüketimi yapabilir,daha rahat uyuma imkanı sağlayabilirsiniz. Uyku ve dinlenme yeterli sağlanırsa boyun kendini toparlayacak,ertesi günü ,güç kazanacaktır.Lif içeren ve kalsiyumu yüksek olan besinler seçmeli ve fazla spor yapmamadan dinlenme motivasyonunu sağlamalısınız.

Boyun, her gün belirli sporlar ile kas gevşetici pozisyonları sağlanmalıdır. Sabah uykudan uyanır uyanmaz önce bir sağa daha sonra bir sola,sonra aşağı  ve yukarı hareketler 5 dakika boyunca uygulanmalıdır. Başın sürekli sabit kalmaması gerekir.

Bilgisayarda fazla zaman geçiriliyor ise bu saat takibe alınmalı ve ara molaları vererek boyun hareketleri yapılmalıdır.Boynun aşırı hareketsiz kalması,boyun ağrısına yol açar ve damarlar üst üste biner. Aniden yapılan ters hareketler boyun kıkırdağına zarar verebilir.

Kendinizi zorlayacak  hareketlerden mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda vardır. Boyun sertliği boynun eklem kaslarının  hamlaşmasından kaynaklanır. Bunun bir diğer adı hareket tembelliğidir. Hareket tembelliğine alışmış boyun, işlevini yapamayacak,paslanacaktır. Bu verimsizlik ona aykırı olacak ve bunu taşıyamayacaktır.

Bu nedenle boyun pozisyonları ve hareketleri her gün 5 dakika mutlaka yapılmalıdır. Sabah kahvaltıdan sonra bu egzersizler sağlanabilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Bir önceki yazımız olan Damla Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: //doktorun.net/boyun-hastaliklari-nelerdir-belirtileri/

Cep Boyun Hastalığına Dikkat

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Şehir yaşamında gün içerisinde en sık tanık olunan görüntü, toplu taşıma araçlarında, evde, iş yerinde ya da yolda yürürken bile cep telefonuna bakan insanlardan oluşuyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu başını elindeki telefona doğru eğerek, büyüklükleri birbirinden farklı ekranlara bakıyor.

Oysaki baş ve boyun bölgesini normalin dışında sürekli aynı pozisyonda tutmak, ağrılara ve ileri durumlarda boyun fıtığına neden olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr.

Engin Çakar, cep telefonu ve tablet gibi teknolojik cihazların neden olduğu boyun ağrıları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Cep telefonları tıp dünyasına yeni bir hastalık kazandırdı

Neredeyse her 10 kişiden biri sıklıkla boyun ağrılarından şikayet etmektedir.

Normal pozisyonu ileriye doğru bakmak olan boyun telefon, bilgisayar, tablet, e-okuyucu gibi araçları kullanırken olağan konumundan çoğu zaman uzun süreliğine çıkarak baş olmaması gereken şekilde omuzlardan ileriye gitmektedir.

Özellikle de bu araçların hepsini birden, yoğun şekilde kullanan insanlarda giderek boyun ağrıları oluşmaya başlamaktadır. Yabancı literatürde “Text neck syndrome” olarak geçen ve Türkçe “Cep boyun hastalığı” veya “cep telefonu boynu “ adı verilen yeni bir hastalık ortaya çıkmıştır.

İnsanlar işleri gereği her türlü teknolojik ekrana uzun süre bakmak ve bu süre zarfında boyunlarını eğik tutmak zorunda kalmaktadırlar. Tipik olarak, baş düz tutulduğunda yer çekimi boyna kuvvet uygular ve boyun ile düşey düzlem arasındaki açı arttıkça uygulanan kuvvet miktarı da artmaktadır.

Bu duruş uyku zamanı hariç tüm güne yayılmış durumda

Boynun omuzlardan daha ileride olduğu konumda geçen her durum kişinin cep boyun hastalığına bir adım daha yaklaşması anlamına gelmektedir. Boynun normal pozisyonu kulakların omuz merkezleriyle aynı hizada olduğu, boynun eğilmediği bir duruştur.

Normalde başın omuzlara yüklediği bir ağırlık vardır ancak bu tür durumlarda bu ağırlık olması gerekenin oldukça üzerine çıkmakta ve boyna neredeyse 6 kat daha fazla kuvvet uygulanmaktadır.

Bugün cep telefonları, tabletler, e-okuyucu cihazlar artık sadece iş zamanı ofislerde değil, iş dışında ve uyku hariç tüm zamanlara yayılmış bir şekilde kullanılmaktadır. Baş normalden fazla bu pozisyonda tutulduğunda aşırı bir gerilim oluşmaktadır.

Bu duruşla aşırı zaman geçirmek, omuz çevresi gerginliği, boyunda ve üst sırtta şiddetli ağrı, kronik baş ağrısı, boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Önlem alınmazsa boyun fıtığına neden olabiliyor

Yanlış duruşta telefon ve tablet kullanımı, duruş ve vücut mekaniğini olumsuz etkileyerek boyundaki fizyolojik eğriliğin deformasyonuna yol açmaktadır. Cep boyun hastalığının şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Hafif vakalarda boyun kaslarında ağrıya,  ilerlemiş vakalarda ise baş ağrısı, kollarda karıncalanma ve uyuşma, boyun omuru disk hasarlarına yol açabilmektedir. Hatta daha ileri durumlarda omurlar arasındaki diskin dejenere olarak yırtılmasına ve boyun fıtığı oluşmasına neden olabilmektedir.

En sık görülen şikayetler;

 • Boyun ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Boyun kaslarında spazm, tetik nokta, gergin bant gibi kulunç benzeri sertlikler
 • Kollarda uyuşukluk, karıncalanma
 • Kamburluk
 • Başın vücuda ağır gelen hissi
 • Gece uyku kalitesi düşüklüğü

Cep boyun hastalığı oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir: 

1) Telefonunuzu aşağıda tutmayın

Boynu öne eğerek değil, gözlerin uygun açıda olduğundan emin olarak telefona bakılmalıdır. Boynu zorlamadan okumayı kolaylaştırmak için telefonun metin boyutu artırılabilir.

2) Kollarınızla destekleyin
Telefon masanın üzerinde veya ön kollarla desteklenerek iki elle kullanılmalıdır. Bu konuda telefon ve tablet kılıflarından yararlanılabilir.

3) Mola verin

Akıllı telefon üzerinden uzun süre yazı yazmaktan, uzun belgeleri okumaktan veya uzun süre oyun oynamaktan kaçınılmalı, sık sık molalar verilmelidir. İdeal duruşu sürdürmek ve hareket etmek için hatırlatıcı kurulabilir.

4) Dik durun
İdeal duruş korunmalıdır. Baş ve boyun aynı eksen üzerinde, omuzlara olan uzaklığı eşit olmalıdır. Omuzlar dik ve doğal pozisyonunda konumlanmalıdır.

5) Çocuklar ve gençler yüksek risk altında
Çocuklar telefon ve tabletlerle çok fazla vakit geçirmektedir. “Cep Boyun Hastalığı ” açısından kalıcı duruş bozuklukları gelişebilmesi nedeniyle çocuklar daha fazla risk altındadır.

6) Esneme ve germe egzersizleri yapın

Uzun süre aynı pozisyonda kalmak kan dolaşımını da olumsuz etkilemektedir. Düzenli olarak esneme-germe egzersizleri yapmak kas ağrılarını hafifleterek, daha kuvvetli boyun kaslarına sahip olunmasına yardımcı olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 04 Haziran 2018Yayınlanma Tarihi: 04 Haziran 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cep-boyun-hastaligina-dikkat/

Boyun Hastalıkları ve Boyun Anatomisi Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır.

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır. Bunun bozukluğu özellikle servikal disk hastalığına yol açmaktadır.

Boyun bölgesinde beyinden köken alıp vücuda dağılan sinirler ve kalpten beyine kan taşıyan damarlar vardır.

Soluk borusu trakea ön kısmında tiroid dokusu bulunmaktadır. Bu borudaki dışarıdan fark edilen çıkıntı ise thyroid kartilaj (Adem elması) olarak bilinmektedir. Boynun her iki tarafında güçlü sternocleidomastoid kasları vardır ve boyun ile ilgili bir çok girişimde belirleyici görev üstlenmektedir.

Çenenin arka kısmına doğru ise güçlü bir damar atılışı rahatça hissedilebilmektedir ki bu beyine yoğun bir şekilde kan taşıyan eksternal karotid arterdir. Teknik olarak boyun bölgesine servikal omurga bölgesi denilmektedir.

Bu bölge kafa tabanından başlayıp C1 ve C7 denilen 7 adet küçük omurlardan oluşmuştur. Her bir omur arasında kıkırdak olarak da bilinen yastıkçıklar vardır. Dış kısmında (anulus fibrozus) ve iç kısmında (nucleus pulpozus) bulunur.

Boyun bölgesinde hangi hastalıklar olur?

Sağlıklı boyun dengeli boyundur ve bu dengeyi sağlamak için boyun omurgası doğal bir eğime sahiptir. Bu eğimin korunması rahat ve ağrısız boyun için oldukça önemlidir. Bu eğilim bozulur ise boyun omurgasında dejenerasyon (bozulma) başlar ve bu bozulma boyun, omuz ve kollarda ağrıya, uyuşmaya, halsizliğe neden olur.

Boyun bölgesini tutan bazı hastalıklar da vardır. Bu hastalıklar arasında boyun fıtığı, boyun tutulması, boyun kireçlenmesi, boyun düzleşmesi, boyun eğriliği, baş- boyun tümörleri, derin boyun enfeksiyonları, kısa boyun hastalığı, boyun kanal darlığı gibi hastalıklar, travmalara bağlı yaralanmalar veya sorunlar vardır.

Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun fıtığı nedir? : Boyun omurları arasında bulunan amörtisör görevi gören disklerin zamanla yıpranması ve fıtıklaşması dır.
 2. Boyun fıtığı belirtileri : Boyun fıtığı belirtileri arasında boyunda omuzlarda ve kollarda ağrı olur.

  Boyun fıtığı sinirlere baskı yapar ise yürüme problemleri, idrar kaçırma veya tutamama sorunları, ellerde uyuşma, bacaklarda ağrı ve uyuşma ve baş dönmesi gibi şikayetlere neden olabilir.

 3. Boyun fıtığı tedavisi : Boyun fıtığı tedavisinde ilk yöntem ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavi yöntemleri ve sinirlere baskı var ise cerrahi tedavi seçenekleri uygulanır.

Boyun tutulması belirtileri ve tedavisi

Boyun tutulması

 1. Boyun tutulması nedir? : Daha çok sabahları karşılaşılan vebaşı iki tarafa çevirmede zorlanmaya neden olan, boynu genellikle tek tarafa çevirememe ve boyun kaslarında ağrı gibi problemler ile meydana çıkan, insana sıkıntı veren bir durumdur.
 2. Boyun tutulması belirtileri : Boyun tutulması belirtileri, hasta boynunu hareket ettiremez, boyunda ağrı, başını taşıyamama ve boynu iki tarafa çevirememe gibi şikayetler görülür.
 3. Boyun tutulması tedavisi : Boyun tutulması tedavisinde ilk yapılacak işlem hastanın evde yapacağı sıcak uygulama işlemidir. Boynu zorlayan hareketlerden kaçınmak ve boynu sabit pozisyonda tutmamak gerekir. Geçmeyen boyun tutulmalarında mutlaka doktora başvurmak altta yatan herhangi bir neden olabileceği için oldukça önemlidir.

Boyun kireçlenmesi belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun kireçlenmesi nedir? : Aslında genetik olarak omurga eklemlerinin yaşlanması, aşınması, yıpranması ve yapılarının bozulmasıdır.

 2. Boyun kireçlenmesi belirtileri : Boyun kireçlenmesi belirtileri, boyun ağrısı, omuriliğe baskı olur ise şiddetli kol ağrıları, özellikle sabah kalkıldığında boyun tutulması gibi belirtiler görülebilir.

 3. Boyun kireçlenmesi tedavisi : İlaç tedavisi, lazer tedavisi, elle yapılan egzersiz tedavisi, ultrason tedavisi ve hastanın ömür boyu yapması gereken egzersiz tedavisi, cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri boyun kireçlenmesinde uygulanan yöntemlerdir.

Boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavisi

Boyun düzleşmesi

 1. Boyun düzleşmesi nedir? : Şekli C’ye benzeyen omurganın aşırı yüklenme, aşırı stres ve duruş bozukluğu gibi nedenlerden dolayı omurganın şeklinin I’ya benzemesidir.
 2. Boyun düzleşmesi belirtileri : Boyun düzleşmesi belirtileri arasında sırt kürek kemiklerinin olduğu bölgede ağrı, kollarda ağrı, ellerde uyuşma, kollarda halsizlik, ellerde beceri kaybı, migren ağrısı ile karıştırılan baş ağrısı, kulaklarda uğultu ve denge kaybı gibi belirtiler görülür.
 3. Boyun düzleşmesi tedavisi : Boyun düzleşmesi tedavisinde ilaç tedavisi, fizik tedavi, egzersiz tedavisi, kaplıca tedavisi, akupunktur tedavisi ve hastanın kendini koruması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Baş ve boyun tümörleri belirtileri ve tedavisi

 1. Baş boyun tümörleri neden olur? : Baş boyun tümörleri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Baş ve boyun tümörleri erken belirti verir ve sigara ve tütün baş boyun kanserlerine bağlı ölümlerin en büyük etkenidir.

 2. Baş boyun tümörleri belirtileri : Boyunda ağrısız şişlik, ağız içinde uzun süren yara, ses kısıklığı gibi belirtiler görülür.

 3. Baş boyun tümörleri tedavisi : Baş boyun tümörleri tedavisinde cerrahi tedavi ve kemoterapi, radyoterapi, kemoradyoterapi tedavileri gibi yöntemler uygulanır.

Boyun eğriliği (tortikollis) belirtileri ve tedavisi

Boyun eğriliği

 1. Boyun eğriliği nedir? : Başın aynı taraf omzuna doğru yatması ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak şekilde başın düşey ekseni etrafında dönmesi sonucu oluşan görünüme eğri boyun (tortikollis) olarak adlandırılır.
 2. Tortikollis belirtileri : Tortikollis belirtileri arasında baş bir tarafa döndüğü gibi hastanın çenesi de diğer omuza doğru bakar, kaslarda spazma bağlı ağrı ve hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler ortaya çıkar.
 3. Tortikollis tedavisi : Tortikollis tedavisinde pasif germe egzersizleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Derin boyun enfeksiyonları belirtileri ve tedavisi

 1. Derin boyun enfeksiyonları nedir? : Yüzeysel ve derin boyun fasyasının boyun kaslarını ve boyundaki organları sararak oluşturduğu bölgelerde oluşan enfeksiyonlar derin boyun enfeksiyonlarıdır.

 2. Derin boyun enfeksiyonları belirtileri : Derin boyun enfeksiyonları belirtileri arasında boyunda şişlik, boyun asimetrisi, boğaz ağrısı, ısı artışı, kulak ağrısı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik, ateş yükselmesi, çene ve boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler gözlemlenebilir.

 3. Derin boyun enfeksiyonları tedavisi : Derin boyun enfeksiyonları tedavisinde 48 saatlik antibiyotik tedavisi veya cerrahi tedavi gibi tedaviler gerekir.

Servikal kanal darlığı belirtileri ve tedavisi

 1. Servikal kanal darlığı nedir? : Omurların hemen arkasında yer alan omurilik kanalının çevresinin daralarak, yukarıdan aşağı içinden geçen omuriliği çeşitli seviyelerde sıkıştırması ve beraberinde sinir köklerine bası yapmasıdır.

 2. Servikal kanal darlığı belirtileri : Servikal kanal darlığı belirtileri arasında yürüme bozukluğu, ellerde halsizlik, uyuşma, beceri kaybı, avuç içi parmaklarında güçsüzlük ve omuz kısmına veya kollara yayılan ağrı gibi belirtiler görülebilir.

 3. Servikal kanal darlığı tedavisi : Boyun kanal darlığı tedavisinde öncelikle ilaç tedavileri, boyunluk, fizik tedavi ve takip gerekir. Omuriliğe ciddi derecede bası olan durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Kısa boyun hastalığı belirtileri ve tedavisi

Kısa boyun hastalığı

 1. Kısa boyun hastalığı nedir? : Klippel Feil sendromu veya kısa boyun olarak da bilinen bu durum boyundaki 7 omurdan herhangi ikisinin birbirleri ile birleşmesi ile seyreden doğumsal bir bozukluktur.
 2. Kısa boyun hastalığı belirtileri : Klippel Feil sendromu belirtileri arasında boyun kısmı kısadır ve hareket kısıtlılığı vardır, saç çizgisi normale göre daha aşağıda olur, başın tek tarafa dönme eğilimi vardır, omuz bölgesinde eklem bozukluğu ve beyin anomalisi vardır.
 3. Kısa boyun hastalığı tedavisi : Kısa boyun tedavisinde ilaç tedavisi, boyunluk tedavisi ve çok fazla ağrı var ise cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri gerekebilir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/boyun-hastalklar-ve-boyun-anatomisi-nedir/

Sabahları Baş, Boyun ve Göz Ağrısı Neden Olur?

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Sabah uyandığınızda dinlenmiş bir şekilde kalkmayı beklerken baş, boyun ve göz bölgesinde ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Genelde sabahları yaşanan baş ağrıları tolere edilse de bununla beraber yaşanan boyun ve göz ağrısı farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

Çoğu kişi yaşadığı bu kısa süreli ağrılarının üzerinde durmaya gerek duymaz ancak özellikle boyun ağrıları ileride bazı fiziksel hareketlerin kısıtlanmasına bile yol açabilir.

Bu sebeple sabahları yaşanan bu tip ağrılara kulak asılması olası bir hastalığın teşhisinde oldukça önemlidir.

Hipertansiyon hastalarının sıklıkla şikayetçi olduğu konuların başında sabahları yaşadıkları baş ağrıları gelir. Uyku esnasında yaşamsal fonksiyonlar minimum seviyede yürütülür ve vücut dinlenir. Bu sırada kan basınca da düşer. Bu da hipertansiyon hastalarının şiddetli bir şekilde baş ağrısıyla güne başlamasına neden olur.

Depresyon hastaları isteksiz ruh halleri sebebiyle sabahları uyanmakta güçlü çeker, tekrar uykuya dalmak için kendilerini zorlarlar. Fazla uyuyunca baş ağrısıyla birlikte depresyonu tetikleyen kaygı, stres gibi durumlar da meydana gelir.

3. Uyku apnesi

Uyku apnesi bulunan kişilerde yalnızca horlama gibi basit belirtiler görülmez. Horlama vücudun tam anlamıyla dinlenmesine engel olan bir problemdir ancak uyku apnesi horlamadan daha tehleri bazı semptomların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Uyku apnesinin kendini gösterdiği zamanlarda solunumda zorluk yaşanır ve hatta kısa süreliğine solunumun durması bile söz konusu olabilir. Ani bir şekilde gelişen solunumun durması durumu veya burnun uyku esnasında tıkanması beyne giden oksijen miktarının azalmasına neden olur.

Solunum durması yaşayan kişilerde sabahları meydana gelen baş ağrılarının şiddeti yoğun olur. Hem vücudun yeteri kadar dinlenememesi hem de beynin yorgun olması güç içerisinde de bu ağrıların tekrarlamasına neden olabilir.

Kişinin yaşamsal fonksiyonlarını tehdit edecek şekilde ortaya çıkan bu ağrılar uykudan uyandıran baş ağrısına dönüşebilir. Bu ağrıların sebep olduğu uykusuzluk, yorgunluk gibi durumlar ise yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen başlıca faktörlerdir.

4. Stres ve kötü yaşam

Birçok hastalığın tetiklenmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan stresin sabah yaşanan baş ağrılarının üzerindeki etkisi de büyüktür. Strese alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar da eşlik ediyorsa vücut sürekli bir yorgunluk halinde olur. Sigara, alkol gibi maddelerin içerisinde bulunan kimyasallar ve toksin maddeler vücudun işlevlerini sekteye uğratır.

Vücut, bu toksin maddeleri bir an önce uzaklaştırmak adına daha fazla efor sarf eder, normalin üzerinde yorulur. Bu da dolaylı olarak uykuda geçirilen sürenin artmasına neden olur. Bu yaşam tarzına bağlı olarak geç uyanınca baş ağrısı çekmek de kaçınılmaz olur. Dokuz saatten fazla uyumak beyinde serotonin hormonunun seviyesinde azalmaya neden olur.

Bu da kan akışını yavaşlatır ve baş ağrılarını ortaya çıkarır.

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin seviyelerindeki düzensizlikler beyne giden damarlarda daralmaya ve sıkışmaya neden olur. Bu da sabahları şiddetli bir şekilde yaşanan baş ağrılarını doğurur. Öte yandan bir süre sonra şiddeti artan bu ağrıların gözlerde de etki göstermesi beklenir.

1. Boyun düzleşmesi

Anatomimiz gereği omurgamızın belirli bir duruşu vardır. Omurganın duruşunu destekleyen ve omurga kemiklerinin arasında bulunan kauçuk özellikteki diskler, zaman içerinde yapılan yanlış hareketler sonucu yırtılmaya, kaymaya başlar. Bu da boyun düzleşmesini meydana getirir.

Gece hareketlerin kontrolü sağlanamadığı için gün içinde yapılmasından endişe duyulacak hareketler gece bilinçsiz bir şekilde yapılabilir. Bu da boyun ağrılarının gece vakitlerinde daha sık yaşanmasına neden olur. Boyun ağrıları sıklaştığı takdirde uyku düzeni bozulur, geceleri şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte uyanılır.

Kolayca tedavi edilebilir düzeyde boyun düzleşmesi problemi yaşayan hastalarda bu durum görülmeyebilir.

2. Tutukluk

Boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açan tutukluk, en sık görülen boyun ağrısı sebeplerindendir. Genelde tutukluk uyku esnasında daha çok huzursuz eder. Eğer tutukluğun sebebi fiziksel bir durum ise sabahları şiddetli bir boyun ağrısıyla birlikte uyanılır. Ancak bu süreçte boyun ağrılarının süresi önem taşır. Eğer kısa süreli bir boyun ağrısı ise endişe edilmesine gerek yoktur.

3. Uygun olmayan yastık

Genelde herkesin kendini rahat hissettiği yastık sertliği ve yüksekliği farklıdır. Bunun için bir ölçü ya da tarif vermek doğru olmaz.

Fakat yastık yüksekliği boyun ile omuz arasındaki mesafeyi kapatacak şekilde olmalıdır ki kafanın ağırlığı boyun ve omuza binmesin.

Eğer farklı bir sağlık sorunu nedeniyle boyun ağrıları yaşanıyorsa gece uyurken boyun hareketlerini kısıtlayan bir yastık tercih edilmesinde fayda var.

1. Göz tansiyonu

Göz tansiyonu yediden yetmişe herkeste görülmesi muhtemel bir hastalıktır. Ancak genelde belirtilerinin önemsenmemesi sebebiyle erken dönemde fark edilemez. Görme kalitesinin neredeyse tamamen bozulmasıyla birlikte doktora başvurulur.

 Aslında bu da hastalığın sinsi bir şekilde ilerlediğini gösterir. Geç teşhis edilmesiyle birlikte de tedavi güçleşir.

Gözde bulunan sinirler genelde tahrip olduğu için özellikle gece uzun süren karanlıktan çıkıp sabahın ilk ışıklarıyla gözün odaklanmaya çalışmasında şiddetli göz ağrıları görülür.

2. Göz yangısı

Göz oldukça hassas ve çok elemanlı bir yapıya sahiptir. Eğer göz küresinin beyaz kısmında ya da göz kapağının içini kaplayan zarda bir sebepten dolayı enfeksiyon gelişmiş ise sabahları bu problemler şiddetini artırır.

Bu enfeksiyonlar genelde mevsim geçişlerinde göz alerjisi bulunan kişilerde görülür. Mevsim geçişlerinde yaşanmasının dışında bazen de gözle teması olan cisimlerden de enfeksiyon kapılabilir.

Özellikle kadınların silmeden uyuduğu makyaj ürünleri göz yangısının kadınlarda sıklıkla görülmesinin sebebidir.

3. Göz kuruluğu

Gözyaşı sadece duygu durumunu belli etmez. Gözyaşı aynı zamanda göz içerisindeki mikropların sürekli olarak dışarı atılmasına ve steril bir ortam oluşmasına da yardımcı olur.

 Göz kuruluğu problemi yaşayanlar geceleri nesneleri bulanık bir şekilde görürler. Bununla beraber gözde batma hissi de yaşanır.

Göz gece uyku esnasında görme yetisinin harekete geçmesine gerek duymadığı için geceleri daha rahat uyunur ancak sabah uyanıldığında aynı şiddetle batma, yanma ve ağrı hissi yaşanması muhtemeldir.

Источник: //evdesifa.com/bas-boyun-ve-goz-agrisi-neden-olur/

Boyun Fıtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Bazı hastalıklara yaşam tarzımıza bağlı olarak istemeden de olsa kendimiz davetiye çıkarırız. Bu sorunlara hemen önlem alınmazsa uzun vadede kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilmektedir. Hastaların yaşam kalitesinde hızla düşüşe neden olan hastalıklardan biri de boyun fıtığıdır.

Boyun fıtığı, kişinin önce omuzlarında daha sonra sırtında ağrılara neden olur. İlerlemesi durumunda el parmaklarında uyuşukluğa kadar gidebilen fıtık, ağrılı bir rahatsızlık olduğu için ciddi sorunlar teşkil etmektedir.

Tedavi edilmediğinde ise kısmi felç ya da ayak kontrolünü yitirme gibi sonuçlar doğurabilir.

Boyun fıtığı kuvvette azalma, denge kaybı, huzurlu uyuyamama gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Ciddiye alınarak, en hızlı şekilde doktor müdahalesi gerektiren hastalıklardandır. Bilhassa bilgisayar veya masa başında çalışan kişilerde gözlenen hastalığın, yük kaldıran bireylerde de sıkça görüldüğü bilinmektedir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Modern yaşam şartlarına bakıldığında hemen herkesin bilgisayar başında saatlerini harcadığı göz önüne alınırsa, 3 kişiden birinin boyun fıtığı ile yaşaması normal karşılanmalıdır.

Herkeste farklı etkiler ortaya çıkaran hastalık, kiminde çok ağrılı geçerken kimi hastalarda yalnızca zaman zaman sorun yaratır.

Çağımızın en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olan boyun fıtığı hakkında bilinmesi gereken önemli bilgileri sizler için araştırdık.

Boyun Fıtığı Nedir?

İnsan boynu, yedi adet omurdan meydana gelir. Omurlar arasında hareketi kolaylaştıran diskler bulunur. Omurga, kaldırdığı yüke bu diskler sayesinde dayanabilir.

Diskler, sulu ve kollajen bir yapıya sahip olduğu için kemiklerin birbirine sürtmesine de engel olur.

Omurga vücut ağırlığını kontrol etme ve dış kuvvetlere karşı koymanın yanında, aynı zamanda hareket fonksiyonunu da yerine getirme görevini üstlenmektedir.

Boyun fıtığında hastaların bu disk yapısı, suyunu kaybettiği için hareketlerde kısıtlanmalar meydana gelir. Diskin çevresini saran kılıftan dışarıya doku taşması meydana gelir.

İçteki yumuşak dokuların çevrede yer alan dokulara zarar vermesine, baskı yapmasına boyun fıtığı adı verilir.

Boyun fıtığı yalnızca dokular arasında değil neredeyse vücudun her noktasında hissedilecek kadar yoğun bir ağrı yaratır.

Boyun fıtığını akut ve kronik olmak üzere iki dönemde inceleyebiliriz. Akut dönemde diskler arasındaki yapı fıtıklaşır ve serbest olarak dışarı çıkar.

Kronik dönemde ise kemikte gagalaşma ve uzun vadede omurga kemiğinde deformasyon gözlenmektedir.

Akut boyun fıtıklarında; kürek kemiğinde ve göğsün üst tarafında şiddetli ağrı hissedilir, öksürük ve hapşırmanın arttığı gözlenmiştir.

Boyun Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Modern yaşamın gerekliliklerinden biri olan bilgisayar başında vakit geçirme, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, romatizma, kötü duruş, devamlı ağır yük kaldırma ve zedelenme boyun fıtığının temel nedenlerinden bazılarıdır. Bilinçsizce yapılan spor davranışları, egzersizler boyun fıtığının diğer nedenleri arasındadır.

Uyuduğunuz yastıktan oturduğunuz koltuğun desteğine kadar pek çok unsur boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun fıtığının ortaya çıkmaması için yapılan egzersiz hareketlerinde çok dikkatli olmak, terledikten sonra hemen soğuk havaya çıkmamak gerekmektedir. Aslında boyun fıtığı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Vücudumuzun en hassas yerlerinden biri olduğu için bu bölgedeki deformasyonlar genellikle erken yaşlardan itibaren kendini göstermektedir.

Az önce saydığımız nedenler arasında yer alan; sürekli aynı pozisyonda durmak, aynı noktaya bakmak, bilgisayar veya televizyon karşısında uzun saatler geçirmek, klimanın karşısında durmak, spor yapmamak gibi faktörler boyun fıtığına davetiye çıkarmaktadır. Ancak bunlardan başka kişinin fiziksel yapısına bağlı olarak da kendiliğinden meydana gelen fıtıklar görülmektedir.

Bazı insanlar daha narin ve uzun bir boyun yapısına sahiptir. Bunlarda fıtık görülme oranı kısa boyunlu kişilere göre daha fazladır.

Yine yapıya bağlı olarak bazı insanların boyun kasları daha zayıf olduğu için bu tür kişiler de fıtık görülme riski fazla olanlar arasında yer almaktadır.

Boynu en ufak bir ağır yük kaldırmada ağrıyan veya çalışırken normal insanalra göre daha çabuk yorulduğunu hisseden kişiler, bir uzmana danışarak boyun egzersizleri yapmalıdırlar.

Günde 5-10 dakika ayrılarak yapılan ve oldukça kolay olan bu egzersizler uzun vadede hem boyun ağrılarının azalmasını sağlar hem de diğer tüm ağrısal sorunlar için bir tedbir olur. Yapılan bilimsel araştırmalar kısa boyunlu ve daha basık bir kafa yapısına sahip insanların, boyun fıtığına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Uzun yıllar boyunca sigara kullanmak da boyun fıtığı riski artıran bir diğer faktördür. Özellikle genç yaşlarda başlayıp, uzun yıllar sigara içmeye devam eden kişilerde fıtık daha çok görülmektedir.

Ancak şu ayrıntının altını çizmeden geçmeyelim; sigara içen kişilerde akciğer kanserine yakalanma süresi yaklaşık 20 yıl olurken, boyun fıtığı ilk 5 yıl içerisinde kendini göstermektedir.

Yani sigaranın boyun kaslarına ve yapısına verdiği zarar fazlasıyla ciddiye alınmalıdır.

Boyun fıtığı için risk faktörlerini şu şekilde toparlayacak olursak;

 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı.
 • Sürekli aynı pozisyonda oturmak.
 • Uzun yıllar sigara içmek.
 • Boynun yanlış hareketlere maruz kalması.
 • Trafik kazası gibi travmatik nedenler.
 • Yoğun stres ve yorgunluk.
 • Yanlış masaj uygulaması.
 • Ev temizleme, dikiş dikme, halı silme, perde asma gibi boyun kaslarına aşırı yüklenme sağlayan aktiviteler.

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının ilk belirtisi boyun ağrısıdır. Birkaç gün önce ağır kaldırdıysanız ya da yanlış egzersiz yaptıysanız boyun ağrıları baş gösterebilir.

Elbette her boyun ağrısı fıtık işareti değildir ancak zorlamaların çoğu fıtığın belirtileridir. Nitekim belirtiler zaman içinde daha net şekilde görülebilir.

Sırt kısmına yayılan, kollarda sancı yapan, parmakları uyuşturan ağrılar fıtık ağrısıdır.

Tedavi süreci ertelenen fıtıklarda boyundan aşağısının felç kalması ya da bacaklarda güç kaybı gibi daha olumsuz sonuçlar alınabilir. Buna bağlı olarak hastaların belirtileri takip etmesi gerekmektedir. Boyun fıtığı belirtilerini kısaca şu şekilde sıralandırabiliriz;

 • Ele bir cisim alındığında, kavrama kabiliyetinin zayıflaması ve elden düşürülmesi.
 • Tek taraflı ve genellikle kola doğru yayılan ağrı.
 • Koldan parmak uçlarına kadar yayılan ağrı.
 • Parmaklarda ve elde uyuşma hissi.
 • Ağrının yan etkisi olarak kolda kuvvet kaybı.
 • Yürürken dengesizlik yaşama ve güçlük çekme.

Boyun Fıtığından Korunma Yolları Nelerdir?

Fıtıktan korunmanın ilk kuralı, boyun bölgesini zorlayacak aktivitelerden kaçınmaktır. Gün içinde yapılan sporda kaslarınızı, sırtınızı ve dolaylı yoldan bile olsa boynunuzu zorlarsanız hastalık kolayca başınıza dert olabilir.

Boyun fıtığına engel olabilmek için yapılan sporun kesinlikle bilinçli olması gerekir. Yanlış bir davranış kişinin felç kalmasına bile neden olabilir. Korunma için boyun ve sırt bölgenizi özellikle sıcak soğuk şokundan korumalısınız.

Terledikten hemen sonra soğuk alırsanız boyun fıtığına yakalanma riskiniz artar.

Boyun Fıtığının Tedavisi Nedir?

Boyun fıtığında birçok kişinin bildiğinin aksine cerrahi işlem son basamaktır. Kesin tanı ise MR ve muayene ile konulabilmektedir. Hastalar genellikle ilaç tedavisi, yatak istirahati ile iyileştirilirler.

Eğer hasta dinlenerek ya da ilaç kullanarak iyileşmiyorsa bu durumda fizik tedavi yapılması gerekir. Fizik tedavi ile seanslar eşliğinde boyun fıtığından kurtulunabilir.

Hastalardan 15 tanesinden 1 tanesine cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

Düztabanlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Cerrahi işlem gerektiren hastalarda duyu kaybı, kas gücü kaybı ya da refleks kaybı söz konusu olduğunda bu işlemler gerçekleştirilir. Tüm bunlara gerek kalmaması için normal yaşantımızda bazı küçük uygulamalara dikkat etmemiz yeterli olacaktır.

Örneğin; gün içerisinde birkaç dakikalık egzersizler, ağır kaldırmama, sürekli masa başında durmak zorunda iseniz arada bir kalkıp vücudun şekil değiştirmesini sağlamak gibi hareketler boyun fıtığına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

Источник: //bilgihanem.com/boyun-fitigi-nedir/

Boyun Fıtığı Belirtileri – Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Baş Boyun Hastalıkları Nelerdir?

Boyun Fıtığı Nedir ve Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Boyun omurları arasındaki disklerde oluşan sızmalar sinirlere bası yaparak boyun fıtığına yol açar. Boyun ağrıların sadece %10 ila 20 kadarı boyun fıtığından kaynaklanır.

Eğer ağrı boyundan kola vuruyorsa, kas gücünde kayıplar başlamış, parmaklarda uyuşukluk hissediliyorsa bunun nedeni boyun fıtığıdır. Kasların elastikiyetini yitirmesi sebebiyle boyun fıtığı 30-50 yaşları arasında daha çok görülmektedir.

Boyun Fıtığı Neden Olur?

• Ani hareketlerde bulunmak boyun fıtığının meydana gelmesinde önemli rol oynar. Mesela trafik kazaları sırasında boynun gidip gelmesi durumunda kalıcı ve ciddi proplemler ortaya çıkar.

• Arabanın ani fren yapması, basketbol ve voleybol gibi sporlar, denize balıklama atlanması boyun fıtığına neden olabilir. Koltukta uyuyakalmak gibi sebeplerle boynun bir tarafa kontrolsüz düşmesi neticesinde ise boyun fıtığı yavaş yavaş oluşmaya başlar.

• Yaşın ilerlemesiyle diskler dejenere olduğu için boyun fıtığı olasılığı artar. Çünkü yaşlanmayla beraber omurların arasındaki yastıkçıkların içlerindeki sıvı oranı azalır ve amortisör görevini yapamaz duruma gelir.

• Uzun müddet aynı pozisyonda kalmak, devamlı bilgisayar kullanımı ve hatalı duruşlar boyun fıtığını tetikleyici etki gösterirler.

• Uygun olmayan yatak ve yastık kullanımı boyun fıtığına neden olabilir.

• Uzmanlar kuaförde başın geriye doğru yatırılarak yıkanma biçiminin boyun fıtığına yol açabileceği uyarısında bulunuyorlar.

• Sigara damarlarda daralmaya yol açarak boyun bölgesinde kanlanmanın azalmasına neden olur. Bu da dokulardaki beslenmenin bozulmasına ve boyun fıtığına sebebiyet verir. Bel fıtığı olan erkeklerin  %63 oranında sigara içtiği tespit edilmiştir.

• Hapşırma sırasında karın bölgesi ve kafa içinde basınç artar ve bu durum vücutta daha önceden var olan sorunları ortaya çıkarır. Ağır yük kaldırmayla ya da herhangi bir travmayla meydana gelen bel, boyun fıtıkları hapşırma ve öksürmeyle de oluşabilir.

• Ancak öksürük ya da hapşırık sonrasında fıtık oluşması herkeste görülmez, daha çok omurgayla ilgili sorun yaşayan, bel bölgesinde bağ zayıflığı ve hassasiyeti olan kişilerde bu durum ortaya çıkabilir

Boyun Fıtığı Belirtileri

Ağrı boyun fıtığının en ciddi belirtisidir. Boyun ve sırt ağrısı başlangıç aşamasında ön plandadır. Sorun ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması neticesinde kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar görülür. Omuzda kürek kemiğinin arkasında ağrı hissedilebilir.

Boyun fıtığının etkileri boyun, sırt ve kollarda görülür. Hastanın elinde sinirdeki basıya bağlı kas gücü kayıpları oluşabilir. Tutma yeteneğinde azalma görülür. Sinirdeki basıya bağlı olarak kolda incelme ortaya çıkabilir.

Uzmanlar boyun fıtığının omurganın ortasına doğru baskı yapmasının tehli olduğu uyarısında bulunuyorlar. Fıtığın omurgaya ortadan baskı yapması halinde hemen ameliyat edilmesi gerektiğini aksi takdirde geriye dönüşü olmayan bozuklukların başlayacağını belirtiyorlar.

Boyun Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağrının boyundan kaynaklandığı tespit edilmişse fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, ortopedi-travmatoloji uzmanları, nöroloji ve nöroşirurji uzmanlarına gidilmesi gerekir.

Boyun Fıtığı Tedavisi

• Boyun fıtığında kesin teşhis muayene ve MR incelemesiyle konulur.

• Yatak istirahati, ilaç tedavisi ya da fizik tedavi birçok hasta için yeterli olur. Başlangıç aşamasında şiddetli ağrı varsa istirahat ve ilaç verilir. İlaç tedavisinde ağrı kesiciler, ödem azaltıcı ve kas spazmını çözücü ilaçlar kullanılır.

• Ağrı azaldığında ise fizik tedavi önerilir. Akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde kısa süreli olarak  boyunluk kullanılabilir. Ancak boyun kaslarında zayıflamaya yol açacağı için uzun süre boyunluk kullanılması önerilmemektedir.

• Boyun fıtıklarının birçoğunda fizik tedaviyle düzelme sağlanabilir. Yumuşak doku ve sinir kökü baskısından kaynaklanan ağrıları gidermek ve spazm oluşan kasları gevşetmek için kızıl ötesi ışınlar, sıcak uygulamaları, ultrason ve elektriksel uyarı yöntemleri uygulanabilir.

• Cerrahi tedavi boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabilmektedir.

• Boyun fıtığı ameliyatıyla omurilik ve sinir dokusuna olan baskıyı ortadan kaldırmak hedeflenir. Bu şekilde ağrı, kolda uyuşma ve güç kaybı ortadan kaldırılır.

Kimlere Ameliyat Uygulanır?

*İlerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı olacak biçimde kol sinirlerine ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında,

*Tedavi uygulanmasına rağmen yakınmaları süren kişilere,

*Omurga kırığı ve omurga kayması olan kişilere,

*Önemli omurilik ve sinir baskısı olanlarda,

Boyun fıtığında ameliyat her 10 hastadan biri için gerekli olmaktadır.

Boyun Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

En ciddi sonuçlarından birisi elin kullanılamaz hale gelmesidir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/boyun-fitigi-belirtileri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.