Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

içerik

Baş dönmesi neden olur? İşte baş dönmesinin nedenleri

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

Dengeyi sağlayan sistemlerin herhangi birinde meydana gelen bir bozukluk baş dönmesi yapabilir. Dengemizi sağlamak için gerekli bilgiyi beynin ilgili bölgelerine ileten üç ayrı yol vardır. Gözler, Vestibüler sistem, Kas, tendon ve eklemlerden iletilen duyular.

Bu üç sistemin beyine yolladığı bilgiler yorumlanarak denge sağlanır. Dolayısı ile bunlarda ve bunları yorumlayan beyin bölgelerinde gelişen bozukluklar denge kaybına ve baş dönmesine neden olur. Vestibüler sistemden kaynaklı baş dönmelerine ise “vertigo” denir.

Vertigo nedir?

Vestibüler sistem kaynaklı baş dönmelerine vertigo denir. Vestibüler sistem; iç kulakta bulunan vesitbüler organ, buradaki bilgileri beyine taşıyan vestibüler sinir ve beyin sapı-beyincikte konumlanmış vestibüler çekirdeklerden oluşmaktadır. Dengeden ve kişinin uzaydaki konumunu algılamadan sorumlu bir sistemdir. Vestibüler sistemden kaynaklı baş dönmelerine “vertigo” denir.

Vertigo'nun belirtileri nelerdir?

Vertigo bir tanı değil belirtidir. Diğer bir deyişle baş dönmesinin diğer bir adıdır. Bu tip baş dönmelerine en sık eşlik eden bulgu bulantı ve kusmadır. Her baş dönmesi vertigo değildir. Ancak herşeyin kendi etrafında dönüyormuş gibi hissedilen, yataktan düşecekmiş gibi hissedilen, genellikle bulantı ve kusmanın da eşlik ettiği baş dönmeleri vertigo olarak adlandırılır.

Baş dönmesinin başka nedenleri

Yukarıda saydıklarımız dışında kalp ve dolaşım bozuklukları da baş dönmesine neden olabilir. Kalp veya dolaşım bozukluğu kaynaklı baş dönmelerine genellikle göz kararması eşlik eder. Vestibüler sisteme bağlı baş dönmelerinde yani vertigolarda ise göz kararması nadir görülür.

İşte baş dönmesinin en sık nedenleri

Menier hastalığı

Menier hastalığı; kulak çınlaması, kulakta dolgunluk, işitme kaybı ve baş dönmesi krizleriyle seyrediyor. Krizler genellikle saatlerce sürüyor. Yoğun stresin bu hastalığın oluşumunda önemli rolü olduğu belirtiliyor.

Kulak kristallerinin dökülmesi

Baş dönmesi, başın pozisyonuna bağlı olarak gelişiyor ve saniyeler sürüyor. Genellikle yatakta sağa sola dönerken veya aşağı eğilip yukarı bakma işlemi sırasında ortaya çıkıyor. Altta yatan neden yakın zamanda veya geçmişte yaşanan kafa travması oluyor. Pozisyonun değiştirilmesi sonrasında atak bitiyor.

İç kulak nezlesi

İç kulak nezlesinde oldukça güçlü baş dönmesi atağına şiddetli bulantı ve kusma eşlik ediyor. Altta yatan neden genellikle 3-4 hafta önce geçirilmiş olan soğuk algınlığı oluyor.

Kronik orta kulak iltihapları

Kronik orta kulak iltihapları ile fistül denilen iç kulak sıvısı kaçakları baş dönmesine sebep olabiliyor. Fistül denilen kaçaklar travmaya bağlı olabileceği gibi bazen sebepsiz bazen de basit bir hapşırma veya ani basınç değişimleriyle ortaya çıkabiliyor.

Migren

Migrende baş ağrısı baş dönmeleriyle senkronize olabiliyor. Baş dönmesi ataklarıyla birlikte kulakta ve başta basınç hissi ve dolgunluk yakınmaları oluyor. Migren tedavisi uygulandığında baş dönmesi atakları ortadan kalkıyor.

Sistemik hastalıklar

Hipertansiyon, varis ve aritmiler gibi kalp damar sistemi rahatsızlıkları, tiroit hastalıkları, kansızlık, diyabet, böbrek üstü bezi hastalıkları ve otoimmun hastalıklar da baş dönmesine yol açabiliyor.

Merkezi sinir sistemi hastalıkları

Kafa travması, epilepsi, beyin dokusunda yıkımla seyreden hastalıklar, merkezi sinir sistemi tümörleri de baş dönmesine yol açabiliyor.

Psikolojik nedenler

Depresyon, anksiyete ve korku gibi nedenlerden kaynaklanan pisokolojik kökenli baş dönmeleri, yaşanmış bir baş dönmesi atağı sonrasında oluşan korku ve kaygının yarattığı taklitler şeklinde gelişiyor.

Yolculuklar

Deniz ve uçak yolculuğunda ortaya çıkan basınç değişimleri de baş dönmesine yol açabiliyor. Bunların yanı sıra araç tutan kişilerde de baş dönmesi şikayetleri daha yoğun görülüyor.

İlaçlar

Anksiyete, depresyon, uyku ve tansiyon sorunlarında kullanılan bazı ilaçlar ve yine bazı antibiyotikler de baş dönmesine neden olabiliyor. Ayrıca depresyon ilaçlarının aniden kesilmesi de baş dönmesini tetikleyebiliyor.

Kansızlık

Halsizlik, yorgunluk ve solukluk ile birlikte baş dönmesi görülebilir. Bu baş dönmesi verigo değildir.

Şeker Düşüklüğü Şeker düşüklüğünde baş dönmesi ile birlikte soğuk terleme, baygınlık hissi, göz kararması gibi belirtiler görülebilir.

Arka çukur tümörleri

Pozisyonel baş dönmesi bulunur, işitme kaybı ve çınlama bulunmaz.

Epilepsi

Bazı epilepsi türlerinde(temporal lob epilepsisi) bazen sadece vertigo nöbetleri görülebilir.

Görme sorunları

Yazının başında anlattığımız üzere görme de denge için oldukça önemli bir duyudur. Bundan dolayı görme sorunları da baş dönmesine neden olabilir.

Tansiyon düşüklüğü

Tansiyon düşüklüğü yapabilen birçok neden baş dönmesi de yapmaktadır. Tansiyon düşüklüğü yapan durumlarda çoğunlukla göz kararması da eşlik eder.

Ritim bozuklukları

Özellikle kalbin çok hızlı veya çok yavaş attığı durumlarda beyin kanlanması azalacağı için göz kararması ile birlikte baş dönmeleri görülebilir.

Kalp yetmezlikleri

Kalbin pompalama işlevindeki bozukluktur. Dolayısıyla yetersiz kan dolaşımı baygınlık, baş dönmesi ve göz kararması yapabilir.

Ortostatik hipotansiyon

Ayağa kalkınca yer çekimine bağlı kanın bacak damarlarına toplanması sonucu göz kararması ve baş dönmesi görülür.

Tuzun zararları nelerdir?

Gluten nedir? Gluten'in zararları nelerdir?

Şekerin zararları nelerdir?

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/bas-donmesi-neden-olur-iste-bas-donmesinin-nedenleri-3179613

Devamlı Olarak Baş Dönmesi Neden Meydana Gelir?

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

Devamlı olarak baş dönmesi sorunu birçok etkenden ve hastalıktan kaynaklı olarak meydana gelebilir. Bu sorunun altında yatan nedenin belirlenmesi adına uzmana başvurulmalıdır.

Sürekli Başta Dönme

Baş dönmesi, vücut rotasyonunun ile bozulmuş vücut stabilitesinin hissini tanımlamak adına kullanılan terimdir.  Sık şekilde görülen başta dönmeler ya da sürekli olarak baş dönmesi hastanın alışkanlık yaşamını önemli ölçüde bozabilir. Bu durum nadiren hayatı tehdit eden bir hastanın ciddi bir hastalığının belirtisidir. 

Semptomlar

 • Hareket hissi veya rotasyon hissi
 • Bayılma ya da bayılma yaklaşımı
 • Denge ya da kararsızlık kaybı
 • Başın içindeki ağırlık gibi diğer duyumlar

Birçok hastalık, baş dönmesi hissine neden olabilir. Belli başlı hastalıklarda, sinir uyarılarının bir veya daha fazla duyusal sistemden beyne iletilmesinde bir bozulma meydana gelir.

Bu bozukluklar aşağıdaki duyusal sistemleri etkileyebilir:

 • Vücudun yerini ve hareketini belirleyen gözler
 • Beynin vücut hareketleri ile pozisyonları ile ilgili mesajlar göndermekte olan duyusal sinirler 
 • Yerçekimi ve karşılıklı hareketleri hissetmeye yardımcı iç kulak sorunları

Nedenleri

Başta meydana gelen dönme çoğunlukla organik disfonksiyondan kaynaklanır. Baş dönmesi geçiren bir hasta nevrasteni olan bir hasta olarak düşünülmemelidir. Sürekli olarak başta dönme sebepleri arasında;

 • Benign postural 
 • Meniere hastalığı
 • Belirsiz etyolojide otojenik 
 • Vestibüler nöronit 
 • Boyun gerginliği
 • Beyin sapında veya beyincikte kan dolaşımının ihlali
 • Beyincik atrofisi
 • Yaşlılarda yaşlanma süreci
 • Panik atak 
 • Kapsamlı bir incelemeye rağmen belirsiz etiyoloji sorunları
 • Aşırı uyuşturucu kullanımının neden olduğu baş dönmesi genellikle terapisti olan hastalarda görülür.

Başta Dönme ve Halsizlik

Baş dönmesi ve güçsüzlüğün ortaya çıkmasına, çoğu zaman ortostatik hipotansiyon (sıklıkla ilaç alımının arka planına karşı), panik durumlar ve anemi gibi koşullar neden olur. Bu koşullar hafif düzeyde sorunlara yol açabilmektedir.  Hafif düzey ve ara ara başım dönüyor diyen kişilerinde aradığı nedeninde de cevabıdır.

Mide Bulantısı ve Başta Dönme

Hem yüzüstü pozisyonda hem de vücudun herhangi bir başka yerinde güçlü bir karakterin baş dönmesine neden olabilecek sorunları ayrıntılı olarak ele alınması gerekir.

  En muhtemel nedeni kan damarlarının azalma, hızlı kalp atışı ve güçsüzlüğün neden olduğu çok keskin bir basınç düşüşün meydana gelmesidir.

Bu durum kardiyovasküler sistemin çalışmasında bir sapmaya neden olur. 

Yaşlı insanlarda, kan damarlarının duvarları zayıflamaya başlar, kalp kası elastikiyetini kaybeder, bunun sonucu olarak bazı yerler iskemik ataklara yatkınlık oluşur. Bundan kaynaklı devamlı olarak dönmeler ortaya çıkar. Dönme sorunundan kaynaklı da midede bulantılar başlar.

Her insan ani şekilde bir yataktan kalktığı zaman başta dönmeler ve gözde kararma oluşabilir. Yüzüstü pozisyonda, vücuttaki kan normalden farklı bir şekilde yeniden dağıtılır ve ayağa kalkıldığı zaman kan damarları keskin pompalama ve kanın vücuttan geçmesiyle baş edemez hale gelir.

Bu durum kan basıncında kısa süreli bir sıçrama oluşturur ve birkaç saniye içinde gitmelidir. Eğer düzelmezse kişi bilincini kaybeder. Bu zaten patolojik problemlerden söz edilesi bir durumdur. Böyle zamanlarda yapılması gereken ilk şey uzman bir doktora başvurmaktır.

Bu tür sapmaların nedenleri arasında;

Konjenital Beyin Patolojisi ile Vestibüler 

Bir çocuğun periferal ya da merkezi sinir sistemi, serebral palsi, serebellar fonksiyon bozukluğu lezyonları ile doğar. 

DPPH

Sıklıkla yaşlılarda kalp atımına eşlik eden, paroksismal pozisyonel bir baş dönmesidir. DPPH neden olan etkenler arasında; metabolizmada bir sapma nedeniyle oluşan küçük mikro çekirdekli iç kulağın reseptörleri üzerindeki etkisi bulunur. 

İç Kulak Hastalığı

Mide bulantıları ve başta dönmeler sıklıkla neden olur. Hemen tedavi edilmezse tam sağırlığa yol açabilir. 

Anemi

Vücuttaki bazı maddelerin eksikliğinden kaynaklı oluşur.  Genellikle kalbin çalışması çok zor olan tiroid bezi, demir eksikliği veya potasyum eksikliği ile ilgili sorunlar vardır. Belirtileri arasında başta dönme ve midede bulantı en yaygın olanlarıdır.

Kan Kaybı ve Hastalık

Baş dönmesiyle mide bulantısının tamamen doğal bir nedeni bulaşan bir hastalık veya ciddi kan kaybıdır. Örneğin; doğum, adet veya kadınlarda menopozda bir durum kalp çarpıntısı, halsizlik, baş ağrısı ve diğer belirtilere neden olur.

Çözümleri

 •  Eğer akut baş dönmesi kusma ile birlikte geliyorsa, tabletlerde veya mumlarda proklorperazin reçete edilir.
 • Postural baş dönmesi, vücudun belirli bir pozisyonu alınarak tedavi edilir.  Ilaç tedavisinde gerekli değildir.
 • Vertigo etiyolojisi belirsiz ise veya baş dönmesi görülmesi bir kulağın lezyonu ile ilişkili ise, betagistadin reçete edilir.
 • Antihistaminikler kullanılabilir ama etkilerini konusunda oldukça az veri vardır.
 • Beynin patolojisi ile sadece epileptik baş dönmesini tedavi etmek mümkündür.
 • Fizyoterapi, akupunktur, egzersiz tedavisi uzman tarafından tavsiye edilebilir.
 • Panik ataklarda geri alım inhibitörlerinin kullanılması önerilmektedir.

Elma Sirkesi

Sirkenin içinde var olan doğal enzimler, amino asit, asetik asit, vitamin her soruna deva olan özelliklere sahiptir. Gün içinde elma sirkesi ile karıştırılacak olan bal baş dönmelerine faydalı olur.

 Papatya

İçeriğinde var olan yatıştırma özelliği baş dönmeleri ve mide bulantıları konusunda faydalıdır. 1 bardak kaynar su içine 1 kaşık kuru papatya atılır ve 10 dakika kadar demlenir. Günde 1 bardak içilmesi yeterlidir. Papatya çayının taze şekilde hazırlanıp içilmesi etkisi açısından gereklidir.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/surekli-bas-donmesi.html

Baş Dönmesi, baş dönmeleri sebepleri, Baş Dönmesi nedenleri tedavisi | Saglık.Com

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

Baş dönmesi, bir tür hareket yanılması olarak ifade edilir. Kişi aslında var olmayan bir hareketi varmış gibi algılar ve çevresindeki nesnelerin veya kendisinin hareket ettiğini sanır.

Çocukluk döneminde nadir görülen baş dönmesi, genelde orta yaş ve ileri yaş grubundakilerde görülür. Toplum arasında sıkça rastlanılan baş dönmesi şikayeti kadınlarda ve erkelerde eşit oranda görülmektedir.

Hareket halinde iken dengede durmamızı sağlayan birçok beden sistemi bir arada uyum içinde çalışır. Bu sistemlerden herhangi biri veya birileri bir sorun yaşaması halinde kişi çeşitli şiddetlerde baş dönmesi yaşar.

Kişi doktora gittiğinde baş dönmesinin detaylarını, süresini, hangi aralıklarla yaşadığını, hangi hareketlerin ardından geliştiğini net bir şekilde belirtirse kısa sürede baş dönmesinin sebebi ve tedavi yöntemi tespit edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş dönmesi şikayetiniz varsa şiddeti ve sıklığı ne olursa olsun kesinlikle hastaneye giderek, gerekirse bir çok branşın doktoruna sistematik muayene olmanız gerekir.

Kulak burun boğaz, nöroloji, kardiyoloji branşlarından randevu alarak baş dönmesi şikayetinizi tüm detayları ile anlatmalısınız.

Bu branşlar doktorlar genel muayenenin yanında bir takım testler, filmler, tahliller yaparak kolayca baş dönmesi sebebi yada sebeplerini tespit ederek doğru tedavi yöntemine sizi yöneltebilir.

Örneğin baş dönmesinin sebebi kulak ile alakalı olduğundan şüphe ediliyorsa odiometrik tetkik ile işitme eşiğiniz kontrol edilir. Zira baş dönmesi kendi başına bir hastalık değildir ve başka bir hastalık veya hastalıkların belirtisidir. Bu sebeple hastalıkların erken teşhisi tedavi yönteminde çok mühim olduğu için, baş dönmesi şikayetini önemseyerek gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir.

Baş dönmesi sebepleri nelerdir

Baş dönmesi bir çok faktöre bağlı olarak gelişebilir– Kulağa bağlı baş dönmesi– Travmaya bağlı baş dönmesi– Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmesi– Dahili hastalıklara bağlı baş dönmesi

– Psikolojik hastalıklara bağlı baş dönmesi

Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak rahatsızlıkları baş dönmelerinin en önemli sebeplerinden biridir. Başın hareket ettirilmesi ile aniden başlayan şiddetli baş dönmesi birkaç saniye süren ve belli aralıklarla devam eden şikayetler olarak belirtileri gösterir.

Bu baş dönmesi vertigo, meniere olarak nitelendirilen kulak kristallerinin düşmesi sebebiyle yaşanan şiddetli baş dönmesidir. Bu tür vakalarda kişi mide bulantısı, kusma, kulakta dolgunluk hissi, halsizlik, işitme zorluğu gibi şikayetlerde bulunur.

Kulak kristallerinin yerinden oynamasında başa alınan darbe, uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmak yani uzun süre hareketsiz kalmaktan ötürü dolaşım sisteminin yavaşlaması kan akışının kulağa giden damarlara daha az gitmesi ile kulak kristallerinin düşmesine sebep olur.

Bunun yanında viral enfeksiyon geçirilmesinin ardından denge sinirinin etkilenmesiyle ortaya çıkan kulak hastalıkları da kristalleri yerinden oynatarak baş dönmesine sebep olabilirler.

Travmalar sonucu baş dönmesi

Genelde başa alınan bir darbe sonucu kafatasında oluşan ve iç kulağı zedeleyerek baş dönmesi meydana gelir. Travmaya bağlı baş dönmelerinde aşırı mide bulantısı ve kusma görülür. Travma sonucu oluşan baş dönmeleri birkaç ay sürebilir. Doktorun verdiği egzersizlerle travma sonucu yerinden oynayan kristaller birkaç ay içinde yerine oturacaktır.

Nörolojik hastalıklar sonucu oluşan baş dönmesi:

Çeşitli nörolojik hastalıkların akabinde meydana gelebilecek baş dönmeleri hastalığının teşhisi ve tedavisi ile yok edilebilir. Örneğin migren, Parkinson, çeşitli tümörler, damar tıkanıklıkları baş dönmesine sebep olabilir. Bu tür baş dönmelerinde hasta halsizlik, güçsüzlük, his kaybı, çift görme, ağız çevresinde uyuşma, baş ağrısı, konuşma bozukluğu gibi şikayetlerde bulunur.

Dahili hastalıklar sonucunda meydana gelen baş dönmesi:

Özellikle çeşitli kalp hastalıkları dahili hastalıklar akabinde meydana gelen baş dönmeleridir. Örneğin kalp krizi, kalp yetmezliği, kansızlık, yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu, kronik ishal, tiroid bezi hastalıkları, kalp kapakçığı hastalıkları dahili hastalıklara bağlı gelişen baş dönmeleridir.

Psikolojik rahatsızlıklar sonucunda oluşan baş dönmeleri:

Stresli yaşam tarzı sonucunca gelişen bazı psikolojik hastalıklar baş dönmesine sebep olabilir. Örneğin panik atak, anksiyete bozukluğu, (ekstrasistol), depresyon, sters gibi. Kişi hastalığının arttığı dönemler baş dönmesi ataklarının da arttığını, sinirli veya üzgün olduğu durumlarda kusmaya başladığını ifade eder.

Baş dönmesi tedavisi nasıl yapılır

Baş dönmesi kendi başına bir hastalık olmadığı için baş dönmesinin altında yatan neden ulaşmak, baş dönmesi tedavisi için gerekli olan yoldur. Baş dönmelerine sebep olan hastalığın teşhisinden sonra asıl hastalığın tedavisine başlanıldığında zamanla baş dönmesi ortadan kalkacaktır.

Örneğin meniere, vertigo gibi baş dönmesinin en öne çıkan sebeplerinden biri olan hastalığın tedavisi için ilaç tedavisi ve çeşitli egzersizler birkaç ayda kulak kristallerinin yerine yeniden oturtularak meniere veya vertigonun ortadan kalması ile baş dönmesi şikayetlerinin yok olması olarak gerçekleşecektir.

Bunun yanında dahili, nörolojik, ruhsal hastalıklara bağlı olarak gelişen baş dönmeleri yine aynı şekilde uygun tedavi yöntemi, başdönmesi ilaç tedavisi akabinde hastalıkların tedavi edilmesiyle baş dönmesi şikayetinin yok olması sağlanacaktır. Tedavi süreci devam ederken baş dönmesini tetikleyecek düzensiz ve sağlıksız yaşam tarzından uzak durmak, verilen ilaçları düzenli kullanmak tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Источник: https://www.xn--saglk-q4a.com/bas-donmesi/

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

Baş dönmesi genellikle beynin kan akışındaki azalmadan kaynaklanırken, baş dönmesi iç kulağın rahatsızlıklarından ve beynin denge merkezlerinden kaynaklanabilir. Doktorun, hastanın yaşadığı şikayeti anlaması önemlidir. Bu, ilk önemli adımdır, böylece bir teşhis bulmak ve tedaviye başlamak için doğru yön alınabilir.

Düşük Tansiyon Baş Dönmesine Neden Olabilir

Baş dönmesi, sersemlik ve bayılma hissi, tansiyonu düşük olanlarda sık görülen şikayetlerdir. Kan basıncı çok düşük olduğunda, beyine oksijen bakımından yeterince zengin olmayan kan iletilir ve işlevi etkilenebilir. Eğer beynin kan akımı çok azalırsa, kişi bayılabilir. Semptomlar, uzanma yada yatma pozisyonundan, ayağa kalkmaya geçilince kötüleşebilir.

Baş dönmesi hissine ek olarak, ilişkili semptomlar şunları içerebilir:

TerlemekzayıflıkMide bulantısı ve kusmaNefes darlığı

Göğüs ağrısı

Düşük tansiyon, altta yatan bir hastalığın sonucu veya normal fizyolojik bir durum olabilir. Düşük tansiyonun bazı yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

***Azalmış üretim veya kırmızı kan hücrelerinin artan yıkımı nedeniyle anemi (kırmızı kan hücresi sayısında azalma)

***Kanama kırmızı kan hücresi kaybına bağlı anemiye neden olabilir

***Dehidrasyon (vücuttaki su kaybı) sıklıkla kusma ve ishale neden olan enfeksiyonlarla ortaya çıkar. Ateş aynı zamanda, vücudun kendisini soğumaya çalıştığı sırada artan metabolik hız ve aşırı terleme nedeniyle önemli miktarda su kaybına neden olabilir.

***Sıcak çarpması (tıbbi acil durum) gibi su kaybı ile ilişkili ısı ile ilgili hastalıklar.

***Kan basıncını ve kalp hızını kontrol etmek için kullanılan bazı ilaçların yan etkileri.

***Dehidratasyona neden olabilen diüretikler

***Kalp hızını yavaşlatan ACE inhibitörleri ve

***Kan damarlarını dilate edebilen erektil disfonksiyon için ilaçlar.

***Alkol kullanımı

***Gebelik

Postural veya ortostatik hipotansiyon

Susuz veya anemik olan bireylerde, kan basınçları düz uzanırken normal olabilir; Ancak, hızlı bir şekilde ayağa kalktıklarında sıvı eksikliği ortaya çıkar. Beyne kan gitmemesi baş dönmesine neden olabilir.

Bu his, vücut uyum sağladığında birkaç saniyede geçebilir.

Bununla birlikte, dehidratasyon veya ilaçlar (örneğin, beta blokerleri), kan damarlarını daraltarak ve kalp atış hızını artırarak vücudun reaksiyona girmesini önlerse, baş dönmesi hastanın bayılmasına kadar devam edebilir.

Bazı hastalıklar vücut pozisyonundaki değişiklikleri telafi edememe ile ilişkilidir (otonomik disfonksiyon).

Normalde bir kişi durduğunda, kan damarları kan basıncını hafifçe arttırır ve kalp atış hızı, yerçekimine karşı beyne kan pompalamak için artar.

Otonom disfonksiyonda, bir kişi oturma pozisyonundan otururken veya ayağa kalktığında baş dönmesi yaşayabilir. Bu hastalıkların örnekleri arasında diyabet, Addison hastalığı veya Parkinson hastalığı bulunur.

Ortostatik hipotansiyon, Shy-Drager sendromu ile sık görülen bir semptomdur. Shy-Drager sendromu, otonom sinir sisteminin dejenerasyon yaptığı ve kalp hızı, kan basıncı, bağırsak ve mesane fonksiyonu dahil olmak üzere vücut için rutin kontrol mekanizmalarını sağlayamayan nadir bir hastalıktır.

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon, “sessiz katil” olarak bilinir, çünkü kan basıncı ölçümleri belirgin şekilde yükselse bile çoğu kez hiçbir semptomu yoktur. Zaman zaman, bir kişi baş ağrısı, bulantı veya baş dönmesi şikâyetleri olabilir, ancak şikayetler mutlaka kan basıncı yükselmesi derecesi ile ilişkili değildir.

Bununla birlikte, kan basıncı yükselirse ve kişinin semptomları varsa, kan basıncını nispeten hızlı bir şekilde kontrol altına alması gerekir. Semptomlar ne kadar şiddetli olursa, daha hızlı tansiyon kontrolü sağlanmalıdır. Örneğin, bir kişi yüksek tansiyona bağlı göğüs ağrısı veya inme semptomları geçiriyorsa, kan basıncının derhal kontrol edilmesi gerekir (hipertansif acil durum).

Baş dönmesi nedeni olarak diyabet

Baş dönmesi şeker hastalığı olan kişilerde sık görülen bir şikayettir ve düşük kan şekeri (hipoglisemi), yüksek kan şekeri (hiperglisemi) veya otonomik disfonksiyona bağlı olabilir (önceki bölüme bakınız).

Hipoglisemi veya düşük kan şekeri (hipo = düşük + glis = şeker = emia = kan) kanda yetersiz miktarda glikoz konsantrasyonu tanımlamaktadır. Diyabetli bir kişi, gıda alımındaki azalmadan veya düşük kan şekeri seviyelerine yol açan çok fazla ilaç (insülin veya oral tablet) almaktan hipoglisemi geliştirebilir.

Bu durumda, kişi baş dönmesi yaşar, çünkü beynin düzgün çalışmasını engelleyen glikoz eksikliği vardır. Diyabetli bireyler ve aileleri, baş dönmesi, terleme, kafa karışıklığı ve potansiyel olarak koma gibi hipoglisemi semptomlarını tanımalıdır. Hemen tedavi gereklidir.

Kişi uyanıksa ağızdan verilen şekerler veya glukagon enjeksiyonu hasta için hayat kurtarıcı olabilir.

Hiperglisemi (hiper = yüksek + glis = şeker + emia = kan) dehidratasyona bağlı olarak baş dönmesine neden olabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, hücrelerin enerji metabolizması için glikoz kullanmasına izin verecek yeterli insülinin bulunmadığı için ortaya çıkar.

(İlginçtir ki, beyin hücreleri glikoz kullanmak için insüline ihtiyaç duymaz.) Yüksek kan şekeri, vücutta dehidratasyona, anaerobik metabolizmaya ve asit-baz dengesindeki değişikliklere yol açan çeşitli metabolik tepkilere neden olur.

Bu diyabetik ketoasidoz ve nonketotik diyabetik asidozu içeren hayatı tehdit eden bir duruma neden olabilir.

Baş dönmesine neden olan endokrin hastalıkları

Diyabet iyi kontrol edilmezse baş dönmesine neden olabilecek ana endokrin hastalıklardan biridir.

Tiroid hastalığı: Tiroid anormallikleri bir semptom olarak baş dönmesine neden olabilir.Hipertiroidizm (çok fazla tiroid hormonu) çarpıntılara, nefes darlığına ve baş dönmesine neden olabilir.

Hipotiroidizm (çok az tiroid hormonu) düşük tansiyona ve baş dönmesi, halsizlik, uyuşukluk ve üşüme yol açan azalmış kalp hızına neden olabilir.

Addison hastalığı: Adrenal bezler vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kortizol üretmediğinde Addison hastalığı oluşur. Kortizol, vücut tarafından üretilen doğal bir steroiddir ve stres yanıtının bir parçasıdır. Kortizol seviyeleri düşükse, bir hastada zayıflık, yorgunluk, baş dönmesi, düşük kan şekeri ve düşük tansiyon görülür.

Baş dönmesi nedeni olarak hiperventilasyon

Vücut asit-baz dengesine yardımcı olmak için hiperventilasyon veya hızlı solunumu kullanırken, aynı zamanda duygusal olarak stresli bir duruma yanıt olarak da ortaya çıkabilir. Hiperventilasyon sendromunda, hızlı nefes alma, vücudun karbondioksitin bir kısmını elimine eder, bu da eller ve ayaklarda ve ağız çevresinde bir karıncalanma hissine neden olur.

Baş dönmesi, eşlik eden semptomlardır. Semptomlar algılanan duygusal stresi artırabilir ve daha fazla hiperventilasyona neden olabilir. Şiddetli hiperventilasyonda, karbondioksit seviyeleri, ellerin ve ayakların pençe benzeri ve hareket etmesi zor olan spazmlara neden olacak kadar düşer.

Solunum hızı normale döndüğünde, hiperventilasyon belirtileri nispeten hızlı bir şekilde giderilir.

Hiperventilasyon her zaman duygusal bir cevap değildir.

Astımı olan kişiler, KOAH alevlenmeleri, konjestif kalp yetmezliği ve pnömoni de kan dolaşımındaki oksijen düzeylerinin korunmasına yardımcı olmak için hızlı bir şekilde nefes alabilir.

Vücut asidik hale geldiğinde hiperventilasyon da mevcuttur; Hızlı solunum, vücudun asit-baz dengesini düzenlemek için kullandığı bir düzeltme yöntemidir.

Baş dönmesine neden olan kalp rahatsızlıkları

Kalp bir elektrik pompasıdır ve bunun çalışması için, elektrik iletim sisteminin koordineli bir şekilde sıkışması ve kanı vücuda pompalamak için kalp kasını harekete geçirecek şekilde çalışması gerekir. Kalp kasının kendisi kan pompalamak için yeterince güçlü olmalıdır ve kalp kapakçıkları, kasılma sırasında istenilen yönde kan akışını sağlamak için uygun şekilde çalışmalıdır.

İletim Bozuklukları: Elektrik iletimi bozuklukları kalp atışını çok hızlı (taşikardi) veya çok yavaş (bradikardi) atabilir ve bu durumların her ikisinde de beyne yetersiz bir şekilde baş dönmesine veya baş dönmesine neden olabilir.

Kardiyomiyopati: Baş dönmesi aynı zamanda kardiyomiyopatinin bir semptomudur (kardiyo = kalp + myo = kas + pathy = hastalık), kalp kasının bir hastalığıdır, bu da etkili bir şekilde sıkışmayan kaslara neden olur.

En yaygın olarak zayıflık aterosklerotik kalp hastalığı veya iskemik kardiyomiyopatiden kaynaklanır (iskemik = azalmış kan akımı). Diğer iskemik olmayan kardiyomiyopatiler diyabet, alkol kullanımı ve viral enfeksiyonlara bağlı olabilir.

Baş dönmesi nedeni olarak Vazovagal Senkop

Vazovagal Senkopta baş dönmesi, sersemlik ve bayılma sık görülen bir nedendir. Vagus siniri aşırı uyarılır ve vücudun kan damarlarının genişlemesine ve kalbin yavaşlamasına neden olur. Bu anti-adrenalin etkisi, kalbin beyne doğru kanı pompalama yeteneğini azaltır. Kan akışı olmadan, beyin kapanır.

Bazı insanlar kan görmeye dayanamazlar. Bazı ebeveynler çocukları aşılandığında bayılıyor. Bazı tıp öğrencileri ilk otopsisinde bayılırlar. Birçok duygusal ve fiziksel stresör, vagus sinirini aşırı tahrik edebilir, baş dönmesine, sersemlik hissine ve bazen bayılmaya neden olabilir.

Baş dönmesi ve Vertigo

Vertigo sıklıkla baş dönmesi hissi veya eğirme hissi olarak tanımlanır. Bir kişi, odanın etrafta dönmekte olduğu konusunda özellikle söz edebilir. Bazen şikayet, denge kaybıdır. Bu genellikle iç kulağın tahrişinden (kulağın dengeyi içeren, işitmeyen kısmı) bağlı olarak ortaya çıkar.

İç kulak, vücudun yerçekimine göre uzaydaki konumunu belirlemesine yardımcı olan iki bölüme sahiptir; 1) semisirküler kanallar ve 2) giriş kapısı.

Birbirine dik açılarla hizalanmış üç yarım daire kanalı vardır. Bu kanallar sıvı ile doldurulur ve beyinciklere (beyni dengeyi ve koordinasyonu kontrol eden kısmı) ileten sinir dolu kristal kaplı bir zar ile kaplıdır.

Beyincik, vücudun bir parçası hareket ettiği her yerde yerçekimiyle ilişkili olduğu yerde değerlendirmede beyine yardımcı olmak için gözlerden gelen bilgileri (görsel uyarıcı) ve propriosepsiyonla (hareket algısı) ilişkili kaslardaki sinir uçlarını toplar.

Normalde, kafa hareket ettiğinde, yarım daire şeklindeki kanallardaki sıvı değişir ve bu bilgi beyne iletilir. Kafa hareket etmeyi bıraktığında, sıvı da durur ve bu bilgi beyne iletilir.

Bazı durumlarda bu bilginin beyne iletilmesinde kısa bir gecikme olabilir.

Örneğin, bir kişi bir atlı karıncaya binerken veya çevrelerde hızla dönerken, kanallardaki sıvı momentumu geliştirir ve vücut dönmeyi durdursa da, yarım daire şeklindeki kanallardaki sıvı hareket etmeye devam edebilir. Bu, vertigoya veya eğirme hissine neden olur ve kişinin düşmesine neden olabilir. Ayrıca kusma ile ilişkili olabilir.

Enflamasyon: Vertigo hastalarında, sıvının iltihaplanması veya zar üzerindeki kristallerin tahriş olması, yarım daire şeklindeki kanalların duvarlarını çizer, çok fazla kafa hareketi olmaksızın eğirme hissine neden olabilir. Çoğunlukla, sadece bir kanal dahil edilir ve hareket etmediklerinde hasta semptomsuz olabilir.

Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV): İç kulaktaki kristaller yerinden çıktığı ve yarı dairesel kanalları tahriş ettiği zaman BPPV ortaya çıkabilir. Genellikle neden bulunmaz, ancak sıra dışı konumlandırma veya kafanın hareketi ile bir ilişki olabilir.

Örnekler, bir bilgisayarda çalışırken başın yukarı ve aşağı hareket ettirilmesi veya kafanın seviyesinin üzerinde bir şeylerin tozlanmasıdır. Genellikle 60 yaşından büyüklerde görülür.
Labirentit: Labyrinthitis (labirent = iç kulak + itis = iltihap) orta kulakta iltihaplanmaya neden olan viral bir enfeksiyonu takip edebilir.

Meniere hastalığı: Bu durum iç kulağın sıvı akışının bir bozukluğudur. Genellikle birlikte bulunan üç semptom vertigo, işitme kaybı ve kulak çınlaması vardır.
Akustik nöroma: Bu, vertigo ile mevcut olabilen kulağın iyi huylu bir tümörüdür.
Nörolojik: Çok daha az sıklıkla, vertigo nedeni beyinden kaynaklanabilir.

İnme, tümörler, nöbetler ve multipl skleroz vertigo ile ilişkili olabilir.
Travma: Vertigo sarsıntı ve minör kafa travması belirtisi olabilir

Baş dönmesi tedavisi

Baş dönmesi bir semptomdur, bir hastalık değildir ve tedavi altta yatan nedene yönelik olacaktır. Örneğin, gastroenteritden kaynaklanan dehidratasyona bağlı baş dönmesi ya da baş dönmesi, intravenöz sıvılar ve kusma ve ishali durdurmak için ilaç gerektirebilirken, bir kalp ritmi durumundan baş dönmesi ya da baş dönmesi, hastaneye ve özel test ve tedaviye başvurmayı gerektirebilir.

Vertigo tedavisi

İç kulak problemlerinden Vertigo, genellikle yarım daire şeklindeki kanallardaki kristalleri ve kalıntıları yeniden konumlandırmak için manevralarla tedavi edilebilir. Yardımcı olabilecek teknikler arasında Epley ve Semont manevraları yer alır ve hastalara evde kullanmaları öğretilebilir.

İç kulak iltihabı nedenine bağlı olarak, bu enflamasyonu azaltmak için oral steroid ilaçlar reçete olabilir.
Meniere hastalığı veya akustik nöroma olan hastalar, daha fazla değerlendirme ve bakım için genellikle kulak, burun ve boğaz uzmanı (kulak burun boğaz uzmanı, KBB hekimi) ile başvurulur.

Источник: https://www.nkfu.com/bas-donmesinin-nedenleri-nelerdir/

Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

Baş dönmesi, denge kabı, geçici bilinç kaybı, dengesizlik olarak, sersemleme gibi terimlerle açıklanan bir durumdur.

Doktorunuza açıklarken:

 • Dengesizlik
 • Sersemleme
 • Aşırı baş dönmesi vertigo şeklinde tabir edebilirsini.

Baş dönmesi nedenleri arasında, tansiyon düşüklüğü, düşük kan şekeri, nefes darlığı, ilaçlar, kan dolaşımı sorunları, korku, depresif durumlar gösterilmektedir (1).

Baş dönmesi bir hastalık değildir. Hamilelik belirtilerinde olduğu gibi, baş dönmesi savunma sisteminin kişinin bulunduğu sağlıksız ortamda aldığı önlemlerden kaynaklanır.

Fakat, baş dönmesi düzenli tekrar ediyor, süresi ve şiddeti artıyorsa altında başka bir hastalık yatıyor olabilir bundan dolayı daha önce detaylıca ele aldığımız baş dönmesi belirtileri başlıklı makalemizi incelemenizi öneririz.

Kısaca Baş Dönmesi Nedenleri

Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi nedenlerini bu başlıkta kısaca maddeler halinde sıralayacağız, daha detaylı bilgi almak isteyenler bir sonraki başlıkta daha detaylı açıklamaları inceleyebilirler.

 • Düşük kan şekeri (2)
 • Hızlı nabız
 • Aşırı terleme
 • Denge kabı
 • Açlık
 • Aşırı sinirlilik
 • Duygularda karışıklık
 • Aşırı susuzluk
 • Mide bulantısı
 • Kan kaybı
 • Bulanık görme
 • Aşırı nemli cilt
 • Hızlı soluk
 • Kalp hastalıkları
 • İlaçlar
 • Ağır yaralanma
 • Vitamin eksikliği
 • Anemi
 • Aşırı tuz tüketimi
 • Aç karınla sigara içmek
 • Nefes darlığı
 • Aşırı kilo vermek
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışı (3)
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Migren
 • Mide bulantısı
 • Aşırı ses
 • Depresyon
 • Korku
 • Yorgunluk
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Zehirlenme

Baş Dönmesi Nedenleri

Baş Dönmesi Nedenleri

Baş dönmesi neden olur?  Baş dönmesine neden olabilecek durumları yukarıda sıraladık, diğer nedenleri:

Düşük Kan Şekeri Baş Dönmesine Neden Olur

Bünyemiz sağlıklı çalışması için glikoz olarak adlandırılan şekere ihtiyacı vardır.  Kan şekeri seviyesi düştüğünde baş dönmesi, titreme, yorgunluk meydana gelir.

Düşük kan şekeri aynı zamanda insülin ve diyabet ilaçlarının d ayan etkisidir. Bu ilaçlar kan şekerini düşürür veya çok fazla yükseltir böylece baş dönmesi olur (4).

Diyabet hastası değilsesiniz hipoglisemi de neden olabilir.  Aynı şekilde aç kalmak veya yemekten sonra alkol almak baş dönmesine neden olabilir.

Düşük kan şekeri nedeniyle meydana gelen baş dönmesi belirtileri şunlardır:

 • Hızlı nabız
 • Terleme
 • Dengesizlik
 • Açlık
 • Asabilik
 • Zihin bulanıklığı

Çözüm: Hızlı ve etkili karbonhidrat alımı düşük kan şekerini giderebilir.  Bir bardak meyve suyu veya biraz şeker alabilirsiniz. Besin değeri yüksek yemek yiyebilirsiniz. Baş ağrısı uzun sürüyorsa gün boyu daha sık aralıklarla yemek yiyebilirisiniz.

Düşük Tansiyon Baş Dönmesini Tetikler

Kan basıncı, kan damarlarda dolaşırken duvarlara yaptığı baskıdır. Kan basıncı düştüğünde baş dönmesi, yorgunluk belirtileri görülür.

Kan basıncından kaynaklanan baş dönmesinin diğer belirtileri (5):

 • Mide bulantısı
 • Susuzluk
 • Görüş bozukluğu
 • Hızlı soluk alma
 • Ciltte solgunluk
 • Nemli cilt
 • Odaklanma zorluğu

Aşağıdaki durumlar kan basıncının düşmesine enden olur:

 • Kalp hastalıkları
 • İlaçlar
 • Ağır yaralanmalar
 • Vitamin eksikliği

Bu sorunlar ortadan kalkarsa kan basıncı normale döner, düşük tansiyonu yükseltmenin pratik bazı çözümleri aşağıdaki gibidir.

Çözüm:  Diyetinize daha fazla tuz ekleyin, kan hacmini daha fazla arttırmak için bol su için.

Anemi Baş Dönmesine Neden Olur

Vücuttaki kırımızı kan hücrelerinin görevi dokulara ve kana oksijen taşımaktır.  Anemi hastası olduğunuzda dokular ve kan yeterince oksijen alamazlar (6).

Oksijen eksikliği baş dönmesi ve yorgunluğa neden olur.

Anemiden kaynaklanan baş dönmesi belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Güçsüzlük
 • Hızlı kalp atışı
 • Düzensiz kalp atışı
 • Baş ağrısı
 • El soğukluğu
 • Solgun yüz
 • Göğüs ağrısı

Kanama, yetersiz beslenme, kemik iliği yetmezliği aneminin başlıca nedenleridir.

Migren Baş Dönmesine Neden Olur

Migren birkaç saatten fazla süren baş ağrısı olarak tanımlanan bir hastalıktır. Baş ağrısıyla birlikte aşağıdaki belirtileri görülür (7):

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk

Migren olan kişilerin baş ağrısı olmasa bile baş dönme sorunu olabilir. Migren hastalarında baş dönmesi birkaç dakika sürebilir.

Çözüm:  Alkol, kafein,  sütlü yiyecekler migreni tetikler, bu tür yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Migren ilaçları kullanarak soruna geçici çözüm bulabilirsiniz.

Bazı İlaçlar Dönmesine Neden Olabilir

Bazı ilaçların yan etkileri baş dönmesine neden olabilir. Bu ilaçlar şunlardır (8):

 • Antidepresanlar: fluoksetin (Prozac) ve trazodon (Desyrel) gibi.
 • divalproex (Depakote), gabapentin (Gableentinli Neurontin, Aktif PAC) ve pregabalin (Lyrica) gibi anti seize ilaçlar.
 • ACE inhibitörleri, beta blokerleri ve diüretikler gibi kan basıncı düşürücü ilaçlar
 • Siklobenzaprin (Feksmid, Flexeril) ve metaksalon (Skelaxin) gibi kas gevşeticileri
 • difenhidramin (Benadryl, Unisom, Sominex), temazepam (Restoril), eszopiclon (Lunesta) ve zolpidem (Ambien) gibi uyku hapları.

Bu ilaçlardan birini veya birkaçını kullanıyorsanız dozunu düşürmenizi veya doktorunuza danışarak başka bir ilaç kullanmanızı öneririz.

Anormal Kalp Atışları Baş Dönmesine Neden Olabilir

Normal kalp tık, tık ritminde atar. Düzensiz kalp atışı, normal ritmin bozulmasına neden olur, zira kalp ya çok yavaş ya da çok hızlı atıyordur (9).

Baş dönmesine neden olan bu durumun belirtileri şunlardır:

 • Bayılma
 • Nefes darlığı
 • Göğüz ağrısı

Çözüm: Doktorunuz kalp ritmi problemi için kan inceltici veya tansiyon hapları önerebilir. Kafein, alkol ve soğuk ilaçlar gibi maddelerden kaçının.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu (CFS), uyumanıza rağmen aşırı yorgun hissetmenizle açıklanan bir durumdur. CFS belirtileri baş dönmesi, dengesizlikle kendini gösterir (10).

Yorgunluk sendromunun neden olduğu baş dönmesi belirtileri:

 • Uyku problemi
 • Konsantre yorgunluğu
 • Kas ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Gıdalar karşı duyarlılık
 • İlaçlara karşı duyarlılık

Çözümü: Kronik yorgunluk hastalığı kişiye göre değiştiği için tedavisi zor olabilir. Doktorunuza danışarak tedaviyi sağlamalısınız.

Vestibüler Nörit (Denge Sinir İltihabı) Baş Dönemsine Neden Olabilir

Soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyon hastalıkları iç kulağınızdaki vestibüler siniri enfekte edebilir. Enfeksiyona maruz kalan bu sinir, sizi dik ve dengeli tutmak için beyninize duyusal mesajlar gönderir.

Vestibüler sinirin şişmesi baş dönmesine ve baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca yorgun hissedebilirsiniz.

Vestibüler nöronitin neden olduğu baş dönmesi belirtileri şunlar olabilir:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Odaklanmada zorluk
 • Bulanık görüş

Çözüm: Bilinen aksine antibiyotikler yardımcı olmaz. İltihabın geçmesi bir haftayı aşabilir. Baş dönmesi birkaç günde geçer.

Dehidrasyon Baş Dönmesine Neden Olabilir

Dehidrasyon, vücudun yüksek miktarda susuz kalmasına neden olan durumdur. Yeterince su içmezseniz, susuz hale gelebilirsiniz. Bu durum genelde sıcak havalarda veya spor yaparken meydana gelir.

Dehidratasyon kaynaklı baş dönmesi belirtileri şunlardır:

 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Az idrar
 • Bilinçte karışıklık

Çözüm: Dehidrasyonu sorununu bol miktarda sıvı alarak ortadan kaldırabilir ve baş dönmesine engel olabilirisiniz. Şayet aşırı derecede susuz kalmışsanız, intravenöz (IV) sıvılar için hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Hamilelikte Baş Dönmesi

Hamilelikte baş dönemsi genelde üçüncü aydan itibaren başlar ve bitişi kişiye göre değişir.

Gebelik döneminde baş dönmesi bir hastalık değildir, değişen hormon yapısına karşı vücudun savunma siteminin aldığı önlemin sonucudur.

Baş Dönmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş dönmesi için nöroloji veya KBB bölümüne gidilir fakat bu durum nedenine bağlı olarak değişebilir. Baş dönmesi konusunda bir düşünceniz varsa,  neden kaynaklandığını tahmin edebiliyorsanız, dahiliye ye gidebilirsiniz.

Bayılma derecesinde baş dönmesi hissediyorsanız mutlaka acil yardım almalısınız.

Baş Dönmesi Belirtileri

Başlıca baş dönmesi belirtileri şunlardır:

 • Kısa süreli bilinç kaybı
 • Denge kaybı
 • Kusma hissi
 • Yorgunluk hissi
 • Kulak çınlaması
 • Baş ağrısı
 • Geçici görme, işitme, konuşa, duyma kaybı

Daha önce yazdığımız yazıda baş dönmesi belirtileri çok detaylı açıklamıştır.

Okumanızı Öneririz: Baş Dönmesi Belirtileri

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesi nasıl geçer? Baş dönmesi tedavisi belirlenmeden önce altında yatan nedenlerin bulunması gerekir.

Doktorunuza başvurduğunuzda açık ifadelerle belirtilerini olası nedenlerini açıklayarak yardımcı olunuz.

Baş dönmesi aslında hastalık değildir. Savunma siteminin mevcut olumsuz şartlara karşı aldığı önlemlerin sonucudur.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: https://www.saglikfit.com/bas-donmesi

Baş dönmesi ve dengesizlik yapan hastalıklar nelerdir?

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar

Baş dönmesi her hasta tarafından farklı anlatılır. Her taraf dönüyor, yer ayağımın altından kayıyor, bir yana doğru kayıyorum, kafamın içi boşalıyor, gözlerim kararıyor şeklinde açıklamalar sık duyulur. Bunkarın hepsine birden baş dönmesi denir. Baş dönmesi olan hastalarda, sebebin ne olduğuna göre başka belirtilerde olur.

Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmelerinde bereberinde kulak çınlaması, işitme azlığı, kulakta basınç hissi, bulantı-kusma, kulak akıntısı ve gözlerde anormal hareketler ( nistagmus ) saptanabilir. Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmelerinde ise baş ağrısı, uyuşmalar, felçler, göz hareketlerinde anormallikler olabilir.

Baş dönmesi ile bulunabilecek diğer şikayetler çok değişken olabilir. Ancak birçok hastada da sadece baş dönmesi mevcuttur.

1- Kulağa bağlı nedenler:

Tüm gerçek vertigoların % 70’inden sorumlu olan organdır.

Meniere hastalığı, pozisyonel vertigo, kulağın akıntılı kronik hastalıkları, işitme kaybı ile giden kulak hastalıkları, viral bir enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hastalıkları, ileri derecede damar tıkanıklığı yaşayan insanlarda oluşan iç kulağa daha az kan gitme durumu, bazen spontan hiçbir nedene bağlı olmaksızın iç kulaktaki zarların yırtılmasına bağlı vertigo atakları oluşabilir.

2- Travmalar:

Kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında aşırı kısıtlayıcı bir vertigo ile beraber bulantı ve kusma oluşabilir.

Hasta başını en ufak şekilde oynatsa bile belirgin bir baş dönmesi atağı geçirebilir. Bu durumun düzelmesi haftalar, hatta ayları bulabilir.

Bu olayda, yıllar sonra dahi özellikle pozisyon değişikliklerinde oluşan birkaç saniyelik şiddetli baş dönmeleri kalabilir.

3- Enfeksiyon:

Özellikle şiddetli gribal enfeksiyonlar sonrası kulak kaynaklı baş dönmeleri meydana gelebilir. Daha ciddi enfeksiyonlarda, beyin zarının iltihaplanmasına neden olan durumlarda bulantı-kusma ile giden dengesizlik durumları oluşabilir.

4- Nörolojik hastalıklar:

Multipl Skleroz, sifilis, çeşitli beyin tümörleri, Parkinson hastalığı vb. hastalıklar sinir sistemini etkileyerek dengenin bozulmasına neden olur.

5- Alerjik nedenler:

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında, alerjik bünyeli insanlarda polen ve alerjik ortama bir cevap olarak vertigo atakları oluşabilir. Tedavide sadece antihistaminikler vermek yeterlidir.

6- Servikal nedenler:

Aslında baş dönmelerinin büyük bir kısmı (özellikle pozisyonel olanları) boyun kaynaklı sanılsa da, çok ileri boyun fıtıkları haricinde baş dönmesi yapmazlar. Denge sisteminizde hastalıkların hangi organa ait olduğunu anlamak için ne yapmalıyız? Herşeyden önce baş dönmesi ve denge hastalıkları tıbbi açıdan bir ekip çalışması gerektirir.

Çoğu zaman hastalığın birkaç organı tutan bir boyutu vardır. Bu konuyla ilgilenen merkezlerde birçok teknolojik aletten yararlanarak (odyometrik testler, elektronistagmografi, elektrokoklegrafi , elektroensefalografi, elektromyografi, kompüterize dinamik posturografi vb.) hastalığın yeri ve ismi konusunda net cevaplar almamız mümkündür.

Nedeni belirledikten sonra ise etkene yönelik tedavi sağlanır.

Baş dönmesini azaltmak için önlemler mevcuttur ve hastalığın tipine göre değişiklik gösterir. Örneğin Meniere hastası olan bir kişinin stresli ortamlardan, alkolden, kafeinden, aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durması gerekir.

Benin Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)’su olan bir hastanın ani baş hareketlerinden (özellikle uçurum kenarı, balkon kenarı…) kaçınması gerekir.

Belki de en önemli tavsiye; baş dönmesi olduğunda araba kullanmak, tehli bir alet kullanmak ya da dikkat isteyen bir iş yapmak gibi eylemlerden uzak durmaktır.

Muayenede Ne Görülür:

Baş dönmesi eğer iç kulaktaki bir hastalığa bağlı ise genellikle kulak muayenesinde bir problem görülmez. Sadece orta kulak iltihaplarının iç kulağı etkilemesine bağlı baş dönmesi varsa kulak zarında delik ve orta kulakta iltihaplanma görülür.

Hastada anormal göz hareketleri saptanabilir. Bu göz hareketlerinin yönü hangi kulağın hasta olduğuna dair bazı bilgiler verebilir. Baş dönmesi gözle görülen bir problem olmadığı için mümkün olduğunca çok bilgi edinilmelidir.

Bu amaçla doktorunuz ayakta yada yatarken hatta yürürken bazı testlere tabi tutacaktır.

Ne Gibi Tetkikler Yapılır:

Baş dönmesi için ne gibi tetkiklerin yapılacağı muayene sonunda elde edilen bilgilere göre yapılır. Eğer muayene sonucunda kulakla ilgili bir hastalık olmadığı kararına varılırsa doktorunuz sizi diğer branşlara seedecektir.

Ancak buna karar verirken muayene sonrası bazı tetkikler genellikle yapılır. Bu tetkikler arasında en sık başvurulan odiometri adı verilen ve hem işitme hemde iç kulak fonksiyonları hakkında bize bilgi veren test uygulanır.

Ayrıca yine kulakla ilgili normal filmler, bilgisayarlı tomografi veya manyetik resonans (MR) tetkiki yapılabilir. Bu testlere bazı kan tahlilleri de eklenebilir.

Ancak birçok kulak hastalığında dahi odiometri, bilgisayarlı tomografi ya da MR' ile bile birşey görülmemektedir. Bu gibi testler genellikle tümör gibi daha ciddi problemleri ekarte etmek için uygulanır.

Nasıl Tedavi Edilir:

Baş dönmesi kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalığın belirtisi olduğu için öncelikle asıl sebebin tedavisi gerekir. Ancak birçok başdönmesi hastasında ortaya net bir sebep konamamaktadır. Bu nedenle asıl amaç baş dönmesini ortadan kaldırmak haline dönmektedir.

Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmeleri (tümörler hariç) genellikle kısa ya da uzun zamanda kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Çünkü diğer kulak zaman içinde hasta kulağın problemini kompanse etmektedir. Bu bazen 6 ay ya da 1 yıla kadar uzayabilir.

Baş dönmesi eğer pozisyonel baş dönmesi (BPPV) ise bunun tedavis Epley manevrası denen ve doktorunuzun size muayene masasında uygulayacağı bazı hareketlerle olmaktadır. Bu hareketler iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturmasını sağlamaktadır. Diğer sebeplerde ilaç tedavisi kullanmak gerekir.

Bu amaçla değişik ilaçlar kullanılsada hemem hemen hepsi belli oranda baş dönmesini azaltırlar. Baş dönmesi şiddetli olan hastalar bazen serum takılıp hastaneye yatırmak gerekebilir. Tümörlere bağlı baş dönmelerinin tedavisi tümörün çıkarılmasıdır yani ameliyattır. İlaç tedavisine cevap vermeyen Meniere hastalığı nda da bazen ameliyat yapılır.

Nelere Dikkat Etmeliyim:

Baş dönmesi olan hastaların, bu durumu azaltmak için evde uygulayabileceği bazı hareketler vardır. Bunları ya doktorunuz size tarif edecektir ya da verilecek broşürlerle size bilgi verilecektir.

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/bas-donmesi-ve-dengesizlik-yapan-hastaliklar-nelerdir-273611.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть