Baş Dönmesinin Nedenleri

Yatınca Başın Dönmesine Neden Olur ve Çözümleri

Baş Dönmesinin Nedenleri

Yatınca baş bölgesinde meydana gelen dönme sorunundan kurtulmak adına öncelikli olarak bir nöroloğa başvurmak gerekir. Ardından gerekli olan tedavi süreci başlar.

İçindekiler

 • Yatınca Başta Dönme
  • Baş Dönmesi Türleri
  • Nedenleri
 • Nasıl Geçer?

Yatınca Başta Dönme

Baş dönmesi, doktorların duyduğu en yaygın şikayetlerden bir tanesidir. Bu durum, vücut hareketsiz kalırken, çevredeki nesnelerin veya kişinin kendisinin bir hareket duygusu verir.

 Baş dönmesi hissi farklı durumlarda meydana gelebilir ve en yaygın olanlardan biri uzanırken başta dönme sorunudur. Bu durumda, kafa yatay pozisyonu aldıktan hemen sonra ve bazen bir süre yatıktan sonra dönmeye başlayabilir.

Bu tür başta dönmeler bir kez ortaya çıktıysa direkt olarak sağlık sorunu ile ilişkilendirilmemelidir. Önemli olan öncelikli olarak uzman doktora başvurulmasıdır.

Yatar bir pozisyon alırken, bir baş dönmesi hissi meydana gelmesi, algılanması ve mümkünse tedavi edilmesi gereken kendi sistemleri dahil olmak üzere vücudun içinde değişikliklerin varlığını gösterir.  Bu şekilde oluşan sorun aşağıdaki şekillerde meydana gelir.

 • Çevreleyen şeylerin hareketinin hissedilmesi, duvarların ve tavanın düşmesi
 • Vücut rotasyon hissi (bazı durumlarda bir rüyada bile bir kişiye eşlik eder)
 • Sık sık tekrarlanan ataklarla birlikte, bir kişi yatmadan önce endişe duyabilir.
 • Bazen baş ağrısı, mide bulantısı vardır.

Başın sırtüstü pozisyonda dönebileceği gerçeğine ek olarak, pozisyon değiştiğinde atak durumu artabilir. Yukarı kalkıldığı zaman, diğer tarafta döner. Saldırıyı yoğunlaştırmak ayrıca gün boyu devam edebilecek şiddetli zayıflığa da neden olabilmektedir.

Baş Dönmesi Türleri

Çeşitli baş dönmesi tipleri ayırt edilir. Bunlar;

 • Vertigo, bu vestibüler aparatın patolojileri veya organlarının stimülasyonu ile ilişkili bu tür baş dönmesidir. Kafanın bu şekilde dönmesiyle, vücut uzayda, kişiyi çevreleyen nesneler içinde döner.
 • Psikojenik, bu durum kafanın eğrilmesi anlamına gelmez. Psikojenik baş dönmesi anksiyete, gözlerin kararması, istikrarsızlık hissi gibi diğer birçok semptomlar, eşlik eder. Genellikle güçlü streslerin, depresyonların bir arka planında benzer bir durum vardır.

Bu iki tip kafa spinini ayırt etmek önemli bir detaydır. Çünkü buna bağlı olarak doğru bir teşhisin yapılması çok daha kolay olacaktır. Hasta kendi başına psikojenik baş dönmesi ile gerçek olanı ayırt edemese bile doktor bu konuda yardımcı olacaktır.

Nedenleri

 • Artan veya azaltılmış basınç, Kafa her iki durumda da dönebilir. Hem çok yüksek hem de çok düşük basınç bu duruma neden olmaktadır. Vücudun dönme hissini ve çevresindeki gerçekliği hissedebilir. Çoğu zaman yatarken bu gibi durumlara başka semptomlar eşlik eder. Bu semptomlar arasında baş ağrısı, mide bulantısı ve diğer etkenler yer alır.
 • Ateroskleroz, bu durum başın rotasyonu kısa kan akışı ile ilişkilidir.
 • İç kulak hastalıklarının mevcut olması, enflamasyonlar, labirentte sıvı oluşumu ve diğer patolojiler, baş dönmesine neden olan vestibüler aparatların organlarına baskı yapar.
 • Kranyoserebral yaralanmaların varlığı
 • Diyabet mellitus, beynine oksijen sağlayan kan damarlarının durumunda değişikliklere neden olduğundan dolayı yatarken baş dönmesine sebep olur.
 • Uzun dengesiz diyetler, gerekli vitamin ve eser elementlerin eksikliği de vücut ve nesnelerin dönme duygusuna yol açabilir.
 • Osteokondroz, servikal omurgada böyle bir patoloji ile beyni besleyen kan damarlarının bir kenetlenmesi vardır. Bundan kaynaklı yatarken başta dönmeler olur.

Kafa dönmesinin nedeni başka hastalıklar olabilir. Bundan dolayı muayene için bir uzmana danışmak son derece önemli olan bir detaydır.

Sadece özel testler ve teşhis çalışmaları yardımıyla tam yatar pozisyonda baş dönmesi neyin tetiklediği bilinir. Hastanın durumu teşhis etmek ve çeşitli kan testleri evreleme tanı, vasküler doppler, MRI, X-ışınları ve diğer testler kullanılabilir. 

Nasıl Geçer?

Kafa dönmesi sorunun neden kaynaklandığı konusunda altta yatan nedenin bulunması için öncelikli olarak hasta kişinin nöroloğa başvurması gerekir. Doktora gitmeden önce, baş dönmesini azaltmaya veya hatta geçici olarak çıkarmaya yardımcı olacak çeşitli yollar vardır. Bu yöntemler şunları içerir:

 • Baş ve boyun kısmına kendi kendine masaj yapmak gerekir.
 • Nefes egzersizleri (el karın bölgesine koyulur ve ağız ile nefes almak gerekir.
 • Parmağı birkaç saniye boyunca alnın merkezine doğru bastırmak başın dönmesine olanak sağlar.
 • Pencereyi açılmalı ve olabildiğince oda en iyi şekilde havalandırılmalıdır.
 • Sıkı giysiler tercih edilmemeli, kemeri çıkartılmalı ve gevşetilmelidir.
 • Bir tonometre ile kan basıncının düzeyini belirlemek gerekir.
 • Başın keskin dönüşleri de dahil olmak üzere ani hareketler yapmaktan kaçınmak gerekir.

Yaşam tarzı değişiklikleri vertigo ile mücadelede önemli ölçüde yardımcı olabilir.

 Bu nedenle beslenme dengelemeli, rejimi gözlemlenmeli, her gün en az bir saat boyunca (yürüyüş parkında sadece birkaç dakika) temiz havada aktif yürüyüşler yapmalı ve fiziksel egzersiz düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Yaşam boyu sağlıklı şekilde yaşamak isteyen kişiler düzenli olarak yaşamlarında egzersizi eksik etmemeli ve beslenmelerine her daim dikkat etmelidir.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/yatinca-bas-donmesi.html

Baş dönmesi tedavisi

Baş Dönmesinin Nedenleri

Bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin yahut çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir. Dengesizlik hissi, bireyin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur.

Baş dönmesi ve denge bozukluğu, epey bir sık rastlanan yakınmalardandır ve acile başvuruların yaklaşık % 25 ini oluşturur. Bu yakınmalar, bilhassa orta ve ileri yaş grubunda daha sıktır.

Çocukluk çağında yoğun şekilde seyrek görülmektedir.

Devinim ederken dengemizi sağlayabilmek için epey birçok aşırı sayıda vücut sisteminin birlikte uyum arasında çalışması gerekmektedir.

Bu da göstermektedir ki, çok aşırı sayıda sistemi etkileyebilen çeşitli problemlerin sonucunda baş dönmesi ve dengesizlik yakınması ortaya çıkabilir.

Doğru şekilde alınan yakınma ve hastanın öyküsü, baş dönmesi olan hastalarda daha kısa sürede tanı ve tedaviye imkân tanıyacaktır.

Çok sayıda etkenin rol oynadığı denge sistemimizde, sorunların, hangi organa ait olduğunu nasıl anlarız?

Kafa dönmesi ve dengesizlik yakınması olan hastanın daima sistemik muayeneye tabi tutulması gerekir. Bu da ekip çalışması (kulak burun boğaz, nöroloji, kardiyoloji) gerektiren bir olaydır.

Çoğu süre hastalığın birçok organı tutan bir boyutu olduğunu düşünerek, bu konu ile ilgilenen merkezlerde çok sayıda teknolojik aletten yaralanarak (odyometrik testler, elektronistagmografi, elektrokokleografi, rutin biyokimya, elektrokardiyografi, MRı, boyun doppler, ultrasonografi vb.

) tanı kolayca konacaktır. Hastalığın yeri ve ismi konusu için net yanıtlar almamız olası. Muayene ve hastanın hikâyesi kulak hakkında bir hastalığı düşündürüyorsa odiometrik tespit ile hastanın işitmesi kontrol edilmelidir. VENG iç kulak fonksiyonlarını belli eden bir öteki testtir.

Elektronistagmografi, görsel veya kalorik uyaranla oluşturulan göz hareketlerinin kaydedilmesi esasına dayanır. Kafa dönmesine sebep olan lezyon yerinin ve tarafının saptanmasına dair bilgi verebilmesi ve bilhassa bilgisayarlı sistemde dokümantasyon sağlaması önemli bir özelliğidir.

ENG'den elde edilen sonuçlar, nörootolojik(nöroloji, kulak burun boğaz) muayene bulguları ve gerektiğinde yapılacak başka tetkikler ile birlikte değerlendirilmelidir.

Kafa dönmesi, kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalıkların belirtisi bulunduğu için nedeni belirledikten sonra etkene yönelik tedavi sağlanır.

Baş dönmesi nedenleri:

Kulağa bağlı nedenler: Gerçek kafa dönmelerinin aşırı büyük bir kısmından sorumlu olan organdır. Pozisyona bağlı baş dönmesi, baş dönmesi ile ilgilenen kliniklerde en çok rastlanan nedendir. Neredeyse bütün hastalarda, başın hareketleri ile artan kafa dönmesi yakınması mevcuttur.

Tanısı, iç kulaktaki yarım daire kanallarının, bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılarak konulur. Tedavisi, yarım daire kanallarının içinde yer değiştirmiş olan kristallerin yine yerine oturtulmasına dayalı hususi manevralardır. Meniere hastalığı; işitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi ve kafa dönmesi atakları ile karakterizedir.

İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden kaynaklanır.

Kulağın akıntılı kronik hastalıkları, işitme kaybı ile giden kulak hastalıkları, viral bir enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hastalıkları, ileri derecede damar tıkanıklığı yaşayan insanda oluşan iç kulağa daha az kan gitme durumu, kimi hiçbir nedene bağlı olmaksızın iç kulakta ki zarların yırtılmasına bağlı kafa dönmesi atakları oluşabilir.

Travmalar: sık şekilde başa alınan katı darbelerle, kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında baş dönmesi ile birlikte bulantı ve kusma oluşabilir.

Bazen baş travması sonrası, herhangi bir kafatası kırığı olmadan iç kulak yapılarında sarsıntı yahut iç kulak kristallerinde yer değiştirmeye bağlı şekilde baş dönmesi oluşabilir. Bu durumun düzelmesi haftalar ve aylar sürebilir.

Böyle bir halde, yıllar sonra dahi özellikle pozisyon değişikliklerinde oluşan birkaç saatlik baş dönmeleri kalabilir.

Nörolojik hastalıklar: Beyin, beyincik benzeri organlardan oluşan merkezi sinir sistemindeki kanama yahut kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı beslenme bozuklukları, multipl skleroz (mt.), sifiliz, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı, migren vb.

hastalıklar dengenin bozulmasına sebep olabilirler. Hastanın öyküsünü alırken denge bozukluğuna dâhil olan kol ve bacaklarda güçsüzlük, vücudun herhangi bir sahasında his kaybı, çift görme, kafa ağrısı, bilinç kaybı, ağız çevresinde karıncalanma hissi, konuşma bozukluğu vb.

yakınmalar sorgulanmalıdır.

Dâhili hastalıklar: yürek yetmezliği, yürek kapakçığı hastalığı, kalp krizi, diyabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, posture bağlı düşük tansiyon, ileri kalp ritim bozuklukları, birden ve şiddetli su kaybı(ishal, kusma)

Psikolojik denge bozuklukları: Panik girişken, anksiyete(huzursuzluk), stres, depresyon.

Baş dönmesi tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Tedavi, nedene yöneliktir. Kafa dönmesini yaratan sebep ortadan kaldırıldığında hastanın yakınmaları düzelecektir.

Meniere hastalığı, ilaç tedavisi ve yaşam tarzı ile bazı değişiklikler ile denetim altında tutulur. Fiziksel yâda ruhsal stresi az bir yaşam tarzının beraberinde düşük tuz diyeti (gündelik 1,5 gr altında) ile beslenmelidirler.

Hayvansal yağ içeriği az olan besinleri tüketmek, kafein, alkol ve sigara türü iç kulakta sıvı basıncını arttırdığı düşünülen içeceklerden uzak durmak gerekir. Doktorunuz, baş dönmesini azaltacak ve kulaktaki dolgunluğu giderecek ilaç tedavisi başlayacaktır. Bulantı ve kusma olduğunda, bu şikâyetleri azaltacak ilaçların alınması yeterli olabilmekte.

Hastalığın cerrahi tedaviye gereksinim gösteren kısmı, yalnızca %5? lik hasta grubu için, çeşitli cerrahi tedavi alternatifleri mevcuttur.

Meniere hastası olan şahısların bir bölümü, girişken gelmeden krizin geleceğini hissedebilir. Kriz öncesi alacağı bazı ilaçlarla nispeten kontrollü bir girişken geçirir. Fakat arka kalan hasta grubunda baş dönmesi atağı ani geldiğinden, bu tür hastaların özellikle taşıt kullanmaları sakıncalıdır. Aksi takdirde kişi hem kendi, hem de diğerleri için tehli ve hasar verici olabilmektedir.

Pozisyonel kafa dönmesi olan hastalarda, partiküllerin iç kulakta şikâyet oluşturmayacakları bölgeye yönlendirilmelerini amaçlayan repozisyon yani yerine oturtma manevraları ile yaklaşık şekilde oranından başarı sağlanmaktadır. Tıpkı kulakta sürekli olan yahut çok yineleyen, tekrarlayan repozisyon manevralarına karşın iyileşme sağlanamayan ve semptomların şiddetli olduğu olgularda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Denge bozukluğu ya da kafa dönmesi olan her hastanın daima sistematik bir muayeneye (bilhassa kardiyovasküler, kulak burun boğaz ve nörolojik muayeneye) tabi tutulması gerekir. Öteki kafa dönmesi nedenleri, ilgili branş hekimlerince doğru teşhis konulduktan sonra çeşitli yöntemlerle tedavi edilecektir.

Özel Meltem Hastanesi İstanbulda nöroloji bölümü olan hastanelerden biri olarak sizlere hizmet vermektedir. Baş dönmesi tedavisi ve fiyatları ile ilgili Nöroloji ekibimizden detaylı bilgi almak için 0212 644 22 00 numaralı telefondan veya sol taraftan hemen sorun kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili arama cümleleri: İstanbulda nöroloji bölümü olan hastaneler istanbul, Baş dönmesi tedavisi, baş dönmesi tedavisi fiyatları

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/makale/bas-donmesi-tedavisi_255.html

Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş dönmesi bir çok insanın hayatının bir döneminde şikayet ettiği oldukça yaygın olan ve vücutta pek çok sistemden kaynaklanabilen bir durumdur. Baş dönmesi olan kişilerde terleme, bulantı, kulak çınlaması ve baş ağrısı gibi şikayetler olabilir.

Baş dönmesinin bir çok nedeni vardır;

 • Periferik Vertigo: İç kulağın denge organından kaynaklanan baş dönmeleri sık görülmektedir. Bulantı, kusma bu duruma eşlik eder.
 • Enfeksiyonlar: Basit gribal enfeksiyonlar ya da kronik enfeksiyonlar gibi bir çok enfeksiyon.
 • Diyabet: Yani Şeker hastalığı, beyin hücrelerinin şeker kullanımı bozulur ve enerji alamazlar.
 • Travmalar: Kişinin kaza geçirmesi, başını bir yere çarpması gibi durumlar
 • Psikolojik etkenler ve stres
 • Beyinde damar tıkanıklığı ya da beyinde görülen damar sertleşmesi
 • Kanama
 • İltihaplanma
 • Hamilelik tabi bu nedenler arasında en güzeli olabilir. :))
 • Beyinde iyi ve ya kötü huylu tümörler

İç kulakta denge organı dediğimiz bir labirent vardır. Bu Labirent, beyincik ile bir takım sinirsel bağlantılar kurarak vücudumuzun uzaydaki konumu hakkında bilgi verir. Başımızın sağa sola dönmesi vs. tüm bu durumlar bu organ sayesinde beyne aktarılır.

Burayla ilgili iltihabi nedenler, buradaki sıvının basıncında ki değişiklikler ya da buradaki kanalların içindeki kristillarin yer değiştirmesi de şiddetli baş dönmelerine neden olmaktadır.

Sağ ve sol denge organlarının, ortamı farklı algılaması da baş dönmesine neden olmaktadır.

Bunların yanında tansiyon düşmesi ve ya tansiyonun yükselmesi de baş dönmelerine neden olmaktadır. Özellikle tansiyon değişikliklerinde baygınlık hissi, dengesizlik yanın da baş dönmelerine de neden olacaktır.

Baş dönmesini azaltmak için neler yapılabilir?

Baş dönmesi nedenlerinden biri olan, denge kanallarında halk arasındaki tanımla kristal kayması dediğimiz iyi huylu diye tabir edilen baş dönmesinde her türlü hareket baş dönmesine neden olmaktadır. İyi huylu pozisyonel baş dönmelerinde hastanın başının sabit tutulması baş dönmesini engeller. Bu yöntem bir tedavi değil sadece o anda hastayı rahatlatmak için yapılan bir durumdur.

Baş dönmesi nedenlerinden bir diğeri olan Nörolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa, sabit bir noktaya bakmak baş dönmesini arttırır. Oysa tam tersi iç kulak veya denge sinirinden kaynaklanan baş dönmelerinde sabit bir noktaya bakmak baş dönmesini baskılayarak daha çabuk geçmesini sağlar.

Özetle baş ve bedenin bütün hareketleri, baş dönmesini arttırmaktadır. Başı dönen hastalar hem başlarını hem de vücutlarını sabitlemeye çalışırlar ki baş dönmesi azalsın ve rahat etsinler. Eğilmek, kalkmak başın yukarı kaldırılması, yatarken sağa sola dönmek her türlü beden hareketi baş dönmesini arttırır.

Baş dönmesinin nedenini bulmak için ne yapılabilir?

Burada uzmanlar, baş dönmesinin muayenesine başlamadan önce ilk yaptıkları şey, hastaya bu baş dönmesi dediğimiz durumu, ne zamandan beridir ve ne sıklıkla yaşadığı sorulur. Bu sayede baş dönmesinin süresi ve diğer etkileri yapılacak olan tetkikleri belirleyecektir.

Hastanın verdiği bilgiler tomografik ya da emarla yapılacak müdahaleyi gerektirebileceği gibi, diğer daha basit incelemelerle araştırmaya başlanabilir. Örneğin kan tetkikleri, işitme testleri, iç kulakla ilgili yada dengeyle ilgili bazı ölçümler yapılabilmektedir.

Bunların yanında göz hareketlerinin kaydı da önemlidir. Göz hareketlerinin incelenmesi doktorlara baş dönmesinin nedenleri konusunda önemli bilgiler sağlamaktadır.

Örneğin, beyincikten mi kaynaklanıyor, beyin sapından mı ya da denge sinirinde mi bir problem var yoksa iç kulakta mı bir problem var göz hareketlerini inceleyerek tanıya gidilebilir.

Baş Dönmesi Çeşitleri?

Baş dönmesi çeşitleri yoktur ama sınıflamak istersek burada zamanlarına bakabiliriz. Yani baş dönmesi olayı yaşadığınızda bu baş dönmesi olayı ne kadar süre devam ediyor. Örneğin saniyelerle mi devam ediyor ya da dakikalar mı yoksa bir kaç saat sürüp giden bir baş dönmesi mi. İşte burada baş dönmesi tiplerini zamana göre ayırt etmek gerekir. Burada süren zamana göre tedavi konacak.

Hangi Sıklıkta Baş Dönmeleri Sorundur?

Normal şartlarda bir defa bile olsa baş dönmesi bir sorundur. Bu durum ne kadar sık olup hastayı o kadar ettiği rahatsızlık artarsa baş dönmesi olayı bir o kadar daha büyük sorun anlamına gelir. Baş dönmesinin sıklığı önemli değildir.

Burada bir kez baş dönmesi yaşanır, beyin kanaması olur yada bir çok kere başı döner örneğin iç kulakta yarım daire kanalları ile alaka bir durumdur. Günde bir çok kere devam eder hayati önemi yoktur. Burada da anlaşılacağı gibi baş dönmesi bir sefer bile olsa ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden araştırılması gerekir.

Bundan dolayı baş dönmesinin sıklığı önemli değildir. 1 defa dahi olsa bir hekimle görüşmekte fayda vardır.

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi, baktığımız çevrenin döndüğü izlenimi veren ilizyonist bir harekettir. Baş dönmesinde çevremizdeki eşyalar dönüyor izlenimi oluşturur. Baş dönmesi olaylarında bastığımızın yerin kayması da söz konusu olabilir.

Baş dönmesi olaylarında terleme, bulantı, kulak çınlaması, baş ağrısı gibi durumlar söz konusu iken aslında başka şeylerde bu duruma eklenir.

Örneğin, dengesizlik hissi, düşecek gibi olma hissi, yalpalama hissi, bir sandalda sallanıyormuş gibi olma hissi gibi bazı belirtilerde hastalar tarafından doktora söylenir.

Baş Dönmesi Tedavisi?

Baş dönmesi tedavisi kanıya göre değişmektedir. Asıl olan baş dönmesine neden olan etkeni bulmaktır. En sık görülen baş dönmesi nedeni denge sinirlerinin geçirilmiş iltihaplarıdır.

Halk arasında baş dönmesine neden olan en sık neden budur. Baş dönmesinin kanıları farklılık göstermektedir.

Örneğin, beyin damar hastalığınız var ve buna bağlı olarak baş dönmesi meydana geliyorsa kan sulandırıcı, tansiyon düzenleyici ve damar açıcı ilaçlar kullanılarak tedavi edilir.

Bunun yanında iç kulakla ilgi denge kanalında bir rahatsızlığınız varsa ve günlerdir süren bir baş dönmesi söz konusu ise bir hareketle yada bir manevra ile bile düzeltmek mümkün. Bunların dışında kalp kaynaklı kalpte ritim bozuklu bir baş dönmeniz varsa kalp doktoru sizin kalp ritminizi düzelterek baş dönmesini tedavi edecektir.

Yaşanan bulgular baş dönmesi tedavisinde çok önemlidir. Kimi baş dönmeleri ilaçsız bir hareketle engellenebilecektir. Örneğin denge siniriniz hasta ise ve buna bağlı olarak baş dönmeniz varsa sadece bir hareketle yada rehabilitasyonla bu durum giderilecektir.

Baş Dönmesi Sorunu Yaşayanlar neler dikkat etmeli?

Baş dönmelerinde en çok dikkat edilecek kısım düşmedir. Başı dönen ve denge bozukluğu olan yaşlı hastaların kollarında yada kalçalarında kırık olabilir, bu durum onların yaşantılarını son derece etkileyebilir.

Özellikle yaşlı kişilerin baş dönmesi ve denge bozukluğu olduğunda onların yaşam alanlarını düzenlenmesi oldukça önemlidir.

Evlerinde eşiklerin kaldırılması, uzun tüylü halıların kullanılmaması, paralel barların konulması, ıslak zeminlerin düzenlenmesi gibi bir takım yöntemlerle başı dönen ve denge sorunu olan kişilerin hayatları kolaylaştırılabilir.

Özellikle baş ve beden hareketleri ile baş dönmeleri şiddetlenen ve denge kanalı hastalığı bulunan kişilerin baş dönmemesi yaşamaması için yavaş hareket etmeleri, yataktan yavaş kalkmaları önemlidir. Yatakta yine sağdan ve sola dönerken yavaş ve dikkatli hareket etmeleri önerilir. Bunlar baş dönmelerinin tedavisi olmamakla beraber, baş dönmesi kısmında yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek için önemlidir.

Ayağa Kalkınca Gözlerin Kararması

Ayağa kalktığınız da gözlerin kararması ve başın dönmesi bir sorun olabilir. Ayağa kalktığınız göz kararması ve baş dönmesi oluyorsa ilk olarak akla tansiyon düşmesi gelir. Tansiyon düşmesi yaşadığınız da beyninize daha az kan gidiyor ve gözleriniz bu nedenle kararıyor olabilir. Beyninize daha az kan gitmesinin bir başka nedeni kalbinizdeki ritim bozukluğu olabilir.

Beyninize daha az kan gidince özellikle beyincik ve beyin sapı, kansız kaldığında baş dönmesi, denge bozukluğu ile beraberinde terleme, bulantı hatta baygınlığa giden belirtiler ortaya çıkabilir. Ayağa kalktığınızda göz kararması mı olmaktadır yoksa baş dönmesi mi olmaktadır bunun tespiti de çok önemlidir.

Çünkü tansiyon düşmesi kadar tansiyon yükselmesi de benzer sorunlara neden olmaktadır. Burada önemli olan dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise kullanılan ilaçların yan etkileridir.

Özellikle yüksek tansiyon ve damar genişletici için kullanılan ilaçlar nedeniyle ani yapılan hareketlerde, mesela yataktan kalktığınızda yada oturduğunuz yerden kalktığınızda kısaca pozisyon değişikliği de göz kararmasına ve baş dönmesine neden olabilir.

Sağlık Ana Sayfa

Источник: https://www.rasitgokhansucu.com/bas-donmesinin-nedenleri/

Baş dönmesi nedenleri

Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş dönmesi, herhangi bir sebep yokken aniden ortaya çıkan ve denge sorunlarına neden olan bir sağlık sorunu olup altında birçok neden olabilir.

Bazen görünürde hiçbir neden yokken birden bire baş dönmesi ile karşılaşıp neredeyse düşecek duruma gelebildiğimiz durumlar olmuştur. Peki, bu aniden ortaya çıkan baş dönmelerinin nedenlerini biliyor muyuz? İşte baş dönmeleri ile ilgili merak ettikleriniz…

Dolambaç (labirent) kökenli baş dönmesi

Dolambaç (labirent) kökenli baş dönmesi, kişinin çevresindeki nesnelerin yer değiştirdiği ya da kendinin çevredeki nesnelere göre yer değiştirdiği duygusuna kapılmasıyla nitelenir. Bu yer değiştirme duygusu, uzayın değişik düzlemlerinde olabilir; ama en çok, yatay düzlemde çevrimseldir.

Bu baş dönmesi duygusu, özerk sinir sistemi bozukluklarıyla birliktedir. Baş dönmesi nöbeti sırasında hasta soluktur, terle kaplıdır; özellikle de sindirim sistemiyle ilgili belirtiler (bulantı, kusma, bazen de ishal) gösterir. Ayrıca, bazen, düşmeye yol açan denge bozuklukları vardır.

Dalız sisteminin muayenesinde saptanan bozukluklar, teşhisi doğrular. Nöbet sırasında her zaman kendiliğinden nistagmus vardır; bunun biçimini, yönünü, şiddetini belirtmek gerekir. İşaret parmaklarının kayması, Romberg kanıtı, gözler kapalı yürüyüş, bedenin denge bozukluğunun çevresel bozunlar sonucu oluştuğunu ve nistagmusun yavaş sarsıntısıyla aynı yönde olduğunu gösterir.

Dalız (iç kulaktaki kemik dolambacın orta bölümü) ile ilgili deneylerle, özellikle de ısı deneyi ile açığa çıkarılan bozukluklar, dolambacın hastalandığını gösterir. Aynı biçimde, elektronistag-mografi, hastalığın evrimi konusunda fikir verecek kayıtların saklanmasını sağlar.

Bozunun yerinin teşhisi

Dolambaçtaki ya da sinir yollarındaki her bozun, baş dönmesi oluşturabilir. Böylece 2 tür baş dönmesi ayırt edilir; bozunun dolambaçta yerleştiği çevresel baş dönmesi; kafa içindeki bir bozuna bağlı merkezi baş dönmesi.

Çevresel baş dönmesi

Baş dönmesi duygusu tipiktir; hasta, çevresindeki ortamın döndüğünü duyar; özerk sinir sistemi bozuklukları vardır ve nöbetler sırasında çok önemli olan denge bozuklukları, nöbetler arasında ortadan kalkar.

Dalızın muayenesi, kesin bozukluklar ortaya koyar; nistagmus belirgindir; çoğunlukla yatay ya da yatay ve çevrimseldir. Bedenin sallanmaları hep nistagmusun yavaş sarsıntısı yönündedir; bunlara, uyumlu sallanmalar denir.

Ayrıca, komşu salyangoz (koklea) da çoğunlukla hastalanır ve sağırlık, uğultu, baş dönmesi (hastalığı niteleyicidir) üçlüsü görülür.

Merkezi baş dönmesi

Çevresel baş dönmesinden kolaylıkla ayırt edilir. Baş dönmesi duygusu daha az belirgin, daha az tipiktir. Özerk sinir sistemi bozuklukları belirtileri yoktur. Buna karşılık, denge bozukluğu önemlidir.

Bu merkezi belirtiler, nöbetler dışında da kalır ve ortaya çıkmalarına neden olan merkezi bozun geliştiği sürece sürer. Dalız muayenesi özel bulgular verir. Kendiliğinden ortaya çıkan nistagmus, katışıksız biçimindedir.

Yatay, çevrimsel, dikey, iki taraflı ve çok yönlü (yani hem yatay, hem dikey) olabilir. Bu çok yönlü nistagmus, hep merkezi kökenlidir.

İşaret parmaklarının kayması çevresel baş dönmesinde her zaman iki taraflı olduğu halde, merkezi olanda tek parmağa özgü kalır. Sendrom uyumsuz olabilir. Böylece işaret parmağının kayması ya da Romberg testinde bedenin sallanmaları nistagmusun yavaş sarsıntıyla aynı yönde değil, hızlı sarsıntısı yönünde olabilirler.

Nistagmografi, çevresel bozundaki gibi yalnızca niceliksel olmakla kalmayıp çoğunlukla niteliksel olan merkezi belirtiler (özellikle ritim bozuklukları gibi) ortaya çıkarabilir.

Yapılan araştırmalar, baş dönmelerinin nedenlerinin birçok durumda farklılık gösterdiğini ortaya çıkardı. İşte bu nedenler…

Çevresel sendrom

Başlıca nedenler, kafa travması (özellikle şakak kemiğinin kaya parçası kırığı) ve dolambacı uyaran ya da kaplayan iltihap bozunlarıdır.

Meniere sendromundaki baş dönmesi çoğunlukla dolambaç sıvılarının basıncındaki değişikliğe bağlıdır. Meniere sendromundaki uğultu – iç kulak kökenli sağırlık – baş dönmesi üçlüsü, niteleyicidir.

Beyin kan dolaşımındaki bozukluklarla ilgili baş dönmesi, Meniere baş dönmesine benzer. Sağırlık değişkendir. Boyun omurlarında kireçlenme gibi uzaktaki bir bozuna bağlı olabilir.

Damar bozunları da buna benzer bir baş dönmesine yol açarlar.

Bazı alerji biçimleri, bazı iç hastalıkları (üremi, şeker hastalığı) ya da zehirlenmeler (kurşunla, karbon monoksitle ve kinin, aspirin, özellikle de streptomisin gibi antibiyotiklerle zehirlenmeler) bu baş dönmesinin sorumlusu kabul edilmiştir.

İşitme siniri sendromu

Sinirin iç kulak yolu ile omurilik soğanı arasındaki varol köprüsü-beyincik köşesindeki yolu boyunca bir yerde zedelenmesine bağlıdır.

Bu bozu birincil bir çevresel sendroma (virüs kökenli sinir iltihabı) yol açabilir ya da merkezi bazı bozukluklarla (özellikle işitme siniri urları) birlikte olabilir.

İşitme siniri urlarının teşhisi önemlidir; çünkü hasta, ancak beyin ameliyatıyla iyileştirilebilir.

Merkezi sendrom

Çok değişken olabilen bir sinir bozununa eşlik eder. Bu durumda baş dönmesi, zengin sinirsel tabloya eşlik eder ve sinir hastalıkları uzmanıyla beyin cerrahına ipucu veren bir belirtidir.

Источник: http://www.saglikveguzellik.net/bas-donmesi-nedenleri.html

Başım Dönüyor Ne Yapmalıyım Baş Dönmesi Nasıl Geçer Ne iyi Gelir

Baş Dönmesinin Nedenleri

Çevredeki cisimlerin hareket ediyormuş gibi algılanmasına baş dönmesi denir. Baş dönmesi bazen denge bozukluğuna sebep olabilecek şekilde yaşanır ve bu da fiziksel hasara neden olabilir. Baş dönmesi 3 nedene bağlanabilir.

 40 yaşın üstündeki iki kişiden biri, günlük yaşamda baş dönmesi yaşarlar. Birçok baş dönmesi vakası, iç kulağınızdaki denge mekanizmasını etkileyen sorunlardan kaynaklanır. Baş dönmesinin diğer bazı olası nedenleri şunlardır: kan basıncında ani düşüş. kalp kası hastalığı.

kan hacminde azalma. anksiyete bozuklukları. anemi (düşük demir) hipoglisemi (düşük kan şekeri) kulak enfeksiyonu. susuzluk gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

Başım dönüyor ne yapmalıyım baş dönmesi nasıl geçer diyorsanız makalemizde baş dönmesi neden olur, baş dönmesine ne iyi gelir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

 1. Beyincik denge sistemi üzerinde etkilidir. Denge sistemini oluşturan yapılar arasındadır. Beyincikte meydana gelen küçük bir sorun bile baş dönmesine sebep olabilir. Beyin bölgesinde kanama, damarlarda meydana gelen tıkanıklık, sinir hastalıkları, tümör oluşumu gibi örneklerde verebiliriz.  
 2. Bir başka neden ise iç kulakta meydana gelen rahatsızlıklardır. Baş dönmesine neden olarak iç kulakta oluşan sıvı, denge kanallarında bulunan kristallerin yerinden oynaması gibi iç kulak hastalıkları olabilir. 
 3. Diğer neden de denge bozukluğuna bağlı oluşan baş dönmesidir. Eğer sürekli tekrarlayan ve geçmeyen baş dönmesi yaşıyorsanız. Kronikleşmiş baş ağrınız olabilir. Böyle bir durum karşısında vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olup uygun gördüğü tedaviyi uygulamanız gerekir. 

Baş dönmesinin bazı nedenleri;

 • Hipoglisemi
 • Hiper tansiyon
 • Bazı ilaçlar
 • İç kulak hasarları
 • Dolaşım problemleri
 • Anemi
 • Migren
 • Anksiyete
 • Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) kulak kristalinde oynama

Fazla kilolarınızı verin

Ayaktayken baş dönmesinden şikâyet ediyorsanız, beyninize giden kan akışını arttırmak için koltukta ya da yatakta uzanın. Birkaç dakika sonra, daha az baş dönmesi hissetmelisiniz. Yavaşça oturun ve durmadan önce birkaç dakika daha oturun. Araç, bisiklet gibi şeyler sürmeyin, el aletlerini veya diğer makineleri kullanmayın veya baş dönmesi hissederken merdiveni tırmanmayın.

Herhangi bir yerden destek alarak kalkın

Ayağa kalktığınız zaman kan basıncındaki düşüş 50 yaşın altında daha az olmakla birlikte 50 yaş üstü 70 li yaşlara kadar daha fazladır.

Kalp hastalıkları, diyabet veya Parkinson gibi hastalıklar da baş dönmesini tetikler. Bunların ilaçlarının kullandığınız başka bir ilaç ile etkileşim yaptığında da baş dönmesine sebep olur.

Ayağa kalkarken yavaş ve bir yere tutunarak destekli bir şekilde kalkmaya dikkat edin.

Su için susuz kalmayın

Birçok sebebi olabilecek susuzluk vücutta baş dönmesine sebep olabilir. Bu yüzden su kaybına dikkat edin ve günlük düzenli suyunuzu için.

Egzersiz yapın

Yoga ve Tai Chi gibi dengeyi geliştiren aktiviteler yapın. Pozisyonunuzu aniden değiştiren hareketlerden kaçının.

Gıdalarınıza dikkat edin

 • Zencefi̇l tüketi̇n
 • E-vi̇tami̇ni̇ tüketi̇n
 • Buğday tohumu, fındık, kivi, ıspanak tüketmeye özen gösterin.
 • B6 vi̇tami̇ni̇ takvi̇yesi̇ alin
 • Muz tüketi̇n
 • Kan şekerinizi dengelemek için, sağlıklı ve doğal bir yöntem olan muzu tüketin. yaban mersini, meyve suyu, bisküvi, dondurma ve bal kullanın.

Kan testi yaptırın

Demir eksikliği anemisi baş dönmesine sebep olabilir. Bu yüzden besinlerinize dikkat etmelisiniz.

Uykunuzu iyi alın

Anksiyete, ağrı, fazla kafein, aşırı ilaç kullanımı, huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi baş dönmesine sebep olur. Ayrıca yatmadan önce, yatak odanızın sessiz, havalandırılmış, sıcak olmasına dikkat edin. Teknolojik aletlerinizi; tablet, telefon gibi yatağınızdan ve odanızdan uzak tutun.

Kullandığınız ilaçları kontrol edin

Kullandığınız ilaçları kontrol edin. Reçetelerinde yan etkilerinde baş dönmesi olup olmadığını kontrol edin.

Profesyonel yardım alın

Psikolojik sebepler de baş dönmesine sebep olabilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Şiddetli bağ ağrısı, konuşma sorunları, uyuşukluk, halsizlik, göğüste ağrı ve rahatsızlık veya çarpıntı bu tip baş dönmesinin belirtileri olabilir.

Baş dönmesine iyi gelen bitkiler nelerdir?

Zencefil: İçinde bulunan tanenler sayesinde denge sistemini güçlendiren zencefil baş dönmesine iyi gelir. Alıç: İçinde reçine bulunan alıç bitkisi beyne giden damarları güçlendirir ve kanama oluşumunu engeller.

Kabak çekirdeği: Bağışıklık sistemini güçlendiren kabak çekirdeği aynı zamanda içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde baş dönmesini engeller. Sedef Otu: Ferahlatıcı etkisi bulunan sedef otu baş dönmesine iyi gelir.

  Cezayir menekşesi: Cezayir menekşesi de  bulunan pektin maddesi de baş dönmesine bağlı dolayı ortaya çıkan görme kayıplarına iyi gelir.

Nane: Nane içinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, baş dönmesine iyi gelir.

Baş dönmesinden nasıl kurtulunur? 

Baş dönmesinden kurtulmak için bol bol C vitamini açısından zengin olan gıdalar tüketmeniz faydalı olacaktır. Günlük beslenme alışkanlığından lifli gıdaları ve koyu yeşil yapraklı bitkileri eksik etmemeye özen gösterin. Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun.

Baş dönmesi yaşamaya başladığınızda denge kaybı yaşamadan bir yere oturun. Uzanmakta o an baş dönmesine iyi gelecektir. Kan dolaşımını hızlandırmak adına vücudunuza masaj yaptırabilirsiniz. Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Uzmanlar günde ortalama 8 bardak su içilmesini tavsiye etmektedir.

Источник: https://www.tgrthaber.com.tr/aktuel/basim-donuyor-ne-yapmaliyim-bas-donmesi-nasil-gecer-ne-iyi-gelir-2618618

Baş dönmesi: nedenleri, tedavisi

Baş Dönmesinin Nedenleri

İçindekiler:

Baş dönmesi, bedenin uzayda konumunu bozan öznel bir duygudur. Başka bir deyişle, etrafındaki nesnelerin etrafında farklı hızlarda döndüğü görülüyor. Böyle bir durum bariz fizyolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir veya bir hastalık belirtisi olabilir.

Hangi durumlarda verigo normal kabul edilir?

Salıncakta veya diğer cazibe merkezlerinde uzun bir yolculuktan sonra, bir yolculuk sırasında veya uçuş ve düşme sahneleriyle aşırı gerçekçi bir film izlerken biraz rahatsızlık hissetmek normaldir. Özellikle de bu baş dönmesi çocuklarda görülür ve bulantı ve hatta kusma nöbetleriyle ilişkili olabilir.

Baş dönmesi, beynin açlığı ile birlikte görülen yaygın bir durumdur. Bu durum katı diyetler sırasında veya vücudun genel olarak tükenmesiyle ortaya çıkar.

İnce bir figürün peşinde olan günlük diyetlerini ciddi şekilde kısıtlayan kadınlar genellikle zayıflık ile ilişkili baş dönmesi, çatlaklara kadar sıkıntı çekerler.

Bu durumda, tatlı şekeri ağzınızda eritmeniz veya zayıf, zayıf bir çay içmeniz önerilir.

Kadınlarda zayıflık, bulantı ve baş dönmesi

Adet döngüsü sırasında veya hemen öncesinde baş dönmesi hissini hissetmek normal kabul edilir.

Bu, hormonal dalgalanmaların yanı sıra, önemli ölçüde kan kaybı olan birçok kadında görülen hafif bir anemiden kaynaklanmaktadır.

Döngünün sona ermesiyle hormonların dengesi yenilenir ve hemoglobin sentezi süreçleri tekrar kan kaybına baskın hale gelir – kadının durumu iyileşir ve baş dönmesi bir sonraki adet görene kadar ortadan kalkar.

Benzer şekilde menopoz sırasında ortaya çıkan vertigo da açıklanmaktadır. Hormonal dengesizlikler ve sürekli kan basıncı yükselmeleri, şiddetli baş dönmesi, halsizlik ve sıcaklıklar yaratır. İstenmeyen semptomların tezahürünü önemli ölçüde azaltacak olan hormonal replasman tedavisinin seçimi için bir jinekoloğa ve endokrinologa danışılması gerekir.

Çocuk taşırken baş dönmesi kesinlikle normaldir. Ayrıca, sabah bulanmaları ve gecikmiş adet kanamaları ile birlikte, hamileliğin en güvenilir belirtileri olarak kabul edilirler.

Gelecekte annenin bu durumu genellikle endişe yaratmaz, ancak baş dönmesi çok sık meydana gelirse veya bilinç kaybından önce gelirse, yeterli tedaviyi reçete etmek için hemen bir doğum uzmanı-jinekoloğa başvurmanız önerilir.

Belirli bir vakada tedavi, hamilelik sırasında çoğu ilacın kontrendike olması gerçeğiyle karmaşıklaşır. Hamilelik sırasında baş dönmesi önlenmesi için tavsiye edilir:

 • dinlenme zamanını arttırmak;
 • vücuttaki genel yükü azaltmak;
 • yataktan aniden kalkmamak dahil ani hareketler yapmamak;
 • açık havayı daha sık ziyaret edin, yoğun otoyollardan uzakta bulunan park ve meydanlarda yürüyüş yapın;
 • Gerekirse ve doktor tavsiyesi üzerine, zencefil çayı veya diğer bitki bazlı ürünler alın.

Baş dönmesi nedenleri

Vertigo yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı ortaya çıkmıyorsa, belki de değişen şiddette patolojik koşulları gösterir. Belirtiler veya komplikasyonlar olarak baş dönmesine neden olan hastalıklar şunlardır:

 • İç kulağın otitleri. Hastalık genellikle otitis media komplikasyonu olarak gelişir ve bulantı, baş dönmesi ve işitme kaybı ile kendini gösterir. Bu durumda, sepsis veya menenjit gelişimini önlemek için derhal bir doktora danışmalısınız, çünkü enfeksiyonun yeri beyne yakındır. Ayrıca, bir sülfürik tıkaç oluşumundan dolayı hafif bir baş dönmesi meydana gelebilir. Kulak burun boğaz uzmanına güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlamak daha iyidir, zira pamuklu bir bezle septik olmayan manipülasyonlar nedeniyle mantarı kulak kanalı boyunca daha da itmesi muhtemeldir.
 • Meniere sendromu, iç kulakta anormal sıvı birikimi ile kendini gösteren spesifik bir hastalıktır. Hastanın baş dönmesine ek olarak, bulantı, işitme kaybı, kulak çınlaması ve hatta kusma rahatsız edicidir.
 • Vestibüler sinirin nöriti. Hastalık keskin bir şekilde ortaya çıkmakta ve bu, başı döndürürken veya aniden yükselirken baş dönmesi olarak kendini göstermektedir. Genellikle, birkaç gün içinde bir iyileşme meydana gelir, ancak hoş olmayan belirtiler bir dereceye kadar kendini gösterebilir, ancak çok daha az da olsa.
 • İskemi ve inme nedeniyle akut serebrovasküler olay, şiddetli baş dönmesi ile kendini gösterir. İnme, hasta için hayati teh arz eden bir durumdur, bu nedenle, inmenin ilk belirtilerini fark eden akrabaları hemen ambulans çağırmalıdır. Bu semptomlar arasında istirahatte kaybolmayan şiddetli baş dönmesi, çift görme, yüz parestezi, konuşma bozukluğu ve uzayda koordinasyon sayılabilir.
 • Servikal omurgada lokalize olan osteokondroz, çıkıntı veya fıtık. Baş dönmesi, kafanın keskin bir dönüşüyle ​​oluşur. Hastalığın diğer belirtileri boyundaki ağrı, hareket sertliği ve sıkışmış sinir ve / veya bozulmuş kan akışı ile ilişkili diğer duyumlardır.
 • Tümörün bulunduğu yere bağlı olarak tamamen farklı durumlarda kendini gösterebilen bir beyin tümörünün büyümesi.
 • Salyangoz fistülü (perilifatik fistül), perilympinin orta kulağa penetrasyonu ile karakterize olan patolojik bir durumdur. Bu durumda, hasta vertigo dahil rahatsızlık yaşayabilir.
 • Beyin kontüzyonları, baş ve omurilik yaralanmaları – bu akut acil durumların hepsi de baş dönmesi ile kendini gösterir.
 • Benign pozisyonel vertigo sendromu.
 • Ekrandaki çerçevelerin hızlı bir şekilde değiştirilmesi veya görüntülerin baş dönmesi ile ortaya çıkan görsel aparatın patolojisi, görsel duyumların normalleşmesiyle hızlı bir şekilde geçtiğinden, özel bir işlem gerektirmeyen bir durumdur.
 • Baziler migren, ana atağın öncüsü olarak kabul edilen baş dönmesine neden olabilir.

Aynı zamanda, baş dönmesinin, birçok ilaçta oldukça yaygın bir yan etki olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, bir hastanın doktor ofisinde yapması gereken ilk şey, alınan tüm ilaçları listelemektir. Rejimi ayarlamak ve hatta ilacı daha güvenli olanı ile değiştirmek biraz faydalı olabilir.

Ayrıca yaşa bağlı vertigodan bahsetmeliyiz. Genellikle bu semptomlar yaşlılarda görülür ve beyin nöronlarında, vestibüler cihazda ve sinir sisteminin diğer dokularında dejeneratif değişiklikler ile ilişkilidir.

Ne yazık ki, bu süreci durdurmak hala mümkün değildir, ancak modern tıbbın saldırıları durdurması ve sinir liflerinin parçalanma oranını önemli ölçüde yavaşlatması oldukça olasıdır.

Hasta ne kadar çabuk terapisti, nöroloğu veya gerontologu açarsa, o kadar çok başarı elde edilebilir.

Baş dönmesi belirtileri

Hastanın sübjektif duyumlarını atarsak, vertigo semptomları şunları içerir:

 • Bedenin uzayda dönmesi veya hareketi yanılsaması;
 • Bulantı ve hatta kusma;
 • Uzayda oryantasyon kaybı;
 • Gürültü veya kulak çınlaması, kulak döşeme.

Bir kişinin aşağıdaki belirtilere sahip olması halinde derhal bir doktora danışmanız veya ambulans çağırmanız gerekir:

 • Bacaklarda zayıflık ile ilişkili şiddetli baş ağrısı;
 • Baş dönmesi uzun zaman geçmez. Geleneksel yöntemler bir saat içinde obsesif durumdan kurtulmaya izin vermiyorsa, derhal bir doktora danışmalısınız.
 • Hastada diyabet veya hipertansiyon varsa, baş dönmesi ciddi acil durumların (hipertansif kriz veya diyabetik koma) gelişiminin öncüsü olabilir.
 • Adam başım dönmesinden sonra bayıldı ve / veya kafa travması geçirdi.
 • Baş dönmesi artmış vücut ısısı ile ilişkilidir.
 • Hastada çok fazla kusma olabilir (günde 5 bölümden fazla).

sınıflandırma

Baş dönmesine neden olabilecek listelenen hastalıklardan açıkça anlaşıldığı gibi, ikincisi merkezi bir oluşum veya periferik olabilir.

Merkezi baş dönmesi, herhangi bir alandaki inme veya iskemi ile birlikte doğrudan yaralanmalar veya beyin tümörleri ile ilişkilidir.

Periferik orijinli baş dönmesi genellikle iç kulaktaki bozukluklarla veya beyin dışında bulunan sinir sisteminin diğer hastalıklarıyla ilişkilidir.

Ayrıca, tüm vertigo vakaları sistemik ve sistemik olmayan nedenlerden kaynaklanan baş dönmesine bölünebilir. Bunlardan ilki, görme veya duyma patolojileriyle ilişkili semptomlardır. Sistemik olmayan vertigo, örneğin hamilelik sırasında hareket hastalığı veya toksikoz içerir.

Baş dönmesi tanısı

Baş dönmesi gerçeğinin teşhis edilmesi gerekmez, oluşum nedenini bulmak gerekir. Bazen açıktır – hamilelik, deniz seyahati, sıkı bir karbonhidrat içermeyen diyet. Kalan vakalara terapist, Laura, nöropatoloji uzmanı ve diğer dar uzmanların danışması gerekir.

İlk olarak, hekim hastalığın ciddiyetini ve posturografiyi belirlemek için vestibüler testlerden geçmeyi önerecektir.

KBB, işitme eşiğinin ve fonksiyonel işitme bozukluğunun belirlenmesi ile ilgili tanı prosedürlerini belirtir.

Beyin hakkında kapsamlı bilgi almak için, ilgili damarların MRI veya ultrason taramasından geçmeniz gerekir. Benzer şekilde, omurganın çeşitli kısımlarının durumunun teşhisi.

Vertigo tedavisi

Baş dönmesine neden olan altta yatan hastalığın tedavisi ancak sınırlı bir patolojiyle mümkündür. Genellikle, böyle bir hastanın durumunun nedeni bilinmemektedir. Bu gibi durumlarda, doktorlar tatsız duyumları ortadan kaldırmak için semptomatik tedavi reçete.

Baş dönmesi kompleksi tedavisinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Antihistaminikler, vertigo gelişimi ile vücudun histaminerjik sistemi arasındaki bağlantı olarak kanıtlanmıştır.
 • Takıntılı bir endişe durumunu giderebilecek sakinleştiriciler.
 • Antiemetikler, baş dönmesi bulantı ve halsizlik kusma ile ilişkiliyse.
 • Betahistin, baş dönmesi ile en etkili şekilde savaşan yapısal bir histamin analoğudur. Spesifik nörotransmitterlerin salınımını arttırır ve iç kulağa kan dolaşımını arttırır. İlaç bağımlılık yapmaz ve tehli yan etkileri yoktur, bu nedenle uzun süreli tedavi çerçevesinde kullanılabilir.

Baş dönmesi halinde ne yapmalı?

Ciddi hastalıklarla ilişkili olmayan nadir görülen vertigo konusunda endişeleniyorsanız, birkaç basit kuralı hatırlamanız gerekir:

 1. Baş dönmesi hissiyle ilişkili gerginlik durumunda, oturmanız, rahatlamanız ve güçlü bir kokuya sahip bir sıvıyı solumanız gerekir. Bu, her ilk yardım çantasında olması gereken olağan amonyak olabilir.
 2. Yataktan keskin bir yükselme veya uzayda vücut pozisyonundaki diğer değişiklikler ile belirli bir zayıflık hissederseniz, büyük olasılıkla ortostatik hipotansiyondan bahsediyoruz. Hızlı acele hareketleri yapmaktan kaçının. Sabah kalktığınızda, kalkmadan önce yatakta birkaç dakika oturun. Keskin şekilde yaslanmayın ve çömelmeyin.
 3. Baş dönmesi yaralanma veya felçten sonra başlamışsa derhal hastaneye gitmelisiniz.
 4. Eğer başınız dönüyorsa ve kalp semptomlarınız varsa – basınç arttı, göğüste ağrı, sol elde uyuşukluk – bir kardiyolog ile acil bir danışma gereklidir.
 5. Taşıma sırasında sallanıyorsanız, o zaman hastalanmak ya da nane şekeri eritmek için özel haplar kullanmalısınız. Gezegendeki hemen hemen her onuncu kişi araç hareket halindeyken rahatsızlık hisseder, bir uçak, bir gemi veya araba.
 6. Baş, örneğin bir gömlek veya kravat sıkı bir yaka ile kuvvetlice basıldığında baş dönmesi gelişebilir. Bu fenomene karotis sinüs sendromu denir. Bunu biliyorsanız, o zaman sadece biraz geçit rahatla ve hepsi uzağa gidecek.
 7. Sıkı bir diyet uygularsanız, zayıf bir zayıf ılık çay veya sadece şeker yardımcı olacaktır. Gelecekte, kalorik alımı bir miktar artış lehine gözden geçirin veya kompozisyondaki yavaş karbonhidratlı menü ürünlerine ekleyin.

Her durumda, etrafta keskin köşeler ve diğer tehli parçalar olmayacak şekilde bir sandalyeye oturun. Sıkı olmayan giysileri açın – bir kemer veya gömlek. Derin ve yavaş nefes al. Gözler kapatılamaz. Küçük parmakların veya başparmakların nazikçe masajı bilincini tekrar kazanmaya yardımcı olur.

Источник: https://tr.medicine-worlds.com/golovokruzhenie.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть