Başkasının Depresyon İlacı Kullanılabilir mi?

içerik

Majör Depresyon (Depresif Bozukluk) Nedir? Majör Depresyon İlaçları

Başkasının Depresyon İlacı Kullanılabilir mi?

Depresyon; hislerinizi, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı olumsuz yönde etkileyen ciddi bir tıbbi hastalıktır. Önceden ze alınan faaliyetlere olan ilginin kaybolmasına neden olur, çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir, kişinin çalışma ve konsantre olma gibi becerilerini azaltabilir.

Klinik depresyon olarak da adlandırılan majör depresif bozukluk kişinin üzüntü, mutsuzluk, yorgunluk, ilgisizlik ve uyku hali durumlarının daha uzun sürmesi ve bir zaman sonra kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek duruma gelmesidir.

 • Depresyondaki kişilerin beyinlerinde fiziksel değişiklikler olduğu görülmektedir. Bu değişikliklerin değeri hala belirsizdir, ancak depresyonun nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.
 • Nörotransmitterler depresyonda rol oynayan beyin kimyasallarıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu nörotransmitterlerin işlevlerindeki ve etkilerindeki değişikliklerin duygudurum tutarlılığının sağlanmasında önemli rol oynayabileceğini göstermektedir.
 • Vücudun hormon dengesindeki değişiklikler de depresyona neden olur veya tetikleyebilir. Hormon değişiklikleri hamilelik ve doğum sonrası depresyon, tiroid problemleri, menopoz veya başka birtakım durumlar ile sonuçlanabilir.
 • Aile üyeleri ve akrabalarında depresyona dair geçmiş olan kişilerin depresyona yakalanma riski daha yüksektir. Araştırmacılar depresyona neden olabilecek genleri bulmaya çalışıyorlar.
 • Alkol, uyuşturucu kullanımı veya steroidler de dahil olmak üzere belirli ilaç türleri majör depresyona yol açabilir.

Klinik depresyon günün büyük bir bölümünde, özellikle de sabahları depresif bir duygu halinde olmaya ve normal aktivitelere ve ilişkilere olan ilginin kaybolmasına (anhedoni) işaret eder. Bu semptomlar 2 hafta boyunca sürer. Ancak daha farklı belirtiler de vardır:

 • Neredeyse her gün kendini yorgun hissetmek veya enerji kaybı
 • Değersizlik veya suçluluk duygusu
 • Uykusuzluk veya hipersomnia (aşırı uyku)
 • Kararsızlık, yapılan işe konsantre olamama
 • Huzursuzluk, tekrarlayan intihar düşüncesi
 • Majör depresyonun fiziksel belirtileri arasında kilo kaybı veya aşırı kilo alımı da bulunur.

Fiziki muayene: Bazı durumlarda depresyon, bir fiziksel sağlık sorununa bağlı olabilir. Bu nedenle muhakkak doktor muayenesine ihtiyaç duyulur.

Laboratuvar testleri: Depresyona benzer belirtileri olan başka herhangi bir tıbbi problemi tespit etmek için kan testleri yapılabilir. Örneğin, hipotiroidizm, alkol veya uyuşturucu kullanımı, bazı ilaçlar ve inme de depresyonla aynı belirtilere neden olabilir.

Psikiyatrik değerlendirme: Ruh sağlığı uzmanı; semptomlarınız, düşünceleriniz, duygularınız ve davranış kalıplarınız hakkında sorular sorar. Bu soruları yanıtlamak için bir anket (majör depresyon testi) doldurmanız da istenebilir.

İlaçlar ve psikoterapi, depresyonda olan çoğu insan için etkilidir. Semptomları hafifletmek için kullanılan ilaçların yanında düzenli olarak bir psikiyatrist veya psikologla görüşmek hastalığın tedavisi açısından önemlidir.

Ancak bazı ağır vakalarda hastaneye yatış gerekli olabilir. Majör depresyon tedavisi ne kadar sürer sorusu kesin olarak cevaplanamamakla beraber 3-6 ay arası denilebilir. Ancak ilaç tedavisinin en az 6 ay sürdürülmesi gerekir.

1. Majör depresyon ilaçları

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar): Doktorlar genellikle bir SSRI reçete ederek başlar. Bu ilaçlar daha güvenli kabul edilir ve genellikle diğer antidepresanlara göre daha az yan etkilere neden olur.

Bir SSRI, beyindeki mevcut serotonin miktarını artırarak majör depresif bozukluğu olan kişilerin semptomlarını hafifletebilir.

SSRI’lar arasında sitalopram (Celexa), essitalopram (Lexapro), fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil, Pexeva), sertralin (Zoloft) ve vilazodon (Viibryd) bulunur.

Serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler): Bu ilaçlar serotonin ve norepinefrinin geri alınmasını engelleyerek nörotransmitterlerin artmasına yol açarak hastalığa etki ederler.

Ancak uyku hali, kabızlık ve kilo alımı gibi gibi yan etkileri vardır.

SNRI’lerin örnekleri arasında duloksetin (Cymbalta), venlafaksin (Effexor XR), desvenlafaksin (Pristiq, Khedezla) ve levomilnasipran (Fetzima) bulunur.

Trisiklik antidepresanlar: Bu ilaçlar; imipramin (Tofranil), nortriptilin (Pamelor), amitriptilin, doksepin, trimipramin (Surmontil) ve protriptilin (Vivactil) gibi ilaçlardır. Ancak çok etkili ve şiddetli yan etkilere neden olma eğilimindedirler. Bu yüzden trisiklikler genellikle SSRI denendikten sonra bir iyileşme görülmediği takdirde reçete edilir.

Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler): Tipik olarak diğer ilaçlar işe yaramadığında reçete edilebilir, çünkü ciddi yan etkilere sahip bir ilaç grubudur.

MAOI’leri kullanmak, belirli peynirler, turşu ve şaraplar gibi bazı yiyecekler ve bitkisel takviyelerle tehli (hatta ölümcül) etkileşimlere sebep olabileceği için katı bir diyet gerektirir. Bu ilaçlar SSRI’larla birlikte kullanılamaz.

Tranilsipromin (Parnate), fenelzin (Nardil) ve izokarboksazid (Marplan) en çok reçete edilenlerdir.

Doğru ilacı bulmadan önce birkaç ilaç veya ilaç kombinasyonunu denemeniz gerekebilir. Ayrıca bazı ilaçların tam etki göstermesi ve yan etkilerinin hafiflemesi için birkaç hafta veya daha uzun süreye ihtiyaç duyulduğundan, sabırlı olmak gerekir.

Bunların dışında, doktorunuzla konuşmadan antidepresan almayı bırakmayın. Antidepresanlar bağımlılık yapmazlar, ancak bazen fiziksel bağlılık (bağımlılıktan farklıdır) oluşabilir. Tedavinin aniden durdurulması veya birkaç dozun kesilmesi vazgeçme, pes etme benzeri semptomlara neden olabilir ve ilaçların aniden bırakılması depresyonun daha da ağırlaşmasına neden olabilir.

2. Psikoterapi

Konuşma terapisi olarak da bilinen psikoterapi, MDB’li kişiler için etkili bir tedavidir. Bilişsel davranışçı terapi veya kişiler arası terapi gibi farklı psikoterapi türlerinden de faydalanılabilir.

 • Olumsuz inançları ve davranışları tanımlamanıza ve bunları sağlıklı, olumlu olanlarla değiştirmenize yardımcı olur.
 • Yeni ilişkiler ve deneyimler kazanmanızı sağlar.
 • Hayatınızda tatmin ve kontrol duygusunu yeniden kazandırır. Umutsuzluk ve öfke gibi depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Problemlerle baş etmenizde ve yeni çözüm yolları bulmanızda size yol gösterir.
 • Özgüveninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

3. Hastanede tedavi

Bazı kişilerde depresyon o kadar şiddetlidir ki hastaneye yatmak zorunlu hale gelebilir. Bu kişiler genelde kendine ya da bir başkasına zarar verme eğilimindedirler.

Bir hastane ortamında yapılan psikiyatrik tedavi, kişinin ruh hali düzelene kadar sakin ve güvende kalmasına yardımcı olabilir. Bazı hastalarda kısmi yatış veya günlük tedavi programları da etkili olabilir.

Bu programlar, semptomları kontrol altına almak için gerekli olan ayakta destek ve danışmanlığı sağlar.

4. Yaşam tarzı değişiklikleri

Majör depresyon nasıl yenilir diye düşünüldüğünde ilaç kullanmanın ve psikoterapinin yanı sıra yaşam tarzında değişiklikler yapılması da tedavi sürecinin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Bunun için:

 • Somon gibi omega-3 yağ asidi bakımından zengin besinler tüketilebilir. Fasulye, kepekli tahıllar ve magnezyum oranı yüksek fındık, yoğurt gibi yiyecekler de majör depresif bozukluk semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olur.
 • Alkol ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Alkol, işlenmiş ve yağda kızartılmış gıdalar depresyonun ağırlaşmasına neden olan omega-6 yağ asitlerini içerir.
 • Majör depresyon kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olsa da, fiziksel olarak aktif olmak önemlidir. Özellikle açık havada egzersiz veya yürüyüş yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Источник: https://evdesifa.com/major-depresyon-depresif-bozukluk-nedir/

Depresyon Tedavisi için En Etkili İlaçlar Nelerdir? – APPVICE

Başkasının Depresyon İlacı Kullanılabilir mi?

Depresyon, çoğunlukla yetişkinliğin erken döneminde başlayan bir zihinsel sağlık sorunudur. Kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır. Ancak, insan her yaşta depresyon ile baş edebilir.

Depresyon beyninizi etkiler, bu nedenle ancak beyne etki edecek ilaçlar faydalı olabilir.

Yaygın kullanılan antidepresanlar semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, fakat birçok farklı seçenek mevcuttur.

Bu ilaçlar ile tedavi süreci, beyindeki bazı kimyasallardan olan nörotransmitterleri dengeleyerek uygulanır. İlaçlar depresyon belirtilerinizi hafifletmek için birbirinden farklı şekillerde çalışırlar.

Depresyon tedavisi ilaçlarının çoğu aşağıdaki sınıflara ayrılır:

 • seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs)
 • serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler)
 • Trisiklik antidepresanlar (TCA’lar)
 • tetrasiklik antidepresan
 • dopamin geri alım engelleyicisi
 • 5-HT1A reseptör antagonisti
 • 5-HT2 reseptör antagonistleri
 • 5-HT3 reseptör antagonisti
 • monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler)
 • noradrenerjik antagonist

Bu ilaç sınıflarına girmeyen atipik antidepresanlar ve St. John’s wort gibi doğal tedaviler de mevcuttur.

Tüm bu ilaçların nasıl çalıştığı ve potansiyel yan etkileri hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Depresyon Tedavisi İçin Psikoloğunuz ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden psikoloğunuzla hemen görüşebilirsiniz.

Psikoloğa Sor

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs)

SSRI’lar en sık reçete edilen antidepresanlar sınıfıdır. Depresyonun oluşmasında serotonindeki dengesizlik önemli bir rol oynar. Bu ilaçlar, beyindeki serotonin geri alımını azaltarak depresyon belirtileriyle savaşır. Böylece beyninizde daha fazla serotonin bulunmasını sağlarlar.

SSRIs serotonin geri alım inhibitörleri şunlardır:

SSRIs serotonin geri alım inhibitörlerinin yaygın yan etkileri şunlardır:

 • mide bulantısı
 • uyku problemi
 • sinirlilik
 • titreme
 • cinsel sorunlar

Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler)

SNRI’ler beyninizdeki serotonin ve norepinefrin seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Bu depresyon belirtilerini azaltabilir. Bu ilaçlar şunlardır:

Depresyon tedavisine ek olarak duloksetin ağrıyı da hafifletebilir. Bu önemlidir çünkü kronik bir ağrı depresyona yol açabilir veya daha da kötüleştirebilir. Bazı durumlarda, depresyonu olan kişiler ağrıları daha fazla hissederler. Duloksetin gibi hem depresyonu hem de ağrıyı tedavi eden bir ilaç bu tür durumlarda yardımcı olabilir.

SNRI’lerin yaygın yan etkileri şunlardır:

 • mide bulantısı
 • uyuşukluk
 • yorgunluk
 • kabızlık
 • ağız kuruluğu

Yasal Uyarı:

Amacımız size en doğru ve güncel bilgileri sunmaktır. Ancak, ilaçlar her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin tüm olası yan etkileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgiler tıbbi tespitler için bir alternatif değildir. Tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanı ile olası yan etkileri her zaman görüşünüz.

Trisiklik antidepresanlar (TCA’lar)

SSRI’lar ya da diğer antidepresanlar işe yaramadığında TCA’lar sıklıkla reçete edilir. Bu ilaçların depresyon tedavisinde nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılamamıştır.

TCA’lar şunları içerir:

 • amitriptilin
 • amoksapin
 • klomipramin (Anafranil)
 • desipramin(Norpramin)
 • doksepin
 • imipramin(Tofranil)
 • nortriptilin(Pamelor)
 • protriptilin
 • trimipramin (Surmontil)

TCA’ ların yaygın yan etkileri şunlardır:

 • kabızlık
 • ağız kuruluğu
 • yorgunluk

Bu ilaçların daha ciddi yan etkileri şunlardır:

 • düşük kan basıncı
 • düzensiz kalp atışı
 • nöbetler

Tetrasiklik antidepresanlar

Maprotilin depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca depresyon belirtilerini hafifletmek için nörotransmitterleri dengeleyerek çalışır.

Bu ilacın yaygın yan etkileri şunlardır:

 • uyuşukluk
 • halsizlik
 • baş dönmesi
 • baş ağrısı
 • bulanık görüş
 • ağız kuruluğu

Dopamin geri alım engelleyicisi

Bupropion (Wellbutrin, Forfivo, Aplenzin) hafif bir dopamin ve norepinefrin geri alım engelleyicidir. Depresyon ve mevsimsel duygulanım bozukluğu için kullanılır. Sigarayı bırakmada da kullanılır.

Yaygın yan etkiler şunlardır:

 • mide bulantısı
 • kusma
 • kabızlık
 • baş dönmesi
 • bulanık görüş

5-HT1A reseptör antagonisti

Depresyon tedavisinde kullanılan bu sınıftaki ilaca vilazodon (Viibryd) denir. Serotonin seviyelerini ve diğer nörotransmitterleri dengeleyerek çalışır.

Bu ilaç nadiren depresyon için ilk adım tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu, genellikle sadece diğer ilaçlar sizde etki göstermediğinde veya rahatsız edici yan etkilere neden olduğunda reçete edildiği anlamına gelir.

Yan etkileri şunlardır:

 • mide bulantısı
 • kusma
 • uyku problemi

5-HT2 reseptör antagonisti

Depresyon tedavisinde iki 5-HT2 reseptör antagonisti, nefazodon ve trazodon (Desyrel) kullanılır. Bunlar eski tip ilaçlardır. Depresyonun tedavisinde yardımcı olmak için beyninizdeki kimyasalları değiştirirler.

Yaygın yan etkiler şunlardır:

 • uyuşukluk
 • baş dönmesi
 • ağız kuruluğu

5-HT3 reseptör antagonisti

5-HT3 reseptörü antagonisti vortioksetin (Brintellix) beyin kimyasallarının aktivitesini etkileyerek depresyonu tedavi eder.

Yaygın yan etkiler şunlardır:

 • cinsel problemler
 • baş dönmesi

Noradrenerjik antagonist

Mirtazapin (Remeron) öncelikle depresyon için kullanılır. Depresyon belirtilerini hafifletmek için beyninizdeki bazı kimyasalları değiştirir.

Yaygın yan etkiler şunlardır:

 • uyuşukluk
 • baş dönmesi
 • kilo almak

Atipik ilaçlar

Diğer depresyon ilaçları tipik sınıflandırmalara girmezler. Bunlara atipik antidepresanlar denir. Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz bu alternatiflerden birini reçete edebilir.

Örneğin olanzapin / fluoksetin (Symbyax) atipik bir antidepresandır. Bipolar bozukluğu ve diğer ilaçlara cevap vermeyen majör depresyonu tedavi etmek için kullanılır.

Alternatif bir ilaç tedavisi sizin için bir seçenek ise doktorunuza danışın. Size daha fazlasını anlatacaktır.

Yasal Uyarı:

Amacımız size en doğru ve güncel bilgileri sunmaktır. Ancak, ilaçlar her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin tüm olası yan etkileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgiler tıbbi tespitler için bir alternatif değildir. Tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanı ile olası yan etkileri her zaman görüşünüz.

Depresyonun Doğal Tedavileri

Depresyonunuzu tedavi etmek için doğal yollara başvurabilirsiniz. Bazı insanlar ilaç yerine bu tedavileri tercih ederler ve bazıları da antidepresan ilaçlarına ek bir tedavi olarak uygularlar.

John’s wort, bazı insanların depresyon tedavisi için denediği bir bitkidir. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, bu bitki hafif olumlu etkilere sahip olabilir veya plasebodan (yalancı ilaç) daha farklı çalışmayabilir. Bu bitki aynı zamanda ciddi etkilere sebep olabilecek birçok ilaçla etkileşimlere neden olur.

St. John’s wort şunlarla etkileşime girer:

 • antiseizür ilaçlar
 • doğum kontrol hapları
 • varfarin (Coumadin)
 • reçeteli antidepresanlar

Ayrıca, depresyon tedavisi için bazı ilaçlar da St. John’s wort ile beraber kullanıldığı için etkisiz hale gelebilir ve işe yaramayabilir.

Ek takviye S-adenosil-L-metionin (SAMe), bazı kişilerin depresyon belirtilerini hafifletmeye çalıştığı bir başka doğal seçenektir. SAMe eklem ağrısını tedavi etmeye yardımcı olabilir, ancak depresyona yardımcı olduğunu kanıtlamak için çok fazla bilimsel çalışma yoktur. Bu tedavi de reçeteli ilaçlarla olumsuz şekilde etkileşime girebilir.

Doktorunuza Danışın

Depresyon tedavisi söz konusu olduğunda, bir kişi için işe yarayan şey başka biri için olumlu sonuç vermeyebilir. Depresyonunuzun tedavisi için doğru ilacı bulmak zaman alabilir.

Depresyon tedavisi için ilaç almaya başlarsanız, deneme yanılma zamanını hesaba katınız. Mayo Clinic’e göre, bir antidepresanın tam olarak çalışması en az altı hafta sürebilir.

Doktorunuza, ilacınızın etki süresinin ne kadar olduğunu sorun. O zamana kadar depresyon belirtileriniz düzelmediyse, doktorunuzla konuşun. Depresyonunuzu hafifletmede daha etkili olabilecek başka bir ilaç önerebilirler.

Yasal Uyarı:

Appvice, tüm bilgilerin gerçekte doğru, kapsamlı ve güncel olduğundan emin olmak için her türlü çabayı göstermiştir. Bununla birlikte, bu makale lisanslı bir sağlık çalışanının bilgi ve uzmanlığının yerini tutamaz. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Burada yer alan ilaç bilgisi değişebilir ve olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsanmamış olabilir.

İlaç için bazı uyarıların veya diğer bilgilerin olmaması, ilaç veya ilaç kombinasyonunun tüm hastalar veya tüm özel kullanımlar için güvenli, etkili veya uygun olduğunu göstermez. [/content_box]

Makale kaynakları

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.
ortalama puan: 3,77 , 26 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/depresyon-tedavisi-icin-en-etkili-ilaclar/

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı ? Kullananlar

Başkasının Depresyon İlacı Kullanılabilir mi?

Depresyonun görülme sıklığı kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazladır. Hamilelikte depresyon bir çok kadında görülen bir durumdur. Peki depresyon niye kadınlarda daha çok görülüyor ?

Toplumsal ve kültürel faktörler olarak da; kadınlardan hem iş yaşamının hem de aile yaşamının yükünü taşımaları beklenir. Yoksulluk ve ana-baba sorumluluğunu tek başına taşıma öyküsüne kadınlarda daha sık rastlanır. Kadınlar sorunlarla baş etme konusunda erkeklere göre daha çabuk kontrol edememe durumuna düşerler.

Bu yüzdendir ki gebelik öncesi, sırası ve sonrasında da depresyon görülme sıklığı oldukça fazla olabilmektedir.

hamilelikte depresyon

Hamilelikte depresyon nedenleri

-Daha çok, önceden depresyon geçirmiş olan kadınlarda görülür.

-Ay başı öncesi gerginliği rahatsızlığının fazla olması,

-Toplumsal dayanaklarının az olması,

-Gebelik yaşayan kadının yaşının küçük olması,

-Tek başına yaşıyor olması,

-Evlilik çatışmalarının olması,

-Eşiyle çift ilişkilerinin iyi bir seyirde olmaması,

-Gebeliğe ilişkin duygularının karışık olması,

-Gebeliğe hazır olmadan hamile kalmış olması gibi nedenler sayılabilir.

Hamilelikte depresyon

Hamilelik sırasında ortaya çıkan depresyonun tedavi edilmesi kararı verilirken tedavinin yarar ve zararları göz önünde bulundurulur.

Tedavi edilmezse annenin ve bebeğin beslenmesi bozulabilir, anne doğum öncesi bakımına gerekli özeni göstermeyebilir, bebeğin kilosu düşük doğum olabilir ya da erken doğum riski artabilir. Tedavi edilmeyen depresyon süreğen ya da daha ağır bir depresyona dönüşebilir.

Araştırmalara göre gebeliğinin başında antidepresan ilaçlarını kesen depresyondaki kadınların yaklaşık yarısında gebeliğin son 3 ayında hastalığın yinelendiği görülmüştür.

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı

Hamilelikte depresyonun etkileri

-Hamilelikteki depresyon zamansız doğum,

-Gebelik zehirlenmesi,

-Zor doğum

-Doğumda daha fazla cerrahi müdahaleye gereksinim duyma

-Gebelik haftasına göre küçük fetüs,

Düşük doğum ağırlıklı ve düşük sağlıklı olma skorlu yenidoğan gibi olumsuz gebelik ve obstetrik (doğum ve doğumla ilgili olan ) komplikasyonlar gibi tablolara yol açabilmektedir. Ayrıca gebelik depresyonu intihar girişimini, pospartum depresyon ( doğum sonrası depresyon ) riskini arttırma potansiyeli nedeniyle de çok önem taşımaktadır.

Hamilelikte depresyonun bebeğe zararı var mı ?

Gebeliğin erken dönemlerinde görülen depresyon, hem gebeyi hem de fetüsü uzun dönemde de olumsuz etkilemektedir.

Bu nedenle gebelik depresyonunun erken tanınıp, tedavi edilmesi anneye ve fetüse ait oluşabilecek riskleri azaltacaktır.

Görevli sağlık personelinin Hamilelikte depresyona eğilimli olabilecek riskli grupları erken dönemde belirlemesi, depresyonun önlenmesi ve tedavisini kolaylaştıracaktır.

Gebelik depresyonunun erken dönemde tanınmasında başta ebe, hekim ve hemşire olmak üzere sağlık profesyonellerine çok büyük sorumluluk düşmektedir.

Ülkemizde de diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gebelik depresyonuna yönelik sağlık profesyonellerince tarama programları başlatılmalı, yaygınlaştırılmalı, depresyon riski olan gebeler ( geçmişinde depresyon öyküsünün bulunması, kronik hastalığın olması gibi ) erken dönemde belirlenmelidir.

Ortaya çıkarılamamış veya tedavi edilememiş depresyon hem gebe hem de bebek için risk oluştur. Ebe ve hekimin, depresyon tedavisini, ilaçla alan gebeleri postpartum dönemi dahil daha sık aralıklarla izlemesi gerekmektedir.

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı ?

Hamilelikte depresyonunu önlemede atılacak ilk adım riskli grubun belirlenmesidir. Bu risk grubunun erken dönemde (mümkünse hamilelik öncesinde) belirlenmesi ve erken tedavisi anne ve bebek üzerindeki olası riskleri de azaltacaktır.

Gebelikte Antidepresan Kullanmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Başkasının Depresyon İlacı Kullanılabilir mi?

Gebelik sırasında antidepresan kullanımının bebek için bazı sağlık riskleri oluşturabileceğini belirten uzmanlar, hamilelikte antidepresan kullanımı ile ilgili kararın ve gebelikte alınacak ilaçların yararları ve risklerinin ayrı ayrı dikkatle alınarak doktor tarafından verilmesi gerektiğini belirtirler. Bunun nedeni olarak da tedavi edilmeyen ve ağır geçirilen depresyonun anne adayı için risk oluşturabileceğini gösterirler. Antidepresanlar, depresyon tedavisinde ilk başvurulan tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkarken gebelik gibi özel durumlarda kullanımı titizlik gösterilmesi gereken konuların başında gelir. Peki, Gebelikte antidepresan kullanılır mı? Hamilelik döneminde kullanılan antidepresanlar bebeğe zarar verir mi? İşte yapılan araştırmalar doğrultusunda depresyon ilaçlarının (antidepresan ilaçların) anne karnındaki bebek üzerindeki etkileri…

Gebelikte Antidepresan Kullanımı Bebeğiniz İçin Risk Oluşturabilir

Kadın hastalıkları doğum uzmanları, antidepresanların gebelikte kullanımıyla ilgili vermiş olduğu bilgilerde; depresyonun birçok tipinde ilk tedavi seçeneği olarak antidepresanların kullanıldığını, bu gruba giren ilaçların depresyon belirtilerini ortadan kaldırmasıyla kişilerin kendilerini iyi hissettiklerini belirtiyorlar.

Gebelikte antidepresan kullanımının bebeğin sağlığı için risk oluşturabileceğini, ilacın tamamen kesilmesi durumunda da anne adayının risk altında olabileceğini ifade ediyorlar.

Gebelikte depresyonun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine değinen uzman doktorlar, gebelik sırasında antidepresan kullanımına karar verilirken yarar / zarar dengesinin göz önünde tutulmasının altını çiziyorlar.

Gebelik Depresyonu Tedavi Edilmeli mi?

Daha önceleri hamilelikte salgılanan hormonların anne adayını koruduğunun düşünüldüğünü belirten uzman hekimler daha sonra yapılan araştırmaların bunun doğru olmadığını ortaya koyduğunu, bununla birlikte gebelik duygularının da depresyonla başa çıkmayı zorlaştırdığını ifade ediyorlar. Bu nedenle hamilelik sırasında ortaya çıkan depresyonun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.  

Gebelik Depresyonu Tedavi Edilmezse Pek Çok Soruna Neden Olabilir

Anne adaylarında tedavi edilmemiş depresyon durumunun olması durumunda sağlıklı beslenmenin zorlaşması, rutin kontrolleri aksatma gibi pek çok olumsuz davranışların ortaya çıkabileceğini, anne adaylarının yaşayacakları tüm bu olumsuz durumların düşük ağırlıklı ve erken doğan bebeklere neden olabileceğini belirtiyorlar.    

Hamilelik Depresyonuyla Baş Etmek İçin Bunları Yapın! Detaylı bilgi için tıklayın…   

Hamilelikte Kullanılabilecek Depresyon İlaçları (Antidepresanlar) Var mıdır?

Uzmanlar, hamilelikte antidepresanların kullanımına karar verilirken, riskleri ve yararları arasındaki dengeye üzerine kurulu olması gerektiğini vurgularlar.

Çoğunlukla, gebelik döneminde antidepresan kullanan anne adaylarının bebekleri için doğum kusurları ve diğer sorunların oluşma riskinin düşük olduğu belirtilir.

Bununla birlikte bazı antidepresan ilaçların sorun oluşturmadan hamilelik sırasında kullanılabileceğinin güvenli olduğu ispat edildiğinin altı çizilirken, antidepresanların bazı türlerinin anne karnındaki bebeklerde sağlık sorunları oluşturabileceği de yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır.

Gebelikte Antidepresan Kullanımı Fetal Kalp Kusurları Oluşturabilir

Bazı antidepresanların gebelikte kullanılması önerilmezken söz konusu ilaçların, özellikle gebeliğin ilk üç ayında (1. Trimester döneminde) alınması durumunda fetal kalp kusurları ile ilişkilendirildiği belirtilir. Bununla birlikte fetal büyümenin sınırlandırılabildiği gibi anne adayında yüksek tansiyonun kötüleşmesine neden olabileceğine dikkat çekilir.

Antidepresanların Bebek İçin Diğer Riskleri

Gebelik boyunca ya da son trimesterde (gebeliğin son 3 ayında) kullanılan antidepresanların, bebeğin doğumda aşırı sinirli ve huysuzluk gösterebileceği belirtilirken, özellikle hamileliğin son aylarına doğru artan dozların genellikle tavsiye edilmediği belirtilir.

Antidepresanları tüm gebelik boyunca veya gebeliğin son yarısında kullanıldığı durumlarda bazen bebekte doğumda geçici olarak huzursuzluk ve titreme görülebileceği, söz konusu sorunlarla karşılaşmamak için hamileliğin sonlarına doğru ilacın doktor kontrolünde kesilmesi tavsiye edilir.  

Gebelikte Antidepresan Alımı Kesilmeli mi?

Hamilelik sırasında antidepresan alımı ani olarak durdurulursa depresyonun tekrarlama riskinin bulunduğunu belirten uzmanlar, antidepresan ilaçlarının mutlaka doktor gözetiminde bırakılması gerektiğini, zira ilacın aniden bırakılması pek çok soruna neden olabilmektedir.

Hamileyseniz ya da Gebelik Planlıyorsanız Mutlaka Doktorunuzla Konuşun

Eğer depresyonunuz varsa ve hamile ya da gebelik planlıyorsanız, bunu öncelikle doktorunuzla konuşmanız tavsiye ediliyor.

Bazen hafif depresyon durumlarının vakarlı danışmanlık ya da diğer tedaviler de dahil olmak üzere psikoterapi ile tedavi edilebileceği söylenirken,  bazen hafif ve orta düzeydeki depresyonun psikoterapi ile düzelebileceği, orta ve şiddetli depresyon durumunun olması durumunda ya da eskiden depresyon geçirmişse tekrarlama olasılığının daha şiddetli olduğunun altı çiziliyor. Bu nedenle bebeğin ve anne adayının uzun süreli sağlığı için en iyi seçimin ne olduğunun karar verilmesinde doktorla ile işbirliği içerisinde olması önemle tavsiye ediliyor.

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/gebelikte-antidepresan-kullanilir-mi-bebege-zarar-verir-mi

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Başkasının Depresyon İlacı Kullanılabilir mi?

Antidepresan ilaçlar (depresyon tedavi edici ilaç) hastaların %60-80’inde düzelmeye yol açar. Tedavi uzun sürelidir ve ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Bu yazımızın konusu: Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

İlaçların etkisinin ortaya çıkması birkaç haftayı bulur. Bu yüzden “bu ilaç bana yaramadı” diye düşünüp birkaç günlük kullanımdan sonra kesmek yanlıştır. İlaçların etkisi kişiden kişiye değişir. Her ilaç her hastaya iyi gelecek diye bir kural yoktur.

Yine her ilaca bağlı oluşabilecek yan etkiler de farklıdır. Bir yakınınız depresyon geçirdi ve tedavi oldu ise aynı gruptan ilaçlar size de iyi gelebilir.

Bazı hastalarda birden fazla ilaç kullanımı, psikoterapi (profesyonel kişiler tarafından özel teknikler kullanılarak yapılan konuşma tedavisi) ile ilaç tedavisinin birlikte kullanımı veya başka tedavi yöntemlerinin kullanımı gerekebilir.

Hangi ilacın iyi geldiği ve hangi dozda kullanılması gerektiği genelde deneme yanılma yolu ile tespit edilir. Bu nedenle tedaviye başladıktan sonra doktorunuz ile bağlantıı kesmeyin, düzenli kontrollerinize gidin, sık doktor değiştirmekten kaçının ve tedavinin uzun süreli olduğunu unutmayın.

Yapılan araştırmalar çoğu hastada tek başına antidepresan ilaç kullanımından ziyade ilaç ve psikoterapinin birlikte kullanımında daha iyi sonuçlar alındığını ortaya koymuştur.

Depresyon tedavisinde kullanılan yöntemler kısaca şöyle özetlenebilir:

1. Antidepresan ilaçlar

2. Değişik psikoterapi yöntemleri

3. Grup tedavileri

4. Elektro konvulsif tedavi (elektro şok tedavisi)

5. Fototerapi (özel bir ışık tedavisi)

6. Diğer yöntemler

Son grup içinde pratikte kullanımda olan ancak bilimsel olarak yararlı olup olmadığı henüz ispatlanmamış olan yöntemler yer almaktadır. Bunlar arasında B grubu vitaminler ve folik asit içeren vitamin preperatları kullanmak, akapunktur, müzikle tedavi, bitki özleri ile tedavi ,egzersiz, masaj vb. Teknikler yer almaktadır.

Bu tekniklerin yararlı olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Bu nedenle depresyon hastalığı olan kişilerin direk bu yöntemlerle tedavi olmayı seçmek yerine öncelikle bir psikiyatriste başvurmalarında fayda vardır. Yine yeni bir tedavi tekniğinin denenmesi düşünülüyorsa mutlaka bir uzman tavsiyesine başvurulmalıdır.

Gereksiz yere kullanılan bir yöntem zaman ve para kaybına yol açmasının yanında kişiye zarar verici de olabilmektedir.

HANGİ DEPRESYON İLACI DAHA İYİDİR?

Her hastaya uygun tedavi yöntemi farklıdır. İlaçların etkinliği kişiden kişiye farklılık gösterir. Size uygun olan bir ilaç bir başkasına uygun olmayabilir. Yine aynı şekilde dozlar da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı hastalar düşük dozlarla tedavi olabilirken bazıları daha yüksek dozlara ihtiyaç duyarlar.

Bu da ancak tedavinin seyri sırasında belirlenebilir. Aynı aileden benzer hastalığı olanlar aynı grup ilaçladan faydalanabilirler. Bu nedenle kan bağı olan bir yakınınız depresyon tedavisi görüyorsa kullandığı ilaçlar konusunda doktorunuza bilgi vermeniz sizin açınızdan faydalı olabilir.

Depresyonun türü ve şiddetine göre değişik ilaçlar bir arada kullanılabilir, başka tedavi yöntemleri seçilebilir veya psikoterapi gündeme gelebilir. Bedensel rahatsızlıklar veya psikiyatri dışında kullanılan başka ilaçlar da tdepresyon tedavisinin belirlenmesinde rol oynayabilir.

Kortizon, bazı hipertansiyon ilaçları gibi değişik amaçlarla kullanılan bazı ilaçlar bizzat depresyona yol açabilir. Bu durumda bu ilaçların dozlarının azaltılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle bedensel hastalıklarınız ve kullandığınız diğer ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda vardır.

Tedaviden iyi sonuç almak için doktor kontrolünde ilaca başlamak en uygun dozda en uygun sürede tedaviye devam etmek gerekir.

İlaçların etkileri yanında yan etkileri de önemlidir. İlaçların yan etkileri ilaca göre değişmekle beraber aynı ilaç değişik hastalarda değişik tepkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle bir depresyon ilacı kullanmaya başladığınızda olabilecek yan etkiler konusunda doktorunuzdan bilgi almanız gerekir. Beklenmeyen bir yan etki olduğunda gecikmeden tekrar doktora başvurmalısınız.

DEPRESYON İLAÇLARI BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Hayır yapmazlar. Depresyon ilaçlarının bağımlılık yaptığına dair bu güne kadar elimize geçen veri veya araştırma yoktur. Bağımlılık yapan ilaçlar Sağlık bakanlığının kontrolü altındadır ve yeşil reçete kapsamındadır. Hiçbir depresyon ilacı yeşil reçete ile satılmamaktadır. Tedavinin başlarında hastaları daha iyi uyutabilemk için genelde uyku ilaçları eklenmektedir.

Bazen yeşil reçete ile satılan ilaçlar bu amaçla kullanılmaktadır. Bağımlılık riski açısından bu ilaçların kısa süre kullanılıp kesilmesinde fayda vardır. Depresyon ilaçları bu konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından önerildiği veya kullanıldığı taktirde ilacın kötüye kullanımı sözkonusudur.

Depresyonu veya başka ruhsal rahatsızlığı olmayan kişiler bu ilaçları kullandığı taktirde kişide neşelenme olmaz aksine sıkıntı yaratır. Bazı depresyon ilaçları ile ilgili olarak basında “utangaçlık ilacı bulundu” veya “kara sevdanın çaresi olan ilaç bulundu” gibi sansasyonel haberler çıkmaktadır. Bunların bilimsellikle, tedavi ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Tamamiyle ilacın kötüye kullanımıdır. Bu tip yayınlara itibar edilmemesi ve doktor önermedikçe bu ilaçların kullanılmaması gerekir.

Doç.Dr.Sibel MERCAN

Источник: http://www.populermedikal.com/1999/11/07/depresyon-nasil-tedavi-edilir/

En İyi En Etkili Depresyon İlaçları (Hapları) Tavsiye Edilen En Yaygın Kullanılanlar … – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Başkasının Depresyon İlacı Kullanılabilir mi?

Günümüzün stresli dünyasında en sık karşılaşılan sorunlardan birisi depresyondur. Öyle ki yapılan araştırmalara göre dünyadaki her 5 kişiden biri Türkiye ‘de ise her 4 kişiden bir kişi depresyon ile boğuşmaktadır. Hatta belki de bu oran daha fazladır.

Çünkü bu şu anda depresyon için ilaç kullanan insanların oranı baz alınarak hesaplanmış bir veridir. Her şekilde bu oran gösteriyor ki insanların birçoğu kendisini bu hayat akışına sokamamış ve bundan dolayı da şiddetli bir mutsuzluk hissediyor.

Zaman zaman her insanın karamsar ve umutsuz kaldığı anlar olabilir fakat depresyon bunun içinden çıkılamadığı durumlara denir. Hal bu kadar ciddi olunca da tıbbi yardım almak gerekebiliyor. Antidepresan adı verilen bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Çünkü doğrudan beyin üzerinde tesir kuvvetine sahip olan bu ilaçlar uzman eşliğinde kullanılmadığında tehli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden her ilaç gibi bu ilaç da mutlaka doktor eşliğinde alınmalıdır. Zaten bu ilaçların çoğu reçetesiz satılmamaktadır.

Reçetesiz Antidepresan ilacı da kesinlikle almayın. Bunların en etkili ve en güçlü olanlarını sizin için listeledik.

Prozac 20mg Kapsül

Prozac en çok bilinen antidepresanlardan birisidir. Seçici serotonin grubuna dâhil olan bu ilaç birçok farklı psikolojik rahatsızlığın tedavi süreçlerinde kullanılabilir. Bunların arasında; majör depresyon,  obsesif kompulsif bozukluklar gibi büyük rahatsızlıklar da bulunmaktadır.

Genelde önerilen doz günde yalnızca bir kapsül alınmasıdır. Fakat daha önce de bahsettiğim üzere bütün depresyon ilaçları doktor eşliğinde kullanılmalıdır. Ve doktorunuzun belirttiği ölçeklerde kullanılmalıdır.  Dozaj konusu hastalığın çeşidi veya ilerleme miktarına göre değişebilir.

Dolayısıyla doktorunuzun söylediği dozajın dışına çıkılması tehli olabilir. Bu ilaç alınırken kapsüllerin kesinlikle çiğnenmemesi gerekmektedir. Bir miktar su ile direkt olarak yutulmalıdır.

Yan etki olarak ise daha önce uyku bozuklukları, sersemlik ve karıncalanma hissi gibi bozukluklara rastlanılmıştır.

Lustral

Lustral da prozac benzeri bir antidepresandır. Sentralin maddesi içermesi ile oldukça güçlü bir formüle sahiptir. Antidepresanlar arasında en yaygın olarak kullanılan ve en çok tercih edilen ilaç Lustraldır. Depresyon, anksiyete bozuklukları veya travma sonrası stres gibi birçok farklı durum için kullanılabilir.

Tablet ya da kapsüller genelde yemekle birlikte veya yemekten sonra bir doz şeklinde kullanılır. İlacın kendi etkisini etkili bir şekilde ortaya çıkartabilmesi için bir hekim eşliğinde düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Lustral içerisinde birçok alerjik olabilecek madde bulundurabilen bir ilaçtır. O yüzden hekiminiz zaten gerekli testleri yapacaktır.

Bu aşamada sizin de kullandığınız ilaçlarınız, hamile olup olmadığınız gibi durumları bildirmeniz önem arz eder.

Duxet

Duxet bir diğer güçlü antidepresan ilaçtır. Düzenli olarak kullanılmaya başladıktan yaklaşık 2 hafta sonra etkisini göstermeye başlar ve bu konuda hızlı sonuç verdiği için öne çıkan ilaçlardan bir tanesidir. 28 kapsüllük ambalajlar içerisinde satılan Duxet günde 2 adet alınarak tedavinin çabuk olmasını amaçlamaktadır.

Fakat burada bahsedilen bütün dozlar genel olarak verilmiştir. Bu sebeple ne olursa oldun doktor tarafından söylenen doz kullanılmalıdır. Doktor hastalığınızın seyrine göre dozajı azaltıp veya arttırabilir. İlacın kullanıcılarının mutlaka 18 yaşının üstünde olması gerekiyor.

Yan etki olarak çeşitli alerjik kaşıntılar oluşturabilir.

Xanax Tablet

Xanax içeriği sayesinde çok güçlü bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda Xanax uyku verici bir ilaç olarak da kullanılabilir. Etken madde olarak alprazolam kullanılır. Bu etken maddelerin bilinmesi oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Çünkü bu maddelerin birçoğu bir takım insanlar için alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Eğer bu maddelere alerjiniz varsa ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle Xanax oldukça güçlü bir ilaçtır. Bu sebeple doktorunuzun belirttiği dozun üstüne kesinlikle çıkılmamalıdır. Yüksek dojda kullanılması çok güçlü bir ilaç olduğu için karaciğer fonksiyon bozukluğuna dahi sebep olabilir.

Aynı zamanda astım, bronşit gibi diğer bir takım bozukluklara da sebep olabilir.

Serdep 50mg

Serdep de yine bir antidepresan olarak karşımıza çıkıyor. Bu ilaç içerisinde ise etken madde olarak sertralin hiroklorür kullanılır. Mutluluk verici olarak bilinen hormon olan seratonin üzerinde etki eder ve seratonin salgısını normale çekmeyi amaçlar.

Beyinde salgılanan bu hormonun normal seviyeye gelmesi için sinir hücreleri iletişimi normale çekmeye çalışır. Depresyon, obsesif kompulsif bozukluklar gibi ciddi rahatsızlıklar üzerinde büyük bir tesir gücünde sahiptir.

Aynı zamanda adet dönemi ruhsal gerilim yaşayan kadınlar tarafından da kullanılabilmektedir. Yine yukarıda sıraladığımız bütün ilaçlarda da söylediğimiz üzere mutlaka doktor eşliğinde ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyor iseniz doktorunuza bunu beyan etmeli ve eğer bu ilaçlardan birini kullanmış iseniz Serdep kullanmak için 14 gün beklemeniz gerekir.

Paxil

Paxil ise yine bir başka antidepresan olarak karşımıza çıkıyor. Etken madde olarak paroksetin kullanan Paxil yine oldukça etkili bir etki skalasına sahiptir.

Majör depresyon veya obsesif kompulsif bozukluklar gibi ciddi bozuklukların tedavisi için kullanılan ilaçlardan birisidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey etken maddeye karşı her hangi bir alerjinin olup olmadığıdır.

Doktorunuz ile daha önce kullandığınız ilaçlar veya olası alerjileriniz konusunda konuşmanız gerekiyor.

Cymbalta

Çoğu kullanıcı tarafından Lustral ve Paxil gibi ilaçlardan daha iyi sonuç alındığı dile getirilmiştir. Özellikle etkileri arasında nöradrenalin özelliğinin de bulunması çoğu hasta için oldukça önemlidir. Düzenli kullanımı ile etkisi ortaya çıkıyor.

Özellikle öz güven eksikliğinin kronikleşmiş bir şekilde ortaya çıktığı obsesif bozukluklar için hem kolay hem de hızlı bir sonuç veriyor. Aynı zamanda yine obsesif kompulsif kategorisinde sayılabilecek sosyofobik insanlar için de oldukça etkili bir ilaç Anksiyete tedavisi için de oldukça sık kullanılır.

SNRI grubunda Prozac’a rakip olarak üretilmiş bir ilaçtır.

Yukarıdaki anlatılan ilaçlar sadece genel bilgi vermek içindir. Kesinlikle doktorunuza danışmadan bu ilaçları kullanmayınız. 

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu

Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: http://korkmazhaber.com/en-iyi-en-etkili-depresyon-ilaclari-haplari-tavsiye-edilen-en-yaygin-kullanilanlar-13223.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.