Basur (Hemoroid) nedir?

içerik

Hemoroid (Basur) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Basur (Hemoroid) nedir?

Basur ya da hemoroid hastalığı, kulaktan dolma bilgilerle çözülmeye çalışılan rahatsızlıklardan biri. Bu hastalık, makat çevresinde yoğunlaşan varise benzer şişliklerle; ağrı, kaşıntı ve kanama gibi rahatsızlıklarla kendini ele verir.

Hastalar bir yandan ağrılı günler yaşarken, bir yandan da basur gerekçesiyle doktora gitmekten çekinebiliyor.

Oysa çeşitli evrelere sahip olan basurun ilerlememesi ve tedavi edilebilmesi için bir an önce uzman görüşü almak ve harekete geçmek şart.

Özellikle dışkısında taze kan gören kişiler panikle bu sorunun nedenini araştırırken ve kanser gibi ihtimalleri düşünürken hemoroid olduklarını öğrenebilirler. Ancak sorunun kesin teşhisi için mutlaka hekim muayenesi gerekir.

Hemoroide yol açan sebepleri daha iyi anlamak için ise, vücudun boşaltım sistemine yakından bakmak faydalı olur. Bu nedenle hemoroid yani basur nedir öğrenmek, belirtilerine karşiı farkındalık geliştirmek vakit kaybetmeden tedavi sürecine geçebilmek için önemlidir.

Öncelikle hemoroid tam olarak nedirden başlayalım.

Hemoroid olarak adlandırılan yapı, aslında her insanın anatomisinde doğal olarak bulunan ve makat çevresinde toplanan yastık görünümlü damarlardır. Bunların ele gelmesi, sarkması, ağrı ve acı vermesi ise hemoroid hastalığı ya da basur adını alır.

Anüsün dış kısmında, cilt altında yerleşim gösteren ağrılı şişlikler dış hemoroid; rektum denilen kalın bağırsağın son kısmında bulunan toplanmalar ise iç hemoroid şeklinde adlandırılır. Hemoroid rahatsızlığına kimi zaman ağrılı bir kan pıhtısı da eşlik edebilir.

Tuvaleti kanlar içerisinde bırakan bu durum genellikle hastalar arasında paniğe sebep olur.

Hemoroid Neden Olur?

1. Kronik kabızlık
Tuvalette uzun süre oturmak ve ıkınmak hemoroidin başlıca nedenleri arasında. Bu durum kabız olan kişilerde çok sık görülür.

Kabızlığın yarattığı rahatsızlık verici tabloya genellikle hemoroid semptomları da eklenebilir. Makat yakınındaki bu damar yumağı zorlamayla birlikte şişer, kaşınır, kızarır ve ağrı verir.

Damar duvarındaki problemlerin kalıtsal olarak aktarılması da mümkün.

2. Gebelik ya da lohusalık
Gebelik ve doğum sürecindeki kadınlar da, vücutlarında meydana gelen radikal değişiklikler nedeniyle hemoroid riski altındadır. Gebe kadınlarda kan miktarının artması, rahim bölgesinin büyüyerek damarlara bası yapması, hormonların değişmesi ve kabızlığın sık görülmesi hemoroidi de beraberinde getirebilir.

3. Aşırı kilo
Aşırı kilolu insanlar; hem fiziksel yapıları hem de kilonun metabolizma üzerinde yarattığı olumsuz etki nedeniyle hemoroidle daha sık karşılaşabilirler. Ani kilo alımlarından sonra hemoroid görülebileceği gibi; kabızlığa yol açacak düzeyde hatalı beslenmek de hemoroid sorununu tetikler.

4. Bağırsak rahatsızlıkları
Bağırsak fıtığı ve hatta bağırsak kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar da beraberinde hemoroidi getirebilir. Özellikle kanamalı rahatsızlıklarda bu hastalıkların belirtileri de birbirine karışabilir. Bu anlamda hastalık tanısını mutlaka bir genel cerrahi uzmanının koyması gerekir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

“Hemoroid başlangıcı nasıl olur?” sorusunun cevabı sorunun kaynağının iç (internal) ya da dış (eksternal) olmasına göre değişiklik gösterir. Yani basur belirtileri türüne göre de bazı farklılıklar gösterir.

Dış Hemoroid Belirtileri

 • Anüs etrafında şiddetli kaşıntı
 • Anüse yakın olarak beliren ağrılı şişlik
 • Oturma pozisyonunda rahatsızlık ve ağrı
 • Dışkıda kan

İç Hemoroid Belirtileri

 • Dışkıda parlak kırmızı kan
 • Makattan basurun sarkarak gelmesi

Hemoroid (Basur) Nasıl Tedavi Edilir?

“Hemoroid nasıl geçer?” sorusunun cevabı, genellikle insanların doktora gitmekten utanması sonucunda gelişigüzel ev usülü tedavilerle bulunmaya çalışılır.

Oysa 4 evreye ayrılan bu hastalık için, ilk evredeyken daha basit medikal destekler alınması mümkünken; ikinci evreden itibaren ameliyat da seçenekler arasına eklenir. Bu nedenle hemoroid tedavisini geciktirmemek faydalı olur.

Toplumun neredeyse yarısının başına bir kere gelmiş olan bu rahatsızlık için utanıp çekinmek yerine bir an önce profesyonel destek almak ilk seçenek olmalı.

Hemoroid sorununun arkasında daha ciddi sağlık sorunları bulunabileceği için, gerekirse önce bunların tedavi edilmesi gerekebilir. Hemoroid bitkisel tedavisi gibi seçeneklere bakılmadan önce mutlaka bu kötü olasılıklar elenmeli. Ayrıca, az da olsa sürekli hale gelen kanama mevcutsa mutlaka kansızlık yönünden hasta kontrol edilmeli ve gerekli görülürse tedaviye başlanmalı.

1. Oturma banyosu
Gebeler dışındaki hemoroid hastalarına önerilen bu yöntem, dışkılama sonrasında ılık bir suyun içerisine oturmayı kapsar. Oturma banyosu, tedavi etme niteliğinden çok verdiği rahatlık hissi nedeniyle tavsiye edilir. Ağrı durumuna göre günde 3 kereye kadar uygulanabilir.

2. İlaç tedavisi
Özellikle ilk evrede tanısı konulan hastalar için uzman hekim tarafından ilaç ve krem tedavisi önerilebilir. Bu uygulamalar kaşıntı, yanma ve ağrı gibi yakınmalara karşı kısa süreli rahatlama sağlarken uzun vadede de şişen memelerin toparlanmasına yardımcı olur.

3. Cerrahi yöntem
Kimi durumlarda hemoroidin ilaç ya da kremle tedavisi mümkün olmaz. Özellikle ilerlemiş vakalarda cerrahinin gerekliliğinden söz edilebilir.

Klasik ameliyatlarda yumaklaşan yapının kesilmesi ve çıkarılması söz konusu olabilirken; De Longo Yöntemi olarak anılan cerrahi yönteminde kesme ya da çıkarma olmadan; memelerin olması gereken noktaya taşınması gerçekleştirilir.

Çok daha basit olan bu tedavi günübirlik şekilde uygulanabilir ve hemoroid ameliyatı sonrası sosyal hayata hızlıca dönmek mümkün hale gelir.

4. Lazer tedavisi
Cerrahiden kaçınanların tercih ettiği bir diğer yöntem olan lazer tedavisi ise, lazer ışınları ile sorunlu bölgenin dağlanması şeklinde gerçekleştirilir. Her durumda ve evrede uygulanamayabilir. Özellikle ilk evrede ve kanamanın ön planda olması durumunda tavsiye edildiği görülür.

Hemoroid ile uğraşmak zorunda kalmadan bu sorunun önüne geçebilmek için; özellikle kronik kabızlığa yol açan ve yaşam kalitesini düşüren hatalardan kaçınmak gerekir. Aşağıdaki önlemler sayesinde sorun tamamen önlenebilir ya da risk faktörü en aza indirilebilir:

 • Yüksek lifli gıdalar tüketilebilir ya da doktor onayıyla lif içeren gıda takviyeleri kullanılabilir.
 • Günde en az 3 litre su içilmelidir.
 • Fiziksel açıdan aktif bir hayat sürmek ve düzenli egzersiz yapmak kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Uzun süre oturarak ya da ayakta çalışanların 2 saatte bir mola vermeleri gerekir.
 • Dışkılama ihtiyacı hissedildiğinde hemen tuvalete gidilmelidir.
 • Dışkılamanın günde en az 1 kere olacak şekilde rutin bir hal alması, boşaltım sisteminin sağlığı açısından önemlidir.
 • Hemoroid sorunu varsa, baharatlı gıdalardan kaçınmak da yerinde olur.

PARTNERBMW X7 pickup tasarımı ortaya çıktıPanik Atak Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Guatr Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/hemoroid-basur-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221743-mykadin

Hemoroid ( Basur ) Nedir ? Hemoroid Tedavisi | Cilt Bakımı

Basur (Hemoroid) nedir?

Hemoroid, anal kanalın üst bölgesindeki damarların yumak halini almasıyla oluşan rahatsızlıktır. Halk arasında basur, mayasıl ve bekar hastalığı olarak da bilinen hemoroid, ve dış hemoroid olmak şartıyla ikiye ayrılmaktadır.!!

Hemoroid nedir, hemoroid nasıl olur, hemoroid tedavisi, hemoroid belirtileri nelerdir, hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri, hemoroid evde tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hemoroid genellikle yetişkin insanlarda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Ancak günümüzde evde yapılan tedaviler sonucu ile geçmektedir. Hemoroid günlük rutin bir hastalık olan öksürük gibi yaşamımızda yerini almış bulunuyor.

Öncelikle bu yazımızda  hemoroid nedir bilgisini paylaşma istiyoruz.

Hemoroid Nedir ?

Günlük yaşantımızda insanlar arasında basur olarak bilinen hemoroid, makat çevresinde bulunan toplar damarların genişlemesinden dolayı oluşan ve dışa sarkmasıyla bilinen bir rahatsızlıktır.

Her üç kişiden birinde basur kesinlikle olduğu bilinmektedir. Kendiniz ne kadar sağlıklı hissetseniz de mutlaka genel cerrahi uzmanına giderseniz başlangıç evresinde de olsa basur olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hemoroid, dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid tedavi edilmezse ciddi derece acı verebilme durumuna gelebilir. Genellikle ele gelen cilt kabarmaları haricinde pek bir rahatsızlık veren durum söz konusu değildir. Fakat genişleyen damarlarda pıhtı oluşması sonucu diken batması gibi bir acı, şişlik ve kızarıklık görülebilir.

İç Hemoroid

İç hemoroid, hastalığın ilerlemesine göre dört bölüme ayrılır.

 • 1. Evre : Kanama olması sonucu kendini belirtir. Kanamalar genellikle büyük tuvaletinizi yaparken meydana gelmektedir. Tuvalet kağıdında belli olur veya damlama şeklinde görülebilir.
 • 2. Evre : Büyük tuvaletiniz sırasında ıkınma sonucu makattan dışarıya doğru çıkan baloncuk hissi veren memeler ve kanama sonucunda belirti verir. Ancak bu evrede kanama biraz daha şiddetli olur.
 • 3. Evre : Bu evrede hemoroid memeleri rahat bir şekilde makattan dışarı çıkabilir ve sadece el ile iteleyerek içeri yerleştirilebilir. Bu durumda kanama daha da şiddetlenir. Şişlik ve ağrıya sebep olur.
 • 4. Evre : Genel olarak uzun süredir devam eden kabızlıktan dolayı iç ve dış hemoroidler toplu şekilde makattan dışarı sarkmaktadır. Sarkan memeler sümüksü bir akıntıya sebep olmakla birlikte ağrısız, ıslak ve büyüktür. Büyük tuvaletten sonra tam temizleme gerçekleşmediği için iç çamaşırlarınızın kirlenmesi söz konusu olacaktır ve otururken ağrı hissettirecektir.

Hemoroid Nasıl Olur ?

Hemoroid genelde yetişkin insanlarda oluşan bir rahatsızlıktır. Bir kişi hemoroid nasıl anlaşılır sorusunu ilk başta büyük tuvaletini yaparken makatta acı, kanama gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı zaman anlar.

Hemoroid tedavisi için doktora gitmenize gerek yok. Aktarlardan malzemelerle bitkisel tedavi yöntemi uygulayarak da rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Şimdi hemoroidin başlıca nedenlerinden bahsedelim.

Aşırı kilolu olmak veya obezite olmak makata yakın olan bölgedeki damarlara baskıyı arttırır. Düzensiz beslenen kişilerde çok sık görülen hemoroid, kabız olan kişilerde de çok sık rastlanan bir hastalıktır.

Kabızlık

Lifli yiyeceklerin tüketiminde azalma ve çok az miktarda sıvı veya sıvı yemek tüketiminden dolayı insan vücudu kabız olur. Kabızlık sadece beslenmeyle de görülmez.

Bazı ilaçların yan etkisinden dolayı da kabızlık durumu söz konusu olabilir. Kabız olan biri büyük tuvaletini yaparken doğal olarak ıkınacaktır. Ikınma da makat bölgesinde bulunan damarlara basınç uygular.

Bu sebepten de hemeroid tetiklenir.

İshal

Çok sık ishal olan bir kişinin makat bölgesinde zedelenme görülür. Kabızlığın yanı sıra ishal olmak da hemoroidi tetikleyen etkenlerdendir. İshal devam ettikçe hemoroid kanaması devam eder.

İnsan vücudu tuvalete gitme isteği doğurduğunda sindirim sisteminin çalışması için bölgeye daha çok kan pompalama ihtiyacı duyacaktır. Daha fazla kan pompalanması demek damarlardaki kan miktarının artması anlamına gelir.

Makat bölgesindeki küçük çatlak bile bölgedeki kanamanın artmasına sebep olur.

Ağır Kaldırmak

Ağır kaldırmak hemen hemen her ekleme zarar vermek anlamına gelir. Ağır kaldırmak eklem yerlerine zarar verirken vücut yine kan pompalama ihtiyacı duyacağından ve ıkınma ihtiyacı doğacağından hemoroid ahstalığını arttıran etkenlerdendir.

Hamilelik Dönemi

Hamilelik döneminde pelvik damarların üstüne düşen basınç oranı daha da artacağı için hemoroid oranı artar.

Hamile kadınların ayakta kalması vücudun diğer bölgelerine zarar vereceği gibi çok oturması da hemoroidin habercisi olabilir. Özellikle hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Hamilelerde hemoroid 28. haftada çok sık rastlanabilir. Fakat doğum sonrası rahatsızlık ortadan kaybolur.

45 Yaş ve Üstü

İnsan vücudu yaşlandıkça rahatsızlıkların meydana çıktığı bir metabolizmaya sahiptir. Hemoroid de yaş ilerledikçe rastlanan rahatsızlıklar arasında yerini alır. Aslında hemoroid de genetik bir durumla söz konusu olabilir. Kan damarlarının zayıf olması genetik bir durumdan kaynaklanabilir.

Uzun Süre Tuvalette Oturmak

Uzun süre oturmak sadece masa başı işi olanlar için geçerli değildir. Oturmanın bir çok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de tuvalette uzun süre oturmaktır. Önceden büyük tuvalete çıkılırken gazete veya dergi alınırdı.

Artık günümüz çağı teknoloji çağı olduğu için cep telefonu, tablet hatta bilgisayarla büyük tuvaletini yapanlar oluyor. Bu da tuvalette uzun süre oturulmasını sağlayan en büyük sebeplerden biridir.

Büyük tuvalet ihtiyacını bittikten sonra hemen tuvaletten kalkmak gerekir.

Diğer Nedenler

Hemoroide sebep olan bir çok neden daha sayabiliriz. Ancak en bilinmesi gereken konuları sizlere belirttik. Diğer nedenlere örnek olarak da;

 • Çok sık bisiklet veya motosiklete binmek
 • Alkol tüketimi
 • Vücut geliştirme
 • Acı ve baharatlı yiyecek tüketmek
 • Çok şiddetli öksürmek
 • Bağırsaklarda oluşacak veya oluşan tümörler

Bunların yanına ilave olarak da söyleyebileceğimiz bir başka durum da, kabız olunmadığı halde büyük tuvaletinizi zorlanarak yapmak, düzensiz beslenme, genetik yapı gibi problemler hemoroidi tetikleyen bir diğer unsurlar arasındadır.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid orta yaşta görülen en sık hastalıktır. Öncelikle makat bölgesinde acı ve kanama gibi durumlarla karşı karşıyaysanız kesinlikle doktora gitmekten çekinmeyin. Her rahatsızlıkta olduğu gibi bu işi en iyi uzmanı bilir diyerek hareket edin.

Hemoroid tedavisi günümüz teknolojisinde oldukça basit bir duruma kadar geldi. Artık ameliyatsız lazerle yakma ve lastikle boğma gibi yöntemler kullanılabiliyor. Çok kısa süren bu tedavi ile hemoroidden kurtulabilirsiniz. Ancak maddi durumu göz önünde bulunduracak olursak hemoroid tedavisinde evde tedavi yöntemlerini ve hemoroid bitkisel tedavilerini de deneyebilirsiniz.

Makat bölgesinde oluşan acı ve kanama hemen hemoroid olduğunuz anlamına gelmemektedir. Hemoroid belirtileri nelerdir öncelikle ondan bahsedelim.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Hemoroidin, iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşidi vardır. Her iki çeşidin de farklı belirtileri vardır.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

İç hemoroid olduğunuzu büyük tuvaletiniz esnasında anlarsınız. Tuvaletinizi yaparken ıkınma gereği duyacağınızdan kanama ve acı hissi oluşur. Bu iç hemoroid olduğunuzun göstergesidir. Ancak her kanama kesinlikle hemoroid olduğunuz anlamına gelmez. Bunun için kesinlikle doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Dış hemoroid adı gibi makatın dış kısmında oluşan, ıkınma sonucu büyüyen bir hemoroid çeşididir. Dış hemoroid olduğunuzu kendiniz de kontrol ederek görebilirsiniz. Yürürken zorluk çekme, kanama, makat etrafında şişlik gibi belirtileri bulunur.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hemoroid olan bir kişi doktora gitmekten genelde çekinmektedir. Ancak bu durum tamamen yanlış bir düşüncedir.

Hemoroid için en bilindik ve en etkili bitkisel tedavi yöntemi; kara halile tozu ile at kestanesi şurubu karışımının içmeniz olacaktır. Ya da at ezcanelerde at kestanesi hapı almaktır. Ancak at kestanesi hapı pahalı olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir.

AT KESTANESİNİN FAYDALARI

Kara Halile Tozu ve At Kestanesi Şurubu Karışımı

Öncelikle aktardan gerekli olan kara halile tozunu satın alın. At kestanesi şurubu ekstra bir şey olduğu için yanında alsanız tedaviniz için daha etkili bir yöntem olur.

 • Kara halile tozundan 1 çay kaşığı kadar çay bardağına koyun. At kestanesi şurubundan da 1-2 yemek kaşığı kadar ekleyin. Ancak size tavsiyemiz bu karışımı su veya meyve suyu ile takviye edin. Çünkü mide bulandırıcı bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Elde edilen karışımı için.
 • 1 çay kaşığı kara halile tozunu yarım çay bardağı su veya meyve suyu ile karıştırıp için.

Sizlere önereceğimiz en etkili bitkisel tedavi yöntemi bu şekilde olacaktır. Ancak unutmayın ki; bol bol sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hemoroid Evde Tedavi Yöntemleri

Hemoroidin evde tedavi yöntemleri arasında uygulayacağınız en önemli özelliği;

 • Büyük tuvaletinizi yaparken kesinlikle uzun süre oturmayın.
 • Sıcak su torbası üzerine oturun.
 • Ikınacak durumlardan uzak durun.
 • Sıcak su dolu leğenin içinde 15-20 dakika kadar oturun.
 • Sıcak su ile duş alın.
 • Beslenmenize dikkat edin.
 • Uzun süre oturmaktan kaçının.

Источник: //www.ciltguzellik.com/hemoroid-basur-nedir/

Hemoroid Nedir?

Basur (Hemoroid) nedir?

Halk arasında basur veya mayasıl olarak da bilinen hemoroid, anüs içinde ve çevresinde meydana gelen şişliklerden kaynaklanmaktadır. Anüsün içinde bulunan küçük kan damarları bazen genişleyebilmekte ve her zamandakinden daha fazla kanla dolabilmektedir. Genişleyen kan damarları anüs içinde ve dışındaki cilt üzerinde şişliklerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. (1)

Hemoroid insan anatomisinin normal bir parçasıdır. Anal kanalın içinde ve anal açıklığın çevresinde ortaya çıkabilen hemoroidler, iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ayrılmaktadır. İç hemoroidler anüsteki kan akışının bir parçasıdır ve küçük arteryel dallardan oluşmaktadır. Dış hemoroidler ise damarlardır. (2)

Normalde hemoroid kişinin farkına varabileceği belirtilere yol açmamaktadır, ancak bazen iç hemoroid nedeniyle problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda, belirtiler ara sıra ortaya çıkabileceği gibi kronik yani uzun süreli bir hal de alabilmektedir.

Dış hemoroid ise anüsün dışında bulunan damarlardan birinde kan pıhtısı oluşması sonucu belirtilere neden olmaktadır. Kan pıhtısı anüs bölgesinde rahatsız edici ağrılara yol açabilmektedir. Bununla birlikte, bağırsak hareketleri sonucu kanamalar da görülebilmektedir. (3)

Hemoroid (Basur) Belirtileri

Hemoroid başlangıcında ya da diğer bir deyişle hemoroid başlangıç seviyesindeyken herhangi bir belirtinin ortaya çıkmaması muhtemeldir. Bu durumda genellikle ağrılı da değildir, ancak kan pıhtısının oluşması durumunda oldukça acı verici olabilmektedir.

Hemoroid nasıl anlaşılır? Diğer hemoroid belirtileri ise şunlardır:

 • Ağrısız bir şekilde rektumdan gelen parlak kan
 • Anüs bölgesinde hissedilen kaşıntı
 • Özellikle otururken hissedilen anal ağrı
 • Bağırsak hareketleri sırasında oluşan ağrı
 • Anüs çevresinde oluşan bir veya birden çok olan sert yumrular (4)

Daha fazla Hemoroid (Basur) belirtileri için

Hemoroid (Basur) Nedenleri

Hemoroid neden olur? Hemoroid yavaş yavaş gelişen bir sağlık sorunudur. Rektum ve anüs içinde ya da çevresinde bulunan küçük kan damarlarının veya damarların şişmesi sonucu oluşmaktadır.

Hemoroidin başlıca nedenleri ise şunlardır:

 • Kabızlık veya ishal gibi bağırsak hareketleri
 • Bağırsak hareketleri sırasında aşırı basınç uygulanması
 • Kalıtsal faktörler
 • Ağır işler yapmak ya da ağırlık kaldırmak

Uzun süreler boyunca sert yüzeylerde oturmak da hemoroidin gelişmesine yol açabilmektedir. (5)

Hemoroid (Basur) nedenleri konusunu inceleyebilirsiniz

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid nasıl geçer? Hemoroidi tedavi etmenin ilk yöntemi nedeni ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Örneğin, neden kabızlık ise öncelikli olarak kabızlığın hafifletilmesi gerekmektedir.

Hemoroidin tedavisine yardımcı olabilecek diğer yöntemler ise şunlardır:

 • Hemoroidleri buruşturmak için büzücü merhemler veya fitiller
 • Hemoroidlerin bant ligasyonu (hemoroidleri azaltmak için proktoskopla küçük bantlar yerleştirilmektedir)
 • Hemoroid ameliyatı (6)

Hemoroid (Basur) tedavisi makalemize tıklayarak göz atabilirsiniz

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemoroid tanısı ve tedavisi için proktoloji (hemoroid ve anorektal hastalıklar) bölümüne başvurulmaktadır. (7)

Hemoroide (Basura) Ne İyi Gelir?

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Aloe vera: Aloe vera bitkisi hemoroid tedavisine yardımcı olabilmektedir. Hem antiinflamatuar hem de terapötik özelliklere sahip olan aloe vera, hemoroid nedeniyle oluşan tahrişi azaltabilmektedir. İç ve dış hemoroid için kullanılabilmektedir. (8)

Badem yağı: Güçlü bir yumuşatıcı olan badem yağı, cilt tarafından kolayca emilebilmektedir. Bu nedenle,  hemoroid tedavisinde oldukça etkili olabilmektedir. Tahriş olan bölgeyi nemlendirmekte ve iltihabı azaltmaktadır. Ayrıca, kaşıntı hissini de hafifletebilmektedir. (9)

Zeytinyağı: Hemoroidi tedavi etmek için zeytinyağı ideal bir seçenektir. Tahriş olan alanı yatıştırmaktadır. Ayrıca, antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için iltihabı önleyebilmektedir. Kan damarlarının elastikiyetini arttırarak sert dışkıların yaratacağı tahribatı da azaltmaktadır. (10)

Limon suyu: Bir bardak suya eklenen zeytinyağı ve limon suyu hemoroid tedavisine yardımcı olabilmektedir. Düzenli olarak tüketilen bu karışım, gastrointestinal sistemdeki iç korumayı teşvik etmekte ve kuruluğu önlemektedir. Bağırsak hareketleri de düzene girmektedir. (11)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı güçlü bir antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antiseptik olarak bilinmektedir. Temizledikten sonra anüse katkısız hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz. Hem tahriş olan bölge yumuşayacak hem de iyileşme hızlanacaktır. (12)

Çay: Çayda bulunan tannik asit, hemoroid nedeniyle oluşan şişkinlik ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olma gücüne sahiptir. Çay poşetini yaklaşık 10 dakika boyunca etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. (13)

Sarımsak: Hemoroid için kullanılabilecek bir diğer güçlü bitki de sarımsaktır. Sarımsakta bulunan güçlü bir bileşik olan alisin, hemoroidle savaşmak için etkili olan antibakteriyel özellikler sunmaktadır. Aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olmakta ve güçlü bir antioksidan olarak çalışmaktadır.  (14)

Patates: 2 patatesi yıkayın ve küçük parçalara kesin. Bir blender yardımıyla bu parçalar sıvı halde olana kadar karıştırın. Karışımı kuru hissediyorsanız, birkaç çay kaşığı su ilave edin.

Karışımı temiz mendil veya ince gazlı bez bandajı üzerine yayın ve yarıya kadar katlayın. Sonrasında hemoroid üzerine yaklaşık 5-10 dakika kadar uygulayın. Bu uygulama hemoroidi hafifletmeye yardımcı olacaktır.

(15)

Kimyon: Biraz kimyon tohumlarını toz haline getirin. Bir toz oluşturmak için bu tozdan 1 çorba kaşığı alın ve üzerine su ekleyin. Anal bölgenize uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika açık tutun. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. (16)

Hemoroid (Basur) Evde Tedavi Yöntemleri

Buz kompresi: Evde yapılacak basit tedavi yöntemlerinin başında buz kompresi gelmektedir. Buz, kan damarlarını sıkıştırmaya, şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı kesmeye yardımcı olmaktadır.

Etkilenen alana bir buz torbası veya kısmen eritilmiş buzları bir beze sarıp doğrudan yaklaşık 10 dakika boyunca uygulayın. Hemoroid yok olana kadar bunu günde birkaç kez yapabilirsiniz. (17)

Elma sirkesi: Saf ve doğal elma sirkesi hemoroidin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Dış hemoroitler için pamuklu bir top alıp elma sirkesi ile ıslatın. Anında rahatlama sağlaması için doğrudan hemoroid üzerine uygulayın. Doğrudan uygulamanın bir süre ağrıya neden olabileceğini ancak bunun anında kaşıntı ve acıyı azaltacağını da lütfen unutmayın.

İç hemoroid için, su ile bir çay kaşığı sirke tüketmek, ağrı ve kanamayı rahatlamaya yardımcı olabilmektedir. (18)

Ilık su banyosu: Ilık su banyosu, hem hemoroidin iyileşme hızını artmakta hem de hemoroid nedeniyle oluşan tahrişi ve kaşıntıyı hafifletmektedir.

Ilık su kan akışını teşvik etmekte ve kişiyi rahatlamaktadır. Evde bu banyonun kullanılması için en iyi yol, bir sitz banyo kiti almaktır. Kit, tuvalet koltuğunuzun üzerine oturan plastik bir cihazdan oluşmaktadır. (19)

Lif: Lifli gıdalar, bağırsak hareketleri sırasında suyun azaltılması için dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle diyetinize yulaf, arpa, kahverengi pirinç, darı, kinoa, mısır ve buğday gibi yiyecekleri eklemeyi düşünebilirsiniz.

Tam tahıllı ürünler, kanamanın ve diğer belirtilerin hafifletilmesinde oldukça etkili olan iyi miktarda lif içermektedir. Bu ürünler ayrıca, kolon sisteminin daha etkili şekilde çalışmasını teşvik etmektedir. (20)

Источник: //www.acil.net/hemoroid-nedir/

Hemoroid (Basur) Nedir? Basur Hastalığı ve Hemoroid Belirtileri

Basur (Hemoroid) nedir?

Basur hastalığının ne olduğu ve bu hastalığın belirtileri insanlar tarafından sıkça merak edilir. Kişilerde hemoroid ağrısı sık rastlanan bir durum olduğundan can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Basur hastalığı kimi zaman kanser gibi hastalıkların habercisi olduğundan bu hastalık hafife alınmamalıdır.

Özellikle kanama ve dışkılama alışkanlığında yaşanan değişiklikler basurun aslında kanserin habercisi olma ihtimalini artırmaktadır. Basur nasıl geçer? Diye sormadan önce bu nedenle basurun neden olduğu durum araştırmaları ve doğru tanı konmalıdır.

Daha sonra hemoroid tedavisi kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Hemoroid Hastalığı Nedir?

Basur adıyla halk arasında bilinen hastalık tıptaki adı ile hemoroiddir. En basit söylemi ile bu hastalık anal kanalın üzerindeki damarların genişlemesidir. Bu hastalık halk arasında sıklıkla mayasıl olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalık hem iç basur hem de dış basur olarak adlandırılmaktadır.

Basur Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Bazı durumlarda basur meydana gelmesi kolaylaşır. Kişilerin sık yaptıkları faaliyetler, yanlış yaptıklar faaliyetler hatta yiyip içtikleri bile basura sebep olan nedenler arasında yer alır. Bu sebepler arasında en sık görülenler:

 • Kabızlık ve ishal,
 • Gebelik ya da yakın zamanda doğum yapmış olmak,
 • Sürekli hareketsiz kalmak,
 • Spor etkinliklerinin yanlış ya da bilinçsiz şekilde yapılması,
 • Sık at binmek ya da bisiklet sürmek,
 • Fazla miktarda alkol kullanmak,
 • Bağırsak kanseri gibi ciddi bazı hastalıklar basur oluşmasına neden olur.

Basurun Belirtileri Nelerdir?

Iç hemoroid belirtileri kişiler tarafından kolayca fark edilebilir. Bu belirtileri fark eden kişilerin en kısa süre içerisinde bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bu belirtiler arasında:

 • Makattan gelen kırmızı renkli kanamalar,
 • Makatta ağrı,
 • Makatın şişmesi,
 • Makatta kaşıntı,
 • Makatta ya da vajinada akıntılar görülmesi.

Makat Tanısı Nasıl Konulur?

Makat tanısının konulması ise bir hekime başvurulması gerekmektedir. Doktor hastanın şikayetlerini dikkatlice dinlemelidir. Ağrıların ne zamandan beri var olduğu, kanama olup olmadığı varsa şiddeti gibi konular tanının konulmasına yardımcı olur.

Bu nedenle de mutlaka hekime doğru bilgi verilmelidir. Yanlış bilgilerin verilmesi hekimin yanlış tanıyı koymasına ve yanlış bir tedavi yöntemi uygulanmasına sebep olacaktır. Doktorlar tanının yapılması için anal tedavi yapmak isteyebilir.

Genellikle kırk yaş üzeri kişilerde kolonoskopik tetkik de önerilir. Bu sayede bağırsak kanseri gibi durumların varlığı varsa saptanmış olur. Hemoroid ne iyi gelir diye sormadan önce bu hastalığa neyin sebep olduğu tespit edilmelidir.

İyi gelecek olan yöntem basurun oluşma nedenine bağlı olarak seçilecektir.

Hemoroidin Dereceleri Nelerdir?

Hemoroid rahatsızlığı derece derecedir. Her derecede farklı bir tedavi yöntemi izlenmek istenebilir. Bu nedenle de derecelerin tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu dereceler hastalığın ilerleme seviyesi, ciddiyeti ve belirtilerine göre belirlenmektedir.

1.derece hemoroidlerde kanama gözlemlenmektedir. Bu hastalığın varlığı genellikle rektoskopi ile tespit edilmektedir.

2.derece hemorid vakalarında kanama ile birlikte kaşıntılar da görülür. Bu basurların teşhisi yapılması için hastalardan ıkınması istenir ve bununla birlikte doktorlar anal muayene yapmak isterler.

3.derece hemoroid vakalarında kanama ve kaşıntıya ek olarak makatta ıslaklık vardır. Muayene sırasında hekim makatın dışında pakeler gözlemler.

4.derece hemoridler en ciddi ve ağrılı olan hemoroid vakalarıdır. Bu hemoroidler ile birlikte kanamalar, şişlik, kaşıntı ve ıslaklıklar vardır.

Yanlış Dışkılama Yapılması Kişilerde Basura Neden Oluyor

Basura neden olduğu bilinen nedenlerin arasında yanlış dışkılama yapmak yer alıyor. Doktorlar insanları dışkılama yaparken kaçınması gereken durumlar konusunda uyarıyorlar. Kişiler kendilerini dışkılama yapmak istemedikleri zaman dışkılama için zorlamamalılardır. Dışkı yapma isteği geldiği zaman kişiler bu isteklerini ertelemeden lavaboya gitmelidirler.

Bu yöntemlerin uygulanması halinde sağlıklı bir dışkılama gerçekleşecektir. Kişiler mutlaka düzenli olarak dışkılama yaptıkları bir tuvalet düzeni oluşturmalılardır. Bu sayede basur görülme ihtimali kendiliğinden azalacaktır. Dışkılama konusunda yapılan yanlışların en başında beslenme geldiğinden dolayı kişilerin beslenmelerine de özen göstermeleri gerekmektedir.

Vücudun olması gerekenden daha fazla yağ miktarına sahip olması kişilerin basur da dahil olmak üzere pek çok sorun ile karşılaşmalarına neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre, aşırı kilolu olan insanlarda daha çok basur vakasının görüldüğünü ortaya koymuştur.

Bu kişiler mutlaka basurlarının iyileşmesi için ideal kilolarına ulaşmak için diyet yapmalılardır. Bu basur hastalığının yanı sıra kişilerin genel sağlıklarına ulaşması için son derece önemlidir. Benzer mantıkla olması gerektiğinden daha zayıf olan kişiler de bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirler.

Bu nedenle ideal kilolarına ulaşmak için bu kişilerin de beslenmelerini düzenlemeleri gerekmektedir.

Basurun Tedavisi İçin Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid nasıl geçer diye merak eden kişilerin faydalanabilecekleri farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri kişilerin basurlarının seviyesine göre farklılık göstermektedir.

Öncelikle hekimler tarafından ilaç tedavisi uygulanmadan hemoroid bitkisel tedavilerinin uygulanmasında fayda vardır. İlaç tedavilerinin uygulanması gereken en son seçenek olduğu unutulmamalıdır.

Her ilacın neticede bir yan etkisi ve riski bulunmaktadır.

Basur Hastalarının Kaçınması Gereken Besinler Hangileridir?

Kişilerin beslenme düzenleri kişileri ya sağlıklı ya da sağlıksız yapar. Sağlıklı olmak için düzenli ve dengeli beslenme bir zorunluluktur. Basur rahatsızlığında da beslenme önemli rol oynar. Yanlış gıdaların tüketilmesi durumunda kişilerin basuru daha kötü bir hal alabilir.

Doğru bir beslenme ise kişilerin basur belirtilerinden korunmalarını sağlayacak ve tedavi sürecini hızlandıracaktır. Herkes için zararlı olan gıda birbirinden farklıdır. Bir kimse için çok zararlı olan bir gıda, diğer insanlar için zararlı olmayabilir. Bu tamamen kişilerin bünyeleri ile ilgili olan bir durumdur.

Bununla birlikte bazı gıdaların çok büyük çoğunluğa kötü geldiği saptanmıştır. Bu gıdalar arasında;

 • Turşu,
 • Aşırı baharatlı gıdalar,
 • Aşırı yağlı yemekler ve kızartmalar,
 • Posasız ve lifsiz gıdalar yer alır.

Bu gıdaların nadiren tüketilmesi bir problem oluşturmayabilir. Bununla birlikte haftada 2 kereden daha fazla tüketilmesi durumunda basur hastaları sıkıntı yaşayacaklardır. Kişiler mümkünse bu gıdalardan kaçınmalıdır. Eğer kaçınmak zor ise de haftada en fazla 1 kere tüketilmelidir.

Basurun Tedavisi İçin Evde Alınabilecek Hekim Tarafından Önerilmiş Tavsiyeler

Iç hemoroid bitkisel tedavisi ilaç tedavisinden önce tercih edilmelidir. Bu tedavi yöntemleri evde herkesin kolay bir şekilde uygulayabilecekleri tedavi yöntemleri olduğundan kişilerin yerine getirmesi kolay olan maddelerdir.

 • Kişiler her şeyden önce bağırsak fonksiyonlarını düzenlemelilerdir. Bunun için eğer ishal iseler, ishalin durdurulmasını sağlamalılardır. Eğer kabızlık problemi var ise kabızlığın önüne geçmek için beslenme düzenleri tekrar gözden geçirilmelidir.
 • Bol lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • Günde en a 3 litre kadar su içilmesi gerekmektedir. Kişiler eğer spor yapıyor iseler içilmesi gereken su miktarı spor faaliyetinin ağırlığına göre artırılmalıdır.
 • Düzenli olarak uyulmalı ve dinlenilmelidir.

Doktorların Basur Tedavisinde Uyguladıkları Yöntemler Nelerdir?

Doktorlar tarafından genellikle lokal krem ve pomatların kullanımı yapılır. Bu durumlarda genellikle hastaların basurları ileri seviyede değildir. Ve ilaç tedavisine kısa sürede yanıt alınabilir. Diğer tedavi yöntemleri basurun daha ciddi olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

Bu yöntemler arasında skleroterapi ilk sırada yer alır. Bu yöntemlerin genel adı cerrahi tedavi yöntemleridir. Bu yöntemlere ek olarak bant ligasyon ve ektomi operasyonu yapılması da yer almaktadır. Kimi yöntemler için genel anestezi uygulanması şarttır.

Hastanede bir ya da iki gün kadar dinlenmek gerekebilir.

Basur Tedavisi İçin Lazer Tedavi Yöntemi

Bununla birlikte lazer tedavisi de uygulanmaktadır. Bu yöntem pahalı olduğu için genellikle az kişi tarafından tercih edilir. Fakat en etkili yöntemdir. 5 dakika ya da en fazla 10 dk gibi çok kısa sürede uygulanır.

Aynı zamanda lazer tedavi esnasında diğer tedavilerde olduğu gibi acı çekilmez. Kıyaslama yapıldığı zaman ağrı oranı çok daha düşüktür. Aynı zamanda bir diğer faydası da kişilerin kısa süre içerisinde normal hayatlarına dönebilmesidir.

Bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için hemoroidin üçüncü derece olması gerekmektedir.

Basuru Olan Kişilerin Uygulaması Gereken Yöntemlerden Bazıları

Basuru olan kişiler belli başlı yöntemlere dikkat ederlerse bu hastalığın yan etkileri en aza indirebilirler ve bununla birlikte tedavi çok daha kolay olur. Basur memesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler:

 • Bol bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin,
 • Meyve tüketin ve yeterli miktarda su için,
 • Dengeli beslenmeye özen gösterin,
 • Düzenli bir tuvalet alışkanlığınız olsun,
 • Ağır yük kaldırmayın, kaldırmak zorunda iseniz, dizlerinizi bükerek yük kaldırın,
 • Tuvalette fazla ıkınmayın,
 • Sizin için zararlı olduğunu düşündüğünüz, bağırsak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen gıdaları tüketmeyin. Bu gıdalar arasında çoğu insan için baharatlı yiyecekler yer alır. Bunun yanında alkol ve turşunun da basura iyi gelmediği söylenmektedir. Her hasta için iyi gelen ya da alerji yapan gıdalar birbirinden farklı olabilir.

Basura İyi Gelen Sıcak Su Uygulaması

Posalı diyet ile birlikte en çok işe yarayan yöntem olarak sıcak su uygulaması gelmektedir. Bu bir tedavi yöntemi olmamak ile birlikte tedaviye destek olması açısından mutlaka uygulanmalıdır. Bu yönteme kimi zaman oturma banyosu da denir.

Bu uygulama her dışkılama yapıldıktan sonra mutlaka düzenli olarak uygulanmalıdır. Anal bölgedeki spazmın azaltılması için bu yöntem doktorlar tarafından en çok tavsiye edilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Hamile kadınlar, uzun süre oturmak zorunda olan kişiler ya da sürekli ayakta duran kişiler özellikle sıcak su banyosunu uygulamalılardır.

Basur Tedavisi İçin Uygulanan Rektoskopi Yöntemi Nedir?

Rektoskopi yöntemi basur için uygulanan cerrahi yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yöntem kalın bağırsağın en son kısmının incelenmesi amacı ile yapılmaktadır. İki cm kadar çapı olan bir cihaz yardımı ile  bu yöntem uygulanır. Endoskopi işlemine benzer. Hastaneye yatmak gerekmez.

Damar keseceklerine giden kan akışını kesmek amacı ile bu tedavi yöntemi uygulanır. Bu sayede hemoroid kendiliğinden kayıp olacaktır. Rektoskopi yapılması için mutlaka bir doktorun önermesi gerekir. Belli başlı büyüklüğe sahip olmayan hemoroidlerde bu tedavi yöntemi uygulanmaz.

Doktor tarafından yapılan muayene sonrasında hemoroid için doğru aday olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Basur Ameliyatları Riskli Midir?

Basur ameliyatlarının herhangi bir riski bulunmamaktadır. İleri seviyede basur probleminiz varsa ameliyat olmaktan başka çareniz bulunmamaktadır. Bununla birlikte kimi zaman hastalar basur ameliyatlarının ağrılı olmasından dolayı endişe etmektedirler.

Bu durum nedeni ile bu ameliyatlar genellikle anestezi altında yapılır ve acı hissedilmez. Ameliyatlar sıfır ağrı ile gerçekleşir.

Ameliyat olduğunuz hastaneyi iyi seçtiğiniz zaman ağrı problemleri ile karşılaşmadan maksimum konfor düzeyi ile ameliyatlarınızı olabilirsiniz.

Источник: //www.saglik8.com/hemoroid-basur-nedir-basur-hastaligi-ve-hemoroid-belirtileri/

Hemoroid (Basur) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Basur (Hemoroid) nedir?

Hemoroid toplumun yaklaşık %50’sinde görülen bir hastalıktır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir.

Hastalık makattaki hemoroidal venlerin genişleyip sarkmasıyla oluşan bir durum olsa da, birçok organı etkileyip, insanlarda büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Hemoroidin belirtileri ve nedenleri ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Esasen tedavi edilebilir bir hastalık olan hemoroid toplumdaki ön yargılar yüzünden hastaya uzun yıllar acı çektiren bir durum haline gelebilir. Makat etrafında oluşan memenin küçük bir cerrahi operasyonla alınması mümkündür. Ancak insanlarımız genel olarak doktora gitmekten çekinir ve utanır. Küçücük bir meme zamanla büyür ve kişiye her dışkılama esnasında büyük acı ve ağrılar yaşatabilir.

Göbek Fıtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hemoroidin tanısı çoğunlukla fiziki bir muayene ile konabilir. Fakat daha kesin bir tanı ve hastalığın ilerleme evresi, yapılan çeşitli laboratuvar testleriyle daha netlik kazanacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki doğru beslenme, egzersiz ve hareketli bir yaşam düzeni ile hemoroid gibi bir hastalığın başınıza gelmesini önlemek sizin elinizdedir.

Hemoroid Nedir?

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid makat etrafında (anüs kısmında) bulunan toplardamar yumağının tıpkı varis gibi gevşeyip, meme şeklinde aşağı doğru sarkmasıyla oluşan bir durumdur. 2 tip hemoroid vardır.

1. İç Hemoroid: Anüsün içinde yer alır, ıkınmayla dışarı çıkabilir. Başlangıç safhası olduğu için daha az ağrı hissi verir, hastalık ilerlemedikçe dış kısımda fark edilmezler.

2. Dış Hemoroid: Anüsün dış kısmında yer alır. İç hemoroide göre daha belirgindir ve çok çabuk fark edilir. Genellikle ağrı, kaşıntı ve kanama gibi belirtileri vardır.

Hemoroidin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Genel olarak beslenme düzenindeki yanlışlar asıl sebep olsa da ailevi yatkınlık da hemoroide yol açan önemli bir etkendir. Araştırmalar anne ve babasında hemoroid görülen kişilerin, diğer insanlara oranla bu hastalığa daha sık yakalandığını gösteriyor.

Sürekli katı gıdalar tüketilmesi bağırsakların düzenli çalışmasını engellediğinden kabızlığa, bu da zamanla hemoroide yol açmaktadır. Ayrıca acılı ve baharatlı yiyeceklerin çok tüketilmesi, dışkılama esnasında ıkınmalara ve makat çevresinde tahrişe yol açtığından hemoride sebep olur.

Bunlardan başka hemoroidin nedenleri arasında sayılan belli başlı faktörler şunlardır;

 • Düzensiz tuvalet alışkanlığı
 • Obezite-şişmanlık
 • Genetik yatkınlık
 • Hareketsiz yaşam
 • Beslenme düzenindeki yanlışlar
 • Anal cinsel ilişki
 • Hamilelik
 • Yaşlanma

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin en sık görülen belirtileri anüste görülen şiddetli kaşıntı, şişen damarların üzerine uygulanan basınçtan dolayı yaşanan şiddetli ağrılardır.

Hemoroidin belirtileri iç veya dış hemoroid olmasına bağlı olarak değişir. İç hemoroid genelde hemen fark edilmez. Kabızlık nedeniyle dışkılama esnasında zorlamadan kanamalara neden olur.

Dış hemoroid ise makat dışına sarkan memeden dolayı kolaylıkla anlaşılır.

Hemoroidi Önleme Yolları Nelerdir?

Hemoroidin nedenleri arasında ailevi yatkınlığın olduğundan az önce bahsetmiştik. Eğer bu sebepten dolayı oluşmuşsa buna elbette engel olamazsınız. Ancak toplumdaki hemoroid problemi yaşayan insanların geneline baktığımızda, büyük çoğunluğu yanlış alışkanlıklara sahip olduğunu için bu sorunu yaşıyor. Pek, hemoroidi önlemek için bizler neler yapmalıyız?

Beslenme

Hemoroide yakalanmamak, eğer varsa hastalığınızın ilerlemesini önlemek veya nüksetmesini (tekrar etmesini) engellemek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk iş beslenmenizi düzene sokmaktır.

Öncelikle her gün meyve, sebze, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bol lifli gıdalar tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Lifli gıdalar hem tokluk hissi verir, hem de sindirimi kolaylaştırır. Dışkının yumuşak olmasını sağladığından dışkılama esnasında ıkınmaya sebep olmaz.

Mutlaka yapmanız gereken diğer bir şey ise bol sıvı tüketmektir. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın. Bu oran kişiye göre değişir. Vücudunuzun yeterli miktarda su aldığını veya suya ihtiyacı olup olmadığını kendiniz de anlayabilirsiniz.

İdrarınızın rengi açık sarı, ya da yeterince berrak değilse o gün yeterince su içmemişsiniz demektir. Çok fazla kafeinli içeceklerin tüketimi de bağırsak hareketlerini bozacağından hemoroide yol açan diğer bir faktördür.

Egzersiz ve Spor

Hemoroidi önlemenin olmazsa olmaz diğer bir şartı da düzenli egzersiz ve spor yapmaktır. Saatlerce yorulmak, spor salonlarında güçsüz kalana kadar yapılan hareketler değil kastettiğimiz.

Günlük yapacağınız yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş ya da evde kendi imkanlarınızla yaptığınız küçük egzersizler yeterli olacaktır. Unutmayın hemoroid hareketsiz ve şişman vücutları seviyor.

Bunun yanında eğer hemoroid sorununuz varsa günlük makat egzersizi yapmalısınız.

Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Nedir bu egzersiz? Günde en az 20 dakika makat sfinkter kasınıza egzersiz yaptırın. Yani tekrar tekrar kasma-gevşeme hareketi yaparsanız, o bölgedeki dokuların ve kasların güçlenmesini sağlarsınız.

Bunun yanında tuvalette uzun süre oturmaktan kaçının. Ikınmalar yapmayın, bu hareketiniz o bölgedeki dokuya basınç yapar. Tuvalet ihtiyacınızı asla ertelemeyin, sık sık ve düzenli gidin.

Tuvalet kağıdı alırken yumuşak dokulu olanını seçin.

Hemoroidin Tedavisi Nedir?

Tedavi yöntemi hemoroidin evrelerine göre değişir. Eğer birinci derecede hemoroidseniz, yani kanamasız ve az ağrılarınız varsa, ilaçla tedavi, bağırsak egzersizleri, kabızlığa yol açmayan gıdalar tüketmek ya da doktorunuzun önerdiği beslenme düzenine uymak yeterli olacaktır.

Eğer hemoroid daha ileri evrelerdeyse, yani her dışkılama esnasında kanamalara, şiddetli ağrılara yol açıyor ve tıbbi tedavilere cevap vermiyorsa, cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi tedavi şu başlıkları içerir;

 • Klasik cerrahi tedavi (hastanede yatma süresi ortalama 1 gündür)
 • Band ligasyon
 • İnfrared koagülasyon (ışın tedavisi)
 • Skleroterapi

Ameliyat sonrasında dışkılama esnasında biraz ağrı ve kanama olması normaldir. Dünya üzerinde ve ülkemizde en çok tercih edilen hemoroid tedavisi yöntemi ise band ligasyondur.

Bu yöntem iç hemoroid memesinin tabanına lastik bir band yerleştirerek hemoroide giden kan akımının engellenmesi esasına dayanır.

Bu sayede kan dolaşımı kesilen hemoroid memesi kendiliğinden birkaç gün içinde dışkılama esnasında düşer.

Источник: //bilgihanem.com/hemoroid-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..