Bayram sofrasında abartmayın

Kusursuz Bayram Sofrası Nasıl Hazırlanır?

Bayram sofrasında abartmayın

Çocuklar kapı çalıp şeker isteyecek, siz kendinizden yaşça büyüklere gideceksiniz, sizden küçükler de sizi ziyaret edecek, eski günler anılacak… Evet, bayram geliyor! Aileniz, yakın akrabalarınız, kimi zaman da dostlarınızla bir araya gelecekseniz.

Bazen hiç canınız istemediği halde tatlı yemek zorunda kalacak, bazen de çocuklara harçlık vermek için bozuk para bulmaya çalışacaksınız. Bunlar bayramların olmazsa olmazları. Peki, sevdiklerinizle buluştuğunuz o bayram sofralarında durum ne? Siz de bayram ruhunu seviyor ve sevdiklerinizi evinizde, bayram sofrasında ağırlamak istiyorsanız tam yerindesiniz.

Çünkü şimdi, kusursuz bir bayram masası hazırlamanız için “Bayram sofrası nasıl olmalı?” sorusunun cevabını vermeye başlıyoruz.

Güzel Bir Masa İçin Eksiklerinizi Giderin

Yaptığınız yemekler elbette önemli, fakat masanız görsel olarak hoş olmadığı zaman kusursuz bir bayram sofrası hazırlamanız imkânsız bir hal alabilir. Bu nedenle görsel olarak nasıl bir sofra hazırlayacağınıza karar vermelisiniz.

Örneğin misafirleriniz için kullandığınız masa örtüsü yıkanmış ve ütülenmiş mi, yoksa yeni bir örtüye mi ihtiyacınız var? Masa düzeni için sadece masa örtüsü mü kullanacaksınız, yoksa runner’dan da yardım alacak mısınız? Ağırlayacak misafirlerinizin sayısı kadar supla var mı, yoksa almanız gerekecek mi? Bu gibi soruları kendinize sorarak eksiklerinizi bulabilir ve bayram yemeklerini misafirlerinize eksiksiz, güzel görünümlü bir masada sunabilirsiniz. Ayrıca masanızda ağırlayacağınız misafirlerinize yetecek kadar alan yoksa mutfak, balkon, salon gibi alanlardaki masalarınızı da değerlendirebilir veya çocuklarınızın buralarda yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

Masaya ve Yemek Alanına Nasıl Şıklık Katarsınız?

Eksiklerinizi çıkardıysanız şimdi sofrayı nasıl daha şık kılabileceğinizi anlatabiliriz. Hem belki bunu yapmak için de ihtiyacınız olan ürünler olabilir. Bu sayede tüm ihtiyaçlarınızı bir seferde temin ederek son anda beklenmedik bir durumla karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

Son yıllarda oldukça popüler olan ve masalarda dekoratif kullanılan tekstil ürünleri runner’lar, sofranızı şık kılmak için yararlanabileceğiniz ürünler arasında. Peki, runner nasıl kullanılır? Öncelikle runner’ın altına bir masa örtüsü sermelisiniz.

Masa örtünüz desensiz ve açık renk ise desenli ve koyu renk, masa örtünüz desenli ve koyu renk ise desensiz ve açık renk runner tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen tasarıma sahip olan runner’ları dilerseniz masaya yatay, dilerseniz de dikey olacak biçimde (yani tabakların altında kalacak şekilde) konumlandırabilirsiniz.

Eğer birden fazla runner kullanacaksanız runner’lar arasındaki mesafenin çok az olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde runner’dan almak istediğiniz etkiyi yaratmakta zorlanabilirsiniz.

Bayram sofrasına konumlandıracağınız küçük detaylar da masayı daha dikkat çekici ve şık bir hale getirmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Örneğin mumlar, mumluklar ve içerisinde taze çiçek bulunan vazolar, masanın havasını anında değiştirebilir. Fakat dekorasyon ürünlerini yoğun bir şekilde kullanmanın, misafirlerinizi rahatsız edebileceğini de unutmamalısınız.

Eğer dekorasyonu sade masa ile sınırlı tutmak istemezseniz misafirleriniz ile olan fotoğraflarınızdan bir anı köşesi yaratabilirsiniz. Fotoğrafları duvara mandal ile asarak sevdiklerinize hoş bir sürpriz yapabilirsiniz. “Kendin yap” fotoğraf asma konusunda ayrıntılara videomuzu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Masa Düzeninde Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Masa düzeninde tabakların ve çatal-bıçakların yerleşimi oldukça önemli. Tabak diziliminde en alta hem dekoratif hem de koruyucu olan supla yerleştirilmeli. Ardından servis tabağını, çukur tabakları ve en üste de çorba kasesini koyabilirsiniz. Çatal-bıçak diziminde ise ilk kullanacağınızı en dışa, son kullanacağınızı en içe yerleştirmelisiniz.

Yani kullanım dıştan içe doğru olmalı. Tabağın sol bölümüne içten dışa olacak şekilde ana yemek çatalı ve salata çatalı yerleştirilmeli. Sağ kısma ise yine içten dışa olacak biçimde, ana yemek bıçağı, salata bıçağı ve çorba kaşığı yerleştirilmeli. Tabakların üst kısmına ise tatlı kaşığı ve bıçağını koymalısınız.

Tabakların sağ çaprazında kalacak şekilde de bardakları yerleştirebilirsiniz.

Tabaklarınızı sırası ile dizdiniz, çatal-bıçakları ve bardakları yerleştirdiniz. Peki, sofra düzeninde dikkat edilmesi gerekenler sadece bunlar mı? Elbette değil! Öncelikle sandalyeler arasında yeterli boşluk olduğuna dikkat etmelisiniz.

Misafirlerinizin konforu için oldukça önemli! Masada yer alan yemekleri, tüm misafirlerinizin kolaylıkla ulaşabileceği bir şekilde yerleştirmelisiniz. Ayrıca masa hazırlanırken sıklıkla unutulan ekmek tabaklarını da unutmamanızı öneririz.

Ekmek tabaklarını, ana tabakların sol çaprazında kalacak şekilde yerleştirmelisiniz.

Herkese Uygun Bir Menü Hazırlayın

Misafirperverliğinizin yanında çıkaracağınız bayram menüsü de oldukça önemli. Ne de olsa bayramı bayram yapan biraz da sofralar ve burada geçirilen güzel zamanlar! Yapacağınız bayram yemekleri tüm misafirlerinize hitap etmeli.

Burada elbette yapılacak her yemeğin her damak tadına uygun olmasından bahsetmiyoruz. Sofrada herkesin yiyecek bir şey bulabilmesi gerekliliğinden söz ediyoruz. Onlar sizin yakınlarınız, ne sevdiklerini biliyorsunuz ve menünüzü bu doğrultuda oluşturabilirsiniz.

Örneğin vejetaryen birini misafir edecekseniz yemek çeşitleri içerisinde etsiz bir seçeneğin de olması gerekiyor ya da domates yemeyen bir misafiriniz varsa onun salatasını domatessiz yapabilirsiniz. Ayrıca mevsime uygun yemekler yapmanız da çok önemli.

Mesela çok sıcak aylarda aşırı yağlı yemekler sizi de misafirlerinizi de rahatsız edebilir.

Şimdiden sevdiklerinizle mutlu bayramlar dileriz!

Источник: //blog.koctas.com.tr/kusursuz-bayram-sofrasi-nasil-hazirlanir/

Bayram sofraları için 10 sağlıklı öneri

Bayram sofrasında abartmayın

Ramazan ayının sonunda bir aylık orucun ardından artık istediğinizi yemekte özgürsünüz. Özellikle bayramın ilk günü donatılacak cazip masalara oturduğunuzda işhanıza sahip çıkmayı unutmayın.

Uzun süre açlığın ardından küçülen midenizi eminiz ki sizler de rahatsız etmek istemezsiniz. Bayramda mutluluğumuzun sağlık sorunlarıyla gölgelenmemesi için kontrollü beslenmemiz çok önemli.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, bayramı sağlıklı geçirmek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlattı.

1. Kahvaltıda hamur işleri yemeyin

Günün ilk öğünü olan kahvaltıda karbonhidrat alımınızı abartmayın. İlk öğünden itibaren insülin salınımınız artarsa daha hızlı acıkır ve daha fazla karbonhidrat tüketme isteği hissedersiniz.

Bu nedenle kahvaltıda börek ve poğaça gibi hamur işlerine yüklenmeyin. Peynir, zeytin, yumurta ile çiğ sebzeler kahvaltınızda mutlaka bulunsun.

Ekmeğinizi tam buğday ekmeği olarak alın ve bal ile reçel gibi tatlılardan mümkün olduğunca uzak durun veya 1-2 tatlı kaşığından fazlasını tüketmeyin.

2. Öğün atlamayın
Bayram ziyaretlerinizi yaparken öğün düzeninizi değiştirmemeye gayret edin. Kahvaltınızı mutlaka yapın, öğle ve akşam yemeklerinizi de uygun saatlerde yemeye çalışın.

Bu sayede ziyaretlerinizde yapılan ikramları kontrollü tüketebilirsiniz.

Bunun aksine öğünleri atlarsanız çok acıkır, her gittiğiniz yerde ikramları tüketebilir, bunun sonucunda da mide ağrıları ile krampları çekebilirsiniz.

3. Tatlı ihtiyacınızı meyve ve sütlü tatlılardan karşılayın
Tatlıların kalori içerikleri, eklenen şeker ve yağ miktarı arttıkça yükseliyor. Şerbetli ve hamur tatlıları hem yağı, hem de şekeri oldukça yüksek tatlılar.

Örneğin bir dilim baklava yaklaşık 259 kalori içeriyor. Bu nedenle daha az şeker ve yağ içeren tatlıları tercih etmelisiniz. Tercihinizi şeker ve yağ içeriği en düşük tatlılar olan meyveli ve sütlü tatlılardan yana kullanmanız doğru olacaktır.

4. Tatlınızı yemekten 2-3 saat sonra alın
Bayramda tüketilen şerbetli tatlılar ve çikolata kan şekerini hızla yükselten ve kalorileri de oldukça yüksek besinler.

Dolayısıyla eğer mutlaka tüketecekseniz yemekten hemen sonra değil, 2-3 saat bekledikten sonra yemeniz daha doğru olacaktır.

Böylelikle hem ana öğününüzün kalorisini çok arttırmamış olursunuz ki bu sayede yağlanmanız artmaz, hem de sindirim sisteminizi çok fazla yormazsınız. Ayrıca tatlınızın doyumluk değil, tadımlık olmasına da özen gösterin.

5. Açık ve limonlu çay için

Bayramın vazgeçilmez ikramları olan çay ve kahve gibi kafein içeriği yüksek olan içecekler su gibi dolaşımınızı hızlandırıp, sindirip sisteminizi rahatlatmıyorlar. Üstelik fazla tüketildiklerinde kalpte çarpıntı, dolaşım bozukluğu ve mide yanmalarına yol açabiliyor ve reflü yakınmalarını tetikleyebiliyorlar.

Dolayısıyla günde 3 fincan çay ve 2 fincan kahveden fazlasını içmemeye çalışın. Bitki çayı alternatifiniz yoksa eğer çayınızı açık ve limonlu tüketmeye dikkat edin. Bu sayede hem kafein ve teini daha az almış olursunuz, hem de limon sayesinde çayın demirin emilimini azaltma özelliğine engel olursunuz.

Sıcak içeceklerinize şeker eklememeyi de alışkanlık haline getirin.

6. Tatlı ve içeceklerinize tarçın koyun
Tarçın yapısında bulunan antioksidan maddeler ve fenolik bileşikler sayesinde vücuda olumlu faydaları bulunan bir besin. İçeriğindeki sinnamil aldehit ile de hücrelerin glikoz kullanımını arttırıyor.

Bu sayede kan şekerinin düşürülmesine yardımcı oluyor.

Kan şekerinizi dengelemek ve tatlı isteğinizin önüne geçmek için sütlaç gibi tatlılarınızın üzerine ara öğün olarak alabileceğiniz sütün içine, aralarda aldığınız çayların içine veya suyunuza toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

7. Biraz meyve biraz ceviz
Ara öğünlerde meyve tüketerek tatlı krizlerini önleyebilirsiniz. Ancak meyvelerin özündeki fruktoz da bir şeker aslında. Dolayısıyla ara öğünde sadece meyve yediğinizde kan şekeriniz hızla yükselip, yine aynı şekilde hızla düşebiliyor.

Dolayısıyla meyveyi kan şekerinin dalgalanmasını önleyen ve daha tok kalmanızı sağlayan 2-3 adet tam ceviz, 8-10 adet badem veya fındık gibi yağlı tohumlarla ya da 2-3 yemek kaşığı az yağlı yoğurt veya 1 bardak süt gibi proteinden zengin besinlerle yemeye dikkat edin.

Bunun nedeni ise bu besinlerin kan şekerindeki dalgalanmaları önlemeleri ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olmaları.

8. Serinlemek için ayran için
“Yanınızda suyunuz olsun veya gittiğiniz yerlerde su için. Bu sayede hem mide hacminizin bir kısmını su ile doldurup fazla besin tüketmeye engel olursunuz, hem de açlık hissini bastırır, fazla porsiyon tüketmekten kendinizi korursunuz.

Bayramda ikram edilen ve içeriğinde yüksek miktarda şeker bulunduran asitli, kolalı içeceklerden ise kaçının. Yine içeriklerindeki şeker nedeniyle tazı sıkılmış meyve sularını da içmememizde fayda var. Dolayısıyla bayram ziyaretlerinde ikram edilen ayran serinlemek için en sağlıklı içecek seçimi olacaktır.

Aynı şekilde sade maden suyunu da tercih edebilirsiniz.

9. Tok tutan ara öğünler yapın
İkramlara “hayır” diyebilmek veya daha az tüketebilmek için öncelikle tok olmak gerekiyor.

Bunun için kahvaltınızı yaptıktan 2 saat sonra kendinize lif ve su içeriği yüksek bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

Örneğin içine salatalık, yeşil elma ve 2 yemek kaşığı chia tohumu veya 2 yemek kaşığı yulaf kepeği unu eklediğiniz bir smoothie sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olacaktır.

10. Et yiyecekseniz yanına sebze ekleyin
Bayramların en keyifli anlarından biri de tüm ailenin bir arada olduğu yemek ziyafetleri. Ancak sofrada uzun zaman geçirilmesi ve fazla çeşitli yemeklerin bulunması gereğinden fazla yemek yemeye bunun sonucunda da kan şekerinde ani yükselmeye yol açabiliyor.

Bu nedenle bu tür ziyafetlerde tüketeceğiniz etin yanına mutlaka sebze, çorba ve yoğurt gibi kalori yoğunluğu düşük, sindirim sistemini hareketlendiren besinler ekleyin. Tek başına et yemek hem tükettiğiniz et porsiyonunun dolayısıyla yağ alımınızın artmasına, hem de sindirim sisteminin çok yorulmasına neden oluyor.

Video: Eti nasıl pişirmek gerekir?

İlginizi çekebilir

Ramazan Bayramı'nda yapılan 5 beslenme hatası

Bayramda şeker ağzınızın tadını bozmasın

Bayramda kan şekerinizi dengelemenin 8 yolu

Bayramda kalbinizi yormayın

Ramazan Bayramı'nda bu hataları yapmayın

Paylaş

Источник: //www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/bayram-sofralari-icin-10-saglikli-oneri

Bayram Yemekleri: Kalabalık Sofralara Uygun 16 Bayram Yemeği

Bayram sofrasında abartmayın

Kurulsun sofralar, toplansın tüm sevdikleriniz bir araya!

Bu yıl bayram daha bir lezzetli, daha bir mutlu geçsin herkes için.

Akrabalarınızla, arkadaşlarınızla, tüm sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz kocaman sofralar kurun mesela, “Nerede o eski bayramlar?” sorusunu kimse sormasın, hatta sormayı aklından bile geçirmesin. Öylesine mutlu, öylesine ağız tadıyla…

E tabii bu mutluluk için sofrada da şu birbirinden nefis bayram yemekleri olsun mesela!

Çünkü sofraya ışıl ışıl çıkan bir biber dolmasını, bir yaprak sarmasını, tüm heybetiyle başrolü kapacak bir saç kavurmasını ya da kaç tane yendiği asla sayılamayan içli köfteleri görünce kim mutlu olmaz ki?

Hadi o zaman, herkese şimdiden iyi bayramlar!

“Ben yapılışlarını izlemek istiyorum” diyenleri hemen böyle alalım: Kalabalık sofraların vazgeçilmezi olacak tepside pişen 8 leziz ana yemek tarifi

Koskoca bir tepside, herkese yetecek kadar bol bir şekilde hazırlayabileceğiniz, tüm bereketiyle sofradaki yerini alacak enfes tarifler onlar…

Hemen yazılı tariflerine ulaşmak isteyenleri böyle alabiliriz.

 • Zeytinyağlı biber dolması
 • Dolmalık biberler en taze halleriyle tezgahlardayken, e bir de bayram gelmişken onları sofraya taşımasaydık olmazdı. Zeytinyağıyla bir araya gelip sofraya pırıl pırıl çıkan bu dolmaları sevmeyen var mı?

  Bol bol yapın, hızlıca bitebilir: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

 • Barbunya pilaki
 • Barbunya Pilaki Tarifi

  Bayramın yaz aylarına denk gelmesini iyi değerlendirmeye, mevsimin en tazelerini sofraya taşımaya kararlıyız. Misler gibi barbunya pilaki yapıp ısıtma uğraşı bile olmadan tüm misafirlerimizi ağırlarız.

  Sofradaki herkes mutlu: Barbunya pilaki tarifi

 • Lor dolması
 • Mis gibi pazı yapraklarının lor peynirle doldurulması, hemen ardından da mis gibi bol tereyağlı bir sosla buluşmasından oluşan bir tarif düşünün… Erzurum mutfağından çıkan bu lezzet, kalabalık sofraların en aranan isimlerinden olacak.

  Bir kez tadına bakan bir tabak daha isteyecek: Lor dolması tarifi

 • Patates graten
 • Patates Graten Tarifi

  Kalabalıklar için sofra kurarken sizin de endişeniz “Ya herkes doymazsa” ise sizi hemen böyle alalım. Kolayca hazır edilen ve patates sayesinde herkesi doyuracak güce kavuşan bu tarif, tüm endişelerinizi boşa çıkaracak.

  Bayram bu, burada endişeye yer yok: Patates graten tarifi

 • Nezaket kebabı
 • Hazır yufka kullanarak çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir tarif o. Üstelik neredeyse tek başına bile yenebilecek efsane sosuyla bugüne dek yediğiniz tüm yufkalı ana yemeklerden farklı bir lezzete kavuşuyor…

  Parmak yedirtiyor: Nezaket kebabı tarifi

 • Tavuklu keşkek
 • Tavuklu Keşkek Tarifi

  Anadolu'nun hemen her yerinde ufak farklılıklarla hazırlanan, özellikle düğün ve bayram sofralarında sık sık boy gösteren bir isim olur kendisi.

  Unutmak olmaz: Tavuklu keşkek tarifi

 • Siron
 • Anadolu lezzetlerinden söz etmişken tam da bayrama yakışır bir lezzet olan sirondan söz etmeden geçemezdik. Yufkaların rulo şeklini alıp misler gibi piştiği, kıyma ve yoğurtla buluşup lezzetini göklere çıkardığı bu tarifle tüm misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

  Herkes tarifini isteyecek: Siron tarifi

 • Patlıcan oturtma
 • Patlıcan Oturtma Tarifi

  Yumuşacık ağızda dağılan patlıcan lezzeti ve o lezzetin kıymayla bir araya gelmiş hali…

  Bir dilimle yetinebilen henüz görülmedi: Patlıcan oturtma tarifi

 • Sac kavurma
 • Kurban etlerini değerlendirmenin en lezzetli yollarından biri olduğundan genelde Kurban Bayramı'nda kurulan sofraları taçlandıran sac kavurmayı aslında Ramazan Bayramı'da, hatta diğer tüm özel günlerimizde, davetlerimizde, akşam yemeklerimizde kullanmayı seviyoruz, doğruya doğru.

  Böyle bir lezzet sevilmez mi zaten: Sac kavurma tarifi

 • Macar kebap
 • Macar Kebap Tarifi

  “Kavurmalar, patlıcanlar, dolmalar güzel ama şöyle hem etli hem de daha çok sebzeli bir tarif ne de güzel olur bayram sofrasına” derseniz sizi hemen macar kebapla tanıştırmak isteriz.

  Aradığınız her şey onda: Macar kebap tarifi

 • Kıymalı patates dolması
 • Sadece tek bir tanesi bile herkesi tıka basa doyurmaya yetecek kadar doyurucu, içindeki kıyma sayesinde bir o kadar da besleyici bir tarif o. Porsiyonluk olması sayesinde kalabalık sofralar için servisi en kolay yemeklerden de biri.

  Tek başına dev bir menü gibi: Kıymalı patates dolması tarifi

 • Tavuklu pilav
 • Tavuklu Pilav Tarifi

  Eğer eve kalabalık misafir grupları gelecekse yapılmak için akla ilk gelen ve en sevilen lezzetlerden biri olur tavuklu pilav bildiğiniz gibi. O zaman bu bayram da ondan destek alsak ya…

  Yanına da bol köpüklü bir ayran: Tavuklu pilav tarifi

 • Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma
 • Tıpkı biber dolması gibi yaprak sarma da tane tane yenmesi, soğuk tüketilmesi sayesinde bayram sofraları için en ideal lezzetlerden. Tek tek sarmakla uğraşmak size zor geliyorsa hemen vazgeçmeyin öyle. Çünkü dedik ya, kolayı var!

  Siz yeter ki yapın diye: Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma tarifi

 • Piliç topkapı
 • Piliç Topkapı Tarifi

  Yine servis yaparken hiç zorlanmayacağınız, porsiyonluk oluşu sayesinde kişi başı misafir sayınıza göre rahat rahat hazırlayabileceğiniz bir tarif o. İçi öyle dolu dolu ki yanına ekstra hiçbir yemek hazırlamasanız da olur.

  Belki bir cacık ya da ayran: Piliç topkapı tarifi

 • Limon sıkacağında içli köfte
 • Yaprak sarmasını kolayca yapmanın yolundan söz ettik, misler gibi tarifimizi de verdik. Ama özene bezene bayram sofrası hazırlıyorsunuz sonuçta, biraz şov yapmak da hakkınız. Hem içli köfte de çok yakışmaz mı kurduğunuz o güzelim sofraya.

  Çok pratik, çok şekil: Limon sıkacağında içli köfte tarifi

  Özlenen bonus: Ev baklavası

  Ev Baklavası Tarifi

  Bayram sofranızı donatacak birbirinden nefis yemek tariflerimizi verdik ama mutlu bir son için bayramlarımızın vazgeçilmezi ev baklavasından da söz etmeden edemedik. Her bayram gibi bu bayram da herkesi mutlu etmenin yolu ondan geçecek.

  Bir yiyen bir daha, bir daha yiyecek: Ev baklavası tarifi

  Источник: //yemek.com/bayram-yemekleri/

  Bayram Sofraları İçin 4 Nefis Tarif

  Bayram sofrasında abartmayın

  Tüm aileyi bir araya getiren bayram sofrası en güzel geleneklerden biri. Bayramlarda misafirler sofraya buyur edilir, hünerli ellerden çıkan her lezzetin tadına ayrı ayrı bakılır, “eline sağlık” sözlerinden sonra tatlı sohbetine geçilir. Bayram sofrası için hazırlıklar günler öncesinden başlar.

  Dolmalar sarılır, tepsi böreği titizlikle döşenir ve tarif defterlerinin gizli köşelerinde bekleyen yöresel yemek tarifleri arasından bayrama özel tercihler yapılır. Bu özellikleriyle bayram sofrası, her zamanki sofralara benzemez.

  Yaprak sarmaların birer birer tadına bakmak, tepsiye döşenmiş kıymalı böreği dilim dilim kesmek, bayram tatlısını sabırla beklemek ve bu sofrada aile büyükleriyle sohbet etmek bayram sofrasını özel kılar.

  Dilerseniz, Ramazan Bayramında sevdiklerinize kuracağınız sofralar için önereceğimiz aşağıdaki yemek tariflerini defterinizin gizli köşelerine not alabilirsiniz.

  Domates soslu kuzu pirzola

  Bayram sofrası et yemeği olmadan olmaz. Domates soslu kuzu pirzola tarifinde dilerseniz yemesi kolay olsun diye kuzu biftek de kullanabilirsiniz.

  Malzemeler

  • 15 adet kuzu pirzola
  • 4 adet domates
  • 1 adet soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet kapya biber
  • 1 adet çarliston biber
  • 10 adet mantar
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz, karabiber, kekik

  Hazırlanışı
  Yapışmaz tavayı yüksek ateşte ısıtın ve önce sıvı yağ, ardından tereyağını tavaya alın. Yağ eridiğinde pirzolaların her iki yüzünü 2’şer dakika mühürleyin. Ayrı bir tabağa kuzu pirzolaları alın ve aynı tavada yarım ay şeklinde doğranmış soğanları kavurun. Bu noktada ocağı kısmayı unutmayın.

  Soğanlar kavrulduktan sonra biberleri, ince kıyılmış sarımsakları 1’er dakika kavurun. Son olarak yıkanmış ve soyulmuş mantarları da tavaya ilave edin ve 2 dakika kavurun. Küp küp doğradığınız kabukları soyulmuş domatesleri mantarlı karışıma ilave edin ve baharatlarını da ekleyin. Sos, suyunu fazla çekmeden ocağı kapatın.

  Pirzolaları geniş bir borcama dizin, üzerine mantarlı domates sosunu gezdirin. Bayram yemeğinizi 30 dakika kadar 180 derece fırında pişirin.

  Zeytinyağlı yaprak sarma

  Her yemeğin yanına yakışan ve en sevilen soğuk lezzetlerden biri olan zeytinyağlı yaprak sarma bayram sofranızda mutlaka olmalı. Yaprak sarmanızı ana yemeklerin yanında ve çay ikramlığı olarak servis yapabilirsiniz.

  Malzemeler

  • Taze asma yaprağı
  • 1 adet limon
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 su bardağı sıcak su

  İç harç malzemeleri;

  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 6 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 buçuk su bardağı pirinç
  • 1 su bardağı sıcak su
  • 1 adet kesme şeker
  • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
  • 1 yemek kaşığı kuş üzümü
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı yenibahar
  • Yarım çay kaşığı tarçın

  Hazırlanışı
  Soğanları mümkün olduğu kadar küçük doğrayın. Soğanları rengi değişene kadar zeytinyağında kavurun. Ilık suda bekletip süzdüğünüz pirinçleri soğanlara ilave ederek 10 dakika kavurun.

  Pirinçlerin rengi açılmaya başladığında dolmalık fıstık, kuş üzümü, kesme şeker ve diğer baharatları ekleyin. Sıcak suyu da ilave ettikten sonra kısık ateşte 5 dakika daha pişirin ve harcı ocaktan alın, ılımaya bırakın.

  Kaynamış suda rengi değişene kadar beklettiğiniz taze asma yapraklarını damarlı kısımları üstte kalacak şekilde açın. Her bir yaprağın orta kısmına 1 tatlı kaşığı iç harç koyun. Düzgün bir şekilde sarın. Tabanına 1 kat asma yaprağı yaydığınız genişte bir tencereye sarmaları dizin.

  Üzerlerine sıcak su ve zeytinyağı gezdirdikten sonra açılmamaları için düz bir servis tabağını asmaların üzerine kapatın. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte yaklaşık 40 dakika pişirin.

  Kıymalı tepsi böreği

  Böreksiz bir bayram sofrası düşünülemez. Kıymalı tepsi böreğini hem yemek sofrasında hem de çay yanında ikramlık olarak servis yapabilirsiniz.

  Malzemeler

  Sosu için;

  • 1 su bardağı süt
  • 2 yumurta
  • Yarım su bardağı sıvı yağ

  İç harcı için;

  • 300 g kıyma
  • 2 patates rendesi
  • 1 adet kuru soğan
  • Tuz, karabiber ve pulbiber
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

  Hazırlanışı
  Öncelikle böreğin iç harcını hazırlamanız gerekiyor. İç harç için yemeklik doğradığınız soğanı sıvı yağda kavurduktan sonra kıymayı da tavaya alın ve iyice kavurun.

  Rendelenmiş patates ve baharatları da kıymaya ilave ettikten sonra harcı birkaç tur karıştırın ve ocağı kapatın. Böreğin yufka katlarına süreceğiniz sosu hazırlayın. Yağladığınız fırın tepsisine 1 yufkayı kenarları dışarıda kalacak şekilde yayın ve üzerine sostan sürün. 2. ve 3.

  yufkaları tepsiden sarkmayacak şekilde büzdürerek tepsiye yayın ve aralarına sostan sürün. 3. katta kıymalı harcı eşit şekilde dağıtın. Son 3 yufkayı da aralarına sos sürerek ve tepsiye sığacak şekilde büzdürerek yayın. En alttaki yufkanın kenarlarını böreğin üzerine kapatın.

  Kalan sosu böreğin üzerine gezdirin. Çörek otu ve susam ile süsledikten sonra dilimleyin. Fırının alt üst ya da alt üst turbo ayarında 180 derecede pişirin.

  Öneri: Sosa koyduğunuz 1 yumurtanın akını böreğin iç harcına karıştırırsanız, böreği dilimlediğinizde iç malzemenin dökülmemesini sağlarsınız.

  Fıstıklı burma kadayıf

  Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık fıstıklı kadayıf, bayram sofranızın yıldızı olacak.

  Malzemeler

  • 500 gram taze kadayıf (fırınlanmamış olacak)
  • 100 gram tereyağı
  • 1 çay bardağından 1 parmak az sıvı yağ
  • 400 gram toz antep fıstığı

  Üzeri için;

  • 2 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı

  Şerbeti için;

  • 4 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su

  Hazırlanışı
  Tatlınızın sıcak, şerbetinizin soğuk olması gerekiyor. Bu nedenle öncelikle şerbetinizi kaynatın ve soğumaya bırakın. Kadayıfı fazla dağıtmadan eritilmiş tereyağı ve sıvı yağ karışımı ile yağlayın.

  Daha sonra bir tutam kadayıfı tezgahta açtırarak 1 tatlı kaşığı toz antep fıstığı ile sarın. Sardığınız parçaları yağlanmış bir borcama uzunlamasına parçalar halinde bükerek dizin. Üzerine eritilmiş tereyağını gezdirdikten sonra kızarana kadar 200 derece fırında pişirin.

  Fırından yeni çıkmış kadayıfın üzerine soğuk şerbeti gezdirin. Şerbetini iyice çektikten sonra servis yapın.

  Öneri: Fıstıklı kadayıf tatlınızı bu ölçülerle 2 küçük borcama ya da 1 büyük borcama hazırlayabilirsiniz.

  Bayram sofranızda hazırlayacağınız en lezzetli yemeklerin ve tatlıların malzemelerinin yanı sıra misafirleriniz ve ziyaret edeceğiniz sevdikleriniz için hazır tatlı çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

  Bayram için tasarruf tüyoları, lezzet önerileri, Ramazan Bayramında sağlıklı beslenmek için yapmanız gerekenler ve daha fazlasını bloğumuzdan takip edebilirsiniz.

  Источник: //nelazimsa.carrefoursa.com/bayram-sofralari-icin-4-nefis-tarif/

  Bayram sofrası için öneriler

  Bayram sofrasında abartmayın

  Makbule HATİCE

  Bayram temizliği yapıyorum. Camları sildim. Perdeleri yıkadım. Şimdi mutfağı, banyoyu güzelce temizlemeliyim. Hava çok sıcak, başımdaki tülbentle yüzümdeki terleri silip bi’soluk almak için çay koyup oturdum.

  Çocukluğumda temizliğe anneme yardım ederdim. Böyle ara verip dinlenirken annem bana mendil katlatırdı şeker bayramında, iki düzine kadar mendil alır kapıya gelen çocuklara içine şeker, harçlık koyup verirdi. Hemen hemen her evde bu hazırlık yapılırdı.

  Bayramın ilk günü babaannemin evine el öpmeye, bayramlaşmaya gittiğimizde amcalarım, halalarım, tüm yeğen ve kuzenlerim gelmiş olurdu. Büyüklerin ellerini öpüp harçlıklarımızı alır sonra da hangimizinki daha fazla oldu diye birbirimize gösterirdik.

  En fazla parayı büyük eniştem verirdi üstelik kimseyi ayırmadan herkese eşit dağıtırdı.

  Harçlıkları cebimize koyduk mu büyükler bizi evden kovalardı. En büyüğü 15-16 yaşında olan boy boy çocuk evden çıkar panayıra giderdik, en çok kuyruklu denizkızını ve boynuna boğa yılanı saran adamı seyretmeyi severdim. Panayırdan sonra sinemaya giderdik.

  kentler daralıyorkaldırımlar daralıyor bahçeler bile,daralıyor masallara sığmayan evrenimizyüreklerimiz daralıyor gün geçtikçeoynayacak yer bırakın bizeönce cadde kenarları sonra kaldırımlarbahçeli apartmanların bahçelerisize ayrıldıokulumuzun önü düşlerimizin içi

  oynayacak yer bırakın bize

  (Eray Canberk)

  Bir bardak çay çocukluğumun bayramlarını hatırlattı. Ne güzel günlerdi diyerek içimi çektim. Geçmiş zamanların bu günü aratmasını hepimiz düşünmüşüzdür. Her insanın hayatında geçmişine, çocukluğuna, yaşadıklarına özlem duyduğu günler olmuştur.

  Aslında yaşadığımız mutluluklar, güzelliklerdir özlediğimiz.

  Zaman ilerledikçe yaşadığımız ortam, birlikte olduğumuz insanlar, isteklerimiz, beklentilerimiz değer yargıları, toplumsal gerçeklik sürekli bir değişim gösteriyor bu değişimin yaşantımızı olumsuz etkilemesi özlemlerimizi artırıyor. Keşkelerimizi çoğaltıyor.

  Çayım bitti.

  Mahalledeki çocuklara vermek için hazırladığım şeker ve çikolataları derince bir şekerliğe koydum. Mutfağa geçip yemek hazırlıklarına başlayabilirim. İlk önce tatlı. Bütün Ramazan Bayramlarının olmazsa olmazı tatlıdır. Genellikle bu ev baklavası, lokma tatlısı, laz böreği, kömbe gibi yöreye göre değişen tatlılardır. Ben bu sene sütlü ekmek kadayıfı yapacağım.

  SÜTLÜ EKMEK KADAYIFI

  Bir kg süt, 3.5 bardak şeker, 250 gr ceviz içi, bir adet kuru ekmek kadayıfı. Kadayıfı yufkacılarda bulabilirsinz. Kuru kadayıfı genişçe bir tepsiye koyup üzerine dört bardak kaynar su döküp şişmesi için bir kenara bıraktım. Su soğuyup kadayıf şişince temiz bir havluyla yavaş yavaş bastırarak kadayıfın suyunu almaya başladım.

  Tamamen suyu bitip havlu ıslanmaz hale gelene kadar bu işleme devam ettim. Kadayıfın bütün suyunu aldıktan sonra tencerede bir taşım kaynattığım şekerli sütü kadayıfın üzerine döküp kısık ateşli bir ocağın üzerinde çevire çevire altı yanmaması için pişirmeye başladım. Bu tatlı kolay yapılan maliyeti düşük ve bana göre çok lezzetli bir tatlıdır.

  Çevirirken bir kaşık yardımıyla kenardaki sütleri kadayıfın ortasına dökerek süt tamamen çekilip ağırlaşıncaya kadar yaklaşık bir saat  süreyle ocağın üzerinde çevirerek tatlıyı pişirdim. Ocaktan alındıktan sonra cevizler dövülüp tamamen üzerini kaplayacak şekilde kadayıfın üzerine yaydım. İsteyen ceviz içi yerine bol Hindistan cevizi koyabilir.

  Bu tatlıyı arife günü yapıp bir gün dolapta bekletirseniz ertesi günü ne kadar lezzetli olduğunu göreceksiniz.

  Hemen her evde yapıldığı gibi hamur işi yapmadan olmaz. Ben de katıklı ekmek ve biberli ekmek yapacağım. Arife gününde yapıldığında bütün bayram süresince bozulmadan kalıp gönül rahatlığıyla misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

  KATIKLI EKMEK

  Katıklı ekmek bir çeşit gözleme. Bir kilo un, bir adet yaş maya, bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı şeker, bir yumurta, bir kahve fincanı zeytinyağı, bir bardak süt. Maya ılık sütün içinde eritilir. Derince bir kaba un dökülüp ortası çukur yapılır. Mayalı süt, yumurta, zeytinyağı, şeker konur.

  Unun üzerine tuz serpilir hamur yoğrulmaya başlanır. Aldığı kadar su koyup yumuşak ele yapışmayan bir hamur yapılır. Kabın üstü peçeteyle veya streçle örtülüp mayalanmaya bırakılır. Dikkat edilmesi gereken kabın üstünü tamamen örtmeyip kenarında biraz açıklık bırakmaktır.

  Katıklı ekmeğin içi için bir kiloya yakın ıspanak, bir iri soğan, 150 gr beyaz peynir veya lor, bir bardak sıvı yağ, bir kaşık pul biber, bir kaşık karabiber, bir kaşık çörek otu, bir kaşık susam, bir kaşık kekik.

  Derince bir kabın içine yıkanıp doğranmış ıspanaklar konur üzerine tuz ve doğranmış soğanlar da ilave edilerek elle yoğrulmaya başlanır. Biraz yoğurduktan sonra tüm baharatlar peynir ve yağ ilave edilerek karıştırılır.

  Şimdi bize gereken bir teflon tava veya sac, oklava ve kaşık. Mayalanan hamurdan tavamızın veya sacımızın genişliğine göre  hamur bezeleri yaparız. Benim tavam 26 cm o yüzden ben cevizden büyük mandalinadan küçük bezeler yapıyorum.

  Bezeyi oklavayla açıp arasına harcını yayıp tekrar açtığım bir bezeyle kapatıp kısık ateşte kızan yağsız tavada arkasını önünü gözleme gibi pişirip tepsiye alıyorum. Hamur bitene kadar katıklı ekmekleri yapmaya devam ediyorum.

  Burada dikkat edilmesi gereken yufkaların ince olması bir de iç harcı biraz yağlı olursa daha lezzetli olur. 

  MANTI ÇORBASI

  Bugün yemek tarifi vermedim.

  Bayramın ilk günü misafirleri de doyurabilecek bol acılı kuru fasulye pilav, ayran veya turşu, karışık yaz sebzeleriyle harmanlanmış güveç, aynı şekilde ince uzun doğranmış kabak, havuç, kırmızı, yeşil biber, soğan, sarımsakla kavrulan sebzeli tavuk, bulgur pilavı, çoban salata, zeytinyağlı yaprak sarma gibi kalabalığa yaza uygun ağır olmayan her evin kendi bütçesine göre yemekler olabilir. Sadece sofraların olmazsa olmazı bir çorba tarifiyle yetineceğim.

  Mantı çorbası: Bir buçuk bardak mantı kendi yaptığınız veya hazır alınmış olabilir fark etmez. Bir bardak haşlanmış nohut, sekiz-on diş sarımsak, dört dolu kaşık salça, yarım bardak sıvı yağ, bir tatlı kaşığı pul biber, iki kaşık nane.

  Salça bir miktar suda eritilip dörtte üçüne su koyduğumuz orta boy tencerenin içine dökülür. Tencerenin altı yakılır salçalı su kaynamaya bırakılır. İri doğranmış sarımsaklar ve nohut suya ilave edilir su kaynamaya başlayınca tuz ve mantı ilave edilerek mantılar pişene kadar kaynatılır.

  Burada dikkat edilmesi gereken mantıların çok pişmemesidir. Biraz pişmesi yeterlidir. Çünkü sıcak kaldıkça pişmeye devam edecektir. Çorbanın ağırlaşması gerekir eğer ağırlaşmamışsa bir miktar daha salça ilave edin salça yoğunluk sağlayacaktır. Un veya nişasta katmayın.

  Bir tavada yağı kızdırıp önce naneyi kavurup ateşten aldıktan sonra biberi ilave edip çorbanın üzerine dökün.

  Afiyet olsun

  Geçmişi özleyerek değil, düşlerimizdeki geleceği yaşayabileceğimiz, keşkelerin olmadığı nice bayramlara..

  Источник: //www.evrensel.net/haber/324591/bayram-sofrasi-icin-oneriler

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
  Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
  Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
  Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..