Bayramda Diş Sağlığını Koruma Yolları

Bayramda diş sağlığınız için bu önerilere dikkat!

Bayramda Diş Sağlığını Koruma Yolları

Et yemeklerinin yanı sıra bayram dolayısıyla tüketilen asitli içecekler ve tatlı gıdalar da diş çürüklerine zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle bayramda beslenme düzenine ve diş bakımı kurallarına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Şüphesiz ki ağız ve diş sağlığı, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda daha büyük bir önem kazanıyor. Çünkü özellikle çürük veya ağızda boşluk gibi problemleri olan hastalar için Kurban Bayramı, tam anlamıyla bir kaosa dönüşebiliyor.

Bayramda yenilen etler ve tatlı gıdalar, ağızda oluşan boşluklara girerken, ciddi ağrıların yaşanmasına yol açabiliyor. Bu nedenle bayramda böyle sorunlarla karşılaşmamak için ağız sağlığına ekstra özen göstermek gerekiyor. Fakat ne yazık ki toplum olarak ağız sağlığına gereken önemi veremiyoruz.

Oysa gereken zamanlarda koruyucu önlemlerin alınması ağız problemlerinin önüne geçilmesinde önemli rol oynuyor.

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, Kurban Bayramı’nda diş bakımı hakkında dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Asitli içecek tüketimi dişleri olumsuz etkiliyor

Kurban Bayramı’nda yapılan ev ziyaretlerinde ikram edilen içecekler de diş sağlığını derinden etkileyebiliyor.

Asitli ve şekerli içeceklerin bir de çok soğuk şekilde tüketilmesi, dişlerde çatlamaların oluşmasına neden olabiliyor.

Dişlerde meydana gelen çatlamalar ise ilerleyen zamanlarda diş çürüklerine dönüşebiliyor. Dolayısıyla, diş fırçalama ve ağız bakımı bu dönemde daha fazla önem arz etmektedir.

Bayramda yalnız diş fırçalamak yeterli olmuyor

Bayramda eş, dost, akraba ziyaretlerinde tüketilen ikramlıklar sonrası mutlaka dişlerin fırçalanması gerekiyor. Ayrıca bayramlarda diş temizliği için fırçalamaya ilaveten, ağız gargaraları ve diş ipi kullanılmalıdır. Fakat ev dışındaki ortamlarda gıda tüketiminin hemen ardından diş temizliği yapmak mümkün olmuyorsa, bol bol su içilmelidir.

Çocukların ağız bakımı takip edilmeli

Bayramlarda yetişkinlere göre daha fazla tatlı, şeker, çikolata ve asitli içecekler tüketen çocuklar da ağız temizliğine dikkat edilmediğinde çeşitli diş problemleri yaşayabiliyor. Bu nedenle ailelerin bu konuda daha dikkatli olması ve çocukların besin tüketiminin ardından diş temizliğini takip etmesi gerekiyor.

Protez veya diş dolgusu olanlar bu önerilere dikkat!

Ağızda eksik diş sonucu oluşan boşluklar veya ağızda uygunsuz protezlerin varlığı, hastaların özellikle de et tüketiminin fazla olduğu Kurban Bayramı’nda çeşitli sorunlar yaşamalarına yol açabiliyor.

Dişlerin arasına sıkışan gıdalar dayanılması zor ağrıların yaşanmasına neden olabilirken, protezler arasında kalan yiyecek kalıntıları ise ağız kokularının oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Bu gibi problemlerin çözümü için genellikle kürdan kullanımı yaygındır. Ancak kürdan kullanımı çoğunlukla diş etlerini tahriş edebiliyor.

Bu nedenle diş aralarına sıkışan kalıntıların temizliği için diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca dolgulu dişler arasında birbirleri ile çok sıkı temas sağlanmalı, böylece gıda kalıntılarının diş aralarına sıkışması önlenmelidir.

Bayram öncesi diş tedavileri tamamlanmalı

Dokuz gün süren uzun bayram tatilleri, tedavi edilmemiş diş çürüğü bulunan hastalar için sıkıntı oluşturabiliyor. Ciddi diş problemlerine acil müdahalelerde bulunabilecek merkez aramak ve uygun tedaviyi yaptırmak bayram dönemlerinde zor olabiliyor. Bayramda bu gibi problemlerle karşılaşılmaması için tatil öncesi diş muayeneleri, gerekiyorsa diş tedavileri tamamlanmalıdır.

BAYRAM’DA KÜRDAN KULLANIMINA DİKKAT EDİN!

Lingual Ortodonti Uzmanı Dr. Cem Caniklioğlu, bayramda ihmal edilmemesi gereken çok basit yöntemler ile diş sağlığını korumanın ipuçlarını veriyor.

Dişlerinizi fırçalamak için akşamı beklemeyin

Sadece bayramlarda değil, normal zamanlarda da her yemek, şeker ve abur cubur tüketiminin ardından dişlerin fırçalanması gerektiği herkesin bildiği ancak çoğu zaman ihmal ettiği bir gerçek.

Ancak et ve tatlı tüketiminin arttığı bayram dönemlerinde buna daha fazla dikkat etmek, olası diş sorunlarının önüne geçmek adına oldukça önemli.

Yoğun bayram ziyaretleri arasında diş fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda en azından ağzımızı su ile çalkalamamız gerekiyor.

Diş teli kullananlar dikkat!

Ortodonti ve lingual ortodonti tedavisi görenlerin diş temizliğine daha fazla önem vermeleri gerektiğinin altını çiziyor. İyi bir diş bakımı yapılmadığı takdirde diş aralarında kalan yemek kalıntılarının diş çürümesi ve diş eti problemleri oluşabiliyor.

Özellikle lingual ortodonti (görünmeyen diş telleri) tedavisi gören kişiler diş temizliklerini diş arası fırçası ve diş ipi ile yapmakta zorluk çekiyorlar. Bu yüzden lingual ortodonti tedavisi gören hastalara waterpik olarak adlandırılan diş duşunu öneriyoruz. Diş duşunun ardından, hastaların, 3-4 dk.

boyunca dişlerini fırçalamaları gerekli.

DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI?

Bayramda diş ve diş etleriyle ilgili problem yaşamamak için yapmanız gerekenler konusunda Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Kıvanç Cebesoy bilgi veriyor.

Etin sert olduğu birinci ve ikinci günler gıdaları kıymadan yapılan köfteler veya haşlama şeklinde yemek daha doğrudur. Izgara ve fırında etler sert olduğu için dişetlerinde şişme ve korkunç ağrılara neden olur. Bununla birlikte zayıflamış diş minesinde kırılma yapar, diş dolgularının da düşmesine neden olur.

Ağız bakımında dişlerin arasına sıkışan gıda artıklarını kürdanla çıkarmak anlık bir rahatlama sağlarken, hastalıklı diş etini on dakika içinde daha da yıpratarak zonklama tarzında diş ağrısı yapar. O nedenle yemek artıklarını mutlaka diş ipi ile temizleyin.

Mutlaka günde üç defa dişlerinizi fırçalayın. Ağız asit oranını uzun süre düşürüp, dişleri ve dişetlerini koruyan gargaralar kullanın. Gargara bulamaz iseniz ve diş etleriniz çok ağrıyorsa günde üç defa 1 çay bardağına 3 çay kaşığı tuzla hazırlayacağınız basit gargarayı günde üç defa dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Bakteriler otuz dakika içinde şekeri asite çevirip diş çürümesini başlattığı için sık sık yemek yerine sadece ana öğünde yemek daha doğru olur. Bayramlarda aşırı şekerli ve unlu gıdalar diş çürümesine zemin hazırlarken dişler fırçalanmadığı zaman son lokma olarak bir parça peynir yemek dişleri korur.

Havuç, salatalık, elma gibi ısırılarak tüketilen gıdalar diş etleri üzerinde masaj etkisi yaparak kan dolaşımını hızlandırır, iltihabın gerilemesini sağlar, dişleri temizler. Şekersiz sakız kullanımı mekanik olarak dişleri temizler ve tükrük salgısını artırarak ağızdaki bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

KURBAN BAYRAMI'NDA ET NASIL SAKLANIR?

Etten sonra şekersiz sakız!

Kurban Bayramı’nda akraba ziyaretlerinde mutlaka et tüketildiğini belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir, dişlerin arasına girecek yiyecek kalıntılarının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Kurban Bayramı'nda tüketilen etler, diş aralarına girerek iltihap oluşmasına neden olabiliyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Her et yemeğinden sonra dişleri fırçalamak tabii ki mümkün olamayabilir.

Ancak dişleri günde iki veya üç kere fırçalamak ve bunun yanında diş ipi kullanmak; özellikle et gibi diş arasına kaçtığı zaman diş eti harabiyetine yol açan gıdaların o bölgeden uzaklaşmasını sağlar.

Eğer dişlerinizin arasına yiyecek sıkıştıysa ve fırçalama imkanınız yoksa, şekersiz sakız çiğneyerek sıkışan gıdaların o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir. Ama tabii ki sakız çiğnemek diş fırçalamanın yerini tam anlamıyla tutmaz” diyerek uyardı.

“Ağzınızı çalkalayın”

“Bayramlarda artan tatlı tüketimi dişlerde çürüklere veya başlangıç aşamasındaki çürüklerin ilerlemesine neden olabilir” diyen Diş Hekimi Kökdemir “Bu sebeple tatlı bir şeyler yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız, ağzınızı su ile çalkalamak faydalı olacaktır” dedi.

“Çay ve kahveden sonra bir bardak su için”

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Bunun dışında yine artan çay ve kahve tüketiminin dişlerde oluşturacağı renklenmeleri azaltmak için bu içeceklerin tüketiminden sonra bir bardak su içmek veya ağzı çalkalamak da renklenmenin önüne geçecektir” ifadelerini kullandı.

Diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar

+11 Sağlıklı dişlere ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak için en başta ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmek gerekir.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1053657-kurban-bayrami-nda-dis-sagligi-icin-nelere-dikkat-edilmeli

Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Bayramda Diş Sağlığını Koruma Yolları

Ağız ve diş sağlığından korunmanın yolları teknik ile yapılacak temizlikten geçmektedir. Dişlerinizi günde en az 2 defa doğru fırça ve mercimek büyüklüğünde olan florürlü bir diş macunuyla uygun tekniklerle tüm yüzeylerini temizlemeye yetecek şekilde ve sürede fırçalanmalı.

Diş Sağlığımızı Korumak

Günde bir defa etkin şekilde diş ipiyle ara yüz temizliği yapılmaktadır. Temizlik ile tutarlı olunmalıdır. Her gün aynı özeni göstermeniz gerekir. Kişiye göre çene yapısı dişlerinin dizilimi ve bireysel olarak alışkanlıkları kişiye uygun olan diş fırçası, diş macunu ve fırçalama tekniğini belirlemekte esas rolü üstlenir.

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirin

Şekerli olan veya yapışkan asitli gıdalar ana yemekler ile beraber tüketilmelidir.

Şekerli yemekler veya sigara, çay ve kahve tüketip daha sonra fırçalama yapmıyorsanız bir bardak su veya suyla ağzını çalkalayın.

Ara öğünlerde ise elma havuç gibi ısırıp yediğiniz ve diş yüzeylerini temizleme etkisi olan, peynir gibi çürük önleyici etkisi olan gıdalar yemelisiniz.

Diş hekimine gitmeniz için dişlerinizde herhangi bir sorun oluşmasını beklemeyin. Diş kontrollerinizi her daim yaptırın.Düzenli bir şekilde kontrole gittiğiniz takdir de eğer dişleriniz de sıkıntı varsa erkenden teşhis edebilir ve önlemenizi alabilirsiniz. Bu durumda da ileri ki zamanlar da ağrı hissetmezsiniz.

Hekim Kontrolleri

Çoğumuz farklı sebeplerle diş hekimine uğramayı çok ihmal etmekteyiz. Kimimiz zamanımız olmadığı için kimimizde de dişçi fobisi olduğundan kontrollere gidemeyiz. Fakat en azından senede iki defa diş hekimine gidilmesi ve diş eti hastalıklarına, diş çürümelerine ve ağız içi kanser oluşması açısından erken fark edilme avantaj sağlanmaktadır.

Yaşa Göre Kontroller

Bebek ve yaşlı kişilerin diş sağlığındaki radar altında uçma eğilimi gösterirler. Fakat onların geri kalan ağız bakımlarına da ihtiyaçları bulunur. Çocuklar bir yaşına geldikleri zaman diş hekimine götürülmeleri gerekir.

Kendini ayakkabılarını bağlamaya ulaşıncaya kadar da diş temizliğinde yardım etmeniz gerekir. Büyüklerin kendilerine ait olan ağız problemleri çocuklarda da olabilir. İnsanlar yaşlandığı zaman ağızlarında üretilmiş olan tükürük miktarları azalma göstermektedir.

Bunlarda genellikle diş çürümelerini ve diğer ağız içi problemleri arttırır.

Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler çok fazla tüketilmektedir. Fakat diş sağlığında da çok zararlıdır.

Asitli içeceklerin içerisinde bulunan fosforik asit ve sitrik asitler etkili bir tat vermektedir. Fakat diş yüzeylerini de fazlasıyla aşındırmaktadır.

Ara sıra tüketildiğinde çok zarar vermez fakat uzun süreli tüketimlerde mine tabakasını oluşturup yumuşatarak çürük riskini de arttırmaktadır.

Şekerli Yiyecekler

Şeker diş çürümelerinde çok önemlidir. Bakteri ve asitleri ağızda kalmasıyla birikime yol açmakta, plak oluşumuna, mine ve diş etlerinde zararlar yol açmaktadır.

Diş çürümelerinin önüne geçebilmek için özellikle de şekerli yiyecekler tüketip daha sonra dişlerin fırçalanması çok önemlidir.

Yemeklerden hemen sonra fırçalamanız yerine asidik ortamın gitmesi için yarım saat falan beklemeniz daha iyi olacaktır.

Sert Cisimlere Dikkat

Dişlerimizle sert cisimlerin kırışması veya sert cisimlerin dişlerimize fazlaca baskı yapmaları dişlerimizin fazlaca yıpranmasına hatta dişlerimizin kırılmasına kadar gidebilen etkiler oluşturmaktadırlar. Dişlerimizle sert cisimlere uygulayacağımız baskı diş etlerine de zarar vermekte ve diş eti problemlerine yol açmaktadır. Bu yüzden dişlerin sert cisimlerle olan etkilerini yok etmemiz gerekmektedir.

Dilimizi Fırçalamamız Gerekiyor

Dil üstünde biriken bakteriler ağız sağlığı için resmen teh saçıyor. Çoğu düzenli diş fırçalayan kişiler dil fırçalamasını unutuyor. Ve burada ki bakteriler zamanla diş ve diş eti hastalıklarına yol açıyor. Dilin sırtından dil ucuna doğru çok basın uygulamadan 4-5 kez hafifçe sürmemiz dil üstündeki bakterilerin temizlenmesini sağlayabilir.

Yatmadan Önce Diş İpi Kullanılması Şart

Diş ipi kullanmayı aslında çok ihmal ediyoruz. Diş sağlığının önemli bir parçası olan diş ipini alışkanlık haline getirmemiz ve diş ipi ile yatmadan önce mutlaka bakım yapmamız şart.

Diş ara yüzeylerine ulaşamayan diş fırçaları diş aralarında bakterilerin çoğalıp ve çürüme etkisi oluştururlar.

Bunu önlemek için ise satın aldığımız diş ipinden yaklaşık olarak 50 cm kadar koparıp ellerimizi iyice yıkadıktan sonra diş ara yüzeylerini temizlememiz gerekmektedir. Her dişin arka yüzeyini de diş ipi ile temizlemeyi ihmal etmeyiniz.

Diş ipi kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye https://www.1ciltbakimi.com/dis-ipi-nasil-kullanilir/ makalemizden ulaşabilirsiniz.

Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

-Mutlaka 6 ayda bir düzenli olarak diş sağlımız için Diş hekimine gitmeli ve diş kontrollerimizi yapmalıyız.

-Sağlıklı beslenme vücudumuzun her yeri için önemli olduğu kadar dişlerimiz içinde çok önemlidir. Doğal ve sağlıklı beslenme dişlerinizin uzun ömürlü olması için en önemli etkenlerden bir tanesidir.

-Her gün için yapacağınız düzenli diş bakımı (diş fırçalama, diş ipi kullanma v.s) yine diş ve diş eti sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

-Yine ağız sağlığınız için kullanacağınız gargara, ağız suyu gibi ürünlerde dişleriniz için faydalı olacaktır.

-Dişlerimizi fırçalarken, dil bölgesini de fırçalamayı ihmal etmememiz gerekiyor. Ve orada oluşan bakterileri de temizlememiz gerekmektedir.

-Seçilen diş fırçası yumuşak özelliği sahip olmalı ve en az 2 dakika kadar dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir.

-Dişlerinizde oluşan diş taşlarını da 6 aylık kontrolleriniz de temizlenmesi gerekiyor ise temizletmelisiniz.

-Diş fırçanızı mutlaka 2 yada 3 ayda bir değiştirmelisiniz.

-Diş beyazlatıcılar diş minelerinize zarar vereceği için mutlaka hekiminize danışarak kullanmanız gerekmektedir.

-Dişlerinize metal ve vb ürünlerin değmesini (kalem,toka vb) engellemeniz yine diş sağlığınız için önemlidir.

-Diş gıcırdatma gibi problemleriniz var ise mutlaka hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlar dişlere fazlaca zarar vermektedir.

-Sigara, alkol ve asitli ürünlerden mutlaka ve mutlaka uzak durmanız gerekmektedir.

-Dişe yapışan ve aşırı şeker içeren sakız ve şekerlerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu gibi ürünler tükürük ile dahi temizlenememektedir.

-Meyve olarak limon, greyfurt, portakal, kivi, mandalina gibi tükürük salgısını artıran ürünler tercihiniz olması gerekmektedir.

-Tatlı gıdalar tüketildikten sonra mutlaka biraz peynir tüketilmesi gerekir.

– Yiyecek ve içeceklerden sonra ağız su ile çalkalanmalıdır.

-Dişlerin temizliği için elma, havuç gibi sert sebzeler tüketilmesi önemlidir.

-Diş çürükleri için süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir.

-Macunu fındık büyüklüğünden az yada çok kullanmamalısınız.

-Diş çürüklerinde ki ağrılar ve diş eti kanamalarında mutlaka hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

-Pasta ve kurabiye gibi ürünler ağzın içindeki bakteriyel asidi artırdığından dolayı çok az tüketilmeli

-Yeşil çay diş eti ve dişlere çok iyi geldiğinden günde bir bardak tüketilmelidir.

-Dişlerdeki çarpıklık ve düzensizlikler için öncelik olarak ortodondik diş teli ile çözüme başlanmalıdır.

-20 lik dişlerin ömrü insandan insana değişiklik gösterir. Bu yüzden her 20 lik diş çekilmez ve fırça ile temizlenmesi uygunsa çekilmeyebilir.

İlgili makalelere de göz atabilirsiniz;

Diş Beyazlatan En İyi Tarifler

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? (Tüm Yöntemler)

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Güncelleme: 16.02.2019

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/dis-sagligi-nasil-korunur/

Diş sağlığınızı korumanın 11 yolu – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Bayramda Diş Sağlığını Koruma Yolları

“Sağlıklı dişler” bir ömür boyu özen gerektiren bir hedeftir. “Diş bakımı” kavramı, her gün basit ve küçük doğru adımları atarak olası problemleri ve sorunları önlemeyi gerektirir.

Bu kapsamda, doğru ağız bakımı ürünlerini doğru tekniklerle kullanmanın yanı sıra günlük besleneme alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmalı ve sağlıklı bir ağız ve dişlere ulaşabilmek için yaşantınızda gerekli değişiklikleri yapmalısınız.

2- Dişlerinizi Fırçalamadan Yatmayın

Diş hekimleri tarafından sağlıklı insanlar için genel olarak önerilen, dişlerin günde sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez fırçalanmasıdır. Bununla birlikte pek çok insan dişlerini geceleri fırçalamayı ihmal etmektedir.

Ancak özellikle yatmadan önce yapılan diş fırçalama işlemi ile gün boyunca diş ve yumuşak dokularda biriken mikroplardan, gıda artıklarından ve plaklardan kurtulmak gerekmektedir.

Uyku sırasında azalan tükürük akışı ile birlikte mikropların gece boyunca diş yapısına verdikleri hasarda artar.

Bu nedenle uyumadan önce diş fırçalamak özellikle çürük oluşumlarını engellemek için çok önemli bir adım olacaktır.

3- Dişlerinizi Düzgün Fırçalayın

Diş fırçalama şekli de aynı derecede önemlidir; gerçekte özensiz biçimde üstünkörü diş fırçalamak neredeyse hiç diş fırçalamamak ile eşdeğerdir.

Dişler üzerinde tutunmuş plakları ve onların üzerine bulunan mikroorganizmaları ortadan kaldırmak için, diş fırçası ile hafif dairesel hareketler yapılarak dişetinden dişlere doğru nazikçe bastırmadan süpürür şekilde ortalama iki dakika kadar dişleri temizlemek gerekmektedir.

Temizlenmeyen bakteri plakları zamanla mineralize olarak sertleşip diş taşı oluşumuna ve diş eti iltihabına, hatta daha da şiddetli durumlarda dişlerin kaybına dahi yol açabilir.

4- Dilinizi İhmal Etmeyin

Ağız ve diş sağlığı kavramının dişler, tüm yumuşak dokular ve dili de kapsadığını unutmayın.

Dil temizliği ve hijyenide diş ve ağız sağlığının temel unsurlarından biridir. Aslında mikroorganizmaların bir kısmı da dilinizde tutunur ve diş sağlığını tehye atmanın yanı sıra kötü ağız kokusuna da neden olabilir. Dişler fırçalandıktan sonra dil de fırçalanmalı ve dil temizleyici aparatlar kullanılmalıdır.

5- Florürlü Diş Macunu Kullanın

Diş macunu söz konusu olduğunda lekeleri çıkarma, beyazlatma gücü ve lezzetinden daha önemli unsurlar vardır.

Hangi diş macununu seçerseniz seçin, içerisinde dünya sağlık örgütünün onay verdiği miktarlarla florür içerdiğinden emin olun.

Florür, vücudun diğer kısımlarının sağlığı için incelenen, bazen endişe kaynağı olan bir element olsa da bu madde diş çürüklerine karşı önemli bir dayanak noktasıdır. Çürümeye neden olabilecek mikroplarla mücadele etmenin yanı sıra dişleriniz için koruyucu bir bariyer oluşturarak da çalışır.

6- Diş İpi Fırçalama Kadar Önemlidir

Ne yazık ki, sadece diş fırçalamak önemli bir adım olsa da tek başına yeterli değildir.

Diş ipi, dişlerin aralarına sıkışmış bulunan veya fırçanın erişemediği alanlardaki mikroorganizma ve gıda artıklarını uzaklaştırmayı sağlar. Günde en az bir kez diş ipi kullanımı ile diş çürüklerinin önüne geçmek ve plak ve diş taşı oluşumunu minimale indirmek mümkün olabilir.

7- Diş İpi Kullanma Zorluklarının Sizi Durdurmasına İzin Vermeyin

Diş ipi kullanımı, küçük çocuklar ve özellikle artritli yaşlı yetişkinler için zor olabilir. Diş ipi kullanımın terk etmek yerine diş ipi kullanmanıza yardımcı olabilecek yardımcı aletleri deneyin.

Diş ipi kullanmayı bilmiyorsanız, diş doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

8- Gargara Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirin

Ağız gargaraları, ağız ve diş sağlığı için diş fırçası, diş ipinin yanı sıra kullanılabilecek bir başka yardımcı araçtır.

Gargara kullanımı ile ağızdaki asit miktarını düşürmek, diş etlerinde ve dişlerin çevresinde diş fırçalarıyla ulaşılmayan alanları temizlemek ve dişleri yeniden mineralize etmek mümkündür.

Diş hekiminiz, dişlerinizin durumuna ve fırçalama alışkanlıklarınıza göre ihtiyacınıza uygun gargara tavsiyelerinde bulunabilir. Bazı markalar, çocuklar için veya hassas dişleri olanlar için uygunken bazıları medikal sebeplerle reçeteli olarak verilmektedir.

Ayrıca yanınızda seyahat boyu gargaralar taşıyabilir ve dişinizi fırçalayamayacağınız yerlerde geçici bir çözüm olarak gargara yaparak hijyen sağlayabilirsiniz.

9- Daha Fazla Su İçin

Su, ağız ve diş sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığınız için de en iyi içecektir. Her yemekten sonra içilen su, yapışkan, asitli yiyecek ve içeceklerin bir kısmının yıkanarak uzaklaşmasına ve olumsuz etkilerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Ancak elbette sadece su içmeye güvenmeyin. Dişlerinizi her yemekten sonra mutlaka fırçalayın.

10- Gevrek Meyve ve Sebzeler Yiyin

Sürekli hazır ve yumuşak gıdalar ile beslenme rejimi dişleriniz için o düşünüldüğü kadar iyi değildir.

Taze, gevrek besinler yalnızca daha sağlıklı lifler içermekle kalmaz aynı zamanda dişleriniz için de en iyi seçimdir.

Aşırı işlenmiş ve bir çırpıda yutabileceğiniz yumuşaklıkta yiyecekler yerine daha sert ve çiğneyerek yiyebileceğiniz türde meyve ve sebzeler tüketin.

11- Şekerli ve Asitli Gıdaları Sınırlandırın

Şeker, henüz ağızda iken mikroorganizmalar tarafından asit haline dönüştürülür ve diş minesini bozar. Bu asitler, zaman içinde mikroorganizmalar ile birlikte diş çürüklerine sebep olurlar.

Asitli meyvelerde zamanla diş minesini aşındırarak diş çürüklerine zemin hazırlayabilir. Bu gıdalardan tamamen kaçınılması oldukça zorsa da özellikle şekerli ve asitli yiyecek ve içeceklerden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

Son Bir Tavsiye:

Günlük yaşam alışkanlıklarınız, genel sağlığınız üzerinde etkili olduğu kadar ağız ve diş sağlığınız için de çok önemlidir. Sağlıklı yaşam adına hayatınızda yaptığınız tüm değişikliklerin yanı sıra yılda iki kez düzenli olarak bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Altı ayda bir yapılan bu kontroller ile henüz başlangıç aşamasında olan çürük ve dişeti hastalıkları gibi rahatsızlıklar tespit edilerek basitçe tedavi edilirken, öngörülen potansiyel sorunlar içinde uygun tedavi çözümleri sunulabilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/dis-sagliginizi-korumanin-11-yolu

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.