Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

içerik

Asla Birlikte Tüketmemeniz Gereken Yiyecekler

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

Yemek yeme konusunda bizler daha çok gıdaların birbirleri ile uyumlarını ve bir araya geldiklerinde ortaya çıkan lezzeti önemsiyoruz. Oysa bu konuda aslında çok daha önemsememiz gereken bir şey daha var. Bazı yiyeceklerin kesinlikle birlikte tüketilmemelidir. Bu yüzden de öğünlerinizi planlarken o iki yiyecek bir araya gelmeyecek şekilde planlamanız gerekir.

Aslında Osmanlı zamanındaki hekimler bu konuda derin araştırmalar yapmışlar ve böyle bir liste oluşturmuşlar.

Çünkü gerçekten bir arada tüketilmesi yasak olan gıdaların her şeye rağmen birlikte tüketilmeleri insan sağlığı için oldukça zararlı oluyor.

Her ne kadar direkt olarak insanı zehirleyeceğini tam anlamıyla söyleyemeyecek olsak da yine de birlikte tüketmemeye özen göstermenizde her zaman fayda vardır.

Eğer siz de bu tip hassasiyetleri önemsiyorsanız bu içeriği özellikle yazın açık büfe restoranı olan bir otele gittiğinizde aklınızda tutmanızı öneririz.

Bildiğiniz üzere yoğurt tüketim açısından biraz hassas davranılması gereken bir gıda. Özellikle geçmiş yıllardan beri yoğurt ile birlikte kesinlikle balık tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra yoğurdu kendisi gibi ekşi olan sirke ya da koruk ile tüketmek de pek önerilmiyor.

Burada birlikte yenmemesi gereken iki yiyeceğin de ekşi olduğunu görüyoruz. Yani aynı sınıftan gıdaların tüketimi sağlığınız için zararlı olabilir. Benzer şekilde yoğurt ile pişirilmiş yemeklere de koruk ya da sirke ilave edilmemesi gerekiyor.

Hatta çok eski yıllardan beri yoğurt ile tere, peynir, tavuk ve turp tüketilmesi de önerilmiyor.

2. Süt ile tüketilmemesi gerekenler

Aslında yemek yerken önem vermeniz gereken konulardan bir tanesi proteinli gıdaların birlikte tüketilmemesi. Örnek olarak süt ile balık, peynir, yumurta ve yoğurt tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

Yani genel olarak konuşursak süt ile tüketilecek gıdaların kesinlikle ekşi olmaması gerekiyor. Hatta süt ile şarabın aynı gün içinde tüketilmemesi de özellikle belirtiliyor.

Çünkü bu gibi durumlarda gut hastalığı oluşma riski artabiliyor.

3. Balık ile tüketilmemesi gerekenler

Belki de birlikte yenmeyecek gıdalar konusunun en merak edilen ve üzerine en çok düşünülmüş besini balıktır. Balık üzerine sayısız hurafe dolaşıyor olabilir ortalıkta.

Ama duruma biraz daha gerçekçi açıdan bakmakta fayda var. Evet, balık ile peynir, yumurta, yoğurt ve süt tüketilmemesi gerekiyor. Tabii, buna ayran da dahil.

Çünkü bu gıdalar birlikte tüketildiklerinde vücudun dengesinde bir sorun yaratabiliyorlar.

Aynı zamanda tuzlanmış balıklarla tuzlanmış et tüketilmesi de önerilmiyor. Direkt olarak bir sofra geleneğini de ortadan kaldırmak istemeyiz ama balık ile kavunun tüketimine de dikkat etmelisiniz.

En azından birbirinin peşi sıra tüketmeyin ikisini derin. Midenize dinlenmesi için biraz zaman tanıyın. Örneğin balık ile ayvayı da tüketmemek gerekiyor. Bu kesin bir şekilde şişkinliğe yol açabilir.

4. Tavuk ile tüketilmemesi gerekenler

Bazı yiyecek gruplarını da tavuk etleri ile tüketmemeniz gerekir. Özellikle Osmanlı zamanından beri tavuk etiyle balık, süt, yoğurt, peynir ve yumurta tüketmemeye özen gösteriliyor. Aynı şekilde kulunç oluşma riskine karşılık tavuk etiyle ekşi gıdaların tüketmemesi de gerekiyor. Hatta tavuk etinin yoğurt ile birlikte pişirildiği tariflere de dikkat edin deriz. Bu da biraz sakıncalı.

5. Et ile tüketilmemesi gerekenler

“Şöyle güzel bir et yemeğinin olduğu mükellef bir sofrada kim takar canım birlikte yenmeyecek gıdaları?” diye düşünmeyin. Çünkü et ile birlikte bazı gıdaları da kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor. Özellikle Osmanlı zamanından beri et ile sarımsağın ve sirkenin birlikte pişirilmemesi tavsiye ediliyor.

Şimdi size çok daha detaylı bir ipucu vereceğiz. Keşkek yemeğini biliyorsunuzdur. Et ve buğday ile hazırlanan şahane bir lezzet. İşte o tip yemeklerin de kesinlikle narla birlikte tüketilmemesi gerekiyor.

6. Güvercin eti ile tüketilmemesi gerekenler

Güvercin eti bugün günümüzde çok fazla tüketilmiyor olsa da Osmanlı zamanının favori yemekleri arasındaydı.

Ancak eğer bir gün olur da güvercin eti yemeğe kalkarsanız kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir konu var. Bu etin soğan, hardal ve sarımsak ile pişirilmemesi gerekiyor.

Aynı şekilde bunlarla birlikte de yememelisiniz. Birlikte yenildiği takdirde ciddi cilt hastalıkları olabileceği söyleniyor.

7. Soğan ile tüketilmemesi gerekenler

Doğal antibiyotiğimiz soğanı tüketmelere doyamıyoruz elbette. Soğana düşkünlüğümüz hem kültürümüzden hem de sağlıklı olduğuna olan inancımızdan geliyor olabilir. Fakat soğan tüketirken de biraz dikkatli olmakta fayda var. İlk olarak zaten soğanın çok aşırı miktarda tüketilmemesi öneriliyor. Fazla tüketilen soğan ciltte lekelere, baş dönmesine ya da midede hazımsızlığa yol açabiliyor.

Ancak tüm bunların dışında soğan ile sarımsağı birlikte tüketmemek gerekiyor. Yani yemeklere de mümkün mertebe birlikte koymamak lazım.

8. Pilav ile tüketilmemesi gerekenler

Pilav kültürümüzdeki en sevilen ve en çok tüketilen yemeklerden bir tanesi. Aslında pilavın bazı kesimler tarafından çok zararlı olduğu söylenirken bazı kesimler tarafından da çok yararlı olduğu ortaya atılıyor. Ancak bilinen bir şey var ki pilavı ya da herhangi bir pirinçli yemeği sirkeli turşu ya da salata ile birlikte tüketmemek gerekiyor.

9. Meyveler ile tüketilmemesi gerekenler

Meyveler doğanın bize verdiği sağlıklı tatlılar. Bu yüzden onları tüketmeyi çok ama çok seviyoruz. Fakat bazı meyveleri de birlikte tüketmemek gerekiyor.

Örneğin eriğin, şeftalinin, kayısının ve narın birlikte ya da art arda tüketilmemesi gerekiyor. Yani bunları tek tek yemeli, birbirleriyle karıştırmamalısınız. Aynı şekilde kavunun da bal ile karıştırılması önerilmez.

Aynı zamanda meyve yediğiniz zaman üstüne çok soğuk su içmemelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra yemeğinizi nasıl bir kapta pişireceğinizin önemi de bir hayli büyük. Tabii Osmanlı zamanında bu konuya ekstra bir önem veriliyordu ancak günümüzde herkes her yemek için standart kaplar kullanıyor. Eğer gerçekten sağlığımızı önemsiyorum diyorsanız yiyecekleri kendileri ile en uyumlu olan kaplara koyarak pişirin ve saklayın.

Источник: https://evdesifa.com/asla-birlikte-tuketmemeniz-gereken-yiyecekler/

Kurban eti 3 ayda tüketilmeli

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Uzmanlar bayramda et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor. Bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazı şeker, çikolata ve tatlı ikramlarının aşırı tüketilmesinin sakıncalarına değinen uzmanlar, 'Etin yanında mutlaka salata ve sebze yenilmelidir' diyor.

Günlük beslenme alışkanlıklarımızın bayramlarda değiştiğini belirten Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi beslenme uzmanı Gizem Köse, beslenme düzenindeki bu değişikliklerin dikkate alınmaması halinde kişide hazımsızlık, bulantı, kabızlık, mide ağrısı, kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirterek bayramda sık sık ve azar azar beslenmenin daha doğru olacağını hatırlattı.

Eti dinlendirdikten sonra tüketin

Kurbanlık hayvanın alınması ve kesimden sonra etlerin sağlıklı bir şekilde depolanmasına ilişkin de uyarılarda bulunan Köse, şu önerilerde bulundu:

Kurbanlık hayvan satın alınmadan önce mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. İlk 24 saat ölüm katılığı (rigormortis) denilen durum ortaya çıkar. Bu yüzden et dinlendirilmeli ve bir gün sonra tüketilmelidir.

Aksi halde sindirim problemleri ve pişme zorluğu ile karşılaşılabilir. Etin depolanmasında bazı hatalar yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan etleri soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir.

Büyükbaş hayvan etleri, 0 derecede 7–10 gün bekletildikten sonra tam yumuşamaktadır ve etin lezzeti, kıvamı yerine oturmaktadır.

Derin dondurucuda en fazla 3 ay saklanmalıdır

Beslenme Uzmanı Gizem Köse, etin saklanma koşullarının da çok önemli olduğunu belirterek 'Kırmızı et, proteinden zengin olduğundan çabuk bozulma riski vardır. Bu yüzden saklama koşullarına özen gösterilmelidir. Buzdolabı poşetinde en fazla 3 gün, buzlukta -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanmalıdır.

Et küçük parçalarda birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kâğıda sarılarak derin dondurucuda saklanmalıdır. Böylece çözdürme işlemi de kısa sürecek bu da bakteri oluşumunu engelleyecektir. Çözdürme işlemi kalorifer üzerinde, açıkta ya da sıcak suda bekletilerek olmamalıdır. Buzdolabında ya da mikrodalga da çözdürme uygun seçeneklerdir.' dedi.

Kalp-damar ve hipertansiyon hastalarına öneriler

Kırmızı ette kendiliğinden doymuş yağ bulunduğunu vurgulayan Köse, kalp-damar, hipertansiyon hastalarına da şu uyarılarda bulundu:

'Kırmızı et kendiliğinden görünmez doymuş yağ içermektedir. Dışındaki beyaz yağ katmanı görünür yağdır, kolesterol oranı yüksek olan bu yağları mutlaka ayırın.

Özellikle kalp-damar, hipertansiyon ve kan yağ yüksekliği olan kişiler et tüketiminde görünür yağlardan uzak durmalıdır. Etli sebze ve kurubaklagil yemeklerine yağ konulmamalıdır.

Kırmızı etin günlük tüketim miktarı 90–120 gr (3–4 köfte kadar) olmalıdır.'

Kurban eti sabah tüketilmemeli

Kurban Bayramı'nda et tüketiminin arttığına dikkat çeken Gizem Köse, 'Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ve öncesinde iki bardak ılık su sindirim sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olacak ve öğünleri dengeleyecektir. Kurban eti sabah tüketilmemelidir.

Bekleyen et daha lezzetli, kıvamlı olur ve çiğnemesi daha kolay olur. Pişirme yöntemi, etin lezzeti, görüntü, kıvam, koku ve biyoyararlılığını doğrudan etkiler. Az pişirim yapılması etin kalitesini ve besin değerini düşürür.

Kurban etinin pişiriminde ızgara-fırında ya da haşlama en uygun yöntemlerdir.' diye konuştu.

Mangal yaparken dikkat

Beslenme Uzmanı Köse, 'Bayramlarda mangalda pişirme yöntemi sıklıkla kullanılır. Etin ateşe yakın olması hem kanserojen öge oluşumuna neden olur hem de A B1 B12 ve folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar.

Etin ateşten 15 cm kadar uzakta pişirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde etin dışındaki protein ateş sebebiyle katılaşacak biyoyararlılığı düşecektir. Aynı zamanda yanmış etlerin kanserojen olduğunu unutmamak gerekir.

' dedi.

Sebzeyi ihmal etmeyin

Etle birlikte sebzenin de mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Köse, 'Kurban Bayramı'nda et tüketimi sebebiyle sebze tüketimi azalır.

Hâlbuki etin içerisindeki protein ve demirden faydalanmamız için mutlaka yanında yeşillikli sebze ya da salata tüketimi olmalıdır. Demir emiliminde C vitamini yardımcıdır.

Bu yüzden tabağınızın yarısını et yarısını sebze ya da salata ile doldurarak tüketiniz.' dedi.

Şeker ve tatlıdan uzak durun

Bayramların olmazsa olmazı çikolata ve şekerlerden uzak durulması gerektiğini blirten Köse, 'Sütlü tatlı tüketimi olabilir.

Misafir ağırlayacaklar için örnek tatlılar; muhallebi, sütlaç, kazandibi, güllaç, puding, ayva tatlısı, kabak tatlısı, elma tatlısı şeklinde olabilir. Hem kendiniz hem misafirleriniz için en sağlıklı tatlılar meyveli tatlılardır.

İçecek seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Meyve suyu, asitli içecek yerine bitki çayı, maden suyu tercih edilmelidir.' dedi.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/kurban_eti_3_ayda_tuketilmeli.html

Bayramda sadece 1 öğünde et tüketin

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

Kurbanın kesilmesiyle başlayan et tüketimi bayram boyu sürmektedir.

Bayram süresince hem öğlen hem de akşam öğünlerinde et tüketilmemeli ve tek yönlü beslenmeden uzak durulmalıdır İshal, bulantı ve mide ağrısı gibi sağlık sorunlarıyla bayramda sık karşılaşılmaktadır.

Bu dönemde et tüketimi günde bir öğünle sınırlandırılmalıdır. Bu dönemde şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine daha da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ete ekstra katı yağ koymayın

Etler kanserojen öğelerin oluşumuna yol açmamak, vitaminlerin kaybını ve besin zehirlenmelerini önlemek için ızgara, fırın ve haşlama yöntemleriyle pişirilmelidir. Kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır.

Katı yağlar et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Et kullanılarak yapılan sebze yemekleri yağ eklenmeden pişirilmelidir. Mangal yaparken etleri ateşten 15 santimetre uzakta tutmalı ve kömürler kor halini aldıktan sonra pişirilmelidir.

Etin hem içi, hem de dışı iyi pişmiş olmalıdır.

Kronik hastalığı olanlar için haşlanmış etin suyunu pilav veya çorbaya konması sakıncalıdır.

Çünkü et suları, yağ içerikleri yüksek olması sebebiyle kilo artışına, buna bağlı olarak da kolesterol yükselmesine neden olmaktadır.

Kurban eti kesildikten sonra hemen tüketilmemeli, en az 24 saat dolapta bekletilmelidir. Et dinlendirilmeden pişirildiğinde sert olacağından, yedikten sonra hazımsızlık ve şişliğe neden olabilir.

Eti yeşillikle tüketin

Et tüketirken farklı besin grupları ile birlikte olmasına özen gösterilmelidir. C vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler iyi bir tamamlayıcı olacaktır. C vitamini ette bulunan demirin vücut tarafından emilimini artıracağından, etteki demirden daha çok yararlanmayı sağlayacaktır. Bununla birlikte gerekli posa ve diğer vitamin-minerallerinin de alınmasına yardımcı olur.

Öğünlerinizde tahıl gruplarına yer verin

Ekmek, pilav ve makarna gibi tahıl grupları başta karbonhidrat olmak üzere; B1, B6, B2 vitaminleri, önemli asitler, doğal lifler ve yağ asitleri, magnezyum, çinko, potasyum gibi önemli mineralleri içerir.

Bu yüzden etle birlikte tüketilmesi çok önemlidir. Protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitamini olmak üzere birçok besin öğesinden zengin olan süt ve ürünlerinin menüde yer alması önem taşır.

Yoğurt, cacık veya ayran iyi bir seçim olacaktır.

 • Sabah mutlaka güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Bayram kahvaltısı diye bal, reçel, kaymak, çikolata kreması ve ekmek tüketimi ile aşırıya kaçmayın.
 • Günde 2-2.5 lt su tüketin
 • Çay ve kahve tüketimini sınırlayın. Bayram ziyaretlerinde ikramlara dikkat edin.
 • Kavurma ve kırmızı eti öğle yemeğinde; sebze ve kuru baklagilleri ise akşam yemeğinde tercih edin
 • Etlerin çok yağlı kısımlarını yemeyin, hayvanın iç yağlarını yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanmayın
 • C ve E vitamini içermeyen etin yanında, bu vitaminlerin bulunduğu sebze, salata, taze sıkılmış meyve sularını tüketin
 • Hamurlu tatlı ve çikolata yerine, sütlü ve meyveli tatlıları az porsiyonlarda tüketin
 • Günlük tempolu yürüyüşlere bayramda da devam edin

Bayram gününe, her gün olduğu gibi kahvaltı yaparak başlanmalıdır.

Gün içinde uzun saatler sürecek kurban kesimi ve dağıtımı süresince hem enerjik kalabilmek hem de eve gelen misafirleri güler yüzle karşılamak için kahvaltı öğünü çok önemlidir.

Bu nedenle protein bakımından zengin, tok tutucu bir besin olan yumurta kahvaltı sofranızda mutlaka yer almalıdır. Az yağlı peynirlerle de bayram sofrası zenginleştirilebilir.

Kırmızı et tüketimini sebze ile dengeleyin

Kırmızı et tüketiminin artacağı bugünlerde sebze tüketiminin azalması nedeniyle kahvaltı başta olmak üzere diğer öğünlerde mutlaka çiğ sebzelere yer verilmelidir. Bu sayede hem günlük posa ihtiyacı karşılamış hem de uzun süre tokluk sağlanmış olur.

Karbonhidrat yoğunluğu fazla olan börek, poğaça, simit gibi besinler masada yer alıyorsa, bu besinlerden herhangi birinin küçük bir porsiyon olarak tüketilmesinde fayda var.

Özellikle kalp-damar, diyabet, tansiyon ve böbrek hastaları kırmızı et tüketimi konusunda çok daha dikkatli olmalıdırlar.

Sebzeler kırmızı etin faydasını da artırıyor

Kurban eti, en az bir gün dinlendirilmelidir. Etin pişirilmesi aşamasında ise en sağlıklı yöntem etin kendi yağında ve kısık ateşte pişirilmesidir.

Kızartma-kavurma gibi yöntemler ile pişirilen et ve et ürünleri sağlık açısından son derece olumsuz etkilere sahiptir. C ve E vitamini bakımından fakir olan kırmızı et mutlaka sebzeler ile birlikte tüketilmelidir.

Örneğin; etin yanında tüketilecek bol limonlu bir salata, etin içerisindeki demirin emilimini ve biyo yararlılığı artıracaktır.

Sağlıklı pişirme yöntemleri ile sınırsız kırmızı et tüketimi fikrine kapılmak da doğru değildir. Haftada 2 kereden fazla kırmızı et tüketimi, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yol açabilmektedir.

Fazla et tüketimine bağlı olarak kabızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim problemleri de yaşanabilir.

Bu olumsuz etkileri en aza indirmek için bir öğününüz de et, tavuk, balık gibi protein ağırlıklı besinlerden birini tüketmeyi tercih edip, diğer öğünlerinizde sebze, salata gibi posa yoğunluğu fazla olan tencere yemeklerine ağırlık verilmelidir.

Ayrıca eti mangalda pişirmeyi planlıyorsanız; közden en az 15 cm uzakta olmasına dikkat etmelisiniz. Etin mangala yakın pişirilmesi vitamin-mineral kayıplarına sebep olmasının yanı sıra ete kanserojen özellik de kazandırmaktadır.

Sağlıklı ve geleneksel bir bayram sofrası

Bayram sofrasının açılışını bir yayla çorbası ile yapmak, ardından bir porsiyon kuşbaşı eti yemeği hazırlamak, yanında mümkünse ince bir dilim ekmek ve bol yeşillikli salata tüketmek sağlıklı olacaktır.

Bayram günü dengeyi sağlamanın en kolay yolu, bir öğünde ekmek tüketildi ise diğer öğünlerde ekmek ve ekmek yerine geçebilecek olan her türlü besin grubundan uzak durmak olmalıdır. Bunun için de sebze, süt-süt ürünleri ve meyve gibi besinlerle günün diğer kısmı planlanabilir.

Ayrıca yayla çorbasının temel maddesi yoğurdun bağırsak florasının dengesini sağlamada ve kabızlık sorununu gidermede etkili olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Bayramı yalnızca dinlenmek değil hareket etmek için de bir fırsat olarak görün

Gün içerisinde kalori yoğunluğu fazla olan besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Kahvaltı bittikten sonra yeme-içme sınırsız devam etmemelidir. Bayramda da bolca hareket etmek, aktif olmak gerekir. Bayram ziyaretleri bu konuda imdadınıza yetişecektir. Bunun için yakın yerlere yapacağınız ziyaretlere yürüyerek gitmeniz, asansör yerine merdiven tercih etmeniz önem taşır.

1 adet baklava bir öğün kalorisine eş değer

Bayram sofralarını kaçınılmaz parçası tatlılardır. Tatlı tüketiminde sütlü seçenekler önceliğiniz olmalıdır.

Şerbetli tatlıların fazla oranda kalori içerdiği ve bir adet baklavanın bir öğünden alacağınız kaloriye eş değer olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca aşırı karbonhidrat tüketimi, vücutta su tutulumuna yani ödem oluşumuna neden olur.

Ödemi engellemek için çay ve kahve tüketimi de azaltılmalıdır. Bu durumda suya yönelmek ve günde en az 2 lt su tüketmek gerekmektedir.

Bayram ziyaretlerinde ikramların tüketiminde aşırıya kaçılabildiği için şişkinlik şikayetleri daha fazla olabilmektedir. Midenizdeki şişkinlik, hareket etmenizi ve nefes almanızı zorlaştırabilir, hatta tartıda 1-2 kg’lık artışa bile neden olabilir.

Ayrıca vücutta su tutulumu olarak adlandırılan ödem problemi de yaşanabilir. Bu durumda, su tüketimi arttırılmalı, kiraz sapı, mısır püsküllü çay, yeşil çay gibi alternatifler de düşünülmelidir.

Şişkinlik hissini azaltmak, sindirimi kolaylaştırıp; midenizi rahatlatmak için rezene çayının da imdadınıza yetişeceğini söylemeden geçmeyelim.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bayramda-sadece-1-ogunde-et-tuketin/

Hafta İçi Kahvaltıda Keyifle Yumurta Yemeniz İçin Size Gereken 12 Pratik Kahvaltı Tarifi

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin
'da PaylaşFavorilerinize ekleyin.Favorilerinizden kaldırın.Email gönderin.

Yumurta sevenlerin üzüldüğü gerçeklerden biridir hafta içi kahvaltıda yumurta yiyememek. Sanki kendilerini eksik hissederler, bu eksikliği doldurabilmek adına haşlanmış yumurta ile idare ederler ancak o da istediklerini karşılamaz! İşte bu tarifler sizin için…

Sebzeli omlet gibisi yok diyorsanız, pazar gününden her sabah için muffin sebzeli omlet hazırlayın ve mikrodalgada ısıtıp yanınıza alın.

Sebzeli Muffin Omlet Tarifi

 • 1,5 SB havuç
 • 1/2 SB turuncu biber
 • 1/2 SB bezelye
 • 1/2 SB mısır
 • 8 yumurta
 • Tuz
 • Karabiber
 • 12 YK kaşar peyniri

Fırını 200 dereceye ayarlayın. Daha sonrasında havuçları rendeleyin ve biberleri minik minik doğrayın. Sonrasında bütün malzemeleri çırpılmış yumurta ile karıştırın. Yağlanmış muffin tepsisine koyup 18-20 dk pişirin.

Özellikle miniklerin beslenmesi için hayat kurtarıcı olabilir!

Omletli Dürüm Tarifi

 • 1 yumurta
 • 1 TK süt
 • Tuz
 • Karabiber
 • Lavaş
 • Bebek ıspanak
 • Peynir

Yumurtayı süt, tuz ve karabiber ile çırpıp omlet haline getirin lavaşın içerisine ıspanak omlet ve peyniri koyup dürüm yapın.

Kahvaltının olmazsa olmazlarındandır domates kendisi yumurta ile birleşince efsane oluyor!

Domates İçerisinde Yumurta Tarifi

 • 3 büyük domates
 • 6 yumurta
 • Tuz
 • Karabiber
 • Taze otlar

Fırını 232 dereceye ayarlayın. Domatesleri ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın daha sonra içerisine yumurta kırıp tuz, karabiber ve taze otları ilave edin. Sonrasında 6-7 dk kayısı kıvamı için 8-10 dk tam pişmiş olması için pişirin.

Kuşkonmaz jambon ve peynirin yumurta ile mükemmel birleşimi bu olsa gerek.

Kuşkonmazlı Mini Omlet Tarifi

 • 1 SB kuşkonmaz
 • 1/2 SB jambon
 • 12 yumurta
 • 1/4 SB süt
 • 1/2 TK tuz
 • 1/4 TK karabiber
 • 1/4 SB mozzarella
 • 3/4 SB kaşar peyniri
 • 1/2 SB ekmek kırıntısı
 • 2,5 YK eritilmiş tereyağı

9 minik kavanozu yağlayın.  Daha sonra kuşkonmazları ayıklayıp jambonlarla birlikte soteleyin. Sonrasında kalan malzemeleri çırpın ve yumurta ile kuşkonmazları birleştirin. Üzerine peynir ekleyip 280 derecelik fırında 10-15 dk pişirin.

Bu kahvaltılık muffinlerin içinde enfes bir yumurta saklıyor, bir tanesi koca bir öğüne değer cinsten.

Yumurtalı Kahvaltılık Muffin Tarifi

 • 120 gr jambon
 • 1/2 SB taze soğan
 • 1 SB kaşar peyniri
 • 1,25 SB un
 • 1 TK kabartma tozu
 • 1/4TK karbonat
 • 1/2 SB süt+ 1/2 TK limon suyu (karıştırıp 10 dk bekletin)
 • 1/2 TK tuz
 • 5 TK yoğurt
 • 3 YK erimiş tereyağı
 • 5 yumurta

Yumurtalardan 4’ünü haşlayın ve 1 YK tereyağını üzerine sürmek için ayırın. Fırını 180 dereceye ayarlayın. Kuru malzemeleri karıştırın.

Kalan sıvı malzemeleri de karıştırıp içerisine kaşar, jambon ve taze soğanı ekleyin. Sonrasında kuru malzemelerle birleştirin.

Muffin kalıplarına biraz harç koyup haşlanmış yumurtaları içerisine koyun ve üzerini harç ile tamamlayın. Üzerine tereyağı sürüp 20 dk pişirin.

Yumurta beyazı normaline göre çok daha hafif ama doyurucu olan bir seçenek!

Düşük Kolesterollü Muffin Omlet Tarifi

 • 3 adet sosis
 • 5 yumurta beyazı
 • 2 yumurta
 • 1/4 SB süt
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1/4 SB ıspanak
 • 1/4 SB kaşar peyniri

Fırını 180 dereceye ayarlayın. Daha sonrasında sosisleri pişirin ve bir kenara ayırın Yumurtaların hepsini süt ve baharatlarla iyice çırpın. İçerisine kalan malzemeleri ekleyip 20 dk kadar pişirin.

Kinoa fazlasıyla doyurucu ve protein açısından zengin besinlerden. Kendisini yumurtanın içine ekleyip tam anlamıyla bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Kinoalı Muffin Omlet Tarifi

 • 2 SB pişmiş kinoa
 • 2 yumurta
 • 2 yumurta beyazı
 • 1 SB kabak
 • 1 SB kaşar peyniri
 • 1/2 SB jambon
 • 1/4 SB maydanoz
 • 2 YK parmesan 
 • 2 dal yeşil soğan
 • Tuz
 • Karabiber

Fırını 180 dereceye ayarlayın. Daha sonra bütün malzemeleri iyice karıştırıp 15-20 dk pişirin.

İçerisinde buzluğa attığınız ıspanaklardan barındırıyor hem de fazlasıyla lezzetli. Kendinize olmasa bile misafirlerinizi mutlu edecek cinsten.

Ispanaklı Muffin Omlet Tarifi

 • 100 gr dondurulmuş ıspanak
 • 75 gr beyaz peynir
 • 100 gr kaşar peyniri
 • 2 domates
 • 2 SB un
 • Tuz
 • Karabiber
 • 2 yumurta
 • 2 TK kabartma tozu
 • 1/4 SB zeytinyağı
 • 1 SB süt
 • Kekik

Fırını 180 dereceye ayarlayın. Domatesi 12 dilime ayırın ve çekirdeklerini ayıklayın. Kuru malzemeleri karıştırın ve içerisine peynirleri ekleyin. Buzu çözülen ıspanakları yumurta ve süt ile karıştırın sonrasında kuru malzemelere ekleyip karıştırın. Muffin kalıbına paylaştırın ve domates dilimlerini koyup üzerine biraz tuz ve kekik serpip 25-30 dk pişirin.

Yolda üstünüz başınız batmadan hem de lezzetli bir öğün yiyebilirsiniz.

Biberde Sebzeli Omlet Tarifi

 • 2 adet dolmalık biber
 • 4 yumurta
 • 1 SB mantar
 • 1 SB brokoli
 • 1/4 TK kırmızı acı toz biber
 • Tuz
 • Karabiber

Fırını 200 dereceye ayarlayın. Daha sonra mantarları ve brokolileri doğrayın. Sonrasında yumurta ve baharatları çırpın sebzelerle karıştırın. Biberleri ikiye kesip çekirdeklerini çıkarın ve yumurtalı harcı içlerine doldurup 35 dk pişirin.

Yumurta da en az ekmek kadar tok tutanlardan bu nedenle dilerseniz lavaş yerine yumurta kullanabilirsiniz.

Dürüm Omlet Tarifi

 • 2 yumurta
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pesto sos
 • Maydanoz
 • Beyaz peynir
 • Taze yeşil otlar

Yumurtayı tuz ve karabiber ile iyice çırpın. Genişçe bir tavada incecik halde pişirin. Daha sonra arasında kalan malzemeleri ekleyip dürüm yapın.

Evet kendisini kavanoza yapıp iş yerinde yemeniz pek mümkün!

Kavanozda Yumurta Tarifi

 • 6 yumurta
 • 1 SB mantar
 • 4 dilim jambon
 • 2 dal taze soğan
 • 1 YK maydanoz
 • 1 TK un
 • 1/2 SB tavuk suyu
 • 2 TK limon suyu
 • 1 YK sıvı yağ
 • Tuz
 • Karabiber

Bir tavada jambon mantar, taze soğanı kavurun sonrasında üzerine unu, limon ve tavuk suyunu ekleyip iyice pişirin. Bu işlemi hafta sonu geceden de yapabilirsiniz. Sonrasında kavanozları yağlayıp içerisine sebzeleri maydanoz ve bir yumurta kırıp, su dolu bir tepsiye koyun ve 15-20 dk pişirin.

Mis kuru domates ve yumurtanın birlikteliği parmaklarınızı yedirtecek cinsten.

Kuru Domatesli Kinoa Omlet Tarifi

 • 3 yumurta
 • 1,5 SB yumurta beyazı
 • 3 YK keten tohumu
 • 1/4 SB beyaz peynir
 • 1 YK soğan tozu
 • 1/2 TK tuz
 • 1/2 TK karabiber
 • 1 SB kinoa
 • 2 avuç ıspanak
 • 1/2 SB kuru domates

Fırını 180 dereceye ayarlayın. Yumurtaları iyice çırpın sonrasında diğer malzemeleri ekleyip muffin kalıplarına doldurun e 20 dk pişirin.

Tarihe GöreBeğeniye Göre

Источник: https://onedio.com/haber/hafta-ici-kahvaltida-keyifle-yumurta-yemeniz-icin-size-gereken-pratik-kahvalti-tarifleri-732478

Sporcular ve Diyettekiler Günde, Haftada Kaç Yumurta Yemeli?

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

Yumurtanın adı zaman zaman kötüye çıksa da genel olarak ne kadar faydalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz ya da en azından bildiğimizi düşünüyoruz.

Bağışıklık sistemini ve hafızayı güçlendiren, hem lezzetli hem de en ekonomik protein kaynaklarından biri olan, tok tutmasıyla diyetlerin parlayan ismi sayılan bir beslnden söz ediyoruz sonuçta, nasıl bilmeyelim, nasıl sevmeyelim, değil mi ama?

Şimdi geldik işin asıl bilmemiz gereken kısımlarından birine. Belki bugüne dek hiç düşünmediniz ama… Yumurtadan gerçekten fayda sağlamak için haftada kaç tane yumurta yemeliyiz dersiniz?

Her zaman deriz ya azı karar çoğu zarar diye… Acaba gerçekten öyle mi dersiniz?

Buyurunuz, birlikte öğrenelim.

Unutmadan, siz haftada ortalama kaç yumurta tüketiyorsunuz? Yorum olarak bize yazmayı unutmayın.

En temel kural abartmadan yemek aslında: Haftada kaç tane yumurta yemek gerçekten faydalı?

chiceats.com

Bir yandan yumurtanın faydalarına bir yandansa aslında ne kadar zararlı olabileceğine dair yeni haberler, araştırmalar çıkan zamanlarda bu sorunun cevabı aslında düşündüğümüzden çok daha önemli.

Ama tabii ki “Herkes haftada toplam 7 yumurta yemeli.” gibi bi sayı duymayı beklemeyin. Zira bildiğiniz gibi herkesin bünyesi, yaşam tarzı, yaşı, kilosu vb. özellikleri aynı değil.

Bu nedenle bilmemiz gereken ilk nokta bahsi geçecek tüm miktarların ortalama değerler olduğu.

Şimdi geçelim alanında uzman isimlere göre yumurtanın nasıl ve ne kadar yenmesi gerektiğine.

Beslenme uzmanı ve yoga eğitmeni olan dünyaca ünlü isim Keri Gans durumu kısaca şöyle özetliyor: “Ortalama bir insan için günde 2 yumurta gayet normal.”

Ama önemli bir konuya da değinmeden geçmiyor: “Bir insan uyguladığı beslenme programını ya da diyet listesini mutlaka kontrol etmeli ve doymuş yağları nereden aldığına bakmalı. Günde iki yumurta oldukça sağlıklı ama eğer yumurtaları çırpılmış olarak yiyor ve üstüne peynir koyuyorsanız, aslında doymuş yağ ve kalori alımını epey artırmış oluyorsunuz.”

Peki ya kolesterol konusu: Yumurta kolesterolü yükseltir mi?

Yumurtalar içerdiği kolesterol yüzünden kötü bir ün salmış durumda bildiğiniz gibi. İri bir yumurtada 186 miligram kolesterol bulunduğu söyleniyor ki normal, sağlıklı bir insanın günde 300 miligramın üzerinde kolesterol tüketmesi pek önerilmiyor.

Tam da bu yüzden uzmanlar gün içinde yumurta da dahil olmak üzere yiyeceklerden alınan bu ciddi kolesterol miktarlarının damarları tıkayıp kalp krizine dek varan ciddi sorunlara neden olabileceğini söylüyorlardı. Yumurtanın ismi de kötüye çıkmıştı.

Ancak akabinde yapılan bazı araştırmalar da gösterdi ki bu olumsuz durumlara doymuş yağlar sebep oluyordu ve yumurta gibi besinlerden alınan kolesterol aslında çok da büyük bir sebep sayılamazdı. Hal böyle olunca bildiğiniz gibi yumurtanın adı da yeniden temize çıktı.

Çıktı çıkmasına ama bitti mi, tabii ki hayır. Uluslararası birçok sağlık kuruluşuna göre bir insanın gün içinde alacağı doymuş yağ oranı gün içinde aldığı kalorilerin %6'sından daha fazla olmamalı. Yani günde 2000 kalori alıyorsanız, 120 kalorisi ya da gram olarak ifade etmek gerekirse 13 gramı doymuş yağlardan gelmeli, daha fazlası değil.

Yumurta tüketimi üzerinden gittiğimizde bu şöyle bir hesaba denk geliyor: İrice bir yumurtanın çiğ hali yaklaşık 1,6 gram doymuş yağ içeriyor.

Bu, az gibi gözükse de işin içine pişirme teknikleri (tavada yağ ile pişirme gibi), o yumurtanın yanında yenen peynir, zeytin, sucuk gibi ilaveler gelince sadece kahvaltıda bile gün içinde tüketebileceğimiz maksimum doymuş yağ miktarına ulaşabiliyoruz.

Sadece akını yesek olmaz mı: Yumurta akı, bütün bir yumurtadan daha sağlıklı mıdır?

Beyaz Omlet Tarifi

Haftada kaç yumurta yemenin sağlıklı ve faydalı olabileceğini öğrenmeden önce yumurtanın sadece akını yemenin nasıl bir etki yaratacağını da öğrenmek gerek. Genelde sporcuların, protein diyeti yapanların tercihi olan yumurta akı tüketimi, bütün bir yumurtayı yemekten daha sağlıklı mıdır dersiniz?

Aslında tam olarak değil. Çünkü yumurtayı hem sarısıyla hem de akıyla bir arada, bütün olarak yemek yerine sadece yumurta akını yerseniz besin değerleri açısından büyük kayıplar yaşarsınız.

Beslenme uzmanı Keri Gans, durumu kısaca şöyle anlatıyor: “Yumurtanın sarısında bazı besin değerleri var ki bunları akında bulmanız mümkün değil. Örneğin yağda çözünen tüm vitaminler sarısında, yani sarısını tüketmezseniz doymuş yağ tüketimini azaltmış olursunuz ama besin değeri de epey azalmış olur.”

Gelelim sonuca: Her gün yumurta yiyebilir miyiz, haftada kaç yumurta yemek gerekir?

cooksillustrated

Yumurtanın kolesterole olan etkilerinden akıyla sarısı arasındaki farka kadar her şeyi öğrendiğimize göre sonuca varmanın zamanı geldi.

Gans da dahil olmak üzere birçok beslenme uzmanı, diyetisyen ve doktora göre günlük beslenme programını tek tip bir şekilde yapmak doğru değil. Aynı besini her gün almak yerine, yediklerimizi en az 3 günde bir tekrar edecek şekilde planlamak en sağlıklı seçeneklerden biri.

Çünkü bu şekilde beslendiğimizde vücudumuza giren vitaminler, mineraller ve diğer besleyici ögeler arasında bir denge kurmamız mümkün oluyor.

Yine de her gün yumurta tüketmek isteyenler için Gans'ın yaptığı öneri oldukça açık: “Yemeniz gereken günlük yumurta miktarı tamamen beslenme listenizin geri kalan kısmına bağlı. İri bir yumurta 80 civarı bir kaloriye sahip, 5 gram yağ ve 6 gram protein bulunduruyor.

Yani diyetinizin geri kalan kısmında protein ve yağ alıyorsanız, her gün kahvaltıda 5 yumurtalı peynirli bir omlet yemek pek de iyi bir fikir değil.

Ama protein ihtiyacınızı nereden karşılayacağınız konusunda emin değilseniz, evden çıkmadan kıracağınız birkaç yumurtadan iyisi de yok.”

Şöyle kısaca özetlemek gerekirse, 1 günde:

Ortalama, sağlıklı bir insan: 1 ila 4 arası,

Spor yapan, vücut geliştirici biri: 1 ila 5 arası (Bazı durumlarda doktor kontrolünde günde çok daha fazla yumurta tüketimi söz konusu olabilir)

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen biri: 1 ila 3 arası yumurta tüketebilir.

Ancak başından beri anlattığımız gibi bu sayılar, kişilerin gün içinde yedikleri diğer tüm besinler de göz önüne alınarak değerlendirilmeli ve kişiye özel olarak belirlenmelidir. Yumurtanın nasıl pişirildiği de bu konuda önemlidir. Bol yağ kullanılarak pişirilen, yanında sucuk, peynir gibi yiyeceklerle birlikte tüketilen yumurta pek önerilmez.

Sözün özü, eğer yumurta nedeniyle alerjik bir reaksiyonla karşılaşmıyorsanız, kolesterolden, kilo alır mıyım ya da verir miyim gibi endişelerden uzak bir şekilde gönül rahatlığıyla yumurta yiyebilirsiniz.

Sağlıklı, upuzun bir ömrünüz olsun.

Источник: https://yemek.com/haftada-kac-yumurta-yemeli/

Beraber Yenmeyecek Gıdalar

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

Yeme içme konusu ile ilgili Osmanlı doktorlarının çok önem verdikleri bir diğer konu da birlikte yenmesi yasak olan gıdalardır. Birçok gıdalar vardır ki bir öğünde ikisi beraber yenmemelidir.

Hangi Yiyecekler Yan Birlikte Yenmez

Osmanlı he­kimleri bir arada yenmeyecek gıdaları oluştururken kendilerinden önceki doktorların tecrübelerinden istifade etmenin yanısıra, bunla­rın programını yapmışlardır. Böylelikle bir arada yenmeyecek gıda­lar listesini oluşturmuşlardır. Bu gıdalar beraber yendiği zaman vücu­da zararlı olduğu aşikardır.

——– Sponsorlu ——–

Hangi Gıdalar Beraber Birlikte Yenirse Zararlıdır

Birlikte yenmesi yasaklanan gıdaların tabiatları aynı olup özellik­lerini kuvvetli olarak gösterirler. Sıcak tabiattaki bir gıdanın sıcak ta­biattaki bir diğer gıda ile yenmesi ya da soğuk tabiattaki bir gıdanın soğuk tabiattaki bir gıda ile birlikte yenmesi dengeyi bozacaktır.

Bu da orta nitelikte olması gereken gıdayı önemli derecede soğuk ya da sıcak karakterde yapacaktır. Ayrıca ağır ve geç sindirilen yiyeceğin aynı özellikteki bir diğer yiyecek ile beraber yenmemesi gerekir.

Yoğurdun Yanında Yenmemesi Gerekenler

Yasaklanan gıdaların başında çok tüketilen yoğurt ile birlikte yen­memesi gerekenler vardır. Yoğurt ile balık hiçbir zaman birlikte yen- memelidir, zira ağır hastalıklar doğurabilir.

Yoğurdu diğer bir ekşi yiyecekle; sirke ve korukla birlikte de yememek gerekir. Aynı kural yoğurtla pişirilen yemeklerde de geçerlidir. Yoğurtlu yemeklere de ko­ruk katılmamalı ve yoğurtlu yemeklerle sirkeli yemekler birlikte yenmemelidir. Ayrıca yoğurtla turp, tere, tavuk eti ve peynirin de bir ara­da yenmesi doğru değildir.

Süt ile Beraber Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Yasaklanan bir diğer gurup da bugün proteinli gıdalar dediğimiz gıdaların bir arada yenmemesidir. Sütle balığı, sütle yaş peyniri, sütle yumurtayı, sütle yoğurdu yememek gerekir. Sütle hiçbir ekşi gıda beraber yenmez. Süt ve şarabı aynı gün tüketmek de istenmeyen bir du­rumdur. Özellikle gut hastalığına neden olur.

Balıkla Birlikte Yenmemesi Gereken Gıdalar

Bu kuralların bir bölümü de balıkla birlikte yenmemesi gereken yiyeceklerdir. Öncelikle balıkla süt, yoğurt, yaş peynir ve yumurta bir arada yenmez. Bünyeyi bozar, vücutta kulunçlar meydana getirir hat­ta cüzzama bile neden olur derler.

Tuzlanmış balıklar ile tuzlanmış et­ler birlikte yenmez. Balık ile kavun ya da balık ile incir birlikte ya da birbirinin peşinden yenmez. Çünkü abraş, bahak ve baras denilen ciddi hastalıklara neden olur. Balık üzerine ayva da yenmemelidir şiş­kinlik yapar ve kulunç hastalığına neden olur.

——– Sponsorlu ——–

Tavukla Bereber Neler Yenmez

Beraber yenmemesi gereken yiyeceklerin bir grubu da tavuk eti ile birlikte yenmemesi gerekenlerdir. Başta tavuk eti ile balık, yoğurt, yumurta, yaş peynir ve sütün beraber yenmemesi kuralı gelir. Bir di­ğer kural da tavuk eti ile ekşi gıdaların birlikte yenmemesidir. Bunla­rın birlikte çok yenilmesi kulunç hastalığına neden olur.

Tavuk eti­nin yoğurtla birlikte de pişirilmemesi gerekir.

Etin Yanında Yenmemesi Gerekenler

Etle beraber yenmemesi gereken gıdalar da şu şekildedir; Tuzlanmış ve tuzla kurutulmuş etler sarımsak ve sirke ile yenmemeii ve pişirilmemelidir. Baş eti yendiği zaman da çok dikkat edilmelidir. Baş eti ile üzüm asla yenmemelidir.

Et ve buğday ile pişirilen keşkek, herise gibi yemekler de nar ile yenmemelidir. Fırında pişirilmiş etler fırın­dan çıkarılınca üzeri örtülmez. Bu oldukça önemli bir kuraldır. Fırında pi­şirilmiş ya da kızartılmış etler çıkarılınca üzeri örtülürse bunları asla yememek gerekir.

Güvercin Etinin Yenmesi

Kuşlardan güvercinin eti de Osmanlı geleneğinde yenilen etler arasındadır. Güvercinin yavrusu kızartılarak, kebap olarak, yahnisi ya da kavurması yapılarak yenilen etlerdendir. Fakat oldukça önemli bir şart vardır. Güvercin yavrusu soğan, sarımsak ve hardal ile yenme- meli, bunlarla pişirilmemelidir. Bu üç şeyle birlikte yenirse kam yakıp cüzzam yapar.

Özellikle kavurma ve kebabım soğan, sarımsak ve hardalla yemek çok sakıncalıdır. Güvercin yavrusu yemeklerini bu üç şe­yin dışında pişirilip az az Yemenin bir mahzuru yoktur. Özellikle yah­nisini azar azar yemekte bir sakınca yoktur.

Soğan, sarımsak yerken de dikkat edilmesi gerekenler vardır. So­ğanın çok yenilmesi istenmez. Soğan çok yenirse yüzde leke ve çil ya­par ve baş dönmesine neden olur.

Çok önemli bir konu da soğan ve sarımsağm bir arada yenmemesidir. Mümkünse yemeklerde de bu iki­sini bir arada kullanmamak gerekir.

Pilav İle Sirke Yenir mi

Pilav çok sevilen ve tüketilen bir yemektir. Hekimler pirinç pilavı­nı bünyeye çok uygun bulurlar ve yenmesini öğütlerler. Ancak pilav ya da pirinçli yemekler yenirken sirkeli turşu ve salata çok zararlıdır. Bu yüzden pirinçle sirkeyi bir araya getirmemek gerekir.

Hangi Meyveler Berebaer Yenmez

Meyvelerden de bir arada yenmemesi gerekenler vardır. Erik, şef­tali, kayısı ve ekşi narı birlikte ya da birbiri ardınca yenmemelidir. Bu oldukça önemlidir. Bu meyveler tek tek yenmeli, karıştırılmamalıdır. Ka­vunu da bal ile katiyen yememek gerekir.

Su içerken de uyulması gereken önemli kurallar vardır. Öncelik­le meyve yedikten sonra üstüne soğuk su içilmez. Ayrıca tatlı yemek­ler ve sıcak yemeklerden sonra da soğuk su içmek çok sakıncalıdır.

Kuralların sonunda da yemeğin içinde piştiği kap ile ilgili bilgiler vardır. Bakır, tunç ya da kurşun yemek kaplarına konmaması gereken gıdalar şu şekildedir; Sirke bakır ve kurşundan yapılmış kaplara katiyen kon­maz (Toprak kaplar tavsiye edilir).

Sütü, yağı ise hem bakır hem de tunç kaplara koymak doğru değildir.

——– Sponsorlu ——–

Источник: https://www.bilgidoktoru.com/beraber-yenmeyecek-gidalar.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.