Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

içerik

Asla Birlikte Tüketmemeniz Gereken Yiyecekler

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

Yemek yeme konusunda bizler daha çok gıdaların birbirleri ile uyumlarını ve bir araya geldiklerinde ortaya çıkan lezzeti önemsiyoruz. Oysa bu konuda aslında çok daha önemsememiz gereken bir şey daha var. Bazı yiyeceklerin kesinlikle birlikte tüketilmemelidir. Bu yüzden de öğünlerinizi planlarken o iki yiyecek bir araya gelmeyecek şekilde planlamanız gerekir.

Aslında Osmanlı zamanındaki hekimler bu konuda derin araştırmalar yapmışlar ve böyle bir liste oluşturmuşlar.

Çünkü gerçekten bir arada tüketilmesi yasak olan gıdaların her şeye rağmen birlikte tüketilmeleri insan sağlığı için oldukça zararlı oluyor.

Her ne kadar direkt olarak insanı zehirleyeceğini tam anlamıyla söyleyemeyecek olsak da yine de birlikte tüketmemeye özen göstermenizde her zaman fayda vardır.

Eğer siz de bu tip hassasiyetleri önemsiyorsanız bu içeriği özellikle yazın açık büfe restoranı olan bir otele gittiğinizde aklınızda tutmanızı öneririz.

Bildiğiniz üzere yoğurt tüketim açısından biraz hassas davranılması gereken bir gıda. Özellikle geçmiş yıllardan beri yoğurt ile birlikte kesinlikle balık tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Bunun yanı sıra yoğurdu kendisi gibi ekşi olan sirke ya da koruk ile tüketmek de pek önerilmiyor.

Burada birlikte yenmemesi gereken iki yiyeceğin de ekşi olduğunu görüyoruz. Yani aynı sınıftan gıdaların tüketimi sağlığınız için zararlı olabilir. Benzer şekilde yoğurt ile pişirilmiş yemeklere de koruk ya da sirke ilave edilmemesi gerekiyor.

Hatta çok eski yıllardan beri yoğurt ile tere, peynir, tavuk ve turp tüketilmesi de önerilmiyor.

2. Süt ile tüketilmemesi gerekenler

Aslında yemek yerken önem vermeniz gereken konulardan bir tanesi proteinli gıdaların birlikte tüketilmemesi. Örnek olarak süt ile balık, peynir, yumurta ve yoğurt tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

Yani genel olarak konuşursak süt ile tüketilecek gıdaların kesinlikle ekşi olmaması gerekiyor. Hatta süt ile şarabın aynı gün içinde tüketilmemesi de özellikle belirtiliyor.

Çünkü bu gibi durumlarda gut hastalığı oluşma riski artabiliyor.

3. Balık ile tüketilmemesi gerekenler

Belki de birlikte yenmeyecek gıdalar konusunun en merak edilen ve üzerine en çok düşünülmüş besini balıktır. Balık üzerine sayısız hurafe dolaşıyor olabilir ortalıkta.

Ama duruma biraz daha gerçekçi açıdan bakmakta fayda var. Evet, balık ile peynir, yumurta, yoğurt ve süt tüketilmemesi gerekiyor. Tabii, buna ayran da dahil.

Çünkü bu gıdalar birlikte tüketildiklerinde vücudun dengesinde bir sorun yaratabiliyorlar.

Aynı zamanda tuzlanmış balıklarla tuzlanmış et tüketilmesi de önerilmiyor. Direkt olarak bir sofra geleneğini de ortadan kaldırmak istemeyiz ama balık ile kavunun tüketimine de dikkat etmelisiniz.

En azından birbirinin peşi sıra tüketmeyin ikisini derin. Midenize dinlenmesi için biraz zaman tanıyın. Örneğin balık ile ayvayı da tüketmemek gerekiyor. Bu kesin bir şekilde şişkinliğe yol açabilir.

4. Tavuk ile tüketilmemesi gerekenler

Bazı yiyecek gruplarını da tavuk etleri ile tüketmemeniz gerekir. Özellikle Osmanlı zamanından beri tavuk etiyle balık, süt, yoğurt, peynir ve yumurta tüketmemeye özen gösteriliyor. Aynı şekilde kulunç oluşma riskine karşılık tavuk etiyle ekşi gıdaların tüketmemesi de gerekiyor. Hatta tavuk etinin yoğurt ile birlikte pişirildiği tariflere de dikkat edin deriz. Bu da biraz sakıncalı.

5. Et ile tüketilmemesi gerekenler

“Şöyle güzel bir et yemeğinin olduğu mükellef bir sofrada kim takar canım birlikte yenmeyecek gıdaları?” diye düşünmeyin. Çünkü et ile birlikte bazı gıdaları da kesinlikle tüketmemeniz gerekiyor. Özellikle Osmanlı zamanından beri et ile sarımsağın ve sirkenin birlikte pişirilmemesi tavsiye ediliyor.

Şimdi size çok daha detaylı bir ipucu vereceğiz. Keşkek yemeğini biliyorsunuzdur. Et ve buğday ile hazırlanan şahane bir lezzet. İşte o tip yemeklerin de kesinlikle narla birlikte tüketilmemesi gerekiyor.

6. Güvercin eti ile tüketilmemesi gerekenler

Güvercin eti bugün günümüzde çok fazla tüketilmiyor olsa da Osmanlı zamanının favori yemekleri arasındaydı.

Ancak eğer bir gün olur da güvercin eti yemeğe kalkarsanız kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir konu var. Bu etin soğan, hardal ve sarımsak ile pişirilmemesi gerekiyor.

Aynı şekilde bunlarla birlikte de yememelisiniz. Birlikte yenildiği takdirde ciddi cilt hastalıkları olabileceği söyleniyor.

7. Soğan ile tüketilmemesi gerekenler

Doğal antibiyotiğimiz soğanı tüketmelere doyamıyoruz elbette. Soğana düşkünlüğümüz hem kültürümüzden hem de sağlıklı olduğuna olan inancımızdan geliyor olabilir. Fakat soğan tüketirken de biraz dikkatli olmakta fayda var. İlk olarak zaten soğanın çok aşırı miktarda tüketilmemesi öneriliyor. Fazla tüketilen soğan ciltte lekelere, baş dönmesine ya da midede hazımsızlığa yol açabiliyor.

Ancak tüm bunların dışında soğan ile sarımsağı birlikte tüketmemek gerekiyor. Yani yemeklere de mümkün mertebe birlikte koymamak lazım.

8. Pilav ile tüketilmemesi gerekenler

Pilav kültürümüzdeki en sevilen ve en çok tüketilen yemeklerden bir tanesi. Aslında pilavın bazı kesimler tarafından çok zararlı olduğu söylenirken bazı kesimler tarafından da çok yararlı olduğu ortaya atılıyor. Ancak bilinen bir şey var ki pilavı ya da herhangi bir pirinçli yemeği sirkeli turşu ya da salata ile birlikte tüketmemek gerekiyor.

9. Meyveler ile tüketilmemesi gerekenler

Meyveler doğanın bize verdiği sağlıklı tatlılar. Bu yüzden onları tüketmeyi çok ama çok seviyoruz. Fakat bazı meyveleri de birlikte tüketmemek gerekiyor.

Örneğin eriğin, şeftalinin, kayısının ve narın birlikte ya da art arda tüketilmemesi gerekiyor. Yani bunları tek tek yemeli, birbirleriyle karıştırmamalısınız. Aynı şekilde kavunun da bal ile karıştırılması önerilmez.

Aynı zamanda meyve yediğiniz zaman üstüne çok soğuk su içmemelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra yemeğinizi nasıl bir kapta pişireceğinizin önemi de bir hayli büyük. Tabii Osmanlı zamanında bu konuya ekstra bir önem veriliyordu ancak günümüzde herkes her yemek için standart kaplar kullanıyor. Eğer gerçekten sağlığımızı önemsiyorum diyorsanız yiyecekleri kendileri ile en uyumlu olan kaplara koyarak pişirin ve saklayın.

Источник: https://evdesifa.com/asla-birlikte-tuketmemeniz-gereken-yiyecekler/

Yumurta Diyetiyle 2 Haftada 10 Kilo Nasıl Verilir?

Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

Kısa sürede hızlı kilo vermek isteyenlerin son dönemdeki gözde diyetlerinden biri de yumurta diyeti. Yumurtanın tok tutucu özelliğiyle uygulanması da çok zor olmayan yumurta diyeti bir yandan da içerdiği besin değerleriyle sağlık için de birçok artı içeriyor.

Yumurta diyeti nedir, nasıl yapılır, nelere dikkat etmeli gibi soru işaretleri olanlar toplansın, yumurta diyetini A'dan Z'ye beraber inceleyelim.

Yumurta diyeti nedir?

incredibleegg

Yumurta diyeti, merkezinde haşlanmış yumurta olan ekonomik ve uygulanışı kolay bir beslenme şekli. 100 gramında 155 kcal bulunan yumurta besin değeri yüksek, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin bir gıda.

Mükemmel bir protein kaynağı olan ve %100 vücut proteinine dönüşebilen yumurta A, B2, B6, B12, Folik asit, D, E vitaminleriyle çinko demir ,kalsiyum, fosfor, bakır, selenyum gibi minerallerini içeren adeta bir süper gıda.

Yumurta diyeti ise bu değerlerle vücudu beslerken metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına yardımcı oluyor, dolayısıyla kişinin kısa sürede kilo vermesini sağlıyor.

Yumurta diyeti nasıl yapılır: 2 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi

tip10

Bol bol haşlanmış yumurta tüketeceğiniz yumurta diyetinde günde en az 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmemeli ve bu diyeti iki haftadan daha uzun süre sürdürmemeye dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra yumurta diyetini tempolu yürüyüş gibi basit egzersizlerle desteklemeli, alkollü, gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durmalısınız.

En ama en önemlisi de her diyette – özellikle tek besin ağırlıklı diyetlerde – olduğu gibi yumurta diyetine başlamadan önce doktorunuza danışmalı, onun onayı olmadan asla bu diyeti uygulamamalısınız.

2 haftada 10 kilo verdirdiği iddia edilen örnek bir yumurta diyeti listesi şu şekilde:

Pazartesi

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta ile 1 dilim mandalina, portakal ya da greyfurt
Öğle yemeği: İstediğiniz kadar meyve, iki dilim tam buğday ekmeği
Akşam yemeği: Büyük bir tabak salata ile tavuk

Salı

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta ile 1 dilim mandalina, portakal ya da greyfurt
Öğle yemeği: Yeşil sebzeler ile tavuk salatası
Akşam yemeği: Salata, 1 portakal ve 2 haşlanmış yumurta

Çarşamba

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta ile 1 dilim mandalina, portakal ya da greyfurt
Öğle yemeği: Yağsız peynir, 1 domates ve 1 tam buğday ekmeği
Akşam yemeği: Salata ve tavuk

Perşembe

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta ile 1 dilim mandalina, portakal ya da greyfurt
Öğle yemeği: Meyve
Akşam yemeği: Salata ve buharda pişmiş tavuk

Cuma

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta ile 1 dilim mandalina, portakal ya da greyfurt
Öğle yemeği: Haşlanmış sebze ve 2 yumurta
Akşam yemeği: Salata ve balık ızgara

Cumartesi

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta ile 1 dilim mandalina, portakal ya da greyfurt
Öğle yemeği: Meyve
Akşam yemeği: Tavuk ve buharda pişmiş sebze

Pazar

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta ile 1 dilim mandalina, portakal ya da greyfurt
Öğle yemeği: Domates salatası, buharda pişmiş sebze ve tavuk
Akşam yemeği: Buharda pişmiş sebze

Yumurta diyetinin zararları var mı?

Her ne kadar yumurta tek başına sağlıklı bir besin olsa da onu uzun süre tüketmek vücutta bazı sorunlara yol açabilir.

 • Yumurtanın kolestrolü yükseltip yükseltmediği hala tartışılsa da yüksek kolesterolü olan, düzenli ilaç kullanan, karaciğer rahatsızlığı olan, safra kesesi alınmış kişilerin aşırı derece yumurta tüketmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Bu kişilerin yumurta diyetinden doktorları önermediği sürece uzak durmasında fayda var.
 • Yumurta yüksek protein içeriyor ama uzun süre yumurta tüketmek vücutta kas kaybına da neden olabiliyor. Vücudun kastan kaybetmemesi için yumurta diyetinin diğer besinlerle de desteklenmesi şart.
 • Kalp hastalığı olan kişilerin de aşırı yumurta tüketmesi hastalıklarının tetiklenmesine sebep olabilir.
 • Besin alerjisine yatkın kişiler yumurta tüketimine de reaksiyon gösterebilir. Bu yüzden yumurtaya alerjiniz olup olmadığını test ettirmeden bu diyeti uygulamamalısınız.
 • Yazımızın içinde belirttiğimiz gibi her ne olursa olsun yumurta diyetini uygulamadan önce mutlak surette doktorunuza danışın. Hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değil.

  Источник: https://yemek.com/yumurta-diyeti/

  Kırmızı Eti Bol Limonlu Salatayla Tüketin

  Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

  Dolmalar, kızartmalar, hamur işi tatlılar… Birbirinden lezzetli ikramlar bayramlarda sofraları süslüyor. Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı ise kırmızı et. Öğle yemeğinde, hatta kahvaltıda bile kırmızı et tüketilebiliyor.

  Ancak dikkat! Kırmızı et her ne kadar kaliteli protein kaynağı olsa da, aşırı ve bilinçsizce tüketildiğinde hazımsızlıktan kalp krizine kadar önemli sağlık problemlerine neden olabiliyor.

   Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal Kurban Bayramı’nda sağlığınızdan olmamanız için et tüketirken dikkat etmeniz gereken noktaları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

  Kurban Bayramı’nda yoğun bir şekilde tüketilen kımızı et en kaliteli protein kaynaklarından biri. Ayrıca yağ, demir, çinko ve B grubu vitaminleri açısından da zengin bir besin. Bu nedenle günlük beslenmede vücudun ihtiyacını karşılayacak miktarda kırmızı et tüketmek çok önemli.

  Ancak kırmızı et sindirimi oldukça zor bir besin. Aşırı tüketimi sindirimi güçleştireceği için özellikle mideyle ilgili problemi olan kişilerin et tüketiminde aşırıya kaçmamalar gerekiyor.

  Daha da kötüsü, ette bulunan doymuş yağlar kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarının artmasına ve bunun sonucunda da kalp damar hastalıklarının oluşmasına sebep olabiliyor.

  Bu nedenle özellikle diyabet, tansiyon, obezite, kalp damar ve benzeri kronik hastalığı olanlar et tüketim miktarına dikkat etmeliler.

   Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal sağlık problemleriyle karşılaşmamak için haftada 2’den fazla kırmızı et tüketilmemesi gerektiğine işaret ederek, “Ayrıca haftalık kırmızı et tüketim miktarı 500 gramı geçmemeli” diyor.

  Güne limonlu suyla başlayın

  Kalkar kalkmaz ilk 1 saat içinde kahvaltı etmeli, eğer mide probleminiz yoksa sindiriminizi kolaylaştırmak için güne 1 bardak ılık limonlu suyla başlamalısınız.

  Kurban Bayramı’nda gün boyunca özellikle kırmızı et ve hayvansal ürünler fazla tüketiliyor.

  Bu yüzden hem mide hem bağırsak sağlığını korumak için kahvaltıda hayvansal kaynaklı besinler yerine meyve, sebze, ceviz, badem gibi bitkisel kaynaklar ve tam buğday, çavdar ekmeği veya yulaf gibi kaliteli karbonhidratlar bulundurmaya özen gösterin.

  OKU ➤  Zeytinin Faydaları Saymakla Bitmiyor

  Eti bir gün bekletin

  Kesilen eti buzdolabında +4 derecede, büyük parçalar halinde, bir gün beklettikten sonra tüketin. Etin dinlendirilmeden tüketilmesi hem sert ve lezzetsiz bir et olmasına hem de sindirim sisteminizi zorlamanıza neden olacaktır. Eğer eti uzun süre bekletecekseniz mutlaka derin dondurucuda bir defada tüketilebileceğiniz şekilde ayırarak saklayın.

  Eti kendi yağıyla pişirin

  Kurban Bayramı süresince tüketeceğiniz etin miktarının yanı sıra pişirme tekniğine de dikkat edin. Eti kızartma ve kavurma yerine, ızgara veya fırınlanmış olarak tüketmeniz daha doğru olacaktır.

  Ayrıca etin yağsız kısmını tercih etmelisiniz. Etle yaptığınız yemeklere ilave yağ eklemeyerek etin kendi yağıyla pişmesini sağlamalısınız.

  Mangalda pişiriyorsanız eğer etin kömürleşmemesine, iç kısmının çiğ kalmamasına da dikkat edin.

  Etin yanında mutlaka sebze yiyin

  Posa içeriği olmadığı için et kabızlığa yol açabiliyor. Bu nedenle etin yanında posa içeriği yüksek olan sebze, meyve, kepekli ekmek gibi gıdaları tüketmeniz çok önemli. Sebze ve meyvelerdeki C vitamini etin içerisindeki demirin vücutta kullanılabilirliğini arttırıyor. Bu yüzden etin yanında bolca limonlu yeşil salata yemeyi ihmal etmeyin.

  Günde en fazla 70 gram et tüketin

  Bayram süresince her gün kırmızı et tüketimi söz konusu olabiliyor. Ancak fazla miktarda tüketilen kırmızı etin özellikle mide ve bağırsak kanserlerine sebep olduğu biliniyor.

   Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal kırmızı etin lif içeriği düşük olduğu için kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerine de neden olabileceğine işaret ederek, “Bu nedenle günlük kırmızı et tüketim miktarı en fazla 70 gram olmalı.

  Bu miktar da, örneğin 2 köfte büyüklüğünde ete denk geliyor” diyor.

  Dengeli beslenme ihmal etmeyin

  Bayramda da yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeli, her besin grubundan tüketmeye devam etmelisiniz. Yüksek protein ağırlıklı beslenme hem sindirim sistemi bozukluklarına, hem de halsizlik ve yorgunluğa sebep olabiliyor. Dolayısıyla etin yanı sıra beslenmenizde süt, ekmek, sebze ve meyve grubuna da yer vermeye özen gösterin.

  OKU ➤  Cevizli ve Elmalı Çörek

  Sakatat tüketiminden kaçının

  Sakatat denilen ciğer, işkembe vb. bölgeler, hayvanın en toksik bölgelerini oluşturuyor. Bu yüzden tüketildiğinde özellikle karaciğer ve böbreklerde yük oluşturabiliyor. Bunun dışında yüksek yağ ve ürik asit içermeleri nedeniyle kalp damar hastalığı ve gut hastalığınız varsa sakatat tüketiminden kaçınmalısınız.

  Az ve sık beslenin

  Uzun süreli açlıklar, kan şekeri düştüğü için öğünlerde aşırı miktarda besin tüketimine neden oluyor. Bu nedenle öğünler arasında 3-4 saatten fazla aç kalmamaya dikkat edin. Öğünlerde aşırı miktarda besin tüketiminin önüne geçmek için az ve sık beslenmeli; mümkünse ara öğün yapmalısınız.

  Öğlen et, akşam sebze tüketin

  Kolay pişen kolay sindiriliyor! Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal bir besin ne kadar kolay pişiyorsa vücut tarafından da o kadar hızlı sindirildiğini belirterek şu bilgileri veriyor: “Güneşin batışıyla beraber insanoğlunun metabolizmasının yavaşladığı bilinen bir gerçek. Etin sindirimi, sebzelerin sindirimine göre bir hayli zor. Bu yüzden metabolizmanın yavaşladığı saatlerde bir de sindirimi zor bir besin tüketmek ertesi gün yorgun kalkmanıza neden olabiliyor”

  İkramları tadımlık tüketin

  Yapılan ziyaretler sırasında ikram edilen hamurlu tatlılardan tadımlık tüketmeli, tercih etme şansınız varsa sütlü veya meyveli tatlılar yemelisiniz. Hamurlu ve şerbetli tatlıların glisemik indeksi yüksek oluyor.

  Yani kan şekerini ani bir şekilde yükselterek vücuttan ani insülin salınımına yol açıyorlar. Yüksek insülin seviyesi ise özellikle karın bölgesi yağlanmasıyla ilişkilendiriliyor. Bunun yanı sıra insülin seviyelerinin bu denli ani artışı, kan şekerinin birden düşmesiyle sonuçlanıyor.

  Bu nedenle de bir sonraki öğünde oluşan açlıktan dolayı farkında olmadan fazla porsiyonlarda besin tüketilebiliyor.

  Su içmeyi ihmal etmeyin

  Sindirim için en önemli faktörlerden biri, su. Hazımsızlık veya kabızlık sorunu yaşamamak için kilo başına 30 ml su içmeyi ihmal etmeyin. Örneğin 70 kilo olan bir kişinin 2100 ml, yani yaklaşık 2 litre su içmesi gerekiyor.

  İlgili

  Источник: https://yemekzevki.com.tr/kirmizi-eti-bol-limonlu-salatayla-tuketin/

  Kurban Bayramında Eti Ve Tatlıyı Sınırlayın Formda Kalın!

  Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin
  Beslenme ve Diyet
  Memorial Ankara Hastanesi

  Kurban Bayramı’nın önemli ritüelleri arasında yer alan ve tüm aileyi bir araya toplayan özenle hazırlanmış sofralar, etkileyici görünümlerine rağmen sağlık için tehli olabiliyor.

  Bol tereyağı ile lezzetlendirilmiş et yemekleri, et suyuna çorbalar, çeşnili pilavlar ve şerbetli tatlılar hem mide bağırsak problemlerine hem de hızla kilo alımına yol açabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.

  Emine Yüzbaşıoğlu, Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme konusunda önemli bilgiler verdi.

  Sabah kesilen kurbanın kavurmasını kahvaltıda yemeyin

  “Kurban Bayramı’nın ilk kahvaltısı kurban etiyle yapılmalı” düşüncesi sağlık açısından uygun değildir. Kurban kesildikten sonra etin 24 saat dolapta bekletilerek tüketilmesi daha doğrudur.

  Et dinlendirilmeden pişirildiğinde yeterince yumuşamadığı için yedikten sonra hazımsızlık ve şişliğe neden olacaktır. Bunun dışında dinlendirilmeden tüketilmek istenen kurban etinin pişmesi de uzun zaman alarak kahvaltının çok geç saatlere kalmasına neden olacaktır.

  Bu gecikmeyle düşen kan şekeri, doygunluk hissinin geç olmasına ve kahvaltıda fazla miktarda besin tüketimine yol açacaktır.

  Özellikle tansiyon, diyabet ve kalp hastalığı olanlar dikkat!

  Kurban Bayramı’nda yanlış beslenmenin sağlık açısından önemli zararları vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir.

  • Bayramın birinci günü kurbanın kesilmesinden sonra et tüketimi uzun bir süre devam etmektedir. Bu noktada tek yönlü beslenmek mide, bağırsak sorunları, kansızlık ve yeme bozukluklarına neden olabilir.
  • Özellikle, tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde fazla et tüketimine bağlı olarak; yağ alımlarının artması, çarpıntı, tansiyon veya kan şekeri değerlerinin yükselmesi gibi ciddi sağlık sorunları oluşabilir.
  • Yağ ve proteinden zengin, posa içeriği düşük olan etin sindirimi, diğer besin gruplarına göre daha zordur. Bu sebeple fazla tüketimi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. İshal, mide ağrısı ve mide bulantısı kurban bayramında karşılaşılan sağlık sorunlarının başında gelir.
  • Bayramda yaşanan diğer bir sorun ise, hızlı kilo artışıdır. 4 gün süresince et ve beraberinde tatlı tüketimi artarken, sebze ve meyvenin az yenmesi ve hareketsizlik kilo alımına yol açmaktadır.

  Bayramda bilinçli bir beslenme programı uygulayın

  • Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlanmalıdır. Sağlıklı kahvaltı bayramın olmazsa olmazıdır. Ancak tercih edilen kahvaltı içeriği de çok önemlidir. Börek, poğaça, kızartma gibi ağır yiyecekler değil; daha hafif peynir, zeytin, haşlanmış yumurta, söğüşle zenginleştirilmiş bir mönü seçilmelidir.
  • Tatlı tüketimi oldukça sınırlandırılmalı, şerbetli ağır tatlılardan kaçınılmalıdır.
  • Ara öğün tüketimine özen gösterilmelidir.
  • Ana öğünlerden birinde sebze yemeği seçilmeli pilav, makarna, börek gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek yardımcı yemeklerden uzak durulmalıdır. Ana öğünlerde bu tür yardımcı yemekler yerine; tam buğday, kepek ve çavdar ekmeği tercih edilmelidir.
  • Bayramda yeterli miktarda et tüketirken farklılık yaratmak için, yoğurt, salata veya zeytinyağlı sebze ve meyve tercihlerine de özen gösterilmelidir. Et pişirme yöntemi olarak kavurma tercih edilmeli, et yağlı ise kavurma sırasında ayrıca yağ eklenmemelidir. İkram porsiyonları küçük tutulmalı ve yeme konusunda ısrardan kaçınılmalıdır.
  • Günlük 2-2,5 litre su içilmeli, aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalıdır. Yemeklerle birlikte gazlı içecekler yerine; ayran veya az şekerle hazırlanmış komposto veya hoşaf içilmelidir. Ev yapımı az şekerli limonatalar, kompostolar ve soğuk bitki çayları da sağlıklı ikram seçeneklerindendir.

  Tatlı olarak meyve salatası ve doğal dondurma ikram edebilirsiniz

  Bayramlarda misafir ağırlama ve ikramlar iki kat önem kazanırken, çeşitlilik ve lezzet bir o kadar artar.

  Şerbetli tatlı tüketiminin tercih edilmesi, bu tatlıların karbonhidrat ve yağ içeriğinin çok yüksek olması ve menüye fazla miktarda et de eklendiğinde hızlı kilo alımına yol açmaktadır.

  Bu nedenle sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmeli, şeker oranının çok az olmasına özen gösterilmelidir. Meyve salataları veya katkısız dondurmalar da bayram ikramı için sağlıklı birer seçenek olmaktadır.

  Güncellenme Tarihi: 29 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2017

  Benzer Sağlık Rehberleri

  Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kurban-bayraminda-eti-ve-tatliyi-sinirlayin-formda-kalin/

  Hafta İçi Kahvaltıda Keyifle Yumurta Yemeniz İçin Size Gereken 12 Pratik Kahvaltı Tarifi

  Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin
  'da PaylaşFavorilerinize ekleyin.Favorilerinizden kaldırın.Email gönderin.

  Yumurta sevenlerin üzüldüğü gerçeklerden biridir hafta içi kahvaltıda yumurta yiyememek. Sanki kendilerini eksik hissederler, bu eksikliği doldurabilmek adına haşlanmış yumurta ile idare ederler ancak o da istediklerini karşılamaz! İşte bu tarifler sizin için…

  Sebzeli omlet gibisi yok diyorsanız, pazar gününden her sabah için muffin sebzeli omlet hazırlayın ve mikrodalgada ısıtıp yanınıza alın.

  Sebzeli Muffin Omlet Tarifi

  • 1,5 SB havuç
  • 1/2 SB turuncu biber
  • 1/2 SB bezelye
  • 1/2 SB mısır
  • 8 yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • 12 YK kaşar peyniri

  Fırını 200 dereceye ayarlayın. Daha sonrasında havuçları rendeleyin ve biberleri minik minik doğrayın. Sonrasında bütün malzemeleri çırpılmış yumurta ile karıştırın. Yağlanmış muffin tepsisine koyup 18-20 dk pişirin.

  Özellikle miniklerin beslenmesi için hayat kurtarıcı olabilir!

  Omletli Dürüm Tarifi

  • 1 yumurta
  • 1 TK süt
  • Tuz
  • Karabiber
  • Lavaş
  • Bebek ıspanak
  • Peynir

  Yumurtayı süt, tuz ve karabiber ile çırpıp omlet haline getirin lavaşın içerisine ıspanak omlet ve peyniri koyup dürüm yapın.

  Kahvaltının olmazsa olmazlarındandır domates kendisi yumurta ile birleşince efsane oluyor!

  Domates İçerisinde Yumurta Tarifi

  • 3 büyük domates
  • 6 yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • Taze otlar

  Fırını 232 dereceye ayarlayın. Domatesleri ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın daha sonra içerisine yumurta kırıp tuz, karabiber ve taze otları ilave edin. Sonrasında 6-7 dk kayısı kıvamı için 8-10 dk tam pişmiş olması için pişirin.

  Kuşkonmaz jambon ve peynirin yumurta ile mükemmel birleşimi bu olsa gerek.

  Kuşkonmazlı Mini Omlet Tarifi

  • 1 SB kuşkonmaz
  • 1/2 SB jambon
  • 12 yumurta
  • 1/4 SB süt
  • 1/2 TK tuz
  • 1/4 TK karabiber
  • 1/4 SB mozzarella
  • 3/4 SB kaşar peyniri
  • 1/2 SB ekmek kırıntısı
  • 2,5 YK eritilmiş tereyağı

  9 minik kavanozu yağlayın.  Daha sonra kuşkonmazları ayıklayıp jambonlarla birlikte soteleyin. Sonrasında kalan malzemeleri çırpın ve yumurta ile kuşkonmazları birleştirin. Üzerine peynir ekleyip 280 derecelik fırında 10-15 dk pişirin.

  Bu kahvaltılık muffinlerin içinde enfes bir yumurta saklıyor, bir tanesi koca bir öğüne değer cinsten.

  Yumurtalı Kahvaltılık Muffin Tarifi

  • 120 gr jambon
  • 1/2 SB taze soğan
  • 1 SB kaşar peyniri
  • 1,25 SB un
  • 1 TK kabartma tozu
  • 1/4TK karbonat
  • 1/2 SB süt+ 1/2 TK limon suyu (karıştırıp 10 dk bekletin)
  • 1/2 TK tuz
  • 5 TK yoğurt
  • 3 YK erimiş tereyağı
  • 5 yumurta

  Yumurtalardan 4’ünü haşlayın ve 1 YK tereyağını üzerine sürmek için ayırın. Fırını 180 dereceye ayarlayın. Kuru malzemeleri karıştırın.

  Kalan sıvı malzemeleri de karıştırıp içerisine kaşar, jambon ve taze soğanı ekleyin. Sonrasında kuru malzemelerle birleştirin.

  Muffin kalıplarına biraz harç koyup haşlanmış yumurtaları içerisine koyun ve üzerini harç ile tamamlayın. Üzerine tereyağı sürüp 20 dk pişirin.

  Yumurta beyazı normaline göre çok daha hafif ama doyurucu olan bir seçenek!

  Düşük Kolesterollü Muffin Omlet Tarifi

  • 3 adet sosis
  • 5 yumurta beyazı
  • 2 yumurta
  • 1/4 SB süt
  • Tuz
  • Karabiber
  • 1/4 SB ıspanak
  • 1/4 SB kaşar peyniri

  Fırını 180 dereceye ayarlayın. Daha sonrasında sosisleri pişirin ve bir kenara ayırın Yumurtaların hepsini süt ve baharatlarla iyice çırpın. İçerisine kalan malzemeleri ekleyip 20 dk kadar pişirin.

  Kinoa fazlasıyla doyurucu ve protein açısından zengin besinlerden. Kendisini yumurtanın içine ekleyip tam anlamıyla bir kahvaltı yapabilirsiniz.

  Kinoalı Muffin Omlet Tarifi

  • 2 SB pişmiş kinoa
  • 2 yumurta
  • 2 yumurta beyazı
  • 1 SB kabak
  • 1 SB kaşar peyniri
  • 1/2 SB jambon
  • 1/4 SB maydanoz
  • 2 YK parmesan 
  • 2 dal yeşil soğan
  • Tuz
  • Karabiber

  Fırını 180 dereceye ayarlayın. Daha sonra bütün malzemeleri iyice karıştırıp 15-20 dk pişirin.

  İçerisinde buzluğa attığınız ıspanaklardan barındırıyor hem de fazlasıyla lezzetli. Kendinize olmasa bile misafirlerinizi mutlu edecek cinsten.

  Ispanaklı Muffin Omlet Tarifi

  • 100 gr dondurulmuş ıspanak
  • 75 gr beyaz peynir
  • 100 gr kaşar peyniri
  • 2 domates
  • 2 SB un
  • Tuz
  • Karabiber
  • 2 yumurta
  • 2 TK kabartma tozu
  • 1/4 SB zeytinyağı
  • 1 SB süt
  • Kekik

  Fırını 180 dereceye ayarlayın. Domatesi 12 dilime ayırın ve çekirdeklerini ayıklayın. Kuru malzemeleri karıştırın ve içerisine peynirleri ekleyin. Buzu çözülen ıspanakları yumurta ve süt ile karıştırın sonrasında kuru malzemelere ekleyip karıştırın. Muffin kalıbına paylaştırın ve domates dilimlerini koyup üzerine biraz tuz ve kekik serpip 25-30 dk pişirin.

  Yolda üstünüz başınız batmadan hem de lezzetli bir öğün yiyebilirsiniz.

  Biberde Sebzeli Omlet Tarifi

  • 2 adet dolmalık biber
  • 4 yumurta
  • 1 SB mantar
  • 1 SB brokoli
  • 1/4 TK kırmızı acı toz biber
  • Tuz
  • Karabiber

  Fırını 200 dereceye ayarlayın. Daha sonra mantarları ve brokolileri doğrayın. Sonrasında yumurta ve baharatları çırpın sebzelerle karıştırın. Biberleri ikiye kesip çekirdeklerini çıkarın ve yumurtalı harcı içlerine doldurup 35 dk pişirin.

  Yumurta da en az ekmek kadar tok tutanlardan bu nedenle dilerseniz lavaş yerine yumurta kullanabilirsiniz.

  Dürüm Omlet Tarifi

  • 2 yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pesto sos
  • Maydanoz
  • Beyaz peynir
  • Taze yeşil otlar

  Yumurtayı tuz ve karabiber ile iyice çırpın. Genişçe bir tavada incecik halde pişirin. Daha sonra arasında kalan malzemeleri ekleyip dürüm yapın.

  Evet kendisini kavanoza yapıp iş yerinde yemeniz pek mümkün!

  Kavanozda Yumurta Tarifi

  • 6 yumurta
  • 1 SB mantar
  • 4 dilim jambon
  • 2 dal taze soğan
  • 1 YK maydanoz
  • 1 TK un
  • 1/2 SB tavuk suyu
  • 2 TK limon suyu
  • 1 YK sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber

  Bir tavada jambon mantar, taze soğanı kavurun sonrasında üzerine unu, limon ve tavuk suyunu ekleyip iyice pişirin. Bu işlemi hafta sonu geceden de yapabilirsiniz. Sonrasında kavanozları yağlayıp içerisine sebzeleri maydanoz ve bir yumurta kırıp, su dolu bir tepsiye koyun ve 15-20 dk pişirin.

  Mis kuru domates ve yumurtanın birlikteliği parmaklarınızı yedirtecek cinsten.

  Kuru Domatesli Kinoa Omlet Tarifi

  • 3 yumurta
  • 1,5 SB yumurta beyazı
  • 3 YK keten tohumu
  • 1/4 SB beyaz peynir
  • 1 YK soğan tozu
  • 1/2 TK tuz
  • 1/2 TK karabiber
  • 1 SB kinoa
  • 2 avuç ıspanak
  • 1/2 SB kuru domates

  Fırını 180 dereceye ayarlayın. Yumurtaları iyice çırpın sonrasında diğer malzemeleri ekleyip muffin kalıplarına doldurun e 20 dk pişirin.

  Tarihe GöreBeğeniye Göre

  Источник: https://onedio.com/haber/hafta-ici-kahvaltida-keyifle-yumurta-yemeniz-icin-size-gereken-pratik-kahvalti-tarifleri-732478

  Bayramda sadece 1 öğünde et tüketin

  Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

  Kurbanın kesilmesiyle başlayan et tüketimi bayram boyu sürmektedir.

  Bayram süresince hem öğlen hem de akşam öğünlerinde et tüketilmemeli ve tek yönlü beslenmeden uzak durulmalıdır İshal, bulantı ve mide ağrısı gibi sağlık sorunlarıyla bayramda sık karşılaşılmaktadır.

  Bu dönemde et tüketimi günde bir öğünle sınırlandırılmalıdır. Bu dönemde şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine daha da dikkat etmeleri gerekmektedir.

  Ete ekstra katı yağ koymayın

  Etler kanserojen öğelerin oluşumuna yol açmamak, vitaminlerin kaybını ve besin zehirlenmelerini önlemek için ızgara, fırın ve haşlama yöntemleriyle pişirilmelidir. Kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır.

  Katı yağlar et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Et kullanılarak yapılan sebze yemekleri yağ eklenmeden pişirilmelidir. Mangal yaparken etleri ateşten 15 santimetre uzakta tutmalı ve kömürler kor halini aldıktan sonra pişirilmelidir.

  Etin hem içi, hem de dışı iyi pişmiş olmalıdır.

  Kronik hastalığı olanlar için haşlanmış etin suyunu pilav veya çorbaya konması sakıncalıdır.

  Çünkü et suları, yağ içerikleri yüksek olması sebebiyle kilo artışına, buna bağlı olarak da kolesterol yükselmesine neden olmaktadır.

  Kurban eti kesildikten sonra hemen tüketilmemeli, en az 24 saat dolapta bekletilmelidir. Et dinlendirilmeden pişirildiğinde sert olacağından, yedikten sonra hazımsızlık ve şişliğe neden olabilir.

  Eti yeşillikle tüketin

  Et tüketirken farklı besin grupları ile birlikte olmasına özen gösterilmelidir. C vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler iyi bir tamamlayıcı olacaktır. C vitamini ette bulunan demirin vücut tarafından emilimini artıracağından, etteki demirden daha çok yararlanmayı sağlayacaktır. Bununla birlikte gerekli posa ve diğer vitamin-minerallerinin de alınmasına yardımcı olur.

  Öğünlerinizde tahıl gruplarına yer verin

  Ekmek, pilav ve makarna gibi tahıl grupları başta karbonhidrat olmak üzere; B1, B6, B2 vitaminleri, önemli asitler, doğal lifler ve yağ asitleri, magnezyum, çinko, potasyum gibi önemli mineralleri içerir.

  Bu yüzden etle birlikte tüketilmesi çok önemlidir. Protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitamini olmak üzere birçok besin öğesinden zengin olan süt ve ürünlerinin menüde yer alması önem taşır.

  Yoğurt, cacık veya ayran iyi bir seçim olacaktır.

  • Sabah mutlaka güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Bayram kahvaltısı diye bal, reçel, kaymak, çikolata kreması ve ekmek tüketimi ile aşırıya kaçmayın.
  • Günde 2-2.5 lt su tüketin
  • Çay ve kahve tüketimini sınırlayın. Bayram ziyaretlerinde ikramlara dikkat edin.
  • Kavurma ve kırmızı eti öğle yemeğinde; sebze ve kuru baklagilleri ise akşam yemeğinde tercih edin
  • Etlerin çok yağlı kısımlarını yemeyin, hayvanın iç yağlarını yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanmayın
  • C ve E vitamini içermeyen etin yanında, bu vitaminlerin bulunduğu sebze, salata, taze sıkılmış meyve sularını tüketin
  • Hamurlu tatlı ve çikolata yerine, sütlü ve meyveli tatlıları az porsiyonlarda tüketin
  • Günlük tempolu yürüyüşlere bayramda da devam edin

  Bayram gününe, her gün olduğu gibi kahvaltı yaparak başlanmalıdır.

  Gün içinde uzun saatler sürecek kurban kesimi ve dağıtımı süresince hem enerjik kalabilmek hem de eve gelen misafirleri güler yüzle karşılamak için kahvaltı öğünü çok önemlidir.

  Bu nedenle protein bakımından zengin, tok tutucu bir besin olan yumurta kahvaltı sofranızda mutlaka yer almalıdır. Az yağlı peynirlerle de bayram sofrası zenginleştirilebilir.

  Kırmızı et tüketimini sebze ile dengeleyin

  Kırmızı et tüketiminin artacağı bugünlerde sebze tüketiminin azalması nedeniyle kahvaltı başta olmak üzere diğer öğünlerde mutlaka çiğ sebzelere yer verilmelidir. Bu sayede hem günlük posa ihtiyacı karşılamış hem de uzun süre tokluk sağlanmış olur.

  Karbonhidrat yoğunluğu fazla olan börek, poğaça, simit gibi besinler masada yer alıyorsa, bu besinlerden herhangi birinin küçük bir porsiyon olarak tüketilmesinde fayda var.

  Özellikle kalp-damar, diyabet, tansiyon ve böbrek hastaları kırmızı et tüketimi konusunda çok daha dikkatli olmalıdırlar.

  Sebzeler kırmızı etin faydasını da artırıyor

  Kurban eti, en az bir gün dinlendirilmelidir. Etin pişirilmesi aşamasında ise en sağlıklı yöntem etin kendi yağında ve kısık ateşte pişirilmesidir.

  Kızartma-kavurma gibi yöntemler ile pişirilen et ve et ürünleri sağlık açısından son derece olumsuz etkilere sahiptir. C ve E vitamini bakımından fakir olan kırmızı et mutlaka sebzeler ile birlikte tüketilmelidir.

  Örneğin; etin yanında tüketilecek bol limonlu bir salata, etin içerisindeki demirin emilimini ve biyo yararlılığı artıracaktır.

  Sağlıklı pişirme yöntemleri ile sınırsız kırmızı et tüketimi fikrine kapılmak da doğru değildir. Haftada 2 kereden fazla kırmızı et tüketimi, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yol açabilmektedir.

  Fazla et tüketimine bağlı olarak kabızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim problemleri de yaşanabilir.

  Bu olumsuz etkileri en aza indirmek için bir öğününüz de et, tavuk, balık gibi protein ağırlıklı besinlerden birini tüketmeyi tercih edip, diğer öğünlerinizde sebze, salata gibi posa yoğunluğu fazla olan tencere yemeklerine ağırlık verilmelidir.

  Ayrıca eti mangalda pişirmeyi planlıyorsanız; közden en az 15 cm uzakta olmasına dikkat etmelisiniz. Etin mangala yakın pişirilmesi vitamin-mineral kayıplarına sebep olmasının yanı sıra ete kanserojen özellik de kazandırmaktadır.

  Sağlıklı ve geleneksel bir bayram sofrası

  Bayram sofrasının açılışını bir yayla çorbası ile yapmak, ardından bir porsiyon kuşbaşı eti yemeği hazırlamak, yanında mümkünse ince bir dilim ekmek ve bol yeşillikli salata tüketmek sağlıklı olacaktır.

  Bayram günü dengeyi sağlamanın en kolay yolu, bir öğünde ekmek tüketildi ise diğer öğünlerde ekmek ve ekmek yerine geçebilecek olan her türlü besin grubundan uzak durmak olmalıdır. Bunun için de sebze, süt-süt ürünleri ve meyve gibi besinlerle günün diğer kısmı planlanabilir.

  Ayrıca yayla çorbasının temel maddesi yoğurdun bağırsak florasının dengesini sağlamada ve kabızlık sorununu gidermede etkili olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

  Bayramı yalnızca dinlenmek değil hareket etmek için de bir fırsat olarak görün

  Gün içerisinde kalori yoğunluğu fazla olan besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Kahvaltı bittikten sonra yeme-içme sınırsız devam etmemelidir. Bayramda da bolca hareket etmek, aktif olmak gerekir. Bayram ziyaretleri bu konuda imdadınıza yetişecektir. Bunun için yakın yerlere yapacağınız ziyaretlere yürüyerek gitmeniz, asansör yerine merdiven tercih etmeniz önem taşır.

  1 adet baklava bir öğün kalorisine eş değer

  Bayram sofralarını kaçınılmaz parçası tatlılardır. Tatlı tüketiminde sütlü seçenekler önceliğiniz olmalıdır.

  Şerbetli tatlıların fazla oranda kalori içerdiği ve bir adet baklavanın bir öğünden alacağınız kaloriye eş değer olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca aşırı karbonhidrat tüketimi, vücutta su tutulumuna yani ödem oluşumuna neden olur.

  Ödemi engellemek için çay ve kahve tüketimi de azaltılmalıdır. Bu durumda suya yönelmek ve günde en az 2 lt su tüketmek gerekmektedir.

  Bayram ziyaretlerinde ikramların tüketiminde aşırıya kaçılabildiği için şişkinlik şikayetleri daha fazla olabilmektedir. Midenizdeki şişkinlik, hareket etmenizi ve nefes almanızı zorlaştırabilir, hatta tartıda 1-2 kg’lık artışa bile neden olabilir.

  Ayrıca vücutta su tutulumu olarak adlandırılan ödem problemi de yaşanabilir. Bu durumda, su tüketimi arttırılmalı, kiraz sapı, mısır püsküllü çay, yeşil çay gibi alternatifler de düşünülmelidir.

  Şişkinlik hissini azaltmak, sindirimi kolaylaştırıp; midenizi rahatlatmak için rezene çayının da imdadınıza yetişeceğini söylemeden geçmeyelim.

  Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bayramda-sadece-1-ogunde-et-tuketin/

  Beraber Yenmeyecek Gıdalar

  Bayramda Eti Yoğun Tüketen, Kahvaltıda Yumurta Yemesin

  Yeme içme konusu ile ilgili Osmanlı doktorlarının çok önem verdikleri bir diğer konu da birlikte yenmesi yasak olan gıdalardır. Birçok gıdalar vardır ki bir öğünde ikisi beraber yenmemelidir.

  Hangi Yiyecekler Yan Birlikte Yenmez

  Osmanlı he­kimleri bir arada yenmeyecek gıdaları oluştururken kendilerinden önceki doktorların tecrübelerinden istifade etmenin yanısıra, bunla­rın programını yapmışlardır. Böylelikle bir arada yenmeyecek gıda­lar listesini oluşturmuşlardır. Bu gıdalar beraber yendiği zaman vücu­da zararlı olduğu aşikardır.

  ——– Sponsorlu ——–

  Hangi Gıdalar Beraber Birlikte Yenirse Zararlıdır

  Birlikte yenmesi yasaklanan gıdaların tabiatları aynı olup özellik­lerini kuvvetli olarak gösterirler. Sıcak tabiattaki bir gıdanın sıcak ta­biattaki bir diğer gıda ile yenmesi ya da soğuk tabiattaki bir gıdanın soğuk tabiattaki bir gıda ile birlikte yenmesi dengeyi bozacaktır.

  Bu da orta nitelikte olması gereken gıdayı önemli derecede soğuk ya da sıcak karakterde yapacaktır. Ayrıca ağır ve geç sindirilen yiyeceğin aynı özellikteki bir diğer yiyecek ile beraber yenmemesi gerekir.

  Yoğurdun Yanında Yenmemesi Gerekenler

  Yasaklanan gıdaların başında çok tüketilen yoğurt ile birlikte yen­memesi gerekenler vardır. Yoğurt ile balık hiçbir zaman birlikte yen- memelidir, zira ağır hastalıklar doğurabilir.

  Yoğurdu diğer bir ekşi yiyecekle; sirke ve korukla birlikte de yememek gerekir. Aynı kural yoğurtla pişirilen yemeklerde de geçerlidir. Yoğurtlu yemeklere de ko­ruk katılmamalı ve yoğurtlu yemeklerle sirkeli yemekler birlikte yenmemelidir. Ayrıca yoğurtla turp, tere, tavuk eti ve peynirin de bir ara­da yenmesi doğru değildir.

  Süt ile Beraber Yenmemesi Gereken Yiyecekler

  Yasaklanan bir diğer gurup da bugün proteinli gıdalar dediğimiz gıdaların bir arada yenmemesidir. Sütle balığı, sütle yaş peyniri, sütle yumurtayı, sütle yoğurdu yememek gerekir. Sütle hiçbir ekşi gıda beraber yenmez. Süt ve şarabı aynı gün tüketmek de istenmeyen bir du­rumdur. Özellikle gut hastalığına neden olur.

  Balıkla Birlikte Yenmemesi Gereken Gıdalar

  Bu kuralların bir bölümü de balıkla birlikte yenmemesi gereken yiyeceklerdir. Öncelikle balıkla süt, yoğurt, yaş peynir ve yumurta bir arada yenmez. Bünyeyi bozar, vücutta kulunçlar meydana getirir hat­ta cüzzama bile neden olur derler.

  Tuzlanmış balıklar ile tuzlanmış et­ler birlikte yenmez. Balık ile kavun ya da balık ile incir birlikte ya da birbirinin peşinden yenmez. Çünkü abraş, bahak ve baras denilen ciddi hastalıklara neden olur. Balık üzerine ayva da yenmemelidir şiş­kinlik yapar ve kulunç hastalığına neden olur.

  ——– Sponsorlu ——–

  Tavukla Bereber Neler Yenmez

  Beraber yenmemesi gereken yiyeceklerin bir grubu da tavuk eti ile birlikte yenmemesi gerekenlerdir. Başta tavuk eti ile balık, yoğurt, yumurta, yaş peynir ve sütün beraber yenmemesi kuralı gelir. Bir di­ğer kural da tavuk eti ile ekşi gıdaların birlikte yenmemesidir. Bunla­rın birlikte çok yenilmesi kulunç hastalığına neden olur.

  Tavuk eti­nin yoğurtla birlikte de pişirilmemesi gerekir.

  Etin Yanında Yenmemesi Gerekenler

  Etle beraber yenmemesi gereken gıdalar da şu şekildedir; Tuzlanmış ve tuzla kurutulmuş etler sarımsak ve sirke ile yenmemeii ve pişirilmemelidir. Baş eti yendiği zaman da çok dikkat edilmelidir. Baş eti ile üzüm asla yenmemelidir.

  Et ve buğday ile pişirilen keşkek, herise gibi yemekler de nar ile yenmemelidir. Fırında pişirilmiş etler fırın­dan çıkarılınca üzeri örtülmez. Bu oldukça önemli bir kuraldır. Fırında pi­şirilmiş ya da kızartılmış etler çıkarılınca üzeri örtülürse bunları asla yememek gerekir.

  Güvercin Etinin Yenmesi

  Kuşlardan güvercinin eti de Osmanlı geleneğinde yenilen etler arasındadır. Güvercinin yavrusu kızartılarak, kebap olarak, yahnisi ya da kavurması yapılarak yenilen etlerdendir. Fakat oldukça önemli bir şart vardır. Güvercin yavrusu soğan, sarımsak ve hardal ile yenme- meli, bunlarla pişirilmemelidir. Bu üç şeyle birlikte yenirse kam yakıp cüzzam yapar.

  Özellikle kavurma ve kebabım soğan, sarımsak ve hardalla yemek çok sakıncalıdır. Güvercin yavrusu yemeklerini bu üç şe­yin dışında pişirilip az az Yemenin bir mahzuru yoktur. Özellikle yah­nisini azar azar yemekte bir sakınca yoktur.

  Soğan, sarımsak yerken de dikkat edilmesi gerekenler vardır. So­ğanın çok yenilmesi istenmez. Soğan çok yenirse yüzde leke ve çil ya­par ve baş dönmesine neden olur.

  Çok önemli bir konu da soğan ve sarımsağm bir arada yenmemesidir. Mümkünse yemeklerde de bu iki­sini bir arada kullanmamak gerekir.

  Pilav İle Sirke Yenir mi

  Pilav çok sevilen ve tüketilen bir yemektir. Hekimler pirinç pilavı­nı bünyeye çok uygun bulurlar ve yenmesini öğütlerler. Ancak pilav ya da pirinçli yemekler yenirken sirkeli turşu ve salata çok zararlıdır. Bu yüzden pirinçle sirkeyi bir araya getirmemek gerekir.

  Hangi Meyveler Berebaer Yenmez

  Meyvelerden de bir arada yenmemesi gerekenler vardır. Erik, şef­tali, kayısı ve ekşi narı birlikte ya da birbiri ardınca yenmemelidir. Bu oldukça önemlidir. Bu meyveler tek tek yenmeli, karıştırılmamalıdır. Ka­vunu da bal ile katiyen yememek gerekir.

  Su içerken de uyulması gereken önemli kurallar vardır. Öncelik­le meyve yedikten sonra üstüne soğuk su içilmez. Ayrıca tatlı yemek­ler ve sıcak yemeklerden sonra da soğuk su içmek çok sakıncalıdır.

  Kuralların sonunda da yemeğin içinde piştiği kap ile ilgili bilgiler vardır. Bakır, tunç ya da kurşun yemek kaplarına konmaması gereken gıdalar şu şekildedir; Sirke bakır ve kurşundan yapılmış kaplara katiyen kon­maz (Toprak kaplar tavsiye edilir).

  Sütü, yağı ise hem bakır hem de tunç kaplara koymak doğru değildir.

  ——– Sponsorlu ——–

  Источник: https://www.bilgidoktoru.com/beraber-yenmeyecek-gidalar.html

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.