Bayramda Nasıl Beslenmeli?

Bayramda Nasıl Beslenmeli

Bayramda Nasıl Beslenmeli?

Merhaba dostlarım, bu yazımda beslenmesine dikkat eden veya diyet yapanlar için Kurban Bayramı’nda beslenme tavsiyeleri vereceğim.

Bildiğiniz gibi 21-24 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı var. Yazıma başlamadan önce bayramınızı kutluyorum!

Bayramda diyeti bozacak mıyız?

Hayat düzenimizin geçici olarak değiştiği durumlarda (tatiller, bayramlar, misafirlikler, memlekete gitmeler, seyahatler, vs…) belirli bir beslenme planına veya diyete uymak neredeyse imkansızlaşıyor.

Bu gibi durumlarda düzenli beslenen / spor yapan arkadaşlar emeklerinin boşa gideceğini düşünerek panik yaşayabiliyor. Ancak bu tarz planımızdan bizi uzaklaştıran dönemler, bizi sanıldığı kadar zarara uğratacak şeyler değil.

Hatta bu dönemlerde doğru stratejiler izlersek, fayda bile görebiliriz!

Nasıl bir strateji izlemeliyiz?

Bizler robot değiliz, makine gibi işleyen hayatlarımız yok.

Hayatın her alanında bir denge mevcuttur; çalıştığımız kadar dinlenmeliyiz, konuştuğumuz kadar dinlemeliyiz, nefes aldığımız kadar nefes vermeliyiz… Herhangi bir alanda bu dengeden çıkacak olursak, vücudumuz hata verecektir.

Düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğimizde bile, günlük besin ihtiyaçlarımızı karşılamak / spora gitmek için irade gücümüzden az da olsa harcarız. Yani düzenli beslenirken bile arada sırada tatil yapmaya, dinlenmeye ihtiyaç duyarız. İşte tam da bu noktada, yapmamız gereken şey beslenme ve spora biraz ara vermek olacaktır.

Bayram, tatil, seyahat gibi birkaç ayda bir olan durumlar da bu dinlenme ihtiyacımızı karşılamamız için güzel zamanlar olabilir. Dinlenirken yapmamız gereken şey kontrolü komple elden bırakmamak olacaktır, bunu yapmak dinlenmeyi tamamladığımızda geri dönmemizi kolaylaştıracaktır.

Bunları anlatmamın sebebi bu dönemde kendinizi baskı altında hissetmenizi önlemek ve bunun sürecin doğal bir aşaması olduğunu kabullenip tatilinizin tadını çıkarmanızı istiyor olmam.

Diyete ara verince verdiğim emekler boşa mı gidecek?

Haftalardır, aylardır verdiğiniz emek tabi ki 4 günlük bayram tatilinde çöpe gitmeyecektir. Yine de bu süreci hem dinlenerek, hem de kontrolü elinizde tutarak geçirmeniz çok daha güzel olacaktır.

Bayram özelinde konuşacak olursam;

 1. Bayramda bir yere gitmeyecekseniz, evinizde olacaksanız diyetinize ve beslenme düzeninize uymaya devam edebilirsiniz.
 2. Memleketinize gidecekseniz veya evinizden uzaklaşacaksanız beslenme planınıza bayram süresince ara verebilirsiniz. Normalde beslenme düzeninize uyarken yediğiniz miktarlara yakın miktarlarda beslenerek geçirebilirsiniz bayramı (Gittiğiniz evde ne yemekler pişiyorsa onları yiyeceksiniz). Et ve ikramlar konularında da madde 3 ve 4’e uyabilirsiniz.
 3. Memleketinize veya misafirliğe gittiğiniz zamanlarda, ikramları reddetmeyin! Bayram yılda 2 defa, 3-4 gün olan bir olay. Kalp kırmaktansa bayramın tadını çıkarmamız daha mantıklı olacaktır. Bu gibi durumlarda özellikle kilo vermeye çalışan arkadaşlara önerim, ikramları reddetmeyin ancak miktarları da çok abartmayın. Örneğin misafirlikte baklava ikram edildiyse 1 veya 2 adet yiyerek tadını çıkarabilirsiniz, ancak oturup 1 tepsi baklava da yemenizi tabi ki tavsiye etmem.

  Источник: https://fityemek.com/beslenme-rehberi/bayramda-nasil-beslenmeli/

  Bayramda Hamileler (Gebeler) Nasıl Beslenmeli?

  Bayramda Nasıl Beslenmeli?

  Merhaba sevgili anne adayları, bugün farklı bir konu ile birlikteyiz, umarım ay ay gebelikte beslenme makalelerim sizler için faydalı olmuştur.

  Bayramın yaklaştığı şu günlerde gebeler için beslenme alarmı çalmaya başladı. Bayramda anne adayları nasıl beslenmesi gerektiğini, nelere dikkat etmesi gerektiğini, ne yemesi, ne yememesi gerektiğini merak ediyor.

  Tüm bu soruların cevapları için makaleyi okumaya devam edin!

  Источник: https://www.bebek.com/bayramda-hamileler-nasil-beslenmeli/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.