Bazı Böbrek Hastalıkları Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

içerik

Böbrek Taşı : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Bazı Böbrek Hastalıkları Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Böbrekler vücudun önemli organlarındandır. Kandaki zararlı maddeleri filtreleyerek, atık madde halinde idrarla dışarı atılması gibi önemli bir işleve sahiptirler. Böbrek taşları ise vücudun doğal akışı içerisinde herhangi bir nedenle meydana gelebilen yapılardır.

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde böbrekte en sık rastlanan problemlerden biri haline gelmiştir. Kalsiyum, ürik asit, amonyum fosfat, sistin, magnezyum ve oksalat gibi maddelerin idrarda fazla yoğunlukta olması ile oluşabilir.

Bu maddeler böbrekte çöküp kristalleşebileceği gibi zamanla büyüyerek böbrek taşı haline de gelebilirler.

Böbrek taşı, böbrek kanalları içerisinde oluşur ve mineral içeren sert kitleler halindedir. Boyutları kum tanesinden yumurta büyüklüğüne kadar olabilir.

Erkeklerde kadınlardan daha sık görülen böbrek taşı, tekrarlama ihtimali yüksek olan rahatsızlıklardandır. Bu hastalığın ağrısı insan hayatında yaşanabilecek en şiddetli ağrıların başında gelmektedir.

Erkekler bu ağrıyı mukayese edemeseler de kadınlar doğum sancısı kadar hatta bazen daha da şiddetli bir ağrı olabileceğini ifade ediyorlar.

Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir?

Böbrek taşı farklı nedenlerden dolayı ve farklı çeşitlerde meydana gelebilir. Enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkan ve fosfat içeren taşlar bulunur. Fakat taşların çoğu kalsiyumdan oluşur. Bazı hastalıklar ve alışkanlıklar yüzünden de böbrekte taş oluşma riski artabilir.

Sık sık ishal ve kabız olma veya sıvı kaybı durumunda böbrekte taş gelişimi artabilir. Ortaya çıkan böbrek taşı vakalarının birçoğunda aşikar bir sebep yoktur. Fakat dikkatle incelendiğinde belirgin olan birkaç olgu bulunabilir. İdrarın olduğu yerde taşların oluşma olasılığı fazladır.

İdrardaki bazı koruyucu maddelerin az üretilmesi de taş oluşumuna sebebiyet verebilir.

1. Genetik faktörler

Birinci dereceden akrabasında böbrek taşı hastalığı bulunan kişiler bu riski fazlasıyla taşırlar. Genetik yatkınlık böbrekte taş oluşumunda en önemli faktördür.

Kalıtımsal olarak idrar bileşenlerinde ve idrar yolunda doğuştan anormallikler olabiliyor.

İdrar çıkış deliğinin doğuştan dar olması sonucu idrar boşaltımında duraksamalar meydana gelir ve bu da çökelmelere neden olur. Bu durum da taş oluşma riskini artırır.

2. Gut hastalığı

Metabolik bir hastalık olan gut hastalığına sahip bireylerin böbreklerinde taş oluşma riski oldukça fazladır. Gut, vücutta ürik asit oranını artırır ve taşların daha fazla oluşmasına zemin hazırlar. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülen kronik gut hastalığı kandaki ürik asit oranını artırarak böbreklerde kristalleşmeye neden olur. Bunun sonucunda da taş oluşumu hızlanabilir.

3. Beslenme bozukluğu

Beslenme alışkanlığının dengesiz ve sağlıksız oluşu birçok hastalığın sebebi olabildiği gibi böbreklerde taş oluşma riskini artıran en önemli faktörler arasındadır.

Çiğ yeşil sebzelerin iyice yıkanmadan ve aşırı miktarlarda tüketilmesi kalsiyum oksalat taşlarına neden olur. Protein ağırlıklı ve hayvansal yağ tüketimi fazla olacak şekilde beslenmek de ürik asit taşlarına zemin hazırlar.

Ayrıca hızlı veya az beslenmek de yeme bozukluğuna yol açtığından taş oluşma riskini artırır.

4. Sıvı tüketiminin az olması

Çevresel veya psikolojik olarak az sıvı tüketimi taş oluşumunun başlıca nedenlerindendir. Bu rahatsızlık, Türkiye gibi sıcak iklime sahip ve su içme alışkanlığının az olduğu veya suyun temizliğinin kötü olduğu ülkelerde daha fazla görülür.

Gün içerisinde az su içen kişilerin böbreklerinde taş oluşma riski fazladır. Az sıvı tüketilmesi, idrarın vücutta oluşan zararlı maddeleri çözebilecek miktarda bulunamamasına sebep olur.

Bu nedenle gün içerisinde alınan sıvı miktarına özellikle yaz aylarında dikkat edilmeli ve su tüketiminin artırılmasına özen gösterilmelidir.

5. Sıcak yerlerde yaşamak

Sıcak iklimlerde ve yüksek rakımlı yerlerde yaşamak böbreklerde taş oluşma riskini artırır. Güneşin etkisinden dolayı D vitamini sentezi artar ve bazı maddelerin bağırsaklardaki emilimi daha fazla olur. Bu da idrarın daha fazla oluşmasına ve kalsiyum taşlarının oluşmasına zemin hazırlar. Nem olan ortamlarda sıvı kaybı olacağından sıvı ihtiyacını gidermeye önem vermek gerekir.

6. Diğer etkenler

Yukarıda saydığımız nedenlerin dışında böbreklerdeki taş oluşma riskini arttıran başka nedenler de mevcuttur. Birçok etken böbreklerde taş oluşumuna yol açabiliyor. Böbrek taşı oluşma riskini arttıran diğer etkenler;

 • İdrarda yüksek ürik asit bulunması,
 • Kristallerin oluşumuna neden olan bazı ilaçların kullanımı,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Böbrekteki yapısal bozukluklar ve böbrek hastalıkları,
 • Bazı kronik bağırsak iltihabı ve rahatsızlıkları,
 • Bazı kanser hastalıkları,
 • 30 yaş ve üstü olmak,
 • Hareketsiz veya az hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak,
 • Sık diyet yapmak,
 • Bağırsaktaki aşırı kalsiyum emilimi şeklinde listelenebilir.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı düşürüyorsanız şiddetli ağrının yanında birçok başka belirti de görülebilir. Eğer oluşan taş idrarla sorunsuzca atılmışsa bu belirtiler görülmeyebilir. Fakat idrar kanalının bir yerinde takılı kalan ve idrar akışına engel olan taşlar birçok semptom meydana getirebilir.

Bazen bu taşlar hiçbir belirti vermeden de ortaya çıkabilirler. Sadece yapılan bir kontrol sırasında görülebilirler. Bazı taşlar ise idrar yolu içerisine girerek idrar kanalına yapışır, idrar akışını keser ve iltihap sonucu enfeksiyonların oluşmasına neden olur.

Bu taşlar acil tedavi gerektiren böbrek taşı türlerindendir. Böbrekte bulunan ve çok büyük boyutlara varan bazı taşlar ise böbrekte kronik iltihaba yol açar. Eğer tedavi edilmezse zamanla böbrek kaybına neden olabilir.

Böbrek taşlarının insandan insana, taşın yapısına, büyüklüğüne ve yerine göre belirtileri değişebilir.

1. Ağrı görülmesi

Taş düşürme hastalığında en sık görülen ve hastaya eziyet eden en önemli belirti dayanılmaz boyutlara ulaşan ağrılardır. Bazı kişilerde bu hafif bir sızlama şeklinde oluşabilir. Fakat çoğunlukla şiddetli, kıvrandırıcı ağrılar ortaya çıkar. Ağrı atakları, böbrekteki taşın idrar yolundaki hareketlerine ve buna bağlı oluşan spazmlara göre değişir.

Ağrının yeri taşın bulunduğu bölgeye göre değişebilir. Böbrekte ve idrar yolunun üst kısmında yer alan taşlar, sırt, kalça ve kaburga arasında yan ağrısına yani böğür ağrısına sebep olurken, idrar yolunun alt kısmında yer alan taşlar ise karnın alt tarafında şiddetli ağrılara neden olurlar.

Bu ağrılar bazen kasıklara, yumurtalıklara, genital organlara kadar gidebilir ve bu bölgeleri hassaslaştırabilir.

2. İdrarda kan görülmesi

Böbrek taşı sorununda en önemli belirti olan ağrının yanında idrarda kan görülmesine sıkça rastlanır. Kanama gözle görülür oranda olabileceği gibi sadece idrar tetkikinde de ortaya çıkabilir.

Ağrı ile birlikte idrarın renginde bir değişiklik görüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek tetkikler yaptırmalı ve idrarda kan bulunmasının böbrekte taş olmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol ettirmelisiniz.

3. İdrarın ağrılı ve yanmalı olması

İdrar yaparken ağrı hissedilmesi ve yanma olması böbrekten taş düşmesinin en çok rastlanan belirtilerindendir. Bunun yanında idrara çıkma isteğinin artması da böbreklerden taş düşürüldüğünün belirtisi olabilir. İdrar sıklığından yakınma bu rahatsızlığa sahip hastalarda oldukça rastlanan bir durumdur. İdrarın bulanık ve kötü kokulu olması da diğer semptomlar arasındadır.

4. Diğer belirtiler

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler böbrek taşı hastalığının en önemli ve sık rastlanan belirtilerindendir. Ancak bunların yanında dikkat edilmesi gereken, hatta enfeksiyon belirtisi olabilecek olan bazı semptomlar da mevcuttur.

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İdrarda kum görülmesi,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Terleme dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler arasındadırlar.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her hastalıkta olduğu gibi taş düşürme konusunda da erken teşhis çok önemlidir. Yapılacak olan erken tedavi ile böbrek kayıplarının önüne geçilebilir. Ağrı hisseder hissetmez bir doktora başvurmanız önemli farklar yaratacaktır. Günümüzde birçok böbrek taşı kırma veya düşürme yöntemleri mevcuttur.

Bu rahatsızlığa sahipseniz öncelikle korkmamalı ve bir hekime danışmaya yanaşmalısınız. Bazı taşlar yer değiştirerek veya idrar kanallarından aşağıya inerek vücuttan kendiliğinden atılabilirler. Taşın büyüklüğü ve bulunduğu konum tedavi açısından önem taşır. Böbrekteki büyük taşlar ameliyat gerektirebilirken, idrar yolundaki küçük taşlar kendiliğinden düşürülebilir.

Bu taşların bir tıkanmaya neden olup olmadığı da tedavi açısından önemli rol oynar. Açık veya kapalı cerrahi müdahale, taş kırma yöntemi veya ilaç tedavisi ile böbreklerinizdeki taşlardan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında yapılacak olan bazı doğal yöntemlerle küçük taşların düşürülmesini sağlamak, ağrısına engel olmak veya ağrıyı yüksek oranda azaltmaktır.

Bu yöntemlerle aynı zamanda böbrek taşı oluşumunun tekrarlama riskini en aza indirebilirsiniz.

Taş düşürme hastalığının tanısının konması için farklı yollar bulunur. Uzman doktorlar yardımı ile röntgen veya ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Taşın görüntülenemediği durumlarda da bilgisayarlı tomografi ile kesin tanı konur.

Bunun yanında semptomların böbrekteki taştan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için doktorlar tarafından kan ve idrar tahlili de istenebilir.

Yapılan tetkiklerin sonucunda da taşın boyutu, yeri ve cinsi saptanarak nasıl bir tedavi yolu izleneceği belirlenir.

Böbrek taşı düşürme yolları için başlangıçta tüm hastalarda benzer yollar izlenir. Taşın kendiliğinden düşmesini beklemek uygulanacak ilk yöntemdir. Taşın kendiliğinden düşmesi beklenirken hastanın ağrısını azaltmak için kullanılacak olan ağrı kesicilerle birlikte hastanın bol su içmesini sağlamak da oldukça faydalı olacaktır.

Eğer taş küçükse ağrı kesiciler ve idrar yolunu genişletecek yöntemlerle taşın kendiliğinden düşmesi sağlanabilir. Fakat büyük taşlar idrar yollarında ve böbrekte hasara yol açabilir. Bu aşamada cerrahi müdahale gerekir. Bu taşların kırılmasında, eritilmesinde veya düşürülmesinde uygulanan farklı tıbbi müdahale yöntemleri mevcuttur.

Taşın büyüklüğü, sayısı, yapısı, bulunduğu yer, cinsi tedavi yolunu seçmeyi belirler.

1. ESWT yani vücut dışından uygulanan şok dalgaları ile taşın kırılması

Cerrahi müdahaleye yanaşmayan kişilerde veya belirli boyutlardaki taşlarda şok dalgaları ile böbrek taşları kırılması yöntemini uygulamak oldukça yaygındır. Bir noktadan çıkan şok dalgaları taşın bulunduğu yerin üzerine tutularak taşın kırılması sağlanır. Daha sonra kırılan bu taşlar idrar yolu ile vücuttan atılır.

ESWT yönteminin başarı sağlaması taşın boyutuna, yerine ve cinsine bağlıdır. ESWT sırasında bazen ağrı hissedilebilir. Bunun için hastaya tedavi öncesi ağrı kesici verilir. Böbrekte bulunan taşa ve hastaya bağlı olarak birkaç seansa ihtiyaç duyulabilir.

Uygulanan bu yöntemin sonucunda başarı elde edilme oranı oldukça yüksektir.

2. PCNL

Kapalı ameliyat yöntemi olan PCNL tedavi yöntemi, büyük boyutlardaki ve ESWT yöntemi ile kırılamayan böbrek taşlarında uygulanan bir cerrahi müdahale yöntemidir. Öncesinde hastaya genel anestezi uygulanır ve sırt bölgesinde bir kesi açılır. İçeri bir alet ile girilir ve böbrekteki taşın çıkarılması sağlanır. Bu tedavinin sonucunda iyileşme süreci oldukça hızlıdır.

3. URS

İdrar yolu taşları bu yöntemle temizlenebilir. URS yönteminde herhangi bir kesi yapılmaz. İdrar yolundan endoskopik bir alet sokularak taş orada temizlenir. URS yöntemi tedavi sonrası iyileşme sürecinin en hızlı olduğu yöntemlerdendir. Alt idrar yolu taşlarının temizlenmesinde bu yöntemin başarı oranı oldukça yüksektir.

4. İlaç tedavisi

Uygulanabilecek yöntemlerin yanı sıra bazı ilaçlarla da hastanın tedavisi desteklenmelidir. Özellikle şiddetli olan ağrıları dindirmek için ağrı kesiciler kullanmak hastanın tedaviye devam etmesi ve dayanabilmesi açısından önemli rol oynar.

Böbrek Taşı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Uygulanan cerrahi müdahalelerin yanı sıra ağrıları azaltmak veya taş oluşumunun tekrarlamasını önlemek için izlenebilecek bazı yollar mevcuttur. Eğer böbreklerinizde taş oluşumuna yatkınsanız veya önceden böyle bir rahatsızlık geçirdiyseniz bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Gün içerisinde bol su tüketilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle sıcak olan dönemlerde terlemeyle birlikte kaybedilen sıvı eksikliğini gidermek açısından sıvı tüketimi önemlidir.
 • Tuz tüketimi yüksek oranda azaltılmalıdır.
 • Ani kilo kayıplarından kaçınılmalıdır.
 • Sıcak su uygulamaları ile ağrının azaltılması sağlanabilir. Sıcak banyo, sıcak su torbası vb. yöntemler ağrıya iyi gelecektir.
 • Bol bol hareket edilmesine özen gösterilmelidir. Düzenli bir biçimde egzersiz yapılmalı ve hareketsiz bir yaşam tarzından uzak durmaya çalışılmalıdır.
 • Çay, kahve ve asitli içeceklerden uzak durulmalı, bunun yerine limonata gibi içerisinde sitrat içeren bir içecek içilerek böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olunmalıdır.
 • Yaşam tarzında değişikliklere gidilmelidir.
 • Düzenli ve yavaş beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Sağlık kontrolleri aksatılmamalıdır.
 • Lif içeren besinlerle beslenmeye ağırlık verilmelidir. Bunun yanında sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.
 • Şiddetli ağrı olduğu durumlarda doktor kontrolünde ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Kalsiyum tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 • Stresten uzak bir hayat yaşamaya çalışılmalıdır.

Bu yöntemler ağrının azaltılmasında ve böbreklerde taş oluşumunun tekrarlamasını önlemekte önemli rol oynar. Halk arasında çok yaygın olan bilim dışı yöntemlerin uygulanmasından uzak durulmalıdır. Böbreğinde taş olan hastalar tedaviden korkmamalıdır.

Bazı bilimsel olmayan yöntemlerle tedavi geciktirilmemeli ve bir hekime danışarak bilimsel tedavi yolları izlenmelidir. Bilimsel olmayan bazı yöntemler böbrekte tıkanmalara yol açıp çok daha kötü sonuçlar doğurabilir. Teknolojinin kullanımı ile birlikte daha az acılı ve hızlı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Uygulanan tedaviler sonrasında ise idrar ve kan tahlilleri ile kontrol süreci devam ettirilmeli ve kişiye özel olarak hazırlanan beslenme listesine uyarak hareket edilmelidir.

Источник: https://sebboy.com/bobrek-tasi/

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri, Tedavisi

Bazı Böbrek Hastalıkları Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

kadınlarda böbrek enfeksiyonu belirtileri, tedavisi

Böbrek enfeksiyonu kadınlar arasında sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Böbrek ağrıları şeklinde kendini belli eden rahatsızlık, böbrek sancılarına da neden olur.

Kadınlarda böbrek enfeksiyonu görülmesinin nedeni ise kadınların anatomik yapısının enfeksiyon ihtimaline daha yatkın olmasından kaynaklanır.

Ani bir şekilde ortaya çıkan böbrek enfeksiyonu böbreklerin sancılanmasına da yol açar.

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Neden Olur

kadınlarda böbrek enfeksiyonu neden olur

Böbrek enfeksiyonu nedeni farklı sebeplerle oluşabilir. Böbrek enfeksiyonunun en sık görülen nedenleri arasında uzun süre geçmeyen idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlık olduğu için hastalık kısa sürede böbrek enfeksiyonuna neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunu kadınlar genellikle sıcak su torbası ya da farklı şekilde tedavi etmeye çalışırlar ancak geçmeyen idrar yolu enfeksiyonları böbrek enfeksiyonuna dönüşebilir. Doktor tavsiyesi ile kullanılmayan çeşitli antibiyotikler de enfeksiyonun geçmesinde etkili olmayabilir.

Kadınların anatomik yapısından dolayı da böbrek enfeksiyonu olma riski de daha fazladır.

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

kadınlarda böbrek enfeksiyonu belirtileri

Böbrek enfeksiyonunun belirtileri çeşitlidir. Bazı kişilerde tek bir belirti görülürken bazı kişilerde birden fazla böbrek enfeksiyonu belirtileri görülebilir. Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri; 

Aşırı Yorgunluk; Her yorgunluk böbrek enfeksiyonu belirtisi olmamakla birlikte bazı böbrek enfeksiyonları aşırı yorgunluğa neden olabilir. Enerji kaybı ve halsizlik belirtileri nedeniyle kişi kendini bitkin hisseder. Böbrek ağrısı nedeniyle kişi normalden daha bitkin ve solgun görünebilir.

Böbrek Ağrısı; Böbrek enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri arasında böbrek ağrısı vardır. Böbrek ağrısı genellikle karnın arka tarafından başlar ve sırt bölgesine kadar uzanabilir.Böbrek enfeksiyonu ağrıları ayrıca kasık ve karın ağrısına da neden olur. Nadir de olsa şiddetli baş ağrıları görülebilir.

İdrar Yaparken Zorlanma; Böbrek enfeksiyonunun bir diğer belirtisi de idrar yaparken ortaya çıkar. Böbrek enfeksiyonunda ani ve sık aralıklarla tuvalete çıkma isteği oluşur ve idrar yaparken acı ve ağrı hissi oluşabilir.

Böbrek enfeksiyonunun belirtilerinden birisi de idrar renginde olan değişikliktir. İdrar koyu renktir ve yaparken ağrı verir. Kimi zaman tuvalete çıkma hissi gelirken ancak tuvalete gidildiğinde de rahatça idrar yapılamaz.

İdrar yolu enfeksiyonu ve idrar yaparken yanma nedenlerini daha yakından görmek ve öğrenmek için idrar yaparken yanma neden olur yazımız da ilginizi çekebilir.

Yüksek Ateş; Böbrek enfeksiyonu bağışıklık sistemini de etkilediğinden yüksek ateşe de neden olabilir. Vücut ısısı artar ve ateş yükselir. Yüksek ateş halsizlik ve bitkinliği tetikler, bu nedenle vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

İştahsızlık; Böbrek enfeksiyonlarında halsizlik ve yüksek ateş dışında görülen belirtilerden birisi de iştahsızlıktır. Hasta gün içinde kendini tok hisseder ancak yemek yemez. Ancak su tüketme ihtiyacı artar. Kişi normalden daha fazla su tüketmek ister.

Kalp Atışlarında Düzensizlik; Böbrek enfeksiyonunda hastalığın şiddetine bağlı olarak kalp atışlarında düzensizlik oluşabilir.

Böbrek enfeksiyonu kalp atışlarının normalden daha hızlı atmasına neden olur. Kalp atışlarının hızlı atması çarpıntı ve titremeye neden olabilir.

Kısa sürede kendini gösteren bu belirtiler ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Böbrek enfeksiyonu ciddi bir rahatsızlıktır. Kısa sürede tedavi edilmelidir. Enfeksiyon ilerlemesi halinde bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalığın tüm vücuda yayılmasına neden olur.

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi

kadınlarda böbrek enfeksiyonu tedavisi

Böbrek enfeksiyonu belirtilerinden biri ya da birkaçının yaşanması halinde doktor muayenesi ve idrar tahlili yapılarak hastalığın tanısı konur.

Böbrek enfeksiyonu tedavisinde hastalığın şiddetine göre tedavi şekli belirlenir. Enfeksiyonunun geçmesi için ilk etapta antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik tedavisi doktor kontrolünde yapılır.

Tedaviden kısa süre sonra böbrek enfeksiyonu belirtilerinde kısa sürede azalma olur.

Böbrek enfeksiyonunda gerekli görülmesi halinde ve ilaç tedavisinin etki göstermediği durumlarda cerrahi müdahale yapılabilir. Ancak genellikle antibiyotik tedavisi kısa sürede sonuç verir. Antibiyotik tedavisi doktora danışılmadan bırakılmamalıdır. Şiddetli böbrek enfeksiyonlarında ise hastanın tedavisi hastaneye yatarak yapılır.

Böbrek enfeksiyonunun hastanede tedavisi serum ve ilaçlarla doktor gözetiminde gerçekleşir. Hastanın dinlenmesi ve serumlarını aksatmaması önemlidir. Böbrek enfeksiyonu geçtikten sonra kısa bir süre içinde tekrar oluşması durumunda ise enfeksiyona neden olan sebebin araştırılması ve tedavinin buna göre yapılması gerekir.

Böbrek enfeksiyonu tedavisinde hasta sağlıklı besinler tüketmeli, alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanmamalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketilmeli ve bol su içilmelidir.

C vitamini bağışıklık sistemi dostu vitaminlerdendir. Kısa sürede iyileşmek için bol miktarda C vitamini alınmalıdır. C vitamini zengini sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Böbrek enfeksiyonu tedavisinde hastalığın kısa sürede geçmesi için bol bol dinlenmeli ve böbrekler sıcak tutulmalıdır.

Источник: https://www.faydaloji.com/kadinlarda-bobrek-enfeksiyonu-belirtileri-tedavisi/

Böbrek Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Korunmak Gerekir ve Önelmeleri

Bazı Böbrek Hastalıkları Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Böbrek hastalıklarına yakalanmamak adına kişilerin sıvı alımına, beslenmesine ve periyodik sağlık kontrollerine dikkat etmesi ve aksatmaması gerekir.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalıkları

Böbrekte bulunan hastalıklar çoğunlukla sinsi şekilde ilerler ve ağrısız bir şekilde insan karşısına çıkar. Genelde idrarda gözlemlenen kan, idrar yolu içinde oluşan sızlama, yanma ve acıma, böbreklerde bulunan ağrılar böbrek hastalıklarının belirtisi olarak bilinmektedir.

Böbreklerin gerekli olan fonksiyonlarını yapamaması ya da bu fonksiyonların zaman içinde azalmaya başlaması akut ve kronik olan böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Böbrekler üre ilk başta olmak üzere kan içinde bulunan atık maddeleri süzer ve idrar yolu ile atılmasını sağlar. Böbrekle insan vücudunun sıvı ile iyon dengesini, kan basıncını, asit ile baz dengesini sağlamaktadırlar.

Böbrekler ayriyeten kemik minerali yapımı ve kan yapımı ile alakalı olan hormonların salgılanmasına da olanak sağlamaktadır.

Tüm bunlar insan vücudu için hayati anlam taşımaktadır. Yani böbreklerin sağlam ve fonksiyonlarını tam anlamı ile yapması gerekir. Bundan kaynaklı olarak böbrek bakımı gerekirse ilaç ile ya da bitkisel şekilde yapılmalıdır.

Böbreklerde oluşan hastalıklarında zaman için küçük ya da belirgin şekilde belirti vermesi sonucunda vakit kaybı yaşamdan doktora başvurarak gerekli tedavinin yaptırılması gerekmektedir.

Böbrekte Oluşan Hastalıkların İsimleri Nelerdir?

 • Böbrek taşları
 • Kronik ya da akut şekilde gelişen böbrek iltihaplanması
 • Böbrek tümörleri
 • İdrar yollarında oluşan iltihaplanmalar
 • Genetik hastalık
 • Kalıtımsal şekilde oluşan böbrek hastalığı
 • İdrar yollarında oluşan daralma ve tıkanma
 • Böbrekte oluşan kitle
 • Damarsal böbrek hastalıklarının oluşması
 • Gebelik zehirlenmesi çeşitleri
 • İlaca bağlı şekilde gelişen böbrek hastalıkları
 • Yüksek tansiyona bağlı şekilde oluşan böbrek hastalıkları
 • Şekere bağlı şekilde oluşan böbrek hastalıkları
 • Enfeksiyonlara bağlı şekilde meydana gelen böbrek hastalıkları
 • Romatizmalı hastalıklar sonucunda oluşan böbrek hastalıkları

Böbrekle alakalı olan hastalıkların bazıları doğuştan meydana gelir. Bunlar;

 • At nalı böbrek
 • Yer dışında oluşan böbrek
 • Böbreklerde oluşmama

Böbreklerde yukarıda bulunan hastalık türleri dışında;

 • Kistli böbrek hastalıkları
 • Katılım ile gelen böbrek rahatsızlıkları
 • Böbrek borucuklarından kaynaklı olan hastalıklar
 • İlaçlardan kaynaklı olan hastalıklar
 • Böbrek atar damar darlıkları
 • Böbrek taşları
 • Böbrek urları ( iyi ve kötü huylu urlar ) da gözlemlenmektedir.

Böbrek ile alakalı olan hastalıklarda önemli olan erken tanının koyulması ve bu tanıya göre en doğru tedavi seçeneğinin uygulanmasıdır. Önemli olan böbreklerin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını devam ettirmesidir.

Böbrek Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Böbreklerle alakalı olan hastalıkların belirtileri oluşturan etkene göre farklılıklar gösterebilir. Bazı durumlarda belirtiler anlaşılmazken bazı böbrek hastalıklarında ortaya çıkan belirtiler sayesinde sorun olduğu anlaşılır. Böbrekler ile ilgili oluşan hastalıkları en sık aşağıda bulunan belirtiler oluşur;

 • Gelişmede gerilikler
 • İdrar kaçırma
 • Çocuklarda gece idrar kaçırma
 • Yüksek ateş
 • Davranış değişiklikleri
 • Şuurda değişiklikler
 • Bilinç bulanıklığı
 • Kişilik değişiklikleri
 • İdrara sık şekilde çıkma
 • Bulanık idrar
 • Kanlı idrar ile karşılaşma
 • Ağrılı şekilde idrara çıkma
 • Vücutta ödem birikmesi
 • Ayaklarda ve ellerde oluşan şişlikler
 • Göz kapaklarında oluşan şişlik ve morluk
 • Devamlı ve ani şekilde oluşan yüksek tansiyon
 • İşitmede zorluk
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Çabuk yorulma
 • Cildin renginin sararması
 • Aşırı düzeyde idrara çıkma
 • İdrarda azalma
 • Kaşıntı
 • İştahta azalma
 • Halsizlik
 • Kusma
 • Bulantı

Bu belirtilerin birçoğu farklı hastalıkların belirtileri ve nedenleri arasında da yer alır. Bundan dolayı da belirtilerin ortaya çıkması ile doktora başvurulması ve doktorun neden olan hastalığa tanı koyması gerekmektedir. Doktorlar tarafından böbrekler için yapılacak olan ultrasonografik inceleme yöntemleri ile böbrek yapılarından farklılıklar olup olmadığı bulunur.

Doktor gerekli görürse hastalara ilaçlı olan tetkikler de yapabilir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi böbreklerde de belirtiler ve şikâyetler oluşmadan periyodik şekilde yapılacak olan tetkikler büyük önem taşır. Bilinçsiz şekilde kullanılan ilaçlar kısaca böbreklerde zararlar oluşturabilir.

Böbreklerde oluşan hastalıklar ile alakalı olarak yapılacak olan tedavi tamamen doktor tarafından planlanır. Böbrek hastalıkları tedavileri planına tam anlamı ile uyulması sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Tedavisi boyunca ilaçların düzenli kullanılması ve doktorun söyledikleri ile hareket edilmesi şarttır. Bunun dışına çıkıldığında önüne geçilemez yaşamsal riskler olur.

Özellikle böbrek taşları, böbrek kistleri, böbrek urları, böbrek yetmezliği, böbrek iflası tarzındaki ciddi rahatsızlıklar anestezi kullanılarak cerrahi işlem uygulamaları yapılır.

Böbrek Hastalıklarından Nasıl Korunmak Gerekir?

Artık böbrek ile alakalı oluşabilecek olan tüm hastalıklar hemşirelik bölümlerinde bile anlatılmaktadır. Tıbbi ve klinik açıdan gerekli bilgilerin edinilmesinin yanı sıra hastalıklarından korunmanın yolları nedir, bu rahatsızlıkta önemli olan yaşam tarzının ve beslenme tarzının tamamen değiştirilmesidir.

Özellikle ciddi düzeyde olan hastalıklarda diyetin önemi büyüktür. Diyet süresince ve sonrasında mutlaka protein ve tuz alımının en aza indirilmesi gerekir. Bunların yanı sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakması gerekir.

Sigara böbreklerin fonksiyonlarını tam anlamı ile yerine getirmesi konusunda olumsuz şekilde etki yaratır. Sigaranın olumsuz olan etkileri tıbben de araştırılmış ve kanıtlanmıştır.

Özellikle kronik hastalıklarına yakalanan kişilerin sigara kullanması hastalığın artmasına sebep olur ve böbrek yetmezliğinin ilerlemesine olanak sağlar.

Ayriyeten böbrek hastalarında sık şekilde ölüm sebebi olarak karşılaşılan kardiyovasküler hastalıklarında oluşma riskinin tamamen arttırır.

Bundan dolayı sigaranın içilmemesi ile alakalı olarak hastalara büyük bir görev düşmektedir.

Beslenme düzeninin de tam anlamı ile uygun bir şekilde devam ettirilmesi böbrek fonksiyonlarının tam olarak çalışmasına olanak sağlarken hastaların da iyileşmesi konusunda yardımcı olur.

Böbrek Hastalarının yapılması gerekenleri

Böbrek hastalıkları ile alakalı olarak aşağıda bulunan detaylara dikkat edilir ve atlanmadan yapılması gerekir. Bu detaylar;

 • Bol bol sıvı alımı yapmayı unutmayın. Günlük olarak bir insanın 2,5 litre üzerinde su tüketmesi gerekir. Su daha düzgün çalışmasını sağlar. Yalnız günlük olarak tüketilecek olan su miktarı 4 litre ve üzerinde olursa  yorulma hissi yapabilir. Bunun içinde su tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir. Ayrıca limonata tüketilmesi oluşan taşların önüne geçer. Limon, taşın parçalanmasına ve erimesine olanak sağlayan etkilere sahiptir.
 • Günlük olarak bir insanın 2 litre civarında idrar üretmesi gerekir. Bunun içinde su tüketimi önemlidir.
 • Alkol, aşırı tatlı içecekler, kola ve aşırı düzeyde tüketilen sütlerden kaçınmak gerekir. Bunların yerine ot çayları, kaynak suları ve klorsuz sular tercih edilmelidir.
 • Uyarıcı olan maddeler ve kahve kesinlikle içilmemelidir.
 • Spor ile uğraşan kişilerin daha çok sıvı tüketimi yapması gerekir. Terleme ile atılacak olan suyun dengelenmesi şarttır.
 • Özellikle geceleri idrar için kalkan kişilerin mutlaka su içip yatmaları vücudun sıvı dengesini korunması sağlar.
 • Özellikle böbrek taşı rahatsızlıkları olan kişilerin bol bol egzersiz yapmaları faydalıdır. Taşın daha kolay düşmesini sağlar.
 • Beslenme konusunda yararlı olan ve vitamin açısından zengin olan besinleri tercih edin. Kalsiyum ve süt ürünlerini abartıya kaçmadan tüketin. Özellikle çikolata, ıspanak ve patates tarzı besinlerin tüketimini az yapın. Bu besinler böbrekleri yormanın yanı sıra böbrek taşı oluşumunun da önüne geçmez.
 • Böbrek sağlığı için insanların kendisini soğuktan koruması gerekir. Bel bölgesi, ayaklar ve böbrekler sıcak tutulmalıdır. Hatta böbrek ile alakalı şikâyetlerde doktorlar sıcak kompres yapılmasını isterler.
 • İdrar esnasında oluşan kasık ağrısı, yanma ve sızlama oluyorsa, yüksek ateş mevcutsa, şiddetli ağrılar varsa, titreme ve üşüme ile alakalı sorunlarınız bulunuyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurun.

(4 oy, ortalama: 4,25en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-hastaliklari/bobrek-hastaliklari

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri

Bazı Böbrek Hastalıkları Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Böbrek enfeksiyonu birçok insanda farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak kadınların anatomik yapısı sebebiyle böbrek enfeksiyonu rahatsızlığına yakalanma ihtimali daha yüksek. İnsan vücudunda yer alan idrar yolu enfeksiyonu böbreklere bulaşarak, tedavisi daha zor bir hale gelir.

Böbrek enfeksiyonu günümüzde çok sık görülen ve meydana gelme ihtimali çok yüksek olan bir sağlık sorunu. Böbrek enfeksiyonlarının semptomları ani bir şekilde ortaya çıkar ve her gün farklı bir belirti oluşabilir. Böbrek enfeksiyonu semptomları çok fazla ve bu nedenle farklı hastalıkların belirtileri olduğu düşünülebilir.

Böbrek enfeksiyonu birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan sebebi, uzun süre iyileşemeyen idrar yolu enfeksiyonu. İdrar yolu enfeksiyonunu birçok kadın kendi kendine tedavi etmeye çalışır. Karnını sıcak tutma ya da farklı şekilde tedavi yöntemleri uygular.

İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığını kendi kendine geçmesini bekleme ve bilinçsiz bir şekilde uygulanan tedavi yöntemleri sebebiyle, böbrek enfeksiyonu daha zor bir sürece girer. Bir enfeksiyona sebep olan bakteri türünü yok etmek için, ayrı özelliğe sahip olan antibiyotik kullanılır. Farklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan her antibiyotiğin özelliği aynı değil.

Tek bir antibiyotiği her enfeksiyon için kullanırsanız, idrar yolu enfeksiyonun böbreklere yayılma riski artar.

Kadınların yapısal nedenlere bağlı olarak böbrek enfeksiyonuna yakalanma ihtimali daha yüksek. Böbrek enfeksiyonunu önlemek için gerekli olan hijyeni sağlamanız gerekir. Ancak bu konuyu takıntı haline getirmemek gerekir.

Vücut için yapılan çok fazla temizlik ise, vücut yapısının doğal dengesini bozarak, yararlı bakterilerin yok olmasına sebep olur. Böbrek enfeksiyonu aynı zamanda cinsel ilişki sırasında da ortaya çıkabilir. Polikistik böbreklerin yapısı da böbrek enfeksiyonunun ortaya çıkmasında önemli bir faktör.

Diğer sebepler ise, şeker hastalığı, daha önceden yaşanmış olan böbrek taşı gibi bir sağlık sorunu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması.

Böbrek Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Böbrek enfeksiyonu hastalığı birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Daha çok kadınlarda ortaya çıkan böbrek enfeksiyonunun kendini belli eden birçok belirtisi bulunur.

1. Sebepsiz Yorgunluğun Ortaya Çıkması

Her insan zaman zaman kendini yorgun hisseder. Normal zamana göre, kendinizi daha uzun süre yorgun hissettiğiniz zamanlar da olabilir. Bunlar genelde, regl dönemi ve migren ağrılarında ortaya çıkar. Ancak böbrek enfeksiyonu gibi sağlık sorununda, ilerleyen zamanlarda bütün gücünüzü ve enerjinizi kaybettiğinizi düşünürsünüz.

Adım atacak ya da hareket edemeyecek kadar kendinizi halsiz hissedersiniz. Sadece uzandığınız zaman kendinizi daha iyi hissedersiniz. Yorgunluk derecesi daha fazla artar. Bu durum ilerleyen zamanlarda da kötü bir hal alır. Yorgunluk durumunun stresle ya da yaptığınız herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgisi olmaz.

Günlük rutin işlerinizi yaparken zorlanmaya başlarsınız ve yaptığınız herhangi bir ilaç tedavisi rahatlamanıza yardımcı olmaz.

2. Farklı Türden Olan Ağrılar

Böbrek enfeksiyonu belirtileri arasında en sık görüleni, farklı ağrılar olarak tespit edilir. Böbrek enfeksiyonları genel olarak farklı türdeki sağlık sorunlarına neden olur. Genel olarak insan vücudunun farklı bölgelerinde meydana gelen ağrılar.

Karnın her iki tarafında oluşan şiddetli, arada sırada kasığa doğru ilerleyen ve kasığa baskı uyguladığınız zaman geçici bir sürede azalan ağrı şeklinde olur. Genel olarak sadece bir bölgede şiddetli sırt ağrısının oluşması. Sadece tek bir bölgede oluşan ağrı, sıcak bir disk varmış hissini uyandırması.

Şiddetli bir şekilde nadiren ortaya çıkan baş ağrısı şeklinde de görülebilir.

3. Tuvalete Çıkma ve İdrarda Oluşan Değişiklik

Böbrek enfeksiyonunun belirtileri arasında tuvalete çıkma ve idrarda oluşan değişiklik gibi faktörler yer alır. Böbrek enfeksiyonu gibi bir sağlık sorununda ani bir şekilde tuvalete çok sık gitme isteği meydana gelir.

Tuvalete gittiğinizde her an tekrar idrarınız gelecekmiş gibi bir hisse sahip olursunuz. Aynı zamanda idrarın rengi değişir, normalden daha farklı olarak daha koyu bir renk oluşur.

İdrarın daha koyu bir renge sahip olması, aynı zamanda idrarın içerisinde kan ya da iltihap olduğunun bir sonucu olabilir. Tuvalete her çıktığınız zaman belirli bir ağrı meydana gelir.

4. Ateşin Çıkması

Böbrek enfeksiyonun bazı belirtileri bulunur. Bu belirtilerden biri de, aniden ateşin çıkmasıdır. Böbrek enfeksiyonunda, normal vücut ısısı birkaç derece yükselir ve vücutta ateş çıkabilir. Ateşin birkaç derece daha yükselmesi, böbrek enfeksiyonu sağlık sorunun ciddi ve açık bir göstergesi olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

5. İştah Kaybının Yaşanması

Böbrek enfeksiyonu belirtilerinden olan aşırı yorgunluk faktörüne ek olarak, aynı zamanda iştah kaybının yaşanması durumu da ortaya çıkar. Gün içerisinde sanki tokmuşsunuz gibi bir his oluştuğu için hiçbir şey yemek istemezsiniz.

Bunun nedeni çok fazla su tüketiminin artmış olması. Su tüketiminin yanı sıra, aynı zamanda diğer içeceklere karşı da daha fazla tüketme isteği oluşur.

Sıvı tüketiminin artmasının nedeni, daha çok insan vücudunda bulunan enfeksiyonun vücudu kurtulması ve susuz bırakması.

6. Kalbin Hızlı Bir Şekilde Atması

İnsan vücudunun en önemli organları arasında yer alan kalp, genel olarak normal bir atış ritmine sahip. Ancak bazı hastalıklar insan vücudunda meydana geldiği için kalbin normal atış hızını arttırabilir ya da düşürebilir. Özellikle böbrek enfeksiyonunda kalp normal ritminden farkı olarak, daha hızlı bir şekilde artar.

Kalbin hızlı bir şekilde artması aynı zamanda çarpıntı ve ateşin direkt olarak bir sonucu niteliğinde olur. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi, böbrek enfeksiyonu saldırısına anında savaş açar ve bu durum da kalbin hızlı bir şekilde atmasına yol açar.

Kalbin atış hızı arttığı için, buna bağlı olarak kalp daha fazla enerji harcar ve vücudun yorgun hissetmesine neden olur.

Böbrek Enfeksiyonunun Tedavisi

Böbrek enfeksiyonunda ortaya çıkan belirtiler bazen belirgin olabilir. Bu belirtilere bağlı olarak anında doktora başvurmanız gerekir. Bir an önce hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Doktorunuz gerekli tahlilleri yaptırdıktan sonra, düzenli olarak kullanmanız için antibiyotik tavsiye eder.

Düzenli olarak antibiyotik kullanımı, özellikle böbrek enfeksiyonunda ilk sırada yer alan tedavi türüdür. Antibiyotik kullanımının süresi ve ismi, idrar testinin ya da diğer tahlillerin sonucunun kontrol edilmesi sonucunda belirlenir.

Böbrek enfeksiyonun insan vücudunda yer alan belirtiler, tedaviye başlandıktan kısa bir süre sonra etkisini azaltır ve ortadan kalkar.

Böbrek enfeksiyonunda kullanılan antibiyotiklere bir hafta ya da daha uzun süre düzenli olarak devam edilir. Antibiyotik kullanımından sonra belirtiler yol olsa bile, doktorun tavsiyesi olmadığı sürece antibiyotiğin bırakılmaması gerekir. Ağır böbrek enfeksiyonunda hastanın, hastaneye yatması gerekebilir.

Hasta hastaneye yattığı zaman, serum takılar, damar yolu ile antibiyotik verilir. Hastanın hastanede kalma süresi, enfeksiyonun ilerleme aşaması göre değişir. Böbrek enfeksiyonun çok sık bir şekilde tekrarlanması ve aynı zamanda kronik bir hale gelmesi durumunda, enfeksiyonun altta yatan sebebine göre farklı bir tedavi yöntemi uygulanır.

İlerleri aşamaya gelmiş olan böbrek enfeksiyonu için cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Источник: https://evdesifa.com/kadinlarda-bobrek-enfeksiyonunun-belirtileri/

Böbrek Hastalığı Belirtileri

Bazı Böbrek Hastalıkları Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Böbreklerin pek çok sağlık problemi altında bile çalışmaya devam etme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle, böbrek hastalığı başlangıcı belirtilerini fark etmek uzun bir zaman alabilmektedir. Böbrek fonksiyonları yavaş yavaş hasar görmeye başlasa da, belirtiler bir zaman sonra ortaya çıkmaktadır.

Böbrekler vücutta birden çok fonksiyonu bulunan organlardır. Hasar görmeleri durumunda ise vücudu farklı şekillerde etkileyebilmektedir. Ortaya çıkan belirtilerin seyri ise hastadan hastaya göre değişebilmektedir. (1)

Böbrek hastalığı nasıl anlaşılır? Ortak böbrek hastalığı belirtileri şöyle sıralanmaktadır:

 • Anemi (kansızlık)
 • Yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi ve sürekli üşüme hissi
 • Kemiklerde, eklemlerde, kaslarda veya sinirlerde ağrı
 • Özellikle bacaklarda kas krampları
 • Kabızlık veya ishal gibi bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı
 • Ağız veya dişlerle ilgili problemler (örneğin, ağız kokusu, ağızda metalik bir tat)
 • Cilt kaşıntısı
 • Morarma
 • Depresyon, anksiyete, sinirlilik, değişken ruh hali
 • Uyku problemleri
 • Saç dökülmesi (2)

Erken belirtiler dikkate alındığı takdirde, hasar önlenebilmektedir. Bununla birlikte, müdahale edilmediğinde hasar daha da kötüleşmekte ve sonuç olarak, böbrek yetmezliği ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, erken teşhis böbrek yetmezliğinin önlenmesinde oldukça önemli bir kıstastır.

Böbrek fonksiyonlarında meydana gelen anormallikler aşağıdaki gibi diğer belirtilere de yol açabilmektedir: (3)

İdrarda Kan Görme

İdrarda kan görmek böbreklerde veya idrar yolunda bir şeylerin yanlış gittiği işaret etmektedir. Bu her zaman bir böbrek hastalığının varlığını göstermemektedir, ancak böbrek problemleri böbrek hastalığına yol açabileceğinden, problemi mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek önemlidir.

İdrarda Protein Kaçağı

İdrarda protein kaçağı, böbrek hastalıklarının bir belirtisi olabilmektedir. Protein normalde kanda bulunmaktadır ve sağlıklı böbrekler kanı ve sıvıyı filtrelerken protein ihtiyacını karşılamak için besin maddelerini bırakmaktadır. Böbrekler hasar gördüğünde ise albümin isimli bir proteinin kandan idrara kaçmasına izin vermektedir. (4)

Böbrek Taşları

Böbrek taşları böbrek problemlerinin başında gelmektedir. Böbreklerin içinde meydana gelen mineral birikmeleri sonucu oluşan böbrek taşları, ağrılara neden olabilmektedir. Taş küçükse idrar yolundan geçerken herhangi bir ağrıya yol açmamaktadır. Bununla birlikte, taş eğer büyükse, hareket ederken oldukça sancı verici olabilmektedir.

Akut Böbrek Hasarı

Böbreklerin kısa süreli olarak fonksiyonlarını yerine getirememesine akut böbrek hasarı denmektedir. Bu süre birkaç saat veya gün olabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlar yaratabilmektedir. (5)

Böbrek Enfeksiyonu

Böbrek enfeksiyonu genellikle idrar yoluyla vücuda giren ve böbreklere kadar ulaşan bakteriler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. En sık görülen belirtileri arasında sırtta, yanlarda ve kasıklarda hissedilen ağrı, ateş, kusma ve genel halsizliktir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Hemen tedavi edilmediği takdirde kalıcı böbrek hasarları meydana gelebilmektedir.

Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrısı, sırtın ortasında, üstünde ya da yanlarında hissedilebilmektedir. Bununla birlikte, sırtta veya yanlarda hissedilen ağrı, her zaman böbreklerle ilgili problemin oluştuğu anlamına gelmemektedir.

Hepatit C

Hepatit C, karaciğeri etkileyen viral bir hastalıktır. Hepatit C ve böbrek hastalığı arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Hepatit C, böbrek hastalığına neden olabilmektedir. (6)

Diğer Belirtiler

Böbrekler düzgün bir şekilde çalışmadığı takdirde, oluşabilecek diğer belirtiler şunlardır:

 • Yüksek tansiyon
 • İdrar miktardaki değişiklikler
 • İdrarın köpüklü olması
 • Bacakların, ayak bileklerinin veya göz çevrelerinin şişmesi
 • Yorgunluk ve uyumakta zorluk çekme
 • İştah kaybı
 • Baş ağrısı
 • Zayıf konsantrasyon
 • Kaşıntı
 • Nefes darlığı
 • Kötü nefes ve ağızda metalik bir tat
 • Kas krampları
 • El ve ayak parmaklarında iğnelenme hissi (7)

Ortaya çıkan bazı belirtiler böbrek hastalığı komplikasyonlarına dönüşebilmektedir. Aşağıda sıralanmış olan belirtilerin yaşanması durumunda, hemen bir sağlık uzmanına başvurmalısınız:

 • Enerji seviyesinde veya gücünde değişiklik
 • Bacaklarda, gözlerin çevresinde veya vücudun diğer kısımlarında artan ödemler
 • Nefes darlığı ya da normal solunumda değişiklik
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Baş dönmesi
 • Kemik ya da eklem ağrısı
 • Cildin kolayca morarması ve kaşınması

Böbrek hastalığı belirtileri yaşayan kadın aynı zamanda hamileyse, zaman geçirmeden bir doktora başvurmalıdır.

Diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi kronik durumların kontrolünün ve tedavisinin doktor gözetimi altında düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Aşağıda sıralanmış olan belirtiler durumun oldukça ciddi olduğunu işaret etmektedir. Bu nedenle, bu belirtilerin gözlemlenmesi durumunda hemen acil yardıma gidilmelidir:

 • Bilinç seviyesinde değişim
 • Aşırı uyku hali veya uyanma zorluğu
 • Şiddetli yorgunluk
 • Göğüs ağrısı
 • Zorlayıcı solunum
 • Şiddetli bulantı ve kusma
 • Şiddetli kanama (herhangi bir kaynaktan)
 • Kas güçsüzlüğü (8)

Böbrek Hastalığı Nedir?

Böbrekler vücudun filtreleme sistemi olarak görev alan ve iki adet fasulye görüntüsünde olan organlardır. Saatte 12 kez kanı süzmekte olan böbrekler, atık maddeleri ve fazla sıvıyı da vücuttan atmaktadır. Böbrekler hasar gördüğünde ise kanı, sıvıları ve diğer maddeleri etkili bir şekilde filtreleyememektedir. (9)

Böbrek hastalığı nedir? Tıklayıp geniş bilgiye ulaşabilirsiniz

Böbrek Hastalığı Nedenleri

Böbrek hastalığı neden olur? Böbrek hasarına yol açabilecek pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları fiziksel yaralanma, enfeksiyon, böbreklerdeki kistler, mesaneden idrarın geri akışı veya kalıtsal nedenlerdir. Bazı ilaçlar ve yasa dışı uyuşturucuların kullanımı da böbreklere hasar verebilmektedir. (10)

Böbrek hastalığı nedenleri hakkında detay için

Böbrek Hastalığı Tedavisi

Böbrek hastalığı nasıl geçer? Böbrek hasarı ne kadar erken teşhis edilirse, tedavinin sonucu da o kadar olumlu olabilmektedir. Henüz erken aşamadayken, diyet ve ilaç tedavisiyle böbreklerin işlevi kontrol altına alınabilmektedir.

İlerlemesi ve tedavinin geç kalınması durumunda ise diyaliz makinesi ve böbrek nakli bir seçenek olabilmektedir. (11)

Böbrek hastalığı tedavisi konumuza göz atabilirsiniz

Böbrek Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Böbrek hastalıkları tanısı ve tedavisi için iç hastalıkları ve nefroloji bölümüne başvurulabilmektedir. (12)

Источник: https://www.acil.net/bobrek-hastaligi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.