Bazı Çiftler Çocuk Sahibi​ Neden Olamaz?

Benim Neden Çocuğum Olmuyor?

Bazı Çiftler Çocuk Sahibi​ Neden Olamaz?

Çocuk sahibi olmak çoğu çiftin hayalidir ancak çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olamayan çiftlerde vardır. Genelde bu durumun çeşitli sağlık sorunları olabilmektedir. Bu nedenle burada çocuk sahibi olmayı engelleyen sağlık sorunları hakkında bilgiler içeren bir yazı bulacaksınız.

Çocuk olmaması, bazıları için en büyük sıkıntı ve problemlerinin başında geliyor. Aile huzursuzluğundan tutun boşanmalara kadar gidiyor. Kusur bazen kadında bazen de erkekte olur. Bazen her ikisinde de olabilir.

Çocuk olmamasının sebeplerinin başında daha çocukken geçirilen hastalıklar, psikolojik rahatsızlıklar, yanlış ve zararlı beslenme, aşırı sıcağa soğuğa dikkat etmeme yüzünden bedende meydana gelen tıbbi arızalar gelir. Çocuğu olmayan eşler bu arızaya çok büyük ihtimalle daha çocukluklarında, gençliklerinde yakalanmışlardır.

Bir kısmı da yanlış beslenme yüzünden yakalanmış olabilir. Çünkü hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Gelin, ilk hafta yoğurt, ayran, sirke, turşu ve ekşi yememelidir! Bunlar çocuk olmasına engel olabilir. Sirke yiyen kadının hayz görmesi zahmetli olur ve hayzı düzensiz olur. Ekşi elma yemek hayz kanını keser. Bu da başka bir hastalık meydana getirir.)

Bir kısmı da, evliliğin başında, birkaç sene çocuğumuz olmasın diye aldıkları yanlış tedbirlerle, sonraki senelerde çocuklarının olmamasına zemin hazırlarlar.

Çocuk olmama sebepleri iyi araştırılmalı. Şuna da inanılmalı ki, tıp çok ilerlediği halde hâlâ eksiklikleri vardır. Yanlış tedavilerin ve bilinçsizce kullanılan ilaçların zararları çoktur. Tedavide çok hassas olunmalı, gelişigüzel ilaç kullanılmamalı. Hele kocakarı ilaçlarını ehil bir doktora sormadan kullanmamalı.

Uzman doktorların, kısırlık sebepleri ve önleyici tedbirleri hususundaki yazıları şöyledir:

Kısırlık Yada İnfertilite

Eşlerin çocuk sahibi olma arzularına rağmen bir yıl içerisinde hamilelik elde edilmemesine infertilite (kısırlık) adı verilmektedir. Korunmayan çiftlerin %85’inde bir yıl içerisinde hamilelik oluşması beklenir.

İnfertilite %30-40 arasında erkek, %40-50 arasında bayana ait nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çiftlerin %25’inde erkek ve kadın faktörü birlikte bulunmaktadır.

%10-15’inde tüm araştırmalara karşılık infertiliteyi açıklayabilecek bir neden bulunamamaktadır.

İlk ziyarete eşlerin birlikte katılması ve değerlendirilmesi tedavi yönünden oldukça önemlidir. Çocuk arzusuyla başvuran çiftlerin doktoruna ve merkezine tam bir güven içinde olması, hiçbir şey saklanmaması, sorulara açık yüreklikle cevap verilmesi ve hiçbir konunun utanma duygusuyla gizlenmemesi gerekir.

Kadının muayenesi sadece üreme organlarının değil tüm vücudun değerlendirilmesine yönelik olarak yapılır. Bazı hormonal hastalıklar (tiroid bezi ve şeker hastalığı gibi) üreme organlarının fonksiyonunu yakından etkilemektedir.

Muayenede tespit edilecek ek rahatsızlıklar tedavi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır. Kadında mevcut olabilecek mikrobik-iltihabı rahatsızlıklar yapılacak tetkiklerle tanımlanarak tedavi edilmelidir.

Bu nedenle rahim ağzından ve vajenden örnekler alınarak inceleme yapılır.

Kadında Kısırlık Nedenleri

Tüplere ait nedenler
Hamilelik oluşabilmesi için spermlerin (erkek hücresi) rahim ağzı ve rahim içini geçerek tüplerden yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin açıklığını ve görevlerini yerine getirme yeteneğine sahip olup olmadığı gösterilmelidir.

İnfertilite nedenlerinin yaklaşık %35 ini tüplere ait bozukluklar oluşturmaktadır. İlaçlı rahim filmi (HSG) tüplerdeki tıkanıklığı ve oluşmuş hasarı gösterebilir. HSG filminde bir bozukluk varsa tanı amaçlı laparoskopi önerilebilir. Tüpler kapalı, hasar görmüş veya yapışık bulunursa cerrahi olarak düzeltilebilir.

Ancak ameliyat ile sonuç alınamayacağı düşünülüyor ise tüp bebek yöntemi tedavide en iyi alternatiftir.

Yumurtlama problemleri
Düzensiz ve anormal yumurtlama, kısırlığı oluşturan nedenlerin ortalama %5-25 ini oluşturur. Normal koşullarda her ay yumurtalıklardaki yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Yumurtlamanın olmaması âdet düzensizlikleri ve infertilitenin en önemli nedenidir.

Bir bayanda yumurtlamanın olmadığı ya da âdet görse bile ovulasyonsuz seyrettiğini gösterebilmek için bir takım testler yapılır.Yumurtalıkların rezervi ve ilaç uyarısına verecekleri cevap âdetin 2. veya 3. günü yapılacak hormon testleri ve ultrasonografik görüntü ile tespit edilebilir.

Yumurtlama olmadığı tespit edilirse ilaç tedavisi ile yumurtlama sağlanabilir.

– Rahim kaynaklı problemler
– Karın iç zarı ile ilgili problemler (Endometriozis)

Genellikle yumurtlama âdetin ortalarına rastlar. Eşlerin bu dönemlerde bir arada olmaları döllenmenin şansını artırır. [Yani, kadınlarda iki âdet arasındaki temizlik süresinin ortasında yumurtlama olur. Bu günlerde eşler birada olursa çocuk olma ihtimali yükselir. Mesela temizlik günü 14 gün ise 6-8. günler arasında yumurtlama şansı yüksek demektir.]

Yaş Nedeniyle Çocuk Olmaması

Normal şartlarda korunmayan bir çift için evliliğin birinci yılında hamile kalma şansı %85’tir. İkinci yılında, birinci yıl gebe kalamayan %15 oranındaki kadınların %10’u da ikinci yıl gebe kalır.

[İkinci yıldan sonra gebe kalınmazsa, eşlerin kısırlık tedavisi görmeleri gerekir.] İlerleyen yıllarda bu oran giderek düşer. Kadınlarda yaş ilerledikçe gebelik şansı da giderek azalır, 40 yaş ve üzerinde gebe kalma oranı %10’un altına düşer.

Yumurtalar gelişse ve ovulasyon meydana gelse de, yumurtaların kolayca döllenebilmesi oldukça güçtür.

Açıklanamayan (izah edilemeyen) infertilite
Ancak bazen çiftlere yapılan tüm testler normal bulunmaktadır. Bu durumda açıklanamayan yani izah edilmemiş infertiliteden bahsedilir. Öncelikle aşılama tedavisi denenir. Aşılama tedavileri başarısız olduğunda infertilite sebepleri yeniden değerlendirilerek tüp bebek gibi diğer yardımcı üreme teknikleri uygulanabilir.

Erkeğin değerlendirilmesi
Erkeklerin muayenesi gerektiğinde üroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Öncelikle yapılması gereken semen analizidir.

Ardından gerekiyorsa hormon tetkikleri, mikrobiyolojik ve serolojik testler, ultrasonografi yapılabilir. Erkek infertilitesi tedavisinde son yıllarda uygulanan teknikler ile hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir.

Özellikle mikroenjeksiyon tekniği, daha önceden tedavi edilmeyen erkeğe ait birçok infertilite faktörüne çözüm getirmiştir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri

– Hormonal bozukluklar – Genetik bozukluklar – Sebebi bilinmeyen – Varikosel – Kriptorşidizm (inmemiş testis) – Sperm taşıyıcı kanallara ve organlara ait nedenler – İmminolojik (bağışık sistemine ait) nedenler

– Kullanılan ilaçlar, aşırı sıcak ortam, sistemik hastalıklar

Teknolojideki tüm ilerlemeler sayesinde, üreme tedavisinde elde edilen inanılmaz gelişmeler çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni umutlar sunmaktadır.

Yapılan tetkik ve tedaviler sonucunda ilaç tedavisi yetersiz kalacak olursa tüp bebek ve mikroenjeksiyon metotları ile çocuk sahibi olunabilir. Bu iş ile ilgili olarak güvenilir hastanelerin tüp bebek merkezlerine müracaat edilebilir. Türkiye Hastanesi’nde de bu işlemleri yapacak kadro bulunmaktadır.

Kısırlık Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Kız çocuklarını dünyaya geldikleri andan itibaren üşütmemeli, alt temizliğine dikkat etmeli. Altı ıslak bırakılmamalı. 6 ayda bir idrar tahlili yapılmalı. En ufak bir akıntıda, idrar kaçırmada, idrar yanmasında hekime gitmeli.

Çocukluk çağında geçirilen kabakulakta eğer hastalık testisleri, kızlarda yumurtalıkları tutmuş ise üreme hücrelerini tahrip ederek kısırlığa yol açabilir. Bu hastalıktan korunmak için kabakulak aşısı yapılmalıdır.

Eğer kız çocukları genital bölge tüberküloz hastalığına yakalanmış ise tüplerde tıkanma yapabilir. Rahimde yapışıklıklar yaparak çocuk olmasına engel olabilir. Mantar hastalıkları da akıntı, spermde tahribat yapabilir.

Üreme organlarındaki en ufak şikayette hekime gitmek iyi olur.

Çocukluktan itibaren dikkat edilecek hususlar (Kızlar için)

1- Bebeklik döneminden itibaren üşütmeyecek. 2- Dondurma, soğuk meşrubat, kola gibi soğuk şeyler yiyip içmeyecek. 3- Kabakulak, kızamıkcık, kızamık, verem aşıları yapılacak. 4- Alkol, sigara içilmeyecek.

5- Banyo yapılırken üşütülmeyecek. Özellikle özür halinde iken denize girip üşütülmeyecek. 6- Acılı baharatlı gıdalardan fazla yemeyecek. Kışın üşütmeyecek, özellikle yumurtalıklar korunacak.

7- Ateşli hastalıklarda mutlaka hekime gidecek.

8- Evli gençler birbirini kırmayacak, üzmeyecek. Beslenmesine dikkat edecek. Hastalıklardan korunacak.

Çocukluktan itibaren dikkat edilecek hususlar (Erkekler için)

1- Kabakulak, kızamıkcık, kızamık, verem aşıları yapılacak. 2- Alkol, sigara içilmeyecek. [Bunlar bazı erkeklerde iktidarsızlık sebebidir.] 3- Erken yatıp erken kalkılacak. 4- Acılı baharatlı gıdalardan fazla yemeyecek. Kışın üşütmeyecek. 5- Testisler darbelere karşı korunacak. Ateşli hastalıklarda mutlaka hekime gidilecek. Sünnet dikkatli yapılacak.

6- Evli gençler birbirini kırmayacak, üzmeyecek. Beslenmesine dikkat edecek. Hastalıklardan korunacak.

Çocuk Olmamasına Neden Olan Diğer Sorunlar

Evliliğin ilk yıllarında
Evliliğin ilk yıllarında bilinçsizce yapılan doğum kontrolleri ileride çocuk olması üzerinde zararlı olabilir. Rahim içi araçları steril konulmazsa iltihaplanmaya, yabancı cisim reaksiyonuna yol açabilir. Doğum kontrol hapları hormonal dengeyi etkileyebilir. Yeni evlilerin hemen doğum kontrolü uygulamaması iyi olur.

Aşırı üzüntü, stres, sinir sistemini bozar
Stres hem hormon dengesini bozar hem de eşler arasındaki cinsel hayatı etkiler. Eşler tam boşalamaz, ze almaz, temaslar işkence halini alır. Bu durumda hem yumurtlama hem de sperm yapımı etkilenir.

Stresin etkisi ile erken boşalma olabilir. Yine stresten dolayı uterus hareketleri artar ve yumurtayı atabilir. Erken boşalmaya bağlı yeterli sayıda sperm rahime gitmeyebilir.

Onun için eşlerin stressiz, sıkıntısız, sakin ortamlarda ve istekli oldukları zamanda birlikte olmaları gerekir.

Bünyenin çocuk tutmaması
Bünyenin çocuk tutmaması denen şey hormon yetersizliğinden veya rahim ağzının tam kapanmamasından dolayı çocuğun düşmesidir. Bu şekilde olan çiftler evvela hormonlarının durumunu öğrenecekler. Bir bozukluk var ise tedavi ettirecekler.

Rahim ağzının durumu mutlaka kontrol edilecek. Darlık, yetmezlik, enfeksiyon var mı diye bakılacak. Yatak istirahatı yapılacak. Strese girmek, sinirlenmek, ağır kaldırmak, fazla çalışmak olmayacak. Bu ailelerde bir de genetik tarama yapılıp kromozomal bozukluk var mı diye bakılmalı.

Kısırlığa dair alametler görülünce
Acılı baharatlı yiyecekler, çok soğuk içecekler, yasaklanmalı. Hiç bir zaman ezbere ilaç kullanmamalı. Ezbere kullanılan yanlış ilaçlar, yumurta ve sperm üzerine zararlı etkide bulunabilir. Özellikle böbrekleri ve yumurtalıkları üşütmek, testislere darbe gelmesi kısırlığa yol açabilir.

Çocuk olmuyorsa
Yukarıdaki bilgilere uyulduğu halde evli çiftler çocuk sahibi olamamış ise kesinlikle ezbere ilaç kullanmamalı, komşu tedavilerine rağbet etmemeli. Aksi halde tedavi zorlaşır veya imkansız hale gelir.

Bu hastalıklar artık kısırlık merkezi bulunan tam teşekküllü hastanelerde yapılmaktadır. Böyle bir merkeze bağlanmalı sistematik bir şekilde kısırlık sebepleri araştırılmalı. Hastaya en uygun tedavi metodu seçilmeli.

Tüp bebek merkezleri içinde kadrosu iyi, güvenilir yerlere gitmelidir.

Bunlara rağmen hiçbir tıbbi arıza olmasa bile çocuk olmayabilir. Çocuk da bir rızktır. Rızkı veren Allahü teâlâdır. Dilerse verir dilerse vermez.

Çocuğu Olmayan Çiftlerin Psikolojisi

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin psikolojileri ortak bir noktada buluşsa da aslında kadın ve erkeği psikolojisi ayrı ayrı etkileniyor. Psikolog Serap Duygulu, çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek gibi yöntemlere başvuran çiftlerin ruh hallerini anlattı.

Kadının Yükleri

Tüp bebek işlemleri sırasında aslında en ağır yük kadının üzerindedir. Bu yük bazen kadının eşini yargılamasına ya da suçlamasına sebep olabilir. Gerçekte bir çocuğunuz olmamasının sebebi doğrudan eşinizden kaynaklansa bile onu bu şekilde suçlamak hem ona hem size ve dolayısıyla da evliliğinize çok zarar verecektir.

Eşinizi suçlayarak, yaşadığınız fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların acısını telafi etmeniz mümkün olamayacağı gibi boş yere ilişkinizde tamiri zor hasarlara yol açarsınız. Üstelik tüp bebek işlemlerinden artık çok yüz güldüren sonuçlar alındığı da bir gerçek.

Bu işlemler sırasında bu kadar çok kırdığınız eşinizin gönlünü almak ilerde çok da kolay olmayabilir. Bir bebek sahibi olduğunuzda onu eşinizle birlikte büyüteceğinizi unutmayın.

Bütün işlemler bittiğinde geride hatırladıklarınızın hep olumlu şeyler olmasını istiyorsanız dikkatli olmak zorundasınız.

Erkeğin Yüklendikleri

İşin fiziksel kısmında ağır yük kadındayken psikolojik kısım erkekte biraz daha ağırdır. Hem eşine bazı sıkıntılı uygulamalar yapılırken bir şeyler yapamamanın verdiği huzursuzluk ve eziklik hem de çocuk istediği için bütün bunlara sebep olan tarafın kendisi olduğunu düşünerek yaşanılan suçluluk.

Erkek aslında bir ölçüde daha çaresiz bir durum içindedir. Sadece izleyici olmak ve sürece müdahale edememek gerçekten her iki taraf içinde gerginlik yaratır.

O nedenle bir erkek olarak tüp bebek tedavisi gören eşinizin bütün aşamalarda yanında olmanız çok rahatlatıcı olur. Üstelik bu tip sorunlara beraber çözüm aramak evliliğinizde daha fazla bir yakınlaşma getirebilir.

Tüp bebek tedavisi önce olumlu bir bakış ve düşünce ister. Bu bir sınav değildir. Birbirinize meydan okuma ya da birbirinizin sinirlerini test etme konusu da değildir.

Bu bundan sonra da ortaya çıkabilecek sorunlara karşı nasıl duracağınızı görmenize yarayacak iyi bir fırsattır. Tüp bebek tedavisi sonuçları olumludur, büyük ihtimalle çocuk sahibi olacaksınız. O nedenle gerginliğe yer bırakmadan tadını çıkarmaya bakın.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/cinsel-saglik/benim-neden-cocugum-olmuyor.html

Çocuk Sahibi Olmak İsteyip Olamamak

Bazı Çiftler Çocuk Sahibi​ Neden Olamaz?

Neredeyse çağın hastalığı denilecek kadar ciddi bir durum bu, çocuk sahibi olmak istemek ve olamamak. Çevremizde azımsanmayacak kadar fazla sayıda çiftin bu konudaki sıkıntılarını duymayan yoktur.

Evliliklerini bir çocuk ile güzelleştirmek isteyen çiftlerin, çocuk sahibi olma girişimlerinin sonucu olumsuz olduğunda genelde kadın yıkıma uğruyor.

Eskiden bu tür konuları konuşmak, dile getirmek ayıplanırdı. Bir erkeğin kısır olması herkesten saklanır ve sanki adam iktidarsızmış gibi acınırdı.

Daha cahil dönemlerde ya da toplumlarda da erkekte kusur aranmaz, çocuğu yapamayan kadın olarak görülürdü.

Oysa çiflerin denemeleri başarısız olduğunda yaşadıkları sıkıntıları tamamen kendi içlerinde kalıyor ve cinsel hayatları da evlilikleri de bir sürü sıkıntıyla geçmeye başlıyor. Üstelik bir de bu girişimlerden habersiz çevre faktörü de üzerine gelirse, “ee hadi artık çocuk yapın da biz de sevelim” gibi teşvik sözleri çiftleri daha da sinirlendiriyor.

Hal böyle olunca, cinsel ilişkiden haz almak yerine, görev gibi cinsel ilişki yaşanıyor ve sonuç çoğunlukla değişmiyor. Çünkü, “acaba bu kez olacak mı?”, “acaba bu kez oldu mu?” türünden soruların akıllarda olduğu her cinsel birleşmede, haliyle stres oluyor ve stres deçocuk sahibi olmak isteyenlerin en büyük düşmanlarından biri.

Normal Şartlarda Gebelik Şansı %20 – %25 arasında

Normal şartlarda gebelik şansı, sağlıklı çiftlerde ve gereken en iyi koşullarda yaşanan cinsel ilişkide %20 – %25’ten yüksek değildir.

En iyi koşullarda bile bu kadar düşük bir oran söz konusuyken, çevresel baskılar, başarısız sonuçlar ve bunlar gibi bir çok sebep yüzünden de çiftler çocuk sahibi olamıyor.

Sebepler arasına, beslenme, iş hayatı, yaşam standartlarının eskisi kadar rahat olmaması da eklenebilir. Ancak tüm bunlara rağmen ilk denemelerinde bile başarılı olan çiftleri de görmemiz mümkün.

Çocuk sahibi olamayan çiftler, bir şekilde yakınlarına bu sorundan bahsettiğinde de çok sayıda önerilerde bulunanlar olabiliyor.

Yok, ilişkiden sonra kadın bacaklarını havaya dikip beklemesi gerekir, yok erkek kadının içinden bir süre çıkmamalıdır, yok kadın belinin altına yastık koymalıdır, yok sadece misyoner pozisyonunda bu işi yapılmalıdır vs. vs. daha çok komiklerini de sayabilirim.

Alakası yok, analarımız ayaklarını dikti de mi biz olduk? Kısmet meselesi bu arkadaşlar. Ancak kısmetin yanında da tamamen bizlerin dışında olan gelişmeler sebebiyle çocuk sahibi olunamayabiliyor. Yukarıda saydım bazılarını.

Kadınların Bitmek Bilmeyen Adet Dönemi Beklentisi

Çocuk sahibi olamayan kadınların, cinsel ilişkilerden sonra bir sonraki adet dönemini beklemeleri, bitmek bilmeyen bir koca bir zaman oluyor.

Adet kanaması henüz bir gün geciken kadın hemen heyecanlandırırken, peşinden gelen adet kanaması bütün umutları en az 1 ay daha ertelemeye neden oluyor.

Bu ertelemeler tekrarlandığı zaman da “hadi artık bir çocuk yapın da sevelim” benzeri cümleler, kadınların sessiz göz yaşlarına sebep oluyor.

Çocuk sahibi olmak, bilinçli düşünüldüğünde aslında tamamen matematik gibidir. İyi planlamak gerekir. Adet döngüsü, ovülasyon tarihi, cinsel ilişki zamanlaması (takvimsel olarak), cinsel ilişki pozisyonları gibi bir çok konunun etki ettiği gebelikte, bu bilince sahip olmak gerekiyor.

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sürekli denemelere rağmen gebelik oluşmayan çiftlerin yapması gerekenlerin başında bazı testler gerekmektedir. Kadınların jinekolojik bir muayene ile bu şikayeti göz önünde bulundurulan bir takım testleri yaptırması gerekir. Gebeliğe engel sorunların büyük bir kısmı kadınlardan kaynaklanmalıdır.

Erkeklerin de spermiogram testi ile ölçüm yaptırması gerekmektedir. Bunun için cinsel perhize de dikkat edilmeli.

Diyelim ki testler sorunsuz çıktı, doktorların genel tavsiyesi yeniden denenmesidir. Cinsel ilişki takvimi verilir ve cinsel ilişkiye o günlerde girilir ve yine beklenir. Sonuç çoğu zaman yine hüsrandır ama prosedür böyledir.

Aşılama Tedavisi ve Sonuçları

Sonra “aşılama” adı verilen aslında cinsel ilişkiden çok farkı olmayan bir tedavi türü. Erkekten sprem alınır, kadının rahminde yumurtaların bulunduğu bölgenin yakınına enjekte edilir, kadın için sancılı ve acılı bir süreçtir. Aşılama sonrası da aynı bekleme süresi çiftleri bekliyor.

%60 oranda aşılama başarılı olmuyor. Normal yollarla gebe kalınamadığına dair “Heyet raporu” alabilmek için ikinci bir aşılamanın da yapılmış olması gerekiyor ve takip eden sonraki veya bir kaç ay sonrasında yine bir aşılama tedavisi yapılıyor.

Bu aşılama da gebelik ile sonuçlanamazsa, çiftlere tüp bebek yolu açılıyor ve “heyet raporu” veriliyor.

Tüp Bebek Tedavisi ve Sonrası

Bilindiği gibi tüp bebek %75 başarı oranı ile gebelik oluşturuyor. Bu süreç de diğerleri kadar hassas ve sıkıntılı oluyor. Kadına hormon aşıları uygulanıyor ve son süreçte çatlatma iğnesi yapılıyor. Tabi bu işlem başladığı andan itiberen de cinsel ilişki yasak.

Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra kadından yumurtalar toplanıyor, erkekten de sperm alınıyor. Sonra laboratuvar ortamında toplanan yumurtalar, erkekten alınan spermdeki sağlıklı spermler ile dölleniyor.

Maksimum 5 gün laboratuvarda saklanan embriyolar sonrasında kadına enjekte ediliyor ve bir bekleme süresi daha. Ancak bu süreçte, işlemin yapıldığı tarihi bilindiği için adet kanaması beklenmesine gerek yok. Ejenksiyonun yapıldığı tarihten itibaren sayıldığında 14.

güne denk gelen günde ve takip eden 2. günde yapılan BetaHCG kan testi ile gebelik sonucunu öğrenmek mümkün.

Tüp bebek tedavisi için “heyet raporu” şart değil. Ancak pahalı bir tedavi olduğundan heyet raporu devlet tarafından destekleniyor.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, tüp bebek merkezini iyice araştırmanızı, başarı oranlarını, uygulama süreçlerini araştırmakta fayda var. Yine her tedavi merkezi de heyet raporunu kabul etmiyor.

Çocuk sahibi olmak isteyenlerin en kısa sürede gebelik haberlerini almaları dileğiyle.

Источник: https://www.kizlarsoruyor.com/cinsel-yasam/a45451-cocuk-sahibi-olmak-isteyip-olamamak

Çocuk sahibi olamama çiftleri nasıl etkiliyor?

Bazı Çiftler Çocuk Sahibi​ Neden Olamaz?

Özellikle çocuk sahibi olamayan çiftler başta yakınları olmak üzere çevredekilerden baskı görebiliyor. Çocuk sahibi olmanın sadece çifti ilgilendirdiğini ve buna ancak kadın ve erkeğin birlikte karar vermesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu baskıcı durumun kadın ve erkeğin psikolojik durumlarını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, 7.

Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi’nde yaptığı sunumda kendi tercihleri ile ya da başka nedenlerle çocuk sahibi olamayan çiftlerin toplumun genelinde yoğun olarak çevre baskısına maruz kaldığını belirterek bu durumun ilişkiyi yıpratıcı, kadın ve erkek üzerinde olumsuz pek çok etki oluşturduğunu söyledi.

Bebek sahibi olma kararı beraber alınmalıdır

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Yeşim Afşar Uncu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda akademisyenin yer aldığı kongrede aile olmanın temelinde karşılıklı güven, doğru iletişim, sevgi ve saygı bulunduğunu belirten Yıldız Burkovik, çocuk sahibi olmaya giden süreçte de her iki tarafın beraber karar vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Burkovik, “Eğer çiftler ebeveyn olma yolunda iseler – istenen ya da istenmeyen hamilelik- duygular ve düşünceler masaya yatırılmalıdır. Çünkü ebeveyn olmak önemli bir dönüm noktasıdır. Her iki taraf için de arzulanan ve beklenen bir durum ise sağlıklı bir sürecin ilerlemesi için daha net bir planlama yapılır ve iki birey de birbirini destekler.

Çocuk geleceğe yönelik planlama yapmayı, bir arada olmayı sağlar. Yürümeyen evliliklerde de aile büyükleri ya da özellikle kadınlar tarafından, ilişkiyi düzeltici olarak çocuk düşünülmektedir.

Birçok evlilik sadece bu nedenle çocuk sahibi olup, çocuklar etkilenmesin diye ayrılmayan sürekli büyümeleri, yetişmeleri beklenen çocukları olan sağlıksız çiftlerden oluşarak devam etmektedir. Birçoğunda saygı ve sevgi kalmamıştır.

Oysa bir ilişkinin olmazsa olmazı saygı ve sevgidir” diye konuştu.

Dışlanmış ve etikenlenmiş hissedebilirler

Kendi isteğiyle ya da başka nedenlerle çocuk sahibi olmayan çiftlerin yakın çevreleri başta olmak üzere toplumun geneli tarafından yargılanabildiklerini belirten Burkovik, bunun çiftler üzerinde çok önemli etkileri olduğunu söyledi. Burkovik, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu çiftlerde dışlanmış hissetme oluşabilir. Özellikle aşiret ve büyük ailelerin olduğu durumlarda sadece çocuk sahibi olamamak değil, erkek çocuk dünyaya getirmemek de aşağılayıcı bir durumdur. ‘Kısır kadın’ ya da ‘kısır erkek’ olarak etiketlenme daha yoğun üzüntüye sebep olabilir.

Özellikle çocuğu olmayan kadınlar duyguların zorlayıcı taraflarından etkilenir, kimi zaman bazı duygular ağır gelir. Kıyaslanmak; başkaları tarafından ve kendisi tarafından zorlayıcı olur. Çocuk sahibi olamama, kimi kişide çocukluktan itibaren gelişen hayallerin birden sonlanması anlamına gelebilir.

Yerine konacak bir şey olmadığı takdirde psikolojik rahatsızlıkların (öfke, huzursuzluk, hırçınlık, kaygı, depresyon vb.) belirmesi ve kendini bu duyguların içinde hapsetmesi anlamına gelir.

Öfke, kontrolü kaybetme, ağlama nöbetleri, çocukları olanları kıskanmak gibi durumlar olabileceği gibi cezalandırıldığını düşünme tarzlı düşünceler de görülebilir. Bu durum yoğun strese neden olur. Eğer kişinin yaşantısı sığ ise bu durumdan çok fazla etkilenir.

Stres ile baş etme önemlidir yoksa zamanla bir yas tepkisi haline gelir ve kimi zaman uzamış yas etkisini oluşturur ve tedavi edilmezse de olumsuz sonuçlar görülür.”

Güçlü ego varsa telafi mekanizması devreye sokulmalı!

Kadın ve erkeğin güçlü bir egoya sahip olmaları durumunda telafi mekanizmasını devreye sokabildiğini belirten Yıldız Burkovik, “Bu kişiler kendine acımak, kendini değersizleştirmek, eksik olmak duyguları yerine yapıcı birçok şey koyabilir.

Evlat edinme, öğretmenlik, teyze veya hala, dayı ya da amca rolünün daha yakın olması gibi. Eğer telafi mekanizması çalışmıyorsa intihar girişimi ve yaşamın sonlanmasına kadar gidebilir.

Öyle ki çocuğu olduğu halde menopoza girenlerde dahi bir daha çocuk sahibi olamayacağına dair benzer duygular oluşabilmektedir” diye konuştu.

“Çocuk ne zaman?” sorusu baskı oluşturuyor

Toplumun çok geniş bir kesiminde kişilerin kendi hayatlarına ilişkin çok önemli kararları başkalarının beklentileri doğrultusunda aldığına dikkat çeken Burkovik, “Kimi zaman başkalarının beklentilerine göre yaşanır, ne zaman, kiminle evlenileceği, ne zaman çocuk sahibi olmasının iyi olacağına genç çiftler değil en yakınındakiler karar verebilir. Kişiler evlenir, ‘Ne zaman çocuk sahibi olacaksınız?’ sorusu neredeyse nikahta el sıkışırken dahi sorulmaya başlanır. Kimileri bunu vazife addeder. Bazen evli çiftler ziyaretlere gitmekten çekinirler, genelde ilk soru “Çocuk ne zaman?” sorusu olur. Burada önemli olan çiftlerin beraber karar vermesi ve ortak düşüncede olmasıdır” dedi.

Tüp Bebek tedavisinde yenilikler

Источник: https://indigodergisi.com/2017/01/cocuk-sahibi-olamama/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть