Bebeği her istediğinde emzirin! Emzirmek bebek kadar anne içinde önemli..

içerik

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli?

Bebeği her istediğinde emzirin! Emzirmek bebek kadar anne içinde önemli..

Anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarına göre oluşan, kolay dindirilen ve fazlalık içermeyen, mucize bir besindir. İçeriği hormonlar, vitaminler, fosfor, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum gibi maddelerden oluşur.

Her annenin sütü bebeğine özeldir ve bebeğin gelişimine göre değişiklik gösterir. Peki, bu kadar faydalı bileşeni barındıran anne sütü bebeklere kaç yaşına kadar verilmeli? Yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Emzirmeyi bırakmanın ideal yaşı iki olarak belirlenmiştir. Altıncı aydan sonra ek gıdalara geçmenin nedeni ise, bebeğin artan ihtiyaçlarını karşılamada anne sütünün tek başına yeterli olmaması.

Bir yaşına kadar temel besin anne sütü, diğer gıdalar ise yardımcı olarak kullanılırken, bir yaşından sonra bebekler için anne sütü yardımcı gıda yerine geçiyor. İki yaşından sonra ise emzirme zamana yayılarak kesilebilir.

Memeden ayrılma döneminde bebeğin sorun çıkaracağı göz önüne alınarak, emzirmenin aniden bırakılmaması gereklidir. İki yaşından sonra da emzirmenin zararları vardır.

Her ne kadar emzirme süresi hala bir tartışma konusu olsa da, çocuk doktorları, psikologlar ve psikiyatristler iki yaşından sonra emzirmenin birtakım sakıncaları olduğu yönünde görüş bildiriyor. Bu zararlardan ilki anne sütünün aşırı asidik yapısının çocukların dişlerine zarar vermesi.

Bir diğeri ise çiğneme refleksine zarar veriyor olmasıdır. Üçüncü neden ise çocuğun anne ile bağlılığının bağımlılığa dönüşmesidir. Çocuk anneye fazla bağlanırken, kişisel gelişimi olumsuz etkilenecektir. Oral dönemin uzaması çocuğun bağımsız bir kişilik geliştirmesini de negatif etkiler.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman İsterse Emzirilmeli

Bebek için en ideal besin anne sütüdür. Bebeğin ilk aşısı, memeden ilk günlerde gelen ve kolostrum adı verilen süttür. Kolostrum içeriğinde yoğun antikorlar barındırır.

Halk arasında ağız sütü olarak da adlandırılan bu sıvı ile bebek henüz yeni tanıdığı dünyaya karşı aşılanmış olur. Yeni doğan bebeğin en geç bir saat içerisinde, mümkünse daha kısa bir süre de emzirilmesi gerekiyor.

Özellikle ilk aylarda emzirmenin bir rutine bağlanmaması, bebek her istediğinde emzirilmesi öneriliyor.

Emzirmek, eğer anne tecrübesi ise ilk günlerde sıkıntı yaratabilir. Kısa bir süre sonra anne kendisi ve bebeği için en uygun emzirme şeklini tespit edecektir.

Her emzirmede bir meme kullanılmalı ve memenin tam olarak boşalması sağlanmalıdır. Çünkü gelen sütün ilk kısmı sindirimin daha kolay olduğu kısımdır. Bu sütün arkasından daha yağlı ve daha besleyici olan süt gelir.

Bebeği memeden erken çekmek geriden gelen sütü almasını engeller.

Anne Sütünün ve Emzirmenin Önemi

Anne sütü bebeği koruyucudur. Her zaman sterildir ve hazırlanması gerekmez. Bebeği hastalıklara karşı korur. Yeteri miktarda anne sütü alan bebeklerin daha az hastalandığı ve hastalandıkları zaman daha çabuk iyileştikleri bilinmekte.

Emzirme sadece bebeğin beslenmesi için değil, anne ile bebek arasındaki bağın kurulması için de önemlidir ve sindirimi kolaydır. Emziren annelerin yumurtalık ve meme kanseri riski azalıyor.

Uzun süre emzirilen bebeklerin yetişkinlik çağlarında obezite, kilo sorunu, Tip-2 diyabet gibi hastalıkla yakalanma riski düşük oluyor.

Ayrıca anne sütünün zekayı geliştirici etkisi de kanıtlanmış durumda. Emziren annelerin hamilelik kilolarını daha hızlı verdiği de bir gerçek.

Emzirme rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlıyor ve düzenli emzirmek, mama ihtiyacını azaltacağı için ekonomik olarak da avantajlıdır.

İş hayatına geri dönmek zorunda kalan anneler ise sütlerini sağıp özel poşetlerde buzlukta saklayabilirler. Böylece bebek anne sütü almaya devam eder.

İlk Altı Ay Anne Sütü Önemli

Dünya Sağlık Örgütü, Unicef, Amerikan Pediatri Derneği ve Sağlık Bakanlığı bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini vurguluyor. Bebeklerin özellikle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi öneriyor.

Bu aylarda bebeğe su dahil, başka bir gıda maddesi verilmesi önerilmiyor. Altı ayın sonunda ise yavaş yavaş ek gıdalara geçiş başlıyor.

Anne sütü bebeklerin ilk altı ay boyunca ihtiyaç duydukları bütün besini sağlarken aynı zamanda bağırsak florasının da oluşmasını sağlıyor.

Bebeklerin bu dönemde yeteri kadar gelişmemiş sindirim sistemleri, uygun olmayan gıda maddeleri verilmesi durumunda bozuluyor. Su bile verilse bebeğin sindirim problemi yaşadığı görülebilir. Ayrıca bu dönemde verilen anne sütü dışındaki gıdalar, bebeğin açlık hissini bastıracağından anne sütünden faydalanmanın da önüne geçiyor.

Источник: //evdesifa.com/bebekler-kac-yasina-kadar-emzirilmeli/

Emziren Annelerin En Büyük Sorusu: Bebeğim Doyuyor mu? | Anneysen.com

Bebeği her istediğinde emzirin! Emzirmek bebek kadar anne içinde önemli..

Özellikle bebeğinin yenidoğan döneminde emzirmeyle ilgili çeşitli kaygıların olabilir. Ancak zamanla emzirme düzeninin de oluşmasıyla bu kaygıların azalır merak etme.

Hamile ve Emzirme Danışmanı Esra Ertuğrul, doğumdan sonraki 3. ila 4. günlerde süt salgılanmasında artış görüleceğini söylüyor. 4. ve 6. haftalarda artış en üst düzeye ulaşıyor. Genel olarak bebeğin, kilosu başına annesinden alacağı günlük süt miktarı 150 ml.

Bebeğini hangi sıklıkla emzirmelisin?

İlk günlerde bebeğini her istediğinde emzirmen çok önemli. 3 saat ara verdiğinde hala bebeğin uyuyorsa, yavaşça uyandırıp emzirmen gerekiyor. Miniğini 3 saatte bir beslemen, kilo alımında sıkıntı yoksa gece yarısı 4 saatte bir emzirmen ideal.

  1. ve 3. haftalar arası bebeğinin midesi biraz daha büyüdüğünden 24 saat içinde 8-10 defa emzirmen yeterli.
   1. ve 5. haftalardan sonra belli bir emzirme-uyku-aktivite rutini oluşturmaya çalışmalısın.
  1. Emzirme sıklığını günde ortalama 8 defa olacak şekilde ayarlayabilirsin.

Bu dönemde beslenme şeklin sütün için çok önemli. Tüm annelerin merak konusu: Eğrisiyle Doğrusuyla 11 Maddede Emziren Anne Diyeti

Doğru meme verme tekniğiyle, emzirme eylemi acı verici olmaktan çıkar ve bebeğin yeterince beslenebilir. Bebeğinin ağzı yarım açıkken asla meme vermeye çalışma. Bu durum;

 • Yanlış duruştan kaynaklı yaralı göğüs uçlarına,
 • Yetersiz süt gelişine,
 • Bebeğin emme refleksinin yeterince uyarıcı olmaması sonucu emzirme sırasında yeterince beslenememesine neden olabiliyor.

Meme iltihabına karşı yeterince bilgin var mı: Emzirmeyi Kabusa Çeviren Bir Hastalık: Mastit

Peki, doğru emzirme pozisyonu nasıl olmalı?

 • Bebeklerin kafalarını dik tutamadıkları dönemde emzirme yastıkları çok işe yarıyor. Miniğini kucağına aldığında yüzü, senin yüzüne bakacak şekilde ve karnı karnına temas edecek şekilde tutmalısın. En çok kullanılanlar burada: Bebeğin Rahat Rahat Emsin: En Çok Tercih Edilen 10 Emzirme Yastığı
 • Bebeğinin burnu, göğsünün ucuna bakacak şekilde pozisyon al. Vücudunun neredeyse seninkine değecek kadar sana yakın olduğundan emin ol. Memeni burnuna hafif yaklaştırdığında dürtüsel olarak ağzını kocaman açacaktır, tam o anda memenin sadece ucunu değil; renkli kısmın tamamını (areola) ağzına yerleştir. Bu andan itibaren emmeye başlayacak.
 • Göğsünü bebeğinin burnundan uzak tutmak zorunda değilsin. Göğsüne doğru gelecek biçimde memeye yerleştiyse nefes alıp verişi kesilmez. Eğer nefes almasına yardımcı olmak için göğsüne bastırırsan, süt kanallarını tıkayabilir ve yanlış pozisyona neden olabilirsin.

Anne sütünü artıran ve meme ucu çatlaklarının azalmasına yardımcı olan bu emzirme pozisyonlarını mutlaka öğren: Doğru Emzirme Yöntemini Bulman İçin 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi!

Bebeğinin aç olduğunu nasıl anlayabilirsin?

Bebeğinle olan bağın kuvvetlendikçe onun farklı ses ve hareketlerini ayırt etmeye ve anlamaya başlayabilirsin. Bebekler genellikle 24 saat süresince 10 ila 12 öğüne ihtiyaç duyuyorlar. Bebeğinin acıktığını anlamana yardımcı olacak işaretler arasında şunları görürsen, bil ki miniğin acıktı ve emmek istiyor:

 • Gözlerini kısarak bakıyorsa,
 • Elini, ağzına veya yüzüne götürüyorsa,
 • Ağzı ile emme hareketleri yapıyorsa,
 • Yanağına dokunduğunda ağzını açıp o yöne doğru çeviriyorsa,
 • Kucağına aldığında ağzını açıyor ve kafasını memeye doğru hareket ettiriyorsa,
 • Ağlıyorsa (Açlığın daha ileri aşamasında olabiliyor.), bu durumlar bebeğinin acıktığına işaret ediyor. Bebek ağlamasının başlıca sebepleri: Yenidoğan Bebek Ağlaması: Neden Ağlıyor? Ne Yapmalısın?

Bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım?

Dışarıdan bakıldığında memeden emen bebeğin doyup doymadığını, anne sütünün yeterince salgılanıp salgılanmadığını anlamak çok zor. Ancak bunu anlamanın birtakım işaretleri var, ilk günden itibaren bebeğini iyi bir şekilde gözlemleyerek yeterli beslenip beslenmediğini anlayabilirsin.

Bol bol süt olsun: 8 Adımda Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

 • Bebeğin göğsüne tam olarak kenetlenip düzgün biçimde emiyorsa,
 • 24 saatte bir en azından 6-8 kez besleniyorsa,
 • Eğer bebeğin günde 8-10 kere bezini ıslatıyorsa,
 • 2-4 defa kakasını yapıyorsa,
 • Mutlu ve sağlıklı görünüyorsa,
 • Uyanıkken aktif ve tetikteyse,
 • Emzirdikten sonra memnun görünüyorsa, yüksek ihtimalle yeterli süt alıyor demektir.

Bebeğinin kilo alımına dikkat!

Bebeğinin yeterli süt aldığının en önemli belirtilerinden biri, kilo artışı ve altını değiştirme sıklığı. Doğumdan sonra kilo kaybetseler de anne sütüyle beslenen bebekler genellikle doğum kilolarını yaklaşık 2 hafta içinde geri kazanıyorlar ve daha sonra haftada 150-250 gram almaları gerekiyor.

Kilo alımı ani çıkışlar halinde gerçekleşebiliyor, dolayısıyla bebeği çok sık tartmamak en iyisi. Eğer bebeğinin doğum kilosu düşükse (2,5 kilonun altında) ya da zor doğum yaptıysan, doktoruna danışmanı ve ilk haftalarda bebeğinin kilosunu kontrol altında tutmanı öneriyoruz.

Bebeğin emzirilme sıklığı, doyduğunu anlama gibi konularda görüşler her zaman aynı olmuyor. Emzirme Sanatı grubu kurucusu Seda Diri Ilic bu konuda kuralların bağlayıcı olduğunu düşünüyor: 27 Soruda Emzirme Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kaynak:Ayşe Öner-Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/emzirme-emziren-annelerin-en-buyuk-sorusu-bebegim-doyuyor-mu_320

Bebeğin emzirilmesi ve yararları

Bebeği her istediğinde emzirin! Emzirmek bebek kadar anne içinde önemli..

• Ucuzdur, hazırlama sorunu gerektirmez.

• Anne ve bebeği arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.

• Kontraseptif etkisi vardır.

• Annenin sağlığını korur.

• Göğüs kanseri

• Over kanseri

• Osteoporozis

• Anemi (uterusun eski haline dönmesine yardımcı olur, anneyi aşırı kan kaybından korur)

• Emzirme anne ile bebek arasında güçlü bir bağ sağlar.Emzirme bebeğin duygusal gereksinimlerini karşılar.Anne sütü türe özgü bir salgıdır ve başka hiçbir besin maddesi anne sütünün bebeğe sağladığı yararları sağlayamaz.
– Emzirmemek annede meme kanseri riskini arttırır.

• Yapılan çalışmalarda emzirmenin meme kanseri riskini azalttığı saptanmıştır. En az 24 ay emzirenlerde bu azalma % olmaktadır. Emzirmeye genç yaşlarda başlayanlarda bu azalma daha fazla olmaktadır.

Bebekliklerinde anne sütü yerine mama ile beslenen kız çocukların ileriki yaşamlarında meme kanserine yakalanma riski anne sütü alanlara göre % artmaktadır.

Yapılan araştırmalarda bebekliklerinde anne sütü ile beslenen gençlerin mama ile beslenenlere göre zeka düzeylerinin daha yüksek olduğu ve okulda daha çok başarı gösterdikleri saptanmıştır.
Anne sütünün sindirilmesi daha kolaydır.

• Bebekler annelerinin sütünü diğer memeli hayvanların sütüne göre daha rahat sindirebilirler. Bunun muhtemel nedeni anne sütünün içerdiği türe özgü bir enzimdir. İnek sütünde daha fazla protein olmasına karşın sindirimi daha zordur ve bebekler bütün bu proteinleri kullanamazlar.

• Emzirme doğum sonrası annenin rahminin küçülmesini kolaylaştırır.

• Emzirmeyen annelerin rahimleri doğum öncesindeki boyutlarına asla dönemez. Her zaman eskisinden biraz daha büyük kalır.. Bebeğin emme hareketi kanda süt üretici hormonların serbest dolaşımını sağlar. Bu da, süt bezlerinin faaliyetlerini canlandırmanın yanı sıra rahmin de normal haline dönmesini hızlandırır.

• Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir.

• Anne sütünün içerdiği bazı kimyasal maddeler bebeğin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur. Sinirli bebekler daha kolay sakinleşir.

• Anne sütü ile beslenen bebekler daha az doktora gider.

• Anne sütü ile beslenen bebekler genel olarak daha sağlıklı oldukları için daha az doktora gitme gereksinimi görülür.

• Anne sütü ağrı kesicidir.

• Anne sütü içerisinde bulunan endorfinler bebek için doğal bir ağrıkesici vazifesi görür.

• Anne sütü her zaman temizdir. Emzirme bebeğin diş sağlığı için yararlıdır.

• Memeden emmek, biberondan emmeye göre bebeğin diş ve çene gelişmi için daha uygundur.

• Memeden emerken biberona göre 60 kat fazla enerji harcayan bebeğin çene kasları daha kuvvetli olur. Düzgün gelişen bir çenede çıkan dişler daha düzgün ve sağlıklı olur.

Anne sütü ile ilgili bir araştırma

ABD’de rasgele seçilen 13 aylık ile 5 yaş arasındaki 345 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, üç aydan az süreyle anne sütüyle beslenen bebeklerde öğrenme ve kavrama yeteneğinin az geliştiği belirlendi.

Araştırmada, annenin yaşı ve sigara alışkanlığının etkileri de göz önüne alındı. Uzmanlar, annenin emzirdiği bebeğiyle daha yakın ilişki içinde bulunduğuna dikkat çekerek, bunun çocuğun zekasının gelişmesinde rol oynadığını düşünüyor.

Anne sütünde bulunan besinlerin de bebeğin zekasının gelişmesinde olumlu rol oynadığı biliniyor.

Emzirmeye Başlamadan Önce Yapılması gerekenler

Emzirme zamanlarını, kendiniz için en uygun ve dinlendirici olan saatlere göre programlayın. Bebeğinizi emzirirken size en rahat gelen duruşu benimseyin. Bebeği emzirmeye başlamadan önce ellerinizi sıcak suyla yıkayın. Göğüs uçlarınızı temizleyin.

Emzirmenin Yararları
Anne sütü bebeklerin gelişebilmeleri için gerekli tüm besinleri içerir, bulaşıcı hastalıklara karşı ona bağışıklık kazandırır.

Emzirme, aynı zamanda, anne ile çocuk arasında, çocuğun ruhsal açıdan sağlıklı gelişmesini etkileyen yakın bir ilişkinin doğmasına yardımcı olur.

Nasıl emzirmeli? Emzirirken nelere dikkat edilmeli?

Bebeğe önce bir memenizi verin ve 10 dakika emzirin, sonra diğerini vererek 10 dakika daha emzirin. Bir sonraki emzirmeyi, bebeğin en son emdiği göğüsten başlatın. Bebeğiniz, süt gereksinmesinin önemli bir bölümünü emzirmenin ilk bir kaç dakikasında alacaktır.

Fakat, sütün devamlı oluşabilmesi için bebeğin her iki göğüsle de emzirilmesi şarttır. Meme verirken göğsünüzün bebeğin nefes almasını engellememesine dikkat edin. Emzirdiğiniz memeyi alttan destekleyerek biraz yukarı kaldırın. Bebeğiniz her ağladığında memeye tutuyorsanız ve kilo alımı normal ise yeterince besleniyor demektir.

Bebeğiniz ne zaman acıkırsa o zaman emmek isteyecektir. Bunuda size ağlıyarak belli edecektir. Zaten bir süre sonra ağlama şekillerinden bebeğinizin ne istediğini anlar duruma geleceksiniz. Günde 8 kez beslemek en normalidir. Bebekler genelde mideleri boş olarak 5 saatten fazla uyuyamazlar.

Anne sütü ile beslenen bebekler ,anne sütü daha çabuk sindirildiği için mama ile beslenen bebeklere göre daha çabuk acıkırlar.

Emziren Annenin Beslenmesi

Dengeli bir beslenme rejimi benimsemeniz sizin için hayati önem taşır. Lahana ve karnabahar gibi gaz yapan sebzeler yemekten kaçının. Taze sebze ve meyvaları, buğday ve tahıllarla, protein bakımından zengin besinleri tercih edin.sütünüzün bol olması için yeterli miktarda su, çay ve meyva suyu içmeniz gerekir.

Günde iki-üç fincandan fazla çay ve kahve içmeyin. Bu dönem boyunca alkollü içkileri ve sigarayı tamamen bırakın. Özellikle ilaç alırken dikkatli olun! Doktorunuz tarafından önerilmediği sürece kesinlikle ilaç almayın; çünkü ilaçlar da alkol ve nikotin gibi sütünüze karışarak bebeğinizin sağlığına zarar verebilir.

Bebek Emzirmede Meme Temizliğinin Önemi

Meme iltihaplarından korunmak için göğüs ve göğüs uçlarınızın temizliğine ve bakımına özen gösterin. Banyo yaparken ve duş alırken göğüslerinizi sabunlamayın. Temizlikleri için yalnız sıcak su kullanın. Göğüs uçlannız tahriş olursa özel bir krem sürün.

Tahriş devam eder, göğüs uçlarınız çatlarsa derhal doktorunuza başvurun.Hamileliğin son haftalarında göğüs uçlarınıza havlu ve ya temiz bir bezle masaj yaparak onları emzirme dönemine hazırlayabilirsiniz. Sağlık ve estetik nedenlerle rahat bir emzirme sütyeni giyin. Gerekiyorsa gece de çıkarmayın.

Fırsat buldukça uyuyun. Gün boyunca işlerinize zaman zaman ara verip dinlenin. Çok ağır işleri üstlenip yorulmaktan kaçının. Bebeğinizi emzirmek size onunla konuşma ve onu okşama firsatı verir. Karnını doyurduktan sonra onu bir süre kollarınız arasında tutun.

Baş başa geçirdiğiniz bu huzur dolu ve zeli dakikalar sizi ve bebeğinizi mutlu edecektir.

Bebeği Emzirdikten Sonra Yapılması Gerekenler

Her emzirmeden sonra ve gerekiyorsa emzirme sırasında bebeğinizin gazçıkarmasını sağlayın. Bunun en kolay yolu, onu midesi omuzunuza değecek biçimde yatırmak ve hafifçe sırtına vurmaktır. Bebeğiniz gaz çıkarırken, emdiği sütün birazını da kusabileceğinden omuzunuza ufak bir havlu veya temiz bir bez parçası koymayı unutmayın.

Bebeğinizi emzirdikten sonra meme uçlarınızı sıcak su ile silin. Sabun kullanmaktan kaçının. Meme uçlarının temiz havada tamamen kurumasını bekleyin. Sızabilecek sütü emmesi için sütyeninizin içine temiz bir tampon veya bez parçası koyun.

Emzirmeye başladığınız ilk günlerde göğüs uçlarınız biraz acırsa hafif bir krem veya losyonla yumuşak bir biçimde ovun.

Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir ilişki kurulmasına yardım eder. Anne duygusal olarak tatmin olur. Doğumdan sonraki yakın temas anne – bebek arasındaki ilişkinin gelişmesine yardım eder.

Bebekler doğumdan hemen sonra annenin yanında kalırlarsa ve emzirilirlerse daha az ağlarlar.Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar. Uykusuz kalmaktan vb. daha az yakınırlar.

Emziren annelerin çocuklarını terk etme ya da çocuklarına kötü davranma olasılığı emzirmeyen annelere göre daha azdır. Bazı çalışmalarda anne sütü ile beslenmenin bebeğin zeka gelişimine, entellektüel yapısına olumlu etki yaptığı bildirilmektedir.

Yaşamın ilk haftalarında anne sütü ile beslenen düşük doğum tartılı bebekler yapay beslenen çocuklara göre ileri yaşlarda zeka testlerinde daha başarılı olurlar.

İlk yaş içinde ortalama beslenme sayısı

DOĞUM – 1 HAFTALIK: 6 – 10
1 HAFTALIK – 1 AY: 6 – 8
1 AY – 3 AY: 5 – 6
3 AY – 7 AY: 4 – 5
7 AY – 9 AY: 3 – 4
9 AY – 12 AY: 3

Süt çocuklarının bir öğünde aldıkları yaklaşık besin miktarı

1 – 2 HAFTA: 60 – 90 ml.
3 HAFTA – 2 AY: 120 – 150 ml.
2 AY – 3 AY: 150 – 180 ml.
3 AY – 4 AY: 180 – 210 ml.
5 AY – 12 AY: 210 – 240 ml.

Источник: //www.beycan.net/274/bebegin-emzirilmesi-ve-yararlari.html

Emzirme Süresi? bebek ne kadar emzirilmeli, Emzirme sıklığı

Bebeği her istediğinde emzirin! Emzirmek bebek kadar anne içinde önemli..

Emzirme Süresi ve sıklığı Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ile anne sütünün temeli doğru olarak atılmış olur.

Bebek ne kadar emzirilmeli: Bir emzirmenin ne kadar sürede tamamlanması gerekliliğine ait kesin bir kural yoktur. Bebeğin ihtiyacına göre bir süre ayarlanmalıdır. Unutmamalıdır ki bebek sadece süt ihtiyacını gidermek üzere emmeyecektir.

Emmek bir tür haz duygusunun tatmin yoludur. iyi bir emmenin ardından bebek hala memeyi bırakmıyorsa meme bebeğin ağzından çekip alınabilir.

Emzirme süresi ne kadar olmalı?

Memenin uzunca süre emilmesi Ağrıya yol açmaz. Ağrıya neden olan yanlış tutturma ve yanlış emzirme teknikleridir. Bu nedenle emzirme süresi bebeğin keyfine bırakılmalıdır.

Sonraki haftalarda her iki memeden yaklaşık yarım Saat boyunca emzirme yapacaktır.

Burada önemli bir durum şudur ki bebeğin düşük doğum ağarlığı, dudak damak problemleri, annenin meme başı yetersizlikleri veya herhangi bir sebep ile bebek çok kısa emme yapar, memeyi yetersiz emer ise emzirmenin başlatılması ve devamlılığı için sütün kiralanabilecek elektrikli pompa yardımı ile sağılması yararlı ve önemlidir.

Emzirme sıklığı ne kadar olmalı

Emzirme sıklığı konusunda kesin bire rakam verebilmek zordur. özellikle yeni doğan bebekler her ağlayışında meme ile buluşmalıdır. Böylece süt verimliliği artıracaktır. Bebek ne kadar fazla emer ise süt o kadar fazla, ikiz bebeklerine de yetecek kadar süt üretebilir.

Emzirme bebek ile annesi arasında yakın, sevgi dolu bir ilişkinin kurulmasının temelidir.

Eğer bebek herhangi bir nedenden dolayı annesinden ayrılır ise annenin memeleri elektrikli bir pompa yardımı ile sağılır. Sağılan sütler biriktirilir ve bebek bu süt ile beslenir. Böylece sütün devamlılığı sağlandığı gibi bebek de annesinin sütünden mahrum kalmayacaktır.

Yeni doğan emzirme sıklığı

Yeni doğmuş bebeğin midesi çok küçük olur ve anne sütü de çok kolay sindirildiği için ilk haftalarda 1-2 saate boşalır. Bu nedenle bebek sık, sık emzirilmelidir.

Bu şekilde bebeğin kilo alması ve süt yapımı devam edecektir. Bunlara dayanarak yeni doğmuş bir bebek günde en az 8-12 kez, her ağladığında emzirilmelidir. Emmenin süresine ve sıklığına bebek kendi karar verir. Bebek büyüdükçe her emzirmede daha fazla süt tutacak böylece bebek daha seyrek emecektir.

Yeni doğan emzirme süresi

Emzirme sırasında anne memesinde kalma süresi bebekten bebeğe değişir. Genelde yeni doğmuş bir bebek en az 15 Dakika emer.

Emzirme süresinin sınırlandırılması memelerin şişmesine, sütün azalmasına neden olacağından bebeğin uzun süre memede kalmasına izin verilir.

Ancak emzirme bir saatten fazla sürüyor, annenin meme uçları sızlıyor ise doktordan veya emzirme uzmanından yardım istenmeli.

Bebek en az ne kadar süre emzirilmeli

Emmenin süresine ve sıklığına göre de bebek kendi karar verir. Yeni doğmuş bir bebeğin midesi çok küçük olur. Anne sütü de çok kolay sindirildiği için ilk haftalarda bir – iki saatte boşalır. Bu nedenle bebek sık sık emzirilmelidir.

Bu şekilde bebeğin kilo alımı ve süt yapımı devam edecektir. Bebek büyüdükçe midesi de büyüyecek ve her emzirmede daha fazla süt tutacaktır. Öylece daha seyrek emecektir.

Yine de yeni doğmuş bebek en az 15 dakika emer. Bebek emmeye ilk başladığında sütün sulu kısmını alır. Emzirmenin sonlarına doğruda sütün yağlı ve kilo yapıcı kısmını alır. Bu yüzden efektif olarak bebeğin yutkunma seslerini duyduğu 15 dakikalık süre son sütün alındığını gösterir.

Bebeği hangi sıklıkla emzirmeli

 • Bebek her istediğinde emzirilmelidir.
 • Bebek ağzını açarak, aranarak, sonunda da ağlayarak açlığını belli eder.
 • İlk aylarda bebek uyandığında genellikle açtır ve emzirilmek ister.
 • Her emzirme sonrası memede yapılan süt miktarı biraz daha artacağından, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır.
 • Bebeğiniz ilk günler 2-3 saatte bir, ilk aya kadar ise 3-4 saatte bir yani 24 saat içinde 7-8 kez beslenme ihtiyacı duyar. İlk aydan sonra emzirme sıklığı günde 5-6 defaya düşer.
 • Bir emzirmede bir meme tamamen boşalana kadar emzirilmelidir. Bebek ikinci memeyi de emmek isterse o meme de verilebilir. Fakat bir sonraki emzirmede yarım kalan meme verilerek tamamen boşalması sağlanmalıdır.

Bebeği emzirmenin püf noktaları

Hem anneye hem bebeğe sayısız faydası olan emzirme, doğru yapılmadığında yarar yerine zarar getirebilir. Uzmanlar, emzirmenin bebekle anne arasında sağladığı yakın temas nedeniyle özel bir bağ oluşmasına neden olduğunu ve bu sebeple ciddiye alınması gerektiğini belirtip, iyi emzirmenin püf noktalarını söyle sıralıyor.

 • Bebeğinizi her ağladığında emzirin.
 • Bebeğinizin yüzü, omuzları ve vücudu bir çizgide, sizin vücudunuza paralel ve yakın olacak şekilde memenize yaklaştırın.
 • Bebeğinizin burnunu meme ucu hizasında getirin.

Memeyi yakaladığında ağzını kocaman açmış olması ve yalnızca meme ucunu değil çevresindeki kahverengi alanı da mümkün olduğunca alttan ağzına almasını sağlayın.Bebeğiniz memeden, kendiliğinden ayrılana kadar emzirin.

Источник: //www.diyadinnet.com/kadin-53-emzirme-suresi-bebek-ne-kadar-emzirilmeli-emzirme-sikligi

Doğum sonrası yenidoğan bebeği emzirme kuralları ve bebeğinizin ilk anne sütü

Bebeği her istediğinde emzirin! Emzirmek bebek kadar anne içinde önemli..

Gebelik süresince büyük bir özlem ve merak ile beklediği bebeğini bin bir zahmetle dünyaya getiren bir annenin bebeğine vereceği en değerli armağan anne sütüdür.

Hamilelik sürecinde aklınızı en fazla kurcalayan konuların başında bebeğinizi nasıl doğru emzireceğiniz ve bebeğinizi ne sıklıkta emzirmeniz gerektiği oluyor.

Şartlar ne olursa olsun bebeğini en iyi şekilde beslemeye çabalayan tüm yeni anneler övgülerin en büyüğünü hakediyor.

Baştan alırsak; Bebeğinizin doğumu ile hem siz yeni anne olarak hem de bebeğiniz yeni hayatına alışma sürecini yaşar. Bebeğiniz daha anne karnındayken emme alıştırma yaparak hayatta kalmaya kodlandı. Bebeğinizin önemli talebide yanında güvende hissettiği biricik annesinin sıcak kollarında, koynunda olmak ve annesi ile hep temasta kalarak annesi ile bağını en yoğun şekilde yaşamaya çalışır.

Başta yeni anne için emzirmek, bebeğiniz için de emmek zor olabilir. Yeni anne doğumdan sonra bir yandan iyileşmeye çalışırken, bir yandan da bebeğini emzirip en iyi şekilde besleyerek bakmaya uğraşır, bebek ise annesinin güvenli kollarında geldiği dünyaya, artık kendi ciğerleri ile nefes almaya, emerek beslenmeye alışmaya çalışır.

Güzel duygular, bebeği ile mutlu olmak, sevgi ile bebeğini düşünmek, bebeğini sevmek, bebeğini yanında hissetmek, sütünün bebeği için en iyi besin olduğunu bilmek anneyi emzirmeye hazırlar.

Anne sütü siz farketmeseniz de hamileliğinizin 6.-7. aylarında üretilmeye başlar. İşte bu şekilde bebeğinizin ilk aşısı olan kolostrum meme uçlarında hazırlanmaya başlar.

Başarı ile gerçekleşen doğum, emzirme ile tamamlanır

Bebeğinizin doğumundan itibaren yarım saat içerisinde bebeğinizi emzirmeyi denemelisiniz.

Doğumdan hemen sonra bebeğin çıplak olarak annenin çıplak göğsüne konması, anne ile bebek arasında ilk temasın sağlanması başarılı bir iletişim ve emzirme için önemlidir.

Bebeğin en geç bir saat içinde anne memesine verilerek aynı şekilde emzirmenin teşvik edilmesi gerekir. Bebeğin emmeye en istekli olduğu bu dönem geciktirilirse, bebekte uzun bir süre isteksizlik görülür ve ilk emzirmede gecikme olur.

İlk emzirme çok önemlidir; Doğumdan sonra beyinden salgılanan “prolaktin hormunu” düzeyinin yükselmesi ile memelerde sür keseciklerinde süt yapımı artar.

Emme uyarısı sonucu duyusal ve hormonal uyarı oksitosinin refleksi sayesinde sütün meme kanallarına akmasını sağlar. Bebeğin emmeye başlaması ile yükselen prolaktin hormonu düzeyi 15-20 dakikada en yüksek seviyesine ulaşır.

Meme başları ne kadar sık uyarılır, ne kadar sık emzirilirse süt salgılayan prolaktin hormonu düzeyi uzun süre yüksek kalır.

Hamileliğinizin 6.-7. aylarında üretilmeye başlayan kolostrum yoğun kıvamlı vesarı renklidir. Halk arasında ağız sütü denen kolostrum konsantre bir sıvıdır.

Kolostrum sodyum, potasyum, çinko ve bebeği mikroplardan koruyan hücre ve antikorlar yönünden zengindir. Bu nedenle kolostrumun bir damlası bile ziyan edilmemelidir.

 Küçük bir miktarı bile (1 çay kaşığı) bebeğinizin doymasına yeterli olmaktadır.

Bebeğiniz azar azar emip yorulup uykuya daldığından, her saat başı emmek isteyecektir. Doğumunuzun 3-4 gününden itibaren  sütünüz bolca gelmeye başladıktan sonra bebeğiniz daha uzun aralıklarla emecektir. Ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok sütünüz gelir. Zaman içerisinde emzirmeler arasında geçen süre uzayacak ve bir düzene girecektir.

Emzirme sırasında bebeğinizin emmeye başladığı sütün ilk kısmı laktoz yani süt şekeri ve su içerir. Kalan süt ise özellikle bebeğinizin doymasını sağlayacak olan yağlı bölümdür.

Emzirme sırasında, bebeğinizi her iki göğsünüzden az az emzirmek yerine bir göğsünüzü tam olarak emzirip göğsünüzün tam boşalmasını sağlarsanız bebeğiniz daha iyi doyacaktır. Diğer göğsünüzde bulunan sütü ise bir sonraki emzirmeye saklamayın.

Hemen göğüslerinizde kalan sütü sağarak vücudunuzun bir sonraki emzirme seansına süt üretmesini sağlayın.

Her bebek farklıdır ve emzirme süreleri doğum şekline göre de değişebilir.

Ancak bebeğinizi doğumunu takiben ilk yarım saat içinde emzirmeniz bebeğinizin emme refleksini ve annesine ilk temasını gerçekleştirmesi için çok önemlidir.

 Yenidoğan bebekler ilk birkaç özellikle sık sık uyuyakalırlar ve bir sonraki beslenme vakti için kendileri zaten size sinyal verirler. Bu sinyaller şöyle olabilir;

  • Uyanınca kıpırdanmaya başlamaları
  • Kafalarını çevirir şekilde hareketler yapmaları
  • Emecek bir şeyler aramaya başlamaları, parmak emme, vs.

“Doğru ve  Başarılı Emzirme” İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Biliyor Musunuz?

Doğum yaptıktan sonra bebek hemşiresinin sizi yönlendirdiği şekilde bebeğinizi emzirmeli, sadece meme ucu ile değil, meme ucunun etrafındaki halkanın da bebeğin ağzında olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde hem bebeğinizin karnı doyar, hem de sizin canınız acımaz ve meme ucu çatlağı oluşmaz.

Meme ucu çatlağı oluşmaması için bebeğiniz meme ucunu sert diş damağı ile ısırmamalıdır. Bunun için doğru emzirme yöntemini uygulayarak, bebeğinizin arka sert ve yumuşak damağını kullanarak emmesini sağlamalısınız.

Doğru emzirme yöntemi ile hem bebeğinizin karnı doyar hemde sizin göğüs ucu çatlaklarınız oluşmaz.

Ben ilk bebeğimde yaşadığım göğüs ucu yaralarından doktorumun tavsiye ile Mumsy Natural’ın ürünleri kullanarak kurtuldum. İkinci hamileliğimde ise 7. aydan itibaren göğüs uçlarımı Mumsy Natural göğüs ucu bakım kremi ile emzirmeye hazırladım ve ikinci bebeğimde göğüs ucu yaraları derdini yaşamadım. Bu açıdan size de baştan tedbir almanızı öneririm.

Unutmayın bu bir süreç, hem siz hem de bebeğinizin yeni hayatına alışacak ve en doğru yöntemi bulacak. emzirme emzirme yenidoğan bebeği emzirmek doğru emzirme nedir?

Doğumdan itibaren emzirme konusunu baştan alalım, benim en çok aklımı kurcalayan konu doğru emzirip emzirmediğimdi. Dolayısıyla lafı daha da uzatmadan doğru emzirmeyi tarifleyeyim: Bebeğiniz doğdu ve hemen kucağınıza verdiler.

Memeyi almıyor, çünkü nasıl emeceğini bilmiyor… Eee, siz de onca okumalarınıza, hazırlanmalarınıza rağmen nasıl emzirilmesi gerektiğini bilmiyorsunuz. Sağınızda solunuzda devam sütü veya daha da fenası şekerli su vermek için ısrar edenleri dinlemeyin. Bebeğiniz formül mama yahut şekerli su ile tok hissederse, emmek için isteksiz olur ve uykuya dalar.

Sonuna kadar  doğru emzirme için uğraşın. Bebeğiniz memeyi bulup emmeyi başaramazsa ağzına iyice temizlediğiniz parmağınızı sokun, bebeğinizin önce parmağınızı emmesini sağlayın. Bebeğiniz emmeyi bilerek dünyaya geliyor, azıcık alıştırma, bu yaşamsal bilgisini hemen aktive edecek.

Memenizin areolasını (kahverengi halka) elinizle sıkıp, yassılaştırın, bebeğiniz ağzını kocaman açtığı anda memeyi ağzına verin. Bebeğiniz tüm areolanin ağıza girmesi ile memenizi tamamen kavrayabilir, ki bu muhtemel göğüs ucu yara ve çatlaklarının oluşmunu da önler. 2-3 saatte bir, geceler de dahil, uyuyorsa bile uyandırıp emzirmeyi deneyin.

Minik meleğiniz çok küçük olduğundan emzirirken kısa sürede yorulup uykuya dalar, emzirme seansını 15 dakikaya tamamlamak için uyandırmak maksadıyla boynunun altını gıdıklayabilirsiniz.

Doğumunuzun ilk günlerinde beyaz renkli akışkan sütünüz gelmese dahi emzirmeye devam edin, çünkü göğsünüz tamamen boş değil. Memenizde bebeğinizi hastalıklardan koruyan, bağışıklığını geliştiren ve büyümesi için gerekli maddeler bulunduran en önemli süt “kolostrum” bulunur. Kolostrum bebeğinizin ihtiyacı oranında memenizde bulunur ve bebeğinizin yeterince doymasını sağlar.

Emzirme seansında konforunuz için, etrafınızda bolca yastık bulunsun, yastıkları hem belinize destek, hem de bebeğinizi taşımaya yardımcı olarak kullanırsınız.

Bebek Emzirme Rehberi, emziren kadın. Emzirme Bilgi ve Destek,iyi emzirme pozisyonu. Yenidoğan Emzirme ve Süt Üretiminde İlk Günler.

Anne sütü üretimi

Doğumdan 2-4 gün sonrasında göğüslerinizin dolduğunu ve sıcaklaştığını hissedeceksiniz. Bu sütünüzün geldiğini gösterir. Sütünüz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterir. Önceleri kolostruma kıyasla daha ince gelecektir; ancak sonradan emzirme devam ettikçe kıvamı yoğunlaşacaktır.

Bebeğinizi her emzirişinizde, vücudunuz bir sonraki emzirme zamanınızı ayarlamaktadır. Bebeğinizin emme sıklığına göre süt üretiminiz de artacak ya da azalacaktır.

Bebeğimi Ne Sıklıkta Emzirmeliyim?

Yenidoğan bebeğinizi her istediğinde emzirin. Buna bebek kontrolünde beslenme de denebilir. Bırakın bebeğiniz ne zaman ve ne kadar emeceğine kendi karar versin.

Emzirmelere saat koymak çok doğru değil.

Başlangıçta emzirmekten başka bir şey yapmıyormuş gibi hissediyor olabilirsiniz, ama bebeğinizle birlikte belirli bir emzirme düzenine gireceksiniz, ve süt üretim miktarınız da belirlenmiş olacak.

Geceleri emzirmek çok önemlidir çünkü süt üretmeye yarayan hormon(prolaktin) üretimi geceleri daha fazla olur. Ayrıca geceleri yenidoğan bebeğinizin sizinle aynı odada beşikte uyuması daha güvenli olacaktır.

Bazı kadınlar emzirirken şiddetli sızlama hissederler. Bazıları ise hiçbir şey hissetmezler. Sütün gelişi fazlalaştıkça bebeğinizin nasıl hızlı ve ritmik hareketlerle sütü emdiğini göreceksiniz. Bebekler genelde hızlı hızlı emişlerden sonra bir durup daha fazla süt gelmesini beklerler. Eğer bu bekleme anında uyuya kalırsa, tam dalmamışsa uyanabiliyor mu diye kontrol edin.

Bebeğiniz ağladığında, bebeğinizin aklınızdan geçtiği bir anda veya ılık duş aldığınız zamanlarda sütünüzün kendiliğinden aktığını görebilirsiniz. Bazen beklenmedik zamanlarda göğüslerden süt gelebilir. Böyle olduğunda elinizi yavaşça göğüs ucunuzun üzerine kapatın, bu akmasını durduracaktır. Ayrıca pamuklu göğüs pedleri kullanmanız kıyafetlerinizin ıslanmasını engelleyecektir.

Ama benim sütüm az ne yapabilirim diyen anneler sütünüzü artırmak ile ilgili bilgileri annesininmelegi.com’da bulabilirsiniz. Anne sütünü artırmaya yönelik yazılarımıza göz atın

Emzirmede doğru yöntem nedir? Emzirmenin faydaları… Emzirmede en çok dikkat edilmesi gereken kurallar

“Süt yapan yiyecekler“ | Hangi besinler anne sütünü artırır? Tükettiğimiz yiyecekler anne sütü miktarını nasıl etkiler? 

Anne sütünü artıran tarifler için tıklayınız

Anne sütünü artırmak için Ramazan’ın güzel meyvesi hurmayı tüketin. Kendinizi yorgun, enerjisiz hissediyorsanız hurma tüm yıl boyunca elinizin altında olması gereken bir meyve.

Anne sütünün kalitesi nasıl anlaşılır?

Anne sütünü sağarak süt miktarını artırıp, daha uzun süre bebeğinize süt vermeye devam edebilirsiniz.

*Bebeğinizi emzirmeye kararlıysanız, doğum öncesi emzirme hazırlıkları ve emzirmeye bağlı göğüs ucu yaralarının tedavisi için mutlaka okuyun: “Göğüs ucu yaraları nasıl önlenir? Meme ucu çatlakları nasıl tedavi edilir?” yazımıza mutlaka göz atın!

Emzirmenin.Emzirme sırasında süt gelmesi,Başarılı Emzirme Teknikleri. Bebeğiniz İçin Başarılı Emzirme Teknikleri Hangileri? Başarılı Emzirme İçin Dikkat Etmeniz Gerekenlerin Neler Olduğunu Biliyor Musunuz?

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

bebek emzirme süresi bebek emzirme rüyada yeni doğan bebek emzirme. Emzirme sorunları, yeni doğan bebek emzirme pozisyonu. Yenidoğan bebek emzirme teknikleri, yeni doğan bebek emzirme kadınlar kulübü. Emzirmenin Temel Kuralları

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

Источник: //www.annesininmelegi.com/2017/01/09/listecianne/emzirme-kurallari-dogum-sonrasi-yenidogan-bebegi-emzirme-kurallari-bebegin-ilk-anne-sutu-uretimi/bebek-anne-bakim-uyku-beslenme-gelisim-anne-baba-gaz-emzirme-gogus-aglama-sut-annesutu-bebektegaz-sut-pompasi-gogus-pedi/anne-annelik-bebek-bebek-bakim-emzirme-sut-bebekgelisim-yenidogan-bebektegazsorunu-yenidoganaknesi-yenidogansariligi-anneyiz-bebegim-annevebebek-hamile-dogum-adimadimhamilelik.html

Bebeğinizi Nasıl Emzireceğinizi Biliyor musunuz?

Bebeği her istediğinde emzirin! Emzirmek bebek kadar anne içinde önemli..

Başlığı görenler “Ne var bunu bilmeyecek?” diye düşünebilirler. Ama araştırmalar ve uzmanların aktarımları bazı gerçekleri gün ışığına çıkarıyor. Emzirme konusunda tecrübesi olmayan yeni anne doğum sonrası ağrılarının ve halsizliğinin de etkisiyle sorunlar yaşıyor.

Bu dönemde psikolojik ve fiziksel yardım alamazsa hem “sütüm gelmiyor” düşüncesine kapılarak moral bozukluğu yaşıyor, hem de meme başı problemleriyle daha çok karşılaşıyor. Bu arada bebekte daha çok huzursuzluk yaşayıp ağladığından aile büyükleri doymadığına kanaat getirip, mamaya başlatıyorlar.

Sonuç: Anne sütünden mahrum kalmış bir bebek… Bu tabloyla karşılaşmamak için, emzirme konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Bebek emme refleksini doğuştan getirir. Ultrason görüntülerinde parmağını emen bebeği görmek artık kimseyi şaşırtmıyor. Emmek bebek için sadece beslenme aracı değil, haz ve güven duygularını da tatmin ettiği özel andır. Anne ile bebek arasındaki özel bağdır. Bu bağın sağlık sorunlarından dolayı bozulmaması için emzirmeye başlarken dikkat etmeniz gereken bazı “püf”ler var.

Emzirmeye başlarken

İlk yapılması gereken el temizliği… Sadece bebeğinizi emzireceğiniz zaman değil, bebeğinizle ilgilendiğiniz her an ellerinizin hijyeninizi sağlamalısınız. Eskiden her emzirmeden önce göğüslerin silinmesi gerektiği söyleniyordu. Ancak uzmanlar günlük vücut temizliğinin yeterli olduğunu belirtiyorlar.

Yani günde bir kere göğsünüzü silmeniz yeterli. Meme başını çevreleyen kahverengi bölgedeki küçük kabartılar meme başının yumuşak olmasını ve bebeğin meme başını kolaylıkla bulmasına yardımcı olan bazı salgıların salınmasını sağlar.

Meme başını her emzirmeden önce silmeyin ki bu salgılar işlevlerini kaybetmesinler, bebeğiniz meme başını bulurken bu yol göstericiden faydalanabilsin.

Emzirmenin yapılacağı ortamda önemlidir. Annenin rahat edebileceği, sessiz, rahat, fazla uyaranın olmadığı yerler anneye kolaylık sağlar.

Emzirmeye uygun ve rahat kıyafetlerde başarılı bir emzirmeye destek verir. Önden açılan gecelik, bluz gibi giysiler ve emzirme sutyen-atletleri anne için gereklidir.

Doğumdan hemen sonra bebeğinizi ilk emzirmeye başlayacağınız yer büyük ihtimalle hastanedeki yatağınız olacaktır. Ancak en rahat emzirme pozisyonun oturarak olduğunu belirtmek gerekir. Doktorunuz oturabileceğinizi söylediği andan itibaren bebeğinizi oturarak emzirmeye gayret edin. Böylece bebeğinize ve emzirmeye daha çok hakim olacaksınız.

Adım adım emzirme

Emzirmek için rahat bir koltuk seçin. Sırtınızı ve kollarınızı dayayarak destek alacağınız koltuklar, emzirme sırasında size kolaylık ve rahatlık sağlar. Kol ve sırt ağrılarınız daha az olur. Gerekirse kolunuzun altına ya da bel boşluğunuza destek yastıkları alabilirsiniz. Emzirme sırasında bel ve kol ağrıları çeken annelerin emzirmeyi daha kısa tuttuğu, çabuk yorulduğu bilinmektedir.

Emzirme sırasında bir eliniz bebeği tutarken bir eliniz emzirmeye yardımcı olacaktır.

Koltuğunuza yerleştiniz, bebeğiniz kucağınızda… Hangi göğsünüzü emzirecekseniz, bebeğinizin başını o kolunuzun dirseğinin iç kısmına yerleştirin. Kolunuzla düz bir hat şeklinde vücudunu destekleyin. Eliniz poposuna ulaşacaktır, buradan tutarak vücutlarınızın temasını sağlayın.

Bebeğinizin yüzü göğsünüze dönük, burnu göğüs ucu hizasında olmalı.

Bebeğinizin karnı sizin karnınıza değmeli.

Gerekiyorsa kolunuzun altına bir yastık, sırtınıza destek, ayağınızın altına minik bir tabure koyabilirsiniz.

Bebeğinizin başını iterek göğsünüze yaklaştırmayın. Omuzlarından destek vererek göğsünüze yaklaştırın.

Bebek anne göğsüne yaklaştırıldığında içgüdüsel olarak memenizi bulacaktır. Önemli olan göğüs ucunuzu doğru biçimde tutabilmesidir.

İlk günlerde 2-3 saat gibi sık aralarla emzirmeniz önerilir. Aynı zamanda bebekler sürekli uyuma eğilimindedir. Bebeğinizin emme saati gelmişse ama uyuyorsa meme başınızı yanağına dokundurarak uyandırabilirsiniz.

Bebeğinizin yüzü göğsünüze dönük, vücudu vücudunuza değen pozisyonda iken, diğer elinizin baş ve işaret parmaklarıyla göğsünüzün ucunu tutarak bebeğin göğüs ucunuzu doğru olarak almasına yardımcı olun.

Doğru emmede bebek göğüs ucunun çevresindeki kahverengi halkayı da kavrayarak ağzının içine alır. Sadece göğüs ucunu tutan bebek yanlış emiyor demektir. Bebeğiniz bu şekilde göğüs ucunuzu tutmuşsa emzirmeyi kesin, tekrar başlayın.

Bebek göğüs ucunu almakta zorlanıyorsa; ağzını kocaman açtığında ilk önce alt dudağı meme ucuna gelecek biçimde alttan yukarı doğru göğüs ucunuza yaklaştırın. Gerekiyorsa göğüs ucunuzu parmaklarınızın arasında tutarak ona destek olun.

Göğüs ucunu doğru tutan bebeğin ağzı dolar. Doğru emişte “cuk cuk” sesi gelmez. Bebeğin şakakları, kulakları emişin etkisiyle oynar.

Bebek memeyi doğru şekilde tuttuğunda alt dudağı dışarı doğru kıvrıktır, çenesi memeye dayanır.

Emzirme sırasında işaret ya da orta parmağınızla göğsünüzü alttan destekleyebilirsiniz. Başparmağınızı bebeğin burun delikleri memenizle kapanmasın diye hafifçe memenize bastırabilirsiniz. Ancak iki parmağınızı kullanarak makas hareketi yapmayın. Sıkı bastırma ve makas hareketi süt kanallarından akışı zorlaştırabiliyor.

Aç olan bebek emmenin başında aceleci ve hızlıdır. Yutkunması boğulacakmış gibi gelebilir. Sakin olun. Biraz sonra dengeyi bulacak emmesi daha düzenli olacaktır. Doyan bebek çoğunlukla memede uykuya dalar ve kendiliğinden memeyi bırakır.

İlk emzirmelerde süt oluşumunu artırmak için her iki göğsünde emzirilmesi önerilir. Her göğüste ortalama 15 -20 dakika emzirebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda ise göğüslerin iyice boşaltılması önem kazanır.

Bu emiş, olgun sütün bebek tarafından tamamen alınabilmesi içinde gereklidir. (Olgun sütte ilk önce sulu-şekerli daha sonra yağlı süt gelir.

Yağlı süt bebekte tokluk hissi yaratacağından bebeğin doymasını sağlar)

Emzirme tamamlandığında meme uçlarınızı biraz sıkarak çıkan sütü sürün. Göğüs pedi ya da kalkanı ile göğsünüzü kapatın.

Emzirmeniz bitti, hatta bebeğiniz kucağınızda uykuya daldı ama bir türlü göğsünüzden ayrılmak istemiyorsa zorla göğsünüzü ağzından çekmeyin. Hem onu huzursuz edersiniz hem de göğüs ucunuzu yara… Basit bir hareketle göğüs ucunuzu bebeğin ağzından çıkarabilirsiniz; serçe parmağınızı ağzının köşesinden içeri doğru sokmaya çalışın. Dudak kasları gevşeyen bebek göğsünüzü de bırakacaktır.

Источник: //www.annebebek.com.tr/bebek/detay/id/135

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!