Bebeğin Zekası Kapasitesi Önceden Öğrenmek Mümkün mü?

içerik

Bebeğin cinsiyetini seçmek mümkün mü? – Sağlık ve Güzellik Rehberi

Bebeğin Zekası Kapasitesi Önceden Öğrenmek Mümkün mü?

Mutlaka kız ya da erkek bebek sahibi olmak için deliren aileler vardır. Tıp artık, onların bu dileklerini yerine getirecek imkana sahip. Tüp bebek işlemi sırasında kolayca cinsiyet seçilebiliyor. İşte birçok evli çift tarafından merak edilen soruların cevapları…

Kıbrıs Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi Direktörü Dr. Halil İbrahim Tekin, Kıbrıs’ta yapılabilen cinsiyet seçimi ile ilgili bilgiler verdi:

– Bir genetik ayıklama yöntemi olan PGT ile bebek doğmadan önce cinsiyetini seçmek mümkün mü?

Embriyo aşamasında, bebek anne karnına girmeden, cinsiyetini belirlemek mümkün. PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) için tüp bebek uygulamasına ve embriyo oluşturulmasına gerek var. Tüp bebek uygulamalarında cinsiyet seçimi rahatlıkla yapılabiliyor.

Bebeğin cinsiyetini seçmede % 99 başarı

– Bu yöntemden başarılı sonuçlar elde ediliyor mu?

PGT yöntemleri arasında cinsiyet belirleme; yapılan en belirgin seçimlerdendir. Yüzde 99.9 oranında cinsiyeti belirlemede başarı sağlanabiliyor. XX kromozom kız, XY kromozom erkektir. Anne rahmine XX kromozom yerleştirildiğinde; kadın hamile kalırsa kesin kız çocuğu olur.

XY yerleştirildiğinde de erkek çocuk dünyaya getirir. Ancak hastanın gebelik şansı tüp bebek uygulamalarındaki gebelik şansı kadardır. Kadının yaşı ve yumurta rezerviyle bağlantılı olarak değişebilir. Rahime yerleştirilen embriyo tutmayabilir.

Ama tutarsa bebeğin cinsiyeti mutlaka seçildiği gibi; kız ya da erkek olur.

– Tıp dünyası neden bu konuyu tartışıyor?

Öncelikle sadece doğacak çocuğun cinsiyetini belirlemek için tüp bebek ve PGT uygulaması yapılmasının ne derece doğru ve etik olduğu tartışılıyor. Tüp bebek uygulamalarının oldukça güvenli olması nedeniyle, tüp bebek yapılması kabul edilebilir bir uygulama olabilir.

Hayati teh ve önemli komplikasyon riski son derece azdır. Aile dengelenmesi amacıyla oğlu olanların kız, kızı olanların da oğlan çocuk isteyebiliyor.

Bu nedenle PGT yapılması; bazı çevrelerce etik görülmesine rağmen, karşı cinse ait embriyoların atılacağı fikri yanlış görülüyor.

– PGT, aile planlama yöntemi olarak kullanılabilir mi?

İlk bebek için cinsiyet seçimi, tüm dünyada genel olarak kabul görmüyor. Daha önce tüp bebek ile gebe kalmış veya normal yoldan gebe kalmış, ancak ikinci bebek için tüp bebek gerektiren çiftlerde ise; karşı cinsin seçilmesi etik açıdan kabul edilebiliyor.

Bu durumda genelde kız çocuğu olanların erkek, erkek çocuğu olanların ise kız seçecekleri düşünülürse; dengesiz bir dağılım olmayacaktır. Kısır olan bu çiftlerde, arta kalan embriyoların daha sonra kullanılmak amacıyla dondurulup saklanabilme olanağı da vardır.

Bir cinse ait çok sayıda çocuğu olan çiftlerde ise (örneğin 6 erkek veya 6 kız) tüp bebek ve PGT ile cinsiyet seçimi yapılması, başka etik tartışmalar yaratacak önemli bir konudur. Karşı cinse ait embriyoların yok edilmesi problemi ortaya çıkmaktadır.

– Cinsiyet seçiminin belirli şartları var mı?

Dünyadaki genel uygulamaya göre; cinsiyet seçimi yaptıracak ailelerin daha önce en az 2 çocuğu olması şartı aranıyor. 2 çocuğu da aynı cinsiyetteyse, 3. çocuğun farklı cinsten seçimi yapılabiliyor.

Bebeğin cinsiyetini seçmek etik mi?

– Cinsiyet seçimi dünyanın nüfus dengesini bozabilir mi?

Cinsiyet seçiminin genel popülasyondaki erkek-kız oranını nasıl etkileyeceği tartışılıyor. Bu uygulamaların geniş çapta kullanılmasıyla, çeşitli kültürlerde tercih edilen cinsiyet olan erkeklerin artacağı kuşkusu olsa da; uzun vadede bunun dengeleneceği ve tercih edilen cinsiyetin kız olacağı düşünülmektedir.

Mevcut tüp bebek uygulamalarının genel popülasyondaki oranına bakılacak olursa; bugün için bu önemli bir sorun gibi görünmemektedir. Cinsiyet seçimini savunanlar, bunun genelde artan dünya nüfusuna bir denge getireceğini ve ailelerin genellikle karşı cinsten 2 çocuğa sahip olduktan sonra, artık çocuk yapmayacaklarını söylemektedir.

Cinsiyet seçimini savunanların diğer bir tezi ise; istenmeyen cinsten olan çocukların daha az sevgi ile yetişeceği ve hatta karşı cinse ait çocukların cinsiyet saptandıktan sonra düşükle sonuçlanabileceğidir.

Sonuç olarak;’ cinsiyet seçimi etik mi, değil mi?’ sorusunun basit bir cevabı olmadığı ve her iki tezi savunanların da haklı oldukları noktalar olduğu görülmektedir.

Hindistan’da bebeğin cinsiyetini seçmek serbest

– Bu uygulama Türkiye’de yasak. Kıbrıs’ta serbest mi?

Bazı genetik hastalıklar yalnızca kız ya da erkek çocuklarda ortaya çıkabiliyor. Bu durumda doktor raporu ile gerekli olduğu kanıtlanırsa, Türkiye’de de laboratuvarlarda rahatlıkla cinsiyet seçimi yapılabiliyor. Kıbrıs’ta ise; bu konudaki yasaklar daha az sınır getiriyor.

Bu yüzden uygulama daha rahat şekilde gerçekleştirilebiliyor. Dünyanın bazı ülkelerinde bu teknik zaten bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılıyor. Mesela Hindistan’da… İsrail’de de bu yöntem serbest.

Devlet denetimindeki merkezlerde bir çocuğu olan aileler, karşı cinsten çocuk isterlerse bunu PGT ile seçtirebiliyorlar.

Источник: http://www.saglikveguzellik.net/bebegin-cinsiyetini-secmek-mumkun-mu.html

BEBEKLERDE BEYİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYAN YİYECEKLER

Bebeğin Zekası Kapasitesi Önceden Öğrenmek Mümkün mü?

Hamile kalmayı planlayan kişilerin folik asitten zengin gıda alımına dikkat etmesi gerekir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında alınan folik asitin bebeğin gelişim kusuruna bağlı hastalığı olmaması için çok önemlidir. Folik asitin B vitamini grubuna ait suda çözülen bir vitamindir, hamilelik döneminde fetusla ilgili deformasyonlara karşı koruma sağlamaktadır.

Ruhsal ve fiziksel sağlığı korumak için folik asit gereklidir. Folik asit, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip olan B vitamini türevidir.

Sakatlığı Önlüyor

Fetal büyüme ve gelişme, hızlı hücre bölünmesi ile karakterize bir dönemdir. “DNA ve RNA üretimindeki kritik rolü nedeniyle, bu dönemde yeterli folik asit alımı son derece önemlidir.

Yapılan araştırmalar, hamilelikte yeterli miktarda folik asit alımının bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin sakatlıklar gibi görülme olasılığını anlamlı ölçüde azalttığını göstermektedir. Folik asit, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için kilit öneme sahip olduğundan hamile kalmadan önce alınmaya başlanması gerekir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, gebelik planlanmaya başlandığı zaman, diğer bir deyişle en az gebelikten 3 ay öncesinden başlayarak, gebeliğin 3. ayının sonuna kadar folik asit kullanılması önerilmektedir”

Tüketilmesi Gereken Sebze ve Meyveler

 • Sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketerek gerekli miktarda folik asit almanız ve çeşitli hastalıklardan korunmanız mümkündür.
 • Avokado çok faydalı,
 • “Turunçgiller, portakal ve diğer tüm narenciye çeşitleri diğer meyvelere göre daha yüksek oranlarda folik asit içerirler. Ay çekirdeği, ayçekirdeği hem folik asit aynı zamanda harika bir demir ve kalsiyum kaynağıdır.
 • Bakliyat, yeşil ve kırmızı mercimek folik asit açısından oldukça zengin besinlerdir. İçerdikleri yüksek folik asit düzeyleri ve diğer faydalı besin öğeleri onları günlük beslenmenize eklemeniz için yeterlidir.
 • Barbunya, nohut ve mercimekte ise çok daha fazla folik asit bulunur. kalsiyum, protein, potasyum yönünden zengin fasulyeden bir kase yemek önemli derecede folik asit ihtiyacını karşılar.Yeşil yapraklı sebzeler, folik asit ve demir yönünden en zengin besindir. Yeşil yapraklı sebzeler arasında ıspanak en yüksek derecede folik asit içeren sebzedir.
 • Kuşkonmaz. buharda pişmiş kuşkonmaz, folik asit deposudur. Kuşkonmazı, yardımcı meze olarak kullanabileceğiniz gibi, bezelye gibi sebzelerle pişirerek ana yemek olarak da kullanabilirsiniz. Diğer sebzelere göre daha yüksek oranlarda folik asit içeren kuşkonmaz ayrıca A, K ve C vitamini gibi gerekli vitaminler açısından da iyi bir kaynaktır.
 • Fasulye, kuru fasulye de bol miktarda folik asit içerir. Bamya, sindirim sisteminde istenmeyen toksinlerin temizlenmesine ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bamya yüksek oranlarda folik asit içeriyor. Brokoli, besin açısından zengin bu süper yiyecek, aynı zamanda C vitamini, beta karoten, lif, kalsiyum ve demir kaynağıdır.
 • Avokado, somon balığı ve ceviz gibi, avokadoda da bebeğin beyin gelişimi için gerekli olan omega 3 yağlı asitleri ve folik asit açısından zengin bir meyvedir. Avokado, bebeğinizin gelişen beyni için de çok faydalıdır.”

Her anne-baba çocuklarının zeka kapasitesinin yüksek olmasını ister.

Ancak çocuğun zeka gelişiminin sağlıklı olabilmesi için anne adayının gebelik döneminde kendine çok dikkat etmesi gerekir. Çocuğun beyin hücreleri anne karnındayken oluşmaya başladığından beslenme ve uyku düzenine özen gösterilmelidir. Özellikle sağlıklı bir beyin ve sinir sistemi gelişimi için haftada 1 defa mutlaka balık tüketilmelidir. Ayrıca stres ve kaygı yaratan durumlardan da mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Zeka; bireyin doğuştan sahip olduğu, kalıtımla kuşaktan kuşağa geçen ve sinir sisteminin işlevlerini kapsayan; deneyim, öğrenme ve çevre etkisiyle biçimlenen bir bileşimdir. Sözel anlayış, akıcı konuşma, sayısal yetenek, alansal ve uzay ilişkileri, hafıza ve mantıklı düşünme gibi yetenekler zeka ile birlikte anımsanır.

 Zeka ile beyin arasında çok yakın bir ilişki vardır. Zekanın beyinde yer aldığı kabul edilir. “Yapılan birçok araştırma, kalıtımın yani genlerin zeka gelişiminde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur.

Örneğin; bebekken evlat edinilen çocukların zekaları, üvey ve öz anne-babalarının zekaları ile karşılaştırıldığında, bu çocukların zeka puanlarının öz anne-babalarınkine daha çok benzediği görülmüştür.”

Zeka Gelişimi Anne Karnında Başlar

Çocuğun beyin hücrelerinin anne karnındayken yani gebeliğin ilk 3 ayında başlar.

“Diğer tüm hücrelerden daha hızlı çoğalarak doğumdan sonraki ilk yıl boyunca devam eder. Nöronları besleyen ve bir arada tutan destek doku hücreleri (gliyal hücreler) de bu dönemde oluşur. Tüm bu hücreler çocuğun yaşamı boyunca kullanacağı zekanın temelini oluşturacağından anne adaylarının hamilelik süresince kendilerine çok dikkat etmesi ve iyi bakması oldukça önemlidir.” 

5 Yaşına Kadar Şekilleniyor

Çocukların zihinsel gelişimi 5 yaşına kadar şekillenir. Zekanın yaklaşık yüzde 80’i bu yaşa kadar oluşur. Çocuğu tüm hayatı boyunca etkileyecek zihinsel-anatomik yapılar, beceriler ve sosyal özellikler bu sayede gelişir. Bu nedenle çocuğun zeka gelişimi için en önemli dönemler okul öncesi yıllarıdır. Bu yıllarda çocuğun kişilik gelişimin temeli de atılmış olur.

En Önemli Etken Genetik Miras

Çocuklarda zeka gelişimini etkileyen en önemli etkenin genetik faktördür.

“Anne-babanın genleri ve kalıtımı belirleyen tüm özellikleri rastlantısal olarak çocuğa geçer. Ancak zekanın kalıtım kadar çevre ile de önemli bir ilgisi vardır.

Kişilik yapısı, sosyo- psikolojik çevre, dil yeteneği, güdüler, gebelik koşulları, çocukla kurulan duygusal etkileşim ve beslenme gibi durumlar da zeka gelişimini büyük oranda etkiler.

 Tek yumurta ikizleri birbirlerinden ne kadar farklı çevrelerde yetişirlerse aralarındaki zeka farkı da o kadar fazla olmaktadır. Beynin hızlı büyümesi ve toksinlere en duyarlı olunan dönem anne karnındaki süreçtir.

Zeka gelişimi için genetik potansiyelin uygun olması, çocuğa yoğun uyaran verilmesi ve beslenme düzeni arasında çok yakın bir ilişki bulunmaktadır. Aile ile zihinsel gelişme arasında da birebir etkilenme vardır. eğitim seviyesi yüksek ailelerin çocuklarının, aynı zeka seviyesine sahip düşük eğitimli ailelerin çocuklarından daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.” 

Zeka ve Başarı

Üstün zekalı bir bireyin toplumda başarılı olacağı varsayılsa da, dış etkenler ve hayat şartlarındaki değişikliklerle bu süreç değişebilir. Toplumu oluşturan kişilerin ancak yüzde 2’lik bir bölümü 130 ve üstünde IQ derecesine sahiptir. Gebelik aşırı stresli geçtiyse çocuk etkilenebilir.

 Anne adayının hamilelik dönemindeki duygusal durumu da bebeğin zekasını etkileyebilir. Gebeliğini aşırı kaygılı, korkulu, öfkeli, mutsuz ve stresli geçiren anne adaylarının çocukları ileriki dönemlerinde aşırı hassas olabilir.

Yoğun yaşanan duygular, bazı kimyasal maddelerin vücuda yayılarak anne karnındaki bebeğin dolaşım sistemine geçmesine sebep olabilir. Bunun sonucunda da bebeğin beyin işlevleri önemli derecede etkilenebilir.

 Yapılan araştırmalarda depresyona eğilimi olan annelerin çocuklarında az da olsa farklı beyin faaliyetleri olduğu gözlemlenmiştir. Bu çocukların yetişkin olduklarında depresyona yakalanma oranları da daha yüksektir.

Zeka geni anneden mi geliyor yoksa babadan mı?

Zeka geninin çocuğa anneden mi yoksa babadan mı geçip geçmediği ise en çok merak edilen ve tartışılan konulardan biridir. Zeka kapasitesi tamamen genetik yapı ile alakalıdır ancak zekanın anne veya babadan geçtiğini saptamak genel olarak mümkün değildir. Sağlıklı DNA yapısına sahip bireylerin çocuklarının zekası da buna bağlı olarak iyi olmaktadır.

Üstün zekalı kişiler ise genellikle toplum tarafından utangaç ve uyumsuz olarak algılanır. Ancak yapılan birçok araştırma üstün zekaya sahip olanların birçok normal insandan çok daha iyi iş yapabilen, uyumlu ve sevilen kişiler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca hamilelik öncesinde ve sürecinde sağlıklı ve iyi beslenmek zeka gelişimi ile doğru orantılıdır.

Haftada 1 Defa Mutlaka Balık Yenmeli

Hamilelik süresince süt, yumurta ve tavuk gibi protein yönünden zengin besinler düzenli olarak alınmalıdır. Karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tüketilmeli ve haftada 1 defa mutlaka balık yenmelidir. Balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri, folik asitleri, kalsiyum ve fosfor bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için oldukça önemlidir.

Anne sütü şart!

Çocuğun zeka gelişiminde anne sütünün önemlidir. “Demir eksikliği sebebiyle oluşan kansızlık da çocuğun zeka gelişimini önleyebilir. Bu sebeple mevsim yeşillikleri, fasulye, fındık, pekmez benzeri yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.

 Ayrıca doğum sonrası çocuğu anne sütüyle beslemek de bebeğin zeka gelişimini üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olur. Zeka kapsamlı bir kavram olduğundan anne-babadan geçen genler ve beslenme düzeni haricinde çocuğa yeterli sevgi ve bakım ortamı da sağlanmalıdır.

Anne ve babanın çocuğa olan bağlılığı da zeka gelişimini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilen faktörlerden biridir.

Çocuğun Zekasını Geliştirmek İçin…

Çocukların zekasını geliştirmek için sağlıklı ve düzenli beslenme şarttır. Özellikle ilk çocukluk döneminde beyin gelişimi için alınan gıdaların değeri ve miktarı önemlidir.

Bunların haricinde Oyun oynamak da çocuğun zekasını geliştiren önemli bir etkinliktir. Düzenli spor yapmak hem fiziki yönü geliştirir hem de beyin gelişimine ve hafızaya olumlu katkı sağlar.

Bu sebeple çocuklar yaşlarına ve kapasitelerine uygun spor dallarına yönlendirilmelidir.

Источник: http://bebekle.net/bebeklerde-zeka-gelisimi/

Bebeklerin Zekası Nasıl Geliştirilir?

Bebeğin Zekası Kapasitesi Önceden Öğrenmek Mümkün mü?

Bebekler İçin Beyin Geliştirici Zeka Oyunları 0 – 12 Aylar satın almak için TIKLAYINIZ

Bebekler İçin Beyin Geliştirici Zeka Oyunları  12-36 Aylar Satın almak için TIKLAYINIZ 

Akıllı Bebek Yetiştirmek için 135 Egzersiz ( Doğumdan 5,5 yaşına kadar egzersizler ve etkinlikler)

Bebek İşaret Dili Kitabı

Akıllı Bebek Yetiştirmek için Deneyler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Sanat ve Elişi

365 Yaratıcı Oyun ve Etkinlik ( 3-6 yaş)

YA ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALIYSA?

ONLİNE TESTİMİZLE ÇOCUĞUNUZUN ZEKA VE YETENEK ALANLARINI KEŞFEDELİM.

www.zekatesti.com.tr

Bebeklik döneminde bebeklerle oynanan zeka oyunları bebeklerin zeka beyin gelişiminde çok büyük bir öneme sahiptir, Zeka yani IQ geliştirilebilir

Kavramlar ve algılar yardımıyla soyut ya da somut nesneler arasındaki ilişkiyi kavrayabilme, soyut düşünme, muhakeme etme ve bu zihinsel işlevleri uyumlu şekilde bir amaca yönelik olarak kullanabilme yetenekleri zeka olarak adlandırılmaktadır.

Babalar bu cümleye kızacak fakat yapılan bilimsel araştırmalara göre zekâ genlerinin çoğunun kadınlarca aktarılan X kromozomunda olduğu belirlemiştir. Annenin üstün zekalı olması durumunda çocuğunda üstün zekalı olma oranı yüksektir.

Genetik faktörler dediğimiz zaman sadece anne-babadan değil, amcalardan, halalardan, dedelerden, birkaç nesil öncelerden gelen insanları da göz önüne almak gerekir. Ancak zekâ bir kapasitedir. İyi eğitim zekâ seviyesini 15-20 puan yükseltebilmektedir.

Buna bir örnek verecek olursak Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya gibi ülkelerde 90 IQ ile okul öncesine başlayan çocuklar 110 IQ ile 1.sınıfa devam etmekteler. Fakat ülkemizde 90 IQ ile okul öncesine başlayan çocuklar ortalama 95 IQ ile 1.sınıfa devam etmekteler. Okul öncesi eğitimin ve eğitimin zeka, beyin gelişiminde ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Zeka gelişiminin % 90’ı okul öncesi dönemde tamamlanmaktadır.

Bebeklerimizin ve çocuklarımızın IQ' sunu nasıl geliştireceğiz?

Bebeklik döneminden itibaren ne tür oyunlar aktiviteler yapabiliriz? Aşağıda listelenmiştir.

• Yapılan bilimsel araştırmalara göre anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka seviyeleri mamayla beslenen bebeklere göre daha yüksektir.

• Anne sıcaklığında büyüyen bebeklerin beyinleri hızlı gelişir. Anne ile büyüyen bebeklerin zeka seviyeleri bakıcıyla yada anneanne, babaanne ile büyüyen bebeklere göre çok daha yüksektir.

• Anne ile büyüyen bebekler bakıcıyla yada anneanne, babaanne ile büyüyen bebeklere göre ilerde daha az dikkat dağınıklığı problemi yaşamaktadır.

• Bebeklik döneminde çok fazla televizyon izleme bebeklerde otizm, zeka geriliği, dikkat dağınıklığı, öğrenme bozukluğu gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bakıcılar bebekleri susturma, bir nevi hipnoz etme adına maalesef saatlerce televizyon karşısında televizyon izletebilmektedirler.

Beyin bu durumda çalışmamakta sadece canlı bir kamera gibi her şeyi kaydetmektedir. Beyindeki bilgi işleme merkezi atıl kalmakta, zeka gelişmemektedir. Televizyon izlerken ekranda üç saniyede bazen saniyede bir görüntü değişmektedir.

Bebeklik döneminden beyni uyarıcı bombardımanına tutulan bebekler büyüyüp okul döneminde geldiklerinde kitaba baktıklarında hiçbir şey değişmemektedir. Dolayısıyla kitaplarla ilgilenmemekte sıkılmakta ödev yapmak istememektedir.

Günümüzde yetişkinlerin çok fazla kitap okumamasını da buna bağlayabiliriz. Gerçek bilgi kitaplardan öğrenilebilmektedir.  

• Sinir hücrelerinin oluşmaya başladığı bebeklik döneminde bebeğinizin görsel uyarılara ihtiyacı vardır ve bu konuda yapılan pratik hareketler çok önemlidir. Bu nedenle bebekler farklı görsel uyarıcı bombardımanına tutulmalıdır. Örneğin bebeğinizi kucağınıza alarak ona bilgisayarınızdan farklı renkli manzara resimleri, değişik sesler, müzikler dinletebilirsiniz.

• İlk aylarda bebeğin beşiğinin üzerine farklı renklerde oyuncaklar asıp onları hareket ettirerek bebeğe zengin uyarıcılar verin.

•İlk aylarda bebeklerin koku duyuları çok güçlüdür. Annelerini bu nedenle çoğunlukla kokularından tanırlar. Bu dönemde bebeklere farklı kokular koklatılarak beyin hücrelerinin ölmemesi sağlanabilir.

• Bebeğinizin yüzüne gülümseyerek vücuduna masaj yapın, gözlerinin içine bakarak ismini söyleyin.• Bebeğiniz ile direk olarak konuştuğunuz esnada onu yüzünüze yakın tutunuz ve gözlerinin içine bakınız. Onunla sık sık göz teması kurun.• Bebeğinizin karyolasının yanına bir mp3 çalar koyunuz, Çalmak için ninni veya yumuşak bir fon müziği seçin.

İçerisinde tekrarın çok olduğu melodiler bebek için çok dinlendiricidir çünkü bu, bebeklerin anne rahminde duydukları sese benzer melodidir. • Çamaşır veya bulaşık makinesinin sesini teybe kaydederek bebeğinize dinletin. Bu ses anne rahminde bebeğin duyduğu seslere benzer.

Bu sesleri bebek dinlerse beyindeki nöronlar ölmeyecek, beyinde sinaptik bağlantılar gelişecektir. • Bebeğinizi vücudunun bölümlerinden (dirsek, parmak, ense vb. ) kavrayarak hafif sallayın. Bebekler bundan çok hoşlanırlar. • Bebeğimizi biz nasıl besler ve ona nasıl davranırsak yetişkin olduğunda üzerinde derin etkileri olacaktır.

Bu oyun bebeğinizin güvende ve emin hissetmesini sağlar. • Bebek ağlamadan istek duymadan onu beslemememiz gerekmektedir. Bu kişiliğini olumsuz etkilemektedir. Ağlamadan beslenen çocuklar sürekli hazıra konan yetişkin gibidirler. • Bebeğinizin duyma ve görme duyularının gelişimi için farklı yüz ifadeleri yapın ve sesler çıkarın.

 • Bebeğinizi farklı kumaşlar ile okşayınız veya sarınız. Vücudunun farklı kumaşlara dokunmasını sağlayın. • Bebeğinizin farklı kokuları almasına imkân sağlayınız. Dışarı çıkın ve bir gül koklatın veya taze yeni kesilmiş bir portakal koklamasına yardımcı olun.

 • Eğer odaya hareketli ve odada gölge oluşturabilecek nesneler ayarlayabilirseniz bu bebeğinizin görme yetisinin gelişimine yardımcı olacaktır. 

• Bebeğinizin altını değiştirirken onunla iletişim kurun ve şarkı söyleyin.

• Beyin hayatımız boyunca öğrenme kapasitesine sahiptir ve öğrenme süreci devam etmektedir. Hiçbir dönem, öğrenmenin mükemmel gerçekleştiği bu döneme eşit değildir

• Dergilerden gülen, neşeli, mutlu bebek resimleri bulun. Renkli olanlar daha güzel olacaktır. Bu resimleri bir araya gelecek şekilde duvara asın ve bebeğiniz ile birlikte bunlara bakın. Bebeğinize resimdeki bebeğin duygularından bahsedin.

Mutlu mu neşeli mi nasıl bir duyguya sahip olduğunu anlatın. Mutlu bir yüz bebeğinizin beynine kazınacak ve yeni bağlantıların kurulmasına yardımcı olacaktır. Mutlu yüz ifadelerine bakarken bebeğinize gülümseyerek sevdiğiniz bir şarkıyı söyleyin.

• Anne babaların bebeklerde işaret dilini öğrenmeleri çok önemlidir. Bebekler 20 kadar işaret öğrenebilmektedirler ve kendilerini bu dille konuşma öncesi çok rahat ifade edebilmektedirler.

YA ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALIYSA?

ONLİNE TESTİMİZLE ÇOCUĞUNUZUN ZEKA VE YETENEK ALANLARINI KEŞFEDELİM.

www.zekatesti.com.tr

Benzer Makaleler

üstün Zekalı Bebekler Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin IQ'sunu Geliştirin

Çocuğunuzun IQ'sunu yükseltebilir misiniz?

Çocuklarda Zeka Gelişimi

Çocuğunuzun IQ Seviyesini Yükseltmek

Çocuğunuzun IQ'sunu Yükseltmek İçin 7 Kolay Yol

Kaynak Kitaplar

Bebekler İçin Beyin Geliştirici Zeka Oyunları 0 – 12 Aylar satın almak için TIKLAYINIZ

Bebekler İçin Beyin Geliştirici Zeka Oyunları  12-36 Aylar Satın almak için TIKLAYINIZ 

Akıllı Bebek Yetiştirmek için 135 Egzersiz ( Doğumdan 5,5 yaşına kadar egzersizler ve etkinlikler)

Bebek İşaret Dili Kitabı

Akıllı Bebek Yetiştirmek için Deneyler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Sanat ve Elişi

365 Yaratıcı Oyun ve Etkinlik ( 3-6 yaş)

Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa?
Online Testimizle Çocuğunuzun Zeka Potansiyelini Keşfedelim.
www.zekatesti.com.tr

Zeka Geliştiren Kitaplar İçin TIKLAYIN

Zeka Geliştiren Zeka Oyunları İçin TIKLAYIN

Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm için TIKLAYIN

Источник: https://ustunzekalilar.org/tr/Makaleler/Icerik/225-Bebeklerin-Zekasi-Nasil-Gelistirilir

Bebeğinin Zekasını Nasıl Geliştirebilirsin? | Anneysen.com

Bebeğin Zekası Kapasitesi Önceden Öğrenmek Mümkün mü?

Araştırmalara göre, çocuğun zekasını en çok geliştiren aktivite onunla etkileşim halinde olmak. Bebeğinle ne kadar konuşursan sözcük dağarcığını o kadar geliştirmiş oluyorsun. Miniğin onunla konuştuğunda, dilin yapısındaki örüntüleri daha çok duyuyor ve böylece dil gelişimi hızlanmış oluyor.

Meaningful Differences adlı kitabın yazarları Hart ve Risley'in bu konuda bir araştırması var. Araştırma, erken dönemde aile içindeki konuşmayla, sonraki dönemde başarı arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Çocuğuyla daha çok konuşan ailelerle az konuşan ailelerin çocukları karşılaştırıldığında, 4 yaşına gelen bu çocukların arasında toplam 32 milyonluk bir sözcük dağarcığı farkı olduğu görülmüş! Bu, müthiş bir IQ (zeka puanı) avantajı demek. Çünkü IQ testi, sözel yetenek potansiyelinin de ağırlıklı olarak ölçüldüğü bir test.

Nasıl iletişim kurduğun önemli, bu hataları yapma: Akademisyenanne Anlatıyor: Annelerin Çocuklarıyla İletişim Kurarken Yaptığı 7 Hata

Çocuğunla ne mi konuşacaksın?

 • Minik kuzunla oyuncağından battaniyesine, biberonundan patiklerine her şeyi konuşabilirsin. Seninle iletişim kurmaya çalıştığında da sesli olarak tepki vererek iletişimi sürdürmeye çalış. “Biberonunu mu istiyorsun?”, “Battaniyen çok mu sıcak?” gibi.
 • Konuştuğun sözcük sayısı kadar, sözcüklerin zorluk derecesi ve çeşitliliği de zeka gelişiminde önemli. Ne kadar çeşitli sözcükler kullanırsan, çocuğun sözcük dağarcığı da o kadar genişliyor.
 • Mesela geçen her arabada “Bak araba geçiyor.” demek yerine, “Bak, kırmızı dizel motorlu bir araba geçiyor.” diyebilirsin. 3 yaşında “dizel motor” diyebilen çocuk bunu doğuştan genetik avantajı olduğu için söylemez. Aileden ve çevreden duyduğu için bu tür sözcüklerle konuşur.
 • Konuşurken sözü geçen objeleri parmağınla işaret edersen, bebeğin dili daha hızlı öğrenir.
 • Yeni sözcükler bulmakta güçlük çekersen kitaplara başvurabilirsin.
 • Bebek zeka kartları da miniklerin beyin gelişiminde oldukça etkili, ev etkinliklerinize ekleyebilirsin.

Küçüğünün mizacını öğren, ona göre davran: Bebeğin Bu 5 Karakterden Hangisine Sahip?

2. Bebeğini sevmek onun IQ'sunu artırır ve stresini azaltır!

Bebeklere sevgi ve ilgi göstermenin IQ'yu artırdığına dair pek çok araştırma yapıldığını söylüyor Yrd. Doç. Dr. Bahar Eriş. Fare araştırmalarında, annesinden sevgi gören farelerin daha meraklı, daha sağlıklı, daha atılgan, daha öz kontrollü oldukları ve daha uzun yaşadıkları ortaya çıkmış. Aynı şey, insan yavrusu için de geçerli.

Bağlanma teorisinin babası John Bowlby'e göre, anne ve çocuk arasındaki bağlanmanın %75'i 0-2 yaş arasında gerçekleşiyor. Bu bağlanma güvenliyse, bebekte kendine güven, girişkenlik, ruhsal ve fiziksel sağlık da pozitif yönde gelişiyor.

Güvenli bağ, çocuğun ileriki dönemlerde sosyal ilişkilerini de olumlu etkiliyor. Bütün bunlar çocuğun zeka gelişimine olumlu yansıyor. Yani erken dönemde annenin sevgisi ve ilgisi ileride davranışsal ve biyolojik olarak inanılmaz farklar yaratıyor.

New York Üniversitesi'nde yapılan bir başka araştırmada, 1200 bebek doğumdan itibaren takibe alınıyor. 7 aylıktan itibaren her yıl, bebeklerin stresli durumlardaki kortizol düzeyleri ölçülüyor.

Bu şekilde bebeğin stresle nasıl başa çıktığı gözlemleniyor. Çevresel riskler, aile içinde çalkantılar, yoksulluk gibi olayların çocukların stres düzeyi üzerinde büyük etkisi olduğu görülüyor. Ama sadece anneleri ilgisizse.

Annenin ilgili olduğu senaryoda, bu etkiler neredeyse tamamen ortadan kalkıyor.

20 yıldır yapılan araştırmalar aynı sonuçlara ulaşıyor. Olumsuz durumların yarattığı olumsuz etki, annenin ilgisi ve sevgisiyle birlikte neredeyse tamamen ortadan kalkıyor!

Kuzunla verimli zaman geçirebileceğin aktiviteler: 3 Soruda Çocuğunla Kaliteli Zaman Geçirmek ve Kaliteli Zaman Etkinlikleri!

Bebeklerle oynamak kadar onlara keşif ve merak duygusunu yaşatacak ortamlar ve oyunlar sunmak da gerekiyor. Bu, ilgilerini daha uzun süre ayakta tutuyor. İlgi uzun sürünce daha etkin bir öğrenme gerçekleşiyor.

Bunları biliyor musun: Hangi Eğlenceli Duyusal Oyunlarla Çocuğunun Beyin Gelişimini Destekleyebilirsin?

Bahar Eriş, çocuklara elektronik oyuncaklar almak yerine, merak ve yaratıcılığı geliştirecek oyunlar alınmasını söylüyor. Çocuklar genellikle oyuncaktan çok oyuncağın paketiyle oynamayı seçiyorlar.

Bir Barbie bebek, yaratıcı düşünceye yer bırakmadığı için hayal gücünü köstekleyebiliyor. Oysa bir oyuncak kutusu, hayal gücü geniş küçük bir çocuğun elinde sayısız kimliğe bürünebiliyor.

Çocuk böylece hem oynadığı oyundan daha çok ze alıyor, hem de yaratıcılığı destekleniyor.

Bunlar şahane: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

4. Bebeğine televizyon izlettirme!

Amerikan Pediyatri Derneği, 0-3 yaş arası çocukları TV izlemekten kesinlikle menediyor! 3-8 yaş arasında ancak makul sürelerle TV izlenebilir diyor.

Peki, televizyon neden zararlı?

 • Çünkü bebek, televizyon karşısında pasif halde oturuyor. Oysa aynı sürede kendisini aktif kılacak çok daha basit başka bir uğraş üzerinde çalışmak, bebeğin becerilerinin daha da artmasını sağlıyor.
 • Yürümek, etrafta dolaşmak, bir şeyleri kurcalamak, babası ya da annesiyle konuşmaya çalışmak ya da oyun oynamak gibi faaliyetler zeka gelişimi ve sözcük dağarcığı üzerinde çok daha olumlu etki yaratıyor.
 • Ayrıca çocuk ekrana bağımlı hale gelirse bedeni hareketsiz kalıyor. Hareketsizlik ileride obezite ve hiperaktivite gibi durumları da tetikleyebiliyor.

Televizyona, telefona ara: Telefonu Bırak Çocuğunla Oyna: Evde Oynanacak Oyunlar

5. Bebeğine bol bol kitap oku!

 • Bebeğinin duyularına hitap eden küçük, kalın, kolay tutabileceği, farklı dokuları hissedebileceği kitaplardan al.
 • Kitabın sayfalarını çevirirken bebeğinle resimlerle ilgili konuşabilir, parmağınla işaret edebilir, dikkatini çekmek için sözcükleri melodiye ya da şarkıya dönüştürerek okuyabilirsin.
 • Amerikan Pediyatri Akademisi'nin tavsiyesi; bebeklere 6 aylıktan itibaren her gün düzenli olarak kitap okunması yönünde. Hatta hamilelik döneminden itibaren bunu yapmaman için herhangi bir neden yok. Erken dönemde çocuğa kitap okumaya başlamak, en güvendiği ve sevdiği yetişkinin sesi ve sıcaklığı ile kitap okuma arasında ilişki kurmasını sağlıyor, dolayısıyla okumayı sevmede ilk adım atılmış olunuyor.
 • Okul öncesi dönemde çocuğa kitap okurken ucu açık sorular (Cevabı evet veya hayırın ötesine geçen, neden, nasıl tarzı sorular) sormak çocuğun anlama ve kritik düşünme becerilerini geliştiriyor, ilgisini artırıyor, sözcük dağarcığını zenginleştiriyor. Örneğin “Sence bir sonraki adımda ne olacak?”, “Karakter sence neden böyle yapmış olabilir?” ya da “Senin başına hiç buna benzer bir olay geldi mi?” tarzı açık uçlu sorularla düşünmeyi destekleyebilirsin.
 • Bütün bunların sonucunda kitap okuyan ve okunan çocuklarda IQ skoru daha yüksek çıkıyor, çünkü IQ skoru sözel beceriyi de ölçüyor.

Rafları talan ettik, bunları bulduk: Anneysen Öneriyor: Masaldan Boyamaya Birbirinden Faydalı Bebek Kitapları

6. Bebeğinin odasını zekasını geliştirecek biçimde düzenle!

Bebeklerde zeka gelişimi konusunda uzman John Medina, bebeğin odasındaki olmazsa olmazları şöyle sıralıyor:

Birçok farklı seçenek olmalı. Resim yapmak için bir köşe, boyama köşesi, müzik aletleri, kostümler, bloklar, resimli kitaplar, Lego tipi oyuncaklar… Okul öncesi sınıfları da genellikle bu şekilde farklı köşeler halinde düzenleniyor. Çocuk, istediği seçenekle özgürce ve güven içinde oynayabiliyor. Böylelikle çocuğunun neyle daha çok ilgilendiğini gözlemleyip keşfetme olanağın oluyor.

Unutma, çocuğunun tutku duyduğu alanı bulmak için en önemli şey dikkatli gözlem! Kısacası ne kadar zengin seçenek varsa o kadar iyi. Seçeneklerin fakir olduğu ortamlarda gelişen çocukların zeka gelişimi de sekteye uğruyor.

Miniğinin odasını çocuk gelişimine katkıları büyük olan Montessori'ye göre dekore et: Montessori Yöntemine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenmeli?

7. Bebeğinin sağlığını ihmal etme!

Zeka gelişimi çok boyutlu. Sağlıklı beslenme de bu boyutlardan biri ve çok önemli. Bebeğinin doktor kontrolünde, doğru şekilde beslenmesi, zeka gelişimi açısından büyük fark yaratıyor.

Bebeklikte anne sütü, zeka gelişiminde önemli rol oynuyor. Araştırmalar, anne sütünün daha yüksek IQ ile ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda emzirme, çocukla iletişim kurmak için de harika bir fırsat. Bebeği emzirirken onunla konuşmak, onunla fiziksel temas halinde olmak, şarkı söylemek, zekayı geliştiren aktivitelerden.

Bebeğin sağlık kontrollerini ihmal etmemek de bir diğer önemli nokta. Örneğin; erken dönemde işitmeyle ilgili bir problem, daha sonraki dil gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Bu da zeka puanına olumsuz yansıyor. Bu, tersine dönmeyecek bir durum değil; ama erken müdahalenin her zaman için daha olumlu sonuçlar verdiğini unutmamak gerek.

Ne var ne yok anlattık: A'dan Z'ye Bebek Beslenmesi Rehberi

8. Bebeğinle dışarı çık!

 • Bebeğini dışarı çıkardığında gördüklerini ona anlatırsan, zekasının gelişmesini sağlarsın. “Bak küçük köpek geçiyor.”, “İtfaiye arabası kırmızı.”, “Ambülansın sesini duydun mu?” gibi gözlemlerini bebeğinle paylaş. Ona farklı tecrübeler yaşat: Bebeğin Beyin Gelişimini Desteklemek İçin Zengin Uyaran Çeşitliliği Nasıl Sağlanır?
 • Süpermarket ortamı da son derece zeka geliştirici olabilir! Çünkü süpermarket; renkler, sesler, dokular, yüzlerle dolu rengarenk bir ortam. Bebeğin uyaranlarla dolu bu ortamda hem eğlenir hem de öğrenir. Sen de bir taraftan alışverişini yapabilirsin!
 • Bebeğinin sandalyesi hep aynı yöne doğru olmasın, bir süre sonra diğer yöne de çevir. Böylelikle döndüğü yönde yepyeni uyaranlar görür, bu da zeka gelişimine olumlu bir katkı.

Biraz keşif, biraz eğlence: Temiz Hava, Bol Güneş: Çocuklar İçin 9 Açık Hava Eğlencesi

9. Çocuğuna kendi davranışlarınla model ol!

 • Çocuklar en fazla model alarak öğreniyorlar. Örneğin; miniğine kitap okumasını söylemektense, model alacağı şekilde kitap ya da başka bir şey okumak onun bunu benimsemesi ve alışkanlık haline getirmesinde çok daha etkili. Buna da bak: Defalarca Söylediğin Halde Yapmıyorsa Rol Model Olmayı Dene!
 • Çocuğunun sorumluluk almasını istiyorsan onunla evde sorumlulukları paylaş. Bütün bunlara ne kadar erken başlarsan, o da bu davranışları o kadar erken içselleştirir. Çünkü ağaç yaşken eğilir!

İşi uzmanından öğren: Özgür Bolat'a Göre Çocuğa Sorumluluk Kazandırmanın 5 Yolu

10. Unutma, zeka sadece genlerle ilgili değil!

Bebeklerde zeka gelişimi için elbette genler önemli, ancak gen her şey değil. Genleri tohum gibi, verdiğin desteği tohumun ekildiği toprak gibi düşün. Toprak iyi kalitede değilse en kaliteli tohum bile güzel gelişemez. Ama toprak kıvamındaysa, daha düşük kalitede bir tohum olabileceği en iyi düzeye ulaşabilir. Öyle ki kötü toprakta yetişen iyi tohumu bile geçebilir!

Önemli olan genlerin çevre ile nasıl etkileşime geçtiği. Çocuklar ancak ailenin ilgisi, sevgisi, desteği ve iyi bir eğitimle potansiyellerini gerçekleştirebilirler.

Bunlar da ilgini çekebilir: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 6 Eğitici Oyun

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-gelisimi-bebeginin-zekasini-nasil-gelistirebilirsin_2472

Çocuklarda Zeka Nasıl Geliştirilir ? Çocuklarda Zeka Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir ?

Bebeğin Zekası Kapasitesi Önceden Öğrenmek Mümkün mü?

 1. beyne ait bilgiyi öğrenme, kaydetme, eski bilgilerle ilişkilendirerek yeniden yorumlama, akılda tutma ve geri getirme, akıl yürütme, çağrışım yapma, algılama ve sezebilme gibi işlevleri kapsayan bir kapasitedir.

  Zeka beyne ait bir niteliktir ve onu tanımlarken sonuçlarından yola çıkarak açıklama getirmek kaçınılmaz bir zorunluluk olmaktadır. Zeka, yeni durumlara uyum sağlama, problem çözme ve öğrenme kapasitesidir. Zeka, öğrenmemizi sağlayan en önemli niteliktir.

  İnsanların öğrendikleri bilgilerin miktarında, öğrenme hızında, öğrenebildikleri bilgi türünde ve akılda tutma süresinde gözlenen değişiklik, onların zeka seviyelerindeki ve kısmen zeka biçimlerindeki farklara bağlıdır (Kulaksızoğlu, 2013).

Öğrenmemizi sağlayan zeka, geliştirilebilir bir yapıya sahiptir ve bu gelişim için yaşamımızın ilk yılları çok önemlidir. Fiziksel ve duygusal ihtiaçlarımızın karşılanması aynı zamanda zekamızın gelişmesi için de zemin oluşturur.

Yeme, içme, giyinme, barınma gibi ihtiyaçlarımızın yanında sevilme, sayılma, ait olma, güvende olma ihtiyaları da zeka gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Çevre mutlaka bu durumu etkilese de temelde çocukta var olan bir kalıtım vardır. Kalıtım izin verdiği ölçüde zeka geliştirilebilir. Yani insanların belli bir kapasiteleri vardır. Bundan dolayı belli bir aşamaya kadar geliştirilir demek daha doğrudur.

Peki çocuklarda zeka nasıl geliştirilir?

Piaget ve Vygotsky'nin kuramı bu noktada devreye girmektedir. Kuramlar, çocuğun bilişsel gelişimine odaklanmıştır. Piaget'in kuramında çocuklar düşünme ve anlama yollarını fiziksel dünyadaki eylemleri ve bu dünyayla olan etkileşimleri sayesinde geliştirirler.

Vygotsky'nin kuramında ise çocuklar Piaget'in kuramında olduğundan daha sosyal bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Ona göre çocuklar temelde düşünme ve anlama yollarını öncelikle sosyal etkileşimleri yoluyla geliştirirler.

Bilişsel gelişimleri toplum tarafından onlara sağlanan araçlara bağlı olarak gelişir ve zihinleri yaşadıkları kültürel bağlam içerisinde şekillenir (Santrock, 2015).

Piaget ve Vygostsky'nin kuramları dikkate alındığında çocuklarda zekayı geliştirmek için yapılabilecekler:

 • Çocukların yapmakta zorlandığı şeylere annenin, babanın, öğretmenin veya kendisinden daha yetenekli olan çocukların rehberlik etmesi ve önerilerde bulunması
 • Çocuğa bağımsız bir şekilde davranabileceği, yeteneklerini ve becerilerini sergileyebileceği bir alan oluşturulması
 • Çocuklarla sürekli diyalog kurmak, verilen görevleri çözmeleri için konuşmaya davet etmek
 • Çocuklarla etkileşim içinde olmak ve ne yaptıklarını anlamaya çalışmak, anladığımızı onlara göstermek
 • Çocuklarla oyun oynamak ve oyun planı geliştirmek
 • Küçük çocuklarda (5 yaş civarı) yazma becerilerini geliştirmesini sağlamak
 • Çocukların arkadaşlarıyla bolca vakit geçirmesini sağlamak
 • Çocuğa resim göstermek ve sonrasında aklında kalanları ayrıntılı bir şekilde sormak (renk, biçim vs.)
 • 3D oyunlar oynamak ve filmler izlemek
 • Bulmaca çözmek, bilmece oynamak
 • İnsanların davranışlarını incelemek ve empati kurdurmaya çalışmak
 • Spor yapma, dans etme, enstrüman çalma, yüzme gibi faaliyetlere katılmasını sağlamak
 • Doğada bolca vakit geçirerek bitkiler, hayvanlar, doğa olayları gibi kavramları öğrenmesini sağlamak
 • Küçük yaşlardaki çocuklara masal okumak
 • Problem çözmek
 • Akıldan egzersizler yapmak (örneğin, toplama ya da çıkarma işlemini parmak kullanmadan yapmak)
 • Anlattıklarını resme dökmesini sağlamak
 • Bol bol kitap okumalarını sağlamak ve okunulan kitap için çeşitli sorular sormak (Örnek: Tavşan ne zaman gitmiş? Fare nasıl yakalanmış?)
 • Öğrendiklerini arkadaşına anlatmasını sağlamak
 • Gördüğü resimleri canlandırmasını istemek
 • Güzel kokan yerlerde öğrenmesini sağlamak (Koku akılda kalan en önemli uyarıcıdır.)

Bu tür aktiviteler, çocukların sözel, sayısal, sosyal, görsel, kinestetik (bedensel), müziksel, doğacı, kişisel (içsel) zeka türlerinin gelişimi için yapılabilir.

Her bireyde farklı zeka türleri hakimdir. Kiminde görsel zeka daha baskınken kiminde müziksel zeka daha baskındır. Çocuğun baskın olan zeka türünün keşfedilmesi ve buna uygun aktiviteler seçilmesi daha doğru olacaktır. Bunların yanında belli yaşlar belli beceriler daha iyi gelişmektedir.

0-1 yaşlarında çocuğun anadili, 0-2 yaşlarında işitme, görme, tat alma gibi duyuları, 1-4 yaşlarında mantıksal ve matematiksel yetenekleri, 5 yaşına kadar tüm genel zekası, 3-10 yaşlarında müziksel becerileri, 0-10 yaşlarında ise yabancı dili daha iyi gelişmektedir. Belirtilen yeteneklerin ve becerilerin gelişmesi o yaşların kritik noktaları sayılabilir.

Daha sonraki yaşlarda da elbette bu beceriler ve yetenekler gelişebilir ancak bu yaşlarda hızı çok daha fazladır.

Zekanın geliştirilebilir özelliğini incelemek adına bir çok deney yapılmıştır. Kulaksızoğlu (2013) 'e göre son yıllarda yapılan deneyler, beyin kabuğundaki hücrelerin, beynin kullanıldığı ölçüde artacağını, kullanılmadığı ölçüde azalacağını bize göstermektedir.

KAYNAKÇA

Kulaksızoğlu, Adnan. (2013). Ergenlik Psikolojisi. İstanbul : Remzi Kitabevi.

Источник: https://www.guncelpsikoloji.net/cocuk-psikolojisi/cocuklarda-zeka-nasil-gelistirilir-cocuklarda-zeka-gelistirmek-h6469.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.