Bebeğinize bandana takın kepçe kulağı önleyin! İşte ameliyatsız kurtuluş reçetesi..

Kepçe kulak ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Bebeğinize bandana takın kepçe kulağı önleyin! İşte ameliyatsız kurtuluş reçetesi..

Kulağın kafaya yapıştığı alanda genelde alışık olduğumuzdan daha fazla bir çıkıntı yapması toplum içinde kepçe kulak olarak bilinir. Kulağın her türlü doğumsal veya kazanılmış bozuklukları çeşitli şekillerde düzeltilebilir.

Kepçe kulak bozukluğu da buna dahildir. Kulakta en sık görülen bozukluk kepçe kulak oluşumudur. Kepçe kulak ameliyatı konusunda pek çok reklam kokan yanlış bilgi duymak mümkündür.

Bu sebeple kepçe kulak ameliyatı olmayı düşünenlerin konuyu iyi araştırıp güvendikleri yerlerde ameliyat olmaları önemlidir.

Kepçe kulak kalıtsal mıdır?

Her kepçe kulak olan kişinin çocuğunun da kepçe kulaklı olması şart değildir. Ancak tersi de mümkündür, kepçe kulaklı olmayan birinin çocuğunda kepçe kulak görülebilir. Hastaların %8’inde ailesel bir hikaye saptanmaktadır.

Toplumda genel görülme oranı 20 çocuktan birinde olacak şekildedir. Yani aslında oldukça sık görülür. Kız ve erkeklerde eşit sıklıkta görülmektedir. Tek veya çift taraflı olabilir.

Herkeste aynı şekilde mi oluşur?

Kulakta meydana gelmiş olan bozukluk, nedenlerine göre  farklı şekillerde olabilir.

 1. Kulak kepçesinin en dışındaki geriye doğru olan katlantının (Anteheliks) olmaması veya belli belirsiz olması). Bu alanda normalde 90 derece civarında bir katlanma varken bu açı oldukça genişleyip 150 derece veya daha fazla hale gelmiştir. En sık görülen kepçe kulak nedenidir.
 2. Kulak çukurluğunun (konka) normalden çok daha belirgin ve derin olması.
 3. Bu iki defromitenin birlikte görülmesi
 4. Bu deformitelere bazen kulak memesinin aşırı öne çıkıntı yapması da eşlik edebilir.

Bu deformiteler genellikle farklı oranlarda birlikte görülebilirler ve bu nedenle kepçe kulak onarımında sadece tek bir teknikle onarım tüm hastalara uygulanamaz. Hastaya uygun bir tedavi planlanmalıdır.

Kepçe kulak tedavi edilmeli midir?

Her ne kadar İngiltere Kraliyet ailesinde, sanat ve futbol camiamızda bazı isimlerde belirgin kepçe kulak deformitesi olup, bu isimler göründüğü kadarıyla bu durumla oldukça barışık yaşamaktaysalar da; genel olarak kepçe kulaklı çocuklar ve yetişkinler sosyal hayatta problemler yaşamakta, çekinik olmakta ve özgüven kaybı nedeniyle toplum içinde sağlıklı ilişkiler kuramamaktadırlar. Özellikle okul çağında arkadaşlarının yoğun tacizine maruz kalan çocuklarda ciddi bir psikolojik travma ve sosyal çekiniklik nedeni olabilmektedir. Erişkin yaşta ise kepçe kulaklı kadınlar genellikle saçlarını topuz yapamamaktan, kısa kestirememekten yakınırlar.

Erişkin yaşta kepçe kulak deformitesini saç bandı veya kulak arkasına sürülen çeşitli yapıştırıcılarla kamufle etmeye çalışan hastalar olmasına ragmen bunlar kalıcı çözüm sunmazlar, ayrıca kullanılan yapıştırıcılar toksik ve kanserojen etkiler gösterebilirler.

Kulağın ameliyatsız olarak düzeltilebileceği tek dönem yenidoğan dönemidir.

Anneden geçen östrojen hormonlarına bağlı olarak oldukça esnek olan kulaklar, bu dönemde çeşitli bandaj ve kalıplarla şekillendirilebilir.

Bu şekillendirmenin 3 hatta 6 aya kadar yapılabileceği  belirtilse de en büyük şans ilk 3 günlük dönemdedir. Daha sonra bu tekniklerin başarısı hormonlar azalmaya ve kulak sertleşmeye başladığından azalır.

Doğumdan hemen sonra kepçe kulak saptanabilir mi?

Yapılan çalışmalarda kepçe kulakların yaklaşık %60’ının doğumdan hemen sonra tanınabileceği gösterilmiştir.

İple kepçe kulak düzeltilmesi mümkün müdür?

Bu teknik eski olmasına rağmen son zamanlarda daha fazla kullanılır olmuştur. Hatta bazı cerrahlar bunu kendilerinin icat ettiğini sanmaktadırlar. Teknik basit ve bazı hastalar için uygundur ancak iple kepçe kulak estetiği her hasta için uygulanamaz. Her hastada bu tekniği uygulamaya çalışmak istenmeyen sonuçlar için davetiye çıkaracaktır.

Ne zaman ameliyat yapılabilir?

Kulak 3 yaşında erişkin boyutlarının % 85’ine ulaşır. Bu nedenle kepçe kulak deformitesinin onarımı 3 yaş ile okul çağı arasındaki dönemde yapılabilir. Böylece çocuğun psikolojik travması önlenir.

Kulak ameliyatının 4 yaş civarında yapılmasıyla kulakta bir gelişim sorunu olmadığı gösterilmiş olsa da genellikle kepçe kulak ameliyatlarını okul öncesi dönemde 5-7 yaşlarında yapmayı tercih ediyoruz. Bu yaşlarda hem kulak gelişimi tamamlanmış hem de tedavi açısından kulak oldukça esnek ve dikişlerle şekillendirilebilir yapıdadır.

Bu yaştaki tedavi okulda çocukların alay konusu olmalarını dolayısıyla psikolojik travmaya maruz kalmalarını önler. Ancak bu yaşlarda sıklıkla genel anestezi gerekmektedir.

Çocukluk çağında ameliyat olmamış kişiler için de tedavide bir kısıtlama yoktur, her yaşta ameliyat yapılabilir. Daha ileri yaşların hem avantaj hem de dezavantajları olabilir. Çocukluk sonrasında kıkırdaklar genellikle sertleşir ve daha zor şekillendirilebilir. Ancak hasta uyumu nedeniyle genel anestezi yerine lokal anesteziyle kolaylıkla yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatında kalıcı iz kalır mı?

Her ne kadar bazı cerrahlar izsiz ameliyat yaptıklarını iddia ediyorlarsa da bunun sadece reklam amaçlı olduğunu ve gerçekte kesilen her alanda mutlaka az veya çok bir iz kalacağını unutmayın. Ancak kepçe kulağın ameliyat izi kulak arkasında ve hemen hemen hiç gözükmeyen bir alanda olduğundan pratikte görünen bir iz kalmayacağı söylenebilir.

Ameliyatan sonraki dönem

 • Genellikle işlem sonrasında aynı gün evinize gidebilirsiniz. Şişme ve kan toplanmasını önlemek için cerraha göre değişmekle birlikte genellikle ıslatılmış pamuklar ile hafif baskılı bir pansuman uygulanır. Sargılar genellikle 2 veya 3 gün sonra açılır ve 2-3 hafta tenisçi bandı şeklinde bir elastik bant kulakların üzerine uygulanır.
 • Kepçe kulak tedavisinde genel hasta ve cerrah memnuniyeti %95 ve üzerindedir. Kepçe kulak sorunu fark edildiğinde çocuk psikolojik travmaya maruz kalmadan okul öncesi dönemde düzeltmek en ideal çözüm olacaktır. Ancak çocuklukta tedavi olmamış erişkinler de her yaşta ameliyat olabilirler.

Prof. Dr.

Selahattin ÖZMEN
V Amerikan Hastanesi, /Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/kepce-kulak-ameliyatsiz-tedavi-edilebilir-mi/

Gereksiz Kaygıyı Yenmek ve Endişeden Kurtulmak İçin

Bebeğinize bandana takın kepçe kulağı önleyin! İşte ameliyatsız kurtuluş reçetesi..

Kaygının da birçok cevherde olduğu gibi gerekli olanı gereksiz olanı vardır. Gerekli olanı önlem almayı, ihmal etmemeyi, kartlarını gelecek günlere göre ayarlamayı gerektirir.

Bu anlamda, kaygının derecesini iyi ayarlayabilenler, plancı, bol önemli ve B planı olan insanlardır genelde.

Ancak gereksiz kaygı zedelenmelerinde, ruhunu kapı aralıklarına sıkıştıranlar, bilincini zedeleyenler de yok değildir.

Gereksiz kaygılarda her zaman için bir zorlama, bir aşırıya kaçma var. Ve biz ülke olarak da dünya olarak da giderek kaygılı insanlarla çevrili olmaya başladık.

Zaten herkes günün modasından dolayı kendini paranoyak, manik – depresif ve anksiyete bozukluğu olarak niteleyen insanların sayısız az değil. Adeta hasta olmak, hasta hissetmek süper bir olguymuş, marjinal bir hadiseymiş gibi lanse ediliyor.

Bu da kim gerçek hasta, kim rol yapıyor gibi bir sorunsalı doğuruyor toplum hattında.

Şahsım adına herhalde tanıştığım son 20 insanın içinde zihinsel ya da psikolojik sorunu olmayan insan yok idi.

Herkes o kadar deli, o kadar çılgın ve o kadar farklı ki… Ay bende anksiyete bozukluğu var o nedenle ben yapamam gibi komik ve saf cümlelerle insan hasta taklidi yapıyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitabında da doktor: Psikanaliz çıktığından beri herkes biraz hasta – saptaması insanın nasıl psikolojik denklemleri ve sonuçları bile magazinel olarak sömürdüğünün güzel bir ispatı.

Öyleyse ilk başta kendimizi hasta ilan etmekten kaçınmalıyız.

Öyle tek başına izlediğimiz filmin gerçek hasta karakterinin etkilerinden sıyrılamayıp kendimizi o karakterle fazla özdeşleştirerek kendimizi hasta ilan etmemeliyiz.

Bu hem gerçek hastaların hastalıklarıyla dalga geçmek olur, hem de kendi kendimizi bilerek sakat bırakmak olur. Zira insan bir şeye kendi iç dünyasında ne kadar yoğunlaşırsa onun gerçek olma ihtimali var.

Kendi kaygılarının içine bata çıka kendisini kaygı bozukluğu hastalığına kaptıranların sayısı da az değildir hani. Öyleyse parlak fikirlere hoş geldiniz. Bu yazımızda en başta gereksiz kaygıyı ve endişeyi yenmenin tüm yollarını bir rehber halinde sunacağız sizlere.

Akabinde ise kaygı bozukluğu ve endişeyle yıpratılmış bünyelere karşı neler yapmamız gerektiğinden dem vuracağız. Parlak fikirler her zamanki gibi yanınızda.

Şimdi elinizdeki kaygı ve endişeleri yavaşça yere bırakın ve sizi huzura se edecek yazımızı an be an okumaya ve tadını çıkarmaya başlayın.

Kaygılı insanlar genelde tırnaklarını yerler. Çünkü onların kaygıyla dolu olan beyinleri kendi vücuduna doğru yöneltir kişiyi. O tırnaklar yenecektir. Arka planda ve geriye kalan olarak yenmiş tırnaklar hoş bir görüntü ve sağlıksız bir imaj çizse de kişi kendini mutlak surette durduramaz.

Çünkü bilinç kaygı ve endişe birimlerine o kadar odaklanmıştır ki geride hiçbir şeyin önemi yoktur. Kafaya takılan şeylerden sonra tırnak yemek basit ve en başta başa gelen bir dışa vurum gibidir. Bu açıdan baktığımızda insanın çoğu tiki aslında kaygı bozukluklarının bir dışa vurumudur.

Bu nedenle bunu belirti olarak kabul edip üstüne gitmek daha da artarsa bir uzmandan destek almak en mantıklısı olacaktır.

Her Alanda Kaygıyı Yenebilmek İçin Az Bilinen Taktikler adlı makalemizde şöyle dursun.

Bu yazımız bir önceki yazıya göre sadece gereksiz kaygıya ve endişeye odaklanmışken, buraya bıraktığımız yazı linki ise, her alanda kaygıyı yenebilmek adına az bilinen taktikler sunuyor size.

Aşk alanında ikili ilişkiler babında, iş yeri krizleri olarak akla çakılan kaygıları yenmek adına, kısacası her alanda kaygıyı yenmek isteyen arkadaşlarımız bu yazımızdan öğrenecekleriyle yollarına devam edebilirler.

Gereksiz Kaygıyı ve Endişeyi Yenmek İçin 

 • Bir kere kaygının üstüne gitmekte fayda var. Bu nasıl olacak? Aklınıza üşüşen, ruhunuzu kara dumanlarla kaplayan, bilincinizi zehirleyen her kaygı unsurunun sizin ürettiğiniz ve sıfırdan çıkardığınız bir göz yanılgısı olmadığından emin olmak gerek. Bunun için kaygının kaynağına inmek zorundasınız. Bu da yüzleşmeyi gerektiriyor. Ama eşit bir seviyede. Çünkü insan olarak hiçbir kaygıdan hiçbir endişeden daha güçsüz sayılmazsınız. Kendinize güç depolamayı ve kendi kendinize öğütler verip onları tutmayı ihmal etmeyin. İnsan birçok açıdan güçsüz olabilir ama sanmak ve yanılmakla ilgili olarak kafasından çıkardığı ve büsbütün kendisini yaralayacak olan endişelerden daha büyük olduğu kesindir.

Her alanda kaygının ne kadar zorlayıcı ne kadar köşeye sıkıştırmaya yönelik olduğunu söylemiştik.

İşte iş yerinde işine odaklanamayan, kendi baş ağrısı ve kaygı yekunu ile birlikte başa çıkmaya çalışan çalışan, modern bir kadın. Hani az biraz ileride ağlayan birini görürüz de ”kim bilir ne sıkıntısı var kadıncağızın” deriz. Kaygı sorunlarıyla boğuşanlar genelde dertlerini ağlayarak göstermezler.

Zira onların ki daha çok baş ağrısı, sinir bozukluğu, tahammülsüzlük ve agresiflik olarak tezahür eder. Bu kadın gibi binlercesi, milyonlarcası aklındaki envai çeşit kaygıya karşın, gelip iş yerinde rutin işlerini yapmak zorundadır. Zira kimse de gelip senin neyin var demez. İşte modern dünya kabusu!

 • Pozitif düşüncelere odaklanmakta fayda var. Beyin ile ilgili yapılan son nörolojik araştırmalar bize gösterdi ki insan kendi düşüncelerini yönetebilecek bir dizayna sahip. Yani ne düşündüğümüzü beynimiz değil biz seçebiliyoruz. Yeter ki doğru düşünme yöntemlerini bilelim ve onları kafamızın içinde uygulayacak kadar pozitif olalım. Son çağı modası depresif olmak ve karanlık düşünceler tarafından darp edilmek. Bunu biliyoruz. Ama en sonunda kendi içi içini yiyen birer kurtçuklara dönüşüyoruz. O nedenle her zaman pozitif düşünün. Gelecek günler güneşli olmasa bile şimdinin karanlığından kurtulanacaktır. İnsan yeter ki inansın!

Bazen bilgisayardan ya da arabanın müzik çalarından bir şarkı yükselmeli. ”Başın önüne eğilmesin / aldırma gönül aldırma” mısraları yükselmeli insanı hüzne ve çoşkuya se eden ezgilerle birlikte. İnsan olmak zor, çok zor hem de.

Ama her şeye rağmen dostlarımıza sarılmalı, sevdiklerimizin yanında kalmalıyız. Dünyada çözülmeyecek tek sorun ölüm. Onu da ölümden sonra anlayacağız. Sorun mu ödül mü diye! O nedenle başınız önüne eğilmesin arkadaşlar.

 • Her zaman için çözüm odaklı olun. Nice beynimize üşüşüp de tahtını kuran kaygılar, aslında birkaç dakikalık çözüm odaklı düşünme sonucu imha olacak kadar güçsüz, dayanaksız noktalardır. Biz bunlara vesvese deriz, kuruntu deriz. Ama işte zamanında önlerine geçilmezse büyür de büyürler. Sizin güçsüzlüğünüzden yüz bulurlar ve imparatorluklarını ilan ederler. O zaman yapılacak en temiz hareket en yakın kliniğe gitmek ve kendinizi modern tıbbın kollarına bırakmaktır.

Kaygı bozukluğunun son hali: Panik Atak: 

Gereksiz kaygılar ve endişeler zamanında önlem alınmazsa en son haline bürünür. Buna panik atak diyoruz. Her ne kadar Sınav filminde ‘‘panik olmayacaksın atak olacaksın” diye esprisi yapılmış olsa da hastaların kendilerine zor zamanlar ve anlar yaşatan beter bir hastalıktır panik atak.

Şu görselde görüldüğü üzere panik atak son noktadır ve artık sadece zihni değil vücudu da sarar. Kişi kasılır, titremelere başlar ve son olarak bayılır. Bu kendisine ve çevresine karşı yaptığı en büyük kötülüktür. Ama hastalık ve rahatsızlıklar kötülük nedir bilmezler. İnsanı kuşatırlar her yandan.

Источник: https://parlakfikirler.org/gereksiz-kaygiyi-yenmek-ve-endiseden-kurtulmak-icin/

Kepçe Kulak Estetiği

Bebeğinize bandana takın kepçe kulağı önleyin! İşte ameliyatsız kurtuluş reçetesi..

Estetik kulak ameliyatı denilince elbette aklımıza en çok görülen ve en sık yapılan kepçe kulak ameliyatı gelmektedir. Kepçe kulak ameliyatı ile kulağın açıları düzeltilir, başa doğru yaklaşması sağlanılır vede gerekiyorse kulak boyutlarında bir miktar küçültmede sağlanabilir. Bu durum özellikle kulak memesi büyüklüğünde söz konusudur.

Kepçe kulak deformitesinde, kulakta bulunan kıvrımların oluşmaması, az gelişmesi ya da yetersiz gelişmesi söz konusudur. Kulaklar kafa kısmından daha uzakda dururlar.

Kepçe kulak ameliyatı kulakların büyük oranda büyümesinin sona erdiği 6 yaşından sonra yapılmaktadır.

Tabii 6 yaşından sonra yapılmakla birlikte en çok ergenlik, gençlik ve genç erişkin dönmde ki hastalar başvuru yapmaktadır.

  En büyük kaygı estetik görünüm olmakla birlikte, kepçe kulak sorunu olan erkeklerde kısa saç kestirememe bu yüzden saçlarını uzatma, bayanlarda ise saç topuzu yapamama, saçlarını istedikleri şekilde şekillendirememe, bu durumların yarattığı sosyal problemler nedeniyle de ameliyat olmak isteyebilirler.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sıklıkla lokal anestezi altında outpatient bir prosedür olarak yapılabilmektedir. Eğer hasta çocuksa genel anestezi gerekebilir.

Muayene olmaya geldiğinizde yapılan ameliyatlardan öncesi sonrası fotoğraflara bakabilirsiniz. Bu sayede kendi kulağınızla ilgili de fikir edinmiş olursunuz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Yöntemi

Kepçe kulak ameliyatı kendi vakalarım için ortalama 1.5 saat kadar sürer. Elbette ek durumların varlığında, farklı deformasyonların eşlik ettiği durumlarda, daha önce ameliyat geçirmiş hastalarda bu süre uzayabilir.

Kulaktaki probleme göre ameliyat çeşitleri değişkenlik gösterse de tüm kepçe kulak ameliyatlarında kesi kulak arkasından yapılır. Bu yüzden de kulak ön yüzünde ya da başkaları tarafından farkedilen  bir iz oluşmamaktadır. Kulak arka yüzünden yapılan kesi ile bir miktar deri çıkartılır ve kıkırdak dokuya ulaşılır.

Ben özellikle çok fazla deri çıkartmıyorum, sadece deriden fazla çıkartılan yöntemlerde zamanla tekrarlama gözüküyor.

Kepçe kulak düzeltilmesi için bir çok farklı ameliyat tekniği bulunmaktadır.

Bunlardan bazılarında kıkırdak dokudan bazen bölümler çıkarılır veya doku çıkarılmadan kıkırdak üzerinde hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir. Anatomik kıvrım yapısı bozulmadan kulak geriye doğru katlanır.

Ayrıca yeniden açılmaması için kalıcı dikişler konur. En son cilt dikişleri konur. Bu saydıklarım klasik kalıcı dikişlerle yapılan ameliyat tekniğidir.

Nüks Yani Tekrarlama Olmaması İçin Uyguladığım Ameliyat Tekniği

Ben kendi vakalarımda sadece dikişlerle kulağı tutan değil, aynı zamanda kıkırdakların yönünü değiştiren bir yöntem tercih ediyorum. Bu yöntemde kulağın konka adı verilen bölümünden kıkırdak doku çıkartılmakta ve kulak kıvrımını oluşturan kıkırdağın yönünü arkaya doğru değiştirerek yapmaktayım.

Kulak kıkırdağı tamamen serbestleştirildiğinden derinin yarattığı baskıdan kurtulur. Böylelikle kulağın elastik kıkırdağının yarattığı direnç ortadan kalkmakta kulakda hiçbir zorlama olmadan kendi şeklini korumaktadır.

 Kulakda hiç bir şekilde kalıcı dikiş olmamakta, tamamen eriyen dikişler kullanılmakta dolayısıyla bu tarz bir dikişin zamanla yaratacağı problemlerin önüne geçilmektedir.

Bu sayede kulakda oluşabilecek nüks yani tekrarlama durumu son derece azalmaktadır. Bu ameliyatta kulağın arka planından yapılan kesiyle çalışıldığı için daha sonra hiçbir izle karşılaşılmaz. Hastaya kanama olmaması için baskılı bandaj uygulanır.

Kulak Memesi Küçültülmesi

Bazı hastalarda kulak memesinde de büyüklük söz konusu olabilir. Bu durum kulak memesi küçültme ameliyatıyla düzeltilebilmektedir. Bu sayede kulağın daha küçük gözükmesi de sağlanmış olur. Kulak memesi küçültme ameliyatı kepçe kulak ameliyatında yapılan rutin bir işlem değildir, sadece büyüklük ve sarkma durumlarında uygulanır.

Kepçe Kulak Ameliyat Sonrası

Hastaya uygulanacak baskılı pansuman son derece önemlidir. Kulak son derece iyi kanlanan bir organdır. Uygulanacak baskıyla ameliyat sonrasında dokular arasına kan sızması böylece engellenmiş olacaktır.

Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayet ilaçlarla yatıştırılabilir. 4-5 gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile kulak sarılacaktır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere tenisci bandajı önerilir.

Bu bandajın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır.

Dikişler genellikle kendiliğinden erir ve bir hafta içinde kaybolur. Kulak, ameliyattan sonra 7-10 gün civarında ödemli (şiş) olacaktır. Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden 1.5 ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine ortalama 5-7 gün içinde dönebilir. Çocuklar yaklaşık 7 gün sonra okula gidebilir, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir.

Neden İple Kulak Ameliyatı Tercih Etmiyorum ?

Hastalar her uygulamanın kolay olmasını isterler. Elbette ilk bakışta sadece iple, ameliyat olmadan ve daha uygun fiyata kulakların düzelmesi cazip gelebilmektedir. Ancak en önemli nokta acaba iple estetik uygun kulak şeklini her hastada verebiliyor mu? Hemde sonuçlar kalıcı ve sorunsuz mu oluyor? İşte bu noktada bir çok problem yaşanıyor.

Kepçe kulak ameliyatlarında en büyük risk nüks yani tekrarlama problemiyken iple yapılanlarda bu durum kat ve kat daha fazla oluşuyor. Yani kulakların eski haline gelmesi muhtemel bir durum.

Kulak arkasında kalıcı iplerin varlığı deriden gözükebildiği gibi aynı zamanda elede gelerek hastayı rahatsız ediyor.

Kulak ile baş arasında belirgin bir açı farkı olduğu zaman ipin kulağı baş kısmına zorla yaklaştırmaya çalışmak hem sonuç vermiyor hem de kulak kıkırdaklarında deformasyona yol açabiliyor.

Bu durumlarda o bölgeden kıkırdak fazlasının çıkartılması gerekmektedir. Hastalar basit bir uygulama gibi düşünsede tekrar tekrar ameliyat olmak zorunda kalıp çok daha fazla zaman ve para kaybediyor. Bu nedenlerden dolayı iple kulak estetiği uygulamıyor bunun yerine kulak probleminin tamamen düzeltileceği kepçe kulak ameliyatı yöntemini tercih ediyorum.

Kulak Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılabilir?

Kulağın anatomik gelişimi 6 yaşında çok büyük oranda tamamlanır, dolayısıyla kulak estetiği 6 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Çocuklarda, küçüklerde genel anestezi altında uyutularak yapılabilirken erişkinlerde lokal anestezi ile yani uyuşturularak yapılmaktadır. Ameliyatın ileriki yaşlarda yapılmasının sonuca olumsuz bir etkisi yoktur. Heryaşda doğal bir sonuç elde edilebilir.

Kulak estetik ameliyatından sonra iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatlarının kulağın ön yüzüyle bir ilgisi yoktur, dolayısıyla kimse ameliyat geçirdiğinizi anlamaz, elbette kulağın arkasında bir iz olmaktadır ancak buda kulak arkası çok iyi iyileştiği için vede gözükmediği için belli belirsiz bir iz olarak kalacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı kulak zarına veya işitmeye etki eder mi?

Kulak estetik ameliyatı dış kulak ile ilgili yani kulağın kıkırdakları ile alakalı bir ameliyatdır, kulak zarı ise iç kulakta bulunur, dolayısıyla ne orta kulağa nede iç kulağa ve işitmeye zarar vermez.

Ameliyat sonrasında ağrı olur mu?

Kepçe kulak ameliyatından sonra bir iki gün hafif ağrılar olmaktadır, bunun haricinde yapılan baskılı pansuman ve sargı sonucu sıklıkla hastaların alın kısmında bir rahatsızlık ve ağrı olmaktadır. Bu ameliyat ağrı anlamında hayat kalitenizi etkilemez.

Kepçe Kulak ameliyatından sonra ameliyat geçirildiği belli oluyor mu?

Özellikle ödemler şişlikler geçtikten sonra, kulaklarınız tamamen doğal görünüme kavuşacaktır, erken dönemde elbette şişliklerin etkisi belli olur ancak 1 hafta sonra şilşer inmeye başlar, 1 ay sonra kimse kulak ameliyatı geçirdiğinizi anlamayacaktır.

Dikişler ne zaman alınır?

Kepçe kulak ameliyatında eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek olmaz, 1 haftadan itibaren erimeye başlar ve yaklaşık 2-3 haftada tamamen ortadan kalkar.

Ameliyattan sonra ne zaman banyo yapılabilir?

Kulak ameliyatından 1 hafta sonra banyo duş yapılabilmektedir. İlk banyolar ılık suyla ve kısa süreli olmalıdır. Kulağa çok çekiştirerek yapılmamalıdır. 15 günden sonra daha rahat bir şekilde banyo yapabilirsiniz.

Saç bandını ne kadar süre takacağım?

Özellikle kalıcı dikişlerle kulak şekillendirildiği zaman, iyileşme dönemi boyunca ve uzun süreli (1 ay) kadar saç bandı takılması önerilirken, uyguladığım teknikte 1 hafta kadar takılması yeterli olmaktadır. Çünkü bu yöntemde kulakta herhangi bir gerginlik olmamaktadır, ancak geceleri kulakları korumak ve bükülmeyi engellemek amacıyla 1 ay süre ile band takılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Kepçe kulak ameliyatı 2019 fiyatları, kepçe kulak deformitesinin tek ya da çift taraflı olmasına göre, beraberinde ek sorunlar olup olmamasına, kulak memesi problemi varlığına, anestezi şekline göre değişmektedir.

Erişkin bir hastada lokal anestezi ile kulak ameliyatı yapılırken çocuk bir hastada genel anestezi gerekmektedir. Buda kepçe kulak ameliyatı fiyatlarını etkileyen faktörlerdendir.

Kepçe kulak fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilir, yandaki formu doldurabilirsiniz.

Источник: http://www.miaplastestetik.com/kepce-kulak-ameliyati-fiyatlari.php

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.