Bebeklerde Devam Sütlerinde Hurma Yağına Dikkat!

içerik

Anne sütü nasıl artar? Anne sütü yapan ve süt artıran yiyecek: Hurma

Bebeklerde Devam Sütlerinde Hurma Yağına Dikkat!

Yüzyıllardır doğumdan sonra kanamayı kesen ve anne sütünü artıran özelliği ile bilinen hurma, aynı zamanda da çok kuvvetli bir antioksidandır. Kendinizi yorgun, enerjisiz hissediyorsanız hurma tüm yıl boyunca elinizin altında olması gereken bir meyve. Anne sütünü artırmak için hurma tüketmeden önce aşağıda bahsettiğimiz süt artırmaya yönelik önerilerimize mutlaka gözatın.

Anne sütünü arttırmak için yapmanız gereken; bebeğinizi sık sık emzirmek, düzenli ve dengeli beslenmek ve bol su içtiğinizden emin olmaktır. Bunun yanında, bebeğinizi sık aralıklarla ve doğru şekilde emzirmelisiniz.

— Sütünüz, bebeğiniz emdikçe ve memeniz boşaldıkça artar; yani, sütü vücudunuz ihtiyaç halinde üretir. Hamileliğiniz boyunca vücudunuz gerekli maddeleri emzirme süreci için zaten biriktirdi. Sütünüzü artırmak için beslenmenize dikkat edip, bebeğiniz her istediğinde sık sık bol bol emzirmek ve göğüslerinizi tamamen boşaltarak yeni süt üretimini teşvik etmektir.

— Sütünüzü artırmak için doğru emzirme tekniklerini uygulamalısınız. Bebeğinizi doğru emzirme yöntemi ile emzirirseniz, bebeğiniz aktif emme ile memedeki tüm sütü boşaltır, vücudunuz daha fazlasını üretmek için emir alır.

— Meme ucu yaranız varsa, göğüs ucu yaranız dolayısıyla bebeğinizi emzirirken emzirme aralıklarını artırıp daha az süt üretimine sebep olabilirsiniz. Haklısınız meme ucu kopan annelerin keyifle memnuniyetle bebeğini emzirmesini bekleyemeyiz.

Bir an önce meme ucu yaralarından kurtulmak için Meme ucu yaraları tedavisi yazımı mutlaka okuyun. Meme ucu yaralarından kurtulmak için Mumsy Natural krem ile meme ucu yaralarınızı tedavi edin.

İyileştirilmeyen kronikleşen meme ucu yaraları sütünüzün de giderek azalmasına sebep olur. Siz her ne kadar fedakarca emzirmeye gayret etseniz de can acısıyla emzirmekten uzaklaşmak da çok anlaşılabilir bir durum.

İyileşmeyen yaralar, enfeksiyon kapan meme ucu ve enfeksiyonla tıkanan mastit olan memede süt üretimi yavaşlar. Bu noktaya gelmeden etkin bir tedavi uygulayın.

Bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz o kadar çok süt üretirsiniz

Bebeğinizi sık sık emzirirseniz vücudunuz daha fazla süt ihtiyacı olduğunu anlayarak daha fazla süt üretmeye başlar. İşte sık sık emzirmenin önemi burada. Anne sütünü artırmak istiyorsanız koşulsuz sık sık bebeğiniz emzirmelisiniz. Bebeğiniz emzirdiniz ama bebeğiniz göğsünüzdeki tüm sütü tüketmediyse, kalan sütü sağmalısınız ki vücudunuz yeni süt üretsin.

Sütünüzü artırmak için memenizin boşalması şarttır. İnsanlar diğer memeliler gibi (örn; inekler) memesinde süt depolamaz, annenin sütü tüketildikçe vücut daha fazlasını üretmesi gerektiği mesajını alır. Memem yumuşak, şimdi emzirmeyeyim bir sonrakine biriktireyim demeyin. O zaman vücudunuz 1.5 saatte değil 3 saatte bir süt salgılamaya başlar.

Geceleri emzirmek daha fazla süt üretimini sağlar

Vücudumuz geceleri daha fazla prolaktin salgıladığı için geceleri emzirmenizi, geceleri de sütünüzü sağmanızı öneririm. Süt üretme görevini üstlenen Prolaktin hormonunun salgılanması gece maksimum dereceye ulaşır. Sütünüzün az olduğunu düşünüyorsanız, gece uyanmalarınızda emzirmeyi ve sütünüzü sağmayı deneyin.

Anne sütünü artırdığı kanıtlanmış yiyeceklerden biri Hurma..

[Makale Önerisi: Aşağıdaki resimde anne sütünü artıran yiyeceklerden bir kısmını görüyorsunuz. Hurma dışında hangi yiyecekler anne sütünü artırır diye merak ediyorsanız Anne sütünü artıran yiyecekler yazıma göz atmak için aşağıdaki resmi tıklayın! ]

Hurmanın anne sütünü artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış ve benim gibi anneler tarafından da denenip onaylanmıştır..:) Hurmayı bana diyetisyenim doğumdan sonra önermişti. Gerçekten faydasını gördüm. Tabii sadece hurma değil, en önemlisi düzenli ve bol su tüketilmesidir. Süt verirken, devamlı su içmeyi unutmamak için yanımda devamlı su dolu bir termosla gezdim.

Bebeğinizin bakımına odaklandığınız bu dönemde su içmek gibi zaruri ihtiyaçlarınızı dahi unutup, bol su içmeyi atlayabilirsiniz. Anne sütünü artırmak için yanınızda görüş alanınızda bulundurmak üzere termos taşıma fikrini size de tavsiye ederim.

Anne sütünü artıran hurmanın faydalarından bahsedelim

Ramazanın kıymetli sembol meyvesi hurmanın sayısız faydası var. Hurmanın faydalarından bir kaçını sayalım:

• Protein içerir.

• Protein, yağ ve karbonhidrat (üçünü bir arada) içeren tek meyvedir.

• Vücudun yaşlanma belirtilerini azaltır.

• Saf hurma cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.

• İçerdiği demir sayesinde, kansızlığa iyi gelir.

• B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendirir.

• Boğaz ağrısına, öksürüğe iyi gelir.

• Kansere ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

• İçerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşır.

Ben bitkin düşüp, vitaminsiz kaldığımı düşündüğüm zamanlarda, bağışıklığımın zayıfladığını farkettiğimde bir hurma atarım ağzıma. Bu minnacık kıymetli meyve birçok ihtiyacımı bir arada karşılar ve iştah ataklarımı, kan şekerimin düşmesine bağlı önüme çıkan tüm yiyeceklere saldırma isteğimi engeller.

Birde diyetisyenlere gidenler bilir… Hurmayı diyetisyenler listenize ekleyiverir. ama sayılı..

1 yaş hurmada 15 kalori, kuru hurmada ise 35 kalori olduğundan dikkatli tüketmenizi aşırıya kaçmamanızı öneririm. Hurmanın %60-65’i saf şekerdir ve yüzde 2’si proteindir.

Emzirme döneminde annelerin sütünün artırılması için kolay ve hızlı hazırlanabilir tariflerimize gözatın

Sevgiyle kalın.. Hurma süt yapar mı? Hurma anne sütünü azaltır mı? Anne sutunu bebek nasil emmeli. anne sütü nasıl artırılır?

[line]

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir.

Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.


anne sütü ne zaman çoğalır? Anne sütünü nasıl artırabiliriz Anne Sütü Nasıl Çogalır? Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliri Anne Sütü Nasıl Çoğalır Süt Arttıran Öneriler süt arttıran yiyecekler anne sütü nasıl çoğalır süt arttırıcı emziren anneler anne sütünü arttıran ANNE SÜTÜ VE EMZİRME
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

Источник: https://www.annesininmelegi.com/2011/09/13/listecianne/anne-sutu-nasil-artar/bebek-anne-bakim-uyku-beslenme-gelisim-anne-baba-gaz-emzirme-gogus-aglama-sut-annesutu-bebektegaz-sut-pompasi-gogus-pedi/emzirme.html

bebek ne zaman hurma yer | Bebegimin saglıklı yemekleri

Bebeklerde Devam Sütlerinde Hurma Yağına Dikkat!

Google araştırmalarınızdan siteme en çok şu soruları yönelterek geldiğiniz gördüm

Источник: https://bebegimbuyuyor.wordpress.com/tag/bebek-ne-zaman-hurma-yer/

10 Soruda Devam Sütü Hakkında Merak Ettiklerin | Anneysen.com

Bebeklerde Devam Sütlerinde Hurma Yağına Dikkat!

Elbette bebeğinin en az ilk 6 ayı boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekli. Ancak sütün bebeğin için yeterli olmayabilir, süt salgın az olabilir ve bebeğin için takviye bazı ek gıdalara başvurman gerekebilir. İşte bu takviye ürünlerin başında devam sütü geliyor. Devam sütü hakkında bilmen gerekenleri senin için 10 soruda cevapladık.

Devam sütü, anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda, bebeğinin beslenmesi ve gerekli besin maddelerini alabileceği bir takviye ürünü. “Formül süt” de denilen devam sütü, organik sütler içerisinde bazı ilave ve çıkarımlarla şekillendirilir. Çoğunun ana maddesi inek sütüdür. İnek sütünün alerjik reaksiyon tehsi olduğu için bebeğin vücudu en az 8 ay inek sütüne hazır değildir.

Merak ediyorsan: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

2. Devam sütü ve anne sütü arasındaki fark nedir?

Devam sütü ve anne sütünün sindirimleri vücutta aynı oranda gerçekleşmiyor. Devam sütü, kazein proteinleri ve peynir altı suyu içerir. Kazein, sütlerin içindeki bir protein maddesi. Bu madde, anne sütünde daha az bulunduğu için anne sütünün sindirimi bebeğin vücudunda daha kolay gerçekleşir. Devam sütündeyse kazein miktarı daha fazla olduğundan sindirimi daha yavaştır.

Ayrıca bebeğin ihtiyacı olan tüm besin ögelerini içeren anne sütü, bebeğin vücudunda tolere edilebilirken devam sütü, anne sütü içeriğine en yakın şekilde üretilmeye çalışılır. Ama tabii ki anne sütüne göre vücutta tolere edilmesi daha zordur.

Peki bunca faydası olan anne sütünü nasıl arttırabilirsin? Burada anlattık: 8 Adımda Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Devam sütü hazırlarken bazı noktalara dikkat etmen gerek, bunları aşağıda sıraladık.

 • Kullanacağın suyun kaynamış, ılımış ve temiz olmasına dikkat et.
 • Hazırlığını yapmadan önce bebeğinin kaç ml tüketeceğine karar ver. Belirlediğin ml ölçüsünde su kullan ve her seferinde 30 ml su için 1 silme ölçek devam sütü koy. Örneğin, 120 ml için 120 ml su kullan ve içerisine 4 tane silme mama koy. Hafif bir çalkalamayla devam sütünü hazır hale getirebilirsin.
 • Tüm bu işlemler sırasında el temizliğine ve elinin mamayla temas etmemesine özen göster.

4. Devam sütü faydalı mı?

Bebek beslenmesinde son derece önemli ve değerli olan anne sütü yetersizliğinde bebeğine destek olarak verebileceğin en doğru gıda, devam sütü. Bu nedenle tabii ki bebeğin için faydalı.

Ancak sütün yeterliyse bebeğini emzirebildiğin kadar emzirmen en iyisi. Bebeklerde özellikle 0-1 yaş arasında erkenden ev yemeklerine başlamak ve bu açığı ev yemekleriyle kapatmaya çalışmak kesinlikle yanlış. Bu, bebeğine yüksek kalori ve protein vererek onu obez bir çocuk olmaya doğru yönlendirir.

Sütünden en yüksek verimi almak için: Anne Sütü Sağma ve Göğüs Pompası Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

5. Devam sütü ne zaman verilmeli?

 • Bebekler, 6. aydan sonra ek gıdaya başlayabilirler. Bebeğinin durumuna ve ihtiyacına göre sebze çorbaları, yoğurt, kahvaltı, tarhana çorbası, kaşık maması gibi ek gıdalara başlayabilirsin.
 • Yine bebeğinin ihtiyacına göre bunlardan 1-2 tanesini gün içinde öğün olarak verip geri kalan öğünlerde devam sütü verebilirsin.
 • 6 -8 aylık bebeğine günde 4 defa devam sütü vermende bir sakınca yok.
 • Gün içinde hangi saatte vereceğin çok önemli olmamakla beraber ek gıdaları genellikle gün içinde vermen daha iyi.

Ek gıda konusunda aydınlan: Başlangıçta Her Şey Püreydi: Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

6. Devam sütü ne kadar verilmeli?

Meme emerek beslenen bir bebek, her seferde anneden 100 veya 120 ml süt alır. Bu duruma göre anne sütü olmadığında ya da yetersiz geldiğinde, bebeklere tıpkı anne sütünde olduğu gibi 3 saat aralıklarla 100 veya 120, en fazla 150 ml devam sütü vermek gerekir.

Bebeğin büyüdükçe mide hacmi de artacağı için bir öğünde yediği miktar da artacak, buna karşılık öğün araları uzayacak. Ek gıdaları üç ana öğün şeklinde vermeye başladığında, devam sütünü de bebeğine ara öğünlerde tüketebildiği kadar verebilirsin.

Kılavuzun olsun: Bebeğine Hangi Besini Hangi Ayda Nasıl Yedirmelisin?

7. Devam sütü kaç yaşına kadar verilmeli?

Devam sütünü, bebeğinin 1-3 yaş dönemleri arasına kadar kullanabilirsin.

8. Devam sütü kaç saat bekler?

Kullanıma hazır formüller kısa bir raf ömrüne sahip. Bu nedenle devam sütünü, 48 saat içinde kullanman gerek.

9. En iyi devam sütü hangisi?

Bebeğin için en iyi devam sütünü seçmek istiyorsan, önce farklı formlarından haberdar olman gerek. Bebek formülleri, kullanıma hazır, toz ve sıvı konsantre olmak üzere üç formda bulunuyor.

Bebeğin için seçebileceğin devam sütlerini bu yazıda bulabilirsin: Markaları Karşılaştırdık: 10 Devam Sütünden Hangisi İyi?

10. Tüm bebeklere devam sütü verilir mi?

Eğer sütün yeterliyse bebeğine kesinlikle devam sütü vermemelisin. Devam sütünü, anne sütünün olmadığı veya yetersiz geldiği durumlarda bebeğine altıncı aydan sonra verebilirsin.

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-beslenmesi-10-soruda-devam-sutu-hakkinda-merak-ettiklerin_10700

Cildi güzelleştiren hurmanın faydaları

Bebeklerde Devam Sütlerinde Hurma Yağına Dikkat!

Gıda Mühendisi Melek Yılmaz, İnsan ve Hayat Dergisi’nin Haziran sayısında yer alan araştırmasında, hurmanın sıra dışı özellikleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Kolesterol muhteva etmemekle beraber vücut çalışması için elzem olan 15 farklı mineral, A vitamini, C vitamini, B vitamini türevleri, folik asit, karbonhidrat, lif ve protein içermektedir. Bu haliyle hurma, bilim kurgu filmlerinde insanların günlük besin ihtiyacını tek başına karşılayan kapsüllerden farksızdır. Bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek hayatını devam ettirebilir.

Kırmızı etin iki katı enerji verir

100 gr yağsız kırmızı et yaklaşık 150 kalori, 100 gr hamsi 108 kalori, 100 gr palamut 160 kaloridir. 100 gr hurma ise yaklaşık 300 kaloridir. Görüldüğü gibi hurma, aynı miktardaki kırmızı etin 2 katı, balık etinin 2-3 katı kadar enerji vermektedir. Bu haliyle hurma tam bir enerji deposudur ve ağır işlerde çalışan, yorgunluk, halsizlik hisseden kişiler için oldukça faydalıdır.

Vitamin hapı yerine hurma

Hurma, özellikle son zamanlarda yaygınlaşan vitamin ve enerji takviyesi yapay suplemanların (vitamin ve mineral takviyesi ilaçlar) doğal halidir. Dolayısıyla supleman takviyesi yerine hurma yemek çok daha sağlıklıdır.

Gebelikte annenin bebeği ve kendisi için vitamin ve mineral ihtiyacı artmakta ve gebelerin yüzde 90’ı supleman takviyesi kullanmaktadır.

Oysa hurma ayrı ayrı kullanılan yapay suplemanların hepsinin içerdiği vitamin ve mineralleri doğal yoldan karşılayabilmektedir.

Doğal demir ilacı

Yoğun demir oranıyla anemi (kansızlık) hastalığını tedavi eden doğal bir demir ilacıdır. 5 adet hurma, bir kadının günlük demir ihtiyacının yüzde 11’ini karşılayabilir. Özellikle anne karnındaki bebeğin “nöral tüp defekti”ne karşı korunması için yeterli miktarda olması gereken folik asit (folat) vitamini hurmada bolca bulunmaktadır.

Sütü az anneler hurma yesin

Oksitosin, doğumda kas kasılmasını uyaran bir hormondur. Modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı ilaç olarak kullanılır. Hurmada bolca oksitosin bulunur ve bu hormon doğumdan sonra süt salınımını da uyardığından emziren annelerin süt salgısını arttırmaları için hurma yemeleri son derece uygundur.

Hurma diğer meyvelere oranla yoğun miktarda lif içerir. Lif, sindirim sisteminin sağlığı için en önemli besin maddelerindendir. Lifli besinler bağırsakların artık maddelerden arınmasını, bağırsak hücrelerinin kanserden korunmasını, hazmın kolaylaşmasını sağlar.

100 gr (5-6 adet) hurma günlük lif ihtiyacının yüzde 30’unu tek başına karşılayabilmektedir.

Kalp krizine karşı koruyucu

Araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamini ve magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. B6, sinir vitamini olarak adlandırılır. Vücutta magnezyum minerali ile birlikte çalışır ve kasların çalışmasında önemli rol oynar.

Bu sayede kalp krizine karşı koruyucudur.

Kanserden korur

Araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamini ve magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. B6, sinir vitamini olarak adlandırılır. Vücutta magnezyum minerali ile birlikte çalışır ve kasların çalışmasında önemli rol oynar.

Bu sayede kalp krizine karşı koruyucudur. Hurmanın içerdiği selenyum minerali antioksidan bir mineraldir. Ciddi bir kanser koruyucudur ve yine antioksidan bir vitamin olan E vitamininin de vücutta işlev görmesi için gereklidir.

Arap ülkelerinde kanser insidansının/vakasının düşük olması, hurmanın fazla olması ve yenilmesi ile alakalıdır.

Açken yenilmeli

Hurmanın vücutta en yüksek oranda kullanılabilmesi için aç iken yenilmesi daha uygundur. Gün içinde aç karna 5 adet hurma 1 porsiyon meyve değişimi olarak diyette tercih edilebilir. Çocuk, ergen, yetişkin, yaşlı, erkek, kadın bütün gruplar için yenilmesi uygun ve faydalıdır.”

 

Kalori: 300,4 kcal

Karbonhidrat: 72,9 gr

Protein: 2,2 gr

Kolesterol: 0

Lif (posa): 9,3 gr

A vitamini: 0,5 gr

B1 vitamini: 0,1 mg

B2 vitamini: 0,1 mg

B3 vitamini: 2,2 mg

B6 vitamini: 0,153 mg

B9 vitamini (Folik Asit) : 24,9 mcg

C vitamini: 3 mg

Kalsiyum (Ca): 59 mg

Demir (Fe : 3 mg

Fosfor (P): 63 mg

Sodyum (Na): 5,4 mg

Potasyum (K): 700 mg

Magnezyum (Mg): 58 mg

RAMAZAN AYINDA BESLENME NASIL OLMALI?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş, hurmayı düzenli olarak tüketmeniz için 10 önemli nedeni anlattı.

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurma genellikle iftar atıştırmalığı olarak tüketilen bir besin. Aslında hurma sadece Ramazan’da değil, yılın her ayında sofralarımızda bulunması gereken besinler arasında yer alıyor.

Çünkü başta sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olmak üzere birçok mineral ile vitamin içermesiyle sağlığımız üzerinde pek çok önemli fayda sağlıyor.

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş, 100 gr hurmanın ortalama 277 kalori içerdiğini belirterek, “4 adet hurma 1 porsiyon meyve miktarına denk geliyor ve ortalama 60 kalori içeriyor. Dolayısıyla, vitamin ve minerallerden zengin bu lezzetli besini yine de kontrollü tüketmekte fayda var.” diyor.

Cildi güzelleştiriyor

Hurmanın antioksidan içeriği hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Bu sayede dokusu yenilenen cilt daha genç bir görünüme kavuşuyor. B vitamininden de zengin olan hurma, bu özelliğiyle cilt üzerinde oluşan tahriş ve yaraların hızla iyileşmesinde yararlı oluyor. Cildin ihtiyacı olan nemi de sağlayarak daha elastiki bir yapıya sahip olmasına katkıda bulunuyor.

Kalp sağlığını koruyor

Kan basıncını (tansiyon) dengeleyen ve kalp ritmini düzenleyen yaşamsal minerallerden biri olan potasyumdan zengin olan hurma, hiç kolesterol içermemesi nedeniyle kalp dostu besinler arasında yer alıyor. Güçlü bir antioksidan olması sayesinde kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan koruyarak, damar tıkanıklıkları riskini düşürüyor.

Hafızayı güçlendiriyor

A ve B vitamininden zengin olması ve içerdiği yüksek miktardaki magnezyum sayesinde hafızanın güçlenmesini destekliyor.

Bu durum, özellikle yaşlılık ve çocukluk döneminde düzenli hurma tüketiminin hafıza güçlenmesinde faydası olabileceğini düşündürüyor.

Son yapılan çalışmalarda, hurmada yüksek oranda bulunan A vitaminin bir türü olan B-karotenin düzenli olarak tüketilmesinin hafıza kaybının önlenmesinde faydalı olabileceği gösterilmiş.

Zayıflamaya yardımcı oluyor

Lif oranın yüksek olması, midede uzun süre kalarak sindiriminin yavaş olmasını sağlıyor. Böylece kendimizi daha uzun süre tok hissederek, besin tüketimini azaltmış oluyoruz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş içerdiği yüksek orandaki potasyum ve demir minerallerinin de metabolizmayı hızlandırıcı etkileriyle kilo verme sürecinde yardımcı olduklarına dikkat çekerek, “Ancak unutmamak gerekir ki 4 adet hurma bir porsiyon meyveyle eşdeğer olup, ortalama 60 kalori içeriyor. Dolayısıyla özellikle zayıflama sürecinde miktarına dikkat ederek tüketilmesi gerekiyor.” diyor.

Depresyondan koruyor

Hurma günümüzde sıkça karşılaşılan stres ve stres tabanlı hastalıkların önlenmesinde de fayda sağlıyor. Yapılan çalışmalar hurmada yüksek miktarda bulunan B6 vitamini ve magnezyumun sinir sistemini güçlendirdiğini göstermiş. Bu içeriğiyle çağımızın önemli sorunlarından olan depresyonun önlenmesinde ve tedavi sürecinde de yardımcı oluyor.

Enfeksiyon riskini düşürüyor

Hurma içeriğindeki A ve C vitamini sayesinde vücudu zararlı bakterilerden ve mikroplardan temizleyen güçlü bir antioksidan. Yüksek besin değerinin yanında, bağışıklık sistemini güçlendiren selenyumdan da zengin olması antioksidan etkisini arttırıyor. Ayrıca içerdiği yüksek orandaki magnezyum sayesinde vücutta oluşabilecek enfeksiyonların riskini düşürüyor.

Sindirim sistemini düzenliyor

100 gramında 6,7 gram lif içeren hurma yüksek lifli meyvelerin başında geliyor. Lifli yiyeceklerden zengin beslenmek de bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkili oluyor. Sindirim sisteminin düzenlenmesi de hemoroit, kolon kanseri ve kolit gibi sindirim sistemi hastalıkları riskini azaltıyor.

Gözlerimizin dostu

Hurma gözlerimizin dostu olan beta karotenden zengin bir besin. Beta Karoten gözlerin daha sağlıklı olmasını sağlayarak gece körlüğü gibi rahatsızlıkların oluşum riskini azaltıyor. Bir diğer yönden de katarakt oluşumunu geciktiriyor.

Kansızlığa karşı etkili oluyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Güneş hurmanın düzenli tüketiminin kansızlık riskini de düşürdüğüne işaret ederek şunları söylüyor: “İçeriğindeki demir, kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini artırıyor.

Bu sayede kansızlık riskini düşüyor ve demir eksikliğiyle ilgili tedavi gören kişilerde de tedavi sürecini hızlandırıyor. İçerdiği demirin yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttıran B2 ve B3 vitaminleri hurmada bolca bulunuyor.

Demir eksikliği yaşayan kişilerin günlük 4 adet hurma tüketmeleri öneriliyor.”

Kemikleri güçlendiriyor

Kalsiyum ve fosfattan zengin olan hurma güçlü kemik oluşumu sağlıyor. Kemik yumuşaması, kemik erimesi gibi çeşitli vitamin ve minerallerin eksikliklerinden dolayı gelişebilecek kemik hastalıklarının önlenmesinde etkili oluyor.

BU BESİNLERİN AZI KARAR, ÇOĞU ZARAR!

İşte saymakla bitmeyen hurmanın diğer faydaları;

 • Kolon, göğüs ve rahim kanserine karşı koruyucudur,
 • Karaciğeri güçlendirir,
 • Kolesterolü düşürür,
 • Kalp ve damar hastalıklarından korur,
 • Sindirim sistemini düzenler, ülsere karşı tedavi edicidir,
 • İshali keser,
 • Kan yapıcıdır,
 • Bronşit ve soğuk algınlığını tedavi edicidir,
 • Emziren annelerin sütünün çoğalmasını sağlar,
 • İçerisinde barındırdığı B1 ve B2 vitaminleri sayesinde zihni ve sinir sistemini rahatlatır,
 • Cildi besler ve yaşlanmayı geciktirir,
 • Bebeklerin beyin gelişimine katkı sağlar,
 • Yaşlanmayı önler.

İFTAR SOFRALARINIZI ŞERBETLE RENKLENDİRİN!

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1014991-hurmanin-faydalari-nelerdir

Hurma Diyeti

Bebeklerde Devam Sütlerinde Hurma Yağına Dikkat!

Kalsiyum ve fosfat yönünden oldukça zengin bir besin madde olan hurma bu sayede kemik erimesi gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Lif oranı oldukça yüksektir. Bu sayede tüketildiğinde uzun süre tok tutar, sindirime yardımcı olur, bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar.

Aynı zamanda kan şekerini düzenleyen hurmanın glisemik endeksi düşük olduğu için yarattığı tokluk hissi daha uzun sürelidir. Kilo vermeye pek çok yönden yardımcı olabilecek niteliklere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre hurma tüketiminin yalnızca metabolizma değil psikoloji üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

Gerginliği ve stresin olumsuz etkilerini azaltır.

Hem düşük kalorili hem de besleyici bir besin maddesi olan hurma ile diyet yapmak oldukça sağlıklı ve de lezzetli bir süreci kapsar. Hurma detoksu, diyet programı boyunca günde 21 adet hurma tüketilmesi esasına dayalıdır. Bu da günlük ortalama 900 kalorilik enerji alınması anlamına gelir.

Lif ve mineral kaynağı olan hurma ile birlikte protein kaynağı olan yoğurdun da sağlık açısından birçok faydalı özelliği mevcuttur. 100 gram yoğurt 58 kaloridir. Diyet süresinde günde 3 kase yoğurt tüketilmesi önerilir. Bu da yoğurttan günlük 175 kalorilik enerji alınacağı anlamına gelir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Hurma diyeti 7 günlük bir diyet programıdır. Hurma diyeti ile kaç kilo verilir sorusunun cevabı metabolizma hızına göre değişmekle birlikte diyeti uygulayan kişilerin diyet programının bitiminde en az 5 en fazla 7 kilo kaybettiği görülmüştür. Diyet listesi sadece hurma ve yoğurttan oluşur.

 Her öğünde 7 adet hurma tüketilmesi gerekir. Hurma-yoğurt diyetinde ara öğün yoktur. Günde 21 adet hurma ve 3 kase kadar yağsız yoğurt tüketilerek beslenilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise tüketilecek olan hurmaların bir gece önceden bir bıçak yardımıyla ortadan ikiye ayrılarak suda bekletilmesidir.

Bu şekilde suda bekletilen hurmanın laksatif etkisi artmış olur. Böyle hurma daha tok tutucu ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı bir hal alır. Diyet süresince yeşil çay tüketimi, günlük 3 litre su içilmesi ve 40 dakikalık yürüyüş yapılması önerilir.

Böylece metabolizma hızlandırılır, yağ yakımı kolaylaştırılır.

Hurma-yoğurt diyeti 1 haftalık bir detoks programıdır. Bunun çok katı olduğunu düşünenler 2 haftalık hurma süt diyetini de uygulayabilirler.

Yiyebilecekleriniz

Hurma, süt ve yoğurt tüketimi serbesttir. Günlük 3 litre kadar su ve şekersiz çay, şekersiz veya kremasız kahve, bitki çayı tüketimi ise serbesttir. Metabolizmayı hızlandırması ve toksin atıcı etkileri sebebiyle özellikle yeşil çay içilmesi önerilir.

Hurma diyeti tek besine dayalı olduğu için diyet listesinde yer alan hurma ve yoğurt haricindeki her şeyin tüketilmesi yasaktır.

Hurma Diyetinin Faydaları

 • Hurma yüksek oranda kalsiyuma sahiptir. Böylece kemik yapısının güçlenmesine katkı sağlar.
 • Hurma mineral yönünden zengin ve tok tutucu bir besin olduğu için diyet süresince kişi yorgunluk, halsiz çekmez. Böylece günlük hayatına enerji yoksunluğu çekmeden kolaylıkla devam edebilir.
 • Hurma lif yönünden zengindir. Bu sayede bağırsak hareketleri hızlanır, tokluk hissi uzun sürer, sindirim sistemi rahatlar. Böylece hurma diyeti yapanlar için kilo kaybı kolaylaşır.
 • Hurma diyeti ile zayıflayanlar kısa sürede kilo kaybettikleri için motivasyon kazanırlar. Yüksek moralle bu kısa detoks programının ardından dengeli bir diyet listesine geçiş yaparak kilo verme sürecine devam edebilirler.
 • Hurmada bulunan B1 vitamini sayesinde stresin olumsuz etkileri azalır.
 • Laksatif etkilere sahip olması sayesinde sindirim sistemi daha etkin bir şekilde çalışmaya başlar.
 • Hurmanın bünyesindeki B2 vitamini sayesinde karbonhidratın enerjiye dönüştürülmesi kolaylaşır. B2 vitamini enerji üretimi için vücudun depo ettiği yağların daha çok harcanmasını sağlar. Bu yönüyle hurma için yağ yakıcı bir besin tanımlaması yapılabilir.
 • Hurma sağlığa yararlı 10’dan fazla element içerir. Bu sebeple bilim adamlarına göre hurma ve bir bardak süt ile bir insan günlük besin ihtiyacını karşılayabilir.
 • Antioksidan bakımından oldukça zengindir. Kanser, kolesterol ve damar tıkanıklığına iyi gelir. Hurma soğuk havada saklanırsa bünyesindeki antioksidan miktarının arttığı bilinmektedir.
 • Hurma kansızlığa iyi gelir. Diyet boyunca her gün 21 adet hurma tüketimi günlük demir ihtiyacını karşılar.
 • Bu diyette hurmaya ek olarak her gün 3 kase yoğurt tüketimi mevcuttur. Yoğurt kalsiyum, protein, potasyum, magnezyum ve B vitamini içeren, besin değeri yüksek bir gıdadır. İçerdiği probiyotikler sayesinde sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Probiyotikler vücuttaki zararlı bakterilerle mücadele eder ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenler ve hızlandırır Vücuttan toksinlerin atılmasını ve metabolizmayı hızlandırarak daha çabuk yağ yakılmasını sağlar.
 • Yoğurt yüksek miktarda kalsiyum içerir. Böylece karın bölgesindeki yağların eritilmesinde etkili olur.

Hurma Diyetinin Zararları

 • Hurma diyeti tek tip besin üzerine kurulmuştur. Bu sebeple hamilelerin bu diyeti yapması kesinlikle yasaktır. Ayrıca hurma diyetini emzirenler yapabilir mi sorusu cevaplandığında yanıt yine olumsuz olacaktır.
 • 1 haftalık bir beslenme programı olsa dahi kısıtlayıcılığı yüzünden uygulanması oldukça zordur. Diyeti uygulayan kişiler tarafından yarıda bırakılma ihtimali yüksektir.
 • Hurma diyeti sağlığa zararlı mı hususunda söylenebilecek ilk şey; diyet programının tek tip beslenme esasına dayanması sebebiyle vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinden bir süreliğine mahrum kalacağıdır.
 • Şok diyetin etkisiyle verilen kilolar beslenmeye dikkat edilmezse fazlasıyla geri alınabilir.
 • Hurmada oldukça yoğun bir oranda lif bulunur. Hurmanın fazla tüketilmesi halinde vücuda alınan yoğun lif yüzünden gaz artışı, kabızlık ve şişkinlik görülebilir.

Örnek Hurma-Yoğurt Diyeti Listesi

Hurma-yoğurt diyetinde ara öğün yoktur. 1 günlük beslenme listesi şu şekildedir:

 • Sabah: 1 kase yağsız yoğurt, 7 tane hurma
 • Öğle: 1 kase yağsız yoğurt, 7 tane hurma
 • Akşam: 1 kase yağsız yoğurt, 7 tane hurma

Örnek Hurma-Süt Diyeti Listesi

Hurma-süt diyeti 2 haftalık bir beslenme programından oluşur.

1. Hafta

 • Sabah: 7 tane hurma, 1 bardak süt
 • Öğle: 1 kase yağsız yoğurt, 7 tane hurma, ızgara balık ve yağsız salata
 • Akşam: 1 bardak süt, 7 tane hurma, birkaç yaprak marul
 • Akşam yemeğinden 2 saat sonra: 1 tane portakal

2. Hafta

 • Sabah: 7 tane hurma, 1 bardak süt
 • Öğle: 1 bardak süt, 7 tane hurma, ızgara tavuk göğsü, sebze çorbası
 • Akşam: 1 bardak süt, 7 tane hurma, 2 dilim tost ekmeği, 1 tane haşlanmış yumurta, 3 yemek kaşığı kadar soya.
 • Akşam yemeğinden 2 saat sonra: 1 tane portakal

Источник: https://sebboy.com/hurma-diyeti/

Bebeklerde Süt Alerjisine Dikkat

Bebeklerde Devam Sütlerinde Hurma Yağına Dikkat!

Yeni doğan bebeğiniz sürekli ağlıyor, gaz sancısı nedeniyle sıkıntılı anlar yaşıyor ve kilo alamıyorsa onun bu durumunu durup değerlendirmeniz gerekiyor.

Çünkü bebeklerin hemen hemen hepsinde görünebilen bu belirtiler bazen süt alerjisinin göstergesi olabiliyor.

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr.

Gökçe Günbey, bebeklerde görülen süt alerjisi ile ilgili bilgi verdi.

Anne Sütü Alan Bebeklerde de İnek Sütü Alerjisi Görülebilir!

Bebeklik döneminde en sık rastlanan gıda alerjisi, “süt alerjisi” yani “inek sütü alerjisi”dir. İnek sütündeki proteinlere karşı (özellikle beta laktalbümin) vücudun verdiği bir alerjik reaksiyondur.

İnek sütünün bebeğe direk verilmesi ile olabildiği gibi, anne sütü ile beslenen bebeklerde, annenin diyetindeki inek sütü içeren gıdaların bebeğe emzirme yolu ile geçmesi sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Ayrıca çoğu hazır mamanın inek sütü proteinlerini içermesi nedeniyle mama ile beslenen bebeklerde de alerji görülebilmektedir.

Emziren Anne Beslenmesine Dikkat Etmeli

İnek sütü alerjisi olan çocuklarda genellikle keçi sütü ve soya sütüne karşı da çapraz alerji gelişebilmektedir. Bebeğe ve anneye beslenme önerilerinde bulunurken bu konuya dikkat edilmelidir.

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri konulu makalemizi aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

Bazen İlk 6 Ayda Bazen Daha Büyük Çocuklarda Alerji Ortaya Çıkabilir!

Belirtiler bebeğe ve alerjinin ağırlık derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bebeklerde tek bir belirti olurken, bazılarında birden fazla belirti birlikte olabilmektedir.

Klinik bulgular genellikle ilk 6 ayda başlamakla birlikte, bazen daha geç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Belli başlı belirtiler şunlardır:

 • İlk aylarda aşırı ağlama ve ciddi gaz sancısı
 • Beslenme sonrası kusmalar ve buna bağlı olarak ağırlık kazanılamaması
 • Kanlı ve sümüksü dışkılama ve bazen de kabızlık
 • Ciltte egzama tarzında kızarık ve kaşıntılı deri döküntüleri
 • Geçmeyen bir hışıltı, öksürük, burun tıkanıklığı
 • Tekrar eden bronşit ve/veya bronşiolit atakları
 • Anafilaksik şok (çok nadirdir, inek sütü proteini alımından hemen sonra (en geç ilk 1 saat içinde) gelişir.

Deri döküntüsü, yüzde, dil ve ağızda şişme, solunum yollarında gelişen ödeme bağlı olarak ortaya çıkan nefes almada güçlük ve tansiyonda düşme ile birlikte görülen bir şok tablosudur.

Dikkat! Tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

Keçi sütü vermeniz için 5 neden! konulu makaleyi inceleyin.

https://www.bebek.com/bebeginize-keci-sutu-vermeniz-icin-5-neden/

Bebekteki belirtiler ile inek sütü arasındaki bağlantı, aile ile görüşülerek sorgulanmalı ve ailede alerji öyküsü araştırılmalıdır. Fizik muayene bulguları ve aileden alınan öykü doğrultusunda inek sütü alerjisinden şüphelenilen bebeklere daha ileri tanı yöntemleri uygulanabilir.

Tanıda 3 yöntem kullanılmaktadır.

•    Deri testi: Her yaşta yapılabilir, güvenilirlik %95 tir.•    Kanda inek sütüne özgü antikorların tespit edilmesi (inek sütü spesifik-Ig-E), %90 güvenilirdir.

•    Eliminasyon yöntemi: İnek sütü içeren gıdalar bebeğe bir süre verilmez. Bu süre içinde mevcut belirtilerin kaybolması beklenir.

Belirtiler geçtikten sonra inek sütü tekrar denenir. Belirtilerin yeniden ortaya çıkması inek sütü alerjisini destekleyecektir.

İnek Sütü Yerine Hindistan Cevizi Sütü

Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin tükettiği süt ve süt ürünleri emzirme yolu ile bebeğe geçerek alerjiye yol açmaktadır. Bu durumda anne sütü ile beslenmeye devam edilmesi, ancak annenin diyetinden süt ve süt ürünlerinin tamamen çıkarılması önerilmektedir.

Anneyi kalsiyum eksikliğinden korumak için medikal destek önerilmeli ve diyetisyen eşliğinde beslenmesi düzenlenmelidir.
İnek sütü alerjisi olan bebeklerde soya proteini ve keçi sütü alerjisi de birlikte olabileceğinden annenin diyetinden bu grup ürünlerde çıkarılmalıdır.

Tereyağı ve margarin yerine bitkisel yağlar tercih edilmeli, krema, süt tozu, sütlü bisküviler, sütlü makarnalardan kaçınılmalıdır.

Hindistan cevizi sütü, inek sütü yerine kullanılabilir.

Ürün Etiketleri İyice Okunmalı

Süt birçok hazır gıda maddesinde bulunduğundan satın alırken ürün etiketi dikkatlice okunmalıdır. İçinde kazein, kazeinat, sodyum ve/veya kalsiyum kazeinat ve laktalbumin olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Zaman Zaman İlaç Tedavisi Gerekebilir!

Tedavide ana prensip alerjiye yol açan maddeden kaçınmaktır. Anne sütü ile beslenen bebekte annenin diyetinden süt ve süt ürünlerinin çıkarılması ile tedaviye başlanmış olacaktır. Ayrıca alerji ortadan kalkana kadar mevcut klinik bulgulara göre, bebeğe ilaç tedavisi uygulanması da gerekebilmektedir.

Özel Mamalar Tercih Edilmeli!

Mama ile beslenen bebeklerde ise inek sütü proteini içermeyen mamalar tercih edilmelidir. Bu mamalar 3 grupta ele alınabilir:

 1. Soya bazlı mamalar: İnek sütü alerjisi olan bebeklerin %17-47 sinde soya proteinine karşı da alerji gelişebilmektedir. Ayrıca soya bazlı mamalar 6 aydan küçük bebeklerin beslenmesinde uygun değildir. Bu nedenle inek sütü alerjisinde soya bazlı mamalar ilk tercih olmamalıdır.
 2. Tam hidrolize mamalar: Özel işlemlerden geçirilerek proteinleri parçalanmış ve alerjik özellikleri yok edilmiştir. Tatları çok iyi değildir.  İnek sütü alerjisinde ilk tercih edilmesi gereken mamalardır.
 3. Amino asit bazlı mamalar: Tam hidrolize mamalara yanıt alınamayan  %10 vakada kullanılması gerekir.

Bebek Büyüdükçe İnek Sütüne Uyum Sağlar!

İnek sütü alerjisi saptanan bir bebeğe 12-18 ay süre ile inek sütü içeren gıdalar ve inek sütü bazlı mamalar verilmez, özel mamalar ile beslenmesi desteklenir.  Bu sürenin sonunda tekrar inek sütü verilmeye başlanarak belirtilerin ortaya çıkıp çıkmadığı gözlenir.

İnek sütünü tolere etmeye başlama süresi bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir. Çocukların %56’sında 1 yılda, %77’ sinde 2 yılda, %87’ sinde 3 yılda inek sütüne tolerans gelişmektedir.

Alerji saptadığımız bir bebekte inek sütünü diyetten ne kadar elimine edebilir ve bebeği bu alerjen maddeden ne kadar çok koruyabilirsek, tolerans gelişmesi ve iyileşme süreci de o kadar çabuk olacaktır.

Anne Sütü İle Beslenme Korunmada Önemli

Tüm hastalıklarda olduğu gibi inek sütü alerjilerinde de korunma çok önemlidir. Anne sütü ile beslenme korunmada esastır.

Anne sütü, bebekleri alerjik astımdan koruduğu gibi, gıda alerjilerinden ve özellikle inek sütü alerjisinden de koruyucu rol üstlenmektedir.

İlk 6 ay bebekleri sadece anne sütü ile beslemek, alerjen gıda ile yani inek sütü ile bebeği mümkün olduğunca geç tanıştırmak ve ilk 12-18 ay inek sütü vermemek korunmada doğru bir yaklaşım olacaktır.

Источник: https://www.bebek.com/bebeklerde-sut-alerjisine-dikkat/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.