Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

içerik

Bebeklerde Diş Çıkartma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler gelişim dönemlerinin her aşamasında çok sevimlidir. Ancak ağızlarında iki ayrık diş ile salyalarını akıta akıta güldükleri dönemdeki tatlılıklarının yeri bir başkadır.

Kendileri bu halleriyle çok tatlı olsalar da dişler çıkmaya başlamadan öncesinden çıkana kadar geçen dönem hem kendileri hem de ebeveynleri için oldukça sancılı geçebilmektedir.

Bu dönemi daha kolay atlatabilmek için bu süreci iyi tanımak ve bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir iyi bilmek gerekir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Hangi Aylara Denk Gelir?

Ebeveynler için diş çıkarma oldukça stresli bir dönemdir. Bu dönemin rutin belirtileri bazı bebeklerde uzun süre huzursuzluğa sebep olabildiğinden ebeveynler bu dönemi tanımak ve yavrularının süreci en rahat şekilde atlatabilmelerini sağlamak için hazırlıklı olmak isterler.

Öyle ise öncelikle bebeklerde diş çıkarma dönemi ile ilgili temel bilgilere sahip olmakta fayda var.

Miniklerin ilk dişi 6 ila 10. aylar arasında çıkar.

Ancak gelişimin her aşaması olduğu gibi bebeklerde diş çıkarma dönemi de bireysel farklılıklara sahiptir. Kimi bebek ilk dişini 9. ayda çıkarırken kimisi ağzında diş ile dünyaya gelebilir.

Bir bebeğin ortalama olarak diş çıkarma zaman aralığı aşağıdaki gibidir;  

 • 6-10. aylar arasında ilk önce alt ön kesici dişleri çıkar.
 • 8-12. aylar arası üst ön kesici dişler gelir.
 • 9-16. aylar arasında alt ve üst çenede diğer iki kesici diş daha çıkar. Genelde üst çenedeki 3. ve 4. kesici dişlerin alt çenedekilere göre daha önce çıkması beklenir.
 • 16-23. aylar arasında alt ve üst köpek dişleri kendilerini göstermeye başlar.
 • 14-18. aylar arasında ön azı dişler çıkar.
 • 23-33. aylar arasında önce alt sonrasında da arka azı dişler filizlenmeye başlar.

Böylece bebeklerde diş çıkarma dönemi 6. aydan başlayıp en geç 3 yaşına kadar devam eder. 3 yaşına gelen miniklerin çocukluk dişleri tamamlanmış olur.

Bazı bebeklerde diş görülmeye ya da daha elle bile hissedilmeye başlamadığı halde belirtileri 2-3 ay öncesinden görülmeye başlayabilir.

Ancak merak etmeyin, siz ebeveynler minik bebeklerinizin gerek fiziksel gerekse duygusal ve bilişsel gelişimini yakından takip ediyor olduğunuzdan, durduk yere ortaya çıkan ve anlamlandıramadığınız bazı semptomların diş çıkarma belirtileri olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Tabii bu öngörüye sahip olabilmek için öncelikle belirtiler hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde en sık rastlanan diş çıkarma belirtileri aşağıdaki gibidir;

Alışılmış Olandan Daha Fazla Isırma

Emme refleksi doğuştan kazanılmış bir reflekstir. Emme refleksi sayesinde bebekler beslenir ve hayatta kalabilirler. Bebeklerin eline aldıkları her şeyi doğrudan ağızlarına götürmeye çalışmaları bu sebeptendir.

Biberonu uzattığınızda, elinizi yakaladığında, yanağına dokunduğunuzda hemen iştahla yönelip ağzını açarak yakalamaya çalışması normal bir durumdur.

Fakat bebeklerin her şeyi ağzına alıp emme hareketi daha sabırsız ve hırslı bir hal almaya başladıysa, hatta ısırmaya geçtiyse miniğiniz yakın zamanda diş çıkaracak demektir.

Çünkü damağın derinliklerinden çıkmaya başlayan diş henüz görünmese de diş etlerine baskı yaparak miniklerde huzursuzluğa ve o bölgeyi sürekli kaşıma ihtiyacına sebep olur.

Bazı bebekler bu huzursuzluğu gidermek için sürekli biberon, emzik ya da anneyi emmek isteyebilir.

Ne Yapmalı?

Böyle bir durumda bebeğinize diş kaşımak için kullanılan oyuncaklardan verebilirsiniz. Eğer ek gıdaya geçmişse dolapta soğutulmuş elma, havuç gibi sert yiyecekleri gözetim altında tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Islak ve temiz bir pamuklu bezi buzlukta bekletip sonra eline vererek kemirmesini sağlamak da dişlerdeki kaşıntıyı yatıştıracaktır.  

Bebeğinize uygun eğlenceli diş kaşıyıcılarına kolay ulaşabilmek için aşağıdaki linke tıklayın.

https://www.e-bebek.com/bebek-dislik-c4396/

Normalden Fazla Salya ve Tükürük Salgılama

Salya ve tükürük miktarında artış en belirgin diş çıkarma belirtileri arasında yer alır. Dişler damağı yarıp damaktan çıkmaya çalışırken tükürük bezleri de bu olağan dışı hal karşısında daha fazla salgı üretmeye başlar.

Diş Etlerinde Şişlik ve Sertlik

Bu belirti dişlerin çok yakında görüneceği anlamına gelir. Kendileri görünmese de elle hissedilen sertlik yola çıkmış dişlerdir. Bu şişlik bazen ağrıya da sebep olabilir.

İshal

Bu dönemde tükürük bezlerinin normalden fazla salgılanması ve salya miktarında artış olmasından kaynaklı minikler sürekli sıvı yutar. Yutulan bu fazla sıvı ise dışkının normalden daha cıvık olmasına sebep olabilir.

Ağız Çevresinde Döküntü

Bazı bebeklerde dudaklarda, ağız çevresi ve yanaklarda döküntü semptomlarının görülmesi normaldir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler dünyanın en güzel şeyidir ancak özellikle bakımı da çok büyük bir sorumluluk gerektirir. Çünkü bebeğin doğduktan sonraki her anı anne ve baba için yepyeni bir macera anlamına gelmektedir.

Bu macera süresince anne ve baba bebek ile alakalı her daim yeni bir şeyler ile karşı karşıya kalır.

Bu noktada anne ve babanın bebek bakımı konusunda yeteri kadar bilgili olmasının yanı sıra doğru bir şekilde yönlendirilmiş olmaları da gerekir.

Bebeğin dişleri gebeliğin üçüncü ayı ile altıncı ayı arasında şekillenme sürecine başlar. Doğumdan sonraki yedinci aydan itibaren de alttaki ve öndeki kesici dişler ağza yavaş yavaş yerleşmeye başlarlar. Aslında diş çıkarmak direkt olarak kalıtsal faktörler ile de ilgilidir. Dolayısıyla her bebekte birbirinden bir takım farklılıklar ortaya koyabilir.

Hatta bu süreçte bebeğin annesinin ve babasının ilk diş çıkarma sürecinin bile büyük bir önemi bulunmaktadır. Genelde bebeğin tüm dişleri doğumdan sonraki altı ay ile otuz ay arasındaki zamanda tamamlanarak son halini alabilmektedir.

Eğer bu sürecin dışında bir işleyiş var ise bir doktor ile görüşerek anormal giden bir şeylerin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Genelde bebeklerin diş çıkarma dönemleri diş etlerinin açılmasından sonraki üç aydan itibaren başlamaktadır.

Bu süreçte de bebeklerde salya artışı görülür, hafif ateş meydana gelebilir, sürekli olarak ağlama ve sürekli olarak bir huzursuzluk hali ortaya çıkabilir, bebeğin ağzının çevresinde çok hafif döküntüler oluşabilir, bebek bu süreçte her daim ellerini ısırma ihtiyacı içerisine girebilir, bebeğin uyku düzensizliğinde büyük bir artış meydana gelebilir, bebek ciddi oranda iştahsız bir hale gelebilir. Bunlar bebeğin diş çıkarmasının belli başlı bir takım belirtileridir. Eğer ki bebekte bu belirtiler yavaş yavaş görülmeye başlar ise artık anne ve babalar diş çıkarma sürecine girildiğini anlayabilirler. Fakat yine de dikkatli olunmasında büyük bir fayda vardır. Aynı şekilde bu belirtilerin çok temkinli bir şekilde izlenmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. Genelde diş çıkarma sürecinin başladığını ilk müjdeleyen belirti bebekteki salya artışı olmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde bebeklerin çenesinde ve ağızlarının çevresinde birtakım kızarıklıklar ve hafif döküntüler de oluşabilmektedir. Bu konuda endişeye kapılmaya gerek yoktur çünkü bu genelde görülen normal bir süreçtir. Eğer anne ve baba böyle bir şey ile karşı karşıya kalır ise bebeğin yüzünü temiz ama kesinlikle yumuşak bir bez ile silmeli ve aynı zamanda bebekler için uygun olan bir nemlendirici krem ile de nemlendirmelidir.

Bebeklerin diş çıkarma zamanlarında ateş de neredeyse kaçınılmaz şeylerden bir tanesidir. Genelde bu zamanlarda bebeklerde otuz yedi derece gibi bir ateş görülmesi uzmanlar tarafından normal olarak kabul edilmektedir.

Fakat eğer ateş bu rakamdan biraz daha fazla ise dikkatli olunması ve bir doktora gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü bu genelde bu süreçte bebeğin bağışıklığının azalmasından dolayı viral enfeksiyon geçirebileceği ihtimalini de beraberinde getirmektedir.

O yüzden bebeğin ateşinin çok fazla yükselmemesi gerekir kesinlikle. Aynı zamanda diş çıkarma dönemi hem ebeveynler hem de bebekler için çok sancılı bir süreçtir.

Bu yüzden bu dönemde anne ve babanın doktor ile sürekli irtibat halinde olması ve doktoru süreç hakkında bilgilendirmesi gerekir. Eğer anormal bir şey hissedilirse de bebek hiç vakit kaybedilmeden bir hastaneye götürülmelidir.

Diş Çıkarma Döneminde Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

Bebek diş çıkarma sürecine girdiği zaman bebeklerin diş etlerinde de müthiş bir hassaslaşma meydana gelir. Aynı zamanda buna bağlı olarak bebek bir şeyler yemeği ya da içmeyi reddedebilir. Hatta buna bağlı olarak bebeğin kilo alması yavaşlayabilir ya da tamamen durma seviyesine gelir.

Fakat eğer bebek bu süreçte besinleri reddediyor ise bebeğe verilen anne sütü ile mama takviyesi bir şekilde yeterli olacaktır. Yani bebek yemek yemiyor diye telaşa kapılıp bebeği daha fazla için zorlamamak gerekir.

Bu çok daha sağlıksız ve kötü bir durumu beraberinde getirme ihtimali olarak tehli bir davranış olur. Eğer ki bebeğiniz diş çıkarma sürecinde çok fazla iştahsız bir hale gelmiş ise bebeğe soğuk meyve püresi ve su verilebilir.

Bu onun hem diş eti ağrılarına iyi gelir hem de meyve ve su aldığı için yeterli ve vücudunun ihtiyaç duyduğu besinleri de almış olacaktır. Aynı zamanda eğer bu süreçte bebeğin dışkısı da çok sulu olmaya başlar ise bunun da bir açıklaması vardır.

Şayet bebekte çok yoğun bir salya artışı ortaya çıkmış ise bu salyaların bir kısmı bebek tarafından direkt olarak yutulur ve bu da dışkıyı normalden çok daha sulu bir hale getirir. Yani aşırıya kaçılmadığı müddetçe bu da normal bir durum ve doğal bir süreç olmaktadır.

Bebeğin Diş Eti Şiştiği Zaman Ne Yapılması Gerekir?

Yine sürecin doğal bir çıkarımı olarak bebeğin dişinin çıkacağı yerlerdeki diş etlerinde ciddi oranda şişme ve kızarma da görülebilir. Genelde bu süreçte önce diş eti gözle görülür şekilde beyazlaşır ve sonrasında da o bölgede diş görülmeye başlar.

Hatta diş ilk ağızda görüldüğü zaman bir miktar kanama bile meydana gelebilir. Genellikle bu bölge ve kanama kendi kendine iyileşebilen bir durum olmaktadır. Fakat eğer ki bir iyileşme görülmez ise mutlaka bebeğin bir doktora götürülmesi gerekir.

Ebeveynler unutmamalıdır ki ileri yaşlarda dişlerin sağlıklı olması bebek yaşlarda dişlere iyi bakılması ile direkt olarak doğru orantılı olmaktadır.

Bu süreç en az anne ve baba kadar bebek için de çok can sıkıcı bir süreçtir. O yüzden de bebeğin bu süreçte bir miktar rahatlatılması gerekir.

O sebeple bebek ile sık sık oyun oynamak, onun algısını başka yerlere geçebilecek birtakım aktiviteler yaratmak ve bebeğin bu sancılı süreçte güvende olduğunu hissedebilmesi için sürekli olarak kucakta güvenli kollarda olduğunu düşünmesi de çok önemli bir şey olmaktadır.

Eğer bebeğin ağrıları çok rahatsız edici bir seviyede ise ağrı kesici şuruplar da tercih edilebilir. Fakat bu noktada kesinlikle anne ya da baba kafasına göre ilaç seçip istediği dozlarda bebeğe vermemesi gerekir. Sürecin her aşamasından doktor haberdar edilmeli ve ilaç kullanımı konusunu da doktor tayin etmelidir.

Yani bebeğin diş çıkarmaya başladığı zamanlarda da özellikle verilecek ilaçlara dikkat edilmesi gerekir. Hatta bazen diş ağrıları için verilen bir ağrı kesici ilaç bu süreçte bebeğin başka bir hastalığını da gizliyor olabilir. Dolayısıyla çok da fazla ağrı kesiciye yüklenmemek gerekir.

Eğer ki tüm bu uygulamaların sonunda hala daha bebeğin sıkıntıları bir iyileşme belirtisi göstermiyor ise bu kez de yine doktor tavsiyesi ile anestezik özelliği olan diş jelleri kullanmaya yoluna gidilebilir. Fakat bu kararı da hem bebeğin doktoru hem de bir çocuk diş doktoru vermelidir.

Ancak bu ilaçlar da düzenli olarak kullanılmamalıdır çünkü eğer düzenli olarak kullanılırlarsa ileri dönemlerde başka organlarda bazı birtakım rahatsızlıkları da beraberinde getirebilirler.

Источник: https://evdesifa.com/bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri/

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Sırası (Resimli)

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma belirtilerini farketmeniz aslında tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Diş çıkarma sürecinin başlaması ile birlikte bebeğiniz (ve muhtemelen siz!) gündüzleri huzursuz ve gergin, geceleri ise uykusuz kalabilir.

Bebeğiniz ilk dişlerini çıkarırken ne gibi belirtileri gözlemleyeceğinizi ve bu süreci nasıl daha rahat geçirmesini sağlayabileceğinizi diş çıkarma sırası (resimli) ve tablosu ile birlikte bu yazımızda bulacaksınız.

Diş çıkarma ne zaman başlar?

Bebeğinizin dünyaya gelmesinin ardından, yaşamının ilk dönüm noktalarından birisi hiç şüphesiz ilk dişinin çıktığı dönemdir. Süt dişleri, bebek henüz doğmadan anne karnında oluşmaya başlar.

Bazı bebekler ağzında ilk süt dişleri ile birlikte doğarken, bazı bebekler erken diş çıkarma belirtilerini 4ncü aylardan itibaren göstermeye başlar. Fakat pek çok bebek; ilk dişlerini 6-7 aylıkken çıkarmaya başlar.

Bebeklerde diş çıkarma tablosunun başlaması onikinci aya kadar sarkabilir. Bebeğinizin dişlerini erken yada geç çıkarmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Tıpkı her bebek nasıl farklı zamanlarda konuşuyor, apalıyor yada yürüyorsa, diş çıkarma süreci de her bebekte farklı olabilir.

Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe değişir. Her bebekte aynı belirtilerin görüleceğine dair bir kural yoktur.

İshal, burun akıntısı, yüksek ateş sıklıkla ebeveynler tarafından diş çıkarma ile ilişkilendirilir. Ancak bunların, diş çıkarma belirtileri ile ilişkili olduğuna dair hiç bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Diş çıkarma dönemlerinde tükürük salgısının artması bağırsak etkinliğinin ve hareketlerinin artmasına da neden olabilir. Bu hareket artışından kaynaklı 2-3 gün bebeğinizde ishal gelişebilir. Daha uzun süreli ishal başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Bazı bebekler diş çıkarma süreci boyunca hiç bir acı hissetmezken, bazıları ise dişlerin çıkma hızına bağlı olarak bir kaç hafta biraz acı ve hassasiyet gösterebilir. Genel olarak;

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

 • Dişin geldiği bölgedeki diş eti kırmızı ve ağrılıdır.
 • Yanağın bir tarafında kızarıklık olabilir.
 • Tükürük akıntısı normal zamanlara göre artabilir
 • Gerginlik ve huzursuzluk gösterebilir
 • Olağandan daha sinirli olabilir
 • Uyku problemi
 • İştah kaybı
 • Sert cisimleri ısırma ve çiğneme isteği

Diş çıkarma döneminde, babaannelerimizin bahsetmiş olduğu gibi ishal, ateş, isilik gibi semptomlar normal değildir. Bebekler diş çıkarma dönemlerinde daha hassas olurlar ve kolayca hasta olabilirler. Yüksek ateş ve ishal gibi semptomlar diğer başka pek çok problemin göstergesi olabilir.

Bebeğiniz diş çıkarma döneminde ateşlenirse takip yapılmalıdır. 38-38,5 dereceden yüksek ateş, diş çıkarma dönemine denk gelmiş olan başka hastalıkların belirtisi olabilir ve çocuk doktorunuza haber vermeniz tavsiye edilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Yukarıdaki resimde bebeklerde diş çıkarma sırası resimli olarak ta gösterilmiştir. Bu resmi inceleyerek dişlerin isimlerini ve yerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma sırasında ilk olarak alt ön keser dişler belirir. Genellikle aynı dişin sağ veya sol taraftaki eşide aynı anda belirir. İlk dişin çıkma zamanı onikinci aya kadar gecikebilir. Çocuğunuzun ilk dişinin biraz geç çıkması durumunda diğer dişlerinin de geç çıkacağını unutmayın. Ancak endişelenmenizi gerektiren bir durum yok.

Alt ön keser dişlerden yaklaşık 2 ay sonra üst ön keser dişler belirmeye başlar. Bebeğiniz 9-10 aylık olduğunda üst yan keser dişleri ve arkasından alt yan keser dişlerin diş etini beyazlattığını fark edebilirsiniz.

Bebeğiniz artık ilk yaşına girdiğinde muhtemel ağzında ön keser dişleri yerine oturmaya başlamıştır. 13ncü aydan itibaren sırasıyla üst birinci azı dişi ve alt birinci azı dişleri belirmeye başlar. Azı dişinin yerine oturması her bebekte değişken olmakla birlikte 3-4 ay kadar sürebilir.

Bebeğinizin onaltıncı ayından itibaren, üst ve alt köpek dişleri çıkmaya başlayacaktır. Bebeğiniz 2 yaşına girdiğinde ise süt dişlerinden en arkadaki olan ikinci süt azı dişler çıkmaya başlayacaktır.

Diş çıkarma süreleri bebekten bebeğe değişir. Eğer bebeğinizin diş çıkarma süreleri aşağıda göstermiş olduğumuz diş çıkarma tablosundan yada diş çıkarma sırasını gösterdiğimiz resimden daha uzun sürmüş ise bebeğinizle birlikte diş hekiminizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Aşağıdaki bebeklerde diş çıkarma tablosunda, çocuğunuzun diş çıkarma sırası ve düşme zamanları gösterilmiştir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Üst DişlerDiş Sürme ZamanıDiş Düşme Zamanı
Ön keser diş8 – 12 ay6 – 7 yaş
Yan keser diş9 – 13 ay7 – 8 yaş
Köpek dişi16 – 22 ay10 – 12 yaş
Birinci molar (azı) diş13 – 19 ay9 – 11 yaş
İkinci molar (azı) diş25 – 33 ay10 – 12 yaş
Alt Dişler
İkinci molar (azı) diş23 – 31 ay10 – 12 yaş
Birinci molar (azı) diş14 – 18 ay9 – 11 yaş
Köpek dişi17 – 23 ay9 – 12 yaş
Yan keser diş10 – 16 ay7 – 8 yaş
Ön keser diş6 – 10 ay6 – 7 yaş

Belirtileri nasıl hafifletebilirsiniz?

Bebeğiniz ilk dişlerini çıkarmaya başladığı andan itibaren huzursuzluk gösterebilir ve diş etlerinde ağrı ve hassasiyet oluşabilir.

Bebeğinizin diş etlerine temiz parmağınız, soğuk bir kaşık yada soğuk nemli bir bezle masaj yapmanız diş etlerindeki ağrı ve hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir.

Bebek marketlerinde bulabileceğiniz meyve emziklerinin içerisine meyve yada meyve suyu koyarak buzlukta donmasını sağlayın. Soğuk olan bu emziği çiğneyen bebeğin diş etleri, soğuğun anestezik etkisi nedeniyle uyuşur ve ağrıyı gidermeye yardımcı olur.

Bebeğiniz için diş eti kaşıyıcıları kullanırken, satın aldığınız ürünün zararlı içerik içermediğinden emin olun ve plastik gibi kırılabilecek nesneler kullanmaktan kaçının.

Diş çıkarma kaç gün sürer?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, dişin ağız içerisinden ilk görünmeye başladığı andan 4-7 gün öncesinden itibaren görülmeye başlayabilir. Diş ağız içerisinde göründüğü andan itibaren bebeğinizde bu belirtiler kaybolur ve rahatlar.

Diş çıkarma sürecinin tamamlanması bebekten bebeğe değişir. Tüm süt dişlerinin ağızda yerlerini alması 3 yaşına kadar devam eder.

Süreç ile ilgili diğer bilgiler

 • Genel olarak, bebekler 7 aylık olduğunda öncelikle alt iki ön keser diş, sonrasında üst ön keser diş olmak üzere öndeki 4 diş diş etinden patlayarak çıkmaya başlar.
 • Kız çocukları, erkek çocuklara nazaran daha erken diş çıkarırlar.
 • Alt dişler, aynı sıradaki üst dişlerden genellikle önce patlar.
 • Dişler genellikle sağdaki ve soldaki olmak üzere çifter çifter patlayarak çıkarlar.
 • Süt dişleri, daimi yetişkin dişlerine göre genellikle daha beyaz ve daha küçüktürler.
 • Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde genel olarak tüm süt dişleri ağızda olmalıdır.

Bebeklerde diş çıkarma tablosu süt dişler için ortalama 4 yaşında tamamlanır. Çocuklar dört yaşına geldikten sonra, çene ve yüz kemikleri büyümeye başlar.

Bu büyüme ve genişlemenin neticesinde süt dişleri arasında boşluklar meydana gelir.

Ortaya çıkan bu seyrek diş görüntüsü nedeniyle, çocuğunuzun dişlerinin seyrek olacağı korkusuna kapılmanıza gerek yoktur. Meydana gelen bu boşluklar, alttan gelecek olan daimi dişlerin yerlerine oturabilmesi için gerekli olan mesafeyi sağlayan mükemmel bir doğal süreçtir.

Çocuğunuz 6 yaşına geldiği andan itibaren, daimi dişler sürmeye başlar ve bu süreçte 12 yaşına kadar devam eder. Çocuğunuz 6 ile 12 yaşları arasında iken, ağzında hem süt dişleri hem daimi dişler bulunur. 12 yaşından sonra ise çocuğunuzun ağzında artık tüm süt dişleri değişmiş ve daimi dişler yerini almıştır.

Diş çıkarma jeli veya tableti kullanımı güvenli mi?

Hayır! Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi; benzokain içerikli ürünlerin 2 yaşından küçük çocuklar için kullanılmasını uygun bulmuyor. 2 yaşından büyük çocuklar için ise sadece doktor kontrolünde ve içeriğindeki uyarıların dikkate alınarak kullanılmasını öneriyor.

Bu tür ürünler ciddi riskler taşımakla beraber, diş çıkarma belirtileri üzerinde ya hiç etki göstermiyor, yada çok az etki gösteriyor. Benzokain nadirde olsa, bazen ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olan; kan ile taşınan oksijen miktarının düştüğü methemoglobinemi ile ilişkilendirilmiştir.

Ebeveynler; tüm uyarılara rağmen bu ürünlerden kullandıktan sonra, çocuklarına nöbet, uyuşukluk, soluma zorluğu, aşırı uykululuk, cildin kızarması, kabızlık, idrar yapma zorluğu, kas zayıflığı gibi belirtiler görürlerse derhal tıbbi yardım almalıdırlar.

Çocuğunuzun diş çıkarma belirtilerinin nasıl azaltılabileceği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, çocuk doktorunuzla yada diş hekiminizle konuşun.

Sizcede bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve sırası, resimli ve tablolu olarak çok daha kolay anlaşılıyor mu?

Источник: https://antalyadisklinigi.com/bebeklerde-dis-cikarma/

Bu Belirtiler Varsa Diş Çıkarma Süreci Başlamış Demektir

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri; huysuzluk, ateş ve huysuzlaşma, öksürük ve yanaklarının kızarmayla kendisini gösterir. Bebeklerde diş çıkarma süreci anne ve bebekler açısından oldukça zorlu bir dönemdir.

Genellikle 4 aylık bebeklerde ilk diş çıkarma belirtileri görülebilmektedir. Bu dönemde anneler, diş çıkarma sürecini rahat geçirebilmek için çareler ararlar. Peki, bebeğin diş çıkardığı nasıl anlaşılır.

Diş çıkarma belirtilerine zaman başlar ve ne kadar sürer? İşte ayrıntılar…

Bebeklerde Diş çıkarma

Bebeklerin ilk dişleri gebeliğin 3. ve 6. ayları arasında anne karnında iken şekillenmeye başlar. Bebeğin doğumundan sonra genellikle 7.

Aydan itibaren alt ön dişler belirerek bebeğin ağzındaki yerini almaya başlar. Uzmanlar bebeklerin diş çıkarmasının kalıtsal faktörlere bağlı olduğunu ifade ederler.

Belli aralıklarla çıkmaya devam eden süt dişlerinin tamamlanması 6 ay ile 30 aylık dönem arasında sürer.   

Bebeklerde İlk Diş çıkarma Belirtileri

Bebeklerin ilk dişlerini (süt dişleri) çıkarma belirtisi, diş etinin açılmasından 3 ay önce başlar.

Bu süreçte bebekte; hafif ateş, salya, ağlamaya eşlik eden huzursuzluk, ellerini ısırma, ağız çevresinde hafif döküntü, iştahsızlık ve uyku düzensizliği gibi belirtiler görülür.

Bu belirtilerin görülmeye başlamasından itibaren uzmanlar anne babaların özellikle bazı belirtilere dikkat etmeleri gerektiğini belirtirler.

Bunlar; bebekte ilk diş çıkarma belirtisi olarak görülen salya artışıdır ve  bu durum bebeği ağız çevresinde döküntü ve kızarıklığa neden olur. Bunun önüne geçmek için bebeğin süt dişlerinin çıkma belirtilerinin görülmeye başladığı dönemde bebeğin yüzünün yumuşak ve temiz bir bezle silinerek, tahrişi önlemek için uygun nemlendirici kremlerle desteklenmesi önerilir.    

Bebeklerde Diş çıkarma Sırasında Yaşanan Sorunlar

 • Salya akıtmak
 • Ağrı
 • Huzursuzluk
 • Yanak ve çene bölgesinde kızarıklık
 • Öksürük
 • Ateş
 • Isırma
 • İshal
 • İştahsızlık
 • Uykusuzluk
 • Kulak kaşıma ve çekiştirme
 • Diş Etinde Kanama

Bebeklerde Süt Dişi çıkarma Belirtileri: Yüksek Ateş

Bebeklerde süt dişi çıkma belirtileri arasında en belirgin olanı yüksek ateştir. Uzmanlar diş çıkarma döneminde 37 derece civarında seyreden hafif ateşin normal olduğunu ifade ederler.

Söz konusu dereceden daha yüksek seyreden ateşin, bebeğin diş çıkarma döneminde bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi nedeniyle viral enfeksiyon belirtisi olabileceği belirtilir.

Bebeğinizde normalin üstünde seyreden yüksek ateş gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.

Diş çıkaran Bebeklerin Beslenmesi

Bebeklerin diş çıkardığı dönemde diş etleri çok hassaslaşır ve bu nedenle yemek yemeği reddedebilirler. Bebeğin diş çıkardığı süreçte kilo alımı yavaşlayabilirler. Diş çıkarma sürecinde beslenme önemli bir yer tutar.

Uzmanlar, annelerin besinleri reddeden bebekleri bol bol emzirmelerini gerekli görüldüğünde de mama takviyesi yapmalarını önerirler.

İştahsızlık yaşayan bebeklere su ve soğuk meyve püreleri vererek ağrılarını hafifletmenin yanında besin ve su kaybının önüne geçilebileceği belirtilir.  

Diş Eti Şişmesi

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer alan; diş eti şişmesi, kızarıklık, diş etinde beyazlaşma ve ilk dişin ağızda görülmesi aşamasında bebeğin ağzında söz konusu bölgelerde kanama olabilmektedir. Genellikle bu durum doktora götürmeye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşmektedir. Kendi kendine iyileşmenin olmadığı durumlarda ise, mutlaka bir diş hekimine danışmada fayda vardır.

Diş çıkaran Bebeğinize Bunları Yapın

Diş çıkaran bebeğiniz duyduğu acıdan dolayı bu süreçte huysuzlanır. Bebeğinizin huysuzluğunun arttığı dönemlerde onunla oyun oynayarak, kucağınıza alarak onun güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Doktor kontrolünde olmak şartı ile ağrı kesici şurup kullanabilirsiniz. Bu süreçte doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmayın.

Zira bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında görülen yüksek ateş başka bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. çocuk diş hekimine danışarak diş jelleri kullanabilirsiniz. Unutmamanız gereken sık ve düzensiz kullanılan bu tür şeylerin bebeğinizin çeşitli organları, özellikle karaciğeri üzerine olumsuz etkiler yaratabileceğidir.

 

Kaşınan Dişlere Yeşil Soğan

Diş çıkarma sürecinin oldukça uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, bu dönemde ön plana çıkan diş çıkarma belirtilerinde bebeklerin herhangi bir nesneyi ısırma isteklerinin artacağının altını çizerler.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer alan bebeğin diş etlerini kaşımak istemesi nedeniyle oluşan bu değişikliklerin çok doğal olduğu belirtilir. Bu süreçte, bebeğin diş etlerini kaşıması için; salatalık, havuç ya da yeşik soğanın beyaz kısmının verilmesinde yarar olduğunu ifade ederler.

Özellikle yeşil soğanın diş etlerinde meydana gelen kaşıntıyı ve ağrıyı çok hızlı bir şekilde keseceğinden bebeği rahatlatacağı belirtilir.

Bebeklerde Diş çıkarma Sırası Resimli

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri/

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma durumu ebeveynleri çok yakından ilgilediren bir durumdur. Anne ve babalar için keyifsiz ve huzursuz bir süreçtir.

Bu süreçte bebeğinizde ateş, huzursuzluk ve ağlama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bebeklerdeki ilk dişler 7. aydan itibaren ağızda yerlerini almaya başlarlar.

Bu süre kalıtsal özelliklere göre de değişiklik gösterebilir. Tüm dişlerin yerini alması ise 7-30 aylık bir periyotta tamamlanır.

 • Salya artışı: Bebeklerde salyaların akması 10 haftalıkken başlar. Dişlerin çıkmaya başlamasıyla beraber bebeğinizde salya artışı görülebilir. Bu durum her bebekte görülür. Salya artışıyla birlikte ağız kısmında fazla ıslak kalmadan dolayı kuruluk görülebilir. Bu kuruluğun geçmesi için doktorunuzun yazdığı kremleri kullanabilirsiniz.
 • Parmak emme: Parmak emme durumu bebeklerde en sık görülen durumdur. Dişlerin çıkmasıyla bebekte bir kaşınma hissi oluşur. Bebeğiniz bu hisse karşı koymak için parmak emmeye başlayabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken olay, bu durumun alışkanlık haline getirilmemesidir. Çünkü parmak dişlerin çıkış şeklini değiştirerek dişlek bir görünüme sebep olabilir. Bunu engellemek için bebekler için özel yapılan plastik diş kaşıyıcılar alabilirsiniz.
 • İshal ve ateşlenme: Bebeklerde diş çıkarma dönemi ebeveynler için sorunlu bir durumdur. Görülen ateşlenme sonucu bebekte huzursuzluk oluşur, ağlamaya başlar. İshal de sık görülen bir durumdur. İshalin geçmemesi ve ateşin 38 dereceden yukarı çıkması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Özellikle bazı bebekler havale geçirmeye meyillidir. Bebeğinizin ateşini düzenli olarak ölçerek durumu kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Kulak ve yanağın kaşınması: Bebeğinizde diş etindeki şiddetli ağrı, kulak ve yanak bölgesini kaşıma isteği uyandırır. Bu durum ciltte tahrişe neden olabilir. Bebeğinizin tırnak kesimini aksatmamalılısınız. Ayrıca sürekli bir kaşınma durumuyla karşı karşıyaysanız enfeksiyon olabilir. Bu durumu göz ardı etmeden doktorunuza götürün.
 • Diş etinde kızarıklık: Bebeklerde diş çıkarma sırasında diş etinde kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu dönemde diş etleri çok hassaslaşır. Bebeğinize çok sert gıdalar vermekten kaçının. Fazla olmasa da hafif kanamalar meydana gelebilir. Bu normal bir olaydır. Korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur.
 • Uykusuzluk ve huzursuzluk: Bu süreçte bebeğinizin uyku düzeni, duyduğu ağrılarla beraber düzensizlik gösterir. Diş çıkarma sürecine kadar uyku düzeni normalken, bu süreçte bebeğinizin uykusunda hafiflik ve süresinde kısalma görülebilir. Birden bire huzursuz olup ağlayabilir. Bu durumlar gayet doğaldır.

Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerde diş çıkarma süreci, diş etinin açılmasından önce başlar. Daha bebeğiniz karnınızdayken dişlerin çıkacağı kökler gelişimini tamamlıyor. Bu süreye kadar bebeğinizde birçok huzursuzluk görülebilir.

Bu süreç hem sizin hem de bebeğiniz için ağrılı bir süreçtir. Her bebekte farklılık gösterir. Gelişim geriliğinin olması gibi düşüncelere kapılmayın. Genetik faktörler gibi bazı etkenler bu durumu etkileyebilir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Kaç Gün Sürer?

Bebeğinizde ilk dişler 7-10. ayları arasında görülür. Bu zamanda ön santral dişler çıkar. 9-12. ayları arasında yan dişler, 15-21. ayları arasında köpek dişleri, 13-18.

aylarda birinci azılar ve 24-33 ayları arasında ise ikinci azılar çıkar. Bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde alt ve üst çenelerde bulunan azı dişleri çıkmış olur. Bebeğiniz 3 yaşına geldiğinde ise artık 20 adet süt dişi olmuş olur.

Bu süt dişler 6 yaşına kadar bebeğinizde kalır. Daha sonra yerini yeni dişlere bırakır.

Bebeğinizin diş çıkarma döneminde ağız bölgesi daha da hassaslaşır. Verdiğiniz yiyecekleri kabul etmeyebilir. Bu durumla beraber kilo kaybı veya kilo alımında yavaşlama görülebilir.

 • Bu dönemlerde bebeğiniz soğuk veya ılık besinleri daha çok tercih eder. Yoğurt ve muhallebi gibi serin ve ferahlatıcı yiyecekler verebilirsiniz.
 • Bu süreçte bebeğinizin dişlerinde kaşınma olur. Bunun için havuç ve kereviz verebilirsiniz. Kereviz  rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bebeğinizin hem rahatlamasını hem de kaşıntı hissinin gitmesini sağlar.
 • Eğer bebeğiniz emzik kullanıyorsa emziğin iç kısmına su doldurun ve dondurun. Bu şekilde bebeğinizin ön dişlerindeki sızı azalacaktır. Sızının azalmasıyla karnını daha da rahat doyurabilirsiniz.
 • Farklı bir alternatif olarak evde sıktığınız taze ve serin meyve sularını içirin. Beslenmede alamadığı eksik vitamin ve mineralleri böyle telafi edebilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri/

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?
22 KAS

Bebekler de diş çıkarma dönemi anneler için oldukça sıkıntılıdır. Anneleri bebekler diş çıkarırken fazlasıyla endişelenirler. Bebekler de diş çıkarma fazlasıyla zorlu bir süreçtir. Bebeklerde yedinci ayda ön dişler çıkmaya başlarlar.

Bebeklerde diş çıkartmanın genetik olma unsuru fazladır. Altı ve otuz ay boyunca diş çıkarma sürebilir. Bebeklerde diş eti açılması üç ay önce başlar. Diş çıkarma sürecinde bebeklerde salya akması, ateşlenme, ağlama meydana gelebilir.

İlk dişlerin çıkması döneminde bebeklerde çene etrafında kızarıklıklar ve pul pul dökülmeler görülebilir. Diş çıkarma döneminde bunları gördüyseniz nemlendirin ve ıslak temiz bir bez ile bebeğin çenesini temiz tutmaya özen gösterin.

Diş çıkarma döneminde bebeklerde otuz yedi derece ateş normal olarak kabul edilir. Daha yukarı da bir ateş derecesi görürseniz çocuk doktoruna gidip danışınız ve tedaviye başlayınız.

Diş çıkarma dönemin de bebekler de iştahsızlık görülebilir. Yemek yemeyen bebeklere anne sütü verilmelidir. Bu durumda anneler telaşlanmamalı ve bebeği yemek yemeğe zorlamamalıdır. Bebeğinize bu dönemde bol bol su ve meyve vermelisiniz. Bu şekilde bebeğiniz de su kaybını önlemiş ve ağrılarını hafifletmiş olursunuz. Dişin ağızda çıkmasıyla beraber kanama görülebilir.

Genelde kanamanın olduğu yer kendi kendine iyileşir. Takipte kalmalısınız geçmediği taktir de doktora başvurmalısınız. Bebeğinizi kucağınıza alarak ona kendini güvende hissettirebilirsiniz. Ağrıları var ve geçmiyorsa anestezik etkili jeller kullanabilirsiniz öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Bebeğin diş etine hafif bir şekilde masaj yapabilirsiniz.

Ayrıca diş kayışlarında da yardım alabilirsiniz.

 Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtilerini Sıralarsak;

 • Ateşlenme: Ateşlenme her bebeğin diş çıkarma dönemin de görülmez. Bebeğe ateşlenme fark edebilir.
 • İştahsızlık: Diş çıkarma dönemin de bebek katı gıdaları istemeyebilir sıvı besinlerle besleyiniz.
 • Yanak Ve Çene Bölgesinde Kızarıklıklar: Salyaları aktığı için çene de ve yanaklarda kızarıklıklar görülür.
 • Isırma: Diş etlerini kaşımak için etraftaki eşyaları ısırmaya çalışırlar
 • İshal:Bebekler diş çıkarma dönemlerde fazla tükürük oluştururlar bu da ishale neden olabilir. Asidik bir tükürük ürettikleri için dışkı sonrası popo da kızarıklıklar gözükebilir.
 • Uykusuzluk:Diş çıkartmakta olan bir bebeğin ağrısı ne haldeyse o kadar uykusuzluk yaşayabilir.
 • Diş Etinde Kanama:Dişler diş etini patlattıktan sonra diş etinde kanama olabilir.
 • Kulak Kaşıma Ve Çekiştirme:Bebekler dişlerindeki ağrıları kulaklarında hissedebilirler. Hissettikleri ağrı yüzünden kulaklarını çekiştirmeye başlarlar.
 • Huysuzluk:Diş çıkmayla birlikte bebeklerde huysuzluk görülmeye başlar. Bu huysuzluk dişin diş etine yaklaşmasıyla artar.
 • Salya Akıtmak:Diş çıkartmaya başlandığı andan itibaren salyaları tutamamak başlar.

 Diş Çıkarma Belirtilerinin Sık Görülenler

 • Artan tükürük
 • Uyku düzensizliği
 • İştahsızlık
 • Gelip giden huzursuzluk
 • Ellerini ısırması

Ağız çevresinde hafif döküntü. Bu dönemde diş etleri çok hassas olduğundan sıcak gıdalardan uzak tutunuz.

Hatta soğuk gıdalara ağırlık verebilirsiniz. Muhallebi, elma püresi ve yoğurt. Bebeğinize çiğneye bileceği bir şeyler verin. Havuç ve muz gibi yiyecekler. Bisküvi yapıp vermek dişlerini kaşımasını sağlayabilirsiniz.

Kereviz sapı diş çıkarma dönemindeki bebek için iyi bir alternatif olabilir. Kereviz sapını temizleyip keserseniz buzlukta biraz dondurup bebeğe verirseniz dişlerine iyi geldiğini göreceksiniz. Dışarıdan satın alınan plastiklerden daha faydalı ve sağlıklıdır.

20 adet dişi üç yaşında kadar anca tamamlanır. Kalıcı dişler altı yaş ve üzeri zamanda çıkabilirler.

 Bebeklerde Diş Çıkarma Kusmaya Neden Olur mu?

Diş çıkarma dönemin de bebeğin tükürüğü asidik olur ve tükürüğü yuttuğu için kusma yapabilir. Kusma olduğu gibi ishal ve kabızlık, iştahsızlık görülebilir. Ateşin yükselmesi bebekte kusma yapabilir. Her diş çıkaran bebekte kusma görülmez. Kusma görüyorsanız her ihtimale karşı çocuk doktorunuza götürmeniz de yarar var.

 Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer?

Huzursuzluk bebeklerde diş çıkarma döneminde çok görülen bir olaydır. Dişler, diş etine doğru yaklaştıkça diş etindeki ağrı sürekli olarak tekrarlayabilir. Kronik bir ağrı halini alabilir. Bebek bu ağrılar yüzünden huysuzlanabilir ve normal halinde olmayabilir. Bebeklerdeki bu huzursuzluk bazen haftalarca sürebilir.

Bebeğinizin bu huysuzluk dönemin de çocuk doktoruna danışarak dişleri için ilaç isteyebilirsiniz. İlaçlar genelde jel şeklinde olur ve diş etleri üzerine sürülerek rahatlama sağlanmaya çalışılır.

Soğuk yiyecekler vermek bebekteki huzursuzluğu azaltabilir, diş eti üzerine şok etkisi yaratacağı için bebekteki diş çıkarma sıcaklığını azaltacağı için bebeğiniz rahatlayacaktır.

Bizi takip edin ve beğenin

Источник: http://bebekanneleri.com/bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri-nelerdir/

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? | Anneysen.com

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Başlamadan önce minik bir bilgi verelim. Bebekten bebeğe farklılık gösterse de ilk dişin çıkma dönemi yaklaşık 6. aya tekabül ediyor. Ancak her bebeğin gelişimi farklı olduğu için bu sürecin daha erken ya da daha geç görülmesi ihtimali de var!

Diş çıkaran bebeklerde ateş, diş etlerindeki şişmeye bağlı olarak hafif yükselebilir. Bu dönemde beklenen en yüksek vücut sıcaklığı 38 derecedir. Böyle bir durumda normal zamanlarda yaptığını yapmalı, bebeğini çok sıkı giydirmemeli, ılık duşlar aldırmalı ve ona uygun bir ateş düşürücü vermelisin.

Bebeklerde diş çıkarırken ateş yükselmesi, farklı bir durumun göstergesi de olabilir. Bu süreçte bebeğinin bağışıklık sistemi zayıflayacağı için hastalıklara karşı daha dayanıksız olur. Yani bu ateşe etki eden durum başka bir hastalık da olabilir.

Bak başka sebepleri de var: Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş

2- Ağrı

Gün yüzüne çıkmaya çalışan diş, diş etlerine baskı yaparken ciddi ağrılara neden olabilir. Bu ağrı en çok ilk dişler ve azı dişlerinin çıkışı sırasında meydana gelir. 1 yaşından sonra çıkan dişlerde ağrı daha az meydana gelir.

Bu bilgiler sana lazım: Süt Dişleri Hakkında Bilmen Gereken 13 Şey

Bebeklerde salya artışının en önemli sebebi diş çıkarmaktır. Aslında bebeklerin tükürük çıkarması, 10. haftalarından beri karşılaşılan bir durum. Ama durmak bilmeyen bir salya akışı başladıysa ilk dişler de geliyor demektir. Bu durum diş çıkarma belirtileri arasında ilk görülenlerden biridir.

4- Çene ve ağız çevresinde kızarıklık

Bebeklerin ağız kenarında kızarıklık ve döküntü görülmesi aslında salya artışı ile bağlantılı bir durum. Diş çıkarma döneminde sürekli var olan salya, ağız çevresinde ve çenede tahrişe neden olur. Bu da deride kızarıklık ve çatlaklara yol açar. Bunu engellemek için bebeğinin salyalarını periyodik olarak yumuşak bir bezle nazikçe temizleyebilirsin.

Böyle bir cilt sorunu da var: Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit)

5- İshal

Bebeğin diş çıkarırken ishal olması konusunda uzmanlar ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım diş çıkarma döneminde artan salya miktarı yüzünden bebeğin ishal olabileceğini söylerken, bir kısım ise böyle bir bağlantının olmadığını savunuyor.

Sen diş çıkaran bebeklerde ishal görülebileceğini bil ama bu durum uzun sürerse doktoruna danışmayı ihmal etme!

Ayrıntısını bil: Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur?

6- Huzursuzluk

Bebekler diş çıkarırken en sık karşılaşılan durum huysuzlanmalarıdır. Dişin keskin kısmı yüzeye yaklaşıp diş etini zorlamaya başlayınca bebeğinin ağrısı artacak ve kendini sıkıntılı hissetmeye başlayacak. Ne yapsın, ağrısı olan kim huysuzlanmıyor ki?

Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer?” diye soracak olursan, sana net bir cevap vermemiz mümkün değil! Bazı bebeklerin diş çıkarma huysuzluğu yalnızca birkaç gün sürerken, bazılarının haftalarca sürebilir. Ama bebek diş jeli ya da diş kaşıyıcı ürünleriyle diş etlerine masaj yaparsan ağrısını dindirebilir ve huysuzlanmasını azaltabilirsin.

Günü kurtar: Diş Çıkarma Döneminin Kurtarıcıları En İyi 10 Diş Kaşıyıcısı

7- Uykusuzluk

Diş çıkaran bebeklerde uyku problemi de sık sık görülür. Çünkü diş çıkarma eylemi tüm gün boyunca devam eder, bu da ağrılarının gece de olacağı anlamına gelir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda en deliksiz uyuyan bebek bile gece uyanmaya başlayabilir. Bebekler diş çıkarırken uykusuzluk çektiğinde yapılacak şey onu beslemek değil, sakinleştirip kendi kendine uyumasını sağlamaktır.

Bu arada küçük bir bilgi verelim, uykusuzluk sorunu bebeğin ilk ve azı dişlerini çıkarırken daha fazla görülür.

Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

8- İştahsızlık

Bebeğin beslenme sırasında ağrı çektiği için diş çıkarma döneminde iştahsızlık sorunu yaşayabilir. Eğer hala anne sütü ile besleniyorsa onu emzirmeye devam et, bu şekilde diş etlerini de rahatlatabilirsin.

Ama katı gıdalarla beslenmeye başladıysa yiyeceklerini püre ya da sıvı halde vermeyi deneyebilirsin. Merak etme, diş çıkarma iştahsızlığı nedeniyle sıvı gıdalar verdiğin zaman bebeğin aç kalmaz.

Ama birkaç gün çok az beslendiyse ve hala reddediyorsa, doktoruna danışmalısın.

Buna bağlı olarak “Bebekler diş çıkarırken zayıflar mı?” diye soruyorsan, evet diyebiliriz. İştahsızlık bebeğin zayıflamasına neden olur ancak normal dışı bir kilo verme söz konusuysa doktoruna danışmalısın.

Hadi bak: Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Nasıl Beslenmeli?

9- Hafif öksürük

Bebek diş çıkarırken öksürük olur mu?” soruna cevap verelim. Öksürük direkt bir diş çıkarma belirtisi değildir ancak bu süreçte artan salya bebeğinin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine neden olabilir. Eğer bebeğinde öksürükle birlikte soğuk algınlığı ya da nezle belirtileri yoksa endişelenmene de gerek yok!

Neden olur: Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük

10- Isırma ya da ağıza bir şeyler sokma isteği

Bebekler diş çıkarması ile birlikte ağızlarına sert cisimler sokma ve ısırma eğilimi de birlikte gelişir. Yani bu durum bir diş çıkarma belirtisidir diyebiliriz.

Bebeğinin bunu yapma sebebi kaşınan diş etlerini rahatlatmak! Bu yüzden ısırdığı kumanda da olabilir, senin göğsün de! Bunu engellemek için ona diş kaşıyıcı ya da sert ve serin salatalık, havuç dilimleri verebilirsin.

Böylece hem kaşıntısı azalır hem de diş etleri rahatlar.

Aklında olsun: 9 Soruda Bebeklerde Diş Sağlığı ve Diş Bakımı

11- Kulak ağrısı ve çekiştirme

Diş etlerine yayılan ağrı, kulak ve yanağa doğru kayabilir. Buradaki ağrısı yüzünden kulaklarını çekiştirebilir ve yanaklarını ovuşturabilir. Yani diş çıkaran bebeklerde kulak ağrısı görülme ihtimali vardır.

Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

12- Diş eti kanaması

Bebeğinin diş etlerinde hafif şişkin kırmızı kan topaklanmaları görürsen aklına ilk olarak “Bebekler diş çıkarırken kanama olur mu?” sorusu gelecek. Evet, bu dönemde dişlerin diş etlerine yaptığı baskı nedeniyle kan toplanmaları ve hafif kanamalar görülebilir.

Bebeklerde diş eti şişmesi ve kanaması için endişe etmene gerek yok, genellikle herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan kendi kendine geçecektir. Diş etlerine soğuk kompres yaparak acıyı azaltabilirsin.

13- Kusma

Bebeklerde diş çıkarma kusmaya neden olur mu?” konusu da en çok merak edilenlerden. Şunu söyleyebiliriz ki diş çıkaran bebeğin kusmasının tek nedeni yine artan salya miktarıdır. Bu bazı bebeklerde mide bulantısına dolayısıyla kusmaya neden olabilir. Ancak her bebekte aynı etki beklenmez. Şiddetli kusma söz konusuysa başka bir soruna işaret ediyor olabilir.

Öğren: Bebekler Neden Kusar?

Kaynaklar:

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?-Heidi Murkoff

Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-gelisimi-bebeklerde-dis-cikarma-belirtileri-bebeginin-buyudugunun-ilk-isaretleri_11321

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.