Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

içerik

Bebeklerde Diş Bakımı

Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Bebeklerin, en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekir.

Bebekler 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılmalıdır.

Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir.

Eğer parmak emme alışkanlığı mevcutsa, bunun sebebi araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmelidir. (Bakınız, Parmak Emme)

Solunum problemleri, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki eder.

Burundan değil de, sadece ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında ) başlanması uygundur.

Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır.

Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir.

Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur. (Bakınız, Çocuklarda Diş Fırçalama)

Bebek Dişleri ve Bakımı, Çocuk Diş Doktoru

Çocuklar İçin Nasıl Bir Diş Fırçası Seçilmeli?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Her iyi alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılacaktır. (Bakınız, Diş Fırçası Seçimi)

Nedenleri;

Stress, agresif, takıntı veya sıkılgan kişilik yapıları, anne-babası diş gıcırdatan çocuklar bu alışkanlığa daha eğilimlidir. (Bakınız, Diş Gıcırdatma)

Belirtileri;

Dişlerde aşınma, uyurken çıkartılan gıcırdatma sesleri, yüz kaslarında ağrı, çene ekleminde problemler, baş ağrısı, dişlerde sallanma ve hassasiyet.

Tedavisi;

Öncelikle psikolojik açıdan diş gıcırdatmaya yol açan faktörler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu başarılamaz, hastaya takıp çıkartılabilien bir gece plağı yapılır.

Tedavisi:

Parmak emmeyi önlemenin en etkili yolu parmak emmeye eğilim gösteren çocuğu emziğe alıştırmaktır. Emziğin hem verdiği zarar daha azdır, hemde daha kolay bırakılabilir.

Tedavinin zamanlaması çok önemlidir. Çocuğun kendisi bu alışkanlıktan kurtulmayı istemedikçe, tedavinin başarıya ulaşması imkansızdır.

Çocuğun çevre baskısına uğramaması ve alay edilmemesi için okul çağından önce bırakması psikolojik yönden çok faydalıdır.

Çocuk baskı altına alınmadan cesaretlendirilerek, ödüllendirilerek pozitif yönlendirilmelidir.

Eğer her şeye rağmen 6 yaşına kadar alışkanlık kırılamamışsa diş hekimine başvurularak profesyonel yardım alınması gereklidir.

3) Emzik:

Bebekler için emmek rahatlamanın ve güven içinde hissetmenin en doğal yoludur. Eğer bebek parmak emme eğilimi gösteriyorsa, derhal emziğe yönlendirilmelidir. Emzik parmak emmeye göre hem daha az zararlıdır; hem de sonraki yaşlarda daha kolay bırakılabilir.

Emzik günün büyük bir bölümünde değil, sadece gerekli olduğunda verilmelidir. Yapısal bozukluklara yol açmamak için, mümkün olduğu doğal meme yapısındaki emzikler seçilmelidir. Emziklerin yapısının sağlamlığı her gün kontrol edilmelidir.

Emziğin büyüklüğü ağzın yapısına uygun olmalıdır.

Bebeğimin Dişleri Sürer Sürmez Çürüdü. Nedeni Ne Olabilir?

Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir.

Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur.

Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Biberon Çürüğünden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.

Bunlar Nelerdir?

 •     Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.
 •     Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.
 •     Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
 •     Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.
 •     İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

Biberon Çürüğü Önemli midir?

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

Biberon Emmediği Halde Bebeğimin Dişleri Çürüdü Sebebi Ne Olabilir?

Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir.

Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur.

Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.

Çocuklarda Hangi Diş Macunu Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu  kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir leblebi kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır.

Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde zararlı maddeler içermeyen diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duymasıdır.

Fırçalama işleminde macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuk Dişlerinde Acil Durumlar:

 • Diş Ağrısı: Ağrıyan dişin çevresini temizleyin. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırın ve eğer varsa sıkışmış  yiyecek artıklarını diş ipi ile uzaklaştırın. Asla dişin üzerine aspirin ya da benzeri ilaçlar koymayın. Çocuğunuza daha önce de denemiş olduğunuz bir ağrı kesici verin ve en kısa sürede bir diş hekimine götürün. (Bakınız, Diş Ağrısı)
 • Isırılmış Dudak, Dil, Dudak Yada Yanak: Yaralı bölgeye buz koyun. Eğer kanama varsa, temiz bir gazlı bez ile hafifçe basınç uygulayın. Kanama 15 dakika içinde durmazsa diş hekiminize başvurun. (Bakınız, Dil Dudak Yanak Yaralanması)
 • Diş Tümüyle Çıkmışsa: Dişi bulun. Köküne mümkün olduğunca dokunmadan alın. Diş hekimine gidene kadar dişi saklamak için en ideal ortam süttür. Temiz bir kapta sütün içinde koruyarak en kısa sürede diş hekiminize gidin.
 • Süt Veya Sürekli Dişlere Travma: Hiç zaman kaybetmeden diş hekiminiz ile temasa geçin. Travmalardan sonra her kaybedilen saat oluşan hasarı büyütmektedir.
 • Diş Hekiminize Ulaşana Kadar: Yarayı ılık su ile temizleyin. O bölgeye soğuk kompres uygulayın. Varsa Kırık diş parçalarını saklayın. (Bakınız, Diş Kırılması)
 • Süt dişleri toplam 20 tanedir.
 • Süt dişlerinin aralarının açık olması normaldir. Bunun nedeni yerlerine gelecek daimi dişlere yer sağlamaktır.
 • Süt dişlerinde de çürük oluşabilir. Bu çürüklerinde mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
 • Süt dişleri iltihaplanmış ise önce kanal tedavisi denenmeli, mümkün olmazsa diş çekilmelidir.
 • Süt dişleri zamanından önce çekilirse, alttan gelen daimi dişe yer kalmaz ve yer darlığı oluşur.

(Bakınız, Süt Dişleri)

Источник: https://www.hekimim.com/cocuk/bebeklerde-agiz-bakimi.html

Bebeklerde Diş Çürümesi Neden Olur, Nasıl Önlenir ?

Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Bir bebek için dişleri oldukça önemlidir. Bebeğin dişleri çok erken kaybedilirse, kalan dişler hareket edebilir ve yetişkin dişlerin içeri girmesi için herhangi bir yer bırakmayabilir.

Ayrıca, diş çürüğü önlenmezse tedavi edilmesi, ağrıya neden olan etkenlerin giderilmesi ve dişi tekrar kurtarmak oldukça zahmetli olmaktadır.

Dişte meydana gelen ağrılar ve acılar enfeksiyonlara da yol açabilmektedir.

Diş çürüğü erken çocukluk çürüğü olarak da adlandırılır. Çocukluğun en yaygın görülen kronik enfeksiyon hastalığıdır. Diş çürüğü ayrıca hemşirelik çürüğü veya bebek şişesi çürüğü olarak da adlandırılabilir. Sağlıklı diş alışkanlıkları erkenden başlamalıdır, çünkü diş çürümesi ilk diş içeri girer girmez gelişebilir.

  Bebeklerde Diş Çürüğünün Nedenleri

Diş çürüğü, bir bebeğin ağzına asit üreten bakteriler bulaştığında ortaya çıkar. Ebeveynler ve bakıcılar, tükürük bezlerine bakteri gönderirler. Örneğin tükürükleri kaşık veya bardakta paylaşarak bakteriler yaymak, gıdaları bebeklere vermeden önce test etmek ve ebeveynlerin veya bakım verenin ağzında emzik temizlemek yoluyla yayılmaktadır.

Diş çürüğü, aynı zamanda çocuğun dişlerinin uzun süre boyunca veya gün boyunca sıklıkla sudan başka herhangi bir sıvı ile gıdaya maruz kaldığında ortaya çıkarmaktadır. Sıvı veya gıdalardaki doğal ya da ilave şekerler ağızda bakterilerce asit haline dönüştürülür. Bu asit daha sonra dişlerin dış kısmını eriterek çürümesine neden olur.

Bunun en yaygın yolu, anne veya baba çocuklarını bir şişe süt, meyve suyu, şekerli su veya şekerli içeceklerle karıştırıldığı taktide ortaya çıkar. Ayrıca, çocuklar gece veya gündüz sık sık bir bardak veya şişeden sudan başka herhangi bir şeyi içmelerine izin verildiğinde ortaya çıkabilmektedir.

Süt sadece öğünlerle servis edilmeli, uykusundan önce veya yatmadan önce gün boyunca sunulmamalıdır.

Tek başına emzirmenin yaygınlaşması ve sıklıkla diş çürümesine neden olmamasına rağmen, emziren annelerin hepsi ağız hijyenini, koruyucu diş bakımını ve sağlıklı beslenme önerilerini bilmeli ve bunları takip etmelidir.

  Dişlerin Çürümesi Nasıl Engellenir?

– Bebeğiniz doğmadan önce kendi ağız sağlığınıza iyi bakmalısınız. Hamileyken ağız bakımı için bir diş doktoruna görünmek oldukça önemlidir.

– Doğumdan 12 aya kadar süt verirken ilgili olan yeri temiz bir bezle hafifçe silinerek bebeğinizin ağzını temiz tutmak oldukça önemlidir. İlk diş göründükten sonra, yumuşak bir bebek diş fırçası ve bir yaymalı fırça ile bakım yapılmalıdır.

– 12 ile 36 ay arasında iken, çocuğunuzun dişlerini günde 2 kez 2 dakika fırçalamasını istemelisiniz. Çocuğunuzun üçüncü doğum gününe kadar bir florür diş macunu kullanmasını sağlamak gerekir. Diş fırçalamak için en iyi zaman kahvaltıdan sonra veya yatmadan önceki zamanlardır.

– Çocuğunuzun hiçbir zaman bir şişe veya yiyecekle birlikte yatmasına izin vermemelisiniz.  Bu sadece çocuğunuzun dişlerinin çürümesine maruz bırakmakla kalmaz aynı zamanda çocuğunuzu kulak enfeksiyonu veya boğulma tehsi altına sokabilmektedir. Böyle tehli durumlar ile karşı karşıya kalmamak için oldukça fazla dikkatli olma gerekmektedir.

    Aile Arası Diş Sağlığı

Diş çürümesine neden olan mikroplar insanlar arasında bulaşabilir. Bu, tüm ailenin dişlerini sağlıklı ve temiz tutmasının önemli olduğu anlamına gelir.

Tüm aile bireylerinin diş fırçalarını aynı yerde tutarsanız, fırçaların birbirine dokunmadığından da emin olmanız gerekmektedir. Bu durum, çürümeye neden olan mikropların fırçalar ve ağızlar arasında dolaşma riskini azaltır.

 Biberon İle Besleme ve Emzirme

Bebeğinizin süt şişeleri içerek uyumasına karar veriyorsanız, özellikle sütün sık sık içilmesi halinde erkenden çocukluk çağında dişlerinin çürümesine neden olabilir. Sorun sütteki doğal şekerlerin bulunması, bebeğin dişlerinin etrafında gece birikmesine neden olabilir. Dişlerdeki mikroplar, şekerleri bebek dişlerinin minesinde yiyen asitlere dönüştürebilir.

Bebeğinize bir şişe süt ile birlikte yatmadan engel olmanız gerekir. Bebeğiniz ekstra sıvıya ihtiyaç duyuyorsa, onu yatağa koymadan önce hızlıca soğutulmuş su içirilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca yataktaki bulunan şişeler boğulma riski de taşımaktadır.

Genel olarak bebeğinizi şişe ile besliyorsanız, bebeğinizin sütü bittiğinde şişeyi çıkarın. Aynı şekilde, emziriyorsanız, yeterince beslendiğinde bebeği memeden çıkarın. Bunun gibi basit önlemler erken çocukluk çağında dişlerin çürümesinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Diş çürümesini önlemek için, biberonu her kullandıktan hemen sonra çocuğunuzun ağzını su ile durulayın. Çocuğunuzun dişlerinin diş macunu ile günde iki kez temizlenmesini sağlayın. Bu sayede bebeğinizin dişleri arasında kalan besin artıklarından da kurtarmış olmasını sağlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: https://www.annegunlugu.net/bebeklerde-dis-curumesi-neden-olur-nasil-onlenir.html

Bebeklerde Diş Çıkarma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Bebeklerde diş çıkarma, bebeklerin en hassas ve zorlu dönemlerinden biri olarak adlandırılabilir. Hassas ve huzursuz bir sürece giren bebeklerde belirtiler diş çıkmadan yaklaşık 2-3 ay önce başlar.

Ailelerin bu döneme bilinçli ve hazırlıklı olması büyük önem taşır. Memorial Şişli Hastanesinden, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr.

Tülay Hülya Caner, bebeklerde diş çıkarma hakkında ebeveynlerin bilmesi gerekenleri açıklıyor.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar, Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde ortalama olarak ilk diş yedinci ayda çıkmaya başlar. Bazı çocuklar 3. ay itibarıyla erken diş çıkarmaya başlarken bazılarında ise ilk diş çıkarma 12. ay hatta sonrasına sarkabilir. Genelde ilk olarak ön dişler çıkar.

Diş, diş etine yaklaştıkça bölgede hassasiyet, kızarıklık ve şişlik görülebilir. 20 adet süt dişinin çıkması genelde 3 yaşa doğru tamamlanır. Kalıcı dişler ise 6 yaş civarında çıkar.

Diş çıkarmada genellikle kalıtsal faktörler etkili rol oynar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri aşağıda listelenmiştir.

 1. Ağrı: Diş çıkarma bazı bebeklerde şiddetli ağrıya neden olur. Bu dönemde eline geçen her şeyi ağzına sokarak diş etlerini rahatlatmaya çalışır.
 2. Salya akması: Bebekler genellikle 3. aydan itibaren salya akıtır. Bu durum, diş çıkarma döneminde daha da artar. Çene ve ağız çevresinde cildin tahrişine bağlı kızarıklıklar olabilir.
 3. Huzursuzluk: Çıkmakta olan dişler yüzeye yaklaştıkça diş etlerindeki ağrı daha fazla artar.
  • Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer? Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu bazı durumlarda haftalarca sürebilir.
 4. İshal: Diş çıkarma döneminde artmış tükürük salgısı nedeni ile bebek sulu kaka yapabilir. Ancak bebekte ikiden fazla sulu dışkılama görülürse mutlaka doktorlarla görüşülmesi gerekir.
 5. Kulak çekiştirme ve yanak kaşıma: Diş etlerindeki ağrı buradaki sinirler boyunca kulaklara ve yanağa yayılabilir. Ancak bu şikayetler kulak enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktora danışılmalıdır.
 6. Ateş: Diş etlerindeki inflamasyon nedeni ile diş çıkarma döneminde 38 dereceye kadar çıkan ateşlenme görülebilir. Eğer ateş 38 derecenin üzerine çıkarsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.
 7. Uykusuzluk: İlk diş ve azı dişler çıkarken gece boyunca deliksiz uyuyan bebeklerde bile gece uyanmaları başlayabilir. Bu durumu açlıkla ilişkilendirip, bebeği sürekli beslenme doğru bir davranış değildir, yapılması gereken kendi kendine yeniden uyumasını sağlamak olmalıdır.
 8. Diş etlerinde morarma ve kanama: Bazen diş etlerinde morarma ve kanamalar olur ve kendiliğinden düzelir.
 9. İştahsızlık: Diş çıkarmakta olan bebek bu dönemde beslenmeyi reddedebilir. Özellikle katı yiyeceklere başlamış bebek bir süre bu yiyeceklere ilgisizdir. Bu durum geçicidir. Bebek gerekli gıdayı sıvı besinlerle de alabilir. Dişi çıktıktan sonra iştah normale dönecektir.

Aileden Göreceği Fazla İlgi Diş Çıkarma Sürecinde Bebeği Rahatlatıyor

Bebekler diş çıkarma döneminde daha fazla şefkat ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Ailelerin daha fazla sevgi ve ilgisi huzursuzluğu azaltılabilir.

Bebeklerin özellikle soğuk diş kaşıyıcılar ile oynaması diş kaşıntısını azaltacaktır. Ancak dile ve dudağa yapışacağından donmuş olarak verilmemeli ve plastik yerine kauçuk diş kaşıyıcılar tercih edilmelidir.

Yumuşak temiz ve soğuk bir bezle diş etlerine masaj yapılabilir.

Süt Dişlerin Bakımı Büyük Önem Taşıyor

Bebeklerin dişleri çıkar çıkmaz fırçalanmaya başlanmalıdır. Normal dişlere oranla daha fazla organik madde içeren süt dişler, çürüklere karşı dirençsizdirler ve kolayca çürüyebilirler. Ayrıca süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır.

Bunun yanı sıra konuşmanın düzgün gelişimi süt dişlerin varlığına bağlıdır. Bunların da ötesinde süt dişleri kapladıkları alanı daha sonra kendi yerlerine gelecek dişler için korumakta kalıcı dişlere rehberlik yapmaktadır.

Erken çürüyen dişler hem sağlık hem de estetik açıdan sorun yaratabilir.

Bebeklerde Dişlerin Erken Çürümesini Önlemek İçin:

 • Bebeğin dişleri sabah-akşam yatmadan önce yumuşak bir fırça ve sadece su ile fırçalanmalıdır. İki yaşından önce yutma riskinden dolayı macun kullanımı önerilmez. İki yaşından sonra çok az miktarda florlu diş macunu kullanılabilir.
 • Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Bu yüzden anne ve babaların da dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Eğer onlar düzenli olarak dişlerini fırçalarsa bu çocuğun dikkatini çekecektir.
 • Çocuklara, biberon veya emzikler şeker, reçel gibi tatlı maddelere batırılıp verilmemelidir. Gece uyuyan çocuğa şekerli süt veya meyve suyu alışkanlığı kazandırılmamalıdır.
 • Bebeklerin en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri, ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır.
 • Biberonun neden olduğu çürümeleri önlemek için çocuklar, bir yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslemeye alıştırılmalıdır.
 • Bebeklerin geceleri ağızda biberonla uyuma alışkanlıklarına engel olunmalıdır.
 • Dişlerin çıkmaya başlaması ile gece ve sabah beslendikten sonra temiz ıslak bir tülbent ile dişler temizlenmelidir.

Unutmayın! Rutin diş hekimi kontrolleri sağlıklı dişlere sahip olmanın ilk basamağıdır.

Ayrıca bebekte solunum problemleri gözleniyorsa yani burundan değil sadece ağızdan nefes alıp veriyorsa bu durum çene gelişimine olumsuz etki edebilir. Böyle bir durumda mutlaka kulak burun boğaz uzmanına danışmak gereklidir.

Dişlik ve Çıngırak Ürünlerine Göz Atın

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.!

Источник: https://blog.joker.com.tr/bebeklerde-dis-cikarma/

Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Önlenir, Diş Fırçalama Nasıl Öğretilir

Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

çocuklarda diş çürümeleri nasıl önlenir,diş fırçalama nasıl öğretilir

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre Türkiye’deki çocuklarda gripten sonra en çok görülen hastalık diş çürümesidir. Ülkemizdeki çocukların %90’ında en az bir tane diş çürüğü bulunmaktadır. Doğru ağız bakım kurallarını küçük yaşlardan itibaren öğrenmek çok önemlidir.

Ağız ve diş sağlığına en büyük yatırım küçük yaşlardan itibaren diş bakımı alışkanlığı edinmiş olmaktır. Bu anlamda en büyük görev anne ve babalara düşmektedir. Anne-babalar kendi diş bakımlarına dikkat ederek çocuklarına örnek olabilirler.

Yetişkinlerde diş ağrısına ne iyi gelir yazımız da sizler için faydalı olabilir,okumanızı tavsiye ederiz.

Konumuza dönecek olursak çocukların diş bakımlarını eğlendirici oyunlar haline getirerek, diş macunu ve diş fırçalarını seçmesine fırsat vererek çocukların diş fırçalama ve diş bakımı yapma alışkanlığı edinmeleri kolaylaştırılabilir.

Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Önlenir

çocuklarda diş çürükleri nasıl önlenir

Diş çürüklerinin tamamen engellenmesi henüz mümkün değildir. Ancak çürük sayısını ve çürük oluşma sıklığını azaltacak uygulamalar vardır.

Dolayısıyla bu anlamda en önemli soru: Diş çürükleri nasıl önlenir? Çocuklarda diş çürüklerine temel sebep olan beslenme rutinlerinin değiştirilmesi çürük oluşumunu azaltmak için çok önemlidir.

Beslenmede dikkat edilecek bazı hususlar ile birlikte çürük oluşumu büyük oranda azaltılabilmektedir.

 • Çocuğunuza ara öğünlerde meyve, sebze, kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklardan vermeye özen gösterin.
 • Asitli ve şekerli gıdalardan uzak durun.
 • Çok miktarda atıştırmalık almasına müsaade etmeyin.
 • Sakız çiğniyorsa şekersiz olanları ya da xylitol içeren sakızları çiğnemesini sağlayın.
 • Yemeklerden sonra mutlaka dişlerini fırçalaması yönünde teşvik edilmelidir.
 • Diş fırçalayamadığı durumlarda yemeğin ardından bol su içmesini ya da bol su ile ağzını çalkalamasını sağlayın.

Bunun dışında diş çürükleri nasıl önlenir sorusunun cevabı ve çocuklarda görülen diş çürüklerini azaltmak için yapılabilecekler;

 • Diş çürüklerine neden olan diş yüzeyindeki plak oluşumunu azaltmak veya yok etmek için florürlü diş macunu kullanılabilir.
 • Nişastalı ve şekerli ve gıdaların tüketimi kısıtlanabilir.
 • Diş macunu alırken içeriğinde florür etken maddesi olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Diş doktorundan günlük kullanabileceğiniz florür takviyesi isteyebilirsiniz.
 • Düzenli olarak diş muayenesinin yapılması sağlanmalıdır.
 • Diş ipi kullanma alışkanlığı kazandırabilmek için saplı olanları tercih edebilirsiniz.
 • Çocuk diş fırçasının yumuşak kıllı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Özellikle okul çağı çocukların spor yaparken ağızlık takmaları sağlanarak diş ve diş eti sorunları engellenmiş olabilir.
 • Diş fırçasının 2-3 ayda bir yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.
 • Flor uygulaması ile diş çürüğü oluşumunun önemli oranda engellendiği bilinmektedir.
 • Diş yüzeyindeki çukurcukların (fissür) içine yemek artıkları dolup çürümeye yol açmasını engellemek için fissür örtücü ilaçlar tavsiye edilmektedir. Diş hekiminin uygun görmesi halinde verilen bu ilaç 6 yaşından büyük çocuklara uygulanmaktadır.

Çocuklara Diş Fırçalama Nasıl Öğretilir?

çocuklara diş fırçalama nasıl öğretilir

Bilinçli ebeveynler olarak çocuklara her zaman doğruyu, iyiyi, güzeli ve sağlıklı olanı anlatmak ve öğretmek istenir. Diş bakımı da çocukların erken yaşlarda öğrenmesi gereken önemli kişisel bakımlardan biridir.

Daha bebeklik döneminden ve ilk çıkan süt dişlerinden itibaren yapılması gerekenlerin de anlatıldığı Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Konumuza dönecek olursa çocuklarda diş bakımda ilk öğrenilmesi gereken yöntem ise diş fırçalamaktır. Çocukların doğru bir şekilde diş fırçalamayı öğrenmesi diş sağlığı için gerekmektedir.

Doğru tekniklerle diş fırçalayarak dişler daha kolay temizlenmektedir. Çocuklara diş fırçalama nasıl öğretilir, nelere dikkat etmek gerekir hep birlikte öğrenelim;

 • Florürlü diş macununu bir bezelye tanesi büyüklüğü kadar kuru diş fırçasının üzerine sürün.
 • Yumuşak kıllı fırça ile ön-arka, alt-üst, iç-dış tüm diş yüzeyleri üzerinde nazik ve ileri geri hareketlerle fırçalayın.
 • Ayrıca her dişin çiğneme yüzeylerini fırçalayın.
 • En son dil üstünü fırçalamayı unutmayın.
 • Çocuğunuza 5 yaşından itibaren diş ipini kullanmasına fırsat vererek, diş fırçalama etkisini daha da artırabilirsiniz.
 • Fırçalama süresinin en az 2 dakika olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca diş fırçalamayı çocuklar için cazip hale getirmek için yapılması tavsiye edilenler de şu şekildedir;

 • Çocuğunuzla birlikte siz de kendi dişlerinizi fırçalayın.
 • 2 ya da 3 seçenekli diş fırçası ve diş macunu olursa istediğini seçerek fırçalayacağı için çocuğu motive edecektir.
 • Çocuğun motive olması için ayrıca diş fırçalama panosu oluşturulabilir. Her fırçalama sonrası panoya gülen yüz gibi işaretler yapılabilir.
 • Çocuğun diş fırçalamada zamanının önemli olduğunu anlaması için oyuncak kum saatinden faydalanabilirsiniz.

Özetle diş bakımı için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Doğru fırça tipini seçtiğinizden emin olun.
 • Çocuğun yaşına uygun diş macunu kullanın.
 • Fırçanın kuru olmasına dikkat edin.
 • Diş fırçalarken bezelye tanesi kadar macun kullanın.
 • En az iki dakika boyunca fırçalamasını sağlayın.
 • Dişlerin tüm yüzeylerini fırçalamasını sağlayın.
 • Diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için eğlenceli oyunlar yaratın.
 • Diş fırçasını 2-3 ayda bir değiştirin.
 • Saplı diş ipi kullanmasını öğretin.
 • ‘’Diş fırçalamadan uyumayalım.’’ diye kuralınız olsun.

Источник: https://www.faydaloji.com/cocuklarda-dis-curukleri-nasil-onlenir-dis-fircalama-nasil-ogretilir/

Bebeklerde Diş Çürümesi

Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Bildiğimiz üzere bebeklerin ilk dişleri ortalama olarak  yedinci ayın ortalarında belirti göstermektedir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bebeklerin dişleri üçüncü ayda da belirtilerini gösterirken bazen bu durum on ikinci aya kadar sürebilir. Dişlerimiz çıkması bazı kalıtsal bilgilere dayalıdır.

Bu konuyu ele almak gerekirse anne ve babanın dişleri erken ya da geç çıkmış ise bebekte de bu durumun aynısı olması beklenir. Bebekler diş çıkarırken bazı belirtiler gösterebilir.

Görülen belirtilerin arasında sıkça görülenler salya akıtmak, çenede ve yüzde döküntü, öksürmek, ısırma isteği, ağrı, iştahsızlık, ishal, düşük ateş ve uyanık kalma gibi sebepler bulunmaktadır.

Bebeklerde bazen dişler çıkar çıkmaz dişlerde sarı ve kahverengi lekeler oluştuğunu gözlemleriz ve bu dişlerin kırılıp döküldüğünü fark ederiz. Ama aslında bu dişlerde gördüğümüz lekeler diş çürümesidir ve bu yüzden kırılır. Küçük yaşta olasının nedenini biberon çürüğü adı verilen çürüktür.

Bebeklerin sağlıklı beslenmesi diş sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeklere ilk altı ay anne sütünden başka ek bir gıda verilmemesi önerilir. İlk altı ay içinde bebeklerine ek gıda veren annelerin bebeklerin durumu genelde hastalığa eğimli bebekler olduğunu gözlemlemişizdir. Yapısal olarak bebeklerin süt dişleri daimi dişlerden daha güçsüzdür.

Bebeklerde diş çürümesinin belli bir bölümü kalıtsaldır. Bebeklerde diş çürümesi bir hastalık olarak görülmesede diş çürümesi kalıtsal özellikler taşıyabilir. Eğer anne ve baba bebeklik döneminde biberon çürümesi, diş kırılması görülmüş ise bebekte de bu rahatsızlığın görülme ihtimali yüksektir. Bu kalıtsal olan diş çürümesine tedavi yöntemi henüz daha yoktur.

2. Sağlıksız Beslenme

Bebeklerde sağlıklı beslenme diş sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle ilk altı ay anne sütü ya da doğal inek sütü tercih edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde bebeklere ek gıda verilmemesi birçok diş hekimi bakımından önerilir.

Sağlıksız beslenme sonucunda dişler yeteri kadar güçlü olamaz çürümeye ve kırılmaya yol açabilmektedir. Büyüme ve gelişme döneminde olan bu bebeklere doktorlar kalsiyum, fosfor, flüor alınmasını önerilir.

 Bebeklik çağlarında sevdiğimiz bazı çiğneme gerektirmeyen gıdalar yapışkan olduğu için dişlere kolayca yapışıp diş çürümesine neden olabilir.

3. Tükürük Akış Hızı

Bebeklerde bazen diş çürümesinin önemli bir etkeni vardır. Bu bebeklerin tükürük yapısı ve tükürük akış hızı ile alakalıdır. Örneğin bebekken  tükürük tamponlama seviyesi düşük ise bu durum diş çürümesini daha da kolaylaştırır.

4. Tükürük PH’ ı

Tükürüğün Ph’ı 6,5-7,5  arasındadır. Her tükürük bezinin salgısının ayrı özelliği vardır. Bunlardan birkaçı dişlerimize zarar verip onları çürütmektedir.

Bebeklerde Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Bebeklerde oluşan, bazı biberon çürükleri tedavisi yaşlarının küçük olması nedeniyle zor olabilir. Bu yüzden diş çürümesini önlemek  için bazı çözüm yollarına başvurulabilir. Çözüm yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Eğer gece yatmadan bebeğinize besin vermiş iseniz beslenmeden sonra bebeğinize su vermelisiniz ya da gece yatmadan önce bebeğinize herhangi bir besin vermeyiniz.

2. Bebeğinizi emzikle veya biberonla uyumasına izin verilmemelidir.

 Bebeklere uyku sırasında ya da yatmadan önce bebeklerin beslenmesi anne sütü ya da biberon ile emmesi bebeklerin ağzında süt birikerek  mikropların dişlere kolayca erişebileceği bir ortamı oluşturur.

Bu nedenle Türk Diş Hekimleri Birliğinin uyarısına göre bebeklerinizi özellikle gece uyumadan önce beslenmesi sonucunda dişlerinin temizlenmesini önemle bildirmektedir.

3. Elinizin işaret parmağına sarılmış ince yumuşak bir tülbent ile bebeğinizin dişleri temizlenmelidir. Ancak bu işlem yapılırken bebeğinizin dişlerine hasar verilmeden yavaşca yapılması gerekmektedir.

4. Bebeğiniz bir yaşını geçtikten itibaren düzenli aralıklarla mutlaka bir diş hekimine götürülmelidir.

5. İlk altı aydan sonra başlanan ek gıdaların bazıları çiğneme gerektirmeyen, ağızda eriyen, karbonhidrat ağırlıklı besinler yerine sebze ve meyve ağırlıklı besinler verilmesi gerekmektedir. Çünkü bu besinler dişlere yapışarak bebeğinizin dişlerinin çürümesine olanak sağlar.

6. Bebeğinize vereceğiniz süte, asla şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcıları ilave etmeyiniz. Çünkü bu tatlandırıcılar hem bebeğinize hemde bebeğinizin dişlerine zarar verebilir.

7. Bebeğiniz beslendikten sonra mutlaka ona biraz süt içirmelisiniz ki dişleri arasında kalan besinler zaman geçtikçe mikroplara dönüşüp bebeğinizin dişlerini çürütmesin.

8. Eğer bebeğinizde parmak emme gibi kötü alışkanlıkları var ise bunlardan uzak tutunuz. Çünkü parmak emme çocuklarda diş sağlığını bozmaktadır.

9. Bebeğiniz 2-3 yaşına çiğneme refleksi henüz daha gelişmemiş olduğu için bebeğinize yumuşak kıllı, küçük başlı diş fırçası ile fluoritsiz diş macunuyla birlikte dişlerinin fırçalanması gerekmektedir. Ancak bu dönmede sizler ebeveynleri olarak bebeğinize diş fırçalarken yardım etmelisiniz.

10- Bebeğinize kalsiyum içerikli zengin besinler verilmelidir. Çünkü kalsiyum bebeğinizin dişilerinin dış yüzeyini korur ve güçlenmesini sağlar ve dişlerin çürümesini geciktirir.

Источник: https://evdesifa.com/bebeklerde-dis-curumesi/

Bebeklerde Diş Çürümesi (Biberon Çürüğü) Neden Olur?

Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?
Önceki Makale Sonraki Makale

Acısını sadece ağlayarak ifade eden bir bebek için çok zordur diş çıkarma dönemi.

Salyaları akarak, uykularından sıçrayarak çıkardığı dişlerin henüz yine bebekken tekrar ona ızdırap verecek şekilde çürümesi ne trajik bir durumdur öyle değil mi? Çoğunlukla biberon çürüğü olarak isimlendirilen bebeklerde diş çürümesi bebeklik ve erken çocukluk döneminde (3 yaş öncesi) yaşanır ve tedavi gerektirir.

Biberon çürüğü, çocuğun dişlerinin süt, meyve suyu, bebek maması ve benzeri şekerli sıvılara sık ve uzun süre maruz kalması sonucunda meydana gelir. Bu şekerli sıvılar, tüketildiğinde bebeğin dişleri ve diş etlerinde plaklara neden olan bakterileri besler. Bu bakteriler de dişleri çürüten asitler oluştururlar. Asitler zamanla çürüklere neden olur.

Özellikle geceleri tükürük akışı da yavaşladığı için şekerli sıvılar bebeğin dişlerine aşırı zarar verir.

Özellikle geceleri çok sık uyanan bebeklere biberon ile verilen süt doğal şeker içerir. Örneğin, 100 gram anne sütünde 7 gram, 100 gram (%1 yağlı) inek sütünde ise 5 gram şeker bulunur. İçeğinde zaten şeker ihtiva eden süte ayrıca şeker katmak ise çürümeyi hızlandırır.

Biberon çürüğü genellikle üst ön dişlerde görülür. Ancak diğer dişlerde teh altındadır. Ebeveynler bu dişlerin geçici olduğunu, yerine nasılsa yeni dişlerin geleceğini düşünüp, diş hekimine gitmekten kaçınabilir. Ancak bu doğru değildir.

Şüphesiz ki bebek, hayatı için vageçilmez olan konuşma, çiğneme ve gülme gibi temel davranışlarını tıpkı biz yetişkinler gibi dişleri ile gerçekleştirir.

Ayrıca bebeklerin ilk dişleri, arkadan gelecek dişler için de yer tutucu görevi görürler.

Bu nedenle başlangıçta leke gibi görünen ve tedavi edilmeyen çürükler daha sonra bebeğe çok ciddi bir şekilde rahatsızlık veren ağrı ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Bebeğin daha çabuk alması için emziği ya da biberonu bal, pekmez ve şerbet gibi şekerli sıvılara batırarak bebeğe vermek de onun dişlerini çürütür.

Biberon Çürüğü Nelere Neden Olur?

 • Aşırı diş ağrısı,
 • Huzursuzluk,
 • İştahsızlık,
 • Uyku problemleri,
 • Ağız içi enfeksiyonları,
 • Dişin çekilmesi,
 • Tedavinin genel anestezi altında yapılması,
 • Yetişkinlikte de diş, boy ve kilo problemlerinin meydana gelmesi ile
 • Çocuğun kendini fark etmesiyle birlikte toplum içinde kendini rahatsız hissetmesi gibi son derece kritik sorunlara neden olur.

Erken yaşlarda dişleri çürüyen ve buna bağlı olarak dişlerini kaybeden çocuklarda yemek yeme, konuşma gibi becerilerde problemler meydan gelebilir. Ayrıca daha sonra gelecek yetişkinlik dişleri ise yamuk ve biçimsiz olabilir.

Bebeklerde Diş Çürümesi (Biberon Çürüğü) Nasıl Önlenir?

Bebeklerde diş çürümesi oldukça basit önlemler alınarak engellenebilir. Bunun için başta ebeveynlerin ve bebeğin bakımını üstlenen kişilerin düzenli ve disiplinli bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir.

Biberon çürüğü bazı bebek ve çocukların dişlerinde görselde gördüğünüzden çok daha fazladır. Görsel alıntıdır.

 • Bebeğinizi en az 6 ay emzirin. Bu onun ağzındaki ve bağırsaklarındaki mikrobiyotalar için çok önemlidir.
 • Bebeğinize kesinlikle gece uykusu esnasında süt ve şekerli sıvı vermeyin.
 • Gece uykusunda bebeğinize sadece su verebilirsiniz.
 • Bebeğinize şekerli maddelere batırılmış emzik ve biberon vermeyin.
 • 12. ayından sonra biberon yerine bardak kullanması için teşvik edin.
 • Bebeğinize öğün aralarında şekerli ve işlenmiş gıdalar yedirmeyin.
 • Henüz hiç dişi yokken bebeğinizi beslediğiniz her öğün sonrasında onun diş etlerini temiz ve pamuklu nemli bir bez ile bastırmadan temizleyin.
 • İlk dişi çıktığı andan itibaren bebekler için üretilen diş fırçaları ile macunsuz bir şekilde bastırmadan fırçalayın.
 • Bebeğiniz iki yaşını geçtikten sonra genelde 2-5 yaş arası çocuklar için üretilen diş macunları ile dişlerini günde en az 2 kez fırçalayın.
 • Bebeğinizin dişleri çıktıktan sonra diş işi ile diş aralarını temizleyin.
 • 2 yaşından sonra bebeğinizin dişlerini kontrol etmesi için düzenli olarak diş hekimine götürün.

Bebeğinizin biberonla süt ya da şekerli sıvı tüketme alışkanlığını birden kesmek yerine azaltarak bıraktırabilirsiniz. Bunun için:

 • 2-3 hafta boyunca biberon içine koyduğunuz sıvıya her seferinde ölçüyü biraz daha arttırarak su ilave edin.
 • Bu süre sona erdiğinde biberona sadece su koyun.

Erken çocukluk döneminde yaşanan biberon çürüğü tedavisi bebeğin yaşı, genel sağlığı ve dişlerinin durumuna göre değişkenlik gösterir.

Biberon çürüğü tedavileri 3 ve üzeri yaşlarda başlar.

Diş hekimlerinin tavsiyesi çürüyen dişleri direkt çekmek yerine dolgu, kanal tedavisi gibi yöntemlerle kurtarma yönündedir.

Ancak diş kurtarılamayacak kadar çürümüşse diş çekilir, fakat çekilen dişin yerine arkadan gelecek dişlere rehberlik yapmaya devam etmesi amacıyla yer tutucu dişler yerleştirilmelidir.

Bu yer tutucular yerleştirilmediği takdirde arkadan gelen dişler yamuk ve biçimsiz bir şekilde çıkacaktır. Bu da bebeklerin ilerleyen yaşlarında çok ciddi sağlık sorunları ile sosyal problemler yaşamalarına neden olacaktır.

Sağlıklı Dişler İçin Sağlıklı Beslenme Önemlidir!

Biberon çürüğü oluşmaması için bebekler bir yaşını doldurduktan sonra bardak kullanmaya teşvik edilmelidir. Bunun için onun eline göre küçük ve plastik bardaklar kullanılabilir.

Bilindiği gibi dişlerimiz kemiktir, çocukluktan beri bildiğimiz bir diğer gerçekte kemikler için kalsiyum gereklidir. Emziren annelerin ve normal beslenemeye başlamış bebeklerin dişleri için gerekli olan kalsiyumu sağlayan doğal besin kaynakları şunlardır: süt, peynir ve yoğurt, brokoli, ıspanak, yeşil fasülye, lahana, portakal, somon.

Doğal ve sağlıklı besinler hem dişler hemde genel vücut sağlığı için son derece önemlidir.

Bunun yanında A, D ve K2 vitaminleri de dişler için hayati öneme sahiptir. Bu vitaminler dişleri güçlü ve sağlıklı hale getirirken bir diğer taraftan da ağız içindeki bakterilere karşı savaşır.

D vitamini dişler ve diğer kemikler için oldukça önemlidir. Temel D vitamini kaynağı güneştir, ayrıca D vitamini süt ürünleri, yumurta, bazı tahıllar ve ton balığı gibi besinlerde bulunur.

Ülkemizde pek çok kişide D vitamini eksikliği olduğu bilinen bir gerçektir. Eğer bebeklerde diş çürümesi (biberon çürüğü) baş göstermeye başladıysa bebeklerin D vitamini değerleri de kontrol edilmelidir.

Ayrıca emen bebekler anne sütünden de D vitamini ihityaçlarını giderirler.

Şayet annede D vitamini eksikliği söz konusu ise bebek yeterli vitamin alamayacaktır, bu nedenle annenin de hem kendi hemde bebeğinin sağlığı için vitamin değerlerini kontrol ettirmesi önemlidir.

Biberon çürüğü sadece biberon ile beslenen bebeklerde mi görülür?

Hayır. Bilhassa gece şekerli sıvılarla beslenen bebeklerde görülse de bebeklerde diş çürümesi sağlıksız beslenme ve  bağırsaklarda bulunan ve mikrobiyota olarak adlandırılan bakterilerin gen yapısındaki (mikrobiyom) dengesizlikten ileri gelebilir.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/oral-health/guide/what-is-baby-bottle-tooth-decay#1

https://www.deltadentalins.com/oral_health/baby_bottle.html

Источник: https://yenianneyim.com/biberon-curugu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.