Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi

BEBEKLERDE KONAK

Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi

Konak bebeklerin kafa derisinde kahverengi kabuklaşmanın olmasıdır.

Konağın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler, alerjik yatkınlık, bebeğin anneden aldığı hormonlar, annenin beslenmesi gibi faktörler konak oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bebeğin anneden aldığı hormonlar bebeğin yağ üreten bezlerinin aşırı derecede çalışmasına neden olabilir. Bu da bebekte konak sorununu tetikleyebilir.

Bebeklerde konak yaygın bir cilt sorunudur. Konak seboreik dermatit olarak da bilinmektedir. Bazen bu kabuklaşma alın bölgesine ve vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir ve döküntüye yol açabilir.

Genelde saçlı deride görülür. Konak bebeğin kulakları, kaşları, kirpikleri ve hatta koltuk altında bir görülebilir. Bebeklerde konak sorunu kötü hijyen koşullarından kaynaklanmaz. Konak bebekte kaşıntıya neden olabilir.

Bebeklerde konak ne zaman geçer?

Bebek birkaç aylıkken ortaya çıkar ve en geç 2 yaşına yaklaşırken geçer. Çoğunlukla 6 aya kadar veya 1 yaşına kadar kendiliğinden geçmiş olur. Bebeği genelde rahatsız eden bir durumu yoktur.

Eğer bebek konaktan dolayı kendini huzursuz hissediyorsa, kafa derisinden sıvı geliyorsa ve bu 5 güne kadar geçmiyorsa bu durumda hekimini arayıp danışmak gerekir.

Bebekte konak için neler yapılabilir?

Kafa derisindeki kabuklar bebek yağıyla ovularak yumuşatılabilir. Yumuşattıktan sonra bebek yağı kafada en fazla 24 saate kadar bekletilir. Sonra yine arkaya doğru ovma yaparak yumuşayan kabuklar kabartılır. Kabaran kabuklar bol suyla yıkanarak tamamen deriden atılır.

Konağın iyileşmesi için konak görülen yerlerin sık sık yıkanması ve bebeğe banyo yaptırılması gerekir.

Bebekte konak sorunu iyileşmezse ne yapmak gerekir?

Eğer konak geçmiyorsa bir enfeksiyon durumu veya mantar olabilir. Enfeksiyon durumu varsa ve konaklı yerlerde sıvı oluşumu gözleniyorsa hekime gösterilir ve hekim tarafından bir krem önerilir. Kafasında ve vücudunda konak oluşumu olan bebeklerin bulunduğu ortamın da çok sıcak olmaması gerekir.

Bebeği ne zaman hekime göstermek gerekir?

Bebeğinizde konak oluştuğunda aşağıdaki durumlar söz konusu ise bebeğinizi hekime gösterebilirsiniz.

1. Eğer ilk kez konak sorunu ile karşılaşıyorsanız. Bu durumda ilk olarak bebeğinizi hekime göstermeniz daha doğru olacaktır.

2. Eğer konak sorununa yol açan enfeksiyon bebeğinizin saçlarında değil de baika bir yerinde ise

3. Evde uyguladığınız konak tedavileri işe yaramadıysa

4. Deri döküntülerinin geçmeyip, daha da kötüleşmesi ve vücudun diğer yerlerine dağılması

5. Der döküntülerinin bebeğinizde saç dökülmelerine ve kaşıntıya neden olması

6. Bebeğinizin kafa derisinde veya konak oluşan yerlerde enfeksiyonun ilerleyerek kızarıklık ve irin türü akıntıya neden olması

7. Bebeğinizin bağışıklık sistemi zayıfsa

8. Yaşanan enfeksiyonel durum bebeğinizin kilo almasını engelliyor veya yavaşlatıyorsa

Bebeklerde konak tedavisi

Konak vakalarının çoğu için herhangi bir tedavi gerekmemektedir. Kendiliğinden geçmektedir. Fakat bir anne olarak siz de bebeğinizin kafa derisinde oluşan konak benzeri deri döküntülerini temizleyebilirsiniz.

Bunun için de bebeğinizin saçlarını günde 1 defa şampuanla yıkayarak ve yıkama esnasında parmaklarınızla nazikçe masaj yaparak bebeğinizin kafasındaki deri döküntülerini temizleyebilirsiniz. Yıkarken yumuşak bir tarak veya fırça kullanabilirsiniz.

Bu temizlemeyi kolaylaştırır.

Bebeğinizin kafasındaki konağı temizlerken eğer zorlanıyorsanız veya kolay gitmiyorsa az miktarda mineral yağ kullanabilirsiniz. Fakat zeytinyağı kullanmaktan kaçınmalısınız. Yıkama sonrasında temiz yumuşak bir fırçayla bebeğinizin saçlarını tarayarak kafasındaki deri döküntülerini temizleyin.

Eğer bebeğinizin saçlarını düzenli olarak şampuanlamanız fayda etmediyse bu sefer bebeğinizin hekimine danışın. Hekim reçetesiz bir ilaç veya kepek şampuanı verebilir.

Bu şampuanlar aslında kepek ve konak gibi sorunlar için özel olarak yapılmıştır ve içlerinde salisilik asit, çinko, kömür katranı, selenyum ve ketokonazol gibi maddeler bulunur.

Bu maddeler bebeğinizin kafasındaki deri döküntülerini tedavi etmeye yardımcı olur. Bu şampuanların daha güçlü formlar da vardır. Fakat bunlar reçeteli olarak verilir.

Konak sorunu bebeğinizde bir defa gittikten sonra tekrar çıkma ihtimali de vardır. Bu nedenle zaman zaman bebeğinizin saç derisini ve saçlarını kontrol edin.

Bebeklerde konak için doğal tedaviler

Bebeğinizdeki konak sorununun tedavisi için ağıdaki doğal çözümleri uygulamayı deneyebilirsiniz.

1. Saçlarını şampuanlayın. Bebeklerdeki konak sorununun çözümünde en etkili yol belki de saçlarını şampuanlamaktır. Düzenli ve iyi bir şekilde şampuanladığınızda bebeğinizin saçlarındaki döküntüleri iyi temizleyebilir ve yok edebilirsiniz.

2. Hindistan cevizi yağı kullanın. Konak sorunu için bebeğiniz saçlarına gece vakti biraz Hindistan cevizi yağı dökün ve sabah bebeğinizin fırçasıyla tarayarak kafasındaki deri döküntülerini atın.

3. İnce dişli tarak kullanın. Bebeğinizin saçlarındaki deri döküntülerini temizlerken ince dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Fakat bunu kullanırken biraz da yağ kullanın. Bu şekilde kafasındaki deri döküntülerini daha kolay ve hızlı söküp atabilirsiniz.

4. Shea yağı kullanın. Bebeğinizin saçlarında bir de shea yağını deneyin. Biraz shea yağını saçlarına döktükten sonra tarakla yavaşça tarayarak döküntüleri atın.

Yayınlanma Tarihi : 23.02.2012

Источник: //annelikbilinci.com/makaleler/bebeklerde-konak.html

Pişik Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:34

Tıp dilinde “amonyak dermatiti” olarak adlandırılan pişik, candida albicans mantarının neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Bebeklerin yanı sıra yetişkinlerde de görülen bir cilt tahrişidir. Genellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan bir durum olan pişik çocuk ve yetişkinlerde de gözlenebilir.

Kaşıntı ve yanma hissi veren oldukça rahatsız edici bir rahatsızlık olan pişik, aşırı terlemeye bağlı olarak da gelişebilir. Ciltte bulunan koruyucu yağ tabakasının idrar ve nem nedeniyle ortadan kalkarak cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Pişik, özellikle 9 ile 12 ay arasında sıklıkla görülmektedir.

Özellikle yaz aylarında çocuklarda ve bebeklerde görülen pişik, bebek bezlerinin kalitesiz ve emicilik özelliğinin az olmasından dolayı sıklıkla oluşmaktadır. Pişiğe neden olan mantar nemli ve ıslak alanları sever. Bu nedenle bebeklerin bezlerinin sıkça değiştirilmemesi, idrarırın uzun süre cilde temas etmesi ve aşırı terleme nedeniyle oluşmaktadır.

Pişik aynı zamanda cildin katlanma bölgelerinde daha sık görülmektedir. Sıcak havalarda aşırı terleme nedeniyle terin katlanma bölgelerinde birikmesiyle cildin tahriş olmasına neden olmaktadır.

PİŞİK BELİRTİLERİ

 • Kızarıklık
 • Kabartılı kızarıklık
 • Yanma ve batma hissi
 • Kırmızı döküntüler

PİŞİĞE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

 • Şampuan, ıslak mendil ve benzeri kimyasal içeren kişisel temizlik ürünlerinin yeteri kadar durulanmaması ve ciltte kalıntı kalması durumda pişik oluşmaktadır.
 • Bakımsızlık ve hijyen eksikliği bakteri ve mantar oluşumunu tetikleyerek pişik oluşumuna neden olmaktadır.
 • Aşırı terleme nedeniyle cildin nemli kalması.
 • İdrar yolu enfeksiyonları ve ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları.
 • Sıcak havalarda terlemeyle birlikte cildin sürtünmesi.
 • Çeşitli mantar enfeksiyonları.
 • Çeşitli besinlere karşı oluşan alerjik durumlar.
 • Sıcak havalarda kalın ve terlemeye neden olan kıyafet seçimi.

PİŞİK OLUŞUMUNU ÖNLEMENİN YOLLARI

Pişiği önlemenin başlıca unsuru cildi kuru ve temiz tutmaktadır. Özellikle bebeklerin bezlerinin sık sık değiştirilmesi ve emici özelliği yüksek olan bezler tercih edilmelidir.

Pişik oluşumunun başlıca nedeni kötü hijyen ve nemdir. Özellikle bebeklerin bezleri değiştirilirken ara sıra altlarının açık tutularak cildin hava alması sağlanmalıdır.

Aynı zamanda bezin çok sıkı bağlanması da cildin hava almasını engellemektedir.

Özellikle bebeklerin bezleri değiştirilirken kullanılan ve kimyasal içeren ıslak mendiller ciltte kalıntı bırakarak cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ıslak mendil kullanımının yanı sıra su ve sabun ile hijyenin sağlanması önerilmektedir. Ancak sabunun iyice durulanması gerekmektedir.

Pişiği tetikleyen unsurlardan biri de tüketilen besinlerdir. Aynı zamanda emziren annelerin sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmeleri oldukça önemlidir. Annenin antibiyotik kullanımı bebeği etkileyerek çeşitli enfeksiyonların oluşumunu tetiklemektedir.

PİŞİK TEDAVİSİ

Pişik tedavisinde önemli olan bebeğin veya kişinin cildinin temiz ve kuru olmasıdır. Özellikle bebeklerde meydana gelen pişiklerin tedavisinde bez kullanımına dikkat edilmelidir.

Cildi tahriş eden bezler ve ıslak mendiller kullanılmamalıdır. Bebeğin dışkı temizliği su ve sabun ile yapılmalıdır.

Aynı zamanda pişik oluşan bölge ıslatılmış pamukla silindikten sonra zeytinyağı sürülerek cildin yumuşaması sağlanabilir.

Bebek bezleri uzun süre tutulmamalı ve bebeğin cildinin güneş görerek hava alması sağlanmalıdır. Pişik problemi olan bebeklerin tedavilerinde doktor onayı ve kontrolü ile çeşitli pişik kremleri kullanılabilir. Ancak kullanılan pişik kremlerinin A ve D vitamini bakımından zengin kremler olmasına dikkate edilmelidir.

Aynı zamanda pişik tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise pudra kullanımıdır. Pudra cildin nemini azaltarak kuru kalmasını sağlar ve sürtünme esnasında oluşan acıyı hafifletir.

Pişik tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden biri de yumurta akı tedavisidir. Pişik oluşan bölgeye yumurta akı sürülür ve kuruması beklenir. Yumurta akı cildin rahatlamasına yardımcı olurken acıyı da hafifletir.

Daha sonra yumurta akı su ile durulanır.  

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/pisik-neden-olur-ve-nasil-tedavi-edilir-5793h.htm

Bebeklerde Konak

Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığının, bebeklerin kafa derisinde meydana gelen kabuklu, sarı renge sahip ve bazen de kızarıklık şeklinde görülen bir tabaka olduğu bilinmektedir. Bebeklerdeki görülen konak hastalığının bebeğin doğumundan itibaren üçüncü ayına kadar görülme ihtimali bulunmaktadır ve genel olarak kaşıntıya neden olmamaktadır.

Bebeğin algılayabileceği gibi ağrısı ya da acısı olan bir hastalık olma özelliğine sahip değildir. Bebeğin kafasında yer alan derinin yüzeyinde ortaya çıkan konak hastalığı kalınlaşmaya ya da yayılmaya başlarsa bebek için sıkıntı oluşturabilir. Bebeğin kulak, göz ya da kaşının etrafında kızarıklık görülebilme ihtimali bulunmaktadır.

Konak hastalığı bebeğin cildine yayılırsa seboroik dermatit olarak adlandırılır, çünkü konak hastalığının yayılması ve daha çok ilerlemesi ile başka bir cilt hastalığına doğru ilerleme yaşanması demektir. Yeni doğan bebeklerde yaklaşık olarak orta şiddetli bir şekilde konak hastalığı görülebilir.

Bazı aileler, çok sık görülen bir hastalık olması nedeni ile çok önemsemezler ve ciddiye almazlar, daha çok kendi kendine geçeceğini düşünmektedirler. Bazı aileler doktora gitmek yerine evde yapılan eski usul ilaçları kullanırlar ama bu konak hastalığının çözümü olmamaktadır. Her türlü hastalıkta mutlaka doktora başvurulup, doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Bebeğin doktora erken bir zamanda, hastalığın ilk zamanında götürülmesi durumunda hastalığın geçmesi kolaylaşır.

Konak hastalığı yeni doğan bir bebeğin ilk olarak üç ya da altı ay arasında yer alan bebeklerde çok sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığı adolesan dönemlerinde de meydana gelmektedir.

Konak hastalığına neden olan birtakım nedenler arasında genetik yatkınlık, annenin beslenme programı, beslenme tarzı ya da bebeğin vücudunun alerjiye yatkınlık bulunmaktadır.

Genel olarak yeni doğan bebeklerde çok daha sık görülen konak hastalığı bir çeşit egzama türü hastalığıdır. Konak hastalığı düzenli ve kontrollü bir tedavi sürecinin ardından bebek için sorun oluşturmaktan çıkmaktadır.

Yeni doğan bebeklerin saç derisinde oluşan sarı renkte, kabuklanma ortaya çıkmaktadır fakat bu hastalık bebekler için herhangi ciddi bir durum teşkil etmemektedir. Konak hastalığı aynı zamanda yeni doğmuş olan bebeklerin saç derisinin kepeklenme durumu olarak da nitelendirilmektedir.

Yeni doğan bebeklerin vücutlarında bulunan sıvı oranı, yetişkin bir bireyin sıvı oranı ile aynı değildir.

Bu nedenle yeni doğan bebeklerde daha henüz kemikleşme gibi bir durumun tam olarak meydana gelmemesi nedeni ile vücutlarının içerisinde yer alan sıvı miktarı çok daha fazla bir oranda bulunmaktadır.

Bebeklerin vücudunda fazla oranda bulunan sıvı oranı bebeğin gelişiminin tam olarak sağlanmasına kadar geçen bir sürede düzenli bir şekilde azalma göstermektedir. Yeni doğan bebeğin saç derisinde ortaya çıkan konak hastalığı vücudunun sıvı oranını dengeleyebilmek için attığı her sıvının baş ve ense kısmında çok fazla toplanarak, o kısımda bir tabaka oluşturmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Konak Neden Olur?

Yeni doğan bebeklerin saç derisinde ortaya çıkan konak hastalığı birçok yeni anne olmuş kişilerin paniklemesine yol açmaktadır. Konak hastalığının sık sık banyo yaptırılmaması ya da annelerin ortak düşüncesi olan bebeklerine iyi bakamama durumu ile alakası bulunmamaktadır.

Konak hastalığının oluşum nedenleri tamamen farklıdır. Bazı doktorlar konak hastalığının bir çeşit egzama türü olduğunu ifade etmektedirler. Yeni doğan bebeklerin saç derisinde çok sık olarak ortaya çıkan bir deri döküntüsü rahatsızlığıdır.

Bazı yeni doğan bebeklerde ilk birkaç ay gibi bir süre saç derisinde meydana gelen kızarıklık ya da pullanma şeklinde ortaya çıkmaktadır. Konak hastalığında ortaya çıkan bu pulların görünüşü ise, yağlı, kırmızı, pembemsi ya da sarı kabuklu yama şeklinde görülmektedir.

Genel olarak annenin doğumundan sonraki birkaç hafta içerisinde konak hastalığı yeni doğan bebekte görülmektedir.

Yeni doğan bebeklerde konak hastalığı daha ileriki aşamalarda kulaklar, göz kapakları ya da alnı etkileyebilmektedir. Doktorlar annelere yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığına endişelenmemeleri gerektiğini ısrarla söylemektedirler. Çünkü konak hastalığının asıl nedeni bebeğin kötü bir bakımının yapılması değil.

Konak hastalığının esas ve gerçek sebebi, yeni doğan bebeklerin yağ bezlerinin fazla oranda çalışması sonucunda, çok fazla yağ salgılaması ve bu yağların yama şeklinde saç derisinde birikmesi ve daha sonraki aşamada yama şeklinde saç derisinde bulunan yağın kuruyarak dökülmesidir.

Yeni doğan bebeklerin derisindeki yağ bezleri bazı hormonların etkisi altında bulunmaktadır. Bebeğin anne karnında çok fazla hormon seviyesine maruz kalması sonucunda bu etki doğumdan sonrada devam etmektedir. Anne karnında iken anneden geçen yüksek seviyedeki hormonlar nedeni ile yeni doğan bebeklerde konak hastalığı daha çok olmaktadır.

Konak hastalığı herhangi bir hastalıktan, alerji durumundan ya da bebeğin hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık değildir.

Yeni doğan bebeklerde konak hastalığının oluşmasının bir nedeni bebeğin henüz daha gelişmemiş olan sindirim sisteminin biyotinin ve aynı zamanda B vitamini çeşitlerinin yeterinde vücudunda bulunmaması olduğu düşünülmektedir. Bir çeşit maya enfeksiyonu konak hastalığının yayılmasında etkili olmaktadır.

Bebeklerde Konak Hastalığı Belirtileri

Bir çeşit deri ve egzama türü olan konak hastalığının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerde meydana gelen konak hastalığının belirtileri her bebekte farklılık gösterebilir ama bazı bebeklerde ise ortak belirtiler gözlemlenmektedir.

Yeni doğan bebeğin saç derisi kalın yağlı bir tabaka ile kaplanmıştır ve aynı zamanda saç derisinde pullanma oluşmaktadır. Bu pullanma durumu konak hastalığının daha sonraki aşamalarında bebeğin kulağının arkasına ya da kaşlarına doğru yayılma özelliği göstermektedir.

 1. Konak hastalığı saç dökülmesine de neden olmaktadır.
 2. Yeni doğan bebeklerin saç derisi üzerinde bulunan beyaz ya da sarı pullanmalar olmaktadır. Konak hastalığına sahip olan yeni doğan bebeklerin saç derisi hastalığın ilerleyen aşamalarında kızarıklık ortaya çıkarmaktadır. Bu belirti nadiren görülmektedir ama saç derisinde aynı zamanda kaşıntıya neden olmaktadır.
 3. Konak hastalığı eğer tedavi edilmez ise bebeğin saç derisinde daha kötü, hastalığın daha sonraki aşamaları olan yaralar oluşturmaya başlayabilir.
 4. Konak hastalığının bebeğin saç derisinde hoş olmayan bir kokusu bulunmaktadır. Bebeklerin saç derisi haricinde alnında, koltuk altında ya da genital bölgede konak hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Konak Hastalığının Tedavisi

Yeni doğan bebeklerde çok sık bir şekilde görülen konak hastalığı çoğu zaman herhangi bir ameliyata, bir müdahaleye gerek kalmadan birkaç hafta içerisinde kendiliğinden yok olan bir deri hastalığıdır. Bazı bebeklerde çok sık rastlanmamakla birlikte, tedavi süresi bir yıl kadar uzamaktadır. Konak hastalığının birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri:

 • Yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan konak hastalığının tedavisi için bebeğinize bebek yağı ya da bebeğinizin cildine alerjik bir reaksiyon göstermeyecek organik bitki yağları sürebilirsiniz. Bebeğinizin saç derisine yavaş bir şekilde masaj yaparak ve çok bastırmadan sürmelisiniz. Bebeğinizin saç derisine bebek yağı sürmeniz pullu ve kızarmış bir şekilde olan alanı yumuşatmaktadır. Bebek yağını sürdükten sonra bebeğinizin saç derisini sıcak tutmak için bir bezle sarın, bir saat kadar bekletin. Bebeğinizi banyo yaptırırken şampuanın ardından hemen sürmeyin, çünkü saç derisine yapışabilir.
 • Vazelin. Konak hastalığına sahip olan bebeğinizin saç derisine vazelin sürerek bir gece bekletin. Vazelin bebeğinizin saç derisini yumuşatır ve aynı zamanda saç derisinde bulunan pulların dökülmesini sağlar. Sabah saç derisindeki pulların dökülmesi için bebeğinizin saçına hafif bir şekilde, bastırmadan sürün ve en son olarak bebeğinizin saçını yıkayın .
 • Saç fırçası ile saçını tarayın. Yeni doğan bebeğinizde bulunan konak hastalığının tedavisi için, bebeğinizin saç derisini çok yumuşak kıllara sahip olan bir saç fırçası ile yavaşça tarayın. Bebeğinizin saç derisinde oluşan pullanmayı döker ve aynı zamanda saç derisinde bulunan kan sirkülasyonunun artmasına yardımcı olur. Bu tedavi şeklinde dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunmaktadır, bu nokta saç taramasını bebeğinizin saçını yıkamadan önce yapmanızdır.
 • Bebeğinizin saçını her gün yıkayın. Saç derisinde bulunan pullanma azalıncaya kadar haftada iki kere saçını yıkayın.
 • Doktor önerisi ile ketokenazol şampuanları ya da kremlerini kullanabilirsiniz. Bu şampuanın ve kremlerin kullanımı sonucunda konak hastalığı tedavisinde çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu tür şampuanlar deriden kana geçmediği için doktor kontrolünde ve doktor tavsiyesi ile bebeğinizde kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin saç derisindeki pulları, kabukları ellerinizle temizlemeye çalışmamalısınız, bu hareket bebeğinizin saç derisindeki enfeksiyonu arttırmakta ve ardından kabuklanmayı çoğaltmaktadır.
 • Bazı şampuanların içeriğinde salisilik asit bulunmaktadır, bu tür şampuanlar deriden emilerek kana karışabilir, bu durumda bebeğinize zarar verebilir. Şampuan kullanırken bu maddenin içerisinde olup olmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Hiçbir şampuanı, kremi ya da sabunu doktorunuza danışmadan asla bebeğinizin saç derisinde kullanmayın.

Источник: //evdesifa.com/bebeklerde-konak/

Bebeklerde sık görülen cilt hastalıkları: Dermatit, pişik, konak, isilik, egzama..

Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi

Hastalığın en bilinen belirtileri ciltte kuruluk, kaşıntı, kabuklanmalardır. Daha ileri seviyelerde egzama olarak adlandırdığımız kızarmalar, kabarıklıklar ve döküntüler ortaya çıkar.

Atopik dermatit genetik bir durumdur ve çevresel koşullar hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırır. Erken dönemlerde bebeklerde yanaklarda kızarıklık, kabarıklık, pullanma görülürken bebeğin hareketlendiği dönmelerde kol ve bacaklarda döküntüler görülür.

Daha büyük çocuklarda ise en sık diz arkası, dirsek iç kısımlarında kaşıntı kızarıklık kabarıklık ile kendini gösterir.

Mantar, siğil ve cilt enfeksiyonları nasıl bulaşır? En etkili tedavi yöntemleri

Pişik genelde her üç bebekten birinde görülebilmektedir. Bebeklerin dışkısında yer alan bakteriler, idrardaki amonyak deride hasara yol açar.  Özellikle hassas ciltli ve kilolu bebeklerde görülür.

Bebeklerin bezlerini sık sık değiştirerek, cildini temiz ve kuru tutarak pişik olma riskini en aza indirebilirsiniz. Ayrıca kullanılan bebek bezi ve ıslak mendil de pişiğe yol açabilir.

İlerlemiş pişikler mantar oluşumuna yol açtığı için dikkatli olunmalıdır.

Bebeklerde konak nasıl tedavi edilir

Saç derisinde fazla yağ birikimi sonucu görülen konak bebeklerin ve çocukların kafalarında kabuklanmayla kendini göstermektedir.

 Genellikle doğumdan sonraki iki hafta ile üç ay arasında ortaya çıkan bu durum, birkaç ayda gerilir ve daha ağır durumlarda ise kulaklar, alın ve göz kapaklarına da sarı ve beyazımsı kabuklar halinde yayılabilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında panik yapmak yerine bebeğinizin konak oluşan bölgelerine zeytinyağı ile masaj yapmak onu rahatlatacaktır. Tedavi edilmese bile aylar içerisinde kendiliğinden geçen konak korkulan bir hastalık değildir.

Bebeklerde isilik tedavisi

Ter gözeneklerinin tıkanması sonucunda oluşan isiliğin tıp dilindeki adı Miliaria’dır. Hava geçirgenliği olmayan, sıkı giysilerin neden olduğu bu hastalık, bebeklerde sık karşılaşılan dermatolojik sorunlar arasında yer alıyor.

Vücudun sık sık sabun gibi cildi kurutucu ürünlerle, giysilerin yoğun kimyasal ve parfüm içeren deterjanlarla yıkanması isilik riskini artırıyor.

Bebeğin altının ve kıyafetlerinin sık değiştirilmesi, bebeğin bol ve hava alan giysilerle serin tutulmaya çalışılması isiliğin ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur.

Egzama ciltte oluşan alerjik bir hastalıktır.  Aile de astım, saman nezlesi, egzama veya benzer rahatsızlıkların olması, bebekte egzama görülme riskini arttırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre her 8 bebekten 1’inde egzama görülmektedir. Egzama bebeklerin yüzü, kulak arkaları, cilt boğumları, koltuk altları ve dizlerinde aşırı kuruma, ciltte kızarma, kaşınma olarak kendini göstermektedir.

Bebeklerde en yaygın görülen egzama Atopik egzamadır. Bebek cildi, çevresel etkenlere ve iritan maddelere karşı çok hassastır. Dolayısıyla, bebeğin cilt bakım ürünleri ve kıyafetleri itinayla seçilmeli, aşırı sıcak, soğuk ve rüzgârdan korunmalıdır.

Bunların yanı sıra yaşamın ilk haftalarında bebeği evcil hayvanlardan, bitki polenlerinden ve sigara dumanından da uzak tutmak gerekmektedir.

Bebeklerin egzamalı, açık deri enfeksiyonları ve uçukları olan yetişkinlerden uzak tutulmasında da büyük fayda vardır.

Çocuklarda en sık görülen deri hastalıkları! Belirtileri ve tedavisi

Bebeğinizin cildini nemli ve yumuşak tutacak bebek yağı, nemlendirici losyon ve kremler kullanarak rahatlatabilirsiniz. Ebeveynler her ne kadar egzamadan şüphelenseler de egzamanın tedavisine yönelik olarak hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan çocuğa diyet programı uygulamamalı ve ilaç vermemelidir.

Mongol Lekesi nedir?

Bebeklerde zaman zaman karşılaşılan bu cilt hastalığı Mongol lekeleleri;  bebeğin bel ve kalça kısımlarında mavi siyah karışımı lekeler olarak görülür.

Ebeveynlerin cilt çürümesi zannedebildikleri bu lekeler, deri altında pigment yoğunlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Koyu tenli bebeklerde daha sık görülen bu lekelere, erkeklerde ve kızlarda aynı oranda gözlenmektedir.

Lanugo nedir, nasıl tedavi edilir?

Prematüre bebeklerin yüz, omuz ve sırt gibi görünen bölgelerinde lanugo adı verilen ince tüyler görülebilmektedir. Bazı bebekler saçlı doğarken kimileri saçsız da doğabiliyor çünkü Lanuga tüyleri anne karnında dökülebiliyor, dökülmeyen tüyler ise doğumdan birkaç hafta sonra kendiliğinden döküleceğinden anne ve babaların bu konuda endişe etmemeleri gerekmektedir.

Kırmızı kabarık izler olarak kendini gösteren çilek lekeleri, deri altında yer alan kan damarlarının büyüyerek belirginleşmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Birinci yaştan itibaren azalan ve genellikle zaman içerisinde yok olan bu lekeler, çoğunlukla kalıcı iz bırakmamaktadır.

Ancak, göz ve ağız çevresi gibi hassas bölgelerde çilek lekelerinin varlığı durumunda kendiliğinden geçmesini beklemeden, konuda uzman bir hekim yardımı ile tedavi edilebilir.

Bebeklerde Cilt kuruluğu tedavisi

Yetişkinler gibi bebeklerde ve çocuklarda da görülebilen cilt kuruluğu, genetik faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Ailede egzama, alerjik rinit gibi hastalıklar geçirmiş bireyler var ise cilt kuruluğu hastalığı bebeklerde de oluşabilmektedir. Çocuklarda cilt kuruluğu tedavisi ihmal edilirse, bu sorun yerini egzama gibi döküntülü hastalıklara bırakabilir.

Çocuklarda aşıdan sonra dikkat edilmesi gereken 4 kritik belirti

Bu nedenle, bebeklerin ve çocukların cildinin temiz tutulması, banyo sonrasında uygun bir bebek yağı ya da nemlendiriciyle ciltlerinin beslenmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra çocuklar aşırı sıcak ve soğuk hava şartlarından korunmalı, terli giysilerle durmamalı ve cildi kurutan sabun ve şampuanlarda kullanılmamalıdır.

Beyaz toplu iğne kafası gibi noktalar halinde gözüken milia sebaceous yani  yağ bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanan bir cilt hastalığıdır. Yeni doğan bebeklerde sıklıkla burun köprüsünde, bazen de çene ve boyunda olmak üzere görülebilir. Doğumdan 4-6 hafta içerisinde düzeldiği için bir tedavi gerektirmez.

Seborrhoeic Dermatitis 

Yağ üretmekle görevli olan sebaceous bezlerinin aşırı aktif olmasından kaynaklandığı düşünülen seborrhoeic dermatitis’in en önemli belirtisi kaşıntıdır. Deri, kırmızı ve pul pul döküntülü bir hal almaktadır.

Bu döküntüler sık olarak; kaş, kafa derisi ve kulak arkaları gibi bölgelerde görülebilir.  4-5 aylık bebeklerde genelde kendiliğinden kaybolan bir cilt sorunu olduğu için ailelerin endişelenmesine gerek yoktur.

Bebeklerde Pişik Yarası 

Bebeklerin pişiklerinin gereğinden fazla sürmesi halinde, mantar veya bakteri enfeksiyonu pişiğe eklenebiliyor.

Yaygın bir mantar enfeksiyonu olan candida albicans yani pişik yarası, pişik olan bebeklerin yüzde 70’inde görülen oldukça yaygın bir cilt hastalığıdır. Genelde kırmızı lekelenmelerle birlikte görülüyor.

Mantara karşı etkili bir losyon kullanmak için bir uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Yenidoğan bebek sarılığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Salmon lekelerine halk arasında leyrek ısırığı denilmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde görülen, açık kırmızı beneklerden oluşan salmon, yüzün göz kapağı, dudak, kaş arası bölgelerinde daha sıklıkla görülmektedir.

 Kan damarlarından kaynaklı olduğu bilinen bu lekeler, kabarık olarak ve kılcal damarların genişlemesiyle kendini göstermektedir. En geç iki yıl içerisinde geçmeye başladığı görülüyor.

Geçmediği durumlarda bir dermatologdan mutlaka destek alınmalıdır.

Şarap lekeleri

Kılcal damar olgunlaşmasıyla ortaya çıkan şarap lekeleri, sıklıkla yüz çevresinde görülmekle birlikte vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Pembe tonlarında lekelerle kendisini gösteren bu rahatsızlık, yüzde olması halinde beyin hastalıkları ile ilgili bir soruna işaret edebileceğinden, mutlaka tedavi edilmelidir.

Toksik eritemi

Toksin eritem yeni doğan bebeklerin hemen hemen yarısında görülen bir cilt sorunudur. Yaygın bir cilt sorunu olup cilt döküntüleri şeklinde kendini göstermektedir. Zararsızdır. Genelde yeni doğan bebeklerde doğumdan sonra ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve sıklıkla 1 hafta içinde kendi kendine geçmektedir.

Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda sık görülen hastalıklar

Nedeni tam olarak bilinememektedir. Bulaşıcı değildir ve tıbbi bir tedavi gerektirmeden Kendi kendine geçer. Toksik eritemde döküntü olan yerlerde sarımsı veya beyaz küçük ser t yumrular oluşur. Bazen bu yumruların içi irin gibi görünen bir sıvı ile dolabilir. Bazen bu tür yumrular oluşmaz. Sadece lekeli kızarık bir bölge oluşur.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/bebeklerde-sik-goruelen-cilt-hastaliklari-atmatitopik-dermatit-pisik-konak-isilik-egzama-sivilce/

Bebekte Deri Döküntüleri ve Cilt Hastalıkları

Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi

Bebeklerde doğdukları andan itibaren çeşitli deri döküntüleri gelişebiliyor. Bazıları kendiliğinden kaybolurken bir kısmı da çocuğun bir hastalığı ya da alerjisi olduğu anlamına geliyor.

Ancak bazı döküntüler hastalıklara işaret ediyor. “Anne babalar bebeklerinde bu şikâyetler baş gösterdiğinde mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.” diyen Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr.

Onur Kutlu,“Bebeklerde deri döküntüleri” hakkında bilgi veriyor.

Bebeklik döneminde en sık rastlanan deri döküntüsü pişiktir.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

 • İdrar ve dışkının yol açtığı tahriş (bez bölgesi dermatiti)
 • İshalin yol açtığı tahriş (dışkıda bulunan asitin cildi yakmasına neden olur)
 • Monilia, Kandida ya da maya mantarı diye bilinen bir mantar enfeksiyonu yol açar

Kandida pişiği genellikle bebeğin genital bölgesi etrafında ve poposunda görülür. Genellikle çok kırmızı olup geniş kızarıklık bölgelerine yakın bölgelerde oluşan kırmızı noktacıklardan ibarettir. Kandida, ciltte ya da ağızda enfeksiyona yol açan bir mantar türüdür. Ağızda olduğu zaman “aft” ya da “pamukçuk” denir.

Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Pamukçuk-aft altı bezli çocuklarda sık görülen bir enfeksiyondur. Bazen, başka enfeksiyonlar için uygulanan antibiyotik tedavisinin ardından görülür. Döküntü, çocuğun ağzında ya da cildinde olabilir.

Dilde, dişetlerinde ve yanak içinde beyazımsı gri bir tabaka olarak ortaya çıkar, tabaka kolaylıkla silinip temizlenemez. Temizlemeye çalışırken çok fazla ovalarsanız kanatabilirsiniz.

Pamukçuk tedavi yöntemleri için: //www.bebek.com/bebeklerde-pamukcuk-ve-tedavi-yontemleri/

Bebeğinizdeki “İsilik” İçin Birkaç Önlem:

Bebeklerde görülebilecek diğer döküntüler ise sıcak döküntüsü (isilik) ve egzamadır. Sıcak döküntüsü (isilik) bebeğin üstündeki fazla kıyafetleri çıkarıp vücudun serinlemesini sağlamak için banyo yaptırılarak tedavi edilebilir.

Egzama varsa döküntünün daha kötü bir hal almasına neden olacak deterjan ve sabunlar kullanmayınız. Her iki durumda da çocuğu fazla giydirmekten kaçının ve giydirdiklerinizin de yüzde100 pamuklu olmasına dikkat edin. Nemlendirici vücut kremleri ya da losyonları kullanın.

Döküntüler alevlenirse ve kırmızı, kaşıntılı, içinden sıvı akan bir hal alırsa doktorunuzu arayın.

Bebeklerde isilik sorunlarının daha detaylı çözümleri için: //www.bebek.com/bebeklerde-isilik-sorununa-karsi-cozum-onerileri/

Bazı döküntüler, daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Çocuğunuzda aşağıdaki hastalıklardan biri olabileceğini düşünüyorsanız hemen doktorunuzu arayın:

Bebeklerde Su Çiçeği

Suçiçeğine herpes virüsü neden olur ve virüs hasta kişinin ağız sekresyonları yolu ile yayılır.

Döküntüler başlamadan iki gün öncesinden itibaren bulaşıcıdır, en bulaşıcı olduğu dönem ise döküntünün görülmesinden 12-24 saat öncesidir. Suçiçeği direk temas ile değil hava yoluyla yayılır.

İlk belirtileri; kafada, boyunda ve göğüste kırmızı noktalardır. Bu noktalar daha sonradan patlayıp üzeri kabuk tutan kabarcıklara dönüşür.

Birkaç gün içinde, döküntüler kaşınmaya başlar ve tüm vücuda yayılır. Çocukta bunların dışında soğuk algınlığı belirtileri de görülebilir. Bu hastalığı önlemek için bir çocuk doktorundan suçiçeği aşısı hakkında bilgi alınması gerekmektedir.

Bebeklerde Beşinci Hastalık (Eritema İnfeksiyozum)

Beşinci hastalık, bir solunum sistemi enfeksiyon hastalığıdır. Aynen soğuk algınlığı virüsü şeklinde yayılan bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. En çok okul çağındaki çocuklarda görülür.

Bu enfeksiyon, yüzde yoğun kızarma (yanağa tokat atılmış gibi) ile ortaya çıkar. Birkaç gün içinde döküntü kollara ellere ve bazen de vücudun diğer kısımlarına yayılır.

1 ila 3 hafta arası sürebilir ve deride döküntüler görülmeye başladıktan sonra artık bulaşıcı özelliği kalmaz.

Bebeklerde Ürtiker (Kurdeşen)

Deride genellikle ortası beyaz kabartılı ya da kabartısız kırmızı lekeler olarak görülür, vücudun her yerinde çıkabilir. Çok kaşıntılıdır ve yiyecek veya ilaç alerjisi sonucu ya da bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Çok kısa süre içinde ortaya çıkıp, ardından hemen (çocuğu doktora götürmeye vakit bile bulamadan) kaybolabilirler.

Bebeklerde Uyuz

Uyuza, uyuzböceği neden olur. Uyuz, çocuklarda yaygınlıkla görülebilir ve temizlikle bir ilgisi yoktur. Uyuz böcekleri deri altında barınırlar ve çok kaşıntılı döküntülere neden olurlar.

Döküntüler kıvrımlı beyaz iplik, küçük kırmızı kabarıklıklar ya da çizik görünümünde olur; vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle beraber genellikle parmak aralarında, bilek ya da dirsek etrafında görülür.

Bebeklerde ise; kafada, yüzde boyunda ve tüm vücutta görülebilir.

Bebeklerde Altıncı Hastalık (Rozeola)

Rozeola 6-24 aylık çocuklarda yaygın olarak görülebilir. İlk önce ateşle başlar ve birkaç gün sonra ateş kaybolur, ardından yüzde ve vücutta döküntüler çıkar.

Döküntü 1-2 gün süren küçük kırmızı noktalardan ibarettir.

Çoğu çocuk ateş döneminde çok hasta olmaz fakat bazı durumlarda ateş çok yüksek olabilir ve döküntü oluşmadan önce diğer nedenlerin de göz önünde bulundurulması gerekebilir.

Altıncı hastalık ile ilgili daha detaylı bilgi için: //www.bebek.com/kisin-bebeklerde-altinci-hastalik-riskine-dikkat/

Источник: //www.bebek.com/bebekte-deri-dokuntuleri-ve-cilt-hastaliklari/

Bebeklerde Konak: Neden Olur, Nasıl Temizlenir? | Anneysen.com

Bebeklerde Döküntü, Pişik, Konak, Nedir? Pişik ve Konak Tedavisi

Bebeğin doğdu, her şey çok güzel gidiyor fakat o da ne! Başında ve ve yüzünde sarımsı, pul pul deri parçaları mı ortaya çıktı? Merak etme, bu her yenidoğanda görülebilen konaktan başka bir şey değil!

Haydi gel bu konak neymiş, nasıl geçiyormuş öğrenelim!

Konak, özellikle 1-3 aylık bebeklerin kafa derisinde ve kaşlarında oluşan, kepeğe benzer, sarımsı kabuklara verilen isim. Bu sarımsı kabuklar zaman zaman pembeye çalan bir renge de dönüşebilir. Hatta bazen doğum lekesi bile sanılabilir.

Yenidoğan bebeklerde konak, genellikle ilk 1 aydan sonra ortaya çıkıyor ve 3 aya kadar tamamen iyileşiyor. Ayrıca çok da yaygın, pek çok bebekte meydana gelebiliyor. Merak etme, etrafında kırmızı alanlar oluşmadığı sürece konak, korkulacak bir sorun değil!

Madem lafı geçti, kafalarda soru işareti kalmasın: Bebeklerde Doğum Lekesi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

2- Bebeklerde konak neden oluşur?

Eğer bebeğinde konak görürsen hemen hijyen konusunda şüpheye düşme, sanıldığının aksine bunun temizlikle hiç ilgisi yok!

Konak oluşumunun tek sebebi, bebeğinin yağ bezlerinin fazla salgı yapmasıdır. Fazlaca üretilen yağ, cildinde birikiyor ve daha sonra kuruyarak pul pul dökülüyor. Böylece ortaya konak çıkmış oluyor.

Aslında konak bebeğine rahatsızlık vermez veya kaşıntıya neden olmaz. Ama bazı durumlarda konak olan bölgelerde kırmızılıklar meydana gelir ve mantar enfeksiyonu görülebilir. Bu durum ilerledikçe bebeğinin cildi gitgide kızarır ve kaşınmaya başlar.

Böyle bir durum meydana gelirse muhakkak bir doktora başvurmalısın.

Bunu da öğren: Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

4- Konak tedavisi ve temizliği nasıl yapılır?

 • Kabukları temizlemen iyi olacak ama bunu kesinlikle parmaklarınla kaldırarak yapma. Önce kendiliğinden dökülmesine izin ver, eğer dökülmezse yumuşatılmaları gerektiğini anlayacaksın.

 • Kabukları yumuşatmak için üzerine bebek yağı veya vazelin sür ve gece boyunca yumuşamalarına izin ver. Ertesi gün bebeğini yıka, kabukların düştüğünü göreceksin.

Haydi bak: Masajlar Onsuz Olmaz: Piyasadaki 9 Bebek Yağı İncelemesi

 • Yine vazelin ya da bebek yağını kafa derisine sür ve nazik hareketlerle masaj yap. Bu sayede pulların dökülmesine yardımcı olabilirsin.
 • Güvendiğin bir bebek şampuanı ya da özel üretilen konak şampuanı kullanarak bebeğinin başını yıkamak konakların dökülmesinde etkili. Sık sık yıkamaktan çekinme, konak gördükçe işlemi tekrarlayabilirsin. Ama yıkarken yine konakları güç göstererek kaldırma, yalnızca şampuanı köpürtmen ve durulaman yeterli olacak.

Bu yazı seçimini kolaylaştıracak: İyisiyle Kötüsüyle Piyasadaki 10 Bebek Şampuanını Senin İçin İnceledik

 • Yıkamanın dışında başını yavaşça fırçalamak da konakların dökülmesine yardımcı olur. Bir konak tarağı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsin. Sert davrama, yavaş yavaş minik saçları tara.
 • Eğer konak saçsız deride görülüyorsa pişik kremi ya da diğer vazelin, bebek yağı gibi ürünleri kullanarak yumuşatma işlemini uygulayabilirsin.

Bu yöntemleri uygulamasan bile bir süre sonra konak kendiliğinde geçer. Ama bebeğinin hijyeni için önerilerimizi uygulamanı tavsiye ederiz.

Mustela Konak Önlemeye Yardımcı Yenidoğan Şampuanı (Ort. 40 TL)

 • Yenidoğan bebeklerin saç derisini zarar vermeden temizliyor.
 • Yağlı konak pullarının oluşmasını önlüyor.
 • Cildi koruyor ve nemlendiriyor.
 • Sabun ve paraben içermiyor.
 • Alerjik ciltler için uygun.
 • %99 doğal bir içeriğe sahip.

Daha ayrıntılı bilgiler için: 5 Maddede Mustela Şampuan İncelemesi

Chicco Konak Tarağı Seti (Ort. 15 TL)

 • Yuvarlak uçlu, ince dişleri var. Bu sayede konakları bebeğinin cildine zarar vermeden temizliyor.
 • Sıcak su ile temizlenebiliyor.
 • Doğal kıllı fırçası ile bebeğinin hassas kafa derisine masaj yapıyor.

Bioderma ABCDerm Babysquam Konak Giderici Krem (Ort. 40 TL)

 • Cildi nemlendirerek konakların giderilmesine yardımcı oluyor.
 • Yapışkan bir yapıda değil, su ve şampuan ile kolayca arındırılabiliyor.
 • Saçlı deride de kullanılabiliyor.
 • Cildin keratin seviyesini düzenliyor ve tekrar konak oluşumunu engelliyor.

Kaynaklar:

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Yazar: Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Yayınevi: A.E. Yayıncılık

Mayo Clinic Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Yazar: Esther H. Krych, Robert V. Johnson, Walter J. Cook

Yayınevi: İki A Yayıncılık

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-davetsiz-misafir-dedigin-boyle-olur-bebeklerde-konak_11011

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!