Bebeklerde Ek Gıdaya Geçerken Tuzdan Uzak Durmalı

Bebeklerde ek gıdaya geçerken tuzdan uzak durmalı

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçerken Tuzdan Uzak Durmalı

Bebek beslenmesinde en önemli konu “anne sütü”. Anne sütünün yeterliyse ilk 6 ay sadece anne sütünün verilebileceğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Mehmet Kılıç, “Devam sütü anne sütünün olmadığı zamanlarda ilk 6 ayda eklenebilir. 6 aydan sonra anne sütü yeterliyse bile yanına ek gıda eklenir. Devam sütünün şart olmadığını söyleyen Dr.

Mehmet Kılıç, “Ancak anne sütü yeterli değilse mama da verilebilir” şeklinde konuştu.

Takviye gıdaya yeni yaş sınırı

Annenin iyi beslenmesinin süt oluşumu açısından önemli olduğunun altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Anne sütü mümkün olduğu kadar, gerekirse son damlasına kadar sağılabilir. Buna rağmen yetmiyorsa bebek beslenmesine mama da eklenebilir” dedi. Anne sütünün gerekirse derin dondurucuda 3 ay saklanabileceğini belirten Dr.

Mehmet Kılıç, “Memede süt sirkülasyonunun sağlanması için 2 meme de boşaltılmalı. Meme boşalmazsa süt yapımı için uyarı azalır. Bu nedenle boşaltmakta fayda var. Süt sağıp saklanabilir. Anne sütü buzdolabında 3 gün kalabilir” açıklamasında bulundu. Dr.

Kılıç boza gibi mayalı içeceklerin sütü arttırabileceğini vurgulayarak annelere bol sıvı tüketmelerini önerdi.

Bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalı

Bebek beslenmesinin yaşa ve bebeğin kaç aylık olduğuna göre değiştiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Meyve püresi, sebze püresi ve yoğurtla başlanır. Daha sonra yumurtanın sarısı eklenir.

Biraz anne sütü biraz mamayla yumurtanın sarısını ve tam tahıllı güvenilir bir ekmek ufalanarak kaşık maması halinde püre yapılabilir” dedi. Bebek beslenmesinde tuzdan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Dr.

Kılıç, bebe bisküvisinin de önerilmediğinin altını çizdi.

Kıyma, et gibi besinler iyice haşlandıktan sonra verilmeli

Bebeklere ciğer gibi ek gıdaların da verilebildiğini belirten Dr. Mehmet Kılıç, “7 ve 8. aylardan sonra kıyma gibi ürünleri verdiğimiz için ciğer, inek eti, kemik suyu çorbaları tolere edildikten sonra, bebek 8-9 aylıkken verilebilir” dedi.

Etlerin bebeğe yedirilmeden önce iyice haşlanması ve ezilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Kılıç, “Önemli olan etin iyi pişmiş olması çünkü özellikle ciğer mikroorganizmalar açısından bir kaynak.

Güvenilir ise çocuğa tavuk ciğeri verilebilir” açıklamasında bulundu.

Bebek beslenmesinde ek gıdaya ne ile başlanmalı, neye dikkat etmeli?

Bebekler için 12 beslenme önerisi

 • Mamanın güvenilir marka olup olmadığına ve bebeğe dokunup dokunmadığına bakılmalı. Bebeğin seveceği ve bebeğe gaz, alerji yapmayan mama bebek için en iyi mamadır.
 • Hiç anne sütü yoksa, sadece mama ile besleniyorsa ek gıda biraz daha erkene çekilerek 4. ve 5. ay gibi ek gıdaya geçilebilir.
 • Bebeklere annelerin en güvendikleri koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, taze tuzsuz peynirlerden verilebilir. Süt kesiğinden yapılan lor peyniri de verilebilir. Labne gibi peynirler mecbur kalmadıkça verilmemeli.
 • Bebeklere gece maması verilmesi şart değil. Bebek açsa verilir, değilse verilmez.
 • Gece maması ve emzirmesi için bebeği uyandırmak gerekmiyor. Kucağa alınıp bebek uykudayken de emzirilebilir. Bebek 2-3 saatte bir uyurken emebilir.
 • Biberona alışan bebek tekrar memeye alıştırılabilir. Bunun için her beslenmeden önce anne memesi denenmeli. Biberondan mama emmek kolay, memeden daha zor. Biraz zor da olsa aşılabilir.
 • Bebek doymadığında aranır, huzursuzluğu gitmez, her şeyi yeme isteğiyle ağzına götürür. Bu tabii bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişir. İlk 6 ayda bebek huzursuz olup ağlayarak bunu belli eder ve sürekli aranır.
 • Mama bebeğin yaşına uygun seçmeli. İlk 6 ay için 1 numara mama seçilebilirken, inek sütü alerjisi olan bebekler için özel mamalar seçilmeli.
 • Mamalar çocuğa göre seçilmeli.
 • Anason çayı bebeklere önerilmez.
 • Gece uykusunu uzatmak için bebeklere ek gıda verilmez. Bebek açsa verilir, değilse verilmez.
 • Bebeklere genelde büyük, kılçıksız, somon gibi omegası yüksek balıklar verilebilir.

6 aylık bebek beslenmesi

Mevsim sebze-meyve püreleri ve yoğurt verilebilir.

Bebeklerde gaz sancısını azaltmanın 9 etkili yolu

Yumurta, peynir, pekmez, biraz ceviz ezilebilir, yanına muhakkak mama ihtiyacı olur. İlla domates, peynir, zeytin verilecek diye bir kural yok. Bunların yanında meyve de yedirilebilir.

2 yaşındaki çocuk beslenmesi

2 yaş kahvaltısında peynir, yumurta, biraz bal ya da pekmez olabilir. Bunların yanına fındık, ceviz gibi kuruyemiş ya da kuru kayısı, kuru üzüm de konabilir. Kuru yemişler ezilerek verilir.

Aksi halde akciğere kaçma riski olabilir. Çocuk istediği kadar domates ve salatalık da yiyebilir. Yumurta omlet ya da haşlanmış şekilde tüketilebilir. Ancak çocuğun sosis, salam gibi işlenmiş gıdalardan uzak durması öneriliyor.

Süt ya da meyve suyu da verilmeli.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bebeklerde-ek-gidaya-gecerken-tuzdan-uzak-durmali/

Ek gıdalara geçişte bebeğinize tuz vermeyin

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçerken Tuzdan Uzak Durmalı

Bebeklerin beslenmesi, fiziksel gelişimleri için son derece önemli. Bebeklerin mama ve ek gıdaya geçiş dönemleri ebeveynler içinde hassas bir süreç. Bebeklerde ek gıdaya geçişte bebeğin zorlanmaması son derece önemli.

İlk olarak kaşıkla meyve suları ve meyve püreleri gibi gıdalar verilebilir. Daha sonra 9. Aydan itibaren iyi pişirilmek şartı ile, 2 kere çekilmiş kıyma olarak et de verilebilir ancak bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalıdır.

Bebek beslenmesinde en önemli konu “anne sütü”. Anne sütü yeterliyse ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmeli, devam sütü ise anne sütünün olmadığı zamanlarda ilk 6 ayda eklenebilir. 6 aydan sonra anne sütü yeterliyse bile yanına ek gıda eklenir. Devam sütü şart olmamakla birlikte ancak anne sütü yeterli değilse mama da verilebilir.

Anne sütünün artması için her iki meme de boşaltılmalı

Annenin iyi beslenmesi ve yeterince dinlenip uyuması süt oluşumu açısından oldukça önemli. Anne sütünün mümkün olduğu kadar, gerekirse son damlasına kadar sağılması gerekir.

Sağılan anne sütü derin dondurucuda 3 ay saklanabilir, dolayısıyla anne göğsünde süt üretiminin devam etmesi için 2 meme de mutlaka boşaltılmalı ve fazla süt buzlukta muhafaza edilmelidir.

 Aksi taktirde, memedeki süt tamamen tüketilmezse, süt yapımı için vücutta uyarı azalır ve anne sütü üretim miktarı aşama aşama azalır. Bu nedenle sütünüzü sağarak, sağdığınız sütü buzdolabında ve buzlukta saklamalısınız. Anne sütü buzdolabında 3 gün kalabilir.

Boza, malt içecekleri gibi mayalı fermente içecekler ve hurma gibi meyveler anne sütünü arttıracaktır. süt yapan yiyecekler yazımı okumak için aşağıdaki görsele tıklayın.

Kıyma, et ürünleri gibi besinler iyice haşlandıktan sonra verilmeli

Bebekler 7 ve 8. aylarında çorbalara ilave edilen kemik suyu sindirmeye başladıktan sonra, bebek 8-9 aylıkken kıyma vb. et ürünleri verilebilir. Etlerin bebeğe yedirilmeden önce iyice haşlanması ve ezilmesi gerekir. Özellikle et ürünleri güvenilir  satıcılardan temin edilmelidir.

9 aylık bebek beslenmesi

Yumurta, peynir, pekmez, biraz ceviz ezilebilir, yanına muhakkak anne sütü veya mama ilave edilir. Bebeklere kahvaltıda illa domates, peynir, zeytin verilecek diye bir kural yok. Bunların yanında meyve de yedirilebilir.

Sebze çorbalarına 2 kere çekilmiş kıyma ilave edilebilir.  1 yaş itibari ile tuzsuz pişirilmiş yetişkin yemeklerinden tattırılabilir.

Peki emziren anne neler yemeli? Emziren annenin menüsünde neler olmalı?

Sağlıklı bebek için annelere sağlıklı beslenme diyeti şart….
Anneler özellikle “Bebeğim için doğru besleniyor muyum?” sorusunu kendisine sıkça sorar. Emziren annelerin beslenme programında; yeterli sıvı tüketiminin ve kaliteli besleyici içeriğe sahip gıdalar bulunması önemlidir.

Emziren annenin menüsünde neler olmalı yazımı okumak için aşağıdaki minnoşun fotoğrafına tıklayın

Источник: https://www.annesininmelegi.com/2018/02/06/listecianne/ek-gidalara-geciste-bebeginize-tuz-vermeyin/bebek-anne-bakim-uyku-beslenme-gelisim-anne-baba-gaz-emzirme-gogus-aglama-sut-annesutu-bebektegaz-sut-pompasi-gogus-pedi/anne-annelik-bebek-bebek-bakim-emzirme-sut-bebekgelisim-yenidogan-bebektegazsorunu-yenidoganaknesi-yenidogansariligi-anneyiz-bebegim-annevebebek-hamile-dogum-adimadimhamilelik.html

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçerken Buna Dikkat !

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçerken Tuzdan Uzak Durmalı

Büyütmek için resme tıklayın

6 aydan sonra anne sütü yeterliyse bile yanına ek gıda eklenir. Devam sütünün şart olmadığını söyleyen Dr. Mehmet Kılıç Ancak anne sütü yeterli değilse mama da verilebilir şeklinde konuştu.

SIRKÜLASYON IÇIN 2 MEME DE BOŞALTILMALI

Annenin iyi beslenmesinin süt oluşumu açısından önemli olduğunun altını çizen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç Anne sütü mümkün olduğu kadar gerekirse son damlasına kadar sağılabilir. Buna rağmen yetmiyorsa bebek beslenmesine mama da eklenebilir dedi. Anne sütünün gerekirse derin dondurucuda 3 ay saklanabileceğini belirten Dr.

Mehmet Kılıç Memede süt sirkülasyonunun sağlanması için 2 meme de boşaltılmalı. Meme boşalmazsa süt yapımı için uyarı azalır. Bu nedenle boşaltmakta fayda var. Süt sağıp saklanabilir. Anne sütü buzdolabında 3 gün kalabilir açıklamasında bulundu. Dr. Kılıç boza gibi mayalı içeceklerin sütü arttırabileceğini vurgulayarak annelere bol sıvı tüketmelerini önerdi.

BEBEK BESLENMESINDE TUZDAN UZAK DURULMALI

Bebek beslenmesinin yaşa ve bebeğin kaç aylık olduğuna göre değiştiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç Meyve püresi sebze püresi ve yoğurtla başlanır. Daha sonra yumurtanın sarısı eklenir.

Biraz anne sütü biraz mamayla yumurtanın sarısını ve tam tahıllı güvenilir bir ekmek ufalanarak kaşık maması halinde püre yapılabilir dedi. Bebek beslenmesinde tuzdan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Dr.

Kılıç bebe bisküvisinin de önerilmediğinin altını çizdi.

KIYMA ET GIBI BESINLER IYICE HAŞLANDIKTAN SONRA VERILMELI

Bebeklere ciğer gibi ek gıdaların da verilebildiğini belirten Dr. Mehmet Kılıç 7 ve 8. aylardan sonra kıyma gibi ürünleri verdiğimiz için ciğer inek eti kemik suyu çorbaları tolere edildikten sonra bebek 8-9 aylıkken verilebilir dedi.

Etlerin bebeğe yedirilmeden önce iyice haşlanması ve ezilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Kılıç Önemli olan etin iyi pişmiş olması çünkü özellikle ciğer mikroorganizmalar açısından bir kaynak.

Güvenilir ise çocuğa tavuk ciğeri verilebilir açıklamasında bulundu.

BEBEKLER IÇIN 12 BESLENME ÖNERISI

Mamanın güvenilir marka olup olmadığına ve bebeğe dokunup dokunmadığına bakılmalı. Bebeğin seveceği ve bebeğe gaz alerji yapmayan mama bebek için en iyi mamadır. Hiç anne sütü yoksa sadece mama ile besleniyorsa ek gıda biraz daha erkene çekilerek 4. ve 5. ay gibi ek gıdaya geçilebilir.

Bebeklere annelerin en güvendikleri koruyucu ve katkı maddesi içermeyen taze tuzsuz peynirlerden verilebilir. Süt kesiğinden yapılan lor peyniri de verilebilir. Labne gibi peynirler mecbur kalmadıkça verilmemeli. Bebeklere gece maması verilmesi şart değil. Bebek açsa verilir değilse verilmez. Gece maması ve emzirmesi için bebeği uyandırmak gerekmiyor.

Kucağa alınıp bebek uykudayken de emzirilebilir. Bebek 2-3 saatte bir uyurken emebilir. Biberona alışan bebek tekrar memeye alıştırılabilir. Bunun için her beslenmeden önce anne memesi denenmeli. Biberondan mama emmek kolay memeden daha zor. Biraz zor da olsa aşılabilir. Bebek doymadığında aranır huzursuzluğu gitmez her şeyi yeme isteğiyle ağzına götürür.

Bu tabii bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişir. İlk 6 ayda bebek huzursuz olup ağlayarak bunu belli eder ve sürekli aranır. Mama bebeğin yaşına uygun seçmeli. İlk 6 ay için 1 numara mama seçilebilirken inek sütü alerjisi olan bebekler için özel mamalar seçilmeli. Mamalar çocuğa göre seçilmeli. Anason çayı bebeklere önerilmez.

Gece uykusunu uzatmak için bebeklere ek gıda verilmez. Bebek açsa verilir değilse verilmez. Bebeklere genelde büyük kılçıksız somon gibi omegası yüksek balıklar verilebilir.

6 AYLIK BEBEK BESLENMESI

Mevsim sebze-meyve püreleri ve yoğurt verilebilir.

9 AYLIK BEBEK BESLENMESI

Yumurta peynir pekmez biraz ceviz ezilebilir yanına muhakkak mama ihtiyacı olur. İlla domates peynir zeytin verilecek diye bir kural yok. Bunların yanında meyve de yedirilebilir.

2 YAŞINDAKI ÇOCUK BESLENMESI

2 yaş kahvaltısında peynir yumurta biraz bal ya da pekmez olabilir. Bunların yanına fındık ceviz gibi kuruyemiş ya da kuru kayısı kuru üzüm de konabilir. Kuru yemişler ezilerek verilir.

Aksi halde akciğere kaçma riski olabilir. Çocuk istediği kadar domates ve salatalık da yiyebilir. Yumurta omlet ya da haşlanmış şekilde tüketilebilir. Ancak çocuğun sosis salam gibi işlenmiş gıdalardan uzak durması öneriliyor.

Süt ya da meyve suyu da verilmeli.

Источник: https://www.bugunkocaeli.com.tr/haber/1498815/bebeklerde-ek-gidaya-gecerken-buna-dikkat

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.