Bebeklerde gaz problemi niye olur? Bitki çayları gerçekten de yararlı mı?

içerik

Bebeklerde gaza ne iyi gelir?

Bebeklerde gaz problemi niye olur? Bitki çayları gerçekten de yararlı mı?

Gaz rahatsızlığı neredeyse her bebeği bir dereceye kadar rahatsız eder. Hem emzirilmiş hem de biberondan beslenen bebekler gazdan etkilenebilir.

Gaz ağrıları yaygındır ve herhangi bir yaşta bir çocuğa zarar vermezken, olgunlaşmamış vücutları geliştikçe, yeni doğanlarda ve dört aylıktan küçük bebeklerde gaz özellikle rahatsız edici olur.

Dahası, bazı bebekler doğuştan gelen ve çevresel faktörlerden ötürü diğerlerinden daha fazla acı çekiyor gibi görünmektedir. (1)

Bebeklerde gazın nedenleri

Hava yutma, aynı zamanda aerofaji olarak bilinir, büyük miktarda hava yutulduğunda ve yemek borusu, mide veya ince bağırsağın ilk kısmı içinde birikir. Bebeklerde, aşağıdaki nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir:

 • Ağlama: Sürekli ağlayan bebek hava yutmaya müsait bir hale gelmektedir. Bebekler, beslenme, bebek bezi değişiklikleri, dikkat ve çeşitli bilinmeyen nedenlerle ağlarlar. İnfantil kolik, kontrolsüz ağlama için başka bir sebep olabilir, hava yutulduğunda problem daha da ağırlaşır.
 • Emzirme: Bebek beslendiği sırada hava yutması normaldir. Şişeden beslenen bebeklerde bile, özellikle şişenin meme başı doğru boyutta değilse, değişen miktarda hava yutulur.
 • Hiper-laktasyon sendromu: Hiper-laktasyon sendromu, anne sütünün bol miktarda ve hatta fazla miktarda üretildiği yerdir. Sütü almaya çalışırken bebek hava da yutmaktadır.
 • Emzik üzerini kuvvetli bir şekilde emmek aynı zamanda hava yutmaya neden olabilir.
 • Duygu (şok, korku, endişe, aşırı duyarlık) bir çocuğun gülmekten veya ağlamadan önce aniden havayı yutmasına neden olabilir.

Gaz, kimyasal sindirim ve bakteriyel eylemin sonucu olarak sindirim sisteminde üretilebilir. Bu işlemlerin her ikisi de normal durumlarken, aşırı reaksiyona girerek aşırı gaz üretecekleri durumlar da vardır.

 • Sindirilemez gıdalar: Lif gibi sindirilemez gıdalar çocuğa fazla verilirse aşırı gaza neden olabilir. Bebeğin laktoz intoleransı ve fruktoz malabsorpsiyonunda olduğu gibi gıdaya hassasiyeti veya emilim yetersizliği eğilimi varsa, diğer gıdalar ve maddeler de aşırı gaz birikimine neden olabilir. Süt, meyve suları, vitamin takviyeleri ve belirli ilaçlar tetikleyici olabilir.
 • Zayıf beslenme: Katı gıdaların bir bebeğe sunulma biçiminden habersiz olan bakıcılar da gaz sorunlarına katkıda bulunabilir. Bebeğe yaşına uygun olmayan gıdaların yedirilmesi, olgunlaşmamış sindirim sisteminin bazı maddeleri parçalayamayacağı anlamına gelebilir. Artık besinler bağırsaktaki bakteriler tarafından tüketilecek ve ek gaz üretilecektir.
 • Annenin diyeti: Emziren bir annenin tükettiği bazı gıdaların bebeğin sisteminde gaza neden olabileceği bilinmektedir. Çeşitli sebze türleri, baklagiller, narenciye, domates ve çilek, baharat ve hatta süt ürünleri gibi asitli yiyecekler bunlara dâhildir.
 • Gastrointestinal bozukluklar: Enfeksiyonlara, otoimmün nedenlere, kalıtsal bozukluklara, yapısal kusurlara ve kimyasal veya mekanik travmaya bağlı gastrointestinal bozukluklar sindirimi bozabilir ve normal bağırsak motilitesini engelleyebilir. Aşırı gaz, mevcut semptomlardan biri olabilir. (2)

Bebekte gazın belirtileri

Bebeğiniz bacaklarını yukarı doğru kendine çekebilir, yumruklarını sıkıştırabilir ya da rahatsız olduğunu anlatmak ister gibi etrafında kıvranabilir. Gaz problemi yaşayan bebekler ayrıca normalden daha fazla ağlayabilmektedir. Bebeğin gerçekten gazı olması durumunda, gaz ve geğirme fark edebilirsiniz. (3)

Bebekte gazın tedavisi

 • Emzirirken, bebeğin dudaklarının meme ucuna doğru iyi bir mühür oluşturduğundan emin olun.
 • Biberondan besliyorsa, bebeğin dudaklarının emzik başının geniş tabanına yerleştirildiğinden emin olun.
 • Biberondaki havayı (hava kabarcıklarını) çıkarmaya çalışın.
 • Emzirirken diyetinizden gaza neden olan gıdaları çıkarın.
 • Bebeği daha küçük hacimlerde daha sık besleyin.
 • Beslenme sonrası bebeği dik olarak (yaklaşık 45 derecelik bir açıyla) yarım saat kadar oturur pozisyonda tutun.
 • Bebeğin emziklerden veya boş şişeden uzun süre emmemesini sağlayın.

Bebeğin ağlamalarına derhal cevap verin.

Her şeyden önce, besleme sırasında ve sonrasında bebeğin geğiriyor olmasına dikkat edin. Ayrıca aşağıdaki teknikleri ve çözümleri deneyebilirsiniz:

 • Karın masajı
 • Bebeğinizi sırtüstü yatırın, karın bölgesine doğru dizleri ve bacakları karın üzerine hafifçe bastırarak bükün
 • Sıcak banyolar (4)

Bebekte gaz için tedavi yöntemleri

Rezene: Rezene, bebeklerdeki gaz gibi sindirim problemlerini gidermek açısından son derece yararlıdır.

Sıkışan gazın dağılmasına ve ağrıyı hafifletmesine yardımcı olan karminatif ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Ayrıca gaz oluşumunu engeller. 1½ çay kaşığı rezene tohumlarını 4 fincan suda 10 dakika kaynatın.

Soğutun ve gün boyunca 2 veya 3 kez küçük dozlarda bebeğinize verin. Emziren anneler de bu kaynatmayı içebilirler.

Papatya çayı: Papatya, bağırsak gazı azaltmaya yardımcı kimyasallar içerdiğinden, küçük çocuklarda gaz ağrısı gibi yaygın mide rahatsızlıkları için iyi bir çözümdür.

Bu bitki sindirim sistemindeki kasları rahatlatmaya, dolayısıyla sindirimi iyileştirmeye ve gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bir fincan sıcak suya ½ çay kaşığı kuru papatya çiçeği ekleyin. 10 dakika kadar demleyin. Biraz çiğ bal ekleyin ve oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.

Çocuğunuza günde birkaç çay çaydan bir çay kaşığı verin. Emziren anneler günde 2-3 kez bir papatya çayı içebilirler. (5)

Hardal yağı: Her gün sıcak hardal yağı ile hafif bir masaj yapmak çok sağlıklı bir yöntemdir. Sindirim sistemini yatıştırmaktan başka, aynı zamanda kemikleri güçlendirir, cildi aydınlatır ve sağlam bir uyku vaat eder.

Zencefil: Bebeğinizin yemeğine zencefil eklemek, sindirim sürecini rahatlatır ve basitleştirir. Zencefil, mide gazını ve gaz sıklığını azaltır. Lütfen zencefili bebeğinizin yiyeceklerine yavaş ve minik miktarda ekleyerek gidin, tercihen bebek 8 aylıktan büyükse kullanın zencefili.

Kimyon: Kimyon, sindirim enzimleri üretmek için pankreas tetikleyen bir bileşik olan timola sahiptir. Bir bardak suda 1/2 çay kaşığı kimyon tohumu kaynatın. Gazın rahatlatılması için düzenli aralıklarla bu suyu verin. 6 ay ve üzeri bebekler için uygundur. (6)

Nane: Nane, bu kolik problemlerle yüz yüze gelen bebeklerde bağırsak spazmını azaltmaya yardımcı olan antispazmodik özellikler içerir. Bir çay kaşığı kuru naneyi alıp bir fincana koyun. Şimdi fincanı kaynar suyla doldurun ve bu fincanı örtün. Yaklaşık 10-15 dakika demleyin ve sonra süzün. Emziren anneler bile bebeklerini rahatlatmak için nane çayı içebilirler.

Fesleğen: Fesleğen, problemin rahatlamasını sağlamak için antispazmodik ve sedatif özelliklere sahip büyük miktarlarda öjenenin bulunduran aromatik bir bitkidir.

Bir çay kaşığı kuru fesleğen yaprakları alın ve bir bardak içine koyun. Ardından üstüne sıcak su ekleyin. Yaklaşık 10-15 dakika demleyip, süzün.

Çayı, bir şişede bebeğinize vermekten önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Emziren anne de içebilir. (7)

Elma sirkesi: Bebeklerde gaz ağrısı için ev ilaçları listesinde elma sirkesi yoksa çok büyük bir kusur olurdu. Sindirimle ilgili problemleri ortadan kaldırmanın yanı sıra ağrıyı midenin içindeki aşırı gazdan arındırmak için mükemmel bir çözümdür. Çocuğunuza ılık su ile seyreltilmiş biraz elma sirkesi almasını sağlayabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsaktan gelen iyileştirici özellik, gaz sorunlarının giderilmesinde önemli derecede etkilidir.

Sarımsak tüketmek, ağrıyı etkili bir şekilde azaltacak sindirim sürecini teşvik edecektir. Kullanabileceğiniz bazı sarımsak formları sarımsak çorbası ve sarımsak çayıdır.

Bu yöntemler çocuğunuzdaki gaz nedeniyle oluşan yanma hissinin kolayca önlenmesine yardımcı olabilir. (8)

Kuru üzüm: 5-6 kuru üzüm suyun içine batırın ve bütün gece boyunca ıslatmaya devam edin. Ertesi günü ezin onları. Ezdikten sonra çıkan üzüm sıvısını çocuğun bağırsak hareketi düzenleyecek şekilde verin.

Süt: Bir bardak süte 2-3 çay kaşığı bal veya şeker ekleyin. Sabah iyice karıştırın ve bebek henüz bir şey yemeden çocuğa verin. Çocuktaki dışkının kolayca geçmesine yardımcı olur. (9)

Источник: //www.acil.net/bebeklerde-gaza-ne-iyi-gelir/

Hamilelikte Yaşanan Gaz Problemi İçin Bitkisel Çözümler

Bebeklerde gaz problemi niye olur? Bitki çayları gerçekten de yararlı mı?

Hamilelikte ilaç kullanımının çok yaygın olmadığı için, hamilelerin yaşadıkları gaz problemine çözüm olarak bebeği de etkilemeyecek bitkisel çözümler kullanılır.

Hamilelikte Gaz Sancının Giderilmesi İçin Bitkisel Çözümler

Hamilelikte kullanılan bitkisel çay ve doğal ürünlerin mutlaka gebeliği takip eden doktor tarafından doz ayarlaması yapılması gerekmektedir. İlaçlarda yaşanan doz aşımı durumu gibi bitkisel ürünlerde de doktora danışılmalıdır. 

Hamilelikte melisa çayı gibi bitkilerin çaylarından yararlanmak faydalı olmaktadır. Günde 2 fincan kadar tüketilen bu bitkilerin, gebeliği takip eden doktor tarafından da onaylanması gerekebilir. Söylenen miktardan fazla tüketilmesi, çay yapraklarının fazla olması ya da fazla miktarda tüketilmesi gebelik ve bebek için tehli durumlarda oluşturabileceği unutulmamalıdır. 

Gebelikte yaşanan gaz sancıları, doğum sancısı olduğu sanılabilir.

Anason tohumu çayı, rezene çayı ve en etkili olanı ise kimyon çayı doktorlarında gönül rahatlığıyla tavsiye ettikleri bitkisel çaylardır. Sindirim sisteminin düzenlenmesi ve metabolizmayı hızlandıran bu çaylar, gebelik döneminde kullanılabilmektedir.

Tohum ve toz şeklinde olan bu bitkisel ürünlerin doz ayarlaması doktorun tavsiyesi ile hazırlanmalıdır. Uzun süre kullanılan, sindirim sistemi üzerinde etkili olan bitkisel ürünler, gaz sorunu yaşayan kişilerin tüketmeyi bıraktığı zamanlarda sindirim sorunlarına neden olabilmektedir.

Yani gaz için kullanılan ürünler bir süre sonra bağırsaklar üzerinde tembellikler yaratabilir. 

Hamilelikte Gaz Sorunu İçin Kullanılabilecek Çay Tarifleri

Bitkilerin tohumları ya da kurutulmuş hallerinin belli bir oranda kullanıldığı zaman daha etkili olmaktadır. Her kişinin dikkat etmesi gereken bu durum özellikle hamilelikte daha da önem arz etmektedir.

Hamilelikte kullanılacak bitki çaylarında da kısıtlamalar yapılmaktadır.

Anne ve bebeğin sağlığı için getirilen bu kısıtlamalara mutlak suretle dikkat edilmesi ve önerilen bitkiler haricinde herhangi bir bitki çayı tüketilmemesi gerekmektedir. 

Frenk Kimyonu, Rezene, Ihlamur, Kişniş Karışımlı Çay

 • 2 yemek kaşığı rezene
 • 1 tutam kuru ıhlamur yaprakları
 • 1 yemek kaşığı kişniş tohumu
 • Yarım yemek kaşığı frenk kimyonu

Malzemelerin hepsi ölçüsüne göre bir kaba alınır.

Üzerine 2 su bardağı kadar sıcak su eklenerek ağzı kapalı bir şekilde 8-10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve çay süzülür.

Tüketilecek kadar çayı fincana boşalttıktan sonra geri kalan çayı da cam bir bardağa alınıp üzeri kapatılması gerekmektedir. 

Öneriler: Hazırlanan çayın tadı hoşuna gitmeyen kişiler 1 dilim limon ya da 1-2 tane elma kabuğu koyarak tadını daha içilebilir hale getirebilir. Bal ya da şeker koyulması önerilmez. Bal ve şekerin yapısında bulunan maddelerin, bitkilerin etkinliğini azaltabileceği düşünülmektedir. 

Gebelikte doktor önerisi ile bitki çayları tüketilmelidir. 

Çayın Faydası: Gebelik döneminde rahatlıkla kullanılan bu çay, gaz giderici özelliğinin yanı sıra anne sütünü arttırıcı etkisi de vardır. Gebelik döneminde yaşanan gaz sorununu giderirken bir yandan da annenin doğum sonrasında bebeği beslemesi için göğüslere süt birikimini yapması ve bebeğin doğum sonrasında kaliteli ve besleyici bir süt ile beslenmesini sağlayacaktır. 

Nane Çayı

 1. 1 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı
 2. 1 su bardağı kaynatılmış su

1 su bardağı kaynatılmış suya nane yaprakları koyularak hazırlanır. Bardağın ağzı kapalı bir şekilde 5-10 dakika kadar demlenir ve tüketilir. 

Öneriler: Hazırlanan çaya tat vermesi için 1 dilim limon koyulabilir. 

Çayın Faydası: Nanenin içerisindeki maddeler, sindirim sistemindeki gaz problemi için kasların gevşemesini sağlayarak gazın çıkışına yardımcı olmaktadır.

Mide bulantısı için de iyi gelen bu çay, reflü yani midesinden besinlerin yemek borusuna kaçan kişiler için tavsiye edilmez.

Sebebi ise sindirim kanalındaki gevşeme etkisinin yemek borusu üzerinde de etkili olacağı için reflüyü tetikler ve problemin artmasına sebep olabilir. 

Gebelikte Kullanılmaması Gereken Bitki Çayları

Tüketilen bitki çaylarının anne ve bebek üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir.

Özellikle anneler üzerinde, rahim kasılmasını tetikleyecek, erken doğumlara neden olacak bitkisel çaylar vardır ve kesinlikle tüketilmemesi gereken bitkisel çaylardır.

Bu çaylar mutlaka ve mutlaka tüketilmesi yasaklanır, anne adayı konuyla ilgili uyarılır. Ayrıca serbest olan bitkilerin çayları da günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir. 

Anne adayını etkileyen bitkiler ada çayı, sinameki çayı, fesleğen çayı, keten tohumu, meyve çaylarından ahududu rahimdeki kasılmaları başlatarak erken doğuma sebep olabilirler.

Geçmiş dönemlerde bu bitkiler ebeler tarafından miadı dolmuş gebeler için doğumu başlatıcı etkisinden dolayı kullanılmaktaydı.

Belirlenen doğum sürecinde olan kadınlar ve rahim sancıları istenen etkide olmayan kişiler için ebeler çayları gebelere içirerek rahim kasılmasını arttırır ve doğumu kolaylaştırırdı. Şimdilerde kullanılan suni sancı, eskilerden köylerde bu bitkilerle yapılmaktaydı. 

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //midemikrobu.com/hamilelikte-gaz-giderici-bitki-caylari.html

Bağırsak Gazına Karşı 8 Bitki Çayı

Bebeklerde gaz problemi niye olur? Bitki çayları gerçekten de yararlı mı?

Bağırsak gazı, yiyeceklerin sindirimi sırasında oluşan çok rahatsız edici ve utandırıcı bir belirtidir.

Mide ve bağırsağın yaptığı bu hareketler, sindirime katılan bakteriler ile beraber bu rahatsız edici gazların oluşmasına ve karın bölgesinin ağır ve şişkin hissetmesine sebep olur.

Bağırsak gazı herkesin deneyimleyebileceği yaygın bir durum olduğu için, bir çok insan bunu olabilecek en çabuk şekilde tedavi etmeye çalışır, çünkü bu durum aynı zamanda karın ağrısına ve şişkinliğe neden olur.

Neyse ki, sindirim kabiliyetimizi geliştirmek ve hızlı bir şekilde rahatlamak için doğal özellikler taşıyan doğal çaylar hazırlamak mümkün. 

Bu çayların neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? O zaman okumaya devam!

1. Bağırsak gazı için anason çayı

Anason çayı bağırsak gazını kontrol altına almak için bilinen en popüler içeceklerden biridir. Bu çay şişkinliği alır ve vücudun daha iyi bir sindirim süreci deneyimlemesine yardımcı olur. 

Nasıl hazırlamalı?

 • Bir bardak suyu kaynatın, yıldız anasonları suya ekleyin ve 10 dakika boyunca demleyin.
 • Her öğünden sonra, günde üç kere için.
 • Bu çay hamile kadınlara önerilmez. 

Ayrıca bakınız: Elma, tarçın, anason ve karanfilden şifalı çay yapımı

2. Rezene çayı

Rezenenin sindirim özellikleri bir çok gastrointestinal problemde kullanılır. Bunların bazıları bağırsak gazı, karında şişkinlik ve mide ile bağırsak kramplarıdır. 

Bu çayın içine biraz kakule ekleyerek bağırsak gazından çabucak kurtulabilirsiniz.

Nasıl Hazırlamalı?

 • Kakule ve rezeneyi bir bardak kaynar suya ekleyin.
 • Üstünü kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Büyük öğünlerden sonra için.

3. Zencefil çayı

Zencefil bir çok sindirim sistemi problemi için yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir.

Zencefilin içinde bulunan gingerol, anti-emflamasyon ve gaz ile şişkinlik yüzünden oluşan rahatsızlığın giderilmesinde kullanılan güçlü aktif bir bileşendir.

4. Papatya çayı

Papatya da anti-emflamasyon ve gaz giderici özellikleri olan bir bitkidir. Sindirim sistemi yollarında biriken gazın azaltılmasına yardımcı olur.

Bu çay zor sindirimi daha iyi hale getirir ve ağrı ve şişkinlik belirtilerini azaltır.

5. Nane Çayı

Nane anti-emflamasyon özelliği olan bir bitkidir. Aşırı tokluk, mide bulantısı, kramp ve bağırsaklarda biriken gazı giderir. 

6. Kimyon çayı

Bu doğal içecek vücutta biriken fazla gazı çıkarmaya yardımcı olur ve mide sinirlerini rahatlatır.

7. Boldo çayı

Boldo doğal bir gaz gidericidir, birikmiş gazı dışarı iter ve sindirimi geliştirir. 

Ayrıca karaciğer sağlığı için muhteşem bir destektir ve atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

8. Tarçın çayı

Bu doğal çay sindirimde zorluk yaşayan ve bağırsak gazı yüzünden sıkıntı duyan insanlara önerilir.

Bebeklerde Gaz Problemi

Bebeklerde gaz problemi niye olur? Bitki çayları gerçekten de yararlı mı?

Bir bebek dünyaya getirmek muhteşem bir duygudur. Ebeveynler hamilelikleri boyunca bebeklerini kucaklarına aldıkları günü hayal ederler. Bu hayallerde bebek daima mutlu ve huzurlu, anne ile baba ise rahat ve sabırlıdır.

Ancak bazı sağlık problemleri bebeklerin uyku ve beslenme düzenini bozarak onları huzursuz edebilir. Bu problemlerin başında ebeveynlerin korkulu rüyası olan bebeklerde gaz sancısı gelmektedir.

Ebeveyn olmanın ilk koşulu o minik şeyin bakımını en doğru şekilde yapabilmektir. Doğru bir bakım ise bilgi gerektirir, ciddiyet ve emek ister.

Bu gerçekten yola çıkarak; gaz sancısı nedir, neden olur ve bebeklerde gaz ne zaman geçer sorularına cevap verebilmek gerekir.

Gaz Problemi Nedir?

İnsan vücudunda besinlerin sindirimi sırasında gerçekleşen faaliyetler sonucu gaz açığa çıkmaktadır. Bu gaz, sindirim kanalında dolaşarak şişkinlik hissi yaratır.

Gaz midede oluştuğunda gurultu, kalın bağırsakta oluştuğunda osuruk, mideden yukarı kısımlara ulaşmışsa geğirmek eylemiyle dışarı atılmaktadır.

Vücutta herhangi bir sebepten dolayı oluşan gazın dışarı atılamamasıyla birlikte ortaya çıkan semptomlara gaz problemi denir.

Yetişkinlerde görüldüğünde dahi sancısına anlam verilemeyip, korkudan hastanelerin acil servislerine götüren bu problem, bebeklerde de büyük sıkıntı oluşturmakta ve panik yaratmaktadır.

Bebeklerde Gaz Probleminin Oluşma Sebepleri

Daha önce de bahsedildiği gibi sindirim faaliyetleri sonucu vücutta gaz oluşmaktadır. Ancak aşağıdaki faktörler miniklerde gaz oluşumunu normalin üzerine çıkartarak karın ağrısı, gaz sancısı gibi problemlere sebep olabilmektedir.

 • Sinir sisteminin bir parçası olan omurilik soğanı, yeni doğan bebeklerde tam gelişmediğinde sindirim sisteminin de iyi çalışamaması sonucu bağırsak hareketlerinin yetersiz olması
 • Bebeğin emzik emerken sık sık hava yutması
 • Anne sütüyle beslenirken memeyi doğru kavrayamamasından dolayı hava yutması
 • Biberonla beslenmeden kaynaklı hava yutulması
 • Anne sütü ya da formül mamanın sindirimi konusundaki problemler
 • Ek gıdaya geçildiğinde mercimek, bulgur, karnabahar, brokoli, lahana, kuru fasulye  vb. yiyeceklerin sindirimi esnasında diğerlerine göre daha çok gaz açığa çıkması
 • Soğuk algınlığı, çölyak,crohn,huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar
 • Ağlamak

Bebeklerde çölyak hastalığı hakkında her şey konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde Çölyak Hastalığı Hakkında Her Şey!

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri

Bir sorunla baş edebilmenin ilk koşulu, problemi ve belirtileri tanımaktır. Her problemde olduğu gibi gaz probleminde de ağlamak bir bebeğin vereceği en önemli belirtidir.

Ancak tek başına yeterli değildir. Eğer minik ağlarken bacaklarını yukarı doğru çekiyor ve kıvranma hareketleri yapıyorsa, karnında belirgin bir şişlik var ve guruldama sesi geliyorsa, kokulu ya da kokusuz osuruyor ya da geğiriyorsa bebeğinizin huzursuzluk sebebi büyük bir olasılıkla gaz problemidir.

Vücutta biriken ve dışarı atılmakta zorlanan gazın etkisiyle bebekler ağlama nöbetleri geçirip gecelerce uykusuz kalabilirler.

Uykusuz geceler hem ebeveynlerin hem de miniklerin düzenini, dolayısıyla huzurunu bozarak sinir bozucu bir hal almaya başlar. En iyisi sinirler iyice yıpranmadan, bebeklerde gaz ne zaman biter acaba diye işi şansa bırakıp zaman kaybetmek yerine süreci iyileştirmeye çalışmaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

Miniklerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve ailenin gündelik düzenini bozan problemlerin başında gaz sancısı gelir. Bebeklerde gaz problemi ne zaman geçer ya da en azından ne zaman azalmaya başlarsa ancak o zaman evde mutlu ve huzurlu bir atmosfer oluşacaktır.

Peki bebeklerde gaz sancısı ne zaman biter?

Çoğu zaman bebeklerde gaz sancısı doğumla birlikte başlar. Genelde 4 ile 6 ay sonrasında sinir sisteminin gelişmesi ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasıyla birlikte kendiliğinden geçer.

Eğer sancıların oluşma sebebi sinir sisteminin olgunlaşmaması değil de beslenme kaynaklıysa, bebeklerde gaz sancısı ne zaman geçer sorusunun cevabı; “yeme düzeninde gerekli değişiklikler yapıldığı zaman” olacaktır.

Gaz Problemi ile Baş Edebilmek İçin Yapılması Gerekenler

Gaz probleminin beslenme alışkanlıkları ve bebeğin gelişim özelliklerinden kaynaklı olduğunu biliyoruz. Öyle ise gaz sancısı ne zaman geçer sorusunun çözümü için öncelikle bu alışkanlıklarda değişiklik yapmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki değişiklikler belirgin bir iyileşme sağlayacaktır.

 1. Bebek anne sütü alıyorsa doğru pozisyonda emzirdiğinizden emin olmanız gerekir. Eğer bebek memeyi tam karayamazsa hava yutacak ve yuttuğu her hava ona gaz sancısı olarak dönüş yapacaktır.
 2. Miniğiniz formül mama kullanıyorsa kullandığı mamanın inek sütü bazlı olması gaz problemine sebep olabilir. Bu durumda mama değiştirilmeli ve doktor tavsiyesiyle keçi sütü ya da soya bazlı ürün seçenekleri denenmelidir.
 3. Biberonla beslenen minikler için kullanılan ürünler bebeğin yaşına ve ayına uygun olmalıdır. Olması gerekenden daha dar veya daha geniş delikli biberon uçları bebeklerde gaz sancısı sebebi olabilir.
 4. Formül mama kullanan bebekler için kullanılan biberonlar emme esnasında vakum ve hava kabarcığı oluşumunu engellemek amacıyla özel olarak tasarlanmış olmalıdır.
 5. İster anne sütü ister hazır mama ile besleyin, beslenme işlemi bittikten sonra mutlaka bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Bebeğin gazını çıkarmak için öncelikle yüzü omzunuza bakacak şekilde kucağınıza almalısınız. Daha sonra elinizle hafifçe ve yukarı doğru sırtına vurarak gazın çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 6. Miniğinizin karın ve sırt bölgesine dairesel hareketlerle masaj yapmak, karnına ya da sırtına sıcak havlu koymak gazın vücutta gezinerek çıkması için uygun bir yer bulmasına yardımcı olacaktır. Sıcak havlunun cildi yakmayacak sıcaklıkta olmasına dikkat edilmelidir.
 7. 6 aylık ve daha büyük bebeklere papatya, rezene, zencefil, defne yaprağı gibi bitkilerden yapılan çaylar iyi gelecektir.

Bir bebek gazı çıkarılmadığı sürece her beslenme sonrası problem yaşayabilir. Biraz kucakta gezdirmek ve sırtını sıvazlamak gibi basit bir yöntemle günlük gaz problemleriyle kolayca baş edilebilirken, bazı durumlarda bebeklerde gaz sancısı anne ve babaları çaresiz bırakmaktadır.

Bebeğin gece gündüz ağladığı, kıvrandığı bu sancılı dönemlerde ebeveynlerin en çok merak ettikleri şey bebeklerin gazı ne zamana biter, bebeklerde gaz problemi ne zaman geçer sorularının cevaplarıdır.

Her kriz durumunda olduğu gibi bu sorunla karşılaştığınızda da yapmanız gereken en önemli şey problemin sebebini anlayıp gerekli önlemleri almaktır. Böylece süreci daha kolay yönetebilir, hem sizin hem de miniğinizin bu dönemi en az zararla atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin ayına uygun makaleyi seçin ve hemen bebeğinizin beslenmesi hakkında yeni bilgiler öğrenin. Makalelere ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayın.

Ay Ay Bebek Beslenmesi

Источник: //www.bebek.com/bebeklerde-gaz-problemi/

Yenidoğan bebeklerde gaz problemi ve çözümleri

Bebeklerde gaz problemi niye olur? Bitki çayları gerçekten de yararlı mı?

Bebeklerin ilk üç ayında doktora başvurularının yüzde 10-15 ağlama sebebiyle ilişkili. Bebeklerin bu huzursuzluğunun altında yatan neden infantil kolik, yani gaz problemi…

Bu sorun, genellikle bebek 4 aylık olana kadar, haftada üç gün, günde üç saat kadar süren ağlama nöbetleri olarak kendini gösteriyor.

İlk aylar zor olsa da kendiliğinden iyileşmesi açısından iyi seyirli bir hastalık.

Anne ve bebek ilişkisinin, annenin yaşam alışkanlıkları ve beslenmesinin, buna bağlı olarak anne sütünün de gaz problemi üzerinde etkili olduğuna dair hipotezler mevcut. Anne sütü ile beslenen bebeklerde sorunun daha az olduğu görülebiliyor.

Peki, gaz problemi niçin ortaya çıkıyor, önlemek mümkün mü, sağlıklı bir anne sütü alımı için nelere dikkat edilmeli? Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. Ebru Gözer ve Dr.

Ela Tahmaz Gündoğdu anne ve babalar için gaz problemine dair merak edilenleri anlatıyor…

Yenidoğan bebeklerde gaz sorununun kaynağı nedir?  

Bebeklerde gaz sorununun neden kaynaklandığına dair üç ayrı hipotez var.

Bunlardan ilki annenin tükettiği inek alerjik olabilecek besinler sebebiyle bebekteki bağırsak geçirgenliğinin artması sonucu bebeğe geçmesi.

Bu besinler arasında; inek sütü ve ondan üretilen ürünler, soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, kabuklu deniz ürünleri, brokoli, yeşil biber ve baharatlı yiyecekleri sayabiliriz.

Bir başka hipotez ise annedeki duygusal sıkıntı, değişkenlik ve endişenin bebekte gaz problemine yol açtığı yönünde. Ailede çatışmalar, annenin bebeğe vakit ayıramaması, stres, eş ve sosyal desteğin yetersiz olması, annenin gebelikte aşırı sağlık problemlerinin olması, travmatik doğum veya doğum sonrası hastanede uzun süre kalma gibi durumlar gaz problemi için önemli risk faktörleri.

Merkezi sinir sistemi gelişimi de sorunun kaynağı açısından bir başka hipotez. İlk aylarda bağırsaklarda melatonin azlığı nedeniyle gevşeme, rahatlama süresi yeterli olmuyor. Üçüncü aydan sonra melatonin düzenli salınıma başladığında, gaz problemi de ortadan kaybolur.

BEBEK NASIL UYUR?

Bebeğin gazı olduğunu nasıl anlarız?

Bebeklerde yüksek tonlu aşırı ağlama ile birlikte ayaklarını karına çekme, gerinme, karın şişliğinde artma, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Bebek, kaka sonrası rahatlayabilir ancak bazen bu etkili olmaz. Zor sakinleşen bebek genellikle 2-3 saatin sonunda kendiliğinden susar. Genellikle dördüncü ayın sonunda gaz yakınmaları ortadan kalkar.

Şuruplar faydalı değil

Gaz probleminde, bitki çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici şurupların yeterli etkinlikleri olmaması ve yan etkileri nedeniyle bebeklerde kullanımı önerilmiyor. İlaç tedavisinde sık kullanılan simetikon, gazın rahat çıkarılmasını sağlıyor ancak faydalı olmuyor. Spazmı gidermeye yönelik ilaçlarla da ciddi yan etkiler gözleniyor…

Ne zaman uzmana başvurmalı?

Artan şiddette ağlama veya ağlama süresinin uzaması, buna eşlik eden kusma, kanlı kaka, beslenme isteksizliği, artan karın şişliği, ciltte yaygın egzama, kilo alımında duraklama, boğulmuş fıtık, ateş, bilinç değişikliği gibi bulgular varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. İdrar yolları enfeksiyonu, ani gelişen orta kulak iltihabı ve inek sütü alerjisi ekarte edilmelidir.

İNANILMAZ AMA ÜRKÜTÜCÜ YENİ DOĞAN EVRESİ

Emziren anne nasıl beslenmeli?

Yenidoğan bebeğin beslenmesi için annenin salgıladığı sütün enerjisi ve besin ögeleri, annenin yedikleri ile kendi vücudundaki depolardan sağlanır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz probleminin daha az görüldüğü de düşünülürse, sağlıklı bir anne sütü alımı için annenin beslenme alışkanlığı da oldukça önemli.

Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziklilik döneminde günlük enerji ihtiyacına 750 kalori ek yapılmalıdır. Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden, 250 kalorisi ise gebelikte kazanılan depolardan karşılanıyor.

Emzirirken annenin sıvı alımını artırması önemli. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık üç litre olmalı.

Bu miktar pratik ölçülerle 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde öneriliyor. Çay, kahve gibi içecekler ise süt verimini azaltıyor.

Dengeli ve yeterli beslenen kadınlarda, gebelikte biriken deri altı yağ dokusu, süt yapımında kullanılıyor. Dolayısıyla bu süre içinde zayıflama diyeti yapılmaması öneriliyor.

Anneler dikkat!

Bebeklerde gaz sancısının sıklığının sigara içen annelerin bebeklerinde, 2 kat daha fazla olduğunu ve anne sütü alanlarda da daha az sıklıkta olduğunu gösteren çalışmalar var. Ayrıca annenin duygusal durumunun da önemli olduğu, deneyimsiz sinirli ve sabırsız annelerin bebeklerinde daha fazla gözlendiği de az oranda kabul görmektedir.

Bebeklerde gaz sorunu nasıl engellenir?

 • Emzirirken beslenmenize özen gösterin. Sigara, kahve, çay, çikolata, baharatlı yiyecekler, annenin sindirim sorunu yaşadığı besinler, kuru bakliyat, kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, lahana, brokoli, bezelye gibi yiyecekler gaza neden olduğu gibi var olan sorunu artırabilir.
 • Bebeğinizi dik pozisyonda yeterli sürede emzirin.
 • Beslenme sonrası bebeğinizin sırtını sıvazlayarak dik pozisyonda ya da parmak uçları ile hafif sırta vurarak gazını çıkarın.
 • Biberonla beslerken bebeğinizin hava yutmadığından emin olun. Biberon seçerken biberon deliği bebeğin bulunduğu ay ile uyumlu olmalıdır. Çok hızlı akmamalı ya da bebek emerken zorlanmamalıdır. Eğer gaz ve kabızlık yakınması oluyorsa mama değişikliği yapılabilir. Besin miktarı ise bebeğin ihtiyacına uygun olmalıdır.
 • Aile öyküsünde besin alerjisi olan bebeklerde cilt sorunları, kusma, iştahsızlık, kanlı dışkılama, kilo alamama gibi yakınmalar varsa süt alerjisi olabileceğini unutmayın. Böyle bir durumda annenin diyetinden süt ürünleri çıkarıldığında klinik bulgular düzelir.
 • Bebeğinizi kucağınızda hafif dans eder şekilde veya sallayarak, okşayarak tutarken görsel, işitsel ve dokunsal uyaranlar faydalı olacaktır. Fakat aşırı sallamaktan kaçının.
 • Sık beslemek ve kucakta olmak bebeğinizi rahatlatabilir. Sallama, ses çıkaran oyuncak veya araçlar, bebek arabası ritmik uyaranlar vereceği için etkili olabilir.
 • Karnı üzerine veya kucakta yüzü yere bakacak şekilde kol üzerine yatırma pozisyonu bebeğinizi rahatlatabilir.
 • Bebeğinizin emme isteği fazla ise beslenme sonrasında sakinleşmesini sağlamak için kısa süreli emzik verebilirsiniz.
 • Bebeğinizi kendi haline ağlamaya asla bırakmayın.
 • Açlık, emmek isteği, uyku, uyaran isteği gibi durumları mutlaka gözden geçirin. Bu ihtiyaçlardan birini karşılamanız bebeğinizin daha sakin ve güvende olmasını sağlayacaktır.
 • Gaz giderme için kullanılan ilaçlar çoğu zaman etkili olmayabilir. O nedenle ilaç kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının.
 • Ağlama saatlerine yakın banyo ve sonrasında yapılacak masaj bebeğinizi rahatlatabilir. Banyo sırasında ılık su içinde iken karın masajı, ayakları sıcak tutma, karın üzerine yatma ya da sıcak su torbası ile dikkatli şekilde karna sıcak uygulama da bebeğinizi rahatlatabilir.
 • Gaz problemi olan bebeklerin ağlaması kolay şiddetlendiğinden uyaranları azaltmak, sakin ortamda bulunmak, anne ve babanın tutumu da bebeğin sakinleşmesini sağlayabilir. Ancak bu, mizacı gereği sürekli uyaran ihtiyacı olan bir bebekte tersine daha fazla ağlamaya da (benimle ilgilenin) neden olabilir.
 • Bebeği izleyen çocuk doktoru mutlaka aileye sorun hakkında detaylı bilgi vermeli, empati kurmalı ve güven vermelidir. Doktor, gaz probleminin kendini sınırlayan ve iyileşen bir hastalık olduğunu vurgulamalıdır.

Источник: //hthayat.haberturk.com/anne-baba/bebek/haber/1036133-yenidogan-bebeklerde-gaz-problemi-ve-cozumleri

Neden Olur, Ne İyi Gelir: Bebeklerde Gaz Sancısı | Anneysen.com

Bebeklerde gaz problemi niye olur? Bitki çayları gerçekten de yararlı mı?

Gazıyla, sancısıyla, ağlamasıyla her bebek ayrı bir dünya olsa da onları iyileştiren yol aynı. Dolayısıyla “Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? Bebeğin gazı nasıl çıkarılır? Gaz problemine iyi gelen bitkisel yöntemler var mı?” gibi soruları mercek altına aldık ve bir bir yanıtladık, miniğine şifa olsun!

Bebekler özellikle ilk haftalarda emzirme sırasında hava yutarlar. Bu durum da mide ve bağırsakları gererek bebeğin ağrı hissetmesine neden olur.

Anne karnında geçirilen 9 aylık periyodun ardından bebekler dış dünyaya adapte olmakta zorlanabilirler. Dolayısıyla hem yutulan hava hem de adaptasyon sürecinde yaşanan huzursuzluk bebekte gaz sancısına neden olabilir.

Genellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde gaz sancısı daha az olur ya da olsa bile kısa sürer. Emzirmedeki bazı durumlar da huzursuzluk veya gaz sancısıyla sonuçlanabilir. Bunlar arasında en önemlisi; her öğünde 2 memeden emzirmek sonucunda gelişen laktoz yüklenmesine bağlı gaz sancısıdır.

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir?

Gün boyunca yutulan hava baloncukları, bebeğin canını acıtan spazmlara neden olur. Dolayısıyla gazlı bebek, dizlerini karnına çekerek ağlar ve bu durum genellikle akşamları ya da geceleri yaşanır.

Bebeğin ağrısının gaz probleminden kaynaklandığına emin olmak için kilo alımının ve sağlığının iyi olduğuna da emin olmak gerekir. Bağırsak gazının neden olduğu ağlama krizlerinin sıklıkla bebeklerde kolikle karıştırılabildiğini söyleyelim.

Aradaki farkları iyice öğren: Kolik Nedir? Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gereken Her Şey

Gaz sancısı genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra ağlama dönemleri şeklinde başlar. Bu ağlama krizleri en çok bebeğin 6-8 haftalık olduğu dönemlerde görülür. Akşamları ve geceleri daha sık olabilir.

Yenidoğan Bebek Neden Ağlar?

Bebeklerde gaz sancısı ne zaman geçer?

Bebekler, 3. ay itibarıyla karınlarının üzerinde dönmeye başlarlar. Halk dilinde yaygın olan “üç ay gazları” bu yüzdendir. Eğer bebeğin, doğduğu andan itibaren kalkıp hareket edebiliyor olsaydı bu dönemi daha rahat atlatabilirdi.

Bebeğinin, 4. ay itibarıyla aktif şekilde sağa-sola dönmelerinin başlamasıyla gaz sancıları sona erer.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Sen de doğumdan sonraki dönemde “Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer?” sorusunu soran annelerdensen bu yöntemleri uygula:

 • Bebeğini emzirirken her 5 dakikada bir veya biberonla beslerken ara ara gazını çıkar. Bu, midesinde hava birikmesini önler.
 • Emzirirken ya da biberonla beslerken bebeğin hava yutabilir. Bu nedenle meme ucunu ağzına tamamen almasına dikkat et. Eğer biberonla besliyorsan da dik pozisyonda olmasına özen göster.

Dikkat dikkat: Doğru Emzirme Yöntemini Bulman İçin 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi!

 • Bebeğinin gazını çıkardıktan sonra bir miktar daha kalabilir. Ilık bir duş ve bebek losyonuyla biraz karın masajı yapman rahatlamasını sağlayabilir.

Masajlar onsuz olmaz: Piyasadaki 9 Bebek Yağı İncelemesi

 • Miniğine yarım kundak yaparak, küçük dokunuşlarla ve sıvazlamalarla anne karnındaki atmosferi yaşamasını sağlayacak titreşimler ve müzikler dinletebilirsin.

Nasıl yapacağını biliyor musun: Bebek Nasıl Kundaklanır?

 • Gaz yapmayan bebek biberonlarından kullanabilirsin. Bu biberonlarda yer alan aparat, bebeklerin hava yutmalarını, hıçkırmalarını ve geğirmelerini engelleyerek gaz sancısı riskini azaltıyor.

Annelerin en çok tercih ettiği 9 biberon markası ve modelini incele!

 • Eğer bebeğini hazır mamayla besliyorsan doktorunla görüşüp özel olarak üretilmiş gaz yapmayan mamalardan alabilirsin.

Bebek maması markalarından örneklerle anlattık: Yenidoğana Hangi Mama Verilmeli?

 • Bebeğinin gaz problemi olduğu ve kaka yapmakta zorluk yaşadığı dönemlerde, kolay ve etkili gaz masajlarını uygulayabilirsin. Aşağıda bebeklerde gaz çıkarma pozisyonlarından bahsettik, çok işine yarayacak.
 • Her şeyden önemlisi sevgi ve şefkat dolu anne kucağın tabii ki. Bebeğine, yumuşak bir ses tonuyla onu anladığını, sıkıntısı olduğunu bildiğini ve onu rahatlatacağını söylemeyi ihmal etme. Ona sabır ve anlayışla yaklaş.

Uzman Dr. Elif Erdem Özcan, bebeklerde gaz sorununa iyi gelen şeyleri anlattı!

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Bebeğine uygulayabileceğin gaz çıkarma yöntemleri şu şekilde:

Omzuna dayama

 • Bebeğini omzuna yaslayarak sıkıca tut ve bir elinle poposunun altından kavra.
 • Diğer elinle sırtına vur veya ovala.
 • Omuzda tutarak gaz çıkarma, birçok bebekte en iyi sonucu veren tutuş biçimidir. Ancak giysilerini bebeğinin kusmuğundan korumayı unutma.

Yüzü yana bakacak şekilde kucağa yatırma

 • Bebeğini; midesi bir bacağının, yüzü de diğer bacağının üzerinde yana bakacak şekilde kucağına yatır.
 • Bir elinle bebeğini sıkıca kavra ve diğeriyle hafifçe sırtına vur veya ovala.
 • Kucakta tutarak gaz çıkarma pozisyonu sancılı bebekler için avantaj sağlar.

Dik oturtma

 • Bebeğini kafası öne eğik olacak şekilde kucağına oturt.
 • Koltuk altından tutarken bir elinle göğüs bölgesine destek yap.
 • Kafasının öne düşmemesine gayret ederek sırtını ovala veya hafifçe vur.

Kolun üzerine yatırma

 • Karnı, elinin ya da kolunun üzerine gelecek şekilde, bebeğini dirseğinin kıvrımına yerleştirip sırtını ov.
 • Bu pozisyonda yürümek de gazın sarsıntıyla dışarı çıkmasına yardımcı olur.
 • Bebekler bu pozisyonun beraberinde getirdiği görüş açısından hoşlanırlar.

Ayak parmaklarını burna değdirme

 • Havada bisiklet sürer gibi yaparak bebeğinin ayak parmaklarını burnuna götürmek, ağrılı gaz sancılarını rahatlatabilir.
 • Bebeğini yere ya da dizinin üzerine yatır, ayak parmakları burnuna değinceye kadar bacaklarını ileri doğru it.

  Bu, hem etkili hem de eğlenceli bir yöntem.

Yenidoğan bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri için ekstra arayışa girmene gerek yok. Bu pozisyonlar yenidoğanlarda da kullanılıyor.

Yalnızca dik oturtma pozisyonunda bebeğinin başına yeterli desteği sağlayıp sağlamadığından emin ol.

Bebeklerde gaz masajı uygulamasını videomuzda detaylıca anlattık!

Bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözümler nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı için ilaç veya etkili bir tedavi metodu söz konusu değil. Bu süreçte etrafındakilerden ilaçlar ve rezene gibi bitki çayları konusunda çeşitli öneriler gelse de bunların, bebeğinin gaz sancısına kesin çözüm sağlamayacağını bilmelisin.

Bebeğe gaz giderici olarak verilen çaylar, tokluk sağladığı için tüketilen süt miktarının azalmasına neden olurlar. Bu çayları bebeğine 6. ayına kadar vermeyip yalnızca senin içmen daha uygun. Böylece süt aracılığıyla miniğine aktarım sağlayabilirsin. Sonrasında ise rezeneyi ilk 1 yaşa kadar 1-2 gr, günde 3 defayı geçmemek koşuluyla verebilirsin.

Ancak rezene, bebeklerde bağırsak hassasiyetlerine veya alerji gibi durumlara yol açabildiği için kullanmadan önce doktoruna danışmanda ve sonrasında bebeğini gözlemlemende fayda var.

Kafanda soru işareti kalmasın: Emzirme Döneminde ve Bebeklerde Rezene Kullanımı Nasıl Olmalı?

Bebeğe gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Her bebekte gaz sancısı olacak diye bir şey yok. Bu nedenle doğumdan sonra “Aman şunu yemeyeyim. Bu, bebeğime gaz yapar.” diye endişe ederek kendine kısıtlama getirme. Her bir gıdayı azar azar tüketerek bunların bebeğine olan etkilerini gözlemlemen en doğrusu.

Klasik olarak gaz artıran yiyecekler;

 • Çiğ meyve ve sebzeler,
 • Kuru baklagiller,
 • Brokoli,
 • Kereviz,
 • Pırasa,
 • Enginar,
 • Süt ürünleridir.

Bu besinleri farklı yöntemlerle yemeyi de mutlaka dene. Örneğin; sebzeleri pişirerek, meyveleri komposto yaparak tüketebilirsin.

Ayrıca ek gıdaya geçiş döneminde bebeğine vereceğin bazı gıdalar da gaza neden olabilir. Özellikle karnabahar ve pırasa gaz yapma olasılığı yüksek sebzelerden. Bamya, ıspanak, taze fasulye ve börülce gibi lifli sebzeleri de 1 yaşından önce miniğine vermemeni öneriyoruz.

Daha fazlası için videomuzu izleyebilirsin!

Kaynaklar:

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum-Kaknüs Yayınları

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Heidi Murkoff

Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı-Ayşe Öner

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-neden-olur-ne-iyi-gelir-bebeklerde-gaz-sancisi_11270

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..