Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözümü

içerik

Adım Adım Bebeklerde Gaz Sancısı ve Kolik

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözümü

Bebek emdikten sonra kramp şeklinde ağrılarla karşılaşabilir. Ama bebeğin gaz sancısı dışındaki herhangi bir sebepten dolayı ağlamadığından emin olmanız önemlidir. Genelde sancılar en çok açlıkla karıştırılır.

Eğer bebeğiniz, anne sütünü verdiğinizde susuyorsa ağlamanın nedeni açlık olabilir. Bebeğiniz emmesine ve doymasına rağmen susmuyorsa ve her ağlama nöbeti esnasında bebeğinizi besliyorsanız nöbetler bu nedenle de artabilir.

Bebeğinizi 2-3 saat aralıklarla emzirebilirsiniz.

Bebeğinizin sık sık karşılaşacağı gaz probleminde neler yapmanız gerektiğine ve bu problemin ayrıntılarına bir göz atalım.

Bebeklerde Gaz Sancısını Artırabilecek Etkenler

Bebeklerde neden gaz sancısı olur? Önce bu soruya cevap verelim. Bebeklerde gaz sancısı problemini artırabilecek etkenler beslenme, bulunduğu ortam ve çevresel faktörler olabilir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sık ve düzensiz beslenme,
 • Erken dönemde başlanan ek gıdalar,
 • Şekerli su içirilmesi,
 • Emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi,
 • Çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması,
 • Meyve ve meyve sularının gereğinden çok verilmesi veya meyvelerin olgunlaşmamış olması,
 • Gereğinden fazla su içirilmesi veya tam tersi yeterince su verilmemesi,
 • İyi temizlenmemiş şişe – kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı açık bırakılmış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağrı kesiciler)
 • Altının uzun süre ıslak kalması,
 • Bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması,
 • Uzun süre aynı konumda yatması,
 • Kundaklanması veya hareket kabiliyetini sınırlayan kuşaklarla sarılması.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri kolaylıkla görülebilir. Gazsancısı nedeniyle huzursuz olan bebek, emmek ister; ama kısa bir süre sonra ağlamaya başlar. Ağlarken ayaklarını karnına doğru çeker.

Bebeğiniz özellikle besin aldıktan sonra bu belirtileri veriyor ve sakinleşmiyorsa bunun gaz sancısı olma ihtimali yüksektir. Ayrıca gazı olan bebeklerin karınları sert olur  ve şiş görünür.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sancısını önlemek ve sancıyı hafifletmek için şunları ön planda tutmalısınız:

 • Bebekte gaz sancısının önüne geçebilmek için onu mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü, bebeklerin sindirebilmesine en uygun besindir.
 • Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın. Aksi takdirde saat başı emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir.
 • Bebeğiniz gazı olduğunda ağlayacak ya da huysuz olacaktır. Bunu bilmeniz endişe seviyenizi azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede bebeğinizin şefkatle ve güvenle yaklaşabilirsiniz.
 • Bebeğinizi aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.
 • Bebeğinizi dar kıyafetlerle ve üst üste giydirmeyin.
 • Bebeğinizi ebeveyn gözetiminde yan olarak veya karın üstü yatırın.
 • Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
 • Her beslemeden sonra gazını çıkartın.
 • Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.

Bebeklerde Kolik Nedir?

Bebeklerin uzun süren ağlama krizlerine kolik adı verilir. Kolik bir hastalık veya tanı değil, sağlıklı bebeklerdeki şiddetli ve uzun süreli ağlama problemi için kullanılan bir terimdir.

Nedeni henüz bilinmemekle beraber; sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış bağırsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler gibi etkenlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Her 5 bebekten 1’inde görülen kolik aniden başlayabilir ve belirgin bir çözümü yoktur.

Kolikbebek için gaz sancısı, daha zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkar.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Görülür?

Bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 4.-6. haftalar arasında en yoğun döneme ulaşır, çoğunlukla da 3 ayda sona erer.

Kolik Bebek Belirtileri

Kolik durumunun en önemli belirtisi, uzun süren ağlama nöbetleridir. Bunun dışında kolik belirtileri arasında;

 • Ağrılı yüz ifadesi,
 • Yüzde kızarma,
 • Elleri yumruk yapma ve sırtı geriye atma,
 • Şiş ve gergin karın,
 • Gaz çıkarma gibi durumlar bulunabilir.

Bebeğin her gün belirli saatlerde ağlama nöbetlerine tutulması, kolik belirtisi olabilir. Yine de bebeği doktora götürmek ve başka bir sorun olmadığından emin olmak için onu muayene ettirmek gereklidir.

Bebeklerde fıtık, bağırsak düğümlenmesi, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler de çok ağlamaya yol açar ve bu tip durumlarda bebeğin kolik sorunu olduğu sanılabilir.

Bunun için sık ağlama nöbetlerinde doktor kontrolü gerekebilir.

Bebeklerde Kolik Nasıl Geçer?

Bebeğin doğumu muhteşem bir dönemdir. Ancak bu müthiş deneyimi yaşarken endişe duymayan ve kendinden şüphe etmeyen nadir ebeveyn bulunur. Bebeğinizdeki huzursuzluk kimi zaman ebeveyn olarak kendinize güveninizde sarsılma yaşatabilir.

Endişelerinizin, korkunuzun veya hayal kırıklığınızın bebeğinizin ağlamalarına neden olup olmadığını merak etmenize sebep olabilir. Ancak bebeğiniz sizin yakın bir gözlemciniz olsa da karmaşık duygularınızı okuyabilecek kadar olgunlaşmamıştır.

Bebeğinizi sakinleştirmekte zorluk yaşıyorsanız, uygulayabileceğiniz birkaç şey vardır.

Öncelikle kendinizi suçlamadan, sadece yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul edin ve bu yardımı aldığınızdan emin olun:

 • Onu kucakta veya bebek arabasında gezdirebilirsiniz.
 • Sarılarak rahatlatıcı ninni ve şarkılar söyleyebilirsiniz.
 • Hafif/alçak sesli müzik dinletmeniz faydalı olabilir.
 • Kucakta veya beşikte sallayabilirsiniz.
 • Karnına ılık yağ ile masaj yaparak rahatlatabilirsiniz.
 • Karnına ılık havlu koyabilirsiniz.
 • Ilık bir banyo yaptırabilirsiniz.
 • Kendi arabanıza bindirip gezdirebilirsiniz.

Источник: //ilkadimlarim.com/adim-adim-bebeklerde-gaz-sancisi-ve-kolik

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri, Gazı Olan Bebek İçin Ne Yapılır?

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözümü

Bebeklerin sindirim sistemlerinin yeterli düzeyde gelişmemiş olması dolayısıyla gaz oluşumu normal karşılanır. Gaz oluşumunun doğal karşılanmasındaki bir başka etken için bebeklerin çok az hareket etmesidir. Ara ara gaz oluşumu normal karşılansa da bazı bebeklerin gaz sorunu diğerlerine göre daha uzun sürelidir.

Hatta bu bebeklerde gaz sorunu uyku ve beslenme düzenlerini etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Ebeveynlerinin telaşlanmasına sebep olan gaz sorununun çözümü yok değil.

Bebeğin beslenme düzeni doğru bir şekilde ayarlanır, belirli aralıklarla hareket etmesi sağlanırsa bu problemin çözüme kavuşturulması mümkün.

Genel olarak bütün bebeklerde gaz sancısının belirtileri aynıdır. Basit bir gözlemle gaz sancısının söz konusu olup olmadığı anlaşılabilir. Gaz sancısı çeken bebekler ağlamalarından ve vücut hareketlerinden sancı çektiklerini belli ederler. Eğer bebekte şu hareketler gözleniyorsa gaz sancısından şüphelenilebilir;

 • Ağlarken ayaklarını karnına doğru çekme
 • Beslenme saatleri sonrasında daha fazla ağlama
 • Kusma, ishal veya kabızlık
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Aşırı huysuzluk
 • Sakinleştirmek için kucağa alındığında ağlamaya devam etme

Bebekte gaz olup olmadığı basit bir fiziksel muayene ve bebeğin genel durumu kontrol ederek anlaşılabilir. Genel olarak gaz sancısı çeken bebekler daha huzursuz olurlar. Karın bölgelerinde de hissedilir derecede şişlik olur. Memeyi veya biberonu reddetme eğilimindedirler.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde gaz sancısı iki haftalıkken başlar, genellikle beşinci ayda son bulur. Bebek hareketlenmeye başladıkça gaz sancısı problemi de azalır. Ancak bazı bebeklerde altıncı ayla birlikte ek gıdalara geçişte tekrar bir gaz sancısı sorunu meydana gelebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

Ek gıdaya geçen bebeklerde gaz sancısı sindirim sisteminin gıdalara uyum sağlaması ile birlikte son bulur. Bu dönemde yaşanan gaz sancıları bir önceki döneme göre daha rahat atlatılır. Özellikle emeklemeye ve daha fazla hareket etmeye başlayan bebeklerde gaz problemi daha az yaşanır.

Bebeklerde gaz sancısını artıran etkenler arasında ilk sırada beslenme sırasında aşırı hava yutma gelir.

Bebeğin doğru pozisyonda tutulmaması sindirim sistemine daha fazla hava kaçmasına ve buna bağlı olarak da gaz miktarında artışa neden olur. Emzirme tekniğinin değiştirilmesi bu noktada faydalı olacaktır.

Bebek mama ile besleniyorsa gaz sorunu olan bebekler için özel olarak üretilmiş biberonlar kullanılabilir.

Bir diğer neden ise gıdalara olan alerjidir. Anne sütündeki bazı maddelere ya da mamanın içeriğine alerjisi olan bebeklerde gaz sancısı görülme sıklığı daha fazladır. Katı gıdalara geçen bebeklerde ise brokoli, baklagiller gibi gaz yapan yiyecekler gaz sancısını tetikleyebilir.

Anne sütü ya da formül mamalarda bulunan laktoza karşı duyarlıklık da gaz sancısını artıran yaygın nedenlerdendir.

Laktoza karşı hassasiyeti olan bebeklerin anneleri inek sütü içeren gıdalardan uzak durarak bu soruna çözüm getirebilirler. Formül mamalarda ise laktoz içermeyen mamalar tercih edilebilir.

Yapılan araştırmalar anne sütü alan bebeklerde gaz sancısı sorununun daha az görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerde görülen gaz sancısı problemi basit birkaç yöntem ile giderilebilir.

1. Masaj

Özellikle bebeğin karın bölgesine yapılan masaj gaz sancısını gidermek için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biridir. Zeytinyağı gibi bebek cildine uygun bir yağ ile düzenli olarak masaj yapmak sindirim sisteminin de daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Karın bölgesine masaj yaparken avuç içi bebeğin göbek hizasına konulur. Saat yönünde ve saat yönünün tersinde hareketlerle el hareket ettirilir.

2. Bacak egzersizleri

Gaz sorununa karşı önerilen çözümlerden bir tanesi de bacakların bisiklet çevirir gibi hareket ettirilmesidir.

Fazla sert olmayan hareketlerle bebeğin bacakları karnına doğru ve sanki pedal çeviriyormuş gibi çevrilir. Bu esnada bebekte bir miktar gaz çıkışının olması gerekir.

3. Beslenme pozisyonuna dikkat etmek

Bebekte gaz sancısı varsa beslenme pozisyonunun gözden geçirilmesi gerekir. Bu noktada anne ve bebeğin kendisini daha rahat hissedeceği ancak bebeğin hava yutmasını engelleyecek bir pozisyon tercih edilmesi önemlidir.

4. Hareket ettirmek

Hareketsizlik, bebeklerde gaz sancısını tetikler. Bunun önüne geçmek için bebek taşıma aparatları kullanarak bebekleri gezdirmenin gaz sancısını hafiflettiği bilinir. Bebek gün içinde kucakta düzenli olarak da gezdirilebilir.

5. Beslenme sonrası gaz çıkartmak

Hem anne sütü hem de formül mamayla beslenen bebeğin her öğün sonrası gazının çıkartılması gerekir.

Bunun için bebek kucağa alınır, sırtı hafif hareketler ile sıvazlanarak gaz çıkması sağlanır.

6. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak

Emziren annelerin gaz yapan yiyeceklerden uzak durmaları önerilir. Baklagiller, lahana gibi gıdalar ile birlikte kafein içeren yiyecekler ve içecekler de bu listede yer alır.

Bebeğin Gaz Sancısını Geçirmek İçin Doğal Yöntemler?

Doğal yöntemler arasından bebek için en uygunun seçilmesi gaz problemini hafifletmeye yardımcı olur. Ancak herhangi bir girişimde bulunmadan önce bebeğin takibini yapan doktor ile iletişime geçilmesi gerekir.

 • Kimyon, gaz sancısını gidermekte etkili doğal malzemelerden biridir. Altı aydan küçük ve anne sütüyle beslenen bebekler için annenin kimyon tüketmesi yeterlidir. Altı ayından büyük bebekler için az miktarda kimyon yemeğe eklenebilir.
 • Bebeklerin topuklarına acı elma yağı ile masaj yapmak da gaz sancısının giderilmesini sağlayan çözümlerden bir tanesidir. Ancak acı elma yağının çok az miktardakullanılması gerekir. Bebekte herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi durumunda ise kullanıma ara verilmelidir.
 • Rezene, gaz sancısını giderme konusunda oldukça etkilidir. Yine altı aydan küçük bebeklerde anne sütü veye formül mama kullanımı dışında başka bir gıda maddesi verilmesi sakıncalı olduğu için rezeneyi anne tüketebilir. Mama alan bebeklerde ise rezene kullanımına ancak bebeğin doktoru karar vermelidir.
 • Papatya çayı aracılığıyla da gaz probleminin giderilmesi mümkün. Ancak doğada bulunan bütün papatyalar gıda olarak tüketilmeye uygun değildir. Diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi papatya çayının bebek için tüketimine doktor karar vermelidir. Anne ise papatya çayını kendisi tüketerek sütünden bebeğine geçmesini sağlayabilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Источник: //evdesifa.com/bebeklerde-gaz-sancisi/

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözümü

Bebeklerde gaz sancısı anne babaları üzen, sinirlerini yıpratan ve bu konuda çare aranılan bebek rahatsızlıklarından biridir. Peki, Kolik nedir? Gaz sancısı ne zaman başlar? Gaz sancısı ne kadar sürer? Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? …        

Gaz Sancısı (Kolik) Nedir? 

Kolik basit gaz sancılarından farklıdır. Kolik; yaşamın ilk 4 ayında olan bir bebekte başka bir hastalık olmaksızın 3 hafta üst üste, her haftada en az 3 gün ve her günde en az 3 saat ağlama nöbetleri olması olarak tanımlanır. Yani her gazlı bebek kolik tanımına uymuyor.   

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri arasında en başta bebeğin ağlaması ve ağlama nöbetleri bulunmaktadır. Gaz sancısında bu ağlama nöbetlerine yüz kızarması, bacakların karına doğru çekilmesi, vücudun geriye doğru yay gibi bükülmesi, parmakların yumruklaşması eşlik eder. 

Bebeklerde koliğin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Kolik nedenleri olarak; barsakların tam gelişmemiş olması, yaygın gaz oluşumu, annenin yediklerinin gaz yapıcı özellikte olması veya annenin endişesi-stresi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar? Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Kadar Sürer?

Gaz sancıları bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 6.haftada en yoğun döneme ulaşır ve çoğunlukla 3.ayın sonunda (bazende 4.ayın sonunda) biter.
Gaz sancıları herhangi bir saatte olabilirse de genellikle öğleden sonra yada akşamları olur. Ağlama çoğu zaman bebeğin yorulması ya da gazı veya dışkısının çıkmasıyla diner.  

Bebeklerde gaz sancısı bir süreçtirve kesin bir tedavisi yoktur. Kolik, bebek üç-dört aylık olduğunda kendi kendine geçecektir. Kolikte bebeğin büyümesini beklemek ve gaz sancısının devam ettiği süre boyunca bebeğin rahatlatılmasını sağlamak en anlamlı yaklaşım olacaktır.

Kolik sancılarının geçici bir dönem olduğunu ve bebeğe zararının olmadığını bilmek anne babaları rahatlatır. Peki, Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?… Bunun için, gaz sancısı olan bebeğin tedavisinde çok yönlü yaklaşım yapılmalıdır. Bunlar; 


1. Anne Sakin Olmalı
Bebeklerde kolik ağlamasına sebep olan etkenlerden biri annenin endişe ve stresinin olmasıdır. Bebeklerde gaz sancısını gidermek için öncelikle annenin sakin olması gerekir. Annenin sakin olması, bebeğin sakinleşmesine katkı sağlayacaktır. 
2. Annenin Kaçınması Gereken Besinler

Annenin beslenmesi ile bebeğin gazı arasında ilişki var mı? Bu husus tartışmalı olmakla birlikte eğer annenin aldığı gaz yapıcı bir besin bebekte huzursuzluk ve gaz problemine neden oluyorsa o besinden anne uzak durmalı.

Annenin gaz yapıcı özelliğe sahip olan; kurubaklagiller, baharatlı yiyecekler, lahana, karnıbahar, brokoli, soğan, portakal, inek sütü, çikolata, çay, kahve ve kola gibi besinleri daha az tüketmesi bebeğin gaz sancısını azaltabilir. Anne, bebekte huzursuzluk yapan ve gaz sancısını arttıran kafeinli içecekleri (çay, kahve, kola) tüketmemeye özellikle dikkat etmelidir.  

3. Emzirirken Dikkat

a. Emzirme aralığı en az 2 saat olmalı. Böylece emdiğini sindirir ve gaz oluşmaz. 2 saatten erken emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir. 

b. Kolik sancısını önlemek için emzirmeden sonra en az 15 dakika bebeği dik pozisyonda tutarak sırtını sıvazlayıp bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

c. Mama ile beslenen bebeklerde kullanılan biberon başlığındaki deliğin çok geniş olmamasına dikkat edin. Zira bu tarz biberonlar bebeğinizin çok fazla hava yutmasına yol açabilir.

4. Kolikte Davranışsal Tedaviler

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? hususunda  yardımcı olan etkenlerden birisi de davranışsal tedavilerdir. Bunlar;

a. Gaz sancısını çeken bebekte ilk yapılması gereken, bebeği kucağa almaktır. Kolik ağlaması genellikle bebek kucağa almakla azalır. 

b. Gaz sancısı çeken bebek, kucakta veya beşikte sallanarak rahatlatılabilir.

c. Koliğin şiddetlendiği dönemlerde arabayla gezdirmek, balkona çıkartmak, camdan dışarı baktırmak ve evin diğer odalarına götürmek gibi ortam değişiklikleri bebeği rahatlatabilir.  

d. Kolik açısından bebeği en rahat ettiren pozisyon yüzükoyun yatırmadır. Fakat ani bebek ölümleri bu pozisyonda çok olduğu için yanından ayrılmayın.

5. Karın Masajı ve Karnı Sıcak Tutmak

Bebeklerde gaz sancısını gidermek için yapılması gerekenlerden birisi de, karın masajı yapmak ve karnı sıcak tutmaktır.  Bebeklerin karın ve ayak bölgesini sıcak tutmak gaz sancılarını azaltmada faydalıdır. Ilık bir havluyu bebeğin karnına koymak, ayakları sıcak tutmak veya karnına yumuşak hareketlerle karın masajı yapmak bebeği çok rahatlatır.

6. Rahatlatıcı Sesler

Anne karnındaki seslere benzeyen sesler bebekleri rahatlatır. Kolik saatleri başladığında saç kurutma makinesinin sesi, elektrik süpürgesinin sesi ve akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz beyaz gürültü veya beyaz ses olarak adlandırılan sesler (araba motoru, rüzgar, su,…vb sesleri) bebeği rahatlatır. 

Bebeğin alışık olduğu ses anne ve babasının sesi olduğu için anne ve babası bebeğine ninni söylemeli, masal anlatmalı, sakince konuşmalar yapmalı ve ayrıca müzik dinleterek rahatlatmaya çalışmalıdır. (Ninniler ile ilgili… Bebek Ninnileri: En Güzel 10 Bebek Ninnisi yazımıza bakabilirsiniz)

7. Emzik
Gaz sancısı çeken bebekleri rahatlatmak için kısa süreli emzik verilebilir. 
8. İlaçlar, Bitkisel Çaylar

Günümüzde kolik tedavisinde simetikon ilacı (metsil damla, sab simplex damla, …vb) veya rezene, papatya ve meyan kökü bitkisel çayları kullanılmasına karşın bu ilaç ve bitkisel çayların kolik tedavisinde kanıtlanmış faydaları yoktur. Ancak, fazlaca kullanmamak kaydı ile bu ilaç ve bitkisel çaylar kolik tedavisinde denenebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Karışabilen Hastalıklar? 

Orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu veya fıtık gibi problemlerde bebeklerde çok ağlamaya yol açar ve bebeğin sorunu kolik sanılabilir. Bebeklerde gaz sancısı belirtileri ile bu hastalıkların belirtileri birbirine karışabilir. Eğer bebeğinizdeki gaz problemi yoğun bir şekilde devam ediyor ve aldığınız tüm tedbirlere rağmen geçmiyorsa bir doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz…     
ETİKETLER:  Bebeklerde Gaz Sancısı, Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, Gaz Sancısı Nasıl Geçer
“,”author”:””,”date_published”:null,”lead_image_url”:”//4.bp.blogspot.com/-1JlBeNVjOHs/XFwDSnLm8AI/AAAAAAAABDs/L8fr5m8NRpoEX7dlAtUsJ906WeIh_e-jACLcBGAs/s1600/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer.jpg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”//www.ebebekce.com/2017/12/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer.html”,”domain”:”www.ebebekce.com”,”excerpt”:”Bebeklerde gaz sancısı anne babaları üzen bebek rahatsızlıklarından biridir. Peki, Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? …”,”word_count”:822,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: //www.ebebekce.com/2017/12/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer.html

Bebeklerde gaz sanıcısını gidermek için öneriler

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözümü

Evet yeni doğan bebeğinizin en büyük problemi sindirim sisteminin gelişimine bağlı gaz sancılarıdır. Henüz sindirim sistemi yeterince gelişmeyen bebekler gazlarını çıkarmakta zorlanırlar.

Bunun sonucu olarak bebeğinizde ağlama nöbetleri ve sizin içinse uykusuz geceler başlar. Anne ve baba olmanın heyecanı bir anda üzüntü, yorgunluk ve hayal kırıklığına dönüşür. Yeni anne ve babalara tavsiyemiz her ne kadar başarması güç olsa da üzülmemeleri yönünde olacak.

Bebeğiniz sizin ruh halinizi hisseder ve kaygılı aileler bebeğin daha da husuruz olmasına sebep olur. Nitekim hemen her yeni doğan bebek bu sorunla karşılaşır. Bazen yaşanan bu durum gaz dışında çözümü basit bir problem de olabilir.

Onun için şu yazımızı da göz atmanızı tavsiye ederiz; “Bebeklerde burun tıkanıklığı ve temizliği“

Tabii bebeğinizin gaz sancılarını azaltmak için sadece ona mutluymuş gibi gözükmeniz yetmeyecektir. Bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek için önce şu yazımızda detaylandırılan egzersizleri denemenizi tavsiye ederiz; “Bebeklerde gaz sancısını gidermek için masaj ve egzersiz“.

Masaj ve egzersizlerin faydasını çok göremediyseniz bir de şunları denemenizde fayda var; “Bebeklerde gaz sancısına iphone uygulaması” – “Bebeklerde Ağlamaya En İyi İlaç – Beyaz Gürültü“

Unutmamak gereken nokta, her gaz sancısı kolik değildir. Bebeklerin 5’te 1’i kolik sorunu yaşar. Tıbbi olarak bu duruma infantil kolik denir. Kolik bir hastalık değil bir sancı şeklidir.

Bir bebeğin kolik olarak kabul edilebilmesi için sancıların sık tekrarlanan periyotlarla oluşması gerekir. Çoğunlukla ilk 3 ay, bazı durumlarda 6 ay sonra sindirime bağlı sancılar geçer. Bunun yanında başvuracağınız yardımcı yöntemler de olacaktır.

Bu durumda olan aileler doktorlarından aldıkları “gaz sancıları normaldir kafanıza takmayın” telkinlerinden sonra çoğunlukla internetten çözüm yolları aramaya başlarlar. Esas kafa karışıklığı da bu noktada başlar. Herkes farklı bir ilaç veya yöntem önermektedir.

Peki hangisi denenmelidir? Şu veya bu yöntemin bebeğinize zararı var mıdır? Ananelerimizden kalan eski yöntemler işe yarar mı? Yoksa modern ilaçlara mı yönelmek gerekir?

Yeni doğan gazı nasıl çıkartılır?

Eğer bu durum içerisinde olan bir ebeveynseniz bu soruların tek bir doğru cevabı olmadığını bildiğinize eminiz. Kullanabileceğiniz yöntemler ve ilaçlar konusunda kafa karışıklıklarını gidermek adına bir liste hazırladık. Buna bir internet derlemesi de diyebilirsiniz.

Listeyi incelerken aklınızda bulunması gereken en önemli nokta şu olmalı: listede yazılan hiçbir yöntem sizin bebeğinize iyi gelmeyebilir. Bazen ne yazık ki bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmesini beklemekten başka çareniz yok.

Yine de hala denemedikleriniz varsa aşağıda bir göz atın deriz.

Not: İlaç fiyatları 2017 yılı için güncellenmiştir.

BioGaia

İçerisinde bağırsak bakterileri bulunan organik bir ilaç. Bu bakteriler her insanın bağırsaklarında bulunan ve sindirimine yardımcı olan organik canlılar. Küçük bir şişe içerisinde satılıyor.

Kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 1 ay boyunca kullanabiliyorsunuz. Canlı organizma barındırdığı için 1 aydan sonra kullanmanız tavsiye edilmiyor. Günde 3 defa kullanabilirsiniz.

Fiyatı yaklaşık 40 -45 TL civarında.

Sab Simplex

Piyadaki en meşhur gaz ilacı olarak biliniyor. Sanıyoruz son yıllarda annelik veya babalık duygusunu tatmış herkes bu ilacı biliyordur. İlacın özelliği sütün içinde bulunan hava kabarcıklarını tamamen fiziksel olarak bir araya getirmesi.

Bu sayede bu küçük hava kabarcıkları birleşip büyük bir gaz bulutu oluşturuyor. Bebeğin bunu çıkarması daha kolay oluyor. İlacın bir diğer özelliği ise kana karışmaması ve idrar ile tamamen atılması. Günde 3 sefer 7’şer damla olacak şekilde bebeğe veriliyor.

Genellikle aç karnına verilmesi tavsiye ediliyor. Fiyatı 35TL civarında.

Nurse Harvey’s

Tamamen bitkisel bir şurup. Hazmı kolaylaştırıyor. Günde 3 defa çay kaşığı dozunda verilmesi tavsiye ediliyor. Diğerlerine göre büyükçe bir şişesi var. Fiyatı 17-20 TL civarında.

Zinco

İçeriğinde doğal anason, rezene, badem ve kekik yağı bulunan bitkisel bir üründür. Günde 3 defa 4 damla olacak şekilde kullanılması önerilmektedir. 30ml’lik şişelerde satılır. Fiyatı yaklaşık 20-25 TL civarında.

Metsil

Sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrılı durumların tedavisinde kullanılır. Özellikle yeni doğanlarda ve süt çocuklarında emzirmeye ya da biberonla beslenmeye bağlı olarak gelişen gaz şikayetlerinin giderilmesinde etkilidir. Günde 4 defa 8 damla şeklinde verilmesi önerilmektedir. Fiyatı 8TL civarında.

Acı Elma Yağı

Aktarlardan bulunabilir. İlaç değildir. Adaçayı yağı olarak da bilinir. Bebeğin gazını giderebilmek için ayaklarına ve karın bölgesine masaj yapılır. Her bir ayağa 1 damla dökülmesi yeterlidir. Günde 2-3 defadan fazla kullanmak cilt açısından sakıncalı olabilir. Keskin bir kokusu vardır. Küçük bir şişesi (20 ml) yaklaşık 20 – 30 TL civarındadır.

Rezene Çayı

Humana ve Milupa’nın çayları piyasada en çok önerilenler. Emziren annenin günde 2-3 defa içmesi önerilir. Ayrıca bu markların ürünleri yeni doğanlar dahil bebeklerde de kullanılabilir. Önerilen doz bir çay kaşığıdır.

Her ne kadar annenin yedikleri ve içtiklerinin anne sütüne geçtiğine dair bilimsel bir ispat olmasa da bebeklerine vermekten çekinen anneler, çayı kendileri içebilirler. Hazımsızlığı ve gaz sancıları giderdiği düşünülmektedir.

Fiyatı 13-18 TL civarında.

Saf Zeytinyağı

Özel kakasını yapmakta zorlanan bebekler için önerilir. Küçük bir çay kaşığı verilebilir. Bu sayede sindirim sistemi yumuşar ve bebek daha rahat kakasını yapabilir. Bu tip durumlar dışında çok fazla kullanılmaması önerilir.

Fitil

Yine kaka yapma sorunu olan bebekler için kullanılabilir. Bir fitilin yarısının kullanılması tavsiye edilir. Doktora danışmadan ve fazla kullanılması kullanılması önerilmez.  Çok kullanılması durumunda boşaltım sisteminde tembelliğe yol açma riski doğabilir.

Muskat

Kullanan ve memnun kalan bir çok anne baba yorumuna rastlasak da, hakkında çok fazla olumlu ve olumsuz yorumlar olduğu için bu baharatı önermiyoruz. Yine de karar sizin.

Doğumdan itibaren bebeğinizin uykusunu düzene sokmak birincil önceliğiniz olmalıdır. Uyku düzeni, bebeğinizin sağlıklı olarak büyümesine en fazla katkıda bulunacak olan olgulardan biridir. Bu konuda yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlatan şu makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz; “Bebeklerde Uyku Düzeni – Uykuya Hasretiz Bebeğim!“.

Size bir iyi bir kötü haberimiz var. Tam gaz sancıları azaldı, uykusuz günler bitti derken bebeğinizin en özel ilklerinden biri olan diş çıkarma dönemi gelmiş olabilir. Bu iyi haberdi. Kötü haber ise uykusuz geceler tekrar geri gelebilir. Şu yazımıza da bir göz atın isterseniz; “Bebeklerde Diş Çıkarma – Sorunlar ve Çözümler“.

“Aqua Tots ile Bebekler Suda Büyüsün” yazımızı incelediniz mi?

“Bebeklerde Tuvalet Eğitimi” yazımızı incelediniz mi?

“Bebeklerde Beslenme – 1 Yaşına Kadar Sakıncalı Gıdalar” yazımızı incelediniz mi?

“Bebeklerde Pişik Nedenleri ve Pişik Önlemleri” yazımızı incelediniz mi?

“Anne Sütü ve Faydaları” yazımızı incelediniz mi?

”Anne Sütünü Neler Arttırır” yazımızı incelediniz mi?

“Gymboree – Okul Öncesi Eğitime Farklı Bir Soluk” yazımızı incelediniz mi?

“Montessori Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler” yazımızı incelediniz mi?

“Bebek Oyuncakları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı incelediniz mi?

“Bebek Oto Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı incelediniz mi?

“Baby Center- Anne Baba Adaylarına Tavsiye” yazımızı incelediniz mi?

by renaissance

Источник: //www.normalisgood.net/bebeklerde-gaz-sanicisi-gidermek-icin-oneriler/

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer? Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözümü

Bebeklerde gaz sancısı birçok bebeği etkileyen bir durumdur. Bu durumdan muzdarip olan aileler bebeklerinde gaz probleminin neden gerçekleştiğini ve nasıl tedavi edilebileceğini öğrenmek isterler.

Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer” sorunuz bu makalemizde yanıt buluyor. Bu yazımızda, Memorial Şişli hastanesinde Pediatri Uzmanı olarak görev alan Uz. Dr.

Elif Erdem Özcan, bebeklerde gaz sancısı problemi ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyor.

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri günün her saatinde görülebildiği gibi özellikle akşam saatlerinde artış gösteren bir problemdir. Bebeklerde gaz belirtileri özellikle akşam saat 6’dan sonra artış gösterir. Bebeklerin 6.

haftadan itibaren 3 saat gibi bir süre boyunca huzursuz olmaları normaldir.

Ancak eğer bebek birkaç saat içinde sakinleşmiyor ve günün diğer kısmını da huzursuz geçiriyor ise anne ve babaların en kısa sürede çocuklarını uzman bir doktora götürmeleri gerekmektedir.

Bebeklerin Yaklaşık Yüzde 25’inde Görülür

Bebeklerin büyük bir kısmında görülen gaz sancısı bir hastalık değil, bebeğinizin dış dünyaya uyum sürecinde yaşadığı fizyolojik bir olaydır. Bebeklerde gaz sancısı tıbbi müdahaleler ile tedavi edilebilir bir hastalık olmamasına rağmen anne babaların en sık doktora başvuru nedenlerinden biridir.

Bebekler fonksiyonel olarak tam gelişmemiş bir sindirim sistemi ile doğarlar. Sindirim sırasında kullanılan birçok enzim bebeklerde tam olarak fonksiyon gösteremez. Bu da bebeklerde beslenme sonraları kramp şeklinde karın ağrıları ile kendini göstermektedirler.

Yaşamın ilk aylarında gördüğümüz bu gaz ağrıları haftanın en az 3 günü, en az 3 saat ve 3 haftadan uzun süredir devam ediyorsa bu durum infantil kolik olarak adlandırılmaktadır.

Babyjem Kiraz Çekirdekli Gaz Giderici Kemer Ürününü İnceleyin

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Reflü Nedir? Nasıl Önlenir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri: Karında Şişlik ve Sertlik

Tipik olarak doğumdan 2-3 hafta sonra ağlama nöbetleri başlamaktadır. Ağlama nöbetleri günün yaklaşık aynı saatlerinde, sıklıkla akşamları olmaktadır. Bu yakınmalar bebek 4-6 haftalıkken en yoğun seviyeye çıkar ve bebek genelde üç aylıkken kaybolur.

Gaz ağrısı sırasında bebekler bacaklarını karnına doğru çeker, yüzü kızarmış bir şekilde, ellerini yumruk yaparlar. Yüzünde acılı bir ifade vardır. Karın şiş ve serttir. Bu sırada bebek rahatlamak için emmek ister. Ancak emmeye başladıktan kısa bir süre sonra çığlık atarak memeden ayrılır.

Bu sırada bebek sürekli meme ile savaş hâlindedir.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda İshal Belirtileri Nelerdir?

Sık Emzirme Gaz Sancısını Artırır

Ağlama nöbetinin sonunda bebek sakinleşerek uyuyakalır. Ağlama nöbetlerinin gaz ağrısına bağlanabilmesi için bebeğin kilo alımının yeterli olması ve sağlıklı olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Bu nedenle gazı olduğu düşünülen bebeklerin çocuk doktorları tarafından muayene edilerek başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunması gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, inek sütü alerjisi, bağırsak düğümlenmesi ve fıtık gibi nedenler de aşırı ağlamaya neden olur ve infantil kolik ile karışabilir.

Bebeklerin gaz ağrılarını azaltmak için birçok davranış metodu ve ilaç denenmiş olsa bile hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Bebeklerde Gaz Sancısı için Bitkisel Çözüm

Humana Kimyonlu Rezene Çayı Ürününü İnceleyin

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir diye merak eden ebeveynler, aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurabilir:

 • Anne sütü ile beslenen bebekler mama ile beslenenler göre daha az gaz ağrısı çekmektedir. Meme veya biberon ile beslenme sırasında bebeğin gaz yutmamasına özen gösterilmelidir. Her beslenme sonrasında bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
 • Anneler kendi beslenmelerine dikkat etmeli, gaz oluşturabilen kuru baklagiller, karnabahar, lahana, brokoli, süt ürünleri, baharatlı gıdalar, çay, kahve, gazlı içecekler, çikolata ve turunçgilleri dikkatli tüketmelidirler. Gaz ağrısı olan bebeklerin anneleri bu besin maddelerini diyetinden 7 gün çıkarmalı, sonrasında diyetine teker teker ve 4’er günlük aralar ile sokarak hangi besin maddesinin gaz yaptığını bulabilirler.
 • Gaz ağrısı nöbetleri sırasında anne baba endişelenmeden, sakince bebeğini susturmaya çalışmalıdır. Kucakta veya bebek arabasında gezdirmek, hafifçe sallamak, sarılmak, yumuşak bir battaniyeye sarmak, ninni söylemek, müzik dinletmek, araba ile gezdirmek, emzik vermek faydalı olabilmektedir.
 • Bebeğin karnına ılık havlu koymak, ılık yağ ile karnına masaj yapmak, ılık su ile banyo yaptırmak etkili olabilmektedir.
 • Rezene içeren bitki çayları gaz ağrılarını azaltabilir. Ancak bunların sık verilmesi, beslenmeyi olumsuz etkileyebileceğinden dikkatli olunması, en önemlisi öncesine doktoruna danışılması gerekmektedir.
 • Gaz ağrılarını azaltmak için etkisi kanıtlanmış bir ilaç yoktur. Hangi bebeğin hangi ilaçtan fayda göreceğini bilmek de imkânsızdır. Aile faydalı olduğunu düşünüyorsa ilaç tedavisine devam edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Anne Sütü ve Emzirme Hakkında Merak Edilen 7 Soru

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.!

Источник: //blog.joker.com.tr/bebeklerde-gaz-sancisi/

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözümü

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Bebeğinizin Gaz Sancısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Bebeklerde Gaz Nasıl Giderilir?

Bilinenin aksine dünyaya geldiği ilk hafta bebeklerde gaz sancısı olmaz. Oysa pek çok anne, yeni doğan bebekleri her ağladığında gaz sıkıntısı olduğunu düşünerek hareket eder. Genellikle 14-21 günlük iken sindirim sistemi gelişen bebeklerde görülen gaz sancısı; diğer adı ile “kolik”, her gün aynı saat aralığında başlayan ve ortalama bir iki saat süren bebeğe özel, geçici bir dönemdir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Sağlıklı ve tüm ihtiyaçları giderilmiş bir bebekte sürekli huzursuzluk ve ağlama, gaz sancısı olarak nitelendirilir. Sürekli emzirilerek hava yutan, uzun süre ağlamasına müsaade edilen, altı uzun süre ıslak kalan veya üşüten bebekte gaz sancısı olması muhtemeldir.

Sürekli yattığı için hareketsiz kalan bebeğin yuttuğu havayı atamaması nedeni ile içerisinde sıkışan hava; masaj yoluyla, ayakta gezdirilerek veya doğru besleme yöntemleri ile engellenebilir.

Bebeğin gaz nedeni ile ağlamaları genellikle 6. haftasından sonra şiddetlenmeye başlar. Geçici bir dönem olan gaz sancısı dönemi, bebeğin hareketlendiği ve daha rahat uyku dönemlerine geçtiği 3.

aydan itibaren düzelir.

Bebeğe yapılan masaj için ellerinizin sıcak olması gerekir. Eller, yağla kaygan bir hâle getirildikten sonra bebeğin göbek çevresinde dairesel hareketler eşliğinde yapılır.

Karın masajı yardımı ile uyarılan bağırsaklardaki sıkışmış hava, kolaylıkla dışarı atılabilir. Emerken bebeğin hava yutmasını engellemek için ise, emmeye başlayan bebekten gelen gulp sesi önemlidir.

Eğer bebeğe fazla süt geliyor ve bebek boğulacak gibi oluyor ise sütün fazlası pompa yardımı ile çekilir ve emzirmeye dik pozisyonda devam edilir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm

Bebeklerde ilk 6 ay, anne sütünden başka ek gıda verilmesi önerilmez. Eğer özellikle bebeğe fayda sağlaması için bir besin verilmek isteniyorsa bu, annenin beslenmesi üzerinden yapılır.

Annenin yediği ve içtiği her şeyin sütle birlikte bebeğe etki ettiği bilindiği için öncelikle annenin sağlıklı beslenmesi sağlanır.

Fakat bebeklerde gaz sancısına kesin çözüm bebeğin ihtiyaçlarının doğru anlaşılmasından geçer.

Beklerdeki gaz sancısının önlenmesi ve giderilmesi için bazı bitkisel yöntemlerden de faydalanılabilinir.

 • Rezene: Bebeklerin daha rahat bir sindirim yaşamasını sağlayan rezene, bebeklerin rahat uyumaları için faydalı bir baharattır. Her ne kadar kullanılması önerilmese de 40 günü geçen bebeklerde az miktarda demlenen rezene, huzursuzluk durumunda bir çay kaşığı olarak bebeğe verilebilir.
 • Anason: Rahatlamayı sağlayan anason, yetişkinlerin gaz sancısına çözüm olduğu kadar bebeklerde de etkilidir. Bebeklerde anason kullanımı, gerektiğinde on adet anason tohumu, bir bardak sıcak suda demlenmeye bırakılır. Demlenen anason çayı, günlük 4-5 çay kaşığını aşmayacak dozlarda bebeğe içirilebilir.
 • Kimyon: Kemik dokusunu güçlendiren etkileri ve içerdiği vitaminler nedeni ile bebeklere yönelik pek çok gaz ilacının içerisinde de yer alan kimyon, kolik ağrısı için bebeklerde kullanılabilir. Mide asit seviyesini düzenleyen ve hazmı kolaylaştıran kimyon, demir eksikliğine de iyi gelir. Genellikle 1 çay kaşığı kimyon, 1 bardak sıcak suda demlendikten sonra süzülerek bebeğe sabah ve akşam 1’er çay kaşığı olmak üzere içirilerek sancının giderilmesine müdahale edilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Her bebeğin kendine özgü bir sancı giderme yöntemi bulunabilir. Profesyonel bir tedavi yöntemi için doktora danışılması gerekirken evde uygulanacak yöntemler, yıllardır süregelen deneyimlerden oluşan basit çareleri içerir.

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı sorununu gidermek için aşağıdaki listede önerilenleri deneyebilirsiniz:

 • Bebeği, beslenme sırasında doğru pozisyonda tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Bebeğin başının midesinden yüksekte konumlandığından emin olun. Bebek, yatay pozisyonda ve aynı düzlemde emzirilirse doğru bir beslenme sağlanamaz.
 • Biberon ile beslenmesi gereken yeni doğan bebeklerde şişenin ucu, bebeğin ağzına uygun olanlar arasından tercih edilir. Bebeğin ağzı ile uyumlu olan biberon şişesindeki sütün içirilmesi, yavaşça yapılır. Böylece bebek, çok fazla gulp sesine gerek kalmadan ve dolayısıyla hava yutmadan doyabilir.
 • Bebek, beslenme sonrasında dik konuma getirilerek hafifçe sırtına vurulması yöntemi ile de gazını ağızdan dışarı atabilir. Eğer bebek, gazı atamazsa yere konup tekrar alınarak hareket etmesi sağlanabilir. Hareketi sağlanan bebek, gazını daha rahat atar.
 • Bebeğin karnına dairesel olarak yapılan masaj hareketleri de bebeğin gazını rahat çıkartmasını sağlayabilir. Bu yöntemde özel yağlar veya bebek yağları kullanılabilir. Yağlar, bebeğin karnının hem ısınmasına hem de dairesel hareketlerin daha rahat yapılmasına olanak verdiği için gaz çıkartmada daha faydalıdır.
 • Yatar pozisyondaki bebeğin bacaklarına hafifçe uygulanan bisiklet hareketleri de bebeğin gaz çıkartma problemlerine karşı faydalı bir çözümdür. Bu basit hareket sayesinde bağırsaklarda sıkışan gaz daha kolay bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır.
 • Dereotu, papatya, zencefil, kimyon ve anason gibi bitkilerin çayı da bir çay kaşığı olmak koşulu ile bebek sancılarında etkilidir. Özellikle kolik için verilen zinco adlı ilacın da içerisinde yer alan malzemeleri içeren bitkiler doktora danışılarak kullanılır.
 • Annenin beslenme şekli değiştirilerek de bebeğin gaz problemleri giderilebilir. Annenin öğün çeşitlerine eklenen besinler sayesinde süt ile bebeğe geçen besinlerin daha kolay sindirilmesi sağlanabilir.
 • Kolik dolayısıyla çok sancı çeken ve ağlayan bebeği arabada gezdirme yöntemi ile uyutmak da faydalıdır. Anne adayının hamileyken yaptığı gibi küçük yürüyüşler de bebeğin sakinleşerek uyumasını sağlayabilir.
 • Yeni doğan bebeklerde etkisi hayli yüksek olan ses de bebeği rahatlatmada kullanılabilir. Ses, anne karnındaki seslere benzeyebilir. Ya da fön makinesi, elektrik süpürgesi gibi sesli eşyaların çalıştırılması ile de olabilir. Kendini güvende hisseden bebeği susturup uyutmak daha kolaydır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde gaz sancısı olduğunda, emme ve uyku düzenleri değişir. Bu olumsuzlukları önlemek için annenin doğru bilinçlenmesi gerekir. Sağlıklı bir bebeğin her 3 saatte bir on dakika sürmek üzere her iki memeyi de emmesi beklenir.

Emme bittikten sonra bebeğin 2-3 saat derin bir uyku hâli yaşaması beklenir. Fakat gazlı bebeklerde bu durum değişir ve bebek huzursuz olduğu için sürekli ıkınır ve sancı çektiği için de ağlayarak dışa vurur. Pek çok anne ise çareyi bebeği her ağladığında emzirmekte bulur.

Bebek, karnı doyduktan sonra tekrar beslendiğinde reflü problemi oluşabilir ve karnı fazla dolu olduğu için uykuya dalma hâli güçleşebilir. Bunun önüne geçmek için bebeğin uyku ve besin düzenini doğru ayarlamak gerekir.

Aksi hâlde huzursuz bebeğin huzursuz bir annesi olacağı için sorun çözülmeyecek; aksine günden güne anne için uykusuzluk, bebek için de ağlamalar artacaktır.

Bebeğin gaz sancısını hissettiğiniz zaman uygun bir tedavi yöntemi seçerek uygulamanız önemlidir. Geçici bir dönem olan kolik rahatsızlığını sürekli emzirerek geçirmeye çalışmak, hem bebek hem de anne açısından olumsuz birtakım sonuçlara yol açabilir.

Bebek, daha fazla süt tüketerek fazladan kilo, reflü, gaz, uykusuzluk ve huzursuzluk problemleri yaşarken, anne de sürekli üretimde bulunan göğüslerin iltihaplanması ve göğüs ucunun yaralanması gibi problemler yaşayabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri

Çeşitli hastalıklar için bitkileri derinlemesine inceleyen Saraçoğlu tarifleri, bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir kimyon kullanılırsa işe yarar mı gibi sorulara yanıt olacak çözümler içerir. Saraçoğlu’na göre bebeklere kimyon kürü uygulanarak sancı giderilebilir.

Yarım çay kaşığı kimyonun ve küp şekerin dörtte birinin bir bardak suya atılması ile elde edilen kürden bebeğe, günde bir defa ve gazın en yoğun olduğu saatlerde beslenmeden hemen önce verilebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Her yeni doğan bebekte gaz sancısına rastlanmaz. Fakat genellikle 3. haftadan sonra bebeklerde gaz sancısı görülür.

Çeşitli yöntemlerin dışında bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözüm yöntemleri uygulandığında sorun on dakika içerisinde çözülürken uzun vadede kolik 3. ve 4. aydan itibaren kendiliğinden iyileşir.

Dolayısıyla ebeveynleri çileden çıkaran bebeklerde gaz sancısı kaç ay sürer diye telaşlanmanıza gerek kalmaz. Sindirim sisteminin gelişmesi ile başlayan gaz sancıları, yaklaşık 4 ay sürer.

Anason Çayı Faydaları ve Bebeklerde Kullanımı

Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılıyor? Zayıflatır Mı?

Bebeklerde Gelişim, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Bebek Bakım Çantası İçinde Mutlaka Bulundurmanız Gereken 10 Şey

Kolik Bebek Sendromu: 7 Soruda Dikkat Etmeniz Gereken Her Şey

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı? Faydalı İpuçları, Tarifler

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri: 10 Sinyal, Nelere Dikkat Edilmeli?

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/bebeklerde-gaz-sancisina-ne-iyi-gelir-nasil-gecer-bitkisel-cozumler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..