Bebeklerde Gaz Sancısı

içerik

Neden Olur, Ne İyi Gelir: Bebeklerde Gaz Sancısı | Anneysen.com

Bebeklerde Gaz Sancısı

Gazıyla, sancısıyla, ağlamasıyla her bebek ayrı bir dünya olsa da onları iyileştiren yol aynı. Dolayısıyla “Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? Bebeğin gazı nasıl çıkarılır? Gaz problemine iyi gelen bitkisel yöntemler var mı?” gibi soruları mercek altına aldık ve bir bir yanıtladık, miniğine şifa olsun!

Bebekler özellikle ilk haftalarda emzirme sırasında hava yutarlar. Bu durum da mide ve bağırsakları gererek bebeğin ağrı hissetmesine neden olur.

Anne karnında geçirilen 9 aylık periyodun ardından bebekler dış dünyaya adapte olmakta zorlanabilirler. Dolayısıyla hem yutulan hava hem de adaptasyon sürecinde yaşanan huzursuzluk bebekte gaz sancısına neden olabilir.

Genellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde gaz sancısı daha az olur ya da olsa bile kısa sürer. Emzirmedeki bazı durumlar da huzursuzluk veya gaz sancısıyla sonuçlanabilir. Bunlar arasında en önemlisi; her öğünde 2 memeden emzirmek sonucunda gelişen laktoz yüklenmesine bağlı gaz sancısıdır.

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri nelerdir?

Gün boyunca yutulan hava baloncukları, bebeğin canını acıtan spazmlara neden olur. Dolayısıyla gazlı bebek, dizlerini karnına çekerek ağlar ve bu durum genellikle akşamları ya da geceleri yaşanır.

Bebeğin ağrısının gaz probleminden kaynaklandığına emin olmak için kilo alımının ve sağlığının iyi olduğuna da emin olmak gerekir. Bağırsak gazının neden olduğu ağlama krizlerinin sıklıkla bebeklerde kolikle karıştırılabildiğini söyleyelim.

Aradaki farkları iyice öğren: Kolik Nedir? Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gereken Her Şey

Gaz sancısı genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra ağlama dönemleri şeklinde başlar. Bu ağlama krizleri en çok bebeğin 6-8 haftalık olduğu dönemlerde görülür. Akşamları ve geceleri daha sık olabilir.

Yenidoğan Bebek Neden Ağlar?

Bebeklerde gaz sancısı ne zaman geçer?

Bebekler, 3. ay itibarıyla karınlarının üzerinde dönmeye başlarlar. Halk dilinde yaygın olan “üç ay gazları” bu yüzdendir. Eğer bebeğin, doğduğu andan itibaren kalkıp hareket edebiliyor olsaydı bu dönemi daha rahat atlatabilirdi.

Bebeğinin, 4. ay itibarıyla aktif şekilde sağa-sola dönmelerinin başlamasıyla gaz sancıları sona erer.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Sen de doğumdan sonraki dönemde “Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer?” sorusunu soran annelerdensen bu yöntemleri uygula:

 • Bebeğini emzirirken her 5 dakikada bir veya biberonla beslerken ara ara gazını çıkar. Bu, midesinde hava birikmesini önler.
 • Emzirirken ya da biberonla beslerken bebeğin hava yutabilir. Bu nedenle meme ucunu ağzına tamamen almasına dikkat et. Eğer biberonla besliyorsan da dik pozisyonda olmasına özen göster.

Dikkat dikkat: Doğru Emzirme Yöntemini Bulman İçin 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi!

 • Bebeğinin gazını çıkardıktan sonra bir miktar daha kalabilir. Ilık bir duş ve bebek losyonuyla biraz karın masajı yapman rahatlamasını sağlayabilir.

Masajlar onsuz olmaz: Piyasadaki 9 Bebek Yağı İncelemesi

 • Miniğine yarım kundak yaparak, küçük dokunuşlarla ve sıvazlamalarla anne karnındaki atmosferi yaşamasını sağlayacak titreşimler ve müzikler dinletebilirsin.

Nasıl yapacağını biliyor musun: Bebek Nasıl Kundaklanır?

 • Gaz yapmayan bebek biberonlarından kullanabilirsin. Bu biberonlarda yer alan aparat, bebeklerin hava yutmalarını, hıçkırmalarını ve geğirmelerini engelleyerek gaz sancısı riskini azaltıyor.

Annelerin en çok tercih ettiği 9 biberon markası ve modelini incele!

 • Eğer bebeğini hazır mamayla besliyorsan doktorunla görüşüp özel olarak üretilmiş gaz yapmayan mamalardan alabilirsin.

Bebek maması markalarından örneklerle anlattık: Yenidoğana Hangi Mama Verilmeli?

 • Bebeğinin gaz problemi olduğu ve kaka yapmakta zorluk yaşadığı dönemlerde, kolay ve etkili gaz masajlarını uygulayabilirsin. Aşağıda bebeklerde gaz çıkarma pozisyonlarından bahsettik, çok işine yarayacak.
 • Her şeyden önemlisi sevgi ve şefkat dolu anne kucağın tabii ki. Bebeğine, yumuşak bir ses tonuyla onu anladığını, sıkıntısı olduğunu bildiğini ve onu rahatlatacağını söylemeyi ihmal etme. Ona sabır ve anlayışla yaklaş.

Uzman Dr. Elif Erdem Özcan, bebeklerde gaz sorununa iyi gelen şeyleri anlattı!

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Bebeğine uygulayabileceğin gaz çıkarma yöntemleri şu şekilde:

Omzuna dayama

 • Bebeğini omzuna yaslayarak sıkıca tut ve bir elinle poposunun altından kavra.
 • Diğer elinle sırtına vur veya ovala.
 • Omuzda tutarak gaz çıkarma, birçok bebekte en iyi sonucu veren tutuş biçimidir. Ancak giysilerini bebeğinin kusmuğundan korumayı unutma.

Yüzü yana bakacak şekilde kucağa yatırma

 • Bebeğini; midesi bir bacağının, yüzü de diğer bacağının üzerinde yana bakacak şekilde kucağına yatır.
 • Bir elinle bebeğini sıkıca kavra ve diğeriyle hafifçe sırtına vur veya ovala.
 • Kucakta tutarak gaz çıkarma pozisyonu sancılı bebekler için avantaj sağlar.

Dik oturtma

 • Bebeğini kafası öne eğik olacak şekilde kucağına oturt.
 • Koltuk altından tutarken bir elinle göğüs bölgesine destek yap.
 • Kafasının öne düşmemesine gayret ederek sırtını ovala veya hafifçe vur.

Kolun üzerine yatırma

 • Karnı, elinin ya da kolunun üzerine gelecek şekilde, bebeğini dirseğinin kıvrımına yerleştirip sırtını ov.
 • Bu pozisyonda yürümek de gazın sarsıntıyla dışarı çıkmasına yardımcı olur.
 • Bebekler bu pozisyonun beraberinde getirdiği görüş açısından hoşlanırlar.

Ayak parmaklarını burna değdirme

 • Havada bisiklet sürer gibi yaparak bebeğinin ayak parmaklarını burnuna götürmek, ağrılı gaz sancılarını rahatlatabilir.
 • Bebeğini yere ya da dizinin üzerine yatır, ayak parmakları burnuna değinceye kadar bacaklarını ileri doğru it. Bu, hem etkili hem de eğlenceli bir yöntem.

Yenidoğan bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri için ekstra arayışa girmene gerek yok. Bu pozisyonlar yenidoğanlarda da kullanılıyor.

Yalnızca dik oturtma pozisyonunda bebeğinin başına yeterli desteği sağlayıp sağlamadığından emin ol.

Bebeklerde gaz masajı uygulamasını videomuzda detaylıca anlattık!

Bebeklerde gaz sancısı için bitkisel çözümler nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı için ilaç veya etkili bir tedavi metodu söz konusu değil. Bu süreçte etrafındakilerden ilaçlar ve rezene gibi bitki çayları konusunda çeşitli öneriler gelse de bunların, bebeğinin gaz sancısına kesin çözüm sağlamayacağını bilmelisin.

Bebeğe gaz giderici olarak verilen çaylar, tokluk sağladığı için tüketilen süt miktarının azalmasına neden olurlar. Bu çayları bebeğine 6. ayına kadar vermeyip yalnızca senin içmen daha uygun. Böylece süt aracılığıyla miniğine aktarım sağlayabilirsin. Sonrasında ise rezeneyi ilk 1 yaşa kadar 1-2 gr, günde 3 defayı geçmemek koşuluyla verebilirsin.

Ancak rezene, bebeklerde bağırsak hassasiyetlerine veya alerji gibi durumlara yol açabildiği için kullanmadan önce doktoruna danışmanda ve sonrasında bebeğini gözlemlemende fayda var.

Kafanda soru işareti kalmasın: Emzirme Döneminde ve Bebeklerde Rezene Kullanımı Nasıl Olmalı?

Bebeğe gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Her bebekte gaz sancısı olacak diye bir şey yok. Bu nedenle doğumdan sonra “Aman şunu yemeyeyim. Bu, bebeğime gaz yapar.” diye endişe ederek kendine kısıtlama getirme. Her bir gıdayı azar azar tüketerek bunların bebeğine olan etkilerini gözlemlemen en doğrusu.

Klasik olarak gaz artıran yiyecekler;

 • Çiğ meyve ve sebzeler,
 • Kuru baklagiller,
 • Brokoli,
 • Kereviz,
 • Pırasa,
 • Enginar,
 • Süt ürünleridir.

Bu besinleri farklı yöntemlerle yemeyi de mutlaka dene. Örneğin; sebzeleri pişirerek, meyveleri komposto yaparak tüketebilirsin.

Ayrıca ek gıdaya geçiş döneminde bebeğine vereceğin bazı gıdalar da gaza neden olabilir. Özellikle karnabahar ve pırasa gaz yapma olasılığı yüksek sebzelerden. Bamya, ıspanak, taze fasulye ve börülce gibi lifli sebzeleri de 1 yaşından önce miniğine vermemeni öneriyoruz.

Daha fazlası için videomuzu izleyebilirsin!

Kaynaklar:

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum-Kaknüs Yayınları

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Heidi Murkoff

Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı-Ayşe Öner

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-neden-olur-ne-iyi-gelir-bebeklerde-gaz-sancisi_11270

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri, Gazı Olan Bebek İçin Ne Yapılır?

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerin sindirim sistemlerinin yeterli düzeyde gelişmemiş olması dolayısıyla gaz oluşumu normal karşılanır. Gaz oluşumunun doğal karşılanmasındaki bir başka etken için bebeklerin çok az hareket etmesidir. Ara ara gaz oluşumu normal karşılansa da bazı bebeklerin gaz sorunu diğerlerine göre daha uzun sürelidir.

Hatta bu bebeklerde gaz sorunu uyku ve beslenme düzenlerini etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Ebeveynlerinin telaşlanmasına sebep olan gaz sorununun çözümü yok değil.

Bebeğin beslenme düzeni doğru bir şekilde ayarlanır, belirli aralıklarla hareket etmesi sağlanırsa bu problemin çözüme kavuşturulması mümkün.

Genel olarak bütün bebeklerde gaz sancısının belirtileri aynıdır. Basit bir gözlemle gaz sancısının söz konusu olup olmadığı anlaşılabilir. Gaz sancısı çeken bebekler ağlamalarından ve vücut hareketlerinden sancı çektiklerini belli ederler. Eğer bebekte şu hareketler gözleniyorsa gaz sancısından şüphelenilebilir;

 • Ağlarken ayaklarını karnına doğru çekme
 • Beslenme saatleri sonrasında daha fazla ağlama
 • Kusma, ishal veya kabızlık
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Aşırı huysuzluk
 • Sakinleştirmek için kucağa alındığında ağlamaya devam etme

Bebekte gaz olup olmadığı basit bir fiziksel muayene ve bebeğin genel durumu kontrol ederek anlaşılabilir. Genel olarak gaz sancısı çeken bebekler daha huzursuz olurlar. Karın bölgelerinde de hissedilir derecede şişlik olur. Memeyi veya biberonu reddetme eğilimindedirler.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde gaz sancısı iki haftalıkken başlar, genellikle beşinci ayda son bulur. Bebek hareketlenmeye başladıkça gaz sancısı problemi de azalır. Ancak bazı bebeklerde altıncı ayla birlikte ek gıdalara geçişte tekrar bir gaz sancısı sorunu meydana gelebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

Ek gıdaya geçen bebeklerde gaz sancısı sindirim sisteminin gıdalara uyum sağlaması ile birlikte son bulur. Bu dönemde yaşanan gaz sancıları bir önceki döneme göre daha rahat atlatılır. Özellikle emeklemeye ve daha fazla hareket etmeye başlayan bebeklerde gaz problemi daha az yaşanır.

Bebeklerde gaz sancısını artıran etkenler arasında ilk sırada beslenme sırasında aşırı hava yutma gelir.

Bebeğin doğru pozisyonda tutulmaması sindirim sistemine daha fazla hava kaçmasına ve buna bağlı olarak da gaz miktarında artışa neden olur. Emzirme tekniğinin değiştirilmesi bu noktada faydalı olacaktır.

Bebek mama ile besleniyorsa gaz sorunu olan bebekler için özel olarak üretilmiş biberonlar kullanılabilir.

Bir diğer neden ise gıdalara olan alerjidir. Anne sütündeki bazı maddelere ya da mamanın içeriğine alerjisi olan bebeklerde gaz sancısı görülme sıklığı daha fazladır. Katı gıdalara geçen bebeklerde ise brokoli, baklagiller gibi gaz yapan yiyecekler gaz sancısını tetikleyebilir.

Anne sütü ya da formül mamalarda bulunan laktoza karşı duyarlıklık da gaz sancısını artıran yaygın nedenlerdendir.

Laktoza karşı hassasiyeti olan bebeklerin anneleri inek sütü içeren gıdalardan uzak durarak bu soruna çözüm getirebilirler. Formül mamalarda ise laktoz içermeyen mamalar tercih edilebilir.

Yapılan araştırmalar anne sütü alan bebeklerde gaz sancısı sorununun daha az görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerde görülen gaz sancısı problemi basit birkaç yöntem ile giderilebilir.

1. Masaj

Özellikle bebeğin karın bölgesine yapılan masaj gaz sancısını gidermek için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biridir. Zeytinyağı gibi bebek cildine uygun bir yağ ile düzenli olarak masaj yapmak sindirim sisteminin de daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Karın bölgesine masaj yaparken avuç içi bebeğin göbek hizasına konulur. Saat yönünde ve saat yönünün tersinde hareketlerle el hareket ettirilir.

2. Bacak egzersizleri

Gaz sorununa karşı önerilen çözümlerden bir tanesi de bacakların bisiklet çevirir gibi hareket ettirilmesidir.

Fazla sert olmayan hareketlerle bebeğin bacakları karnına doğru ve sanki pedal çeviriyormuş gibi çevrilir. Bu esnada bebekte bir miktar gaz çıkışının olması gerekir.

3. Beslenme pozisyonuna dikkat etmek

Bebekte gaz sancısı varsa beslenme pozisyonunun gözden geçirilmesi gerekir. Bu noktada anne ve bebeğin kendisini daha rahat hissedeceği ancak bebeğin hava yutmasını engelleyecek bir pozisyon tercih edilmesi önemlidir.

4. Hareket ettirmek

Hareketsizlik, bebeklerde gaz sancısını tetikler. Bunun önüne geçmek için bebek taşıma aparatları kullanarak bebekleri gezdirmenin gaz sancısını hafiflettiği bilinir. Bebek gün içinde kucakta düzenli olarak da gezdirilebilir.

5. Beslenme sonrası gaz çıkartmak

Hem anne sütü hem de formül mamayla beslenen bebeğin her öğün sonrası gazının çıkartılması gerekir.

Bunun için bebek kucağa alınır, sırtı hafif hareketler ile sıvazlanarak gaz çıkması sağlanır.

6. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak

Emziren annelerin gaz yapan yiyeceklerden uzak durmaları önerilir. Baklagiller, lahana gibi gıdalar ile birlikte kafein içeren yiyecekler ve içecekler de bu listede yer alır.

Bebeğin Gaz Sancısını Geçirmek İçin Doğal Yöntemler?

Doğal yöntemler arasından bebek için en uygunun seçilmesi gaz problemini hafifletmeye yardımcı olur. Ancak herhangi bir girişimde bulunmadan önce bebeğin takibini yapan doktor ile iletişime geçilmesi gerekir.

 • Kimyon, gaz sancısını gidermekte etkili doğal malzemelerden biridir. Altı aydan küçük ve anne sütüyle beslenen bebekler için annenin kimyon tüketmesi yeterlidir. Altı ayından büyük bebekler için az miktarda kimyon yemeğe eklenebilir.
 • Bebeklerin topuklarına acı elma yağı ile masaj yapmak da gaz sancısının giderilmesini sağlayan çözümlerden bir tanesidir. Ancak acı elma yağının çok az miktardakullanılması gerekir. Bebekte herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi durumunda ise kullanıma ara verilmelidir.
 • Rezene, gaz sancısını giderme konusunda oldukça etkilidir. Yine altı aydan küçük bebeklerde anne sütü veye formül mama kullanımı dışında başka bir gıda maddesi verilmesi sakıncalı olduğu için rezeneyi anne tüketebilir. Mama alan bebeklerde ise rezene kullanımına ancak bebeğin doktoru karar vermelidir.
 • Papatya çayı aracılığıyla da gaz probleminin giderilmesi mümkün. Ancak doğada bulunan bütün papatyalar gıda olarak tüketilmeye uygun değildir. Diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi papatya çayının bebek için tüketimine doktor karar vermelidir. Anne ise papatya çayını kendisi tüketerek sütünden bebeğine geçmesini sağlayabilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Источник: https://evdesifa.com/bebeklerde-gaz-sancisi/

Adım Adım Bebeklerde Gaz Sancısı ve Kolik

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebek emdikten sonra kramp şeklinde ağrılarla karşılaşabilir. Ama bebeğin gaz sancısı dışındaki herhangi bir sebepten dolayı ağlamadığından emin olmanız önemlidir. Genelde sancılar en çok açlıkla karıştırılır.

Eğer bebeğiniz, anne sütünü verdiğinizde susuyorsa ağlamanın nedeni açlık olabilir. Bebeğiniz emmesine ve doymasına rağmen susmuyorsa ve her ağlama nöbeti esnasında bebeğinizi besliyorsanız nöbetler bu nedenle de artabilir.

Bebeğinizi 2-3 saat aralıklarla emzirebilirsiniz.

Bebeğinizin sık sık karşılaşacağı gaz probleminde neler yapmanız gerektiğine ve bu problemin ayrıntılarına bir göz atalım.

Bebeklerde Gaz Sancısını Artırabilecek Etkenler

Bebeklerde neden gaz sancısı olur? Önce bu soruya cevap verelim. Bebeklerde gaz sancısı problemini artırabilecek etkenler beslenme, bulunduğu ortam ve çevresel faktörler olabilir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sık ve düzensiz beslenme,
 • Erken dönemde başlanan ek gıdalar,
 • Şekerli su içirilmesi,
 • Emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi,
 • Çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması,
 • Meyve ve meyve sularının gereğinden çok verilmesi veya meyvelerin olgunlaşmamış olması,
 • Gereğinden fazla su içirilmesi veya tam tersi yeterince su verilmemesi,
 • İyi temizlenmemiş şişe – kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı açık bırakılmış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağrı kesiciler)
 • Altının uzun süre ıslak kalması,
 • Bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması,
 • Uzun süre aynı konumda yatması,
 • Kundaklanması veya hareket kabiliyetini sınırlayan kuşaklarla sarılması.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri kolaylıkla görülebilir. Gazsancısı nedeniyle huzursuz olan bebek, emmek ister; ama kısa bir süre sonra ağlamaya başlar. Ağlarken ayaklarını karnına doğru çeker.

Bebeğiniz özellikle besin aldıktan sonra bu belirtileri veriyor ve sakinleşmiyorsa bunun gaz sancısı olma ihtimali yüksektir. Ayrıca gazı olan bebeklerin karınları sert olur  ve şiş görünür.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sancısını önlemek ve sancıyı hafifletmek için şunları ön planda tutmalısınız:

 • Bebekte gaz sancısının önüne geçebilmek için onu mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü, bebeklerin sindirebilmesine en uygun besindir.
 • Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın. Aksi takdirde saat başı emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir.
 • Bebeğiniz gazı olduğunda ağlayacak ya da huysuz olacaktır. Bunu bilmeniz endişe seviyenizi azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede bebeğinizin şefkatle ve güvenle yaklaşabilirsiniz.
 • Bebeğinizi aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.
 • Bebeğinizi dar kıyafetlerle ve üst üste giydirmeyin.
 • Bebeğinizi ebeveyn gözetiminde yan olarak veya karın üstü yatırın.
 • Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
 • Her beslemeden sonra gazını çıkartın.
 • Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.

Bebeklerde Kolik Nedir?

Bebeklerin uzun süren ağlama krizlerine kolik adı verilir. Kolik bir hastalık veya tanı değil, sağlıklı bebeklerdeki şiddetli ve uzun süreli ağlama problemi için kullanılan bir terimdir.

Nedeni henüz bilinmemekle beraber; sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış bağırsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler gibi etkenlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Her 5 bebekten 1’inde görülen kolik aniden başlayabilir ve belirgin bir çözümü yoktur.

Kolikbebek için gaz sancısı, daha zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkar.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Görülür?

Bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 4.-6. haftalar arasında en yoğun döneme ulaşır, çoğunlukla da 3 ayda sona erer.

Kolik Bebek Belirtileri

Kolik durumunun en önemli belirtisi, uzun süren ağlama nöbetleridir. Bunun dışında kolik belirtileri arasında;

 • Ağrılı yüz ifadesi,
 • Yüzde kızarma,
 • Elleri yumruk yapma ve sırtı geriye atma,
 • Şiş ve gergin karın,
 • Gaz çıkarma gibi durumlar bulunabilir.

Bebeğin her gün belirli saatlerde ağlama nöbetlerine tutulması, kolik belirtisi olabilir. Yine de bebeği doktora götürmek ve başka bir sorun olmadığından emin olmak için onu muayene ettirmek gereklidir.

Bebeklerde fıtık, bağırsak düğümlenmesi, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler de çok ağlamaya yol açar ve bu tip durumlarda bebeğin kolik sorunu olduğu sanılabilir.

Bunun için sık ağlama nöbetlerinde doktor kontrolü gerekebilir.

Bebeklerde Kolik Nasıl Geçer?

Bebeğin doğumu muhteşem bir dönemdir. Ancak bu müthiş deneyimi yaşarken endişe duymayan ve kendinden şüphe etmeyen nadir ebeveyn bulunur. Bebeğinizdeki huzursuzluk kimi zaman ebeveyn olarak kendinize güveninizde sarsılma yaşatabilir.

Endişelerinizin, korkunuzun veya hayal kırıklığınızın bebeğinizin ağlamalarına neden olup olmadığını merak etmenize sebep olabilir. Ancak bebeğiniz sizin yakın bir gözlemciniz olsa da karmaşık duygularınızı okuyabilecek kadar olgunlaşmamıştır.

Bebeğinizi sakinleştirmekte zorluk yaşıyorsanız, uygulayabileceğiniz birkaç şey vardır.

Öncelikle kendinizi suçlamadan, sadece yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul edin ve bu yardımı aldığınızdan emin olun:

 • Onu kucakta veya bebek arabasında gezdirebilirsiniz.
 • Sarılarak rahatlatıcı ninni ve şarkılar söyleyebilirsiniz.
 • Hafif/alçak sesli müzik dinletmeniz faydalı olabilir.
 • Kucakta veya beşikte sallayabilirsiniz.
 • Karnına ılık yağ ile masaj yaparak rahatlatabilirsiniz.
 • Karnına ılık havlu koyabilirsiniz.
 • Ilık bir banyo yaptırabilirsiniz.
 • Kendi arabanıza bindirip gezdirebilirsiniz.

Источник: https://ilkadimlarim.com/adim-adim-bebeklerde-gaz-sancisi-ve-kolik

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde gaz sancısı anne babaları üzen, sinirlerini yıpratan ve bu konuda çare aranılan bebek rahatsızlıklarından biridir. Peki, Kolik nedir? Gaz sancısı ne zaman başlar? Gaz sancısı ne kadar sürer? Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? …        

Gaz Sancısı (Kolik) Nedir? 

Kolik basit gaz sancılarından farklıdır. Kolik; yaşamın ilk 4 ayında olan bir bebekte başka bir hastalık olmaksızın 3 hafta üst üste, her haftada en az 3 gün ve her günde en az 3 saat ağlama nöbetleri olması olarak tanımlanır. Yani her gazlı bebek kolik tanımına uymuyor.   

Bebeklerde gaz sancısı belirtileri arasında en başta bebeğin ağlaması ve ağlama nöbetleri bulunmaktadır. Gaz sancısında bu ağlama nöbetlerine yüz kızarması, bacakların karına doğru çekilmesi, vücudun geriye doğru yay gibi bükülmesi, parmakların yumruklaşması eşlik eder. 

Bebeklerde koliğin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Kolik nedenleri olarak; barsakların tam gelişmemiş olması, yaygın gaz oluşumu, annenin yediklerinin gaz yapıcı özellikte olması veya annenin endişesi-stresi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar? Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Kadar Sürer?

Gaz sancıları bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 6.haftada en yoğun döneme ulaşır ve çoğunlukla 3.ayın sonunda (bazende 4.ayın sonunda) biter.
Gaz sancıları herhangi bir saatte olabilirse de genellikle öğleden sonra yada akşamları olur. Ağlama çoğu zaman bebeğin yorulması ya da gazı veya dışkısının çıkmasıyla diner.  

Bebeklerde gaz sancısı bir süreçtirve kesin bir tedavisi yoktur. Kolik, bebek üç-dört aylık olduğunda kendi kendine geçecektir. Kolikte bebeğin büyümesini beklemek ve gaz sancısının devam ettiği süre boyunca bebeğin rahatlatılmasını sağlamak en anlamlı yaklaşım olacaktır.

Kolik sancılarının geçici bir dönem olduğunu ve bebeğe zararının olmadığını bilmek anne babaları rahatlatır. Peki, Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?… Bunun için, gaz sancısı olan bebeğin tedavisinde çok yönlü yaklaşım yapılmalıdır. Bunlar; 


1. Anne Sakin Olmalı
Bebeklerde kolik ağlamasına sebep olan etkenlerden biri annenin endişe ve stresinin olmasıdır. Bebeklerde gaz sancısını gidermek için öncelikle annenin sakin olması gerekir. Annenin sakin olması, bebeğin sakinleşmesine katkı sağlayacaktır. 
2. Annenin Kaçınması Gereken Besinler

Annenin beslenmesi ile bebeğin gazı arasında ilişki var mı? Bu husus tartışmalı olmakla birlikte eğer annenin aldığı gaz yapıcı bir besin bebekte huzursuzluk ve gaz problemine neden oluyorsa o besinden anne uzak durmalı.

Annenin gaz yapıcı özelliğe sahip olan; kurubaklagiller, baharatlı yiyecekler, lahana, karnıbahar, brokoli, soğan, portakal, inek sütü, çikolata, çay, kahve ve kola gibi besinleri daha az tüketmesi bebeğin gaz sancısını azaltabilir. Anne, bebekte huzursuzluk yapan ve gaz sancısını arttıran kafeinli içecekleri (çay, kahve, kola) tüketmemeye özellikle dikkat etmelidir.  

3. Emzirirken Dikkat

a. Emzirme aralığı en az 2 saat olmalı. Böylece emdiğini sindirir ve gaz oluşmaz. 2 saatten erken emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir. 

b. Kolik sancısını önlemek için emzirmeden sonra en az 15 dakika bebeği dik pozisyonda tutarak sırtını sıvazlayıp bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

c. Mama ile beslenen bebeklerde kullanılan biberon başlığındaki deliğin çok geniş olmamasına dikkat edin. Zira bu tarz biberonlar bebeğinizin çok fazla hava yutmasına yol açabilir.

4. Kolikte Davranışsal Tedaviler

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? hususunda  yardımcı olan etkenlerden birisi de davranışsal tedavilerdir. Bunlar;

a. Gaz sancısını çeken bebekte ilk yapılması gereken, bebeği kucağa almaktır. Kolik ağlaması genellikle bebek kucağa almakla azalır. 

b. Gaz sancısı çeken bebek, kucakta veya beşikte sallanarak rahatlatılabilir.

c. Koliğin şiddetlendiği dönemlerde arabayla gezdirmek, balkona çıkartmak, camdan dışarı baktırmak ve evin diğer odalarına götürmek gibi ortam değişiklikleri bebeği rahatlatabilir.  

d. Kolik açısından bebeği en rahat ettiren pozisyon yüzükoyun yatırmadır. Fakat ani bebek ölümleri bu pozisyonda çok olduğu için yanından ayrılmayın.

5. Karın Masajı ve Karnı Sıcak Tutmak

Bebeklerde gaz sancısını gidermek için yapılması gerekenlerden birisi de, karın masajı yapmak ve karnı sıcak tutmaktır.  Bebeklerin karın ve ayak bölgesini sıcak tutmak gaz sancılarını azaltmada faydalıdır. Ilık bir havluyu bebeğin karnına koymak, ayakları sıcak tutmak veya karnına yumuşak hareketlerle karın masajı yapmak bebeği çok rahatlatır.

6. Rahatlatıcı Sesler

Anne karnındaki seslere benzeyen sesler bebekleri rahatlatır. Kolik saatleri başladığında saç kurutma makinesinin sesi, elektrik süpürgesinin sesi ve akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz beyaz gürültü veya beyaz ses olarak adlandırılan sesler (araba motoru, rüzgar, su,…vb sesleri) bebeği rahatlatır. 

Bebeğin alışık olduğu ses anne ve babasının sesi olduğu için anne ve babası bebeğine ninni söylemeli, masal anlatmalı, sakince konuşmalar yapmalı ve ayrıca müzik dinleterek rahatlatmaya çalışmalıdır. (Ninniler ile ilgili… Bebek Ninnileri: En Güzel 10 Bebek Ninnisi yazımıza bakabilirsiniz)

7. Emzik
Gaz sancısı çeken bebekleri rahatlatmak için kısa süreli emzik verilebilir. 
8. İlaçlar, Bitkisel Çaylar

Günümüzde kolik tedavisinde simetikon ilacı (metsil damla, sab simplex damla, …vb) veya rezene, papatya ve meyan kökü bitkisel çayları kullanılmasına karşın bu ilaç ve bitkisel çayların kolik tedavisinde kanıtlanmış faydaları yoktur. Ancak, fazlaca kullanmamak kaydı ile bu ilaç ve bitkisel çaylar kolik tedavisinde denenebilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı ile Karışabilen Hastalıklar? 

Orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu veya fıtık gibi problemlerde bebeklerde çok ağlamaya yol açar ve bebeğin sorunu kolik sanılabilir. Bebeklerde gaz sancısı belirtileri ile bu hastalıkların belirtileri birbirine karışabilir. Eğer bebeğinizdeki gaz problemi yoğun bir şekilde devam ediyor ve aldığınız tüm tedbirlere rağmen geçmiyorsa bir doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz…     
ETİKETLER:  Bebeklerde Gaz Sancısı, Gaz Sancısı Nasıl Giderilir, Gaz Sancısı Nasıl Geçer
“,”author”:””,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://4.bp.blogspot.com/-1JlBeNVjOHs/XFwDSnLm8AI/AAAAAAAABDs/L8fr5m8NRpoEX7dlAtUsJ906WeIh_e-jACLcBGAs/s1600/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer.jpg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.ebebekce.com/2017/12/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer.html”,”domain”:”www.ebebekce.com”,”excerpt”:”Bebeklerde gaz sancısı anne babaları üzen bebek rahatsızlıklarından biridir. Peki, Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? …”,”word_count”:822,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.ebebekce.com/2017/12/bebeklerde-gaz-sancisi-nasil-gecer.html

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Bebeklerde Gaz Sancısı

bebeklerde gaz sancısı neden olur,bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer

Gaz sancıları doğumdan sonra bebeklerde çok sık görülen sorunlardan biridir. Her gün saatler boyunca ağlama atakları ile kendini belli eden gaz sancıları yaklaşık ilk üç ay süreyle devam etmektedir.

Tıp dilinde ’’kolik’’ olarak da bilinen bu gaz sancıları kendiliğinden geçebilen ancak ağlama krizleri ve bebeğin huzursuzluğu nedeniyle anne babaları fazlasıyla yoran bir süreçtir.

Peki, bebeklerde gaz sancısı neden olur? bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer? Anneler nelere dikkat etmelidir? gibi soruların cevaplarını gelin birlikte görelim.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur

Sürekli yatar pozisyonda olan ve kendi kendilerine hareket edemeyen bebeklerde gaz oluşması çok doğal karşılanan bir durumdur. Ayrıca sadece sıvı ile beslenme ve beslenirken hava yutma gibi faktörler bebeklerde gaz oluşumunu tetikleyen durumlardır.

Yutulan hava baloncuğu sırtın okşanması ile çıkarılsa bile bağırsak hareketleri ile daha da büyük bir baloncuğa dönüşerek şiddetli gaz sancılarına sebep olmaktadır. Uzman görüşü ise hazır biberon mamalarını kullanan bebeklerde daha çok gaz sancısı görüldüğü yönündedir.

Bunun dışında bebeklerde gaz sancısının nedenleri olarak söylenebilecekleri üç süç başlık altında toplamak mümkündür:

 • Annenin tükettiği besinler: Anne alerjik olacak besinleri fazlaca tüketirse bebekte gaz sancısı oluşabilir. İnek sütü ve ürünleri, kahve, soya ürünleri, brokoli, çikolata, fındık, fıstık, baharatlı yiyecekler bu gıdalara örnek olarak sayılabilir.
 • Annenin Ruhsal Durumu: Annedeki ruhsal ve duygusal dalgalanmalar bebekte gaz problemine yol açtığı görüşündedir. Annenin bebeğini kabul etmemesi, loğusa sendromu, bebeği ile yeterince ilgilenememe, sorunlu gebelik yaşamış olması, eş ve çevrenin yetersiz desteği bebeklerde gaz sancısını artıran sebepler arasında yer almaktadır.
 • Merkezi sinir sistemi: Bebeğin merkezi sinir sistemi gelişimi de gaz sancısına neden olabildiği düşünülmektedir. Özellikle ilk aylarda bağırsaklardaki yetersiz gevşeme nedeniyle gaz sancılarında artışa neden olmaktadır. Gevşeme sağlayan melatonin hormonunun salgılanmasında artışla birlikte sancılar da azalmaya başlamaktadır.

Bebeğin Gazı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır diye bakıldığında yüksek şiddette ağlama ile birlikte ayaklarını karna çekme, kasılma, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma şeklinde belirtiler görüldüğü söylenebilir. Gaz sancısı ile bebek yaklaşık 3-4 saat durmadan ağlayabilmektedir.

Genelde ağlamaktan yorgun düşen bebeğin kendiliğinden sustuğu görülür. Metabolizma düzene girdikçe gaz sancıları en geç 4. veya 5.aydan sonra kaybolmaktadır. Kolik denen gaz sancılarında ise genellikle günün aynı saatlerinde ve devamlı olarak sancı ve ağlamanın başlamış olması en önemli belirtidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer

bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer

Bebeğin tek enerji kaynağı olan anne sütünün, bebek için çok önemli olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Sağlıklı bir anne sütü için annenin dikkatli beslenmesi çok önemlidir. Emziren annenin süt kalitesini artıracak nitelikte besinler alması önerilmektedir.

Günlük sıvı tüketimini artırmalı, yaklaşık 3 litre su tüketmelidir. Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.Bu dönemde annelerin sigara, alkol ve stresli ortamlardan uzak durması dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır.

Peki, bunların dışında anneler nelere dikkat etmeli? diye bakacak olursak;

 • Soğan, kuru fasulye, brokoli, süt ve süt ürünleri, greyfurt, kafeinli içecekleri tüketirken çok dikkat etmeli.
 • Kişinin bünyesine göre gaz yapan gıdaların değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Dolayısıyla annenin yediği başka gıdalar da gaz yapabilir. Anne kendi bedenini iyi tanımalı ve yediği besinlerin hangisinin gaz yaptığını iyice takip etmelidir.
 • Bebeğin mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmesi sağlanmalıdır.
 • Mama ile beslenen bebeğinin mamasının inek sütü bazlı olmamasına dikkat etmelidir.
 • Biberon ile besleniyorsa biberondan mama akış hız ayarını mutlaka kontrol edin.
 • Biberonu fazla çalkalayarak mama üzerinde baloncuk oluşumuna izin vermeyin. Dairesel hareketlerle yavaşça sallamanız yeterlidir. Oluşan baloncuklar hava yutmasına sebep olacağı için kaşık yardımı ile alın.
 • Bebeği aşırı miktarda ve uzun süre beslememeli.
 • Bebeğin gaz sancıları esnasında sakin kalmaya çalışılmalı.
 • Sancıların geçici olduğunu unutmamalı, ancak olası başka rahatsızlıkların olabileceği de göz ardı edilmemelidir.
 • Emzirme sıklığına dikkat edilmelidir. Çok sık emzirme gaz oluşumuna sebep olmaktadır.
 • Doktora danışmadan ilaç ya da bitkisel her hangi bir takviye alınmamalı.

Gaz Sancısını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

gaz sancısını önlemek için yapılması gerekenler

Bebeğinizin gaz sancıları tuttuğunda ilk olarak yapmanız gereken şey sakin kalmaktır. Tedirgin olursanız bu olumsuz duygu hali bebeğe de geçeceği için ağlama şiddeti daha da artacaktır. Gaz sancısını önlemek için yapılması gerekenler hakkında önceden bilgi sahibi olmanız durumu kontrol etmeniz için çok önemlidir.

 • Bebeğinizi yeterli sürede, uygun sıklıkta ve dik pozisyonda emzirmeye özen gösterin.
 • Yeni doğan bir bebeğin en ideal emzirme sıklığı 2-3 saat olarak uzmanlarca söylenmektedir.
 • Beslenme sonrası bebeğinizi dik pozisyonda tutarak ve sırtını hafif sıvazlayarak okşayın.
 • Bebek memede çok uzun süre tutulmamalıdır.
 • Bebeğin rahatlaması için yemeğini yedikten sonra 5-10 dakika yüzüstü yatırılabilir.
 • Ellerinizle bebeğinizin bacaklarını bisiklet çeviriyormuş gibi yavaşça çevirebilirsiniz.
 • Avuç içinizi ısıttıktan sonra bebeğin karın bölgesine nazik ve dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.
 • Sırtüstü yatan bebeğinizin bacaklarını karnına doğru nazikçe itip çekme hareketi de bağırsaklarını rahatlatabilir.
 • Bebeğinizin gazının kolay çıkmasını sağlamak için mutlaka gözetim altında tutarak yan veya yüzüstü yatırabilirsiniz.
 • Bebeğin sırtı ılık bir havlu ile sarılıp kasık bölgesine hafif masaj yapılabilir.
 • Bebeğinizi kucağınıza alıp hafif tempo dans eder gibi salınımlar yapmak gaz çıkarılması için işe yarayabilir.
 • Anneler her gün 1 fincan rezene çayı veya papatya çayı içerek gaz sorunlarını en aza indirebilir.
 • Bebeğin kıyafetleri çok dar olmamalı ve bebeğe üst üste kıyafetler giydirilmemelidir.
 • Piyasada satılan ilaçlardan uzak durun.
 • Doktorunuza danışmadan hiçbir bitkisel takviye bebeğe verilmemelidir.

Cilt sorunları, iştahsızlık, ağlama süresinin uzaması, kanlı kaka, kusma, kilo alamama gibi durumlar görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

Источник: https://www.faydaloji.com/bebeklerde-gaz-sancisi-neden-olur-nasil-gecer/

Bebeklerde gaz sancısı gidermenin yöntemleri

Bebeklerde Gaz Sancısı

Yeni bebek sahibi olanlardan en sık dinlenen yakınmaların başında gelen, tıbbi terimi ile infantil kolik yani bebeklerde gaz sancısı her 10 bebekten 3’ünde görülüyor. Nedeni tam bilinmese, ilaçla tedavisi olmasa da bebeğinizi ve kendinizi rahatlatmanız mümkün.

Bebeklerde gaz sancısı hangi sıklıkta görülür?

İnfantil kolik (gaz sancısı), genellikle sağlıklı bebeklerde, 2-3 hafta ile 4 ay arasında, haftada 3 günden fazla günde 3 saat kadar süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanır. İnfantil koliğin bebeklerde görülme sıklığı % 17-30 arasındadır.

Ailelerin %10-15’i  ilk 3 ay içinde bebeklerinin ağlaması nedeniyle hekime başvurmaktadır. Bazı çalışmalarda infantil koliğin düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görüldüğü ve daha geç başladığı belirtilmektedir.

İnfantil kolikli bebeklerin % 5’inden azında altta yatan bir organik sebep bulunmaktadır. Sigara içen annelerin bebeklerinde görülme sıklığının 2 kat daha fazla olduğu ve anne sütü alanlarda da daha az sıklıkta olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Ayrıca annenin emosyonel (duygu durum) durumunun da önemli olduğu, deneyimsiz sinirli ve sabırsız annelerin bebeklerinde daha fazla gözlendiği de az oranda kabul görmektedir.

Bebeklerde gaz sancısı kendini nasıl belli eder?

Bebeklerde yüksek tonlu aşırı ağlama ile birlikte genellikle ayaklarını karna çekme, gerinme, karın şişliğinde artma, barsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür.

Kaka sonrası rahatlayabilir ancak bazen etkili olmaz. Kolay provake olduğu için hareketle ağlaması artabilir. Zor sakinleştirilir. Genellikle 2-3 saatin sonunda kediliğinden susar. Ağlama sırasında beslenmeyi reddebilir.

Ağlama sonrası eski haline döner.

Bebekler kaç aylık olana kadar gaz sorunu ile karşı karşıyadır?

Genellikle 4. ayın sonunda gaz yakınmaları ortadan kalkar.

Bebeklerde gaz sancısını önlemek mümkün mü?

 • Emziren anne beslenmesine özen göstermelidir.

  Sigara, kahve, çay, çikolata, baharatlı yiyecekler, annenin sindirim sorunu yaşadığı besinler, kuru bakliyat, kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, lahana, brokoli, bezelye gibi yiyecekler gaz problemine neden olabilir bu yüzden dikkatli tüketilmelidir.

 • Bebekler emzirilirken dik pozisyonda emzirilmelidir.
 • Yeterli sürede emzirilmeli az veya çok beslemekten kaçınılmalıdır.
 • Beslenme sonrası sırtı sıvazlayarak dik pozisyonda ya da parmak uçları ile hafif sırta vurarak gazı çıkartılmalıdır.

 • Bebek memede çok uzun süre tutulmamalıdır.
 • Biberonla beslerken bebeğin hava yutmadığından emin olunmalı, uygun biberon seçilmelidir. Biberon deliği bebeğin ayı ile uyumlu olmalıdır. Çok hızlı akmamalı ya da emerken bebeği zorlamamalıdır.

  Eğer gaz ve kabızlık yakınması oluyorsa mama değişikliği yapılabilir. Miktarda bebeğin ihtiyacına uygun olmalıdır.

 • Besin alerjisi açsından aile öyküsü olan bebeklerde cilt sorunları, kusma, iştahsızlık, kanlı dışkılama, kilo alamama gibi yakınmalarda varsa süt alerjisi olabileceği unutulmamalıdır. Annenin beslenmesinden süt ürünleri çıkarıldığında durum düzelir.

Gaz sancısı çeken bebeğe ne yapmalı?

 • Hemen her istediğinde bebeğin kendini güvende hissetmesi açısından emzirilmeli ancak çok miktarda süt alımı sonrası kusmaları ile birlikte ağlaması oluyorsa bir süre kucakta sakinleştirilmelidir. Kucakta hafif dans eder şekilde veya sallayarak, okşayarak görsel, işitsel ve dokunsal uyaranlar faydalı olacaktır. Aşırı sallamaktan kaçınmak gerekir.

 • Karınları üzerine yatmak, kucakta yüzü yere bakacak şekilde kol üzerine yatırmak rahatlatabilir. Emme isteği fazla olan bebekler beslendikten sonra sakinleşmelerini sağlamak için kısa süreli emzik de verilebilir.
 • Bebeği izleyen çocuk hekimi mutlaka aileye infantil kolik hakkında detaylı bilgi vermeli, empati kurmalı ve güven vermelidir.

  Hastalığın kendini sınırlayan ve iyileşen bir hastalık olduğunu vurgulamalıdır.

 • Öncelikle bebeğin rahatlatılması önemlidir. Kendi haline ağlamaya bırakılmamalıdır.
 • Açlık, emme isteği, uyku, uyaran isteği mutlaka gözden geçirilmelidir. Bu ihtiyaçlardan birini karşılamak onun daha sakin ve güvende olmasını sağlar. Sık beslemek ve kucakta olmak bebeği rahatlatabilir.

  Sallama, ses çıkaran oyuncak veya araçlar, bebek arabası ritmik uyaranlar vereceği için etkili olabilir.

 • Gaz giderme için kullanılan ilaçlar çoğu zaman etkili olmayabilir. O nedenle fazla miktar ve sayıda ilaç kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Ağlama saatlerine yakın banyo ve sonrasında yapılacak masaj yine bebeğinizi rahatlatabilir.

  Banyo sırasında ılık su içinde iken karın masajı, ayakların sıcak tutulması, karın üzerine yatma ya da sıcak su torbası ile dikkatli şekilde karna sıcak uygulama da bebeği rahatlatabilir.

 • İnfantil kolikli bebeklerin ağlaması kolay provake olduğu için çevresindeki uyaranların azaltılması ve sakin ortamda bulunması, anne ve baba tutumu da sakinleşmelerini sağlayabilir.

  Ancak mizacı gereği sürekli uyaran ihtiyacı olan bir bebekte tersine daha fazla ağlamaya da (benimle ilgilenin) neden olabilir.

Gaz sancısını gidermek için yapılan hatalar nelerdir?

Çoğunlukla beslenme şekli ve sıklığında yapılan hatalardan kaynaklanır. Bu hatalar şöyle sıralanabilir:

 • Aşırı beslemeye çalışma ya da az besleme
 • Anne sütü alıyorsa annenin beslenmesi ile aldığı yememesi gereken yiyecekler
 • Bebeğin ağlamasına aşırı tepki gösterme, giderek artan gerginlik
 • Bebeğin yakınmalarının bir süre sonra kendiliğinden de geçeceğini unutma, sık hekime başvuru, çok sayıda ilaç kullanma eğilimi
 • Bebeğin mizacına uygun olmayan uyaran verme, aşırı ağlamaya neden olma, çevre faktörleri
 • Nadiren de olsa altta yatan başka bir problem olma olasılığını göz ardı etme

Bebeklerde gaz sancısı için hekime başvurmak gerekir mi?

 • Genellikte artan şiddette ağlama veya ağlama süresinin uzaması
 • Eşlik eden kusma, kanlı kaka yapma, beslenme isteksizliği, artan karın şişliği, ciltte yaygın egzama
 • Kilo alımında duraklama
 • Boğulmuş fıtık, ateş, bilinç değişikliği gibi bulgular varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.
 • Üriner sistem enfeksiyonu, akut otitis media inek sütü alerjisi ekarte edilmelidir.

İlaç tedavisi etkili midir?

 • Davranışsal tedavi ve bebeği rahatlatacak uygulamalar daha etkin olmaktadır.

 • Bitki çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici şuruplar yeterli etkinlik gösteremeyebilir ayrıca yan etkilerine karşı da doktor bilgisi olmadan kullanılmamalıdır.

 • İlaç tedavisinde sık kullanılan simetikon, gazın rahat çıkarılmasını sağlamakta ancak fayda gösterilememiştir.
 • Spazmı gidermeye yönelik ilaçlarla da ciddi yan etkiler gözlenmektedir.

Bebeklerde gaz sancısı için önerilen ilaçlar

Not: İlaçların altında bulunan fiyatlar, 2016 yılı farklı kaynaklardan elde edilen fiyatlardır.

BioGaia

İçerisinde bağırsak bakterileri bulunan organik bir ilaç. Bu bakteriler her insanın bağırsaklarında bulunan ve sindirimine yardımcı olan organik canlılardır.

Küçük bir şişe içerisinde satılan bu ilacı, kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 1 ay boyunca kullanabiliyorsunuz. Canlı organizma barındırdığı için 1 aydan sonra kullanmanız tavsiye edilmiyor.

Günde 3 defa kullanabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 40-45 TL civarında.

Sab Simplex

Piyasadaki en meşhur gaz ilacı olarak biliniyor. Sanıyoruz son yıllarda annelik veya babalık duygusunu tatmış herkes bu ilacı biliyordur. İlacın özelliği sütün içinde bulunan hava kabarcıklarını tamamen fiziksel olarak bir araya getirmesi.

Bu sayede bu küçük hava kabarcıkları birleşip büyük bir gaz bulutu oluşturuyor. Bebeğin bunu çıkarması daha kolay oluyor. İlacın bir diğer özelliği ise kana karışmaması ve idrar ile tamamen atılması. Günde 3 sefer 7’şer damla olacak şekilde bebeğe veriliyor.

Genellikle aç karnına verilmesi tavsiye ediliyor. Fiyatı yaklaşık 35-40 TL civarında.

Nurse Harvey’s

Tamamen bitkisel bir şurup. Hazmı kolaylaştırıyor. Günde 3 defa çay kaşığı dozunda verilmesi tavsiye ediliyor. Diğerlerine göre büyükçe bir şişesi var. Fiyatı yaklaşık 20-25 TL civarında.

Zinco

İçeriğinde doğal anason, rezene, badem ve kekik yağı bulunan bitkisel bir üründür. Günde 3 defa 4 damla olacak şekilde kullanılması önerilmektedir. 30ml’lik şişelerde satılır. Fiyatı yaklaşık 18-20 TL civarında.

Metsil

Sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrılı durumların tedavisinde kullanılır. Özellikle yeni doğanlarda ve süt çocuklarında emzirmeye ya da biberonla beslenmeye bağlı olarak gelişen gaz şikayetlerinin giderilmesinde etkilidir.

METSİL günde 3 kez kullanılacaksa yemeklerden sonra; günde 4 kez kullanılacaksa yemeklerden sonra ve yatmadan önce uygulanmalıdır. METSİL su ile veya bebeğin herhangi bir içeceğine karıştırılarak verilebilir. Fiyatı yaklaşık 8 TL civarında.

Etiketler:gaz sancısıgaz sancısı için ilaçgaz sancısı ilaçgaz sancısı nasıl geçer bebeklerdegaz sancısı neden olurgaz sancısına ne iyi gelir

Источник: https://www.jinekolojivedogum.com/bebeklerde-gaz-sancisi-gidermenin-yontemleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.