Bebeklerde Hırıltının Nedenleri

Bebeklerde Hırıltı Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Hırıltının Nedenleri

Bebeklerde Hırıltı Nedenleri ve Tedavisi – https://www.sagliklimiyim.com/bebeklerde-hirilti-nedenleri-ve-tedavisi/

Özellikle yeni doğmuş bebeklerde ve birkaç aylık bebeklerde hırıltı sık görülmektedir. Bunun sebebi, bebeklerde bulunan kıkırdaklardan oluşan nefes yollarının normal insanlara göre çok daha dar olmasıdır. Bebek nefes aldığında nefes yolunda oluşan alerjiler, enfeksiyonlar veya sıvı mukoza sıvı birikmesi nedeniyle çap iyice daralacak ve hırıltıyı meydana getirecektir.

Ayrıca bronşların çok küçük olması nedeni ile bronşlarda biriken balgam vb. sıvılar bebeğin zorlanarak nefes almasından dolayı daha hızlı nefes alıp vermeye başlamasına sebep olacaktır. Daha hızlı nefes alıp veren bebek burun içindeki nefes yollarının dar olmasından ve çok hızlı genişleyip daralmamasından dolayı hırıltı ve ıslık karışımı bir sese neden olacaktır.

Bebeklerde Hırıltı Belirtileri

 • Annelerin çok sık şikayet ettiği hızlı nefes alıp vermeleri hırıltı belirtisidir.
 • Nefes yolları daralmış olan bebek daha fazla nefes almak isteyecek ve burun kanatlarını açıp kapatacaktır. Burun kanatlarında meydana gelen hareketler hırıltıya sebep olacaktır.
 • Hızlı nefes alıp verme ihtiyacından dolayı göğüs kafesinin çok fazla hareket etmesi hırıltı belirtisidir.
 • Nefes alıp vermeye bağlı olarak boyun kasları ile kaburga kasları arasında göğüs içine doğru bir çukur oluşur.Burun mukoza sıvısının burunda baloncuk oluşturması. Bu durumda burun deliklerinden biri tıkalı olduğu için hırıltı oluşacaktır.

Bebeklerde Hırıltı Türleri ve Nedenleri

Islık sesine benzer hırıltı

Burun içinde bulunan küçük bir engelin nefes alış veriş sırasında oluşturduğu hırıltı türüdür. Genellikle burun içinde biriken sümükten kaynaklı olduğundan korkulacak bir durum değildir.

Derinden gelen hırıltılı ses

Boğazda bulunan trake borusunda nefes alış veriş sırasında meydana gelen hışırtıların buruna gelene kadar hırıltıya dönüşmesi sonucu oluşur. Bu durum Trakemalazi adı verilen geçici bir solunum yolu hastalığına sebep olur. Hastalık boyunca bebeğiniz hırıltılı nefes alıp verir.

Çatlak sesli hırıltı

Bebeğin gırtlağında birikmiş olan balgam nedeniyle sesinin ve oluşan hırıltının çatlak bir sese dönüşmesidir. Bu durumda bebeğinizin balgam sökmesi için doğal yollara başvurmalısınız.

Islık sesi ile karışık oluşan hırıltı

Hem bronşların ve nefes yolunun hem de nefes yolunda virüs, enfeksiyon, alerji veya sıvı birikmesi ile oluşan hırıltı türüdür. Bu durumda doktora başvurmakta fayda vardır.

Kesik kesik hırıltı

Bebek nefes alış verişinde zorlandığı için hızlı hızlı ve kesik kesik nefes alış verişi yapar. Bu nefes alış veriri sırasında burunda karşılaşılan engel nedeniyle oluşan hırıltı türüdür.

Bebeklerde Hırıltı Tedavisi

Tuzlu Su (Saline)

Bebeklerin burun yapıları gelişmemiş olduğu için burun içinde yeterli mukoza sıvısı salgılanmaz ve çok sık aralıklar ile kurur.

Kurumaya bağlı bebeklerde burun tıkanıklığı meydana gelir. Bebekler burun içine basınç oluşturamayacağından tıkalı burun açılmaz.

Bu duruma çözüm olarak tuzlu su olarak eczanelerde satılan tüplerden alarak burun içine damlatılarak burun tıkanıklığı giderilebilir.

Burun Aspiratörü

Burun tıkanıklarını gidermek için burun aspiratörü denilen burun içinde negatif basınç oluşturarak (şırınga ile sıvı çekmek gibi) burunda birikmiş olan sümük sıvısını çekmektir.

Limonlu Su

Genizde ve solunum yolunda oluşan balgamı sökebilmesi için limonlu su veya limon suyunu bebeğinize birkaç damla vermelisiniz. Bu sayede balgamın yol açacağı hırıltıyı önlemiş olursunuz.

Balgam Söktürücü İlaçlar

Eğer hırıltı aşırı derece ilerlemiş ise mutlaka doktora giderek sebebini öğrenmeli ve balgam sökücü ilaçlar kullanılmalıdır.

Odanın Nemli Tutulması

Odanın içi nemli tutulmalıdır. Nem oranı yaşamsal konfor aralığı olan %45 – 55 aralığında tutularak odanın kuruması engellenip solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı azaltılmış olur.

Masaj Yapmak

Bebeğinizin göğsüne ve sırtına çörek otu yağı veya acı kavun yağı ile masaj yapmalısınız. Bu masajlar ile bebeğin göğüs kafesi kasları rahatlayacak ve balgamı da atmasını kolaylaştıracaktır.

Kupa Çekme

Bebeklerin hırıltı sorunu için uygulanan ancak 1 yaşının altındaki bebeklere kesinlikle önerilmeyen kupa çekme yöntemi uygulanabilir.

Bu yöntemde küçük bardakların içi ısıtılarak kulunç aralarına bastırılır ve buradaki kasların yumuşaması sağlanır. Bu işlem bu konuda tecrübeli biri tarafından yapılmalıdır.

Not: Doktor tavsiyesi değildir, bu konuda doktorunuzdan bilgi alınız.

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/bebeklerde-hrlt-nedenleri-ve-tedavisi.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:554,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/07/bebeklerde-hrlt-nedenleri-ve-tedavisi.html

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı – Bebeklerde Hırıltı

Bebeklerde Hırıltının Nedenleri

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Yenidoğan  bebekler  ve  ilk  6-7  aydaki  bebeklerin  ailelerini  en  çok  rahatsız  eden  problemlerden  birisi  de  bebeklerinde  sürekli  hırıltı  olmasıdır.  Hatta  bazı  ailelerin  evde  aslan  mı  besliyoruz  diye  espri  yaparak  doktora  geldikleri bile olur.

Bu  bebekler  ne  yazık  ki sıklıkla  zatürre,  bronşit gibi aşırı  tanılar  alarak  bir  sürü  de  iğne olmak  zorunda kalırlar. Aslında  bu  hırıltıların  bazıları  bebeğin  geçici  burun  tıkanıklığına bağlı  veya  gırtlak  kıkırdaklarının  yumuşak  olmasından  kaynaklanan  geçici  boğaz  hırıltılarıdır.

**Önemli uyarı: Bu yazıyı okuyarak doktora gitmeden hırıltıların kaynağına karar  vermemenizi şiddetle öneririz. Böyle bir hata halinde gerçek zatürre veya  bronşiolit vakalarını atlayabiliriz, bu da ileride istenmeyen telafisi imkansız sonuçlar doğurabilir.

Bebeklik döneminde genellikle geçici masum, ciddi bir hastalıktan kaynaklanmayan2 çeşit  hırıltı vardır:

1)  Burun tıkanıklığına bağlı  hırıltılar.

2)  Larinmalaziye bağlı hırıltılar

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Sık Görülen Bebek Hastalıkları” hakkında bilgiler veriliyor.

Biliyoruz  ki internette “bebeğimin burnu tıkalı, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı açma, burun tıkanıklığına çözüm, burun tıkanıklığını ne açar?” gibi sorgularla  bu  sayfaya  ulaştınız,  doğru  sayfadasınız çünkü  tüm  bu  soruların  cevabını  burada  bulabileceksiniz.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Birincisi burun  kıkırdaklarının  yumuşak  ve  elastik  oluşundan  kaynaklanan, 6-8 aydan  sonra  genellikle  kaybolan  geçici  burun  tıkanıklığıdır.

Bu  bebeklerin  her  nefes  alışında  daha  çok  burnundan  duyulan, horlamayı  andıran,  ama  sıklıkla  annelerin  sanki  göğüsten de  geliyormuş  gibi  hissettikleri  basit  hırıltılar duyulur.

Bu  bebeklerin  anneleri  aslında  bir  bakımdan  haklıdırlar,  çünkü  bebek  çok  küçük  olduğu  için  kafa  bölgesinden  gelen  herhangi  bir  hırıltı,  titreşim yoluyla  göğüsten  de  duyulabilir ve/veya hissedilebilir.

Aslında sorun  şudur,   yumuşak  olan  burun  kıkırdakları  nefes  alma  sırasında  birbirine  yapışarak  zaten  ufak  ve  ince  olan  bebeğin  burun  kanalını  iyice  daraltırlar,  bu  yüzden  de  hava  dar  bir  yerden  geçerken  böyle  bir  hırıltıya  sebep  olur.  Bu  konudaki en  doğru  kararı  bebeğinizi  muayene eden  çocuk  hekiminiz verecektir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Peki  sürekli  burnu  tıkalı  olan  bebeğimize  nasıl  yardımcı  olabiliriz  Öncelikle  bebeklerin  burnu  kolay  kurur  ve tıkanır, üstüne  üstlük  biz  erişkinler  gibi  sümkürme, yani   burun  içinde  pozitif  basınç  oluşturarak  burun  salgılarını  dışarıya  atma  gibi  yetenekleri yoktur.

  Bebeğin  serum  fizyolojik  dediğimiz  tuzlu  sular  veya  deniz  suyu diye  tabir  ettiğimiz  damlalarla  günde  3-5 kez  burnunun  nemlendirilmesi,  özellikle  bu  işlemin  emme ve  uyku  saati   öncesi yapılması  bebeğin daha  rahat  emmesine  ve  daha  huzurla  uyumasına  yardımcı  olacaktır.

Gerek  bebeklerin  hasta  olmadan  yaşadıkları  bu  geçici burun  tıkanıklığında,  gerekse  burun  mukozasının  şişip,  salgıların  artarak  sorunun daha da sıkıntılı  hale  geldiği  soğuk  algınlığı gibi hastalık  dönemlerinde  bebeğin  birikmiş  salgılarını  burun  kanalından  uzaklaştırmak çok  önemli,  rahatlatıcı ve  hatta  iyileşmeyi  hızlandırıcı bir  uygulamadır. Ancak  sadece  günde  2  kez  bu  uygulamayı  yapmak  bile,  birçok  basit  soğuk algınlığında  gördüğümüz,  geriye  akıntıya  bağlı  öksürüğü kesmeye  yeterli  olabilir.

**Önemli uyarı: Ancak  öksürüğü  olan  bebeğinizi  doktora  muayene  ettirmeden  bu  kararı  lütfen kendiniz  vermeyin.

Bebeklerde Hırıltının Diğer Nedenleri

İkinci hırıltı nedeni  bebeğin larinks  dediğimiz    gırtlak bölgesindeki  kıkırdakların yumuşak  oluşu   ve  çevredeki   destek  bağ  dokularının  gevşek  ve yetersiz oluşuna  bağlı larinmalazi  dediğimiz  bir  durumdur.  Bebek  her  nefes aldığında  adeta  düdük  gibi  ötmektedir.

Genelde stridor denen bu sesin hekim tarafından duyulması ve buna eşlik eden başka bir solunum sorunu olmaması ile tanı konur. Nadiren kulak burun boğaz muayenesi ve hatta endoskopik yoldan solunum yollarının incelenmesi (bronkoskopi) gerekebilir. İyi huylu bir durum olan larinmalazinin tedavisi yoktur.

Yaş ilerledikçe solunum yollarındaki yapılar olgunlaşır ve vakaların çoğu 1,5 yaş civarında kendiliğinden düzelir. Nadiren 5 yaşa kadar devam eden vakalar görülebilir.

Dinlerken  ciğerden olan  hırıltıların  sabit,  burun tıkanıklığından  kaynaklanan  hırıltıların ise  değişken,  ve bebek  sakinken  duyulmayan hırıltılar  olduğunu,  hatta  pozisyonla  bile  değişebildiğini   söyleyebiliriz.

Son  bir  hatırlatma  yapmak  gerekirse. Bir  bebeğin  hırtlısının  ciğerden  olup  olmadığını   en  iyi şekilde uzman çocuk doktorları  anlayabilir.

  Tabii ki  çocuk-bebek  konusunda  tecrübeli  aile  hekimleri  veya  pratisyen  hekimler de  bu  gruba  katılacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.

Источник: https://www.doktoramcam.com/bebeklerde-burun-tikanikligi-bebeklerde-hirilti/

Bebeklerde Hırıltı Nedir? Nasıl Geçer?

Bebeklerde Hırıltının Nedenleri
16 EKI

          Bebeklerde yaşanan sağlık problemleri anne babalar için çoğu zaman endişe verici olmaktadır. Bu sağlık problemlerinden en sık rastlananı ise bebeklerde hırıltıdır. Bebeklerde hırıltı görülmesi akla pek çok şeyi getirmektedir.

Anne babalarda endişe yaratan bu sağlık sorunun ne sebeple oluştuğu ve nasıl tedavi edileceği merak edilen sorulardandır. Genellikle rahat nefes alamama anlamına gelen bu rahatsızlık yeni doğmuş bebeklerde olabildiği gibi ilerleyen aylarda da oluşabilmektedir.

Bunun başlıca sebebi bebeklerin solunum yollarının yetişkinlerdeki gibi gelişmiş olmamasıdır. Kıkırdağın gelişmemesi ya da sorunlu olması bebeğin hırıltılı nefes almasına yol açacak bu da çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Bu tarz hırıltılı nefes alma durumu bazen aileler tarafından fark edilmemektedir.

Uzman doktorların kontrolü sırasında ortaya çıkabilen hırıltı problemi bazı durumlarda iyice artış gösterecek ve bu durum ebeveynlerinde hırıltıyı fark etmesini sağlayacaktır. Bazen doğal sebeplerden oluşan fakat bazen de bebeğin sağlık sorunları olduğunu işaret eden hırıltı problemi mutlaka kontrol ettirilmelidir.

Bunun için bebekler için hizmet veren doktorlara danışılmalı ve hırıltının sorun oluşturup oluşturmadığı tespit edilmelidir.

Bebeklerde Hırıltı Neden Olur?

  Bebeklerde sık sık rastlanan hırıltı problemi belli başlı nedenlere bağlı olarak oluşan önemli sorunlardandır. Bu nedenlerin tespit edilmesi hastalığın tedavi edilmesi noktasında büyük önem taşımaktadır. Bu nedenlerden ilki alerjidir. Alerji, bebeklerin hırıltılı bir şekilde nefes almasına neden olan yaygın bir rahatsızlıktır.

Bu alerji yalnızca bebeklerde değil çocuklarda ve hatta yetişkinlerde bile görülebilmektedir. Bebekte rastlanan alerji çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bebeğe verilen ek gıdalar ya da bahar aylarında ortaya çıkan polenler alerji sorununa yol açabilmektedir.

Bu da bebeğin nefes alıp vermesini etkileyecek ve hırıltılı bir şekilde nefes alınmasına yol açacaktır.

            Alerjinin yanı sıra zatüre rahatsızlığı da hırıltılı nefes alma sorununa yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık yalnızca yetişkinlerde değil bebeklerde de oluşabilmektedir. Bu da bebeğin solunum yollarını etkileyecek ve nefes alamamasına yol açacaktır.

Bebekte doğuştan var olan bir astım rahatsızlığı varsa da aynı sorunların oluşması mümkündür. Tüm bu hastalıklar bebeğin nefes alırken zorluk çekmesine neden olacak ve ortaya hırıltılı bir ses çıkacaktır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği müddetçe hırıltılı nefes alma durumu da devam edecektir.

Bu sebeple mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve hastalığın ne sebeple oluştuğu tespit edilmelidir.

Bebeklerde Hırıltı Nasıl Geçer?

            Bebeklerde hırıltı sorunu kendisini bazı belirtiler ile belli edecektir.

Bu belirtilerin özellikle de anne babalar tarafından bilinmesi bebekte bir sorun olup olmadığının anlaşılmasını sağlayacaktır. Belirtilerden ilki hızlı bir şekilde nefes alıp vermedir.

Bebek normalde farklı bir şekilde nefes almakta zorlanıyorsa ve nefes nefese kamış bir hali varsa bir uzmana gösterilmesi çok daha doğru olacaktır.

            Bunun yanı sıra burun kanatlarında olan hareketlenmede dikkat çeken belirtilerdendir. Bebeğin burnu sürekli olarak oynuyorsa beraberinde hırıltının oluşması son derece normaldir. Hızlı nefes alıp veren bebeğin bu sorununun anlaşılabilmesi için göğüs kafesine de dikkat edilmelidir.

Göğüs kafesindeki oynama burun kanatlarında olan hareketlilik kadar fazlaysa çocuğun nefes alamadığı net bir şekilde anlaşılacaktır. Bebeğin burnunda hırıltı varsa mukozasında baloncuk oluşması da son derece yaygın olan belirtilerdendir. Sorunun geçmesi için vakit kaybetmeden bir uzman başvurulması gerekecektir.

Bu sayede çocukta var olan solunum yolları sıkıntısı net bir şekilde ortaya konacaktır.

Bebeklerde Hırıltıya Ne İyi Gelir?

           Bebeklerde hırıltı problemine neyin iyi geleceği çocuğun hastalığına bağlıdır. Çocukta astım varsa farklı zatüre varsa farklı tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Fakat nefes alamama problemi yalnızca kıkırdak sorunlarından ya da çeşitli grip tarzı hastalıklardan kaynaklanıyor ise daha farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkündür. Bu tedavi yöntemlerinden ilki nemdir.

            Bebeğin bulunduğu oda mutlaka nemli tutulmalı ve nem cihazları ile ortamın dengesi sağlanmalıdır. Bu sayede bebeğin solunum yolları açılacak ve hırıltı problemi en aza indirgenecektir. Bunun yanı sıra burun aspiratörü de bebeklerde hırıltı problemini azaltacaktır.

Bu sayede mukoza sıvısı çekilecek ve bebek rahat bir şekilde nefes alabilecektir. Tedavi yöntemleri bunlarla sınırlı değildir. Balgam söktürücü ilaçlar ve tuzlu suda hırıltı problemini azaltacaktır. Bu sayede bebekte var olan burun kuruluğu problemi giderilecek ve balgam var ise atılacaktır.

Buda bebeğin rahat bir şekilde hırıltı çıkarmadan nefes almasını sağlayacaktır.

İlgili Konu: Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur? 

Bizi takip edin ve beğenin

Источник: http://bebekanneleri.com/bebeklerde-hirilti-nedir-nasil-gecer/

Bebeklerde Hırıltı ve Balgam Durumunda Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Hırıltının Nedenleri

Bebeklerde balgam ve hırıltı görülmesi 1 yaşına kadar akciğer gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan doğal bir süreç olmakla birlikte hastalık habercisi olabilir.

Bebeklerde Solunum Sistemini Anlamak 

Düzenli burun temizliği hırıltı ve balgamı azaltır.

Hırıltı ve balgam şikayeti yetişkinlerde 4 haftadan uzun sürüyorsa sıklıkla altta yatan bir hastalığın belirtisidir.

Fakat bebeklerde görülen hırıltı ve balgam sağlıklı bir akciğer gelişiminin göstergesi olarak kabul edilir ve nadiren bir hastalığın varlığına işaret eder. Bebeğiniz uykudayken, uyanıkken ya da oyun oynarken solunum sesleri değişebilir.

Bu açıdan hangi durumlarda hırıltı ve balgamın normal, hangi durumlarda ise teh işareti olduğunu anlamak bebeğin sağlıklı gelişimi için önem taşır. 

Bebeklerin metabolizması yetişkin bir insandan farklıdır. Özellikle 1 yaşına kadar bebeklerde savunma sistemi yeni yeni gelişmekte olduğundan bizim hastalık olarak adlandırdığımız bazı durumlar onlar için gelişimin doğal bir parçası olarak kabul edilir.

Temel gelişimini anne karnında tamamlayan bebekler doğduktan sonra yeni çevre şartlarına adapte olmaya çalışırlar. Her nefes alışlarında bağışıklık sistemleri bu ortama ait kodları kayıt etmekte ve neyin tehli neyin sağlıklı olduğunu öğrenmektedir.

Balgam ve hırıltı da bu sürecin doğal bir parçasıdır.

Balgam ve hırıltı neden olur?

Balgam, solunum sistemi ve akciğerlerin temizlenmesinde görev alan fazla mukustan oluşur.

Diş çıkarma dönemleri, yeni çevre şartları, fazla kuru ya da nemli hava, yenilen besinler, toz ve alerjenler aşırı balgam üretilmesine ve bu balgamın solunum yollarında birikerek hırıltı ya da ıslık benzeri sesler çıkarmasına neden olur. Düzenli olarak bebeğinizin burun temizliğini yapmak, bu şikayetlerin azaltmasına yardım eder. 

Balgam ve Hırıltının Tehli Olduğu Durumlar

Balgam ve hırıltı tek başına bir hastalığın belirtisi değildir fakat başka semptomlarla birlikte görüldüğünde acil müdahale edilmesi gerekebilir. Aşağıda sayılan belirtilerden biri ya da birkaçı balgam ve hırıltı şikayetiyle birlikte bebeğinizde görünüyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz. 

Renkli balgam; Sarı ve yeşil renkli balgam sıklıkla bakteriyel ya da viral enfeksiyonların varlığında ortaya çıkar. Sağlıklı balgam şeffaf ve hafif kıvamlı bir yapıdadır. Balgamın köpüklü, renkli ya da çok katı olması hastalık işareti sayılabilir. 

Yüksek ateş; 38 derecenin üstü ateş çocuklarda tehlidir. Viral enfeksiyonlarda hırıltı, artmış mukus ve yüksek ateş komp haldedir.

Cilt renginde değişiklik; Akciğer fonksiyonlarında azalma olduğunda oksijen yetersizliği görülür. Çocuklarda ilk olarak dudaklar, ağız çevresi ve ağız içinde mavi ve beyaz tonlarda renk değişimleri gözlenebilir. 

Bebeğinizin aşılarını ve kontrollerini ihmal etmeyiniz. 

Halsizlik; Çocuğunuz her zamankinden daha yorgun görünüyor, oyun oynamak istemiyorsa bu durumun dikkatle izlenmesi gerekmektedir. Genellikle hastalık durumlarında hırıltı çocuk dinlenirken artabilir.

Yemek yemeyi reddetme; Boğaz enfeksiyonları ve reflüde hırıltı ve balgam yaygın olarak görülen semptomlardır. Bebeğiniz yutkunmakta zorlandığı için yemek yemeyi reddedebilir.

Boğaz enfeksiyonları aynı zamanda kulağı etkilediği için bebeğiniz eliyle sürekli kulağını çekmeye ya da kulağına vurmaya çalışabilir.

Bebeğinizin normal yeme alışkanlıklarını takip etmeniz, sorunu anlamanızda yardımcı olabilir. 

Nefes darlığı; Dinlenme dönemlerinde bebeğiniz nefes nefese kalıyor, her zamankinden heyecanlı görünüyor ya da solunumu yavaşlıyorsa uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir. Hırıltı ve balgam şikayeti ile birlikte sürekli tekrar eden nefes darlığı, astım ve bronşit gibi hastalıklarda erken dönem belirtilerinden biridir. 

Bebeklerde Balgam ve Hırıltı Tedavisi

Uluslararası sağlık kuruluşları 1 yaşından küçük bebeklere zorunlu haller dışında ilaç verilmesini önermemektedir. 

Bebeklerde Balgam Ve Hırıltı Nasıl Geçer?

Öncelikle düzenli olarak bebeğin burun temizliği yapılmalı ve bulunduğu ortamların temizliğine önem verilmelidir. Kimyasal içeren temizlik ürünleri, parfüm ve oda kokuları bebeğin uzun süreler boyunca zaman geçirdiği odalarda kullanılmamalıdır. Çok kuru ya da çok nemli odalar solunum sistemini olumsuz etkiler.

Sıcak bir banyoda ılık su ile yapılacak banyolar bebeğinizin rahatlamasına yardım eder. 6 aya kadar bebeklerde günde 1 çay kaşığı kadar nane ya da kekik çayı solunum yollarını rahatlatır. 6. ay ve sonrasında yarım fincan ve biraz daha fazla çay verilebilir.

Göğüs bölgesine yapılacak masaj ve sıcak havlu kompresleri bebeğinizin göğsünü yumuşatmaya ve solunumu rahatlatmaya yardımcı olur. 

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 1,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/bebeklerde-hirilti-ve-balgam.html

Bebek hırıltısı: Neden oluyor?

Bebeklerde Hırıltının Nedenleri

Bebeklerde ve çocuklarda nefes alıp verme sırasında göğüsten gelen hışırtı veya tiz sesler yaygındır.

Bebeklerin yüzde 25-30’u en az bir bölüm yaşayacak. Yaklaşık yüzde 40’ı 3 yaşına ve 6 yaşına kadar neredeyse yüzde 50’ye kadar yaşar.

En sık görülen nedenler astım, alerjiler, enfeksiyonlar ve gastroözofageal reflü hastalığıdır (GERD).

Bebek hırıltı hakkında hızlı gerçekler:

 • Birçok ebeveyn, bebek hırıltısını duyduklarında korkarlar, ancak çok yaygındır.
 • Bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha hışırtılıdır. Buna katkıda bulunan faktörler, çocuk akciğerindeki daha yüksek hava yolu direncini ve daha küçük bronşları veya küçük hava yollarını içerir.
 • Bazı bebekler hırıltıya katkıda bulunabilecek kalıtsal ve doğuştan gelen hastalıklarla doğarlar.

Çocuklarda hışıltısı neden yaygındır?

Çocuk akciğerleri daha küçüktür, daha az hava yolu direncine sahiptir ve daha az elastik geri tepme ve daha az kollateral hava yollarına sahiptir, bu nedenle yetişkinlerden daha kolay engellenir

Farklı hışıltılı tipler ne anlama geliyor?

Eğer hırıltı mevsimsel ise veya bir bebek toz veya hava kirliliği gibi belirli bir çevreye maruz kaldığında ortaya çıkarsa, hırıltıların en olası nedenleri astım veya alerjidir.

Hışıltının aniden başlaması halinde, solunum yolu enfeksiyonu veya inhale yabancı cismin sonucu olabilir.

Doğuştan kalıcı hışıltılı bir bebek doğuştan bir anatomik anomali ile doğmuş olabileceğini düşündürmektedir.

Sürekli olarak hışırtı ve tekrarlayan solunum yolu hastalıkları çeken çocuklar, kistik fibroz, agammaglobulinemi ve birincil siliyer diskinezi için test edilmelidir.

Çocuklarda ve bebeklerde hışıltının yaygın nedenleri

Alerjiler: Çocuğunuz polen veya toz gibi bir maddeye karşı alerjisi varsa, vücudu bu maddeyi yabancı bir cisim olarak görür ve bağışıklık sistemi yanıt verir. Bu sürecin bir kısmı hava yollarının daralmasına neden olur, bu da havanın daha küçük bir alanda zorlanması anlamına gelir. Bu daralma ıslık sesi çıkarır.

Astım: Astımı olan çocuklar, sigara dumanı veya hava kirliliği gibi tetikleyicilere ve tahriş edicilere maruz kaldığında iltihaplı olabilecek hassas hava yollarına sahiptir. Bu, hırıltıya, öksürüğe, nefes darlığına ve göğüste sıkılığa yol açar. Semptomlar gece daha kötü olma eğilimindedir.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD): GERD olarak bilinen bu, mide asidinin yemek borusuna veya yemek borusuna geri aktığı bir durumdur.

Bu sıvının küçük miktarları daha sonra akciğerlere solup, küçük solunum yollarının tahriş olmasına ve şişmesine neden olur ve bu da hırıltıya neden olur.

Düzenli geğirme, besleme sırasında ve bebeğinizi beslendikten sonra en az 30 dakika dik pozisyonda oturmak GERD riskini azaltabilir. Bebekler, ilk doğum günlerine ulaştıkları andaki durumu aşma eğilimindedir.

Enfeksiyonlar

Bazı göğüs enfeksiyonları bebek veya bebek hışıltısına yol açabilir. Bunlar bronşiyolit ve pnömoni gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarını içerir.

Ayrıca, soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolları enfeksiyonları da gürültülü solunuma neden olabilir, ancak alt solunum yolları etkilenmedikçe hırıltmaya da sebep olmaz.

Çoğu bebekte, bu enfeksiyonlar evde, dinlenme ve bol sıvı tedavisi ile kendiliğinden iyileşir.

Bronşiyoliti olan az sayıda bebek, aksi halde sağlıklı görünse de, hırıltı, kuru öksürük ve 4 hafta geçtikten sonra beslendikten sonra kusma gibi belirtilere sahip olacaktır.

Çocuk 12 haftalıktan küçükse, altta yatan bir tıbbi problemi varsa, nefes almakta zorlanıyorsa, kötü besliyorsa, 12 saatten fazla ıslak bir bebek bezi veya 100.4 ° F veya üzerinde bir sıcaklığa sahipse, tıbbi yardım almalıdır. .

Ebeveynleri, eğer bebekleri solgun veya terli ise, dilleri veya dudakları mavi ise veya nefeslerinde uzun duraklamalar varsa derhal tıbbi yardım almalıdır.

Zatürree belirtileri aniden, 24-48 saat içinde gelişebilir veya birkaç gün içinde yavaş yavaş gelebilir. Pnömoni belirtileri şunlardır:

 • öksürük
 • nefes alma zorlukları
 • hızlı bir kalp atışı
 • ateş
 • terlemek
 • titreme
 • iştah kaybı

Bebekler ve çok küçük çocuklarda pnömoni gelişme riski yüksektir, ancak okul öncesi çağındaki çocuklarda çoğu vaka viraldir, yani dinlenme ve sıvılar gibi tek tedavi destekleyici demektir.

Bir bebekte göğüs tıkanıklığı, öksürük, burun akıntısı, 104 ° F veya daha fazla ateş varsa ve sıvıları alamıyor veya zar zor tutabiliyorsa, ebeveynler veya bakıcılar bir doktorla konuşmalıdır.

Çocuklarda ve bebeklerde hışıltının nadir nedenleri

 • Bronkopulmoner displazi (BPD), genellikle vantilatörleri ve oksijeni olan prematüre bebeklerde gelişmekte olan kronik bir durumdur çünkü akciğerleri doğumda azgelişmişlerdir. BPD’li bebeklerin hastaneden taburcu olduktan sonra ek oksijene ihtiyacı olabilir.

 • Bir bebek yabancı bir vücudu solursa ve hava yollarını tıkarsa, hırıltı, öksürme veya boğulma olabilir. Bu yemek ya da oynama sırasında olabilir. Birisi hemen bebeği dik konuma getirmeli ve acil tıbbi yardım almalıdır.

Boğulmayı önlemek için 4 yaşından küçük çocuklara patlamış mısır, yer fıstığı, sert şeker, büyük sosisli sandviç veya sert, çiğ meyve veya sebze gibi yiyecek verilmemelidir.

Bir çocuk bakıcılığı yaparken, bir kişi yemek yerken sessizce oturması için cesaretlendirmeli ve tek seferde sadece bir parça yiyecek sunmalıdır.

3 yaşın altındaki çocukların, boğulma riski nedeniyle küçük parçalara sahip oyuncaklara verilmemesi gerekir.

Bebeklerde hırıltı tedavisi

Bir bebeğin hışıltısının neden olabileceği çok sayıda neden olduğundan, tedavi özel nedene bağlıdır. Bir doktor, ilk ortaya çıktığında hırıltılı tedaviyi evde tedavi etmeyi önerebilir.

Bununla birlikte, bebeğinizin hırıltılarını fark ederseniz ilk etapta bir doktor görmek önemlidir. Bu ev içi ilaçlar bir doktor tarafından tavsiye edilebilir:

Nemlendirici

Hava nemlendiricisi, havaya nem ekler. Bu, solunum yollarındaki tıkanıklığı gevşetmeye yardımcı olabilir, bu da hırıltıyı potansiyel olarak azaltır.

hidrasyon

Bir bebek bir enfeksiyondan dolayı hırıltılı ise, onları uygun şekilde nemlendirmek önemlidir. Bebeğin yeterince sıvıya sahip olduğundan emin olmak, mukusun gevşek olmasını ve nazal geçişlerin temizlenmesini sağlar.

nebulizatör

Bir nebulizatör, ilacın bir buğu olarak solunmasını sağlayan bir cihazdır. Hışıltılı astımdan kaynaklanıyorsa, bir doktor da tuzlu su ile karıştırılmış olabilecek albuterol reçete edebilir. Albuterol sadece hırıltı astımdan kaynaklanıyorsa çalışacaktır.

Aşağıdakilerden herhangi biri bir bebekte görülürse, acil yardım aranmalıdır:

 • iştahlı solunum
 • mavimsi cilt veya dudaklar

Источник: https://trmedbook.com/bebek-hiriltisi-neden-oluyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.