Bebeklerde Reflü

içerik

Bebek reflüsü nedir?

Bebeklerde Reflü

Yetişkin hastalığı ve ‘mide yanması’ olarak bilinen reflü, aslında bebeklerde daha çok görülüyor! Aşırı kusmayla ve öksürükle kendini gösteren reflüde; en önemli nokta ‘sabırlı olmayı’ bilmek ve basit önlemler almak. Yüzde 80’i bebek bir yaşına geldiğinde atlatılan reflüye karşı; bebeğinizi başı dik yatırın, anne sütüyle az ve sık besleyin, biberondan uzak durun!

Bebeğiniz reflüyse biberonla değil kaşıkla besleyin!

Çocuklarda çok sık rastlanan mide içeriğinin yemek borusuna hatta ağza kadar geri gelmesi hali olan reflüye dair Medical Park Fatih Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzm. Dr. Feyza Çivici Gümüş'ün verdiği bilgiler…

Reflü nedir?

Halk arasında ‘mide yanması’ ya da ‘mide reflüsü’ olarak bilinen reflüyü kabaca ‘geri kaçış’ olarak tanımlayabiliriz. Reflü hastalığı da; mide içeriğinin (salgılar, mide asidi ve gıdaların hazmedilmesini sağlayan pepsin maddesi) yemek borusuna geri kaçmasıdır.

Normalde gıdaların yemek borusundan mideye geçmesinden sonra, yemek borusuna geri gelmemeleri gerekir. Ama reflü hastalığında bu düzen bozuluyor.

Mideden yemek borusuna doğru olan kaçak, sadece yemek borusunun alt kısmında olduğunda buna ‘gastro-özofageal reflü’, gırtlak seviyesine kadar olduğunda ‘larengo-farengeal reflü’ adı veriliyor.

Bebekler de reflü olur mu?

Yetişkin hastalığı olarak bilinir ama aslında tam tersidir. Reflü hastalığı, sanıldığının aksine sadece yetişkinlerde görülmez; hatta daha sıklıkla bebeklerde ve çocuklarda gözlemlenir.

Bebeklerde reflünün sık görülmesinin nedeni; gıdaların mideye geçişine izin veren kapakçık mekanizmasının henüz yeterince çalışmıyor olması ve bebeklerin çoğunlukla yatar pozisyonda olup, sıvı gıdalarla beslenmesidir.

Bebeklerdeki reflünün belirtileri nelerdir?

Bu belirtiler varsa bebeğiniz reflü olabilir:

 • Sık sık kusma
 • Hırıltı ve geçmeyen öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Sık yaşanan akciğer enfeksiyonları
 • Aşırı salya çıkarma
 • Beslenme sorunları (az emme)
 • Gaz ve karın ağrısı nedeni ile aşırı ağlama
 • Sık gaz çıkarma
 • Uyku bozuklukları

Ne zaman doktora gidilmeli?

Bebeklerde sıklıkla görülen reflü, ‘fizyolojik’ olarak nitelendirilir ve hastalık olarak kabul edilmez. Bu bebeklerin gelişiminde ve kilo almasında bir sorun olmaz. Sadece sık olarak kusmalar gözlenir.

Bebeğin büyümeye başlamasıyla (özellikle yürümeye başladığı bir yaşına doğru); katı gıdalara geçilmesi ve kendi başına dik şekilde oturmaya başlamasıyla kendiliğinden belirtiler azalarak, reflü ortadan kalkabilir. Böyle bebeklere tedavi gerekmez. Kısacası; sabırlı olur ve zaman tanırsanız bebeğiniz bir yaşında reflüyü atlatmış olur.

Ancak kusmalar şiddetini ve sıklığını arttırıyor, bebek kilo alamıyor, solunum yolu şikayetleri yoğunlukla yaşanmaya başlanıyorsa; bir çocuk doktoruna başvurarak çocuk takip edilmelidir.

Bebeklerdeki reflü başka hastalıklara da neden olur mu?

Bebeklik çağında yaşanan reflüler çoğunlukla kendiliğinden veya alınacak bazı tedbirlerle düzelmekle beraber birtakım farklı hastalıklara da neden olabilir. Bunlar içinde en sıklıkla rastladıklarımız; yemek borusu deformiteleri, larenjit, solunum yolu enfeksiyonları, zatürree, kansızlık, sinüzit ve orta kulak iltihabı sayılabilir.

Bebek reflüsüne dair ne gibi önlemler alınabilir?

Bebeğin reflüden az etkilenmesi için duruş pozisyonuna çok dikkat etmek gerekir. En doğru pozisyon; yemek yedikten sonra onları karınları üzerine baş yukarıda olacak şekilde yatırmaktır.

Ancak bebeklerin çoğu bu pozisyonda durmak istemez ve ağlarlar; bu durumda bebek sırt üstü ve baş ve gövde dik olacak şekilde 45 derecelik açıyla, yukarıda olacak şekilde yatırılabilir.

Bu duruş için yatakta kaymayı önleyici ve açı verici yastıklardan yararlanılabilir.

Bunların dışında reflüye karşı basit ama etkili önlemler şunlardır:

 • Mümkün olabildiğince anne sütü ile sık sık, az az beslenme.
 • Bebeğini anne sütü ile besleyen annelerin; kendi beslenmelerinde kafeinli içeceklerden kaçınması ve sigaradan uzak durması.
 • Bebeğin beslenme sonrası gazının çıkartılması.
 • Mama kullanımında daha koyu kıvamlı özel mamaların kullanılması.
 • Beslenme sonrası; bebeğin ağlama ve gülme gibi karın kaslarını harekete geçiren ve hava yutmasına neden olan aktivitelerden uzak tutulması.

Beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Her şeyden önce; anne sütüyle beslenen bebeklerde reflüye daha az rastlanır. Bebek mümkün olduğunca anne sütüyle, az ve sık beslenmeli.

Anne sütü almayan bebeklerde; mamada değişiklik yapılması, reflünün bir süre azalmasını sağlar ama bir süre sonra şikayetler yeniden başlar.

Biberonla beslenme de reflüyü artırıcı etki yapabilir; bebek biberondan mamayı çekemediğinde daha fazla hava yutar ve bu da reflüyü tetikler. Katı yiyeceklerle ve kaşıkla beslenmeye geçildiğinde reflünün azaldığı görülür.

Bebeklerde reflü nasıl tedavi edilir?

Kusmalar şiddetini ve sıklığını artırıyor, solunum yolu şikayetleri yoğunlukla yaşanmaya başlanıyor ve alınan tüm önlemlere rağmen şikayetler devam ediyorsa; önce ilaç tedavisine, nadiren de olsa cerrahi tedaviye başvurulabilir.

Tedaviye gerek görülen çok az çocukta sıklıkla uygulanan tedavi ise ‘nissen funduplikasyon’ ameliyatıdır. Bu ameliyatta, midenin üst kısmı yemek borusunu çevresine sarılır.

Böylece mide kasıldığında, sarılan kısım da kasılarak ve yemek borusunu kapatarak geriye kaçış önlenir.

BEBEKLERDE KUSMA NEDEN OLUR?

Bebeğinde reflü olan annelere 10 önemli tavsiye

Bebeklerde beslenme şeklinin değerlendirildiğini, beslenme hataları olabileceğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, reflüsü olan bebekler için annelere önerilerde bulundu.

 • Öncelikle beslenme şekli ve çevre koşulları düzeltilmelidir. Reflü tanısı alan çocukta yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir. Özellikle sol yan pozisyonda yatırılmaları reflüyü azaltır.
 • Reflüsü olduğundan şüphe edilen bebeklerin beslenmesinde dikkat edilecek nokta, kusmalar nedeniyle bebeğin normal koşullarda beslenmesini sürdürememesidir. Bu nedenle bebek çok yakından takip edilmeli düzenli olarak kilo artışı izlenmelidir.
 • Az miktarda, sık sık beslenmelidir. Her beslenmeden sonra gazı çıkarılmalıdır.
 • Bebeklerin yalancı emzik kullanmaları da reflü tedavisinde faydalı olabilir. Emzik bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırarak reflü olasılığını azaltır.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha az görülür. Verilen besinlerin koyulaştırılması ya da keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar kullanılabilir.
 • İnek sütü alerjisi varsa diyetten inek sütü çıkartılmalıdır.
 • Pasif sigara içimi de reflüyü arttırır. Bu nedenle evde sigara içilmemelidir.
 • Büyük çocuklarda reflüyü arttıran çikolata, aşırı yağlı baharatlı, acılı, ekşili cips, ketçap, mayonez, hardal, soğan, sarımsak gibi gıdalar, asitli gazlı içecekler yasaklanmalıdır.
 • Öğün miktarları küçük tutulmalı, ideal vücut ağırlığı korunmalı, akşam yemekleri yatmadan en az 2 saat önce yenmeli, yemeklerden sonra en az 1 saat yatar pozisyon alınmamalıdır.
 • Karın içi basıncını azaltmak amacı ile çok sıkı elbiseler giydirilmemeli, kemerler çok sıkılmamalıdır.

Bebek reflüsünde tedavi nasıl olur?

Reflü hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar ise yemek borusu kapakçığının basıncını artırarak, mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını önler, mide boşalmasını kolaylaştırır, mide asidini nötralize eder veya azaltır.

İlaçla tedaviye yanıt alınamadığı geçici solunum durması, ani bebek ölümü tehdidi gibi ciddi belirtiler varsa, darlık gelişmişse, doğuştan kalp hastalığı veya zeka özürlü çocuklarda ender olarak cerrahi tedavi uygulanabilir.

BEBEKLERDE BESİN ALLERJİLERİ Besin alerjisi genellikle çocukl… BÖBREK REFLÜSÜ NEDİR? Çocuğunuzun idrar yapma sorunu v…

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/cocuk-hastaliklari/haber/1053426-bebek-reflusu-nedir

Bebeklerde Reflü Belirtileri Neler? Nasıl Geçer? | Anneysen.com

Bebeklerde Reflü

Reflü halk arasında “mide yanması” ya da “mide reflüsü” olarak biliniyor. Kabaca “geri kaçış” olarak da tanımlanıyor.

Yediklerini tükürmeye neden olan reflü, 3 aylıktan küçük bebeklerde sık görülen durumlardan biri. Özellikle yenidoğan reflüsü oldukça yaygın bir problem. En etkili ilacıysa anne sütü. Ne kadar biliyorsun: Yenidoğan Sağlığı: 11 Soru 11 Cevap!

Normal şartlar altında ilk birkaç aydan sonra bu durumun düzelmesi gerekiyor ama bazı bebekler ilk bir yıl boyunca yediklerini tükürmeye devam ediyorlar. Bu hastalığa tıp dünyasındaysa “gastro-özofajial reflü hastalığı” ya da “GÖR” deniyor.

Bebeklerde reflü neden oluyor?

Bebeklerde görülen reflünün genellikle basit nedenleri oluyor. Normalde yemek borusu ile mide arasındaki kas halkası (alt yemek borusu büzücü kası), sadece yutkunulduğu zaman gevşeyip açılıyor. Diğer zamanlarda sımsıkı kapalı olup midenin içindekileri olması gerektiği yerde tutuyor.

Bu kas olgunlaşana kadar, midenin içindekiler bazen yemek borusundan yukarı çıkıp bebeğin ağzından dökülebiliyor. Bazen yemek borusundaki hava kabarcıkları, sıvıları bebeğin ağzına geri gönderip dışarı çıkmasına neden olabiliyor. Bazen de bebek fazla miktarda sıvıyı fazla hızlı içiyor olabilir. Bunların hepsi reflüye sebebiyet veriyor.

Bebeklerde fizyolojik olarak normal reflü denilen olay çok sık görülüyor. Bebeğinin beslenme sonrası bir miktar kusmasıyla reflüden şüphelenebilirsin ancak bu durum hastalık olarak kabul edilmiyor.

Hastalık olarak kabul edilen reflü; bebeğinin büyümesine, gelişmesine, uykusuna ve beslenmesine engel oluyor.

Bebeklerde reflü belirtileri nelerdir?

 • Bebeğin aç olsa bile emmek istemez ve reddeder.
 • Uykusunda huzursuzluk yaşar.
 • Genellikle huzursuz bir bebek olur.
 • Çok sık ve ağız dolusu kusabilir. Bazen bu kusma, fışkırırcasına olabilir.
 • Beslenme sırasında veya sonrasında asabileşir.
 • Özellikle yemeklerden sonra sırtüstü yatırdığın zaman öksürdüğünü, hırıltılı sesler çıkardığını ve ağladığını fark edebilirsin.

Bebeklerde reflü testinin ilk önceliği nefes alıp verme.

Yemek borusu ile mide arasındaki kas halkası yutkunulan zamanlarda kasılıp gevşediği için nefes alıp verirken bebeğin ağzından süt, kusmuk olarak gelebiliyor. Her kusma reflüyü işaret etmiyor.

Eğer kusmayla beraber bebeğinin kilo alımında bir problem varsa, o zaman reflüden şüphelenmek ve vakit kaybetmemek en iyisi.

Ağlaması hiç durmayan bir bebeğe mi sahipsin? Kolik hakkında bilgi edinmende fayda var: Kolik Nedir? Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gereken Her Şey

Bebeklerde reflü nasıl geçer?

Bebek reflüsü pek kaygı verecek bir durum değil ama miniğin bu durumu aşana kadar, tükürüğünü temizlemek için elinin altında fazladan bir bez stoku bulundurman gerekiyor. Bebeklerde reflü tedavisinde beslenmeye anne sütüyle devam etmek avantaj sağlıyor.

Küçüğünü besledikten sonra karnına bastırmaman, karnındaki basıncı artıracak müdahalelerden kaçınman ve beslenme sonrası çok hareket ettirmemen önemli. Reflüyü en aza indirgemek için neler yapabilirsin?

Az ve sık beslemeyi dene

Mamaya geçtiysen, normalden daha az ver. Anne sütüyle besliyorsan, emzirme süresini kısalt.

Minik kuzunu en iyi şekilde besle: A'dan Z'ye Bebek Beslenmesi Rehberi

Gazını çıkart

Her beslenme sırasında ve sonrasında bebeğinin sık sık gazını çıkartmak, midesinde hava birikmesini önler. Bebeğini dik oturt, başını ellerinle destekleyerek sırtını sıvazla. Gazını omzunun üzerinde çıkarttırma ki karnının üzerinde baskı olmasın.

Masaj Terapisti Selen Eloğlu'ndan gaz masajı ile ilgili teknikleri öğrenmek için izle!

Çevre koşullarını düzelt

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, reflü tanısı koyulan bebeklerin yatak başının 30 derece kadar yükseltilmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle çocuğu sol yan pozisyonda yatırmak reflüyü azaltıyor. Reflü yastığının beli ve karnı destekleyen yapısı, miniklerin rahat etmesini sağlıyor.

Tansuğ, pasif içicilik reflüyü artırdığı için ebeveynlerin evde sigara kullanmaması gerektiğini de belirtiyor.

Emziğin ucunu kontrol et

Eğer bebeğini biberonla besliyorsan, emziğin deliğinin doğru büyüklükte olduğundan emin ol. Çok büyük olursa, süt çok hızlı akar. Çok küçük olursa, bebek umduğunu bulamaz ve hava yutar. Bunlar reflüyü tetikleyen şeyler.

Emzik ucunun doğru büyüklükte olduğunu anlamak için biberonu ters tut. Birkaç damla süt damlıyorsa, ideal büyüklükte demektir.

Biberon seçimini neye göre yapman gerektiğini biliyor musun: Hangi Biberonu Almalısın? Annelerin En Çok Tercih Ettiği 9 Biberon Markası ve Modeli

Anne sütünün veya mamanın kıvamını koyulaştır

Doktorun onay verirse bebeğinin mamasına veya önceden sağılmış anne sütüne biraz pirinç gevreği ekle. Bebeğinin koyu kıvamlı sıvıyı içmesini sağlamak için emziğin deliğini genişletmen gerekebilir.

Değişiklik yap

Bazı bebeklerde zaman zaman inek sütü proteinine karşı alerji olabiliyor. Bebeğini emziriyorsan, beslenme programından inek sütünü çıkarman gerekebilir. Eğer mamayla besliyorsan, doktorun inek sütü içermeyen farklı bir mamaya geçmeni önerebilir.

Alerjileri zamanında tespit etmek önemli: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Bebeklerde reflü ne zaman geçer?

Çocuklarda reflü, genellikle 12-18 aylık dönemlerde kendiliğinden geçiyor. Bebeğinde ağrıya, kusmaya ve yetersiz kilo alımına neden olacak derecede şiddetli bir reflü olmadığı sürece, onun büyümesini ve sağlıklı olmasını engelleyecek bir durum yok.

Bebeklerde reflü hangi durumlarda tehli?

 • Bebeğin kilo almıyorsa,
 • Midesinin içindekileri ağzından fırlatacak kadar kuvvetle tükürüyorsa,
 • Ağzından yeşil bir sıvı geliyorsa (Bu olduğu takdirde, derhal doktorunu ara),
 • Ağzından kahve çekirdeğine benzeyen kan veya başka bir madde geldiyse,
 • Beslenmeye karşı direniyorsa,
 • Kakasında kan varsa,
 • Ateş, ishal ve solunum güçlüğü gibi başka hastalık belirtileri varsa,
 • 6 aylık veya daha büyükken inatçı kusma başlarsa, vakit kaybetmeden doktorunla iletişime geç.

Miniklerin büyük derdi ishale karşı önlem al: Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

Reflüsü olan bebeği emziren anneler neleri yememeli?

Anne sütü, reflü tedavisinde oldukça işe yarıyor. Bebeğinde reflü problemi varsa tüketmemen gereken gıdalar şu şekilde:

 • Aşırı baharatlı gıdalar,
 • Turunçgiller,
 • Kahve gibi kafeinli içecekler,
 • İnek sütü ürünleri.

Reflü olan bebek nasıl emzirilir?

Eğer bebeğinde reflü varsa, azar azar ve sık sık emzirmek bir çözüm olabilir. Ayrıca besledikten sonra başını ve göğsünü yüksek olarak yatırman gerekiyor.

Bebeklerde reflü kaç yaşına kadar sürer?

Reflü, bebeklik döneminden sonra da görülebiliyor. Bebeklikteki masum reflülerin %80’i 1-2 yaşa kadar çoğu zaman herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçiyor. Kimi bebeklerde ise reflü tedavi edilmesine rağmen devam edip çocukluk çağına kadar sürebiliyor.

Bebeklerde reflü öksürük yapar mı?

Evet. Reflünün belirtileri arasında hırıltı ve geçmeyen öksürük var. Ancak tek başına öksürük, bebeğinde reflü olduğu anlamına gelmiyor.

Hastalıkların alarmı niteliğinde olan öksürük aslında sana neyi haber veriyor: Minicik Bedene Büyük Yük: Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük

Reflü maması nasıl olmalı?

Eğer bebeğini anne sütü değil de mamayla besliyorsan, daha koyu kıvamlı ve geriye kaçağı azaltacak şekilde üretilmiş olan bazı özel mamaları tercih edebilirsin. Bak annelerin en çok tercih ettiği mamalar burada: Bebek Maması Markalarından Hangisi Senin Ufaklığa Göre?

Bebeğine mama verirken onu anne sütü emer şekilde hafif eğimli bir pozisyonda beslersen bu da reflüyü azaltmaya yardımcı oluyor.

Kaynaklar:

Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi-Mayo Clinic

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-icleri-yaniyor-kuzularin-bebeklerde-reflu_11091

Bebek ve çocuklarda reflü

Bebeklerde Reflü

Tüm yaştaki çocuklarda en sık yutma borusu hastalığı reflüdür. Yeni doğan ve  bebeklerde mide içeriğinin ara sıra ağza gelmesi aslında fizyolojik bir durum olup “hastalık” değildir. Bu durumun ciddi biçimde şikayetlere yol açması ya da sıklığının ileri derecede artması ya da birtakım solunum problemlerine yol açması durumunda tabi ki bir hastalık durumu söz konusu olacaktır.

Tuana merkezimizde ameliyat edilen en genç hastamız. Prof Yerdel çocuk ve gençlerdeki reflü hastalığına değiniyor.

İlk yaş içindeki bebeklerde reflü yaşamın ilk aylarından itibaren başlar ve 4. ayda maksimum düzeye ulaşır. Belirtiler 12. aya  doğru büyük ölçüde kendiliğinden geriler ve 12 ile 24.

ay arasında sıklıkla tamamen ortadan kalkar.

Dolayısı ile anne ve babaların bebeklikteki reflü benzeri şikayetlerden çok korkmamaları ve bu durumun bebeğin gelişimi ile birlikte birkaç yıl içinde kendiliğinden geçebileceğini bilmeleri gerekmektedir.

Daha ileri yaşta ortaya çıkan reflü hastalığı bile erişkinlerdekinin aksine kendiliğinden ve çocuğun gelişimini takiben % 50 ihtimal ile ortadan kalkabilmektedir.

Giderek daha ciddi sorunlara yol açan, yaşın ilerlemesine karşın gerek tipik ve gerekse atipik şikayetlere ve hatta solunum problemlerine yol açan reflü durumlarının ise kuşkusuz olarak düzgün biçimde tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Reflü problemi ciddi boyutlara ulaşmış ve 10 yaşını aşmış çocuklarımızın ileri tedavisi için merkezimiz tamamen donanımlıdır.

Bebeklerde reflü :

Yenilenin ağıza geri gelmesi (regürditasyon), genel huzursuzluk ve rahatsızlık, yemek yemeye isteksizlik gibi reflü tanısına çok da yol gösterici olamayacak bazı belirtiler gözlenebilir.

Çocuklarda reflü:

Kusma, göğüs ağrısı, acı su gelmesi, göğüs kemiğinin arkasında yanma hissi ve karın ağrısı gibi erişkin reflüsündekine benzer ve nisbeten doğru tanı konulabilmesi açısından yol gösterebilecek belirtiler ön plandadır. Kusma genellikle safra içermez, “spontan” yani kendiliğinden bir zorlanmayı takip etmeden gerçekleşir ve genellikle yemeklerden sonra olur.

Ayrıca bebek/çocuk reflüsünde boğaz-geniz-hava yolları ve akciğerlere ya da dişlere ait belirtiler de gözlenebilmektedir. Ciddi reflü gıda alınımını da kısıtladığından tabloya gelişme geriliği de eklenebilmektedir.

Reflüye bağlı ciddi komplikasyonlar olan Barrett, yutma borusu darlığı ve alt yutma borusu kanseri gibi durumlar ise çocuklarda erişkinlerdekine oranla çok daha nadirdir. Buna karşın oluşumları imkansız değildir ve 11 yaşında bir çocukda Barrett zemininde kanser gelişimi bildirilmiştir.

Erişkinlerdekine benzese de hikaye alma zorluğu işi pek de kolaylaştırmaz. Endoskopi ve endoskopik biyopsiler çok aydınlatıcıdır.

Endoskopik olarak alt yutma borusunda tahribat görülmese de çocuklarda mutlaka birden fazla biyopsiler almak ve bazı özel durumların (eozinofilik ösefajit gibi) ayırıcı tanısını yapmak gerekmektedir.

PH metre, empedans ölçümleri, yutma borusu filimleri gene erişkinlerdeki gibi değerli tanı araçlarıdır. Empedans tekniğinin yakın gelecekde PHmetrenin yerini alabileceği düşünülmektedir..

Özellikle ergenlik ve daha ileri yaştaki çocuklarda erişkin reflü hastalarına önerilen tüm diyet ve sosyal hayat değişikliği ayarlamaları işe yarayacaktır. Daha ufak çocuklarda ise bu önlemlerin tamamının uygulanması büyüme ve gelişmeyi etkileyebileceğinden mümkün değildir.

Bebekler hemen her zaman yatar pozisyonda olduklarından, yutma borularının reflüden en fazla zarar gören alt uçları sürekli tehdit altında yani bir anlamda “asidin içindedir”. Bebeklerde anatomik nedenlerle reflünün en az olduğu pozisyon “yüzü koyun” yatmaktır. Bu pozisyon oturur durumda olmaktan bile daha iyidir reflü  açısından.

Nevar ki bu pozisyon “ani bebek ölümü” sendromu ile ilişkilendirildiğinden ötürü reflü az olsun diye pek önerilememektedir. Yemek sırası ve  sonrasında bebeğin ne pahasına olursa olsun sakin olmasını sağlamak gerekmektedir.

Çünkü; heyecanlanan, çok gülen, ajite olan, ıkınan, ağlayan bebek bu eforları karın kaslarını sıkarak yaptığından yemek sonrasında reflünün de artmasına yol açacaktır. Bebeklerin daha koyu kıvamlı gıdalarla beslenmesi uygulanması gereken ilk diyet önlemidir.

Bunlar için özel formüllü anti-reflü mamalar (pirinç nişastası ya da locust fasulyesi sakızı içeren) ülkemizde olmamasına karşın mevcuttur. Özel mamalar edinilemiyorsa; gıdaların sıvı özelliğini azaltmak için mamalara gevrekler eklenebilir.

Bu basit önlem gıdaların ağıza doğru geri gelmesini, ağlamayı azaltacak ve uyku süresini arttırıp  bebeğin ciddi biçimde rahatlamasını sağlayacaktır. 30 mililitrelik bir süt formülüne 15 ml pirinç gevreği katmak kalori yoğunluğunu % 50 arttırır ancak kabızlık oluşturabilir. Gene bebekleri sık sık az volümle beslemek ve düşük ozmolaliteli formülleri tercih etmek reflüye yardımcı olacaktır.

İlaç tedavisi :

Asit salgısını azaltan H2-reseptör baskılayıcıları (HRB) ve proton pompası baskılayıcıları (PPB) bebek ve çocuklarda da erişkinlerdeki gibi en önemli anti-reflü ilaçlardır. HRB’ler açlık durumunda ve geceleri  asit salgılamasını iyi düşürdüklerinden bazı özel durumlarda avantajlı olmakla birlikte çocuk reflüsü tedavisinde de erişkinlerdeki gibi PPB larının arkasında kalmışlardır.

Zamanımızda bebek/çocukların ciddi reflü hastalığında başarı oranlarının yüksekliği nedeni ile en fazla kullanılan ilaçlar PPB dır.  Bu ilaçlara hiç yanıt alınmaması tanının doğruluğunu sorgulamayı gerektirir. Diğer bir deyişle; PPB ları son derece etkin biçimde sıkıntıyı büyük ölçüde ortadan kaldırmalıdır.

Nevar ki bu durum aynen erişkin reflü hastalığında olduğu gibi ilaçlar alındığı sürecedir. Yani PPB ları reflüye yol açan mekanik sorunları ve reflünün kendisini ortadan kaldırmaz, sadece alındıkları süre boyunca yarar sağlarlar.

Bu yarar mide asit üretimini ileri derecede azaltmaları ve dolayısı ile yukarı halen kaçmakta olan mide kapsamının “tahrip” edici özelliğini büyük ölçüde baskılamaları sayesinde olur. PPB ları mutlaka yemekden hemen önce alınmalı, diğer anti-asitlerle (HRB ler dahil) beraber aynı anda alınmamalıdır. Bu tip alınım hataları da etkisiz olmalarına yol açabilir.

Çok nadiren ise bazı genetik özellikler PPB larının çok hızla “metabolize” olmasına yol açarak beklenen etkiyi yaratmamalarına yol açabilmektedir. Büyük tabletleri yutamayacak çocuklar için “granül” formda olan PPB ları; yoğurt ya da elma suyu gibi zayıf asidik gıdalara katılmak sureti ile ağız yolu ile verilebilir.

Ağız yolu ile verilemiyor ancak mutlak verilme endikasyonu varsa; bu takdire sodyum bikarbonat içinde çözülerek ince barsağa yerleştirilmiş tüp aracılığı ile de verilebilirler ancak buna çok çok nadiren gerek kalmaktadır. Zamanımızda çocuk reflü tedavisinde yan etkileri , etkinlikleri, tolerans düzeyleri ve dozajlama sı en iyi belirlenmiş PPB ‘ı; omeprazol ve lansoprazol dür.

Standart anti-asitler ancak anlık yarar sağladıklarından ve yan etkilerinin çokluğu nedenleri ile fazla yararlı ilaçlar değildir.

Erişkin reflü hastalığının ilaçlarla tedavisinde değinildiği gibi; reflüye engel teşkil eden “barier” oluşturucu ve alginik asit içeren (örn:Gaviscon) ilaçlar da çocuk reflüsünde kullanılmaktadır.

Sükralfat’da (örn:Antepsin) çocuk reflüsünde kullanılan bir barier oluşturucu ilaçtır.Bu ilaç ülser yani yara zeminindeki proteinlere bağlanarak o yarayı asitten koruyucu bir engel oluşturarak etki göstermektedir.

Yani alginik asit gibi mide içeriğinin yukarı kaçmasına bir engel oluşturucu etkinliği yoktur.

Dolayısı ile ancak ülserler oluşturmuş, “eroziv” ösefajitli yani reflüye bağlı yutma borusu alt ucunda bariz yaralar açılmış hastalarda kullanılmalıdır.

Erişkin reflüsünde bahsedilen ve “prokinetik ajanlar” olarak bilinen sindirim sistemindeki hareketliliği ileri doğru arttıran ajanlar ise yan etkilerinin çokluğu nedeni ile çocuklarda hemen hiç kullanılmamaktadır.

Çocuklar için bazı etken maddeler ile ilgili dozajlamalar:

İLAÇDOZYAN ETKİ
PPB
omeprazol0.7-3.3mg/Kg/gün, açBaş ağrısı, döküntü, diare bulantı, karın ağrısı, B 12 vitamini eksikliği
lansoprazol30 Kg> çocukta 15 mg/gün30 Kg< çocukta 30 mg/gün,   açBaş ağrısı, diare, karın ağrısı, bulantı
pantoprazolPediatrik dozu ­­­???
rabeprazolPediatrik dozu ­­­???
esomeprazolPediatrik dozu ­­­???
HRB
ranitidin3-5 mg/Kg/doz  iki veya üç doz aç karna ve gece yatarkenBaş ağrısı, döküntü, kabızlık, diare, halsizlik, karaciğer enzim yükselmeleri, kanda trombosit sayısı azalması
famotidin0.5 mg/Kg/doz   iki doz aç karnaBaş ağrısı, kabızlık, bulantı, diare
Barier ajanları
Sukralfat40-80 mg/Kg/gün 4 doza bölerek aç karna ve gece yatarkenBaş dönmesi, kabızlık, ağız kuruluğu, alüminyum zehirlenmesi, yanında verilen ilaçların emilimini bozar
Alginik asit0.2-0.5 mL/Kg/doz 3 ila 8 doz tok karınaAntiasitlerdeki gibi
Antiasitler1 mL/Kg/doz,  günde 3-8 kezMagnezyum içerenlerde: diyareAlümiyum içerenlerde: Kabızlık, konvülsiyon, osteomalasi, kanda fosfat düşüklüğüSodyum içerenlerde: su tutulması-ödemKalsiyum içerenlerde: Süt-alkali sendromu

Çocukluk reflü hastalığı tedavisinde de laparoskopik anti-reflü cerrahi çok önemli ve belki de en kesin çözümdür.

Çocuklarda cerrahi uygulanması için en önemli endikasyon ilaçlardan yeterli yanıt alınamaması ve hayatı tehdit edici solunum problemleri ortaya çıkması olarak özetlenebilir.

Erişkinlerdeki kadar çok uygulanmamış da olsa , çocuklarda yapılan laparoskopik anti-reflü girişimlerin de sonuçları yüz güldürücü olmuştur.

Objektif kriterler ile tanı konulmasının ardından laparoskopik anti-reflü girişim uygulanan en genç hastamız olan 12 yaşındaki Tuana annesiyle birlikte canlı yayında.
sn tuana kurşunoğlu laparoskopik anti-reflü girişim uygulamış olduğumuz en genç hastamız. 11 yaşlarında ameliyat olmuştu ve 5 yıl sonrasında canlı yayında “doktorum”‘da.

Источник: http://www.reflu.net/bebek-ve-cocuklarda-reflu/

Bebeklerde reflü nasıl anlaşılır, bebek reflüsüne bitkisel çözüm

Bebeklerde Reflü

Bebeğinize verdiğiniz süt veya yiyeceklerin boğazına geri gelmesi veya ağzına tekrardan geliyor olması reflü yüzünden olur. Annesini emen bebeklerde de mama yiyen bebeklerde de reflü olabilir. Mide ekşimesi yaşayan biriyseniz bebekte mideden gelen asitin nasıl yangı yapacağını anlamanız kolay olacaktır.

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerinde midesinde bulunan yemeklerin sindirilmesine yardım eden asit, tekrardan yukarıya çıktığında bebekte huzursuzluk ve yanma oluşturur.

Bebeklerde reflü ne zaman geçer

Bebeklerde reflü olması bir hastalık olduğunu göstermez. Genelde kendi kendine geçen bir sağlık problemidir. Bebeklerin hemen hemen yarısında 1.,2.,3. aylarda günde birkaç sefer görülebilir. Çok az bebekte ise inatçı ve şiddetli reflüler olur.

Bebeklerde reflü nasıl anlaşılır

Bebeğinizde reflü olduğunu yemek yerken veya emzirirken anlayabilirsiniz. Şu belirtileri gösterir;

 1. Emerken veya mama yerken sık sık kusması,
 2. Geğirmesi, hıçkırık tutması, öksürmesi,
 3. İştahının kesilmesi, yediklerini sık sık geri çıkarması,
 4. Midesine dokununca ağrıması,
 5. Hızlı zayıflaması,
 6. Yemeklerin ardından huzursuzluk ve ağlamalar.

Bebeklerde bir miktar süt veya devamlı bir kusma gözlemlenebilir. Yemek yerken hıçkırıkları, öksürmesi, tükürük, salya akıntıları olabilir.

Bebeklerde reflü neden olur?

Bebeği ağzı ile mides arasında kalan bir yeme borusu bulunur. Yemek borusunun mide ile kesişme noktası halka şeklinde bir kas ile bütünleşir. Bebeğin yediği besinler mideye geçmek için kasın açılmasını bekler, açılan kas besiner mideye indikten sonra tekrar kapanır. Bu kasın görevi mideye inen gıdaların tekrar yemek borusuna dönüşünü engellemektir.

Özellikle erken doğan bebeklerde kasın tam gelişmemiş olması bebeklerde reflüyü daha sık meydana getirir.

Her kusma reflü müdür?

Bebeklerde birçok nedene bağlı olarak kusmalar görülebilir ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Bebeklerde özellikle ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminde bir tıkanıklık ile ilgili olabilmektedir.

En çok karşılaşılan nedenler:

 1. Bağırsak tıkanıklığı veya darlıkları,
 2. Yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı olması (özofagus atrezisi),
 3. Bağırsağın belli bir bölümünün gelişmemiş olması,
 4. Karın organlarının göğüs kafesi içine fıtıklaşması

Yukarıdaki sayılan bu nedenler fışkırır gibi kusma meydana getirebilir. Acil durumluk sebepler olduğundan sık olarak cerrahi tedaviye başvurulur. Bebeklerde genellikle 2-3. haftadan sonra başlayan kusmalar mide alt ucundaki darlığı (pilor stenozu) düşündürür ve tedavisi yine cerrahidir.

Doğuştan gelen metabolik hastalıklar, fenilketonüri gibi, inek sütü alerjisi ve enfeksiyonlar da bebeklerde diğer kusma nedenleri arasında sayılabilmektedir

Bebeklik ve çocukluk döneminde kusma normal bir bulgu olabildiği gibi birçok hastalığın da habercisi olabilmektedir. Aileler kusmayı önemsiz bir durum olarak görmemeli ve mutlaka doktora başvurmalıdır.

Bebeklerde kusmanın ortadan kaldırılması sadece geçici bir çözüm olabilir ve asla yeterli değildir, önemli olan kusmaya yol açan asıl nedeni bulabilmek ve onu tedavi etmektir.

Reflüsü olan bebek nasıl rahatlar

Bebeklerde bazı yöntemler uygulanarak rahatlaması sağlanabilir. Şunları yapın;

 • Bebeğinizi sık sık ve az miktarlarda besleyin.
 • Yemeğini yiyen bebeği 15 dakika yarı oturur şekilde tutun.

Reflüsü olan bebek nasıl yatırılmalı? 15-20 dakika yarı oturur pozisyonda tutulan bebek sağ yan yatma pozisyonuna alınarak yatırılır.

Yukarıdaki uygulamalar bebeğin reflüsünü geçirmek için yeterli olabilir ama inatçı olan reflülerde bebeğin kilo almasını engelleyecek seviyede kusmalar olduğundan bu kusmuklar akciğerlere kaçarak solunum yollarında problem yatarabilir. Böyle durumlar ilaç veya nadir durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilir.

Reflüsü olan bebeklerde ek gıdaya geçişreflüsü olan bebekler neler yemeli

Emziren annelerden süt sağılarak koyu kıvama gerici maddeler eklenmesi veya koyuluğunu fazlalaştıran formüller tavsiye edilebilir. Bu ürünler eczanelerde verilemektedir ancak doktor onayı olmadan kullanılamazlar.

İnek sütü içen bebeklerde veya inek sütü ile yapılan gıdalarla bebeğinizi besliyorsanız reflüye benzer problemler yaşayabilirsiniz. İnek sütüne karşı hassas olan bebekler mevcuttur.

Emziren anneler için bir diğer yöntemler arasında antiasitler bulunur. Bu uygulama ise sütün sağılarak içine atılması ile yapılır ancak doktor onayı olmadan kullanılamaz.

Not: Emen veya mama yiyen bebeklerde yemeklerin ardından bir miktar geri çıkarmalar olabilir ancak reflü olarak algılanmamlıdır.

Reflü testi

Reflünün kesinliği için daha iyi anlayabilmeniz açısından “reflü testi” veya “reflü testleri” yapılarak sonucu kesinleştirebilirsiniz.

 • Midenizden göğse yükselen yanma, ekşime varsa,
 • Ağzınıza acı-ekşi su veya yedikleriniz geliyorsa,
 • Ses kısıklığı, farenjit veya larenjit mevcutsa,
 • Öksürük ile tedaviye dirençli astım sorunu varsa, reflü hastası olma olasılığınız çok yüksektir.

Bunlarıda öğrenmelisiniz

Источник: https://www.hastaliktedavisi.net/bebeklerde-reflu-nasil-anlasilir-bebek-reflusune-bitkisel-cozum/

Bebeklerde Reflü Olur Mu?

Bebeklerde Reflü

Yetişkin hastalığı ve ‘mide yanması’ olarak bilinen reflü, aslında bebeklerde daha çok görülüyor! Aşırı kusmayla ve öksürükle kendini gösteren bebeklerde reflüde; en önemli nokta ‘sabırlı olmayı’ bilmek ve basit önlemler almak. Yüzde 80’i bebek bir yaşına geldiğinde atlatılan reflüye karşı; bebeğinizi başı dik yatırın, anne sütüyle az ve sık besleyin, biberondan uzak durun!

Medical Park Fatih Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Feyza Çivici Gümüş; bebeklerde reflü konusunda merak edilenleri anlatıyor:

Bebeklerde de reflü olur mu?

Yetişkin hastalığı olarak bilinir ama aslında tam tersidir. Reflü hastalığı, sanıldığının aksine sadece yetişkinlerde görülmez; hatta daha sıklıkla bebeklerde ve çocuklarda gözlemlenir.

Bebeklerde reflünün sık görülmesinin nedeni; gıdaların mideye geçişine izin veren kapakçık mekanizmasının henüz yeterince çalışmıyor olması ve bebeklerin çoğunlukla yatar pozisyonda olup, sıvı gıdalarla beslenmesidir.

Bebeklerde reflü konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar da bunlardır.

Bebeklerde reflünün belirtileri nelerdir?

Bebeklerin çoğu mama yedikten veya süt emdikten sonra yediklerini çıkarırlar. Bazı bebeklerde bu daha sık ve yoğun olarak görülür. Bebeklerde kusma görülür. Bebekler yediklerini çok sık çıkardıklarında, anne ve babalar telaşlanarak doktora başvurur.

Reflü; pek çok farklı belirtiyle kendini gösterdiğinden ve diğer organları da etkilediğinden birçok hastalıkla karıştırılabiliyor. O nedenle bebeklerde reflünün belirtilerini çok iyi bilmek gerekiyor.

‘Tekrarlayan üst solunum yolu iltihapları, geçmeyen ses kısıklıkları, hırıltılar, öksürük’ gibi solunum yolu belirtilerinde, reflü hastalığı ihtimali düşünülmeli.

Bebeklerde reflü olması halinde ne zaman doktora gidilmeli?

Bebeklerde sıklıkla görülen reflü, ‘fizyolojik’ olarak nitelendirilir ve bebeklerde fizyolojik reflü hastalık olarak kabul edilmez. Bu bebeklerin gelişiminde ve kilo almasında bir sorun olmaz. Sadece sık olarak kusmalar gözlenir.

Bebeğin büyümeye başlamasıyla (özellikle yürümeye başladığı bir yaşına doğru); katı gıdalara geçilmesi ve kendi başına dik şekilde oturmaya başlamasıyla kendiliğinden belirtiler azalarak, bebeklerde reflü ortadan kalkabilir. Böyle bebeklere tedavi gerekmez. Kısacası; sabırlı olur ve zaman tanırsanız bebeğiniz bir yaşında bebeklerde reflüyü atlatmış olur.

Ancak kusmalar şiddetini ve sıklığını arttırıyor, bebek kilo alamıyor, solunum yolu şikayetleri yoğunlukla yaşanmaya başlanıyorsa; bir çocuk doktoruna başvurarak çocuk takip edilmelidir.

Bebeklerde reflüye karşı ne gibi önlemler alınabilir? Bebeği reflü olan ailelere uyarı ve önerileriniz nelerdir?

Bebeğin reflüden az etkilenmesi için duruş pozisyonuna çok dikkat etmek gerekir. En doğru pozisyon; yemek yedikten sonra onları karınları üzerine baş yukarıda olacak şekilde yatırmaktır.

Ancak bebeklerin çoğu bu pozisyonda durmak istemez ve ağlarlar; bu durumda bebek sırt üstü ve baş ve gövde dik olacak şekilde 45 derecelik açıyla, yukarıda olacak şekilde yatırılabilir.

Bu duruş için yatakta kaymayı önleyici ve açı verici yastıklardan yararlanılabilir.

Bebeği reflü olan aileler bebeğin beslenmesinde nelere dikkat etmelidir?

Her şeyden önce; anne sütüyle beslenen bebeklerde reflüye daha az rastlanır. Bebek mümkün olduğunca anne sütüyle, az ve sık beslenmeli.

Anne sütü almayan bebeklerde; mamada değişiklik yapılması, reflünün bir süre azalmasını sağlar ama bir süre sonra şikayetler yeniden başlar.

Biberonla beslenme de reflüyü artırıcı etki yapabilir; bebek biberondan mamayı çekemediğinde daha fazla hava yutar ve bu da reflüyü tetikler. Katı yiyeceklerle ve kaşıkla beslenmeye geçildiğinde reflünün azaldığı görülür.

Nasıl tedavi edilir?

Bebekte kusma şiddetini ve sıklığını arttırıyor, solunum yolu şikayetleri yoğunlukla yaşanmaya başlanıyor ve alınan tüm önlemlere rağmen şikayetler devam ediyorsa; önce ilaç tedavisine, nadiren de olsa cerrahi tedaviye başvurulabilir.

Tedaviye gerek görülen çok az çocukta sıklıkla uygulanan tedavi ise ‘nissen funduplikasyon’ ameliyatıdır. Bu ameliyatta, midenin üst kısmı yemek borusunu çevresine sarılır.

Böylece mide kasıldığında, sarılan kısım da kasılarak ve yemek borusunu kapatarak geriye kaçış önlenir.

Bebeklerde reflüye karşı alınabilecek basit önlemler nelerdir?

Anne ve babalar aşağıdaki önlemleri alırsa; çoğu bebekte ilaca gerek kalmadan reflü tedavi edilebilir:

•    Bebekleri beslenme sonrası başı yukarıya gelecek şekilde karın ya da sırt üstü yatırmak (yatakta kaymayı önleyici ve istenilen 45 derecelik açıyı sağlayan yastıklar kullanılabilir).•    Mümkün olabildiğince anne sütü ile sık sık, az az beslenme.

•    Bebeğini anne sütü ile besleyen annelerin; kendi beslenmelerinde kafeinli içeceklerden kaçınması ve sigaradan uzak durması.•    Bebeğin beslenme sonrası gazının çıkartılması.•    Mama kullanımında daha koyu kıvamlı özel mamaların kullanılması.

•    Beslenme sonrası; bebeğin ağlama ve gülme gibi karın kaslarını harekete geçiren ve hava yutmasına neden olan aktivitelerden uzak tutulması.

Источник: https://www.bebek.com/bebeklerde-reflu-olur-mu/

Bebeklerde Oluşan Reflü Sorunun Tedavisi ve Süreci

Bebeklerde Reflü

Bebeklerde meydana gelen reflü hastalığının tedavisi öncelikli olarak semptomların azlatılmasına yöneliktir. Bu süreçte uzman hekimin tüm söylediklerine dikkat etmek gerekmektedir.

Bebeklerde Reflü Tedavisi

Bebeklerde reflü sorunu varsa, mide içeriği yemek borusuna geri döner. Reflü için başka bir isim gastroözofageal reflüdür.  GERD gastroözofageal reflü hastalığının kısaltmasıdır. Özofagus ve karın arasında bir vana görevi gören bir kas bulunur.

 Bebek besinleri yuttuğu zaman bu kas gıdanın özofagustan mideye geçmesine izin vermek için rahatlar. Bu kas normalde kapalı kalır ve bu sayede mide içeriği özofagusa geri akmaz. Reflü sorunu olan bebeklerde kapalı kalan kası tam gelişmiş değildir ve mide içeriği özofagustan yukarı doğru destek sağlar.

Bebek reflüsü tedavisi konusunda atılacak olan adımlar arasında;

 • Sık sık yapılan küçük beslemeler, bebeğin karnının dolmasına engel olacaktır. Çünkü aşırı dolu karında reflü belirtileri meydana gelir.
 • Beslenme sonrası en az yarım saat boyunca bebeğin dik tutulması, sütü tutmak için yerçekimini kullanarak geri akış miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Olabildiğince sessiz kalmak ve beslemeden sonra sessiz vakit geçirmek önemlidir
 • Düşük özofageal sfinkter üstündeki baskıyı artırarak reflü daha da kötü bir hale gelebileceğinden dolayı sıkı kıyafetlerden, özellikle de bebeğinizin karın bölgesini sıkan kıyafetlerde kaçınılmalıdır.
 • Seyahat konusunda dikkatli olunması gerekir.  Seyahatlerde bebek koltukları rahat değilse ek bir basınç karın bölgesine yerleşir. Bundan dolayı artan asit bebeklere acı verir. Bu basınç çok acı verici olacağından dolayı reflü sorunu artırabilir.
 • Bazı anne ve babaların bebeklerine masaj kolik ve reflü ile baş etme konusunda yardımcı olmaktadır. Masaj uygulaması yapmak için zeytinyağı kullanılır. Bebeğin karın bölgesine saat yönünde minik hareketler uygulanmalıdır.

Anne sütü bebek mamalarından daha hızlı sindirilir. Bebek reflüsü ve tedavisi kapsamında uzmanlar bebeklerin daha sık, daha az emzirilmesini isterler. Emzirme yapan anneler kendi beslenme düzenlerine de dikkat etmelidir. Özellikle süt, kafein, narenciye, baharatlı gıdalar beslenme alışkanlıkları dışında bırakılmalıdır.

Bu gıdaların sıra ile bırakılması ile alakalı zaman diliminde anneler bebeklerinin reflü sorununu da gözlemlemelidir. Anne ve babaları bebeklerini ağrı veya rahatsızlık içinde görmek oldukça üzücü bir durumdan ibarettir.

Reflüsü olan bebeklerde aşırı ağlama ya da ağrı ile alakalı zamanlarda mutlaka uzman hekimden görüş alınması gerekir.

Beslenme Tavsiyesi

Sağlık uzmanları bebeklerinde bu hastalık sürecinde nasıl besleneceğini, beslenmesinin nasıl kontrol altına alınacağını ve reflü ile alakalı yaşamsal değişimleri ebeveyn detaylı şekilde anlatır.

Bu değişiklikler şunları içerebilir:

 • Bebeklere beslenme boyunca düzenli olarak yiyecekleri sindirim için ezerek vermek gerekir.
 • Az az ama sık sık beslenme düzeni kurulmalıdır.
 • Uzman hekimlerin tavsiye ettiği ilaçları ve ek takviye besinleri alarak düzenli şekilde kullanmak gerekir.

Uzman hekim bebeğin inek sütü alerjisi olabileceğini düşünürse, inek sütü içermeyen özel formüllü süt denemenizi önerir. Bu detaylara uyulması oldukça önemlidir.

İlaçlar

Reflüsü olan bebeklerde genelde ilaç alımı uzman hekim tarafından önerilmez. Yalnız bu sorun oldukça şiddetli ve ciddi bir boyuttaysa ilaç desteği uzman tarafından reçete edilir. Reçete edilen ilaçlar arasında;

 • Aljinatlar, bunlar mide içeriğine karşı koruyucu bir bariyer meydana getirirler. Sorunun yemek borusuna çıkmasını ve özofagusu tahriş sıkıntısını durdurur.
 • Proton pompa inhibitörleri ve H2-reseptörü antagonistleri, midede bulunan asit seviyesini düşürür. Bu sayede mide içeriği yemek borusunu önceki kadar kesinlikle rahatsız etmez.
 • Şuruplar, gaviscon ve zantac tarzında şuruplar da belli bir yaşın üzerinde olan bebekler için uzman hekim tarafından reçete edilebilir. Gaviscon ve zantac özellikle midede meydana gelen yanmaların önüne geçerek rahatlama sağlar.

Aljinatlar, bebeğin besleme şeklini değiştirildiğinde sorun ortadan kalkmazsa kullanılabilir. Bebekte bunun kullanımına rağmen rahatsızlık verici durum devam ederse ya da beslemeyi reddediyorsa proton pompa inhibitörleri ve H2-reseptör antagonistleri önerilebilir.

Cerrahi İşlem

 Cerrahi uygulama çok az sayıda bebek üzerinde uzman Hekim tarafından yapılır. Çoğu zaman serebral palsi gibi ciddi temel koşulların var olduğu bebeklerde  yemek borusunun alt kısmında bulunan kas halkasını sıkarak GORD’u tedavi etmek için bir ameliyat gereklidir.

Yemek borusu, mide ya da ince bağırsakta tıkanma sorunu ve daralma sorunu varsa cerrahi işlem gerekebilir. Uzman hekimler cerrahi uygulamayı en son tercih olarak kullanır. Bu sürece girinceye kadar diğer tedavi uygulamalarını tercih ederler.

Özellikle anne ve babaların tedavi sürecinde tüm detaylara dikkatli şekilde uyması ve kurallar dışına çıkmaması gerekmektedir. Bu sayede bebekler sağlıklarına kavuşur ve huzurlu zamanlar geçirir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://midemikrobu.com/bebeklerde-reflu-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.