Bebekleri Rahatlatan Emzikler…

içerik

Bebeklerde emzik kullanımı nasıl olmalı? Zararları var mı?

Bebekleri Rahatlatan Emzikler…

Ancak yanlış kullanılan emziğin zararları saymakla bitmiyor. Bebekler için zamanla tatlı bir alışkanlık haline gelen emzik, ağız ve diş yapısını bozmasının yanı sıra bebeği anne göğsünden de soğutabiliyor. Uzmanlar, emziğin sadece emme ihtiyacı olan bebeklerde kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren, beslenme reflekslerinin bir gereği olarak emzikle erken safhada tanışıyor. Emzik bir süre sonra anne sütüyle beslenen bebeklerin başlıca alışkanlığı olmaya başlıyor.

Fakat belli bir aşamadan sonra bu alışkanlığın önüne geçilmezse, anneleri zorlu bir mesai bekliyor.

Diğer yandan bebeklerin diş çıkarma döneminde ne tür emziklerin tercih edilmesi gerektiği ya da emzik bırakma döneminde hangi yöntemlerin izlenmesi gerektiği gibi soruların cevapları bu alışkanlığın doğru zamanlamayla terk edilmesi adına son derece önemli.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Handan Kılınç, emzik kullanımıyla ilgili anneleri aydınlatacak bilgileri şu şekilde sıralıyor:

Parmak emen çocuklar emziğe yönlendirilmeli

Her bebek hayata tutunmasını kolaylaştıracak bir takım ilkel reflekslerle doğar. Bu reflekslerden biri de emme refleksidir. Emme refleksi bebeğin beslenmesi için çok önemlidir.

Erken doğan bebeklerde daha zayıf, bazı bebeklerde tatmin edilmesi zor olacak kadar güçlü olabilir. Emzik, emme refleksinin anne göğsü dışından tatmin edilmesi amacıyla icat edilmiş ve birçok çeşidi olan bir araçtır.

Beslenme dışında, bebeğin tatmin edilemeyen emme güdüsünü karşılamak için kullanılır. Memeyle beslenme sonrası huzurlu olan, ihtiyacı giderildiği anda uyuyan bebeklerde emziğe başvurmaya gerek yoktur.

Ama bazı bebekler beslenseler bile sakinleşmek için emmeye devam etme ihtiyacı hisseder ve anne göğsünden ayrılmak istemez. Bu durum anneyi emzirme eyleminden soğutacak kadar yoğun bile olabilir. Hatta göğüste doğru emzirme teknikleri uygulansa bile hasar oluşturabilir.

Emzik, bu grup bebekler için rahatlatıcı bir görev üstlenir. Ayrıca emme güdüsü güçlü olan bebeklerde kullanılmadığında başparmağı emme davranışı görülebilir. Bu durum da zamanla çene yapısını bozar.

Emme refleksi güçlü olan bebeklerde annenin emzirmeden soğumaması ve başparmağın emmek için kullanımının önlenmesinde emzik iyi bir alternatif olabilir.

İlk ay emzik kullanmayın

Emzik, anne ile olan bağın doğru kurulması için ilk ay mümkünse verilmemelidir. Çünkü emzikler anne memesi ile farklı özelliklere sahip olduğundan bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir.

Ayrıca emme yorucu bir eylemdir yeni doğmuş bebeğin çok uzun süre emziği alması annenin emme süresini azaltabilir. İdeal emzik, anne göğsüne benzeyen damla formunda ve damaklıklı denen ucu daha geniştir.

Yutulmasını engellemek için ucu yukarı kıvrık veya şişkin yuvarlak şekilde olabilir. Anne göğsüne benzeyen damla formu ilk aylarda emmeyi güçlendirmesi ve farklı bir his vermemesi için tercih edilir. Daha büyük bebeklerde ise damaklıklı form önerilir. Kiraz şeklinde ucu şişik olan emzikler damak yapısını olumsuz etkilediği için kullanılmamalıdır.

Diş çıkarma döneminde kauçuk emzik tercih edin 

Silikon emzikler şeffaf ve pürüzsüz yüzeylidir. Temizlenmesi daha kolaydır ve yüksek sıcaklıklara dayandığı için daha kolay sterilize edilir. Kauçuk emzikler ise dayanıksızdır ve renkleri değişmeye başladığında (yaklaşık 4 hafta) değiştirilmelidir.

Kauçuk emzikler daha dayanıklı olduklarından diş çıkarma dönemlerinde tercih edilebilir. Tüm bunlara rağmen bebeğin emziği tercih hakkı olduğu unutulmamalıdır.

Emziğin bisphenol A içermediğinden emin olunmalıdır. Emzikler bebeğin büyüyen damak yapısına uygun olarak 2-3 ayda bir değiştirilmelidir. Emzikte yıpranma, yapısında bozulma söz konusuysa bu süre beklenmemelidir.

Sakinleştirmek için emzik vermek yerine sırtını sıvazlayın

Emzik, bebekte alışkanlık yapan bir araçtır. Alışkanlığı teşvik edecek davranışlardan uzak durulması gerekir. Bir gün bırakılması gerektiği göz önünde tutularak kullanılmalıdır.

Her stres anında emziğe başvurmak yerine önce kucağa alma, hafifçe sırtını sıvazlama sakinleştirici tonda sözler veya şarkı söyleme denenmeli sonuç alınamazsa emziğe başvurulmalıdır.

Emzik tek başına uykuya dalma ritüeli olarak bırakılmamalı bebeğin uyumaya çalışırken ek bir rahatlatıcı nesneye, bu bir battaniye veya yumuşak bir oyuncak olabilir, bağlanmasının sağlanması emziği bırakırken uyku bozuklukları oluşmasını azaltabilir ve bebeğin daha az stres yaşamasını sağlayabilir.

Emziği şekere, bala batırmayın

Emzik bebeğe verilirken asla şeker, bal, reçel veya mamaya bulaştırılarak verilmemelidir. Bunlar hem ağız-diş sağlığını olumsuz etkiler hem de bebeğin emziği beslenme aracı olarak görmesine neden olarak başarılı emzirme eyleminin önünde engel oluşturur.

Emzik kullanımının enfeksiyon oluşumuna neden olduğuna dair kesin veriler yok. Ancak hassas bebeklerde emzik kullanımının 6 aydan sonra orta kulak enfeksiyonlarını artırdığına işaret eden yayınlar var. Bu nedenle tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında bebeğin yatarak beslenmediğinden emin olunduktan sonra ek bir risk olmadığı biliniyorsa, emziğin bırakılması denenmeli.

Emziği bıraktırmak için sakin bir dönem seçin

Emzik, bebeğin hareket kabiliyetinin arttığı ve kendisini oyalayabilecek şeylere ulaşabilme kapasitesini kazandığı 1 yaş civarında bıraktırılmalıdır. Bu işlem ani ve zorlu bir şekilde yapılmamalı, bebekte stres yaratmamalıdır.

Stres rahatlama eylemi olan emme eylemine ihtiyacı dolayısıyla emziğe ihtiyacı arttırır. Bıraktırma için bebeğin büyük değişiklikler yaşamadığı (kardeş doğumu, kreşe başlama, ev değişikliği, vs.) nispeten sakin ve sağlıklı olduğu bir dönem tercih edilmelidir.

Öncelikle emziğin göz önünde bulunmaması sağlanır. Emzik sayısının hep tekte tutulması bu nedenle önerilir. Bebekte ilk kullanımdan itibaren kolay ulaşılan olmazsa olmaz elzem ihtiyaç imajı yaratılmamalıdır. Gün içinde erişim azaltılır bu arada bebek meşgul tutularak aklına gelmesinin önüne geçilir. Alternatif uyku ritüelinin olması bu dönemde çok yardımcı olur.

Bebeklerde sağlıklı diş gelişimi için 4 önemli tavsiye

Источник: https://indigodergisi.com/2017/03/bebeklerde-emzik-kullanimi-nasil-olmali/

A’dan Z’ye Bebeklerde Emzik Kullanımı | Anneysen.com

Bebekleri Rahatlatan Emzikler…

Emzik kullanımını ihtiyaca ve yaşa göre iyi belirlediğin sürece zararlı değil. Bebekler emme güdüsüyle doğar. Kendilerini rahatlatmak için başparmaklarını emmeleri de bundan.

Bebeğin emzikten önce memene alışmalı. Emzikle anne memesinin yapısı aynı değil. Emziğe erkenden alışan bebeğin meme emmeyi reddedebilir.

Emzik dişleri bozar mı?

Bebeğin emziği emerken dili ile ön dişlerini öne iter. Ön ve üst dişler ileri, alt çenedeki dişler arkaya göre hareket eder. Emme süresi uzadıkça ön ve arka çene arasındaki mesafe açılır.

2 yaşından önce emzik emmeden vazgeçerse bu bozukluk düzelebilir. 3-3,5 yaşına kadar devam ederse kalıcı hale gelebilir.

Hatta daha ileri zamana giderse üst ön dişler V şeklini alır ve bu bozukluk kalıcı olur.

Bu yüzden emzik kullanma süresini olabildiğince kısa tutmalı ve aralığını çok sık olmayacak şekilde ayarlamalısın.

Meme karmaşasına yol açacağından süt üretimi tam oluşana kadar anne sütü emen bebeğinde emzik kullanma. Meme emmeyi aktif ve düzgün halde yaptıktan sonra emzik kullanmayı düşünebilirsin.

Bebeğin kilo almıyorsa veya az meme emiyorsa da emziğe geçişi ertelemelisin. Çünkü emzik bebeğinin emme güdüsünü tatmin eder ve memeye olan ilgisini azaltır.

Emzik kullanma yaşı için genel bir yaştan bahsedemeyiz ama genellikle ilk 4 ay emme ihtiyacının en çok olduğu dönem. En azından 1. aydan sonra emzik kullanmaya başlanması gerektiğini söyleyen uzmanların sayısı fazla.

Emzik bebeği zayıflatır mı?

Anne sütünü yeterince almadan, meme emme alışkanlığını edinmeden emziğe geçersen memeyi reddeceğinden beslenmesinde aksamalar olabilir. Düzgün besleniyor ve emzik kullanıyorsa böyle bir şey geçerli değil.

Düzgün besleniyor mu peki?

Yenidoğan bebek emzik kullanabilir mi?

Öncelikle şu konuyu açıklığa kavuşturalım: Yenidoğan dönemi, ilk 40 günlük dönem. Bunu birçok kişi ilk yıl olarak düşünüyor. Yenidoğanda emzik kullanımı birçok uzman tarafından kesinlikle önerilmiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz meme karmaşası yaşama, memeni emmeyi reddedeceği için yeterli beslenememe, emzirme döneminde seninle kuracağı bağı azaltma gibi sebepler nedeniyle yenidoğan bebeğini emzikle (yalancı meme) tanıştırma. İlk haftalar bebeğin emmeyi öğrendiği, anneyle yakın temas kurması gereken çok özel bir dönem.

Bilmen gerekenler bu yazıda: Yenidoğan Bebeği Emzirme: 8 Soru 8 Cevap!

Prematüre bebeklerde emmeyi öğretmek amacıyla hastanede emzik verilir ama bu özel bir durum.

Öğrenmek istersen: Adım Adım Prematüre Bebeklerde Beslenme ve Emzirme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bebeğine emzik vermeni gerektirecek durumlar neler?

 1. Bebeğin anne sütünü yeterince almıyor, mama ile besleniyorsa,
 2. Beslenme amacı dışında memeni emmek istiyor, parmaklarını, battaniyesini, uyku arkadaşını emiyorsa,
 3. Huzursuzsa ve hiçbir şekilde sakinleştiremiyorsan emzik vermeyi düşünebilirsin.

Bu tür durumlar yoksa bebeğini mümkünse emziğe alıştırma. Ama bir yandan da bebeğini zorlama. Emzik, ihtiyaç dahilinde kullanılan bir ürün. Ne can dostun olsun ya da korkulu düşmanın. Her bebek emzik emecek diye de bir kural yok bu arada, aklında olsun.

Her bebek anne sütü emmeli, emzik değil.

Bu arada sütün azsa mutlaka oku: 8 Adımda Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Gece emzik kullanımı nasıl olmalı?

Bebeğini emzirerek uyutuyorsan buna alışır, emmek onun için ritüel haline gelir. Gece uyandığında da bu ritüeli devam ettirmek ister. Bu yüzden çok geç kalmadıysan bebeğini emzirerek uyutmaktan vazgeçerek işe başla. Ay Ay Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı yazımızda bu konuyla ilgili hayat kurtaracak bilgiler var.

Bebeğin emerek uyumaya alıştıysa uyurken emziği ağzından düştüğünde ağlayarak uyanıyordur. Bu durumda yapacak bir şey yok, mecbur uyanıp emziğini minik ağzına takacaksın.

“Kendi kendine uyumayı nasıl öğrenecek?” diyorsan videomuzu mutlaka izle:

Emzik ne zaman bırakılmalı?

Alışkanlık yapmaması için 3. ayda bıraktırmaya çalışmanın faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar olduğu gibi 2 yaşına kadar emzik kullanmakta sakınca görmeyenler de var. 1 yaşından sonra beslenmesinden uyku düzenine, tüm koşulları düşünerek fayda-zarar tartısını çalıştırarak, yavaş yavaş emzik bıraktırmaya gidebileceğini savunan uzmanlar da mevcut.

Gördüğün gibi uzmanların emzik kullanımı ile ilgili ortak bir görüşü yok. Bu yüzden en iyisi doktoruna danışmak ve bebeğinin ihtiyaçlarını iyi gözlemleyerek hareket etmek.

Emzik nasıl bıraktırılır?

Emziği aniden bıraktırmaya çalışma ki çocuğun güvensizlik hissi yaşamasın.

Unutturma yoluna gidebilirsin. İçecek vermek, müzik dinletmek, parka götürmek, ana kucağında sallamak, banyo yaptırmak, şarkı söylemek, bebek masajı yapmak bunlardan birkaçı. Bebeğinde hangisinin etkili olacağını deneyerek görebilirsin.

Emzik ne zaman değiştirilmeli?

Emziklerin ortalama süresi 3 ay. Fakat bu süre bebeğinin emziği kullanma sıklığına göre değişir. Emzikte yırtık, çatlak varsa, formu yapısı bozulmuşsa değiştirmelisin.

Emzik nasıl temizlenir?

İlk alındığında sabunlu ılık suda yıka. Sıcak suda 5 dakika kaynatmak ise düzenli temizlik için en iyi sterilizasyon yolu.

İsveç'te yapılan dikkat çekici bir çalışmadan da bahsedelim. İsveç'te 184 çocuğu 4 yaşına gelene kadar belli aralıklarla alerji uzmanı tarafından muayene etmişler. 6 aylık olduklarında anne babalarına sordukları soruların cevaplarına göre elde edilen veriler şöyle:

 • %74'ünün emzik kullandığını belirtmiş.
 • Bunların %83'ü bebeklerinin emziklerini musluk suyuyla yıkadığını söylemiş.
 • %54'ü emziği kaynatıyormuş.
 • %48'i ise emzikleri ağızlarında emerek temizlediklerini belirtmiş.

Çocuklar 4 yaşına geldiklerinde tükürüklerindeki mikropları incelemişler ve emzikleri ebeveynlerinin ağızlarında temizlenen kuzularda alerji, astım ve egzama gibi rahatsızlıkların daha az olduğu görülmüş.

Yine araştırmaya göre sezaryenle doğan çocuklarda egzama riski %55, normal doğan ve emzikleri annelerinin ağzında temizlenen bebeklerdeki egzama riski %20 olarak ölçülmüş. Anne-babanın ağzında bulunan mikropların bebeğe geçmesi, bağışıklık kazanılmasıyla bağdaştırıldığından mantıklı gibi gözüküyor.

Hangi emzik kullanılmalı? Emzik seçerken nelere dikkat etmelisin?

Emzik çeşitleri 2 kritere göre belirleniyor:

 1. Bebeğin yaşı,

 2. Emziğin malzemesi.

Hangi yaşta hangi malzemeden üretilen emziği kullanmalısın, aşağıda anlatacağız. Fakat dikkat etmen gerekenlerden biri de emziğin BPA ve PVC içermemesi. Bunlar zararlı kimyasallar, bebeğinden uzak durmalılar.

Bir de ortodontik emziklerden al. Ortodontik emziklerin özelliği;

 • Yanlardaki kanatları sayesinde diş etine ve dişlere yapılan baskıyı eşit derecede dağıtmak,
 • Emme sırasında dili doğal pozisyonda tutmak,
 • Damağa olan baskıyı azaltmak.

Satın almadan önce sana yardımcı olalım: Hangisi Daha İyi: En Çok Tercih Edilen 5 Markanın Emzik Modelleri

Kauçuk emzik

Diş çıkartma döneminde bebeklerde kaşınmadan dolayı ısırma eğilimi daha çok oluyor. Kauçuk da diş darbelerine dayanıklı bir malzeme olduğu için bu emzik, diş çıkartan bebeklerde daha uygun bir tercih. Fakat suyu emdiklerinde formları çabuk bozulur, silikona göre daha sık değiştirmek zorunda kalırsın.

Şöyle de bir dezavantajı var: Lateks alerjisi yapabiliyor. Böyle bir durum olursa kullanmayı bırakmalısın.

Çok lazımlar: Diş Çıkarma Döneminin Kurtarıcıları En İyi 10 Diş Kaşıyıcısı

Silikon emzik

Diş çıkarmayan bebekler için öneriliyor. Amme memesi formuna daha çok benzediğinden 1 yaş öncesi için daha uygun. Bulaşık makinesinde yıkayabilirsin, yapış yapış olmaz.

Damaksız emzik

Damaksız emzik de düz formu nedeniyle 1 yaşından önceki bebekler için öneriliyor.

Damaklı emzik

Diş çıkartan, 1 yaşını dolduran bebekler için daha uygun.

Damaklı damaksız emzik farkı ne?

Damaksız emzikler, emme problemi olan bebekleri yutmaya alıştırmada daha başarılı. Mesela prematüre bebekler kesinlikle damaksız emzik kullanmalı. Bebeğin emzik kullanmaya çok ihtiyaç duyuyorsa damaklı ya da damaksız emziklerden hangisini kullanması gerektiğini doktoruna danışmalısın.

Annelerin emzik kullanımında yaptıkları 4 hata

1- Bebek her ağladığında ve huzursuzlandığında emzik vermek,

2- Nasıl olsa bir gün kendiliğinden bırakacak düşüncesiyle emziği uzun süre kullandırtmak,

3- Yere düşen emzikleri yeterince iyi sterilize etmeden bebeğe vermek,

4- Emziğe tatlı sürmek. Emziği reçele, pekmeze batırmak yanlış bir uygulama çünkü bebek buna alışır, anneler de sussun diye bu şekilde vermeye devam eder. Dişlerde çürük oluşumu için hiç de tatlı olmayan bir zemin bu, dikkat!

Bunları öğrenmelisin: 9 Soruda Bebeklerde Diş Sağlığı ve Diş Bakımı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-bakimi-a-dan-z-ye-bebeklerde-emzik-kullanimina-dair-bilmen-gerekenler_395

Yenidoğan Bebeği Emziğe Alıştırma Yöntemleri

Bebekleri Rahatlatan Emzikler…

Yenidoğan bebeklerde çok kuvvetli emme refleksi olmasından dolayı emme eylemine daha anne karnındayken başlarlar.

Çoğu zaman bebeğin uzun süre uyumasını sağlayan, çoğu zaman da annelerin kurtarıcısı olan emziğe (yalancı meme) başlamak tamamen annenin vereceği kararla olmalıdır. Bu kararı vermeden önce emzik kullanımının yararlarını ve olası zararlarını bilmenizde fayda var.

Peki, yenidoğan bebeği emziğe alıştırma yöntemleri neler, doğru emzik nasıl seçilir, emzik bağlılığı nasıl önlenir? Detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeğiniz Emme İsteği İçindeyse

Bebeğiniz, doğumdan sonra emzirmeye başladığınız andan itibaren iki emzirme arsasında sürekli mızmızlanıyorsa ve tok olmasına karşın emme isteği devam ediyorsa emzik kullanımına başlayabilirsiniz. İlk defa emzik kullanmaya başlayacaksanız, yenidoğan bebekler için uygun olan emzikleri tercih edebilirsiniz.

Emziğe Alıştırırken Bilinen Yanlışlar

Halk arasında bebeği emziğe alıştırmak için bilinen yöntemlerden çoğu uzmanlar tarafından yanlış bulunuyor. Bebekleri emziğe alıştırma sürecinde emziğin bal, pekmez vs. gibi tatlılara batırılması yanlıştır.

Bal ya da pekmeze batırılan veya yere düştükten sonra erişkinin ağzında temizlenerek bebeğe verilen emziklerin bebeğin ileri yaşlarda diş problemleri yaşamasına ve bebeğin ağzında mikroorganizmaların oluşmasına neden olması kaçınılmazdır.

Ağız Yapısına Uygun Emzik Kullanılmalı

Bebeğinizi emziğe alıştırırken dikkat edeceğiniz diğer bir konu da vereceğiniz emzik şekillerinin ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilememesidir. Uzmanlar, emzik seçiminde bebeklerin ağız ve damak yapısını bozmayacak, ortodonti emziklerin tercih edilmesini tavsiye etmektedirler.

Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz için emzik seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Emziğin boyu,
 • Hava akımı sağlayan deliği,
 • Emziğin yapıldığı maddedir.

Emziğin boyu;

Piyasadaki emzikler genellikle 0-6 aylık bebekler ve daha büyük olanlar için 2 şekilde kategorize ediliyor. Bebeğinizin yaş grubu hangisine uygunsa o büyüklükte olan emziği tercih etmelisiniz.

Hava akımı sağlayan deliği;

Emzik alırken emziğin hava akımı sağlayan deliği olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bebeğin tükürüğü emzik ile cilt arasında kalarak çeşitli cilt tahrişlerine neden olabilir.

Emziğin yapıldığı madde;

Seçeceğiniz emziğin kauçuk gibi doğal bir maddeden yapıldığına özen göstermelisiniz. Diğer emzikler, içinde sağlık açısından zararlı maddeler barındırılabiliyor.

*Emzik tercihinizde bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise emziğin damaklı veya damaksız oluşudur. 1 yaşından küçük bebekler için damaksız, 1 yaşından büyük bebekler için damaklı emzikler tercih edebilirsiniz.

Emzik Düşkünlüğü

Bebeklerini emziğe alışmak isteyen annelerin tedirgin oldukları en önemli konulardan birisi de beğenin emziğe alışmasından sonra emziğe olan düşkünlükleridir. Emziğe tutku ile bağlanan bebekleri bu alışkanlıklarından vazgeçirmek de başlı başına bir mücadele gerektirebilmektedir.

Aslında bebekler için başlangıçta ağızlarına tutuşturulan kauçuk / silikon parçanın daha sonra kendisini rahatlatan ve haz veren bu nesneye bağlanmak normal bir davranıştır. Bunun nedeni ise, bebeklerin 0-1 yaş arasında bebeklik dönemini kapsayan oral dönemde, temel haz kaynağının emme duyusu olmasıdır.

Emziği bağımlığa dönüştüren hatalı davranış ise, anne babaların bebek her sıkıntı yaşadığında emzik verme eğilimlerinde olmalarıdır.    

Emziğin Bağlılık Olmasını Nasıl Önlerim

Bebeğinizi yalancı memeye (emzik) alıştırırken önceden bilmeniz gereken konular vardır. Bu konuların başında bebeğin emziğe olan bağımlılığı gelir. Gereğinden fazla amacını aşan bir biçimde emzik kullanımı zamanla bebeği emziğe bağımlı hale getirir.

Emzik kullanımı kontrollü yapıldığı takdirde bağımlılık ihtimali en aza indirgenmiş olur. Her ağladığında emzik verilen bebek, yaşayacağı sorunlara emziksiz dayanabilme yolunda şansını da kaybetmiş olur.

  Bebeklerde Nesne Bağımlılığı İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın  

Emzik Verme Sıklığını Azaltın

Bebeklerde emzik bağımlığının önüne geçmek için, başlangıçta sık olan emzik kullanımını bebek büyütüldükçe daha seyrek kullanma yoluna gidilmelidir. Örneğin, 3.

ayını doldurmuş bebeklerin, bedenin içinden veya dışarıdan gelen uyarılarla baş etme konusunda daha yetenekli olmaları, onların emzikle rahatlama ihtiyaçlarını azaltır.

Bu dönemlerde bebeğin her huzursuzluğunda emzik verilmemesi emzik bağımlılığının önüne geçecek yöntemlerden birisidir.     

Emziği Aniden Bıraktırmayın

Emziğe alışkın olan bebeğinizin önce ona olan tutkunluğunu sağlayıp daha sonra aniden emziği bıraktırmaya çalışmak yapılan hataların başında gelir. Bu şekildeki davranışlar bebeği olumsuz etkiler ve hem anneyi hem de beğeni yıpratır. Emzik alışkanlığını bıraktırmanın en iyi yolu emzik kullanımını azaltarak bıraktırma yoluna gitmektir.

“Bebeklerin Yüzde 85'i Emzik Kullanıyor”

Bebeklerde emzik kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalarda, yaklaşık olarak yüzde 85 bebeğin ilk aylardan başlayarak emzik kullandığı belirtiliyor.

Annelere emzik kullanımı için yapılan anketlerde bebeklerde emzik kullanımının normal bir davranış olarak görüldüğü saptanmıştır.

Bu araştırmalar sonucunda emzik kullanımının sıklıkla görüldüğü bebeklerin anne sütünü kısa bir süre aldıkları tespit edilmiştir.

Emzik Kullanımının Olumsuz Sonuçları

Bebeklerde emzik kullanımının olumsuz sonuçlarıyla ilgili 450 anne-bebek ikilisinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre;

 • Bebekleri için emzik kullanmayı tercih eden annelerden bazıları ya anne sütünü vermeyi kesmiş ya da iki emzirme arasındaki süreyi uzatmışlardır.
 • İlk başlardan itibaren emzik kullanan bebeklerde, kullanmayan bebeklere oranla 4 kez daha erken anne sütü bıraktıkları görülmüştür.
 • Bazı annelerin bebeklerini emzirmekten utandığı ve ağlama sesinden rahatsız oldukları için emzik vermeyi tercih ettikleri belirtmişlerdir.
 • Yapılan araştırma sonucunda emzik kullanan bebeklerde büyüme geriliğinin saptandığı yöndedir.
 • Bebeğini emzirmekten rahatsız olan annelerde bebeği emziğe alıştırmada anne sütünün kesilmesinde etkili olduğu görülürken, emzirmekten rahatsız olmayan annelerde emzirme süresine etki etmediği görülmüştür.

Emziğin Sağladığı Faydalar

Emziğin bebeğin gelişi açısından pek çok zararı olsa da bunun yanında anne ve bebeğe sağladığı faydalar da mevcuttur. Bu faydalar ise şöyle;

 • Emme eylemi bebek için başlı başına bir memnuniyet kaynağıdır. Bunun nedeni ise, doğumu izleyen haftalarda bebeğin en güçlü refleksi olmasıdır.
 • Bebek emzik sayesinde üzerinde bulunan gerilimi atar, böylece sakinleşir ve uykuya daha kolay dalar.
 • Emzik kullandırılmayan bebekler, bir süre sonra parmak emmeye başlayabiliyorlar. Buna rağmen bebeği emzikten vazgeçirmenin onun parmağını emmesinden vazgeçirmekten daha kolay olduğu belirtiliyor.
 • Bazı uzmanlar, emziklerin, bebeklerin elleriyle bazı beceriler geliştirmesinde yardımcı olduğunu ileri sürüyorlar. Emziği ağızlarından düşüren bebekler onu bulmak için beşik veya yataklarının çevresini yoklamaları ve emziği yeniden ağızlarına sokmaya çalışmalarının buna yol açtığını belirtiyorlar.

Emzik Seçerken Bunlara Dikkat Edilmeli

Yeni doğan bebeğinizin emzik alışkanlığı edinmesini isteyen anneler bebeklerine verecekleri emziklerin seçiminde dikkatli olmaları gerekiyor. Bebeğin sağlığı açısından önem taşıyan emzik seçiminde şu konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

 • Kullanacağınız bütün emziklerin onaylanmış güvenlik standartlarına uygun olmalıdır.
 • Alacağınız emziklerin etiketinde standartları açıkça ve net olarak belirtilmesi gerekmektedir.
 • Emziğin ağız kısmında havalandırma delikleri bulunması, bebeğin burnunun tıkalı olması veya daha büyük bir bebeğin emziği tamamıyla ağzına alması durumunda son derece önemlidir.
 • Emzikler biraz olsun bile yıpransa bunları hemen atmanız gerekir.
 • Çok küçük bebeklerin boyunlarına emzikler asılmamalıdır: Bu, emzik kordonunun bebeğin boğazına dolanarak boğulmasına neden olabilir.
 • Yeni doğmuş bebeğinize vereceğiniz emziğinin, tıpkı biberon memeleri gibi, kaynatılarak mikroptan arındırılması gerekmektedir.
 • Biberonların mikroptan arındırılması için kullandığınız yöntemleri, emzikler içinde kullanabilirsiniz.
 • Bebeğiniz parmaklarını -ve başka nesneleri- sürekli ağzına soktuğu döneme geldiğinde, artık emzikleri mikroptan arındırmaya gerek kalmasa da emziği yere düşünce, emziği bebeğe vermeden önce mutlaka iyice yıkamak gerekmektedir.
 • Kullanılmayan emzikleri hep aynı kabın içinde tutun. Bu emziğin hem temiz kalmalarını sağlar, hem de bebeğiniz emzik isteyip ağlamaya başladığında panikten emziğini nereye koyduğunuzu bulamayıp dört bir yana koşuşturmanızı önler.

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/yenidogan-bebegi-emzige-alistirma-yontemleri

BEBEKLERDE EMZİK KULLANIMI

Bebekleri Rahatlatan Emzikler…

Yenidoğan bir bebek emme refleksiyle dünyaya gelir. ilk iki yıl oral dönem (emme dönemi) olarak adlandırılır. Oral dönem bebeğin dünyayı ağız yoluyla tanıdığı dönemdir.

Bebek eline geçen herşeyi ağzına götürerek tanımaya çalışır ve tadına bakar. İlk dönemlerde bebeğe güven veren emme refleksi aynı zamanda beslenmesinde rol oynar.

Emzik bebeklerin beslenmesi haricinde rahatlamasını ve anne memesinin beslenme dışında kullanımını azaltmak amacıyla kullanılabilir.

EMZİĞİN YARARLARI VE ZARARLARI

Emzik alışkanlık yapabilir.Emziğin kullanım süresi annesi tarafından ayarlanmadığı sürece, bebek tüm gününü emziğiyle geçirebilir. Bu durum hem anne sütü alımını hem de ek gıda alımını azaltır.

Beslenme konusunda sıkıntı yaşanmasına, buna bağlı olarak da gelişim geriliklerine neden olabilir.

Ayrıca uzun süreli emzik kullanımı ağız ve diş yapısının bozulmasına, konuşmanın ve psikolojik olgunlaşmanın gecikmesine, kulak ve burun hastalıklarının daha sık görülmesine neden olur.

Emzik kullanımı her şeyden önce bebeğin emme gereksinimini giderir. Bebekler sadece aç oldukları için değil, emme refleksinin getirdiği gereksinimden dolayı da emerler. Emzik aynı zamanda bebeği rahatlatır, güvende hissetmesini ve uykuya rahat geçmesini sağlar.

Emzik kullanmayan bebekler emme gereksinimlerini gidermek, huzurlu ve güvende hissetmek, uykuya geçmek için anne memesini ararlar.

Bu durum özellikle ilk aylarda dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebeğin beslenme gereksinimi dışında da devamlı annesinin memesine yapışık durumda yaşamasına neden olur. Bu, çoğu anne için gerginlik yaratan bir duruma dönüşür. Bebek emme gereksinimini bir şekilde gidermek zorundadır.

Bebekler emme gereksinimlerini anne memesi ve emzikle gideremediklerinde parmak emmeye başlarlar. Oysa emzik kullanan çocuklarda parmak emme davranışı kullanmayanlara oranla daha azdır.

UYKUYA GEÇERKEN

Emzik kullanımının alışkanlık haline dönüşmemesi için sadece uykuya geçiş amaçlı kullanılması daha uygundur. Emzik pasifleştirici özelliğinden dolayı bebeği sakinleştirir, rahatlatır ve daha kolay uyumasını sağlar.

Ancak tüm uyku boyunca da bebeğin ağzında olması uyku kalitesini bozması bakımından uygun değildir. Bu nedenle bebek uykuya geçtiğinde yavaşça ağzından alınmalıdır.

Bebek her ağladığında ve her huzursuz olduğunda emzik vermek ise emziğin alışkanlığa dönüşmesini hızlandırır. Bırakma sürecinin anne ve çocuk açısından daha sancılı geçmesine neden olur.

Ayrıca uzun vadede bakıldığında çocuğun her gerginlik durumunda ağzına bir şey götürmesine neden olur. Bu durum tırnak yeme, kalem kemirme, gereksiz atıştırmalıklar yeme ve sigara kullanımına kadar varan alışkanlıklar yaratabilir.

EMZİK KAÇ YAŞINDA VE NASIL BIRAKILMALI?

Emzikler genellikle damaklı ve damaksız şekillerde üretilmektedir. Damaksız modeller şekil olarak anne memesine daha yakın oldukları için yeni doğan bebekler tarafından daha çok tercih edilir. Ancak bu modeller diş ve damak yapısında bozulmalara neden olmaktadır.

Damaklı modeller ise diş ve damak yapısındaki bozulmaların daha az oranda olmalarını sağlayacak şekilde üretilirler. Ancak her iki modeldeki emzik de çocuk 2 yaşına gelmeden önce bırakılmalıdır. 2 yaş oral dönemin, yani bebeğin dünyayı ağız yoluyla tanıdığı, emme refleksi ile güvende hissettiği dönemin sonudur.

2 yaşından sonra devam eden emzik kullanımı psikolojik olarak bebeğin bu dönemde kalmasına, büyüyememesine neden olur. Ayrıca 2 yaş süt dişlerinin tamamlandığı, diş ve damak yapısının oluştuğu dönemdir. Bu dönemde devam eden emzik kullanımı çene yapısının bozulmasına, üst dişlerin öne çıkmasına neden olur.

Süt dişleri kalıcı dişlerin oluşumunu da etkiler ve ileride uzun süreli ortodonti tedaviler gerektirir. Çene yapısının bozulması konuşmayı, seslerin doğru çıkmasını da etkiler.

BEBEKLERDE EMZİK BIRAKTIRILMAYA NASIL BAŞLANIR?

Başından itibaren emzik sadece uykuya geçişi kolaylaştırmak amacıyla verildiyse bırakmak daha kolay olacaktır.

1 yaşından itibaren bebeğe yatmadan önce emzikle birlikte sevdiği yumuşak bir oyuncağın verilmesi, oyuncağına sarılarak uyumayı öğrenmesi sağlanabilir.

Daha yoğun olarak emzik kullanan bebeklerde ise önce emziğin sadece uyku zamanlarında verilmesiyle işe başlamak daha uygun olacaktır.

BEBEĞİ EMZİKTEN VAZGEÇİRMEK İÇİN ANNE BABA NE YAPMALI?

Çocuk yetiştirmenin en temel prensiplerinden biri kararlı ve tutarlı davranmaktır. Her konuda olduğu gibi emziği bırakma konusunda da anne babaların öncelikle kararlı olmaları, hem kendi içlerinde hem de aralarında tutarlılık göstermeleri önemlidir.

Emziği bırakma döneminde aile bireylerinin hem birbirlerine hem de bebeğe destek olmaları ve her şeyden önce bunu yapabileceklerine inanmaları gerekir. Bazı ailelerde çocuğun büyüdükçe alışkanlıklarından vazgeçeceği inancı vardır.

Bu ailelerde çocuğun bir gün emmeyi bırakacağı düşüncesi yaygındır. Bu nedenle de kararı çocuğun vermesi beklenir. Oysa, emzik kullanımından vazgeçme kararı çocuğun kendi başına verebileceği bir karar değildir.

Anne babanın emziği bırakma konusunda kararlı davranamaması nedeniyle ilkokula devam ettiği halde evde arkadaşlarından gizli emzik kullanan çocuk sayısı az değildir.

KARARLILIĞIN YANINDA ZAMANLAMA VE SABIR DA ÇOK ÖNEMLİ

Emziği bırakma dönemi çocuğun hasta olduğu, ev düzeninde değişiklik yaşandığı, anne baba arasında gerginlik olduğu durumlara denk gelmemelidir.

Bu tür yaşamsal olaylar çocuğun hayatında yeteri kadar travma yaratırken buna ek olarak bir de emziğin yoksunluğunu yaşamak çocuklar için daha da zorlayıcıdır.

Çocuk için olduğu kadar anne babalar için de çocuğun ve ailenin huzursuz olduğu bir döneme denk gelmesi tüm aileyi yıpratır. Bunun sonucunda da başlayan bir uygulamaya devam etmek, sabırlı olmak ve kararlılık göstermek zor olacaktır.

Her şeyden önce emziğin çocuk 2 yaşına gelmeden bırakılması gerektiğinin önemini bilmek gereklidir. Anne babalar emziği bıraktırmaya karar verdiklerinde sürecin zorlu olabileceğini düşünmeli, kararlı ve sabırlı olmaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

Emziğin bırakılacağı uygun zaman belirlendiğinde evde bulunan tüm emzikler atılmalıdır. Evde emziğin varlığını bilmek hem çocuk hem de aile açısından geri dönüş yaşanmasına neden olur.

Bebek emziğini istediğinde artık emziğin olmadığını söylemek ve uykuya geçene kadar yanında oturmak, ağladığında elini tutup güvende olduğunu hissettirmek uygun olacaktır.

YAPILAN HATALAR

Sık yapılan hatalardan biri “Sen artık büyüdün. Ağabey, abla oldun” tarzında ifadeler kullanmaktır. Emzikten yoksun kalmak ve büyümek arasında ilişki kuran çocuk büyümenin iyi olmadığını düşünebilir. Bu durum bazı çocuklarda büyümemek için yemek yememe davranışına neden olabilmektedir.

Emzik olmadan uykuya geçmeye alışma çocuktan çocuğa farklılık gösterse de genellikle 1 hafta içerisinde hallolur. Burada anne babanın sabırlı olup kararlı davranması süreci hızlandırırken, kararsız ve tutarsız tutumlar süreci uzatacaktır.

Sık yapılan hatalardan bir başkası ise ilk gecenin sonunda anne babanın pes ederek emziği yeniden vermeleridir. Bu durumda çocuk her ağladığı zaman istediği nesneye ulaşabileceğini görür ve bu davranışı geneller.

Bu tutum yeniden emziği bırakma denemelerinde sürecin daha da uzamasına, hem çocuk hem de aile için daha zorlayıcı geçmesine neden olacaktır.

Источник: http://bebekle.net/bebeklerde-emzik-kullanimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.