Behçet Hastalığı’nda Üveit Tehlikesine Dikkat

Behçet Hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Behçet Hastalığı’nda Üveit Tehlikesine Dikkat

Behçet hastalığı kesin nedeni bilinmeyen hastalıklardandır ancak otoimmün bir bozukluktan kaynaklanabileceği öngörülmektedir. Otoimmün bozukluk, en basit ifadeyle bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücuttaki sağlıklı hücrelere saldırmasıdır. Behçet hastalığı’nda bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kan damarlarına saldırdığı düşünülmektedir.

Bağışıklık sisteminde oluşan bu sorunu neyin tetiklediği net olarak bilinmese de genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı sanılmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, Behçet hastalığına karşı duyarlı bazı genleri olan insanlarda bir virüs ya da bakterinin hastalığı tetikleyebileceğini göstermektedir.

 • Yaş: Behçet hastalığı, genellikle 20’li ve 30’lu yaşlardaki erkek ve kadınları etkileyebilir ancak çocuklar ve yaşlı yetişkinlerde de bu hastalık gelişebilir.
 • Risk faktörü yüksek ülkeler: Türkiye, İran, Japonya, Çin ve Orta Doğu ülkelerindeki insanların Behçet hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.
 • Cinsiyet: Behçet hastalığı hem erkeklerde hem de kadınlarda görülürken hastalık genellikle erkeklerde daha şiddetlidir.
 • Genler: Belli genlere sahip olmak, Behçet hastalığını geliştirme riskini arttırabilir.
 • Dil, dudak, diş etleri ve yanakların iç kısımlarında görülen ağrılı ağız ülserleri. Genellikle birkaç haftada yara izi bırakmadan iyileşirler ancak çoğu kez geri dönerler.
 • Erkeklerde genellikle skrotumda (testis torbası), kadınlarda ise serviks (rahim ağzı), vulva veya vajinada görülen genital ülserler. Ağrılıdır ve yara izi bırakabilirler.
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen sivilce benzeri cilt yaraları.
 • Ani olarak gelişen, ağrılı kızarıklık ve bulanık görüşe neden olan göz iltihabı (üveit).
 • Daha çok dizler, ayak bilekleri, el bilekleri ve ellerde görülen eklem şişmesi ve ağrı
 • Mide ve bağırsak iltihabının neden olabileceği karın ağrısı, ishal, hazımsızlık, kusma, iştah kaybı hatta kanama gibi sindirim sistemi sorunları
 • Baş ağrısı, çift görme, ateş, oryantasyon ve denge bozukluğu gibi belirtilere veya felce yol açabilen beyin ve sinir sisteminde iltihap
 • Kan damarlarının iltihaplanması bazen kan pıhtılarının oluşmasına neden olabilir. Bu durum bacaklarda görüldüğünde; bacaklarda ağrı, şişme, hassasiyet, ciltte sıcaklık ve kızarıklığa neden olur. Bu durum sıklıkla acil tıbbi tedavi gerektirir.
 • Eğer kan pıhtıları beyindeki kan damarlarının içinde oluşursa şiddetli baş ağrısı, işitme kaybı, çift görme, kas zayıflığı veya felç gibi belirtilerle karşılaşılabilir.
 • Kan damarlarının iltihaplanma sonucu zayıflayıp dışarı doğru çıkmasına anevrizma denir. İlgili uzuvda ağrı, ani acı veren baş ağrısı, baş dönmesi, kan tükürme ve bilinç kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Behçet hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişir. Kendi kendine kaybolabilir ve tekrarlayabilir. Zamanla daha az şiddetli olabilir. Belirtileri vücudun hangi bölümünü etkilendiğine bağlıdır.

Behçet hastalığının komplikasyonları belirtilerine bağlıdır. Örneğin, tedavi edilmemiş üveit görme azalmasına ve hatta körlüğe yol açabilir. Ya da genital bölgelerde görülen yaralar tedavi edilmediğinde kronikleşebilir.

Behçet hastalığının teşhisi

Behçet hastalığını kesin olarak belirleyebilecek bir kan testi ya da görüntüleme yöntemi yoktur. Bu nedenle doktorlar Behçet hastalığını teşhis etmek için öncelikle belirtileri dikkate alır.

Ayrıca diğer olasılıkları elemek için kan testleri veya başka laboratuvar testleri yapılır. Behçet hastalığının tanısı için kriterler oluşturulmuştur ancak bunlar hastalığın teşhisi için her zaman gerekli değildir. Teşhis için doktorlar başka faktörler kullanabilir.

Sınıflandırma kriterleri şunlardır:

Ağız yaraları

Tanı için; 12 ayda en az üç kez tekrarlayan ağız yaraları baş kriterdir. Çünkü Behçet hastası olan hemen herkeste ağız yaraları görülür. İlaveten, Behçet hastalığı teşhisi için en az iki ek belirtiye daha sahip olunması gerekir. Bunlar genital yaralar, gözde ağrılı kızarıklık, bulanık görme veya cilt yaraları olabilir.

Behçet hastalığı ihtimali güçlendiğinde doktorlar bazen hastaya pozitif paterji testi uygulayabilir. Derinin aşırı duyarlılığını ortaya çıkaran bir testtir ve pozitif olması Behçet hastalığında tanı kriteri olarak kabul edilir.

Paterji testinde doktor hastanın ön koluna steril bir iğne takar ve daha sonra bölgeyi bir ila iki gün sonra inceler. Paterji testi pozitif ise iğnenin yerleştirildiği derinin altında küçük bir kırmızı yumru oluşur.

Bu durum bağışıklık sisteminin küçük bir yaralanmaya aşırı tepki verdiğini gösterir.

Behçet hastalığı tedavisi

Behçet hastalığının kesin bir tedavisi yoktur ancak bazı tedaviler belirtileri hafifletmeye ve ciddi komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Behçet hastalığının tanısı doğrulandıktan sonra hasta genellikle bu durumu tedavi etme tecrübesine sahip birkaç farklı uzmana yönlendirilebilir. Genellikle romatologlar hastalığı yönetirler.

Hastalık her insanda farklı gelişebileceğinden hastanın durumuna göre bir tedavi uygulanır. Tedavi genellikle farklı ilaçların bir arada kullanılmasını içerir.

Belirtilerin tipine ve şiddetine bağlı olarak, sadece bir alevlenme olduğunda ilaç almak gerekebilir. Ancak görme kaybı gibi gelişmekte olan ciddi komplikasyonları durdurmak için uzun süre ilaç kullanmak gerekebilir.

Behçet hastalığında genital bölge yaraları tedavisi

Genital lezyonları ve cilt yaralarını tedavi etmek için topikal kremler kullanılır. Ayrıca kortikosteroid kremler, anti-enflamatuar ilaçlar veya ağrıyı hafifletmek için anestezik kremler kullanılabilir. Betametazon merhem genital ülser tedavisinde sık kullanılır.

Ağız ağrılarını azaltmak için kortikosteroidler ve diğer ajanları içeren özel gargaralar rahatsızlıkları hafifletebilir.

Behçet hastalığına bağlı fakat çok ağır durumda olmayan ağız yaralarının tedavisinde, genellikle topikal (yüzeysel olarak sürülen) kremler tercih edilebilir. Orta ve ağır şiddetli yaralarda ise kolşisin ve azatioprin ilk akla gelen ve tercih edilen ilaçlardır.

Kötü ağız hijyeni, Behçet hastalarının hastalık arttıracaktır. Bu yüzden hastaların ağız hijyenlerine dikkat etmeleri son derece önemlidir.

Behçet hastalığı göz tutulumu tedavisi

Behçet hastalığı kaynaklı üveit tedavisinde kortizon, tnf inhibitörleri ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılır. Anterior üveit ve retinal vaskülit için betametazon damlası kullanılabilir.

Ayrıca retinal vaskülit tedavisinde Deksametazon damla da kullanılır. Behçet hastalığı, üveit dışında da göz tutulumlarına neden olabilir. Özellikle kortizona bağlı glokom (göz tansiyonu), katarakt, göz kapağının içinde yaralar ya da göz kuruluğu oluşabilir.

Tedavi bu semptomların türü ve şiddetine göre şekillenir.

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar

Bu ilaçlar, bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırmasını engelleyerek iltihabı azaltır. Ancak bağışıklık sisteminin hareketlerini bastırdıklarından enfeksiyon riskini artırabilirler. Diğer olası yan etkiler arasında karaciğer ve böbrek problemleri, düşük kan sayımı ve yüksek tansiyon sayılabilir.

Bağışıklık sisteminin tepkisini değiştiren ilaçlar

İntron A, iltihaplanmayı kontrol altına almak için bağışıklık sisteminin aktivitesini düzenler.

Behçet hastalığı olan kişilerde cilt yaralarını, eklem ağrılarını ve göz iltihaplanmasını kontrol etmeye yardımcı olmak için tek başlarına veya başka ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Yan etkiler, kas ağrısı ve grip benzeri belirtileri içerir.

Anevrizma söz konusu olduğunda cerrahi müdahale gerekebilir. Operasyonda yırtılan damar stent adı verilen küçük tüpler kullanılarak onarılır. Bu, genellikle tekrarlama riskini azaltmak veya önlemek için tıbbi tedavi ile birleştirilir.

Behçet hastalığı genellikle kadınlarda doğurganlığı etkilemez ancak eğer mümkünse hamileliğin planlanması ve doktor kontrolünde hamile kalınması önemlidir.

Bunun nedeni, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların birçoğunun doğum kusurlarına neden olabilmesidir. Hastaya çocuk doğurmaya karar verene kadar en az bir güvenilir doğum kontrol yöntemi kullanması önerilir.

Doktor hastalığın seyrine ve uygulanan tedaviye göre hamile kalmak isteyen hastaya doğru zamanı verecektir.

Öte yandan Behçet hastalığı olan erkeklerin doğurganlığı etkilenebilir. Bu, hastalığın kendisinin veya tedavide kullanılan ilaçların bazılarının yan etkisinin sonucu olabilir.

Behçet hastalığı ölümcül müdür?

Genelde Behçet hastalığı ölümcül değildir ancak merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin gibi bölgelerde gelişirse hayati teh riski oluşabilir. • Behçet hastalığının yatışma dönemlerinde kendinize zaman ayırın ve dinlenin.
 • Stresten kaçının, çünkü stres belirtilerin şiddetini arttırabilir.
 • Yürüme veya yüzme gibi hafif egzersizler hastalığın alevlenme dönemlerinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca egzersiz vücudu güçlendirir, eklemlerin esnek kalmasına yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirir.
 • Hastalıkla ilgili göz belirtileri olmasa bile altı ayda bir göz doktoruna kontrole gidin.
 • Alkol ve sigara kullanmayın.
 • Sağlıklı beslenin. Fast food gibi yağ miktarı yüksek gıdalardan kaçının, çünkü bu tarz gıdalar damarları olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Kortikosteroid kullanıyorsanız kemiklerinizi korumak için kalsiyum yönünden zengin besinler tercih edin ve kilo almamak için düşük kalorili gıdalar tüketin.
 • Behçet hastalığı kronik bir hastalık olduğundan bir yaşam biçimi olarak kabul edin ve gerekirse psikolojik destek almaktan kaçınmayın.

Kaynaklar 1- Behcet's disease 2- Behcet's disease Treatment 3- Symptoms of Behçet's disease

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/behcet-hastaligi-nedir-neden-olur-belirtileri-tedavisi/

Behçet Hastalığı

Behçet Hastalığı’nda Üveit Tehlikesine Dikkat

Behçet Hastalığı, ağızda ve cinsel bölgede tekrarlayan yaralar, deri, göz, eklem, damar ve sinir tutulumuyla seyreden iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. İlk kez 1937’de bir Türk dermatolog Hulusi Behçet tarafından tarif edildiğinden, onun adıyla anılır.

Behçet Hastalığı Kimlerde Görülür?

Behçet hastalığı, tarihi “İpek Yolu” boyunca, Uzak Doğu’da Japonya ve Çin’den Akdeniz’e doğru uzanan ve Türkiye ve İran gibi ülkeleri de içine alan bir alanda yaşayanlarda daha sık olarak görülür. Türkiye’de 37/10 000 sıklığındadır.

Orta ve Kuzey Avrupa ülkeleri ve Amerika kıtasında çok nadir görülür. Kadın ve erkekler, eşit oranlarda hastalığa yakalanır; ancak hastalık, erkeklerde daha şiddetli seyreder. Hastalık her yaşta görülse de 20-30’lu yaşlarda daha fazladır.

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığı, neredeyse her boyutta (küçük, orta ve büyük çapta) ve türde (arter-atar damar, ven-toplar damar) kan damarlarını tutan bir vaskülittir (damar duvarı iltihabı). Dolayısıyla bir çok organa ve dokuya ait şikayete neden olabilir. Ancak belli organ ve dokuları daha fazla tutar. Bunlar;

 • Ağız: Yıl içinde 3 veya daha fazla, ağız içinde ağrılı, içi küçük oyuk veya aftöz ülserler (yaralar), hastaların hemen hepsinde bulunur. Genellikle dudak iç kısmında, yanak içinde ve dil üzerinde bir veya birden fazla ülserler çıkabilir.
 • Göz: Behçet hastalığı gözlerde anterior (ön), posterior (arka) veya tümünü tutan (panuveit) uveit (gözün bir tabakasında iltihap), vitreusda iltihabi hücre birikimine veya göz damarlarında iltihabi tutuluma (vaskülit) neden olur. Gözde ağrılı, kızarık ve ışığa hassasiyet belirtileri vardır. Her geçirilen atakla birlikte, gözde hasara neden olarak körlüğe kadar gidebilir. Önceleri, Japonya’da en sık birinci, Türkiye’de ise ikinci sıklıkta körlük nedeni iken, etkin tedaviyle artık Behçet hastalığına bağlı körlük oldukça azalmıştır.
 • Deri: Papulo-püstüler (sivilce benzeri) cilt döküntüsü, vücudun her yerinde çıkabilir. Eritema nodozum olarak adlandırılan, deriden kabarık, şiş, kızarık, ağrılı, fındık veya ceviz büyüklüğünde, uç vermeyen şişlikler oluşabilir. Özellikle bacak ön yüzünde çıkar.
 • Genital bölge: Erkeklerde genellikle skrotumda, bazen de peniste ağrılı ağızdakine benzer ülserler oluşur. Kadınlarda vulvada yine ağrılı ülserler oluşur. Bu ülserler iyileşirken beyaz iz bırakırlar. Vajen mukazasında çikanlar ise çok ağrılı olmakla birlikte iyileşirken iz bırakmaz.
 • Eklem: Artritler (eklemlerde şişlik) veya eklem ağrıları.
 • Akciğer: Akciğer arterlerinde anevrizma (balon gibi genişleme) gelişmesi ve yırtılması ile akciğer içine yoğun kanama oluşabilir. Behçet hastalığının, ciddi tutulum şeklidir.
 • Beyin: Santral sinir sistemi, beyin dokusu (beyaz cevherin) veya beynin toplar damarları olmak üzere iki tipte tutulabilir. Baş ağrısı, ense sertliği, bilinç bulanıklığı, inme, kişilik değişikliği gibi bulgular verebilir. Behçet hastalığının tehli tutulum şeklidir.
 • Gastrointestinal sistem: Ağızdan anüse kadar tüm gastrointestinal sistemde ülserler oluşabilir. Terminal ileum ve çekum en sık tutulan bölgedir. Bazen Crohn hastalığıyla (iltihabi bağırsak hastalığının bir formu) karışabilir.
 • Damar: Her çaptaki arterleri tutar. Büyük damarlarda anevrizmaya (baloncuğa) neden olur. Toplar damarlarda ise, damar boyunca iltihaba bağlı yapışık pıhtı oluşabilir.

Behçet Hastalığının Sebebi Nedir?

Hastalığın nedeni bilinmemektedir; ancak genetik yatkınlık önemlidir. Hastaların %80’i HLA-B51 genini taşır. Ancak Türkiye’de hasta olmadığı halde -20 oranında bu geni taşıyanlar vardır. Çevresel faktörler (bazı enfeksiyonlar gibi) de hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Behçet Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın tanısı, tamamen klinik bulgularla konur. Yılda üç ve daha fazla tekrarlayan ağızda yaraları olan kişilerde; tekrarlayan genital ülser veya buna ait izlerin bulunması, göz tutulumunun olması, eritema nodozum veya sivilce benzeri döküntüler, paterji testinin pozitifliği belirtilerinden üçünün bulunması, kuvvetle Behçet hastalığı tanısı koydurur.

Paterji testi; steril (sarı uçlu) iğne ucuyla ön kolda damardan fakir bir alana, 2 cm arayla yapılan delmeyi takiben 48 saat sonra, burada sivilce benzeri (papüllü püstül) veya deriden kabarık kızarıklık (eritemli papül) oluşması, testin pozitif olduğunu gösterir. Bu test, Behçet tanılı hastaların %60’ında pozitiftir. Behçet’li hastalarda paterji testinin pozitifliği, ülkelere göre (bölgesel) farklılık gösterir.

Behçet Hastalığı Nasıl Seyreder? Tedavisi Nedir?

Hastalığın seyri, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı hastalarda basit cilt bulguları ve daha hafif göz tutulumuyla seyrederken, bazılarında daha ciddi tutulumlarla seyredebilir. Bu nedenle tedavi de hastaya göre düzenlenir.

Ağız ve genital ülserler, cilt ve eklem bulgularına kolşisin, steroidler, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ve bazı topikal ilaçlar (pomadlar) kullanılabilir.

Daha ciddi tutulumlarda, siklofosfamid, azatioprin, siklosporin, anti-TNF ilaçlar, yüksek doz steroid gibi tedaviler kullanılabilir.

Hastalara Öneriler:

Behçet hastalığı, sadece deri tutulumuyla giden bir hastalık değildir. Bir çok organ ve sistemin tutulduğu; dolayısıyla birçok bilim dalı uzmanlığını ilgilendiren (multidisipliner) değerlendirmeler ve tedavi gerekir.

Öncelikle, İç Hastalıkları uzmanlığı üzerine yapılan Romatoloji bilim dalı uzmanı tarafından hastaların değerlendirilmesi, hastalığa bağlı tutulumları daha iyi ortaya koyacaktır.

Bu nedenle Behçet hastalarının ilk başvurusunun ve takiplerinin bir İç Hastalıkları ve Romatoloji uzmanı tarafından yapılması çok önemlidir.

Prof. Dr. Nuran Türkçapar (Güncelleme, 02.12.2018)

Источник: https://www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/10/behcet-hastaligi

Üveit Nedir? Üveit Belirtileri Ve Tedavisi (Göz Üveası İltihabı) – Sağlık Ocağım .NET

Behçet Hastalığı’nda Üveit Tehlikesine Dikkat

Gözde birçok kısım vardır. Gözün dışında kornea denilen saat bölgesi gibi kısmın arakasında göz rengini veren üvea tabakası vardır. Üvea, önde iris denilen gözün renkli kısmının arkasında retinaya kadar gözün içini dolduran renkli hücre bölümüdür. Gözün bu bölümlerinin iltihaplanması ve reaksiyonunun, bir şekilde gözde rahatsızlık yapması gibi durumlara üveit denir.

Üveit nedenleri ve tipleri

Gözün içerisinde gözün rengini veren üvea denilen tabaka çok damarlı bir yapıdır ve bu damarlı yapının her türlü reaksiyonu üveit adı verilen rahatsızlığa neden olur. Üveit iki farklı nedene bağlı gelişir.

Üveit göze bağlı nedenlerden (gözün içerisinde bir reaksiyona bağlı, göz içi operasyonlara bağlı gibi) nedenler ve vücutta meydana gelen rahatsızlıklar gibi nedenlerden (romatizmal bir rahatsızlık, ankilozan sipondilit denilen omurga romatizması veya vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen bir iltihaplanma gibi) etkenler gözün üvea tabakasında sıvı birikimine neden olur. Bu durumda vücut bu sıvı birikimine karşı bir tepki oluşturur ve gözde üveit adı verilen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken, uzman bir göz doktoru tarafından takip edilmesi gereken bir hastalık oluşur.

Üveitler genellikle başka organları da ilgilendiren hastalıklar ile birlikte görülür. Üveit bazende hiç bir nedene bağlı olmadan da gelişebilir. Üveitler virüs, mantar ve parazitler gibi etkenler ile oluşabileceği gibi, vücuttaki bir hastalığın belirtisi olarak ta ortaya çıkabilir.

Sistemik hastalıklara bağlı üveit, romatoit artrit, ankilozan sipondilit ve Behçet hastalığının da etken olduğu göz rahatsızlıklarından biridir.

Ayrıca enfeksiyonlar, iltihabi hastalıklar, akciğer hastalıkları vesedef hastalığı gibi hastalıklar, göz ameliyatları ve göz travmaları üveit oluşmasında etkilidir.

Bu durumların tedavisi yapılmaz ise ciddi derecede görme kaybına yol açabilir.

Üveit belirtileri

Üveit bir mikrobik reaksiyon değildir. Üveit genel olarak vücudun gösterdiği tepkisel bir reaksiyondur. Üveitin ilk belirtisi gözde kızarıklık oluşmasıdır ve genellikle tek gözde ortaya çıkar. Diğer bir üveit belirtisi gözde şiddetli ağrıdır.

Üveit oluşumunun diğer belirtileri ise ışıktan rahatsız olma, ışık yansımasının artması, gözün hareketleri ile meydana gelen göz ağrısı, gözde kanlanma, göz sulanması, göz bebeğinde küçülme, bu iltihabi durumun devam etmesi sonucu hızla artış gösteren görme kaybı gibi belirtiler görülür.

Üveit teşhisi nasıl konur?

Üveit teşhisi

Üveitin şiddeti, derecesi, tipi ne olursa olsun acil tedavi gerektiren bir göz hastalığıdır. Üveit tedavisi gecikir ise göz bebeğinde şekil bozuklukları,göz tansiyonu, katarakt ve ilerleyen durumlarda körlük gelişebilir. Üveitin bazı tiplerinin teşhisi gözün görünümü ile konulabilir.

Bu durumda gözün arka bölümünün tutulumu söz konusu ise görme kaybının hangi derecede olduğunun anlaşılması ve tedavinin faydasının takibi için anjiyografi, ultrasonografi ve ERG gibi ileri tetkikler yapılır.

Üveitin nedenini araştırma amaçlı farklı dallarda hekimler tarafından da değerlendirmeler gerekebilir.

Örneğin, romatoloji uzmanlarınca, cilt hastalıkları uzmanlarınca, göğüs hastalıkları uzmanlarınca ve nöroloji uzmanlarınca hasta değerlendirilir.

Üveit mutlaka tedavi edilmeli mi?

Üveitler mutlaka tedavi edilmesi gereken, tedavisi uzun süren, tedavisi meşakkatli olan ve deneyimli doktorlar tarafından tedavisi yapılması gereken bir göz hastalığıdır. Üveitler tekrarlayıcı dır. Üveit gözün ön tarafında oluşmuş ise gözün renkli kısmında yapışıklıklara neden olur. Bu tür yapışıklık oluşması göz bebeği hareketini bozar.

Böyle bir durumda üveit devam eder ise gözde katarakt oluşmasına yol açabilir.

Üveit gözün arkasına yerleşir ve tedavi edilmez ise giderek arkaya doğru yerleşen üveit, görme hücrelerinin tahrip olmasına ve kalıcı görme kusurlarına sebebiyet verebilir.

Üveit gözün arkasında göz sinirlerine ve göz damarlarına yerleşir ise geriye dönüşü olmayan körlüğe neden olabilir. Bu nedenle tek gözde kızarıklık veya üveit teşhisi konulan hastaların en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir.

Üveit tedavisi nasıl yapılır?

Üvea dokusunun tedavisi zordur ve mutlaka bu konuda eğitim almış uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Çünkü üveitler genellikle tekrarlayıcı yerleşim gösterirler. Tedavide kortizon, kotizonlu damlalar, göz içi enjeksiyonlar, göz bebeğini büyüten ilaçlar ve gerekir ise ağızdan alınan ilaç tedavileri ile birlikte aylar süren tedaviler uygulanır.

Üveitin her tipi mutlaka böyle olmaz. Ancak üveitin cinsini ayırmak ve cinsine göre tedavi etmek önemlidir. Üveit tekrarladığında tedavisi her zaman aynı olmayabilir. Üveitlerin takip ve tedavisi, konusunda uzman göz doktoru tarafından yapılmalıdır.

Üveit tedavisi ve takibi nasıl olur?

Üveit tedavisi sırasında gereken durumlarda koyu camlı gözlük tedavisi verilebilir. Tedavi sırasında herhangi bir aktivite kısıtlaması yapılmaz. Fakat çok fazla şikayetler var ve kullanılan ilaçların yan etkileri oluyor ise araba kullanmak ve tehli işler yapmak doğru olmaz.

Hastaların takibi çok önemlidir. Çünkü Hastalığın bazı bulguları takip sırasında fark edilir. Bu sayede yapılacak tedavi yöntemleri değiştirilebilir. Üveite neden olan başka bir hastalık söz konusu ise bu hastalıkların da tedavisi tedaviye eklenir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/uveit-nedir-uveit-belirtileri-ve/

Behçet hastalığı

Behçet Hastalığı’nda Üveit Tehlikesine Dikkat

Tanım

Aynı zamanda Behçet sendromu olarak da adlandırılan Behçet hastalığı vücudunuzdaki kan damarlarının iltihaplanmasına sebep olan nadir bir hastalıktır.

Behçet hastalığının iltihabı ilk olarak alakasız görünen birçok semptoma sebep olur.

Behçet hastalığının – ağız yaraları, göz iltihabı, ciltte döküntüler ve lezyonlar ve genital ağrıları içeren – belirti ve semptomları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve tek başına gelip gidebilir.

Behçet hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir fakat vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi sağlıklı hücrelerine saldırdığı otoimmün bir hastalık olabilir. Hem genetik hem de çevresel faktörler Behçet hastalığından sorumlu olabilir.

Tedavi Behçet hastalığının belirti ve semptomlarını azaltmayı ve körlük gibi ciddi komplikasyonları önlemeyi amaçlar.

Belirtileri

Behçet hastalığının semptomları kişiden kişiye değişir. Behçet hastalığı kendi kendine oluşabilir veya yok olabilir. Vücudunuzun hangi bölümünün hastalığa yakalandığına bağlı olarak bulgu ve semptomlarınız değişebilir. Behçet hastalığının genel olarak etkilediği yerler:

 • Ağız. Çürüme yaralarına benzeyen acı veren ağız yaraları Behçet hastalığının en yaygın işaretidir. Yaralar çabucak acı veren ülsere dönüşen yuvarlak lezyonlar halinde çıkarlar. Yaralar tekrar çıkabileceği gibi genellikle 1-3 hafta içinde iyileşirler.
 • Deri. Behçet hastalığı olan kişilerde deri lezyonları görülebilir. Deri problemleri değişebilir. Bazı insanların vücutlarında akneye benzeyen yaralar oluşur. Diğerleri, özellikle bacaklarının alt kısımlarında kırmızı, yumuşak nodüller görülebilir.
 • Cinsel organlar. Behçet hastalığı olan insanların cinsel organlarında yaralar oluşabilir. Yaralar genellikle er bezlerinde veya vulvada görülür. Yaralar, kırmızı, ülserli lezyonlardır. Cinsel organ yaraları genellikle acılıdır ve iz bırakabilirler.
 • Gözler. Behçet hastalığı gözde, üveit adı verilen iltihaplı bir duruma yol açabilir. Behçet hastalığı olan insanlarda üveit, gözde acı, kırmızılık, bir ya da iki gözde birden bulanık görüşe yol açabilir ve bu durum gelip geçebilir. Retinanın kan hücrelerinde meydana gelen iltihaplanma hastalığın ciddi bir komplikasyonudur.
 • Eklemler. Behçet hastalığı insanlarda eklem şişmesi ve bazen acı görülebilir. El ve ayak bilekleri de bazen duruma dahil edilebilir. Hastalığın bulgu ve semptomları 1-3 hafta içinde kendiliğinde geçebilir.
 • Damar sistemi. Behçet hastalığında, damarlarda ve büyük atar damarlarda iltihaplanmalara yol açabilir. Bu durum bir kan pıhtısı oluştuğu zaman kollarda ve bacaklarda kızarıklığa, ağrıya ve şişliklere yol açabilir. Aslında Behçet hastalığının çoğu bulgu ve semptomunun kan damarlarındaki iltihaplanmadan meydana geldiği düşünülmektedir. Büyük atar damarlardaki iltihaplanmalar anevrizmalar ve damarların daralması veya tıkanması gibi komplikasyonlara neden olabilir.
 • Sindirim sistemi. Behçet hastalığı, karın ağrısı, ishal veya kanama gibi sindirim sistemini etkileyen durumlara yol açabilir.
 • Beyin. Behçet hastalığı, baş ağrısı, ateş, yönelim bozukluğu, denge kaybı ve inme gibi sonuçlara neden olabilecek şekilde beyinde ve sinir sisteminde iltihaplanmaya neden olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisinizBehçet hastalığının belirtisi olabilecek olağan olmayan bulgu veya semptomlar görürseniz doktorunuzdan randevu alınız. Eğer Behçet hastalığı tanısı koyulduğunda yeni bulgu veya semptomlar görürseniz doktorunuza görünün.

Nedenleri

Doktorlar Behçet hastalığının nedenlerini bilmemektedirler. Fakat genetik ve çevresel etkilerin kombinasyonunun rol oynaması muhtemeldir. Hastalıkla ilgili olan birçok gen bulunmuştur. Behçet hastalığına neden olabilecek belli genleri taşıyan insanlarda, bir virüs ya da bakterinin hastalığa neden olabileceği düşünülmektedir.

Tedavi ve ilaçlar

Behçet hastalığının tedavisi yoktur. Eğer Behçet hastalığınızın bulgu ve semptomları hafif ise doktorunuz size acı ve iltihaplanmaları kontrol altına almak için bazı ilaçlar verebilir. Parlamalar arasında ilaç kullanmak durumunda kalmayabilirsiniz.

Fakat bulgu ve semptomlarınız daha şiddetli ise, doktorunuz, vücudunuz boyunca Behçet hastalığının bulgu ve semptomlarınızı kontrol etmek üzere, geçici parlama ilaçlarının yanı sıra, size bazı ilaçlar tavsiye edebilir.

Değişik faktörler, yaş ve cinsiyeti kapsamak üzere, doktorunuzun size önereceği tedaviyi etkileyebilir.

Behçet hastalığının bireyselbulguve semptomlarının tedavisi

Behçet hastalığı kendi başına, parlamalar ve hafifleme arasında, gelip gidebilir. Doktorunuz aşağıdaki gibi, parlamalarınız boyunca yaşadığınız bulgu ve semptomları kontrol altına almak için, ilaçlarla birlikte çalışır:

 • Deri kremleri, jelleri ve merhemleri. Güncel ilaçlar direk olarak, iltihaplanma ve acıyı azaltmak üzere derinize, cinsel organınızdaki uygulanır. Bu tip ilaçlar genellikle, iltihaplanmayı azaltan kortikosteroid ilaçlar veya acıyı azaltmak üzere anestetik ilaçlar içerir.
 • Ağız çalkalayıcılar. Kortikosteroid içeren özel ve ağız yaralarının acısını azaltıcı diğer ajanlar gargaralar sorunlarınızı kolaylaştırabilir.
 • Göz damlaları. Kortikosteroid içeren göz damlaları veya diğer iltihaplanma karşıtı ilaçlar, gözünüzdeki hafif iltihaplanmaları, acıyı ve kızarıklığı azaltabilir.

Behçet hastalığının sistemik tedavileriEğer güncel ilaçlar deri döküntülerini, ağızdaki veya cinsel organlardaki ülserlerini tedavi etmiyorsa, kolsişin adı verilen bir ilaç genellikle tavsiye edilir. Artirit semptomları da aynı zamanda kolsişin içerebilir.

Behçet hastalığının şiddetli vakaları, parlamalar arasında hastalıktan kaynaklanan hasarın kontrol edilmesi için tedavi gerektirir. Eğer orta şiddetli Behçet hastalığınız varsa, doktorunuz aşağıdakileri reçete edebilir.

 • İltihaplanmanın kontrolü için kortikosteroid. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılan prednizon gibi kortikosteroidler, Behçet hastalığının neden olduğu iltihaplanmaları azaltabilir. Behçet hastalığının bulgu ve semptomları, kortikosteroidin tek başına kullanıldığı durumlarda tekrarlama eğilimindedir. Dolayısıyla doktorlar, bunları, bağışıklık sisteminizi bastırmak için diğer ilaçlarla birlikte reçete ederler (bağışıklık sistemi baskılayıcıları). Kortikosteroidlerin yan etkileri, kilo kaybı, devam eden mide ekşimesi, yüksek kan basıncı ve kemik erimesidir (osteoporoz).
 • Bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar. İmmunosupressif ilaçlar, Behçet hastalığında aşırı tepkiler veren bağışıklık sisteminizi baskılar. Vücudunuzdaki normal, sağlıklı hücrelere saldıran bağışıklık sisteminizin durdurulması ile immunosupresif ilaçlar bağışıklık sisteminizin neden olduğu iltihaplanmayı azaltır. Azatiyoprin, siklosporin ve siklofosfamid gibi immunosupresif ilaçlar, Behçet hastalığının kontrolünde rol oynarlar. Bu ilaçların bağışıklık sisteminizin aktivitelerini bastırmalarında dolayı, enfeksiyon riskinizi arttırabilirler. Diğer olası yan etkileri böbrek problemleri, düşük kan sayımı ve yüksek tansiyondur.
 • Bağışıklık sisteminizin tepkisini değiştiren ilaçlar. İnterferon alfa-2b iltihaplanmanın kontrolü için bağışıklık sisteminizin aktivitelerini düzenler. Behçet hastalığı olan insanların vücut yaralarının kontrolüne, eklem ağrılarına ve göz iltihaplanmalarına yardımcı olur. Yan etkileri grip benzeri işaretler, kas ağrıları ve yorgunluktur. Interferon alfa-2b diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Behçet hastalığının belirtilerinin tedavisinde, özellikle şiddetli ve dirençli semptomlar gösteren kişilerde, tümör nekroz faktörü (TNF) adı verilen bir maddeyi engelleyen, infliximab ve etanercept gibi ilaçlar etkilidir. Yan etkileri, baş ağrısı, deri döküntüsü ve üst solunum sisteminin artan enfeksiyon riskidir.

Behçet hastalığının tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar talidomit, mikofenolat mofetil ve klorambusildir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/behcet-hastaligi

BEHÇET HASTALIĞI

Behçet Hastalığı’nda Üveit Tehlikesine Dikkat

Ağzınızda senede 3’ ten fazla aft çıkıyorsa, Cinsel bölgenizde yaralar oluşuyorsa, Vücudunuzda sivilce benzeri lezyonlar, bacaklarınızda ağrılı kızarık şişlikler görülüyorsa; anlamlandıramadığınız bu şikayetler Behçet hastalığına işaret ediyor olabilir.

Tüm dünyada Türkçe olarak anılan tek hastalık olan Behçet hastalığı ilk olarak basit belirtilerle kendini gösterse de vücutta tüm sistemleri olumsuz etkileyerek ölümcül sonuçlara neden olabilir. Uz. Dr. Ayfer Aydın ,“ Ağız yaraları ve Behçet hastalığı ilişkisi” hakkında bilgi verdi.

Behçet Hastalığı, başlangıç aşamasında ağız içi ve cinsel bölgede yaralarla ortaya çıkan ;ancak bütün sistemleri tutabilen ve hastanın yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkileyebilen, hatta hastanın ölümüne neden olabilen bir hastalıktır. 1937 yılında bir cilt hastalıkları uzmanı olan Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır.

Behçet Hastalığının nedenleri nelerdir?

Hastalığın tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, otoimmün (bağışıklık sistemini ilgilendiren )bir hastalık olarak tanımlamaktadır. Otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi vücuttaki dokulara karşı savaşa geçer.

Hastalığın gelişiminde bakteri ve virüs enfeksiyonlarının rolü olabileceği de düşünülmektedir.

Genetik geçiş şekli tam olarak bilinmemekle birlikte, hastalığın ortaya çıkmasında kalıtımsal faktörlerinde rol oynadığı bilinmektedir.

Ağızda çıkan yaralar
Ağızda oluşan aftlar Behçet hastalarının hemen hepsinde vardır. Bu belirti, hastalığın diğer belirtileri ortaya çıkmadan yıllarca önce tek başına görülebilir.

Yaralar; yanak içi, dil, dudaklar, yumuşak damakta tek ya da çok sayıda ortaya çıkabilir. Yaraların ortası kirli beyaz, etrafı kızarık ve ağrılıdır. Genellikle 7 ile 14 gün içinde iyileşirler.

Bu ağız yaralarının en önemli özelliği, yıl içinde tekrar tekrar ortaya çıkmasıdır ancak; tekrarlama sıklığı hastadan hastaya değişir.

Genital bölgede görülen yaralar
Ağızdaki aftlara benzer şekilde genital bölgede de yaralar çıkabilir.

Diğer Deri Belirtileri

Ağız ve genital bölgede görülen aftlar dışında deride görülen belirtiler, hastalığın başlangıcında veya seyri esnasında sık görülür. Genelde bacakların ön yüzünde 1-5 santimetre çapında, kırmızı ve ağrılı sertlikler görülür. Bunlar nadiren gövdede düzensiz ve dağınık olarak ortaya çıkabilirler. Bu lezyonlar bir hafta-on gün içinde, yara haline dönmeden, çoğunlukla yerlerinde hafif bir leke bırakarak iyileşirler.

Sivilce benzeri belirtiler, sırt, yüz, göğüs, kasıklar, kalçalar, cinsel bölge, kol ve bacaklarda ortaya çıkan, mikropsuz; ancak iltihaplı görünümde lezyonlardır. Görünüm açısından sivilceden farklı değildirler. Bu nedenle hastalığın diğer belirtileri ile birlikte değerlendirmek bir anlam taşır.

Vücudun genellikle; koltuk altı, meme, ayak parmak araları ve cinsel bölge haricinde, ağız içindeki aftlara benzeyen yaralar görülebilir. Bunlar diğer belirtilere göre daha az ortaya çıkar.

Behçet hastalığı deri dışında hangi organları tutar?

Behçet Hastalığı Tüm organ sistemlerini tutabilen ve ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

Göz tutulumu:

Bu, hastalığın en ciddi tablolarından biridir. Tutulum genellikle iki taraflıdır. Gözler hastalığın başlangıcından sonraki ilk 3 yıl içinde tutulabilir. Bu tutulum alevlenmelerle giden, tekrarlayıcı bir seyir gösterir. Gözün hem ön hem arka kamaraları tutulur. Her alevlenmeden sonra, giderek körlüğe neden olacak bazı yapısal hasarlar oluşturabilir. (Üveit)

Eklem tutulumu:

Genellikle, ayak bileği, diz, el bileği ve dirsek eklemleri etkilenir. Monoartiküler (tek eklem tutulumu ) ya da oligoartiküler (4 ya da daha az eklem tutulumu) gözlenir. Bu iltihap genellikle birkaç hafta sürer ve eklemde hasar bırakmadan düzelir.

Sara nöbetleri, artmış kafa içi basıncıyla ilişkili baş ağrısı ve beyin bulguları karakteristiktir. En ağır biçimi, erkeklerde görülür. Bazı hastalar, psikiyatrik problemler geliştirebilir.

Gastrointestinal tutulum:

Mide- bağırsak sisteminde de ülserler (yaralar) görülebilir.

Hastalığın Tanısı

Behçet hastalığı bir vaskülittir yani bir damar duvarı iltihabıdır. En önemli ve diğer belirtiler henüz ortaya çıkmadan kendini gösteren ilk bulgu: ağızda tekrar eden yaralardır(aftlar), Behçet hastalığında bütün bulgular bir arada olmadığında tanı koymak zor olabilir. Eğer hastada ağızda, cinsel bölgede, göz ve deride bulgular varsa tanı kolaylaşır.

Hastalığın tanısı aşağıdaki kriterlere göre konulur:
Yılda en az 3 kez ağızda tekrar eden aft ile birlikte aşağıdaki kriterlerden iki veya daha fazlasının bulunması:Cinsel bölgede yaralar

Göz tutulumu (Üveit ve retinada hasar)

Deri bulguları

Pozitif paterji testi (Behçet hastalığını tanımak için yapılan bir test)

Paterji (Derinin Özgün Olmayan Reaksiyonu) derinin aşırı duyarlılığını ortaya koyan bir testtir. Paterji testi, hastanın önkol derisine steril bir iğne batırılarak yapılır.

Reaksiyon 24 saatte belirginleşip 48 saatte maksimum seviyeye ulaşır. Önce kırmızı 1-2 milimetrelik bir kabarıklık iken steril cerahatli sivilce haline de dönebilir.

Paterji testinin pozitif olması Behçet hastalarında pozitif tanı kriteri olarak kabul edilir.

Tedavisi

Tedavinin seçimi hastanın klinik belirtilerine bağlıdır. Alevlenmeler ve düzelmelerle seyreden bu hastalık zaman içinde belirtilerinin hafiflediği veya kaybolduğu devreler gösterebilir. Tedavi lokal(haricen) ve sistemik olmak üzere iki kısımdan oluşur. Lokal tedavi deri, ağız içi ve cinsel bölge belirtilerinde uygulanır. Sistemik tedavi ise organ tutulumlarında kullanılır.

Behçet hastalığı bütün organları tutabilen bir hastalık olduğu ve sonuçları tutulan sisteme bağlı olarak (Örneğin göz tutulumu körlük ile sonuçlanabilir) hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemesinin yanı sıra hastanın ölümüne dahi neden olabilir. Bu nedenle hastalığın erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Hastalık tekrarlayıcı olması sebebiyle bir uzman tarafından düzenli takip gerektirir.

Uz.Dr. Ayfer AYDIN (Dermotoloji Uzmanı)
Amerikan Hastanesi 444 3 777Yazıları :

Dr. Ayfer Aydın Kimdir?

Canlı Cilt İçin
Behçet Hastalığı
Kışın Bakımlı Saçlar İçin İpuçları
Lazerle istenmeyen Tüylerden Kurtulmak
Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?
Güneşin Aldatıcı Cazibesi

loading…

Yazar : XprodoksiT – Yazıları

Источник: https://www.xprodoksit.com/yazi/behcet-hastaligi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.