Behçet hastalığının belirtileri nelerdir?

Behçet Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Behçet hastalığının belirtileri nelerdir?

Behçet hastalığı 1937 yılında Dr. Hulusi Behçet tarafından bulunmuştur. Daha çok Akdeniz ile Uzak Doğu ülkeleri arasında görülen hastalık, ülkemizde her 300 kişiden birinde görülmektedir.

Hemen her yaş grubunda da her iki cinste de aynı oranda görülen hastalığın, genç erkeklerde görülme oranı biraz daha yüksektir. Tanısı ise genellikle 20-40 yaş aralığında konulmaktadır.

Bulaşıcı ve kalıtsal olmayan Behçet hastalığı, ağız ve genital bölgede yaralar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanında göz tutulumu adı verilen göz yaraları da oluşabilmektedir. Hastalık, kişiden kişiye farklılık gösteren bir yapıya sahip. Bazı hastalarda klinik bulgular zaman zaman artış gösterse de yaşla orantılı olarak zaman içinde atakların azaldığı bilinmektedir.

Çölyak Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kişilerde hastalığın var olup olmadığını anlamak için paterji testi yapılması gerekmektedir. Hemen hiçbir tahlil net bir şekilde hastalığın olduğunu ya da olmadığını ispatlamasa da paterji testi tanı için yardımcı olmaktadır.

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, kendini tekrarlayan oral ve genital ülserlerile göz, deri ve eklemlerde görülen iltihaplanmadır.

Vücudun hemen her yerini etkileyen hastalık, aft adı verilen yaralardan meydana gelir. Bunun yanında eklemlerde, gözde, beyinde, kalp damarlarında tıkanıklıklara neden olan iltihaplanmalar içermektedir.

Belirtilerine bakıldığında nöbetler şeklinde kendini gösterdiği görülmektedir. (Aft Nedir?)

Dönem dönem ataklarda artış gözlense de hastaların tedavi sürecinde, günlük yaşamlarına devam ettiği bilinmektedir. İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerde daha çok görülmesi hastalığın İpek Yolu hastalığı olarak bilinmesini de sağlamaktadır. Japonya, Kore, Çin, İran, Türkiye, Tunus ve Fas gibi Uzak Doğu, Orta Doğu ve Akdeniz ülkeleri hastalığın en sık görüldüğü ülkelerdir.

Behçet Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Behçet hastalığı idiopatik adı verilen sebebi bilinmeyen hastalıklar arasındadır. Bazı bulgular, doktorları sebeplere yöneltse de net bir liste yapılamamaktadır. Buna bağlı olarak genellikle çevresel faktörlerin hastalık üzerinde büyük etkisi olduğu söylenebilir.

Uçuk virüsü gibi bazı mikrop, bakteri ve virüs türleri hastalığın ortaya çıkmasını ya da yayılmasını hızlandırsa da kesin olarak ispatlanan bir neden yoktur. Ancak hastalığa yakalananlardan elde edilen bulgulara göre, bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha sık oluşmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları için bu yazıma bakmalısınız.

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığına yakalanan hastaların her birinde farklı bulgular gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak belirtiler de değişkenlik gösterir. Bazı ortak belirtiler ise hemen her Behçet hastasında gözlenebilir.

Ağızda ortaya çıkan yaralar, hastaların hemen her birinde görülen belirtilerden biridir. Hastalığın habercisi olarak kabul edildiği için birçok doktor bu şekilde ipucu yakalar.

Ağızda çıkan aft yaraları, iz bırakmayan tekrarlamayan yaralardır.

Genital bölgede, kasıkta meydana gelen bu yaralar ise belli hastalarda görülür. Bu yaralar, ağız aftlarının aksine iz bırakırlar. Hastaların hemen hemen yarısında görülen bir diğer belirti ise göz damarlarının iltihaplanmasıdır. Eklemlerde ağrı, kırmızı lekeler, dirseklerde şişlik hastalığın diğer belirtileri arasındadır.

Behçet Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Behçet hastalığı sebebi tam olarak bilinmediği için korunma yollarına dair fikir verilebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle hastalığın ortaya çıktığı bölgelere dikkat edilmesi, temizlik yapılması ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulması hastalığın korunma yolları olarak belirtilir. Bulaşıcı olmayan hastalık, yine de ailede herhangi birinde varsa doktor kontrolünü gerektirir.

Behçet Hastalığının Tedavisi Nedir?

Behçet hastalığı tedavisi hastanın yaşam kalitesini artırmaya, acısını ve ağrısını azaltmaya yöneliktir. Sebebi bilinmediği için net bir tedavi çizelgesi çizilemese de hastalığın atak dönemlerinde kolaylaştırıcı yöntemler izlenmektedir. Hastalığın çıktığı bölgeye göre farklı tedavi yöntemi uygulanır.

Hastalık tedavi sonucunda tamamen ortadan kaldırılmaz. Sadece sebep olduğu şikayetler giderilir ve ortaya çıkan yaralar geçirilmeye çalışılır.Tedavi süreci uzun olan Behçet hastalığı, devamlı kan tahlilleri, göz muayenesi yaptırılarak kontrol altında tutulmaktadır.

Hastaların çoğunda ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Источник: //bilgihanem.com/behcet-hastaligi-nedir/

Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir Tedavi Yöntemi

Behçet hastalığının belirtileri nelerdir?

Behçet Hastalığı, ilk olarak Hulusi Behçet’in tanımladığı ağız da ve cinsel bölgede tekrarlayan yaralar olarak görülen, deri, eklem, göz, damar ve sinir tutulmaların görüldüğü  iltihapla birlikte seyreden romatizma hastalığıdır diyebiliriz.

Bu hastalığı kadın erkek olarak ayıramayız herkeste eşit görülmektedir. Fakat yinede bu hastalığın seyri erkek bireylerde daha şiddetli olmaktadır.

Behçet hastalığı her yaşta görülebilme riski olsa da daha çok 20-30 yaşlarında görülme sıklığı daha fazladır.

Tabi ki bu hastalığın seyri her bireyde farklı görülmektedir. Belirtiler herkeste ayrı görülecek diye bir şey söz konusu değildir. Bazı hastalarda ciltte görülen belirtiler bireye sorun yaratmadan yaşamını sürdürebilirken, bazı bireylerde hastalığın seyri görme kayıplarına ve damar tıkanıklığıyla birlikte hayatlarını olumsuz etkilemesine neden olabilmektedir.

Bu hastalığı diğer hastalıklardan ayıran ise, Behçet hastalığı ilk başlarda yoğun ve şiddetli olarak gözlenirken hastalığın seyri ilerledikçe durgunlaşmaya başlar.

Bu hastalığın en bilindik bulgusu ise  ağızda sürekli ve sık sık çıkan pamukçuk ve cinsel organlarda yaraların oluşması gösterilebilir.

Hastalığın Belirtileri:

— Ağız içinde senede 2-3 veya daha fazla görülen ağrılı seyreden içi oyuk yaralar görülebilmektedir. Daha çok dil üzerinde, yanağın içinde ve dudaklarda bir veya daha fazla yaralar görülebilmektedir.

— Bireyin gözünün ön, arka ve tüm bölümlerini etkileyen iltihaplanmalar, iltihaplı hücre birikmelerine ve göz damarlarında iltihap tutulmasına sebep olabilmektedir. Buda kendini gözde oluşan ağrılar, kızarıklık ve ışığa aşırı duyarlı olma gibi belirtilerin görülmesine sebep olmaktadır. Geçirilen her atak bireyin gözünün görme yetisini kaybetmesine ve sonunda körlüğe neden olmaktadır.

— Hastalık deri yüzeyinde sivilceye benzeyen döküntülerin çıkmasına sebep olur. Bu deride kabarıklık oluşturan, kızarık ve ağrılı olan fındık büyüklüğünde şişliklerdir. Daha çok bacaklarda ön kısımlarda görülmektedir.

— Erkek genital bölgesinde (skrotum be bazende peniste ) ağrılı uçuklar görülmektedir. Kadınlarda ise vulvada ağrılı uçuklar oluşmaktadır.

— Eklerde ise şişlik ve eklem ağrılarına rastlanmaktadır.

— Bu hastalık akciğerlerde balon gibi şişmelere ve akciğerin yırtılması sebep olur. Buda yoğun kanamalara yol açar.

— Beyinde ise, santral sinir sistemi, beyin dokusu veya beyin toplar damarlarında olmak üzere iki şekilde tutulabilmektedir. Belirtileri arasında bilicin bulanıklaşması, inme görülmesi, baş ağrıları, ensede sertleşme ve kişilikte görülen belirgin değişiklikler gösterilebilir. Bu hastalığın tehli tutumundan biridir.

— Ağızdan başlayıp anüse kadar olan mide bağırsak sistemlerine kadar ülser (uçuk) oluşabilmektedir. Bu yüzden bazen iltihaplı bağırsak hastalığı ile de karıştırılabilmektedir.

— Bu hastalık her boyuttaki damarda tutulabilmektedir. Büyük damarda şişmelere, toplar damarda iltihabın sebep olduğu yapışık pıhtı meydana gelmektedir.

Hastalığın Sebebi Nedir

— Behçet hastalığını kesin nedeni bilinmemektedir. Fakat genetik yatkınlığın önemli olduğu unutulmamalıdır.,

— Ayrıca hastaların bir kısmı HLA-B51 genini bulundurmaktadır. Hasta olmayanlarında hemen hemen yüzde 20 lik kısmı bu geni taşıyabilmektedir.

— Ayrıca çevresel faktörlerinde önemi unutulmamalıdır.

— Ağız içine yerleşen bazı mikroplar da hastalığa sebep olmaktadır.

Hastalığın Tanı ve Teşhisi

Hastalığın tanısını koyarken Paterti testi uygulanmaktadır. Deri altından bir madde verilerek 2 gün içinde iltihaplanmaya sebebiyet verip vermediğine bakılır. Pozitif sonuç çıkarsa tanı koymak için yeterlidir negatif olursa tanı için yetersizdir.

Bitkisel Tedavi :

— Bu hastalık için bol miktarda kişniş tüketilmesi yararlı olacaktır.

— Kurt pençesi, dere otu, oğul otu, melisa yaprağı, lavanta, tarhun otu, biberiye, mentollü nane, okaliptüs, alıç çiçeği, ardıç, hünnap, söğüt yaprağı ve kuş burnu bitkilerinin hepsi birlikte kaynatılarak suyunun içilmesi de faydalı olacaktır. İçine bal ve limon da eklenerek tüketilebilir.

— Ayrıca havuç, kereviz, elma, kayısı, soğan, lahana, ıspanak, sarımsak, turp, tere otu, pazı ve pırasa gibi  yararlı sebzeler bolca tüketilmelidir.

— Asitli bulunduran içecekler, kızartma, baharat bulunduran besin tüketiminden ve ağır yiyeceklerinden tüketiminden kaçınılması da yararlı olacaktır.

— Yarım litrelik suyun içine 1 yemek kaşığı olacak şekilde beyaz dut kurusu, 1 yemek kaşığı da arpa eklenerek 10 dk. kaynatılır kısık ateşte. Karışım süzülerek günde 1 kere tüketimi yapılarak 2 gün boyunca bu karışım uygulanmalıdır.

Sağlıkla kalın..

Rating: 5.0/5. From 1 vote.

Please wait…

Yorumları

Источник: //gidabilinci.com/behcet-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavi-yontemi

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığının belirtileri nelerdir?

Behçet hastalığı nasıl anlaşılır? Behçet hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • Geri gelmeye devam eden ağız veya genital bölgedeki ülserler
 • Deri ve eklem ağrısı
 • Gözlerde iltihaplanma

Beyin, sinirler, akciğerler (nadir), bağırsak yolu ve böbrekler de belirtilere dâhil olabilir. (1)

Vücuttaki bağışıklık sisteminin etkisine bağlı olarak belirtiler ve oluştuğu bölge kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Behçet hastalığının vücutta görüldüğü bölgeler ve belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

Ağız Yaraları ya da Ağız Ülserleri

Ağız yaraları, tüm hastalarda bir süre ortaya çıkabilmektedir. Behçet hastalığına yakalanan hastaların hemen hepsinde genellikle bu yaralar nüksetmektedir (geri gelmeye devam eder) ve ağrılıdır. Yaralar, ülserlere benzemektedir, fakat daha çoktur ve acı vericidir.

Genellikle, kişinin fark ettiği ilk Behçet hastalığı başlangıcı belirtisidir ve başka belirtiler görülmeden çok önce ortaya çıkmaktadır. Ağız ülseri dudak, dil ve yanaklarda da bulunabilmektedir. (2)

Genital Yaralar ya da Genital Ülserler

Genital yaralar ağız yaraları gibi görünmektedir ve oldukça ağrılı olabilmektedir, ancak ağız yaraları kadar yaygın değildir. Kadınlarda vulvada (dış genital organlarda), erkekte ise skrotumda (testisleri saran çuvalda) ortaya çıkabilmektedir.

Göz İltihabı

Göz iltihabı ağrıya, bulanık görmeye, ışık duyarlılığına, gözyaşı veya göz kızarıklığına neden olabilmektedir. Behçet hastalığı görme kaybı ile bile sonuçlanabilmektedir. Körlüğe neden olabilen şiddetli göz iltihaplı Behçet hastalığı, Orta Doğu’da, Japonya’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygındır. (3)

Cilt Problemleri

Cilt problemleri Behçet hastalığının ortak bir belirtisidir.  Bu problemler akneler, bozuk para şeklinde nodüller (eritema nodozum) ya da sığ, derin ve ağrılı ülserler halinde ortaya çıkabilmektedir. Behçet hastalığı olan hasta, bu yaraları kaşıdığında ya da çizdiğinde, cilt kızarabilmekte ve daha ağrılı bir hale gelebilmektedir.

Eklem Ağrıları

Eklem ağrısı çok yaygındır. En sık etkilenen bölgeler ayak bileği, diz, dirsek ve kalçadır. Eklemdeki enflamasyon şişme, kızarıklık ve hassasiyet yaratabilmektedir, ancak genellikle kalıcı bir hasara neden olmamaktadır. (4)

Damarların İltihaplanması

Damarların iltihaplanması, bu bölgelerdeki pıhtılara ve bu damarların tıkanmasına neden olabilmektedir. Ciltteki yüzeysel damarlarda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek büyük damalara da etki edebilmektedir. Bu, iltihaplanmanın bir sonucudur ve pıhtılaşma sisteminde oluşan bir kusur değildir.

Nöro-Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı beyni etkilenebilmektedir. Çoğu menenjit vakası, inflamasyon ateş, baş ağrısı, boyun sertliği ve hareket koordine etme zorluğu ile ilişkilendirilebilir. Beyinde oluşan bu iltihap, beyindeki kan damarlarının tıkanması sonucu ortaya çıkan felce de neden olabilmektedir. (5)

Gastrointestinal Problemler

Gastrointestinal sistemi etkileyen Behçet hastalığı durumunda, ağızda ve genital bölgede görülenlere benzer lezyonlardan kaynaklanan karın ağrısı veya dışkıda kan yaşanabilmektedir. Bu lezyonlar, bağırsakta kanama veya rüptüre neden olma olasılığı yüzünden, gastrointestinal sistem yolu üzerinde daha tehli olabilmektedir.

Etkilenen Diğer Organlar

Akciğerler veya böbrekler gibi diğer organlar ve büyük damarlar da (aort gibi) zaman zaman Behçet hastalığından etkilenebilmektedir. (6)

Behçet Hastalığı Nedenleri

Behçet hastalığı neden olur? Behçet hastalığının  bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Otoenflamatuar olarak tanımlanan bu durum, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Behçet hastalığında, iltihaplanma, vücutta enfeksiyonun bulunmadığı yerlerde enfeksiyonun olmadığı bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Bağışıklık sisteminin tepkisini tetikleyen asıl neden henüz tam olarak bilinememektedir, ancak çevresel ve genetik faktörlerin Behçet hastalığının gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. (8)

Behçet hastalığı nedenleri daha fazlası için

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığı nasıl geçer? Behçet hastalığı tedavisinin amacı, ağrıyı hafifletmek ve komplikasyonları önlemektir. Doktorlar, hastalığın altında yatan iltihaplanmayı azaltmak için kortikosteroidler ve immünosüpresif ilaçlar gibi ilaçları reçete edebilmektedir.

Diğer tedaviler arasında ise cilt ve genital lezyonların ağrısını ve iltihaplanmasını azaltmak için kortikosteroid kremler ve jeller, ağız ülserlerinin ağrısını azaltmak için gargaralar, göz ağrısı ve iltihabı azaltmak için kortikosteroidler içeren göz damlaları veya diğer antiinflamatuar ilaçlar bulunmaktadır. (9)

Behçet Hastalığı Ameliyatı

Diğer tedavi yöntemlerinin başarılı olamadığı durumlarda, ameliyat bir seçenek olabilmektedir. Behçet hastalığı durumunda ameliyat seçeneği hastalıktan etkilenen bölgeye göre değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, anevrizma ya da bağırsakların iltihaplanması durumunda ameliyat bir seçenek olabilmektedir. (10)

Behçet Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Behçet hastalığı vücudun pek çok bölgesini etkileyebildiği için başvurulacak uzman da değişiklik gösterebilmektedir. Hastalığın seyrine bağlı olarak, bir cilt hastalıkları uzmanına, diş hekimine, romatizmal hastalıklar uzmanına, göz doktoruna ya da beyin ve sinir hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (11)

Detaylı bilgi almak için bakınız: behçet hastalığı tedavisi

Источник: //www.acil.net/behcet-hastaligi-belirtileri/

Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Behçet hastalığının belirtileri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 16:38

Behçet Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Behçet hastalığı damarlarda yarattığı tahribatla bilinen ve en çok Asya ülkelerinde görülen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Behçet hastalığının sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, hastalık nedeniyle oluşan bakteri ve virüsler sağlıklı olan dokulara saldırarak iltihaplanma oluşturur.

 Hastada iltihaplanma ile birlikte kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi belirtiler görülür. Yapılan araştırmalara göre behçet hastalığının en çok görüldüğü ülkeler Ortadoğu ve Japonya’ dır.

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığı belirtilerinde kişiden kişiye değişiklikler görülür.

Bunun sebebi de hastalığın vücudun hangi bölgesinde tahribata yol açacağının bilinmemesidir çünkü behçet hastalığı vücudun farklı farklı bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir.

Kimi hastalarda ağız içinde yaralar oluşur, kimi hastada menenjit gibi çok ciddi hastalıklar belirti olarak ortaya çıkar. Behçet hastalığının ilerlemesi hasta açısından oldukça tehlidir.

Behçet hastalığı belirtileri ara ara kendini gösterip, daha sonra 1-2 hafta içerisinde yok olabilir. Behçet hastalığı teşhisi için belirtilerin ne zaman ortaya çıktığı, ne şiddette ortaya çıktığı çok önemlidir. Behçet hastalığı belirtilerinin diğer hastalık belirtileri ile karıştırılması çok normaldir.

Behçet hastalığının en çok görülen 5 belirtisi;

 • Ağız içi yara: Behçet hastalığının ilk belirtilerinden bir tanesi ağız içi yaralarıdır ve hemen hemen tüm behçet hastalarında bu belirti görülür. Ağız içi yaralar kendiliğinden iyileşebildikleri gibi, aniden tekrarlayabilir de.
 • Genital yaralar: Behçet hastalarının hemen hemen yarısında görülen bir diğer belirti de genital bölgede oluşan yaralardır. Bu yaralar kadınlarda dış bölge denilen yer vulva da, erkeklerde ise sktrotum yani testis torbasında oluşur. Genital bölgede oluşan yaralar biraz ağrılı olabilir.
 • Cilt sorunları: Behçet hastalarının çoğunun cildinde yaralar görülür. Bu yaralar özellikle bacaklarda ve vücudun üst bölümlerin de görülmektedir. Bu yaralar kırmızı ve genelde ağrılıdırlar.
 • Göz iltihabı: Gözün arka ve orta kısmında oluşan iltihab, behçet hastalığına yakalanan daha çok erkeklerde görülen bir belirtidir. Oluşan göz iltihabıyla görme de bulanıklaşma oluşur. Göz iltihabı sonucu göz de ağrı ve kızarıklık görülür.
 • Artrit: Artrit eklem iltihaplanmasıdır. Behçet hastalığını yaşayan kişilerin yarısında görülen bir belirtidir. İltihap özellikle diz, ayak bilekleri, el bilekleri ve dirseklerde ortaya çıkar. İltihap sonucu eklemlerde ağrı ve şişlik görülür.

Görülen Diğer Belirtiler

Damarlar: Damarlarda oluşan iltihaplanma nedeniyle, kollarda ve bacaklarda şişlik ve kızarıklar görülür. Hatta bu durum çok ciddi problemlere yol açabilir. Örneğin, iltihaptan dolayı damarların tıkanması, damarların daralması gibi.

Sindirim sistemi: Behçet hastalığı özellikle ishal, karın ağrısı ve kanama gibi belirtileri ile sindirim sisteminde birtakım tahribatlara yol açabilir.
Merkezi sinir sistemi: Yine iltihaplanma nedeniyle merkezi sinir sisteminde bazı sıkıntılar oluşabilir.

Beyin zarında oluşan iltihaplanma boyun ağrısı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum da mutlaka tedavi edilmelidir. Yoksa hastanın beyin felci geçirmesi söz konusudur.

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak hastalığın neden olduğu şikayetleri en aza indirmek için bazı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Behçet hastalığının belirtilerinin şiddetlendiği durumlarda ilaç tedavisi kullanılabilmektedir.

 • Cilt kremleri: Özellikle genital bölgede ortaya çıkan yaraların ağrısını ve enflemasyonunu en aza indirmek için cilt kremlerini hastaya önerebilir. Merhem ve jeller de kullanılabilecek diğer krem çeşitlerindendir.
 • Gargara: Gargara özellikle ağız içindeki yaraların daha da yayılmasını önlemek ve ağrısını hafifletmek için kullanılır. Bunun için satılan özel gargara sularını kullanabilirsiniz.
 • Göz damlası: Behçet hastalığının en büyük belirtilerinden biri de göz iltihabıdır. Göz iltihabı için de göz damlası kullanılabilir.
 • Kortikosteroidler: Ağız yoluyla alınan bu ilaçlar ise ağız içindeki yaraları geçirmek için kullanılır. Ayrıca iltihabın önemli ölçüde azalmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar: Sağlıklı olan dokulara büyük zarar veren hastalığın belirtilerini bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla en aza indirebilirsiniz.
 • Egzersiz: Behçet hastalığının belirtilerinin çok rahatsız etmediği zamanlarda orta şiddette yapacağınız egzersizler yeniden eklemlerinizin güçlenmesine neden olacaktır. Ancak belirtiler çok şiddetlendiği zaman dinlenmeyi tercih etmelisiniz.

Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi

Behçet hastalığı tedavi edilmediği takdirde çok ciddi problemlere neden olur. Behçet hastalığının özellikle belirtilerini en aza indirmek için ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak bu ilaç tedavisinin yanında bitkilerden de yararlanılabilmektedir.

Behçet hastalığı için bitkisel kürler;

 • Bol kişniş tüketerek hastalığın olumsuz etkilerini en aza indirebilirsiniz. Kuru olan kişnişi bir bardak suyla kaynatıp, 5 dakika kadar dinlenmesini sağlayın ve daha sonra için. Bu karışımı günde 2 kez içebilirsiniz.
 • Kurt pençesi, şahdere otu, oğul otu, melisa yaprağı, lavanta, tarhun otu, biberiye, okaliptüs, alıç çiçeği, ardıç, söğüt yaprağı ve kuşburnu bitkilerinin hepsini kaynatın. Karışımı güzelce süzdükten sonra içine bal katarak içebilirsiniz.
 • 2 litre kadar su içine 250 gr demir hindi eritin. Karışımı süzdükten sonra aç karnına 1 fincan için. Hastalığınız boyunca düzenli olarak tüketebilirsiniz.
 • Behçet hastalığı için çok faydalı olan kereviz, elma, havuç, soğan, lahana, ıspanak ve sarımsak gibi yiyecekler bol bol tüketilmelidir.

Önerilen İçerik;

► İmpetigo Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/behcet-hastaligi-belirtileri-10729h.htm

BEHÇET HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Behçet hastalığının belirtileri nelerdir?

Behçet hastalığı, vücuttaki kan damarlarında iltihap oluşması şeklinde meydana gelen ender hastalıklardan biridir. Behçet hastalığında gelişen iltihaplanma birçok semptom yaşanmasına yol açar ve bu semptomlar başlangıçta alakasız gibi görünür.

Bağışıklık sisteminde yaşanan bazı hatalı durumlardan dolayı kaynaklanan behçet hastalığı, genetik ya da çevresel bazı faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Diğer yandan behçet hastalığının tedavisinde amaç, semptom ve şikayetleri azaltmaktır.

Behçet hastalığının neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat, bağışıklık sistemi bozukluğundan kaynaklanabildiği muhtemeldir. Buna göre, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla bazı sağlıklı hücrelere saldırması sonucu behçet hastalığı oluşabilmektedir. Bunun dışında, genetik ve çevresel bazı faktörlerin birleşmesi de behçet hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca, behçet hastalığı ile ilişkili bazı genler tespit edilmiştir. Bazı araştırmacılar ise, bir virüs ya da bakterinin behçet hastalığını tetiklemesine inanmaktadır.

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Behçet hastalığı, kendiliğinden gözden kaybolabilir ve yeniden tekrarlayabilir.

Ayrıca, behçet hastalığının belirtileri, hastalıktan dolayı kaynaklanan iltihaplanmanın vücudu etkilediği bölüme bağlı olarak gelişmektedir.

Behçet hastalığının belirtileri; ağız yaraları, göz iltihaplanması, cilt kaşıntı ve döküntüleri, doku bozulmaları ve genital bölgede gelişen yaralar şeklinde seyretmektedir.

Bu durumda behçet hastalığı belirtileri şu şekildedir;

Behçet hastalığında ağız yaraları en yaygın olarak yaşanan semptomdur. Bu ağız yaraları pamukçuk yaralarına benzemektedir ve ağrıya neden olmaktadır. Ağız yaraları yuvarlak doku bozulmaları şeklinde başlar ve hızla ağrılı yaralara dönüşür. Fakat bu ağız yaraları genellikle bir ile üç hafta içinde iyileşir. Ama sonradan tekrardan nüksedebilme durumu da vardır.

2.Cilt Sorunları

Cilt bozulmalarının oluşabileceği behçet hastalığında, çok çeşitli cilt sorunları meydana gelebilmektedir. Bazı kişilerin vücudunda bu hastalık sürecinde akneye benzer yaralar meydana gelebilir. Diğer bazı kişilerde ise, kızarıklık, cilt altında nodüller gözlenebilmektedir. Bu nodüller özellikle alt bacaklarda oluşmaktadır.

3.Genital Bölgede Yaralar

Behçet hastalığı geçiren kişilerin genital bölgelerinde yaralar oluşabilmektedir. Bu yaralar yaygın olarak skrotum ya da vulvalar üzerinde gelişmektedir. Kırmızı olarak görünen bu yaralar, doku bozulması şeklindedir. Ayrıca, genital bölgede oluşan bu yaralar genellikle ağrılıdır ve daha sonradan yara izi bırakabilirler.

4.Gözlerde İltihaplanma

Gözlerde iltihaplanmaya sebep olabilen Behçet hastalığı, gözün pigmente tabakasında kızarıklık meydana gelmesine sebep olur.

Gözlerde gelişen iltihaplanma, ağrılar yaşanmasına ve bulanık görmeye neden olmaktadır. Bu iltihaplanmadan her iki göz de etkilenebileceği gibi, sadece tek bir göz de etkilenebilir.

Retinanın kan damarlarında meydana gelen iltihaplanma, ciddi göz sorunlarına neden olabilmektedir.

5.Eklem Sorunları

Özellikle, dizlerdeki eklemlerin şişmesi ve ağrıması, Behçet hastalığında sıklıkla yaşanabilmektedir. Ayak bilekleri, dirsekler ve bilekler gibi eklem bölgelerinde de bu durum gözlenebilir. Bu eklem problemleri 1 ile 3 hafta içinde kendiliğinden iyileşebilmektedir.

6.Damar Sistemi Sorunları

Damarlarda ve arterlerde iltihaplanmaya sebep olan behçet hastalığı bu nedenle, kollarda ve bacaklarda, kızarıklık, ağrı ve şişme yaşanmasına yol açmaktadır. Damarlarda iltihaplanmaya sebep olan behçet hastalığında, kan pıhtılaşma sorunları da gelişebilmektedir. Bunların yanı sıra behçet hastalığı damarlarda tıkanma ve daralma yaşanmasına da sebep olmaktadır.

7.Sindirim Sistemi Sorunları

Behçet hastalığı, sindirim sistemini çok çeşitli şekillerde etkileyebilmektedir. Karın ağrıları, ishal ya da kanamalar behçet hastalığında yaşanabilir.

8.Beyin ve Sinir Sorunları

Behçet hastalığının sebep olduğu iltihaplanma, bazen beyin ve sinir sistemini de olumsuz etkilemektedir. Bu durum ise, baş ağrısı, ateş, kafa karışıklığı, denge bozukluğu ya da felç gibi belirtilerin yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Risk Faktörleri

Behçet hastalığında risk faktörleri şu şekildedir;

Yaş: Behçet hastalığı yaygın olarak, hem kadın hem de erkeklerde, 20 ile 30 yaş arasında meydana gelmektedir. Bunun dışında, çocuk ve yaşlı yetişkinlerde de görülmesi mümkündür.

Yaşanılan bölge: Behçet hastalığı dünya genelinde meydana gelebilmesine rağmen, özellikle Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkeleri olmak üzere, Türkiye, İran, Japonya ve Çin gibi ülkelerde görülmesi ihtimali daha yüksektir.

Cinsiyet: Behçet hastalığı hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilmesine rağmen, genellikle erkeklerde daha şiddetli şekilde seyretmektedir.

Genetik faktörler: Bazı genlere sahip olmak, behçet hastalığı riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Behçet hastalığı tipik olarak öngörülemez şekilde gelişmektedir. Semptomlar bazen çok hafif şekilde gelişirken bazen de şiddetli geçebilmektedir. Behçet hastalığının tam bir tedavisi olmadığı halde, semptom ve komplikasyon riski genellikle azaltılabilmektedir.

Behçet hastalığının gözdeki retina ve irisi etkileyerek, iltihap oluşturması sonucunda kişide körlük ve görme kaybı yaşanabilir. Bundan dolayı, behçet hastalığı nedeniyle gözler etkilenmeye başladığında, çok dikkatli olunmalı ve doktora başvurulmalıdır. Diğer komplikasyonlar ise behçet hastalığının diğer semptomlarına bağlı olarak gelişen sorunlardır.

Tanı ve Testler

Behçet hastalığının tanısını koyabilmek için belli bir yöntem bulunmamaktadır. Doktorlar tanı koyabilmek için, hastanın şikayet ve sorunlarını dinler. Daha sonradan doktor, kan sayım testi ve diğer bazı laboratuvar testlerini yaptırabilir.

Öte yandan, behçet hastalığına özel bir tanı yöntemi olmadığından doktorlar bazı yöntemler geliştirmişlerdir. Buna göre bazı kriterlere göre sınıflandırma yapmışlardır. Bu sınıflandırma şu şekildedir;

Ağız yaraları: Eğer ağız yaraları son 12 ay içinde, en az 3 kere tekrarlanmış ise, doktorlar bu durumu behçet hastalığı olarak değerlendirebilirler.

Bundan ayrı olarak aşağıda verilen durumlardan en az iki tanesini yaşayan kişilerin, behçet hastası olması ihtimali yüksek olarak düşünülür;

 • Genital bölgede sürekli tekrarlayan yaralar,
 • Bir göz doktoru tarafından tespit edilen göz iltihaplanması,
 • Çok çeşitli cilt sorunlarının (akne ya da döküntüler gibi) aynı anda yaşanması.

Bir de bunlara ek olarak doktor tanı koyabilmek için şu testi yaptırmak isteyebilir;

Paterji testi: Doktor bu test yardımı ile tanı koyabilir. Buna göre doktor, ince steril bir iğneyi cildin altına uygular ve sonra o bölgeyi inceler. Eğer bu test pozitif çıkarsa, iğnenin temas ettiği noktadaki deri altında, küçük kırmızı bir yumru oluşur. Bu durum, bağışıklık sisteminde küçük çaplı bir hasar olduğunu göstermektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Behçet hastalığının tedavisi için belli bir yöntem yoktur. Sadece, bu hastalığın semptom ve belirtilerini azaltabilmek için doktorlar bazı tedavi yöntemlerini kullanabilirler.

Hastalığın sebep olduğu ağrıları ve iltihaplanmayı kontrol altına alarak da tedavi edebilmek mümkündür. Genellikle ilaç kullanımına ihtiyaç yoktur. Fakat eğer semptom ve şikayetler giderek şiddetlenirse doktor, iltihap ve ağrıları giderecek bazı ilaçlar önerebilir.

Bu durumda doktorlar genellikle hastanın yaş ve cinsiyetine göre ilaç önermektedir.

Behçet hastalığının kendine has belirtilerine yönelik olarak uygulanacak tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

Cilt kremleri, jel ve merhemler: Lokal olarak cilt üzerindeki ya da genital bölgedeki yaralara uygulanan ilaçlar, ağrı ve iltihapları dindirmeye yardımcı olmaktadır. Bu tür ilaçlar genellikle, iltihaplanmayı gidermek için kortikosteroid içerikli ilaçlardan ya da ağrıları dindirmek için uyuşturucu ilaçlardan oluşmaktadır.

Ağız gargaraları: Kortikosteroid içeren özel ağız yıkama sıvıları ya da jelleri, ağız içindeki yaraları ve bunlardan kaynaklanan ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Göz damlaları: Kortikosteroid ya da diğer anti-iltihap ilaç içerikli göz damlaları, gözdeki ağrıları kesmek, kızarıklıkları gidermek ve iltihaplanmayı hafifletmek için kullanılır.

Bunlara ek olarak behçet hastalığı tedavisinde;

 • İltihaplanmayı kontrol altına alan ilaçlar,
 • Bağışıklık sistemini destekleyen ilaçlar.

Destek ve Başa Çıkma Yöntemleri

Öngörülemeyen ve önlenemeyen bir hastalık olan behçet hastalığı, kişinin sinirlerinin bozulmasına sebep olmaktadır. Fakat iyi bir bakım hastanın kendisini daha sağlıklı hissetmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında bazı yöntemler bu hastalıkla baş edebilmek adına yardımcı olacaktır. Bu başa çıkma yöntemleri şu şekildedir;

 • Ağızdaki yaralar, eklemlerdeki ağrılar şiddetlendiği zaman, dinlenmeye çekilmek,
 • Stresten uzak durmak ya da stresi en aza indirmek,
 • Yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizler yaparak eklemleri rahatlatmak,
 • Aynı sorunları yaşayan kişiler ile temasa geçmek ve ortak paydada birbirine destek olmak.

Источник: //evdesifa.com/behcet-hastaligi-belirtileri-nelerdir/

Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Behçet hastalığının belirtileri nelerdir?

Behçet hastalığı, aynı zamanda “Behçet sendromu” olarak da bilinir. Vücudun kan damarlarını etkileyen uzun süreli bir oto-inflamatuar bozukluktur.

Arterler ve damarlar gibi tüpler, vücut etrafında kan taşır. Behçet hastalığı ağız yaraları, genital bölge ve cilt yaraları, göz iltihabı, artrit ve bağırsak, beyin ve omurilik iltihabı gibi birçok farklı belirtiye neden olur.

Behçet Hastalığı Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda Behçet hastalığı ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Behçet hastalığı, Türkiye’de en sık görülen nadir bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte, günümüzde dünya çapında diğer ülkelerde doğru olarak teşhis edilmiş ve rapor edilmiştir.
 • Amerikan Behçet Hastalığı Derneğine göre, Türkiye’de Behçet hastalığının yaygınlığı 100.000 kişi başına 400 vaka kadar yüksektir. Buna karşılık, ABD’de Behçet hastalığının prevalansı 170.000 kişi başına 1’dir.
 • Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır?” Hastalık bulaşıcı değildir ve kişiden kişiye yayılmaz.
 • Behçet hastalığı, herkesi farklı şekilde etkiler ve semptomlar birkaç hafta veya daha uzun bir süre boyunca şiddetlenebilir veya hafifleyebilir.

Behçet Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Behçet hastalığı neden olur?” Behçet hastalığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı bireyler bu hastalığa karşı diğerlerinden daha yüksek risk altındadır.

Behçet hastalığı hangi yaşlarda görülür?” Her yaş ve cinsiyetten insanda Behçet hastalığının gelişme riski altında olmasına rağmen, insanlar en sık 20-30’lu yaşlarında etkilenirler. Erkekler tipik olarak kadınlardan daha şiddetli belirtilere sahiptir.

Etnik köken ve coğrafi yer, bir kişinin Behçet sendromuna yakalanma olasılığı konusunda rol oynayabilir.

Hastalığın genetik veya kalıtsal bir bileşeni olabilir. Behçet hastalığı bakteriler, virüsler veya çevresel faktörler ile de bağlantılı olabilir. Bununla birlikte, bu önerilerin doğrulanabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığından herkes farklı şekilde etkilenir. Hastalığı olan insanlar semptomların birkaç hafta veya daha uzun bir süre içinde şiddetlendiği ve hafiflediği belirtiler yaşayabilir. Behçet hastalığının belirtileri tedavi olmadan da kaybolabilir.

Hastalık, vücudun farklı bölgelerini etkileyen geniş bir yelpazedeki semptomlara neden olur. Bu semptomlar aşağıdakileri içerir.

Ağızda ağrılı yaralar tipik olarak Behçet hastalığının ilk semptomudur. Hastalık, tek bir ülser veya birden fazla yaraya neden olabilir. Bu yara ağızdaki herhangi bir yerde olabilir. Belli alanlar olarak dilde, dudaklarda, diş etlerinde, bademciklerde, yanakların astarı, ağız çatısı ve boğazın arka kısmında görülebilir.

Behçet hastalığının sebep olduğu ağız yaraları şu şekildedir:

 • Acı verici
 • Sığ veya derin
 • Yuvarlak veya oval
 • Yarayı çevreleyen kırmızı bir hale bulunan beyaz veya sarı taban
 • 1 ila 20 milimetre arasında değişen aralıkta

Ağızdaki yaralar sıklıkla 10 ila 20 gün içinde ara sıra skar (yara izi) ile geçer.

Uzmanlara göre, Behçet sendromu olan insanların yarısından çoğunda genital lezyon gelişir. Bu rakam hem erkek, hem de kadınları kapsar.

Erkekler skrotum ve penil şaft veya başında ülserlere sahip olabilirler. Bazen bu lezyonlar, “epididimit” adı verilen başka bir rahatsızlıkla, sperm taşıyan tüplerin iltihabı ile ilişkilidir. Kadınlar vulva, vajina ve servikste yaralara maruz kalabilirler.

Bu yaralar tipik olarak şu şekildedir:

 • Ağrılı kırmızı, açık yaralar
 • Büyük ve derin olabilir

Bu yara iyileştiğinde, yara izi genellikle bölgeyi etkiler.

Behçet hastalığı olan insanlar, “eritema nodozum” adı verilen cilt problemleri yaşayabilir. Bu inflamatuar deri tepkisi cildin genellikle ülsere olan kırmızı ve hassas nodüller geliştirmesine neden olur.

Bu yaralar, irin dolu yumru veya çürüklere benzerlik gösterebilir. Behçet hastalığına bağlı diğer yaralar akneiform nodüller, psödofollikülit ve papülopüstüler lezyonları içerir.

Behçet hastalığından etkilenenler genellikle gözlerinin orta katmanında iltihaplanma yaşarlar. Bu durum “üveit” olarak bilinir.

Anterior üveit, gözün önünü etkiler. Yaygın belirtiler arasında ağrı, bulanık görüş, ışık hassasiyeti ve aşırı gözyaşı üretimi bulunur. Gözün içinde bir irin tabakası görülebilir.

Posterior üveit, gözün arkasını ve retinayı etkiler. Yaygın belirtiler bulanık görme, uçuşan cisimler, ağrı, kızarıklık ve ışığa duyarlılık içerir.

Behçet hastalığından kaynaklanan göz problemleri, körlük veya kısmi görme kaybı da dahil olmak üzere, tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Damarların ve arterlerin iltihaplanması, kan pıhtıları, anevrizma, daralmış veya tıkanmış damarlar gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Behçet hastalığı olan insanlar “tromboflebit” olarak adlandırılan, kızarıklık, ağrı, sıcaklık ve kan pıhtısı nedeniyle ekstremitenin şişmesi gibi belirtilerle karşılaşabilirler. Göğüs hırıltısı da bildirilmiştir.

Bir veya birden fazla eklem, Behçet hastalığına bağlı eklem iltihaplanmasından etkilenebilir. Ağrı, şişme ve sertlik tipik olarak birkaç hafta sonra kaybolur.

En sık etkilenen eklemler diz, ayak bilekleri, bilekler ve dirsekleri içerir. Behçet hastalığından etkilenen bazı insanlar, pelvisteki bir eklem iltihaplanması yüzünden bel ve kalça ağrısı yaşayacaktır.

Behçet ile ilişkili artritte kalıcı eklem hasarı yaşanmaz.

Bazen, ülser, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde oluşabilir. Bu alanları etkilenen hastalarda iştahsızlık, ağrı, kusma, ishal ve rektal kanama gibi belirtiler yaşanabilir.

Bazı hastalarda Budd-Chiari sendromu olarak da bilinen nadir bir hastalık gelişebilir. Bu durumda kanı karaciğerden uzaklaştıran damar tıkanır.

Nadiren de olsa, akciğerler Behçet hastalığından etkilenebilir. Bu durum pulmoner arterde anevrizmalar, öksürük, nefes darlığı gibi semptomlara neden olabilir.

Behçet hastalığı beyin ve beyin sapının iltihaplanmasına yol açabilir. Bu iltihaplanma baş ağrısı, konfüzyon, inme, kişilik değişiklikleri, yönelim bozukluğu, ateş, zayıf denge ve hafıza kaybı gibi belirtilere neden olabilir.

Hastaların bir an önce sağlık ekibine rapor etmeleri gereken belirtiler şunları içerir:

 • Ateşlenme
 • Baş ağrısı
 • Boyun Tutulması
 • Koordinasyonda zorluk

Bu semptomlar beyin sapının iltihaplanmasını işaret edebilir. Tedavi edilmemiş semptomlar felce neden olabilir.

Bazı vakalarda, hastalarda kardiyak veya renal (kalp ve böbrek ile ilgili) hastalıklar görülebilir.

Ek olarak, bazı hastalar, “MAGIC sendromu” olarak adlandırılan, iltihaplı kıkırdak ile ağız ve genital ülseri geliştirebilir. Bu belirti, hem Behçet hastalığına hem de nükseden “polikondrit” denilen nadir bir hastalığa sahip hastalarda görülür. Bu durum, vücuttaki kıkırdak ve diğer bağ dokusu iltihaplanmasına neden olur.

Behçet Hastalığı Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Behçet hastalığını teşhis etmek için tek bir test olmadığından, doktorlar hastalığı taklit eden tüm hastalıkları ekarte etmelidirler. Behçet hastalığında bir tanı konması için bazı semptomların mevcut olması gerektirdiği açıklanmaktadır. Tanı için aşağıdakiler gerekir:

 • Tek bir yılda en az üç kez tekrarlayan ağız ülseri

Yukarıdakilere ilaveten, aşağıdaki kriterlerden en az ikisinin de bulunması gerekir:

 1. Tekrarlayan genital ülserler
 2. Göz muayenesinde görülen göz yaraları
 3. Kortikosteroid kullanmayan yetişkinlerde deri yaraları
 4. Testten 24-48 saat içinde pozitif bir paterji testi sonucu

a. Topikal Tedavi

Topikal terapi, vücudun yüzeylerine uygulanan ilaçtır. Behçet hastalığında topikal tedavi, kortikosteroid durulamalar, jeller, göz damlası ve merhemler de dahil olmak üzere ağrıyı giderme terapisinin kullanımını içerebilir. Bu ilaçlar, ağrıyı gidermek için diğer bileşenler içerebilir.

b) Ağız Tedavisi

Bazen, vücudun tamamında çalışan ilaçlarla tedavi etmek gerekebilir. Bu ilaçlar şunları içerir:

 • Kortikosteroidler
 • Bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan ilaçlar
 • Vücudun bağışıklık hücrelerinin nasıl çalıştığını değiştiren ilaçlar

Gelişen semptomlara dayalı olarak ilave ilaçlar önerilebilir. Hastaların tedavi seçeneklerini tartışmak için sağlık uzmanlarıyla görüşmeleri önerilir.

Sağlık ekibi, egzersiz ve dinlenme gibi basit yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir.

Источник: //www.hastalopedi.com/behcet-hastaligi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..