Behçet hastalığının takip ve tedavisi ile hangi doktorlar ilgilenir?

Akciğer Hastalıkları İle İlgilenen Bölüm ve Tedavi Yöntemleri

Behçet hastalığının takip ve tedavisi ile hangi doktorlar ilgilenir?

Akciğer ile ilgili rahatsızlıklarda ‘Göğüs Hastalıkları’ bölümünden randevu alınması gerekir. Bu bölüm aynı zamanda alt solunum sistemi ile ilgilenmektedir.

İçindekiler

 • Akciğer Hastalıkları
 • Belirtileri
 • Hangi Bölüm Bakar

Akciğer Hastalıkları

Akciğer Rahatsızlıkları

Solunum sisteminin temel organı olan akciğerler ile ilgili birçok hastalık çeşidi bulunmaktadır.

En sık görülen akciğer hastalıkları; astım, göğüste su toplanması, kist, plörezi, verem, zatürre, bronşit ve nefes darlığı olarak sıralanmaktadır.

Ayrıca astım ve KOAH rahatsızlıkları da sıklıkla rastlanan akciğer rahatsızlığı türlerinin başında gelir. Bu tür rahatsızlıklarda hastaların birçoğu solunum sistemi ile ilgili yaşadığı şikayetler doğrultusunda hastaneyi ziyaret etmektedir.

Akciğerdeki hava tünellerinin daralması sonucunda meydana gelen astım rahatsızlığı en çok rastlanan rahatsızlık türüdür. En ufak toz, kıl vb. şeylere alerjik reaksiyon gösteren insanlarda nefes alma güçlüğü meydana gelir.

Bu durum astımın ilk aşamalarını belirten reaksiyonları kapsar. Astım krizi akciğer hastalığı olarak bilinmekle birlikte acil müdahale gerektiren rahatsızlık türleri arasında da yer almaktadır. Astım krizi sırasında çeşitli tedavi uygulamaları yapılabilir.

Kişinin bilincinin açık olmasına dikkat edilmelidir.

Akciğer rahatsızlıkları arasında bulunan astım ile ilgili belirtiler ve şikayetler; nefes darlığı, göğüste daralma hissi, uzun süreli öksürük vb. şekildedir. Nefes darlığı çeşitli aşamalarla ilerleme gösterir.

Bazı durumlarda uykuda bile nefes güçlüğü çekildiği ifade edilmiştir. Astım rahatsızlığı kişinin nefes alışverişini doğrudan etkileyen riskli bir rahatsızlık türüdür.

Astım hastalarının tedavi sürecini periyodik olarak takip etmesi ve tedavi uygulamalarını aksatmaması gerekir.

Belirtileri

Akciğer hastalıklarının belirtileri genel olarak birbiri ile benzerlik gösterebilir. Solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklarda en belirgin belirti şekli nefes darlığı yaşanmasıdır. Akciğer rahatsızlıkları arasında yer alan akciğer iltihabı, akciğer kanseri ve KOAH en belirgin belirtilere sahip olan rahatsızlıklardandır. Aynı zamanda tedavisi mümkün olan rahatsızlık türleridir.

Akciğer İltihabı; Akciğerin fonksiyonlarını kaybetmesi durumunda kana oksijen taşınamaz ve işlevsel bozukluk meydana gelir. Virüs, bakteri vb. mikroorganizmalar nedeniyle enfeksiyon oluşmaktadır. Belirtileri ise;

 • Şiddetli öksürük
 • İştahsızlık
 • Kaslarda yoğun ağrı
 • Geceleri sık sık terleme
 • Göğüs kafesinde ağrı hissi
 • Nefes alışverişinde zorluk yaşamak
 • Titreme

şeklindedir. S.pnemoniae virüsünün neden olduğu akciğer iltihabının diğer nedenleri ise grip, su çiçeği, kirli hava solumak veya zararlı kimyasallara maruz kalmak olarak sıralanır. Ayrıca 65 yaş üstü kişilerde, şeker hastalığı bulunanlarda, alkol bağımlılarında, böbrek rahatsızlığı olanlarda ve kalp hastalığı olanlarda sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır.

Akciğer kanseri; Hayati risk barındıran tek hastalık türüdür. Bu rahatsızlıkta en önemli unsur erken tanı konulmasıdır. Akciğer kanserinin belirtileri ise;

 • Sürekli öksürme
 • Göğüste ağrı hissi
 • Nefes alışverişinde zorlanma
 • Öksürürken kan gelmesi
 • Eklem bölgelerinde şiddetli ağrı
 • Sesin kısılması
 • İştahsızlık
 • Hızlı kilo kaybı
 • Eklem ve kaslarda yorgunluk hissi
 • Baş dönmesi

şeklindedir. Kanser tedavisinde öncelikli olarak belirli testler uygulanır ve bu testlerin sonucuna göre uzman doktor tedavi şeklini belirler.

KOAH; Yaygın hastalıklar arasında bulunan KOAH, kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. KOAH hastalığının fark edilmesi için belirtilerin ciddi düzeyde ilerlemiş olması gerekir. KOAH rahatsızlığının belirtileri ise;

 • Şiddetli ve balgamlı öksürük
 • Nefes darlığı yaşanması
 • Hırıltılı solunum
 • Göğüste baskı ve daralma hissi
 • Sık sık grip ve nezle olunması
 • Bacaklarda ödem oluşması
 • Tırnak ve dudaklarda morarma oluşması

şeklindedir. KOAH rahatsızlığının ilerleyen aşamalarında aşırı kilo kaybı ve şiddetli baş ağrıları görülebilmektedir. Uzman doktorun uygulayacağı testler ile tanı koyulması mümkündür. Takip eden dönemde tedavi süreci başlatılır.

Hangi Bölüm Bakar

Akciğer rahatsızlıkları ile ‘Göğüs Hastalıkları’ bölümü ilgilenmektedir.

Şikayetiniz olduğu takdirde göğüs hastalıkları bölümünden randevu alarak uzman doktora görünmeli ve gerekli testlerin yapılmasına olanak sağlamalısınız.

Akciğer rahatsızlıkları ile ilgili oluşabilecek olumsuz gelişim ilerleyen dönemde hayati riski beraberinde getirir ve ölümle sonuçlanan birçok akciğer rahatsızlığı mevcuttur.

Akciğer rahatsızlıklarının tamamında uzman doktorlar test uygular. Eğer belirtiler ve şikayetler ciddi düzeyde ise uygulanan bu testler sonucunda rahatsızlık ile ilgili detaylı veriler elde edilir.

Fakat ilk aşamada hastanın steteskop ile muayene edildiği eğer ciddi bir sorun varsa testlere tabi tutulduğu gözlemlenmiştir.

Hastanın şikayeti dinlenirken aynı zamanda yaşanan belirtiler uzman doktorun ne yapması gerektiğine karar vermesini sağlar.

Akciğer rahatsızlıklarının türüne göre farklı tedavi şekilleri mevcuttur. Test sonuçlarına göre elde edilen veriler doğrultusunda uzman doktor tedavi yöntemlerini belirler.

Akciğer iltihabında ilaç ile tedavi yöntemi uygulanırken akciğer kanseri rahatsızlığında kemoterapi ve radyoterapi tekniği uygulanabilmektedir. Bununla birlikte KOAH rahatsızlığının tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Çünkü KOAH kronik bir rahatsızlıktır.

Yakından takip edilerek hastaya ne yapması gerektiği konusunda bilgi verilir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/akcigere-hangi-bolum-bakar.html

Nöroloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Behçet hastalığının takip ve tedavisi ile hangi doktorlar ilgilenir?

Nöroloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir konusuna geçmeden önce nöroloji hakkında birkaç bilgi verelim. Nöroloji, sinir sistemiyle ilişkili tüm hastalıkları inceleyen bir tıp bilimidir.

Nöroloji eğitimini alarak uzmanlaşan hekimlere nörolog adı verilmektedir. Nörologlar beyin, omurilik ve periferik sinir sistemi üzerine yoğunlaşmışlardır.

Bu konu hakkında insanlar şu şekilde arama yapmaktadırlar:

 1. Nöroloji hangi hastaya bakar?
 2. Nöroloji hangi hastalığa bakar?
 3. Nöroloji bölümü hangi hastalıklara bakar?
 4. Nöroloji bölümü hangi hastalıkları kapsar?
 5. Nöroloji bölümü hangi hastalıkları tedavi eder?
 6. Nöroloji bölümü doktorları hangi hastalıklara bakar?
 7. Nöroloji uzmanlığını hangi hastalıklara bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olması açısından nörolojik hastalıklar ve tedavileri hakkında bir takım bilgilerden bahsedelim.

Nöroloji hangi hastalıklarla ilgilenir ile ilişkili görsel.

Nöroloji Nedir?

Vücudumuz idaresinin gerçekleşmesini sağlayan sinir sistemi, hem yapısı hem de işleyişi bakımından oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.

Beyin, omurilik ve diğer çevre sistemlerde görülen hastalıkların yanı sıra sinir sisteminin anatomik ve fizyolojik yapısını inceleyen bilin dalına Nöroloji denir.

Sinir sisteminin incelenerek fonksiyonlarına ayrılıp daha sonrasında bu sistemdeki hastalıkların incelenmesi son yüzyılda gerçekleşmiştir.

Zaman içerisinde bazı cihazların kullanılması bu alandaki hastalıkların erken teşhisinin yapılması için oldukça önemli gelişmelerdir. Bilgisayarlı beyin tomografisi, manyetik rezonans, elektroensefalografi metodu sayesinde tetkikler daha erken yapıldığı gibi tedavi imkanı da artmaktadır.

Nörolojide görülen gelişmeler ile kendi sınırlarının dışına çıkarak çevre hastalıklar konusunda da araştırmalar yapmıştır.

Hareket sistemindeki bozukluklar, Alzheimer hastalığı, epilepsi, beyin damar hastalıkları, uyku bozuklukları hastalıklar üzerin2e de araştırma ve tedavi yöntemleri geliştirmiştir. 19.

yüzyılda Nöroloji ruh hastalıklarını da incelemekteyken bu durum 20.yüzyıldan sonra değişerek ruh hastalıkları Psikiyatri bilim dalına ayrılmıştır.

Nöroloji yan dal olarak birçok farklı bölüme ayrılmıştır ve doktorlar tek bir dalda uzmanlaşmaktadır. Bunun nedeni ise sinir sisteminin çok karmaşık olmasından dolayı doktorların araştırma alanlarını daraltmak ve odaklarını artırmaktır.

Bölüm hastalıkları tespit etmek için farklı birçok test uygular. Kan tahlilleri veya tomografi gibi testleri uygulayarak hastalığı doğru teşhis etmeye çalışır. İnsanların yaş aralıkları da nörolojik olayların farklılaşmasına neden olduğu için 18 yaş altı hastalara çocuk nörolojisi bakarken 18 yaş üzerinde yetişkinlere yönelik nöroloji uzmanları bakmaktadır.

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Sinir sistemini ilgilendiren bir sorun oluştuğunda harhangi bir hastanenin nöroloji polikliniğinden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz. Nörolojiyi ilgilendiren hastalıklar listesi aşağıda verilmiştir:

 1. AIDS : Nörolojik belirtilerin varlığında
 2. Disleksi
 3. Alien hand sendromu
 4. Allan Herndon Dudley sendromu
 5. Çocukluk çağı hemiplejisi
 6. Alzheimer hastalığı
 7. Amorozis fugaks
 8. Amnezi
 9. Amyotrofik lateral skleroz
 10. Angelman sendromu
 11. Afazi
 12. Apraksi
 13. Araknoidit
 14. Arnold Chiari malformasyonu
 15. Asperger sendromu
 16. Ataksi
 17. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
 18. ATR 16 sendromu
 19. Otizm ve otizm spekturumundaki diğer hastalıklar
 20. Behçet hastalığı
 21. Bipolar bozukluk
 22. Bell paralizisi
 23. Brakiyal pleksus yaralanması
 24. Beyin hasarı
 25. Beyin tümörleri
 26. Canavan hastalığı
 27. Capgras hastalığı
 28. Karpal tünel sendromu
 29. Serebral anevrizma
 30. Serebral arterioskleroz
 31. Serebral atrofi
 32. Serebral palsi
 33. Serebral vaskülit
 34. Servikal spinal stenoz
 35. Charcot Marie Tooth hastalığı
 36. Kronik yorgunluk sendromu
 37. Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati
 38. Coffin Lowry sendromu
 39. Kompresyon nöropatisi
 40. Konjenital yüz felci
 41. Kraniyal arterit
 42. Kraniyositozis
 43. Creutzfeldt Jakob hastalığı
 44. Cushing sendromu
 45. Siklik kusma sendromu
 46. Dawson hastalığı
 47. Dawson hastalığı
 48. De Morsier sendromu
 49. Demans
 50. Dermatomiyozit
 51. Diyabetik nöropati
 52. Diffüz skleroz
 53. Diplopi
 54. Bilinç bozuklukları
 55. Down sendromu
 56. Dravet sendromu
 57. Duchenne kas distrofisi
 58. Dizartri
 59. Diskinezi
 60. Disleksi
 61. Distoni
 62. Ensefalit
 63. Ensefalosel
 64. Enürezis
 65. Epilepsi
 66. Erb felci
 67. Esansiyel tremor
 68. Fabry hastalığı
 69. Fahr sendromu
 70. Boğmaca
 71. Fisher sendromu
 72. Friedreich ataksisi
 73. Fibromiyalji
 74. Foville sendromu
 75. Fetal alkol sendromu
 76. Frajil X sendromu
 77. Gaucher hastalığı
 78. Gerstmann sendromu
 79. Dev hücreli arterit
 80. Dev hücreli inklüzyon hastalığı
 81. Globoid hücre lösodistrofisi
 82. Guillain Barre sendromu
 83. Hallervorden Spatz sendromu
 84. Baş ağrısı
 85. Hemifasiyal spazm
 86. Herediter motor nöropatiler
 87. Herediter spastik parapleji
 88. Herpes zoster otikus
 89. Hirayama sendromu
 90. Hirschsprung hastalığı
 91. Holmes Adie sendromu
 92. Huntington hastalığı
 93. Hiperkortizolizm
 94. Hipoksi
 95. İmmün aracılı ensefalomiyelit
 96. Refsum hastalığı
 97. İnfantil spazmlar
 98. İntrakraniyal hipertansiyon
 99. Joubert sendromu
 100. Karak sendromu
 101. Kearns Sayre sendromu
 102. Kinsbourne sendromu
 103. Kleine Levin sendromu
 104. Klippel Feil sendromu
 105. Kufor Rakeb sendromu
 106. Lafora hastalığı
 107. Lambert Eaton miyastenik sendrom
 108. Landau Kleffner sendromu
 109. Wallenberg sendromu
 110. Öğrenme güçlükleri
 111. Leigh hastalığı
 112. Lennox Gastaut sendromu
 113. Lesch Nyhan sendromu
 114. Lökodistrofi
 115. Lou Gehrig hastalığı
 116. Lumbar disk hastalığı
 117. Lumbar spinal stenoz
 118. Lupus eritematozus
 119. Lyme hastalığı
 120. Machado-Joseph hastalığı
 121. Makroensefali
 122. Miller Fisher sendromu
 123. Metakromatik lökodistrofi
 124. Mikrosefali
 125. Menenjit
 126. Menkes hastalığı
 127. Menieres hastalığı
 128. Melkersson Rosenthal sendromu
 129. Morvan sendromu
 130. Mobius sendromu
 131. Mitokondriyal miyopati
 132. Amyotrofik lateral skleroz
 133. Demans
 134. Narkolepsi
 135. Nörofibromatoz
 136. Nöroleptik malign sendrom
 137. Nöropati
 138. Niemann Pick hastalığı
 139. Sullivan McLeod sendromu
 140. Ohtahara sendromu
 141. Opsoklonus miyoklonus sendromu
 142. Optik nevrit
 143. Ortostotik hipotansiyon
 144. Otoskleroz
 145. Paraneoplastik hastalıklar
 146. Parestezi
 147. Parkinson hastalığı
 148. Parry Romberg sendromu
 149. Pelizaeus Merzbacher hastalığı
 150. Periferik nöropati
 151. Primer lateral skleroz
 152. Postural hipotansiyon
 153. Prader Willi Sendromu
 154. Postherpetik nevralji
 155. Polimyozit
 156. Polinöropati
 157. Progresif multifokal lökoensefalopati
 158. Ramsay Hunt sendromu 
 159. Rasmussen ensefaliti
 160. Refleks nörovasküler distrofisi
 161. Huzursuz bacak sendromu
 162. Rett sendromu 
 163. Reye sendromu
 164. Romberg sendromu
 165. Sandhoff hastalığı
 166. Schilder hastalığı
 167. Shy Drager sendromu
 168. Sjögren sendromu
 169. Uyku apnesi
 170. Uyku hastalığı
 171. Sotos sendromu
 172. Spina bifida
 173. Spinal kas atrofisi
 174. Stiff person sendromu
 175. Sturge Weber sendromu
 176. Subakut sklerozan panensefalit
 177. Senkop
 178. Sinestezi
 179. Siringomiyeli
 180. Tarsal tünel sendromu
 181. Tardif diskinezi
 182. Tay Sachs hastalığı 
 183. Temporal arterit
 184. Temporal lob epilepsisi
 185. Tetanoz
 186. Thomsen hastalığı 
 187. Torasik outlet sendromu 
 188. Todd paralizi
 189. Tourette sendromu
 190. Zehirli ensefalopati
 191. Geçici iskemik atak
 192. Transvers miyelit
 193. Travmatik beyin hasarı
 194. Tremor
 195. Trigeminal nevralji
 196. Wallenberg sendromu
 197. Werdnig Hoffmann hastalığı
 198. West sendromu
 199. Williams sendromu 
 200. Wilson hastalığı

Özetlemek gerekirse nöroloji hangi hastalıklarla ilgilenir sorusunun cevabı sinirleri ilgilendiren tüm hastalıklar olacaktır.

Nöroloji Bölümüne Hangi Şikayetler ile Gidilir?

Aşağıda liste halinde verilen belirtiler ve bulgular görüldüğünde nöroloji polikliniğinden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz. Farklı bir bölüme yönlendirme gerekirse hekiminiz tarafından yapılacaktır.

 1. Sağırlık ve diğer işitme problemleri
 2. Konsantre olmada zorlanma
 3. Yutma güçlüğü
 4. Hareket bozuklukları
 5. Denge kaybı
 6. Koku ve diğer duyuların kaybı
 7. Bellek problemleri
 8. Kas ve eklemlerde ağrı
 9. Paralizi
 10. Nöbet geçirmeler
 11. Görme sorunları

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Источник: //doktordanhaberler.com/noroloji-hangi-hastaliklarla-ilgilenir/

BEHÇET HASTALIĞI

Behçet hastalığının takip ve tedavisi ile hangi doktorlar ilgilenir?

Ağzınızda senede 3’ ten fazla aft çıkıyorsa, Cinsel bölgenizde yaralar oluşuyorsa, Vücudunuzda sivilce benzeri lezyonlar, bacaklarınızda ağrılı kızarık şişlikler görülüyorsa; anlamlandıramadığınız bu şikayetler Behçet hastalığına işaret ediyor olabilir.

Tüm dünyada Türkçe olarak anılan tek hastalık olan Behçet hastalığı ilk olarak basit belirtilerle kendini gösterse de vücutta tüm sistemleri olumsuz etkileyerek ölümcül sonuçlara neden olabilir. Uz. Dr. Ayfer Aydın ,“ Ağız yaraları ve Behçet hastalığı ilişkisi” hakkında bilgi verdi.

Behçet Hastalığı, başlangıç aşamasında ağız içi ve cinsel bölgede yaralarla ortaya çıkan ;ancak bütün sistemleri tutabilen ve hastanın yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkileyebilen, hatta hastanın ölümüne neden olabilen bir hastalıktır. 1937 yılında bir cilt hastalıkları uzmanı olan Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır.

Behçet Hastalığının nedenleri nelerdir?

Hastalığın tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, otoimmün (bağışıklık sistemini ilgilendiren )bir hastalık olarak tanımlamaktadır. Otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi vücuttaki dokulara karşı savaşa geçer.

Hastalığın gelişiminde bakteri ve virüs enfeksiyonlarının rolü olabileceği de düşünülmektedir.

Genetik geçiş şekli tam olarak bilinmemekle birlikte, hastalığın ortaya çıkmasında kalıtımsal faktörlerinde rol oynadığı bilinmektedir.

Ağızda çıkan yaralar
Ağızda oluşan aftlar Behçet hastalarının hemen hepsinde vardır. Bu belirti, hastalığın diğer belirtileri ortaya çıkmadan yıllarca önce tek başına görülebilir.

Yaralar; yanak içi, dil, dudaklar, yumuşak damakta tek ya da çok sayıda ortaya çıkabilir. Yaraların ortası kirli beyaz, etrafı kızarık ve ağrılıdır. Genellikle 7 ile 14 gün içinde iyileşirler.

Bu ağız yaralarının en önemli özelliği, yıl içinde tekrar tekrar ortaya çıkmasıdır ancak; tekrarlama sıklığı hastadan hastaya değişir.

Genital bölgede görülen yaralar
Ağızdaki aftlara benzer şekilde genital bölgede de yaralar çıkabilir.

Diğer Deri Belirtileri

Ağız ve genital bölgede görülen aftlar dışında deride görülen belirtiler, hastalığın başlangıcında veya seyri esnasında sık görülür. Genelde bacakların ön yüzünde 1-5 santimetre çapında, kırmızı ve ağrılı sertlikler görülür. Bunlar nadiren gövdede düzensiz ve dağınık olarak ortaya çıkabilirler. Bu lezyonlar bir hafta-on gün içinde, yara haline dönmeden, çoğunlukla yerlerinde hafif bir leke bırakarak iyileşirler.

Sivilce benzeri belirtiler, sırt, yüz, göğüs, kasıklar, kalçalar, cinsel bölge, kol ve bacaklarda ortaya çıkan, mikropsuz; ancak iltihaplı görünümde lezyonlardır. Görünüm açısından sivilceden farklı değildirler. Bu nedenle hastalığın diğer belirtileri ile birlikte değerlendirmek bir anlam taşır.

Vücudun genellikle; koltuk altı, meme, ayak parmak araları ve cinsel bölge haricinde, ağız içindeki aftlara benzeyen yaralar görülebilir. Bunlar diğer belirtilere göre daha az ortaya çıkar.

Behçet hastalığı deri dışında hangi organları tutar?

Behçet Hastalığı Tüm organ sistemlerini tutabilen ve ciddi sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

Göz tutulumu:

Bu, hastalığın en ciddi tablolarından biridir. Tutulum genellikle iki taraflıdır. Gözler hastalığın başlangıcından sonraki ilk 3 yıl içinde tutulabilir. Bu tutulum alevlenmelerle giden, tekrarlayıcı bir seyir gösterir. Gözün hem ön hem arka kamaraları tutulur. Her alevlenmeden sonra, giderek körlüğe neden olacak bazı yapısal hasarlar oluşturabilir. (Üveit)

Eklem tutulumu:

Genellikle, ayak bileği, diz, el bileği ve dirsek eklemleri etkilenir. Monoartiküler (tek eklem tutulumu ) ya da oligoartiküler (4 ya da daha az eklem tutulumu) gözlenir. Bu iltihap genellikle birkaç hafta sürer ve eklemde hasar bırakmadan düzelir.

Sara nöbetleri, artmış kafa içi basıncıyla ilişkili baş ağrısı ve beyin bulguları karakteristiktir. En ağır biçimi, erkeklerde görülür. Bazı hastalar, psikiyatrik problemler geliştirebilir.

Gastrointestinal tutulum:

Mide- bağırsak sisteminde de ülserler (yaralar) görülebilir.

Hastalığın Tanısı

Behçet hastalığı bir vaskülittir yani bir damar duvarı iltihabıdır. En önemli ve diğer belirtiler henüz ortaya çıkmadan kendini gösteren ilk bulgu: ağızda tekrar eden yaralardır(aftlar), Behçet hastalığında bütün bulgular bir arada olmadığında tanı koymak zor olabilir. Eğer hastada ağızda, cinsel bölgede, göz ve deride bulgular varsa tanı kolaylaşır.

Hastalığın tanısı aşağıdaki kriterlere göre konulur:
Yılda en az 3 kez ağızda tekrar eden aft ile birlikte aşağıdaki kriterlerden iki veya daha fazlasının bulunması:Cinsel bölgede yaralar

Göz tutulumu (Üveit ve retinada hasar)

Deri bulguları

Pozitif paterji testi (Behçet hastalığını tanımak için yapılan bir test)

Paterji (Derinin Özgün Olmayan Reaksiyonu) derinin aşırı duyarlılığını ortaya koyan bir testtir. Paterji testi, hastanın önkol derisine steril bir iğne batırılarak yapılır.

Reaksiyon 24 saatte belirginleşip 48 saatte maksimum seviyeye ulaşır. Önce kırmızı 1-2 milimetrelik bir kabarıklık iken steril cerahatli sivilce haline de dönebilir.

Paterji testinin pozitif olması Behçet hastalarında pozitif tanı kriteri olarak kabul edilir.

Tedavisi

Tedavinin seçimi hastanın klinik belirtilerine bağlıdır. Alevlenmeler ve düzelmelerle seyreden bu hastalık zaman içinde belirtilerinin hafiflediği veya kaybolduğu devreler gösterebilir. Tedavi lokal(haricen) ve sistemik olmak üzere iki kısımdan oluşur. Lokal tedavi deri, ağız içi ve cinsel bölge belirtilerinde uygulanır. Sistemik tedavi ise organ tutulumlarında kullanılır.

Behçet hastalığı bütün organları tutabilen bir hastalık olduğu ve sonuçları tutulan sisteme bağlı olarak (Örneğin göz tutulumu körlük ile sonuçlanabilir) hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemesinin yanı sıra hastanın ölümüne dahi neden olabilir. Bu nedenle hastalığın erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Hastalık tekrarlayıcı olması sebebiyle bir uzman tarafından düzenli takip gerektirir.

Uz.Dr. Ayfer AYDIN (Dermotoloji Uzmanı)
Amerikan Hastanesi 444 3 777Yazıları :

Dr. Ayfer Aydın Kimdir?

Canlı Cilt İçin
Behçet Hastalığı
Kışın Bakımlı Saçlar İçin İpuçları
Lazerle istenmeyen Tüylerden Kurtulmak
Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?
Güneşin Aldatıcı Cazibesi

loading…

Yazar : XprodoksiT – Yazıları

Источник: //www.xprodoksit.com/yazi/behcet-hastaligi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..